سندرم دیسترس تنفسي بالغين ( ARDS )

۱۳۹۱ يکشنبه ۲۸ آبان 23:24 | persian golf

نظرات : 0

سندرم دیسترس تنفسي بالعين مجموعه اي از نشانه ها و علايم باليني است كه با كاهش پیشرونده محتوای اکسیژن خون سرخرگي بدنبال بيماري يا صدمه مهم مشخص مي گردد . مبتلايان به اين سندرم معمولاً به تهويه مكانيكي با فشاري بالاتر از فشار طبيعي راههاي هوايي احتياج دارند . عوامل گوناگوني در بروز سندرم دیسترس تنفسي بالغين دخالت دارند كه از جمله آنها مي توان صدمه مستقيم به ريه ها مثل استنشاق دود يا صدمات غير مستقيم بدن ( مثل شوك)‌ را نام برد . عوامل موثر در پيدايش سندرم زجر تنفسي بالغين : - آسپيراسيون ( ترشحات معدي ، غرق شدن در آب ، هيدرو كربنها ) - مصرف بيش از حد داروها - اختلالات خوني ( اختلال انعقادي منتشر داخل عروقي ، ترانسفيوژن با حجم زياد ، باي پس قلبي – ريوي ) - استنشاق طولاني غلظت هاي زياد O2 ، دود يا مواد سوزاننده - عفونتهاي موضعي ( پنوموني باكتريال ، قارچي ، ويروسي ) - اختلالات متابوليك ( پانكراتيت – اورمي ) - شوك به هر علتي كه باشد. - تروما (شكستگي هاي متعدد ، كانتيوژن ريه ، ضربه سر ) - جراحي هاي بزرگ ، آمبولي چربي يا هوا ، عفونت هاي سيستميك ميزان مرگ و مير در اين سندرم بين 50 تا 60 درصد است . زماني كه بتوان علت را مشخص كرد و درمان به موقع و همه جانبه را به مرحله اجرا گذاشت ممكنست ميزان مرگ و مير تا حدودي كمتر بشود . ( بخصوص در صورت استفاده از فشار مثبت در انتهاي بازدم ) معيارهاي تشخيصي نارسايي حاد تنفسي انفيلتراسيون هاي دو طرفه ريه هايپوكسمي فشار سهمي اكسيژن سرخرگي كمتر از 50 تا 60 ميلي متر جيوه و فشار وج مويرگي ريه بيشتر از 18mmHg  

اثرانگشتی به نام گوش!

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۴ آبان 0:26 | persian golf

نظرات : 1

دانشمندان اثبات کرده‌اند که علاوه بر اثر انگشت و عنبیه چشم، شکل گوش هر شخص نیز منحصر به فرد است و می‌توان از آن به عنوان معیار جدید بیومتری برای شناسایی انسان‌ها در فرودگاه و مکان‌های دیگر استفاده کرد.   دیگر اثر انگشت و الگوی شبکیه چشم‌ها را برای شناسایی انسان‌ها در فرودگاه‌ها و مکان‌های دیگر فراموش کنید. تحقیقات نشان می‌دهد شکل شکل گوش هر شخص مختص به اوست و می‌توان از این خصوصیت نیز برای شناسایی انسان‌ها استفاده کرد.   به گزارش تلگراف، محققان از همین ویژگی استفاده کرده و سیستم‌هایی را طراحی کردند که می‌تواند شکل گوش هر شخص را اسکن کرده و پس از مقایسه آن با بانک اطلاعاتی، شخص را شناسایی کند. آن‌ها امیدوارند بتوانند به محض آنکه شخصی از ورودی کنترل پاسپورت عبور می‌کند، از گوش او عکس بگیرند و در همان لحظه هویتش را مشخص کنند.   پروفسور مارک نیکسون که این تحقیقات را در مدرسه علوم کامپیوتر و الکترونیک دانشگاه ساوث‌همپتون هدایت کرده، در این باره گفت: «در گوش انسان‌ها ساختارهای کاملی وجود دارد که می‌توان با استفاده از معیارهای خاصی برای شناسایی انسان‌ها استفاده کرد. یکی از مشکلاتی که در مورد بیومتری وجود دارد، پیر شدن انسان‌ها به مرور زمان است. دستگاه‌های تشخیص چهره معمولا با پیر شدن انسان‌ها و تغییر چهره آن‌ها گیج می‌شوند و به مشکل برمی‌خورند. اما روند تغییر شکل گوش‌ها کمی متفاوت است. آن‌ها با مرور زمان از لحاظ ابعاد کمی بزرگ‌تر می‌شود و لاله‌های گوش نیز بلندتر می‌شود، اما در کل فرم آن‌ها از تولد تا لحظه مرگ حفظ می‌شود».   البته سن تنها مشکل نیست. آرایش کردن و حتی تغییر حالت چهره در هنگام اسکن کردن صورت نیز می‌تواند مشکل‌زا باشد، به همین دلیل است که این نرم‌افزارها فقط در حالتی به صورت دقیق عمل می‌کنند که انسان‌ها چهره کاملا خنثی به خود بگیرند. اسکن کردن شبکه چشم نیز نیاز دارد که شما مستقیما و از فاصله نزدیک به اسکنرها نگاه کنید. اما اسکن کردن گوش می‌تواند بسیار ساده‌تر و در لحظه عبور کردن مسافران از ورودی‌های خاصی انجام شود. دانشمندان معتقدند این شیوه یکی از بهترین روش‌های شناسایی انسان‌هاست.

زخم بستر

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۴ آبان 0:23 | persian golf

نظرات : 0

زخم بستر زخمی است که در نواحی تحت فشار بدن ، در بی حرکتی مداوم ( می تواند 24 ساعت باشد ) ، به علت کاهش خونرسانی موضع ایجاد می شود .   نواحی تحت فشار : ناحیه باتکس ( باسن ) _ پاشنه پا _ آرنج ها علائم : علائم اولیه میتواند شامل: حس حرارت در ناحیه تحت فشار _ مشاهده قرمزی . یه چنین زخمی زخم درجه یک می گویند درزخم بستر درجه 2 : می توان یک زخم کوچک را با قرمزی و التهاب زخم در جه 3 عضلات را در بر می گیرد و شامل چرک و سلولهای مرده است . زخم در جه 4 آنقدر عمیق است که به استخوان رسیده و آن را نیز درگیر کرده است . توجه داشته باشید که زخم بستر مانند کوه یخ است یعتی بافتهای زیرین بیشتر از آنجه به نظر می رسد درگیر شده اند . پیشگیری : پیشگیری از زخم بستر بسیار آسان است . 1- جابجا کردن بیماری که قادر به حرکت نیست روی تشک به 4 طرف طی شبانه روز . ( هر هشت ساعت یک بار حداقل ) 2. ملافه تشک نباید خیس باشد . نباید سر باشد تا مریض روی آن سر بخورد . زیرا باعث اصطکاک پوست و آسیب آن می شود . نباید چروک باشد . 3. کنترل مداوم نواحی تحت فشار از نظر حرارت و خونرسانی بافت با لمس ناحیه . محل نبای داغ باشد . اگر انگشت خود را روی آن کمی فشار دادید و بر داشتید باید سریع صورتی شود . 4. ماساژ مداوم نواحی تحت فشار . 5. استفاده از تشک های هوا که فشار را یک نقطه متمرکز نمی کنند . درمان .   برای زخم درجه 1 جابجا کردن مداوم بیمار و ماساژ ناحیه به طور مداوم و نخوابیدن بیمار به روی زخم بستر . و اجرائ تمام موارد ذکر شده در پیشگیری . برای زخم درجه 2 : مانند زخم درجه 1 . البته در مورد ماساژ بهتر است انجام نشود تا عفونت با دست درمانگر وارد زخم نگردد . زخم درجه 3 و 4 : نیاز به دبریدمان ( برداشتن بافت مرده دارد ) این کار در زمان قدیم با دو روش انجام می شده: 1. با استفاده از چاقو بافت مرده را می بریدند و پانسمان میکردند . که امروزه در موارد بسیار پیشرفته زخم درجه 4 در اتاق عمل انجام می شود . 2 .با استفاده از آب و صابون زخم را بافشار میشستند و با بتادین و نرمال سالین ( سرم نمکی ) آن را ماساژ می دادند . که امروزه به هیچ وجه پذیرفته نیست . زیرا بتادین و آب و صابون بافت مرده و زنده جدید را با هم از بین می برند . پس زخم خوب نمی شود . امروزه : 1: استفاده از پانسمان های آماده به نام کامفیل یا پماد الیز که گرانند اما بیشتر از قیمتشان میارزند . این دارو ها بافت های مرده را با انجام عملی شیمیایی بر میدارند اما به ساخت بافت زنده نیز کمک می کنند . پانسمان کامفیل را تنها باید زمانی برداشت که تغیر رنگ دهند یا خود از بافت جدا شوند . این درمان برای زخم درجه 2 هم کاربرد خوبی دارد . 2: استفاده از لارو حشره روی زخم که چند روزی زیر پانسمان می ماند و بافت مرده را می خورد و با بزاقش به ساخت بافت زنده کمک می کند . این درمان بهترین روش درمانی ست که برای دیگر زخم ها نیز استفاده میشود . و زخم های چندین ساله غیر قابل درمان را بهبود داده است . این روش به تازگی وارد ایران هم شده و از نظر مراجع پزشکی قابل تائید است . درمورد بیماران قطع نخاعی برخی خرید پماد الیز را بهتر از کامفیل میدانند . بخصوص آقایان . زیرا آنها دچار زخم ناحیه تناسلی هم میشوند که نمی توان از کامفیل برای آن استفاده کرد . 3. در مان دیگر استفاده از پودر طلاست که قدیم به این صورت بوده ولی امروزه از کرم هایی که ترکیب طلا دارند استفاده می شود و بسیار گرانند و در ایران هم یافت نمی شود .  

30 سالگی شروعی برای پیری پوست

۱۳۹۱ شنبه ۲۰ آبان 14:54 | persian golf

نظرات : 0

از سن ۳۰ سالگی به بعد است که بازسازی سلو ل های تولید کننده پوست، کاهش می یابد و همواری پوست کم می شود؛ این حالت در زمان خستگی زودتر به چشم می آید . برای جوان ماندن، پوست تان را با کرم متناسب با نوع آن مرطوب نگه دارید، سیگار نکشید و از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید، اجتناب کنید . پوست شما در ۳۰ سالگی در حدود ۳۰ سالگی اولین چروک ها ظاهر می شوند؛ کبودی و گودی چشم ها افزایش می یابند، به حدی که کمبود رنگ دانه ها می تواند باعث برهم خوردن رنگ چهره شود . حدود ۳۰ سالگی ، پوست تغییر می کند در واقع از این سن به بعد است که بازسازی سلو ل های تولید کننده پوست، کاهش می یابد؛ به علاوه، همواری پوست کم می شود خصوصاً این حالت در زمان خستگی زودتر به چشم می آید؛ یک بار در هفته از صمغ بر روی پوست تان استفاده کنید، این کار بازسازی سلولی را تقویت می کند؛ از ماسک های مخصوص درخشان کننده برای بازگرداندن روشنایی پوست استفاده کنید . معضل کبودی و گودی دور چشم باز هم در ۳۰ سالگی است که کبودی و گودی دور چشم اهمیت می یابد؛ در برخی موارد (استعمال دخانیات، عدم مراقبت های مرتب) ممکن است این کبودی و گودی ها حسابی جا خوش کنند؛ از آنجایی که این بخش از صورت، بسیار ظریف و حساس است و بر روی چهره تأثیر می گذارد؛ نشانه های افزایش سن و خستگی را به خوبی نشان می دهد؛ توجه تان به این قسمت را ۲ برابر کنید، صبح و شب با دقت بسیار و به آرامی به خط کاسه چشم با دست ضربه بزنید . توجه به چین و چروک های واضح اگر گفته می شود که یک زن دیگر هرگز مانند ۳۰ سالگی اش زیبا نیست، فقط به خاطر چین و چروک های ریز نیست (خطوط باریک اطراف چشم ها و دهان)، بلکه دلیلش اولین چین و چروک ها هستند که خود را در برخی مناطق نشان می دهند؛ چین و چروک دور چشم، خطوط اخم و چین و چروک دور لب ها و بینی . با لکه های قهوه ای مبارزه کنید ۳۰ سالگی آغاز دوره ای است که پوست ملانین کمتری تولید می کند و این دلیلی است برای کارکرد نامناسب رنگ دانه ها در این دوره، سپس لکه های قهوه ای اطراف چشم ها، لب ها، روی پیشانی (خصوصاً در طی دوران بارداری یا به دلیل مصرف قرص های ضدبارداری و یا قرارگرفتن در معرض آفتاب) ظاهر می شوند . برای معالجه این لکه ها، باید از پوست تان با یک کرم ضد آفتاب یا یک کرم حاوی ویتامین A یا هیدروکینون که به طور موقت جلوی تولید رنگ دانه ها را می گیرد، محافظت کنید .      

بالون معده چیست؟

۱۳۹۱ چهارشنبه ۱۷ آبان 19:11 | persian golf

نظرات : 0

بالون‌گذاري در معده يكي از روش‌هاي لاغري است كه احتمال دارد عوارضي خطرناك در پي‌ داشته باشد   جاي اين بالون، آسمان نيست                 اين بالون‌ها از آن بالون‌هاي رنگارنگ كه توي فيلم‌ها مي‌بينيد نيستند. قلمروي آنها آسماني آبي با ابرهاي پفكي نيست. آنها داخل معده آدم‌هايي مي‌روند كه ترازو‌ها با آنها راه نمي‌‌آيند و لباس‌هايشان ماه به ماه برايشان تنگ مي‌شود. اين روزها استفاده از اين نوع بالون‌ها هم به عنوان روشي براي لاغر شدن مد شده است؛ اما چه كسي مي‌تواند مطمئن باشد اين روش عجيب، خطرناك نيست؟ چاقي، بيماري‌اي است كه پير و جوان نمي‌شناسد، به طوري كه براساس گزارشي منتشر شده از سازمان جهاني بهداشت، چاقي امروز در دنيا به يك بحران تبديل شده است و در جهان بيش از يك ميليارد فرد بالغ دچار اضافه وزن و حداقل 300 ميليون نفر از آنها چاق هستند.   تغيير شيوه زندگي در كشور ما هم سبب شده است شمار مبتلايان به اين بيماري در حال افزايش باشد و عوارض آن مانند فشار خون، بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي، سكته مغزي، كبد چرب، سنگ‌هاي كيسه صفرا، اختلال در خواب و انواع سرطان‌ها مانند سرطان كلون، روده بزرگ، مري و پانكراس در بزرگسالان و اختلال در رشد و بلوغ در كودكان در سطح جامعه بيشتر شود. اما از ميان همه رده‌هاي سني، جوان‌ها بيشتر از چاقي نگران مي‌شوند، چون آنها بيشتر از بقيه گروه‌ها مشتاق داشتن اندامي متناسب و زيبا هستند. همين تعصب درباره تناسب اندام باعث شده است اين گروه به روش‌هاي مختلفي براي لاغر شدن متوسل شوند كه يكي از آنها كار گذاشتن بالون در معده است. ما براي پاسخ به اين پرسش كه آيا استفاده از بالون اثر بخش است يا نه با دكتر ستار جعفري، متخصص گوارش و بيماري‌هاي كبد صحبت كرده‌ايم. اين متخصص مي‌گويد: استفاده از بالون از سال 1985 در كشورهاي ديگر جهان شايع شد. اما هنوز FDA (انجمن غذا و داروي آمريكا) آن را تاييد نكرده است. با اين حال در اروپا به شكلي گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرد. به گفته او بالون وسيله‌اي پلاستيكي است كه داخل معده كار گذاشته مي‌شود كه يا با مايع پر مي‌شود يا توخالي است. حجمش از 400 تا 700 سي‌سي تغيير مي‌كند و حداكثر 6 ماه در بدن باقي مي‌ماند. قرار گرفتن بالون در معده باعث مي‌شود فرد احساس سيري كند و با رعايت رژيم غذايي مناسب و كم خوردن بسرعت وزن كم كند. بيشترين ميزان كاهش وزن فرد در 3 ماه نخست كار گذاشتن بالون صورت مي‌گيرد كه حدود 16 ـ 15 كيلو است و پس از آن روال كاهش وزن كندتر مي‌شود. بالون براي چه كساني تجويز مي‌شود؟ جعفرزاده درباره اين كه استفاده از بالون براي چه كساني تجويز مي‌شود، مي‌گويد: بالون براي هر فردي مناسب نيست و فقط براي بيماراني كه از نظر علمي چاق شناخته شده‌اند، تجويز مي‌شود آن هم تنها در شرايطي كه آنها از راه‌هاي ديگر كاهش وزن مانند ورزش و رژيم غذايي نتيجه‌اي نگرفته باشند و دليل چاقي شان دقيقا از سوي پزشك مشخص شده باشد‌. اما منظور اين متخصص از افراد چاق شناخته شده از نظر علمي چيست؟ او پاسخ مي‌دهد: چاقي افراد با شاخص‌هاي مختلفي سنجيده مي‌شود. يكي از اين شاخص‌ها بي‌ام‌آي ( BMI) است كه در آن وزن فرد بر حسب واحد كيلوگرم بر قد او به توان 2 تقسيم مي‌شود. در اين مساله قد نيز بايد بر حسب واحد متر باشد. اگر حاصل اين تقسيم كمتر از 5‌/‌18 باشد، يعني فرد كمبود وزن دارد اگر بين 5‌/‌18 تا 9‌/‌24 باشد، يعني طبيعي است، چنانچه بين 25 تا 5‌/‌29 باشد اضافه وزن دارد و در صورتي كه بين 30 ـ 40 باشد، چاق است، اما اگر بالاتر از 40 باشد يعني چاق بيمارگونه يا بسيار چاق است. بنا بر اين توضيحات، بالون‌ها براي افرادي به كار مي‌روند كه بي‌ام‌آي آنها از 30 بالاتر باشد و افرادي كه بي‌ام‌آي كمتري داشته باشند نبايد از بالون استفاده كنند. بالون خوب، بد، زشت قرار گرفتن يك شيء خارجي در معده پرخطر نيست؟ دكتر جعفرزاده در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: به هر حال گرچه بالون مزايايي مانند كاهش سريع وزن دارد، اما يك‌سري عوارض هم به همراه خود مي‌آورد. براي مثال فرد حداقل در هفته اول احساس تهوع و درد شكم دارد و حتي ممكن است كارايي روزانه او تحت تاثير قرار بگيرد و مختل شود، اما در اين مدت معمولا بيماران به بالون عادت مي‌كنند. اين متخصص گوارش و بيماري‌هاي كبدي هشدار مي‌دهد: ممكن است كساني به اين وضع عادت نكنند و ناچار شوند بالون را از معده خارج كنند. اگر دوره استفراغ و تهوع طولاني شود، منجر به التهاب مري يا سوء‌تغذيه مي‌شود و اگر بادش كم يا پاره شود، امكان دارد به داخل روده برود و سبب انسداد آن يا بيماري‌هايي مانند زخم معده يا اثني‌‌عشر شود. از سويي ديگر، لابد شما هم پيشتر در خبرها خوانده‌ايد كه كاهش وزن بيش از 4 كيلوگرم در ماه معمولا مورد تاييد متخصصان تغذيه نيست، اما بالون‌ها مي‌توانند در همان ماه‌هاي نخست، مقدار زيادي از وزن بيماران را كم كنند و به همين دليل عوارض كاهش شديد وزن نيز يكي از هشدارهايي است كه دكتر جعفرزاده خطاب به بيماران درباره آن توضيح مي‌دهد: احتمال دارد كاهش ناگهاني وزن به سنگ كيسه صفرا يا كبد چرب منجر شود و واضح است كه بر پوست نيز تاثير مي‌گذارد. كساني كه از بالون استفاده مي‌كنند، ناچارند تحت نظر پزشك متخصص پوست نيز باشند، اما آنها معمولا فقط به پوست صورت‌شان توجه مي‌كنند در حالي كه كاهش وزن پوست همه قسمت‌هاي بدن شان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. بالون گذاشته‌ها ناچارند تا پايان دوره‌اي كه بالون در معده شان قرار دارد از خوابيدن روي شكم پرهيز كنند و به پهلوي چپ بخوابند. به گفته دكتر جعفرزاده، افرادي كه بالون را از معده شان خارج مي‌كنند، همچنان در معرض خطر چاقي هستند و فقط در صورتي از آن مصون مي‌مانند كه پس از خارج كردن بالون نيز تحت نظر متخصص تغذيه باشند. بالون ممنوع‌ها! اگر با وجود همه توصيه‌هاي ما هنوز قصد كار گذاشتن بالون در معده‌تان را داريد، پس آخرين هشدار دكتر جعفرزاده را نيز بخوانيد: همه كساني كه پيش‌تر معده‌شان را با جراحي كوچك كرده‌اند، همه الكلي‌ها و معتادان به مواد مخدر، همه آنها كه مبتلا به فتق معده هستند، مبتلايان به زخم معده و اثني‌‌عشر و التهاب مري، زنان باردار و كساني كه داروهاي ضد انعقاد مي‌خوردند از جمله افرادي هستند كه بايد فكر بالون گذاشتن را از سر بيرون كنند.      

متابولیسم و عملکرد ویتامین D

۱۳۹۱ چهارشنبه ۱۷ آبان 18:55 | persian golf

نظرات : 1

ویتامین D3 (کوله­ کلسیفرول) با رفتن به کبد و کلیه پس از دوبار هیدروکسیلاسیون به شکلهای فعال بیولوژیک خود تبدیل میشود. کلسی تریول جذب کلسیم و فسفات را در روده افزایش میدهد، نشستن کلسیم و فسفات را در استخوان افزایش داده و با تاثیر بر روی کلیه باعث کاهش هدررفت کلسیم از طریق ادرار میگردد.        

نمره زیر10 از کارنامه دانشجویان حذف میشود!

۱۳۹۱ دوشنبه ۱۵ آبان 13:42 | persian golf

نظرات : 1

مرجع اخبار دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر ، به گفته دبیر شورای برنامه ریزی آموزش عالی، آیین نامه بازنگری شده مقاطع کاردانی و کارشناسی پس از تایید وزیر علوم به دانشگاهها ابلاغ شد که در این آیین نامه دانشجو باید در صورت اخذ مجدد درس افتاده شهریه پرداخت کند.   سعید قدیمی ، اضافه کرد: آیین نامه جدید و بازنگری شده مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تایید رسید، امضا و روز گذشته به تمام دانشگاههای کشور ابلاغ شد.   وی با بیان اینکه بازنگری آیین نامه مذکور سه سال به طول انجامید و مهمترین آیین نامه آموزش عالی کشور به شمار می آید، تاکید کرد که اجرایی شدن این آیین نامه از نیمسال جاری سال تحصیلی 92-91 توسط تمام دانشگاههای کشور لازم است.   حذف نمره زیر 10از کارنامه تحصیلی   به گفته قدیمی، کاهش ماندگاری و ارتقا کیفیت دو هدف مهم در بازنگری این آیین نامه است و اگر دانشجویی در یک نیمسال تحصیلی قادر به گذراندن درسی نبود و ترم بعد همان درس را با نمره 15 به بالا گذراند، نمره افتاده در کارنامه به طور کامل حذف خواهد شد.   وی خاطرنشان کرد با این حال دانشجو در دانشگاههای دولتی موظف است برای اخذ دوباره همان درس افتاده در ترم بعدی مبلغی را به دانشگاه پرداخت کند.   دبیر شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی یکی از مهمترین مزیتهای حذف این دسته از نمره ها از کارنامه را کاهش مشروطی و افزایش توان علمی دانشجویان عنوان کرد.   به گفته قدیمی امید به تحصیل در میان دانشجویان با این مزیت در نظر گرفته شده افزایش خواهد یافت.   کاهش طول سنوات تحصیل   این مقام مسئول در وزارت علوم اعلام کرد در آیین نامه تازه ابلاغ شده مقاطع کاردانی و کارشناسی، طول سنوات تحصیلی از 6 سال به 5 سال کاهش داده شد.   تغییر رشته به رشته های دلخواه امکانپذیر شد   قدیمی در ادامه گفت: امکان تغییر رشته در تمام گروه های آزمایشی و آموزشی به شرط رعایت برخی موارد خاص امکانپذیر شد.   صفر تا 20 ملاک نمره دهی   دبیر شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی درباره حذف اعداد صفر تا 9 از کارنامه که در آیین نامه پیشنهادی به وزیر علوم مطرح شده بود، اظهار داشت: در آخرین بررسی که توسط وزیر علوم صورت گرفت بحث صفر تا بیست ملاک نمره دهی قرار گرفت و با این پیشنهاد موافقت نشد.   وی افزود: این آیین نامه به پیشرفت تحصیلی 86 درصد دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی کمک می کند.

نظرات

نظرات :