معجزه روغن زیتون در کاهش اثرات آلودگی هوا

۱۳۹۳ سه شنبه ۳۱ تير 13:49 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   مطالعات محققان دانشکده پزشکی هاروارد نشان می دهد که روغن زیتون یک ماده غذایی موثر برای کاهش اثرات آلودگی هوا در بدن است.   به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، سالهاست که تاثیر روغن زیتون در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی، زوال عقل و برخی از سرطان ها به اثبات رسیده است، اما این اولین بار است که مطالعات نشان می دهد روغن زیتون اثرات مضر آلودگی هوا را دفع می کند.  ذرات معلق موجود در هوا باعث گرفتگی عروق و آترواسکلروز زودرس می شود. عارضه آترواسکلروز بر اثر رسوب پلاک از مواد چربی در دیواره درونی رگ های خونی بوجود می آید. روغن زیتون منبع غنی امگا 9 است و مصرف آن باعث افزایش فعال کننده پلاسمینوژن بافتی می شود. فعال کننده پلاسمینوژن بافتی آنزیمی است که توسط سلول های دیواره داخلی شریان ها ترشح می شود و مهمترین وظیفه آن شکسته شدن لخته خون ایجاد شده در رگ هاست. وجود لخته در رگ های خونی باعث اختلال در گردش خون می شود.  روغن زیتون حاوی دو آنتی اکسیدان قوی هیدروکسی و اولئوروپین است که در رقیق شدن خون و جلوگیری از لخته موثر هستند. به علاوه روغن زیتون باعث انتشار اکسید نیتریک در داخل عروق و شل شدن دیواره شریان ها و بهبود گردش خون می شود. برخی از خواص روغن زیتون عبارتند از : - خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد، مصرف حداقل دو قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز برای جلوگیری از دیابت نوع 2 توصیه شده است. تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از روغن زیتون احتمال بروز دیابت نوع 2 را پنجاه درصد کاهش می دهد. - باعث کاهش کلسترول، بیماری های قلبی و فشار خون می شود.  - فرآیند پیری مغز و قلب را کند می کند. - مُسکن دردهای سرطانی است، این ماده غذایی در بدن مانند ایبوبروفن عمل می کند و باعث کاهش درد و التهاب می شود و برای بیماران مبتلا به سرطان که درد دارند توصیه شده است. همچنین از عود سرطان سینه جلوگیری می کند. - در سلامت استخوان ها موثر است، روغن زیتون جذب کلسیم را در بدن افزایش می دهد و در جلوگیری از پوکی استخوان موثر است. - ضد افسردگی است. - از بروز یبوست جلوگیری می کند. - از خشکی پوست و مو جلوگیری می کند. - در بهبود عملکرد شناختی مغز موثر است. طبق این گزارش بهترین نوع روغن زیتون، فرابکر (extra virgin ) است.

توقف پیشرونده ترین نوع سرطان کلیه

۱۳۹۳ سه شنبه ۳۱ تير 13:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به شناسایی آنزیمی شده اند که باعث توقف رشد تومورهای بدخیم کلیه می شود.   به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نیچر، این آنزیم FBP1 نام دارد و از رشد تومور جلوگیری می کند. نقش اصلی این آنزیم، تنظیم متابولیسم بدن است.  تحقیقات نشان می دهد که سلول های سرطانی کلیه فاقد این آنزیم هستند و به همین دلیل میزان تولید انرژی و رشد و تکثیر در آنان بسیار زیاد است. زمانی که ترشح FBP1 در سلول ها به اندازه کافی باشد، رشد و تکثیر آنان قابل کنترل است. شایع ترین نوع سرطان کلیه ccRCC نام دارد که مهمترین نشانه آن افزایش گلیکوژن و رسوب چربی در کلیه است.  تشخیص بیماری در مراحل اولیه و خارج کردن تومور سرطانی از پیشرفت سرطان کلیه جلوگیری می کند و پس از یک دوره درمانی کوتاه بیمار قادر به ادامه زندگی است. تشخیص اولیه ccRCC بسیار چالش بر انگیز و دشوار است زیرا بیماری های زیادی وجود دارند که علایم اولیه آنها شبیه به این بیماریست. علاوه بر عوامل ژنتیکی، استعمال دخانیات، فشار خون، اضافه وزن و قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان زا مهمترین عوامل بروز این بیماری هستند. در حال حاضر جراحی و خارج کردن توده و استفاده از داروهای استروئیدی تنها روش درمان است ولی محققان امیدوارند که شناسایی این آنزیم جدید گام مهمی در ساخت داروهای موثر است.  گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature منتشر شده است.

آیا جهان ما حبابی در میان حباب‌های دیگر است؟

۱۳۹۳ سه شنبه ۳۱ تير 13:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان معتقدند جهان شاید یک حباب در میان دریایی کف‌آلود از دیگر جهان‌های حبابی باشد.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان امیدوارند مجموعه‌ای جدید از آزمایشات بتواند دیدگاه جدیدی را درباره نظریه «چندجهانی» ارائه دهد که بر اساس آن، جهان کنونی فقط یکی از چند جهان است.   آن‌ها مدعی‌اند نخستین شبیه‌سازی را برای آزمایش نظریه چندجهانی خلق کرده‌اند.   دانشمندان «موسسه فیزیک نظری Perimeter» در کانادا بر این باورند نظریه چندجهانی از ایده وجود خلا در آغاز زمان نشات گرفته و این خلا مملو از انرژی تاریک، انرژی خلا، میدان تورمی یا میدان هیگز بود.   به گفته محققان حاضر در این مطالعه، مانند آب یک استخر، این انرژی زیاد شروع به تبخیرشدن کرد و حباب‌هایی را شکل داد؛ هر حباب شامل خلا دیگری بود که انرژی آن پایین‌تر بود.   این انرژی حباب‌ها را منبسط کرده و در نتیجه تعدادی از حباب‌ها با یکدیگر برخورد و حباب‌های ثانویه‌ای را تولید کردند. هر یک از این حباب‌ها یک جهان بود و در این تصویر، جهان حبابی در دریایی کف‌دار از جهان‌های حبابی است.

چرا دانمارکی‌ها سرخوش‌ترین مردم جهان هستند؟

۱۳۹۳ سه شنبه ۳۱ تير 13:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 تحقیقات نشان داد: ژنتیک در میزان شادی خوشحال‌ترین مردم دنیا نقش دارد.   به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، محققان دریافتند نقش DNA در خوشحالی مردم دانمارک بسیار مهم است.   محققان کشورهای مختلف هر ساله در حال نظرسنجی برای شناسایی شادترین کشور جهان هستند که هم اکنون کشور دانمارک در صدر این جدول قرار دارد؛ امروز محققان در پی بررسی علل این برتری در خوشحالی هستند.   آنها با بررسی بر روی ژنتیک به اطلاعات جدیدی دست یافتند.   بررسی 131 کشور و کیفیت زندگی مردم آنها محققان را به نتایجی رسانده است.   این محققان دریافتند: منطقه جغرافیایی، فرهنگ، رفاه و بسیاری از عوامل در میزان خوشحالی مردم نقش دارد.   آنها همچنین در مطالعه دیگری ارتباط بین سلامت روانی و جهش در ژن را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند در میان 30 کشور مورد مطالعه، دانمارک و هلند در بالاترین رتبه خوشحالی قرار دارند.   اندرو اسوالد از محققان این تحقیق اظهار کرد: بر اساس یافته‌های این تحقیق، الگوهای ژنتیکی نقش زیادی در میزان خوشحالی افراد دارد.

رشد بینی بر روی نخاع یک زن آمریکایی

۱۳۹۳ دوشنبه ۳۰ تير 16:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان از رشد بینی بر روی نخاع یک زن آمریکایی خبر دادند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هشت سال پیش، پزشکان بیمارستان Egas Moniz در لیسبون پرتغال سلول‌های بافت بینی یک زن آمریکایی را در نخاع وی کاشتند و امیدوار بودند این سلول‌ها پس از تبدیل به سلول‌های جدید به ترمیم آسیب واردشده به نخاع بیمار کمک کنند.   با این حال، سال گذشته و هشت سال پس از عمل سلول بنیادی، این زن از درد شدیدی در ناحیه نخاعش شکایت داشت و پزشکان پس از معاینه وی نوعی بافت دماغی سه‌ سانتی‌متری و همچنین مقدار کمی استخوان و شاخه‌های عصبی را مشاهده کردند که ارتباطی به سلول‌های نخاعی نداشتند.   «ژان پدوزی-نلسون»، محقق سلول بنیادی در دانشگاه ایالتی وین در میشیگان و مشاور تیم جراحی، گفت: اکثر دریافت‌کنندگان بافت بینی که توانبخشی درستی را پس از جراحی‌ دریافت کرده بودند، بهبود یافتند. وی با ابراز تاسف از اثر معکوس جراحی روی این زن آمریکایی امکان بروز چنین مشکلی را کمتر از یک درصد عنوان کرد و این که بسیاری از بیماران دریافت‌کننده چنین درمانی، بهبود قابل‌توجهی را تجربه کردند.   در حالی که قابلیت سلول‌های بنیادی برای تبدیل به دیگر سلول‌ها ستودنی است، آن‌ها خطر ذاتی را به همراه دارند چون زمانی که در بدن بیمار کاشته می‌شوند، می‌توانند به سلول‌های سرطانی خطرناک تبدیل شوند.

کشف نوعی ژن مسؤول توقف گسترش سرطان ریه

۱۳۹۳ دوشنبه ۳۰ تير 16:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان موسسه سالک در امریکا ژنی را شناسایی کرده‌اند که مسؤول توقف گسترش سرطان ریه به دیگر بخش‌های بدن است.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مطالعه حاوی شیوه‌ای جدید برای مقابله با یکی از مرگبارترین سرطان‌های جهان است که با شناسایی عامل آن، دانشمندان قادر خواهند بود تمایل بیشتر تعدادی از تومورها را به گسترش‌یافتن در دیگر اعضای بدن توضیح دهند.   به گفته روبن جی شاو، پروفسور زیست مولکولی و سلولی موسه سالک، سرطان ریه حتی در صورت تشخیص زودرس، اغلب قادر به گسترش سریع در سراسر بدن است و هم‌اکنون محققان به دنبال کشف علت تهاجمی‌بودن تعدادی از زیرمجموعه‌های این نوع سرطان هستند.   سرطان ریه که اکثرا بر غیرسیگاری‌ها اثر می‌گذارد، عامل اصلی مرگ‌های مرتبط با سرطان در ایالات متحده بوده و سالانه تقریبا 160 هزار تن را در این کشور به کام مرگ می‌برد. علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌های زیاد امریکا در درمان سرطان ریه، 80 درصد بیماران ظرف پنج سال پس از تشخیص و عمدتا به دلیل تمایل خشونت‌آمیز این بیماری به گسترش در سراسر بدن، جان خود را از دست می‌دهند.   محققان از پیش می‌دانستند یک پنجم سرطان‌های ریه فاقد ژنی ضدسرطانی به نام LKB1 (که STK11 نیز نامیده می‌شود) هستند. در نتیجه، این نوع سرطان‌ها اغلب خشن بوده و به سرعت در سراسر بدن پخش می‌شوند، با این حال کسی از چگونگی کارکرد این ژن اطلاعی نداشت.   هم‌اکنون تیم علمی موسسه سالک دریافته ژنی موسوم به DIXDC1 دستورالعمل‌هایی را از LKB1 دریافت می‌کند تا اندازه و تعداد چسبندگی‌های کانونی را تغییر دهد.   زمانی که DIXDC1 فعال است، حدود شش یا تعداد بیشتری از چسبندگی‌های کانونی بزرگ و چسبناک شده و سلول‌ها را در جای خود قفل می‌کنند، اما زمانی که ژن DIXDC1 مسدود یا غیرفعال است، چسبندگی‌ها کوچک و زیاد شده و منجر به ظهور صدها «دست» کوچک می‌شوند که سلول را در پاسخ به علائم فراسلولی به سمت جلو هدایت می‌کنند. این امر به سلول‌های تومور امکان حرکت در سراسر جریان خوب و کمین‌کردن در اندام‌های سراسر بدن را می‌دهد.   جزئیات این دستاورد علمی در مجله Molecular Cell منتشر شده است.

آنزیمی که شایع‌ترین سرطان کلیه را متوقف می‌کند

۱۳۹۳ دوشنبه ۳۰ تير 16:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 تیمی از محققان «مدرسه پزشکی پرلمان» در دانشگاه پنسیلوانیا آنزیمی را شناسایی کرده‌اند که رشد تومور سرطانی کلیه را متوقف می‌کند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان دریافتند آنزیمی موسوم به FBP1 که برای تنظیم متابولیسم حیاتی است، به مولفه‌ای در درون هسته سلول‌های کلیه متصل می‌شود و تولید انرژی را در بدنه سلول محدود می‌کند.   سلول‌های تومور فاقد FBP1 انرژی را بسیار سریع‌تر از همتاهای غیرسرطانی‌شان تولید می‌کنند اما زمانی که آنزیم موجود در چنین سلول‌هایی به درستی کار کند، رشد سلول خارج از کنترل متوقف می‌شود.   تیم علمی آنزیم‌های متابولیک را در بیش از 600 تومور تحلیل کرد و مشخص شد بیان آنزیم در تمامی بافت‌های سرطان کلیه‌ای که آن‌ها مطالعه کردند، متوقف شده بود. محققان در سلول‌های فاقد این آنزیم اثر Warburg را مشاهده کردند؛ در این پدیده، سلول‌های بدخیم به سرعت در حال رشد، بیش‌فعال می‌شوند و انرژی را 200 برابر سریع‌تر از سلول‌های غیرسرطانی تولید می‌کنند.   جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.

درمان بیماری‌های مزمن با دندان شیری

۱۳۹۳ دوشنبه ۳۰ تير 16:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان از سلول‌های بنیادی دندان شیری برای درمان بیماری‌های مزمن بهره می‌برند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با کشف سلول‌های بنیادی در دندان‌های شیری طی چند سال اخیر، نوعی منبع سلول بنیادی در دسترس شناسایی شده است.   دکتر «او شانکر» از موسسه علم پزشکی BHU هند معتقد است سلول‌های بنیادی را می‌توان از هر استخوان بدن و همچنین دندان شیری و خون دریافت کرد.   به گفته وی، اشتقاق این سلول‌ها از دندان‌های شیری دارای مزیت‌های فراوانی است زیرا سلول‌های بنیادی دندان پتانسیل درمان بیماری‌های مختلف در آینده از قبیل بیماری قلبی و سرطان خون را دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند دندان جدید و استخوان آرواره را رشد دهند.   سلول‌های بنیادی دندان جدای از این که قابل‌دسترس‌ترین سلول‌های بنیادی به شمار می‌آیند، دارای فوائد پزشکی مهم در طراحی درمان‌های مختلف جدید هستند. افزون بر این، استفاده از سلول‌های بنیادی خود فرد در درمان‌های پزشکی به معنای خطر پایین‌تر پس‌زنی آن‌ها توسط بدن و کاهش نیاز به داروهای قوی است که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند.   بر اساس تحقیقات انجام‌شده، سلول‌های بنیادی دندان در میان قدرتمندترین سلول‌های بدن انسان قرار دارند و در مقایسه با سلول‌های مشتق‌شده از دیگر بافت‌های بدن، سریع‌تر تکثیر می‌شوند.

یافته‌های محقق ایرانی درباره تأثیر پرت‌کردن حواس فرد در نابودی حافظه

۱۳۹۳ دوشنبه ۳۰ تير 16:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بر هم زدن تمرکز فرد به اندازه‌ای مضر است که حتی یک دقیقه حواس‌پرتی می‌تواند حافظه کوتاه‌مدت انسان را کاملا پاک کند.   به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس نتایج یک مطالعه جدید به رهبری سیروس فروغی، اگر حواس شخصی هنگام تلاش برای تمرکزکردن روی موضوعی پرت شود، وی باید از نو آغاز کند زیرا نمی‌تواند به یاد آورد در حال انجام چه کاری بوده است.   فروغی از دانشگاه جرج میسون آمریکا و همکارانش مدعی‌اند یافته‌هایشان باید زنگ هشداری برای مالکان گوشی هوشمند باشد زیرا کاربران معمولا گوشی‌هاشان را 125 بار در روز بررسی می‌کنند.   این موضوع نشان می‌دهد انسان‌ها بیش از آنچه فکر می‌کردند به ماهی قرمز شباهت دارند زیرا حافظه این حیوان تنها چند ثانیه طول می‌کشد.   در این تحقیق، محققان از سوژه‌های آزمایشی خواستند پاسخ‌شان به یک امتحان را به صورت طرحواره یادداشت کنند و سپس پاسخ کامل را تحت سه شرایط بنویسند. نخست آن‌ها باید بدون این که حواسشان پرت می‌شد، می‌نوشتند؛ دوم این که این افراد هنگام نوشتن طرحواره سه بار حواسشان پرت می‌شد و سوم این که سوژه‌ها هنگام نوشتن پاسخ کامل سه بار حواسشان پرت می‌شد.   در طول هر یک از بازه‌های زمانی یک دقیقه‌ وقفه، سوژه‌های آزمایشی باید مسائل ریاضی را حل می‌کردند.   یافته‌های حاصل نشان داد این وقفه‌ها موجب کیفیت ضعیف پاسخ‌های نوشتاری افراد در 95 درصد موارد شد.   این نخستین مطالعه‌ای است که اثر پرت‌شدن حواس را روی کیفیت کار فرد نشان می‌دهد.

«ناپروکسن» خطر حمله قلبی را در زنان یائسه افزایش می‌دهد

۱۳۹۳ يکشنبه ۲۹ تير 14:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد: برای زنان یائسه‌ای که انواع مشخصی از مسکن‌ها موسوم به NSAIDs را مصرف می‌کنند، خطر حمله قلبی افزایش پیدا می‌کند.   به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان، محققان دانشگاه فلوریدا با همکاری پژوهشگران سایر دانشگاه‌ها از جمله هاروارد کشف کرده‌اند که مصرف منظم بعضی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خطر سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ را در زنان یائسه افزایش می‌دهد.   طی این پژوهش مشخص شد که مصرف منظم «ناپروکسن» - ماده فعال در داروهایی نظیر ناپروکسن سدیم (Aleve)- با افزایش 10 درصدی خطرات ذکر شده مرتبط است و این در حالی است که اغلب مردم تصور می‌کنند که مصرف داروی ناپروکسن از سایر داروها ایمن‌تر است.   به منظور انجام این تحقیق، 160 هزار زن یائسه که 53 هزار و 142 نفرشان به طور منظم، NSAIDs مصرف می‌کردند به مدت 15 سال مورد بررسی قرار گرفتند.   پس از کنترل سایر مولفه‌های تاثیر گذار نظیر چاقی، فشار خون بالا، دیابت و مصرف آسپرین، رابطه بین مصرف NSAIDs و خطر مرگ ناشی از حمله قلبی و سکته مغزی آشکار شد.   NSAIDs شامل داروهایی نظیر ناپروکسن، ایبوپروفن، روفکوکسیب با نام تجاری (vioxx) - استفاده از این دارو به علت افزایش خطر حمله قلبی منسوخ شده است- و سلکوکسیب می‌شود.   در این تحقیق رابطه‌ای بین مصرف ایبوپروفن و خطرات ذکر شده برای ناپروکسن مطرح نشد.   این پژوهش در مجله Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes منتشر شده است.

کشف پروتئینی که صدمات دیابت را معکوس می‌کند

۱۳۹۳ يکشنبه ۲۹ تير 14:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان موسسه سالک در کالیفرنیا موفق به درمانی برای دیابت نوع دو شده‌اند که می‌تواند روند آن را معکوس کند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان پروتئینی را شناسایی کردند که بطور طبیعی در بدن تولید شده و دیابت نوع دو را در موش‌های بیمار درمان کرد. آنها معتقدند می‌توان این نتایج را به آسانی در انسان نیز بدست آورد.   دستاورد محققان باعث افزایش امیدها در مورد تولید داروی ارزانی شده که بطور موثر با یکی از سریع‌ترین بیماری‌های جهان از لحاظ رشد مقابله کند.   پروتئین FGF1 در حال حاضر نقشی حیاتی در رشد سلول‌ها و ترمیم بافت انسان ایفا می‌کند اما بطور معمول هرگز وارد جریان خون نمی‌شود.   متخصصان دیابت دریافتند، زمانی که پروتئین به عضله تزریق شده و با خون تعامل پیدا می‌کند، بطور چشمگیری سطوح قند خون را کاهش می‌دهد.   مهمتر اینکه بنظر می‌رسد این پروتئین علل ریشه‌ای دیابت نوع دو را معکوس کرده و باعث واکنش سیستم متابولیکی به انسولین می‌شود.   در موشهای چاق مبتلا به دیابت نوع دو، تنها یک تزریق از پروتئین FGF1 باعث بازیابی سطوح قند خون به سطح سالم برای دو روز شد. همچنین محققان دریافتند که درمان مداوم با این پروتئین باعث معکوس شدن عدم حساسیت به انسولین شد.   بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بتدریج حساسیت خود را در برابر تاثیرات هورمون از دست داده و قند خون آنها افزایش می‌یابد.   درمانهای کنونی در دسترس با هدف ارتقاء سطوح انسولین و معکوس کردن مقاومت بدن به انسولین با تغییر فعالیت ژن ارائه می‌شوند.   اما داروها با خود عوارض جانبی نیز به همراه داشته و ممکن است باعث کاهش بیش از حد قند خون و متعاقب آن هیپوگلیسمی مرگبار شود.   محققان که پژوهش آنها در مجله نیچر منتشر شده، دریافتند موشهای بدون پروتئین مذکور در زمان مواجهه با یک رژیم پر چرب به سرعت به دیابت مبتلا می‌شدند که این امر نشانگر نقش کلیدی FGF1 در تنظیم سطوح قند خون است.   پروتئین FGF1 از مزیتهایی در مقایسه با داروهای کنونی دیابت برخوردار است که با طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی از افزایش وزن ناخواسته گرفته تا مشکلات قلبی و کیلوی خطرناک همراهند.   دانشمندان هنوز نحوه دقیق عملکرد این پروتئین را درک نکرده‌اند اما امیدوارند محققان دیگر بتوانند ویژگیهای آن را بررسی کنند.

موفقیت محققان کشور در تولید کرم لاغری موضعی از عصاره شیرین بیان

۱۳۹۳ يکشنبه ۲۹ تير 14:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت کرم لاغری موضعی با استفاده از عصاره شیرین بیان شدند.   به گزارش سرویس علمی ایسنا، این اختراع به همت دکتر حسین عرفایی، استاد گروه فارماسوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با شماره 80188 در اداره اختراعات به ثبت رسیده است.   دکتر حسین عرفایی در خصوص این اختراع گفت: این کرم بر مبنای بلوکه کردن آنزیم 11 بتا هیدروکسی استروئید دهیدروژناز توسط اسید گلیسرتنیک موجود در عصاره ریزوم گیاه شیرین بیان استوار است و درنتیجه موجب کاهش فراهمی کورتیزول در سطح سلول‌های چرب (adipocytes) می‌شود.   استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:‌ در این کرم موضعی با استفاده از مکانیسم‌های تعریق موضعی با روغن‌های حامل پوشش دهنده و مواد گیاهی تعریق کننده و وجود جذب افزاها در حامل، موجب جذب سریع ماده می‌شود.   عرفایی تصریح کرد: کارآزمایی بالینی این کرم با مقایسه با دارونما (placebo) نشان داد که بر فشار خون تاثیر نداشته و پس از 7 تا 10 روز از مصرف روزی حداقل دوبار برموضع مورد نظر موجب کاهش چربی می‌شود.   وی با اشاره به اینکه بر اساس ضخامت لایه چربی زیر پوستی می‌توان تا شروع به چروکیده شدن پوست از این کرم موضعی استفاده کرد، تصریح کرد: بر اساس کارآزمایی‌های بالینی انجام شده، استفاده از این کرم لاغری هیچ عارضه‌ای نداشته است.

یک خبر خوب درباره یک بیماری بد کاهش خطر زوال عقل در پیری با فشار خون بالا!

۱۳۹۳ شنبه ۲۸ تير 11:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهش‌های تازه نشان داده است افراد مبتلا به فشار خون بالا در سنین پیری ممکن است از مزیت غیرمنتظره کاهش خطر زوال عقل برخوردار شوند.   به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نتایج این پژوهش حاکیست که هر چه خوانشهای فشار خون بالاتر بود، خطر ابتلا به زوال عقل کاهش می‌یافت.   درحالیکه افزایش فشار خون در سنین میانسالی ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و دیگر انواع زوال عقل را افزایش دهد، اما تاثیرات آن در سالهای پیری روی مثبت خود را نشان می‌دهد.   شواهد نوظهوری وجود دارد که نقش فشار خون بالا در خطر ابتلا به زوال عقل ممکن است با گذر زمان تغییر کرده و حتی شاید به حفظ بیماران بالای 90 سال در برابر این بیماری کمک کند.   پژوهش محققان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین به بررسی ارتباط بین زوال عقل، سنی که این بیماری در آن تشخیص داده شده و خوانشهای فشار خون در سنین بالای 90 سال پرداخت.   محققان در یک پژوهش مداوم بالای 90 سال، 625 بازنشسته را هر شش ماه و برای 10 سال پیگیری کردند.   در زمان ثبت‌نام، شرکت‌کنندگان به زوال عقل مبتلا نبوده و میانگین سن آنها 93 سال بود. همچنین دو سوم این شرکت‌کنندگان را زنان تشکیل دادند.   بیمارانی که بین سنین 80 تا 89 سالگی به فشار خون بالا مبتلا شدند، بطور چشمگیری در معرض خطر پایین‌تر ابتلا به زوال عقل در مقایسه با افرادی قرار داشتند که این خوانش در آنها عادی بود.   افرادی که در دهه 90 سالگی خود با فشار خون بالا روبرو می‌شدند، با خطر ابتلای پایین‌تری نسبت به گروه قبل مواجه بودند.   این نتایج بدون توجه به مصرف دارو برای درمان فشار خون بالا توسط شرکت‌کنندگان انجام شد.   پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که درمان فشار خون ممکن است خطر از دست رفتن حافظه در سنین بالا را کاهش دهد.   این پژوهش در نشست بین‌المللی انجمن آلزایمر ارائه شد.

اولین مغز کشف شده جهان متعلق به که بود؟

۱۳۹۳ شنبه ۲۸ تير 11:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان دانشگاه آریزونا دریافتند مغزی که سال گذشته کشف شده است، به اولین شکارچی جهان تعلق داشت.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مغز کاملا حفظ شده در فسیل یک موجود پیدا شد که حدود 250 میلیون سال قبل در دوره کامبرین زیرین می‌زیسته است.   کشف مذکور به نمایش مغزی پرداخته که به شکل عجیبی ساده‌تر و دارای پیچیدگی کمتر از مغزهای شناخته شده فسیلهای برخی از شکارهای حیوانی است.   این یافته‌ها برای اولین بار، یک مغز فسیل شده را شناسایی کرده که بنظر می‌رسد متعلق به برترین شکارچیان زمان خود یعنی Anomalocarididها باشد و به معنی میگوی غیرعادی است.   این پندپایان هولناک که مدتها قبل منقرض شده‌اند، اولین بار به شکل فسیل‌هایی در اواخر قرن نوزدهم کشف شدند اما تا اوایل دهه 1980 بخوبی شناخته نشده بودند.   محل این موجودات در درخت حیات هنوز در میات دانشمندان مورد بحث است.   به گفته دانشمندان این موجود از مغزی مشابه برخی از شکارهای احتمالی آن برخوردار بوده و بسیار شبیه گروه مدرنی از حیوانات کرم مانند است.   گونه جدید Lyrarapax unguispinus نام گرفته که به معنی شکارچی چنگال کاجی چنگی شکل است.   این مغز نشان می‌دهد به گروهی از حیوانات تعلق داشته که نوادگان زنده آنهاnychophorans یا کرمهای بنفش نام دارند. این حیوانات کرم شکل به پاهای غیرمتصل ریشه‌داری مجهزند که در نهایت به یک جفت پنجه کوچک ختم می‌شوند.   کرمهای بنفش که آنها هم شکارچیان انحصاری هستند،‌تنها تا چند سانتی‌متر رشد کرده و بیشتر در نیمکره جنوبی در نزدیکی شکارهای مطلوبشان یعنی سوسک‌ها و حشرات ریز دیگر زندگی می‌کنند.   دو شاخک بلند بالای سر این موجود قرار داشته که به یک جفت چشم کوچک متصل هستند.   به گفته محققان، آناتومی فسیل Anomalocaridid از جهات بسیاری شبیه کرمهای بنفش امروزی است. کرمها از مغز ساده‌ای در جلوی دهان و یک جفت گانگلیون – مجموعه‌ای از سلولهای عصبی – در جلوی عصب اپتیکی و در پایه شاخکهای بلندشان برخوردارند. فسیل کشف شده نیز از همین ویژگیها برخوردار است.   این شباهت‌ها می‌تواند نشانگر ارتباط دور این دو موجود با یکدیگر باشد.

کشف فرآیندی نادرتر از هیگز

۱۳۹۳ جمعه ۲۷ تير 13:21 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 فیزیکدانان از کشف نخستین شواهد از فرآیندی به مراتب نادرتر از تولید ذره هیگز خبر می‌دهند که می‌تواند برای آزمایش مکانیسمی که بوسیله آن هیگز به دیگر ذرات بنیادی جرم می‌دهد، مورد استفاده قرار گیرد.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این فرآیند بسیار نادر شامل پراگندگی دو ذره بنیادی با بارهای الکتریکی یکسان به نام W bosons بر روی یکدیگر است که یک آزمون دقیق و جدید از مدل استاندارد فیزیک در اختیار محققان قرار می‌دهد.   آنالیز داده‌ها از دو سال قبل با مشارکت فیزیکدانان آزمایشگاه ملی بروکهاون آمریکا، دانشگاه میشیگان و دانشگاه درسدن آغاز شد و میلیاردها برخورد پرتون- پروتون تولید شده در برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC)‌ برای بررسی این رویداد مشاهده شد.   «مارک آندره پیر» از فیزیکدانان آزمایشگاه ملی بروکهاون آمریکا و سرپرست آنالیز نتایج آزمایش ATLAS تأکید کرد: در هر 100 تریلیون برخورد پروتون- پروتون تنها یک برخورد می‌تواند چنین رویدادی را ایجاد کند.   به گفته «پیر»، فرآیند فعل و انفعالات ذره W boson یکی از مواردی بود که امکان آزمایش آن وجود نداشت، چراکه انرژی یا داده‌های کافی برای مشاهده این فرآیند بسیار نادر در اختیار محققان قرار نداشت تا اینکه برخورد دهنده بزرگ هادرون ساخته شد.   اکنون با داده‌های این برخورد دهنده، امکان اندازه‌گیری این فرآیند و بررسی این نکته که آیا ذره تازه کشف شده هیگز فعالیتش را همانند انتظار محققان انجام می‌دهد، فراهم شد.   برای ارزیابی مکانیسم عملکرد ذره هیگز، توزیع محصولات فروپاشی فرآیند پراکندکی ذره W boson اندازه‌گیری می‌شود.   نتایج این مطالعه در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

کشف نوعی پروتئین در دندان برای احیای استخوان

۱۳۹۳ جمعه ۲۷ تير 13:21 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بیمارانی که از پوکی استخوان رنج می‌برند، احتمالا از کشف پروتئینی که نقش مهمی را در احیای استخوان ایفا می‌کند، خرسند خواهند شد.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این پروتئین توسط مهندسان زیستی دانشگاه کوئین مری لندن شناسایی شده است.   پروتئین statherin به طور معمول در شکل‌گیری مینای دندان ایفای نقش می‌کند و جزء مهمی در این عضو از بدن به شمار می‌آید. دانشمندان به تازگی دریافته‌اند بخشی از این پروتئین را می‌توان برای سیگنال‌دادن رشد استخوان به کار برد.   دکتر «آلواتور ماتا» از دانشکده مهندسی و علم مواد و «موسسه زیست‌مهندسی» دانشگاه کوئین مری لندن و یکی از نویسندگان این مقاله نیز گفت: می‌توان از این مولکول خاص برای سیگنال‌دادن سلول‌ها و افزایش رشد استخوان در درون بدن بهره برد.   جزئیات این مطالعه در مجله Biomaterials منتشر شد.

فایده ایستادن به مدت سه ساعت در روز: به اندازه 10 دو مارتون در سال

۱۳۹۳ جمعه ۲۷ تير 13:20 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بنابر اعلام یک متخصص ارشد انگلیسی، ایستادن به مدت سه ساعت در روز در تمامی طول سال به اندازه طی 10 دو ماراتون برای بدن مفید است.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر «مایک لوزه‌مور»، مشاور ارشد پزشکی ورزش در «موسسه ورزش، تمرین و سلامت» انگلستان و رئیس بیمارستان‌های دانشگاه کالج لندن، بر این باور است حتی ورزش‌کردن کم نیز می‌تواند برای سلامتی بدن فرد موثر باشد.   وی در یک مصاحبه‌ تلویزیونی گفت ایستادن به مدت سه ساعت در روز و در تمامی پنج روز هفته به اندازه طی 10 دو مارتون در طول سال برای بدن کارآمد است.   لوزه‌مور گفت: این تصور معمول اشتباه است که تغییرات کوچک مانند ایستادن بی‌فایده است زیرا این عمل موجب ارتقا سلامتی افراد و کاهش خطر ابتلای آن‌ها به بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شود؛ ایستادن همچنین از خطر ابتلای افراد به سرطان می‌کاهد، سطح کلسترول‌شان را کاهش می‌دهد و آن‌ها را لاغرتر می‌کند.

چرا زرافه‌ها با این گردن و پاهای دراز، زمین نمی‌خورند؟

۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۶ تير 14:3 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 کارشناسان حیات وحش راز زمین نخوردن زرافه‌ها را با وجود قد بسیار بلند و وزن سنگین فاش کردند. اینگونه به نظر می‌رسد که زرافه‌ها با وجود داشتن گردن و پاهای دراز برای سرپا ایستادن و حفظ تعادل خود باید مشکل داشته باشند اما در واقعیت اینگونه نیست. کارشناسان حیات وحش راز چگونگی حفظ تعادل و سرپا ایستادن این پستاندار را کشف کرده‌اند. آن‌ها دریافته‌اند که نوعی ساختار رباطی خاص در پای زرافه‌ها از زمین خوردن آن‌ها به دلیل وزن سنگین جلوگیری می‌کند. «کریست باسو»، سرپرست اصلی این مطالعه می‌گوید: زرافه‌ها حیواناتی بسیار سنگین وزن هستند و حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارند. اما با وجود داشتن این وزن، استخوان‌های پای آن‌ها به طور غیرعادی لاغر است. این بدین معناست که استخوان پاهای آن‌ها تحت یک فشار مکانیکی بسیار شدید است. استخوان‌های موجود در پاهای زرافه‌ها که معادل استخوان‌های کف پا (metatarsal) و کف دست (metacarpal) در انسان‌ هستند در این حیوان خیلی بیشتر دراز و کشیده شده‌اند. در واقع این استخوان‌ها حدود نیمی از کل طول پاهای زرافه را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این یک شیار مجزا در امتداد این استخوان‌ها وجود دارد که محل قرار گرفتن ساختاری موسوم به رباط آویزان‌کننده است. این ساختار رباطی همچنین در کالبد سایر حیوانات درشت اندام نظیر اسب‌ها نیز مشاهده می‌شود. به نقل از ساینس‌ورلدریپورت، محققان به منظور بررسی نقش رباط‌ آویزان‌کننده در حفظ وزن سنگین زرافه‌ها، رباط‌های اهدایی باغ وحش‌ها را مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها سپس این رباط‌ها را در قاب‌های محکم جاسازی کرده و آن‌ها را تحت فشار هیدرولیک قرار دادند. در این وضعیت نیرویی بیش از ۲۵۰۰ نیوتن معادل وزن بدن به رباط ها وارد شد. سپس متخصصان مشاهده کردند که این رباط‌ با وجود چنین فشار زیادی حالت عمودی خود را حفظ کرده و بدون نیاز به هیچگونه حمایت اضافی ثابت ماندند. این رباط‌ها در واقع قادر به تحمل وزن سنگین‌تر از این هم بودند. بنابراین مطالعه، این ساختار خاص رباطی به عنوان یک نگهدارنده مستقل و بدون نیاز به دخالت عضلات برای حفظ وزن زرافه‌ها روی پاهای باریک‌شان عمل می‌کند. http://www.khabaronline.ir/detail/364288/science/nature

عجایبی درباره رنگ چشم‌ها/ از تاثیر رنگ چشم بر تحمل درد تا تمایل چشم‌روشن‌ها به مصرف الکل

۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۶ تير 13:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 در حالی که گفته می شود رنگ چشم، پنجره‌ای به روح انسان است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد رنگ چشم افراد می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت سلامتی فرد نیز باشد. محققان سال‌ها در تلاش برای رمزگشایی ارتباط بین رنگ چشم و سلامت او بوده‌اند. گروهی می‌گویند رنگ چشم بر میزان دردی که فرد احساس می‌کند تاثیر دارد، احتمال ابتلای فرد به دیابت را تعیین می‌کند و سرعت ذهن را نشان می‌دهد.   تاثیر رنگ چشم بر تحمل درد در جدیدترین تحقیقات، دانشمندان دانشگاه پیتسبورگ دریافتند، زنان سفید پوست با رنگ چشم روشن، سبز یا آبی، در تحمل درد یا اضطراب عملکرد بهتری نسبت به زنانی دارند که رنگ چشم‌شان قهوه‌ای یا فندقی است. «انا بلفر» استاد هوشبری در این دانشگاه گفت: مطالعه ۵۸ زن باردار نشان داد آن‌هایی که رنگ چشم روشن دارند، در زمان زایمان درد کمتری تجربه می‌کنند. همچنین زنانی که رنگ چشم روشن دارند، پس از زایمان اضطراب، افسردگی و افکار منفی کمتری را از خود بروز می‌دهند. نتایج این تحقیقات در نشست سالانه انجمن درد آمریکا عرضه شده است. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است تا دلایل این تفاوت شناسایی شود اما محققان ارتباط ژنتیکی را عامل این امر می‌دانند.   تا همین اواخر دانش‌پژوهان فکر می‌کردند یک شکل از یک ژن برای رنگ‌های آبی و یک ژن دیگر برای رنگ‌های تیره تر وجود دارد. دکتر «جری لوهلانن» پژوهشگر ارشد علوم زیست مولکولی در دانشگاه جان مور لیورپول گفت: اکنون می‌دانیم که رنگ چشم بر اساس ۱۲ تا ۱۳ تغییر تکی در ژن‌های مردم تعیین می‌شود. به گفته وی این نشانگرهای ژنتیکی به ما شانس خوبی می‌دهد که رنگ چشم یک فرد را مشخص کنیم. این روزها می‌توانیم با دقت ۷۰ تا ۹۰ درصدی رنگ چشم را درست پیش بینی کنیم. این گروه از پژوهشگران در تلاشند رنگ چشم قربانیان قتل یا تصادف را از روی بقایای اسکلت آن‌ها تشخیص دهند.   ژن‌های چند منظوره محققان می‌گویند ژن‌های دخیل در تعیین رنگ چشم، چند کاره و چند منظوره هستند. این ژن‌ها کارهای دیگری نیز در بدن انجام می‌دهند. مثلا ژن یکی از این ژن‌ها به نام NCX-4 که با بیان رنگ چشم تیره‌تر مرتبط است پروتئین‌های مختلفی را کنترل می‌کند که یکی از آن‌ها با درد مرتبط است. همچنین ژن‌های دیگری که با رنگدانه رنگ چشم تیره - ملانین- مرتبط شده‌اند، با درد مرتبطند. بیماری ارثی کبدی سندورم دوبین جانسون نیز که موجب بروز رنگدانه‌های قهوه‌ای در سلول‌های کبدی می‌شود با ملانین مرتبط است.   تمایل چشم آبی‌ها به مصرف الکل محققان بیمارستان دولتی جورجیا با بررسی ۱۲ هزار زن دریافتند آن‌هایی که رنگ چشم روشن‌تر دارند بیش از آن‌هایی که رنگ چشمشان تیره است، الکل مصرف می‌کنند.   مغز فعال‌تر در چشم قهوه‌ای‌ها ملانین نه تنها تیرگی رنگ چشم را تعیین می‌کند بلکه برای ارتباط الکتریکی بین سلول‌های مغزی خاصیت عایق و نارسایی نیز دارد. هر چه ملانین در مغز بیشتر باشد اثر بخشی و حساسیت سلول‌های مغزی بیشتر شده و مغز بهتر کار می‌کند. نتایج این تحقیقات در نشریه تفاوت‌های شخصیتی و فردی منتشر شده است. این مطالعات که نتایج آن در نشریه Perceptual and Motor Skills منتشر شده می‌تواند توضیح دهد که چرا زمان واکنش در افراد دارای رنگ چشم قهوه‌ای سریع‌تر از چشم روشن‌هاست.   مطالعه بهتر با چشم آبی دانش پژوهان دانشگاه ادینبورگ در سال ۱۹۹۱ نیز از این حکایت دارد که دانشجویان دارای رنگ چشم تیره، عملکرد بهتری در آزمایش هوش زمان محدود دارند. ظاهرا واکنش کندتر افراد دارای رنگ چشم آبی احتمالا به معنای آن است که آن‌ها با ملاحظه‌تر و راهبردی‌تر فکر می‌کنند. در آزمایش‌های دانشگاه لوئیزویل نشان داده شد، دانشجویان چشم آبی در فعالیت‌هایی که نیازمند طرح‌ریزی و ساختاربندی زمانی بود مانند گلف و مطالعه برای آزمون‌های پایان ترم، عملکرد بهتری دارند.   همه انسان‌ها چشم قهوه ای دارند رنگ چشم آبی نتیجه یک تکامل انسانی جدید است. محققان دانشگاه کپنهاگ می‌گویند جهش ژنی نیازمند این رنگ، به طور تصادفی و شانسی در جایی در نزدیکی سواحل دریای سیاه در یک فرد و حدودا شش هزار تا ۱۰ هزار سال پیش روی داده و منشا تمامی انسان‌های چشم آبی امروزی بوده است. تغییر ژنتیکی، رنگ آبی را در قرنیه نمی‌سازد بلکه بیشتر سازوکاری را که رنگدانه قهوه ای ملانین را می سازد، خاموش می‌کند. دکتر هانس ایبرگ از دانشگاه کپنهاگ می‌گوید: در اصل چشم همه ما قهوه‌ای است. یک نظریه می‌گوید آب و هوای سرد و آسمان‌های تیره به گسترش تغییر رنگ کمک می‌کند. نبود ملانین موجب می‌شود رنگ پوست افراد نیز روشن‌تر شود و پوست بور و روشن جذب ویتامین D را افزایش می‌دهد. این تغییرات امکان جذب ویتامین دی را برای اهالی اقلیم شمالی که نور آفتاب کمی دریافت می‌کنند ضروری است.   خطر بروز نابینایی برای چشم آبی‌ها چشمان آبی همچنین نور را به طور تدریجی از خود از خود عبور می‌دهند از این رو می‌توانند در نور خورشید ضعیف‌تر، دید خوبی داشته باشند. فرانچسکا مارچتی از مرکز چشم‌پزشکی دانشگاه کالج لندن گفت: افزایش حساسیت به نور موجب می‌شود افراد چشم آبی بیش از دیگران به بیماری تحلیل ماکولای مرتبط با سن ( AMD ) مبتلا شوند. در این بیماری سلول‌های حساس به نور در عقب چشم، شروع به از بین رفتن می‌کنند و دید کم می‌شود. این امر در مورد افراد چشم سبز نیز صدق می‌کند.   رنگ چشم روشن و دیابت دیابت نوع یک بیماری دیگری است که با رنگ چشم مرتبط شده است. یک مطالعه توسط محققان ایتالیایی نشان می‌دهد افراد چشم آبی بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. محققان دریافتند در بین شهروندان لاتزیو و ساردینا که دیابت نوع یک دارند ۲۱ درصد، چشم آبی هستند و ۹ درصد از مبتلایان رنگ چشم دیگری دارند. سه تغییر ژنی مرتبط با رنگ چشم روشن با بروز بیماری دیابت مرتبط شده‌اند.   تاثیر رنگ چشم بر شنوایی مطالعات مختلفی حاکی ازآن است که در کارخانه‌های دارای سر و صدای بلند، کارگرانی که رنگ چشم روشن دارند بیش از بقیه دچار مشکلات شنوایی می‌شوند. محققان در بیمارستان ملی عصب‌شناسی و جراحی اعصاب در لندن می‌گویند رنگدانه ملانین می‌تواند به حفاظت از اعصاب مغزی در برابر آسیب ناشی از سر و صدا کمک کند.   رنگ چشم و شخصیت در سال ۱۹۷۷ محققان در نشریه روانشناسی اجتماعی اعلام کردند احتمال آنکه افراد چشم آبی در گفتگو با یک مشاور احساسات درونی خود را فاش کنند بسیار کم است. مطالعات بیشتر از این یافته حمایت کرده است. در مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۶، روانشناسان آلمانی دریافتند کودکان چشم آبی بیش از کودکان چشم قهوه‌ای احساسات خود را پنهان می‌کنند. مطالعه جداگانه نیز نشان داد کودکان چشم آبی نسبت به چیزهای جدید هوشیار تر عمل می‌کنند. محققان اهل چک در سال ۲۰۱۰ کشف کردند مردان دارای چشم قهوه‌ای از مردان چشم آبی مقتدرترند. آن‌ها می‌گویند رنگ چشم آبی با کودک مرتبط است از این رو افراد چشم آبی بیشتر کودکانه به نظر می‌رسند. رنگ چشم دائمی تا زمانی که نوزاد به سن ۹ ماهگی نرسد مشخص نمی‌شود چرا که تولید ملانین که تعیین کننده رنگ چشم قهوه‌ای و تیره است زمان‌بر بوده و طول می‌کشد تا بدن نوزاد انسان ملانین تولید کند. در برخی از کودکان این تولید رنگ ۱۸ ماه طول می‌کشد. http://www.khabaronline.ir/detail/359630/science/medical

چرا رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای قلب مفید است؟

۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۶ تير 13:56 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهشی جدید نشان داده است که یک آنتی‌اکسیدان قوی موجود در گوجه‌ها، عامل اصلی خیلی از مزایای سلامتی رژیم‌های مدیترانه‌ای است.    پژوهشی جدید نشان می‌دهد که دوز روزانه سس کچاپ گوجه فرنگی می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد رگ‌های خونی بیماران قلبی عروقی را بهبود بخشد. به گزارش دیلی تلگراف، در این تحقیق مشخص شده است که انتی اکسیدان قوی در گوجه فرنگی‌ مورد استفاده در رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد. به شرکت‌کنندگان در این پژوهش یک قرص شامل یک مکمل به نام آترونون داده شد که هر قرص شامل 7 میلی‌گرم عنصر لایکوپن موجود در گوجه‌فرنگی بود. لایکوپن 10 برابر از ویتامین E قوی‌تر است و یک پژوهش پیشین نشان داده که زمانی قدرتش نمایان می شود که به صورت پوره مثلا در کچاپ یا در حضور روغن زیتون استفاده شود. اما چرایی این اثر ناشناخته بود، تا اینکه دانشمندان دانشگاه کمبریج و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه شروع به بررسی فرایندی کردند که به باور آنها، لایکوپن از طریق آن خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌داد. از 36 بیمار مبتلا به بیماری قلبی، مشاهده شد در آنهایی که به طور روزانه یکی از این قرص‌ها را تا دو ماه دریافت می‌کردند، رگ‌های خونی تا 53 درصد گشاد شده‌اند. دانشمندان معتقدند که این امر ناشی از بهبود عملکرد اندوسلیوم یا همان پوشش سلولی دیوار داخلی رگ‌های خونی است. قرص گوجه‌فرنگی هیچ اثری روی داوطلب‌های «سالم» که رگ‌های خونی نرمالی دارند، نگذاشت. تنگی عروق، جریان خون را کاهش می‌دهد و یکی از عواملی است که می‌تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود. این تحقیق حاوی آزمایش‌های اتفاقی برای اندازه‌گیری عملکرد رگ‌های خونی موسوم به جریان خون ساعد بود، که پیش‌بینی کننده خطر بیماری‌های عروقی در آینده است. به 36 بیمار قلبی و عروقی و 36 فرد سالم، یک مکمل 7 میلی‌گرمی از لایکوپن با نام تجاری اتروون یا پلاکبو داده شد. (این مکمل‌ها از انواع موجود در بازار انتخاب شده بودند). همه بیماران قلبی عروقی این آزمایش، استاتین‌های کاهنده کلسترول دریافت می‌کردند با این وجود، هنوز عملکرد اندوسلیوم (دیواره داخلی رگ های خونی) آنها در مقایسه با داوطلب‌های سالم، نسبتا معیوب بود. این عملکرد، توسط پاسخ رگ‌های خونی در ساعد به یک مولکول طبیعی به نام استیلکولین، تعیین می‌شود. عملکرد اندوسلیال وقایع آینده را پیش بینی می‌کند، بنابراین داشتن یک اندوسلیوم سالم عاملی مهم در جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی است. محققان دریافتند که 7 میلی‌گرم مکمل دهانی لایکوپن عامل اندوسلیال در بیماران را بهبود بخشیده و نرمال می‌کند، اما این اتفاق برای افراد سالم رخ نمی‌دهد. لایکوپن سبب می‌شود که رگ‌ها بیشتر از نصف مقدار اصلی خود پهن‌تر شوند، یعنی تا 53 درصد. تنگی عروق خونی یک عامل کلیدی است که منجر به حمله قلبی و سکته می‌شود. هر چند این مکمل اثری روی فشار خون، سفتی شریانی یا سطوح لیپیدها ندارد. دکتر جوزف چریان محقق اصلی این پژوهش از بیمارستان ادینبورگ و دانشگاه کمبریج، می‌گوید: «تحقیق گران‌قدری وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم مدیترانه‌ای (که شامل لایکوپن یافت شده در گوجه‌فرنگی و دیگر میوه‌ها می شود) برای سلامت دستگاه قلبی و عروقی انسان مفید است. اما تا کنون، این که مکانیسم‌های آن چه می‌توانند باشند، به صورت یک راز باقی مانده بود. ما به طور کاملا واضحی نشان داده‌ایم که لایکوپن عملکرد رگ‌های خونی را در بیماران قلبی عروقی بهبود می‌بخشد. این تحقیق نیاز برای یک رژیم سالم در افرادی با خطر بیماری‌های قلبی و سکته تقویت می‌کند. یک قرص گوجه‌فرنگی روزانه، جایگزینی برای درمان‌های دیگر نیست، اما می‌تواند در کنار دیگر داروهای استفاده شده برای درمان این بیماری‌ها برای بدن مفید باشد. ولی ما نمی‌توانیم به این پرسش پاسخ دهیم دهیم که آیا این قرص خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد یا خیر. زیرا این مسئله نیاز به ازمایش‌های بیشتر و بررسی نتایج دقیق‌تر دارد». پروفسور جرمی پیرسون مدیر پزشکی بنیاد قلب انگلیس، که نهاد او به تامین هزینه این تحقیق کمک کرده، می‌گوید: «عملکرد اندوسلیال معیوب یک پیشگوی شناخته شده از خطر افزایش یافته بیماری قلبی در آینده است. کار بیشتری لازم است تا بفهمیم که آیا اثرات سودمند مشاهده شده در این تحقیق کوچک می‌تواند نشان دهنده مزیت کلینیکی برای بیماران در معرض خطر باشد یا نه». خواص ضد سرطانی لایکوپن به خصوص در ارتباط با سرطان پروستات بیش از پیش مشخص شده است اما مدرک متقاعد کننده‌ای که این ترکیب واقعا بتواند با سرطان بجنگد، وجود ندارد. http://www.khabaronline.ir/detail/359860/science/medical

از لامپ‌های ال‌ای‌دی چه می‌دایند/ آیا این لامپ‌ها سرطان‌زا هستند؟

۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۶ تير 13:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 لامپ‌های ال‌ای‌دی به عنوان یکی از منابع روشنایی با دو ویژگی مصرف کم و عمر نسبتا بالا به سرعت جایگزین لامپ‌های رشته‌ای شدند. اگرچه این لامپ‌ها صنعت روشنایی را تغییر دادند اما تهدیدزا بودن آن‌ها برای سلامتی افراد سوالی است که جوامع پزشکی را به خود مشغول داشته است. لامپ ال‌ای‌دی LED lamp نوعی لامپ جامد است که با استفاده از سیستم دیود نورافشان مصرف انرژی را بسیار کاهش می‌دهد و همین امر سبب شده تا طرفداران ویژه‌ای را در میان تولید کنندگان، فروشندگان و مصرف کنندگان این نوع کالا داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های این لامپ‌ها که روزی فقط به عنوان منبع نور قرمز شناخته می‌شدند، عمر بالای آن‌هاست. LED مخفف کلمات Light emitting diode یا دیود ساطع کننده نور است. این نوع دیودها نیمه‌هادی‌هایی هستند که با گذر جریان از آن‌ها مقداری انرژی به صورت نور از آن‌ها ساطع می‌شود. در واقع افزایش جمعیت جهان و مصرف زیاد انرژی در لامپ‌های معمولی یا همان لامپ‌های رشته‌ای و همچنین افزایش حجم تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از آن عواملی بودند که جای لامپ‌های ال‌ای‌دی را در صنایع مختلف جهان باز کردند. اکنون لامپ های ال‌ای‌دی با سپری کردن سیر تحول از ارکان اصلی خانه‌های هوشمند هستند و به نظر می‌رسد روند روبه پیشرفت آن‌ها در صنایع سبب می‌شود تا این کالای کم حجم جای بسیاری دیگر از انواع لامپ‌های نوری بگیرد. براساس تحقیقات موسسه تحقیقاتی ˈنویگنتˈ آمریکا تا سال ۲۰۲۳ میلادی مصرف لامپ‌های LED در جهان فراگیری بسیاری زیادی پیدا خواهد کرد. آیا لامپ‌های LED سرطان زاست؟ محققان می‌گویند: علت اصلی سرطان‌زا بودن هر منبع نوری ناشی از قرار گرفتن در معرض تابش اشعه فرابنفش و مواد شیمیایی خطرناک به کار رفته درون آن است. به گزارش مجله علمی ساینتیفیک امریکن (scientific American)، با توجه به اینکه لامپ‌های ال‌ای‌دی از جیوه استفاده نمی‌کنند در زمره منابع نوری سبز محسوب می‌شود. از طرفی به دلیل بازده بالا در انتشار نور و میزان کم مصرف انرژی قابل رقابت با انواع دیگر لامپ‌های کم مصرف هستند. البته تهدیدات این لامپ ها مورد توجه سایر مراکز تحقیقاتی قرار گرفت. نتایج یک مطالعه که در مجله علوم و تکنولوژی محیط زیست آمریکا منتشر شده ،حاکی از آن است که این نوع لامپ حاوی مواد سمی از جمله ˈسربˈ، ˈآرسنیکˈ است. این تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا (UC) انجام شد و طی آن آزمایش‌هایی بر روی لامپ‌های ال‌ای‌دی چراغ‌های تزئینی، چراغ‌های راهنمایی و چراغ‌های ترمز خودروها انجام شد. نتایج این تحقیق این گونه گزارش شد که لامپ‌های ال‌ای‌دی قرمز رنگ با شدت کم، هشت برابر سرب بیشتر نسبت به انواع دیگر این لامپ‌ها دارند. طبق این گزارش، لامپ ال‌ای‌دی سفید حاوی حداقل این میزان سرب است. همچنین نیکل از دیگر فلزات سنگین به کار رفته در لامپ‌های ال‌ای‌دی است که باعث ایجاد واکنش‌های حساسیت‌زا در یک پنجم از افراد جامعه می‌شود. مس از دیگر فلزات سنگینی است که در ساخت این نوع لامپ‌ها استفاده می‌شود که به عنوان یک تهدید مهم زیست محیطی محسوب می‌شود زیرا اگر این فلز از بقایای لامپ‌ها ال‌ای‌دی وارد رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شود، مسمومیت آبزیان را به دنبال دارد. ال‌ای‌دی زباله‌ای خطرناک/ لامپ شکسته با دستکش جمع شود محققان می‌گویند: در حالی که شکستن و یا بازکردن یک لامپ ال‌ای‌دی و تنفس دود و بخارات ناشی از آن باعث بروز سرطان نمی‌شود اما مواد سمی موجود در آن باعث بروز بیماری‌های مهمی در بدن می‌شود. از این رو اگر یک لامپ ال‌ای‌دی در خانه شکست باید در زمره زباله‌های خطرناک محسوب شود و برای تمیز کردن آن از دستکش استفاده شود. تمیزکردن زباله‌های ال‌ای‌دی هم اقدامی پر احتیاط است. برای جمع آوری زباله‌های ال‌ای‌دی‌های چراغ‌های راهنمایی و رانندگی که در آن‌ها از لامپ‌های قرمز رنگ استفاده شده باید از لباس خاص محافظ استفاده شود. همچنین کارشناسان زیست محیط دانشگاه کالیفرنیا آمریکا می‌گویند: باید توجه داشت که این نوع لامپ‌ها باید به عنوان زباله جداگانه دفن شوند. این محققان توصیه می‌کنند: سازندگان این نوع لامپ‌ها می‌توانند با کاهش غلظت فلزات سنگین در این نوع محصولات سلامت هرچه بیشتر این نوع لامپ‌ها را افزایش دهند. داخل لامپ‌های LED چیست؟ لامپ ال‌ای‌دی یا ˈدیودهای ساطع کننده نورˈ از یک حباب با دو سر پلاستیکی تشکیل شده است. طبق گزارش فنی گاردین، تولید نور در لامپ‌های ال‌ای‌دی هنگامی رخ می‌دهد که الکترون‌های داخل دیودها انرژی را در شکلی از نور ساطع می‌کنند. این نوع منابع انرژی تا ۸۵ درصد نسبت به انواع دیگر لامپ‌های نوری مرسوم و تا ۱۰ درصد نسبت به لامپ‌های فلورسنت برق کمتری مصرف می‌کنند. لامپ‌های ال‌ای‌دی روشنایی خانه‌های هوشمند اکنون این لامپ‌ها به عنوان یکی از ابزار مهم خانه‌های هوشمند مورد استفاده عمومی پیدا کرده است به گونه‌ای که کاربران با سوئیچ کردن بر روی لامپ‌های ال‌ای‌دی بی سیم می‌توانند از طریق تلفن‌های همراه و یا کامپیوترهای خود روشن و خاموش بودن آن‌ها را کنترل کنند. اگرچه این امر مقرون به صرفه است اما خطر هک شدن و رویارویی با هکران را نیز به دنبال دارد. البته این خطر در کمین هر دستگاه متصل به اینترنت نیز هست. ویژگی‌های لامپ‌های ال‌ای‌دی کارشناسان می‌گویند طول عمر، بازده نوری بالا، تنظیم شدت نور، تنظیم زاویه تابش، جریان راه اندازی از جمله مزایای استفاده از لامپ‌های روشنایی ال‌ای‌دی است. این لامپ ها در دمای منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۸۵ درجه سانتی گراد قابل استفاده‌اند و به این ترتیب این نوع لامپ‌ها در هر فصلی در کره خاکی قابل استفاده است. حشرات از نور ال‌ای‌دی گریزان در لامپ‌های قدیمی بعد از گرد و غبار، آلودگی ناشی از تجمع حشرات مهمترین عامل کاهش نور محسوب می‌شود و همین امر سبب کاهش شدید بازده نور است. از این رو لامپ‌ها باید هر از چندگاهی تمیز شوند، اما لامپ‌های ال‌ای‌دی نه تنها حشرات را جذب نمی‌کنند بلکه آن‌ها را پراکنده می‌کنند. طبق این گزارش، اگرچه این لامپ‌ها دارای معایب زیست محیطی متعددی است اما از نظر کیفیت نور، میزان مصرف انرژی و اثرات زیست محیطی در مقایسه با لامپ‌های فلورسنت فشرده دارای مواد سمی کمتری است. http://www.khabaronline.ir/detail/365448/science/technology

رقص عروس دریایی در مدار زمین

۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۶ تير 13:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 این تصویر که در نگاه اول شنای عروس دریایی را در اقیانوس تداعی می‌کند، دود برجامانده از موشک سایوز است که پس از ورود به لایه‌های رقیق جو زمین به این شکل درآمده است.   موشک سایوز صبح سه‌شنبه گذشته ۸ جولای / ۱۸ تیر به فضا پرتاب شد تا ماهواره هواشناسی Meteor-M2 را در مدار زمین قرار دهد. آسمان صاف و شرایط جوی فوق‌العاده پایگاه بایکونور در قزاقستان این امکان را برای آناتولی زاک فراهم کرد تا چنین تصویری را ثبت کند. مرحله اول موشک سایوز دارای چهار موتور است و بسته به شرایط جوی می‌تواند شکل‌های مختلفی را ایجاد کند. عموم دانشمندان شهودی از دینامیک گازها در شرایط نزدیک خلأ ندارند، چراکه حتی در آزمایشگاه‌ها نیز فراهم آوردن چنین شرایطی کار سختی است. برخلاف تعریف عمومی از گازها، در ارتفاعات بالای جو که عملا هوایی برای تداخل با گازهای داغ خروجی از بوستر موشک وجود ندارد، گازها می‌توانند الگوهایی کاملا منظم بگیرند و حجم وسیعی را اشغال کنند.  در دوره جنگ سرد، پدیده‌های مشابهی از رد برجامانده از موشک‌های حامل ماهواره یا موشک‌های بالستیک به اشتباه به یوفو (اجرام پرنده ناشناس) تعبیر شد. پس از رواج دوربین‌های دیجیتال و گوشی‌های هوشمند در دهه اخیر، تصاویر بیشتری از چنین پدیده‌هایی منتشر شد، همانند پدیده نورانی شامگاه ۱۸ خرداد ۱۳۹۱ در ایران که مربوط به آزمایش موشک بالستیک روسیه بود. http://www.khabaronline.ir/detail/365321/science/astronomy

خطرات ناخن جویدن، نوک انگشتان خود را تلخ کنید

۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۵ تير 15:33 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  یک محقق آمریکایی می گوید: ناخن جویدن علاوه بر اینکه عملی زشت و ناپسند است، آلودگی به باکتری های ایی کولی، سالمونلا ، ابتلا به اسهال و درد معده به دنبال دارد.   به گزارش ایرنا از هلث، «ریچارد شر» متخصص پوست در کالج پزشکی «کرونل ویل» نیویورک می گوید: پیامدهای پزشکی ناخن جویدن بدتراز چیزی است که تصور می شود. وی با اشاره به تجمع انواعی از میکروب ها در زیر ناخن ها، افزود: خطرناک ترین باکتری که در زیر ناخن وجود دارد از خانواده ای به نام «انتروباکتریاسه» (enterobacteriaceae) است که شامل سالمونلا و ایی کولی می شود. وی ادامه داد: محل گرم زیر ناخن شرایط مناسبی برای رشد این باکتری ها ایجاد می کند. ورود این باکتری ها به دهان و معده باعث بروز عفونت های معده و روده می شوند که اغلب به بروز اسهال و درد حاد شکم منجر می شود. این متخصص همچنین هشدار داد: از سوی دیگر بروز بریدگی های کوچک بر روی نوک انگشتان موجب نفوذ باکتری به زیر پوست می شود و عفونتی به نام «پارونیشیای» (paronychia) ایجاد می کند. این عفونت باعث بروز التهاب و تورمی می شود که باید با جراحی عفونت آن تخلیه و با آنتی بیوتیک یا ضد قارچ درمان شود. ویروس زگیل، HPV، مشکل دیگری برای افرادی است که ناخن می جوند زیرا این ویروس از طریق انگشتان به دهان منتقل می شود و مشکلات دندانی و لثه ایجاد می کند. شر می گوید: از سوی دیگر جویدن مداوم ناخن ها موجب بهم خوردن ارتباط دندان های بالایی و پایینی می شود بطوریکه دندان افرادی که مدام ناخن های خود را می جوند به سمت خارج تمایل پیدا می کند. وی با بیان اینکه ترک این عادت دشوار است،گفت:برای کنار گذاشتن این عادت بهتر است نوک انگشتان خود را تلخ کنید.

شباهت ژنتیکی با دوستان بیش از غریبه ها

۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۵ تير 15:31 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان آمریکایی با بررسی اختلاف های میان دو هزار نفر از اهالی شهر کوچک (فرامینگام) دریافتند که اشتراک ژنتیکی افراد با دوستانشان یک دهم درصد بیش از شباهت با غریبه هاست.   به گزارش ایرنا از بی بی سی ،مردم اغلب از این موضوع حرف می زنند که چطور دوستانشان گاه از خانواده به آنها نزدیک تر هستند. مطالعه تازه ای نشان می دهد که این برداشت شاید چیزی بیش از یک احساس باشد. دو محقق در آمریکا مدعی شده اند که ما شباهت ژنتیکی بیشتری با دوستانمان داریم تا با غریبه ها. محققان با بررسی اختلافات میان دو هزار نفر از اهالی یک شهر کوچک دریافتند که اشتراک ژنتیکی افراد با دوستانشان یک دهم درصد بیش از شباهت با غریبه هاست. هرچند این رقم بزرگ به نظر نمی رسد اما شباهتی است که عموما میان آدم هایی که چهار نسل قبل یک جد مشترک داشته اند دیده می شود. البته هستند دانشمندانی که در مورد این مطالعه که در نشریه ˈاقدامات آکادمی ملی علومˈ چاپ شده ابراز تردید کرده اند. پروفسور جیمز فاولر یکی از نویسندگان مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو گفت که انتقادها ناشی از عجیب بودن یافته های تازه است. پروفسور نیکولاس کریستاکیس از دانشگاه ییل تقریبا 500 هزار نشانگر ژنتیکی را تحلیل کرده است . داده های ژنتیکی از یک مطالعه قلب در یک شهر کوچک به نام فرامینگام به دست آمد. به گفته پروفسور فاولر این داده ها بسیار مفید بود چون با توجه به کوچک بودن جامعه مورد مطالعه بسیاری از افراد مورد مطالعه با هم دوست بودند. پروفسور کریستاکیس با استفاده از نشانگرهای ژنتیکی دوستان و غریبه ها متوجه این تفاوت ژنتیکی شد. سایر محققان می گویند این نتیجه گیری می تواند حاصل عوامل مختلف مثل قومیت یا سایر طبقه بندی های جمعیتی باشد. آنها می گویند این تحلیل در صورتی موثق است که هیچ کدام از افراد مورد مطالعه به هیچ وجه با هم ارتباط خونی نداشته باشند، مساله ای که نمی توان در یک جامعه کوچک تایید کرد. با این حال محققان مطالعه در پاسخ می گویند که هرگونه ارتباط خانوادگی را شناسایی و مد نظر قرار داده اند تا بر نتیجه تاثیر نگذارد. پروفسور کریستی با ابراز اطمینان نسبت به نتایج گفت که بیشتر مردم حتی نمی دانند چهار نسل قبل با چه کسانی جد مشترک داشته اند و با این حال موفق به یافتن دوستانی می شوند که به خویشاوندانشان شباهت دارند.

باکتری‌ها هم با طلوع و غروب خورشید زندگی می‌کنند!

۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۵ تير 15:29 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان پس از بررسی گسترده بر روی حیات باکتری‌ها که کوچکترین و فراوان‌ترین جانداران اقیانوس‌ها هستند به این نتیجه رسیدند که این جانداران بر خلاف باور موجود از چرخه زندگی منظمی پیروی می‌کنند.   به گزارش سرویس علمی ایسنا، منطقه خراسان، دانشمندان با بررسی انواع مختلف باکتری‌ها دریافتند این جانداران علاوه بر تنظیم‌بندی زمانی با چرخه طلوع و غروب خورشید اغلب از شیوه‌ای برای ایجاد ارتباط در اجتماع خود برای تنظیم زمان‌بندی فعالیت‌های گوناگون استفاده می‌کنند.   به گفته ادوارد دلانگ، پروفسور اقیانوس‌شناسی دانشگاه هاوایی، این فعالیت‌ها نشان دهنده نوعی هارمونی در زندگی باکتری‌ها است، به‌طوری‌که در هر گونه ژن‌های فعال با تولید ساختار شیمیایی زمان آغاز یا پایان فعالیت خاصی را در بین اجتماع باکتری‌ها منتشر می‌کند.   این تحقیقات در مجله Science منتشر شده است.

تولید خون انسان با همه ترکیبات آن در آزمایشگاه

۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۵ تير 15:29 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان آمریکایی با استفاده از سلول‌های بنیادی موفق به تولید خون انسان با تمامی سلول‌های سازنده آن در آزمایشگاه شدند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون به سرپرستی دکتر «ایگور اسلوکوین» موفق به شکستن کد تبدیل سلول‌های بنیادی به خون انسان شدند.   محققان در مطالعات خود دریافتند، دو برنامه ژنتیکی مسئول تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های گلبول قرمز، گلبول سفید و مگاکاریوسیت هستند.   به گفته دکتر «اسلوکوین»، این مطالعه نخستین تلاش موفق برای تولید انواع مختلف سلول‌های خون از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی محسوب شده و با هر یک میلیون سلول بنیادی می‌توان 30 میلیون سلول خون تولید کرد.   با این روش در آینده، امکان تولید سلول‌های مختلف خون در مقادیر فراوان فراهم خواهد شد.   این مطالعه نشان می‌دهد، امکان تولید سلول‌های خون از طریق مکانیسم‌های دستکاری ژنتیکی وجود دارد و می‌توان از این روش برای تولید انواع دیگر سلول‌ها با پتانسیل درمانی از جمله سلول‌های لوزالمعده و قلب نیز استفاده کرد.

نحوه کمک تجهیزات آزمایشگاهی به دانشگاه‌ها در شبکه «شاعا»

۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۵ تير 15:28 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم از شکل‌گیری شبکه شاعا (شبکه اشتراک آزمایشگاه دانشگاه‌ها ) خبر داد.   به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بختیاری افزود: در نظر است جهت ساماندهی آزمایشگاه‌ها و خارج کردن آزمایشگاه‌ها از حالت جزیره‌ای شبکه شاعا به سه شکل درجه یک ، درجه دو و درجه سه ایجاد شود.   وی ادامه داد: بر این اساس کمک‌هایی که به دانشگاه‌ها در قالب تجهیزات آزمایشگاهی ارائه خواهد شد در قالب میزان امتیازی است که در این شبکه به دست می‌آورند.   بختیاری ادامه داد: ایمنی و استاندارد کردن آزمایشگاه‌ها نیز از دیگر اولویت‌های ما به شمار می رود.   مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم همچنین با اشاره به تحریم و مشکلات مالی تاثیرگذار بر قطع پایگاه‌های اطلاعاتی علمی اظهار امیدواری کرد که مشکلات این پایگاه‌ها که خوراک اصلی دانشگاه‌ها به شمار می‌روند تا قبل از سال 2015 برطرف شود.

تغذیه سالم ساعت بدن را کوک می کند

۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تير 15:27 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه Yamaguchi ژاپن نشان می دهد که مهمترین عامل در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن، نوع تغذیه است.   به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، افزایش ترشح هورمون انسولین یکی از مهمترین عوامل اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن است. ساعت بدن مسئول کنترل هوشیاری، الگوی خواب و تعدیل بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن است. ریتم مرکزی بدن هر روز با طلوع آفتاب مجددا راه اندازی می شود؛ نور آفتاب احساس شده توسط چشم ها در بخشی از مغز به نام هسته suprachiasmatic پردازش می شود. پس از آن ترشح هورمون های مرتبط با خواب، ریتم مرکزی را تنظیم می کنند. این قسمت از ساعت بدن تحت اختیار انسان نیست ولی طیف گسترده ای از سلول های بدن دارای ساعت هایی ˈclocksˈهستند که متاثر از غذای مصرف شده است. این ساعت سلولی نسبت به انسولین بسیار حساس است. مصرف غذاهای چرب و سرشار از کربوهیدرات در شب باعث اختلال در عملکرد ساعت سلولی و احساس سستی و خستگی فرد در طول روز کاری می شود.  برخی از اثرات اختلال خواب و کم خوابی عبارتند از : • کوچک شدن مغز • کاهش حافظه • اختلال در حافظه کوتاه مدت • افزایش استرس • یبوست • اختلال در هضم غذا • اختلال در عملکرد کبد • پیری زودرس • زردی پوست  • ضعف اعصاب آزمایش های اولیه در این رابطه بر روی موش انجام شده است. ساعت بیولوژیک موش شبیه به انسان است. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Cell منتشر شده است.

نوشیدن آب خطر ابتلا به سرطان روده را تا 90 درصد کاهش می دهد

۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تير 15:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  یک مطالعه که در آمریکا انجام شد نشان می دهد که نوشیدن آب خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و مثانه را به ترتیب 92 و 49 درصد کاهش می دهد.   به گزارش ایرنا از هلث، طبق این مطالعه که در دانشگاه واشنگتن در آمریکا انجام شد، 75 درصد از افراد کم آبی مزمن دارند. کم آبی مزمن نه تنها بر دور کمر ما بلکه بر پشت ما نیز تاثیر می گذارد. تحقیقاتی که در دانشگاه واشنگتن در آمریکا انجام شد، نشان می دهد که نوشیدن هشت تا 10لیوان آب در روز می تواند به طور قابل توجهی درد کمر و مفاصل را در 80 درصد افراد کاهش دهد. این تاثیر به این دلیل است که از دست دادن آب باعث می شود خون و مایعات مفاصل غلیظ تر شوند.  از دست دادن آب همچنین باعث می شود که کریستال های اسید اوریک (یک ماده زائد در بدن که به طور طبیعی در ادرار دفع می شود) در مفاصل تشکیل شوند که این می تواند دردی مانند نقرس ایجاد کند. از سوی دیگر نوشیدن آب یک کمک با ارزش و بدون درد برای از دست دادن وزن است. حتی وجود یک وضعیت خفیف کم آبی در بدن، سرعت سوخت و ساز بدن را به اندازه 3 درصد کاهش می دهد که این کاهش در افزایش وزن تاثیر دارد. دکتر «استفان سیاترا» متخصص قلب از دانشگاه واشنگتن می گوید: هر قطره آبی که مصرف می شود با بکار انداختن کلیه ها برای حذف آب اضافی بدن، موجب سوزاندن یک مقدار کالری می شود. از سوی دیگر این مطالعه نشان داد که نوشیدن آب قبل از خواب موجب جلوگیری از احساس گرسنگی در نیمه شب می شود و این نتیجه در مورد 100 درصد افرادی که آزمایش شدند صدق می کرد. همچنین مطالعه دیگری که در سال 1999 در مجله International Journal of Cancer منتشر شده است نشان داد: نوشیدن پنج لیوان آب در روز خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را 92 درصد کاهش می دهد. وجود میزان مناسب آب در بدن روده را روان می سازد و حرکت آنها را سریعتر می کند. این موضوع باعث کاهش مدت زمانی حضور مواد زائد بالقوه سرطان زا در روده بزرگ ما می شود. این مطالعه همچنین نشان داد که نوشیدن روزی پنج لیوان آب خطر ابتلا به سرطان مثانه و گسترش سرطان سینه را به ترتیب 49 و حدود 80 درصد کاهش می دهد. رساندن میزان کافی آب به بدن جریان خون را از طریق کبد افزایش می دهد و به بدن کمک می کند که مواد بالقوه سرطان زا را از بدن خارج کند.

پیش‌بینی خطر زایمان زودرس با آزمایش ادرار غیرتهاجمی

۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تير 15:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بررسی وجود مولکول‌های خاص در ادرار در اوایل بارداری، خطر تولد نوزاد نارس یا مشکلات رشد جنین را نشان می‌دهد.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان امپریال کالج لندن با همکاری محققان دانشگاه کرت در یونان، متابولیت ها – مولکول‌های کوچک دفع شده در ادرار – 438 زن باردار را مورد بررسی قرار دادند.   محققان دریافتند، افزایش میزان اسید آمینه لیزین در ادرار با تولد نوزاد نارس در ارتباط است.   همچنین افزایش سطوح گلیکوپروتئین N- استیله – مولکول متشکل از کربوهیدرات و پروتئین – خطر زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.   بخش دیگری از این مطالعه نشان می‌دهد، سطوح کاهش یافته گروه سوم از مولکول‌ها شامل استات، فرمت، تیروزین، تری‌متیل‌آمین نیز با مشکلات رشد جنین در ارتباط هستند.   زنان باردار با سطوح کاهش یافته این متابولیسم‌ها در ادرار، با خطر مشکلات دیابت و فشار خون بالا نیز مواجه هستند؛ تشخیص این شرایط در اوایل بارداری به پیشگیری از مشکلات بعدی منجر می‌شود.   نتایج این مطالعه در مجله BMC Medicine منتشر شده است.

یش‌بینی محققان برای سه دهه آینده با خوردن یک قرص، زبان خارجی بیاموزید!

۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تير 15:22 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان پیش‌بینی می‌کنند که تا 3 دهه آینده امکان یادگیری زبان‌های مختلف تنها با خوردن یک قرص فراهم می‌شود.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «نیکولاس نگروپونته» بنیانگذار آزمایشگاه رسانه و از محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) پیش‌بینی می‌کند که دریافت اطلاعات جدید از جمله یادگیری زبان‌های خارجی طی چند دهه آینده تنها از طریق خوردن یک قرص امکانپذیر خواهد شد.   «نگروپونته» که در دهه 1980 میلادی، حذف تدریجی ماوس رایانه را پیش‌بینی کرده بود، معتقد است شیوه یادیگری با چشم تا 30 سال آینده تغییر پیدا کرده و با خوردن یک قرص می‌توانیم براحتی انگلیسی آموخته و آثار شکسپیر را مطالعه کنیم!   قرص حاوی اطلاعات مختلف – از جمله دانش زبان‌های خارجی – پس از مصرف، از طریق خون جذب و راهی مغز می‌شود و فرد می‌تواند براحتی به زبان خارجی که قرص آن را مصرف کرده است، صحبت کند.   این محقق پیش از این در سال 1984 پیش‌بینی کرده بود، به مرور استفاده از ماوس برای کنترل رایانه از بین رفته و انگشتان دست جایگزین آن خواهند شد که این پیش‌بینی امروز در صفحات نمایشی لمسی تبلت و تلفن‌های همراه هوشمند قابل مشاهده است.   خرید و مطالعه آنلاین کتاب و روزنامه بر روی صفحه نمایش تلفن همراه، یکی از دیگر پیش‌بینی‌های «نگروپونته» در سال 1995 بود که در دنیای فناوری امروز دیده می‌شود.

با کاشت محرک عصب برای نخستین بار در کشور متخصصان ایرانی موفق به مهار میگرن شدند

۱۳۹۳ يکشنبه ۲۲ تير 17:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 متخصصان دانشگاه علوم پزشکی تهران با استفاده از یک کاشت محرک عصب، موفق به مهار میگرن در بیماران مقاوم به درمان شدند.   به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میگرن اختلالی است با ویژگی‌های سردردهای ملایم یا شدید پی در پی که غالبا با علائمی در سیستم عصبی آتونومس همراه است. این نوع سردرد در یک طرف سر است و از دو تا 72 ساعت از زمان شروع ادامه می‌یابد. از دیگر علائم میگرن حالت تهوع، استفراغ، نورگریزی، صداترسی و افزایش درد با بالا رفتن میزان فعالیت بدن است. دلایل بروز میگرن محیطی و ژنتیکی است، اما حدود یک سوم مبتلایان آن را به ارث برده‌اند.   میگرن در میان زنان دو تا سه برابر مردان است و گفته می‌شود 10 درصد از جمعیت جهان مبتلا به میگرن هستند.   در حالی که هم‌اکنون درمان میگرن به روش دارویی در این بیماران انجام می‌شود، دسته‌ای از آنها با هیچ یک از رو‌ش‌های دارویی درمان نمی‌شوند.   اکنون متخصصان دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق شده‌اند با کاشت یک محرک عصب، میگرن را در این بیماران مهار کنند.   دکتر آرمان طاهری، متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد و مدیر برنامه فلوشیپ درد دپارتمان بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا در این باره گفت: محرک عصب اکسی پیتال گردن، دستگاهی است در اندازه 3*5 سانتی‌متر برای تحریک ناحیه پشت گردن بیمار (ناحیه عصب پس سری) که با تونلینگ، زیر ناحیه شکم بیمار کار گذاشته می‌شود و از طریق یک ژنراتور اقدام به ایجاد تحریک عصب کرده و موجب کاهش دردهای شدید میگرن می‌شود.     عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این‌که این کاشت (محرک عصب) برای اولین‌بار و به تازگی وارد ایران شده است افزود: این محرک عصب برای نخستین بار در کشور در یک بیمار که به مدت هشت سال از سردرد‌های میگرنی رنج می‌برد، کار گذاشته شد که نتایج حاصل، نشان از مهار درد میگرن در اوست.   دکتر طاهری درباره‌ی این کاشت عصبی افزود: این دستگاه بسیار کوچک دارای باتری با عمر 10 تا 15سال است که هیچ زحمتی برای بیمار به دنبال ندارد.   به گفته این متخصص، عمر این باتری توسط تولیدکنندگان در حال افزایش است.   وی با بیان این‌که محرک عصب اکسی پیتال در آمریکا ساخته شده و 20 سال است که در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: من این محرک را برای تعدادی از بیماران مبتلا به میگرن در استرالیا کار گذاشته‌ام که نتایج آن موفقیت‌آمیز بوده است.     عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران قیمت این محرک عصبی کوچک را 90 میلیون تومان اعلام کرد که در دو مرحله پرداخت می‌شود. مرحله‌ی اول، تست دستگاه برای مدت دو هفته در بیمار است که در صورت نتیجه رضایتبخش هزینه‌ی کامل در مرحله نهایی پرداخت می‌شود.     دکتر طاهری استفاده از این دستگاه را مناسب بیمارانی دانست که درمان میگرن آنها به هیچ یک از روش‌های دارویی در فرآیند مراجعه به روانشناس بالینی، نورولوژیست و متخصصان درد پاسخ نداده است و در واقع مقاوم به درمان دارویی هستند.     متخصص بیهوشی و فلوشیپ درد، کاشت این محرک عصبی را کاملا بدون درد دانست و گفت: این محرک عصبی پیش از این برای کاهش درد پا در بیمارانی که اقدام به جراحی اندام تحتانی کرده‌اند به کار برده شده است.

دارچین با پارکینسون مبارزه می کند

۱۳۹۳ يکشنبه ۲۲ تير 17:17 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  -دانشمندان می گویند:دارچین منبعی از یک ماده شیمیایی است که می تواند پیشرفت بیماری پارکینسون را متوقف کند.   به گزارش ایرنا از هلث، محققان مرکز پزشکی دانشگاه راش آمریکا با مطالعه بر روی موش ها متوجه شدند که این ماده شیمیایی زمانی که وارد مغز آنها می شود، کاهش پروتیین هایی که به محافظت از سلول ها، نرون ها و تقویت موتور حرکتی کمک می کند متوقف می سازد. پروفسور «کالیپادا پاهان» می گوید:قرن هاست که دارچین در سراسر جهان به صورت ادویه مصرف می شود. وی افزود:این ادویه به طور بالقوه یکی از بی خطر ترین رویکردها برای توقف پیشرفت بیماری در بیماران پارکینسونی است. پاهان افزود:آزمایش ها نشان داده که دارچین سیلان که خالصتر است بهتر می تواند بیماری پارکینسون را متوقف سازد. بر اساس این این مطالعه، دارچین بعد از مصرف به ماده شیمیایی «بنزوات سدیم» تبدیل و وارد مغز می شود و با متوقف کردن کاهش پروتیین های «پارکین» (Parkin) و DJ-1، از سلول های عصبی محافظت می کند، سطح انتقال دهنده های عصبی را عادی می سازد و باعث تقویت عملکرد موتور حرکتی در موش های مبتلا به پارکینسون می شود. پروفسور پاهان گفت:درک چگونگی کار این بیماری برای ساخت داروهای موثری که از مغز محافظت می کند و پیشرفت پارکینسون را متوقف می سازد مهم است. این مطالعه در مجله Neuroimmune Pharmacology منتشر شده است.

محصولات ارگانیک مملو از آنتی اکسیدان های ضد سرطان

۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تير 15:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   نتایج یک تحقیق نشان می دهد که میوه و سبزیجات ارگانیک مملو از سطوح بالای آنتی اکسیدان های ضد سرطان هستند و استفاده از آنها برای سلامت مفید و ضروری است.   به گزارش ایرنا از هلث، محققان دانشگاه نیوکاسل در انگلیس با انجام این مطالعه متوجه شدند که سطح آنتی اکسیدان های ضد سرطان در میوه و سبزیجات ارگانیک از میوه و سبزیجات معمولی بیشتر است. نتایج این مطالعه مورد استقبال کشاورزان محصولات ارگانیک قرار گرفت زیرا ادعای آنها مبنی بر اینکه محصولات ارگانیک مواد مغذی بیشتری دارد از سوی سازمان استانداردهای غذایی رد شده بود. محققان در این مطالعه اطلاعات حدود 343 مطالعه را که در سراسر جهان در رابطه با مقایسه محصولات متعارف و ارگانیک انجام شده بود، بررسی کردند. آنها نتیجه گرفتند که روی آوردن به یک رژیم غذایی مملو از میوه، سبزیجات و غلات ارگانیک و یا محصولات ناشی از آنها موجب افزایش قابل توجه مصرف آنتی اکسیدان ها می شود. همچنین سطح آفت کش های موجود در محصولات ارگانیک یک چهارم محصولات متعارف است و سطح فلزات سنگین سمی نیز در محصولات ارگانیک کمتر است. این مطالعه نشان می دهد که انتخاب محصولات غذایی بر طبق استانداردهای ارگانیک به افزایش مصرف آنتی اکسیدان های دلخواه و کاهش قرار گرفتن در معرض فلزات سمی سنگین منجر می شود.

کدژنتیک، روش جدید لاغری

۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تير 15:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان روسی روش جدید لاغری را اختراع کرده اند که امکان تهیه رژیم غذایی انفرادی موثر را ممکن می سازد. متابولیسم و کد « دی. ان.ای» هر شخص بطور مجزا اساس این طرح را تشکیل می دهد.   به گزارش ایرنا از صدای روسیه ، دانشمندان نوسیبیرسک و شرکت ˈژنتیک من ˈ این روش جدید لاغری را اختراع کرده اند.  قبل از آغاز رژیم غذایی، باید به مطالعه دقیق کد ژنتیک پرداخت. علاوه براین واکنش بدن نسبت به تنباکو و یا نوع بیماری را باید مشخص کرد. این یک سیستم کامل تغذیه است که نه فقط مواد غذایی مناسب برای هر شخص بطور جداگانه شرح داده می شود بلکه در باره حذف این یا آن غذا برای خواننده توضیح داده می شود. به گفته الکساندر سوتکوویچ، رئیس شرکت ˈژنتیک منˈ با وجود خود ویژگی این نوع پژوهش، این سیستم از تقاضای زیادی در بین خریداران برخوردار است. اینگونه برخورد مردم قابل درک است، کسانی که با مسأله چاقی روبرو هستند، می دانند که خلاص شدن از اضافه وزن تا چه حد دشوار است. آنها یا فقط گوشت می خورند و یا بر عکس، فقط سبزیجات، خود را با گرسنگی شکنجه می دهند، فقط آب می نوشند و یا دوغ... در این میان کاهش وزنشان زیاد نیست. گاهی حتی وزن آنها بیشتر هم می شود. علت آن است که هر شخصی ، از کد ژنتیک خاص خود برخوردار است که بر متابولیسم تأثیر می گذارد. آنچه در نوسیبیرسک به انجام می رسد – درون ژنتیکی – نام دارد که علمی است در باره مطالعه تأثیر خودویژگی تغذیه انسان بر متابولیسم او و وابسته به تنوع ژنتیکی شخص است . به گفته وی هدف – طراحی توصیه های شخصی برای بهترین نوع تغذیه بر اساس اطلاعات ژنتیک است. متخصصان آن ژن هایی را انتخاب کردند که در فرایند متابولیسم مواد مقوی شرکت دارند و با واکنش ارگانیزم بر انواع رژیم ها و یا فعالیت فیزیکی در ارتباط هستند. تعداد ژن های مورد مطالعه بیش از ژن های مورد تحقیق در آمریکاست ، 34 ژن و تا پایان سال تعداد آنها بیش از 100 ژن خواهد بود. به گفته نماینده شرکت ˈژنتیک منˈژن های انتخاب شده از نتایج موثق 90 درصد برخوردارند، یعنی ژن هایی انتخاب شده اند که بارها مورد پژوهش قرار گرفتند.

مردان با چه جمجمه‌ای مقتدرند؟

۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تير 15:22 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بر اساس مطالعه جدید، مردان با جمجمه‌های باریک‌تر در مقایسه با مردان دارای جمجمه‌های پهن کمتر در منزل مقتدر و غالب هستند.   به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روانشناسان دانشگاه استرلینگ انگلستان از داوطلبان حاضر در این مطالعه خواستند به تصاویری از دانشجویان دارای حالات چهره خنثی نگاه کنند و میزان غالب‌بودن شخصیت آن‌ها را ارزیابی کنند. آن‌ها همچنین از سوژه‌هایشان عکس گرفتند و از آن‌ها خواستند پرسشنامه‌هایی را درباره سطح قدرتشان پر کنند.   این تحقیق ارتباط قوی را بین عرض صورت یک مرد در مقایسه با ارتفاع آن نشان داد و این که به چه میزان وی خود و دیگران را مقتدر می‌داند. چنین موضوعی درباره زنان صدق نمی‌کند.   ویکتوریا میلوا، رهبر این مطالعه، معتقد است درک دیگران از مردان‌ دارای صورت‌های پهن می‌تواند آن‌ها را به سوی این موضوع رهنمون کند که افراد غالب و مقتدری هستند.   وی افزود: این احتمال نیز وجود دارد که افراد دارای نسبت بالای عرض به ارتفاع جمجمه، ذاتا و شاید در نتیجه ترشح تستوسترون افزایش‌یافته، غالب‌تر باشند.   بر اساس یافته‌های پیشین، مردان با صورت‌های پهن‌تر خشن‌ترند اما برای روابط کوتاه‌مدت جذاب هستند.   جزئیات این مطالعه در مجله Personality and Individual Differences منتشر شد.

شناسایی ژن عامل بروز اوتیسم

۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تير 15:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان با شناسایی ژن عامل بروز اوتیسم از روشهای درمانی جدید اوتیسم می‌گویند.   به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خراسان، محققان دریافتند جهش در ژن‌ها عامل ابتلا به بیماری اوتیسم است.   آنها افزودند: یک جهش ژنتیکی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.   نویسندگان این مطالعه اظهار کردند: این بررسی آنها را قادر به انجام آزمایش قبل از تولد برای تشخیص جهش در ژن CHD8 به منظور شناسایی نوزادانی می‌کند که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.   دکتر رافائل برنر، سرپرست مطالعه و مدیر بالینی مرکز اوتیسم بیمارستان کودکان سیاتل افزود: این یک جهش بزرگ در درمان و پیشگیری از اوتیسم است.   وی عنوان کرد: نتیجه این آزمایش ما را قادر به بررسی بر روی جنین و تعیین خطر ابتلا به اوتیسم و تشخیص زودهنگام آن می‌کند.   تشخیص زودهنگام اوتیسم در درمان این اختلال موثر است.   برنر و همکاران وی با بررسی بر روی 6000 کودک مبتلا به اوتیسم دریافتند ژن CHD8 آنها جهش داشته است.   این یافته‌ها در مجله Cell منتشر شده است.

تأثیر رضایت زن از زندگی مشترک بر چرخه خواب زوجین

۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تير 15:17 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بر اساس پژوهش جدید، احتمال همزمان به خواب رفتن همسران هنگامی که زن از زندگی مشترک راضی باشد، بیشتر است.   به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پژوهش انجام‌شده نشان داد برنامه‌های زمانی خواب و بیداری زوج‌ها زمانی که زن از زندگی‌ مشترکش رضایت داشته باشد، بیشتر با یکدیگر مطابقت داشته و درصدی که هر دو همزمان به خواب می‌رفتند یا از خواب برمی‌خواستند، بالا رفت.   بر اساس نتایج این تحقیق، همچنین زمانی که زن از زندگی مشترک راضی است، بیشتر احتمال دارد که زوج‌ها خواب عمیقی داشته باشند.   به گفته «هیتر گان»، محقق دانشگاه پیتزبورگ و نویسنده ارشد این تحقیق، تمامی اطلاعات موجود درباره خواب از مطالعه آن در سطح فردی ناشی شده ؛ با این حال برای بسیاری از بزرگسالان خواب رفتاری مشترک بین آن‌ها و همسرشان است.   وی گفت: همزمانی خوابیدن زوج‌ها به کارکرد روابط آن‌ها بستگی دارد.   مطالعه حاضر شامل 46 زوج بود؛ این زنان و مردان ساعت‌های مچی ویژه‌ای را به دست بستند که زمان خوابیدن و بیدارشدنشان را به مدت 10 شبانه‌روز رهگیری می‌کرد. داده‌ها نشان داد چرخه خواب و بیداری همزمان زوج‌ها حدود 75 درصد بود اما هنگامی که زن از زندگی مشترکش رضایت بیشتری داشت، درصدی همزمانی خواب و بیداری زوج‌ها بالاتر رفت.   گان گفت: الگوهای خواب افراد متاهل نه تنها به زمان خوابیدنشان بلکه به همسرشان نیز بستگی دارد.   جزئیات این پژوهش در مجله Sleep منتشر شده است و همچنین در بیست و هشتمین نشست انجمن‌های خواب حرفه‌ای مرتبط LLC تحت عنوان SLEEP 2014 در مینیاپولیس مینه‌سوتا ارائه شد.

کد عاطفی مغز شکسته شد

۱۳۹۳ شنبه ۲۱ تير 15:16 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مطالعات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، مغز برای ذخیره‌سازی احساسات، از همان سیگنالی استفاده می‌کند که برای بویایی، چشایی یا لامسه کاربرد دارند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اگرچه احساسات یک موضوع ذهنی و شخصی محسوب می‌شود، اما مغز انسان این احساسات را به یک کد استاندارد تبدیل می‌کند.   محققان دانشگاه کورنل در تحقیقات خود دریافته‌اند، الگوهای ظریفی از فعالیت عصبی در قشر اوربیتوفرونتال‌ - منطقه‌ای در مغز مرتبط با پردازش عاطفی – مانند یک کد عصبی عمل می‌کند؛ نتایج این یافته، نحوه واکنش مغز به احساسات درونی انسان را نشان می‌دهد.   مغز انسان کد مخصوصی را برای تمامی طیف‌های مختلف احساسی شامل احساسات خوشایند تا ناخوشایند، خوب تا بد تولید می‌کند؛ جمعیتی از سلول‌های عصبی در یک جهت، بیانگر حس مثبت و جمعیتی از سلول‌های عصبی در جهت مخالف بیانگر حس منفی است.   این کدها در مناطقی از مغز که با بینایی، چشایی یا بویایی در ارتباط هستند، دیده می‌شوند و در واقع مغز برای ذخیره‌سازی احساسات، از یک سیگنال‌ استاندارد استفاده می‌کند.   بر این اساس، احساسات ذهنی مشابه – برانگیخته شده از چشم یا زبان – ناشی از الگوی مشابه فعالیت در قشر اوربیتوفرونتال‌ است که منجر به تجربه حس خوشایند یا ناخوشایند می‌شود.

محققان اسپانیایی ژل جلوگیری از انتقال ایدز را ساختند

۱۳۹۳ جمعه ۲۰ تير 14:19 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان اسپانیایی آزمایشگاه ایمنی شناسی مولکولی بیمارستان ˈ گرگوریو مارانیونˈ مادرید ، ژلی را ساختند که قادر به جلوگیری از انتقال ویروس ایدز از راه مقاربت جنسی است.   به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه ، ˈماریا آنخلس مونیوزˈ مدیر این پروژه تحقیقاتی روز پنجشنبه تصریح کرد که این ژل ، نخستین میکروب کش جهان در مقابل این ویروس است که از درخت پارهای که نانو ذراتی هستند که عفونت را مسدود می کنند ، استفاده می کند. وی یاد آوری کرد که 80 درصد از موارد جدید ابتلا به ایدز در جهان از طریق روابط جنسی صورت می گیرد و به این دلیل ، هدف این تحقیقات پیدا کردن مکانیسمی است که حداقل کمک کند تا این سرایت به نصف برسد.  کارشناسان این ژل را نوعی ذره میکروسکوپی است که عفونت سلول های اپی تلیال و سیستم ایمنی در مقابل ایدز را از بین می برد. وی خاطرشان کرد که با استفاده از این ژل ، یک زن می تواند از مردی که ایدز دارد، باردار شود زیرا این ژل اثری روی تحرک اسپرم ها و در نتیجه قدرت مردانگی نخواهد داشت.

تأمین سوخت خودروها با ضایعات قهوه

۱۳۹۳ جمعه ۲۰ تير 14:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان با استفاده از قهوه موفق به تولید یک سوخت زیستی جدید برای خودروها شدند.   به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پژوهش محققان دانشگاه بث نشان داد که انواع مختلف قهوه از جمله قهوه عربی و ربوستا دارای ترکیب منطقی استاندارد و خواص فیزیکی مربوط به سوخت هستند، به این معنی که ضایعات انواع قهوه می‌تواند یک روش تولید "ماندگار" سوخت زیستی باشد.   به گفته محققان، سالانه حدود هشت میلیون تن قهوه در سراسر جهان تولید می‌شود و ضایعات قهوه حاوی حدود 20 درصد روغن در واحد وزن است.   این روغن نیز از خصوصیات مشابه با مواد خام کنونی برخوردار است که برای تولید سوختهای زیستی مصرف می‌شوند.   قهوه‌های مصرف شده جزء ضایعات هستند و دانشمندان بر این باورند که پتانسیل واقعی برای تولید سوخت زیستی پایدار با استفاده از آنها وجود دارد.

برنامه‌ای که قدرت ذهن را تا 400 برابر افزایش می‌دهد

۱۳۹۳ جمعه ۲۰ تير 14:16 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 گوش دادن به موسیقی در زمان کارهای کسالت‌بار می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، البته برخی آن را باعث حواس‌پرتی می‌دانند؛ اکنون یک نرم‌افزار جدید مدعی است که می‌تواند گستره توجه فرد را با استفاده از شبکه‌های موسیقی مبتنی بر اعصاب و روان، تا 400 برابر افزایش دهد.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، موسیقی در برنامه Focus@ برای کمک به افراد در دستیابی به تمرکز و جلوگیری از حواس‌پرتی در کنار حفظ اطلاعات در زمان مطالعه، نوشتن و خواندن طراحی شده است.   به گفته سازندگان، نیمی از مردم در زمان کار به موسیقی گوش می‌دهند، اما ممکن است موسیقی اشتباه ر ا انتخاب کرده باشند چرا که آهنگهای دارای متن برای برقراری ارتباط فکری و احساسی با افراد طراحی شده‌اند و می‌توانند حواس آنها را پرت کنند.   برنامه مذکور از شبکه‌های موسیقی تقویت‌کننده توجه برخوردار است که به گفته شرکت سازنده مستقر در سانفرانسیسکو بطور علمی برای تعامل با سیستم لیمبیک مغز طراحی شده‌اند.   نرم‌افزار Focus@ با همکاری دانشمندان عصب‌شناسی همچون دکتر استفن سایدرآف، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس ساخته شده است.   به گفته سازندگان، کارآزمایی‌ها نشان داد این برنامه منجر به افزایش 15 درصدی نشانگرهای توجه و تمدید زمان جلسه تا 400 بربر شده بود.   به باور آنها، بیشتر افراد تنها می‌توانتد تا 100 دقیقه بر روی یک موضوع تمرکز کنند و بعد از آن به یک استراحت سریع نیاز دارند.   اما این برنامه تمرکز را برای افراد آسانتر کرده و مدت بیشتری آنها را متمرکز نگه می‌دارد.   به طور معمول حدود 20 دقیقه طول می‌کشد تا انسان با یک کار آشنا شود و مغز با صداها و منحرف‌کننده‌ها در یک محیط کنار بیاید.   این برنامه به ارائه چند قطعه موسیقی می‌پردازد که نقش خاصی را در تاثیرگذاری بر چگونگی خو گرفتن مغز با یک محیط و کاهش منحر‌ف‌کننده‌های حواس ایفا کرده و آهنگها در یک مجموعه تنظیم شده برای حصول اطمینان از متمرکز ماندن فرد پخش می‌شوند.   به ادعای سازندگان، این برنامه افراد را قادر می‌کند تا 100 دقیقه کامل را بر روی موضوعی خاص متمرکز مانده و حواسشان پرت نشود.   اکنون یک نسخه اولیه از این برنامه بطور رایگان برای گوشی‌های آیفون و آندروید در دسترس قرار گرفته، اما خریدهای درون برنامه 2.99 و 13.99 پوندی برای دستیابی به همه امکانات نیاز است.

گام بلند محقق ایرانی در فناوری تولید ارزان داروی سکته از کاهو

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تير 15:45 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهشگران دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس با پی بردن به این مهم که تکنولوژی انتقال ژن به کلروپلاست چشم‌انداز امیدبخشی را برای تولید انبوه و ارزان قیمت پروتئین‌های نوترکیب دارویی و به ویژه داروی tpa بیماران قلبی فراهم آورده است، طی تحقیقی موفق به ساخت ناقل کلروپلاستی حاوی ژن فعال کننده پلاسمینوژن بافتی tpa و بررسی بیان آن در کلروپلاست گیاه کاهو شدند.   به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، سالانه میلیون‌ها نفر در دنیا از عوارض ناشی از بیماری‌ها قلبی و عروقی رنج می‌برند، یکی از مهمترین داروهای حذف کننده لخته برای درمان این نوع از بیماری‌ها، پروتئین فعال کننده‌ی پلاسمینوژن بافتی (tpa) ا ست. این آنزیم پروتئازی با تبدیل پلاسمینوژن به فرم فعال پلاسمین، موجب تجزیه رشته‌های فیبرین لخته می‌شود.   در تحقیق انجام شده در قالب رساله دکتری تخصصی بابک لطیف، دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس،‌ ناقل کلروپلاستی مناسبی به کمک بررسی‌های بیوانفورماتیکی و با در نظر گرفتن توالی‌های مورد نظر مانند نواحی احاطه‌ کننده‌ی اختصاصی گیاه کاهو و عناصر افزایش دهنده بیان در سطوح رونویسی و ترجمه، طراحی شد.   دکتر بابک لطیف در تشریح دلایل کاربردی بودن این پروژه تحقیقاتی گفت: در حال حاضر داروی tpa با قیمت بالایی وارد کشور می‌شود و هزینه تقریبی هر بار درمان حدود 2900 دلار است. هم اکنون تعداد معدودی از شرکتهای چند ملیتی این دارو را تولید می‌کنند. تکنولوژی انتقال ژن به کلروپلاست چشم‌انداز امیدبخشی را برای تولید انبوه و ارزان قیمت پروتئین‌های نوترکیب دارویی و به ویژه این دارو فراهم آورده است.   وی در خصوص مزایای انتقال ژن به کلروپلاست افزود: از مزایای انتقال ژن به ژنوم کلروپلاست در مقایسه با ژنوم هسته می‌توان به سطح بالای بیان، امکان بیان چند ژن در یک اپرون بالی سیسترونی، نبود اثرات خاموشی ژن و احتمال بسیار اندک انتقال افقی ژن از طریق دانه گرده اشاره کرد. ناقل کلروپلاستی حاوی آن، ترکیبی plyGBS:k2s پس از همسانه سازی، از نظر ساختاری و عملکردی با استفاده از روش‌های مولکولی مورد تایید قرار گرفت.   پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس در اشاره به نتایج به دست آمده اظهار داشت: نتایج ارزیابی گیاهان تراریخت کلروپلاستی در سطح DNA نشان داد که ژن‌های انتقالی در جایگاه صحیح در ژنوم کلروپلاستی درج شده‌اند. بررسی بیان پروتئین، تولید پروتئین نوترکیب plyGBS-K2S را در کلروپلاست گیاهان کاهو تایید کرد.   دکتر لطیف در پایان خاطرنشان کرد: طبق سند ملی زیست فناوری جمهوری اسلامی ایران، یکی از اهداف کشور در زمینه استفاده از فناوری زیستی تا پایان برنامه پنجم توسعه، د ستیابی و به کارگیری این فناوری در تولید و کشت و کار سه گیاه تراریخت در کشور هر یک به مساحت نیم درصد سطح زیر کشت همان گیاه در دنیاست؛ به طوری که سه درصد از تولید کل این محصول در جهان، به ایران اختصاص یابد. برای دستیابی به گیاهان تراریخت کلروپلاستی پایدار، ساخت ناقل کلروپلاستی از نظر تکنیکی و دانش فنی به عنوان پایه‌ای به منظور تراریختی گیاهان مختلف و با اهداف متفاوت، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با انجام موفقیت‌آمیز این پروژه، امکان انتقال انواع ژن‌های مفید به کلروپلاست گیاهان فراهم شد و در مجموع کار انجام شده در این رساله دکتری کاملا کاربردی است.     به گزارش ایسنا این پژوهش با راهنمایی دکتر مختار جلالی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

دستاورد جدید محققان برای تفکیک سلول سرطانی از سالم در توموگرافی

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تير 15:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهشگران استرالیایی با استفاده از نانوساختارهای هسته‌ای پوسته‌ای از جنس طلا/ سیلیکا و طلا/اکسید آهن موفق به تولید عامل کنتراست دهنده برای سیستم‌های تصویربرداری توموگرافی شدند که با استفاده از این عوامل کنتراست دهنده امکان تفکیک سلول سرطانی از سلول سالم در توموگرافی فراهم می‌شود.   به گزارش سرویس فناوری ایسنا، نانوذرات طلا می‌توانند برای شناسایی مرز میان سلول‌های سالم و سرطانی مورد استفاده قرار گیرند. با این کار جراحان قادر به شناسایی سلول‌های سرطانی و جدا کردن کامل آن‌ها از بدن خواهند بود.   جرمی دوزینسکی از دانشگاه استرالیای غربی در تحقیقات اخیر خود به دنبال پاسخی برای این سوال است که آیا می‌توان از نانوذرات به عنوان عامل کنتراست دهنده‌ی مؤثر برای شناسایی و تعیین ابعاد تومورها و همچنین مشخص کردن مرز این تومورها استفاده کرد.   اخیراً از توموگرافی همگرای نوری (OCT) برای آزمایش تصویربرداری با قدرت تفکیک بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما این روش دارای محدودیت‌هایی است که یکی از این محدودیت‌ها، عدم امکان شناسایی سلول‌های سالم از تومورهای سرطانی است.   روش‌های دیگر تصویربرداری مبتنی بر رنگ‌هایی هستند که می‌توان با آن، بافت‌ها را از هم تفکیک کرد؛ اما در OCT چنین رنگ‌هایی وجود ندارد. جرمی دوزینسکی می‌گوید: OCT یک روش اولتراسونیک آنالوگ است که به جای نور از امواج صوتی برای شناسایی استفاده می‌شود. مشکل این روش آن است که امواج صوتی به بافت‌ها برخورد کرده و به شناساگر باز می‌گردند؛ بنابراین امکان تفکیک سلول‌های سالم از سرطانی در این روش مبتنی بر صدا وجود ندارد.   در برخی تحقیقات از نانوذرات طلا به عنوان عامل کنتراست دهنده استفاده می‌شود اما مشکل نانوذرات طلا این است که نور را جذب می‌کنند، در نتیجه کنتراست منفی به تصویر می‌دهند، به طوری که نقاطی که این نانوذرات وجود دارند تاریک‌تر است. از سوی دیگر نقاط خالی نیز تاریک هستند که تفکیک میان این دو بسیار دشوار خواهد شد.   برای حل این مشکل، محققان سطح نانوذرات طلا را با پوسته‌ی سیلیکا پوشش دادند. پیش از این مشخص شده بود که تغییر نسبت میان هسته و پوسته می‌تواند خواص پراش نور را در این ساختار تغییر دهد. بنابراین محققان با استفاده از این عامل، نانوذرات هسته‌ای پوسته‌ای طلا سیلیکا را به نحوی طراحی کردند که بتواند به عنوان عامل کنتراست دهنده در OCT استفاده شود.   در ادامه، این گروه تحقیقاتی به سراغ ساخت نانوذرات هسته‌ای پوسته‌ای از جنس طلا- اکسید آهن رفتند. دلیل این امر مشکلات پوشش‌دهی طلا با سیلیکا بود. این گروه دریافتند که ساختار طلا- اکسید آهن نیز دارای خواصی است که می‌توان از آن به عنوان عامل کنتراست دهنده در OCT استفاده کرد.

یافته‌ای جدید درباره متابولیسم بدن، راهگشای افزایش دقت آزمایش‌های خونی

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تير 15:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان دانشگاه سوری و موسسه تحقیقات سرطان انگلستان رابطه بین کم‌خوابی، اختلال ساعت بدن و متابولیسم را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که طی زمان‌های مختلف روز در متابولیسم بدن تفاوت‌های آشکاری دیده می‌شود.   به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، طی این پژوهش تعدادی مرد سالم در محیطی که نور، خواب، وعده‌های غذایی و محل استقرارشان کاملا تحت کنترل بود، مورد مطالعه قرار گرفتند.   طی 24 ساعت اول، تمامی مردها چرخه خواب و بیداری منظمی را تجربه کردند و پس از آن در 24 ساعت بعدی، کل روز را به حالت بیداری گذراندند.   نتایج نشان می‌داد که در مقایسه با زمان خواب، 27 فرآیند و اجزای متابولیسم نظیر سروتونین طی دوره بی‌خوابی به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.   به گفته محققان یافته‌های به دست آمده از این حیث مهم است که نشان می‌دهد چطور افراد مختلف به داروهای مشابه واکنش‌های متفاوتی را نشان می‌دهند.   دکتر فلورانس رینا، از سرپرستان این پژوهش نیز در این رابطه می‌گوید: این تحقیق به وضوح میزان تفاوت‌های متابولیسمی طی روز را نشان می‌دهد و همین تغییرات که بسیار مهم شمرده می‌شوند، می‌توانند در به دست آوردن نتایج دقیق آزمایش‌های خونی و همچنین افزایش کارآمدی داروها بسیار موثر واقع شود.   این پژوهش در مجله "PNAS" منتشر شده است.

دستاوردی که روش درمان سرطان را دستخوش تغییر می‌کند کشف چگونگی گسترش سلولها برای نخستین بار

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تير 15:41 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 یک دستاورد در تحقیقات سلولی می‌تواند راه را برای درمانهایی که از گسترش سرطان در سراسر بدن جلوگیری می‌کنند، هموار کند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان دانشگاههای انگلیس برای نخستین بار توانسته‌اند چگونگی مهاجرت سلولها از یک اندام به اندام دیگر را کشف کنند.   پژوهش جدید که به رهبری زیست‌شناسان کالج دانشگاهی لندن انجام شده، می‌تواند روش درمان سرطان را تغییر دهد.   بطور قطع، این کشف دانشمندان را قادر خواهد ساخت تا حرکت سلولها را متوقف کنند.   این امر بدان معنی است که سرطان تهاجمی که می‌تواند بسرعت از یک تومور اولیه گسترش بیابد، در آینده ممکن است به محض شناسایی، بطور موثر منجمد و منزوی شود.   بیشتر مرگ و میرهای ناشی از سرطان توسط تومورهای اولیه شکل نمی‌گیرند بلکه توسط تومورهای ثانویه‌ای بروز می‌کنند که در اثر مهاجرت سلولهای مهاجم به مناطق دیگر بدن در اندامهای حیاتی مانند ریه یا مغز شکل گرفته‌اند.   اگر این پژوهش بتواند برای ایجاد یک درمان موثر مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند سالانه جان میلیونها انسان را نجات دهد.   محققان با همکاری دانشمندان دانشگاه کینگز کالج لندن، دانشگاه کمبریج و دانشگاه شهر آکیکا در ژاپن دریافتند که سلولها برای حرکت در مسیرهای باریک در بدن باید تغییر حالت دهند.   پیوندهای بین هر سلول تضعیف شده، آنها را به یک حالت شبه مایع تبدیل می‌کند و به آنها اجازه می‌هد به بخشهای دیگر بدن هجوم ببرند.   همچنین دانشمندان سیگنال شیمیایی را که عامل این تغییر است، شناسایی کردند. آنها با خاموش کردن این سیگنال توانستند سلولها را جامد کرده و بطور موثری از حرکات بیشتر آنها جلوگیری کنند.   این پژوهش تاکنون فقط در سلولهای غیرسرطانی جنینی، کاربردی نشان داده اما محققان بر این باورند که می‌توان از آنها برای شناسایی روشی که سلولها از یک تومور گسترش یافته و به بخشهای دیگر بدن هجوم می‌برند، استفاده کرد.   آنها دریافتند که مولکولی موسوم به لیزو فسفادیتیک اسید (LPA) مسئول تضعیف پیوند بین سلولها بوده که به آنها اجازه می‌دهد از حالت جامد به مایع تبدل شوند و بین بافتهای بدن جریان پیدا کنند.   متوقف کردن این مولکول که از طریق یک تزریق ساده امکان‌پذیر است، از حرکت سلولها جلوگیری خواهد کرد.   نتایج این پژوهش در مجله Cell Biology منتشر شده است.

گیاهان صدای خورده‌ شدن‌شان را می‌شنوند!

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۸ تير 15:34 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان دریافته‌اند گیاهان به صورت تدافعی به صدای خورده‌شدنشان واکنش نشان می‌دهند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس مطالعات محققان دانشگاه میسوری، گیاهان می‌توانند صداهای نزدیک مانند صدای خوردن را بشنوند و سپس به تهدیدات موجود در محیط‌شان واکنش نشان دهند.   دانشمند ارشد این مطالعه به نام هایدی اپل، گفت: تحقیق پیشین نشان داده بود گیاهان چگونه به انرژی شنیداری مانند موسیقی واکنش نشان می‌دهند. با این حال مطالعه جدید نخستین بار است که چگونگی پاسخ‌دهی گیاهان به نوعی ارتعاش نسبی را بررسی می‌کند.   اپل و همکارانش دریافتند سیگنال ارتعاشات غذاخوردن در متابولیسم سلول‌های گیاه تغییر می‌کند و مواد شیمیایی‌ تدافعی‌تری ایجاد می‌کند که می‌تواند از حملات ممانعت کند.   در این مطالعه، کرم‌های حشره روی Arabidopsis که نوعی گیاه گل‌دهنده و مرتبط با کلم و خردل است، قرار داده شدند. دانشمندان با استفاده از لیزر و قراردادن نوعی ماده انعکاسی روی برگ گیاه، توانستند حرکت برگ را در پاسخ به کرم حشره در حال جویدن ارزیابی کنند. محققان سپس ماده ضبط‌شده از ارتعاشات خوردن را برای مجموعه‌ای از گیاهان پخش کردند اما برای گیاهان دیگر فقط سکوت را پخش کردند.   زمانی که کرم‌های حشره بعدها روی هر دوی این مجموعه گیاه تغذیه می‌کردند، محققان دریافتند گیاهانی که پیش‌تر در معرض ارتعاشات غذاخوردن کرم‌ها قرار گرفته بودند، نوعی ماده‌ای شیمیایی تولید کردند که برای بسیاری از کرم‌های حشره ناخوشانید بود.   در این جا گیاهانی که در معرض ارتعاشات مختلف از قبیل ارتعاشات تولیدشده توسط باد ملایم یا صداهای مختلف حشرات قرار گرفته بودند، تدافعات شیمیایی‌شان را افزایش ندادند. این صداهای مختلف حشرات با ویژگی‌های صوتی ارتعاشات غذاخوردن مشترک بود. چنین موضوعی نشان می‌دهد گیاهان قادر به تشخیص‌دادن ارتعاشات غذاخوردن از دیگر منابع معمول ارتعاش محیطی هستند.   جزئیات این مطالعه در مجله Oecologia منتشر شد.

گلها با پژمردگی خداحافظی می‌کنند!

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۷ تير 18:2 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان ژاپنی روشی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند پیر شدن گلها را تا 50 درصد به تاخیر بیندازد؛ دستاوردی که می‌تواند به رمزگشایی از اسرار چگونگی جلوگیری از فروپاشی سلولی در موجودات دیگر منجر شود.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان سازمان ملی تحقیقات کشاورزی و غذا در ژاپن با همکاری دانشگاه کاگوشیما از کشف ژنی خبر داده‌اند که به باور آنها مسئول عمر کوتاه یکی از انواع گل نیلوفر پیچ ژاپنی است.   نیلوفر پیچ، نام رایج صدها گیاه گلدار است که شکوفه‌های کم عمر آنها صبح زوده باز شده و تا شب پژمرده می‌شوند.   به گفته محققان، سرکوب کردن ژن Ephmeral1 باعث شد که طول عمر هر گل تقریبا دو برابر شود.   گلهای اصلاح‌نشده 13 ساعت پس از شکوفا شدن، پژمرده می‌شدند اما گلهایی که ژن آنها دستکاری شده بود، تا 24 ساعت باز ماندند.   این امر بدان معنی است که روز بعد، گیاه از گلهای بنفش رنگ در کنار شکوفه‌های کمرنگتر روز قبل برخوردار است.

آزمایش خون جدید برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۷ تير 17:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان انگلیسی در گامی مهم برای طراحی آزمایشی برای بیماری آلزایمر، مجموعه‌ای از 10 پروتئین را در خون شناسایی کرده‌اند که می‌توانند شروع این بیماری علاج‌ناپذیر از بین برنده مغز را پیش‌بینی کند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان دانشگاه کینگز کالج لندن بر این باورند که چنین آزمایشی می‌تواند در ابتدا برای انتخاب بیماران جهت کارآزمایی‌های بالینی درمانهای تجربی که برای متوقف کردن پیشرفت آلزایمر طراحی شده‌اند، استفاده کرد.   همچنین در آینده این دستاورد ممکن است در کلینیک‌های درمانی بطور معمول مورد استفاده قرار بگیرند.   به گفته محققان، تاثیر آلزایمر بر مغز از چند سال قبل از تشخیص آغاز شده و بسیاری از کارآزمایی‌های دارویی به دلیل اینکه در زمان ارائه آنها به بیمار،‌ مغز به شدت آسیب دیده، ناموفق هستند. اکنون یک آزمایش خون ساده می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماران در مراحل اولیه کمک کند.   آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال مغز است که بر اساس برآوردها در سال 2010 هزینه‌ای بالغ بر 604 میلیارد دلار را بطور سالانه بر جهان اعمال می‌کند. این بیمار مهلک 44 میلیون انسان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده که بر اساس برآوردها، این میزان تا سال 2050 سه برابر خواهد شد.   شرکتهای زیادی به دنبال رویکردهای مختلف برای کشف ریشه اصلی آلزایمر و شناسایی درمانهایی برای متوقف کردن پیشرفت آن هستند.   اما در طول 15 سال گذشته، بیش از 100 داروی تجربی آلزایمر در کارآزمایی‌ها شکست خورده‌اند که به عقیده کارشناسان، احتمالا بخاطر ارائه دیرهنگام داروها است.   یک آزمایش پیش‌بینی کننده برای استفاده پیش از بروز علائم می‌تواند به محققان در انتخاب افراد مناسب برای کارآزمایی‌های دارویی و امکان موفق بودن آنها کمک کند.   پیش از این پژوهشها نشان داده بود که می‌توان از اسکنهای مغزی PET و آزمایشات مایع نخاع کمر برای پیش‌بینی آغاز زوال مغزی در بیماران مبتلا به شرایط با شدت کمتر موسوم به اختلال خفیف شناختی (MCI) استفاده کرد اما این آزمایشات گران و تهاجمی بوده از این رو دانشمندان به دنبال یک آزمایش خون ساده‌تر و ارزانتر هستند.   نتایج این پژوهش در مجله Alzheimer's & Dementia منتشر شده است.

پشه‌ها به چه پوستی علاقه دارند؟

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۷ تير 17:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان به رابطه میان پشه‌ها و پوست بدن انسان پی بردند.   به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا منطقه خوزستان، حتما برای شما هم پیش آمده که در یک گردش بیرون از خانه پشه‌ها به جانتان افتاده و چپ و راست مجبور شده اید آن‌ها را از خود برانید، در حالی که همین پشه‌ها که در حال خراب کردن گردش شما هستند، هیچ کاری به کار دوست شما که کنارتان قدم می‌زند، ندارند! به راستی موضوع از چه قرار است؟   محققی به نام "جیل ریچاردسون" در گفت‌وگو با نشریه "salon" اشاره می‌کند که دلیل این موضوع در مواد شیمیایی موجود در پوست افراد نهفته است. به گفته او تحقیقات نشان داده‌اند که رایحه‌ای که از دستان انسان‌ها برمی‌خیزد دارای 346 ترکیب شیمیایی مختلف است که 277 مورد از این ترکیبات می‌توانند موجب جذب پشه‌ها شوند و یکی از کلیدی‌ترین این ترکیبات «اسید لاکتیک ال» است.   اگر این ماده به پوست افرادی که پشه‌ها کاری به کارشان ندارند، اضافه شود آن‌ها هم از نظر پشه‌ها جذاب به نظر خواهند رسید! در این میان اما پشه مالاریا از همه بدسلیقه‌تر است و از بوی کف پای انسان خوشش می‌آید.   مواد دافع متعددی برای رهایی از مزاحمت پشه‌ها به خصوص پشه مالاریا ساخته شده‌اند که البته بعضی از آن‌ها نظیر DEEM به گفته بعضی از محققان دارای اثرات نامطلوبی بر انسان هستند. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که روغن اوکالیپتوس می‌تواند رویکرد مناسبی برای رهایی از مردم آزاری پشه‌ها باشد.

پوست انسان قادر به استشمام رایحه های مختلف است

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۷ تير 17:49 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  -مطالعات محققان دانشگاه صنعتی مونیخ نشان می دهد که گیرنده های بویایی علاوه بر بینی در پوست نیز وجود دارند.   به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، گیرنده های بویایی (olfactory receptors) پروتئین های ویژه ای هستند که انواع رایحه ها را شناسایی می کنند.  محققان تاکنون بر این باور بودند که تمام گیرنده های بویایی در بینی قرار دارند ولی مطالعات محققان دانشگاه مونیخ نشان می دهد که تعداد این گیرنده ها در پوست انسان بیشتر از سیستم بویایی است.  اولین بویی که گیرنده های بویایی پوست استشمام می کنند، رایحه خود پوست است و پس از آن بوی محیط را درک می کنند.  در این تحقیقات آمده است که گیرنده های بویایی علاوه بر بینی و پوست، در قلب، خون و ریه ها نیز وجود دارند. محققان احتمال می دهند که گیرنده های بویایی در سراسر بدن پراکنده هستند و علاوه بر درک بو، عملکرد ثانویه ای را سامان دهی می کنند. در راستای این مطالعات، محققان دانشگاه بوخوم آلمان نیز پنج نوع مختلف از گیرنده های بویایی سطح پوست را شناسایی کردند.  برای این تحقیقات از رایحه درخت sandalwood استفاده شده است. این درخت در شرق آسیا قرار دارد و از 4 هزار سال پیش تا کنون، از روغن آن در عطر، لوازم آرایشی و داروهای مختلف استفاده می شود.  در حین این تحقیقات و بررسی گیرنده های بویایی موجود در پوست، محققان به یافته های ارزشمند دیگری نیز دست یافتند.  استفاده از روغن درخت sandalwood روی پوست، قادر به نابودی سلول های سرطانی و جایگزین کردن آن با سلول های سالم پوست است.  همچنین مطالعات محققان دانشگاه آریزونا نشان می دهد که روغن sandalwood دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی است. این گیاه با ارزش و نادر خواص ضد سرطانی دارد و از تماس اشعه ماورای بنفش با پوست جلوگیری می کند.  این تحقیقات روش های ارزشمندی را با کمترین عارضه جانبی، برای درمان انواع بیماری های پوستی پیش روی دانشمندان قرار داده است. 

بی خوابی اثر ضد افسردگی دارد

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۷ تير 17:40 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشکده پزشکی ساوت کالیفرنیا می گویند:بیدار ماندن برای بیش از 24 ساعت، سریع ترین روش برای درمان افسردگی متوسط و شدید است اما تاثیر آن با خواب رفتن بیمار از بین می رود.   به گزارش ایرنا از هلث، تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از این روش درمانی موجب رهایی از علائم افسردگی 6 بیمار از 10 بیمار شده است. به نظر می رسد، محروم ماندن از خواب با تقویت پیام رسان های مغزی مانند «سروتونین» همانند داروهای ضد افسردگی عمل می کند. این مطالعه نشان می دهد که بیدار ماندن برای یک مدت طولانی به40 تا 60 درصد بیماران افسرده کمک می کند. تئوری این است که محرومیت از خواب یک تاثیر ضد افسردگی دارد به این صورت که نور روشن و تغییرات ساعت خواب، به تنظیم مجدد ساعت بدن کمک می کند و باعث می شوند که تاثیر ضد افسردگی بی خوابی مدت طولانی تری باقی بماند. محققان نتیجه این مطالعه را تحول قابل توجه ای از انتقال افسردگی عمیق در عرض چند ساعت به مراحل پیش از ابتلا به افسردگی، توصیف کردند. اما در عین حال اعلام کردند که این بهبود کوتاه مدت است و بعد از خواب بیمار از بین می رود. اکنون محققان این دانشکده پزشکی با ترکیب محرومیت از خواب با دو درمان دیگر در حال بررسی رهایی طولانی مدت تر از افسردگی هستند.

فکر کردن در تنهایی از شوک الکتریکی سخت تر است

۱۳۹۳ دوشنبه ۱۶ تير 17:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  پژوهشگران می گویند،به نظر می رسد چند دقیقه در تنهایی فکر کردن و به اصطلاح سرگرم کردن خود با افکار، خاطرات یا تخیلات کاری ساده باشد، اما تحقیقات نشان می دهد این کار برای بسیاری از مردم دشوار است و حتی ممکن است شوک الکتریکی را به آن ترجیح دهند.   به گزارش ایرنا از بی بی سی ،انسان تنها موجودی است که می تواند برای مدتی از دنیای بیرون جدا شود و در درون خود سیر کند. موضوعی که پژوهشگران می خواهند بیشتر در باره آن بدانند. دکترتیموتی ویلسون، استاد روانشناسی دانشگاه ویرجینیا می گوید: متوجه این موضوع شده ایم که مردم بسیار درگیر فناوری های نو هستند و تمایلی ندارند وقت خود را با فکر کردن پر کنند. بنابراین می خواستیم ببینیم که برای مردم چقدر آسان است که خود را با افکار خود سرگرم کنند. وی افزود:انتظار داشتیم که این کار سختی نباشد. فکر کردیم که ما این مغز بزرگ را داریم که می تواند پر از خاطرات دلپذیر باشد و می تواند تخیل بپروراند بنابراین نباید چند دقیقه لذت بردن از افکار خود سخت باشد. از این رو تحقیق پشت تحقیق انجام دادیم و دیدیم برای بسیاری از مردم این کار آسانی نیست. ویلسون و همکارانش 11 کارآزمایی بالینی در این زمینه انجام داده اند. در این تحقیقات از شرکت کنندگان خواسته شد بدون اینکه کار دیگری انجام دهند بین 6 تا 15 دقیقه در تنهایی فقط فکر کنند. کسانی که در این تحقیقات شرکت کرده بودند می گویند اینکه جز فکر کردن کار دیگری انجام ندهند برایشان سخت است و لذت آن از کارهای ساده ای مثل جدول حل کردن و مجله خواندن کمتر است. در تحقیق دیگری از تعدادی مردم عادی خواسته شد این کار را در خانه انجام دهند، اما بیش از نیمی از آنها (54 درصد) نتوانستند تکلیف خود را به انجام برسانند و سر خود را با موسیقی، موبایل یا کارهای دیگر گرم کردند. در آزمایش بعدی به شرکت کنندگان گفته شد در مدتی که مشغول فکر کردن هستند، می توانند با فشار دادن یک دگمه به خود شوک الکتریکی وارد کنند. با اینکه این شوک دردناک بود و این افراد می گفتند حاضر نیستند آن را دوباره تجربه کنند، اما در کمال تعجب یک چهارم زنان و دو سوم مردان دکمه شوک را فشار دادند. یکی از شرکت کنندگان در طول 15 دقیقه 190 بار این کار را کرد. ظاهرا فکر کردن بدون انجام دادن کار دیگری برای این افراد آزار دهنده تر بود و ترجیح می دادند کاری بکنند، حتی اگر به خود شوکی وارد کنند. ویلسون می گوید هنوز هم از نتیجه این تحقیق متعجب است. دکتر ویلسون و همکارانش آزمایش های متعددی را انجام دادند تا بفهمند چرا مردم مایل نیستند دقایقی از دنیای بیرون جدا شده و در درون خود سیر کنند. نتیجه بررسی ها این بود که سن، میزان استفاده از شبکه های اجتماعی، تحصیلات و درآمد تاثیری در نتیجه مشاهدات نداشت و فکر کردن بدون انجام دادن برای بیشتر افراد دشوار و بدون لذت است. ویلسون می گوید مردم وقتی با دنیای بیرون در ارتباط هستند خلق و خوی بهتری دارند تا وقتی که درونگرایی می کنند شاید به این دلیل که وقتی در افکار خود غوطه ور می شویم بیشتر فکرهای منفی می کنیم تا مثبت. البته دکتر ویلسون در توضیح این پدیده فرضیه ای را هم مطرح کرده است. او معتقد است پستانداران برای اینکه دائم محیط اطراف را زیر نظر داشته باشند تکامل یافته اند تا فرصت ها و خطرات را بسرعت شناسایی کنند و اینکه چند دقیقه از دنیای بیرون منفک شوند و فقط در درون خود سیر کنند بر خلاف طبیعت آنها است. ویلسون و همکارانش این فرضیه را به آزمایش گذاشته اند اما نتایج آن متغیر و مبهم بوده و هنوز نشانه محکمی در تایید آن یافت نشده است.

کشف روش جدیدی برای تشخیص جنین هایی که قابلیت کاشت در رحم دارند

۱۳۹۳ دوشنبه ۱۶ تير 17:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   دانشمندان با کشف روش جدیدی برای تشخیص جنین هایی که در رحم کاشت می شوند، میزان موفقیت بارداری را در لقاح خارج رحمی تا 50 درصد افزایش دادند.   به گزارش ایرنا از هلث، دانشمندان دانشگاه «آکسفورد» در انگلیس می گویند: وجود سطوح بالای دی.ان.ای میتوکندری در سلول های تولید کننده انرژی جنین ، علامتی است که نشان می دهد کاشت جنین در رحم و ایجاد بارداری با شکست مواجه می شود. پزشکان هر سال در انگلیس حدود 60 هزار درمان لقاح خارج رحمی انجام می دهند اما با این وجود هنوز بسیاری از زوج ها بچه ندارد که این موضوع اغلب به این دلیل است که کاشت جنین در رحم به بارداری منجر نمی شود. دکتر «الپیدا فراگولی» متخصص باروری دانشگاه آکسفورد می گوید: کشف جدید، یک نشانگر زیستی جدید از قابلیت ماندگار بودن جنین ارائه می دهد که به پزشکان کمک می کند جنین هایی را انتخاب کنند که بیشترین احتمال ایجاد بارداری را دارند. وی خاطر نشان کرد: بیشتر لقاح های خارج رحمی (آی.وی.اف)که صورت می گیرد میزان موفقیت 20 تا 30 درصدی دارند به این معنی که زنان بعد از انجام درمان آی.وی.اف 20 تا 30 درصد احتمال بارداری دارند.  اما با غربالگری ژنتیکی ناهنجاری های کروموزومی تخم یا جنین قبل از کاشت جنین می توان میزان موفقیت بارداری بعد از درمان آی.وی.اف را به 40 درصد افزایش داد. ناهنجاری های کروموزومی عامل عمده سقط ها و وضعیت هایی مانند سندرم دان هستند. محققان می گویند: آنها معتقدند که افزودن این زیست نشانگر در روند بارداری با روش درمانی آی.وی.اف میزان موفقیت بارداری را به 50 یا 60 درصد افزایش می دهد. محققان دانشگاه آکسفورد در یک مطالعه بررسی کردند که آیا میزان دی.ان.ای میتوکندری جنین های چند روزه که در آزمایشگاه تشکیل می شوند، بر احتمال باردار شدن مادر بعد از کاشت جنین در رحم تاثیر دارد یا خیر. دی.ان.ای میتوکندری (mtDNA) یک ماده ژنتیک است که در میتوکندری یافت می شود. محققان به ریاست دکتر فراگولی، نمونه هایی از 392 جنین پنج روزه را که به روش لقاح خارج رحمی در آزمایشگاه تشکیل شده بودند بررسی کردند. سپس محققان 87 زن حدود 38 ساله را که جنین به رحم آنها منتقل شد بررسی کردند؛ از این تعداد تنها 44 نفر باردار شدند. نتایج این مطالعه نشان دادند که سطوح بالای دی.ان.ای میتوکندری در جنین ها، باعث بروز نقص های ژنتیکی می شود و این موضوع بیشتر در جنین های زنان مسن به ویژه زنان بالای 40 سال دیده می شود. محققان همچنین متوجه شدند که سطح دی.ان.ای میتوکندری در جنین های سالمی که قابلیت کاشت در رحم را دارند نسبت به جنین هایی که قابلیت کاشت را در رحم ندارند، کمتر است. و مهمتر از همه این که محققان حد نصابی برای کمیت دی.ان.ای میتوکندری تعیین کردند که میزان پایین تر از آن کاشت جنین در رحم را مطمئن می سازد. طبق این مطالعه، در مجموع 30 درصد از جنین های سالمی که کاشت آنها در رحم موفقیت آمیز نبود تعداد دی.ان.ای میتوکندری آنها بیشتر از این حد نصاب بود در حالی که در 100 درصد از جنین های سالم که کاشت آنها در رحم به بارداری منجر شد سطح دی.ان.ای میتوکندری کمتر از این حد نصاب بود.

کشف سیستم عامل حیات در یک مولکول چهار میلیارد ساله

۱۳۹۳ دوشنبه ۱۶ تير 17:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 همه موجودات زنده روی زمین به گره‌های مولکولی موسوم به ریبوزوم‌ها تکیه دارند؛ اکنون دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از آنها، سرنخ‌هایی را در مورد ورود اولین مولکولهای حیات به زمین در چهار میلیارد سال پیش شناسایی کنند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ریبوزوم‌ها کارخانجات تولید پروتئین سلولها هستند که اطلاعات ژنتیکی موجود در دی‌ان‌ای را به یک توالی اسید آمینه برای تولید پروتئین ترجمه می‌کنند.   دانشمندان بر این باورند که این مولکولها که پیگیری تاریخچه آنها دشوار است، حاوی سرنخ‌هایی از چگونگی ترکیب اولین مولکولهای حیات در چهار میلیارد سال قبل هستند.   محققان دانشکده شیمی و بیوشیمی موسسه فناوری جورجیا با مدلسازی بسیار دقیق تکامل این کارخانجات زیستی توانسته‌اند گام دیگری در کشف این سرنخها بردارند.   هسته ریبوزوم در تمام موجودات زنده مشابه است در حالیکه مناطق خارجی آن با پیچیده‌تر شدن موجودات، پیچیده‌تر می‌شود.   دانشمندان با لایه‌برداری دیجیتالی ریبوزوم‌های مدرن توانستند ساختارهای اولین ریبوزوم‌ها را مدلسازی کنند.   انسان از بزرگترین و پیچیده‌ترین ریبوزوم‌ها برخوردار است.   این پژوهش به مقایسه ساختارهای سه‌بعدی ریبوزوم‌ها در گونه‌های مختلف با پیچیدگی‌های زیستی متفاوت مانند انسانها، مخمرها، باکتریها و آرکی‌ها پرداخت.   محققان آثار مشخصی را در ریبوزو‌م‌ها شناسایی کردند که در آنها، ساختارهای جدید به سطح این مولکولها اضافه شده اما هسته آنها را تغییر نداده بود.   محققان در این پژوهش، این فرآیند را بطور معکوس در زمان پیگیری کرده و مدلهایی از ریبوزوم‌های ساده اولیه را ساختند.

جدول زمانی تکامل انسان بازنویسی شد

۱۳۹۳ دوشنبه ۱۶ تير 17:45 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 نظریه جدید دانشمندان نشان می‌دهد ویژگی‌هایی که به انسان اجازه داده‌اند با شرایط آب‌وهوایی مختلف منطبق و ماندگار شود، به تدریج و در زمانهای مختلف در آفریقا تکامل یافته‌اند.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدتها تصور می‌شد که بسیاری از ویژگی‌های منحصربفرد بشر از گونه انسان (هومو) بین 2.4 تا 1.8 میلیون سال قبل در آفریقا نشات گرفته و محققان بر این گمان بودند که مغز بزرگ، پاهای بلند، توانایی ساخت ابزار و دوره بلوغ طولانی‌مدت، همه با هم در زمان آغاز دودمان انسان که چمنزارهای آفریقا گسترده شده و آب‌وهوای زمین سردتر و خشکتر شد، تکامل یافته است.   اما نظریه جدید نشان می‌دهد که این ویژگیها به شکل یک بسته منفرد بوجود نیامدند، بلکه چندین جزء کلیدی که زمانی تصور می‌شد انسان را تعریف می‌کنند، زودتر از تصورات قبلی و در اجداد آسترالوپیتکوس (جنوبی‌کپی) بین سه تا چهار میلیون سال قبل تکامل یافته‌اند؛ همچنین صفات دیگر بطور قابل توجهی دیرتر به تکامل رسیدند.   ریچارد پاتس، دیرین‌مردم‌شناس موسسه اسمیتسونین یک چارچوب آب‌وهوایی جدید برای تکامل انسان در شرق آفریقا ساخته که بیشتر دوره را از 2.5 تا 1.5 میلیون سال پیش به عنوان زمان بی‌ثباتی شدید آب‌وهوا و شدت متغیر فصول خشک و مرطوب سال به تصویر می‌کشد.   نتایج این پژوهش در مجله ساینس منتشر شده است.

تصفیه آب های آلوده با استفاده از میکروب در دانشگاه شریف

۱۳۹۳ يکشنبه ۱۵ تير 17:19 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با طراحی روشی جدید، میکروب ها را برای تصفیه آب های آلوده به خدمت گرفتند.   به گزارش ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف، روش جدید تصفیه بیولوژیکی که پیش از این فقط در سه کشور آمریکا، آلمان و نروژ به کار گرفته شده بود، پس از 20 سال تلاش هم اکنون به همت محققان داخلی و به صورت صنعتی در کشور اجرا شده است.  تصفیه خانه های میکروبی هر چند فناوری با سابقه ای در جهان به شمار می رود اما روش جدید تصفیه بیولوژیکی آب که برای رفع آلودگی پساب های صنعتی توسعه داده شده، نسبت به روش های دیگر ساده تر بوده و از کارآیی بالاتری برخوردار است. سرپرست طرح توسعه سامانه های بیورآکتورهای بیولوژیکی با استفاده از بستر متحرک در این باره گفت: با استفاده از این روش می توان حجم تصفیه خانه های فعلی را به نصف کاهش داد. دکتر مهدی برقعی افزود: یک رآکتور آزمایشگاهی 20 تا 30 لیتری که با روش جدید ساخته شده می تواند روزانه 150 لیتر آب را تصفیه کند. به گفته این استاد دانشگاه، نمونه صنعتی نصب شده در قیطریه تهران با حجمی معادل سه هزار لیتر، روزانه 15 هزار لیتر آب را تصفیه می کند و این طرح اکنون در جزیره کیش و پتروشیمی بندر امام نیز اجرا شده است. رییس قطب بیوتکنولوژی ایران درباره روش های تصفیه بیولوژیکی آب گفت: در این روش ها گروهی از میکروب های هوازی برای تجزیه آلودگی های آب استفاده می شوند و این میکروب ها در یک مخزن قرار می گیرند که به آن بیورآکتور گفته می شود. برقعی نحوه عملکرد تصفیه خانه های مجهز به بیورآکتورهای بیولوژیکی با بستر متحرک را این گونه شرح داد: آب های آلوده به ترکیبات نفتی، ترکیبات سمی و مواد مضر صنعتی و ارگانیک، پس از ورود به مخزن مورد هوا دهی قرار می گیرند.  وی ادامه داد: این مخزن در واقع یک بیورآکتور است که داخل آن میکروب های چسبیده به یک بستر پلاستیکی خاص، شناور هستند و این میکروب ها با مصرف اکسیژن و مواد غذایی موجود در آب به تدریج مواد آلاینده را تجزیه می کنند، سپس این ترکیبات از آب خارج می شوند و در نهایت میکروب ها نیز از آب جدا شده و آب تمیز از تصفیه خانه خارج می شود. برقعی تاکید کرد: این روش هر چند به نظر ساده می رسد اما چالش هایی را نیز پیش رو دارد که محققان دانشگاه صنعتی شریف پس از 20 سال تلاش و صرف بیش از 100 میلیون تومان هزینه آن ها را حل کرده و اکنون در حال بهبود قابلیت های این روش و اجرای آن در مراکز صنعتی دیگر هستند. سرپرست گروه توسعه این فناوری به چالش های موجود در این زمینه اشاره کرد و گفت: میکروب به شرایط محیطی وابسته است و اگر شرایط مهیا باشد به درستی کار خود را انجام می دهد، به همین دلیل بزرگترین چالش ما مقابله با شرایط آب و هوایی ایران است زیرا در ایران آب شور فراوان است و میکروب در مقابل این آب ها آسیب پذیر است و از طرفی گروه تحقیقاتی باید طرحی را ارائه می داد که ساده و ارزان بوده و به راحتی قابل اجرا باشد. وی در ادامه با تاکید بر توانمندی های صنعتی مرکز بیوشیمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: در حال حاضر توانسته ایم با غلبه بر چالش های طرح، آن را به صورت صنعتی اجرا کنیم و الان ضمن تلاش برای بهبود طرح با یکی از پتروشیمی های کشور برای احداث یک رآکتور بزرگ 10 میلیون لیتری وارد مذاکره شده ایم که امید است با اجرای آن بتوانیم خدمت ارزشمندی در راستای سلامت جامعه انجام دهیم.

حیواناتی که پزشکی می دانند

۱۳۹۳ يکشنبه ۱۵ تير 17:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   دانشمندان معقتدند که آگاهی حیوانات از خواص دارویی برخی گیاهان و یا روشهای آنان برای مقابله با بیماریها به کمک انسان می آید.   به گزارش گروه علمی ایرنا از دویچه وله،نتایج تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که بسیاری از حیوانات دانش ذاتی مقابله با بیماریهای خود را دارند و برای رفع آنها از گیاهان مختلف استفاده می کنند که عملکرد آنها در این زمینه می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار انسان بگذارد.  برخی از نتایج به دست آمده در این زمینه به شرح ذیل است: ***نسخه ای برای دفع انگل ها شمپانزه به هنگام هجوم انگل ها به بدنش و یا ابتلا به اسهال و یا مالاریا از روغن های گیاهی استفاده می کند.  پژوهشگران متوجه شده اند که شمپانزه ها مسافتی طولانی را می پیمایند تا گیاه ˈآسپیلیاˈ جمع آوری کرده و از روغن آن استفاده کنند. **** آسپیلیا، گیاهی طبی تاثیر برگ های آسپیلیا در معده سبب می شود کرم های تغذیه شده توسط شمپانزه به سرعت هضم شوند. بسیاری از انسان ها نیز در تانزانیا از این گیاه به عنوان دارو در موردهای مختلف استفاده می کنند. **** میوه معجزه گر ˈویتکس دونیاناˈ را میمون ها بسیار دوست دارند. آنها این میوه تیره رنگ را برای مبارزه با نیش مار مصرف می کنند. از این میوه در علم پزشکی از جمله برای مقابله با بیماری ویروسی ˈتب زردˈ یا چند بیماری دیگر استفاده می شود.  **** یادگیری از والدین بره ها با تقلید از مادر خود در خوردن گیاه های شفابخش، از آنها شیوه مبارزه با بیماری های گوناگون را نیز یاد می گیرند. پژوهشگران دانشگاه ایالتی یوتای آمریکا به این نتیجه رسیده اند که این حیوانات برای مبارزه با کرمک های درون معده، گیاهانی با درصد زیاد ˈتاننˈ می خورند و همین که این بیماری برطرف شد، تغذیه معمول خود را آغاز می کنند. ****استفاده از الکل برای محافظت تخم ها حشره ای به نام ˈمگس میوهˈ از الکل برای حفاظت از تخم ها و نوزادان خود در برابر دشمن استفاده می کند. هنگام هجوم انگل ها، این حشره باردار تخم گذاری خود را روی میوه های تخمیر شده انجام می دهد. انگل ها در صورت خوردن این میوه ها و تخم های حشره از بین می روند. ****درمان طبیعی خرس پشمالو خرس پشمالو دارویی خانگی برای درمان بیماری هایش می شناسد. این اخبار هنگام حمله انگل ها، گیاهان آلکالوئیددار مصرف می کند. ****تخم گذاری روی گلی سمی پروانه تخم های خود را روی گل های سمی می گذارد تا از این راه به سلامت نوزادانش کمک کند، زیرا این گل ها ماده ای ترشح می کنند که برای دشمنان پروانه و نوزادان آینده او سمی هستند. ****تولیدهای ضدباکتری زنبور عسل زنبور عسل با تولید موم خود را از شر هجوم باکتری ها نجات می دهد. استفاده از موم برای مقابله با باکتری، درد و چرک در میان انسان ها نیز رایج است.  ****استفاده از ته سیگار برای ساختن لانه گنجشک ها در مکزیک از ته سیگار در ساختن لانه خود استفاده می کنند، زیرا نیکوتین سیگار کنه ها را از لانه پرندگان دور می کند. پژوهشگران اما بر این نظرند که نیکوتین گرچه در این زمینه به خدمت گنجشک ها می آید اما سلامتی آنها را هم به خطر می اندازد. ****استفاده درمانی حیوانات گوشت خوار از سبزی همه می دانند که گربه و سگ اگرچه جانورانی گوشت خوارند، به سبزه نیز علاقمند هستند. این دو جانور هنگام نارسایی معده سبزه می خورند و همین امر سبب می شود که استفراغ کنند و از سوءهاضمه راحت شوند.  ****ساقه شفابخش اوکالیپتوس خرس کوآلا علاقه شدیدی به ساقه اوکالیپتوس دارد. هرگاه این خرس ساقه ای غیر از اوکالیپتوس بخورد، معده اش منقلب می شود و در چنین شرایطی کمی خاک می خورد تا معده اش به حالت عادی برگردد. ****بهداشت در جنگل/ پماد شفابخش سم هزارپا میمون به هیچ پشه بندی احتیاج ندارد. او وسیله ای دیگر برای حفاظت از پوست اش از گزند حشرات یافته است. این میمون پمادی دارد که برای مقابله با حشرات به تمام بدن خود می مالد. و از سم هزارپا به عنوان پماد شفابخش استفاده می کند و آن را به بدن خود می مالد. سم هزارپا حشرات را از نیش زدن پشیمان می کند.

پسران متولد کدام فصل چپ‌دست می‌شوند؟

۱۳۹۳ يکشنبه ۱۵ تير 17:16 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهش محققان دانشگاه وین نشان داد، پسرانی که در ماههای زمستانی به دنیا می‌آیند، بیشتر از متولدین تابستان احتمال چپ دستی دارند.   به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روانشناسان دانشگاه وین با بررسی 13 هزار داوطلب بالغ دریافتند که در کل 7.5 درصد از زنان و 8.8 درصد از مردان در این بررسی، چپ دست هستند.   آنها همچنین دریافتند که در میان مردان،‌ به طور متوسط ماهانه 8.2 درصد از چپ دست‌ها طی ماههای اکتبر تا فوریه (مهر تا اسفند) به دنیا آمده بودند.   اما در ماههای نوامبر تا ژانویه (آبان تا دی) این تعداد تا 10.5 درصد افزایش یافت.   به گفته محققان، نتایج این پژوهش که در مجله Cortex منتشر شده، از نظریه‌ای که بر اساس آن چپ دستی در مردها می‌تواند از دلایل هورمونی برخوردار باشد، پشتیبانی می‌کند.   بنظر می‌رسد که مواجهه جنین با سطوح بالاتری از هورمون مردانه تستوسترون در رحم، شانس چپ دست شدن آنها را افزایش می‌دهد.   نور خورشید بیشتر ممکن است سطوح تستوسترون را افزایش دهد و پسربچه‌هایی که در زمستان به دنیا می‌آیند، مرحله جنینی خود را در بهار و تابستان گذرانده،‌از این رو ممکن است با تستوسترون بیشتری مواجه شوند.   این تاثیر برای مردان و نه زنان توضیح داده شده است چرا که مغز مردان در طول رشد قبل از تولد در معرض سطوح بسیار بیشتری از تستوسترون نسبت به مغز زنان قرار دارند.   نظریه گشویند-گالابوردا (Geschwind-Galaburda) که نام خود را از متخصصین مغز و اعصاب ابداع‌کننده آن گرفته‌ است، نشان می‌دهد تستوسترون، بلوغ نیمکره چپ مغز را در طول رشد جنینی به تاخیر می‌اندازد.   نیمکره چپ مغز در میان راست دست‌ها و نیمکره راست در میان چپ دست‌ها غالب است.   سطوح تستوسترون درون رحمی در جنینهای پسر نسبت به دخترها به دلیل ترشح تستوسترون خود آنها بیشتر است.   اگرچه سطوح تستوسترون مادر و عوامل خارجی نیز می‌توانند سطوح هورمون درون رحمی را تحت تاثیر قرار دهند.   بویژه نور خورشید بیشتر می‌تواند سطوح تستوسترون را افزایش داده و یک اثر فصلی قابل قبول را ایجاد کند.

انسان از چند گیگابایت تشکیل می‌شود؟

۱۳۹۳ يکشنبه ۱۵ تير 17:15 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 انسانها با وجود همه تفاوت‌های ظاهری و رفتاری، از 99.9 درصد کدهای ژنتیکی مشترک برخوردارند؛ اکنون یک فیزیکدان استرالیایی برای تعیین میزان داده‌های درون این کدها، نظریه اطلاعات را بر ماهیت پیچیده دی‌ان‌ای اعمال کرده است.   به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درک مولر، فیزیک مهندس استرالیایی با استفاده از اصل دودویی، دو بیت داده را برای هر مولکول در دی‌ان‌ای اختصاص داده و این بیتها را برای کشف کل کد معادل 1.5 گیگابایت به بایت تبدیل کرد.   متناوبا، این کد می‌تواند 511 تصویر دیجیتالی با میانگین اندازه سه مگابایت را در خود نگهدارد.   به گفته مولر، کوچکترین میزان اطلاعات موجود، پاسخ «بله» یا «خیر» و «صحیح» یا «غلط» است.   در کد دودویی، این پاسخ می‌تواند به شکل «1» برای صحیح و «0» برای غلط ساده‌تر شود.   در سال 1963، کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات (اسکی) اعلام کرد هفت بیت اطلاعات برای رمزگشایی همه حروف الفبا از جمله حروف بزرگ و کوچک و نمادها وجود دارد.   رایانه‌ها که به دلیل مبنای دودویی کد، به مضربی از دو برای عملکرد خود نیاز دارند، از هشت بیت به عنوان واحد محاسبه استفاده کرده و این یک بایت خوانده شد.   کد ژنتیکی انسان در یک توالی از چهار مولکول قرار دارد که با حروف A ،B ،G و C نمایش داده می‌شوند.   هرکدام از آنها می‌توانند با دو بیت داده - 00، 10، 11، 01 - رمزگشایی شوند. هنگامی که این مولکولها ضرب در شش میلیون حرف شده و سپس تقسیم بر هشت بیت در بایت شدند، مولر دریافت که کل کد حاوی 1.5 گیگابایت داده است.   وی سپس این محاسبات را گسترش داده و دریافت که هر سلول در بدن انسان حاوی این 1.5 گیگابایت داده بوده و اینکه 40 تریلیون سلول در بدن انسان وجود دارد. این میزان با 60 زتابایت (60 با21 صفر) اطلاعات مساوی است.   علاوه بر این، از آن جا که 99.9 درصد از این اطلاعات با انسانهای دیگر مشترک است، کمتر از یکی در هر 1000 داده منحصربفرد بوده که این میزان به آسانی در یک فلاپی جا می‌شود.   این کار مبتنی بر مفهوم عمومی نظریه اطلاعات است. در ساده‌ترین تعریف، این نظریه به بررسی چگونگی شکل‌گیری پیغامها از اطلاعات، ‌تفاوت آنها و شباهتشان می‌پردازد.   برای مثال اگر کسی بخواهد ایده‌ای را به اشتراک بگذارد، می‌تواند آن را ایمیل کرده، بنویسد، تصویر آن را بکشد یا درباره آن صحبت کند. همه این روشها با هم تفاوت دارند اما نتیجه آنها که به اشتراک‌گذاری اطلاعات است، یکی است.   مغزها از طریق زبان می‌توانند زبان یا تفکر را بدست بیاورند و آنها را به تکه‌هایی تبدیل کنند که بعد توسط نمادها و سیگنالها قابل بیرونی‌سازی است.   اطلاعات، جدای از شکل ذخیره و به اشتراک‌گذاری آن، می‌تواند توسط فرآیندی اساسی موسوم به آنتروپی سنجیده شود.   این سنجش با بیت صورت گرفته و اطلاعات بدون توجه به چگونگی به اشتراک‌گذاری آن،‌ از یک میزان مشابه بیتها ساخته شده که تنها در تراکم با هم تفاوت دارند.

برای نوزادان در خواب هم کتاب بخوانید

۱۳۹۳ شنبه ۱۴ تير 11:5 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بر اساس نتایج تحقیقات جدید، نوزادانی که والدین آنها از زمان تولد تا بزرگسالی برایشان کتاب می‌خوانند در آینده دانش‌آموزان بهتری خواهند بود.    محققان دریافتند خواندن کتاب حتی در زمان خواب هم برای نوزادان مفید است.   در آخرین یافته‌های دانشمندان مشخص شد خواندن داستان در زمان خواب موجب تقویت لغات و مهارت‌های ارتباطی که از ضروریات موفقیت در مدرسه است، می‌شود.   محققان معتقدند داستان‌سرایی در مراحل اولیه زندگی، پیش‌بینی موفقیت در پیش دبستانی خواهد بود.   آنها اظهار کردند: موفقیت در پیش دبستانی به موفقیت در دبستان، دبیرستان و دیگر مراحل عالی آموزشی منجر می‌شود.   به گفته این پژوهشگران داستان‌سرایی از طریق شعر، بازی، صحبت و آواز فواید زیادی برای کودکان دارد.   دکتر دانته گلاسی پزشک متخصص اطفال اظهار کرد: نیاز به بیان چگونگی خواندن داستان به کودکان نیست، فقط با آنان بنشینید و بخوانید و از این طریق کودک خود را باهوش و خردمند کنید.   آخرین تحقیقات شامل اطلاعات نظرسنجی سلامت کودکان از سال 2011 تا 2012 بود و مشخص شد از هر سه کودک، یک کودک در آمریکا از زمان تولد تا پنج سالگی آمادگی کتابخوانی روزانه را دارد.   با این وجود کودکان در خانواده‌های اجتماعی‌تر بیشتر کتابخوانی روزانه دارند.   وی افزود: حتی خانواده‌های مرفه ارتباط متقابلی با کودک خود ندارند. آنان کودکان را با اسباب‌بازی‌های مکانیکی که با پیشرفت آنها در تداخل است سرگرم می‌کنند.

یک دانشمند ایرانی پاسخ داد: با درس‌خواندن عینکی می‌شویم یا ژن‌ها؟

۱۳۹۳ شنبه ۱۴ تير 11:3 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 از نظر عوام، عینکی بودن با درسخوان بودن مرتبط شناخته می‌شود ولی دانشمندان همیشه بر این باور بوده‌اند که ژنها و نه تحصیلات، تعیین‌کننده ضعف بینایی هستند؛ اکنون پژوهش یک دانشمند ایرانی نشان داده هرچه درس‌خوانتر باشید، احتمال نزدیک‌بینی در شما بیشتر خواهد بود.    علیرضا میرشاهی و همکارانش مدعی هستند که توانسته‌اند اولین پژوهش جمعیت‌محور را برای نمایش احتمال مهمتر بودن عوامل محیطی نسبت به ژنتیکی در ایجاد ضعف بینایی انجام دهد.   نزدیک‌بینی یکی از بیماری‌های رایج چشمی به شمار می‌رود که در سال‌های اخیر در سراسر جهان شایع‌تر شده است.   در آمریکا بیش از 40 درصد جمعیت به این شرایط دچار بوده و این میزان در انگلستان بین 20 تا 30 درصد است.   این در حالیست که کشورهای در حال توسعه آسیایی نیز با افزایش نزدیک‌بینی تا میزان 80 درصد روبرو بوده و این نرخ رشد سریع به گفته دانشمندان، نشانگر نقش مهم محیطی است.   میرشاهی و همکارانش از مرکز پزشکی دانشگاهی ماینز آلمان برای شناسایی ارتباط بین هوش و بینایی، به آزمایش نزدیک‌بینی در 4658 آلمانی 35 تا 74 ساله پرداختند.   نتایج پژوهش آنها موسوم به پژوهش سلامت گوتنبرگ نشان داد، نزدیک‌بینی با ارتقاء تحصیلات فرد شایعتر می‌شود.   برای مثال 24 درصد از شرکت‌کنندگان فاقد تحصیلات دوره دبیرستان یا سایر مهارتهای آموزشی، نزدیک بینی داشتند.   حدود 35 درصد از افراد دیپلمه و فارغ التحصیلان مدرسه فنی‌وحرفه‌ای، نزدیک‌بین بودند.   حدود 35 درصد فارغ‌التحصیلان دبیرستانی و فنی و حرفه‌ای نزدیک‌بین بودند، در حالیکه این میزان در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی 53 درصد بود.   محققان همچنین تاثیر 45 نشانگر ژنتیکی را بررسی کرده و دریافتند که این در مقایسه با سطوح تحصیلی یک عامل بسیار ضعیف در درجه نزدیک‌بینی محسوب می‌شود.   به گفته متخصصان چشم، اگر بینایی فرد در مسافت بیش از دو متر تار شود، دچار نزدیک‌بینی است. این شرایط معمولا در اثر طویل شدن کره چشم در جوانی افراد ایجاد می‌شود.   پادزهر افزایش نزدیک‌بینی می‌تواند یک راه حل ساده به شکل بیرون رفتن از خانه باشد. در چند سال گذشته، پژوهش‌ها در مورد کودکان و نوجوانانی دانمارکی و آسیایی نشان دادند که گذراندن زمان بیشتر در خارج از خانه و در معرض نور خورشید قرار داشتن با کاهش نزدیک‌بینی مرتبط است.   میرشاهی، مولف اصلی این پژوهش گفت: از آنجایی که دانش‌آموزان بیشتر در معرض ابتلا به نزدیک‌بینی قرار دارند، طبیعی است که باید آنها را برای احتیاط به صرف زمان بیشتر در هوای آزاد تشویق کرد.

فتح فضا با کمک قورباغه‌ها!

۱۳۹۳ شنبه ۱۴ تير 11:1 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهشهای جدید نشان داده یک قورباغه کوچک زمستان‌خواب ممکن است از نقشی حیاتی در کمک به انسان برای فتح فضا برخوردار باشد.    قورباغه راه راه حفار (Cyclorana alboguttata) که تا نزدیک به هشت سانتیمتر رشد می‌کند، می‌تواند برای چندین ماه بدون هیچ گونه اتلاف عضلاتی به خواب زمستانی برود.   مشکل حفظ ماهیچه‌ها در گرانش صفر یکی از موانعی است که پیش از آغاز سفرهای سرنشین‌دار آینده به سوی سیاره مریخ باید بر آن غلبه کرد.   پژوهش محققان دانشگاه کوئینزلند همچنین می‌تواند به جلوگیری از زوال عضلانی در بیماران بستری کمک کند.   محققان استرالیایی توانسته‌اند به ژنهای کلیدی که به قورباغه‌های حفار در جلوگیری از زوال عضلاتشان در زمان خواب زمستانی کمک می‌کنند، دست یابند.   آنها دریافتند قورباغه راه راه حفار زمانی که منابع دورافتاده و کمیاب می‌شوند، به زیر زمین رفته و خود را در پیله‌ای از پوست ریخته شده می‌پیچید.   یکی از این ژنها موسوم به سوروایوین از سلولها در برابر مکانیزم خودکشی که بطور طبیعی سلولهای بیمار و آسیب‌دیده را حذف می‌کند، محافظت می‌کند. این ژن همچنین در سلولهای سرطانی انسان بسیار فعال است.   ژن دیگری موسوم به پاسگاه کیناز 1 به تنظیم تقسیم سلولی و ترمیم دی‌ان‌ای می‌پردازد.   در پستانداران، عضلات غیرفعال توسط مولکولهای بسیار باردار موسوم به گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) آسیب می‌بینند. تصور می‌شود این مولکولها پروتئین‌ها را از بین برده و باعث زوال عضلات می‌شوند.   اما در دوزیستان بی دم، بنظر می‌رسد که آسیب کمتری در اثر ROS وجود دارد. به گفته محققان، این امر ممکن است در اثر سطوح افزایش یافته آنتی‌اکسیدانهای محافظتی از جمله ترکیبات thioredoxin و sulfiredoxin باشد.   نتایج مشابهی نیز در پستانداران زمستان‌خواب مانند سنجابها دیده شده است.   نتایج این پژوهش در مجله Society for Experimental Biology منتشر شده است.

امید تازه دانشمندان در درمان نابینایی با رشد مجدد قرنیه در آزمایشگاه

۱۳۹۳ شنبه ۱۴ تير 10:59 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان آمریکایی در آستانه دستیابی به درمانی برای نابینایی، موفق به رشد مجدد قرنیه از سلولهای بنیادی در آزمایشگاه شده‌اند.    دانشمندان درمانگاه گوش و چشم ماساچوست در آمریکا بر این باورند که این دستاورد می‌تواند امید تازه‌ای برای قربانیان سوختگی، کسانی که در حملات شیمیایی آسیب دیده‌اند و مبتلایان به بیماریهای چشمی باشد.   آنها همچنین اظهار امیدواری کرده‌اند که این روش می‌تواند به معکوس کردن یک عاملی عمده نابینایی کمک کند.   یک دستاورد بزرگ در تحقیقات سلولهای بنیادی به محققان اجازه داد تا اولین بافت شناخته شده را از سلولهای بنیادی بالغ پرورش دهند. آنها سپس این سلولهای بنیادی احیاکننده را در موشها پیوند زده و قرنیه‌ای با عملکرد کامل بوجود بیاورند.   محققان روشی را برای ارتقاء رشد مجدد بافت قرنیه انسان برای بازیابی بینایی با استفاده از مولکولی موسوم به ABCB5 را شناسایی کردند که به عنوان نشانگری برای سلولهای بنیادی لیمبوس عمل می‌کند.   این پژوهش که در مجله نیچر منتشر شده، همچنین یکی از اولین نمونه‌های شناخته‌شده تولید بافت از سلولهای بنیادی بالغ انسانی است.   سلولهای بنیادی لیمبوس در لیمبوس وجود داشته و به حفظ و بازسازی بافت قرنیه کمک می‌کنند. از بین رفتن این سلولها در اثر آسیب یا بیماری یکی از عمده‌ترین عوامل نابینایی است.   پیش از این از پیوند بافت یا سلول برای کمک به بازسازی قرنیه استفاده می‌شد. اما تاکنون دانشمندان نمی‌دانستند سلولهای بنیادی لیمبوس واقعی در بافتهای پیوندی وجود داشتند و نتایج را غیرسازگار می‌کردند.   آنها در پژوهش جدید خود توانستند از پادتنهای تشخیص‌دهنده ABCB5 برای تعیین سلولهای بنیادی در بافت مرده اهداکنندگان انسانی و بهره‌برداری از آنها برای رشد مجدد قرنیه کابردی و به لحاظ آناتومیکی صحیح در موشها استفاده کنند.

مغز انسان کوچک‌تر شده است

۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۲ تير 12:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان دریافته‌اند که مغز انسان در طول 20 هزار سال گذشته کوچکتر شده و ما احتمالا در اثر اهلی شدن، حجمی از نورون‌های مغزمان به اندازه یک توپ تنیس را از دست داده‌ایم.    بر اساس سوابق فسیلی، در پایان آخرین عصر یخی در 20 هزار سال قبل، مغز یک مرد متوسط 1500 سانتیمتر مکعب بوده است.   اکنون این حجم 1350 سانتیمتر مکعب است، به این معنی که تقریبا به اندازه یک توپ تنیس از حجم نورونهای مغز از بین رفته است.   روانشناسان دانشگاه بریستول به مقایسه کاهش اندازه مغز انسان با اختلافات بین مغز حیوانات وحشی و همتایان بومی آنها پرداختند.   کاهش 10 درصدی اندازه مغز ممکن است با تغییر شیوه زندگی انسانها از شکارچی-جمع‌آوری کننده به جوامع کشاورزی مرتبط بوده که در آن، مهارتهای اجتماعی احتمالا به لحاظ تناسب اندام تکاملی اغلب از پرخاشگری پیشی گرفته است.   به گفته دانشمندان اگر پرخاشگری در اینجا انتخاب می‌شد، ممکن بود به کاهش تستوسترون و دیگر هورمونهای تنظیم‌کننده رشد منجر شود.   فرآیند مشابهی در پرورش حیوانات وحشی به شکل حیوانات اهلی صورت می‌گیرد. به گفته محققان، همه حیواناتی که اهلی شده‌اند، مغز آنها کوچکتر شده است.

چرا خاطرات دوران کودکی فراموش می‌شوند؟

۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۲ تير 12:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان دریافتند تغییر دائم سلول‌ها به سلول‌های جدید در مغز افراد جوان موجب فراموشی حافظه دوران کودکی می‌شود.   محققان همواره در مورد شکل حافظه در دوران کودکی و سپس به خاطر نیاوردن آن دوران و پدیده‌ای به نام ضعف حافظه دوران کودکی سردرگم بودند.   در تحقیقات اخیر بر روی موش‌ها جواب این سوال مشخص شد. همیشه سلول‌های مغزی پستانداران در حال تولید سلول جدید است، اما در مراحل نوزادی سرعت این نوروژنز در بالاترین حد خود است. به دلیل تجربه موارد جدید در نوزادی فعالیت‌های زیادی در هیپوکامپ( ناحیه‌ای از مغز که با آموزش و حافظه مرتبط است) انجام می‌شود.   معمولا این نوع فعالیت هیپوکامپ با پیشرفت حافظه مرتبط است. تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه تورنتو در کانادا مشخص کرد در کودکان این میزان تولید نوروژنز تاثیر عکس دارد و موجب افزایش فراموشی می‌شود.   تحقیقات آنها نشان داد تمام سلول‌های عصبی جدید می‌توانند حافظه‌های دوره‌ای ایجاد کنند.   این گروه مراحل ایجاد حافظه در جوندگان مختلف را بررسی کردند. در این تحقیق جوندگان را در جریان شوک الکتریکی خفیف قرار دادند. سپس سرعت تولید نوروژنز در موش‌ها را با دادن مواد مخدر به آنها و یا دویدن چرخشی، افزایش و در دیگر موش‌ها این سرعت تولید را کاهش دادند.   موش‌ها با سرعت پایین تولید نوروژنز نسبت به موش‌های دیگر با سرعت بالای تولید نوروژنز قادر به یادآوری بهتر موارد هستند. محققان این آزمایش را بر روی دیگر جوندگان از جمله خوکچه‌های هندی انجام دادند و نتایج مشابهی دریافت کردند.   به دلیل شباهت زیاد مغز جوندگان و انسان محققان معتقدند مراحل مشابه موجب فراموشی دوران کودکی در انسان‌ها می‌شود.   در تحقیقات پیشین مشخص شد ضعف حافظه دوران کودکی به دلیل کمبود مهارت‌های زبانی واحساسی است.   مازن خیربیک عصب شناس دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده اظهار کرد: تحقیقات بیشتری در مورد تولید نورون‌ها و علت فراموشی لازم است. احتمالا فراموشی این دوران در واقع به دلیل افزایش توانایی برای آموزش موارد جدید است.

سه کودک دیگر از اچ‌آی‌وی نجات یافتند

۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۲ تير 12:37 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 سه کودک کانادایی پس از اینکه چند ساعت پس از تولدشان یک درمان جدید پیشگامانه را دریافت کردند، اکنون عاری از ویروس اچ‌آی‌وی تشخیص داده شده‌اند.    کودک چهارم نیز پس از دریافت همین درمان اکنون تنها دارای سطوح بسیار پائینی از ویروس است.   این یافته‌ها که قرار است در نشست ایدز 2014 در ملبورن اعلام شود، دستاورد بزرگی در مبارزه علیه ایدز محسوب می‌شود و دانشمندان امیدوارند این رویکرد در صورت ارائه زودهنگام بتواند به درمان منجر شود.   این روش پس از این که یک مورد مشابه منجر به درمان نوزاد مبتلایی در می‌سی‌سی‌پی شد، توسط پزشکان مورد استفاده قرار گرفت.   هنوز معلوم نشده که این کودکان چند ساله هستند اما اطلاعات بیشتر قرار است زمانی که 1400 هیات از نزدیک به 200 کشور جهان در اواخر ماه ژوئیه (20 تا 25) در ملبورن برای به اشتراک گذاری پژوهشها و جدیدترین پیشرفتهای علمی در این حوزه گرد هم می‌آیند، ارائه شود.   به گفته پرفسور شارون لوین، از روسای نشست ایدز 2014، علیرغم اینکه برخی از مردم این نتایج را درمان می‌نامند، اما هنوز نمی‌توان بطور رسمی این نام را بر روی آن گذاشت.   لوین افزود: در حال حاضر پزشکان نمی‌دانند که آیا این کودکان درمان شده‌اند یا خیر. تنها راه مشاهده این است که داروهای ضد اچ‌آی‌وی کمتر گذاشته شود تا امکان عود بیماری سنجیده شود.   چهار کودک کانادایی پس از ابتلا به ویروس از طریق مادر، تحت درمان با دوزهای بسیار بالای سه داروی ضد رترو ویروسی مختلف قرار گرفتند.   پیش از این یک کودک مبتلا به اچ‌آی‌وی دیگر که در سال 2010 در می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمده بود، پس از دریافت درمان زودهنگام برای اولین بار، از ویروس پاک شده و در سال 2013 اعلام شد که کاملا سالم است.   مادر این کودک طی زایمان متوجه ابتلای خود به ویروس اچ‌آی‌وی شد از این رو نتوانسته بود اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از ابتلای کودکش به این ویروس انجام دهد.   به گفته دانشگاه می‌سی‌سی‌پی، دکتر هانا گی، دانشیار طب اطفال و متخصص اچ‌آی‌وی،‌ سه داروی ضدرترو ویروس را برای این نوزاد تجویز کرده و این درمان را 30 ساعت پس از تولد با وجود تائید نشدن ابتلای کودک به این بیماری آغاز کرد.   29 روز بعد دیگر ویروسی در سیستم بدن نوزاد وجود نداشت و سپس این کودک برای 18 ماه از مصرف دارو اجتناب کرد. پس از این مدت و با مراجعه مجدد مادر کودک، محققان دریافتند که بدن کودک عاری از ویروس اچ‌آی‌وی است.   اما چهار کودک کانادایی هنوز درمان خود را قطع نکرده و پزشکان نمی‌توانند تعیین کنند که آیا ویروس در زمان قطع دارو بازمی‌گردد یا خیر.   همچنین در سال 2009 یک مرد آمریکایی موسوم به تیموتی ری راون از یک اهداکننده مقاوم در برابر اچ‌آی‌وی نمونه مغز استخوان دریافت کرد که بعدها توسط بیمارستان برلین سالم و بدون ویروس اعلام شد.

نظرات

نظرات :