,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  تعیین دمای سلول‌های زنده با نانودماسنج ساخت محققان
  تاریخ : ۱۳۹۲ دوشنبه ۴ آذر  [12:11]  

پژوهشگران دانشگاه هاروارد با استفاده از نانوبلورالماس و یک رشته نانوسیم، موفق به ساخت نانودماسنجی شدند که که از آن می‌توان برای تعیین دمای سلول‌های زنده استفاده کرد.

 

 این دستگاه مجهز به یک نانوسیم است که به درون سلول زنده وارد می‌شود و در نهایت تغییر دما را تا 1.8 میلی کلوین شناسایی می‌کند. اگر این دستگاه بهبود پیدا کند قادر به اندازه‌گیری پدیده‌های حساس به دما در سلول زنده خواهد بود و حتی می‌توان از آن برای درمان سرطان استفاده کرد.

 

رهبر این پژوهش، میخائیل لوکین از دانشگاه هاروارد است که نتایج یافته‌های خود را در نشریه Nature به چاپ رسانده است. در این پروژه از مراکز حفره نیتروژنی در ساختار الماس استفاده شده است. این حفره‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که دو اتم کربن مجاور هم از ساختار الماس حذف شده و به جای آن اتم‌های نیتروژن قرار ‌گیرند.

 

به نوشته سایت نانو، حالت پایه مراکز حفره نیتروژنی دارای دو سطح انرژی است که اختلاف انرژی میان آنها به فرکانس انتقال شهرت دارد. زمانی که الماس گرم یا سرد می‌شود، فرکانس انتقال حفره تغییر می‌کند. با استفاده از طیف‌سنجی فلورسانس می‌توان این تغییر اندک در فرکانس را شناسایی کرد. از آنجایی که الماس هدایت گرمایی خوبی دارد، بنابراین می‌توان گفت که الماس هم‌دمای سلول مورد نظر است.

 

پیتر مایر از محققان این پروژه می‌گوید: از آنجایی که ابعاد مراکز حفره بسیار کوچک هستند، بنابراین می‌توان در الماسی با ضخامت چند ده اتمی این مراکز را ایجاد کرد و از آن برای اندازه‌گیری دما استفاده کرد. از آنجایی که ابعاد سلول در حدود چند میکرون است، این دماسنج می‌تواند برای اندازه‌گیری دمایِ بخش‌های مختلف سلول مورد استفاده قرار گیرد.

 

پژوهشگران از این دماسنج برای اندازه‌گیری دمای سلول استفاده کردند، نتایج نشان داد که در محدوده 200 نانومتری، این دماسنج دمایی در حد 1.8 میلی کلوین را رصد می‌کند.

 

در پژوهشی دیگر، محققان نانوذرات طلا را به نوک این دماسنج متصل کرده و وارد سلول کردند، سپس با تابش لیزر به نانوذرات طلا از آن به عنوان منبع ایجاد گرما استفاده کردند. با این گرما می‌توان سلول را از بین برد. این روش برای از بین بردن تومورهای سرطانی مناسب است.
0 0 0
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
رویا فضلی
roya fazli
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

drmodarreslab, درمان طبی, ناباروری, مشکلات کلیوی, کیتوزان, HCL, پاکسازی سموم بدن, نیجر, سرولوژي, هليكوباكتر, سالیسیلات, ویروس‌های, ویروسها, هموگلوبین, نانومتر, میکروسکوپ, ﻣﻮﻟﮑﻮلﻫﺎي, درمان باکتری, Creatinine, متهموگلوبین, هايپوتيروئيديسم, گلیوبلاستوم , PNH, آنمي پرنيشيوز, ميكروارگانيسم, איינגאס, picorna, مدت زمان ناشتایی, کمبود ویتامین دی, phoenicis, ویریون, جذب, لیپواستات, مصرف زیاد سبزی, هليكوباكترپيلوري, سلول های سینوس سیاهرگی, نوزادان, مشورت پزشک, آلدئید, بیماری ناخن, تب دانگ خونی (هموراژیک), گلو, Ferritin, آدنوما, ساختمان و غلظت پروترومبین, طب انتقال خون و بانک خون, اوکلاهاما, گالاکتوز, MICROBIOLOGY, ایمونولوژی و هماتولوژی, آزمایشگاه مرجع سلامت, coproantigen, Microcyte, اشريشياكلي, KSHV, PSA, گلوبول, ﻣﯿﺴﻞ, رمزگشایی, قارچ شناسی, تاموکسیفن, آلرژی, دندانهاي دائمي, سازمان, تگومنت, تستهای آزمایشگاهی ( ACE ), نانوذرات, اپتيليال, فولیکولها, ويروس هاي ناشناخته,