,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  کمبود ویتامین D و بیماری MS
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن  [1:51]  

در سالهای اخیر شواهدی دال بر ارتباط ویتامین D و بسیاری از بیماریهای مزمن مانند مانند MS پدیدار شده است . اهمیت ویتامین D در تاثیر و کاهش شدت این بیماریها بیشتر هویدا میشود .در بررسی ها نشان داده شده که کشور های در حال توسعه ؛ کاهش معنی داری در سطح ویتامین Dسرمی دارند و افراد با افزایش سن دچار کاهش بیشتری میشوند که ناشی از کاهش ساخت ویتامین D در سطح پوست و نیز کاهش دریافت آن از راه خوراکی است .

گیرنده های ویتامین D در بافت مغز بسیار زیاد هستند و به طور گسترده ای در بافت مغز انتشار دارند. شکل فعال ویتامین D دارای آثار محافظتی در روی بافت عصبی میباشد. این عملکرد حفاظتی ناشی از زدودن پلاکهای آمیلوئیدی که نشانه ای از بیماری آلزایمر است، میباشد. علاوه بر این بررسی های بیشتر نشان داده که کاهش ویتامین D سرمی با افزایش سکته های وسیع مغزی و افزایش خطر ناگواریهای مغزی عروقی پس از ضربه به سر همراه است.

در بین بیماران مبتلا به MS که با داروی اینترفرون درمان شده اند، سطح اولیه ویتامین دی و کمبود آن در طول درمان، یک عامل بسیار موثر در ایجاد خطر برای فعالیت طولانی بیماری و نیز پیشرفت بیماری MS میباشد. در بررسی ها نشان داده شده که در تابستان که تابش نور خورشید بیشتر است، حجم ماده خاکستری مغز و در کل حجم مغز افزایش می یابد و به دنبال آن شدت ناتوانی در MS، کاهش پیدا میکند . لازم به ذکر است در بررسی MRI نشان داده شده که تابش نور خورشید آثار مستقیم و مستقل از ویتامین D در تخریب عصبی دارد.

 
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه عرب
fatemeh arab
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

تولارمی, تست اکسیداز, سرولوپلاسمین, MCV/RBC, وریدی, واردات, فيناسترايد, هیدروفوبیسیتر, غلات سبوس دار, كربول, پستانداران, ویروس, افزایش ضربان قلب, مرکز تحقیقات علوم دارویی, وسترن, افزایش تجویز آسپیرین, غش کردن , آسکاریس, هسته, فیبرهای, مولکولهای, مارکر, آزمايش, كيتهاي, مجله, كلوني شبيه چشم گاو, پلاکت‌ها, تغذیه پزشکی, اسپکتروفتومتری, ميكروب شناسي, Observational, مصرف آنتی بیوتیک, هیستامین, TG, پاتوژنز و علائم بیماری, subtype, كلرومتري, ميكروسكوپ, تخمدان‌ها, آنزیم‌های سم زدا, هوجكين‌, سالیسیلیک, کانسر تیروئید, تشخیص زود هنگام سرطان , ویروس, ویرولانس, نيتريت, ویتامین, بيوشيميست, WBC, گویچه‌ها, میکروسکوپ, نوترفیلها, آنافيلاتوكسين, سرم كنترل‌هاي بایورد, آندوکرین, رپرسورفاژ, نوتروفیلها, رفرانس, میکروب, GolfPèrsic, هموژنتیسیک, لوزالمعده, گياهي, کریمه, اسمولاريته, شارکول, نازوفارنکس, Homogeneous, روی ناخن,