ساخت اسفنج هوشمند برای دیابتی‌ها

۱۳۹۲ دوشنبه ۳۱ تير 15:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی با ابداع یک اسفنج هوشمند، شیوه‌ای جدید را برای دارورسانی در بدن بیماران دیابتی معرفی کرده‌اند.   آن‌ها از این اسفنج هوشمند قابل‌ تزریق استفاده کرده‌اند که سطوح قند خون را شناسایی کرده و به طور خودکار انسولین را در صورت نیاز آزاد می‌کند.   این ماتریکس اسفنجی کروی از کیتوزان یا همان ماده موجود در پوسته میگو و خرچنگ ساخته شده است.   دانشمندان قصد داشتند نقش سلول‌های بتای سلامتی را تقلید کنند که انسولین را تولید و ترشح آن را در بدن کنترل می‌کنند.   موفقیت آن‌ها همچنین نویدی برای هدف‌گیری تحویل دارو در درمان سرطان و دیگر بیماری‌ها است.   جزئیات این اسفنج در ACS Nano منتشر شد.

التیام درد زونا با افشانه بینی فلفلی

۱۳۹۲ دوشنبه ۳۱ تير 15:43 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان آمریکایی با استفاده از یکی از ترکیبات موجود در فلفل قرمز، نوعی افشانه بینی ساخته‌اند که می‌تواند راه جدیدی برای درمان درد شدید مرتبط با بیماری زونا باشد.    دردهای عصبی پس از هرپس یکی از عوارض رایج بیماری است.   افشانه ساخت محققان آموزشگاه های وینستون برای مبارزه با این دردها در زمان بروز زونا در صورت تولید شده است. این افشانه برای توقف علائم درد در عصب سه قلو که مسوول حس صورت بوده، طراحی شده است.   زونا در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد می‌شود. این ویروس پس از ایجاد آبله‌مرغان در عصب ها به طور غیرفعال باقی مانده و توسط سیستم ایمنی سالم به طور مستمر بررسی می شود؛ اما اگر سیستم ایمنی در اثر افزایش سن، تنش یا بیماری ضعیف شود، ویروس دوباره فعال خواهد شد. این امر ممکن است سالها و حتی دهه‌ها پس از عفونت اولیه آبله‌مرغان رخ بدهد.   این ویروس در زمان فعالسازی مجدد در عصب‌ها عفونت ایجاد کرده و به آنها آسیب می‌زند که باعث ایجاد جوش و درد شدید در محل که معمولا سینه و شکم و برخی مواقع صورت است، می‌شود.   دوره زونا از دو تا چهار هفته طول می‌کشد اما یکی از هر پنج مبتلا ممکن است دردهای عصبی پس از هرپس را تجربه کند که تا حداقل سه ماه طول خواهد کشید. در برخی موارد این دردها ممکن است 10 سال یا بیشتر باقی بمانند. هنوز مشخص نیست چرا برخی افراد پس از ابتلا به زونا دچار درد می‌شوند.   این در حالی است که خطر این دردها با افزایش سن بیشتر می‌شود و طبق آمار یک نفر از هر سه فرد بالای 80 سال با این دردها مواجه می‌شوند.   درمان متداول شامل داروهای ضد افسردگی دوز پایین و صرع است که پیام های درد را تعدیل می‌کنند.   افشانه جدید مبتنی بر ترکیب کپسایسین بوده که باعث تندی فلفل قرمز می‌شود. در زمان خوردن فلفل، کپسایسین حس سوزش را با فعال سازی سلول های عصبی تحریک می‌کند و محققان بر این باورند که با این روش می‌توان از طریق بی‌حس کردن عصب ها بر درد غلبه کرد.   در یک کارآزمایی در مرکز سردرد کالیفرنیا قرار است 40 بیمار دارای درد عصبی پس از هرپس متوسط تا شدید از این افشانه یا یک دارونما به تعداد دوبار در روز استفاده کنند.   به گفته محققان استفاده از این دارو به شکل افشانه از تاثیر بیشتری برخوردار است. در یک پژوهش دیگر از یک چسب حاوی کپسایسین به بیماران دچار دردهای عصبی استفاده شد. پس از یک هفته درمان، بیماران 40 درصد کاهش درد و ارتقا در خواب را تجربه کردند.

ابداع پوست الکترونیکی به رهبری دانشمند ایرانی

۱۳۹۲ دوشنبه ۳۱ تير 15:41 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تیمی از مهندسان دانشگاه کالیفرنیا به رهبری یک دانشمند ایرانی نخستین شبکه حسگری تعاملی کاربر را بر روی پلاستیک انعطاف‌پذیر ابداع کرده‌اند.   مایلستون طراحی‌شده توسط علی جاوه‌ای، دانشیار مهندسی الکتریکی و علوم رایانه دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش به ربات‌ها کمک می‌کند قوه لامسه بهتری داشته باشند.   این پوست الکترونیکی جدید (e-skin) با روشن‌شدن آنی به لمس واکنش نشان می‌دهد و هر چه فشار بیشتر باشد، نوری که از آن ساطع می‌شود، شفاف‌تر است.   با ابداع این پوست‌ الکترونیکی تعاملی، این تیم در واقع، سیستمی را بر روی پلاستیک طراحی کرده‌اند که می‌تواند به دور اشیای مختلف بپیچد و شکل جدیدی از رابطه انسان- ماشین را امکان‌پذیر می‌کند.       این پوست مبتنی بر تحقیقات پیشین جاوه‌ای است و از فرستنده‌های نانوسیمی نیمه‌هادی که بر روی ورق‌های پلاستیکی نازک لایه‌بندی شده‌اند، استفاده می‌کند.   علاوه بر ارائه حس‌لامسه بهتر به ربات‌ها، مهندسان حاضر در این پروژه مدعی‌اند می‌توان از فناوری پوست‌الکترونیکی جدید برای خلق اشیایی مانند روزنامه‌دیواری استفاده کرد که مانند نمایشگرهای صفحه‌لمسی و ورقه‌های داشبوردی که به رانندگان امکان سازگارکردن کنترل‌های الکترونیکی را با امواج دست می‌دهند، عمل کند.   چوان وانگ، یکی از محققان آزمایشگاه جاوه‌ای، نیز معتقد است پوست الکترونیکی را می‌توان به عنوان نظارت‌کننده سلامتی به بازو اعمال کرد که به طور مدام فشار خون و ضربان قلب را بررسی می‌کند.   اندازه نمونه‌های آزمایشگاهی آخرین نسخه پوست الکترونیکی 16*16 پیکسل است و در درون هر پیکسل یک فرستنده، یک ال ای دی ارگانیک و یک حسگر فشار تعبیه شده است.   تعبیه‌کردن حسگرها در درون یک شبکه فرایندی جدید نیست، بلکه تبدیل‌ داده‌ به‌دست‌آمده در درون شی تعاملی موفقیت به شمار می‌آید.   بر خلاف صفحه‌لمسی‌های سفت موجود بر روی آی‌فون‌ها، مانیتورهای رایانه و ATMها، پوست الکترونیکی ارائه‌شده انعطاف‌پذیر بوده و می‌تواند به آسانی بر روی هر سطحی قرار داده شود.   به منظور ابداع پوست الکترونیکی قابل‌انعطاف، مهندسان لایه‌ نازک پلیمری را بر روی ویفر سلیکونی قرار دادند.   هنگامی که پلاستیک سخت شد، آن‌ها این ماده را از خلال ابزارهای ساخت که از پیش در صنعت نیمه‌هادی به کار می‌رفت، برای لایه‌بندی بر روی اجزای الکترویکی عبور دادند.   پس از این که این ابزار الکترونیکی انباشته شدند، مهندسان به آسانی پلاستیک را از قاعده سلیکونی جدا کردند و فیلم مستقل را که شبکه‌ای حسگر در درون آن تعبیه شده بود، به جا گذاشتند.   به گفته جاوه‌ای، آن‌چه این این فناوری را از لحاظ تجاری بالقوه می‌کند، این است که به خوبی با ماشین‌آلات نیمه‌رسانای کنونی ادغام می‌شود.   آزمایشگاه این دانشمند ایرانی الاصل هم‌اکنون در حال مهندسی‌کردن حسگرهای پوست الکترونیکی برای واکنش به دما، نور و همچنین فشار است.   جزئیات این پوست الکترونیکی در Nature Materials منتشر شد.

موفقیت محققان ایرانی در بهبود بافت آسیب دیده از سوختگی به کمک پلاسما

۱۳۹۲ يکشنبه ۳۰ تير 16:34 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پروژه بهبود بافت آسیب دیده از سوختگی با کمک پلاسمای سرد برای نخستین بار در خاورمیانه اجرا شد.   ناهید نیک پور، دانش آموخته کارشناسی ارشد فیزیک مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در این خصوص گفت: پروژه بهبود بافت آسیب دیده ناشی از سوختگی با کمک پلاسمای سرد برای اولین بار در خاورمیانه و به سرپرستی دکتر محمود قرآن نویس، رییس مرکز انجام شد.   وی با بیان این مطلب که تمام تجهیزات و دستگاه های لازم برای این تحقیقات در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما طراحی و ساخته شده است، افزود: این پروژه در حال حاضر به صورت Animal method و بر روی نمونه آزمایشگاهی موش انجام شده است و نتایج پاتوبیولوژی و تکه برداری نشان از موفقیت عملکرد پلاسمای سرد در بهبود زخم‌های سوختگی دارد.   نیک پور تصریح کرد: بر اساس نتایج حاصل از تکه برداری، مشخص شد، نمونه ای که در معرض تابش پلاسما قرار داده شده، بهبود بیشتری نسبت به نمونه ای که در معرض تابش نبوده از خود نشان می دهد.   وی گفت: این دستاورد علمی نگاهی متفاوت از کاربرد فیزیک در شاخه پزشکی دارد

سد شکنی دانشمندان با تولید یک ماده غیرممکن

۱۳۹۲ يکشنبه ۳۰ تير 16:33 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان سوئدی موفق به تولید ماده کربنات منیزیم با بزرگترین سطح اندازه‌گیری و قدرت جذب حداکثری آب شده‌اند.    در علم غیر ممکن وجود ندارد و هیچ چیزی نمی‌تواند سد راه دانشمندان برای دستیابی به موضوعات به ظاهر غیر ممکن علمی شود؛ محققان دانشگاه اوپسالا سوئد با تولید ماده غیر ممکن اپسالیت (Upsalite) این مسئله را ثابت کرده‌اند.   اپسالیت در حقیقت ماده کربنات منیزیم است که رکورد توانایی جذب حداکثری آب و سطح اندازه گیری را به نام خود ثبت کرده است.   اشکال منظم کربنات منیزیم در طبیعت تولید می شوند، اما ساخت اشکال نامنظم فاقد آب بسیار دشوار است.   محققان بخش نانوتکنولوژی و مواد کاربردی دانشگاه اوپسالا به سرپرستی «خوان گومز توره» در تحقیقات خود دریافتند که کربنات منیزیم در طی فرآیندهای کم دما و ساده قابل تولید است.   این دستاورد علمی مانند بسیاری از اکتشافات دیگر در اثر یک اشتباه بدست آمد؛ برخی از مواد آزمایش بصورت کاملا تصادفی برای چند روز در محفظه واکنش باقی ماندند و با بررسی مجدد محفظه، محققان یک ژل سفت را مشاهده کردند که با خشک کردن، ماده غیر ممکن تولید شد.   در طی یکسال و با انجام آزمایشات مختلف و استفاده از تکنیک های متفاوت، سنتز این ماده غیر ممکن اثبات شد.   اصلی ترین ویژگی این کشف، خواص ممتاز ماده غیر ممکن اپسالیت است؛ این ماده دارای بزرگترین سطح اندازه‌گیری شده برای کربنات قلیایی معادل 800 متر مربع در هر گرم است که آن را در طبقه بسیار منحصر بفرد مواد متخلخل جای می دهد.   مواد سطح شامل سیلیس، زئولیت‌ها و نانولوله‌های کربنی هستند؛ این ماده همچنین دارای حفره‌های توخالی است که امکان تعامل بهتر با محیط را فراهم می‌کند، بطور مثال اپسالیت قادر به جذب حدکثری آب در رطوبت نسبی کم است.   خواص منحصر به فرد ماده غیرممکن، امکان استفاده از آن را در کاربردهای صنعتی مختلف از جمله جمع‌آوری زباله‌های سمی، مواد شیمیایی و نشت نفت فراهم می‌کند.

قوی‌ترین حشره دنیا

۱۳۹۲ يکشنبه ۳۰ تير 16:29 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

این حشره توانایی آن را دارد تا ۱۱۴۰ برابر وزن خود را از روی زمین بلند کند این بدین معناست که اگز سوسک دانگ مانند انسان ۷۰ کیلو وزن داشت می توانست جسمی به وزن ۸۰ تن را بلند کند.   یکی از اعضای خانواده سوسک های دانگ به عنوان قوی ترین حشره دنیا شناخته می شود. این حشره توانایی آن را دارد تا ۱۱۴۰ برابر وزن خود را از روی زمین بلند کند این بدین معناست که اگز سوسک دانگ مانند انسان ۷۰ کیلو وزن داشت می توانست جسمی به وزن ۸۰ تن را بلند کند. این حشره تنهای برای جمع کردن غذا از این قدرت استفاده نمی کند بلکه توانایی آن را دارد که تهدیدات مختلف را از خانواده اش دور کند.

اثر شگفت‌انگیز لیمو بر چای سبز

۱۳۹۲ يکشنبه ۳۰ تير 16:26 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

لیمو‌ترش خاصیت آنتی‌اکسیدانی چای سبز را پنج برابر افزایش می‌دهد. به گزارش واحد مرکزی خبر، افزودن آب لیمو‌ترش به چای سبز خاصیت آنتی‌اکسیدانی این نوع چای را 500 درصد افزایش می‌دهد. چای سبز مزایای زیادی برای سلامتی انسان دارد، اما وقتی این نوع چای به هنگام داغ بودن مصرف شود، بخش زیادی از آنتی‌اکسیدان‌های آن پیش از آن که بتواند به خون انسان وارد شوند، از بین می‌روند. نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد با افزودن مقادیری آب لیمو‌ترش به چای سبز میزان حفظ آنتی‌اکسیدان‌های این نوع چای در مقایسه با موقعی که آب لیمو‌ترش به آن افزوده نمی‌شود، پنج برابر می‌گردد. ویتامین C موجود در لیمو‌ترش سبب محافظت از آنتی‌اکسیدان‌های چای سبز در هنگام هضم آنها می‌شود. در واقع، افزودن لیمو‌ترش به چای سبز خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن را افزایش می‌دهد.

املت استرس تان را نابود مي كند

۱۳۹۲ شنبه ۲۹ تير 16:43 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

غذاهايي كه از تخم مرغ در آنها به ميزان زياد استفاده مي شود سرشار از ويتامين B است. پزشكان به افراد توصيه مي كنند تا در صورت بروز استرس و افسردگي از غذاهاي سالم و ورزش به جاي داروها استفاده كنند. يكي از مواد غذايي سالم و مفيد كه البته اعتدال در مصرف آن مي تواند باعث رفع مشكلات عصبي از جمله استرس و افسردگي شود، تخم مرغ است. گفتني است املت و غذاهايي كه از تخم مرغ در آنها به ميزان زياد استفاده مي شود سرشار از ويتامين B است. بررسي ها نشان مي دهند، ويتامين B يكي از ويتامين هاي ضروري بدن است كه كمبود آن مي تواند باعث اختلالات عصبي در مغز شود.به همين دليل پزشكان براي رفع مشكلات عصبي و افسردگي ها گونه هاي ويتامين B را به بيماران تجويز مي كنند. البته بايد دقت شود تا در مصرف تخم مرغ زياده روي نشود زيرا باعث افزايش كلسترول خون و بروز مشكلات قلبي-عروقي شود.  

پرفشاری خون را طبیعی درمان کنید

۱۳۹۲ شنبه ۲۹ تير 16:40 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مصرف مایعات، بخصوص در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون از اهمیت بسیاری برخوردار است.   خدیجه رحمانی گفت:«برای درمان طبیعی پرفشاری خون افراد مبتلا بایستی از رژیم های غذایی ضد التهاب و غنی از آنتی اکسیدان ها که در گروه های غذایی مناسب است استفاده کنند و در بحث مصرف کربوهیدرات ها تاکید بر استفاده از کربوهیدرات های سبوس دار بخصوص جوی دو سر است که تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون دارد همچنین مصرف حبوبات در بهبود پرفشاری خون موثر است.» این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد:«در خصوص سبزی‌ها و میوه‌ها باید گفت افراد مبتلا بایستی بیشتر از افراد عادی از این گروه استفاده کنند چرا که سبزی‌ها و میوه‌ها از نظر ترکیبات شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان‌ها غنی هستند بخصوص میوه‌های رنگی که شامل آنتی اکسیدان‌های بیشتری هستند و مصرف حدود 5 تا 10 واحد سبزی و میوه‌جات که گروه سبزی بر میوه غالب باشد توصیه می‌شود چرا که میوه‌ها بخصوص میوه‌های تابستانی قند بسیاری داشته و نباید در یک وعده مصرف شوند بلکه مصرف تعداد واحد گفته شده در میان وعده‌های غذایی تقسیم شود. بهتر است افراد در کنار غذای خود از سبزی‌های پخته شده استفاده کنند چرا که میزان جذب آنتی اکسیدان‌ها را افزایش می‌دهد.» وی افزود:«مصرف لبنیات کم چرب به افراد مبتلا توصیه می‌شود به دلیل اینکه یکی از عوامل موثر در پرفشاری خون کمبود کلسیم دریافتی است و اگر پرفشاری افراد ناشی کمبود کلسیم باشد با مصرف مکمل‌ها بهبود پیدا می‌کنند و مصرف روزانه 2 تا 3 واحد لبنیات کم چرب توصیه می‌شود.» این عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد:«از دیگر راه‌های درمان طبیعی پرفشاری خون می‌توان به کاهش مصرف چربی‌های کل رژیم غذایی و کاهش کالری دریافتی اشاره کرد بخصوص کاهش مصرف چربی‌های اشباع شده و جایگزین کردن روغن زیتون، یا روغن کانولا و یا روغن ماهی توصیه می شود البته افراد با مصرف ماهی‌های چرب از جمله ماهی سالمون، ساردین و یا ماهی تن به میزان 3 بار در هفته می‌توانند روغن ماهی را دریافت کنند اما در صورتی که این امکان برای آنها وجود ندارد توصیه می‌کنیم از مکمل روغن ماهی استفاده کنند.» وی افزود:«از دیگر مواردی که بایستی به آن توجه کرد جایگزین کردن مصرف گوشت سفید به جای گوشت قرمز به خصوص در سالمندان است که می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند.» دکتر خدیجه رحمانی گفت:«مصرف روزانه 2 تا 3 بار چای سبز در روز به افراد مبتلا توصیه می‌شود و در بخش سبزی‌ها مصرف روزانه 1 تا 2 حبه سیر خام و یا 2 تا 3 قرص سیر بسیار مفید است اما افراد بایستی دقت داشته باشند که مصرف مکمل‌ها تنها با نظر پزشک باشد تا با داروهای آنها تداخل نداشته باشد.» وی در ادامه اظهار داشت:«افراد مبتلا بایستی مصرف سدیم یا نمک را کاهش دهند البته تاکید می‌کنیم که تمام افراد مبتلا به پرفشاری خون به نمک حساس نیستند و حدود 20 تا 50 درصد افراد به مصرف نمک حساسیت داشته و منجر به بالا رفتن فشار آنها می‌شود و برای اینکه متوجه شوند نمک در پرفشاری آنها موثر است بایستی حدود 2 هفته در رژیم غذایی خود مصرف نمک را محدود کنند و در صورتی که پرفشاری آنها کنترل شد می توان گفت که سدیم در پرفشاری آنها تاثیر دارد.» این کارشناس ارشد تغذیه گفت:«کمبود پتاسیم، منیزیم، ویتامین D، E، K ، C می تواند در پرفشاری خون فرد موثر باشد اما باید گفت که افراد بایستی مصرف این مکمل‌ها را تا 2 ماه ادامه دهند و اگر در اینصورت پرفشاری آنها کنترل شد به دلیل کمبود این مواد در بدن فرد است در غیر اینصورت در صورتی که فرد دچار کمبود این ویتامین‌ها در بدن نباشد، مصرف این مکمل‌ها در کنترل پرفشاری آنها موثر نخواهد بود.» وی ادامه داد:«افراد مبتلا مصرف کافئین را که در ترکیباتی مثل قهوه، چای سیاه، نوشابه‌های کولا و شکلات‌های حاوی قهوه موجود است محدود کنند.» این عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور تاکید کرد:« مصرف مایعات بخصوص در سالمندان مبتلا به پرفشاری خون از اهمیت بسیاری برخوردار است و این افراد بایستی مصرف مایعات خود را نسبت به قبل 2 برابر کنند مگر اینکه پزشک معالج آنها مصرف زیاد مایعات را برای آنها ممنوع کرده باشد.در این خصوص بر روی افزایش مصرف آب تاکید می‌شود و این افراد بایستی روزانه حداقل 5 تا 6 لیوان آب مصرف کنند و درکنار آن دیگر مایعات و نوشیدنی‌ها مثل شیر و آب میوه و دوغ را هم داشته باشند.» دکتر خدیجه رحمانی در آخر گفت:«مدیریت استرس در کنترل این بیماری موثر است و همانطور که می‌دانید استرس در بروز بیماری‌ها دخیل بوده لذا افراد با کنترل آن و انجام تمرینات مدیتیشن و تمدد اعصاب در کنترل بیماری خود موفق خواهند بود.»

محققان ایرانی از رطوبت هوا، آب شرب با کیفیت تولید کردند

۱۳۹۲ شنبه ۲۹ تير 16:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان یک شرکت فناورانه در تهران موفق به تولید آب شرب سالم با کیفیت بالا از رطوبت هوا و نیز آب مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله پزشکی و کشاورزی شدند.     امین جباری، دانش آموخته دکتری مکانیک دانشگاه تهران و مدیر اجرایی این شرکت  گفت: این دستگاه، سیستمی است که با استفاده از آن می‌توان بدون ورودی ، آبی با کیفیت بالا را از رطوبت هوا تولید کرد.     وی افزود: ابعاد دستگاه تولید آب از رطوبت هوا متناسب با ظرفیت تولید آن است و ظرفیت تولید دستگاه نیز از 20 لیتر آب برای مصارف خانگی تا 20 هزار لیتر در روز برای مصارف صنعتی است.   به گفته جباری، نمونه‌ صنعتی این دستگاه حدود 4 متر طول، 2 متر عرض و 2 متر و 80 سانتی‌متر ارتفاع دارد. منبع تغذیه آن نیز برق است و در سیکلی که برایش تعریف شده از هوای فشرده، آب تولید می‌کند.     جباری خاطر نشان کرد: این دستگاه با بهره‌گیری از علم مکانیک، سیالات و الکترونیک کار می‌کند و در مناطقی مانند جنوب و شمال کشور‌مان که دارای رطوبت بیش از 50 درصد است، راندمان بالایی دارد و بسیار مقرون به صرفه است.     این دانش آموخته دکتری مکانیک دانشگاه تهران در خصوص آب تولیدی اظهار کرد: آب تولیدی باید برای باکتری‌زدایی، فیلتراسیون شود. برای این کار پیش از ذخیره، آب میکروب‌زدایی و آلاینده‌های احتمالی موجود در رطوبت هوا، از طریق سیستم‌های فیلتراسیون، زدوده و سپس عناصری متناسب با کاربرد آب تولیدی به آن اضافه می‌شود. در نهایت آب خروجی از دستگاه قابل شرب خواهد بود.     جباری با بیان این‌که "تنها نمونه خارجی دستگاه تولید آب از رطوبت در آمریکا ساخته شده است" گفت: راندمان نمونه خارجی نسبت به نمونه ساخته شده با فناوری ابداعی متخصصان کشورمان بسیار پایین‌تر است و مقرون به صرفه نیست.   وی همچنین تاکید کرد که این دستگاه دارای تاییدیه‌های لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت است. هم چنین تاییدیه‌های لازم را از وزارت بهداشت و آزمایشگاه‌های معتبر دریافت کرده است.     این دانش آموخته دکتری مکانیک دانشگاه تهران در پایان تصریح کرد: نمونه اولیه‌ی این دستگاه با 16 ساعت کار در طول یک شبانه‌روز قادر به تولید هزار و 500 لیتر آب است، هم‌چنین نمونه صنعتی با توان تولید 600 لیتر در روز ساخته شده است.

باکتری‌های‌پلاستیک‌خواربه‌نجات‌اقیانوس‌ها‌می‌آیند

۱۳۹۲ جمعه ۲۸ تير 11:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

ساکنان میکروسکوپی در این محیط‌های آلوده به پلاستیک را گروهی از باکتری‌ها و مژکداران بیماری‌زا و میکروب‌هایی تشکیل می‌دهد که قادرند زنجیره‌های هیدروکربنی پلاستیک‌ها را درهم بشکنند.    کارشناسان حیات‌وحش اخیرا دریافته‌اند که با وجود افزایش آلودگی‌ ناشی از زباله‌های پلاستیکی از سوی دیگر باکتری‌های پلاستیک‌خوار می‌توانند از میزان زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها بکاهد.  زباله‌های پلاستیکی حداقل چهار دهه در اقیانوس‌های آزاد انباشته‌ شده‌اند اما دانشمندان به تازگی دریافته‌اند که این زباله‌ها به محل تجمع گونه خاصی از میکروب‌ها هستند که می‌توانند این زباله‌ها را از بین ببرند. ساکنان میکروسکوپی در این محیط‌های آلوده به پلاستیک را گروهی از باکتری‌ها و مژکداران بیماری‌زا و میکروب‌هایی تشکیل می‌دهد که قادرند زنجیره‌های هیدروکربنی پلاستیک‌ها را درهم بشکنند. محققان در حال حاضر قصد دارند دریابند که آیا فرایند گوارش پلاستیک‌ها توسط باکتری‌ها می‌تواند منجر به تولید مواد خطرناک یا ورود سموم مختلف به زنجیره غذایی دریایی شود. «تریسی مینسر»، میکروب‌شناس مرکز اقیانوس‌شناسی «woods hole» در ماساچوست و سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: این میکروب‌ها در واقع شبیه یک زغال روشن روی برف عمل می‌کنند. همانطور که وقتی زغال روشن روی برف انداخته می‌شود، برف‌های اطراف خود را ذوب می‌کند و داخل آن فرو می‌رود، این میکروب‌ها نیز با جویدن پلاستیک‌ها داخل آن فرو می‌روند و با لانه‌گزینی، پلاستیک‌ها را تجزیه می‌کنند. به نقل از لایوساینس، مینسر گفت: پیش از این نیز میکروب‌های تغذیه‌کننده پلاستیک مشاهده شده بودند اما این نخستین شواهد بدست‌ آمده از وجود باکتری‌های آبی جونده پلاستیک در اقیانوس‌ها است.  

بیشتر از 10 ساعت در روز کار نکنید

۱۳۹۲ جمعه ۲۸ تير 11:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان در مطالعات اخیر دریافتند که کار کردن بیش از 10 ساعت در روز سلامت قلبی افراد را تهدید می‌کند. نتایج این تحقیقات حاکی از آن است کارمندانی که بیش از 10 ساعت در روز کار می‌کنند، 60 درصد بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی قرار دارند. برای انجام این مطالعه 10 هزار کارمند 39 تا 61 ساله در انگلیس به مدت 11 سال مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که کار زیاد به دلایل مختلف از جمله افزایش فشارخون، استرس، افسردگی، پرخاشگری، بی تحرکی و تغذیه نامناسب، سلامت قلب را به خطر می اندازد. شرح و نتایج این تحقیق در نشریه قلب چاپ رسیده است.

دوپينگ بدون استفاده از دارو

۱۳۹۲ جمعه ۲۸ تير 11:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تحقيقات ثابت كرده روحيه و احساسات بر سيستم ايمني ما تاثير شگرفي دارند حالات روحي منفي مثل احساس نااميدي و افسردگي ما را نسبت به بيماري‌هاي جسمي هم آسيب پذيرتر مي‌كنند.    احساس شادي و اميد سبب قدرت والتيام بدن مي‌شوند و به آن‌هايي كه هميشه بيمارند و از مشكلي مي‌نالند هميشه گرفتار بيماري‌هاي گوناگون مي‌شوند.در يك آزمايش علمي از گروهي خواستند دست‌هايشان را به حالت كشيده روبرو نگه دارند و در برابر فشاري كه براي پايين آوردن دستشان به آن‌ها وارد مي‌كند مقاومت كنند در همين حال از عده‌اي خواستد با صداي بلند بگويند من ضعيف هستم و عده ديگري فرياد بزنند من قوي هستم و نشان داد تاثير جملا ت مثبت چندين برابر جملات منفي‌اند. جملاتي مانند من لايق محبت هستم من خودم را همين طور كه هستم دوست دارم جملاتي هستند كه مدام بايد به خودتان بگوييد و همين طور به ديگران مخصوصا كودكان.   فراموش نكيند كه عزت نفس،‌ در كودكي شكل مي‌گيرد و شما مي توانيد نگذاريد اتفاقي كه براي خودتان در كودكي افتاده براي نسل‌هاي بعد شما هم اتفاق بيفتد  

تا می توانید بازنشستگی تان را به تاخیر بیاندازید!

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير 15:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پزشکان فرانسوی در مطالعه‌ای گسترده تاکید کردند که به تاخیر انداختن سن بازنشستگی احتمال ابتلا به آلزایمر را به تعویق می‌اندازد.   در این مطالعه که روی بیش از ۴۰۰ هزار کارگر انجام گرفت، مشخص شد افرادی که دیرتر بازنشسته می‌شوند کمتر به بیماری آلزایمر و دیگر اختلالات زوال عقل مبتلا می‌شوند. «کارول دوفویل»، کارشناس ارشد این مطالعه دراین‌باره اظهار داشت: میانگین سنی این افراد ۷۲ سال بود و به‌طور متوسط ۱۲ سال از بازنشستگی آنان می‌گذشت. در این بررسی شرایط روانی افراد شرکت‌کننده در مدت زمان بازنشستگی ارزیابی شد. در پایان بررسی مشخص شد که ۲/۳ درصد از شرکت‌کنندگان به بیماری زوال عقل مبتلا شده‌اند اما از طرفی معلوم شد که احتمال ابتلا به این بیماری با به تاخیر انداختن زمان بازنشستگی کاهش یافته است. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس،‌ کارول دوفویل همچنین گفت: به‌طور مثال، فردی که در سن ۶۵ سالگی بازنشسته شده ۱۵ درصد کمتر از فردی که در سن ۶۰ سالگی بازنشسته شده در معرض ابتلا به زوال عقل پیشرفته است.

تصاویر دیدنی آبشار رویایی گلهای ویستریا

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير 15:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

ویستریا گیاهی است بسیار زیبا و گلدار از خانواده گیاهان موسوم به لوبیاییان که بومی شرق امریکا، ژاپن و چین و کره بوده و از محبوب ترین گیاهان تزئینی محسوب می شود.       ویستریا گیاهی است بسیار زیبا و گلدار از خانواده گیاهان موسوم به لوبیاییان که بومی شرق امریکا، ژاپن و چین و کره بوده و از محبوب ترین گیاهان تزئینی محسوب می شود. در فصل بهار و تابستان زینت بخش خانه ها، باغ ها، بام ها، نرده های خانه، ناقوس ها و ... است. زیباترین رنگ آن بنفش است که اگر بدرستی جاسازی شود، مانند آنچه در تصویر می بینید، آبشاری رویایی به وجود می آورد.  

علت و درمان کیپ شدن گوش چیست؟

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير 15:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

یک متخصص گوش گلو و بینی گفت: کیپ شدن یا گرفتگی گوش مشکل شایعی در فشار زیاد و کم هواست که ممکن است افراد زیادی را درگیر کند. دکتر هادی قنبری  افزود: کیپ شدن یا گرفتگی گوش به علت اختلال در عملکرد شیپور استاش به وجود می‌آید. این اختلال با تغییرات فشار بروز می‌کند. هوایی که داخل گوش، پشت پرده میانی است باید با هوای خارج گوش برابری کند درغیر این صورت ممکن است هوا در این ناحیه کم کم جذب و مایع در گوش میانی جمع شود.در نتیجه بیماردچار«اوتوسروز» می شود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کسانی که دچار اختلال در عملکرد شیپوراستاش هستند باید هنگام مسافرت با هواپیما، قطر و کشتی آدامس یا آبنبات به همراه داشته باشند واز آن در طول سفر استفاده کنند چون جویدن آدامس و خوردن آبنبات با حرکات کام همراه است و باعث باز شدن شیپوراستاش و تعادل هوا می شود. وی اضافه کرد: ‌اگر از آدامس و آبنبات استفاده نشود، ممکن است فرد دچار علائم حاد اختلال عملکرد شیپوراستاش شود و حتی به پارگی پرده گوش بینجامد.قنبری در پایان توصیه کرد: همه افرادی که به ارتفاعات می‌روند، به منظور پیشگیری از اختلال در عملکرد گوش، آبنبات ویا آدامس مصرف کنند.

استامینوفن، کبد را نابود می کند

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير 15:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مصرف زیاد استامینوفن، به عنوان پرفروش ترین مسکن در دنیا منجر به نابودی کبد و از بین رفتن تمام سلول های آن می شود.  امیرحسین فقیهی، متخصص گوارش و کبد افزود: استامینوفن ها پرفروش ترین مسکن های ضد درد و ضد تب در دنیا هستند که در دزها و انواع مایع و قرص در داروخانه ها و به راحتی و بدون نسخه پزشک در دسترس اشخاص قرار می گیرند و اغلب افراد جامعه از نحوه مصرف آن و خطراتی که ممکن است در اثر مصرف بالای آن بروز کند هیچ آگاهی ندارند.   وی با اشاره به عوارض خطرناک قرص استامینوفن تأکید کرد: مصرف طولانی این قرص به علت وجود مواد و عناصر به کار رفته در تولید آن منجر به تخریب و نابودی بافت سلول های کبدی به طور دسته جمعی شده و مصرف بالای آن در یک روز موجب مرگ فرد می شود.   این متخصص گوارش و کبد، التهاب، زردی، اختلال انعقادی را از مهمترین عوارض شایع مصرف زیاد قرص استامینوفن بر شمرده که به مرور زمان موجب به کما رفتن و نابودی کامل کبد می شود.   وی اظهار داشت: نکته مهم این است که افراد جامعه باید نسبت به مصرف داروهایی که به سادگی در دسترس قرار می گیرند بسیار بیشتر از داروهایی که فقط در صورت داشتن نسخه تهیه می شود دقت کنند زیرا این سهولت دسترسی می تواند به سهولت نیز خطرات جبران ناپذیری را بر خانواده ها تحمیل کند. فقیهی، در خصوص نحوه مصرف قرص استامینوفن در افرادی که به صورت مداوم از آن استفاده می کنند، گفت: مصرف بیش از ۱۵ گرم از این قرص در طول روز کافی بوده و حتی اگر این میزان موجب تسکین درد فرد نشد به هیچ عنوان بیش از مقدار گفته شده مصرف نشود و فرد باید به پزشکان متخصص مراجعه کند.   وی خاطرنشان کرد: در صورت مصرف بالا و یکباره قرص استامینوفن شستشوی معده اولین اقدام درمان در بخش اورژانس است و تزریق پادزهر است زیرا دوز بالای آن موجب مسمومیت فرد می شود و اگر بعد از مصرف اتفاقی در همان لحظه رخ نداد به طور قطع پس از ۴۸ ساعت دارو تأثیر سمی خود را نشان می دهد.

گريه كنيد تا لاغر شويد!

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير 15:41 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

اشك علاوه بر شستشو و تميز كردن چشم در ايجاد ارتباط ميان انسان ها و دفع مواد زايد بدن نيز مؤثر است. غدد اشكي هنگامي كه تحريك مي شوند وسپس اشك از چشم ها جاري مي شود و در بدن، معده ها و روده ها تحريک مي شوند و هضم غذا با سرعت بالاتري انجام مي گيرد. بررسي ها نشان مي دهد، اشك و گريه كردن سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد و سطح منگنز در بدن كاهش پيدا مي كند. البته گريه كردن روي خلق و خو نيز تأثير مستقيمي دارد و در روابط انساني تغييرهاي زيادي ايجاد مي كند. هنگامي كه اشك مي ريزيد سطح پروتئين كاهش مي يابد و در نهايت باعث كاهش كلسترول خون نيز مي شود. هنگامي كه گريه مي كنيد مغز و بدن تركيبات شيميايي و هورمون هاي خاصي ترشح مي كنند كه سبب لاغري در افراد مي شود.

عکس هایی از سبزیجات جهش یافته

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۷ تير 15:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

باران رادیواکتیو پس از فاجعه نیروگاه هسته ای فوکوشیمای ژاپن گویا راه خود را به سوی زنجیره های غذایی یافته است و در سایت های اینترنتی تصاویری از "سبزیجات جهش یافته" منتشر شده است. یک وبسایت کره ای تصاویری از گل ها، سبزیجات و میوه هایی را منتشر کرده است که غده ها و شکل های عجیبی دارند. و هنوز کاملاً مشخص نیست که این محصولات از کجا برداشت شده اند و آیا این تصاویر رتوش شده اند و دلیل دفرمه بودن این محصولات فاجعه فوکوشیما است یا خیر. فروگداخت نیروگاه هسته ای دایچی فوکوشیما در سال 2011 به علت وقوع زلزله ای در مقیاس 8.9 ریشتر صورت گرفت. فاجعه فوکوشیما جان 18500 نفر را گرفت و بعد از فروگداخت چرنوبیل در سال 1986 بزرگترین فاجعه هسته ای بود. با آنکه مرگ هیچکس به تابش از سوی فروگداخت نسبت داده نشد، ولی سطوح بالایی از تابش هسته ای در آب های زیرزمینی نزدیک نیروگاه ردیابی شد. در میان "سبزیجات جهش یافته"، یک گوجه فرنگی با تومورهای فراوان، یک ترب 5 انگشتی و دو هلو به شکل عدد 8 دیده می شوند. دو باغبان کلم هایی را نشان می دهند که یکی به اندازه نرمال و دیگری حداقل 4 برابر بزرگتر است. در یک تصویر نیز خیاری دیده می شود که از آن برگ درآمده است.  

چربی‌سوزی با خیار

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۶ تير 16:0 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

خیار یک ماده غذایی پر ارزش است که در صورتی که به خوبی مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند به‌عنوان یک چربی سوز قوی به کار رود.برای بسیاری از ما خیار تنها یک گونه صیفی یا میوه خوشمزه است که از آن در میهمانی‌ها در کنار سایر میوه‌ها استفاده می‌کنیم و شاید تا به امروز خیلی به خواص و توانایی این گیاه سبز رنگ دقت نکرده بودیم این میوه دارای مقادیر زیادی ویتامین ث است که می‌تواند در نقش چربی سوز به کار رود. در این مطلب شما را با روش‌هایی برای چربی سوزی با خیار آشنا می‌کنیم. یک عدد خیار خرد شده، مقداری تمشک و نعناع را به همراه 350 گرم ماست و مقداری یخ درون دستگاه مخلوط کن بریزید و به خوبی ترکیب کنید. این ترکیب می‌تواند به‌عنوان یک نوشیدنی تقویتی و همچنین چربی سوز عالی برای زمان پس از تمرین عمل کند. فراموش نکنید که کلسیم موجود در ماست نیز یک چربی سوز ایده آل است. یک ترکیب مناسب دیگر که از آن می‌توان به‌عنوان یک وعده غذایی کامل نیز بهره برد، ترکیب 100 گرم پنیر فتا، یک خیار خرد شده، یک قاشق غذا خوری ماست و 100 گرم زیتون سیاه است. باید گفت که پنیر فتا یک منبع مناسب ویتامین ب 2 است که سوخت و ساز بدن را افزایش داده و در ترکیب با خیار و ماست به چربی سوزی بیشتر منجر می‌شود. آیا تا به حال در مورد سوپ خیار شنیده بودید؟ برای درست کردن این سوپ کافی است که تخم‌های خیارها را خارج کنید و سپس آنها را به مدت 2 دقیقه تفت دهید. سپس خیارها را با 500 میلی لیتر آب مرغ و یک پیاز خرد شده ترکیب کنید. این مخلوط را با حرارت بپزید و مقداری پودر فلفل نیز به آن اضافه کنید. این سوپ شدیداً متابولیسم بدن شما را فعال کرده و به شما در چربی سوزی کمک خواهد کرد. اما فرمول نهایی ما برای شما یک ترکیب سالم دیگر است که بر اساس ترکیب یک خیار بزرگ خرد شده با سیر حب شده است. این ترکیب را با مقداری نعناع ترکیب کرده و مقداری خامه ترش را نیز به آن اضافه کنید. از این ترکیب سس‌گونه می‌توانید در کنار ماهی قزل آلا استفاده کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که سیر نیز دارای ترکیب‌هایی است که چربی سوز هستند.

چه کسی نخستین بار Control-Alt-Delete را گرفت؟

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۶ تير 15:57 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

اگر یک کاربر پی‌سی هستید، حتما دفعات زیادی از Control-Alt-Delete استفاده کرده‌اید، گرفتن این دکمه‌های کیبورد با هم باعث می‌شود که سیستم شما که به حالت «فریز» شده رفته، از این حالت دربیاید و نیازی به خاموش و روشن کردن سیستم نباشد، اما چه کسی نخستین بار به این فکر افتاد و از این دکمه‌ها استفاده کرد؟ تاریخچه این کار چیست؟     اگر یک کاربر پی‌سی هستید، حتما دفعات زیادی از Control-Alt-Delete استفاده کرده‌اید، گرفتن این دکمه‌های کیبورد با هم باعث می‌شود که سیستم شما که به حالت «فریز» شده رفته، از این حالت دربیاید و نیازی به خاموش و روشن کردن سیستم نباشد، اما چه کسی نخستین بار به این فکر افتاد و از این دکمه‌ها استفاده کرد؟ تاریخچه این کار چیست؟ دوید جی بردلی، مهندسی نرم‌‌افزاری است که پشت این کار است. بردلی در سال ۱۹۴۹ به دنیا آمد و در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۵ لیسانس و دکترای خود را در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه Purdue در ایندیانا گرفت. بعد از آن شروع به همکاری با IBM نمود، در IBM او نخست روی فناوری پیشرفته سیستم‌های Series/1 کار می‌کرد، در سال ۱۹۷۸، او سیستم ورودی-خروجی را برای دیتامستر شماره ۲۳ این شرکت توسعه داد. در سال ۱۹۸۰، او یکی از ۱۲ مهندس گروه مشهوری شد که روی تولید نخستین کامپیوتر شخصی IBM  کار می‌کردند. کاری که به او محول شده بود نوشتن بیوس سیستم بود، کار او موفق بود و به مهندسی ارشد رسید. سال ۱۹۸۱، سال حساسی برای IBM بود، در آن زمان اپل و RadioShack پی‌سی‌های خود را وارد بازار کرده بودند و IBM در نظر داشت که در یک پروژه با  نام رمز «اکرون»، پی‌سی خود را تولید کند، چنین کاری نیازمند صرف سه تا پنج سال بود، اما آنها تحت فشار بودند که یک ساله کار را به سرانجام برسانند. در سال ۱۹۸۱، اعضای گروه بردلی، به دنبال راهی بودند تا با استفاده از آن، در زمان فریز شدن سیستم، بدون اینکه نیازی به خاموش و روشن کردن یک کامپیوتر باشد، بتوان آن را بوت مجدد یا ری‌بوت کرد. در آن زمان بردلی، کدی نوشت که با گرفتن همزمان دکمه‌های Control-Alt-Delete این کار را می‌کرد، البته او این روش را تنها برای برنامه‌نویس‌ها مهیا کرده بود و هیچ نیتی نداشت که بعدا کاربران عادی هم برای رفع مشکل به آن پناه ببرند. علت انتخاب این سه کلید هم این بود که این سه، در صفحه کلید دور از هم هستند و هیچگاه پیش نمی‌آید که کسی تصادفی این سه کلید را به هم فشار بدهد. از این ایده که تنها بعد از چند دقیقه به ذهن بردلی رسیده بود، استقبال زیادی شد، بعدها مایکروسافت هم این ایده را در سیستم عامل ویندوز اقتباس کرد، حتی در سیستم عامل‌های امروزی هم می‌توان از Control-Alt-Delete استفاده کرد و با آن Task Manager را احضار کرد. نخستین پی‌سی IBM که حتی خوشبین‌ها هم تصور نمی‌کردند بیشتر از ۲۵۰ هزار دستگاه از آن به فروش برسد، فروشی میلیونی پیدا کرد. پی‌سی آنها یک جعبه خاکستری در زیر یک مانیتوری بود که هنگام کار خطوط سبز رنگی روی آن دیده می‌شد. پردازشگر این پی‌سی ۴٫۷۷ کیلوهرتزی و حافظه آن ۱۶ کیلوبایت بود و یک داریور برای گذاشتن فلاپی داشت، قیمت آن در آن زمان ۱۶۵۶ دلار بود که معادل ۴ هزار دلار امروز می‌شود. ۴ ماه بعد از عرضه این پی‌سی بود که مجله تایم، پی‌سی  را شخصیت برتر سال انتخاب کرد. بردلی بعد از انجام انبوهی از پروژه‌ها سرانجام در سال ۲۰۰۴، بازنشسته شد ولی در حال حاضر بیشترین چیزی که او را مشهور کرده، همین Control-Alt-Delete است. البته او در جریان همایشی به مناسبت ۲۰ سالگی پی‌سی IBM که بیل گیتس هم در آن حضور داشت، حرف جالبی گفت: «من Control-Alt-Delete را اختراع کرده‌ام، اما بیل بود که مشهورش کرد.» رونامه‌نگارها زمانی به گرفتن Control-Alt-Delete، «سلام سه‌انگشته» لقب داده بودند.    

مکمل هاي ويتاميني عمرتان را کوتاه مي کند

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۶ تير 15:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

از جمله ويتامين C كه با مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه به اندازه كافي توسط بدن جذب مي شود و نياز روزانه بدن به آن در حدود 40 ميلي گرم است و در نتيجه مصرف بي رويه آن از طريق مكمل ها فايده اي براي بدن ندارد. پزشكان هشدار مي دهند تا افراد در مصرف بعضي از انواع ويتامين ها زياده روي نكنند تا طول عمر طبيعي داشته باشند. رژيم غذايي افراد در صورتي كه درست تهيه و تنظيم گردد مي تواند تأمين كننده تمامي نيازهاي بدن به ويتامين هاي مختلف باشد. گفتني است، اما اغلب اوقات به دليل عدم برنامه ريزي مناسب در خصوص رژيم غذايي و همين طور عدم انجام ورزش و مصرف مايعات كافي بدن با كمبود ويتامين مواجه مي شود. بررسي ها نشان مي دهند، افرادي كه به صورت غيرمجاز و بدون تجويز پزشك معالج دوز بالايي از ويتامين ها را مصرف مي كنند به صورت خودسرانه ممكن است در معرض ابتلا به انواع بيماري ها و مشكلات قرار بگيرند، از جمله ويتامين هايي كه مصرف بيش از حد آن ها مي تواند باعث از بين رفتن سلامتي شود، ويتامين C و ويتامين E است. از جمله ويتامين C كه با مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه به اندازه كافي توسط بدن جذب مي شود و نياز روزانه بدن به آن در حدود 40 ميلي گرم است و در نتيجه مصرف بي رويه آن از طريق مكمل ها فايده اي براي بدن ندارد. ويتامين E هم براي مردان در حدود چهار ميلي گرم و براي زنان در حدود 3 ميلي گرم است ولي افراد با مصرف مكمل هاي خوراكي هزاران بار بيشتر از دوز اصلي مصرف مي كنند. مصرف بي رويه اين ويتامين ها نه تنها باعث جلوگيري از روند پير شدن سلول ها نمي شود بلكه مي تواند باعث بروز انواع سرطان ها گردد.

مصرف شير مغز را جوان مي‌کند!

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۶ تير 15:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

همچنين شير باعث مي شود تا تصميم گيري ها عاقلانه تر و منطقي تر شود و در عصبانيت ها اوج اتفاقات بتوانيم خود را به بهترين شکل ممکن کنترل کنيم. مطالعات جديد دانشمندان نشان ميدهد خوردن شير باعث تقويت حافظه در ذهن مي شود و سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌کند.  براساس مطالعه اي که توسط دانشمندان انجام شد آن ها دريافتند شير باعث مي شود تا تمام مواد مغذي مورد نياز مغز تامين شود بررسي ها نشان ميدهند شير بر سلامت رواني تاثير بسزايي دارد و عملکرد مغز و حافظه را بهبود مي بخشد. همچنين شير باعث مي شود تا تصميم گيري ها عاقلانه تر و منطقي تر شود و در عصبانيت ها اوج اتفاقات بتوانيم خود را به بهترين شکل ممکن کنترل کنيم. گفتني است محققان به اين نتيجه رسيده اند که شير باعث مي شود مغز هميشه جوان بماند و زود پير نشود و زوال عقل و آلزايمر تا سن 80 سالگي به سراغ افراد نيايد. شير کاملترين منبع غذايي براي مغز محسوب مي شود و نوشيدن حداقل 2 ليوان شير در روز براي جوان ماندن مغز بسيار مفيد است.

استفاده از حلزون زنده برای درمان ضد پیری

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۵ تير 15:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 حلزونها از ازمان های دور به عنوان نوعی آفت باغها شناسایی شده اند اما به نظر می رسد که وقتی پای درمانهای ضد پیری درمیان باشد این موجودات کوچک بیشتر دوست هستند تا دشمن.  یک مرکز زیبایی در ژاپن دست به یک ابتکار عجیبی زده و به منظور درمان های ضد پیری حلزون های زنده را روی پوست می گذارد تا آنها روز پوست صورت مشتریان بخزند و خواص ماده لزجی از خود باقی می گذارند را به صورت انسان هدیه کنند. ماده لزجی که حلزون هنگام عبور از خود باقی می گذارد دربرگیرنده ترکیبی از پروتئین های قدرتمند، آنتی اکسیدان ها و «هایولارونیک اسید» است که گفته می شود به احیای رطوبت پوست کمک کرده، التهاب را فرو می نشاند و پوست مرده را از بین می برد. طی این درمان 60 دقیقه ای که در «کلینیکال سالن» توکیو به عنوان یک مرکز زیبایی اجرا می شود، پوست صورت پیش از قرارگیری حلزونها پاکسازی شده و پس از آن حلزون ها روی گونه ها و پیشانی گذاشته تا هرکجا که می خواهند بروند. راه رفتن حلزون ها روی پوست صورت در این مرکز زیبایی ژاپنی 243 دلار هزینه دربردارد که شامل چند مورد دیگر هم می شود. «یوکو مینیامی» مدیر فروش در این مرکز ژاپنی اظهار کرد: مواد لزج حلزون به بازسازی سلول های پوست صورت کمک می کند، بنابراین ما انتظار داریم که راه رفتن حلزون روی صورت بتواند پوست صدمه دیده را درمان کند. براساس اظهارات مینیامی، این ماده به صدمات وارد شده توسط خورشید به پوست صورت کمک می کند. ممکن است در نگاه اول این نوع درمان ضدپیری منزجر کننده به نظر برسد، اما ماده لزج حلزون از کشفیات امروز نیست، این ماده از بیش از دو هزار سال پیش کاربرد داشته است. براساس مدارک به جا مانده از بقراط (پزشک یونانی که بین سالهای 377 تا 460 قبل از میلاد می زیسته و پدر طب مدرن محسوب می شود)، حلزون خرد شده با شیر فاسد برای درمان التهاب به کار می رفته است، این درحالی است این ترکیب اخیرا در ژاپن و کره جنوبی محبوب شده است. به رغم تاریخ طولانی استفاده از ماده چسبناک حلزون به عنوان یک اقدام زیبایی، تلاش این مرکز زیبایی الهام گرفته از ثبت کوه فوجی (بلندترین کوه ژاپن) در فهرست میراث جهانی یونسکو بوده است. پوست صورت کوهنوردان به علت شدید نور آفتاب در معرض آسیب قرار می گیرد و قرار گیری آنها در ارتفاعات این موضوع را تشدید می کند، از این رو این درمان برای حل مشکل کوهنوردان درنظر گرفته شده است.      

بزرگترین عمل جراحی تغییر چهره در ایران

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۵ تير 15:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

بزرگترین عمل جراحی تغییر چهره در ایران با آغاز عمل جراحی صورت «موسی شیخ» کلید خورد.   موسی شیخ، مردی که 9 سال پیش بر اثر برخورد موتورسیکلتش با گاردریلی که قبلا شکسته بود، صورت خود را کاملا از دست داده بود، صبح امروز 25 تیرماه با تهیه هزینه‌های درمان توسط خیران، خود را به تیغ جراحان سپرد تا چهره‌ مخدوش شده‌اش، بهبود یابد.   دکتر فضیلت پزشک معالج «شیخ» پیش از آغاز عمل به ایسنا گفت: در عمل جراحی صبح امروز این فرد که به مدت پنج ساعت طول می‌کشد قرار است قسمت پیشانی، فک بالا و گونه سمت راست وی بهبود یابد.   وی با بیان اینکه سخت‌ترین قسمت عمل جداکردن پوست از غشای مغزی شیخ است گفت: به دلیل شدت حادثه استخوان پیشانی این فرد کاملا از بین رفته و با توجه به اینکه 9 سال از وقوع این تصادف می‌گذرد، پوست پیشانی با غشای مغزی مننژ چسبیده است که در وهله اول پزشکان سعی می‌کنند این غشاء را از مغز جدا کنند.   عمل جراحی موسی شیخ از ساعت 8 صبح آغاز شد.

معجزه نخود فرنگي در درمان بيماري قلبي عروقي

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۵ تير 15:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

نخود فرنگی حاوی اکسیدان هایی همچون ویتامین C بوده و به این ترتیب از بروز سرطان پیشگیری می کند. برلیانت بزرگمهر متخصص تغذیه گفت: افرادی که کلسترول خون بالا دارند برای برطرف کردن این مشکلات از نخود فرنگی استفاده کنند زیرا در سلامتی قلب و عروق بسیار مفید است. وی افزود: نخود فرنگی را در کنار مواد غذایی همچون سالاد ماکارونی، سالاد اولویه قرار دهید زیرا نخود فرنگی حاوی آنتی آکسیدان هایی همچون ویتامین C است که از بروز سرطان ها نیز پیشگیری می کند. وی عنوان کرد: نخود فرنگی به دلیل داشتن آهن زیاد موجب تقویت سیستم بدن شده و در کاهش کلسترول خون نقش بسزایی دارد.

کشف عملکرد ژن چاقی با تحریک حس گرسنگی

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۵ تير 15:30 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمندان کالج دانشگاهی لندن از یک ژن مرتبط با چاقی رونمایی کرده‌اند که انسان را با تحریک به گرسنگی بیشتر چاق کرده و می‌تواند راههای بالقوه جدیدی را برای مبارزه با مشکلات فزآینده سلامت جهانی ارائه کند.    به گفته دانشمندان، میلیونها انسان از یک رشته سرکش دی‌ان‌ای برخوردارند که جلوی احساس سیری را گرفته و آنها را مجبور به خوردن غذاهای شیرزین و چرب می‌کند.   ژن FTO که در نیمی از جمعیت جهان وجود داشته، چندین سال پیش کشف شد اما علیرغم آنکه دانشمندان می‌دانستند که این ژن باعث چاقی انسان می‌شود، شیوه عملکرد آن ناشناخته بود.   آنها اکنون دریافته‌اند که این ژن با تحریک حس گرسنگی کار کرده که می‌تواند به روشهای جدید در مبارزه با بحران چاقی کمک کند.   16 درصد جمعیت دارای دو نسخه از این دی‌ان‌ای سرکش حدود 70 درصد بیشتر از افراد فاقد آن با احتمال چاق شدن روبرو هستند.   آنها تا 200 کالری اضافی در روز مصرف کرده و از تقریبا سه کیلوگرم وزن بیشتر از میانگین همتایان خود برخوردارند. همچنین برای افراد دارای این ژن رژیمها همیشه با شکست مواجه می‌شوند.   حتی در افرادی که تنها یک ژن ناقص FTO را به ارث می‌برند(49 درصد جمعیت) حدود 30 درصد بیشتر احتمال چاقی وجود دارد.   محققان در پژوهش خود از مردان جوان با و بدون نقص ژنتیکی خواستند تا گرسنگی خود را پیش و پس از خوردن غذا ارزیابی کنند. سپس نمونه‌های خونی این داوطلبان برای بررسی هورمون گرلین که باعث احساس گرسنگی می‌شود، مورد آزمایش قرار گرفت.   سطح این هورمون معمولا پیش از خوردن غذا بسیار بالا بوده و پس از آن کاهش می‌یابد.   این در حالی بود که سطح این هورمون در افراد دارای ژن گرسنگی حتی پس از خوردن نیز نسبتا بالا باقی می‌ماند. آنها همچنین بیشتر از سایرین احساس گرسنگی می‌کردند.   در آزمایش بعدی به داوطللبان تصاویر غذاهای صرف شده توسط آنها نشان داده شد تا میزان جذابیت آنها را ارزیابی کنند. افراد دارای این ژن حتی پس از خوردن غذا نیز تصاویر کیک، شیرینی، چیپس و برگر را بسیار وسوسه کننده می‌خواندند.   در گام بعدی دانشمندان از اسکنرهای ام‌آرآی برای بررسی مغز این داوطلبان استفاده کردند.   بر اساس این یافته‌ها که در مجله Clinical Investigation منتشر شده، افراد دارای ژن گرسنگی در زمان تفکر در مورد غذاهای چرب و شیرین فعالیت مغزی بیشتری را نشان می‌دادند.

درمان سرطان به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۴ تير 15:30 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان یک شرکت نوپای انگلیسی از توسعه روشی نوین برای درمان سرطان با کمک سلول های «تی» خبر می دهند.   سلول های قاتل در سیستم ایمنی بدن موسوم به سلول های تی (T-cells) قادر به نابود کردن پاتوژن های مهاجم و بیماری زا مانند ویروس ها و باکتری ها هستند.   محققان شرکت Immunocore قصد دارند با توسعه روشی نوین و مهار قدرت سلول های «تی» به مقابله با بیماری سرطان بروند.   «بت جاکوبسن» از محققان آزمایشگاه زیست مولکولی کمبریج و مدیر علمی این شرکت که تحقیقات در حوزه سلول های تی را از دو دهه قبل آغاز کرده است، روش جدید را کاملا متفاوت از دیگر شیوه های درمانی عنوان می کند که از توانایی درمان کامل سرطان برخوردار است.   یکی از مشکلات شیوه های متداول درمان سرطان، آسیب دیدن بافت های سالم در زمان نابود کردن سلول های سرطانی است و تلاش محققان برای توسعه روش های درمانی جدید بر پایه آنتی بادی ها تاکنون موفقیت آمیز نبوده است.   در روش جدید با استفاده از بازوی دوم سیستم ایمنی موسوم به ایمنی سلولی (cellular immunity)، سلول های «تی» اقدام به نابود کردن پاتوژن های مهاجم می کنند.   محققان روشی برای طراحی مولکول های پروتئینی کوچک ImmTACs ابداع کرده اند که مانند چسب دو طرفه عمل می کند؛ از یک سمت این مولکول ها با قدرت به سلول های سرطانی می چسبند و سلول های سالم دست نخورده باقی می مانند و از طرف دیگر به سلول های تی می چسبند.   در نهایت با کمک داربست گیرنده سلول های تی امکان تشخیص از بین رفتن سلول های سرطانی فراهم می شود.

فردا، فرصتی مناسب برای تعیین دقیق جهت قبله

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۴ تير 15:29 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

فردا سه شنبه، آخرین فرصت برای تعیین دقیق قبله در سال 92 است.   مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان این مطلب اضافه کرد: ساعت 13 و 57 دقیقه روز سه شنبه که زمان اذان ظهر در مکه مکرمه است، خورشید دقیقا عمود بر خانه خدا می تابد به نحوی که کعبه سایه نخواهد داشت. اگر در این لحظه در هرکجای زمین که خورشید در آسمان است به سمت خورشید بایستید، دقیقا به سمت قبله هستید.   وی خاطرنشان کرد: برای تعیین جهت دقیق قبله کافی است یک شاقول را به زمین عمود کرد و امتداد سایه به سمت خورشید را علامتگذاری کنید. سمت دقیق قبله در مکان مورد نظر شما تعیین شده است.   عتیقی تصریح کرد: دو بار در سال در هفتم خرداد و بیست و پنجم تیرماه، هنگامیکه خورشید به میل 23.5 درجه در اول تابستان رفته و باز به سمت استوای آسمان باز می گردد، میل خورشید 21 درجه و 25 دقیقه کمان (قوس) و منطبق با عرض جغرافیایی خانه کعبه است و از طریق محاسبه مکان خورشید و زمان ظهر مکه که خورشید به نصف النهار محلی ناظر و در خانه خدا به سمت الراس (سرسو) می رسد، می توان جهت دقیق قبله را مشخص کرد.   عتیقی خاطرنشان کرد: در روزهای قبل و بعد از این تاریخ هم می توان با دقت کمتر و تقریب خوبی جهت قبله را تعیین کرد.   مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در عین حال با اشاره به مخاطرات جدی نگاه کردن به تابش مستقیم خورشید از شهروندان خواست در جریان تعیین جهت قبله و به هیچ دلیل دیگر به خورشید مستقیماً نگاه نکنند.

انتخاب جنسیت فرزند توسط پستانداران برای داشتن نوه‌های بیشتر

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۴ تير 15:27 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پژوهش جدید محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد نشان داده که پستانداران می‌توانند جنسیت کودک خود را به منظور افزایش احتمال داشتن نوه‌های بیشتر انتخاب کنند.    محققان بر این باورند که پستانداران مونث می‌توانند جنسیت فرزند خود را با کنترل اسپرمهای مونث و مذکر دارای شکل متفاوت در زمان سفر آنها درون سیستم باروری تعیین کنند.   برای مثال، والدین دارای شرایط بهتر بیشتر بر تولید پسر سرمایه‌گذاری می‌کنند که فرصت بیشتری برای تولیدمثل و داشتن نوه‌های بیشتر را به آنها ارائه خواهد کرد.   در مقابل، مادران دارای سلامت کمتر بیشتر به تولید دختر علاقه داشته که باروری آنها به لحاظ فیزیولوژیکی محدود است.   این محققان 90 سال اسناد تولیدمثل برای 40 هزار پستاندار از موجودات نخستین گرفته تا کرگدنها در باغ‌وحش سان‌دیگو را بررسی کردند تا این نظریه را که حیوانات می‌توانند در واکنش به شرایط محیطی و عوامل دیگر بر جنسیت فرزندشان تاثیر بگذارند، تائید کنند.   دانشمندان داده‌های سه نسل از بیش از 2300 حیوان را در کنار هم قرار داده و دریافتند که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها قادر بودند، بطور استراتژیکی اگر پسرشان از کیفیت خوبی برخوردار بوده و نوه‌های بیشتری برایشان می‌آورد، خودخواسته پسردار شوند.   این پژوهش بر مبنای نظریه پیشنهاد شده در سال 1973 توسط رابرت تریورز و دان ویلارد انجام شده است. این دانشمندان مکتب فکری را که مدعی بود جنسیت پستانداران یک رویداد تصادفی است، به چالش کشیدند.   تریورز و ویلارد بر این باور بودند که پستانداران خودخواه بوده، بر جنسیت کودکان خود به منظور افزیش موفقیت باروری‌شان تاثیر می‌گذارند.   فرضیات دیگر نیز پیش‌بینی‌های مشابه داشته که بر اساس آنها حیوان مونث که جفت نر با ژنهای خوب خاص مانند جذابیت را انتخاب می‌کند، باید در نتیجه به تولید پسران زیباتر منجر شود.   فرضیات قبلی بدون آزمایش باقی ماندند چرا که دستیابی به سه نسل کامل در حیات وحش بسیار مشکل است.   محققان در پژوهش خود که شامل بیشتر پستانداران از جمله نخستینها، گوشتخوارانی مانند شیر، خرس و گرگ، حیوانات با سم شکافدار مانند گاو، بوفالو و گوزن و حیوانات علفخوار دارای پنجه مانند اسب و کرگدن بود، دریافتند که پسران متولد شده از گونه مونث این پستانداران از 2.7 برابر فرزندان بیشتری نسبت به همتایان خود با مادرانی برخوردار بودند که تعداد کودکان مونث و مذکرشان برابر بود.   این فرآیند هنوز خیلی شناخته شده نبوده و تنها یک فرضیه وجود دارد که بر اساس آن پستانداران مادر می‌توانند اسپرمهای مونث و مذکر را که از شکل متفاوت برخوردار بوده، کنترل کرده و بطور انتخابی سرعت آنها را در زمان حرکت در سیستم باروری کم و زیاد کنند.   این پژوهش در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

ایرانیان، قدیمی ترین کشاورزان جهان بودند

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۴ تير 15:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشگاه توبینگن آلمان در حفاری‌های خود در حاشیه رشته کوه زاگرس در ایران موفق به کشف آثار و بقایای جوامع کشاورزی مربوط به عصر حجر شدند.   این یافته‌های باستان شناسی کاملترین تصویری است که از دوره‌های اولیه کشاورزی انسان‌ها یافت شده و نشان می‌دهد که مردمان ساکن فلات قاره ایران در کشف و توسعه کشاورزی نقش مهمی داشته‌اند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که مردمان ساکن این مناطق از دوازده هزار سال پیش جو، عدس و لوبیا پرورش می‌داده‌اند.   این یافته‌های باستان شناسی کاملترین تصویری است که از دوره‌های اولیه کشاورزی انسان‌ها یافت شده و نشان می‌دهد که مردمان ساکن فلات قاره ایران در کشف و توسعه کشاورزی نقش مهمی داشته‌اند.   تاکنون فرضیه رایج دربین مورخان این بود که کشاورزی در بخش‌های غربی منطقه‌ای که «هلال حاصلخیز» نام گرفته است یعنی بخش‌هایی از غرب ترکیه، سوریه، عراق، اردن و فلسطین آغاز شده است چون تمام شواهد مربوط به دوره‌های اولیه کشاورزی در آن نقاط کشف شده بود؛ اما اکنون ثابت می‌شود که ایران یعنی بخش شرقی این هلال حاصلخیز نیز در همان زمان محل اولین تجارب کشاورزی انسان‌ها بوده است.   در دهه 1950 میلادی باستان شناسان موفق به کشف شواهدی از کشاورزی اولیه در سرزمین‌های اشغال فلسطین شدند و مدعی شدند که کشاورزی نخستین بار در منطقه ای بین اردن و سرزمین های اشغالی شکل گرفته است.   پژوهش‌های باستان شناسی اخیر از سال ۲۰۰۹ و به ریاست نیکلاس کنراد از دانشگاه «توبینگن» آلمان در دامنه‌های رشته کوه زاگرس و در جوار مرز با عراق آغاز شد. در ماه‌های اخیر به توصیه همکاران ایرانی این پژوهشگر، آنها حفاری در چند تپه کم ارتفاع را شروع کرده و به سرعت مجموعه‌ای از اشیا بسیار قدیمی از جمله باقی‌مانده ظرف‌های سفالی و نقاشی‌هایی از حیوانات و پیکر انسان را پیدا کردند.   بخش دیگری از یافته‌های باستان شناسان ابزارهای سنگی را شامل می‌شود که برخی از آنها مخصوص خرد کردن دانه‌های غلات و حبوبات بوده است. علاوه بر این مقداری هم دانه‌های غلات و حبوبات کشف شده که به گفته باستان شناسان نیم سوز شده‌اند ولی با وجود این محتویات این دانه‌ها به خوبی حفظ شده است.   نیکلاس کنراد با وجودی که در رشته زیست شناسی دانش چندانی ندارد ولی می‌گوید که تشخیص این دانه‌های غلات و حبوبات کار دشواری نیست و می‌گوید که آنها شبیه دانه‌های عدس و یا جو هستند که امروز همه ما با آنها سر و کار داریم.   مطالعات صورت گرفته در این منطقه حاکی از وجود نشانه هایی از ساختمان های مسطح یا بازسازی شده، ابزار مختلف و سازه های سنگی هستند که حضور گروه اجتماعی بزرگی را نشان می دهد. این گروه تحت شرایط اقتصادی نسبتا پایدار در این منطقه ساکن بوده اند.   همچنین هزاران نمونه جو و گندم وحشی، عدس و نخود در این منطقه شناسایی شده اند که به عنوان نشانه هایی از کشاورزی اولیه در جهان محسوب می شود.   بر اساس سطوح ایزوتوپ های رادیواکتیو یا اتم های عناصر یکسان با وزن مولکولی متفاوت، حضور انسان در این منطقه از رشته کوه زاگرس بین 9 هزار و 800 تا 12 هزار سال قبل تخمین زده می شود.   در اوایل این دوره مردم اقدام به جمع آوری گونه های وحشی گیاهان مانند جو و گندم وحشی می کردند، اما در پایان این دوره کشت محصولات زراعی مانند شکل اولیه ای از گندم های امروزی شکل گرفت.   نکته مهم در نتایج این آزمایش‌ها این است که این جوامع کشاورزی مشغول کشت نمونه‌های وحشی این نوع گیاهان بوده‌اند که بعدا حبوبات و غلات امروزی از آنها ریشه گرفته‌اند.   به عبارت دیگر دوازده هزار سال پیش انسان همان گیاهان وحشی را که در طبیعت وجود داشته کشت می‌کرده است.   کارشناسان کشاورزی باستان از نتایج این پژوهش‌ها استقبال کرده‌اند.   گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر مجله «ساینس» منتشر شده است.

تاثیر رعایت دستورات اسلام بر پیشگیری از دیابت

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۳ تير 15:56 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دیابت حدود ۱۰ سال از عمر مفید بشر می‌کاهد/ اگر دستورات اسلام پیرامون آداب غذاخوردن، ورزش، صله ارحام و نشاط در زندگی، رعایت شود، بخش أعظم بیماری دیابت و دیگر بیماری‏‌ها در ایران، قابل کنترل و حتی قابل درمان خواهد شد. شکور امیدی اظهار داشت: «در ایران، حداقل ۱۰ میلیون دیابتی یا در معرض ابتلا به دیابت داریم که ۷۰ درصد مبتلایان به دیابت، از بیماری خود خبر ندارند. در این بیماری، عامل ژنتیک، حداکثر ۵ درصد مؤثر است و عادت‏های تغذیه‌ا‏ی ناصحیح و فشار و تنش‏های فکری و استرس و فشارهای روحی، عوامل اصلی ابتلاء به این بیماری هستند که علاوه بر تحمیل هزینه ۲ هزار میلیاردی بر مردم و کشور، هزینه‏های معنوی بسیاری از جمله مشکلات روحی و عاطفی، کاهش بهره‏وری شغلی و علمی، ناتوانی جنسی و... بر بیماران و جامعه تحمیل کرده است و سبب معضلات اجتماعی چون طلاق و بیکاری و... شده است». بنیان‏گذار و رئیس کل انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی کشور در ادامه گفت: «در ایران، سالانه بیش از ۳۰هزار نفر به علت بیماری دیابت و عوارض آن فوت می‌کنند و در هر سال، ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر نیز به دیابتی‌های ایران افزوده می‌شود و این بیماری، با شتاب بسیار زیادی، در حال افزایش است و اگر این روند ادامه پیدا کند، در سال‏های نه چندان دور، با بحران دیابت روبرو خواهیم شد». دکتر امیدی همچنین گفت: «دیابت حدود ۱۰ سال از عمر مفید بشر می‌کاهد». این متخصص ایمونولوژی و آلرژی و استاد دانشگاه در ادامه گفت: «با وجود تمامی اطلاعات گفته شده و انتشار گسترده‏ این اطلاعات در رسانه‏های گروهی، دیابت بیش از آنکه یک بیماری باشد، یک محدودیت است و بیش از ۹۰ درصد دیابت‏‌ها با کمک علوم روز و طب سنتی، کاملا قابل کنترل و درمان است و حتی در رابطه با زخم پای دیابتی، با ورود ۳ دستگاه لیزر با سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در بیمارستان ۵۰۲ ارتش در تهران و بیمارستان نیروی دریایی در رشت، بخش زیادی از این بیماران در حال درمان هستند و با اطمینان می‌‏توان گفت که درمان دیابت، امکان‏پذیراست و این آرمان، یک حدس غیر علمی و غیرکارشناسانه نیست! البته این موضوع نیاز به برنامه ریزی عظیم ملی و مردمی دارد و بدون شک، اگر دستورات اسلام پیرامون آداب غذاخوردن، ورزش، صله ارحام و نشاط در زندگی، رعایت شود، بخش أعظم بیماری دیابت و دیگر بیماری‏‌ها در ایران، قابل کنترل و حتی قابل درمان خواهد شد». امیدی ضمن نقد جدی نسبت به نحوه نظارت بر بیمارستان‌ها و اعتراض به عملکرد بیمه‏‌ها در حمایت از بیماران، به موضوع طرح افزایش قیمت نوشابه در مجلس هفتم اشاره کرد و گفت: من در مجلس هفتم، مشاورعالی کمیسیون بهداشت و درمان بودم و عرض کردم که نوشابه‌های قندی برای دیابت مضر است و یک نوشابه ۲۸۰سی سی، ۵۰ تا ۶۰ واحد قند دیابتی را افزایش می‌‏دهد. ما طرحی را نوشتیم مبنی بر افزایش ۱۰درصدی قیمت نوشابه‌های داخلی و ۱۵درصدی نوشابه‌های خارجی. ۱۷۰ نماینده مجلس نیز امضا کردند و نهایتا این طرح در اوایل سال ۱۳۸۶، تصویب شد که سالی بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان از طریق عوارض نوشابه‌ها، به خزانه واریز شود. وی ادامه داد: براساس قانون، قیمت نوشابه افزایش پیدا کرد و مردم هم پرداخت کردند اما این درآمد‌ها، هیچوقت به طور کامل از کارخانه‏دارها أخذ نشد و نه تنها از انجمن دیابت تقدیر و تشکر نشد بلکه مورد هجمه و هجوم نیز قرار گرفتیم و در حال حاضر به طور جدی در حال پیگیری هستیم که وزارت بهداشت و دیوان محاسبات برای اخذ این یارانه‌ها از شرکت‌های تولیدی اقدام و یا انجمن دیابت را مامور پیگیری این پروژه کند تا به توقعات به حق بیماران دیابتی پاسخ مثبت داده شود اما متأسفانه در اجرای این قانون، هر سازمانی مسئولیت را به دوش سازمان دیگر می‌‏اندازد.  

کیفیت زندگی زنان شاغل بهتر است یا خانه‌دار؟

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۳ تير 15:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد: زنان شاغل در تمام ابعاد کیفیت زندگی به جز عملکرد جسمانی، وضعیت بهتری از زنان خانه‌دار دارند.    زنان حدود نیمی از جمعیت جهان هستند که با احتساب فعالیت‌های بی‌مزد در خانه، 55 درصد کل کار جهان را انجام می‌دهند.   پژوهشگران معتقدند: زنان اغلب براساس شرایط اقتصادی، اجتماعی و در اختیار داشتن مبالغ مالی و مادی، خانه‌داری یا اشتغال خارج از منزل را انتخاب می‌کنند.   یک سرشماری در ایران نشان داده است که سهم زنان از نیروی کار رسمی 11 درصد است و در حال حاضر 14 میلیون زن خانه‌دار در کشور وجود دارد.   جامعه‌شناسان کار خانگی را برای ایجاد مکانی قابل سکونت جهت زندگی تربیت فرزندان و ارائه‌ی خدمات ضروری می‌دانند. آنها معتقدند کار خانه از جهات مختلف با اغلب مشاغل دیگر متفاوت است، چراکه بدون مزد بوده و معمولا در انزوا و جدا از دیگر بزرگسالان انجام می‌شود، هیچ مقررات تحمیلی خارج از خانه بر آن وجود نداشته و تکراری و پایان‌ناپذیر است.   در همین زمینه پژوهشی در کشور به بررسی مقایسه‌ی کیفیت زندگی زنان شاغل و خانه‌دار پرداخته و 110 زن شاغل و 110 زن خانه‌دار را مورد بررسی قرار داده است. میانگین سنی این زنان 33 سال بوده که 40 درصد آنها تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند.   این پژوهش به صورت مورد شاهد انجام شده و عملکرد جسمانی، محدودیت نقش به علت مشکلات جسمانی، درد جسمانی، سلامت عمومی، احساس نشاط، سلامت روانی، محدودیت نقش به علت مشکلات روحی و عملکرد اجتماعی هر دو گروه زنان شاغل و خانه‌دار را مورد ارزیابی قرار داده است.   نتایج این پژوهش در نهایت نشان داد: میانگین نشاط تفاوت معنی‌داری در دو گروه شاغل و خانه‌دار داشته است به‌طوری که زنان شاغل وضعیت سلامت روان خود را بهتر از زنان خانه‌دار ارزیابی کردند.   طبق نتایج به دست آمده، زنان شاغل نسبت به زنان خانه‌دار، کلیه‌ی مقیاس‌های کیفیت زندگی را به جز عملکرد جسمانی بالاتر و بهتر گزارش کرده‌اند.   این تحقیق نتیجه می‌گیرد: پایین‌تر بودن میانگین عملکرد جسمانی زنان شاغل نسبت به زنان خانه‌دار شاید بدین علت باشد که علاوه بر شیوع اختلالات درد بدون منشأ فیزیولوژیک در زنان، زنان شاغل مسوولیتی مضاعف داشته، علاوه بر نقش‌های اجتماعی وظیفه‌ی خانه‌داری را نیز برعهده دارند.   براساس نتایج این پژوهش، سطح روانی و نشاط شاغلان نسبت به زنان خانه‌دار به‌طور معنی‌داری بالاتر است.   تحقیق فوق تاکید می‌کند: به نظر می‌رسد اشتغال و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی راه فرار از دغدغه‌های منزل است که منجر به افزایش قدرت برنامه‌ریزی زنان شاغل و رضایتمندی روانی برای فرد شده است.   نتایج این پژوهش تاکید می‌کند که اشتغال تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی دارد، بنابراین فراهم‌کردن زمینه‌هایی جهت مشارکت‌های اجتماعی زنان و اشتغالزایی در سلامت و ارتقای کیفیت زندگی آنها به عنوان نیمی از افراد جامعه موثر است.

تسکین زانودرد با آب قند!

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۳ تير 15:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان دانشگاه ویسکونسین در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند که تزریق یک محلول قندی به زانو می‌تواند شیوه جدیدی در درمان آرتروز باشد.    این پژوهش نشان داده که ترکیب قند و آب می‌تواند درد و سفتی را با تحریک سازوکار طبیعی ترمیم طبیعی بدن کاهش دهد.   این محلول شیرین به‌عنوان یک محرک خفیف درون مفصل عمل کرده و عفونت سطح پائین را بوجود می‌آورد. این عفونت برای ایجاد هرگونه آسیب شدید کافی نیست اما برای تحریک آزادسازی سلول‌ها جهت کمک به ترمیم آسیب ایجاد شده توسط بیماری تاثیرگذار است.   پزشکان از محلولی شامل آب و 10 تا 25 درصد دکستروز که نوعی قند بوده، استفاده می‌کنند. کاربرد دکستروز بدان جهت بوده که ارزان، در دسترس و ایمن است و تنها یک التهاب خفیف درون مفصل زانو ایجاد می‌کند.   تصور می‌شود که این درمان موسوم به درمان تکثیر با تحریک آزادسازی فیبروبلاستها که مسئول ساخت و حفظ بافتهای همبند مانند رباط‌ها هستند، کار می‌کند.   فیبروبلاستها رباط‌های آسیب دیده درون زانو را ترمیم کرده و با ثابت‌تر کردن آن، ناراحتی را تسکین می‌دهد.   این درمان همچنین برای بیماری‌های دیگر مانند کمردرد مزمن و آرنج تنیس‌بازان مورد آزمایش قرار گرفته است.   نتایج این پژوهش در مجله Annals of Family Medicine منتشر شد است.

ژاپنی‌ها، به دنبال تولید تار مصنوعی عنکبوت!

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۳ تير 15:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

ژاپنی‌ها شیوه‌ای برای تولید مصنوعی تار عنکبوت ابداع کرده‌اند که طی دو سال ‌آینده می‌توان از آن در تولید انبوه هر ماده‌ای از مواد جراحی گرفته تا قطعات خودرو و لباس‌های ضدگلوله بهره جست.    ابریشم عنکبوت که سخت‌تر از کولار است، به اندازه فولاد محکم است، از فیبر کربنی سبک‌تر بوده و می‌توان آن را بدون شکستن،40 درصد بیش از طول اولیه‌اش، کش داد.   می‌توان از ابریشم مصنوعی برای ساخت رگ‌های خونی مصنوعی، رباط و همچنین بخیه‌های قابل‌حل استفاده کرد.   در صنعت خودرو این محصول می‌تواند به ساخت سپرهایی منجر شود که مقادیر عظیم انرژی برخورد را جذب و امنیت راننده را تقویت کند.   ابریشم‌های عنکبوت خواص حیرت‌آور خود را مدیون پروتئینی به نام fibrion هستند.   پروتئین‌ها کاتالیزورهایی برای اکثر واکنش‌های شیمیایی درون سلولی هستند و به تجمع‌ سلول‌ها در درون بافت‌ها، کمک می‌کنند.   این پروتیئن‌ها زنجیره‌های طولانی از حدود 20 نوع مختلف آمینواسیدها هستند که برای تولید تعداد بی‌نهایت پیکربندی‌ها ترکیب می‌شوند.   بازخلق توالی پیچیده آمینواسیدها که fibrion را تشکیل می‌دهند، در آزمایشگاه دشوار است.   یک "مزرعه عنکبوتی" ابریشم کافی برای مصارف صنعتی را تولید نمی‌کند، بنابراین شرکت‌هایی از سراسر جهان در حال مطالعه بر روی مهندسی ژنتیکی برای جبران این نقصان هستند.   تعدادی از شرکت‌ها بزها را برای تولید شیر حاوی ابریشم عنکبوت اصلاح کردند. دیگر شرکت‌ها از کرم‌های ابریشم برای رسیدن به چنین هدفی بهره بردند و سایرین نیز از باکتری‌هایی استفاده می‌کنند که از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده‌اند.   فرایند شرکت ژاپنی Spiber شامل رمزگشایی از ژن مسئول تولید fibrion در عنکبوت‌ها و سپس بیومهندسی‌ باکتری‌هایی با دی ان ای نوترکیب برای تولید این پروتئین است که سپس به عنکبوت مصنوعی تبدیل می‌شود.   این شرکت قادر است نوع جدیدی از ابریشم را ظرف 10 روز مهندسی کند و پیش‌تر 250 نمونه اولیه را با مشخصه‌هایی که برای کاربردهای آن همخوانی دارد، تولید کرده است.   این شرکت فرایند جدید را با تغییر توالی‌های آمینواسید و آرایه‌های ژنی در مدل‌های رایانه‌ای‌اش برای تولید پروتئین‌های مصنوعی آغاز می‌کند. این امر در تلاش برای به حداکثر رساندن استحکام، انعطاف‌پذیری و ثبات حرارتی محصول نهایی انجام می‌شود.   این شرکت سپس یک ژن تولیدکننده fibrion را ترکیب و آن را به شیوه‌ای اصلاح می‌کند که این مولکول خاص را تولید خواهد کرد.   شرکت ژاپنی از سیستم ترکیب ژنی بهره می‌برد که قادر است در فقط سه روز کمیت‌های عظیمی از دی ان ای را برای ژن مزبور تولید می‌کند.   میکروب‌ها سپس با ژن fibrion به منظور تولید مولکول کاندید اصلاح می‌شوند که به یک پودر ریز و سپس تار تبدیل می‌شود.   باکتری‌ها از قند، نمک و دیگر میکرومغذی‌ها تغذیه می‌کنند و می‌توانند ظرف 20 دقیقه تولیدمثل کنند. یک گرم منفرد پروتئین حدود 5.6 مایل ابریشم مصنوعی تولید می‌کند.   این پروتئین مصنوعی که از fibrion استخراج شده، QMONOS نام دارد و از واژه ژاپنی "عنکبوت" گرفته شده است. این ماده می‌تواند به فیبر، فیلم، ژل، اسفنج، پودر و شکل نانوفیبری برای برآوردن نیازهای متعدد تبدیل شود.   شرکت مذکور در نظر دارد ماهانه 100 کیلوگرم فیبر QMONOS را تا ماه نوامبر تولید کند.   کارخانه پایلوت این شرکت تا سال 2015 آماده خواهد شد و تا آن زمان ژاپنی‌ها قصد دارند سالانه 22 هزار پوند ابریشم را تولید کنند.

کرم‌ها چگونه پس از قطع و رشد مجدد سر خاطراتشان را بازیابی می‌کنند؟

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۳ تير 15:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمندان دانشگاه تافتز اخیرا کشف کرده‌اند که نوعی کرم زرد رنگ می‌تواند در صورت قطع شدن سرش، آنرا دوباره بازسازی کرده و مغز خود را که حاوی همان خاطرات قدیمی است، مجددا بدست بیاورد.   این محققان حافظه کرمهای پلاناریان(planarian) را با اندازه‌گیری مدت زمانی که طول می‌کشید تا آنها در محیط آزمایشگاه به غذا برسند، آزمایش کردند.   دانشمندان پس از آموزش این کرمهای زرد رنگ کوچک به منظور نادیده گرفتن نورهای درخشان آزمایشگاه و شناسایی غذای خود بدون منحرف شدن دریافتند که این موجودات حتی پس از جدا شدن سرشان نیز خاطره این آموزش را به یاد می‌آورند.   برای این پژوهش، تیمی از زیست‌شناسان به آموزش کرمهای یک سانتیمتری برای شناسایی غذاهای پنهان شده در وسط یک ظرف آزمایشگاهی پرداختند.   این غذاها با پرتو درخشانی از نور روشن شده بودند.   کرمهای پلاناریان از دو نقطه چشمی برخوردارند که می توانند شدت نور را شناسایی کنند. این نقطه‌ها مانند گیرنده نور عمل کرده و برای دور شدن از منابع نور درخشان مورد استفاده هستند.   این بدان معنی است که کرمها برای دور ریختن این ترس از نور برای گرفتن غذا باید آموزش می‌دیدند. دانشمندان پس از یادگیری این مهارت توسط کرمها، سر آنها جدا کردند.   دو هفته بعد هنگانی که بیشتر سر کرمها دوباره رشد کرد، محققان مجددا آنها را درون ظرف آزمایشگاه قرار دادند.   آنها با استفاده از فناوری پیگیری ویدیویی دریافتند که کرمهایی که آموزش دیده بودند، سریعتر از دیگران مواد غذایی نورانی را پیدا می‌کردند.   اگرچه این کرمها در اولین تلاش خود نتوانستند غذا را پیدا کنند، تنها یک جلسه آموزشی طول کشید تا دوباره مهارت خود را بدست آورده و نور را نادیده بگیرند.   این درحالیست که هنوز دانشمندان دلیل و چگونگی این رویداد را نمی‌دانند.   نتایج نشان می‌دهد که حافظه کرمها احتمالا در منطقه دیگری از بدنشان ذخیره می‌شود. ایده دیگر بر این اساس است که مغز قدیمی کرمها سیستم عصبی خود را برای مطابقت با نور تغییر داده و این تغییرات پس از رشد مغز جدیدی نیز در سیستم باقیمانده است.   به گفته محققان، کار بیشتری برای کشف چگونگی قابلیت این موجودات جهت دستیابی به خاطرات قدیمی نیاز بوده اما یافته‌های کنونی که در مجله Experimental Biology منتشر شده، می‌تواند به عنوان یک نقطه آغاز در چگونگی بازیابی خاطرات در انسان و حیوانات دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

متفاوت ترین دریاچه‌های دنیا

۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير 16:5 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دریاچه ها زمانی تشکیل می شوند که آب در یک منطقه محبوس شود.  از نمونه های مهم آن در دنیا می توان به دریاچه های مختلفی مانند خزر، ارال و ... اشاره کرد. با توجه به آنکه روی زمین دریاچه های بسیاری وجود دارد می توان انتظار آن را داشت که موارد عجیبی هم میان آن ها پیدا شود.     ** دریاچه عروس دریایی         این دریاچه در میان اقیانوس و درون جزیره ای به نام "پالائو" قرار دارد. این جزیره به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای دنیا به حساب می آید که نام آن کمتر گفته می شود. دریاچه عروس دریایی دارای زیبایی خاصی است چرا که هزاران عروس دریایی در آن محبوس شده اند و تمام فضای اب را پوشانده اند. این موجودات روزانه چندین بار عرض دریاچه را به امید راهی برای فرار از آن طی می کنند و محیطی جالب را به وجود آورده اند.   ** دریاچه جوشان         در جمهوری "دومنیک" دریاچه ای قرار دارد که هیچکس نمی تواند وارد آن شود. این دریاچه دمایی بالاتر از 200 درجه فارنهایت دارد و همیشه در نقطه جوش خود قرار دارد. دلیل این گرمی این است که دریاچه براثر فعالیت های آتش فشانی به وچود آمده است. در این دریاچه تنها باکتری ها زندگی می کنند زیرا هیچ موجودی نمی تواند به خاطر گرمای زیاد وارد آن شوند.   ** دریاچه متان         روسیه میزبان دریاچه "بایکال" است که به عنوان دریاچه متان شناخته میشود. این دریاچه همیشه حلقه هایی از متان را در اطراف خود ایجاد می کند. این حلقه ها البته نزدیک به 4 کیلومتر قطر دارند و از روی زمین قابل مشاهده نیستند. گاز متان این دریاچه منطقه را از نظر زیستی آلوده کرده است ولی درنوع خود یکی از شگفت انگیزترین دریاچه های دنیا است.   ** دریاچه خونین         یکی از متفاوت ترین دریاچه های دنیا در بولیوی قرار دارد، این دریاچه به نام "لاگو" شناخته می شود و آب آن به طرز عجیبی قرمز است. علت اصلی این رنگ ان است که جلبک و موجودات قرمز بسیاری در این دریاچه زندگی می کنند. درون این دریاچه جزیره ای از جنس سدیم بورات که یک ماده شوینده است دیده میشود و شکل جالبی به دریاچه داده است. "لاگو" یکی از زیستگاه های اصلی برای فلامینگوهاست زیرا آن ها به رنگ قرمز علاقمندهستند.   ** دریاچه آسفالت         یکی از متفاوت ترین دریاچه های دنیا در "ترینیداد و توباگو" قرار دارد. دریاچه "پیتچ" به عنوان بزرگترین دریاچه آسفالت مایع در دنیا شناخته می شود زیرا به جای اب درون آن تنها قیر واسفالت مایع دیده میشود. کارشناسان دلیل اصلی به وجود آمدن این دریاچه را فشارهایی می دانند که لایه های زیرین زمین به منابع نفت وارد کرده اند سپس این نفت ها از دل زمین خارج و وارد این دریاچه شده اند. با توجه به نفتی بودن این دریاچه تا به حال فسیل های مختلفی نیز در ان پیدا شده است.  

عجیب‌ترین سنگ روی زمین

۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير 16:3 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

سنگ ها یکی از کم ارزش ترین اشیایی هستند که در طبیعت می توان پیدا کرد و ما به راحتی از کنار آن ها عبور می کنیم و گاهی لگدی هم به آن ها می زنیم اما برخی از همین سنگ های بی ارزش گاهی از عجایب روی زمین به شمار می روند.   "Pyura chilensis" نوعی سنگ عجیب است که در سواحل شیلی به طور فراوان وجود دارد. این سنگ ها در ظاهر بسیار بد چهره و شاید بی ارزش باشند اما اگر از وسط باز شوند تازه زیبایی و اسرار پنهانشان را نشان خواهند داد.   این سنگ در واقع یک موجود دریایی است که تنها از آب دریا تغذیه می کند و گوشتی قرمز رنگ دارد. قسمت سنگی بدنش نیز برای محافظت از این گوشت است. در شیلی گوشتی که در میان این سنگ وجود دارد را به عنوان یک غذای گران و البته خوشمزه سرو می کنند.   این موجود عجیب با نام "سنگ زنده" نیز شناخته می شود چرا که محققان به این نکته رسیده اند که این سنگ در اصل یک جاندار است و حتی در بدنش خون نیز دیده شده است. در نگاه اول هیچکس متوجه زنده بودن آن نخواهد شد چرا که با سنگ ها هیچ فرقی نمی کند.    موجود دریایی این روزها در شیلی پرورش هم داده می شود ولی در سواحل نیز به راحتی می توان آن ها را پیدا کرد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند در گذشته زیستگاه این موجود کف دریا بوده است که به مرور به ساحل آمده اند.  

رابطه خواب و بیماری قلبی در گزارش فیگارو

۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير 16:1 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان می‌گویند خواب کافی شبانگاهی قلب را در برابر بیماری‌ها حفظ می‌کند و خوابیدن یک ساعت بیشتر در شب خطر سفت شدن شریان‌ها (کلسیفیکیت شدن) را کاهش می‌دهد. به نوشته روزنامه لوفیگارو در اینترنت، بر اساس تحقیقی که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شده است ، چطور قلب کار می‌کند؟ به گفته پژوهشگران مرکز درمانی دانشگاه شیکاگو ، اثرات مثبت این یک ساعت خواب بیشتر معادل با کاهش هفده میلی متری جیوه فشار سیستولیک است. حدود دوازده درصد از چهارصد و نود و پنج شرکت کننده در این تحقیق داوطلبانی حدود چهل ساله و سالم بودند که به تدریج و در طی بررسی‌های پنج ساله مبتلا به سفت شدن عروق خونی شدند. شریان‌های سفت شده در بیست و هفت درصد شرکت کنندگانی که کمتر از پنج ساعت در شب می‌خوابیدند تشخیص داده شد. این میزان برای کسانی که هفت ساعت در شب می‌خوابیدند به یازده درصد رسید. اما برای شرکت کنندگانی که بیش از هفت ساعت می‌خوابیدند ، این میزان ابتلا به شش درصد رسید. تاثیر خواب بر عروق خونی ظاهرا در زنان نیز بسیار با اهمیت است. دیان لودردال استاد بهداشت عمومی در دانشگاه شیکاگو و اصلی ترین پژوهشگر این تحقیق می‌گوید : تاثیر خواب و میزان سفت شدگی عروق خون افراد در این مطالعه باعث شگفتی ما شد. تحقیقات اخیر نیز نشان داده‌اند که کم خوابی مزمن می تواند عامل خطرزایی برای بروز مشکلات متعدد جسمانی همچون چاقی، دیابت و فشار خون باشد.

در دانشگاه تبریز دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی راه‌اندازی شد

۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير 15:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی برای تهیه تصاویر از اجسام به کوچکی 10 نانومتر در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز راه‌اندازی شد.   اکبر تقی‌زاده، رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز در خصوص دستگاه (SEM-TESCAN MIRA3-FEG-) گفت: دستگاه SEM یکی از ابزارهای قدرتمند مورد استفاده در رشته‌های مختلف از جمله فناوری نانو است که با کمک بمباران الکترونی تصاویر اجسامی به کوچکی 10 نانومتر را برای مطالعه تهیه می‌کند.   وی افزود: این دستگاه دارای فیلمان انتشار میدانی (Field Emission) بوده و در دوحالت خلا بالا و خلا پایین (مناسب برای نمونه‌های نارسانا) کار می‌کند. وضوح تصویر (Resolution) این دستگاه تا یک نانومتر(nm) بوده و قدرت بزرگنمایی آن تا یک میلیون برابر با اعمال ولتاژ kv30 است. این دستگاه مجهز به دتکتورهای SE(Secondary Electrons) ، BSE(Back-Scattered Electrons) ، LVSTD(Low Vacuum Secondary Tescan Detector) و EDX(Energy – dispersive X-Ray Analysis) است و قابلیت آنالیز کیفی (نوع عناصر و فازهای تشکیل دهنده ماده) و کمی (مقدار و کمیت عناصر) نمونه‌ها را دارد.   رییس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز با بیان اینکه بمباران نمونه سبب می‌شود تا از آن، الکترون‌هایی به سمت صفحه دارای بار مثبت رها شود که این الکترون‌ها در آنجا به سیگنال تبدیل می‌شوند، یادآور شد: حرکت پرتو بر روی نمونه، مجموعه‌ای از سیگنال‌ها را فراهم می‌کند که بر این اساس میکروسکوپ می‌تواند تصویری از سطح نمونه را بر صفحه کامپیوتر نمایش دهد.   به گفته وی از جمله کاربردهای مهم این دستگاه توپوگرافی و تعیین خصوصیات سطوح نمونه، مورفولوژی شامل اندازه، شکل و نحوه قرارگیری ذرات در سطح نمونه و ترکیب و آنالیز مواد است که در علوم نوین مانند نانوفناوری، نانو فناوری زیستی، زیست فناوری، مواد، شیمی، پزشکی و رشته‌های دیگر کاربرد دارد.   تقی‌زاده تصریح کرد: محققان می‌توانند برای کسب اطلاع و استفاده از شرایط پذیرش نمونه به وب سایت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز به آدرس اینترنتی http://central-lab.tabrizu.ac.ir/fa مراجعه کنند.

تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان با نانوبیوسرامیک‌ها در کشور

۱۳۹۲ شنبه ۲۲ تير 15:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پژوهشگران ایرانی در مطالعاتی بر روی نانوبیوسرامیک‌های شیشه زیست فعال و هیدروکسی آپاتیت مشتق از ‏استخوان حیوان، موفق به دستیابی به قابلیت افزایش زیستایی و تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان انسان شدند. ‏   در سال‌های اخیر، بیوسرامیک‌ها از جمله مواد‌زیستی هستند که به علت ویژگی‌های خاص خود مورد توجه دانشمندان و ‏محققان قرار گرفته‌اند. شیشه زیست فعال و هیدروکسی آپاتیت‌ها نیز از آن دسته‌اند که ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها باعث ‏شده است تا مطالعات بیشتری بر روی این مواد در مورد استفاده به عنوان ترمیم‌کننده‌ها، صورت گیرد. ‏ دکتر علی دوست محمدی، عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد، هدف این تحقیقات را ارزیابی سمیت و فعالیت زیستی ‏نانوبیوسرامیک‌های شیشه زیست فعال (ترکیب ‏‎63S‎‏) و هیدروکسی آپاتیت مشتق از استخوان حیوان در تماس با سلول‌های ‏بنیادی مغز استخوان انسان، بیان و تصریح کرد: در این پژوهش دو ترکیب نانوبیوسرامیکی شیشه زیست فعال و هیدروکسی آپاتیت ‏طبیعی ساخته شدند و سمیت سلولی آن‌ها در تماس با سلول‌های بنیادی مغز استخوان انسان بررسی و ارزیابی شد. نتایج حاکی از ‏عدم سمیت و فراتر از آن، قابلیت این مواد در افزایش زیستایی و تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان انسان بود.   وی ادامه داد: برای انجام تحقیقات مورد نظر مراحل این گونه پیش گرفته شده است که نانوذرات شیشه زیستی به روش ‏سل-ژل ساخته شد و نانوهیدروکسی آپاتیت طبیعی از دیافیز استخوان ران گاو بالغ استحصال شد. سپس زیستایی و ‏تکثیرپذیری سلول‌های بنیادی مغز استخوان انسان در تماس با نانوبیوسرامیک‌ها ارزیابی و مقایسه شد.   وی خاطرنشان کرد: فعالیت زیستی بالای نانوذرات به گونه‌ای است که حتی در زمان‌های کم و مقادیر زیاد نیز تأثیر سمی و کشنده بر روی سلول‌های ‏بنیادی نداشته و در برخی مقادیر رشد و تکثیر بیشتر سلول‌ها نسبت به نمونه کنترل را نیز به همراه داشته است. این زیست ‏فعالی ارتقا یافته، ناشی از سطح ویژه بسیار بالای نانوذرات بیوسرامیکی است.‏   عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد یادآور شد: بیوسرامیک‌های ترمیم‌کننده استخوان مصرف نسبتاً بالایی در دندانپزشکی و ارتوپدی دارند. نتایج این پژوهش نشان داد که ‏نانوذرات این مواد، تأثیری به مراتب بیشتر در ترمیم و التیام نواقص استخوانی خواهد داشت. در صورت تکمیل آزمون‌های نهایی، ‏عرضه تجاری این محصولات بخش مهمی از نیاز جامعه پزشکی را برطرف خواهد کرد.‏   به گفته دوست محمدی، آزمون‌های تکمیلی در راستای تجاری‌سازی این مواد در دست انجام بوده و ساخت و ارزیابی ‏ترکیبات نوین این دست از نانوبیوسرامیک‌ها با خصوصیات منحصربفرد از مراحل بعدی این پژوهش است.‏   نتایج این کار تحقیقاتی که توسط دکتر علی دوست محمدی و همکاران وی صورت گرفته، در مجله ‏ ‏Biomedical papers of the Medical Faculty of the University Palacký, Olomouc, ‎Czechoslovakia‏ منتشر شده است. ‏

نجات رانندگان بیمار با خودرو آمبولانس‌های آینده

۱۳۹۲ جمعه ۲۱ تير 16:27 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مهندسان فورد در حال ارائه فناوری جدیدی هستند که در آن خودروها به زودی بر سلامتی راننده نظارت کرده و حتی در صورت بیماری یا خواب‌آلودگی آن‌ها هنگام رانندگی، هدایت خودرو را به دست می‌گیرند.    فورد در حال طراحی "خودروهای آمبولانسی" است که شامل آرایه‌ای از حسگرهای پزشکی بوده و به پزشکان امکان معاینه افراد را از راه دور می‌دهند.   نسخه‌های پیشین این فناوری در هند آزمایش شده و طراحان امیدوارند که ویژگی‌های حسگر را بر روی تمامی خودروهای مصرفی این شرکت پیاده کند.   مهندسان این ابداع در حال آزمایش کارکردهایی در هند هستند که در آن پزشکان می‌توانند از ابزار الکترونیکی آنبورد برای انجام تشخیص‌های اساسی پزشکی و مخابره آن‌ها به یک واحد مرکزی استفاده کنند. این وسیله در واقع، تبدیل به نوعی آمبولانس سیار چرخدار می‌شود.   فورد پیش‌بینی می‌کند که در آینده این حسگرها در مدل‌های روزانه ظاهر شوند.   این شرکت همچنین حسگرهایی را آزمایش کرده که پیش‌بینی می‌کنند افراد چه هنگام دچار حمله صرع می‌شوند تا خودرو را پارک یا به طور ایمن رانندگی کنند.   فورد همچنین در حال طراحی صندلی‌ها و کمربندهای هوشمند مجهز به حسگر است.   حسگرهای مادون قرمز موجود بر روی فرمان خودرو بر کف دست رانندگان و چهره آن‌ها برای جستجوی تغییرات دما نظارت می‌کنند.   همچنین یک حسگر مادون قرمز که به سمت پایین متمرکز است، در بخش زیرین ستون فرمان تعبیه شده و بر دمای اتاقک برای ارائه معیاری با هدف مقایسه تغییرات دمای بدن راننده نظارت می‌کند.   حسگر نهایی نیز در کمربند ایمنی برای ارزیابی میزان تنفس راننده تعبیه شده است.

تشکیل بانک اطلاعات ژنتیکی مجرمان با کیت تشخیص هویت ایرانی

۱۳۹۲ جمعه ۲۱ تير 16:26 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان پژوهشکده صنعت و فناوری انتظامی سازمان تحقیقات و مطالعات نیروی انتظامی موفق به طراحی و ساخت کیت تعیین هویت ژنتیکی انسان شدند   با بهره گیری از این کیت که با همکاری پژوهشگران بهداری کل ناجا طراحی شده امکان تشکیل بانک اطلاعاتی مجرمان مبتنی بر DNA بدون نیاز به تجهیزات خارجی فراهم شده است.   تعیین هویت قطعی و دقیق یک فرد بر اساس شواهد برجامانده یکی از مسائل اصلی به خصوص در بررسی صحنه‌های جرم است. شناسایی افراد از طریق اثر انگشت و سایر شواهد این چنین همیشه مقدور نیست زیرا افراد می‌توانند به طریقی مانع از به جا ماندن این اثرات در محیط شوند و حتی این امکان وجود دارد که فرد شواهدی مجعول بر جای بگذارد. اما هر فرد هر قدر هم که دقت کند امکان این که هیچ شواهد زیستی بر جای نگذارد بسیار کم است.   پروژه ژنوم مشخص کرد که DNA انسان‌ها 99.9 درصد به هم شباهت دارند ولی همین اختلاف 0.1 درصدی منجر به منحصر به فردی ژنوم هر انسان می‌شود.   این ویژگی، تهیه شناسنامه ژنتیکی افراد را امکان‌پذیر کرده که در اصطلاح انگشت‌نگاری ژنتیکی (DNA Fingerprinting) یا تعیین هویت ژنتیکی نامیده می‌شود.   هر نمونه زیستی که در محیط بر جای مانده باشد قابلیت استخراج ماده ژنتیکی را دارد و به همین دلیل می‌توان با تکثیر کردن بخش‌های خاص به هویت مالک آن پی برد. مساله مهم دیگری که در مباحث پزشکی قانونی مطرح است تعیین روابط خانوادگی و به ویژه رابطه والد – فرزندی است.   برای این منظور نیز به راحتی می‌توان از نشانگرهای زیستی بر مبنای چند شکلی‌های ژنتیکی سود برد.   مکان‌های DNA ژنومی مورد بررسی در این روش حاوی تکرارهای پشت سر هم بوده و تعداد این واحدهای تکراری در بین افراد مختلف متفاوت است.   این تفاوت ها منجر به چند شکلی (پلی مورفیسم) در DNA می‌شود. در صورت انتخاب مکان‌های مناسب با چند شکلی بالا، الگوی باندهای حاصل از چنین آزمایشی برای هر فرد اختصاصی خواهد بود.   تعیین هویت افراد از اهمیت ویژه‌ای در امور نظامی و انتظامی برخوردار است. ایجاد بانک‌های اطلاعات DNA برای فعالیتهای مختلف امکان‌پذیر بوده و سابقه ایجاد بانک‌های اطلاعات DNA برای اموری همچون پیوند اعضاء، شناسایی مجرمان، پرسنل موسسات امنیتی و اطلاعاتی و نیروهای پلیس وجود دارد.   در چنین مواردی مولکول DNA به روش‌های نوین از بافت‌هایی مثل خون، بزاق، مخاط دهانی و پوست تازه استخراج شده و در شرایط مناسب نگهداری می‌شود. سپس باید لوکوس‌های خاصی از مولکول DNA مورد بررسی قرار گیرند تا با کنار هم قرار دادن اطلاعات حاصل از این مطالعات نتایج منحصر به فردی برای هر فرد به دست آید.   لزوم دستیابی به بانک اطلاعاتی DNA در ایران جهت شناسایی مجرمان، تشخیص دقیق شواهد باقیمانده در صحنه‌های جرم، کسب اطلاعات د رخصوص وراثت (شناسایی صحیح و دقیق روابط والد – فرزندی)، امور جانبازان، شهدای جنگ تحمیلی (شناسایی دقیق بقایای شهدای جنگ تحمیلی)، شناسایی نیروهای پلیس و غیره وجود دارد.   در این راستا محققان سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا با همکاری بهداری کل ناجا اقدام به ساخت کیت ایرانی تعیین هویت ژنتیکی انسان کرده اند. این پروژه در پاییز سال گذشته به اتمام رسیده و تست‌های عملیاتی آن نیز با موفقیت کامل انجام شده است.

تولید سلول‌های گوش داخلی با سلول‌های بنیادی جنینی

۱۳۹۲ جمعه ۲۱ تير 16:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمندان دانشگاه ایندیانا موفق به تبدیل سلولهای بنیادی جنینی موش به ساختارهای اصلی گوش میانی شدند.    این کشف به ارائه بینش‌های جدید در مورد فرآیند رشد این اندام حسی پرداخته و زمینه را برای مدلهای آزمایشگاهی بیماری، کشف داروها و درمانهای بالقوه برای فقدان شنوایی و اختلالات تعادلی آماده خواهد کرد.   این محققان با استفاده از یک شیوه کشت سلولی سه بعدی توانستند سلولهای بنیادی را به سلول‌های اپیتلیوم حسی گوش میانی تبدیل کنند که حاوی سلولهای مو، سلولهای پشتیبان و نورون‌ها بوده و صدا، حرکات سر و گرانش را شناسایی می‌کنند.   تلاشهای قبلی برای پرورش سلولهای موی گوش داخلی در سیستمهای کشت سلول استاندارد تا حدی ضعیف عمل کرده چرا که نشانه‌های لازم برای رشد گروههای سلول مو در ظرف مسطح کشت سلولی وجود نداشت؛ اما اکنون محققان نشان داده‌اند که این سلولها باید به صورت متراکم در یک محیط کشت تخصصی معلق بماند که محیطی مشابه بدن را در زمان رشد اولیه اندام فراهم می‌کند.   این محققان با کاربرد با زمان‌بندی دقیق از چند مولکول کوچک به تقلید از فرآیند رشد اولیه پرداخته اند که باعث تمایز سلولهای بنیادی از یک مرحله به مرحله دیگر به شکل پیش‌سازهای گوش داخلی شد.   تعلیق سه بعدی همچنین نشانه‌های مکانیکی مهمی مانند تنش ناشی از کشش سلولها روی یکدیگر ارائه کرده است.   به گفته محققان، هنوز به پژوهش های بیشتری برای تعیین چگونگی تولید سلولهای گوش داخلی دخیل در حس شنوایی و چگونگی اعمال این فرآیندها برای ساخت سلولهای گوش داخلی انسان نیاز است.   این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.

تعریف تازه «ثانیه» با ساخت دقیقترین ساعت جهان

۱۳۹۲ جمعه ۲۱ تير 16:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمندان اروپایی در ادعایی که می‌تواند تعریف جدیدی برای ثانیه را ارائه کند، از شناسایی یک روش دقیقتر برای اندازه گیری زمان خبر داده‌اند.    محققان رصدخانه پاریس نوع جدیدی از ساعت اتمی را ساخته‌اند که دقیقترین نوع این ساعت ها تاکنون لقب گرفته و می‌تواند استاندارد جدید را برای زمان تعیین کند.   این دستگاه ملقب به ساعت مشبک نوری هر 300 میلیون سال تنها یک ثانیه را از دست می دهد که آنرا سه برابر دقیقتر از ساعتهای اتمی کنونی کرده است.   ساعتهای اتمی که با استفاده از لرزش‌های بسیار منظم اتم، زمان را نگه می‌دارند، دقیقترین شیوه سنحجش زمان شناخته شده و از دهه 1960 برای تعریف ثانیه در موسسه بین‌المللی واحدها مورد استفاده بوده اند.   ساعت‌های کنونی، ابرهای اتم سزیم را برای نوسان سافتن یا لرزیدن در معرض ریزموجها قرار می‌دهند اما ساعت اتمی جدید از نور لیزر برای ایجاد تاثیر مشابه در اتمهای استرونتیوم استفاده می‌کند.   به گفته محققان، مخابرات، ناوبری ماهواره‌ها و بازارهای بورس جهان بر سنجشهای زمانی بسیار دقیقتر تکیه دارند که می‌تواند محرک تغییر تعریف ثانیه توسط ساعت جدید در آینده باشد.   این پژوهش در مجله نیچر منتشر شده است.

زمین، دیگر تنها سیاره «آبی» نیست!

۱۳۹۲ جمعه ۲۱ تير 16:21 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تلسکوپ فضایی هابل سطح آبی‌نگ سیاره ژوپیترمانند و غول‌پیکر HD 189733b را رصد کرده که از فضا تفاوت چندانی با زمین ندارد و شباهت آن با سیاره خاکی به همین جا ختم می‌شود.   این جرم کیهانی هر 2.2 روز یک بار حول ستاره والدش می‌چرخد و در فاصله 63 سال نوری از زمین در مجمع‌الکواکب Vulpecula (روباه) واقع شده است.   هنگامی که این سیاره در اطراف ستاره‌ میزبانش می‌چرخید، منجمان از طیف‌نگار جداکننده نور هابل برای بررسی طول‌موج‌های خاص نوری که از سطح آن ساطع می‌شوند، بهره بردند.   این شی "سیاره عابر" (transiting planet) خوانده می‌شود زیرا به نسبت خط دید تلسکوپ از مقابل و سپس از پشت ستاره میزبانش عبور می‌کند.   زمانی که جرم مزبور از پشت ستاره‌اش گذر می‌کرد، نور رصدشده توسط هابل به طور عمیقی به درون بخش آبی‌نگ طیف‌سنج الکترومغناطیسی نفوذ کرد، در حالی که دیگر رنگ‌ها به همان صورت باقی ماندند و این نشانه‌ای از رنگ سیاره بود.   این سیاره برای داشتن آب مایع بیش از اندازه داغ است، اما مولکول‌های دیگری وجود دارند که نور آبی را می‌افشانند و آن‌ چه را که در جو زمین رخ می‌دهد، تقلید می‌کنند.   دانشمندان معتقدند HD 189733b دارای ابرهایی است که از شیشه مایع تشکیل شده‌اند.   به گفته فردریک پونت از دانشگاه اکستر انگلستان، منجمان بر این باورند که این رنگ به دلیل ترکیبی از انعکاس ابرهای سیلیکات و جذب توسط اتم‌های سدیم به وجود می‌آید.   دیگر عوامل می‌توانند توسط آئروسول‌های فتوشیمایی (مه) و جذب توسط دیگر اتم‌ها یا مولکول‌هایی به جز سدیم به وجود‌ آیند.   در حال حاضر هیچ کاندیدای خاصی برای این اتم‌ها یا مولکول‌ها وجود ندارد.   موقعیت سیاره مورد مطالعه به طور باورنکردنی 30 برابر نزدیک‌تر به ستاره میزبانش در مقایسه با موقعیت زمین نسبت به خورشید است.   در این فاصله، دمای سطح به بیش از یک هزار و 800 درجه فارنهایت می‌سد.   به نظر می‌سد این سیاره از لحاظ گرانشی حبس شده، به طوری که یک سوی آن به طور دائم رو به ستاره‌اش است در حالی که طرف دیگر در تاریکی به سر می‌برد.   این دوگانگی می‌تواند بادهای وحشتناکی را خلق کند که سرعت آن‌ها از چهار هزار و 350 مایل در ساعت تجاوز کند.   جزئیات این مطالعه در تاریخ یک آگوست در Astrophysical Journal Letters منتشر خواهد شد.

عوامل خطر در سرطان سینه را بشناسید

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۰ تير 15:13 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

بلوغ زیر 12 سال نسبت به سن بلوغ بالای 15 سال،‌ خطر ابتلا به سرطان سینه را تا دو برابر افزایش می‌دهد، در واقع هر عاملی که تماس بدن با استراوژن را افزایش دهد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. بسیاری از بانوان به ویژه جوان‌ها همواره نگران ابتلا به سرطان سینه هستند درحالیکه با رعایت یکسری نکات از جمله به دنیا آوردن فرزند زیر ۳۰ سال و شیردهی می‌تواند جلوی این خطر را تا حدی گرفت. سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنان در کل جهان است و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، میزان بروز این بیماری رو به افزایش است اگرچه هنوز علت مشخصی برای آن شناخته نشده است اما عوامل خطری زمینه ابتلا به این سرطان را فراهم می‌کند وجود دارد. سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه بویژه بستگان درجه یک مانند مادر ، خواهر یا دختر احتمال ابتلا به این بیماری را نسبت به افراد عادی کمی بیشتر می‌کند. همچنین بلوغ زودرس، یائسگی دیرهنگام و اینکه اگر فرد اولین زایمان خود را پس از 30 سالگی انجام دهد می‌تواند زمینه ابتلا به سرطان سینه را نسبت به سایر افراد در این زنان تقویت کند. البته قرار گرفتن در معرض تابش اشعه بویژه قفسه سینه، چاقی پس از یاسگی، مصرف چربی زیاد و شیرندادن به نوزاد نیز از دیگر عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه است. توصیه می‌شود زنان به صورت دوره‌ای خودآزمایی‌هایی داشته باشند تا در صورت احساس توده در سینه به پزشک متخصص مراجعه کنند اما برای شناخت بیماری در مرحله اول که به درمان آن بسیار کمک می‌کند باید از ماموگرافی بویژه در زنان بالای 40 سال به صورت هر دو سال یکبار استفاده کرد. * نقش سابقه فامیلی در ابتلا به سرطان سینه از بین فاکتورهای شناخته شده موثر در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، سابقه فامیلی مهمترین فاکتور محسوب می‌شود. حدود 5 تا 10 درصد سرطان‌های سینه با سابقه فامیلی ایجاد می‌شود و 20 تا 30 درصد خانم‌های مبتلا حداقل یکی از بستگان درجه یکشان قبلاً دچار سرطان سینه بوده است و معمولاً سرطان سینه با نسبت فامیلی در سنین جوانتر بروز می‌کند. * قاعدگی زودتر و یائسگی دیر هنگام مطالعات زیادی نشان داده است که بلوغ زیر 12 سال نسبت به سن بلوغ بالای 15 سال،‌ خطر ابتلا به سرطان سینه را تا دو برابر افزایش می‌دهد، در واقع هر عاملی که تماس بدن با استراوژن را افزایش دهد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد. سن یائسگی بالای 55 سال نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را بیشتر می‌کند و این دسته از زنان نسبت به زنانی که یائسگی آنها قبل از 45 سالگی بوده 2 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند. * وضعیت بارداری و نداشتن فرزند سن بالاتر از 30 سال در نخستین بارداری خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد و اهمیت سن کم در نخستین زایمان ناشی از بلوغ زودهنگام بافت سینه است که حساسیت آن را نسبت به عوامل سرطان‌زا کاهش می‌دهد. همچنین زنانی که مشکل نازایی دارند بعلت اختلالات هورمونی بهتر است تحت پوشش برنامه‌های تشخیصی زودرس باشند. * سابقه شیردهی به فرزندان به نظر می‌رسد طول مدت و زمان شیردهی خیلی مهم نیست بلکه مهم این است که طی یک دوره زمانی غدد شیری و بافت سینه به دلیل شیردهی فعال شده و اثر محافظتی قوی‌تری را برای مادر ایجاد خواهد کرد. همچنین قطع شیر با استفاده از داروهای هورمونی سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه نمی‌شود و هرچه سن مادر در زمان شیردهی پایین تر باشد اثر محافظتی آن بیشتر خواهد بود.  

5 رازی که کارآفرینان هرگز لو نمی دهند

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۰ تير 14:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

افرادی که کار خود را راه اندازی می کنند تمایل ندارند در همان حد باقی بمانند. آنها دوست دارند مدیر یک شرکت بزرگ باشند. اما گاهی رقابت ها چنان نزدیک است که نمی توان خیلی سریع رشد کرد. برخی مسایل در این مسیر وجود دارد که یک کارآفرین باید از آنها اطلاع داشته باشد تا بتواند در مسیر هدف خود موفق تر ظاهر شود. 5 رازی که هیچ شرکتی آن را لو نمی دهد در اینجا برایتان نام برده ایم تا با دانستن آنها موفق تر قدم بردارید. 1. موفق ترین ها همیشه تنها هستند. شاید این حرف کمی کلیشه ای به نظر برسد اما واقعیت دارد. مثل این است که خودتان تصمیم گیرنده نهایی باشید و همه مسوولیت ها را شما تعیین کنید. البته شاید بخواهید تیم مدیریتی داشته باشید و با مشاوران خوب نیز در مورد تصمیمات خود مشورت کنید. در هر صورت، این شما هستید که همه مسولیت ها را به دوش می کشید. خوبی این مساله نیز این است که اگر سود یا ضرر داشته باشد هر دو متوجه خود شما است.     2. هر روز به همه چیز شک دارند همه کارآفرین ها شاید در ظاهر اعتماد به نفس کامل داشته باشند و از کار خود مطمئن باشند اما در وجودشان همیشه شک وجود دارد. آنها با خود فکر می کنند: «اگر اشتباه کنم چه؟» و هیچ نوع اطمینان از طرف مشتری، کارمندان یا مشاوران نیز نمی تواند این ترس و شک را در وجود آنها از بین ببرد. باید در نظر داشته باشید که همه مدیرها شک و ترس دارند اما بدون این افکار، کار کردن هیچ هیجان و جذابتی برای فرد نخواهد داشت. 3. آنها از شکست می ترسند با اینکه همه مدیران ابراز می کنند که شکست پل پیروزی است اما وقتی با شکست روبه رو می شوند از این می ترسند که نتوانند آن مشکل را حل و همه چیز را درست کنند. هر گاه شکست خوردید ابتدا به این فکر کنید که چه کار می توانید انجام دهید و سپس آن را رها کنید. این کار باعث می شود تا با فکر بازتر دوباره در مسیر موفقیت پیش بروید.      4. آنها نگران ورشکستگی هستند کارآفرین ها همیشه نگران ریسک های مالی و وام هایی که برای راه اندازی کار خود گرفته اند، هستند. آنها همیشه در این ترس و نگرانی هستند که نکند روزی ورشکست شوند و همه پول و سرمایه شان بر باد برود. به یاد داشته باشید همیشه همه پول و سرمایه خود را در کار نگذارید. باید پس اندازی نیز داشته باشید تا اگر در نخستین تلاش با شکست مواجه شدید، برای انجام کار بعدی پول داشته باشید. 5. موفقیت گاهی آرامش بخش است با اینکه این افراد موفقیت های خود را جشن می گیرند اما ته دل خود همیشه این هراس را دارند که نکند این آرامش موقتی باشد. بهتر است وقتی موفق می شوید به آرامش آن فکر کنید نه اینکه شاید این آرامش قبل از طوفان است و ممکن است در آینده با شکست مواجه شوید.  

چرب و چیلی های مفید!

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۰ تير 14:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

روغن‌هاي طبيعي گياهي از جمله داروهاي طبيعي و پرخاصيتي هستند كه امروزه استفاده از آنها براي درمان و تسكين بسياري از بيماري‌هاي جسم و روح توسط درمانگران شيوه‌هاي درماني طبيعي توصيه و تجويز مي‌شود. اين روغن‌ها كه از دانه، مغز، ميوه و پوست آنها تهيه مي‌شود امروزه به‌صورت موضعي و خوراكي براي درمان بيماري‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در اين شماره برخي از خواص درماني و كاربردهاي موضعي روغن‌هاي طبيعي را مرور مي‌كنيم. روغن نارگيل پرپشتي مو و درمان کبودی‌ها روغن نارگيل که به‌راحتي مي‌توان آن را در منزل هم تهيه کرد يکي از موثرترين روغن‌هاي گياهي است که تاثير درماني قابل ملاحظه‌اي بر تسکين كمردرد و بواسير دارد. مهم‌ترين ويژگي روغن نارگيل در تقويت و پرپشتي موها و درخشندگي پوست است و به همين دليل امروزه در بسياري از صنايع صابون‌سازي و شامپوسازي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. ماساژ سر با روغن نارگيل علاوه بر تحريک رويش و تقويت تار مو موجب از بين رفتن خستگي مفرط ذهني در افرادي که مشغله ذهني زيادي در طول روز دارند، بسيار موثر است. دختراني که از 24 سالگي ماساژ صورت با روغن نارگيل را آغاز کنند، مي‌توانند  از ابتلا به خشکي، افتادگي و چين و چروک زودرس پوست پيشگيري کنند، به شرطی که برای اجرای ماساژ از متخصص ماساژ درمانی صورت مشورت بگیرند. خاصيت ضدميکروبي و قارچي روغن نارگيل موجب درمان برخي از بيماري‌هاي دستگاه گوارش شده و مانع از بروز سوءهاضمه در افراد مستعد مي‌شود.   روغن سويا بهترین درمان برای پوکی استخوان روغن تهيه شده از دانه‌هاي سويا از جمله بهترين روغن‌هاي طبيعي است که اين روزها براي تهيه انواع سس‌ها و مايونزها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اما تنها خواص خوراکی این روغن نیست که روغن سویا را به یک روغن ممتاز تبدیل کرده است.روغن تهیه شده از  دانه سویا خواص درمانی زیادی دارد که برخی از آنها را با هم مرور می‌کنیم. یکی از بهترین کاربردهای روغن سویا در کاهش میزان خستگی و استرس زنان باردار است. برای این منظور کافی است با مقدار کمی از این روغن بدن زنان باردار به‌ویژه سر آنها را ماساژ دهید تا از معجزه این روغن گیاهی برای کاهش خستگی مطلع شوید. استفاده موضعي از روغن سويا در افراد مبتلا به پوکي استخوان مي‌تواند تا حد زيادي روند پوکي استخوان را در آنها کنترل کند، ضمن آنکه تهيه غذا با اين روغن موجب پيشگيري از دفع کلسيم و افزايش ميزان جذب آن در بدن مي‌شود.   روغن کرچک در مصرف این روغن زیادروی نکنید! روغن کرچک که به 2 صورت خوراکي و موضعي وجود دارد از جمله پرکاربردترين روغن‌هاي گياهي است که همه ما از دوران کودکي با آن آشنا هستيم و از نسخه‌هاي قديمي و سنتي مادربزرگ‌ها براي درمان يبوست، دل‌پيچه و تسکين دردهاي ناشي از دندان‌درد آشنا هستيم. درمانگران طب سنتي ماساژ روغن کرچک بر موي ابرو و مژه را بهترين روش براي پيشگيري از ريزش موي آنها مي‌دانند. ماساژ کف پا با روغن کرچک موجب درمان ترک و خشکي کف پا مي‌شود، به شرط آنکه پس از ماساژ پاشنه پا را درون آب گرم قرار دهيد. افراد مبتلا به شوره سر در صورتي که روغن کرچک را روي پوست سر ماساژ دهند و اجازه دهند روغن يك شبانه‌روز روي سرشان باقي بماند به اين ترتيب موجب درمان شوره سر مي‌شوند. به گفته درمانگران طب سنتی  افرادي که مي‌خواهند روغن کرچک  خوراکي مصرف کنند نبايد در مصرف آن زياده‌روي کنند، زيرا استفاده بيش از حد از اين روغن موجب اختلال در حرکات طبيعي روده شده و فرد را به مصرف اين روغن براي اجابت مزاج معتاد مي‌کند.    روغن کتان کنترل عوارض ناشي از يائسگي و تقويت مو روغن تخم کتان به دليل داشتن موسيلاژ بالا يکي از بهترين داروهاي طبيعي براي درمان کندي عملکرد دستگاه گوارش و درمان يبوست است.  علاوه بر مصرف خوراکی این روغن، ماساژ آن روی شکم و در حالتی که کف دست در جهت عقربه ساعت به روی عضلات شکم می‌چرخد موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش و درمان یبوست می‌شود. استفاده از روغن کتان به صورت موضعي و ماساژ بدن با اين روغن در زنان موجب کاهش دردهاي قاعدگي و همين‌طور کاهش علائم يائسگي در آنها مي‌شود. امگا3 موجود در روغن تخم کتان يکي از بهترين موادمغذي براي پيشگيري از پوکي استخوان در ميانسالان و سالمندان است، بنابراین ماساژ بدن با این روغن از آغاز میانسالی به مردان و زنان توصیه می‌شود. افراد مبتلا به التهاب و درد مفاصل به ويژه بيماران مبتلا به نقرس با ماساژ روغن کتان مي‌توانند تا حد زيادي درد و التهاب مفاصل را تسکين دهند. ماساژ پوست سر و ریشه مو با روغن کتان می‌تواند بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به ریزش مو باشد. تنها کافی است چند قطره از این روغن را روی پوست سر بریزید و با کمک بند دوم و سوم انگشتان دست به آرامی پوست، ریشه و ساقه موها را ماساژ دهید.   دقت کنید که استفاده از روغن زیاد برای ماساژ سر نه تنها موجب درمان نمی‌شود بلکه خود می‌تواند در دراز مدت موجب افزایش ریزش موها شود.   روغن گردو پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي روغن طلايي رنگ تهيه شده از مغر گردو از جمله خوراکي‌هايي است که مصرف خوراکي و موضعي آن توسط درمانگران و متخصصان طب سنتي تجويز و توصيه مي‌شود. به اعتقاد درمانگران طب سنتي مصرف خوراکي و موضعي از اين روغن يکي از بهترين نسخه‌هاي طبيعي براي بيماري‌هاي مفصلي و پوستي به‌ويژه اگزماست. ماساژ موضعي روغن مغز گردو دو بار در روز بر پوست افرادي که مبتلا به اگزما يا خشکي هستند، موجب تسريع روند درمان و بهبود بيماري مي‌شود. گنجاندن روغن گردو در وعده‌هاي غذاي روزانه موجب کاهش روند پيري سلول‌ها در اندام‌هاي مختلف مي‌شود و به طور کلي به افزايش طول عمر افراد کمک مي‌کند. روغن گردو در مفاصل موجب کاهش درد، بهبود جريان گردش خون و انعطاف‌پذيري بيشتر مفاصل و استخوان‌ها مي‌شود. افراد مبتلا به اختلال خواب با گنجاندن روغن مغز گردو به رژيم غذايي‌شان و مصرف اين روغن با سالاد سبزيجات در وعده شب مي‌توانند خواب عميق‌تري را تجربه کنند. آنها همچنین می‌توانند با بوئیدن این روغن پیش از خواب، به بهبود کیفیت خواب خود کمک کنند.  

پیش بینی طول عمر با آزمایش خون!

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۹ تير 15:21 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان انگلیسی مدعی توسعه آزمایش خون جدیدی شده اند که علاوه بر پیش بینی طول عمر افراد، می تواند مسیر را برای توسعه درمان های جدید بیماری های وابسته به سن فراهم کند.    محققان دریافته اند، اثر شیمیایی موجود در خون می تواند سرنخ هایی از وضعیت سلامت فرد شامل عملکرد ریه، تراکم استخوان و فشار خون در آینده ارائه کند.   محققان کالج سلطنتی لندن در تحقیقات خود موفق به شناسایی 22 متابولیت - مولکول های کوچک مرتبط با متابولیسم - شده اند که می تواند به عنوان شاخص مناسبی برای سنجش طول عمر افراد مورد استفاده قرار بگیرند. این متابولیت ها به طور مستقیم با سن تقویمی افراد در ارتباط هستند.   برخی از این متابولیت ها با وزن نوزاد در هنگام تولد مرتبط بوده و می توانند فاکتور مهمی در خصوص وضعیت سلامت فرد در آینده باشند. به عنوان مثال سطح متابولیت C-glyTrp به تسریع روند پیری کمک می کند.   دکتر «آنا والدز» از نویسندگان این تحقیق تأکید می کند: سن انسان فرآیندی مرتبط با ژنتیک، سبک زندگی و عوامل محیطی است و تغییرات مولکولی که بر وضعیت سلامت فرد و روند پیری تأثیر می گذارند، تحت تأثیر مستقیم تغییرات اپی ژنتیک هستند.   انجام این آزمایش خون در بدو تولد می تواند به پزشکان برای پیش بینی وضعیت سلامت فرد در آینده، بررسی روند پیری و توسعه روش های درمانی بسیار موثر برای بیماری های مرتبط با افزایش سن از جمله مشکلات استخوانی و بیماری قلبی کمک کند.   نتایج این یافته در مجله بین المللی Epidemiology منتشر شده است.

کشف منطقه ایده‌سازی در مغز

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۹ تير 15:20 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پژوهشگران آمریکایی برای نخستین بار موفق به شناسایی منطقه مغزی مرتبط با گسترش ایده‌ها شدند که می‌تواند به تعامل بهتر معلمان با دانش‌آموزان منجر شود.    بدین ترتیب محققان به دستاورد چشمگیری برای پاسخ دادن به نحوه شکل گیری و گسترش ایده های خلاقانه در مغز دست یافته‌اند.   «متیو لیبرمان» از روانپزشکان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس تأکید می کند: انسان بطور مداوم در حال این تفکر است که چقدر چیزهایی که می بیند، می‌تواند برای سایر مردم نیز جالب، سرگرم کننده و قابل استفاده باشد و داده‌های مغزی مورد مطالعه در این تحقیق این مسأله را اثبات می‌کند.   محققان با انجام اسکن مغزی بر روی داوطلبان، افزایش قابل ملاحظه فعالیت در منطقه مغزی موسوم به اتصال تمپوروپاریتال (TPJ) را مشاهده کردند؛ این منطقه در سطح خارجی مغز و در بخش موسوم به «شبکه روانی» قرار داشته و در فرایند تفکر در خصوص نحوه برداشت و احساسات دیگران دخالت دارد.   «امیلی فالک» از دیگر محققان این مطالعه خاطر نشان می‌کند: افزایش فعالیت در منطقه TPJ‌ با افزایش توانایی برای متقاعد کردن دیگران در خصوص ایده‌های فردی مرتبط است.   دستاورد محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس می‌تواند نحوه گسترش ایده در مغز را توضیح داده و منجر به توسعه تبلیغات موثر و متقاعد کننده در کنار تعامل بهتر معلمان با دانش آموزان و ایده های خلاقانه آنها شود.   نتایج این مطالعه در مجله Psychological Science منتشر شده است.

دستگاهی برای تشخیص سرطان مثانه از بوی ادرار

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۹ تير 15:19 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان انگلیسی دستگاهی را طراحی کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان سرطان مثانه را از طریق بوهای خاص موجود در ادرار تشخیص داد.   محققان دانشگاه لیورپول و دانشگاه غرب انگلستان (UWE) می‌گویند که این دستگاه را با الهام از توانایی سگ‌ها در بو کشیدن انواع خاصی از سرطان طراحی کرده‌اند.   "Norman Ratcliffe" از موسسه تکنولوژی حسگر زیستی (UWE) در این باره اعلام کرد: باور بر این است که سگ‌ها می‌توانند سرطان را بو بکشند اما پر واضح است که به کارگیری سگ‌ها در تشخیص سرطان کاری عملی نخواهد بود. بااین حال با الهام از این امر، ما توانسته‌ایم دستگاهی را تولید کنیم که مختصاتی از بوی موجود در ادرار را در اختیار قرار می‌دهد. هنگامی که نمونه ادرار را حرات می‌دهیم، این دستگاه می‌تواند به گونه ای مواد شیمیایی موجود در ادرار را بخواند.   وی افزود: این دستگاه به نام "odoreader" دارای حسگری است که به مواد شیمیایی گازهای منتشر شده از ادرار واکنش نشان می‌دهد. پس از آنالیز گاز و مواد شیمیایی موجود در ادرار می‌توان سرطان مثانه را تشخیص داد.   کریس پروبرت، استاد دانشگاه لیورپول، دیر تشخیصی سرطان مثانه را به عنوان عاملی در مشکل شدن درمان اولیه این بیماری عنوان کرده است.   این دستگاه در تشخیص بیماری سرطان در نمونه‌های ادراری موفقیت صد در صدی از خود نشان داد.   گام بعدی در این پژوهش، آزمایش بر روی نمونه‌های بیشتر و بررسی سودمندی استفاده از آن در بیمارستان‌ها خواهد بود.   نتایج این پژوهش در مجله "PLoS ONE" منتشر شده است.

طراحی باتری‌های کارآمد آینده با دستاورد دانشمندان ایرانی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۹ تير 15:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمند ایرانی دانشگاه فناوری میشیگان و همکارانش موفق به ساخت نانوابزاری شده‌اند که می‌تواند نویددهنده نسل بعدی باتری‌های لیتیوم یونی کارآمدتر باشد.    باتری‌های لیتیوم یونی در مرکز پرانرژی تمام فناوری‌ها از تلفن همراه گرفته تا خودروهای برقی قرار دارند که با وجود سبکی،‌ دوام و قدرت آنها هنوز کامل نیستند.   رضا شهبازیان یسار، دانشیار مهندسی مکانیک دانشگاه فنی میشیگان گفت: شاید بتوانید با یکبار شارژ برای هفت تا هشت ساعت یا حتی یک روز از آیفون خود استفاده کنید اما این میزان برای همه کافی نیست. یک خودروی کاملا برقی مانند خودروی لیف نیسان می‌تواند 160 کیلومتر را با یکبار شارژ طی کند که برای ورود به بازار انبوه باید بتواند تا 480 کیلومتر براند. ما به دنبال افزایش قدرت این سیستمها هستیم.   دانشمندان برای دستیابی به قدرت بیشتر در باتری های لیتیوم یونی در حال کار بر روی مواد و طرحهای مختلف هستند. اما مهمترین کار در یک باتری در سطح اتمی رخ می‌دهد که هنوز به طور واقعی امکان مشاهده اتفاقات در چنین مقیاسی برای دانشمندان امکان‌پذیر نشده است.   اکنون یسار و همکارانش دستگاهی ساخته‌اند که به استراق‌سمع یونهای لیتیوم و به طور بالقوه ساخت نسل بعدی باتری‌ها کمک خواهد کرد.   باتریها بسیار ساده هستند؛ آنها از سه جزء آند، کاتد و الکترولیت که بین دو جزء ابتدایی قرار گرفته، برخوردارند. در باتری های لیتیومی، یون های لیتیوم با کم شدن شارژ باتری و شارژ شدن مجدد آن، بین آند و کاتد به جلو و عقب حرکت می‌کند.   آند باتری های لیتیوم یونی معمولی از گرافیت ساخته شده اما دانشمندان در حال بررسی مواد دیگر برای دستیابی به دوام بیشتر هستند.   یسار گفت: با حرکت لیتیوم به یک الکترود، به ماده تنش وارد شده که منجر به خرابی آن خواهد شد. از این جهت است که بسیاری از این مواد ممکن است بتوانند مقادیر زیادی از لیتیوم را در خود نگهدارند اما به سرعت خراب می‌شوند.   وی افزود: اگر بتوانیم این تغییرات را در الکترود میزبان به ویژه در مراحل اولیه شارژ مشاهده کنیم، می‌توانیم به سازوکارهایی برای حل مشکل دست یابیم.   10 سال پیش مشاهده عناصر نور مانند لیتیوم و هیدروژن در سطح اتمی امکان‌پذیر نبود؛ اما اکنون می‌توان اتمهای نور را با یک میکروسکوپ الکترونی AC-STEM مشاهده کرد. تیم یسار توانسته‌اند با استفاده از میکروسکوپ دانشگاه ایلینویز که در آن به عنوان دانشیار مهمان حضور داشته، این کار را انجام دهند.   این محققان برای تعیین چگونگی تغییرات الکترود میزبان در زمان ورود یون های لیتیوم به درون آن، با استفاده از یک ماده الکترود جدید موسوم به اکسید قلع یک نانوباتری در میکروسکوپ AC-STEM ساختند.   یون های لیتیوم در زمان جریان در بلورهای اکسید قلع به جای ورود تصادفی در اتم‌های میزبان در کانالهای خاص حرکت می‌کنند. بر اساس این داده‌ها، محققان توانستند کششی را که یونها بر الکترودها وارد کرده بودند، محاسبه کنند.   محققان ایرانی دیگری مانند هستی آسایش اردکانی، فارغ‌التحصیل مهندسی مکانیک دانشگاه میشیگان و فرزاد مشایخی از دانشگاه ایلینویز نیز شهبازیان یسار را در این پژوهش همکاری کرده اند.

نرخ بالای قارچهای بیماریزا در ماشینهای ظرفشویی خانگی

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۸ تير 11:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تحقیقات نشان می دهد که ماشینهای ظرفشویی خانگی که برای تمیز کردن ظروف به کار می رود بستر مناسبی برای رشد گونه قارچهای بیماری زا هستند.    نتایج این تحقیقات نشان می دهد که گویی نگرانی نسبت به جرمهای روی دیواره ماشین ظرفشویی کافی نیست و این قارچهای بیماری زا در ماشین ظرفشویی شما همچنان در کمین هستند. براساس نتایج دو تحقیق مختلف که یکی دو سال پیش و یکی چند روز پیش انجام شده، رطوبت بالا و محیط قلیایی ظرفشویی ها بستر مناسبی برای رشد قارچهای بیماری زا در ماشینهای ظرفشویی اروپا، آسیا، خاورمیانه، آفریقا، استرالیا و آمریکای شمالی و جنوبی است. این تحقیق به طور خاص نشان می دهد که قارچهای Exophiala، Rhodotorula و Candida parapsilosis که به آنها مخمرهای سیاه، قرمز و سفید گفته می شود در ماشینهای ظرفشویی وجود دارد. در تحقیق انجام شده در سال 2011 مشخص شده است که 62 درصد ماشینهای ظرفشویی آزمایش شده دارای قارچهای بیماری زا هستند و 56 درصد آنها دربرگیرنده قارچ Exophiala dermatitidis و Exophiala phaeomuriformis است. تحقیقات اخیر نیز نشان می دهد که این قارچها بیشتر در قسمت درز در ماشین ظرفشویی مستقر شده اند. یکی از نویسندگان این تحقیق اظهار داشت: نکته اصلی اینجاست که گونه های قارچهای بیماری زا به ندرت در طبیعت مشاهده می شود اما تعداد آنها در ماشینهای ظرفشویی بسیار بالا است. قارچها با آزاد کردن هاگها تولید مثل می کنند، این هاگها با استنشاق وارد ریه می شود که موجب عفونتهای بدنی می شود. افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند و افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند بیش از سایرین در معرض این خطر قرار دارند. اما ضرورتی برای نگرانی افراد سالم وجود ندارد.

غذایی مخصوص افراد مغرور!

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۸ تير 11:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پژوهشگران در جدیدترین یافته‌های خود نشان دادند بادمجان و دانه‌های موجود در آن باعث می‌شود تا میزان خشونت در حس خود شیفتگی افراد کاهش یابد.   بادمجان حاوی آنتی اکسیدان‌ها و املاحی است که هنگام پخته شدن باعث می‌شود تا غده‌هایی درون بادمجان فعال شود که روی خلق و خو و احساسات افراد تاثیر می‌گذارد.روانشناسان حتی امروزه به کسانی که ناامید و دلسرد هستند و از زندگی خود لذت نمی‌برند توصیه می‌کنند تا بادمجان را حتما در رژیم غذایی خود جای دهند. بادمجان باعث می‌شود تا افراد دید بهتری نسبت به زندگی خود به وجود آورند و پس از خوردن بادمجان سطح توقع افراد کاهش می‌یابد و خلق و خو و آرامش دیگری را در خود احساس می‌کنند.پزشکان برای به وجود آوردن آرامش بیشتر و احساس خوب در زندگی افراد به آن‌ها توصیه می‌کنند تا هفته‌ای ۲ بار غذاهای متشکل از بادمجان را مصرف کنند.  

6 خاصیت شگفت انگیز کلسیم

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۸ تير 11:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

باید بدانید که کلسیم نقش موثری در کمک به لاغری، پیشگیری از سرطان کولون، کاهش دردهای پیش از قاعدگی و غیره دارد.  حتماً شما هم همیشه شنیده‌اید که کلسیم برای استحکام استخوان‌ها لازم است اما آیا می‌دانید که این ماده‌ی معدنی مزیت‌ها و خواص دیگری هم دارد؟ به گزارش تبیان،باید بدانید که کلسیم نقش موثری در کمک به لاغری، پیشگیری از سرطان کولون، کاهش دردهای پیش از قاعدگی و غیره دارد. در این مطلب می‌گوییم که کلسیم چه خیری به سلامت بدن می‌رساند. با ما همراه باشید.   کلسیم: برای کاهش وزن این هم یک دلیل خوب و تشویق کننده برای نوشیدن شیر: کلسیم به لاغری و خوش اندامی کمک می‌کند. محققان در طی بررسی‌هایشان مشاهده کردند افرادی که به مدت 18 ماه، روزانه با مصرف محصولات لبنی بین 1300 تا 1400 میلی گرم کلسیم دریافت کردند چربی بدنی کمتری دارند. باید بدانید که هر چه میزان کلسیم موجود در سلول‌های چربی بیشتر باشد میزان سوخت و ساز آن‌ها هم بیشتر می‌شود. محققان آمریکایی روی افراد بزرگسال مبتلا به چاقی مفرط مطالعاتی انجام دادند. افرادی که مواد غذایی سرشار از کلسیم مصرف می‌کنند کمتر در معرض بیماری‌های مربوط به لثه قرار می‌گیرند. به عقیده‌ی محققان کلسیم آرواره‌ها را قوی‌تر کرده و با نفوذ باکتری‌ها مقابله می‌کند به یک گروه روزانه سه وعده ماست بدون چربی حاوی 1100 میلی گرم کلسیم داده شد و گروه دوم روزانه یک وعده محصولات لبنی حاوی 400 تا 500 میلی گرم کلسیم دریافت کردند. از برنامه‌ی غذایی هر دو گروه 500 کالری کم شد. محققان مشاهده کردند گروهی که ماست خورده‌اند حدود 6.3 کیلو گرم وزن کم کرده و گروه دوم به طور متوسط 5 کیلوگرم لاغر شده‌اند. همچنین شرکت کننده های گروه اول حدود 81 درصد بیشتر چربی‌های دور شکمیشان را از دست دادند. محققان توصیه می‌کنند علاوه بر مصرف محصولات لبنی کم چرب از مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم دیگر مانند بروکلی و آب پرتقال غنی شده غافل نشوید.   کلسیم از ابتلا به سرطان کولون پیشگیری می‌کند کلسیم و ویتامین D از ابتلا به سرطان پیشگیری می‌کنند. نتایج یک پژوهش نشان داده است که مکمل‌های کلسیم و ویتامین D خطر ابتلا به پولیپ ها را به میزان 18 درصد کاهش می‌دهد. برای مقابله با سرطان باید روزانه بین 1200 تا 1500 میلی گرم کلسیم دریافت کنید.   کلسیم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد نتایج پژوهشی که محققان بوستون به مدت 20 سال روی حدود 84000 پرستار سالم انجام دادند نشان می‌دهد خانم‌هایی که روزانه به میزان 1200 میلی گرم کلسیم و 800 واحد بین‌المللی ویتامین D مصرف کرده‌اند به میزان 33 درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گرفته‌اند. اگر مکمل کلسیم مصرف می‌کنید توجه داشته باشید که میزان جذب همه‌ی مکمل‌ها به یک اندازه نیست. بدن ما کلسیم مکمل‌های جویدنی را بهتر از قرص‌ها جذب می‌کند. محققان بوستون مشاهده کردند که مصرف روزانه 1200 میلی گرم کلسیم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد. برای افزایش جذب کلسیم بهتر است در دو نوبت صبح و شب کلسیمتان را مصرف کنید.   کلسیم؛ مفید برای آن‌هایی که می‌خواهند بچه دار شوند محققان روی موش‌های آزمایشگاهی بررسی‌هایی انجام داده و به این نتیجه رسیدند که استفاده از کلسیم و ویتامین D باعث افزایش قدرت باروری موش‌های نر می‌شود. نتایج پژوهش‌های دیگری که در دانشگاه کلمبیا روی زن‌ها انجام شد نشان می‌دهد که مصرف کلسیم و ویتامین D باعث منظم کردن عادت ماهیانه زن‌ها می‌شود و به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند.   کلسیم اثرات منفی سندرم پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد خانم‌هایی که به این بیماری دچارند می‌توانند دردها و اثرات منفی آن را درک کنند. متأسفانه خانم‌هایی که به این مشکل دچار هستند هر ماه با کابوسی به نام آغاز دوره‌ی ماهانه‌ی خود مواجه هستند. اما خبر خوشی که شاید فکرش را نکنید این است که نوشیدن شیر می‌تواند شما را از این کابوس رها کند و اثرات منفی سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد. این هم یک دلیل خوب و تشویق کننده برای نوشیدن شیر: کلسیم به لاغری و خوش اندامی کمک می‌کند   نتایج پژوهش طولانی مدتی که روی 3000 زن انجام شد نشان می‌دهد خانم‌هایی که روزانه چهار مرتبه شیر کم چرب یا بدون چربی مصرف می‌کنند 40 درصد کمتر با اثرات منفی سندرم پیش از قاعدگی مواجه می‌شوند. این در حالی است که این دردها در بین خانم‌هایی که هر هفته فقط یک بار شیر می‌نوشند بیشتر است. البته محققان هنوز به درستی درنیافته‌اند که کلسیم و ویتامین D با چه مکانیسمی باعث کاهش این علائم می‌شود. اما یک نظریه وجود دارد که می‌گوید احتمالاً علائم سندرم پیش از قاعدگی به دلیل کمبود کلسیم بدن بیشتر می‌شود. محققان مشاهده کرده‌اند میزان استروژن خانم‌هایی که از این سندرم رنج می‌برند بیشتر و میزان کلسیم آن‌ها کمتر از خانم‌هایی است که دچار این مشکل نیستند.   کلسیم برای تضمین سلامت دهان دریافت کلسیم زیاد خدمت بزرگی به سلامت دهان می‌کند. نتایج پژوهش طولانی مدتی که روی 13000 نفر انجام شد نشان می‌دهد افرادی که مواد غذایی سرشار از کلسیم مصرف می‌کنند کمتر در معرض بیماری‌های مربوط به لثه قرار می‌گیرند. به عقیده‌ی محققان کلسیم آرواره‌ها را قوی‌تر کرده و با نفوذ باکتری‌ها مقابله می‌کند.  

مفاهیم: آفت دهان چیست؟

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۸ تير 11:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

آفت یا برفک یک بیماری قارچی است که علت آن مشخص نیست و درمان قطعی هم ندارد و فقط با مصرف برخی داروها می‌توان کمی از درد و عوارض آن کاست آفت در داخل لب آفت در داخل لب آفت دهان به صورت منفرد آفت دهان به صورت منفرد حمله آفت به زبان و به شکل دانه‌های متعدد حمله آفت به زبان و به شکل دانه‌های متعدد حمله آفت به زبان حمله آفت به زبان دانه‌های آفت در گلو دانه‌های آفت در گلو دانه‌های منفرد آفت بر کناره‌های زبان دانه‌های منفرد آفت بر کناره‌های زبان دانه‌های متعدد آفت داخل لب دانه‌های متعدد آفت داخل لب آفت دهان به زخم‌های داخل دهان گفته می‌شود که به شکل ضایعه‌ای منفرد یا متعدد مشاهده می‌شود. آفت‌ها معمولا کوچک، سفید رنگ با هاله‌ای قرمز رنگ در دور خود هستند و به شکل زخم‌های چرکی دیده می‌شوند که بسیار دردناک بوده و خوردن و تکلم فرد مبتلا را به شدت دشوار می‌کند. گاهی اوقات آفت‌ها به دلیل شباهت‌هایی که دارند با برفک، تبخال و آنژین(عفونت گلو) اشتباه گرفته می‌شوند. آفت‌ها می‌توانند حاصل کمبود ویتامین B12، اسید فولیک، روی و یا آهن بدن باشند که در این صورت با رعایت یک رژیم غذایی مناسب این مشکل قابل برطرف کردن است. علل تاکنون عامل دقیق و قطعی برای ایجاد آفت دهان شناخته نشده است اما علاوه بر لطمه‌های فیزیکی که در اثر وجود دندان مصنوعی، مسواک زدن با مسواک‌های زبر، خوردن غذاهای محرک مثل غذاهای خیلی ترش یا خیلی شور مانند چیپس و انواع آجیل یا غذاهای دودی و غذاهای داغ ایجاد می‌شود و هر یک می‌تواند عامل ایجاد آفت دهان باشد، استرس و فشارهای روحی یا عصبیت‌های پیش از پریود نیز می‌توانند به عنوان عامل تاثیرگذار در ایجاد آفت دهان به شمار آیند. شیوع این مشکل در برخی خانواده‌ها می‌تواند تاکیدی بر ارثی بودن زمینه ابتلا باشد. علایم ایجاد احساس سوزش یا مورمور در دهان، 24 ساعت قبل از ایجاد آفت در دهان و پدیدار شدن زخم‌های کوچک و بسیار دردناک داخل لب‌، داخل لپ، گلو، کام یا لثه که 2 یا 3 روز دوام داشته باشند. پیشگیری دوری از استرس و هیجانات منفی. اجتناب از تماس با افراد دچار عفونت. دقت در نظافت حفره دهان با مسواک زدن مرتب و استفاده مرتب از نخ دندان. درمان آفت درمان قطعی ندارد فقط با رعایت برخی موارد می‌توان درد آن را تا حدی تخفیف داد یا زمان دوام و حضور آفت‌ها را کاهش داد. شستشوی دهان با محلول آب نمک رقیق. شستشوی زخم‌ها با محلول‌های ویژه آفت دهان. پرهیز از غذاهای محرک و حساسیت زا و مزه‌های ترش، شور یا تند. مصرف مواد غذایی حاوی آهن، ویتامین‌های گروه B  

علایم پادرد را جدی بگیرید

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۸ تير 11:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

درد پا می تواند نشانه بیماری رگ های خونی باشد. در این بیماری، رگ ها بر اثر تراکم چربی دچار التهاب و ضعف می شود.دردپا می تواند نشانه انسداد رگ های خون رسان به پا، قلب و مغز باشد.  اگر این بیماری عروقی درمان نشود فرد در معرض خطر حمله قلبی، سکته یا «آنوریسم» (ملتهب، ضعیف شدن و حتی ترکیدن سرخرگ ها) قرار می گیرد. بیماری شریان های کرونری یکی از شایع ترین بیماری های قلبی، عروقی است. بیماری سرخرگ محیطی (PAD) یا انسداد سرخرگ های محیطی بدن از جمله پاها نیز شایع است و در صورت درمان نشدن باعث قانقاریا، سپتیسمی و قطع پا می شود و در برخی موارد به مرگ نیز می انجامد. تخمین زده می شود که از هر ۵ بیمار، یک نفر در اثر حمله قلبی یا سکته جان خود را از دست خواهد داد. معمولاً علایم اولیه «PAD» در هنگام راه رفتن در عضله ساق پا، ران و باسن حس می شود. سربالایی رفتن یا حمل لوازم سنگین این حالت را بدتر می کند. هرچه درد زودتر شروع شود، انسداد یا ضعیف بودن رگ های خون رسان به پا شدیدتر است. افرادی که در معرض خطر بیماری عروقی قرار دارند باید به طور منظم فشارخون در پاها و دست ها را کنترل کنند.برخی پزشکان معتقدند، افراد باید به درد پا توجه کنند زیرا در برخی موارد این درد نشان دهنده اختلال سیستم گردش خون است.تشخیص به موقع این مشکل بسیار مهم است زیرا تغییرات کوچک مانند ورزش کردن، کاهش مصرف گوشت قرمز و ترک سیگار می تواند بسیار موثر باشد. گاهی باید انسدادهای شدید سرخرگ ها را با جراحی برطرف کرد. مراقبت از پا با انجام ورزش های منظم و ملایم خطر بروز این بیماری را کاهش می دهد. اما نکته مهم این است که درد در ناحیه پا می تواند علامت بیماری عروقی باشد.   علایم بیماری سرخرگ محیطی «PAD» درد باسن بی حسی، سوزن سوزن شدن یا احساس ضعف در پاها سوزش یا درد در کف پا یا انگشتان پا هنگام استراحت زخم پا که بهبود پیدا نمی کند. سردی یا تغییر رنگ پا به آبی یا قرمز پر رنگ بی مویی پاها گرفتگی، خستگی، احساس سنگینی، درد یا ناراحتی در پا و باسن در پی فعالیت احساس درد در یک یا هر ۲ پا، ران یا لگن.  

چرا زیاد نوشیدن آب لاغر می کند؟

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۸ تير 11:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

چاقی یکی از معضلات جهان امروزی است و بسیاری از افراد چاق به دنبال یک راه معجزه آسا برای کاهش سریع و آسان وزن هستند. ولی در حقیقت هیچ معجزه ای در کار نیست.         تنها راه معقول و علمی کاهش وزن این است که مقدار کالری که شما می سوزانید، بیشتر از مقداری باشد که دریافت می کنید.   نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز، یکی از نکات کلیدی برای تغذیه سالم و بخش مهمی از یک رژیم لاغری موفق و کارآمد است.   حال ما به شما می گوییم که نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز چگونه باعث لاغری می شود: ۱- غذا را هضم می کند. آب برای دفع مواد زائد از بدن شما ضروری است. بدون دریافت آب کافی، مواد زائد و دفعی در روده های شما جمع شده و باعث افزایش وزن می شوند.   ۲- متابولیسم بدن را افزایش می دهد، در نتیجه کالری بیشتری می سوزانید. درعین حال خود آب، کالری ندارد، لذا باعث کاهش وزن می شود. هنگامی که بدن، آب کافی دریافت نکند، سلول های چربی، سفت می شوند و به راحتی نمی سوزند. در نتیجه کاهش وزن سخت تر خواهد شد.   ۳- وزن آب بدن را کم می کند. هر چقدر کمتر آب بنوشید، بدن آب بیشتری در خودش نگه می دارد مثل شتر. شتر به دلیل اینکه در بیابان ها و آب و هوای گرم زندگی می کند، نمی تواند به مقدار کافی آب بنوشد، لذا همیشه در بدن خودش آب زیادی نگه می دارد. وزن بدن بر اساس میزان آبی که می نوشید، تنظیم می شود. لذا هر چقدر آب بیشتری بنوشید، وزن بدن کمتر خواهد شد.   ۴- با نوشیدن آب کافی، نیازی به نوشابه های گازدار نخواهید داشت. این نوشابه ها دارای شکر، مواد افزودنی مصنوعی (رنگ دهنده ها و طعم دهنده) هستند و کالری زیادی را به بدن می رسانند، لذا باعث چاقی می شوند. قندهای مصنوعی موجود در