,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  پاروویروس B19
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۲۲ مرداد  [16:17]  

پاروویروس ها جزء ساده ترین ویروس های جانوری DNAدار می باشند که دارای ۳ پروتئین ساختمانی به نام های VP1 ، VP2 و VP3 می باشند. تکثیر این ویروس ها در هسته سلول میزبان صورت می گیرد و برای تکثیر نیاز دارند که سلول در فاز S از چرخه تکثیر خود باشد، این مورد به علت نیاز این ویروس ها به فاکتورها و عوامل دخیل در سنتز DNA می باشد. به همین دلیل این ویروس ها فقط در سلول های در حال تقسیم، تکثیر می یابند.

 از بین ویروس های این خانواده، یک پاروویروس به نام B19  در انسان خاصیت بیماری زایی دارد. این ویروس انتشار گسترده ای دارد و عفونت های ناشی از آن در تمامی طول سال و در تمام گروه های سنی دیده می شود ولی معمولا به صورت همه گیری های محدود و به طور عمده در کودکان ظاهر می شود. این ویروس در سال 1975 در طی غربالگری نمونه های خون از نظر آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B شناسایی گردید. انتقال ویروس معمولا از طریق ترشحات تنفسی و یا از طریق تماس دست آلوده با دهان صورت می گیرد و البته راههای انتقال دیگری شامل تزریق فرآورده های خونی، انتقال از مادر به جنین نیز برای آن ذکر شده است. شیوع بیماری معمولا در فصل بهار و از طریق راههای تنفسی می باشد.

آنتی بادی ضد B19 ، برای تمام طول زندگی پایدار می ماند و در بیشتر بالغین، این آنتی بادی وجود دارد که نمایانگر تماس قبلی و احتمالا مصونیت در مقابل ویروس می باشد. این ویروس می تواند در انسان از طریق راه تنفسی، تزریق خون یا فرآورده های خونی و همچنین از مادر به جنین منتقل گردد. آلودگی انسان با ویروس B19 منجر به بروز بیماری ها و اختلالات متفاوتی می گردد، به طوری که در کودکان منجر به بیماری اریتم عفونی( Erythema Infectiosum ) می گردد که به بیماری پنجم( fifth Disease ) نیز معروف است. اریتم عفونی یک بیماری خفیف می باشد که علاوه بر تب خفیف با ظهور دانه های پوستی به صورت ماکولوپاپولر در ناحیه گونه مشخص می شود و با ظاهری شبیه گونه سیلی خورده ( slapped cheek ) شناسایی می شود. و به سرعت بر روی بازو و ساق پا نیز گسترش می یابد.

عفونت با پاروویروس B19 در بالغین، بیشتر به صورت درد مفاصل و آرتریت حاد و گاهی اوقات به همراه بثورات پوستی، مشخص می شود. در بین مفاصل بدن، مفاصل مچ دست و زانو بیشتر گرفتار می شوند. در مبتلایان به آنمی همولیتیک مزمن، عفونت منجر به ایجاد بحران آپلاستیک گذرا ( Transient aplastic crisis ) می گردد، به طوری که در این افراد با توقف موقتی ساخت گلبولهای قرمز، بحران آپلاستیک به وجود می آید. این ویروس تمایل به سلولهای پیش ساز رده اریتروئید (اریتروبلاست ها) دارد. به دنبال آلودگی سلولهای فوق با این ویروس، تعداد RBC ها رو به کاهش رفته و مقدار هموگلوبین خون محیطی، کاهش می یابد. توقف موقتی ساخت RBC فقط در بیمارانی که به آنمی همولیتیک مزمن مبتلا هستند و دوره زندگی RBC های آنها کوتاهتر از حد طبیعی است، سبب بروز بحران آپلاستیک می گردد، اما در افراد طبیعی این توقف کوتاه(معمولا 7 تا 10 روز) در اریتروپوئز، به علت طولانی بودن عمر RBC ها، منجر به ایجاد آنمی واضحی نمی گردد.

در بیماران ایمونوساپرس، عفونت با پاروویروس B19 منجر به ایجاد آنمی مزمن می گردد. این حالت احتمالا به علت عدم توانایی سیستم ایمنی در از بین بردن ویروس ایجاد می گردد، به طوری که در نتیجه حذف نشدن ویروس، عفونت مزمن، همراه با تخریب سلول های پیش ساز اریتروئیدی در مغز استخوان و آنمی مزمن خواهد بود.

عفونت در خانم های باردار، در اغلب موارد تاثیر مضری بر جنین ندارد، اما در پاره ای از موارد عفونت خانم های باردار در طی دوران حاملگی با پارو ویروس B19، می تواند منجر به هیدروپس فتالیس( Hydrops fetalis ) و مرگ جنین گردد. در این حالت معمولا جنین بر اثر آنمی شدید و نارسایی احتقانی قلب، از بین می رود.

تشخیص آزمایشگاهی

تشخیص پارو ویروس B19 ، بیشتر بر اساس تعیین آنتی بادی های اختصاصی ضد ویروس از نوع   IgG و IgM می باشد. مبتلایان به اریتم عفونی و آرتریت حاد ناشی از B19 ، معمولا آنتی بادی اختصاصی از نوع IgM را در خون خود دارند، در حالی که وجود آنتی بادی اختصاصی از نوع IgG نشانگر عفونت قدیمی با ویروس می باشد. آنتی ژن های ویروس B19 را می توان در نمونه حاصل از شستشوی حلق و بینی و یا در نمونه های بافتی جنینی و مغز استخوان، شناسایی نمود. شناسایی DNA ویروس در نمونه های بدست آمده از بیمار، به روش های هیبریدیزاسیون دات بلات ( Dot-blot hybridization ) و PCR امکان پذیر است...
1 1 2
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
رویا فضلی
roya fazli
آرشيو نوشته ها
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

پارامتر خونی, picorna, میکروب شناسی, واكسيناسيون, فیبرینی, کوتینگ, پتانسيل, میکروبی, میکروبیولوژی, مانيتورينگ, کاهش فشار خون و کلسترول, سيمون, ویولت, کلامیدیا پنمونیه, حفره لگن و شکم, موم, میتوکندریایی, باکتری‌کش, آپلاستیک, سرطان های ملانوم بدخیم, کبد در بدن, مادرزادی, کیتوزانی, میکروارگانیسم‌های, گرانولهای, مجاری, ترومبین, تاژک, záliv, واحد کنترل کیفی, ویروسها, Персийнбулан, کیت های (الیزا), corne, سنگ استروئیت, هیپوتانسیون, سیفیلیس, حكيم سيد اسماعيل جرجاني, تولرانس, آزمایش خون, تومورمارکرها, يوگا, تقویت سیستم ایمنی بدن, اپیدمی, ﺗﮑﻨﯿﮏ, ایمپلنت, بایورد, tachyzoites, بهبود عدم تحمل لاکتوز, ورمونت, ژنتیک, هایپوگلیسمی, ديابت, سیستماتیک, سایکلین, سم آفلاتوکسین, تشخیص DNA , FBS, میلوم, ماژور, علوم اعصاب, هپاتيت, محصولات برنزه کننده , دترجنت, جراح و متخصص زنان, مکمل‌ها, ران و مهره های پایین کمری, سیلیوم, لاكتوز مثبت ها صورتي رنگ, ضد سرطان,