,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  کمبود ویتامین D و بیماری MS
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۸ بهمن  [1:51]  

در سالهای اخیر شواهدی دال بر ارتباط ویتامین D و بسیاری از بیماریهای مزمن مانند مانند MS پدیدار شده است . اهمیت ویتامین D در تاثیر و کاهش شدت این بیماریها بیشتر هویدا میشود .در بررسی ها نشان داده شده که کشور های در حال توسعه ؛ کاهش معنی داری در سطح ویتامین Dسرمی دارند و افراد با افزایش سن دچار کاهش بیشتری میشوند که ناشی از کاهش ساخت ویتامین D در سطح پوست و نیز کاهش دریافت آن از راه خوراکی است .

گیرنده های ویتامین D در بافت مغز بسیار زیاد هستند و به طور گسترده ای در بافت مغز انتشار دارند. شکل فعال ویتامین D دارای آثار محافظتی در روی بافت عصبی میباشد. این عملکرد حفاظتی ناشی از زدودن پلاکهای آمیلوئیدی که نشانه ای از بیماری آلزایمر است، میباشد. علاوه بر این بررسی های بیشتر نشان داده که کاهش ویتامین D سرمی با افزایش سکته های وسیع مغزی و افزایش خطر ناگواریهای مغزی عروقی پس از ضربه به سر همراه است.

در بین بیماران مبتلا به MS که با داروی اینترفرون درمان شده اند، سطح اولیه ویتامین دی و کمبود آن در طول درمان، یک عامل بسیار موثر در ایجاد خطر برای فعالیت طولانی بیماری و نیز پیشرفت بیماری MS میباشد. در بررسی ها نشان داده شده که در تابستان که تابش نور خورشید بیشتر است، حجم ماده خاکستری مغز و در کل حجم مغز افزایش می یابد و به دنبال آن شدت ناتوانی در MS، کاهش پیدا میکند . لازم به ذکر است در بررسی MRI نشان داده شده که تابش نور خورشید آثار مستقیم و مستقل از ویتامین D در تخریب عصبی دارد.

 
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه عرب
fatemeh arab
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

واژینالیس, education, تب كنگو, گلوکورونیداسیون, وسترن بلارت, سرماخوردگی, کمبود ویتامین دی, گیلن, الیگوساکاریدی, لپتین, قرصهای مکمل لپتین, اسیداستیک, inr, دردهای پانکراس یا پانکراتیت, هليكو, ويدال, شيلوميكرون, همولیز, ازون, آنتی‌بادی, بيليروبين, نیتریت, گرانولها, فیستول, C1Q-C2-C3-C4-C5-9, احساس سیری, فیوژن, گردو, قارچ شناسی, هليسلا, پیرویک, گلابی, همولیز, آنتي‌هيستامين‌ها, مکیدن, پلاسمای سیتراته, هيدروژني, Calcifidiol, روغن‌های گیاهی, پروفسور Anaissie, مولکولهای, آرتي-پي‌سي, نفرولوژي, آنالایزر, گوانیدین, کورتيزول, غیر اشباع , آلبومين, سالن همایش‌های رازی, ﺗﮑﻨﯿﮏ, كونژونكتيويت, آنمی پرنیسیوز, کمیلونسانس, hepaticum, گلومرولو, LIPOPROTEIN, بيماريهاي مخاطي, اسید فولیک, میکروسکوپ, انجمن گوارش آمریکا, لكوسيت, استافیلوکوکوس, RF, LYMPHOCYTE, پرمنگنات, MS, کامپوزیت, ژنتیکی, ائوزينوفيل, گلژی,