,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  همه چیز درباره پوکی استخوان
  تاریخ : ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۲ شهريور  [6:51]  

 

 پوکی استخوان چیست؟

 


استئوپروز یا پوکی استخوان یعنی استخوان سوراخ دار. استخوان های ما در حدود ۳۰ سالگی در محکم ترین وضعیت خود هستند، سپس شروع به از دست دادن تراکم میکنند . بیش از ۱۰ میلیون آمریکایی پوکی استخوان ( استخوان های تحلیل رفته ) دارند که خطر شکستگی را افزایش می دهد. تقریبا نیمی از زنان حدود ۵۰ سال و بالاتر، شکستگی ناشی از پوکی استخوان را در طول عمر خود تجربه می کنند .

Normal and Osteoporosis Bones

 

 

 

 

نشانه های پوکی استخوان

شما ممکن است حتی متوجه پوکی استخوانتان نشوید، مگر آنکه دچار یک شکستگی شوید یا تغییر واضحی در وضعیت ستون فقراتتان ایجاد شود. در واقع شما ممکن است حتی بدون خبر داشتن از مشکلتان، میزان قابل توجهی تحلیل استخوانی داشته باشید. درد ستون فقرات، ناشی از تغییر در مهره ها، ممکن است اولین نشانه از اینکه چیزی درست نیست باشد .

 

 

 

 

پوکی استخوان و شکستگی

یک و نیم میلیون شکستگی در سال، به علت پوکی استخوان اتفاق میفتد. شکستگی های ستون فقرات ، شایع ترین شکستگی این گروه است که میتواند مهره ها را فشرده کند و باعث تغییر شکل در ستون فقرات شود. شکستگی ناحیه لگن (hip) می تواند باعث مشکلات حرکتی ماندگار شود و حتی خطر مرگ را افزایش دهد. شکستگی هایی مثل مچ دست وحلقه لگن (pelvis) و غیره در افراد مبتلا به پوکی استخوان شایع تر است.

 

 

 

علت پوکی استخوان چیست ؟

استخوان های ما دائما در طول زندگی در حال بازسازی هستند. استخوان ها از کلاژن ( پروتئینی که چهارچوب پایه را فراهم می کند) و فسفات کلسیم (ماده معدنی که استخوان را سفت و سخت می کند) تشکیل شده اند . با بالارفتن سن، استخوانی که از دست می دهیم بیشتر از آنی است که جایگزین می کنیم. بزرگترین تغییر در تراکم استخوان در زنان، طی ۵ تا ۷ سال بعد از یائسگی بوجود می آید. شی مستطیل شکل سبز رنگ در تصویر، یک سلول استئوکلاست است که استخوان را تجزیه می کند

Osteoclast Cell On Bone

آیا همه پوکی استخوان می گیرند ؟

تحلیل رفتن استخوان یک بخش طبیعی از پیری است، اما هر کسی آنقدر تراکم استخوانیش را از دست نمی دهد که منجر به پوکی استخوان شود. در هر حال شما هر چه مسن تر شوید، بیشتر در معرض پوکی استخوان هستید. استخوان زنان عموما از استخوان مردان ضعیف تر است و پس از زمان یائسگی تراکم استخوان کاهش سریعی دارد. پس تعجب آور نیست که حدود ۸۰ % از آمریکایی های دچار پوکی استخوان، مونث هستند.

 

 

 

عوامل خطرسازی که نمی توانید کنترل کنید :

زنانی که لاغر و ریز نقش هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. هم ارث و هم نژاد می تواند نقش داشته باشد. پوکی استخوان در میان سفید پوستان و آسیایی ها شایع تر است، هرچند که آمریکایی های آفریقایی تبار و اسپانیایی ها هم ممکن است در معرض خطر باشند. برخی شرایط، مانند دیابت نوع ۱، آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده و اختلالات هورمونی نیز به تحلیل رفتن استخوان ها مرتبط است.

 

 

 

عوامل خطرسازی که می توانید کنترل کنید :

مصرف سیگار، یک زندگی بی تحرک، رژیم غذایی که حاوی کلسیم و ویتامین D کم باشد، شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد. نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی هم باعث تحلیل رفتن استخوانی و افزایش خطر شکستگی می شود. کورتیکواستروئید، داروهای ضد التهاب مورد استفاده در درمان آسم و غیره، خطر تحلیل رفتن استخوان ها را افزایش می دهد. اختلالات غذا خوردن ( بی اشتهایی یا پرخوری عصبی ) نیز می تواند به سلامت استخوان ها لطمه بزند.

Avoid Drinking And Smoking

آیا مردان پوکی استخوان می گیرند ؟

پوکی استخوان در زنان شایع تر است، اما مردان هم، در معرض خطر هستند. در واقع ، حدود ۲۵ % از مردان بالای ۵۰ سال شکستگی ناشی از پوکی استخوان خواهند داشت. پوکی استخوان ممکن است در مردان تشخیص داده نشود، بخاطر آنکه اغلب پوکی استخوان بعنوان یک بیماری زنانه در نظر گرفته می شود و مردان مورد آزمایش قرار نمی گیرند.

 

 

 

بررسی : اسکن تراکم استخوان DXA

پزشکتان ممکن است درخواست یک آزمایش تراکم استخوان برای شما بکند، اگر : بالای ۵۰ سال باشید و شکستگی استخوان داشته باشید، زن بالای ۶۰ سال یا یک مرد بالای ۷۰ سال باشید، در شروع یائسگی باشید یا از یائسگی گذشته باشید و عوامل خطرساز داشته باشید، یک مرد با سن ۵۰ تا ۶۹ ساله با عوامل خطرساز باشید. DXA (ارزیابی جذب دو گانه اشعه ایکس) از اشعه ایکس با دوز کم برای اندازه گیری تراکم استخوان در مفصل هیپ (مفصل ران) و ستون فقرات استفاده می کند. این تست کمتر از ۱۵ دقیقه زمان می برد.

Bone Density Scan

 

 

 

آزمون :(T-Score) یعنی چه؟

این آزمون تراکم استخوان شما را با یک فرد سالم سی ساله (زمانی که بیشترین تراکم استخوان وجود دارد) مقایسه می کند. نتیجه به صورت (T-Score) با محدوده های زیر ارائه می شود:

 – ۱٫۰- و بالاتر نشان دهنده تراکم استخوان نرمال است.

– بین ۱٫۰- و ۲٫۵- نشان دهنده تراکم استخوان کم (استئوپنی) و نه پوکی استخوان (استئوپوروز) است.

 – ۲٫۵- و پایین تر نشاندهنده استئوپوروز است. با پایین آمدن تراکم استخوان ، (T-Score) هم کمتر می شود.

Doctor Talking To Older Woman

 

 

 

درمان : داروهای تقویت کننده استخوان

اگر شما استئوپروز دارید، احتمالا به شما یک داروی خانواده (bisphosphonate) مانند (Actonel)،(Boniva)،( Fosamax )،(Reclast) یا (Osteofos) می دهند. آنها می توانند تحلیل استخوان را کم کنند و خطر شکستگی را کاهش دهند، حتی ممکن است موجب ساخت استخوان جدید شوند. عوارض داروهای خوراکی شامل مشکلات گوارشی مانند زخم مری، ریفلاکس و تهوع است. انواع تزریقی آنها که یک تا چهار بار در سال تزریق می شود، می تواند علائم مختصر شبیه سرما خوردگی ایجاد کند. بیسفوسفونات ها ممکن است احتمال تحلیل رفتن استخوان آرواره را افزایش دهند.

 

 

 

درمان : هورمون های استروژنی

 

 

 

 

روش درمانی (جایگزینی هورمون)، که زمانی برای علائم یائسگی استفاده می شد، امروزه روشی برای درمان پوکی استخوان است. اما این داروها به دلیل نگرانی از نظر خطر سرطان، لخته شدن خون، بیماری قلبی و سکته کمتر استفاده می شود. (Evista) یک هورمون نیست، ولی می تواند اثرات تقویت کننده استخوانی شبیه استروژن داشته باشد، بدون آنکه خطر سرطان را افزایش دهد. خطرات آن شامل لخته شدن خون و افزایش علائم گرگرفتگی است. (Forteo) که یک هورمون پاراتیروئید صناعی است، نیاز به تزریق روزانه دارد و عملا استخوان جدید می سازد. گرفتگی عضلات پا و گیجی ناشی از مصرف (Forteo) گزارش شده است.

 

 

 

درمان : یک انتخاب درمانی بیولوژیک

 

 

 

 

(Prolia) یک آنتی بادی آزمایشگاهی است که تحلیل استخوان را کند می کند. تزریق دو بار در سال این دارو برای زنان دوره یائسگی است که خطر بالای شکستگی داشته باشند و نتوانند داروهای دیگر را تحمل کنند و یا داروهای دیگر برایشان مفید نبوده است. عوارض جانبی شامل کمر درد، درد عضلانی، درد استخوانی، افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها و کاهش سطح کلسیم می باشد.

 

 

 

غذاهای تقویت کننده استخوان

در هر سنی که باشید، غذاهای غنی از کلسیم میتواند از استخوانهایتان حمایت کند. شما معادل چهار لیوان ۲۰۰ گرمی شیر در روز نیاز دارید. ماهی هایی مثل سالمون، تن و شاه ماهی حاوی ویتامین دی نیز هستند که به جذب کلسیم کمک می کند. سبزیجات با برگ های سبز، حاوی منیزیم همچنین به حفظ کیفیت استخوان کمک می کند. برخی نوشیدنی ها و غذاها نیز، غنی شده با کلسیم و ویتامین دی هستند.

Foods High In Vitamin D

غذاهای نامناسب برای استخوان

برخی غذاها کلسیم بدن را پایین می آورند، مانند غذاهای پر نمک از جمله سوپ کنسرو شده و گوشت فراوری شده. اغلب آمریکایی ها بیش از حد نیازشان سدیم دریافت می کنند. کافئین میتواند جذب کلسیم شما را کاهش دهد. البته اثر آن در صورت مصرف بیش از سه فنجان قهوه در روز قابل توجه است. مصرف سنگین الکل نیز می تواند موجب تحلیل استخوان شود.

Fast Food Trash

چه غذایی بیشترین کلسیم را دارد؟

نوشیدن یک لیوان شیر غنی شده با ویتامین دی یکی از بهترین راههای دریافت کلسیم است. سایر لبنیات در مقدار کلسیم متفاوتند. ماست و پنیر انتخابی بهتر از بستنی و دسر ماستی(frozen yogurt)هستند. ماهی هایی مانند ساردین و سالمون منابع خوبی هستند. غذاهای غنی شده مانند غلات و آب پرتقال نیز سرشار از کلسیم هستند.

Good Sources Of Calcium

داروهای تقویتی:

پسرانی که در سن 9 تا 13 سالگی هستند و دخترانی که در سن 9 تا 18 سالگی هستند و همچنین زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال ممکن است به مصرف مقدار بیشتری کلسیم نیاز داشته باشند. دو نوع مکمل کلسیم در دسترس است: کربنات کلسیم و سیترات کلسیم که هر دو به یک میزان مفیدند. خوردن نصف دوز دارو در صبح و نصف آن در بقیه روز، به جذب آن کمک می کند. درباره مصرف کلسیم با پزشکتان مشورت کنید .مصرف بیش از حد کلسیم می تواند منجر به سنگ کلیه شود. مصرف کافی ویتامین دی به جذب کلسیم کمک می کند.

 

 

 

با ورزش  استخوان بسازید

ورزش های تحمل وزن می توانند به ساخت و حفظ استخوان کمک کنند. این ها شامل پیاده روی ، دویدن آرام ، تنیس و دیگر فعالیت هایی می شود که در آنها شما کل وزنتان را حرکت می دهید. استفاده از وزنه های کوچک در بسیاری از ورزش ها به استخوان کمک می کند. زنانی که فقط یک مایل در روز راه می روند، از نظر استخوانی چهار تا هفت سال جلوترند.

احتیاط های حین ورزش

اگرچه یوگا و پیلاتس به تعادل کمک می کنند، چرخش یا خم شدن زیاد می تواند خطر شکستگی ستون فقرات را در افرادی که  دچار پوکی استخوان هستند  افزایش دهد. ورزش های پر برخورد برای این افراد می تواند خطرناک باشد. شنا و دوچرخه ورزش های عالی هستند، ولی جزء ورزش های تحمل وزن نیستند و بنابراین  به سلامت استخوان کمک نمی کنند.

 

 

 

استئوپنی : تحلیل رفتن مرزی استخوان

اگر تحلیل رفتن استخوانی شما در حد پوکی استخوان (استئوپروز) نباشد، شما استئوپنی دارید. استئوپنی همانند استئوپروز ، هیچ علامتی ندارد. استئوپنی می تواند به استئوپروز منجر شود، ولی با تغییر در تغذیه و ورزش می توان تحلیل رفتن استخوان را آهسته کرد. پزشکتان نیاز به دارو را تعیین می کند.

آیا استئوپروز قابل برگشت است؟

اغلب داروهای استئوپروز تحلیل استخوان را آهسته می کنند و یا کمی تراکم آن را افزایش می دهند. ((Forteo)) استخوان جدید می سازد، ولی نیاز به تزریق روزانه دارد و به خاطر عوارض بالقوه اش فقط تا دو سال قابل ادامه دادن است. اما جرقه ای از امید برای درمان استئوپروز وجود دارد. تحقیقات جدید روی حیوانات نشان می دهد که داروی آزمایشی که از ساخت سروتونین در روده جلوگیری می کند، عملاً می تواند استخوان بسازد و سیر تحلیل استخوان را معکوس کند.

در جوانی استخوانتان را محکم کنید

عادات سالم کودکی و نوجوانی سال ها بعد با استخوان های قویتر جواب پس می دهد. جوانان با خوردن غذاهای غنی از کلسیم، دریافت کافی ویتامین دی (نور خورشید و تغذیه) و ورزش مرتب می توانند استخوان قوی تری بسازند. میزان توصیه شده مصرف کلسیم چنین است :

زیر یک سال : ۲۰۰ تا ۲۶۰ میلیگرم،

 ۱ تا ۳ سال : ۷۰۰ میلیگرم،

 ۴ تا ۸ سال :1000 میلیگرم،

 ۹ تا ۱۸ سال : 1300 میلیگرم،

 ۱۹ تا ۵۰ سال : 1000میلیگرم،

 مردان ۵۱ تا ۷۰ سال : 1000 میلیگرم،

 زنان   51 به بالا : 1200 میلیگرم،

مردان ۷۱ به بالا : 1200 میلیگرم.

 تا سن سی سال ، یک زن معمولی ، ۹۸ درصد از اوج توده استخوانی اش را ساخته است.

 

 

 

جلوگیری از زمین خوردن : اصول

جلوگیری از شکستگی نیز کلیدی برای حفظ سلامت استخوان است، چه پوکی استخوان داشته باشید یا نه. برای این منظور، اطرافتان را شلوغ نکنید و مرتب نگهدارید و فرش ها را به زمین فیکس کنید. سیم های کف زمین و پارچه های روی مبل را جمع کنید. دمپایی های مناسب با کف لاستیکی نیز جلوی زمین خوردن را می گیرد.

هیچگاه برای سلامت استخوان دیر نیست

 

 

 

 

بسیاری از افراد در دهه شصت و دیرتر، از پوکی استخوانشان آگاه می شوند. ولی اصلاح تغذیه و مصرف کافی کلسیم و ورزش مرتب همچنان می تواند مفید باشد. ورزش هایی مانند تای چی (Tai Chi) تعادل را بهتر می کند و جلوی زمین خوردن را می گیرد.

Older Woman In Yoga Class

 

 

 

زندگی با پوکی استخوان

 

پوکی استخوان لزوما در زندگی اختلال ایجاد نمی کند. در حقیقت، بی حرکتی و کمی فعالیت، سلامت استخوان را بدتر می کند. پس، بلند شو و قدم بزن و از فعالیت های سرگرم کننده لذت ببر. در زمان حمل خرید های سنگین، کمک بگیر. در صورت احساس ناپایداری از نرده و یا عصا و واکر ، کمک بگیر.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: دکتر پیک+webmd.com  
0 6 6
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
الهام دشتی
sepideh20
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

ویروس‌ها, اورسینول, مخمرهای, میکروب, مونوسیتها, هماتولوژی, درمان سردرد سینوزیتی, ویروس, واﮐﺴـﻦ, بیماری عروق کرونر, واژيناليس،, كانسر كولوركتال, هیالورونیداز, ASO, وارفارين, گیزنده آنژیوتانسیون II, کلسترول, پاپیلاری, ويتامين, نایکوکارد, کورتکس, انجمن متخصین علوم آزمایشگاهی بالینی ایران, هپاتوسلولار, گرانولوسیتها, کلونالدارای, انکوبه, رشته های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی, ‏COP-PCR‏, آنتی بادی های بلوکان, غذاهای حاوی ویتامین C, مایکو, ايمونوالكتروفورز, بیماری گوشه, شریانهای کرونری, آدنوکارسینوما, ويتامين, فیلتراسیون, هموفيلي, مرحله G1 به S, لنفوم, نمونه, Cholestrol, نمونه, هیدروفوب, پروتئین RB, كيت هاي تورچ , VLDL, منبع غنی مواد معدنی, فلزات سنگین در بدن, BLAST, ورود, آگار, واﮐﺴﻦ, virus, فاگوسيتوز, میکروب شناسی, SMBG, گویچه, Fasciola, PLT, فولیکولار, نویسیم, گلودرد, نانوباکتر, علائم اختلالات تیرویید , بیماریزا, HAuCl4, هیستوسیت, عفونت زا, آنتی‌بیوتیکهایی,