,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  بیماری ایزوسپورا
  تاریخ : ۱۳۹۳ سه شنبه ۳ تير  [9:37]  

یماری ایزوسپورا

عامل این بیماری انواع گونه ای ایزوسپورا (Isosporn spp.)    بوده و معمولاً   قابل انتقال به پرندگان مختلف می باشد  و بر خلاف آیمریاها (عامل بیماری کوکسیدیوز)   دارای میزان اختصاصی نمی باشد . گونه های رایج تر آن در قناری ایزوسپورالاکازی (Is.lacazei)    که به آن ایزوسپوراکناری (Is.canaria)    نیز می گویند و ایزوسپورا سرینی (Is.serini)     می باشند. سیر تکاملی   آنها مشابه به آیمریاها  بوده و ایاد اووسییست (Oocysts)    می کنند ولی بر خلاف اووسیست آیمریا که دارای چهار اسپوروسیست (Sporocysts)   می باشد , ایزسپورا تنها دارای 2 اسپروسیست است. علائم درمانگاهی بیماری بسته به شدت آلودگی (تعداد اووسیست خورده شده )  و مقاومت بدن پرنده ,  می تواند از فوق حاد همراه با تشنج و مرگ ناگهانی تا اشکال خفیف تر همراه با بی حالی و عدم تحرک پرنده , ژولیدگی پرها ,  بی اشتهایی , اسهال , لاغری  بالاخره مرگ می باشد.  بعضی مواقع بزرگ شدن کبد  اتساع روده ها (خصوصاً   در ناحیه دوازدهه)  به حدی است که از روی پوست شکم نیز قابل مشاهده است.
در کالبدگشایی  بسته به  شدت بیماری  عوارض مختلفی دیده خواهد شد که از جمله لاغری , تورم و بزرگی کبد و اتساع روده ها همراه با کلفت شدن و پرخونی مخاط آن را می توان نام برد. در صورتی که پرنده به شکل فوق حاد بیماری دچار شده باشد , ممکن است ضایعه محسوسی جز اتساع  روده ها , دیده نشود.
تشخیص قطعی با گرفتن  لام مستقیم از مدفوع یا مخاط روده و دیدن اووسیست یا شیزونت انگل , میسر می باشد. اوسیستمهابه صورت گرد و دارای دو جداره با قطری در حدود 20 میکرون می باشند که در صورت اسپورولیزه شدن (Sporulated)     , حاوی 2 اسپوروسیست می باشند که هر کدام نیز حاوی 4 اسپوروزآیت (Sporoziotes)   هستند. پیشگیری  صرفاً  با رعایت اصول بهداشتی و آزمایش مدفوع پرنده های تازه خریداری شده امکان پذیر است.
درمان به کمک داروی سولفادیمیدین به میزان 150 میکروگرم  به ازای هر گرم وزن بدن در روز , طی مدت 72 ساعت متوالی و سپس قطع دارو برای مدت 48  ساعت و تکرار درمان   با مقدار ذکر شده برای مدت 72 ساعت  دیگر , انجام می شود . هم چنین می توان از شربت سولفاکینوکسالین به اضافه دیاوردین به میزان یک قاشق  چایخری در هر 500 میلی لیتر آب به مدت سه روز متالی و سپس قطع دارو باری مدت 2 روز و مجدداً  تجویز  آن  به مدت 3 روز متالی استفاده کرد.0 2 2
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
شهریار سلیمی
shahriar
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

پلاکتی, کلاژناز, لوزالمعده, فارمدآوران سبز, نوکلئوتیدهای, دگرگوني‌هاي ژنتيکي , عسل, سایکلین, آمنیوتیک, بیماری‌های پوستی حاد , دانشگاه آزاد اسلامی, میکروب شناسی, نانوباکتر, مقطع دکتری حرفه‌ای, نیش, لومینول, کونژوگه, استاد افتخاري دانشگاه علوم پزشكي تهران, ویروسها, دیاپدز, طراحی پرایمر و پروب, اتوایمیون, نوتروفیل, هموگلوبین, TNF‌ يك فاكتور التهابي, ويروسها, کولونوسکوپی, لیزوژنتیک, نرمال, ویروس, وارفارين, بيماري هاي صعب العلاج, فسفات, ویروسی, درمان آفتاب سوختگی کودک , فلوکولاسیون, CELL BLOOD COUNT, مرطوب, هموگلوبین, نانوداروی, ترانسفوزیون, دستگاه الکترولیت آنالایزر, حسگرها, شته‌ها, کونژوگه, انزیمهای, مرفین, تبریک, دیسک های اکسیداز, آنزیم‌هایی, سختی کار شاغلان آزمایشگاهی, دكتر حسين قريب, یوکاریوتی, عضلاني, میکروتوم, گلوتاتیون و کاتالاز و سوپراکسید دیس موتاز, نانوتکنولوژی, لکوپلاکی, گونه‌های فوزاریوم , prozone, وزن, منبع غني ويتامين دي, هایدلبرگ, توکسینهای, ایمونوگلوبولین, دکتر فاطمه ناد علی, HSV1, خارش و سوزش, ثبت نام آزمون دكتري تخصصي, کارشناسان,