,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  لشکر پشه‌های مهندسی شده به جنگ تب دانگ می‌روند
  تاریخ : ۱۳۹۲ جمعه ۱۷ آبان  [13:34]  

ویتنام با هدف مقابله با گسترش بیماری تب دانگ، لشگری از پشه‌های مهندسی شده حامل نوع خاصی باکتری را در مناطق پر خطر این کشور رها سازی می‌کند.

 

بیماری تب دانگ توسط پشه‌های آئدس ایجیپتی (Aedes aegypti) منتقل می‌شود و اگر بیماری به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد در خطر مرگ قرار می گیرد.

 

این بیماری در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بویژه در جنوب آسیا شیوع دارد؛ بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیش از 2.5 میلیارد نفر از مردم جهان در معرض خطر بیماری تب دانگ قرار دارند و تخمین زده می‌شود که سالانه 50 تا 100 میلیون عفونت جدید گزارش شود.

 

کلید مقابله با تب دانگ، دستکاری ژنتیکی پشه برای حمل باکتری Wolbachia است؛ این باکتری بصورت طبیعی در بدن 70 درصد حشرات جهان وجود دارد و می تواند از تکثیر بیماری های مانند تب زرد، نیل غربی و دانگ پیشگیری کند، اما پشه آئدس فاقد این باکتری است.

 

محققان برنامه تحقیقات بیماری تب دانگ در ویتنام با همکاری محققان استرالیایی، پس از سال ها مطالعه موفق به یافتن روشی برای آلوده کردن پشه به این باکتری شده‌اند.

 

با روش‌های مهندسی زیستی، پشه آئدس به عفونت باکتریایی Wolbachia آلوده شده و مصونیتی نسبت به دانگ در بدن پشه ایجاد می شود؛ در حضور این باکتری ویروس رشد پیدا نکرده و حتی در صورت رشد نیز به بدن انسان منتقل نمی‌شود.

 

همین روش مقاوم‌سازی برای مقابله با پشه مالاریا نیز مورد استفاده قرار گرفته است و محققان قصد دارند با هدف پیشگیری از شیوع بیماری تب دانگ، پشه های مهندسی شده را در برخی مناطق ویتنام بصورت آزمایشی رهاسازی کنند.

 

در مرحله نخست، تا پایان سال جاری میلادی پشه‌های آلوده به باکتری Wolbachia در جزیره کوچکی از ویتنام رهاسازی می‌شوند و در ادامه این طرح، برنامه رهاسازی گروه دیگری از پشه‌های مهندسی شده در مناطقی از اندونزی برای سال 2014 برنامه ریزی شده است.
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
رویا فضلی
roya fazli
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

پلیت‌ها, سانتریفیوژ, پرفوزیون مویرگ های گلومرولی, باکتری, لكتين-ليگاند, نخستین, لابراتوار بریستول, ميكروسكوپ, SRID, انعقاد خون, واژينال, ویسکوزیته, نوشيدني‌هاي, لومینسانس, کپسومرها, نئومایسین, اپیتلیال, سافرانین, كونژوگه, SnO2, ویروس, كيت هاي آزمايشگاهي الايزا, تانسین, نمونه گیری, Chronic Myeloid Leukemia- CML, كوارتر،, هیپوتیروئیدی, دفیبرینه, الکتروفورز پروتئین های سرم, داستیله, انگل schistosoma, هاپکینز_کول, هلیکوباکتر, تعداد کلنی, کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی, مونشهاوزن, ویتامین, وسترن, آپوپروتئین, یاختگان, هماتولوژی, سلنیوم, analysis of quantitative real-time PCR, عارضه, ربات‌های شبه انسانی, مورفولوژی, Phosphate, هاری, آنافيلاكسي, ماکروفاژ, PIG3, دانشکده پزشکی, ویالهای, هورمون شناسي, איינגאס, استروژن, تست کواگولاز, مولکول‌های, میوه‌ها, برونكوآلوئولار, كازئین, کولورکتال, ویسکوزیته‌ای, گريه, حملات قلبي, اختصارات بخش هماتولو‍‍‍زي, تترامر, BOHB, ویروسها, نانومتر,