,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  انواع عفونت
  تاریخ : ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۷ آذر  [17:50]  

 

عفونتهای تنفسی

هر فرد شهرنشینی حدود 10000 میکروارگانیسم را در روز استنشاق می‌کند که شامل ویروسها ، قارچها و باکتریهایی می‌شود که بالقوه عفونت‌زا می‌باشند. اما تنها ذراتی به اندازه 5 میکرون و یا کوچکتر با آلوئولها می‌رسند که در آنجا در مرض حمله سلولهای بیگانه خوار موجود در محل یا نوتروفیلهایی که توسط سایتوکین‌ها به آن محل خوانده شده‌اند قرار می‌گیرند، این دستگاه پاکسازی طبیعی ، کاملا موثر است اما فعالیت مخاطی مژکی با کشیدن سیگار و یا در طی بیماری فیبروز سیستیک که منجر به ترشحات غلیظ می‌شود یا آسپیراسیون (مکش) محتویات اسیدی معده به ریه و یا ضربه وارده در هنگام لوله گذاری در نای ، دچار اختلال عمل می‌شود. و همین اختلال عمل ، زمینه مساعد برای بیماریزایی توسط ویروسها و باکتریها را ایجاد می‌کند. 

عفونتهای دستگاه گوارش

اغلب عوامل بیماریزایی دستگاه گوارش توسط مواد خوراکی و آشامیدنی آلوده به مواد مدفوعی منتقل می‌شوند. بنابراین با رعایت بهداشت در دفع زباله‌ها و نابودی حیوانات موذی ، تهیه آب آشامیدنی بهداشتی ، شستشوی دستها و پخت کامل غذاها (جایی که بهداشت کاهش یابد بیماریهای اسهالی گسترش می‌یابد) می‌توان از میزان عفونتهای گوارشی کاست. تعدادی از عوامل بیماریزای لوله گوارش عبارتند از پولیوویروس ، ایشرشیاکولای مهاجم روده‌ای ، استافیلوکوک، ویبریوکلرا و ... می‌باشند. عوامل بیماریزا باید برای مواد غذایی با تعداد زیادی از باکتریهای همزیست مقیم در لوله گوارش تحتانی ، به رقابت برخیزند. با کاهش اسیدیته معده ، مصرف آنتی‌بیوتیکهایی که تعادل فلور باکتریهایی طبیعی روده را بهم می‌زنند، یا وقتی حرکات طبیعی روده مختل شده یا انسدادی وجود داشته باشد، دفاع میزبان بر علیه عوامل بیماریزا کاهش خواهد یافت و عفونت گوارشی اتفاق می‌افتد. 

عفونتهای منتقله توسط تماس جنسی

اگر چه بیماریهای کلاسیک از قبیل سوزاک ، سیفلیس و عفونت کلامیدیایی در بعضی جوامع غربی تا حد زیادی کاهش داشته است، اما همین بیماریها در برخی جوامع روستایی در حال گسترش می‌باشد. مثلا HIV ، هنوز به صورت کنترل نشده باقی مانده‌اند و بالغین چه زن و چه مرد و کودکان بدنیا آمده از مادران مبتلا را درگیر می‌کنند. علاوه بر این ویروسهایی نیز هستند که از راه تماس بسیار نزدیک منتقل می‌شوند از قبیل ویروسهای عامل تبخال دهانی و تناسلی. 

عفونتهای دوران کودکی و نوجوانی

از جمله این عفونتها ، می‌توان به سرخک (rubella) ، اوریون (mumps) ، آبله مرغان (chicken pox) و سیاه سرفه (whooping cough) اشاره کرد. که با استفاده از واکسن تولید شده هر کدام از اینها از ایجاد علائم حاد مربوط جلوگیری می‌شود اما با این وجود ، در برخی از مناطق هنوز این بیماریها کشته‌های فراوانی را به جا می‌گذارند. 

عفونتهای فرصت طلب و وابسته به ایدز

عفونتهایی که در افراد سالم معمولا بدون آزار و یا خفته هستند در میزبانانی که به علل ژنتیکی یا اکتسابی ، نقص ایمنی دارند، با وفور بیشتری رخ می‌دهند. چنین بیماریهای فرصت طلبی بخصوص در بیمارانی که درمانهای سیتوتوکسیک یا سرکوبگر ایمنی برای معالجه تومور دریافت می‌کنند، در گیرندگان عضو اهدایی و در بیماران مبتلا به بیماریهای خود ایمنی و به طرز تاسف باری در AIDS مشاهده می‌شوند. عفونتهای ویروسی ، باکتریایی ، قارچی و انگلی همگی در این طبقه‌بندی جای گرفته‌اند. 

عفونتهای حاره‌ای و زئونوتیک و منتقله توسط ناقلین

در این دسته ، سه تا زیر گروه قرار گرفته است. 

·                                 گروه اول بیماریهایی هستند که بیشتر در مناطق گرمسیری ایجاد شده و توسط یک ناقل بند پا منتقل می‌شوند مثل مالاریا یا طاعون.

·                                 دسته دوم، عفونتهای مناطق گرمسیری‌اند که در شرایط نامناسب زندگی (کرم قلابدار یا مایکوباکتریویم) یا با بهداشت پایین (کرم نواری و یا شیستوزومیا) همراه هستند.

·                                 دسته سوم، عفونتهای ناقله توسط بندپایان ، در آب و هوای معتدل هستند مثل بیماری لایم.
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علی کیا
Ali Kia
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

سارکوئیدوز, چند بار در شبانه روز مسواک بزنیم, تروفوزوئیت, کمیلونسانس, محیط TSI, دیوکسین, راه تقویت مغز, هپاتیت, آندوكرين, رسپتور, پیروویک, تومورهای, نانوکامپوزيت‌ها, کرومزومها, زوال عقل, عوارض کمبود ویتامین D, phage, ویروس, خانواده های بیماران ام اس, واکسن, تاموکسی, C1-C2-C3, ویروسها, نیتروژن, تامین منابع انسانی, عرق بیش از حد, مینوتیسیموم, ضربان قلب, منوکلونال, پیاز ناخن, درخواست انسولين ناشتا و انسولين دو ساعته, Pérsico, آنافاز, نیترات, چشم, پژوهشی, شماره تماس شرکت فارمدآوران, بيولوژيك, záliv, پروستاتیت, كيت سرولوژي , کتاب زیست شناسی سلولی و مولکولی, آدرس آزمایشگاه, پیشگیری, آپوپروتئین, کارسينوم, موكوئيدي, آلبیکلنس, هییپرتیروئیدی, متورم, سودوموناس, Toxoplasma, viroses, سیستولیک, محیطی, سمپلینگ, واﮐﺴﻦ, علائم بیماری MS, پليت, استرادیول, هیپوتیروئیدی, متابولیت, آنمي پرنيشيوز, آمونیوم, میکروارگانیسم‌ها, اسپورها, سازمان پزشکی قانونی, سالمونلا, سیتوتوکسیک, تگومنت,