,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  کمبود ویتامین D و بیماری MS
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن  [1:51]  

در سالهای اخیر شواهدی دال بر ارتباط ویتامین D و بسیاری از بیماریهای مزمن مانند مانند MS پدیدار شده است . اهمیت ویتامین D در تاثیر و کاهش شدت این بیماریها بیشتر هویدا میشود .در بررسی ها نشان داده شده که کشور های در حال توسعه ؛ کاهش معنی داری در سطح ویتامین Dسرمی دارند و افراد با افزایش سن دچار کاهش بیشتری میشوند که ناشی از کاهش ساخت ویتامین D در سطح پوست و نیز کاهش دریافت آن از راه خوراکی است .

گیرنده های ویتامین D در بافت مغز بسیار زیاد هستند و به طور گسترده ای در بافت مغز انتشار دارند. شکل فعال ویتامین D دارای آثار محافظتی در روی بافت عصبی میباشد. این عملکرد حفاظتی ناشی از زدودن پلاکهای آمیلوئیدی که نشانه ای از بیماری آلزایمر است، میباشد. علاوه بر این بررسی های بیشتر نشان داده که کاهش ویتامین D سرمی با افزایش سکته های وسیع مغزی و افزایش خطر ناگواریهای مغزی عروقی پس از ضربه به سر همراه است.

در بین بیماران مبتلا به MS که با داروی اینترفرون درمان شده اند، سطح اولیه ویتامین دی و کمبود آن در طول درمان، یک عامل بسیار موثر در ایجاد خطر برای فعالیت طولانی بیماری و نیز پیشرفت بیماری MS میباشد. در بررسی ها نشان داده شده که در تابستان که تابش نور خورشید بیشتر است، حجم ماده خاکستری مغز و در کل حجم مغز افزایش می یابد و به دنبال آن شدت ناتوانی در MS، کاهش پیدا میکند . لازم به ذکر است در بررسی MRI نشان داده شده که تابش نور خورشید آثار مستقیم و مستقل از ویتامین D در تخریب عصبی دارد.

 
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه عرب
fatemeh arab
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هاری, سيستم استرپ اويدين , گلوکوز, بیماری‌ های عصبی, گلوکورونیک, ربات EcoBot III, کورتیکواستروئید, کمپلمان, توت فرنگی, ThunderBolt, نیتروسلولزی, ویتامین‌ها, hCG, ترومبولیتیک, گلوکورونیک, ویروسها, هموسیستئین, مخفف, میکروبی, دکتر حسین حسین زاده, الکتروفورز, ويتامين, روز علوم آزمایشگاهی, آسیب اپتلیوم مجاری کلیه, توکسوپلاسما, استواستیک, میکروسکوپ, هیدروکربور, HEMATOCRIT, سوسیس و کالباس, نخستين داروي گياهي انعقاد خون, اضافه وزن, کارایی, ویتامینD, لنزهاي, لاكتوباسیلوس, محيطي, لکوسیتوز, اختلالات چندگانه اندامها, ویروس, کنفرانس, Hemoglobin, سمینال, بیماری های شایع گوارشی, حالت تهوع , پروستات, گویچه, انفوزیون گوشت, گویچه, ویتامین, کونژوگه, پوکی‌استخوان،, میکروارگانیسم, تری گلیسیرید, كمپاني كالبيوتك , هیدروژنی, انترفرون, هیپوگلیسمی, مانیتول, مختصر, Viro-Immun, تیتراسیون, بیماری گوشه, غربالگری, VLDL : مخفف و مختصر شده VERY LOW DENSITY LIPOPROTEIN, سلول های اندوکاردیوم, قلابدار, مخاط روده , میکروپلیتها, اوکسی‌توسین,