خطر ابتلا به دیابت در نجات یافته گان از سرطان سینه افزایش می یابد

۱۳۹۱ پنج شنبه ۳۰ آذر 18:50 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان براساس نتایج تحقیقات تازه خود دریافتند که خطر ابتلا به بیماری دیابت در نجات یافته گان از سرطان سینه در سن یائسگی افزایش می یابد. به گزارش بنیان به نقل از فارس ، محققان انستیتوی تحقیقات زنان در تورنتو کانادا، اطلاعات مربوط به سالهای 1996 تا 2008 میلادی را برای تعیین موارد ابتلا به دیابت در نزدیک به 25 هزار زن بالای 55 سال که از بیماری سرطان نجات یافته بودند - به همراه اطلاعات 125 هزار زن سالم- بررسی کردند. محققان دریافتند در طول دوره بیش از پنج سال پیگیری مشخص شد که نزدیک به 10 درصد زنان شرکت کننده در تحقیقات به دیابت مبتلا شدند و در مقایسه با زنان سالمی که به دیابت مبتلا نشده بودند، خطر ابتلا به دیابت در زنان نجات یافته از سرطان سینه در دو سال اول تشخیص سرطان، به میزان 7 درصد بیشتر و بعد از گذشت 10 سال از تشخیص، بیشتر از 21 درصد بود. اما خطر ابتلا به دیابت با مرور زمان بین نجات یافته گان از سرطان سینه که شیمی درمانی شدند، کاهش یافت و 24 درصد در دو سال اول تشخیص سرطان و 8 درصد بعد از 10 سال از تشخیص بود. پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا نوشت: خانم لورین لیبسوکمپ محقق مسئول این تحقیقات گفت: مهار استروژن در نتیجه شیمی درمانی، ممکن است همچنین ابتلا به دیابت را تحریک کند اما این فاکتور ممکن است در این تحقیقات که در آن زنان در سن یائسگی شرکت داشتند، کمتر موثر باشد. وی افزود: همچنان علت این امر روشن نیست که چرا خطر ابتلا به دیابت با مرور زمان در بین زنان نجات یافته از سرطان سینه که شیمی درمانی نشدند، بیشتر می شود. دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه دیابت نوع اول و دوم تقسیم می‌کنند. دیابت نوع اول یا دیابت نوجوانان در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد. این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند. دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان معمولاً در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد و علاجی ندارد اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد. کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌‌تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین کند. دیابت نوع دوم بسیار شایع ‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که 90 تا 95 درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند. سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال 2030 میلادی افزایش یابد. این سازمان تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان را بیش از 346 میلیون نفر اعلام کرده و گفته است: پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، وزن مناسب و خودداری از مصرف دخانیات به مبتلا نشدن به بیماری دیابت کمک می‌کند.

تلاش محققان رویان برای تولید داروی درمان سکته از شیر بز

۱۳۹۱ پنج شنبه ۳۰ آذر 10:34 | amin.basiri

نظرات : 0

رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان از تولید داروی درمان سکته از شیر بز خبر داد و گفت: با تولید این دارو هزینه سنگین درمان سکته کاهش می‌یابد. به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان، دکتر محمد حسین نصر اصفهانی شب گذشته در بازدید اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پژوهشگاه رویان اظهارکرد: این دارو لخته خون را باز می‌کند و قیمت نمونه خارجی آن نزدیک به دو هزار و 500 دلار است. وی با بیان اینکه هفت سال است برای اجرایی شدن این پروژه کار شده است، ادامه داد: در حال حاضر این دارو در شیر حیوانات تولید می‌شود و به مرحله تولید آزمایشگاهی رسیده و امیدواریم هر چه زودتر به مرحله صنعتی شدن برسد. نصر اصفهانی این دارو را یک درجه از داروهای موجود در بازار بالاتر دانست و گفت: قیمت این دارو بالا است ولی با تولید آن هزینه وزارت بهداشت و درمان کاهش می‌یابد. رییس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان بر لزوم حمایت دولت و مجلس از پژوهشگران تاکید کرد و افزود: مجلس می‌تواند در ساخت مراکز پژوهشی و تامین زیر ساخت‌ها، پژوهشگران را یاری رساند.

مجتمع تولید آنتی‌بادی‌های مونوکلونال راه اندازی می شود

۱۳۹۱ پنج شنبه ۳۰ آذر 10:33 | amin.basiri

نظرات : 0

تفاهم‌نامه‌ ساخت مجتمع تولید آنتی‌بادی‌های منوکلونال میان پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع در نمایشگاه دستاوردهای شاخص جهاد دانشگاهی منعقد شد. دکتر محمدمهدی آخوندی رییس پژوهشگاه ابن سینا در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی فعالیت این مجتمع توضیح داد: تولید آنتی بادی‌های ضد سرطان و طی کردن مراحل حیوانی، تایمریک و انسانی آن زمان زیادی نیاز دارد اما پس از تولید آن و طی این زمان باید فضای تولید آنها به عنوان دارو آماده باشد. وی با اشاره به این که دیگر کشورها آنتی‌بادی‌هایی را برای مبارزه با سلول‌های سرطانی تولید کرده‌اند خاطرنشان کرد: هم اکنون 20 آنتی‌بادی در دنیا به مرحله‌ی دارویی رسیده و یکصد آنتی‌بادی نیز در مراحل آزمایش هستند. اگر برای تولید آ‌نتی‌بادی و روانه کردن آنها به بازار دارو دست به کار نشویم به زودی به یک وارد کننده‌ی بزرگ این داروها تبدیل خواهیم شد. آخوندی درباره‌ی تفاهم‌نامه‌ی مشترک با سازمان گسترش و نوسازی صنایع اظهار کرد: ما برای تولید داروی ضد سرطان به صورت مشترک با سازمان گسترش و نوسازی صنایع در این مجتمع پنج آنتی‌بادی پرمصرف ساخت کشورهای دیگر را انتخاب کردیم تا با انتقال دانش فنی آنها از خارج کشور تولید آنها را در این مجتمع آغاز کنیم. رییس پژوهشگاه ابن‌سینا افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این مجتمع تا دو سال آینده ساخته خواهد شد و پس از آغاز تولید آنتی‌بادی‌های وارد شده به تدریج آنتی‌بادی‌های ساخت پژوهشگاه ابن‌سینا نیز به خط تولید آن افزوده می‌شود. به گفته‌ی آخوندی زمین در نظر گرفته شده برای ساخت این مجتمع در منطقه‌ی پردیس تهران واقع است و سازمان گسترش و نوسازی صنایع 40 درصد سرمایه‌گذاری آن را بر عهده می‌گیرد.

پیشگیری از تولد کودکان تالاسمی با تشخیص پیش از لانه‌گزینی ممکن شد

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 18:25 | amin.basiri

نظرات : 0

با دستیابی محققان پژوهشگاه «رویان» جهاد دانشگاهی به تکنیک تشخیص پیش از لانه‌گزینی بیماری‌های تک‌ژنی نظیر تالاسمی، از تولد کودکان مبتلا به این بیماری از مرحله قبل از انتقال به رحم پیشگیری می‌شود. به گزارش بنیان، دکتر حمید گورابی، رییس پژوهشگاه رویان با اعلام دستاورد تازه محققان رویان در دستیابی به روش تشخیص بیماری‌های ژنتیکی تک ژنی با تکنیک PGD مولکولی افزود: اغلب کارهایی که به عنوان تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین انجام داده ایم برای بیمارانی بوده که دچار ناباروری بوده‌اند. تکنیک جدید ارائه شده خدمت جدیدی است که می‌تواند در مادرانی که باروری آنها طبیعی است ولی به لحاظ مشکل ژنتیکی در مادر و پدر ممکن است جنین دچار بیماری ژنتیکی شود، مورد استفاده قرار گیرد.  وی ادامه داد:‌ حرکت جدیدی که پژوهشگاه رویان در این زمینه آغاز کرده روش پیچیده‌ای است که باید به یک سطح اطمینان خوب رسید تا بتوانیم به عنوان یک روش روزمره و کلینیکال از آن استفاده کنیم.  رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان این که امروز اطمینان زیادی از نتایج این روش به دست آمده است، به ایسنا گفت: امروز به این سطح اطمینان رسیده ایم که این روش‌ها را برای آن دسته از زوج ها که مشکل باروری ندارند و می‌توانند باروری طبیعی داشته باشند اما از لحاظ مشکلات ژنتیکی، احتمال تولد فرزند مبتلا به بیماری های ژنتیکی تک ژنی مثل بتا تالاسمی در آنها وجود دارد استفاده کنیم. گفتنی است، PGD اولین بار در دههٔ ۱۹۸۰ به عنوان روش جایگزینی برای تشخیص پیش از تولد و سقط احتمالی جنین مبتلا در زوج‌هایی که در معرض خطر بیماری‌های حاد ژنتیکی قرار دارند، ابداع شد. تکنیک PGD نیازمند انجام IVF است تا بتوان جنین را پیش از کاشت در رحم از نظر بیماری‌های ژنتیکی ارزیابی کرد. این کار نیاز به سقط را برطرف می‌کند. این فرآیند با ملاحظات اخلاقی و پزشکی همخوانی داشته و امکان انتخاب جنسیت را نیز فراهم می‌کند.  به گزارش ایسنا تکنیک تشخیص پیش از لانه گزینی بیماری های تک ژنی نظیر تالاسمی به عنوان دستاورد شاخص جهاد دانشگاهی رونمایی شده است.

سرطان سینه در زنان افزایش یافته است

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 18:23 | amin.basiri

نظرات : 0

دبیر سیزدهمین کنگره بین المللی زنان و زایمان گفت:چنانچه بتوان تمام دختران جوان را قبل از ازدواج توسط واکسن های موجود به صورت ارزان قیمت و یا رایگان علیه سرطان سرویکس واکسینه کنیم به طور چشمگیری شیوع این بیماری کاهش می یابد. دکتر میترا مدرس گیلانی متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص آنکولوژی زنان در گفتگو با بنیان اظهار داشت: در این کنگره 4 روزه روش های جدید تشخیصی و درمانی به اشتراک گذاشته می شود و این شیوه های نوین در کارهای کلینیکی قابل استفاده است. وی با بیان اینکه تازه هاي طب مادر و جنين ، باروري و ناباروري ، اندوکرينولوژي زنان اوروژنيکولوژي ، اختلالات سکسوال ، انکولوژي زنان ، لاپاراسکوپي ، هيستروسکوپي ، پزشکي قانوني ،پزشک خانواده ، ليزر درماني وطب سالمندان مورد بحث قرار خواهد گرفت افزود: شیوه های نوین درمان می تواند ضمن صرفه جویی در وقت ، هزینه ها را نیز کاهش دهد. این فوق تخصص آنکولوژی زنان درباره انواع سرطان های زنان گفت: برخی سرطان ها از جمله سرطان سینه در سالهای اخیر افزایش داشته اما درحال حاضر علت شیوع آن مشخص نیست و نیاز به یک تحقیق جامع دارد. دکتر مدرس گیلانی با تاکید براینکه با راه اندازی بخش های تخصصی زنان و زایمان در دانشگاه تهران که همه رشته های فوق تخصصی موجود در دنیا را به صورت دوره های 18 ماهه فلوشیپی ارائه می دهد کمک شایان توجهی به درمان بیماری های زنان شده تصریح کرد: با راه اندازی این رشته های فوق تخصصی ، این گروه توانسته است در امر پژوهش نیز با همکاری فلوها و دستیاران گام های بلندی را برداشته و مقالات خوبی را در مجلات دنیا به چاپ رسانیم. وی در ادامه خاطرنشان کرد: افرادی که این دوره ها را می گذراند با جدید ترین روشهای تشخیصی و درمان آشنا می شوند و سطح علمی فارغ التحصیلان این رشته افزایش می یابد و بالتبع تشخیص زودتر ، هزینه ها کمتر و طول عمر بیماران افزایش می یابد. دکتر مدرس گیلانی تاکید کرد: در تلاشیم به تشخیص زودرس بیماری ها دست یابیم. این متخصص زنان و زایمان درباره سرطان سرویکس نیز گفت: چنانچه بتوان تمام دختران جوان را قبل از ازدواج توسط واکسن های موجود به صورت ارزان قیمت و یا رایگان واکسینه کنیم به طور چشمگیری شیوع این بیماری کاهش می یابد.

تشخیص سلول‌های سرطانی مغز با زهر عقرب

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 18:21 | amin.basiri

نظرات : 0

ترکیبی که از سم زهر عقرب گرفته شده می تواند به عصب شناسان کمک کند که بین بافت سالم و بافت سرطانی مغز تمایز قائل شوند. به گزارش بنیان، جیم اولسون پزشک عصب – تومورشناسی در بیمارستان کودکان سیاتل درحال بررسی پرونده یک دختر 17 ساله بود که چندین سال پیش برای برداشتن یک تومور مغزی یک عمل جراحی انجام داد.  اسکن ام آر آی یک تومور به اندازه یک انگشت شصت را نشان داد. در اتاق جراحی این بافت توموری درست شبیه سایر بافتهای سالم مغز بود. در جلسه بررسی عمل که پس از آن برگزار شده بود رئیس بخش جراحی عصبی بیمارستان ضرورت یافتن راهی برای تشخیص دادن این بافت سرطانی از بافت سالم را تأکید کرد.  از این رو اولسون و یک رزیدنت حراجی عصبی جستجو برای یافتن راه پررنگ کردن سلولهای سرطانی در اتاق جراحی را آغاز کردند. در نهایت، آنها به صورت اتفاقی به این گزارش رسیدند که نشان می داد سم زهر عقرب خود را به سلولهای سرطانی مغز متصل می کند اما سلولهای سالم دست نخورده باقی می مانند. آنها با یک نسخه ساختگی از این پروتئین به یک ملکول که در نور مادون قرمز می درخشد به کشفی رسیدند که از آن با عنوان " رنگ تومور" یاد می کنند.  در نخستین آزمایش، آنها این ماده را به رگ دم یک موش که بدنش میزبان یک تومور اهدایی انسانی بود تزریق کردند. ظرف 15 تا 20 دقیقه این تومور شروع به روشن شدن کرد و تشخیص آن از سایر بخشهای بدن موش ساده شد.  یک شرکت مستقل در سیاتل آمریکا با عنوان " بلیز بیوساینس" مجوز این فناوری را گرفته و قرار است آزمایشهای انسانی آن در اواخر سال 2013 آغاز شود.  سم عقرب نه تنها خاصیت متصل شدن به سلولهای سرطانی را دارد بلکه می تواند از سد خونی مغز نیز بگذرد.  سد خونی مغزی یا در اصطلاح پزشکی (BBB) محدودهٔ جدا کننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است بطوریکه اگر مواد رنگی به ‌درون خون تزریق شود می‌ توان مشاهده کرد که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی ‌شود.  هرالد سونتیمیر عصب شناس دانشگاه آلاباما در بیرمنگهام که نخستین بار پتانسیل عصب شناختی پروتئین عقرب را کشف کرد، اظهار داشت: معمولاً پپتیدها به مغز راه نمی یابند مگر این که به چیزی متصل باشند که آنها را به این نقطه از بدن هدایت کند.  اگرچه این ماده از زهر عقرب گرفته شده اما به نظر ایمن می رسد. یک شرکت فناوری زیستی نشان داده است انجام آزمایشهایی با سم عقرب که به ید رادیواکتیو مجهز شده بودند در بیماران بی خطر بوده است.  به گزارش مهر، این کشف " رنگ تومور" همچنین می تواند سلولهای سرطانی خارج از مغز را نیز روشن کند. آزمایشهای حیوانی نشان می دهد که این کشف می تواند سلولهای سرطانی پروستات، کلون، سینه و سایر تومورها را نشان دهد.

موفقیت دانشمندان در سرکوب ایدز موش‌ها با کشف آنتی‌بادی جدید

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 18:20 | amin.basiri

نظرات : 0

مطالعات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه راکفلر نشان می‌دهد، پروتئین‌های مهار شده از سیستم ایمنی بدن قادر به سرکوب ویروس HIV در بدن موش‌ها شده است که می‌تواند منجر به ابداع روش درمانی جدید بدون نیاز به استفاده روزانه از دارو شود. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داروهای موجود برای مقابله با بیماری ایدز گران قیمت بوده و عوارض جانبی فراوانی در پی دارند. محققان لابراتوار ایمونولوژی مولکولی دانشگاه راکفلر به سرپرستی «فلوریان کلاین»، موفق به کشف ترکیبی از پنج آنتی بادی مختلف شده اند که قادر به سرکوب ویروس HIV-1 در یک دوره 60 روزه پس از اتمام درمان شود. نقش آنتی بادی های قوی برای پیشگیری از آلوده شدن پستانداران غیر انسانی به ویروس HIV پیش از این کشف شده که امکان تولید یک واکسن موثر برای انسان را افزایش داده است. آنتی بادی های قوی تازه کشف شده (آنتی بادی های خنثی) که توسط «کلاین» مورد استفاده قرار گرفته است، در بیماران مبتلا به عفونت HIV شناسایی شده است که سیستم ایمنی بدن آنها توانایی غیر منتظره ای برای خنثی کردن ویروس دارد. «کلاین» خاطر نشان می کند: در مطالعات قبلی، اثر محدودی از آنتی بادی های مورد استفاده برای درمان ایدز نشان داده شده بود، اما کشف آنتی بادی های قوی جدید می تواند بعنوان ابزاری موثر برای مقابله به ویروس HIV مورد استفاده قرار بگیرد. کنترل ویروس HIV-1 بسیار دشوار است، چرا که برای فرار از حملات سیستم ایمنی بدن بطور مداوم در حال جهش و تغییر شکل است، اما ترکیبی از آنتی بادی های جدید می توانند پروتئین سطحی gp160 ویروس را هدف قرار دهند. به گفته محققان، یک آنتی بادی به تنهایی برای سرکوب ویروس موثر نبوده و باید ترکیبی از حداقل پنج آنتی بادی مورد استفاده قرار گیرد. در این مطالعه از موش های «انسانی» که حامل عملکرد ژن ها، سلول ها و بافت های انسان هستند، استفاده شده است؛ گام بعدی محققان، تنظیم یک شیوه درمانی با کمک آنتی بادی های جدید برای انسان است. نتایج این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

مهارکننده کینازی جدیدی برای درمان پارکینسون شناسایی شد

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 12:23 | amin.basiri

نظرات : 1

محققان دریافتند که یک مهارکننده کینازی جدید به نظر می رسد بتواند از سد خونی مغزی عبورکرده و در نهایت برای درمان بیماری پارکینسون خانوادگی مورد استفاده قرار گیرد. به گزارش بنیان به نقل از medpagetoday، جهش در ژن کیناز2 غنی از لوسین (LRRK2) ، شایع ترین علت بیماری پارکینسون خانوادگی است، اما نظارت بر فعالیت های این کیناز در داخل بدن یک چالش عمده می باشد. بنابراین دکتر Haitao Zhuوهمکارانش با استفاده ازغربالگری با توان بالا، یک ترکیب نفوذ کننده به مغزرا یافتند که می تواند برای نظارت بر فعالیت کیناز  LRRK2 مورد استفاده قرار گیرد. آنها همچنین یک جایگاه فسفوریلاسیون خودکار را در Ser1292 شناسایی کردند. با آزمایش های بیشتر، آنها مشاهده کردند که یک مهارکننده کیناز LRRK2 به نام  G1023، به طور موثری میزان Ser1292 را در نورون های کشت شده و در مغز موش هایی که بیان این کیناز خاص زیاد شده است، کاهش می دهد. بنابراین، به نظر می رسد G1023 می تواند از سد خونی مغزی عبور کند. Zhu و همکارانش گفتند که این یافته باید به عنوان پایه مفیدی برای توسعه سایر مهارکننده های LRRK2 در نظر گرفته شود."

افزایش سن عامل عدم ایجاد ایمنی نسبت به ویروس نیست

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 12:22 | amin.basiri

نظرات : 0

مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه McMaster نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن ما با افزایش سن غیرفعال نمی شود.  به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، این مطالعه که در PLOS Pathogens منتشر شده است، نشان می دهد که یک رده تخصصی از سلول های سیستم ایمنی بدن که به سلولهای T مشهورند می توانند به عفونت های ویروسی در یک فرد مسن با همان قدرت سلول های T یک شخص جوان پاسخ دهند. Jonathan Bramson ، محقق اصلی این مطالعه گفت: "برای مدت زمان طولانی گفته می شد افراد مسن در معرض خطر بالاتری برای عفونت قراردارند چرا که آنها فاقد این سلولهای ایمنی می باشند، اما این حقیقت ندارد. افراد مسن قطعا قادر به ایجاد ایمنی نسبت به ویروس ها هستند. " محققان مک مستر، دانشگاه تورنتو و دانشگاه پنسیلوانیا افراد جوانتر از40 سال، 41 تا 59 سال و مسن تر از 60 سال را که با سه ویروس مختلف، از جمله ویروس نیل غربی آلوده شده بودند، مورد بررسی قرارداده و دریافتند گروه مسن تر پاسخ ایمنی کاملا طبیعی را نشان دادند. هم تعداد سلول های T مبارزه کننده با ویروس و هم عملکرد سلول های T در هر سه گروه برابربود. Bramson گفت:"بنابراین، با افزایش سن، بدن ما درحالی که ما را در برابر ویروس هایی که در گذشته با آن مواجه شده بودیم، ایمن نگاه می دارد، هنوز هم قادر به پاسخگویی به ویروس های جدید می باشد.  وی افزود که این نتایج دارای پیامدهای مهمی برای واکسیناسیون افراد مسن است. او گفت: در حال حاضر، واکسن های افراد مسن برای تحریک پاسخ این سلول های ایمنی طراحی نمی شوند، و این ممکن است علت عدم حفاظت موثر واکسن آنفولانزا در این افراد باشد.  او افزود: واکسن های طراحی شده برای ایجاد ایمنی سلول های T ممکن است در حفاظت از افراد مسن موثر باشد.

تبدیل سلول‌های قلب به ضربان‌ساز زیستی با تزریق ویروس

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 12:19 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان موسسه قلب سدارز-سینای آمریکا اخیرا از ساخت یک ضربان ساز جدید در قلب موجود زنده با تبدیل عضلات تپنده به سلولهای تنظیم کننده ریتم اندام خبر داده‌اند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ضربان قلب با علائم الکتریکی کنترل شده و توقف آنها باعث مرگ انسان می‌شود. این دانشمندان یک ویروس مهندسی شده را برای تبدیل بخشی از قلب خوکچه‌های هندی به یک ضربان‌ساز جدید کارا تزریق کردند. قلب انسان از میلیاردها سلول ساخت شده اما به گفته محققان کمتر از 10 هزار سلول برای کنترل ضربان قلب مسوول هستند. سن و بیماری می‌تواند به بروز مشکلاتی مانند تپش بسیار بالا یا پایین قلب منجر شود و برخی عوامل می تواند به ایست قلبی و توقف ضربان قلب منجر شود. چاره کار در این زمان یک ضربان‌ساز باتری‌دار کاشتنی است که قلب را برای ضربان منظم تکان می‌دهد؛ اما محققان آمریکایی در عوض تلاش کردند که این قابلیت قلب را با ساخت سلولهای ضربان ساز جدید بازیابی کنند. آنها از یک ویروس برای انتقال ژن Tbx18 به سلولهای ماهیچه قلب استفاده کردند که معمولا در زمان شکل‌گیری سلولهای ضربان‌ساز در زمان رشد جنین در رحم فعال هستند. هنگامی که این ویروس در سلولهای قلب وارد می‌شود، این سلول‌ها با دستیابی به ویژگیهای متمایز سلولهای ضربان‌ساز کوچکتر و باریکتر می‌شوند. این آزمایش به خوبی در خوکچه‌های هندی جواب داده اما برای ورود آن به مرحله آزمایش انسانی به آزمایش‌های حیوانی بیشتری نیاز است. این پژوهش در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

گام جدید دانشمندان در درمان ناباروری با اولین نقشه مسیر رشد سلول‌های زایای انسان

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۸ آذر 12:17 | amin.basiri

نظرات : 0

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس موفق به شناسایی مسیری شدند که در آن سلول‌های بنیادی به سلول تخمک تبدیل می‌شوند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علل ناباروری که حدود 10 درصد از زوجها را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند، اغلب ناشناخته هستند؛ اما در برخی موارد ممکن است از عدم توانایی بدن در تولید گامت‌ها یا همان سلول‌های جنسی قابل دوام نشات گرفته باشند. پژوهش جدید این محققان در پرورش این سلولهای زایا می‌تواند به دانشمندان در یادگیری چگونگی تولید آنها در آزمایشگاه کمک کند. اگرچه سن تولیدمثل انسان بین 15 تا 45 سالگی است، سلول‌های پیش‌ساز که سلول‌های اسپرم و تخمک انسان را می‌سازند، بسیار قبل‌تر و در زمانی که تخمک بارور شده به شکل یک توپ کوچک سلولی در رحم مادر ایجاد می‌شود، شکل می‌گیرد. این توپ سلولی حاوی سلولهای بنیادی شبه جنینی بوده که قابل برنامه‌ریزی برای تبدیل به هر نوع سلول در بدن هستند و محققان امیدوارند بتوانند از آنها برای درمان بیماری‌های مختلف مانند ناباروری استفاده کنند. این در حالیست که به دلیل حساسیت کار با بافت انسان، اطلاعات کمی در مورد مراحل ابتدایی رشد گامت‌های انسانی در دست بوده و بیشتر کارها در این حوزه شامل انجام آزمایشات بر روی موشها بوده است. محققان در پژوهشی که در مجله Nature Cell Biology منتشر شده، به پیگیری مرحله رشد سلول‌های زایای اولیه در جنین‌های انسانی بین شش تا 20 هفته پرداخته و زمان خاموش یا روشن شدن ژنها را بررسی کردند. دی‌ان ای درون این سلولهای زایا با خود تغییرات فراژنتیکی را حمل می‌کنند که بر خود توالی دی‌ان‌ای تاثیر نداشته اما بر شیوه ابراز ژن اثرگذار هستند. این تغییرات ممکن است در زمان زندگی والدین جمع شده باشد و در مرحله جنینی باید حذف شوند. محققان توانستند دو رویداد اصلی که این تغییرات را حذف یا مجددا برنامه‌ریزی کرده، شناسایی کنند. بیشتر این برنامه‌ریزی مجدد پیش از شش هفتگی رخ داده اما محققان توانستند یک رویداد دیگر را شناسایی کنند که این برنامه‌ریزی مجدد را پس از شش هفته تکمیل می‌کند. همچنین آنها دریافتند که سلولهای زایای شش هفته‌ای تولید شده در آزمایشگاه با یک سلول زایای انسانی مطابقت نداشته و یک مانع در پرورش این سلولها در آزمایشگاه وجود دارد که دانشمندان قادر به درک آن نیستند. محققان در گام بعدی خود قصد دارند این مشکل را ریشه‌یابی کنند.

داروی جدیدی برای سیاه زخم استنشاقی توسط FDA تایید شد

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 17:53 | amin.basiri

نظرات : 1

مقامات بهداشت فدرال اعلام کردند که به داروی تزریقی جدیدی که توسط کمپانی علوم ژنوم انسان برای درمان سیاه زخم استنشاقی تولید شده است، تاییدیه داده اند. به گزارش بنیان به نقل از medical xpress، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می گوید: داروی raxibacumab ،جایگزینی برای داروهای آنتی بیوتیکی است که درمان استاندارد کنونی برای عفونت سیاه زخم را فراهم کند. سیاه زخم استنشاقی زمانی اتفاق می افتد که افراد درمعرض تنفس اسپورهای باکتری باسیلوس آنتراسیس باشند. این عفونت با یک دوره 60 روزه آنتی بیوتیک درمان می شود. Raxibacumab یک پروتئین ساخته دست انسان که سموم سیاه زخم را مهار می کند. این پروتئین عملکرد آنتی بادی ها ی طبیعی بدن انسان را با یافتن واز بین بردن مواد سمی تقلید می کند. FDA به این دارو براساس مطالعات اثربخشی آن در میمون ها و خرگوش که با سیاه زخم آلوده شده بودند، تاییدیه داد. ایمنی دارو در 326 داوطلب سالم انسانی مورد آزمایش قرار گرفت. این دارو توسط کمپانی علوم ژنوم انسان GlaxoSmithKline تولیدشده است.

سه روش ابداعی برای زدودن سم مهلک آفلاتوکسین از شیر خوراکی توسط محقق ایرانی

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 17:52 | amin.basiri

نظرات : 0

عضو هیات علمی دانشگاه تهران موفق به ارائه سه روش ابداعی برای زدودن سهم مهلک آفلاتوکسین AFM1)M1) از شیر خوراکی شد. دکتر راضیه یزدان‌پرست، مبدع این روش‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی دلیل وجود این سم در شیر خوراکی گفت: آفلاتوکسین‌ها سمومی هستند که از قارچ‌های میکروبی خاص که بر روی خوراک دام و مواد غذایی رشد می‌کنند، ترشح می‌شوند. این سموم از طریق غذا وارد سیستم بدن دام شده و پس از متابولیسم در کبد گاو تبدیل به سم مهلک‌تر آفلاتوکسین M1 تبدیل شده و به شیر آن راه پیدا می‌کند. وی ادامه داد: این سم در بدن انسان در بافت‌های مختلف مانند کبد تجمع می‌کند و در نهایت با گذشت زمان، باعث آسیب جدی به ساختار و عملکرد بافت‌های مختلف به ویژه کبد می‌شود. عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی – بیوفیزیک دانشگاه تهران درباره‌ی روش‌های جلوگیری از آلوده شدن شیر به AFM1 گفت: راه حل اساسی در تمام دنیا استفاده دام از غذای سالم و آلوده نشده به قارچ است. با این حال، جامعه جهانی در انتظار مبرم روش و یا روش‌هایی است که قادر به آفلاتوکسین‌زدایی شیر خوراکی در صورت بروز ‌آلودگی باشند. به گفته وی سازمان‌های جهانی از قبیل WHO، UNEP و FAO قوانینی را برای روش‌های ابداعی جداسازی افلاتوکسین از شیر در نظر گرفته‌اند که طبق آنها این روش‌ها باید قابلیت حذف سریع و اختصاصی AFM1 را داشته و فاقد اثرات سوء بر ارزش غذایی، طعم، بو و مزه‌ شیر باشند. همچنین روش ابداعی نباید از طریق تبدیل AFM1 به مواد دیگر، سموم جدیدی به شیر بیفزاید. این عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره‌ روش‌های ابداعی خود برای آفلاتوکسین‌زدایی به ایسنا گفت: در روش اول یک گیرنده شیمیایی برای آفلاتوکسین، سنتز و بر یک بستر مناسب تثبیت شیمیایی شد. این وسیله ابداعی موسوم به Chemsorb قابلیت حذف AFM1 از شیر را تا حدود 80 درصد داراست. عضو هیات علمی مرکز تحقیقات بیوشیمی – بیوفیزیک دانشگاه تهران درباره‌ی روش ابداعی دوم گفت: با استفاده از برخی از متابولیت‌های بدن (مولکول‌های کوچک) قالبی شیمیایی برای AFM1 سنتز و سپس پلیمر حاصل از آن بر بستر مناسب تثبیت شیمیایی شد. وسیله ابداعی موسوم به MIPSorb از نظر عملکرد مشابه وسیله قبلی و تا حدودی کاراتر از آن است با این تفاوت که به مراتب پر هزینه‌تر است. وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که وسیله ابداعی دوم قابلیت صنعتی شدن پیدا نکند اما ساخت و تهیه آن ضمن فراهم کردن تجارب ساخت قالب‌های جاذب اختصاصی، زمینه بررسی تولید برخی از فیلترهای پزشکی را نیز مهیا کرده است. به گفته این بیوتکنولوژیست در ساخت و تولید وسیله ابداعی سوم از امکانات موجود در طبیعت استفاده شده است. در این روش، گیرنده اختصاصی AFM1 از منابع میکروبی مرتبط جداسازی و سپس بر بستر مناسب تثبیت شیمیایی شده است. بررسی عملکرد این جاذب موسوم به Bactosorb به خوبی نشان داد که قابلیت آفلاتوکسین‌زدایی شیر تا میزان 97 درصد را داراست. عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که طبق تاییدیه اداره استاندارد آفلاتوکسین خارج شده از شیر خصوصیات آ‌فلاتوکسین طبیعی را داراست، خاطرنشان کرد: آفلاتوکسین خارج شده از شیر که در مواد غذایی سم محسوب می‌شود، می‌تواند در صنایع دیگر نظیر صنایع تولید کیت‌های تشخیص طبی استفاده شود. در همین زمینه یزدان‌پرست خود علاقه‌مند به تولید کیت آفلاتوکسین M1 است که برای تحقیقات آن نیاز به دسترسی به AFM1 دارد. به دلیل قیمت گزاف تهیه AFM1 از خارج، می‌توان از آفلاتوکسین جدا شده از شیر برای فعالیت پژوهشی و صنعتی بهره برد. وی با اشاره به این که می‌توان جاذب‌های ابداعی آفلاتوکسین را در اندازه‌های کوچک و با فرم تی‌بگ روانه بازار مصرف کرد، توضیح داد: این کار به نفع محیط زیست نیست چرا که با دور ریختن این جاذب‌ها در سطل‌های زباله، آفلاتوکسین جدا شده از شیر مجددا وارد طبیعت می‌شود. این در حالی است که اگر فرآیند جداسازی به صورت متمرکز و در کارخانه‌ها انجام شود، نه تنها برای محیط زیست آلودگی نخواهد داشت بلکه برای اهداف دیگر، به صورت مفید استفاده خواهد شد.

درمان آلزایمر با مهار فعالیت گروهی از سلول‌های غیرعصبی

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 17:51 | amin.basiri

نظرات : 0

بیش فعالی گروهی از سلول‌های غیرعصبی در سیستم اعصاب مرکزی به نام آستروسیت‌ها می‌تواند عاملی برای وقوع آلزایمر باشد. به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان طی یک پژوهش که نتایج آن در نشریه علوم اعصاب منتشر شده، نشان داده‌اند که بر اساس وجود شواهدی، بیش فعالی آستروسیت‌ها در مجاورت سلول‌های عصبی رو به زوال مغزی نقص داشته و عاملی برای وقوع بیماری آلزایمر است. نتایج حاصل از این تحقیق، ضمن بیان این که آستروسیت‌ها سلول‌های غیرعصبی فراوانی هستند که عملکردهای حیاتی را برای حفظ بافت عصبی سالم انجام می‌دهند، نشان می‌دهد: بسیاری از آنها تغییرات فیزیکی واضحی با عنوان بیش فعالی آستروسیتی از خود نشان می‌دهند که شکل ظاهری فعال شده آنها در مراحل بسیار اولیه بیماری آلزایمر این ایده را نمایان می‌کند که آنها منجر به بروز و یا نگهداری نشانگرهای عامل وقوع بیماری‌زایی آلزایمر مانند اختلال عملکرد سیناپسی، التهابات عصبی و تجمع پلاک آمیلوئید می‌شوند. محققان با استفاده از یک مدل حیوانی نشان دادند که مهار فعالیت آستروسیتی می‌تواند فعالیت سلول‌های ایمنی مغزی که در بروز التهابات مغزی دخیلند را کاهش داده و متعاقباً باعث کم شدن سطوح آمیلوئید در رسوب‌های مرتبط با بیماری آلزایمر و دیگر بیماری‌های عصبی، بهبود عملکرد سیناپسی و حفظ عملکردهای شناختی شود. به گفته محققان، روش‌های مشابه بر پایه آستروسیت‌ها و هدف‌گیری آنها می‌تواند در درمان افراد مبتلا به آلزایمر و یا سایر بیماری‌های عصبی نظیر آن مؤثر باشد.

ابداع روش جدید طیف‌سنجی فلوئورسانس توسط محققان زیست‌فناوری کشور

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 17:50 | amin.basiri

نظرات : 0

پژوهشگران ایرانی ضمن معرفی مزیت‌های روش‌های طیف‌سنجی فلوئورسانس ماتریسی در مطالعات نانوزیست فناوری ‏موفق به ارائه روش‌های نوین آنالیز داده‌ برای کاربرد هر چه بهتر آنها در این زمینه شدند. ‏ به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این کار پژوهشی توسط دکتر یوسف اخلاقی و دکتر محسن کمپانی زارع از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه ‏زنجان و دکتر محمدرضا هرمزی نژاد از دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفته است. به گفته‌ دکتر اخلاقی هدف ‏اصلی این پژوهش معرفی مزیت‌های روش‌های طیف‌سنجی فلورسانس ماتریسی در کنار تکنیک‌های کمومتریکس در ‏مطالعات نانو زیست‌فناوری است.‏ وی اظهار کرد: روش‌های طیف‌سنجی فلوئورسانس ماتریسی، روش‌هایی هستند که در آنها به ازای هر نمونه یا هر مرحله از آزمایش، به ‏جای یک عدد یا یک بردار، یک ماتریس داده ثبت می‌شود. این امر به ازای چندین نمونه یا شرایط مختلف آزمایش، یک ‏آرایه سه‌بعدی -اصطلاحاً سه راهی- را فراهم می‌کند که به لحاظ محتوای اطلاعات غنی‌تر است. در این پژوهش ‏موارد ذکر شده، در مطالعه برهمکنش‌های نانوذرات طلا و ‏DNA‏ مورد بررسی قرار گرفته‌اند.‏ اخلاقی گفت: امروزه کاربرد روش‌های شناسایی و مطالعه ‏DNA‏ بر مبنای تکنیک‌های فلوئورسانس به دلیل مزایایی مثل حساسیت ‏زیاد و امکان آنالیز چندگانه رو به افزایش است. روش‌های فلوئورسانس در تحقیقات نانوزیست فناوری از اهمیت بسزایی ‏برخوردار هستند، بویژه در کاربرد نانوذرات طلا به صورت اصلاح شده یا نشده و در مطالعه مولکول‌هایی نظیر ‏DNA‏ و ‏پروتئین‌ها. وی افزود: در واقع یکی از دلایل اصلی گسترش سریع کاربرد نانوذرات طلا در مطالعات بیولوژیکی خواص اپتیکی آنها ‏است که از رزونانس پلاسمون سطح این ذرات ناشی می‌شود. البته در بحث مطالعات مبتنی بر فلوئورسانس نقش نانوذرات ‏طلا به عنوان عوامل موثر فرونشاننده فلوئورسانس پررنگ‌تر می‌شود.‏ اخلاقی درباره‌ مراحل انجام این تحقیق خاطرنشان کرد: در ابتدا جهت فراهم آوردن اطلاعات اولیه در مورد سیستم و ‏همین‌ طور کنترل فرایند جذب سطحی ‏DNAهای تک‌رشته‌ای روی نانوذرات طلا و فرونشانی فلوروفورهای متصل به ‏آن‌ها، دو سری تیتراسیون در حضور نانوذرات و دو سری در غیاب نانوذرات برای هر یک از ‏DNAها انجام شد. به ازای هر ‏مرحله از این تیتراسیون‌ها یک طیف نشر فلوئورسانس ثبت شد که منجر به داده‌هایی دوراهی شد. آنالیز حاصل از ‏داده‌های دوراهی اطلاعاتی را راجع به ظرفیت سطح نانوذرات طلا برای جذب DNAها فراهم کرد. وی در ادامه تصریح کرد: داده‌های ‏سه‌ راهی از تیتراسیون این دو ‏DNA‏ تک‌رشته‌ای در حضور و درغیاب نانوذرات طلا و با دنبال کردن هیبرید شدن آنها با ‏ثبت ماتریس‌های تحریک-نشر فلورسانس حاصل شدند. برای آنالیز این داده‌ها که به واسطه حضور پدیده انتقال انرژی ‏رزونانسی فلوئورسانس (‏FRET‏) از فلورسئین به تگزاس رد در فرم هیبرید شده با کمبود رتبه مواجه بودند، از روش‌های ‏چندراهی پارافک و تاکر محدود شده استفاده شد. مطالعه حاضر اولین مورد گزارش شده از آنالیز موفقیت‌آمیز داده‌های ‏چندبعدی حاصل از سیستم‌های نانو‌زیستی توسط یک تکنیک کمومتریکسی چندراهی است. به گفته اخلاقی، از ویژگی‌های این پژوهش کاربرد علوم نانو در مطالعات زیست فناوری و طراحی ابزارهای موثرتر ‏با استفاده از تکنیک طیف‌سنجی فلوئورسانسی بوده است. همچنین استفاده از روش‌های تحلیل داده از نوع چند راهی و ‏استفاده از خود این داده‌ها در تحقیقات نانوزیست فناوری از دیگر ویژگی‌های این طرح بوده است.‏ در ادامه، اخلاقی ضمن اشاره به نتایج این کار تحقیقاتی گفت: نتایج حاصل نشان داد که برهمکنش ‏سطح نانوذرات طلا برای جذب ‏DNA‏ تک‌رشته‌ای وابسته به توالی آن است. پروفایل‌های مربوط به تغییرات سیگنال ‏فلورسئین و تگزاس رد و همین طور پروفایل‌هایFRET‏ توسط تاکر از داده‌ها استخراج شدند که این پروفایل‌ها از لحاظ ‏شیمیایی معنی‌دارتر و تفسیر‌پذیرتر از پروفایل‌های متناظری بودند که با استفاده از روش‌های کلاسیک تک‌متغیره از ‏داده‌های خام به دست آمدند. وی یادآور شد: این تحقیق به معرفی و بیان مزایای استفاده از داده‌های طیف‌سنجی فلوئورسانی چندمتغیره از نوع چند‌راهی و یا به عبارت ‏ساده‌تر چند‌بعدی در کاربردهای مطالعاتی و طراحی سنسورهای تشخیص مولکول‌های زیستی می‌پردازد و جهت دستیابی ‏به حداکثر اطلاعات مفید از این داده‌ها ابزار آنالیز آن‌ها را هم معرفی می‌کند. ‏ در انتها اخلاقی، با بیان حل برخی مشکلات توسط این طرح، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که به طور معمول ‏در مطالعات نانوزیست فناوری به ویژه در بررسی هیبرید‌ شدن ‏DNA‏ رخ می‌دهد، این است که با توجه به پیچیدگی ‏فرایندها و تعادلات شیمیایی فراوانی که ممکن است در این سیستم‌ها وجود داشته باشند، روش‌های تک متغیره جمع‌آوری ‏داده‌ قادر به دنبال کردن همه و یا حتی بخشی از این وقایع همزمان نیستند. در حالی که با روش پیشنهادی در این مقاله ‏می‌توان به طور همزمان به مطالعه عوامل بیشتری در سیستم مورد بررسی پرداخت. نتایج این کار تحقیقاتی در مجله ‏«Analytical Chemistry‏» (جلد 84، شماره 15، 7 آگوست سال 2012) ‏منتشر شده است.

کنترل رشد تومورهای سرطان رحم با رشته‌های نانو - آر.ان.ای

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 17:50 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان آمریکایی با استفاده از رشته‌های کوچک RNA و نانوذرات موفق به کنترل رشد تومورهای سرطان رحم در موش شدند. ادامه این تحقیقات می‌تواند منجر به روش‌های جدید درمان سرطان شود. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، با توالی سنجی ژنوم‌های سلول سرطانی، دانشمندان موفق به شناسایی تعداد زیادی ژن شدند که در سلول‌های سرطانی جهش یافته، گم شده و یا کپی شده‌اند. این یافته به محققان کمک می‌کند تا تاثیر داروهای ضد سرطان را در بدن رصد کنند، اما تست همه این ژن‌ها کاری زمان‌بر است. برای افزایش سرعت کار، پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست موفق به ساخت RNAهای حاوی نانوذرات شدند که می‌تواند نمایش داروهای جدید را در موش تسریع کند. محققان در اولین تحقیقات خود، نشان دادند که نانوذراتی که به نوعی پروتئین موسوم به ID4 می‌چسبد، می‌تواند تومورهای موجود در رحم موش را کوچک کند. جزئیات مربوط به ساخت این نانوذرات در نشریه «Science Translational Medicine» به چاپ رسیده است. «سانگیتا باگیتا» از محققان این پروژه می‌گوید: چیزی که ما تلاش کردیم بسازیم، سیستمی است که با استفاده از آن می‌توان ژنوم موجود در موش را دسته بندی و در نهایت آنها را اولویت بندی کرده تا در سیستم‌های دارورسانی مورد هدف قرار گیرد. «ویلیام هون» از مدرسه پزشکی هاروارد روی این پروژه که پروژه آشیل موسوم است، کار می‌کند؛ او در این پروژه از اطلاعات به‌ دست آمده از مطالعات دیگری که در موسسه ملی سرطان به‌ دست آمده استفاده کرده است، این اطلاعات اهداف جدیدی را برای داروهای ضدسرطان معرفی می‌کند. از میان این اهداف، تعدادی پروتئین هستند که به آنها پروتئین‌های غیرقابل دارورسانی گفته می‌شود؛ دلیل این نام‌گذاری آن است که این پروتئین‌ها فاقد آنزیم لازم برای متوقف کردن فعالیت‌شان هستند. این نانوذرات طوری طراحی شده‌اند که می‌توانند RNA های کوچک را رهاسازی کرده و یک ژن ویژه را غیرفعال کند. با این کار می‌توان پروتئین‌های غیرقابل دارورسانی را تحت تاثیر قرار داد. در این پروژه محققان ژن‌هایی را که موجب از بین بردن سلول‌های سرطان رحم می‌شود، آزمایش کردند. یکی از مراحل مهم در شناسایی داروی خوب این است که ببینیم این ژن در حین رشد تومور چگونه عمل می‌کند، اما این فرایند گاهی چهار سال طول می‌کشد. یکی از راه‌های حل این مشکل استفاده از RNA تداخلی است، به‌ طوری که رشته‌های کوتاه RNA به RNA پیغامبر می‌چسبند، RNAهایی که دستورالعمل ساخت پروتئین را از هسته سلول به تمام سلول می‌برند. با این کار مولکول RNA پیغامبر خاموش شده و در نتیجه عمل ساخت پروتئین مورد نظر انجام نمی‌شود. از اواخر دهه 1990، که RNA تداخلی کشف شد، دانشمندان همواره به‌ دنبال استفاده از آن برای درمان سرطان بوده‌اند.

تبدیل سلول های پرتوان القایی موش به استئوبلاست و استخوان در داخل بدن

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 17:49 | amin.basiri

نظرات : 0

سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPSC) با برنامه ریزی مجدد سلول های سوماتیک و استفاده از فاکتورهای معینی به سلولهای شبه جنینی (ESC) تبدیل می شوند. علاقه زیادی به این سلول ها به دلیل پتانسیل آنها، برای استفاده در طب ترمیمی وجود دارد.  به گزارش بنیان به نقل از7thspace، در این مطالعه سلولهای iPSC برنامه ریزی شده از فیبروبلاستهای نوک دم موش تحت تیمار رتینوئیک اسید (RA) به تنهایی و یا در ترکیب با 1beta -TGF و 3beta -TGF ، فاکتوربنیادی رشد فیبروبلاست (bFGF) و پروتئین ریخت زای استخوان 2 (2-BMP) قرار گرفتند.  این سلول های به دست آمده مارکرهای سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC ) را بیان کرده و به استئوبلاست ها و آدیپوسیت ها در شرایط in vitro دردرجات مختلف تمایز یافتند. سلولهای تولید شده تحت تیمار1 beta -TGF و         3 beta -TGF دارای پتانسیل بالاتری در تبدیل به استئوبلاست ها نسبت به bFGF یا BMP-2 بودند. در حالی که سلول های تولید شده تحت تیمار 2-BMP پتانسیل بالاتری را برای تمایز نسبت به رده آدیپوسیتی  نشان دادند.  سلول های تولید شده تحت تیماربا RA و 1beta -TGF بر روی داربست سرامیکی HA / TCP کشت داده شده و به موش با نقص استخوان پیوند شدند. رنگ آمیزی سلول ها با ایمونوفلورسانس برای پروتئین های خاص استخوانی در سلول های کشت شده درداربست، تمایز آنها را به سلول های استئوبلاستی در داخل بدن تایید کرد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که خانواده TGF بتا به طور بالقوه می تواند برای تولید سلولهای iPSC موش با پتانسیل تمایز به استئوبلاستها و تشکیل استخوان درداخل بدن و در نتیجه  استفاده در ترمیم و بازسازی بافت عضلانی استخوانی، مورد استفاده قرار گیرد.

تشخیص انواع سرطانهای خونی در آزمایشگاههای کشور امکان پذیر است

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۷ آذر 14:30 | amin.basiri

نظرات : 0

دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین ضمن اعلام خبر بررسی روند تشخیص سرطانهای وابسته به سلولهای خونی در این کنگره گفت: با توجه به امکانات و توانمندی علمی جامعه آزمایشگاهی کشور، تشخیص انواع سرطانهای خونی با بهره‌مندی از روشها و دستگاههای پیشرفته از جمله تستهای مولکولی قابل انجام است. به گزارش خبرگزاری بنیان ، دکتر رضا میرنژاد با تاکید بر لزوم تعامل میان متخصصان علوم آزمایشگاهی و حوزه بالین عنوان کرد: این ارتباط نقش مهمی در ارتقای کمی و کیفی ارائه خدمات هر دو گروه دارد.  وی افزود: اعتماد متقابل متخصصان در حوزه بالین و علوم پایه می‌تواند در روند تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات از جمله بیماری‌های عفونی بسیار موثر واقع شود.  میرنژاد با بیان اینکه اختلالات خونی به عنوان محور اصلی برگزاری این دوره از کنگره تعیین شده است، در توضیح محورهای موضوعی کنگره گفت: اختلالات خونی، سرطان و آزمایشگاه تشخیص طبی، بیماریهای عفونی و آزمایشگاه تشخیص طبی، مدیریت راهبردها در آزمایشگاه تشخیص طبی و بالین، آموزش، پژوهش، تولید و تجاری سازی و در نهایت مشکلات رایج در تشخیصی و راه حل های آن پنج  محور اصلی کنگره پیش رو هستند.  دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین با بیان اینکه انواع تالاسمی ها به عنوان یکی از عمده‌ترین اختلالات خونی شناخته شده است گفت: همچنین انواع کم‌خونی‌ها وابسته به ارث  و لوسمی ها  نیز در ردیف اختلالات خونی قرار می‌گیرند.  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از آزمایشات مربوط به تشخیص اختلالات خونی بویژه تالاسمی قبل از ازدواج اجباری هستند گفت: رویکرد حیطه آزمایشگاه در کنگره پیش رو، بررسی روند تشخیص بدخیمی ‌هایی است که وابسته به سلولهای خونی هستند. همه این سرطانها توسط متخصصان علوم آزمایشگاهی تشخیص داده می‌شوند.  میرنژاد تاکید کرد: خوش بختانه با توجه به امکانات و توانمندی علمی همکاران جامعه آزمایشگاهی  تشخیص انواع بدخیمی‌های خونی در کشور با بهره مندی از روشها و دستگاههای پیشرفته از جمله تستهای مولکولی قابل انجام است.  دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین در ادامه توضیح داد: بر خلاف روال معمول، این کنگره مقاله‌محور نیست، بلکه 18 پانل‌ تخصصی با حضور متخصصان داخلی و خارجی به منظور برگزاری کنگره و ارائه مطالب آموزشی تعیین شده است. البته از دوره چهارم تا کنون افرادی که مقاله دارند، می توانند علاوه بر ارائه به صورت پوستر، آن را در بازه زمانی حدود 2 تا 5 دقیقه به صورت سخنرانی ارائه می‌دهند. در غیر اینصورت مابقی مقالات به صورت پوستر در سالنهای جنبی در معرض دید شرکت کنندگان قرار می‌گیرند.   به گزارش مهر وی با بیان اینکه در پانل‌ها بر تشخیص‌ سریع آزمایشگاهی تاکید می‌شود، گفت: پژوهش و تولید در حوزه محصولات دانش‌محور مورد استفاده در آزمایشگاه، عوارض ایمنولوژیک ناشی از تزریق خون، سلولهای بنیادی با محوریت پیوند مغز استخوان، پیوند اعضا و آزمایشگاه و گفتمان آزمایشگاه و بالین از جمله موضوعات پانل‌ها هستند گفت: همچنین بررسی عوارض ریزگردها برای اولین بار و به صورت علمی به بحث گذاشته می‌شود و مسئولانی از سازمان محیط زیست و سایر نهادهای درگیر در این پانل شرکت خواهند کرد.  میرنژاد افزود: با توجه به اینکه عوارض ناشی از ریزگردها به طور دقیق و کامل شناخته نشده است، در این کنگره به دنبال یافتن دقیق عوارضی هستیم که ریزگردها برجای می‌گذارند.  دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین با اشاره به اینکه کنگره پذیرای حضور مهمانانی از کشورهای ترکیه، مصر، اتریش و هلند است، اظهار کرد: امتیاز بازآموزی برای شرکت در این کنگره 15 تا 20 امتیاز در نظر گرفته شده ولی هنوز به طور قطعی اعلام نشده است.  بر اساس این گزارش پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین از تاریخ 26 تا 29 دی ماه سال جاری در مرکز همایشهای رازی تهران برگزار می‌شود.

سلولهای بنیادی HER2 مثبت درسرطان پستان HER2 منفی یافت شده است

۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر 21:18 | amin.basiri

نظرات : 0

پژوهشگران تومورهای پستانی که قبلا تصورمی شد فاقد پروتئین HER2 (بیان بالای آن باعود بیماری در ارتباط است) هستند مورد بررسی قرار دادند و دراین تومورها، گروه های سلول های بنیادی سرطانی (BCSCs) HER2 مثبت کوچک ، تهاجمی و مقاوم در برابر درمان را یافتند.  به گزارش بنیان به نقل ازsciencecodex.com ، مطالعه انجام شده توسط محققان دانشگاه دیویس، ویژگی های متناقض و جدیدی را دررایج ترین نوع سرطان پستان نشان می دهد. این یافته ها بینش تازه ای را در مورد چگونگی فراراین بیماری از درمان های موجود ارائه کرده و می تواند تشخیص و درمان سرطان پستان را بهبود بخشد. در این پژوهش، تومورهای پستانی که قبلا تصورمی شد فاقد پروتئین HER2 (بیان بالای آن باعود بیماری در ارتباط است) هستند مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دراین تومورها، گروه های سلول های بنیادی سرطانی (BCSCs) HER2 مثبت کوچک ، تهاجمی و مقاوم در برابر درمان را یافتند.  Jian Li نویسنده اصلی این مطالعه گفت: "این سلول های بنیادی سرطانی بسیار مقاوم به درمان های سنتی بوده ومی تواند به به عود بیماری منجر شود. "با وجود شیمی درمانی، پرتو درمانی و یا حتی عمل جراحی این سرطان ها هنوزهم عود می کند. این یافته ها تصور ما را در مورد سرطان پستان  تغییر می دهد. چرا که اکنون ما می دانیم که سرطان پستان HER2 منفی را می توان به طور موثر با درمان های ضد HER2 درمان کرد." سرطان های پستان HER2 مثبت، به طور معمول با داروهایی که پروتئین HER2 را هدف قرارمی دهند مانند Herceptin یا Tykerb درمان می شوند. با این حال، تا همین اواخر دلیل کمی برای تجویزاین درمان برای بیماران مبتلا به سرطان HER2 منفی وجود داشت. این تیم نشان داد که سلولهای بنیادی سرطانی HER2 مثبت، CD44 مثبت، CD24 منفی ، تهاجمی تر و بسیار مقاوم در برابر پرتودرمانی هستند. این ویژگی ها به طور قابل توجهی  با Herceptin یا RNA مداخله گرکاهش می یابد. سلولهای بنیادی سرطانی HER2 مثبت و CD44 مثبت در 57.1 درصد از تومورهای اولیه و 84.6 درصد از تومورعود کرده مشاهده شده است. علاوه بر شناسایی این گروه ازسلول های بنیادی HER2 مثبت قبلا ناشناخته ، بررسی های بیشتر، بینش های جدیدی را در خصوص چگونگی مقاومت  به درمان این BCSCs ارائه کرده است. شبکه پیچیده ای از پروتئین ها، از جمله HER2 و STAT3، متاستازو مرگ برنامه ریزی شده سلولی را تعدیل کرده و سبب زنده ماندن این سلولها پس از درمان های سنتی ضد سرطان می شود. این تحقیق علاوه برارائه گزینه های درمانی جدید برای بیماران مبتلا به سرطان پستان HER2 منفی، همچنین یک روش تشخیصی را فراهم می کند. نشانگرهایی مانند CD44، می تواند به پزشکان در تشخیص سلولهای بنیادی سرطانی HER2 مثبت تهاجمی در سرطان هایی که ظاهرا HER2 منفی هستند کمک کند. این یافته ها همچنین می تواند سبب پیشبرد درمان سرطان های دیگر شود. لی می گوید: "این مطالعه ممکن است امکان درمان سلول های بنیادی HER2مثبت در سرطان های استخوان، ریه و یا مغز را که درمان همه آنها مشکل است، فراهم کند.

رونمایی از کلکسیون باکتریهای اسید لاکتیک و پروبیوتیک خاورمیانه

۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر 21:16 | amin.basiri

نظرات : 0

مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با همکاری انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند کلکسیون باکتری¬های اسید لاکتیک و پروبیوتیک را راه اندازی نمود.  به گزارش بنیان، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این خبر به روابط عمومی مرکز گفت: در اقدامی مشترک مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با همکاری انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند، کلکسیون باکتریهای اسیدلاکتیک و پروبیوتیک در خاورمیانه راه اندازی و در دومین همایش ملی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند که از تاریخ 21 تا 23 آذرماه 1391 برگزار می شود، رونمایی کرد.   دکتر فاضلی با ارائه این خبر افزود: باکتریهای اسیدلاکتیک از مهمترین باکتری های کاربردی در صنایع غذایی و تخمیری هستند. گروه عمده ای از باکتری های اسید لاکتیک به ویژه لاکتوباسیل ها ضمن فواید متعدد بیوتکنولوژی و توانایی بالقوه در ایجاد عطر و طعم قادر به بقا و رشد در سیستم گوارشی انسان بوده و اثرات مفیدی بر سلامتی مصرف کنندگان دارند. این گونه باکتری ها و دیگر میکروارگانیسمهایی که چنین ویژگی داشته باشند تحت عنوان پروبیوتیک تعریف میشوند.   فاضلی اذعان داشت: امروزه با توجه به آگاهی و تمایل روز افزون مصرف کنندگان به خرید محصولات سالم تر و مفیدتر، توسعه فرآورده های پروبیوتیکی در صنعت از اهمیت زیادی برخوردار گردیده است. گستردگی و تنوع اقلیمی کشور ایران از یک سو و تنوع غذاهای سنتی تخمیری بستر بسیار مناسبی برای جداسازی و شناسایی باکتری اسیدلاکتیک بومی ایران را فراهم می آورد.   وی گفت: مطالعات محققین این حوزه نشان داده است این باکتری ها از نظر خصوصیات عملکردی و بیوتکنولوژی در بسیاری از موارد به سویه های تجاری ارجحیت دارد. لذا با توجه به تحقیقات گسترده و نتایج چشمگیر محققین در این خصوص ایجاد کلکسیون باکتری های اسیدلاکتیک و پروبیوتیک لازم و ضروری است. این کلکسیون نه تنها با جمع آوری باکتری های اسیدلاکتیک و پروبیوتیک ها به حفظ ذخایر ژنتیک کشور کمک می کند بلکه با اشتراک گذاشتن این مجموعه بین محققین و ایجاد ارتباط با صنایع امکان تولید ملی و مبارزه با تحریمها را فراهم می سازد.  گفتنی است محققان و اندیشمندان در صورت دارا بودن این سویه ها در صورت تمایل می توانند آنها را به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اهداء نمایند.

اهداف جدیدی برای داروهای مهارکننده تومور تهاجمی مغزی شناسایی شد

۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر 21:14 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان موسسه سرطان دانشگاه پیتسبورگ (UPCI) بیش از 125 مولفه ژنتیکی را دریک رده سلولی مشتق از تومورمغزی مقاوم دربرابرشیمی درمانی شناسایی کردند که می تواند امید جدیدی را برای درمان های دارویی به منظور ازبین بردن سلول های سرطانی ارائه کند. به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress ،  نتایج این مطالعه درمجله Molecular Cancer Research منتشرشده است .این اهداف دارویی بالقوه پس از تست بیش از 5،000 ژن به دست آمده از گلیوبلاستومای مولتی فرم، نوعی تومور تهاجمی مغزی، شناسایی شده است. نقش این ژن ها در پاسخ به داروی شیمی درمانی تموزولومید مورد بررسی قرار گرفت.  دکتر David Svilar نویسنده این مطالعه گفت: درمان استاندارد فعلی برای مراقبت از افراد مبتلا به این نوع سرطان، حذف هر چه بیشتر تومورها و پس از آن درمان با اشعه و داروی تموزولومید است. با این حال، گلیوبلاستوما بسیار مقاوم به این داروی شیمی درمانی می باشد، بنابراین ما نیاز به یافتن درمان های بهتر برای بهبود میزان بقای این بیماران داریم.  به گزارش موسسه ملی سرطان، گلیوبلاستوما مولتی فرم شایع ترین نوع تومورمغزی در بزرگسالان است که حدود 15 درصد از تمام تومورهای مغزی را به خود اختصاص داده است، و به طور معمول در افراد بین سنین 45 تا 70 سال رخ می دهد. بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما معمولا کمتر از 15 ماه پس از تشخیص زنده می مانند و هیچ درمان موثر طولانی مدتی برای این بیماری وجود ندارد . تموزولومید، با  تغییر DNA سلولهای سرطانی که منجر به مرگ سلول ها می شود، عمل می کند.این دارو توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده در تومورهای مغزی تایید شده و برای سرطان های دیگر مانند ملانوم و سرطان خون در مرحله آزمایشات بالینی است. این دارو در اکثر بیماران به خوبی تحمل شده است. متاسفانه، برخی از سرطان ها - به خصوص مولتی گلیوبلاستوما - قادر به ترمیم آسیب DNA ایجاد شده توسط تموزولومید قبل از تخریب سلول های سرطانی هستند. آزمایشات بالینی برای تست داروها و دوزهای شیمی درمانی برای مهار این ترمیم درحال انجام است، اما هیچ کدام تا به امروز موثرنبوده است.  دکتر Svilar  و همکارانش اهداف  دارویی را شناسایی کردند که می تواند این سرطان را به تموزولومید حساس کرده و همچنین فرآیندهایی دخیل در بقاء توموربعد از عمل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی را تحت تاثیر قرار دهد. دکتر Svilar گفت: امید ما این است که شرکت های دارویی از یافته های ما برای توسعه داروهای شیمی درمانی برای کمک به بهبود بقای بیماران مبتلا به این سرطان کشنده استفاده کنند.

دانشمندان سلول های مغزی را از اوره انسان تولید کردند

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 16:49 | amin.basiri

نظرات : 1

سلول های رشد یافته از اوره انسان می تواند دستیابی به موفقیتی بزرگ در پژوهش باشد. یک مطالعه جدید علمی ادعا می کند که ادرار انسان را می توان به سلول های مغزی تبدیل کرد. این کشف تعجب آورممکن است در کنارکاربردهای عملی گسترش یافته و راهی برای دور زدن بحث های جنجالی تحقیقات سلول های بنیادی باشد. به گزارش بنیان به نقل از medical xpress؛  این مطالعه، که درNature Methods منتشر شده است، توسط یک تیم به رهبری Duanqing Pei زیست شناس چینی سلول های بنیادی انجام شده است. این مطالعه نشان داد که سلول های تولید شده از فضولات انسانی ممکن است روزی برای مطالعه بیماری ها و حتی درمان بیماری های عصبی مورد استفاده قرار گیرد. سلول های بنیادی جنینی درمعرض خطر بالای تومورزایی قرار دارد، اما این موضوع درسلول های گرفته شده از نمونه ادرار وجود ندارد. این فرایند شامل تبدیل سلولهای موجود در ادرار به پیش سازهای سلول های مغزی است که به سلولهای پیش ساز نورونی مشهور است.این مطالعه می گوید که سلولهای موجود درادرار،منبع بسیار در دسترس تر از سلول های موجود در نمونه های پوست و خون می باشد. James Ellis محقق ژنتیک پزشکی در بیمارستان تورنتو ، کانادا، گفت: "این یافته قطعا می تواند به سرعت همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد.

سلول های بنیادی به درمان ورم مفاصل درحیوانات کمک می کند

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 16:48 | amin.basiri

نظرات : 0

درمان با سلول های بنیادی به حیوانات مبتلا به آرتریت کمک کرده ومی تواند پاسخی برای تحقیقات بیشتربر روی انسان باشد. این سلولهای بنیادی ازبافت چربی حیوانی جمع آوری شده است. کمپانی MediVet درآمریکا، یکی از شرکت هایی است که این درمان با سلول های بنیادی را انجام داده و چگونگی عملکرد آنها را توضیح می دهد. به گزارش بنیان به نقل از medical xpress؛ غلظت سلول های بنیادی بالغ دربافت چربی 50 تا 1000 برابر سلول های بنیادی درمغز استخوان است. با این غلظت زیاد دیگرنیازی به کشت طولانی مدت سلولهای بنیادی برای به دست آوردن تعداد سلول لازم برای درمان نیست. روش استخراج چربی ازبدن بیماران بسیارسریعتر و کم تهاجم تراست. این سلول های بنیادی ممکن است اثرات ضد التهابی را منتقل کرده ، پپتیدهای فعال زیستی را افزوده و به ترمیم بافت ها کمک کند. این  روش به درمان حیوانات متعدد مبتلا به آرتریت شدید کمک کرده است به عنوان مثال یک سگ شکاری مبتلا به این بیماری قبل از درمان، نمی توانست راه رفته و ازپله ها بالا رود. صاحب این سگ گفت: ما حتی او را بر پشت خود می گذاشتیم چون او درد بسیاری داشت و این برای ما ناراحت کننده بود. ما هزینه زیادی برای داروهای ضد درد و ضد التهاب پرداختیم. پس از استفاده ازسلولهای بنیادی او اکنون مانند یک توله سگ سالم راه رفته و حتی می تواند با ما پیاده روی کند. او پیشرفت شگفت انگیزی دردرمان داشت. دکتر Kristi Lively گفت: که سلول های بنیادی می تواند پاسخی برای میلیون ها انسان برای مقابله با ورم مفاصل باشد.

کشف سلول های بنیادی سرطانی در تومورهای کلیه

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 16:43 | amin.basiri

نظرات : 0

دانشمندان، سلول های بنیادی سرطانی را که منجر به رشد تومورهای ویلمز، یک نوع سرطان یافت شده در کلیه کودکان می شود ، جداسازی کردند.  به گزارش بنیان به نقل از  eurekalert.org، محققان با استفاده از این سلول های بنیادی سرطانی یک روش درمانی جدید را که ممکن است یک روز برای درمان برخی از انواع تهاجمی تر این بیماری مورد استفاده قرار گیرد، مورد آزمایش قرار دادند. نتایج این مطالعه در مجله EMBO Molecular Medicine منتشر شده است. پروفسور Benjamin Dekel رئیس موسسه تحقیقات سلول های بنیادی کودکان از دانشکده پزشکی دانشگاه تل آویو اظهار داشت: در مطالعات قبلی، سلول های بنیادی سرطانی از تومورهای سرطانی پستان، پانکراس و مغز جدا شدند اما تا کنون سلول های بنیادی درسرطان کودکان بسیار کم شناخته شده است. سلول های بنیادی سرطانی دارای سیستم ژنتیکی کامل لازم برای شروع، حفظ و رشد تومور بوده واغلب از آنها به عنوان سلولهای شروع کننده سرطان نام برده شده است. به این ترتیب، نه تنها نشان دهنده یک سیستم مفید برای مطالعه توسعه سرطان می باشند بلکه همچنین راهی برای بررسی اهداف دارویی جدید و درمان های احتمالی طراحی شده برای جلوگیری از رشد و گسترش انواع مختلف سرطان ارائه می کنند. وی افزود: "ما برای اولین بار به وجود این سلول های بنیادی سرطانی در یک نوع تومورکه اغلب در کلیه کودکان دیده شده است، پی بردیم." تومور ویلمز شایع ترین نوع تومور موجود درکلیه کودکان است. درحالی که اگراین تومور زود با عمل جراحی برداشته شود، بسیاری از بیماران به خوبی به درمان پاسخ می دهند، اگر بیماران تحت شیمی درمانی قرار گیرند، عود بیماری ممکن است رخ دهد و سرطان می تواند با انتشار به بافت های دیگر سبب افزایش خطرات برای سلامت بیماران شود. شیمی درمانی معمولا برای تمام سلول های بدن سمی است و در صورتی که به کودکان داده شود، ممکن است منجر به توسعه سرطان ثانویه درآنها هنگام بزرگسالی شود. دانشمندان به دنبال راهی برای اطمینان ازاینکه داروها در یک تومور به طور خاص سلول های  توموری و سلول های دیگری که  از بین بردن آنها نسبت به دیگران  مهم تر است را مورد هدف قرار دهد ، می باشند. این محققان قادر به حذف بخش هایی از تومورهای بیماران مبتلا به سرطان و پیوند آنها به موش شدند. این روش منجر به رشد تومورهای انسانی درموش شد. سلول های بنیادی سرطانی دراین تومورها شناسایی شده و نشان داده شد که تنها سلول های بنیادی سرطانی و نه سایر سلول های سرطانی عامل رشد تومورهای جدید پس از پیوند به موش ها می باشند. این فرایند می تواند چندین بار تکرار شده و این حیوانات می توانند برای مطالعه توسعه سرطان و تست عملکرد داروهای ضد سرطان جدید علیه تومور ویلمز،مورد استفاده قرار گیرند. Dekel افزود: "ما نشانگرهای زیستی مختلف، از جمله مولکول های سطح سلول، مولکول های سیگنال دهنده سلولی و microRNA ها را شناسایی کردیم که تفکیک سلول های بنیادی سرطانی یا سلول های شروع کننده سرطان را از بقیه سلول ها در تومور ممکن می سازد. در آزمایش های بیشتر، ما یک آنتی بادی دارویی را که چنین نشانگری را هدف قرار داده و قادربه از بین بردن  کامل یا تقریبا کامل تومورها درموش بود، شناسایی کردیم. این نتیجه اولیه نشان می دهد که سلول های بنیادی سرطانی که ما شناسایی و جدا سازی کردیم می تواند به عنوان ابزار مفیدی برای دنبال کردن اهداف دارویی جدید و همچنین داروهای جدید برای درمان تومورهای ویلمز باشد."

سلول های بنیادی مزانشیمی بند ناف عملکرد سلول های T را تنظیم می کند

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 16:43 | amin.basiri

نظرات : 0

به گزارش بنیان به نقل از7thspace.com، مطالعات قبلی درin vivo نشان داده است که پیوند سلول های بنیادی مزانشیمی (MSC) بطور قابل توجهی سبب بهبود شرایط  تعدادی از بیماری های خود ایمنی از جمله خود ایمنی مننژیت مغزی نخاعی، اسکلروزمتعدد، گلومرولونفریت و اریتماتوی سیستمیک لوپوس می شود.   به منظور بررسی اثر تنظیم کنندگی ایمنی پیوند این سلول های بنیادی مزانشیمی، سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق ازبند ناف انسانی با سلول های تک هسته ای خون محیطی (PBMCs) بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA)، هم کشتی داده شدند. بیان mRNA و پروتئین گیرنده هسته ای ارفان گاما (ROR گاما) با تکنیک real-time PCR و Western blotting بررسی شد. میزان اینترلوکین (IL) -17، IL-6 و فاکتور نکروز تومورآلفا (TNF) درمایع رویی کشت سلولی با استفاده از فلوسایتومتری اندازه گیری شد.  72 ساعت پس ازاین هم کشتی، میزان بیان mRNA و پروتئین گاما ROR در PBMCs هم کشتی یافته در مقایسه با کشت تنها PBMC بیماران مبتلا به RA (p <0.05) کاهش یافت. علاوه براین، این کاهش رابطه مثبتی با فعالیت بیماری RA ( p <0.05) داشت. همچنین کاهش ترشح IL-17، TNF-آلفا و IL-6 در مایع رویی PBMCs  هم کشتی یافته بیماران مبتلا به فعالیت شدید و متوسط بیماری  مشاهده شد، اما درکشت تنهای PBMCs دیده نشد. کاهش سطوح بیان سیتوکین ها ارتباط مثبتی با غلظت سلول های بنیادی داشت. در مقابل، PBMCs مشتق ازافراد سالم و یا بیماران مبتلا به RA خفیف تفاوت قابل توجهی در بیان ROR گاما یا ترشح سیتوکین به دنبال هم کشتی با سلول های بنیادی مزانشیمی در مقایسه با کشت تنهای PBMCs نشان ندادند. این نتایج نشان داد که هم کشتی با سلول های بنیادی مزانشیمی درشرایط آزمایشگاهی ، سبب تعدیل پاسخ التهابی PBMCs در بیماران مبتلا به RA با فعالیت شدید بیماری می شود، اما اثر قابل توجهی در PBMCs مشتق ازافراد سالم و یا بیماران با بیماری خفیف ندارد و ثابت می کند که نقش تنظیم کنندگی ایمنی این سلول های بنیادی ممکن است با حضور واسطه های التهابی مرتبط باشد.

سلول های پیش ساز مزانشیم برای تقویت پیوند از خون بند ناف

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 16:38 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان به کمک سلول های پیش ساز مزانشیمی راهی را برای استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف به عنوان یک گزینه موثر در پیوند سلولهای بنیادی خونی گشودند. به گزارش بنیان به نقل از demo.idg.com.au ، محققان کمپانیMesoblast  (ASX: MSB)  و دانشگاه تگزاس ممکن است راهی را برای استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف به عنوان یک گزینه موثر در پیوند سلولهای بنیادی خونی گشوده باشند.  محققان نتایج حاصل از فاز I / II مطالعه ای را منتشر کردند که در آن سعی برسرعت بخشیدن تولید خون تازه در بیماران تحت پیوند دوگانه خون بند ناف داشته اند.  دانشمندان در مرکز سرطان دکتر اندرسون دانشگاه تگزاس سلول های خونی از یکی از دو بند ناف پیوند شده را برداشته و آنها را بر روی بستری از سلول های پیش ساز مزانشیمی  (MPCS)  تهیه شده از کمپانی Mesoblast رشد دادند. این روش مدت زمان پیوند سلول های سفید خون را درسلول های خونی پیوند شده بهبود می بخشد.   استفاده ازدو پیوند خون بند ناف یکی از گزینه های مناسب برای تقریبا 75٪ از بیماران نیازمند پیوند سلول های بنیادی خونی است که اهداکننده مناسب مغزاستخوان و یا خون محیطی به دلیل تحریک پاسخ ایمنی ندارند.  اما بیمارانی که تحت این پیوند قرارمی گیرند به طور متوسط ​​زمان پیوند سلول های سفید خون و یا نوتروفیل آنها 26 روز و پلاکت آنها 53 روز در مقایسه با 11 و 13 روز در پیوند خون محیطی از یک دهنده مناسب است.   بیماران درطی این زمان، به عفونت آسیب پذیر هستند و به دلیل خونریزی های خود به خودی وابسته به انتقال  خون می باشند. سلول های خون بند ناف رشد یافته بر روی MPCS کاهشی را درزمان متوسط ​​پیوند نوتروفیل تا 15 روز در مقایسه با 24 روز گروه کنترل نشان دادند. زمان متوسط پیوند پلاکت نیز به 42 روز در مقایسه با 49 روزدر گروه کنترل کاهش می یابد. نتایج حاصل از این مطالعه، اخیرا درمجله New England Journal of Medicine منتشر شده است.  دکترElizabeth Shpall ، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: روند تکثیر سلول های خون بند ناف با استفاده از MPCS  سبب افزایش قابل ملاحظه تعداد سلول های پیوندی شده است.  این تکثیر سبب افزایش ​​12 برابری درسلول های کل پیوندی و افزایش 40 برابری در تعداد سلولهای +  CD34، که برای پیوند حیاتی است، شده است.  کمپانی Mesoblast  از سلولهای MPCS خود برای توسعه  Revascor ، نوعی درمان با سلول های بنیادی برای نارسایی قلبی، نیزاستفاده کرده است.

منشاء نقایص قلبی مادرزادی ریشه در اوایل دوران بارداری دارد

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 16:37 | amin.basiri

نظرات : 0

بسیاری از ناهنجاری های قلبی در نوزادان متولد شده، با نقص درمجرای بیرون برنده قلبی در ارتباط است . محققان دریافتند ریشه نقایص مادرزادی قلبی به مراحل اولیه رشد و نمو جنین برمی گردد.  به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، با توجه به تحقیقات دانشگاه آنجلیا شرقی (UEA)، ریشه نقایص مادرزادی قلبی به مراحل اولیه رشد و نمو جنین برمی گردد. این یافته ها که درمجله  ONE PLOS منتشرشده است، نشان می دهد که آغازشکل گیری بخش های مهمی از قلب به مراحل بسیار اولیه تکامل جنین برمی گردد. زیست شناسان در این مطالعه تخم های جوجه را درمرحله گاسترولاسیون - بین 12 و 14 ساعت پس از لقاح- مورد بررسی قراردادند. آنها دریافتند که بعضی از سلول ها بخش های قدامی و ثانویه قلب را پس از شکل گیری اولیه لوله قلبی بدوی ایجاد می کنند. این روش برای درک ارتباط بین منشا جنینی سلول ها و مراحل بعد ی تکوین، به نام "ترسیم سرنوشت"نام دارد. اضافه شدن این سلول های اولیه به قلب در حال رشد بسیار مهم بوده و اجازه تکوین قلب و تشکیل ساختارهای مهم دیگر از جمله مجرای بیرون برنده قلبی را می دهد. این تحقیق برای اولین باراست که نقشه سرنوشت منشا سلول های تشکیل دهنده مجرای بیرون برنده قلبی در مراحل اولیه جنینی را ترسیم می کند. بسیاری از ناهنجاری های قلبی در نوزادان متولد شده، با نقص درمجرای بیرون برنده قلبی درارتباط است و امید است که درک برخی ازعلل آن برای خانواده های آسیب دیده مفید باشد. پروفسور Andrea Münsterberg از دانشکده علوم زیستی UEA، گفت: "ما برروی جنین جوجه تحقیق کردیم ، اما روند توسعه آن با انسان بسیار شبیه است، با این حال مرحله گاسترولاسیون در جوجه در عرض فقط چند ساعت صورت می گیرد اما درانسان کمی طولانی تربوده و در هفته سوم بارداری رخ می دهد. این احتمال که چیزی که ما از جنین جوجه یاد می گیریم را درتکوین انسانی بتوان استفاده کرد، وجود دارد. گام بعدی در تحقیقات ما شناسایی عوامل هدایت کننده این سلول های اولیه قلبی به جای مناسب و در زمان مناسب است. "

گام جدید محققان در جهت درمان بیماری التهاب مفاصل

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 8:36 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان دریافتند: شناسایی پروتئین‌های تحلیل برنده سلول‌های غضروفی می‌تواند به درمان بیماری التهاب مفاصل کمک کند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، تیمی از محققان گروه ارتوپدی با بررسی روند عملکرد گلیکوبیولوژی (اهمیت بیولوژیکی زنجیره‌های قند در انواع سلول‌های بدن) در بیماری‌های ارتوپدی توانستند یک عامل مهم که در توسعه آرتروز نقشی اساسی دارد را کشف کنند. نتایج حاصل از این تحقیق ضمن بیان این که علت بیماری آرتروز از عوامل خطر شناخته شده مانند سن و صدمات قبلی هنوز نامشخص است، افزود: پروتئین‌هایی به نام لکتین در گلکتین‌های خاص (خانواده‌ای از لکتین‌ها) نقش مهمی در سایش دردناک و پارگی مفاصل ایفا می‌کنند. محققان با اشاره به یافته‌های این تحقیق اظهار کردند: گلکستین‌ها فرایندهای دژنراتیو التهابی در سلول‌های غضروفی را تنظیم می‌کنند و در غضروف‌هایی که سایش بیشتری پیدا کرده‌اند، تولید گلکتین‌ها بالاتر است. به گفته محققان، استئوآرتریت یا آرتروز، بیماری بسیار شایعی است که به ویژه تعداد زیادی از افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و امید است یافته‌های این مطالعه بتواند در آینده منجر به درمان و یا پیش‌بینی بیماری آرتروز شود.   منبع:ایسنا  

ژن فرآیند پیری کشف شد

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 8:35 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان دانشگاه کیل با بررسی یک مرجان هیدرا به عنوان یک موجود خارق العاده که به نظر می رسد هیچ نشانی از پیری در آن وجود ندارد، یک موضوع مهم را در رابطه با فرآیند پیری انسان کشف کردند که می تواند به ایجاد درمانهای جوان سازی کمک کند. به گزارش خبرگزاری مهر، به نظر می رسد که مرجان هیدرا در آبهای شیرین با تولید مثل از طریق جوانه کردن به جای جفتگیری نامیرا است. هرکدام از این مرجان ها دارای سلولهای بنیادین هستند که می توانند تکثیر مستمر داشته باشند و بدون این ذخیره بی پایان تولید سلولهای بنیادین این موجود نمی تواند تولید مثل کند. ژن شناسان دانشگاه کیل با همکاری مرکز پزشکی شلسویگ هولستاین این دانشگاه به این نتیجه رسیدند که همین ژن طول عمر که موجب نامیرا شدن این مرجان می شود می تواند توضیح دهد که چرا انسانها پیر و ناتوان می شوند. آنا ماری بوهم دانشجوی دکترا و نویسنده اول این تحقیق اظهار داشت: نکته جالب این است که جستجوی ما برای ژنی که موجب می شود این مرجان نامیرا باشد باعث شد که ما به ژنی به نام " FoxO " برسیم. همه حیوانات و انسانها دارای یک ژن " FoxO " هستند این ژن توضیح دهنده این است که چرا وقتی انسان پیرتر می شود، سلولهای بنیادین آن کمتر می شوند و فعالیت آنها نیز کاهش می یابد. افزایش این عدم فعالیت هنگام پیر شدن بسیار مهم است، چرا که سلولهای بنیادین ما توانایی تکثیر و تشکیل سلولهای جدید را از دست می دهد و بافت درحال پیر شدن نمی تواند خود را بازسازی کند در نتیجه ماهیچه های ما کاهش پیدا می کنند. محققان دانشگاه کیل به بررسی " FoxO " در چندین مرجانی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده بود پرداختند. مرجان هیدرا با ژن عادی " FoxO " با ژن غیرفعال " FoxO " و با ژن ارتقا داده شده " FoxO " از مرجانهای بررسی شده بود. دانشمندان دریافتند که موجودات بدون " FoxO " به طور قابل توجهی از تعداد سلولهای بنیادین کمتری برخوردار هستند. توماس بوش از موسسه جانورشناسی دانشگاه کیل اظار داشت: گروه تحقیقاتی ما برای اولین بار نشان داد که بین ژن " FoxO" و پیر شدن یک ارتباط مستقیم وجود دارد. مشخص شده است که این ژن به طور خاص در افرادی که بیشتر از یک صد سال عمر دارند فعال می شوند به همین علت ما اعتقاد داریم که این ژن نقش مهمی در پیر شدن ایفا می کند. این تحقیق به دو نتیجه رسیده است. یکی این که ژن " FoxO" نقش کلیدی در حفظ سلولهای بنیادین ایفا می کند و از این رو طول دوره زندگی حیوانات و انسانها را مشخص می کند. دوم اینکه پیر شدن و طول عمر ارگانیسمها به دو عامل بستگی دارد: حفظ سلولهای بنیادین و حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن.

شناسایی مولکولی در گوش که صدا را به سیگنال های مغزی تبدیل می کند

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 8:32 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان موسسه ˈTSRIˈ موفق به شناسایی مولکولی در گوش شدند که صدا را به سیگنال های مغزی تبدیل می کند. به گزارش ˈنیچرˈ، یک کد ژنتیکی در مکانیسم گوش وجود دارد که باعث می شود گوش به امواج صوتی پاسخ دهد و این امواج را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کند. تمام این عملکرد در گوش میانی انجام می شود. همواره این کد ژنتیکی و نحوه عملکرد آن برای دانشمندان یک سئوال بدون جواب بوده وکلید بسیاری از اختلالات شنوایی است. محققان به تازگی به این سئوال پاسخ داده اند و مهمترین بخش مسئول برای تبدیل صدا به فرکانس مغز را شناسایی کرده اند. این مکانیسم توسط یک پروتئین به نام ˈTMHSˈ انجام می شود. این پروتئین نقش اساسی را در کانالی موسوم به ˈmechanotransduction channelsˈ ایفا می کند. این کانال امواج صوتی مکانیکی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند؛ سپس این سیگنال ها به سیستم اعصاب فرستاده می شوند.محققان بر این باورند که شناسایی این پروتئین گامی اساسی در بسیاری از ناهنجاری های شنوایی محسوب می شود. منبع:ایرنا

کشف ژن تبدیل کننده باله به دست و پا

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 8:31 | amin.basiri

نظرات : 0

دانشمندان اسپانیایی می‌گویند تغییر باله ماهی به پاها که به مهره‌داران کمک کرد تا به خشکی بیایند نتیجه عناصرجدید DNA بود که ژنهای خاصی را فعال می‌کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، رویداد مهم در تاریخ حیات شکل‌گیری دستها و پاها است که با ژن Hoxd13 مرتبط است. ژنی که گفته می‌شود در متمایز شدن اجزای بدن نقش دارد. خوزه لوئیس گومز– اسکارمتا از دانشگاه Pablo de Olavide-Junta de Andalucia در سویل اسپانیا گفت: نخست این یافته‌ها به ما در شناخت قدرتی کمک می‌کند که می‌تواند بیان ژن را به گونه‌ای تغییر دهد که موجب شکل‌گیری اجزای بدن ما می‌شوند. گومز و همکارانش در آزمایشی میزان زیادی ژن Hoxd13 را در نوک باله جنین گورخر ماهی قرار دادند که به نسلی از بافت غضروفی و کاهش بافت باله منجر شد. تغییراتی که با تبدیل باله به دست و پا، حاکی از جنبه‌های مهم توسعه حیوانات خشکی بود. این نتایج نشان می‌دهد که نظام مولکولی توانا به فعال سازی این عنصر کنترل کننده، همچنین در آخرین نسل مشترک از حیوانات باله‌دار و دارای پا نیز وجود داشته و بقایای آن نیز در گورخرماهی اثبات شده است. نتایج این تحقیقات درنشریه Developmental Cell منتشر شده است.

تولید یک داروی پیچیده سرطان از جلبک سبز دریایی

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 8:30 | amin.basiri

نظرات : 0

زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو موفق شدند با مهندسی ژنتیکی جلبک دریایی یک داروی پیچیده برای درمان سرطان تولید کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، دستاورد زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در استفاده از جلبک برای تولید داروی سرطان در مجله " مقالات آکادمی ملی علوم" منتشر شده و درهایی را برای تولید این پروتئین و پروتئینهای دیگر در کمیتهای بیشتر و ارزانتر باز کرده است. استفان میفیلد استاد زیست شناسی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و رئیس مرکز زیست فناوری جلبک دریایی سن دیگو به عنوان موسسه پژوهشی که روی تولید سوخت زیستی از جلبک کار می کند، گفت: از آنجا که ما این دارو را از جلبک تهیه می کنیم، این امکان وجود دارد که بتوان هزینه تولید آن را کاهش داد. این روش می تواند برای طراحیهای پیشرفته و جدید دارو مورد استفاده قرار بگیرد تا این داروها برای درمان سرطان و سایر بیماریهای انسانی به اشکال جدیدی مورد استفاده قرار گیرند. وی افزود: این داروها را نمی توان از باکتری تهیه کرد، چرا که باکتری ها فاقد این پروتئینهای تاشونده به اشکال سه بعدی پیچیده هستند. همچنین نمی توان این پروتئین ها را از سلولهای پستانداران تهیه کرد چرا که سم آنها را از بین خواهد برد. این دستاورد در پی هفت سال کار در آزمایشگاه صورت گرفته است تا مشخص شود که " Chlamydomonas reinhardtii " جلبک سبزی که به طور عمده در آزمایشگاه های زیست شناسی استفاده می شود یک مدل ژنتیکی ارگانیسم است که می تواند دامنه وسیعی از پروتئینهای درمانی انسانی را در کمیتهای قابل توجه و حتی کم هزینه تر از باکتری و سلولهای پستاندارا تولید کند. میفیلد و همکارانش پنج سال پیش به اولین پیشرفت در این زمینه دریافتند. آنها در آن زمان توانستند سرم پروتئین آمیلیود را از جلبک تهیه کنند. در سال پس از آن، این محققان توانستند از جلبک یک پروتئین پادتن انسانی به دست آورند و در سال 2010 آنها نشان دادند که یک پروتئین پیچیده تر که به عنوان یک داروی درمانی انسانی برای درمان بیماران مبتلا به آمفیزم ریوی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند از جلبک دریایی نیز به دست آید. این دانشمندان در آخرین دستاور خود توانستند با مهندسی ژنتیکی جلبک پروتئین پیچیده و سه بعدی را با قلمرو تولید کنند، یکی از این قلمروها دربرگیرنده یک پادتن است که به سلول سرطانی متصل می شود و یک قلمرو دیگر دربرگیرنده سمی است که سلولهای سرطانی را محدود می کند. درحال حاضر این درهم آمیزی پروتئینی که توسط دانشمندان در آزمایشگاه از جلبک صورت گرفته فرآیند پیچیده ای است که توسط شرکتهای دارویی با هزینه ای بیشتر از 100 هزار دلار درحال تولید است اما از آنجا که این پروتئین در آزمایشگاه از جلبک تولید شده است شاید بتوان هزینه های آن را کاهش داد.

پروتئین فولدینگ

۱۳۹۱ شنبه ۲۵ آذر 8:29 | amin.basiri

نظرات : 0

50 سال بعد از اینکه دانشمندان برای اولین بار سوالی را در مورد تا شدگی پروتئین مطرح کردند،  جستجو برای پاسخ به این سوال منجر به ایجاد یک رشته کاملا تحقیقاتی شد که دلیل اصلی پیشرفت های اصلی در ابر کامپیوتر ها، مواد جدید و کشف دارو و درک ما را از فرایند های اساسی زندگی ( منجمله بیماری های مرتبط با تا شدن پروتئین از قبیل آلزایمر، پارکینسون و دیابت نوع 2) را شکل داد. تا شدگی پروتئین یکی از علوم اساسی و پایه ای است.   به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی و به گفته محققین این مقاله، آنها فرا گرفتند که پروتئین ها به سرعت تا می خورند زیرا جنبش های دمایی تصادفی موجب یکسری تغییرات ساختاری می شوند که نسبت به حالت عادی خود از سطح انرژی پایین تری برخوردار هستند. به لطف پایگاه داده پروتئین های شناخته شده، پیش بینی ساختار های پروتئینی بسیار موفق تر از چیزی شده است که در روز های اول تصور می شد. چیزی که به عنوان 3 سوال علوم پایه در نیم قرن پیش مطرح شد الان به یک رشته تحقیقاتی کامل در علوم فیزیک پروتئین تبدیل شده است. امسال 50 امین سالگرد جایزه نوبل شیمی بود که در 1962 به Max Perutz و   John Kendrewو به خاطر کارهای اولیه در تعیین ساختار کروی پروتئین ها به آنها اهدا شده بود. این کار پایه و اساسی را برای زیست شناسی ساختاری ایجاد کرد که مکانیسم های بیولوژیکی سطح مولکولی را در ساختار های پروتئینی و سایر بیو مولکول ها تفسیر می کند. از زمانی که این دو دانشمند ساختار دو پروتئین را شناسایی کردند نزدیک به 80 هزار ساختار پروتئینی کشف شده است. تا شدن پروتئین زمانی خود را نشان داد که این دو دانشمند نتوانستند ارتباطی را بین نحوه ساختار های تا شده مولکول های پروتئینی با انواع کروی آن بیابند. از آن به بعد علاقه زیادی به درک تا شدگی پروتئین بوجود آمد: چطور یک توالی خطی از اسید های آمینه به یک ساختار پروتئینی طبیعی تبدیل می شود؟ پروتئین ها مولکول هایی هستند که عملکرد های اساسی را در سلول انجام می دهند (برای مثال: تبدیل غذا برای رشد ، ترمیم DNA و قسمت های آسیب دیده سلول، حرکت در ماهیچه ها، انتقال سیگنال به مغز و چشم). انسان ها در حدود 20 هزار پروتئین مختلف دارند که هر کدام عملکرد متفاوتی را نشان می دهند. توانایی پروتئین ها برای انجام دادن چنین عملکرد هایی از یک ساختار اساسی ویژه موسوم به تا شدگی هرکدام از پروتئین ها ایجاد می شود. هر پروتئین از توالی خطی از دانه هایی بنام اسید آمینه بوجود آمده است (20 نوع اسید امینه مختلف وجود دارد). موضوع تا شدن پروتئین یک معمای سه قسمتی را شامل می شود: کد تا شدن چیست؟ پروتئین چطور ساختاری که باید به آن تبدیل می شود را پیدا میکند؟ و اینکه آیا ما می توانیم یک برنامه کامپیوتری ایجاد کنیم که بتواند ساختار های جدیدی را برای پروتئین ها بدست آورد؟  

برای مقابله با سرطان پستان متاستاتیک لاعلاج ، مقاومت آن باید مهار شود

۱۳۹۱ پنج شنبه ۲۳ آذر 16:8 | amin.basiri

نظرات : 0

محققان رده های سلول سرطانی وتومورهای اولیه سرطان پستان را مورد بررسی قراردادند تا ببینید زمانی که این سرطان ها با نوع جدیدی از درمان که مسیرسیگنالینگ PI3K را هدف قرارمی دهند درمان شود، چه اتفاقی می افتد. به گزارش بنیان به نقل از medical xpress، یکی از خسته کننده ترین حقایق در مورد سرطان این است که حتی زمانی که یک درمان پاسخ می دهد، این پاسخ اغلب برای مدت طولانی دوام ندارد، چرا که سلول های سرطانی راه هایی را برای مقاومت در برابراین درمان می یابند. با این حال، محققان در مطالعات انجام شده در موش که در مجله Cancer Cell به چاپ رسیده است، راهی را برای مقابله با سرطان پستان تهاجمی یافته اند، که ممکن است پیشرفت دراین زمینه را یک گام به جلو سوق دهد. این محققان می گویند این یافته ها بر اهمیت زیست شناسی پایه ای سرطان برای پیشبرد درمان تاکید می کند که موثرتر و کم خطرتر است. دکتر Mohamed Bentires-Alj از موسسه تحقیقات پزشکی Friedrich Miescher  در سوئیس می گوید : "ما نیازمند به دست آوردن درک بهتر از دیاگرام مسیرهای سیگنالینگ سلول های سرطانی به منظور پیش بینی مکانیزم های مقاومت و طراحی درمان های ترکیبی صحیح می باشیم. علاوه براین، ما نیاز به درک بهتر چگونگی پیشرفت سرطان به حالت متاستاز داریم." بطور کلی، گسترش سرطان از طریق متاستاز مسئول مرگ های ناشی از سرطان است. دراین مطالعه جدید، Bentires-Alj و همکارانش، رده های سلول سرطانی وتومورهای اولیه سرطان پستان را مورد بررسی قراردادند تا ببینید زمانی که این سرطان ها با نوع جدیدی از درمان که مسیرسیگنالینگ PI3K را هدف قرارمی دهند، درمان شود، چه اتفاقی می افتد. Bentires-Alj ادامه می دهد:"مسیر PI3K غالبا در سرطان های مختلف انسان جهش یافته و نقش کلیدی در توسعه تومور، حفظ وهمچنین مقاومت به درمان دارد. او توضیح می دهد که آزمایشات بالینی با ارزیابی حدود 26 مهار کننده های PI3K در حال حاضر در جریان است. در حالی که این بازدارنده ها امیدوار کننده به نظر می رسند، این مطالعه جدید خبرهای بدی را به همرا دارد. هنگامی که تومورهای پستان سه گانه منفی با مهار کننده های PI3K مورد هدف قرار گرفتند، سلول های سرطانی شروع به تولید یک ماده شیمیایی کردند که مسیر دوم سرطان (JAK2/STAT5) را به گسترش سرطان تشویق کرد. اما خبر خوب این است که: زمانی که این محققان موش ها ی مبتلا به یک فرم تهاجمی سرطان پستان را با داروی مهار کننده هر دو مسیر PI3K و JAK2/STAT5 درمان کردند، رشد تومورها آهسته ترشده، کمتر گسترش یافته و  در نهایت این حیوانات زندگی طولانی تری داشتند. این یافته ها درموش منجر به آزمایش های بالینی در بیماران خواهد شد و به احتمال زیاد به نفع  کسانی که از سرطان پستان تهاجمی و یا سه گانه منفی رنج می برد، خواهد بود. او می گوید: ما امیدواریم که این درمان ترکیبی در مطالعات بالینی تست شده و بیماران مناسب برای این مطالعات انتخاب شوند.

ارتباط سطح ویتامین D مادر با وزن هنگام تولد نوزاد

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۲ آذر 14:10 | amin.basiri

نظرات : 0

علت عمده کمبود ویتامین D قرار نگرفتن کافی در معرض نور خورشید است. کمبود ویتامین D می تواند سبب اختلالاتی در کلسیم، فسفرو متابولیسم استخوان شود و در سال های اخیرعلاقه زیادی به درک نقش ویتامین D در بیماری های دیگر وجود داشته است.   به گزارش بنیان به نقل از medical xpress ، با توجه به مطالعه اخیر منتشر شده درمجله Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM) ، سطوح ویتامین  D مادران در هفته 26ام حاملگی یا کمتر، اثر مثبتی بر وزن تولد و دور سر نوزاد دارد و در سه ماهه اول حاملگی با خطر تولد نوزاد کوچک همراه است. منبع اصلی ویتامین D برای کودکان و بزرگسالان قرار گرفتن درمعرض نور طبیعی خورشید است. تعداد بسیار کمی از مواد غذایی به طور طبیعی حاوی و یا غنی شده با ویتامین D هستند. بنابراین، از علل عمده کمبود ویتامین D قرار نگرفتن کافی در معرض نور خورشید است. کمبود ویتامین D می تواند سبب اختلالاتی در کلسیم، فسفرو متابولیسم استخوان شود و در سال های اخیرعلاقه زیادی به درک نقش ویتامین D در بیماری های دیگر وجود داشته است. مطالعات قبلی رابطه ضد ونقیضی را بین وضعیت ویتامین D مادر و اندازه جنین نشان داده اند . دکتر Alison Gernand نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه پیتزبورگ گفت: ما دریافتیم که سطح ویتامین D مادردر سه ماهه اول و دوم بارداری با رشد طبیعی و تولد به موقع نوزادان مرتبط است. " مادران با کمبود ویتامین D ، وزن هنگام تولد  نوزاد شان 46 گرم کمتراز نوزادان دیگر بود. همچنین هنگامیکه مادران این  کمبود ویتامین D را در سه ماهه اول باراداری داشتند، دو باربیشتر در معرض خطر تولد نوزادی با محدودیت رشد در دوران بارداری بودند.  دراین مطالعه، محققان، ویتامین  D 2146 زنی را که زایمان به موقع و تولد نوزاد زنده داشتند را در هفته 26ام حاملگی یا کمتر، اندازه گیری کردند.  وزن هنگام تولد و دور سر نوزادان و وزن جفت طی 24 ساعت پس از تولد اندازه گیری شد. دکتر Lisa Bodnarاز دانشگاه پیتزبورگ اشاره کرد:" مطالعه ما سهم مهمی در شواهد اپیدمیولوژیکی مبنی بر اینکه وضعیت ویتامین Dمادر ، به ویژه در اوایل حاملگی، ممکن است به رشد پاتولوژیک و فیزیولوژیک جنین کمک کند، دارد.

میزان ابتلا به سرطان در کشور هر روز بیشتر می‌شود

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۲ آذر 14:8 | amin.basiri

نظرات : 0

رییس بیمارستان فوق تخصصی سرطان محک اعلام کرد: متأسفانه روز به روز آمار ابتلا به سرطان در کشور افزایش می‌یابد و می‌توانیم برآورد کنیم بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ مبتلا به سرطان سالانه در محک ثبت می‌شود.   به گزارش بنیان، عظیم مهرور افزود: از سال 86 با افتتاح این بیمارستان مراجعه یک تا دو نفر از بیماران سرطانی را شاهد بودیم اما امروز این میزان در هفته بین 8 تا 10 بیمار جدید افزایش یافته است. وی ادامه داد: دو بیماری طومار مغزی و سرطان خون شایع‌ترین علت مراجعه بیماران در سال‌های اخیر بوده است که با اضافه شدن بخش پیوند در بیمارستان محک شاهد افزایش آمار مراجعان سرطانی بوده‌ایم. مهرور گفت:‌ بیمارستان فوق‌تخصصی محک تمام مراحل تشخیصی و درمان به روش‌های رادیوتراپی، شیمی درمانی، جراحی و پیوند را انجام می‌دهد. به گزارش فارس، مردآویژ آل‌بویه، عضو هیئت امنای بیمارستان محک نیز گفت:‌ تمام خدمات درمانی به همراه خدمات جنبی مانند اسکان والدین بیماران و حمایت‌های رایگان از خانواده بیمارانی که از شهرستان به محک می‌آیند در این بیمارستان ارائه می‌شود. وی افزود: علاوه بر خدمات رفاهی و تشخیصی، متخصصان روانپزشک در کنار کودکان سرطانی و خانواده آنها از این افراد حمایت می‌کنند. این فوق خون و آنکولوژی کودکان با اشاره به راه‌اندازی بخش پیوند مغز استخوان گفت: تاکنون 25 مورد پیوند مغزاستخوان انجام شده است و نمونه آخر پیوند نادر برای یک کودک 4 ساله است. آل‌بویه افزود: مؤسسه محک خیریه و غیر دولتی است و کمکی از دولت نمی‌گیرد و با اتکا بر خیرین خدمات خود را ارائه می‌دهد با این حال طبق استانداردهای بین‌المللی پیشرفته است و نیازی به اعزام بیماران به خارج از کشور ندارد. وی گفت: سالانه ۳ هزار کودک 3 تا 5 ساله در کشور به سرطان مبتلا می‌شوند که با توجه به شرایط زیست محیطی و آلودگی‌های گوناگون رقم بالایی است و گویا سونامی سرطان در کودکان نزدیک است. آل‌بویه افزود: سرطان خون در کودکان شایع‌ترین نوع سرطان است که البته تا 80 درصد بهبودی کامل را پس از گذشت 5 سال از درمان شاهد هستیم. سرطان کلیه در کودکان یکی دیگر از سرطان‌های رایج است که 90 درصد قابل درمان است. این عضو هیئت امنای بیمارستان محک گفت: هر هفته حدود 100 تا 150 نفر برای پیگیری درمان به محک مراجعه می‌کنند.

پیوند سلول‌های بنیادی جهت درمان تومور چشم

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۲ آذر 14:6 | amin.basiri

نظرات : 0

پیوند سلول‌های بنیادی جهت درمان تومور چشم (رتینو بلاستوم) برای اولین بار در ایران در بخش پیوند سلول‌های بنیادی بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک برای یک کودک 4 ساله با موفقیت انجام شد. به گزارش بنیان، دکتر امیر عباس هدایتی رئیس بخش پیوند سلول‌های بنیادی بیمارستان محک ضمن بیان اهمیت اطلاع رسانی به والدین در مورد علایم موجود در تشخیص زودرس تومورهای چشمی، گفت: تنها در 20 ثانیه می‌توان افراد را از علائم تومورهای چشمی همچون وجود لکه سفید در چشم، برق‌زدگی در چشم، انحراف چشم‌ها، خیره شدن و پلک زدن مکرر، اشک‌ریزی و قرمزی چشم آگاه کرد. در صورت تشخیص به موقع 90 تا 95 درصد از تومورهای چشم درمان می‌شوند و حتی می‌توان بینایی کودک را کاملاً حفظ کرد. فقط کافی است اطلاعاتی به جامعه دهیم تا پدر و مادرها با آگاهی بیشتری به چشمانِ کودک خود نگاه کنند. پایگاه اطلاع رسانی محک نوشت: معصومه کودک چهارساله محک ساکن یکی از روستاهای بروجن در استان چهارمحال بختیاری است و از بیمارستان فارابی به محک معرفی شده است. او از تاریخ 25 اردیبهشت 91 تحت حمایت محک قرار گرفته و در تاریخ 15 آبان ماه پیوند سلول‌های بنیادی از نوع اتولوگ برای او انجام شده است و پس از گذراندن دوره ایزولاسیون و مراقبت‌های پس از پیوند در تاریخ 20 آذرماه 1391 با گذراندن یک پیوند موفق از بیمارستان مرخص شد و به آغوش خانواده بازگشت.

پزشکان آمریکایی از غلبه بر بیماری سرطان خون خبر دادند

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۲ آذر 14:5 | amin.basiri

نظرات : 0

پزشکان امریکایی می گویند که جان یک کودک هفت ساله را که بر اثر ابتلا به بیماری سرطان خون در حال مرگ بود با استفاده از شکل اصلاح شده ای از ویروس اچ آی وی نجات داده اند. به گزارش بنیان به نقل از فارس، پزشکان بیمارستان کودکان فیلادلفیا گفتند : این دختر بچه پس از حدود دو سال مبارزه با بیماری خود از طریق شیمی درمانی و دوبار عود کردن بیماری سرطان خون با ˈ دورنمای تیره و تاری ˈ مواجه شده بود. این پزشکان در ماه فوریه سال جاری موافقت کردند این دختر را تحت یک برنامه آزمایشی قرار دهند و با آتش به جنگ آتش بروند. این پزشکان به کمک یک ویروس اصلاح شده ژنتیکی و کنار گذاشتن مشتقات مخربی که موجب بیماری ایدز می شود ، سلول های ایمنی دختر را به یک نیروی برتر برای از بین بردن بیماری سرطان خون ˈ تازنده ˈ تبدیل کردند .  ˈخبرگزاری فرانسه نوشت: امیلی وایت هدˈ نخستین کودک و در کل یکی از معدود کسانی بود که تحت در مان آنچه که رسما سی تی ال 019 خوانده می شود، قرار گرفت.

کافئین قهوه خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می دهد

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۲ آذر 14:3 | amin.basiri

نظرات : 0

مطالعه جدید جامعه سرطان آمریکا، قویا ارتباط معکوس بین مصرف قهوه کافئین دار و مرگ و میر سرطان دهان / حلق را تایید می کند.  به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday،  نویسندگان می گویند: میزان خطرمرگ ناشی از این سرطان اغلب کشنده، درافرادی که بیش ازچهار فنجان قهوه کافئین دارمی نوشند نسبت به افرادی که گاه گاه قهوه می نوشند، نصف است.  این مطالعه درمجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است به گفته نویسندگان، برای روشن کردن مکانیسم بیولوژیک دخیل دراین امرتحقیقات بیشتری مورد نیاز است. مطالعات قبلی نشان داده اند که مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان / حلق همراه است. برای مطالعه بیشتر، محققان ارتباط  قهوه کافئین دار، قهوه بدون کافئین و مصرف چای را با سرطان دهان / حلق درفازII مطالعه آینده نگر پیشگیری ازسرطان، که در سال 1982 توسط انجمن سرطان آمریکا آغاز شده است، بررسی کردند. در طول 26 سال پیگیری در میان 968،432 مرد و زنی که دراین مطالعه شرکت کرده بودند، 868 مورد مرگ به دلیل سرطان دهان / حلق رخ داده بود. محققان دریافتند مصرف کنندگان بیش از چهار فنجان قهوه کافئین دار در روز با 49 درصد خطر کمتر مرگ ناشی از سرطان دهان / حلق نسبت به افرادی که هیچگاه یا گهگاه قهوه مصرف می کردند، مواجه بودند. این یافته ها  مستقل از جنسیت، وضعیت سیگار کشیدن و یا استفاده از الکل بود. دکتر Janet Hildebrand نویسنده رهبر این مطالعه  گفت: " قهوه یکی از فراوان ترین نوشیدنی های مصرفی در جهان است و حاوی انواع مختلفی ازآنتی اکسیدان ها، پلی فنول ها و سایر ترکیبات بیولوژیکی فعال است که ممکن است به محافظت دربرابر توسعه و یا پیشرفت سرطان کمک کند ."هر چند مصرف آن درایالات متحده  کمتر رایج است. سرطان دهان / حلق در میان ده سرطان شایع در جهان قرار دارد. یافته های ما مدارک و شواهد اثر محافظتی قهوه کافئین داردر اتیولوژی ویا پیشرفت سرطان دهان و حلق را تقویت می کند که ممکن است برای بررسی اینکه آیا مصرف قهوه می تواند منجر به پیش آگهی بهتر پس از تشخیص سرطان دهان / حلق مفید باشد. "

بریتانیا برای بیمارانش بانک اطلاعات ژنتیک ایجاد می‌کند

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:46 | amin.basiri

نظرات : 1

دولت بریتانیا قصد دارد برای تشکیل یک بانک DNA به منظور کمک به تحقیقات و ساخت داروها کدهای ژنتیک نزدیک به 100 هزار بریتانیایی مبتلا به سرطان و بیماری های نادر دیگر را جمع آوری کند. به گزارش بنیان ، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا دوشنبه اعلام کرد که می‌خواهد بریتانیا نخستین کشوری باشد که جمع آوری اطلاعات ژنتیک را به صورتی کلان انجام دهد. دولت کامرون 100 میلیون پوند را برای انجام این کار توسط وزارت بهداشت بریتانیا در 3 تا 5 سال آینده اختصاص داده است. به نوشته رویترز دولت بریتانیا اعلام کرده که ایجاد این بانک اطلاعات DNA باعث بهبود درک پزشکان از ساختار ژنتیکی بیماران، بیماری آنها و نیازهای درمانی آنها می‌شود. این کار باعث می‌شود بیماران به داروهای درست و مراقبتهای شخصی‌تری دست پیدا کنند. این بانک همچنین به دانشمندان در ساخت داروهای جدید و سایر درمانها کمک می‌کند که به گفته کارشناسان در یک نسل آینده تعداد مرگهای ناشی از سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به گزارش فارس کامرون گفت: با شکستن قفل اطلاعاتی DNA وزارت بهداشت بریتانیا پیشگام رقابت جهانی برای آزمایشها، داروها و مراقبتهای بهتر خواهد بود. مخالفان این طرح که به طرح ژنوم بریتانیا معروف است در مورد استفاده از این داده ها و دادن آنها به اشخاص ثالث از جمله سازمان های تجاری ابراز نگرانی کرده‌اند.

رادیوتراپی برای هر بیمار سرطانی ۷ میلیون تومان آب می‌خورد

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:45 | amin.basiri

نظرات : 0

رئیس انجمن سرطان ایران اعلام کرد هزینه جلسات رادیوتراپی برای بیماران سرطانی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی ۶ تا ۷ میلیون تومان تمام می‌شود. به گزارش بنیان به نقل از فارس، عبدالله فضلعلیزاده افزود: تعداد جلسات رادیوتراپی برای هر بیماری متفاوت است.گاهی 40 جلسه و گاهی با توجه به شدت و وخامت بیماری تا 80 جلسه برای بیماران تجویز می‌شود.  وی ادامه داد: هزینه هر جلسه رادیوتراپی در بیمارستانهای دولتی 60 هزارتومان و در بخش خصوصی البته با تعرفه دولتی 89 هزار تومان می‌شود.  رئیس انجمن سرطان ایران گفت: برای درمان بیماران سرطانی 3 روش جراحی،شیمی درمانی و رادیوتراپی انجام می شود که اگر مراحل درمان جراحی و شیمی درمانی را هم به هزینه رادیوتراپی اضافه کنیم شاهد تحمیل بالای هزینه‌ها بر بیماران خواهیم بود.  فضلعلیزاده تصریح کرد: برخی بیماران فقط به یکی از این روشها متوسل شده و درمان می‌شوند اما گاهی به تشخیص پزشک معالج هر 3 روش لازم خواهد بود.  وی افزود: متأسفانه اکثر بیماران سرطانی در کشور به دلیل ناآگاهی از علائم بیماری یا مراجعه دیرهنگام به پزشک، در مراحل پیشرفته بیماری به درمان رو می‌آورند به همین دلیل برای اغلب بیماران سرطانی هر 3 روش هزینه‌بر تجویز می‌شود.  رئیس انجمن سرطان ایران گفت: به مسئولان توصیه می‌شود تا مسائل غربالگری و پیشگیری را مقدم بر درمان بدارند چرا که هزینه های درمانی سرطان بسیار بالاست.  وی ادامه داد: از سوی دیگر داروهای گرانقیمت این حوزه هنوز به صورت کامل بیمه نشده‌اند. برخی بیمه‌ها مانند بیمه برخی ادارات و بانکها تا 100درصد دارو را پوشش می‌دهند اما بیمه‌های تامین اجتماعی و خدمات درمانی پوشش کامل ندارند که امیدواریم با تشکیل بیمه سلامت،این مشکلات حل شود.

20 علت ژنتیکی اختلال نادر نورون های حرکتی کشف شد

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:44 | amin.basiri

نظرات : 0

اختلالات نورون های حرکتی، گروهی از اختلالات عصبی عضلانی پیشرونده هستند که سبب آسیب سیستم عصبی، ضعف و از دست دادن عضلانی می شوند. برخی از آنها ارثی هستند اما علت اکثریت آنها ناشناخته باقی مانده، و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. به گزارش بنیان به نقل از Medical Xpress، دانشمندان علت زمینه ای ژنتیکی یک اختلال نادر در نورون های حرکتی را شناسایی کرده و معتقدند که این ممکن است به پیدا کردن علل بیماری های وابسته به آن کمک کند. اختلالات نورون های حرکتی ،گروهی از اختلالات عصبی عضلانی پیشرونده هستند که سبب آسیب سیستم عصبی، ضعف و از دست دادن عضلانی می شوند. این بیماری هزاران نفردربریتانیا را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از آنها ارثی هستند اما علت اکثریت آنها ناشناخته باقی مانده است، و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. این مطالعه جدید یک جهش ژنتیکی را کشف کرده است که باعث  یک اختلال نادردر نورون های حرکتی به نام نوروپاتی ارثی حرکتی (dHMN) می شود. این پژوهشگران می گویند یافته های آنها  امکان اینکه جهش درژن یا ژن های مشابهی، زمینه اختلالات دیگرنورون های حرکتی باشد را افزایش می دهد.. این می تواند راه گشای گزینه های درمانی جدید، نه تنها برای dHMN بلکه برای گروه وسیع تری ازاین اختلالات باشد. dHMN اصولا بر عضلات دست و پا تاثیر گذاشته و گاهی اوقات باعث ایجاد یک صدای خشن می شود. علائم آن معمولا در دوران نوجوانی آغاز خواهد شد اگر چه این می تواند از دوران کودکی تا اواسط دهه سی متفاوت باشد. این مطالعه که به بررسی علل احتمالی ژنتیکی dHMN پرداخته ،توسط پروفسور Andrew Crosby  و دکتر Meriel McEntagart در سنت جورج دانشگاه لندن رهبری شده و در مجله American Journal of Human Genetics منتشر شده است. این محققان به انجام تعیین توالی ژنتیکی 26 نفر از اعضای یک خانواده که در آن 14 نفر مبتلا به dHMN و 12 نفر سالم بودند، پرداختند. جهش درژنی به نام SLC5A7 در تمام افراد مبتلای خانواده وجود داشت. این جهش سبب اختلال در عملکرد مولکولی به نام انتقال دهنده کولین (CHT) می شود. CHT مسئول حمل کولین، ماده مغذی ضروری برای اتصالات عصبی-عضلانی، می باشد و برای عملکرد حرکتی ضروری است. این اختلال در عملکرد اتصالات عصبی-عضلانی منجر به علائم ناتوانی حرکتی می شود. این اولین بار است که یک جهش که براین مناطق خاص مرتبط با اختلالات نورونهای حرکتی تاثیر می گذارد، شناسایی شده است. محققان می گویند: این یک گام بسیار امیدوار کننده است که ممکن است سرنخ هایی را درمورد اختلالات غیر قابل توضیح دیگر نورون های حرکتی،ارائه دهد. هدف آینده این مطالعه بررسی این مکانیسم بیولوژیکی در سایر بیماران مبتلا به اختلالات دژنراتیو سلولهای عصبی حرکتی  است."

محققان از microRNA برای القا بازسازی بافت قلبی استفاده کردند

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:43 | amin.basiri

نظرات : 0

یک تیم تحقیقاتی درمرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی بین المللی ایتالیا، با تزریق دو microRNA به قلب آسیب دیده موش ، موفق به ترمیم بافت قلب شدند. به گزارش بنیان به نقل از Medical Xpress ، یک تیم تحقیقاتی درمرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی بین المللی ایتالیا ، با تزریق دو microRNA به قلب آسیب دیده موش ، موفق به ترمیم بافت قلب شدند.  این تیم درمقاله خود که درنشریه Nature منتشر شده است می نویسد: این microRNA های ضروری پس از یک جستجوی جامع کشف شد. از آنجا که بازسازی بافت قلب به دلیل تکثیر کوتاه مدت سلول های آن پس از تولد، به طور طبیعی رخ نمی دهد ، محققان در جستجوی روشی مصنوعی برای انجام این کارهستند. تا کنون، چنین تلاش هایی ثمربخش نبوده و درنتیجه درافرادی که از آسیب های قلبی ناشی از یک بیماری یا حمله قلبی رنج می برند ، بافت اسکار(زخم)  جایگزین عضله مورد نیاز برای پمپ کردن خون می شود.  microRNA بخش های کوتاهی از RNA هستند که سبب روشن و خاموش شدن ژن های هدف می شوند. برای پیدا کردن آنهایی که سبب القا تقسیم سلولهای قلبی می شوند، این تیم 875 نمونه از این RNAها را از قلب انسان گرفته و به عضله جوندگانی مثل موش پیوند زدند. پس ازانجام این کار، آنها دریافتند که 204 مورد ازآنها تکثیر سلولی را فعال می کنند که  40 تای آنها بسیار قوی هستند. سپس آنها دو تا از قویترین آنها را انتخاب کرده و به قلب موش زنده ای که دچار آسیب قلبی شده بود، با استفاده از یک ویروس حامل بی ضرر، تزریق کردند. دو هفته بعد، موش ها یی که microRNA دریافت کرده بودند، صدمات کمتری از قبل از درمان نشان دادند که نشان دهنده انجام بازسازی قلبی بود. پس از گذشت دو ماه، منطقه بافت آسیب دیده به نصف کاهش یافت. این تیم همچنین اشاره کرد که قدرت انقباض و دیگر عملکرد های قلبی نیز بهبود یافت. این تیم تحقیقاتی می گویند: که روش آنها دراستفاده از microRNA برای القاء بازسازی بافت قلبی آسیب دیده ،ممکن است روزی برای درمان قربانیان حمله قلبی مورد استفاده قرار گیرد. هرچند اشاره می کنند که تحقیقات بیشتری باید انجام شود .چراکه درمان هایی که باعث تقسیم سلول می شوند، گاهی اوقات ممکن است به تومورهای سرطانی منجر شوند.

تنوع تغییرات ژنتیکی در سرطان پستان پس از شیمی درمانی

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:42 | amin.basiri

نظرات : 0

با توجه به اطلاعات ارائه شده درسمپوزیوم سرطان پستان سان آنتونیو( AACR- CTRC) در سال 2012، تغییرات ژنتیکی مختلفی درسلولهای توموری باقیمانده پس از شیمی درمانی دربیماران سرطان پستان شناسایی شدند. به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress ، با توجه به اطلاعات ارائه شده درسمپوزیوم سرطان پستان سان آنتونیو( AACR- CTRC) در سال 2012، تغییرات ژنتیکی مختلفی درسلولهای توموری باقیمانده پس از شیمی درمانی دربیماران سرطان پستان شناسایی شدند. محققان امیدوارند این دانش حرکتی به سوی درمان زود هنگام این زیرگروه تهاجمی ازسرطان پستان باشد. دکتر Justin M. Balkoرهبر این مطالعه در مرکز سرطان Vanderbilt-Ingram در Nashville گفت: درمان استاندارد برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان پستان انجام شیمی درمانی قبل از عمل جراحی است که منجر به کوچک شدن تومورمی شود. Balko گفت: متاسفانه، علی رغم این درمان هنوزدر حدود 70 درصد از بیماران، بخشی از بیماری در زمان عمل جراحی باقی مانده است. "ما معتقدیم این بیماری باقی مانده در پستان درست مثل متاستازهای کوچکی است که سبب عود بیماری می شود. بنابراین، ما به دانستن آنچه که در این بافت رخ می دهد برای بهره بری از روش های درمانی هدفمند برای درمان و جلوگیری از عود بیماری نیاز داریم. Balko و همکارانش بافت تومور باقی مانده را از 102 بیمار مبتلا به سرطان پستان که شیمی درمانی دریافت کرده بودند مورد آنالیز قرار دادند. در DNA 89 تومور ، محققان تعیین توالی دقیقی برای بررسی 182 انکوژن و مهارکننده های توموری که درسرطانهای انسانی متفاوت هستند، انجام دادند. آنها به جای یافتن ژن های مشابه تغییر یافته در میان این بیماران ، مجموعه متنوعی از ژن های تغییریافته را شناسایی کردند. Balko گفت:"ما اکنون می دانیم که سرطان پستان توسط گروه متنوعی از تغییرات ژنتیکی ایجاد می شود. ما همچنین چیزهایی یافتیم که می تواند از نظردرمانی امیدوار کننده باشد، از جمله تقویت Myc ، MCL1 و JAK2 و همچنین جهش هایی در مسیر PI3K." بر اساس گفته Balko، گام بعدی ، تایید این یافته ها در یک گروه بزرگتر از بیماران است و اگر این یافته ها تکرارشود، روش های مولکولی گسترده ای برای کمک به اطلاع رسانی برای درمان های شخصی سرطان پستان مورد نیاز خواهد بود.. علاوه براین، این یافته ها برای کشف حساسیت درمانی حاملین سرطان پستان لازم خواهد بود.

کشف اختلال ژنتیکی جدید مربوط به تعادل و شناخت

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:41 | amin.basiri

نظرات : 0

لینکلن آتاکسی مخچه، بخش مهمی از مغزرا که کنترل کننده حرکت و تعادل است، تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با تغییر در ژن 'beta-III spectrin'، یک پروتئین موجود در مخچه ، ایجاد می شود. به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، گروهی از اختلالات به نام آتاکسی می توانند سخن گفتن، تعادل و هماهنگی را مختل کنند که شدت های مختلفی دارد. دانشمندان دانشگاه آکسفورد و ادینبورگ یک عضو جدید این گروه از بیماری ها را شناسایی کرده اند که با لینکلن آتاکسی مرتبط است ، دلیل این نامگذاری این است که برای اولین بار در بستگان آبراهام لینکلن، رئیس جمهور ایالات متحده شناسایی شد. نتایج به دست آمده در این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شده است. لینکلن آتاکسی مخچه، بخش مهمی از مغزرا که کنترل کننده حرکت و تعادل است، تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با تغییر در ژن 'beta-III spectrin'، یک پروتئین موجود در مخچه ،ایجاد می شود. هر فرد دارای دو نسخه از این ژن است و در لینکلن آتاکسی تغییری در تنها یکی ازاین دو نسخه بوجود می آید. بطور غیر منتظره ای، این دانشمندان بریتانیایی ، مواردی از تغییرات را در هر دو نسخه این ژن یافتند که باعث اختلال جدیدی به نام "SPARCA1 'می شود که با آتاکسی شدید دوران کودکی و اختلال شناختی همراه است. این اولین گزارش از اختلال مربوط به spectrin است که در آن هر دو نسخه این ژن معیوب هستند و بینش های مهمی را در مورد لینکلن آتاکسی و SPARCA1 ارائه می کند. این کار با استفاده ازتعیین توالی کامل ژنوم ، تکنولوژی نسبتا جدیدی که اجازه تجزیه و تحلیل همه اطلاعات ژنتیکی فرد را می دهد، انجام شد. علاوه بر تعیین توالی ، دانشمندان شرایط این بیماری را با استفاده از موش های فاقد beta-III spectrin توصیف کردند. این تجزیه و تحلیل، این نقص پروتئینی را با تغییر شکل سلول های عصبی در مناطق مغزی مربوط به شناخت و هماهنگی حرکات ، مرتبط دانست. این مطالعه نشان می دهد که از دست دادن طبیعی عملکرد beta-III spectrin ، عامل هر دو SPARCA 1 و آتاکسی لینکلن است، اما برای ایجاد مشکلات شناختی از دست دادن بیشتر beta-III spectrin لازم است. ترکیبی از روش های مورد استفاده در این مطالعه ،نقش گسترده ای spectrin را درعملکرد طبیعی مغز در کنار مخچه برجسته کرده است. spectrins زیادی درمغز وجود دارد و این تیم در حال حاضر به دنبال اختلالات دیگر ناشی از عملکرد spectrin می باشد، چرا که آنها معتقدند که این بخشی از یک گروه گسترده ازاختلالات تحت عنوان "اسپکترینوپاتی نورونی" است.

رشته های کوتاه DNA در ژنوم، کلید درک بیماری ها در انسان

۱۳۹۱ دوشنبه ۲۰ آذر 17:40 | amin.basiri

نظرات : 0

به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی و بنا بر گفته محققان دپارتمان روانپزشکی و علوم اعصاب در مدرسه پزشکی Monut Siani ، قطعات کوچک پیدا شده در بافت مغز انسان رویکرد های جدیدی را  برای عملکرد ادراکی و خطر رشد  بیماری های مرتبط با اعصاب در انسان بوجود آورده است. این یافته ها در ماه نوامبر در 20 امین شماره مجله زیست شناسی PLOS به چاپ رسیده است. نزدیک به 40 میلیون موقعیت در توالی ژنوم انسان وجود دارد که با پستانداران دیگر متفاوت است. شهرام اکبریان (استاد دپارتمان روانپزشکی و علوم اعصاب در مدرسه پزشکی Monut Siani ) علاو ه بر این مقایسه در نظر داشت که با جستجوی گسترده در کروماتین (ساختار بسته بندی DNA و کنترل نحوه بیان) مجموعه ای از تفاوت های حیاتی در بین دو ژنوم را تشخیص دهد. آنها صد ها ناحیه را در سراسر ژنوم پیدا کردند که بطور قابل توجه ای ساختار کروماتینی متفاوتی در نورون های قشر جلوی مغز (ناحیه ای از مغز که رفتار های ادراکی و احساسی را کنترل می کند) را در مقایسه با پستانداران دیگر دارا بودند. یافته های حاصل از این مطالعه دیدگاه های مهمی از بیمای های منحصر به فرد انسانی ( مثل آلزایمر و اوتیسم) را ارائه داد. به گفته دکتر اکبریان: با اینکه نقشه برداری ژنوم انسان مطالب زیادی را درباره بیولوژی انسان به ما آموخت، پیدایش رشته اپی ژنومیک در تشخیص توالی هایی که در بیمای ها کلیدی هستند و تا پیش از این از قلم افتاد بودند، مفید خواهد بود. دکتر اکبریان و تیم تحقیقاتیش فیبر های کروماتینی را ازقشر پیشین مغز جدا کردند و سپس این تکه ها را بررسی کردند تا مشخص شود که چه سیگنال ژنتیکی را بیان کرده اند. تا به حال بسیاری از توالی ها با ویژگی های اپی ژنتیکی منحصر به انسان به عنوان Junk DNA  شناخته شده بود که هیچ عملکردی به خصوصی را نداشتند. حال آنها یافته های جدیدی در ارتباط با چگونگی تکامل مغز انسان و نقطه شروعی برای مطالعه بیماری های اعصاب را ارائه داده اند. برای مثال، توالی DPP10 (ژنی که برای رشد مغز یا انسان طبیعی حیاتی است) نه تنها نشان داد که ساختار کروماتینی مغز انسان با سایر پستانداران از قبیل شامپانزه و نوعی میمون قدیمی متفاوت است بلکه بعضی تفاوت های جالب را در بین دو پستاندار منقرض (نئاندرتال و Denisovan ) رانیز نشان داد در حالیکه این گونه ها نزدیک ترین ارتباط را با گونه های ما داشته و به archaic hominis اشاره دارد. به گفته دکتر اکبریان: بسیاری از اختلالات منحصر به انسان است (از قبیل آلزایمر، اوتیسم و افسردگی) و بسیار سخت است که به عنوان یک سندرم بالینی در حیوانات مورد مطالعه قرار گیرد. با مطالعه اپی ژنتیکی ما توانسته ایم چیز های بیشتری در مورد ژنوم منحصر به فرد انسان یاد بگیریم. تیم تحقیقاتی همچنان کشف کرد که علیرغم اینکه صد ها هزار رشته DNA بطور جداگانه از ژنوم جدا شده ولی به نظر می رسد که تعدادی از این نواحی کروماتینی در داخل سلول بطور فیزیکی با هم میانکنش دارند. این پدیده ( حلقه کروماتین) به نظر می رسد برای کنترل بیان ژن های همسایه باشد که دارای یک نقش حیاتی برای رشد مغز انسان هستند. دکتر اکبریان در ادامه گفت: یک اتفاق نظر در بین محققان ژنوم وجود دارد و آن این است که چیزی که قبلا به عنوان توالی نا خواسته (Junk) در نظر گرفته می شد، می تواند دارای یک نقش تنظیمی باشد.

دارو درمانی با فناوری نانو امیدی برای درمان سرطان در کودکان

۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر 16:41 | amin.basiri

نظرات : 0

مجله Molecular Pharmaceutics دراین ماه، نتایج امیدوار کننده ای را از مرکز تحقیقات سرطان و گروه فنی و مهندسی دانشگاه Delaware در مورد پتانسیل فناوری نانو برای انتقال داروهای شیمی درمانی با روشی که سلول های سرطانی را بدون آسیب رساندن به سلول های سالم هدف قرار دهد، گزارش کرد. به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress؛ تا به امروز، روش های انتقال دارومبتنی برنانوذرات  برای درمان لوسمی در دوران کودکی، که 30٪ از سرطان های دوران کودکی شامل می شود، ضعیف عمل کرده است. در این مطالعه دگزامتازون محصوردر کپسول (DEX) منتقل شده به مدل های پیش بالینی مبتلا به لوسمی ، به طور قابل توجهی سبب بهبود کیفیت زندگی و بقا نسبت به گروه کنترل دریافت کننده این دارو بدون پوشش، شده است. لوسمی حاد لنفوبلاستیک (ALL)، رایج ترین شکل لوسمی درکودکان است. اگر چه میزان بقای 5 ساله برای همه روش ها با درمانهای شیمی درمانی 90 درصد است ، عوارض جانبی مضر این داروها، از جمله سرطان های ثانویه ، باروری، مشکلات شناختی، شنوایی  و تکوینی، در حال حاضر نگرانی قابل توجهی را برای بازماندگان و خانواده های آنان ایجاد کرده است. دگزامتازون یکی از شایع ترین داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان خون دردوران کودکی است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دگزامتازون باعث عوارض جانبی قابل توجهی می شود درمطالعات انجام شده توسط دکتر A. K. Rajasekaran نویسنده رهبر این مطالعه و تیمش با همکاری دکتر Xinqiao Jia و تیمش در دانشگاه Delaware ، از نانوذرات پلیمری حاوی داروهای شیمی درمانی برای اطمینان از انتقال کنترل شده دارو به سلول های سرطانی در مدل های بالینی استفاده شده است. دکتر Rajasekaran گفت: "در حال حاضر هفت یا هشت داروی شیمی درمانی برای درمان سرطان خون در کودکان وجود دارد. آنها سمی بوده و کار خود را با کشتن سلول های به سرعت در حال تقسیم انجام  می دهند، با این حال، این داروها قادر به تمیزسلول های سرطانی از سلول های سالم دیگر نیستند. خبر خوب این است که این داروها به میزان 80-90٪ در درمان سرطان خون موثر می باشند و خبر بد این است که بسیاری از درمان های شیمی درمانی دارای عوارض جانبی شدید، به ویژه در کودکان می باشند.  او ادامه داد که محققان باید صدها میلیون دلار و سال های بسیاری را برای یافتن داروهای جایگزین بهتر صرف کنند،. در این فاصله، ما و همکارانمان در حال کار بر روی شیوه های جدیدی برای انتقال داروهای مقرون به صرفه موجود به کودکان هستیم. دکتر Jia گفت: "سنتز پلیمر و مهندسی نانو برای نیاز بالینی کاهش عوارض جانبی داروهای ضد سرطان طراحی شده است، ما خیلی از نتایج به دست آمده هیجان زده هستیم و به دنبال ادامه کار به مرحله بعدی و معرفی این روش برای درمان بالینی لوسمی در کودکان می باشیم. تا به امروز، پیشرفت ها در فناوری نانو، عمدتا برسرطان بزرگسالان متمرکز شده است. استفاده از فناوری نانو شامل ذرات محصور شده داروها است که به هسته سلول فرستاده می شود.  این نانوذرات فقط به سلول های سرطانی  چسبیده و آنها را با انتقال دقیق دارو ، بدون آسیب رساندن به سلول های طبیعی نابود می کند. در مدل های بالینی لوسمی، دکتر Rajasekaran و تیم او قادر به بهبود بقا و کیفیت زندگی از طریق فناوری نانو شدند. در کپسوله سازی دارو از یک سوم دوز معمولی استفاده می شود که دارای نتایج درمانی خوب و بدون هیچ عوارض جانبی قابل تشخیص است.

پروستاگلاندین E2 سبب تسریع تولید سلول های بنیادی خونی پس از پیوند می شود

۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر 16:39 | amin.basiri

نظرات : 0

براساس مطالعه ای که درمجله سلول های بنیادی منتشر شده است، دانشمندان مرکز پزشکی روچستر در حال آزمایش یک روش جدید برای بهبود سرعت افزایش سلول های خونی بیماران در دوره نقاهت پس از پیوند سلول های بنیادی می باشند. به گزارش بنیان به نقل از Medical Xpress ؛ دکتر Laura M. Calvi  و Rebecca L. Porter در آزمایشگاه  Calvi، گزارش دادند که پروستاگلاندین (PGE2) E2، داروی مورد استفاده برای درمان زخم معده، سبب افزایش تولید خون بعد از تحریک مغز استخوان با شیمی درمانی یا پرتودرمانی می شود، اگر چه این مطالعه  درموش انجام شد، Calvi معتقد است که نتایج آنها برای بیماران در آینده مفید خواهد بود. " او گفت: در طول شش هفته اول پس از پیوند، بیماران با توجه به تعداد پایین لنفوسیت های خون به راحتی در معرض عفونت های جدی قرار می گیرند که ما در حال بررسی فرصت های جدید برای بازسازی مجدد این سلول ها در مغز استخوان، و درک مکانیسم هایی دخیل دراین فرایند هستیم. پیوند سلول بنیادی که به پیوند مغز استخوان یا پیوند خون محیطی نیز مشهور است، می تواند سبب نجات زندگی افراد مبتلا به لوسمی، سرطان خون، یا  دیگراختلالات خونی شود. مرکز سرطان James P. WilmotدرURMC ، حدود 120 پیوند در سال انجام می دهد که آن را بزرگترین مرکز درغرب نیویورک کرده است.  سلول های بنیادی خون عمدتا در مغز استخوان زندگی می کنند (مرکز اسفنجی استخوان) که در آنجا تقسیم شده و یا در حالت خفته باقی مانده، بالغ شده و سپس وارد جریان خون می شوند و یا می میرند.  عوامل بسیاری رفتارانتخابی آنها را تحت تاثیر قرارمی دهد. و زمانی که سرطان خون، انواع خاصی از لنفوم، یا آسیب های شیمیایی و اشعه، سلول های بنیادی خون  را از بین می برد، پیوند سلولهای بنیادی یک جایگزین تازه را فراهم می کند. با این حال، پاک کردن سلول های خونی (سلول های سالم و سرطانی) در طول فرایند پیوند نیز خطرات زیادی برای بیماران دارد . پیوندی موفقیت آمیز است که بدن بتواند تعداد کافی از سلول های بنیادی خونساز را بسازد.  تحقیقات Calvi  کشف کرد که درمان اولیه با PGE2 نه تنها بهبود سلولهای خونی را تسریع می کند، بلکه از ریزمحیط سلولها برای تحریک تولید سلول های تازه پیوند شده محافظت می کند. در واقع، یکی از جنبه های امیدوار کننده این پژوهش، فعالیت مشاهده شده درریزمحیط مغزاستخوان بود، او گفت: هورمون پروستاگلاندین به طور طبیعی در بدن تولید می شود، و در طول شیمی درمانی یا رادیوتراپی، این هورمون پاسخ التهابی را تعدیل می کند . مقدارپروستاگلاندین معمولا برای مدت حدود شش روز بالا باقی می ماند. در طول این زمان، مغز استخوان بطورخود به خودی شروع  به بازسازی آرام خود می کند. تحقیقات Calvi همچنین نشان داد که تغذیه موش ها با ترکیب داروییPGE2  به نظر می رسد با تغییر محیط مغزاستخوان،از تولید بهتروسریع ترسلولهای خونی حمایت می کند. Calvi گفت: " توانایی دستکاری عملکرد سلول های بنیادی خونساز روش های جدید و کاربردی را برای درمان ارائه می دهد. "هنگامیکه مغز استخوان به اندازه کافی پلاکت ودیگر سلول های خونی را نمی سازد، بیماران با عوارض بسیار جدی روبرو می شوند، و در حال حاضر گزینه های درمانی کمی برای کمک به بهبود آنها دردسترس است."

رژیم غذایی نامناسب در دوران بارداری کودک را مستعد ابتلا به دیابت می کند

۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر 16:38 | amin.basiri

نظرات : 0

کارشناسان در حال حاضر می دانند که زنان باردار نباید برای دو نفر غذا بخورند. این مطالعه براهمیت یک رژیم غذایی سالم به عنوان روشی برای اجتناب از افزایش انسولین و قند خون در کودک، که هر دو ازشاخص های خطر ابتلا به دیابت و سندرم متابولیک هستند، تاکید می کند. کیفیت رژیم غذایی مادر در دوران بارداری بر رشد جنین و همچنین میزان انسولین و قند خون در هنگام تولد... به گزارش بنیان به نقل از Medical xpress ؛ این مطالعه  که توسط محققان دانشگاه Complutense مادرید انجام شده و در مجله اروپایی Clinical Nutrition منتشر شده است،به بررسی رژیم غذایی در طول مرحله حیاتی رشد جنین که در آن رشد سلول از نظر تعداد و اندازه صورت می گیرد، پرداخته است. مطالعات قبلی نشان داده است هنگامی که مادر به اندازه کافی مواد غذایی در دوران بارداری مصرف نمی کند، برای تامین گلوکزکافی درمغز، میزان گلوکز دربافت های دیگر جنین کاهش می یابد، این باعث کاهش رشد جنین می شود. "با این حال، اثرات عدم تعادل بین چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها به خوبی شناخته نشده است. دراین مطالعه جدید، پارامترهای مختلف در نوزادان و مادران مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. این مطالعه نشان می دهد هنگامی که زنان باردار مقادیر کافی انرژی مصرف  می کنند، فرزندان خود را با وزن طبیعی حدود 3.3 تا 3.5 کیلوگرم به دنیا می آورند. "با این حال، بیش از نیمی از زنان دارای رژیم غذایی با کیفیت پایین هستند که شامل مقدار زیادی از محصولات حیوانی غنی از چربی های اشباع شده و در عین حال مقدار کم کربوهیدرات ها ، سبزیجات و حبوبات می باشد. علاوه بر این، بیش از یک سوم از زنان عادات تغذیه ای را نشان دادند که تا حد زیادی متفاوت از رژیم غذایی مدیترانه ای است. جای تعجب است که زنان باردار نمی توانند عادات و یا کیفیت غذا خوردن خود در دوران بارداری تغییر دهند. این محققان توضیح دادند:" اثر رژیم غذایی نادرست ، هنگامی که یک زن به درستی در دوران بارداری غذا نمی خورد منجر به تولدی فرزندی با ویژگی های ابتلا به دیابت یعنی سطح بالای گلوکز و انسولین سرم و شاخص مقاومت به انسولین می شود. این امر تایید کننده تاثیر رژیم غذایی بر تکوین پانکراس جنین و غلظت گلوکز و انسولین در بدو تولد است. محققان می افزایند: " آگاهی مادران از اهمیت غذا خوردن در دوران بارداری با یک رژیم غذایی متعادل مدیترانه ای بسیار حیاتی است .

لیپوترانسفر به روش CAL

۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر 16:35 | amin.basiri

نظرات : 0

در حال حاضر لیپوپترانسفر به روش Cell assisted جهت درمان اسکارهای آتروفیک مثلا ناشی از آکنه ، حجم دادن به بافتها(صورت یا Breast ) ، افتادگیهای پوست متعاقب را دیوتراپی استفاده میشود.  مقدمه : بافت چربی نوع خاصی از بافت همبند است که عمدتا از سلولهای چربی یا Adipocyte    تشکیل شده  و معمولا زیر پوست پستان  خانم ها ، اطراف اعضا داخلی و داخل مغز استخوان یافت می شود. بر اساس مارکر هیستو شیمیایی و مورفولوژی ، محل ، ساختمان ، رنگ و ویژگی آسیب شناختی دو نوع سلول چربی وجود دارد 1.      بافت چربی سفید 2.      بافت چربی قهوه ای در انسان بیشتر بافت چربی سفید وجود دارد و در حیوانات زمستان خواب بافت چربی قهوه ای. بافت چربی تقریبا 6% وزن بزرگسالان را تشکیل میدهد وحتی مانند یک غده ترشحی ، هورمونهایی مثل TNF ترشح میکند هرچند اطلاعات محدودی مبنی بر منشا سلولهای چربی و تکوین بافت چربی در طی مراحل جنینی انسان و بعد از تولد در دست است اما این مراحل زودتر از خوک شروع میشود . اگر چه اصلی ترین منبع سلولهای بنیادی مزانشیمی ، مغز استخوان است ، اما حضور این سولها دربافت چربی (  که با جراحی لیپوساکشن  یا به طریق آسپیراسیون برداشته میشود ) و در خون بند ناف – که یک منبع دور ریز به حساب می آید – نیز شاخص است . اختلافات زیادی بین سلولهای بنیادی مشتق از چربی وجود دارد حتی زمانیکه یک نوع بافت از محلهای آناتومیک متفاوت جدا شود . اما همین سلولها قابلیت و توانایی تبدیل و تمایز به سلولهای تخصصی نظیرسلولهای استخوانی ، غضروفی ، قلبی و عصبی را دارند و همین شاخصه ، کاربرد تحقیقانی آن را در درمان بعضی مشکلات و بیماریها ، مقدور و میسر کرده است. سلولهای مشتق از بافت چربی نسبت به مغز استخوان سریعتر کشت میشوند . همچنین تعداد زیاد تری سلول بنیادی  - در حجم یکسان نسبت به مغز استخوان – از بافت چربی بدست می آید و قدرت تنظیم بهتری در سیستم ایمنی دارند . و این مقایسه در حالی است که آسپیراسیون مغز استخوان عملی تهاجمی است .  مطالعات حیوانی استفاده از سلولهای بنیادی مزانشیمی بافت چربی در سال 2003 توسط Nathan   و همکاران مورد مطالعه قرار گرفت و نتایج نشان داد که تزریق این سلولها  در مقایسه  با سلولهای مشتق از مغز استخوان اثر بهتری در بهبود ضایعات استخوانی خوگوش نیوزیلندی دارد .(88 ) در ایالات متحده مطالعه Black  و همکاران نشان داد که سلولهای بنیادی بافت چربی درد ناشی از  بیماری  آرتریت سگها را کاهش داد. کاربرد بالینی : جدا سازی سلولهای بنیادی از بافت چربی اولین بار توسط Rod  bell   و همکارن در سال 1960 انجام شد . در ابتدا قطعات چربی از طریق جراحی باز ، جمع آوری و قطعه قطعه شدند ولی با پیشرفت جراحی از طریق لیپوساکشن انجام میشود . هضم آنزیمی بافت چربی مخلوطی از سلولهای استرومایی و عروقی را در اختیار قرار میدهد . این نوع از سلولهای بنیادی اولین بار در سال 2001  توسط Zuk  و همکاران بیان شد ( تحت عنوان PLA) استفاده از ASCS   در مطالعات بالینی چند سالی است که شروع شده و نتایج امیدوار کننده ای به همراه داشته در حال حاضر کاربرد آنها در ترمیم بافت نرم ، بافتهای استخوانی فک  و صورت و بیماریهای قلبی حتی ترمیم   زخم (فیشر )  دستگاه گوارش در حال انجام است . در ضایعات فک و صورت ، اولین بار از ASCs برای ترمیم استخوان جمجمه استفاده شد که تشکیل بافت استخوانی ، سه ماه بعد از پیوند مشاهده شد .همچنین سلولهای استرومایی مشتق از بافت چربی نتایج امیدوار کننده ای در بیماران قلبی داشته – و البته عارضه ای هم گزارش نشده است – با مراجعه به سایت WWW.Clinicaltrial.gov مطالعاتی که در زمینه کاربرد سلول بنیادی چربی در بیماریهای استخوان و مفاصل و سایر بیماریها ،  در حال اجرا ست ،  قابل مشاهده است. مطالعه بالینی و کاربرد آن در ترمیم بافت پستان اولین بار توسط Yoshimura    و همکاران در سال 2008 انجام شد و سپس در سال 2010 گزارش شد . (60 ) در این مطالعه – که روش اجرای آن بعدا توضیح داده خواهد شد -  نشان داده شد که کاربرد و تزریق چربی تغلیظ شده با سلولهای بنیادی ، در محل بافت پستان افرادیکه که قبلا ماستکتومی شده اند بعد از 12 ماه حجم بافت همچنان پایدار ماند . و همچنین هیچ گونه عارضه ای هم بوجود نیامده. لیپوترانسفر ساده مقدمه : پیدا کردن راه حلی برای پر کردن ضایعات بافتها و استخوانهای بدن ، شاید به قدمت طب مصر و یونان باشد ، این امر به ویژه در جنگ جهان دوم نمود بیشتری پیدا کرد و بافتهای سیلیکونی به تدریج  مورد استفاده قرار گرفت . الف) استخراج بافت چربی رایج ترین محلها جهت بدست آوردن سلولهای بنیادی چربی (یا لیپوترانسفر سنتی ) شکم،ران،کنار،پشت بدن در ناحیه کتف هاست. مطالعات مختلفی در زمینه مقایسه تعداد و زنده ماندن سلولها یی که از قسمتهای مختلف بدست میایند بعداز سانتریفوژه ، انجام شده و در اکثر آنها نشان داده شده که سلولهای بافت چربی شکم ، به آپوپتوز مقاوم ترند ، یا تعداد کلی آنها بیشتر است.   بافت چربی را به دو طریق آسپیراسیون و ساکشن میتوان استخراج کرد که هر کدام دلایل و محاسن و معایب خاص خود را دارند. لیپوساکشن که( معمولا جهت کاهش وزن یا سایز بدن انجام میشود) با بیهوشی عمومی و تزریق لیدوکائین و آدرنالین داخل سرم رینگر (محلول Tampson) در ناحیه شکم (یا ران و باسن) صورت میگیرد که در عین حال مواد فوق میتونند به سلامت یا زنده ماندن سولهای چربی حاصل از پروسه هم آسیب وارد کنند. در واقع روش برداشت بافت چربی ، روی زنده مانی  سلولهای مزانشیمی و پروتئین های کلیدی  چسباننده هم تاثیر داردو نشان داده شده که آسپیراسیون با لوله های قطور تر میتواند این امر را بهبود ببخشد ب) روش جدا سازی متدColeman ج) تزریق سلولهای چربی در حال حاضر لیپوپترانسفر به روش Cell assisted  جهت درمان اسکارهای آتروفیک مثلا ناشی از آکنه ، حجم دادن به بافتها(صورت یا Breast ) ، افتادگیهای پوست متعاقب را دیوتراپی استفاده میشود. لازم به ذکر است که اصولا پزشکی ترمیمی و مهندسی بافت در دهه های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته چرا که بعضی بیماریها مثل MI  یا CVA یا صدمات (ناشی از تروما مثل سوختگی یا آسیبهای استخوانی) نیازمند یک بافت جایگزین است. و این امر با بالا رفتن امید به زندگی و طول عمر بشر، بیشتر نمایان میشود. درزمینه طب ترمیمی و تجاری سازی کاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماریها،شرکتهای زیادی در دنیا فعالنند. در این میان شرکت Cytori therapeutic  یکی ا ز فعالترین شرکتها در زمینه تولید لوازم مرتبط جهت جداسازی سلولهای بنیادی چربی است که در سال 2007 توانست تائیدیه FDA را کسب کند. نتایج لیپوترانسفر در جایگزینی بافت یا حجم دادن به پوست (بدون تخلیص سلولهای بنیادی) غیر قابل پیش بینی است چرا که قسمتی از بافت چربی بعد از تزریق ، نکروز میشود و از بین میرود . در نتیجه حجم کمتری از بافت تزریق شده اولیه بعد از چند هفته باقی میماند. همچنین چربی جدا شده بطریق ساکشن از آنجا که ساختمان عروق بزرگ کمتری دارد، ASCş کمتری هم از آن بدست می آید.(بافت چربی در داخل بدن در اطراف عروق بزرگ قرار گرفته است) بیشترین مطالعات بالینی به روش CAL توسط Yoshimura در ژاپن انجام شده است. هرچند پروفسور Coleman  در این زمینه صاحب سبک است.

دستیابی به تولید نسل‌سوم حیوانات ژنتیکی/ ساخت دارو از شیر بز

۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر