,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  کمبود ویتامین D و بیماری MS
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن  [1:51]  

در سالهای اخیر شواهدی دال بر ارتباط ویتامین D و بسیاری از بیماریهای مزمن مانند مانند MS پدیدار شده است . اهمیت ویتامین D در تاثیر و کاهش شدت این بیماریها بیشتر هویدا میشود .در بررسی ها نشان داده شده که کشور های در حال توسعه ؛ کاهش معنی داری در سطح ویتامین Dسرمی دارند و افراد با افزایش سن دچار کاهش بیشتری میشوند که ناشی از کاهش ساخت ویتامین D در سطح پوست و نیز کاهش دریافت آن از راه خوراکی است .

گیرنده های ویتامین D در بافت مغز بسیار زیاد هستند و به طور گسترده ای در بافت مغز انتشار دارند. شکل فعال ویتامین D دارای آثار محافظتی در روی بافت عصبی میباشد. این عملکرد حفاظتی ناشی از زدودن پلاکهای آمیلوئیدی که نشانه ای از بیماری آلزایمر است، میباشد. علاوه بر این بررسی های بیشتر نشان داده که کاهش ویتامین D سرمی با افزایش سکته های وسیع مغزی و افزایش خطر ناگواریهای مغزی عروقی پس از ضربه به سر همراه است.

در بین بیماران مبتلا به MS که با داروی اینترفرون درمان شده اند، سطح اولیه ویتامین دی و کمبود آن در طول درمان، یک عامل بسیار موثر در ایجاد خطر برای فعالیت طولانی بیماری و نیز پیشرفت بیماری MS میباشد. در بررسی ها نشان داده شده که در تابستان که تابش نور خورشید بیشتر است، حجم ماده خاکستری مغز و در کل حجم مغز افزایش می یابد و به دنبال آن شدت ناتوانی در MS، کاهش پیدا میکند . لازم به ذکر است در بررسی MRI نشان داده شده که تابش نور خورشید آثار مستقیم و مستقل از ویتامین D در تخریب عصبی دارد.

 
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه عرب
fatemeh arab
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

ائوزینوفیل, تروفوزوئیت, ترس های بیهوده, کنفرانس, B25, گزارش مرفولوژیRBC, شيميوتاكتيك, گرانولهای, هليكو, شانزدهمین, chimeric blood group, بیماری کیسه صفرا, توبرکول, نامحلول, اسید سالیسیلیک , بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز, میلوم, میزان crp, پورفیریا کوتانئا تاردا, ديابت, کرایوگلوبولین, پارکینسون, واﮐﺴﯿﻨﺎﺳﯿﻮن, محققان, دستگاه گلوکومتر, التهاب عروقی (واسکولیت), اسمولالیته, آنزیم GPT, فاسکو, کریستال‌های, Coefficient, کالیبراسیون, دانشگاه منچستر, ویروس, ميكروارگانيسم, اولتراسوند, ژن ها پس از مرگ انسان, ارگانیک, الكتروديون, مایکو, منوکلنال, اسپاچولا, پيپت, نروموسيت, ایندومتاسین, آدنیلیک, میکروب شناسی, بدلیانس, نسبت کلسیم به پتاسیم , پیپتینگ, مقطع کارشناسی به پزشکی عمومی, هموگلوبین, میکرولیتر, تولید بیش از حد آلدوسترون, نورمتانفرین, TNF‌ يك فاكتور التهابي, بیماری قلبی مادرزادی, Perzsa-öböl, کریمه, نوریت وستیبولار, Blackout, ویتامین, ضدعفونی, هلیکوباکتر, عدم رعایت بهداشت دهان و دندان, سنجش بیلی روبین, ایمونوفلئورسانس, استريم, ویتامین, نارسایی کبدی,