,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  تعیین دمای سلول‌های زنده با نانودماسنج ساخت محققان
  تاریخ : ۱۳۹۲ دوشنبه ۴ آذر  [12:11]  

پژوهشگران دانشگاه هاروارد با استفاده از نانوبلورالماس و یک رشته نانوسیم، موفق به ساخت نانودماسنجی شدند که که از آن می‌توان برای تعیین دمای سلول‌های زنده استفاده کرد.

 

 این دستگاه مجهز به یک نانوسیم است که به درون سلول زنده وارد می‌شود و در نهایت تغییر دما را تا 1.8 میلی کلوین شناسایی می‌کند. اگر این دستگاه بهبود پیدا کند قادر به اندازه‌گیری پدیده‌های حساس به دما در سلول زنده خواهد بود و حتی می‌توان از آن برای درمان سرطان استفاده کرد.

 

رهبر این پژوهش، میخائیل لوکین از دانشگاه هاروارد است که نتایج یافته‌های خود را در نشریه Nature به چاپ رسانده است. در این پروژه از مراکز حفره نیتروژنی در ساختار الماس استفاده شده است. این حفره‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که دو اتم کربن مجاور هم از ساختار الماس حذف شده و به جای آن اتم‌های نیتروژن قرار ‌گیرند.

 

به نوشته سایت نانو، حالت پایه مراکز حفره نیتروژنی دارای دو سطح انرژی است که اختلاف انرژی میان آنها به فرکانس انتقال شهرت دارد. زمانی که الماس گرم یا سرد می‌شود، فرکانس انتقال حفره تغییر می‌کند. با استفاده از طیف‌سنجی فلورسانس می‌توان این تغییر اندک در فرکانس را شناسایی کرد. از آنجایی که الماس هدایت گرمایی خوبی دارد، بنابراین می‌توان گفت که الماس هم‌دمای سلول مورد نظر است.

 

پیتر مایر از محققان این پروژه می‌گوید: از آنجایی که ابعاد مراکز حفره بسیار کوچک هستند، بنابراین می‌توان در الماسی با ضخامت چند ده اتمی این مراکز را ایجاد کرد و از آن برای اندازه‌گیری دما استفاده کرد. از آنجایی که ابعاد سلول در حدود چند میکرون است، این دماسنج می‌تواند برای اندازه‌گیری دمایِ بخش‌های مختلف سلول مورد استفاده قرار گیرد.

 

پژوهشگران از این دماسنج برای اندازه‌گیری دمای سلول استفاده کردند، نتایج نشان داد که در محدوده 200 نانومتری، این دماسنج دمایی در حد 1.8 میلی کلوین را رصد می‌کند.

 

در پژوهشی دیگر، محققان نانوذرات طلا را به نوک این دماسنج متصل کرده و وارد سلول کردند، سپس با تابش لیزر به نانوذرات طلا از آن به عنوان منبع ایجاد گرما استفاده کردند. با این گرما می‌توان سلول را از بین برد. این روش برای از بین بردن تومورهای سرطانی مناسب است.
0 0 0
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
رویا فضلی
roya fazli
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هیپوکسی, انگل های روده ای انسان , هموگلوبين, جوانی, هورمون‌ها, غدد فوق‌کليوى, صفراوی(یرقان), لامل, سوبستراي, بیماری سرماخوردگی, سئوالات آزمایشگاهی, ویروس, Chediak-Higashi, نحوه مطالعه بروشور کیت‌های الایزا, تولید پنی سیلین, سفیلیس, بيماري بومي, مسمومیت غذایی, CREATININE‌, ائوزینوفیلی, آکادمی, VP1, موکوئیدی, ThunderBolt, عواقب بالینی پری سانتریک, اینترون, G6PD-A, کروماتین, دستگاه گوارش انسان, لاتوم, saturation, يون‌هاي, ميوگلوبينوري, لنفوپروليفراتيو, پروانسولین, روش الايزا, نوتروفيل, بیلیروبین, پیپتینگ, اکسیتوسین, فسفر, تاموکسیفن, ویروسها, بیلیروبین مستقیم یا غیر کونژوگه, تخليص, آندوسکوپی, آمنوره, هیپوفیز, مونوسیتها, كريپتوكوكوزيس, منوسيت, کوکسی, وزن, تومورهای, بیماریهای مزمن, روش نفلومتری, باکتریایی, آمیلاز, میسلیوم, فاسيولوزيس, عضله, میکروب شناسی, موتاسیون, ایجاد محیط بی هوازی, ائوزینوفیلی, آنتامبا هيستوليتيكا, جاوتز, کمپلمان, تیروئیدیت, دانشگاه منچستر,