,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  کمبود ویتامین D و بیماری MS
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن  [1:51]  

در سالهای اخیر شواهدی دال بر ارتباط ویتامین D و بسیاری از بیماریهای مزمن مانند مانند MS پدیدار شده است . اهمیت ویتامین D در تاثیر و کاهش شدت این بیماریها بیشتر هویدا میشود .در بررسی ها نشان داده شده که کشور های در حال توسعه ؛ کاهش معنی داری در سطح ویتامین Dسرمی دارند و افراد با افزایش سن دچار کاهش بیشتری میشوند که ناشی از کاهش ساخت ویتامین D در سطح پوست و نیز کاهش دریافت آن از راه خوراکی است .

گیرنده های ویتامین D در بافت مغز بسیار زیاد هستند و به طور گسترده ای در بافت مغز انتشار دارند. شکل فعال ویتامین D دارای آثار محافظتی در روی بافت عصبی میباشد. این عملکرد حفاظتی ناشی از زدودن پلاکهای آمیلوئیدی که نشانه ای از بیماری آلزایمر است، میباشد. علاوه بر این بررسی های بیشتر نشان داده که کاهش ویتامین D سرمی با افزایش سکته های وسیع مغزی و افزایش خطر ناگواریهای مغزی عروقی پس از ضربه به سر همراه است.

در بین بیماران مبتلا به MS که با داروی اینترفرون درمان شده اند، سطح اولیه ویتامین دی و کمبود آن در طول درمان، یک عامل بسیار موثر در ایجاد خطر برای فعالیت طولانی بیماری و نیز پیشرفت بیماری MS میباشد. در بررسی ها نشان داده شده که در تابستان که تابش نور خورشید بیشتر است، حجم ماده خاکستری مغز و در کل حجم مغز افزایش می یابد و به دنبال آن شدت ناتوانی در MS، کاهش پیدا میکند . لازم به ذکر است در بررسی MRI نشان داده شده که تابش نور خورشید آثار مستقیم و مستقل از ویتامین D در تخریب عصبی دارد.

 
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه عرب
fatemeh arab
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

بازوفیلیک استیپلینگ, وارثتی, گلبول, بیماری ایدز, ویروس واریسلا-زوستر, نمونه ادرار, mblogy, اسپورزایی, Apollo, کالامین, نانولیفی, متافیزیک, ويروس آبله, وزن, ایمونودیفوژن, تومورهای, آبله, کانابیونید, تغییر رنگ مدفوع, ترانسفراز, مکمل‌ها, multiplex, TNF‌ يك فاكتور التهابي, میکروارگانیسم, ACTH, نامیرای, لنفوم, رتيكوآندوتليال, رتينيت‌, میکروسیت, انافیلاکتیک, اسپری بکلومتازون, درمیزانESR, نمک, ایزوآگلوتینوژن, انفوزیون گوشت, دکترای علوم آزمایشگاهی, سرفه‌هايي, biology, بیماری روده‌ای, میکروبی, حکیم سید اسماعیل جرجانی, ميكروارگانيسم, آنالایتیکال, مکمل‌های, کیت الايزا, لاکتوباسیلوس, لام, مجله, اریتروسیتی, minutissimum, باکتری E.coli و پاک سازی محیط, میکروبیولوژی, عفونت های دستگاه ادراری, ویتامین D و بیماری قلبی, هودهاي, پیاز ناخن, پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی , فسفریلاسیون, ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی, پرستاری, کورتیزول, کپسید, آنتی‌بیوتیک‌ها, فسفات کلسیم , G6PD: مخفف و مختصر شده براي glucose 6 phosphate dehydrogenase, آنیزوسیتوز, تولید استخوان, نوتروفیلهای, کلیه,