,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
    گروه فعلی : باکتری شناسی
 
پرسش : 
پيچيدگي روند تشخيص هپاتيت B در يك بيمار
يكي از بيمارستان هاي تهران با بيماري مواجه شده كه نتايج ضد و نقيضي از تست HBs Ag وي به دست آمده است. مركز مربوطه از واحد كنترل كيفي فاسكو مشورت خواسته و اين واحد به دليل جالب بودن مورد مذكور آن را با كاربران سايت فاسكو مطرح مي نمايد تا از نظرات اين عزيزان استفاده كند: بيمار حدود 45 روز پيش جهت انجام آنژيوگرافي به بيمارستان مراجعه كرده و به منظور غربالگري تست هاي عفوني قبل از آنژيو مورد آزمايش قرار مي گيرد. تست HBs Ag بيمار مثبت شده و در تكرار با همان نمونه باز هم مثبت مي شود. پس از آنژيوگرافي ، بيمار مرخص شده و جهت پيگيري بيماري هپاتيت خود به متخصص عفوني مراجعه مي نمايد. حدود 20 روز بعد براي وي آزمون PCR از نظر HBV درخواست شده و يكي از مراكز معتبر ويروس شناسي تهران ، نتيجه تست مذكور را منفي اعلام مي كند. بيمار مجددا به بيمارستان مراجعه كرده و مسئله را با مسئول فني آزمايشگاه مطرح مي سازد. آزمايشگاه اقدام به نمونه گيري مجدد از وي مي كند. فاصله دو نمونه حدودا 45 روز مي باشد. نتيجه تست HBs Ag در اين نوبت برخلاف دفعه اول منفي مي شود. نمونه اول بيمار جهت بررسي هاي بيشتر موجود نيست. براي انجام تست هاي HBs Ag هر دو بار از كيت هاي BIOKIT استفاده شده است. مسئول فني آزمايشگاه بيمارستان معتقد است كه كيت اول مثبت كاذب داشته. واحد كنترل كيفي فاسكو در حال پيگيري مسئله مي باشد. لطفا نظرات و پيشنهادهاي خود را در اين خصوص با واحد كنترل كيفي فاسكو مطرح نماييد. با تشكر
 
پاسخ به این پرسش
پاسخ های ارسالی برای این پرسش
قدم اول ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ شهريور

پاسخ شما بدلیل احتمالات مختلف طولانی خواهد بود که اگر فرصت شد برخی از آنها را توضیح خواهم داد اما به نظر من در قدم اول باید برای بیمار یک آزمایش HBc آتی بادی انجام داد . اگر این آزمایش منفی بود پس بطور قطع نتیجه مثبت آزمایش اول کاذب بوده است . که اگرمایل بودید میتوانیم به علل آن بپردازیم . اما اگر آزمایش HBC انتی بادی مثبت بود با اینکه میتوان مثبت بودن آزمایش اول را بازهم مورد چالش قرار داد ولی مطمئنا بمیار با ویروس هپاتیت B در تماس بوده است و بهبود پیدا نموده و برای بیمار و پزشک نیز این مهم است و مهم نیست که بیمار کی و چرا آنتی ژن منفی شده است . البته بازهم در اینجا از نقطه نظر کلینیکال و پارا کلینیکال و تکنیکالی میتوان تفاسیر زیادی را در نظر داشت که بازهم اگرمایل بودید میتوان به آنها پرداخت عجالتا فکرمیکنم این توضیح مسئول فنی محترم آن مرکز را قانع کند

A.BakhtiRI

تشکر 6 +

8+ 8 0+
با سلام. ۱۳۹۱ پنج شنبه ۹ شهريور

در پاسخ به سوال مدير محترم كنترل كيفي سايت بايد گفت كه دوحالت مي تواند بررسي شود: 1- جواب تست با كيت اول مثبت كاذب و غير اختصاصي بوده است 2- بيمار از خيلي وقت پيش مبتلا بوده و سير طبيعي دفع ويروس از بدن وي انجام شده است كه در اين صورت تست هاي تكميلي نظيرHBc Ab,HBe Ag,HBe Ab,HBs Ab مي تواند در تفسير وضعيت بيمار كمك كننده باشد

پژمان

تشکر 5 +

6+ 6 0+
اهمیت تشخیص سرولوژیک هپاتیت B ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۲ شهريور

در بیش از 90درصد افرادی که به هپاتیت B مبتلا می‌شوند بیمار به‌واسطة پاسخ‌های ایمنولوژیک با ویروس مقابله کرده و موفق به حذف آن می‌گردد و این در حالی است که آلودگی ممکن است با هیچ‌گونه شواهد بالینی همراه نباشد و حتی فرد متوجه بروز عفونت نشود، به این ترتیب پس از گذشت یک دورة حدوداً 6 ماهه، HBs-Ag دیگر در خون بیمار قابل ردیابی نخواهد بود، با حذف HBs-Ag که درواقع حاکی از حذف ویروس است،‌ مسلماً نتیجة تست PCR منفی خواهد شد. بیمار مذکور احتمالاً در زمان مثبت‌شدن آزمایش اولیة HBs-Ag در اواخر این دورة 6‌ماهه به‌سر می‌برده است، بنابراین نتیجة منفی دو تست HBs-Ag و PCR که با فاصلة 20 روز از آزمایش اول تکرار شده‌اند، می‌تواند کاملاً منطقی باشد. در این مرحله انجام تست‌های سرولوژیک نقش مؤثری را در ارزیابی شرایط بیمار ایفا می‌کنند، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا بیمار از لحاظ آنتی‌بادی‌های ضد HBs، HBe، HBc (IgM و توتال) مورد ارزیابی قرار گیرد.

z_biotech

تشکر 6 +

6+ 6 0+
نتیجه گیری ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۳ شهريور

ضمن قدردانی از مشارکت کاربران علمی فاسکو در پاسخ به پرسش مذکور ، با جمع بندی نتایج و نظرات مطرح شده می توان چنین نتیجه گیری نمود که : گزارش اولیه مرکز بیمارستانی مبنی بر مثبت بودن HBs Ag درست بوده و گزارش آزمایشگاه ویروس شناسی مبنی بر منفی بودن تست PCR برای HBV نیز درست می باشد. سیستم ایمنی بیمار طی این مدت ، با تولید آنتی بادی علیه این ویروس موفق به حذف HBs Ag از خون وی شده و بنابراین تکرار مجدد این تست منفی خواهد شد. فعالیت همورال سیستم ایمنی با مثبت شدن تست های HBc Ab و HBs Ab ثابت می شود. نکتۀ جالب توجه این است که تیتر Hbs Ab در حد 30 mIU/ml گویای شروع عفونت بوده و احتمالا رو به افزایش است. حساسیت کیت های الایزا برای تعیین این مقدار آنتی بادی در سرم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

Phasco-qc

تشکر 4 +

6+ 6 0+
HBc IgM ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ شهريور

به نظر من تست HBc IgM هم می تواند کمک کننده باشد. البته فکر نمی کنم این تست در هر آزمایشگاهی قابل انجام باشد. باید دنبال یک تست در دسترس باشیم.

saremlab

تشکر 4 +

5+ 5 0+
آخرين نتايج حاصل از تست هاي تكميلي ۱۳۹۱ شنبه ۱۱ شهريور

با تشكر ار تمامي عزيزاني كه در حل اين مسئله ، با واحد كنترل كيفي فاسكو مشاركت داشته اند ، آخرين گزارشات مركز از تست هاي تكميلي روي نمونه دوم اين بيمار به دست ما رسيده است. تست HBc Ab بيمار مثبت و تست HBs Ab وي 30 mIU/ml گزارش شده است. هر دو تست به روش الايزا و با كيت هاي مارك BIKOIT انجام شده اند.

Phasco-qc

تشکر 3 +

6+ 5 1+
سلام ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۲ شهريور

بسيار خوب.اين تست نشان مي دهد كه اين فرد در گذشته قطعا به هپاتيت B مبتلا بوده و بهبود يافته است.به احتمال زياد اين فرد داراي HBe Ag منفي و HBe Ab مثبت نيز هست.و مي تواند به عنوان ناقل خاموش بيماري هپاتيت B را به ديگران انتقال دهد.

پژمان

تشکر 3 +

3+ 3 0+
پیچیدگی روند تشخیص هپاتیت B ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۹ شهريور

درحدود 95-97 درصد جمعیت انسانی بعد از ابتلا به هپاتیت B آنتی بادی علیه آنتی ژن سظحی ویروس هپاتیت B یا HbsAb ایجاد شده که باعث خنثی کردن HBsAg و منفی شدن آزمایش می گردد. جهت اثبات این امر کافی است برروی بیمار آزمایش HBcAb-total (توجه شود که آزمایش HbcAb-IgM هیچ کمکی نمی کند) و HBsAb انجام شود در صورت مثت شدن هر دو ادعای فوق ثابت می شود. اما منفی شدن آزمایش HbcAb تام دلالت برمثبت کاذب بودن آزمایش اولیه دارد.

mortezaizadyar

تشکر 2 +

2+ 2 0+
دیر تایید کرده است ۱۳۹۱ شنبه ۱۱ شهريور

با سلام خدمت دوستان گرامی ، بیمار بعد از گرفتن جواب تست HBs Ag مثبت باید تست تکمیلی را همان روز یا ظرف دوسه روز بعد انجام میداد تا بین نتایج آزمایشش بیست تا چهل و پنج روز فاصله نیفتد . بهرحال ازینکه نتیجه نهایی تست این دوست عزیز منفی شده است خوشحالیم. موفق باشید

dorostkar

تشکر 4 +

2+ 2 0+
نظر ۱۳۹۱ جمعه ۱۰ شهريور

سلام به احتمال زیاد این بیمار زمانی که اولین آزمایش را انجام داده بدن بیمار در حال شناسایی و در گیری با این ویروس بوده به نظر من درصد بیمار نبودن این بیمار خیلی بیشتر است در واقع این بیمار با ویروس هپاتیت مواجه شده و مبتلا نشده است و آزمایش اول مثبت کاذب است ولی برای اطمینان باید منتظر تست ایشان بود .

saloumeh

تشکر 4 +

2+ 2 0+
mahdi_davarpanahm ۱۳۹۱ چهارشنبه ۱۵ شهريور

باسلام .به نظر اينجانب ايشان با ويروس Hbs Ag آلوده شده ولي بعد از يك مدت زماني از ابتلا به ويروس كه حدود 6 ماه طول مي كشد ممكن است تست منفي شود وبايد HBC IgGواHBC IGM انجام شود كه IGm ان منفي و HBC IgGان بالا باشد دليل بر درستي همه آزمايشات انجام شده مي باشد

mahdi_davarpanahm

تشکر 1 +

2+ 2 0+
اقدامات اولیه ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ شهريور

ضمن تشکر از پاسخ اولیه شما، این پیشنهاد به آزمایشگاه داده شده است . منتظر گزارش نتیجۀ تست HBc Ab آزمایشگاه هستیم. اما همانطور که خودتان اشاره کردید مثبت بودن این تست نمی تواند گویای ابتلای اخیر بیمار به هپاتیت B باشد.

Phasco-qc

تشکر 2 +

1+ 1 0+
كاربر rezaie ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ شهريور

كاربر rezaie معتقد است‌: " با سلام. در مورد سوالی که در مورد بیماری با جوابهای ضد نقیض از تست HBSAg فرموده بودید نکته ای هست که شاید کاربردی باشد. یکی از تداخلاتی که در این تست وجود دارد این است که برای بیمار تجویز رادیو ایزوتایپ داشته باشیم. چون این بعد از آنژیوگرافی جواب منفی گرفته و قبل از آن مثبت بوده این احتمال وجود دارد که این مسئله برای بیمار صدق کند و شاید در ماه های آینده اگر آنتی بادی تولید نشود احتمال مثبت شدن مجدد تست وجود دارد. "

admin

تشکر 0 +

1+ 1 0+
جواب سوال ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۲ شهريور

با سلام به نظر من هم خطای ابزار می تواند وجود داشته باشد و هم خطای فردی، مشکلات کیتهای الایزا موجود در بازار ایران قابل توجه است و تا انجا که من اطلاع دارم اشتباهات فردی نیز کم نیست، ولی نتیجه PCR مهمتر است ، چون بعد از سه روز از آلودگی بیماری قابل دتکت می باشد و جواب آن جواب قطعی تشخیص است. به نظر من مشکل خطای ازمایشگاهی محرز است. موفق باشید.

marand

تشکر 5 +

0+ -2 2+
جوابیه ۱۳۹۱ يکشنبه ۱۲ شهريور

درمان قطعی ویروس به این سرعت انجام نمی گیرد و باید داروهای اختصاصی همراه با روش سخت درمانی باید باشد در هر حال اگر ویروس غیر فعال هم شود PCR , وبخصوص REAL TIME PCR قابل دتکت و حتی دوز ان نیز تعیین می شود.

marand

تشکر 5 +

1+ -2 3+
نام کاربری :
نام رمز :
 

دستگاه اتو آنالايزر الايزا و كمولومينسنس|ThunderBolt full automated ELISA & CLIA Proccessor System بازار بزگ خدمات و ملزومات آزمایشگاهی و پزشکی
هیئت علمی سایت فاسکو
   اعضاء هیئت علمی سایت
این صفحه را به دوستان خود معرفی کنید
ایمیل :

جستجوی دوستان و کاربران در فاسکو
نام
 
راهنمای رقابت برترین های فاسکو
جدول رده بندی برترین کاربران جدید
:: نحوه امتیاز گیری در رقابت علمی فاسکو
:: شرایط پذیرش مقالات  
محصولات فاسکو
:: كاتالوگ دستگاه اتوآنالایزر كمي لومينسنس و الایزا Thunderbolt
:: مشخصات  کیت های  BIOKIT
:: مشخصات  کیت های CALBIOTECH
:: مشخصات  کیت های VIRO-IMMUN
چاپ فرم های آزمایشگاهی فاسکو
:: فرم هدایت الکتریکی آب مقطر
:: فرم ثبت دمای انکوباتور
:: فرم ثبت دمای یخچال
برترين كاربران دهمین دوره رقابت فاسكو 
: rashidi[امتیاز 0]
: Nosrati1386[امتیاز 0]
: Abbas_Nakhjavani[امتیاز 0]
4 : chello[امتیاز 0]
5 : nasri[امتیاز 0]

لیست کامل برترین های فاسکو
  
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

آزمایشگاه هماتولوژی, نوتروفیلهای, لنفوسیت T , بهترين منبع ويتامين دي, میکرون, دهيدريشن, کنترل کاندیدا آلبیکنز, هایپربیلی, ویروس, ویتامین, صفرا و کبد , Perzský, ورود, هموگلوبین, گیلاس, سیستماتیک, کلاژنهای, ايمونولوژيكي, پلاسمید, ‏Real-Time, crystals, آلرژیک, گلیسیرید, greiner, تاژک باکتری, CELL BLOOD COUNT, گلوتامیک, محيطي, مراكز آزمايشگاهي, آزمایشات سرولوژیک, سودوموناس, جذب آهن خون, آدنیلیک, ادرار هايپرتونيك, پلاسمودیوم, هماتولوژی, آپنه‌ی, تزریق درمانی, بیماریهای گوش, ويتامين, شورای عالی سلامت دهان و دندان, متخصص پوست و مو, نحوه مطالعه بروشور کیت‌های الایزا, C1Q-C3-C4, مدرس مسایل فراروانشناسی دکتر الماسیان, هیدروکسیل, فتومتر, EBNA, قبل از انجام آزمایش , اثرات ضدسرطانی, هماگلوتیناسیون, واﮐﺴـﻦ, Aldolase, اتوآگلوتیناسیون, تست آزمایشگاهی, NMP22, غربالگری DNA, ماکرومولکول, ریزمغذی‌های, پروتئین RoxP, مار بورگ, سیفیلیس, کیتهای الایزا, لایه های فوقانی شاخی پوست, كلينيك, هیالن, باکتری, اسید های مضر, خلاصه روش کار کیت های کمپانی CALBIOTECH , CDC,