,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  کمبود ویتامین D و بیماری MS
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن  [1:51]  

در سالهای اخیر شواهدی دال بر ارتباط ویتامین D و بسیاری از بیماریهای مزمن مانند مانند MS پدیدار شده است . اهمیت ویتامین D در تاثیر و کاهش شدت این بیماریها بیشتر هویدا میشود .در بررسی ها نشان داده شده که کشور های در حال توسعه ؛ کاهش معنی داری در سطح ویتامین Dسرمی دارند و افراد با افزایش سن دچار کاهش بیشتری میشوند که ناشی از کاهش ساخت ویتامین D در سطح پوست و نیز کاهش دریافت آن از راه خوراکی است .

گیرنده های ویتامین D در بافت مغز بسیار زیاد هستند و به طور گسترده ای در بافت مغز انتشار دارند. شکل فعال ویتامین D دارای آثار محافظتی در روی بافت عصبی میباشد. این عملکرد حفاظتی ناشی از زدودن پلاکهای آمیلوئیدی که نشانه ای از بیماری آلزایمر است، میباشد. علاوه بر این بررسی های بیشتر نشان داده که کاهش ویتامین D سرمی با افزایش سکته های وسیع مغزی و افزایش خطر ناگواریهای مغزی عروقی پس از ضربه به سر همراه است.

در بین بیماران مبتلا به MS که با داروی اینترفرون درمان شده اند، سطح اولیه ویتامین دی و کمبود آن در طول درمان، یک عامل بسیار موثر در ایجاد خطر برای فعالیت طولانی بیماری و نیز پیشرفت بیماری MS میباشد. در بررسی ها نشان داده شده که در تابستان که تابش نور خورشید بیشتر است، حجم ماده خاکستری مغز و در کل حجم مغز افزایش می یابد و به دنبال آن شدت ناتوانی در MS، کاهش پیدا میکند . لازم به ذکر است در بررسی MRI نشان داده شده که تابش نور خورشید آثار مستقیم و مستقل از ویتامین D در تخریب عصبی دارد.

 
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه عرب
fatemeh arab
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

فرآیند تخصیص ارز , هودهاي, مايع, مجاري, سوزش سردل, چشم, گوجه‌فرنگی, عامل زخم معده و اثنی عشر, آپوپتوز, هیبرید, ديفلو, کورتکس, كلونيزه, ماری, همگن, کوکسیدهای, پلاسمیدها, یوروپورفیرین, سلول هاي سرخ خون ماكروسيتيك, هورمون‌های, معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری, اداره مهندسی تجهیزات پزشکی, هماتوکریت, فیکساسیون, تولارمی, داروی شیمیایی, گلوکواسفرول, داروی تزریقی بیماران تالاسمی , سلول‌های تي(T Cells) , ماتریکس, فشارخون بالا, کیت های الیزای HIV ،HCV, پلیمریزه, پروانسولین, رسپتورهورمون, auxotroph, کبدی-صفراوی, آندوتلیال, نمونه‌هاي, virulence, الگوی الکتروفورز , آزمایشگاه پاتوبيولوژي صفا, سلولها, نوتروفیلها, عفونت هلیکوباکتر , ترکیبات سولفوری, سمینال, تومورهایی, هيدروليز, برناردسولیر, قرص مولتی ویتامین, تکرار پذیری و صحت آزمایشات, skydrive, Attachment, میکروسکوپ, پيپت, آزمایشگاه شهرداری منطقه 5, کلنی‌ها, کیستیک, حملات قلبی, میکروتیتر, کارسینومای, KSHV, Controls, جشنواره, پژوهشهای, جواب های منفی, دستگاه معدی- روده ای, فوق تخصص, Lin-Lin,