,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  لشکر پشه‌های مهندسی شده به جنگ تب دانگ می‌روند
  تاریخ : ۱۳۹۲ جمعه ۱۷ آبان  [13:34]  

ویتنام با هدف مقابله با گسترش بیماری تب دانگ، لشگری از پشه‌های مهندسی شده حامل نوع خاصی باکتری را در مناطق پر خطر این کشور رها سازی می‌کند.

 

بیماری تب دانگ توسط پشه‌های آئدس ایجیپتی (Aedes aegypti) منتقل می‌شود و اگر بیماری به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد در خطر مرگ قرار می گیرد.

 

این بیماری در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بویژه در جنوب آسیا شیوع دارد؛ بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیش از 2.5 میلیارد نفر از مردم جهان در معرض خطر بیماری تب دانگ قرار دارند و تخمین زده می‌شود که سالانه 50 تا 100 میلیون عفونت جدید گزارش شود.

 

کلید مقابله با تب دانگ، دستکاری ژنتیکی پشه برای حمل باکتری Wolbachia است؛ این باکتری بصورت طبیعی در بدن 70 درصد حشرات جهان وجود دارد و می تواند از تکثیر بیماری های مانند تب زرد، نیل غربی و دانگ پیشگیری کند، اما پشه آئدس فاقد این باکتری است.

 

محققان برنامه تحقیقات بیماری تب دانگ در ویتنام با همکاری محققان استرالیایی، پس از سال ها مطالعه موفق به یافتن روشی برای آلوده کردن پشه به این باکتری شده‌اند.

 

با روش‌های مهندسی زیستی، پشه آئدس به عفونت باکتریایی Wolbachia آلوده شده و مصونیتی نسبت به دانگ در بدن پشه ایجاد می شود؛ در حضور این باکتری ویروس رشد پیدا نکرده و حتی در صورت رشد نیز به بدن انسان منتقل نمی‌شود.

 

همین روش مقاوم‌سازی برای مقابله با پشه مالاریا نیز مورد استفاده قرار گرفته است و محققان قصد دارند با هدف پیشگیری از شیوع بیماری تب دانگ، پشه های مهندسی شده را در برخی مناطق ویتنام بصورت آزمایشی رهاسازی کنند.

 

در مرحله نخست، تا پایان سال جاری میلادی پشه‌های آلوده به باکتری Wolbachia در جزیره کوچکی از ویتنام رهاسازی می‌شوند و در ادامه این طرح، برنامه رهاسازی گروه دیگری از پشه‌های مهندسی شده در مناطقی از اندونزی برای سال 2014 برنامه ریزی شده است.
0 1 1
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
رویا فضلی
roya fazli
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هیستیدین, وسترن, کنترل کیفی اسپکتروفتومتر, باکتریولوژی, ایندومتاسین, میکروگرانشی, polymer, ویروسهای, فرواکسیداز, نوکلئیک, ویتامین, آميلوئيدوز, هفتمین جشنواره کشوری رازی, کروموژن منفی یا آنیونیک, Racks, پروتینی, میوکارد, میکروارگانیسمها, گامتوسیتها, سایکولوژیک, ماکرومولکولها, سرطان کولورکتال, سموم و رادیکال‌های آزاد, پلاتی, HEME, میکروبیولوژی, آگلوتيناسيون, پلک, میکروسکوپی, دکترای تخصصی, پزشکان عمومی, دستگاه تمام اتوماتيك الايزا و كمولومينسنس, تومورهاي, کاریوتایپ, مجله, Streptococcus, ژل 7.5 %, جامعه پزشکان متخصص داخلی, كلسيم, عفونتهاي ويروسي, تولید استخوان, انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی, پدیده هوک , minutissimum, Pérsico, پلیتهای, كلسترول, پشه دینگو, آنفولانزای خوکی, مرفین, مرغان, دستگاه تمام اتوماتيك الايزا و كمولومينسنس ThunderBolt , ترومبین, ماتریکس, اریترومایسین, میکروبیولوژی, پماد ویکس, هموگلوبين خون, ویتامین, نانوباکتر, علوم دامی, زخم سيفليس , اسپری‌های تنفسی, Roche, آموزش پزشكي, فوق‌کليوى, mSPM, توبولی, سیفیلیس, بيماري,