,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
2 نظرات  جدید ترین روش تشخیص زخم معده
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۱ تير  [12:12]  

جدید ترین روش تشخیص زخم معده UBT

   هلیکوباکتر پیلوری که برای اولین بار در سال 1982 از بدن انسان جدا شد یک باسیل گرم منفی خمیده و به شدت متحرک است که در بین لایه های مخاطی معده و گاهی در دوازدهه و مری یافت می شود. آنچه که موجب توجه خاص به این باکتری شده است این است که آنرا عامل زخم معده و عوارض بعد از آن می دانند. کاشفین این باکتری در سال 2005 جایزه نوبل پزشکی را از آن خود کردند . آلودگی با این میکروب با سن و موقعیت جغرافیایی در ارتباط است و تفاوتی بین زنان و مردان از این نظر وجود ندارد. در بیشتر جوامع الودگی در دوران طفولیت اتفاق می افتد . در کشور های در حال توسعه 70% افراد تا سن 10 سالگی و تقریبا 100% افراد تا سن 20 سالگی آلوده هستند . آلودگی الزاما به معنی ضخم معده نیست بلکه تحت شرایطی فعالیت شدید باکتری باعث ترشح موادی که برای بافت انسان سمی هستند شده و علائمی نظیر تهوع درد در ناحیه فوقانی شکم و استفراغ و تب می شود هفته ها بعد از این علائم اولیه گاستریت شدید بروز می کند که در صورت عدم تشخیص صحیح و درمان مناسب منجر به زخم اثنی عشر و معده می شود .

گاستریت مزمن یکی از عوامل شناخته شده کارسینوم (سرطان ) معده است لذا فعالیت این باکتری را نیز یکی از عوامل سرطان معده دانسته اند .

   تشخیص:

   وجود هلیکو باکتر پیلوری را با روش های تهاجمی مانند اندوسکوپی و بیوپسی یا روش های غیر تهاجمی مانند روش های سرولوژیک (آزمایش خون) و یا تست تنفسی اوره می توان تشخیص داد.

همه ی این روش ها دارای مزایا و معایبی هستند مثلا آندوسکوپی و بیوپسی هم تهاجمی و هم گران قیمت هستند. روش های سرولوژیک بسیار ارزان قیمت هستند ولی بعد از درمان 6 ماه  تا 1 سال بعد نیز کمکان این تست ها مثبت باقی می مانند .

   تست تنفسی اوره هم قیمت متوسطی دارد حدود 35 هزار تومان و هم غیر تهاجمی بوده و هم نتیجه ای صحیح و سریعی به دست می دهد . برای انجام این تست فرد باید ناشتا بوده و به مدت 2 تا 3 هفته از دارو های ضد اسید و ضد زخم معده استفاده نکرده باشد. سپس  به او یک کپسول حاوی یک میکرو کوری اوره کربن ایزتپ 14 می دهیم. حدود 10 تا 15 دقیقه بعد هوای بازدمی فرد در کیسه مخصوص به نام کارت تنفسی جمع شده و با دستگاه مخصوصی از نظر وجود گاز کربنیک دارای کربن 14 مورد بررسی قرار می گیرد .

  لازم به ذکر است با این روش مثبت شدن تست قطعا به معنی وجود هلیکو باکتر می باشد و منفی شدن آن در صورتی که تست یک تا سه ماه بعد از درمان صورت گرفته باشد به معنی درمان کامل واز بین رفتن کامل میکرب در معده می باشد .

   لذا سریعترین کم خطرترین و مناسب ترین تست از نظر تشخیص ابتلا و تشخیص درمان هلیکوباکتر پیلوری (عامل زخم معده و اثنی عشر) می باشد.

    کربن 14 یک ماده رادیو اکتیو کم خطر می باشد به گونه ای که مصرف یک میکرو کومری از این ماده به منظور انجام UBT حتی در زنان باردار و اطفال مجاز تشخیص داده شده است.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
parvin heidari
persian golf
آرشيو نوشته ها
1392/2   1391/7   1391/2  
1391/9   1391/4   1391/10  
1391/8   1391/3  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

سیگنال, کمپلمان, آنيزوسايتوزيس, کورنل, تليال, سیتمی, ویتامین دی, آبدوست, شارکول, آزمون دستیاری, فیبرینولیزین, اپتلیال, خراشیدگی و زخم, ويتامين, سیفیلیس, سرفه کردن, اسمولالیته, بیماریهای مزمن, کم خونی مگانوبلاستیک, Mendelson, سیفلیس, فیکس کردن, نوتروفیلها, لنداشتاینر, سرولوژیک, میکروپلیت, پس از مرگ, چرب, viroses, ساركوما, مگنتوزوم, ضعف دستگاه ایمنی, سرفه, نسخه‌برداري, سرولوژیکی, پلاک, اکسیتوسین, تريكوموناس, فلورميكروبي, کمبود ویتامین د, ژل 7.5 %, لاکتیس, واژینالیس, میکروارگانیسمهای, باكتري كلستريديوم بوتولينوم, بیماریزا , لوسمي, گیمسا, ابژکتیو, لوکوسیت, ناقلین, فوزاریوم کلامیدوسپوروم, واﮐﺴﻦ, O-cresolphethalein, خاصیت ضد التهابی قوی کورتون‌ها, کیت های کالبایوتک, ساوت‌همپتون, پیلوری, کوکوسها, كادميم, شریان‌های, واحد کنترل کیفی فاسکو, هیپوتیروئیدی, پنومونيه, تومورهایی, نشان‌دار, سیما ذوالفقاری انارکی, كيت هاي آزمايشگاهي الايزا, هليكوباكتر, لکوسیتوز,