,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  ایمنی سطحی
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۷ آذر  [16:57]  

ایمنی نوع ویژه‌ای از مقاومت است که :

  • اولا در طول زندگی فرد بر اثر تماس با مواد خارجی مشخصی ایجاد می‌شود.
  • ثانیا اغلب تنها در برابر یک نوع میکروب بیماری‌زا یا سم که محرک تولید آن بوده است، نقش حفاظتی دارد.
  • ثالثا موجب حفاظت در برابر عامل محرک ایمنی برای مدت طولانی است.

    هر ماده‌ای بطور اختصاصی واکنش ایمنی ویژه‌ای را پس از ورود به بدن موجب گردد، پادگن (آنتی ژن) نامیده می‌شود. با ورود یک پادگن به بدن پادتن تولید می‌گردد که قادر به ایجاد پیوند اختصاصی با پادگن محرک تولید آن است. پادتنها تحت نام کلی ایمنوگلوبولین نیز شناخته می‌شوند، زیرا جز گروهی از پروتئینها بنام گلوبولینها هستند. به هنگام جداسازی پروتئینهای سرم خون به روش الکتروفورز ، چهار بخش عمده در آنها قابل تشخیص است که عبارتند از: آلبومین و گلوبولینهای آلفا ، بتا و گاما. پادتنها عمدتا از گاماگلوبولینها هستند (با علامت اختصار Ig) که ایمنوگلوبولین نیز نامیده می‌شوند.

تقسیم بندی ایمونوگلوبولین‌ها

ایمونوگلوبولین‌ها بر مبنای خواص فیزیکی ، شیمیایی و ایمونولوژیکی به 5 گروه عمده IgA ، IgM ، IgG ، IgD ، IgE تقسیم می‌شوند.

ساختار ایمنوگلوبولین‌ها

ایمنوگلوبولین‌ها با وجود تنوع ساختاری اغلب از چهار دسته پروتئینی تشکیل شده‌اند که به شکل ساختار « Y » به یکدیگر پیوند یافته‌اند. دو رشته کوتاهتر را رشته‌ها یا زنجیره‌های سبک (L) می‌نامند که با پیوند کووالانسی به انشعابات رشته‌ها یا زنجیره‌های درازتر سنگین (H) متصل می‌شوند. اختصاصی بودن نقاط اتصال بوسیله ترتیب قرار گرفتن آمینو اسیدها در بخش متغیر هر دو رشته H و L تعیین می‌شود.

تعداد نقاط اتصال بر روی پادتن ، تعیین کننده ظرفیت آن است و هر قدر ظرفیت پادتن بیشتر باشد، تعداد بیشتری مولکول پادگن می‌توانند به آن متصل شوند. ایمنوگلوبین G که رایج‌ترین گروه پادتنهاست و 80% ایمونوگلوبولین موجود در خون را تشکیل می‌دهد، دو ظرفیتی بوده و قادر به عبور از جفت و انتقال به جنین است. این پادتنها به محافظت از جنین کمک می‌کنند. ایمنوگلوبین G منحصرا در خون یافت می‌شود، ولی ایمنوگلوبین A در تمام مایعات بدن از جمله آب دهان ، اشک ، شیر ، شیره معده و ترشحات مخاطی دستگاه تنفسی و تناسلی وارد می‌شود. این مولکول در خون نیز وجود دارد، ولی ساختار آن در خون اندکی با ساختارش در مایعات بدن متفاوت است.

مکانیسم پادتنها

پادتن در اثر ترکیب با پادگن میکروبی ، آن را غیرفعال کرده و یا از انتشار آن در بدن جلوگیری می‌کند. پادتنها دارای مکانیسمهای متفاوتی هستند.

پادتنهای خنثی کننده

این گروه با ویروسها یا توکسینهای میکروبی واکنش نشان می‌دهند و اثرات زیانبخش آنها را خنثی می‌کنند. آنتی توکسینهایی که در برابر عامل بیماریهای کزاز ، بوتولیسم ، دیفتری و یا گزیدگی مارهای سمی تولید می‌شوند، سموم مربوطه را در خون خنثی می‌کنند. پادتنهای خنثی کننده ویروسی ، با اشغال نقاط اتصال بر سطح ویروس ، مانع بیماری ویروسی می‌شوند.

الگوتینین‌ها

این گروه شامل پادتنهایی است که با پادگنهای ذره‌ای (مانند تمامی یاخته باکتری) واکنش نشان می‌دهند و موجب به هم چسبیدن و تجمع آنها می‌شوند. آلگوتینه شدن مانع پراکندگی عوامل بیماری‌زا است و هر یاخته بیگانه خوار می‌تواند تعداد زیادی از باکتریهای الگوتینه شده را یک جا ببلعد.

پرسی پپتین‌ها

این گروه شامل ایمونوگلوبولینهایی است که با پادگنهای محلول واکنش نشان می‌دهند و آنها را به رسوبات جامد تبدیل می‌کنند. بسیاری از این مولکولهای محلول که از عوامل بیماری‌زا هستند، به هنگام رسوب کردن غیر فعال می‌شوند.

اوسپونین‌ها

این گروه شامل پادتنهایی است که با اجزا سطحی یاخته‌های میکروبی و غیرمیکروبی ترکیب می‌شوند و محرک بلعیده شدن آنتی ژنهای مربوطه به وسیله یاخته‌های بیگانه خوار هستند. این گروه از پادتنها مثلا می‌توانند خاصیت بیگانه خواری کپسول استرپتوکوک عامل بیماری ذات‌الریه را خنثی کنند، تا این میکروبها به سادگی بوسیله ماکروفاژها بلعیده شوند.

پادتنهای تثبیت کننده مکمل

این گروه از پادتنها یاخته‌های میکروبی (بویژه باکتریهای گرم منفی) را در حضور یک سری از پروتئینهای خون به نام مکمل متلاشی می‌کنند. پادتنهای تثبیت کننده مکمل ، قبل از اینکه اجزا غیر فعال مکمل به گونه‌ای بر روی هم سوار شوند تا در مجموعه پادگن _ پادتن (Ay-Ab) اشکال فعال را بوجود آورند، به یاخته‌های پادگنی متصل می‌شوند. بدین ترتیب پروتئین‌های مکمل ، با تغییر ساختار غشای یاخته‌ای ، موجب خروج سیتوپلاسم از یاخته و متلاشی شدن آن می‌گردند.

مکملها به همراه پادتنها در سه نوع عمل حفاظتی دخالت دارند: متلاشی شدن ، جذب شیمیایی (شیمیوتاکسی) و اسپرنیزاسیون کل این فرایند را تثبیت مکمل نامند، زیرا مولکول مکمل به صورت برگشت ناپذیری بر روی مجموعه پادگن _ پادتن تثبیت شده و در نتیجه از سرم خون جدا می‌شود.
0 7 7
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علی کیا
Ali Kia
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

پيگمان, تستها ي سرولوژي و CBC ,ESR, میکروبی, هلیکوباکترپیلوری, مدولری, مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت, سرولوپلاسمی, عكس‌برداري‌, سرطان سینه , thalassemia, اگزون, هورمون DHT, پیتریازیس, کوتیکول, پروتئینها, اثر هوک در الایزا, ASPARTATAE TRANSAMINASE, calculating, specimen, همودیالیز،, رپرسورفاژ, peripheral, آندوسكپ, وریدهای, لپتین, دیازو, بتامتازون, هيدروژن, متابوليسم, هایپرهیدروز, میوه, ویتامین, بیماری های گوارش, ایمنوکمپلکسها, ایمونوفلورسنس, تومورهای مغزی زنان, کلرید باریوم, تست camp, هیدروکربور, آلرژی‌ها, HCL, ميكروب‌خوار, منابع خطا در آزمون های کومبس, نمونه کشت مدفوعی, سمی‌بودن, سیتوکروم, هگزوزها, بیماری شربت افرا, ﮔﻠﻮﮐﺎن, هماتولوژی, پليت, مسمومیت, حساسیت مراکز عصبی, آنوفل, hCG, Creatinine, سوبتيليس, اسید آمینه آرژنین , توبرکلین, میکروبی, کمبود ویتامین d, نوکلئیک, ویروس, تکنیم لیز سانتریفیوژ , Schiemann, ربات های Shrewbot و SCRATCHbot , تفســــير آزمـــايش كامل ادرار, نوتروفیل, سندروم سرخجه, منبع غني ويتامين دي,