,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
1 نظرات  دیابت و خود ارزیابی بیماری( self-monitoring )
  تاریخ : ۱۳۹۲ شنبه ۲۶ مرداد  [14:31]  

از آنجایی که تست های بیوشیمیایی در تشخیص و مدیریت بیماری دیابت نقش اساسی دارند، تعداد زیادی از آنها در ارزیابی بیماری توسط خود بیمار انجام می گیرد(POCT)

Point of care Testing) POCT) به معنای آزمایش های قابل انجام در بالین بیمار است که به عنوان غربالگری در موارد زیر قابل استفاده می باشد:

 •  در بخشهای مراقبت ویژه بیمارستان ها (ICU ) و یا مراکز مراقبت های اولیه بهداشتی-درمانی توسط تکنولوژیست های ماهر
 • در مطب، توسط پزشک
 • در خانه، محل کار و مدارس توسط بیمار که در این مورد خودارزیابی خوانده می شود.

این گونه آزمایش ها نقشی در تشخیص دیابت ندارند و تنها در  مدیریت بیماری(کنترل عوارض احتمالی آن) قابل استفاده هستند.

آزمایش های POCT که در مدیریت دیابت مورد استفاده قرار می گیرند شامل:

الف) چارت قند روزانه( SMBG یا Self-monitoring of blood glucose )

بیماران وابسته به انسولین، بر اساس توصیه آکادمی ملی  بیوشیمی بالینی، باید طبق یک برنامه دوره ای، حداقل 3بار در روز کنترل شوند. مفید ترین حالت، اندازه گیری قند خون که توسط WHO پیشنهاد شده با هفت نمونه در روز به ترتیب زیر است:

 1. در حالت ناشتایی
 2. 90دقیقه بعد از ناشتایی
 3. قبل از نهار
 4. 90 دقیقه بعد از نهار
 5. قبل از شام
 6. 90 دقیقه بعد از شام
 7. قبل از رفتن به رختخواب

گاهی لازم است به منظور جلوگیری از بروز هایپوگلیسمی شبانه، ساعت 3 نیمه شب نیز نمونه دیگری اندازه گیری گردد تا بتوان به یک پروتکل انسولین درمانی صحیح رسید.

خودارزیابی در دیابت تیپ یک فقط در صورت رعایت نکات زیر، مفید خواهد بود:

 • با دستگاههایی با کیفیت بالا و خصوصیات قابل قبول، انجام پذیرد.
 • نحوه استفاده از دستگاه و چگونگی ارزیابی نتایج، باید بطور کامل و دقیق آموزش داده شود تا بیمار بتواند میزان انسولین خود را تنظیم نماید.
 • خود ارزیابی باید با درمان مناسب همراه باشد تا نتیجه بخش باشد.

بیمارانی که دسترسی به این دستگاه ها را ندارند، باید طبق پروتکل، چهار بار در روز( صبح بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از هر غذای ناهار و شام و قبل از  رفتن به خواب) از آزمایش قند ادرار استفاده کنند.

بر اساس توصیه انجمن دیابت آمریکا(ADA)، آزمایش  خود ارزیابی بر قند خون (SMBG) جزئی تفکیک ناپذیر از درمان دیابت می باشد و مانیتورینگ دقیق گلوکز خون از طریق SMBG بهترین و اجرایی ترین روش برای تنظیم دوز انسولین می باشد.

لازم به ذکر است که در دیابت نوع 2، مدارک کافی به نفع یا بر ضد استفاده از SMBG ارائه نشده و مدارک موجود نیز متناقضند.

ب)  Hb A1C

 Hb A1C که متوسط قند 2 تا 3 ماهه گذشته بیماران را نشان می دهد، به عنوان معیاری به منظور کنترل غلظت قند خون بیمار و تضمین ریسک ابتلا به عوارض ناشی از دیابت، استفاده می شود. در یک مطالعه رتروسپکتیو در میان بیمارانی که به کلینیک مراجعه کرده بودند، میزان متوسط  Hb A1C خون آنهایی که با روش POCT به نتیجه فوری دست یافته بودند، نسبت به کسانی که نتایج خود را چند روز بعد، از آزمایشگاه  مرکزی دریافت کرده بودند بطور قابل ملاحظه ای پایین تر بود.

اگرچه هزینه POCT برای Hb A1C   بسیار بیشتر از سرویس های آزمایشگاهی است، با اینحال استفاده از این تسهیلات میزان مراجعه بیمار به کلینیک را کاهش داده است.

تعداد دفعات اپتیمم برای اندازه گیری  Hb A1C با POCT مشخص نیست، ولی  اندازه گیری آن را توسط سرویس های آزمایشگاهی بین 2تا 4 بار در سال توصیه می کنند. البته لزوما تعداد دفعات در افراد با غلظت های مختلف  Hb A1C  تغییر می کند.

ج) کتون ها

ترکیبات کتونی خون شامل: 1-استون  ۲ - اسید استو استیک 3- بتا هیدروکسی بوتیریک( BOHB ) می باشد.

تست های POCT در اندازه گیری BOHB  سرم، مارکر بهتری نسبت به نوارهای ادراری (UKB) در ارزیابی کتوزیس است. افزایش BOHB نشانه خاص  در کتواسیدوز دیابتی (DKA ) به شمار می آید و مانیتورینگ کتون های سرمی در منزل برای افراد تحت استرس ( از جمله ابتلا به بیماری های عفونی، التهابی ، قلبی و ...) جهت پیشگویی زود هنگام احتمال یک حمله DKA قبل از بروز علائم کلینیکی بطور قطع توصیه می گردد
0 2 2


admin۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ مرداد[23:39]
با سلام، لطفاً منابع مطالب پست هاي وبلاگ خود را ذكر كنيد. موفق تر، موثر تر و با انگيزه تر باشيد.


نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
رویا فضلی
roya fazli
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

كلسیم, ناپایا, عوامل انعقادى, هایپربیلی, قارچ اسکلروتیوم گلوتامیکوم, خونشناسی, تفسیر, گروه بندی سایر گروههای خونی, مرفین, G6PD, کورتيزول, كلني, فتومتریک, کالیبراسیون, مقادیر IgM, real-time, هیدروکسیل, ویتامین, تیروتوکسیکوز, ويروس‌هاي, آنژیوتانسین, کواگولاز, ویتامین, Chemicom, کروموژنهای, مادرزادي, باکتری مقیم در معده , ویتامین, залив, میکروارگانیسم, ویتامین‌ها, حکیم سید اسماعیل جرجانی , کتاب ایمنولوژی دکتر پاکزاد, Cervical, لایه های فوقانی شاخی پوست, دکتر مصطفی پریدار, مشکلات قلبی عروقی, هوچکین, استاد افتخاري دانشگاه علوم پزشكي تهران, آمونيوم, کلومیفن, گرانول, منابع علوم آزمایشگاهی, اسپرو, دی‌اکسیدکربن, G6PD, سوشهاي, لاتکس, اگزالات, گلیسیرد, درد معده, بیماری ایدز, واژینال, Hairy Cell Leukemia, گلیکو, کبد در بدن, ليپيدوري, تست H.pylori, نوکلوئیک, اپیدمی, Investigation, شب‌ها غذای سبک بخورید, هیدروکسی, عامل زخم معده و اثنی عشر, کانامایسین, دستورالعمل, گونادوتروپین, الحمدالله رب العالمين, تستهای آزمایشگاهی (Complement component), گلژی,