,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  آشنايي با بيوتروريسم
  تاریخ : ۱۳۹۳ جمعه ۱۲ ارديبهشت  [15:5]  

بيوتروريسم چيست ؟

بيوتروريسم به معناي رهاسازي عمدي ويروسها ،باكتريها و ساير ارگانيسم هاست كه باعث مرگ در مردم ، گياهان و يا حيوانات شود .

بيوتروريسم با حملات شيميايي ، اتمي و يا تشعشعي متفاوت است . اين حملات ، با آتش سوزي ـ انفجار و تخريب همراه هستند ، در صورتيكه حملات بيوتروريستي فاقد اينگونه علائم و نشانه ها بوده ، در نتيجه مدت زماني طول مي كشد تا شبكه هاي بهداشتي متوجه شوند كه يك بيماري خاص در حال شيوع در منطقه است .

عوامل و مواد استفاده شده دراين حملات ، معمولاً در طبيعت يافت مي شوند ، اما ممكن است در توانايي بيماريزايي آنها تغييراتي ايجاد شود ، تا بيماريزاتر شوند ، نسبت به داروها و درمانهاي رايج مقاوم گردند و يا قدرت آنها در مورد انتشار سريع در محيط افزايش يابد . اين عوامل بيولوژيكي مي توانند از راه هوا ـ آب و غذا در محيط پخش شوند .

علت استفاده از مواد بيولوژيكي در حملات تروريستي اين است كه تشخيص اينگونه عوامل بسيار مشكل است و ممكن است چند ساعت تا چند روز وقت لازم باشد تا بيماريي كه بوسيله آنها ايجاد شده است بروز نمايد .

بعضي از مواد بكار برده شده براي اعمال تروريستي مثل آبله مي تواند از شخصي به شخص ديگر منتقل شوند و برخي مثل عامل سياه زخم توان انتقال متقاطع را ندارند . يعني از فردي به فردي ديگر سرايت نمي كنند . 

كاربرد سلاح هاي بيولوژيك به قرن ها پيش بر مي گردد . يكي از اولين گزارشات مربوط به قرن ششم پيش از ميلاد است . وقتي كه آشوريان چاهها و مزارع دشمنان خود را با سم ارگوت كه بر روي گندم سياه (چاودار) توليد شده بود، مسموم كردند در سال ١٣٤٦ میلادی هنگاميكه لشكر تاتارها شهر كافا

 ( اين شهر در شبه جزيره كريمه فعلي قرار داشت) را محاصره كرده بودند ، براي از بين بردن مقاومت مردم وسايل و لباس افرادي را كه از طاعون مرده بودند را از ديوارهاي شهر به داخل شهر پرتاب كردند و به اين ترتيب بيماري طاعون در داخل شهر شيوع پيدا كرد . بعد از شكسته شدن محاصره شهر و با خروج افراد مبتلا به طاعون از شهر ، بيماري طاعون در تمام اروپا شيوع گسترده اي پيدا كرد .

تأثير يك حمله با عوامل بيولوژيك به قطر ذرات عفوني معلق در هوا ، پايداري عامل بيماريزا در شرايط مختلف محيطي (مثل مجاورت با نور خورشيد ـ خشكي ـ رطوبت ـ درصد اكسيژن هوا ـ سرعت باد ـ جهش وزش باد و غيره ) بستگي دارد .

كلاً مواد بيولوژيك را به سه دسته عمده تقسيم مي كنند :

گروه A  :

اين  مواد داراي توانايي زيادي در انتشار و پخش شدن در محيط می باشند و در نتيجه به سرعت سلامتي مردم را تحت تأثير قرار مي دهند . از اين گروه مي توان موارد ذيل را نام برد :

١-سياه زخم ( شاربن ) :

 عامل اين بيماري ( با سيلوس آنتراسيس ) از راه تماس اسپور آن با پوست و تنفس اسپورهاي آن قابل انتقال است . استنشاق ٥ تا ١٠ هزار اسپور فرد تنفس كننده را خواهد كشت . اسپور اين باكتري از راه زخم ها و خراش هاي جلدي به راحتي وارد بدن مي شود .

بيماري غيرمسري است كه مستقيماً از فردي به فرد ديگر منتقل نمي شود . بسيار كشنده است و جزو بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان محسوب مي شود . براي اين بيماري واكسن وجود دارد ولي براي ايمن شدن فرد چندين بار تزريق واكسن لازم است و درعين حال عوارض جانبي تزريق واكسن زياد است . به همين دليل واكسن سياه زخم مصرف عمومي ندارد .

 اتفاقي در تأسيسات توليد سلاحهاي بيولوژيك در اتحاد جماهير شوروي در سال ١٩٧٩ منجر به آزادسازي باكتري سياه زخم شد كه منجر به مرگ ٦٦ نفر و تعدادي حيوان گرديد كه دورترين آنها ١٠٠ كيلومتر با منحل نشت باكتري فاصله داشته است .

٢- آبله :

ويروس آبله يك ويروس بشدت مسري است . به راحتي از طريق هوا منتقل مي شود . ٢٠ تا ٤٠ % مبتلايان را مي كشد .

اين ويروس در سال ١٩٧٠ به كمك يك واكسيناسيون جهاني ريشه كن شد ، اما ويروس در سطح آزمايشگاهي در روسيه و آمريكا نگهداري مي شود ، بعضي بر اين باورند كه بعد از سقوط اتحاد جماهير شوروي محيط هاي كشت و اطلاعات مربوط به اين ويروس بدست كشورهاي ديگر افتاده است .

تأثير مناسب واكسن آبله ۳ تا ۵ سال است . پس اين ويروس حتي براي كسانيكه واكسينه شده اند نيز مي تواند خطرساز باشد ، بنابراین بعنوان سلاح بيولوژيك ويروس آبله بسيار خطرناك است و به راحتي از فرد بيمار به فرد سالم سرايت مي كند .

٣- سم بوتولينوم

  اين سم يكي از كشنده ترين سموم شناخته شده است كه توسط باكتري كلستريديوم بوتولينوم توليد مي شود . اين سم ايجاد خفگي و فلجي مي كند و به همين دليل باعث مرگ مي شود . تهيه آن بسيار ساده است زيرا مواد آرايشي با نام بوتاكس و ديس پورت در بازار موجود است كه از مشتقات همين سم هستند .

٤- ابولا

يك تب ويروسي خونريزي دهنده است كه حدود ٥٠ تا ٩٠% مبتلايان را مي كشد هيچ درماني براي آن وجود ندارد ، اما در حال حاضر واكسنهايي براي اين بيماري در دست تهيه است . كشورهاي آمريكا و اتحاد جماهير شوروي تحقيقات زيادي بر روي اين ويروس بعنوان سلاح بيولوژيك انجام داده اند .

ابولا مبتلايان خود را با ايجاد اختلالات چندگانه اندامها و شوك هيپوولميك از پاي در مي آورد .

۵- طاعون

 بيماري كشنده ايجاد شده توسط باكتري يرسينياپستيس مي باشد . جوندگان ميزبان طبيعي عامل بيماري هستند . بيماري باگزش كك به انسان منتقل مي شود گاهي اوقات نيز تنفس باكتري موجود در ذرات معلق هوا باعث ايجاد طاعون ريوي مي شود . بيماري از قرنها پيش بعنوان يك سلاح بيولوژيك بكار مي رفته است . به علت سهولت تكثير باكتري در طبيعت و باقي ماندن آن در بدن جوندگان آلوده شده بيماري خطرناكي محسوب مي شود .

۶- مار بورگ

يك تب ويروسي خونريزي دهنده است كه اولين بار در شهر ماربورگ آلمان يافت شد  . ميزان مرگ و مير مبتلايان ٢٥ تا ١٠٠ درصد است . بجز درمان كمكي و علامتي هيچگونه درمان قاطعي ندارد .

٧- تولارمي  ( تب خرگوش )

بيماري شديد تحليل برنده و ناتوان كننده اما در عين حال غيركشنده اي است كه توسط باكتري فرانسيسلاتولارنسيس ايجاد مي شود. طبيعت بيماري بسيار مسري است و به راحتي در هوا پخش ميشود.

گروه B :

اين گروه از عوامل قدرت پخش شدن و انتشار متوسطي دارند و ميزان بروز مرگ و مير با اين عوامل كمتر است .

١-  بروسلوز

بيماري مسري ايجاد شده با باكتري جنس بروسلا است ، بيماري ابتدا از حيوان به انسان منتقل مي شود و بسياري از مهره داران را مبتلا مي كند . گونه هاي مختلف باكتري مي تواند گوسفند ، بز ، گاو ، گوزن ،‌خوك ، سگ و ساير حيوانات را مبتلا كند .

بيماري از طريق محصولات حيواني آلوده و يا تماس با حيوان آلوده به انسان منتقل مي شود . در انسان بيماري بروسلوز مجموعه اي از نشانه ها را ايجاد مي كند كه بسيار شبيه بيماري آنفولانزا است . ازجمله تب ، سردرد ، عرق كردن ، درد در ناحيه پشت ، ضعف ، عفونت شديد سيستم اعصاب مركزي و قلب ممكن است رخ دهد . بيماري مي تواند مزمن شود و بصورت تب راجعه ، دردهاي مفصلي و خستگي بروز نمايد .

٢- سم اپسيلون

كه توسط باكتري كلستريديوم پرفرژانس توليد مي شود .

٣- باكتريهاي تهديدكننده بهداشت مواد غذايي

گونه هاي سالمونلا ، شيگلا ، اشريشياكولي سويه 0157 H7

٤- مشمشه با عامل بورخلدريا  مالئي

٥- ملوئيدوزيس ( شبه مشمشه ) با عامل بورخلدريا  سودومالئي

٦- پسي تاكوزيس با عامل كلاميديا پسي تاسي

٧- تب كيو با عامل كوكسييلا بورونتي

٨- سم ريسين توليد شده توسط ريسينوس كامونيس

٩- آنتروتوكسين B توليد شده توسط استافيلوكوك

١٠- تيفوس با عامل ريكتزيا پروازكي

١١- انسفاليت ويروسي با عامل آلفا ويروسها مثل انسفاليت اسبهاي ونزوئلايي

١٢- عوامل آلوده كننده آب : ويبريوكلرا ، كريپتوسپوريديوم پاروم

گروه C

اين گروه از بيماريزاها تحت مهندسي ژنتيك قرار گرفته اند تا قابليت انتشار آنها افزايش يابد . توليد آنها بسيار ساده است و درصد مرگ و مير مبتلايان با اين عوامل بسيار بالاست .

١- نيپاويروس     ٢- هانتا ويروس ٣- سل مقاوم به انواع داروها   ٤- تب ويروسي خونريزي دهنده      ٥- ويروس تب زرد

محدوديت هاي بيوتروريسم

كاربرد سلاح هاي بيولوژيك به علت طبيعت غيرقابل كنترل عوامل بيولوژيكي كه در اين گونه سلاحها بكار مي روند ، مشكل است و نيازمند فناوري پيشرفته مي باشد .

سلاح هاي بيولوژيك موجود فقط براي ايجاد ترس عمومي و تخريب كل يك جامعه مفيد واقع ميشود اگرچه در حال حاضر مهندسين ژنتيك مشغول مطالعه و بررسي بر روي عوامل بيولوژيكي هستند كه بتواند نژادهاي خاصي از انسانها و يا مردم در مناطق جغرافيايي خاص را درگير كند .

علائم رواني تهديدات بيولوژيك

١- ايجاد اضطراب و تشويش در جامعه      ٢-  عصبانيت     ٣- وحشت     ٤- نسبت دادن علائم بيماريهاي مختلف به عامل عفوني بيولوژيك منتشر شده در منطقه .   ٥- جدا شدن فرد آلوده از جامعه   ٦- انجام اعمال غيراخلاقي ( غارت ، دزدي و ... ) .

حملات بيولوژيك به حيوانات

اولين بار در جنگ جهاني اول توسط ارتش آلمان انجام شد . شامل حمله به حيوانات با ارزش اقتصادي مثل حمله با عامل بيماري FMD به حيوانات سم دار ، پخش عامل تب آفريقايي خوك ها و گسترش عامل نيوكاسل در طيور .

ملاحظات اپيدميولوژيك

براي تشخيص اينكه يك بيماري ، بيماري بومي يك منطقه مي باشد و يا بر اثر حمله بيوتروريستي ايجاد شده است موارد زير را بايد در نظر گرفت .

- گسترش سريع و تصاعدي يك بيماري ظرف چندين ساعت تا چندين روز در گروهي از مردم به ظاهر سالم .

- افزايش علائم غيرطبيعي مثل تب ، اختلالات تنفسي و علائم گوارشي

- مشاهده يك بيماري غيربومي با شيوع بالا و يا مشاهده يك بيماري بومي در فصل و زمان غيرمعمول

- ميزان كمتر ابتلا به يك بيماري شيوع يافته در مردمي كه در محيطهاي بسته و مخصوصاً با سيستم تهويه هوای بسته به سر مي برند .

- شيوع عفونت گروهي در مناطق خاصي از لحاظ جغرافيايي ( بيماري از يك شهر و يا منطقه اي از يك شهر بيشتر گزارش شود )

- گزارش مرگ و مير با تعداد و سرعت بالا

- مشاهده بيماراني با بيماري هاي غيرمعمول در يك منطقه كه عوامل درگير كننده بعنوان سلاح ميكروبي محتمل بنظر مي رسد مثل طاعون ، تولارمي ، سياه زخم ريوي .

كنترل عفونت ايجاد شده توسط سلاح هاي بيوتروريستي

الف ) قرنطينه

منطقه شيوع عفونت بايد بطور كامل قرنطينه شود

ب ) البسه كادر پزشكي

افرادي كه با بيماران سر و كار دارند بايد با لباسهاي غيرقابل نفوذ پلاستيكي ، دستكش ، پوشش كامل سر و گردن ، ماسك صورت ، پوشش چشمها (عينك) و چكمه مخصوص مجهز شوند .

ج ) بستري كردن و رسيدگي به بيماران

در صورت كم بودن تعداد بيماران ، بايد تمام بيماران از يكديگر جدا بستري شوند اما درصورت زياد بودن تعداد بيماران و عدم امكان جداسازي همه آنها بيماران با علائم مشابه با هم بستري شوند .

تميز كردن ، ضدعفوني كردن و استريل كردن وسايل و محيط آلوده

روش استريل كردن و عفونت زايي به شدت به عامل ايجاد كننده بيماري وابسته است ، وسايل تا حد امكان براي هر بيمار اختصاصي مصرف شود و قبل از استريل كامل براي بيمار ديگر مورد استفاده قرار نگيرد ، استفاده از محلول هاي ميكروب كش براي شستن لباسها و وسايل پارچه اي ضروري است (البته درصورت عدم امكان سوزاندن البسه و وسايل پارچه اي بعلت كمبود اين وسايل و يا مورد نياز بودن آنها)

علائم مشاهده شده در تعدادي از بيماريهاي ايجاد شده توسط عوامل بيوتروريسم به تفكيك عامل :

الف ) سياه زخم

دوره  كمون هفت روز است ، شكل پوستي بيماري كه ٩٥درصد موارد را تشكيل مي دهد با خارش و برآمدگي پوست همراه است ، جراحات بعد از مدتي تبديل به تاول شده و با گذشت زمان به زخم تبديل مي گردد ، زخم يك تا سه سانتيمتر قطر دارد ، رنگ آن سياه است و درد ندارد ،‌ غدد لنفاوي نزديك زخم متورم هستند .

فرم پوستي در حالت طبيعي ٢٠ درصد مرگ و مير دارد .

فرم تنفسي ، بيماري به شكل يك سرماخوردگي آغاز مي شود ، سپس نارسايي تنفسي و شوك به دنبال آن رخ مي دهد . فرم تنفسي بعد از بروز علائم به مرگ منتهي مي شود ( صد در صد مرگ رخ مي دهد )

فرم گوارشي ، تهوع ، كم اشتهايي ، استفراغ خوني ، دردهاي شكم و تب ، از علائم اين فرم بيماري مي باشند . مرگ و مير در اين شرايط ٢٥الي ٦٠ درصد است .

درمان :  موثرترين آنتي بيوتيك پني سيلين G است .

تب هاي خونريزي دهنده ويروسي

دوره كمون اغلب چهار تا سيزده روز است . تب ، سردرد ، احساس سرما ، خستگي ، درد عضلاني ،‌ پرخوني ملتحمه ، استفراغ ،‌دردهاي بالاي معده ، خونريزي نقطه اي در دهان ، خونريزي از لثه ، معده ، روده و رحم از علائم آن است . مرگ بيمار ناشي از شوك و كم خوني شديد ، خونريزي ريوي و يا DIC پيش رونده است .

درمان : اساس درمان حمايتي است شامل تنظيم آب و الكتروليتها و درمان اختلالات انعقادي مي باشد .

آبله :

علائم بيماري شامل تب ، كمردرد ، خارش بيني ، بيخوابي ، تورم و برافروختگي صورت ، خميازه زياد درد گلو و سينه ، بثورات و تاول هاي شديد جلدي كه از جوش شروع مي شود و سپس به وزيكل و پوستول تبديل مي شوند 

درمان : بسياري از تركيبات ضد ويروس براي درمان آبله بكار برده شده است كه يكي از آنها داروي كلروميستين بوده است .

بوتوليسم :

دوره كمون ١٨ تا ٣٦ ساعت است . علائم شامل تهوع ، استفراغ ، درد شكم ، عدم وجود تب و سپس علائم عصبي آغاز مي شود شامل پائين افتادن پلكها ـ اختلال در تكلم ـ اشكال در بلع و در نهايت مرگ بعلت فلج تنفسي رخ مي دهد .

درمان : در مراحل اوليه با مصرف توكسيوئيد امكان پذير است ( ضد سم )

بيمار بايد تا چند هفته به دستگاه تنفس مصنوعي متصل باشد .

طاعون :

دوره كمون ٢ تا ٦ روز است .

علائم شامل تب ـ لرز ـ تهوع ـ اسهال و يا يبوست ـ پائين آمدن فشار خون ـ بيقراري ـ نبض سريع ـ هذيان گويي ـ تورم غدد لنفاوي ـ زخمهاي عفوني موضعي ـ پنوموني شديد همراه با خروج خون از ريه ها مي شود .

درمان :

آنتي بيوتيك هاي اسپترپتومايسين ، جنتامايسين و كلرامفنيكل بيشترين تأثير را در درمان اين بيماري دارند .

سولفاناميدها با تأثير كمتري بكار رفته اند .

مراقبتهاي پس از مرگ بر روي اجساد آلوده شده با عوامل  بيولوژيك

قبل از ارسال نمونه هاي پاتولوژي و يا انجام كالبدكشايي اطلاع رساني به افراد كالبدگشا و يا پاتولوژيست در مورد خاص بودن بيماري الزامي است .

كالبدگشايي بطور كامل و با وسايل و تجهيزات محافظتي خاص بايد انجام گيرد .

كليه رسوم و آئين هاي مذهبي در جهت برخورد با جسد بايد باتوجه به جلوگيري از پخش عامل عفوني انجام شود .
1 1 2
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
ramin89
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

مانيتول, خطاهای, پيشگيري, درد و التهاب مفاصل, اتوآنالايزر, تفسیر, پروستاتی, ویروس‌های, گیاه‌شناسی, قارچ شناسی, آگاروال, آرتریت روماتوئید , داروی مسکن فوری, سانترومر, قرص های مکمل ویتامین, میکروبهایی, ضایعات التهابی در بافتها, شقاق مقعد یا فیشر, باكتريهاي, هپاتیت, آگلوتینین, گویچه‌ها, LDL, آنتی‌بادی‌های, اپی‌تلیوم, شوك هيپوولميك, نانوتکنولوژی, ابرمغناطيسي, ویسکوزیته, FFP, آرتفکت, papova, گوآتمالارا, پیریمیدینی, لوزالمعده, کفیران, سیتمی, ویروسها, شب‌ها غذای سبک بخورید, ديناميك, كاتاليز, رشته باكتري شناسي, Arsenazo, ﭘـﺎﺗﻮژن, فیبرینی, ميكروب, گویچه, آنتاگونیستهای, کمیلونسانس, سایتوکین‌ها, آدنوزین, میکروگرانشی, تروپسیم, آیلو, Analysis, هیبرپلاریزاسیون, عفونتهای باکتریایی, هیستون, اپیدرمیدیس, تعيين ميزان قند خون, نوتروفیلها, غشاهاي سلولي, ترنس, پرمنگنات پتاسیم, استافیلوکوکوس, تغییرات در صورت مزد و حقوق کارکنان, هموليز گلبولهاي, پروستاتي, متفورمین, انسفالوپاتي,