9علامت و 8رفتار افسرده ها

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۹ خرداد 12:19 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

اگر شما حداقل پنج مورد از علایمی را که در ادامه ذکر می کنیم به طور هم زمان در یک دوره دو هفته ای داشته باشید احتمالا دچار افسردگی شده اید:   ۹ علامت افسردگی * خلق افسرده در بیشتر اوقات روز و تقریباً همه روزها. * کاهش واضح علاقه مندی به تقریباً همه فعالیت ها یا لذت نبردن از آن ها. * کاهش چشمگیر وزن بدون اجرای برنامه غذایی خاصی برای لاغری یا افزایش وزن (مثلاً تغییر وزن بدن بیش از ۵ درصد در عرض یک ماه) یا کاهش یا افزایش اشتها تقریباً در همه روزها. * کم خوابی یا پر خوابی. * سراسیمگی یا کندی روانی-حرکتی. *احساس خستگی یا از دست دادن انرژی . * احساس بی ارزشی یا احساس گناه مفرط * کاهش قدرت تفکر یا تمرکز ، یا احساس بلاتکلیفی. * افکار عود کننده درباره مرگ( نه فقط ترس از مردن)، فکر مکرر خودکشی بدون هیچ نقشه خاصی،اقدام به خودکشی، یا داشتن نقشه‌ای معین برای انجام خودکشی.   اول علت یابی بعد درمان اما نکته مهم علت یابی مشکل شماست تا راهکار درمانی مناسب اتخاذ شود که این امر توسط متخصص روانپزشک و روانشناس در دو حوزه دارو درمانی و روان درمانی قابل انجام است . نکته بعدی سن شماست. توصیه اکید می شود مشکل را پیگیری کنید تا به بهبودی کامل برسید چراکه در این سن به واسطه هیجان مداری بالا، امکان بروز رفتارهای پرخطر وشکل گیری مشکلات جدی تر نیز وجود دارد، همچنین به شدت ازهر نوع خود درمانی و عمه درمانی! بپرهیزید. در باب درمان و بهبود علائم ده ها راه و روش پیش روست که بسته به علت بیماری و شرایط خاص فردی شما مسیر مشخص خواهد شد. در ادامه به رفتارهای برخی شخصیت های مستعد خمودگی وافسردگی اشاره می شود: * تا می توانید سخت گیر باشید و کوتاه نیایید، حتی برای رد شدن اتفاقی فردی از مقابل تلویزیون. * بیشتر وقتتان را صرف تماشای تلویزیون و گوش کردن به رادیو کنید. * اصلا از موقعیت های استرس زا پرهیز نکنید و خود را در متن موقعیت قرار دهید، اصلا خودتان موقعیت استرس زا خلق کنید خودش نوعی خلاقیت است! * تا جایی که می توانید بی نظم وبی برنامه باشید، «از شنبه دیگر با برنامه پیش می روم» ، جمله ای است که خیلی بی برنامه بودن تان را پوشش می دهد! * درباره بیماری های جسمی و روانی خود کاملا بی اعتنا باشید، خودش خوب می شود! * از معاشرت با دوستان و اقوام پرهیز کنید و زود رنج و حساس باشید و با کوچک ترین بهانه ارتباط چندین و چند ساله را قطع کنید، مدرن باشید فقط با رایانه واشکال و اصوات آن چت کنید! * برای تربیت ذهنی و رفتاری خود وقت نگذارید، نیازی ندارید در چند ده ساله آینده به روش آزمایش و خطا تمامش را یاد می گیرید، ثانیا شما نقصی ندارید! * فقط کار کنید و پول در بیاورید و باز کار بیشتر و پول بیشتر و همین طور ادامه دهید، تفریح نکنید که هدر دادن پول است ، اشتباه می کنند شما خسیس نیستید، فقط پس انداز می کنید. بالاخره یک روز فرصت استفاده از پول هایتان را پیداخواهید یا خواهند کرد! حال انتخاب باشماست که سلامت و بهداشت روانی را انتخاب کنید یا خمودگی وافسردگی پنهان ؟  

صحنه ای شگفت انگیز در ژاپن

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۹ خرداد 12:14 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

نزدیک به 1 میلیون گل صورتی به نام شیبازاکورا در مساحت 100 هزار متر مربعی در دامنه ی کوه مشرف به شهر تاکینو در ژاپن می روید. پارک گل هیگاشیموکوتو یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری برای دوستداران گل است. هر سال از اوایل ماه مه تا اواسط ماه ژوئن این تپه با یک فرش صورتی از گل های موس فلوکس پوشیده می شود که در ژاپن عمدتا به آنها شیبازاکورا گفته می شود. این پارک در سال 1956 و تنها با یک جعبه پر از دانه های شیبازاکورا تاسیس شد و هر سال به تعداد آنها افزوده می شد تا اینکه این صحنه جذاب و شگفت انگیز پدید آمد.  

گلی که مطمئنا فتوشاپی نیست!

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۹ خرداد 12:13 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

حدس زدن دلیل اینکه چرا نام این گل را ارکید میمون گذاشته اند خیلی سخت نیست چرا که ظاهر این گل واقعا شبیه به پوزخند میمون است. از یک سال پیش که عکس این گل در اینترنت منتشر شد همه مردم مطمئن شدند فتوشاپی در کار نیست و واقعا چنین گلی وجود دارد. نام علمی این گل نادر Dracula simian است که بخش اول آن به معنای شباهت بین دو چیز است و بخش دوم آن در لاتین به معنای میمون است. این گل تنها در مناطق کوهستانی اکوادور، کلمبیا و پرو رشد می کند، جایی که 1000 تا 2000 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در حالی که انتظار دارید ارکید میمون با این ظاهر مضحک، بویی شبیه به بوی موز داشته باشد و باید بگوییم بوی آن بسیار شبیه به بوی پرتقال رسیده است.    

دانشمندان علت گسترش سرطان را کشف کردند

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۹ خرداد 12:12 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

دانشمندان اعتقاد دارند که سرانجام موفق به کشف علت گسترش سرطان شده اند و این امر می تواند در ارائه درمان تأثیرگذار باشد.   دانشمندان در پی پیشرفت مهمی که می تواند جان میلیونها نفر را نجات دهد موفق به شناسایی مکانیسمی شده اند که به تأثیر " تعقیب و گریز" شناخته می شود و طی آن سلولهای بیمار و سالم یکدیگر را در سرتاسر بدن دنبال می کنند. این اکتشاف توسط محققان کالج دانشگاه لندن ممکن است به درمان متحول کننده ای منتهی شود که این عمل تعقیب و گریز را متوقف کرده و تومورها را در یک جا نگاه می دارد. محققان مدعی شده اند که متوقف کردن تأثیر تعقیب و گریز کار نسبتاً ساده ای است. سرطان سالانه جان تعداد بسیاری از مردم را در سراسر دنیا می گیرد اما اکثر مرگ و میر ناشی از این بیماری در نتیجه شکل گیری تومور اولیه نیست، بلکه بیماران جان خود را در نتیجه سلولهای ثانویه از دست می دهند که از سلولهای بدخیم اولیه نشأت گرفته اند و می توانند حرکت کنند و اعضای حیاتی بدن را چون مغز و ریه تحت استعمار خود در آورند. این اتفاق از آن جهت رخ می دهد که این سلولها سلولهای سالم را تعقیب می کنند، هیچ کس نمی داند که این اتفاق چگونه رخ می دهد اما اکنون ما دست کم رخ دادن آن را کشف کرده ایم. اگر مسئله به واقع همین باشد ساخت داروهایی که در این تعامل مداخله کند کار نسبتا ساده ای است. نتایج این تحقیقات که در مجله بیولوژی سلول نیچر منتشر شده از دو نوع سلول جنینی برای شبیه سازی نقش سلولهای سرطانی و سالم بهره برده است. یافتن این توضیح که چرا سلولهای سرطانی خود را به سلولهای سالم می چسباند، کلید یافتن رسیدن به این نتیجه بود. دانشمندان آنچه رخ می دهد را با استفاده از انواع سلولها شبیه سازی کردند و رفتار آنها را رصد کردند.    

معجزه گیاه رزماری

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۹ خرداد 12:10 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

رزماری نه تنها برای درد میگرن موثر است بلکه روغن این گیاه می‌تواند به عنوان درمانی طبیعی برای بهبود دردهای التهابی مفاصل و دردهای عضلانی مورد استفاده قرار گیرد.   رزماری گیاهی مدیترانه‌ای است که علاوه بر کاربرد فراوان آن در آشپزی به عنوان یک گیاه شفابخش و درمان کننده انواع بیماری‌ها کاربرد دارد.   گیاه معطر رزماری بعنوان چاشنی در غذاهای مختلف شامل انواع سوپ‌ها، سس‌ها و خورش‌ها استفاده می‌شود.   در مورد کاربردهای پزشکی مفید و بیشمار این گیاه که برگ‌هایی سوزنی شکل با گل‌هایی صورتی، آبی یا بنفش رنگ دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:   - پیشگیری از سرطان: گروهی از ترکیب‌های موجود در رزماری خاصیت ضد سرطانی دارند که در مطالعات مختلف تاثیر آن روی سرطان‌های پستان، پروستات، پوست و روده بزرگ مشاهده شده است.   - تقویت حافظه: رزماری مدت‌ها است که به دلیل ویژگی‌ تقویت حافظه شناخته شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این گیاه دارای «اسید کارنوسیک» است که در حفظ سلامت اعصاب و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر موثر است. همچنین بوییدن این گیاه در تقویت حافظه نقش دارد.   - تقویت روحیه: محققان معتقدند بوییدن رزماری علاوه بر تقویت حافظه در بهبود خلق و خو د افزایش روحیه مثبت در افراد نیز تاثیرگذار است.   - کمک به درمان میگرن: در طول قرن‌های گذشته رزماری به عنوان درمان طبیعی میگرن شناخته شده است. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی می‌توانند مقداری رزماری را در آب بجوشانند سپس با آن بخور دهند.   - تسکین‌ درد: رزماری نه تنها برای درد میگرن موثر است بلکه روغن این گیاه می‌تواند به عنوان درمانی طبیعی برای بهبود دردهای التهابی مفاصل و دردهای عضلانی مورد استفاده قرار گیرد.   - کاهش التهاب: رزماری دارای دو عنصر ضد التهابی یعنی «اسید کارنوسیک» و «کارنوسل» است. این دو عنصر برای COX-2 که آنزیم ایجاد کننده درد و التهاب در بدن است نقش بازدارنده را بازی می‌کنند.   - تقویت سیستم ایمنی: مصرف این گیاه به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالا و ضد التهابی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.   - کمک به هضم غذا: رزماری اغلب برای درمان مشکلات گوارشی همچون بهم خوردگی معده، سوء هاضمه و یبوست و مشکلات گوارشی دیگر مورد استفاده قرار گیرد.   - کمک به رشد مو: گیاه رزماری همچنین موجب تحریک ریشه مو و رشد آن می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که دچار ریزش مو هستند، می‌توانند مقداری افشرده این گیاه را روی پوست سر بمالند و سپس سرشان را ماساژ دهند.   - کمک به گردش خون: مصرف روغن گیاه رزماری به عنوان درمانی طبیعی برای افرادی که گردش خون ضعیف دارند، توصیه می‌شود هرچند تاکنون هیچ مطالعه‌ علمی برای تایید این تاثیر رزماری انجام نشده است.   - بهبود بوی دهان: گیاه رزماری شست‌وشو دهنده طبیعی دهان محسوب می‌شود. برای استفاده از این خاصیت رزماری، مقداری از آن را داخل آب گرم خیس کنید و پس از صاف کردن آن، مایع را داخل دهان شست‌وشو دهید.

قهوه ای و دودی بهترین رنگ عینک های آفتابی هستند

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۸ خرداد 21:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

یک چشم پزشک معتقد است رنگ های قرمز و سبز و آبی برای عینک های آفتابی بیشتر جنبه تزیینی داشته و قهوه ای و دودی بهترین رنگ عینک های آفتابی هستند. دکتر فریبا شیخی با اشاره به ضروری بودن تابش آفتاب برای سلامت بدن، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر تابش خورشید را موجب آسیب به بدن و از جمله آسیب به عضو حساس چشم دانست. به گفته این متخصص چشم قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید علاوه بر چروک پوست اطراف چشم در میانسالی، احتمال بدخیمی سرطان پوست اطراف پلک را نیز افزایش می دهد. شیخی شوشتری افزود: سرطان های پوستی با ایجاد یک زخم کوچک شروع شده و در طولانی مدت خود را نشان می دهند که قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید احتمال بدخیمی این نوع سرطان ها را افزایش می دهد. به گفته این متخصص چشم ایجاد ناخنک در افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به ناخنک چشم را دارند از جمله دیگر مضرات قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید می باشد. این متخصص چشم عنوان کرد: بر اساس تحقیقات به عمل آمده امکان تاثیر اشعهUV بر روند پیشرفت آب مروارید نیز وجود دارد. وی افزود:همچنین نگاه کردن مستقیم به نور خورشید موجب سوختگی مرکز بینایی شده و کاهش دید را به دنبال دارد. این متخصص چشم با اشاره به مضرات گفته شده توصیه کرد افراد تا حد ممکن از قرار گرفتن در برابر نور خورشید به ویژه در ساعات اوج تابش آن خودداری کرده و در صورت قرار گرفتن در برابر آن اقدامات محافظتی از پوست و چشم خود را به عمل آورند. شیخی شوشتری تاکید کرد: افرادی که کار آنها در محیط بیرون بوده و ساعات طولانی از روز را در محیط بیرون به سر می برند باید از عینک آفتابی و کلاه استفاده کرده تا نور کمتری به پوست و چشم آنها برخورد کند. وی مارک های شناخته شده عینک های آفتابی در بازار را توصیه کرد و افزود: بهتر است افرادی که عیوب انکساری چشم دارند با مراجعه به چشم پزشک اقدام به خرید عینک آفتابی کنند. او گفت: افرادی که در مناطق روستایی بوده و یا در فرهنگ آنها استفاده از عینک آفتابی کمتر مرسوم است می توانند در صورت داشتن عینک طبی به چشم پزشک مراجعه کرده و شیشه عینک خود را فتوکرومیک کنند که این نوع عینک در مقابل نور تیره بوده و در محیط های دیگر به رنگ روشن در می آید. وی تاکید کرد: عینک آفتابی برای محافظت از چشم باید به گونه ای انتخاب شود که به هنگام زدن آن قسمت فرورفتگی چشم به وسیله آن به خوبی پوشیده شود و نور از بالا، پایین و اطراف آن به چشم نرسد./

شرايط استفاده دوباره از روغن سرخ کردني

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۸ خرداد 21:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

در صورتي مي توان از یک روغن چند بار براي سرخ کردن استفاده کرد که بو، طعم و رنگ آن تغيير نکرده و کف و دود در آن ايجاد نشده باشد.    کارشناس مسئول بهبود تغذيه دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي با اعلام اين مطلب ،نسبت به حرارت دادن شديد روغن ها هشدار مي دهد و مي گويد: از داغ کردن زیاد، دود کردن و تيره شدن رنگ روغن به شدت پرهيز کنيد زيرا خاصيت سرطان زايي آن را چندين برابر مي کند. «نسرین عليزاده» با بيان اين که در هنگام مصرف روغن به رنگ و بوي آن توجه کنيد به گونه اي که روغن هاي مايع بايد شفاف باشند، اضافه کرد: بوي تند روغن مي تواند نشانه گذشت زمان طولاني از توليد، کامل نبودن فرآيند تصفيه و يا فساد ناشي از آلودگي باشد. وي با بيان اين که هر گونه بوي بد در روغن نامطلوب است و فساد محسوب مي شود، خاطر نشان کرد: روغن ها را بايد در مکان خشک، خنک و دور از نور نگهداري کنيد و در موارد پخت معمولي از روغن مايع و در هنگام سرخ کردن به طور حتم از روغن مخصوص سرخ کردني استفاده کنيد. عليزاده اظهار داشت: روغن هاي مايع در مقايسه با روغن هاي جامد ضرر کمتري دارد، بنابراين بهتر است روغن هاي مايع مصرف کنيم. وي عنوان کرد: اولويت استفاده از روغن هاي مايع در پخت غذا، شامل روغن زيتون، کنجد، کانولا، ذرت، آفتابگردان و سوياست. به گفته وي، مصرف بيش از حد چربي ها سبب افزايش کلسترول، اضافه وزن و چاقي و در نهايت افزايش خطر بروز بيماري هاي قلبي- عروقي و برخي سرطان ها مي شود. «عليزاده» افزود: مقدار مصرف چربي و روغن براي يک فرد سالم و بالغ بايد حدود 70 گرم در روز باشد.

وقتی مسواک موجب عفونت گوش می شود!

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۸ خرداد 21:41 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

به طور مرتب مسواک خود را تعویض و آن را در جاهای تمیز و خشک نگهداری کنید. پزشکان با بررسی بیمارانی که بیشتر دچار بیماری هایی مانند عفونت های گوش، حلق و یا بینی بوده اند، دریافتند که بیشتر این افراد از دندان های خود به خوبی نگهداری نمی کرده اند. متخصصان می گویند: آلودگی مسواک و وجود انواع میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها روی آن به دلیل ارتباط بین دهان، گوش و بینی می تواند با بزاق دهان وارد گوش یا بینی شده و موجب عفونت در آنها شود. بررسی ها نشان می دهند، دندان های کثیف و دچار پوسیدگی نیز می تواند علاوه بر بیماری های قلبی عروقی سبب عفونت در مغز و نیز سینوس ها شود. پزشکان ضمن توصیه اکید به افراد در رفتن به نزد دندانپزشکان و معاینات دوره ای، معتقدند به طور مرتب مسواک های خود را تعویض و آنها را در جاهای تمیز و خشک نگهداری کند.  

متنی زیبا از دکتر علی شریعتی

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۸ خرداد 21:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

نیکی های درونت را فراموش می کنند،ولی نیکوکار باش .   مردم اغلب بی انصاف، بی منطق و خود محورند، ولی آنان را ببخش . اگر مهربان باشی تو را به داشتن انگیزه های پنهان متهم می کنند، ولی مهربان باش . اگر موفق باشی دوستان دروغین ودشمنان حقیقی خواهی یافت، ولی موفق باش. اگر شریف ودرستکار باشی فریبت می دهند، ولی شریف و درستکار باش . آنچه را در طول سالیان سال بنا نهاده ای شاید یک شبه ویران کنند، ولی سازنده باش . اگر به شادمانی و آرامش دست یابی حسادت می کنند، ولی شادمان باش . نیکی های درونت را فراموش می کنند،ولی نیکوکار باش . بهترین های خود را به دنیا ببخش حتی اگر هیچ گاه کافی نباشد، ودر نهایت می بینی هر آنچه هست همواره میان "تو و خداوند” است نه میان تو و مردم .

پیشگیری از سرطان روده با نوشیدن آب

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۸ خرداد 15:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

کارشناس گروه آموزش و ارتقاء سلامت گفت: پیشگیری از سرطان روده با نوشیدن روزانه حداقل ۲ لیتر آب و ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر غذایی امکان‌پذیر است. پونه سروران امروز در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که روزانه به طور متوسط ۸ فنجان یا دو لیتر مایعات می‌نوشند، کمتر به یبوست مبتلا می‌شوند. وی افزود: یبوست حالتی است که با سفتی مدفوع همراه است و احتمال ابتلا به بواسیر، شقاق و ازهمه مهم تر سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. به اعتقاد این پزشک متخصص، بهترین نوشیدنی‌ها آب آشامیدنی، عصاره میوه و سبزیجات و سوپ رقیق است. او یادآور شد: خیار(‌۹۶ درصد)، گوجه فرنگی (‌۹۳ درصد‌)، شیر (‌۹۰ درصد‌) و هندوانه (‌۸۵ درصد) از جمله موادغذایی است که دارای آب فراوانی است. سروران گفت: آشامیدن الکل ونوشیدنی‌های کافئین دار از جمله چای وقهوه سبب کم شدن آب بدن می‌شوند و باید از مصرف آن‌ها خودداری کرد‌. وی گفت: ارزش فیبرهای غذایی و تحرک بدنی را در کاهش ابتلا به یبوست نباید نادیده گرفت و باید به این نکنه توجه کرد که علاوه بر افزایش مصرف مایعات، تغذیه مناسب‌، فیبر غذایی و ورزش هنوز هم در پیشگیری از یبوست موثرند. کارشناس گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: بر اساس تحقیقات گزارش شده در حال حاضر حدود ۱۹ درصد مردم جهان از یبوست رنج می‌برند و وقتی سخن از یبوست می‌شود منظور قوام مدفوع است نه دفعات اجابت مزاج. سروران گفت: مصرف آب و مایعات در پیشگیری از یبوست موثرند، در حالی که ورزش و فیبر غذایی، ممکن است بر تعداد اجابت مزاج تاثیر‌ گذارد، همچنین بار دیگر تاکید می‌شود که برای افزایش حرکات روده، روزانه حداقل ۲ لیتر آب و ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر غذایی که در میوه جات و سبزیجات فراوان است، استفاده کنید.  

فرار از سرطان سینه به ساده ترین شکل!

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۷ خرداد 16:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

هر روز، ‌ تعدادی دختر و زن جوان این جمله را می‌شنوند: «متاسفم، در سینه شما توده‌ای دیده شده که باید مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد...» این جمله درواقع زنگ خطر ابتلا به بیماری سرطان را به صدا درمی‌آورد. به هرحال سرطان سینه از شایع‌ترین سرطان‌ها در جهان است و هرساله مقدار بسیار زیادی از زنان جهان به علت ابتلا به این بیماری فوت می‌کنند . هرسال در آمریکای شمالی حدود ۱۸۵ هزار مورد جدید از سرطان سینه گزارش می‌شود و سالانه هم حدود ۴۰ هزار نفر به علت ابتلا به این بیماری فوت می‌کنند. به‌رغم پیشرفت‌های جدید تکنولوژیک و ابداع روش‌های جدید در جراحی و شیمی درمانی، هنوز این بیماری سخت و خطرناک جلوه می‌کند و برای همین است که باید برای یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری تلاش بیشتری کرد. در این مطلب به راه‌های بسیار ساده‌ای که می‌توانند مانع از بروز این سرطان شوند و نقش پیشگیری از این بیماری را دارند، اشاره می‌کنیم. قرص نجات‌بخش: آسپیرین روزانه براساس برخی آمار‌ها، داروی آسپیرین، پرمصرف‌ترین داروی جهان بوده است. حالا برخی مطالعات نشان می‌دهد مصرف روزانه یک عدد آسپیرین می‌تواند موجب کاهش احتمال ابتلا به نوع خاصی از سرطان سینه شود. مطالعه‌ای که نتایج آن در ژورنال «تحقیقات روی سرطان سینه» انجام شده نشان می‌دهد زنانی که حداقل ۳ سال روزانه یک عدد آسپیرین مصرف کرده‌اند، ۱۶درصد کمتر به یک نوع از سرطان سینه (سرطان‌های موسوم به رسپتورهای استروژنی مثبت) مبتلا می‌شوند. در این مطالعه ۱۲۷ هزار زن بین سنین، ۵ تا ۷۳ سال مورد برررسی قرار گرفته و مشخص شد که میزان ابتلا به این نوع سرطان در زنان با مصرف روزانه آسپیرین بسیار پایین‌تر است. جالب اینکه آسپیرین در گروه کلی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی  (NSAIDS) جای می‌گیرد اما سایر داروهای این گروه فاقد این خاصیت آسپیرین هستند. سالاد کلم و انگور بخورید غذاهایی که با سرطان مبارزه می‌کنند، بخورید. مطالعات جدید نشان داده‌ است، ارتباط مستقیمی میان ابتلا به سرطان سینه و رژیم‌غذایی وجود دارد. خوردن سبزیجات به شکل گل‌دار (مثل گل کلم، کلم بروکلی، کاهو پیچ و...) از غذاهایی هستند که به نظر می‌رسد می‌توانند باعث کاهش ابتلا به این بیماری شوند. نتایج تحقیقی که در نشریه ژورنال بین‌المللی تغذیه بالینی به چاپ رسیده است این موضوع را تایید می‌کند .   در مطالعه‌ای که در آن ۶هزار زن مورد بررسی قرار گرفتند، مشخص شد زنانی که گروه سبزیجات به شکل گل را به‌طور منظم و تقریبا هرروزه مصرف می‌کنند، بسیار کمتر از زنانی که فقط هفته‌ای یک‌ یا دو بار این گروه از سبزیجات را می‌خورند به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. جالب است که این مطالعه نشان داد گروهی از زنان که از لحاظ ژنتیک نسخه ژنی دارند که احتمال ابتلای آن‌ها به سرطان سینه را بیشتر می‌کند از خوردن این گروه سبزیجات بیشتر سود می‌برند. درواقع زنانی هستند که به طور ژنتیک مستعد ابتلا به این سرطان هستند می‌توانند با افزودن این گروه از سبزیجات به رژیم غذایی خود احتمال ابتلای خود به سرطان را بسیار پایین بیاورند. مطالعاتی که توسط گروه پزشکی بیمارستان «لانگ آیلند» انجام گرفته و نتایج آن در نشریه پزشکی «مطالعات پیشگیری از سرطان» به چاپ رسیده است نشان می‌دهد، احتمالا این گروه از سبزیجات حاوی موادی هستند که با جلوگیری از رشد سلول‌های غیرطبیعی (که درواقع سلول‌های اولیه سرطانی هستند) احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهند .

سویا بخوریم یا نه؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۷ خرداد 16:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان در مطالعات اخیر خود پی بردند که پروتئین سویا، تجمع چربی و تری گلیسریدها را در کبد افراد چاق به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. درصد بسیار زیادی از افراد بدون داشتن هیچ علایمی به بیماری کبد چرب دچار هستند. چاقی یکی از مهم ترین عوامل بروز این بیماری است که در برخی موارد به نارسایی کبد منجر می شود. چربی در کبد متابولیزه می شود. در افراد چاق انتقال چربی ها به بافت چربی کاهش می یابد، در نتیجه کبد محل ذخیره و تجمع بیش از حد چربی می شود. تجمع چربی در بافتی غیر از بافت چربی (مانند کبد)، عملکرد حیاتی ارگان را به طور خطرناکی دچار اختلال می نماید. مصرف پروتئین سویا تا حد زیادی علایم کبد چرب را بهبود می بخشد. در بسیاری از افراد چاق، انتقال چربی به خارج از کبد با اختلالاتی همراه است و پروتئین سویا قادر است این انتقال را تسهیل کرده و علایم بیماری کبد چرب را کاهش دهد.

چرا درد شب‌ها به سراغمان می‌آید؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۷ خرداد 16:43 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

اولین بار توسط دکارت، فیلسوف بزرگ این سؤال مطرح شد که حس درد برای اطلاع دادن به انسان‌هایی است که بدانند کجای بدنشان آسیب دیده است این ابزار برای توبیخ آنها نیست بلکه اعلام خطر است. فوق‌تخصص درد‌شناسی در مورد علت اینکه احساس درد در شب‌ها بیشتر می‌شود، گفت: در پشت این باور قدیمی مردم، حقیقتی علمی وجود دارد و علت آن به کارکرد سیستم عصبی بدن برمی‌گردد. سیروس مؤمن‌زاده در گفت‌وگو با فارس، در مورد این باور مردم که چرا شبها دردشان بیشتر می‌شود افزود: این باور به حقیقتی بر می‌گردد که مردم در طول تاریخ آن را تجربه کرده‌اند. انسان‌ها از قدیم مشاهده می‌کرده‌اند که در هنگام شب دردهایی مانند درد دندانشان بیشتر می‌شود. وی ادامه داد: در پشت این باور قدیمی، یک حقیقت علمی وجود دارد در ابتدای کار زمانی که بشر با درد آشنا شد فکر می‌کرد، درد ابزاری در دست خدایان است تا انسان‌های گناهکار را توبیخ کند اما به مرور این باور تغییر کرد. مدیر آموزش دوره فوق تخصصی درد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اولین بار توسط دکارت، فیلسوف بزرگ این سؤال مطرح شد که حس درد برای اطلاع دادن به انسان‌هایی است که بدانند کجای بدنشان آسیب دیده است این ابزار برای توبیخ آنها نیست بلکه اعلام خطر است. مؤمن‌زاده گفت: بنابراین درد به عنوان ابزاری برای حفظ سلامت مطرح شد اما اینکه چرا در شب درد مردم بیشتر می‌شود به این دلیل است که در طول روز توجهات و صداهای زیادی در اطراف ما وجود دارد و حس‌ لامسه، بینایی و تحریکات محیطی در روز بیشتر مطرح است. وی افزود: همچنین سیستم عصبی بدن اولویت‌بندی می‌کند و به حس‌های غیردرد کمتر اهمیت می‌دهد. این فوق‌تخصص درد‌شناسی ادامه داد: قبل از اینکه حس درد به مغز برسد ابتدا حس لامسه، بینایی و حس تعادل به مغز ارسال می‌شود و در آخر حس درد منتقل می‌شود. مؤمن‌زاده گفت: در طول روز به دلیل تحریکات حسی احساس درد کاهش می‌یابد اما در هنگام شب به دلیل کاهش تحریکات بدن، سیگنال‌های بدن خاموش می‌شود و حس درد بیشتر در مغز شنیده می‌شود در نتیجه احساس درد به وجود می‌آید. وی گفت: این احساس درد در کودکان و بزرگسالان فرقی نمی‌کند و در طول شب به طور کلی شدید‌تر و قوی‌تر است.

000چرا رنگ تاکسی‌ها «زرد» است؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۷ خرداد 16:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

در بسیاری از کشورهای جهان تاکسی‌های زرد رنگ در شهرها تردد می‌کنند و برخی از این شهر‌ها در انتخاب رنگ زرد برای تاکسی‌هایشان تاریخچه مشترکی را دارند. شاید برای بسیاری از ما هر از گاهی این سوال به ذهن خطور کند که چرا رنگ زرد برای تاکسی‌ها در بسیاری از کشورها معمول شده و در واقع فلسفه انتخاب رنگ زرد برای تاکسی‌ها چیست؟ در سال 1908 میلادی «آلبرت راک ول»، مدیر و موسس شرکت حمل‌ونقل «New Departure» در شهر «بریستول» در ایالت «کنکتیکت» آمریکا به منظور ارزیابی سیستم تاکسیرانی اروپا عازم این قاره شد با این امید که شاید بتواند سیستم مشابهی را در شهر واشنگتن دی سی نیز راه‌اندازی کند. در آن زمان در شهرهای «ویکاف»، «چرچ» و «پارتریج» نیز تعدادی از تاکسی‌های زرد و نارنجی رنگ «راک ول» که در سال 1909 میلادی در خیابان‌های منطقه «منهتن» تردد می‌کردند، استفاده می‌شدند. در ماه مارس 1910 میلادی، شرکت تاکسیرانی کانکتیکت و در واقع روسای شرکت حمل‌ونقل New Departure، مسئولیت مدیریت و کنترل تاکسی‌های شهرهای ویکاف، چرچ و پارتریج را برعهده گرفتند. اما بالاخره در تاریخ چهارم آوریل 1912 میلادی کمپانی تاکسیرانی «Yellow Taxicab» با تاکسی‌های زرد رنگ خود وارد میدان شد. نرخ کرایه‌های تاکسی‌ این شرکت در آن سال‌ها برای هر 1.6 کیلومتر، 50 سنت بود. بعلاوه در میان مدیران و سرمایه‌گذاران این شرکت، آلبرت راک ول و شرکت تاکسیرانی کانکتیکت نیز حضور داشتند. شرکت Yellow Taxicab اندکی پس از تاسیس، با شرکت Cab and Taxi‌ ادغام شد و به پشتوانه قدرت شرکت Connecticut Cab‌، این تجارت نوپا توانست بخش اعظمی از بازار نیویورک را به خود اختصاص دهد. اما حیات مستقل این شرکت بسیار کوتاه بود و در نهایت جنگ کرایه‌ها و محدودیت‌ها منجر به ادغام این شرکت با شرکت حمل و نقل Mason-Seaman در سوم مارس 1914 میلادی شد. از سوی دیگر در سال 1914 میلادی شرکت Yellow Cab‌ شیکاگو از سوی «جان هرتز» تاسیس شد. تاکسی‌های این شرکت با طراحی ویژه و موتور چهار سیلندر با هدف کاربری تاکسی از سوی شرکت Racing Body‌ تجهیز شدند. بنابر اعلام مسئولان شرکت Yellow Cab، فلسفه رنگ و نام «زرد» که از سوی «جان هرتز» برای این شرکت انتخاب شده به دنبال یک مطالعه از سوی دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است. این تحقیق نشان می‌دهد رنگ زرد، آسان‌ترین رنگ برای تشخیص و دیدن است. به نقل از سایت اینترنتی کالرلاورز، با وجود تاکسی‌های زرد رنگ در نیویورک و تاکسی‌های مشکی رنگ در لندن و نیز تاکسی‌های صورتی رنگ در مکزیکوسیتی به نظر می‌رسد که اکنون در شهرهای مختلف رنگ‌های متفاوتی برای تاکسی‌ها تعیین می‌شود. البته در حالی که رنگ بسیاری از تاکسی‌ها طوری انتخاب می‌شوند که برای مسافران براحتی قابل تشخیص باشند اما برخی تاکسی‌ها نیز با توجه به شرکت‌های مختلف گرداننده آن‌ها رنگ‌های متفاوتی دارند مثلا در شیکاگو برای تاکسی‌ها یک رنگ مشخص و واحد وجود ندارد و رنگ آنها بر اساس شرکت‌های گرداننده‌شان انتخاب شده است. از سوی دیگر در برخی موارد رنگ تاکسی‌ها مانند شهر بوستون تحت حمایت قانون است. در مکزیکوسیتی نیز تاکسی‌هایی با رنگ زرد، سبز و سفید با یک نوار قرمز رنگ در اطراف آنها وجود دارد. هم‌چنین در این شهر تاکسی‌های صورتی رنگی وجود دارد که منحصرا متعلق به زنان هستند. نکته جالب‌تر اینکه در شهر شانگهای چین، تنها شرکت‌هایی حق انتخاب رنگ تاکسی‌های خود را دارند که بیش از هزار دستگاه تاکسی داشته باشند که در این صورت می‌توانند رنگ تاکسی‌های خود را از بین هشت رنگ تعیین شده، انتخاب کنند

‌چرا نوزادان پس از بلند کردن، آرام مي‌شوند؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۷ خرداد 16:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

يکي از راه‌هاي مؤثر آرام کردن نوزادن در حال گريه، بلند کردن و در آغوش کشيدن آنهاست، اما علت اصلي اثربخشي اين روش تاکنون مشخص نشده بود. به گزارش روابط عمومی رادوی سلامت محققان موسسه علوم مغز RIKEN براي نخستين بار موفق شدند دلايل علمي و فيزيولوژيک آرام شدن نوزادان را تشريح کنند. به گفته دکتر «کومي کورودا» سرپرست تيم تحقيقاتي، نتايج نخستين پژوهش در خصوص واکنش کودکان به بلند کردن و در آغوش کشيدن، بيانگر مجموعه اي از فرامين عصبي، مغزي و قلبي در نوزاد است. محققان با استفاده از دستگاه الکتروکارديوگراف (ECG)، فعاليت الکتريکي قلب نوزادان را مورد بررسي قرار دادند که نشان مي دهد، ضربان قلب نوزاد پس از بلند کردن بطور چشمگيري آهسته شده و اين مسأله بصورت خودکار باعث آرامش نوزاد مي‌شود.

بدون عذاب وجدان کاکائو بخورید!

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۶ خرداد 17:56 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مکمل پودر کاکائو همچنین سطوح تری گلیسرید کبد را در موش‌ها کمی بیش از 32 درصد کاهش داد. افزایش سطح تری گلیسرید نشانه‌ای از بیماری کبد چرب و مربوط به التهاب و دیابت است. محققان آمریکایی دریافتند که چند فنجان کاکائو داغ می‌تواند فرد را در برابر التهاب مرتبط با چاقی و دیابت محافظت کند. «جاشوا لامبرت» استادیار علوم و صنایع غذایی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گفت: موشهایی که در یک رژیم غذایی با چربی بالا، کاکائو خورده بودند نسبت به موش‌هایی که از همان رژیم غذایی ولی فاقد کاکائو خورده بودند کمتر دچار التهاب و چاقی شدند. لامبرت گفت: موش‌ها معادل 10 قاشق غذاخوری پودر کاکائو در حدود 4 یا 5 فنجان کاکائوی داغ در طول یک دوره 10 هفته‌ای خوردند. لامبرت افزود: میزان اثر چنان بود که مرا شگفت‌زده کرد،‌ همان طور که ما انتظار داشتیم بر روی وزن اثر زیادی نداشت اما در خصوص کاهش چشمگیر التهاب و بیماری کبد چرب شگفت زده شدیم. لامبرت و همکارانش گفتند که شاخص‌های مختلفی از التهاب و دیابت در موش‌هایی که از مکمل های کاکائو تغذیه کرده بودند، نسبت به موش‌هایی که در رژیم غذایی بدون کاکائو داشتند، بسیار کمتر بود. مکمل پودر کاکائو همچنین سطوح تری گلیسرید کبد را در موش‌ها کمی بیش از 32 درصد کاهش داد. این تحقیقات که در مجله اروپایی تغذیه منتشر شد،‌ نشان داد که افزایش سطح تری گلیسرید نشانه‌ای از بیماری کبد چرب و مربوط به التهاب و دیابت است.  

چرا ضریب هوشی کودک به مادر بستگی دارد؟

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۶ خرداد 17:55 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پرفشاری خون در دوران بارداری و اختلالات مربوط به آن مانند پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) در ۱۰ درصد بارداری ها مشاهده می شود. فشارخون بالا در دوران بارداری موجب کاهش ضریب هوشی (IQ) کودک می شود. مطالعات محققان فنلاندی نشان داد بالا بودن فشارخون مادر در دوران بارداری، اثرات منفی بر مهارت تفکر کودک دارد و این اختلال تا دوران بزرگسالی ادامه می یاید. این محققان معتقدند که پرفشاری خون در دوران بارداری و اختلالات مربوط به آن مانند پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) در ۱۰ درصد بارداری ها مشاهده می شود و محیط رشد جنین در درون رحم را تحت تاثیر قرار می دهد. کاهش توانایی تفکر حتی در دوران سالمندی نیز ریشه در دوران جنینی دارد چرا که تکامل ساختار و عملکرد مغز در این دوران انجام می شود. در این مطالعه تاریخچه پزشکی و فشارخون ۳۹۸ مادر در دوران بارداری بررسی شد. پسران این مادران در بین سال های ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۴ متولد شده بودند. مهارت تفکر این مردان در سن ۲۰ سالگی و سپس در ۶۹ سالگی مورد ارزیابی دوباره قرار گرفت. این ارزیابی ها شامل استدلال ریاضی، ارتباط چشمی و محیطی و مهارت های گفتاری بود. بر اساس نتایج، در مردانی که مادرانشان مبتلا به پرفشاری خون در دوران بارداری بودند، نتیجه تست های مهارت تفکر در ۲۰ و ۶۹ سالگی، ۳.۴۶ نمره کمتر از سایر مردان بود. همچنین در این مردان روند کاهش نمره به ویژه در مورد تست های استدلال ریاضی، در فاصله ۲۰ سالگی تا ۶۹ سالگی بیشتر بود. محققان این طور نتیجه گرفتند که پرفشاری خون در دوران بارداری موجب کاهش توانایی ادراک و شناخت در کودک شده و در این افراد با افزایش سن، کاهش قابلیت ادراک بیشتر از سایر افراد مشاهده می شود. در حقیقت می توان این طور نتیجه گرفت که پایین بودن توانایی ادراک و کاهش این مهارت با افزایش سن، ریشه در دوران جنینی دارد.

کمبود ویتامین B12 عاملی برای سوت کشیدن یا وزوز گوش

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۶ خرداد 17:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

معمولا وزوز گوش مداوم است هر چند که ممکن است شدت آن تغییر کند، حمله وزوز ممکن است در بعضی افراد کوتاه مدت و در بعضی دیگر به صورت مداوم باشد. متخصص گوش و حلق و بینی گفت: کمبود ویتامین B12 ممکن است در بروز وزوز گوش نقش داشته باشد، اما چنانچه دچار وزوز گوش به ویژه از انواع یک طرف آن هستید به پزشک مراجعه کنید. وزوز گوش عبارت است از شنیدن صداهایی که از داخل گوش منشا می‌گیرند و ممکن است شبیه هیاهو، زنگ زدن، سوت کشیدن یا فش فش باشند. معمولا وزوز گوش مداوم است هر چند که ممکن است شدت آن تغییر کند، حمله وزوز ممکن است در بعضی افراد کوتاه مدت و در بعضی دیگر به صورت مداوم باشد. هنوز مشخص نیست که به چه دلیل مغز در بعضی موارد صداهایی را درک می‌کند که وجود خارجی ندارند، وزوز گوش گاهی بدون دلیل واضح بروز می‌کند که ممکن است موجب گیجی و تمرکز در افراد گردد، چنانچه وزوز گوش موجب مشکل در زندگی روزمره شود می‌تواند اضطراب و افسردگی ایجاد کند. جلال‌الدین شریعت در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در پاسخ به این سوال که تشخیص بیماری وزوز گوش از چه طریقی است، اظهار کرد: تشخیص این بیماری با استفاده از تست‌های شنوایی و نیز بررسی وجود عامل زمینه‌های احتمالی به وسیله پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشخص می‌شود. وی برای کاهش وزوز گوش افزود: گاهی گوش دادن به صداهای خارجی مانند موسیقی می‌تواند موجب کاهش وزوز گوش شود، علاوه بر این می‌توان از وسیله‌ای بنام ماسکر که دستگاه الکترونیکی کوچکی است که در پشت گوش قرار می‌گیرد و با ایجاد صدای وزوز گوش را تضعیف می‌کند، استفاده کرد. متخصص گوش، حلق و بینی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه عوامل مستعدکننده گوش کدامند، بیان کرد: تماس با صداهای بلند، اختلال مفصل گیجگاهی، آرتروز گردن، تماس با عوامل محیطی، درمان با بعضی از داروها مثل آسپرین و آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند عوامل مستعدکننده وزوز گوش باشند. وی در مورد درمان تغذیه‌ای افزود: حساسیت غذایی می‌تواند از علل زمینه‌ای وزوز گوش باشد، همچنین ممکن است وزوز گوش با عوامل رژیمی عمومی ارتباط داشته باشد و کاهش مقدار مصرف نمک، گوشت قرمز، لبنیات و چایی ممکن است به بهبود وزوز گوش کمک کند، همچنین مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات، آجیل، روغن زیتون و آب سبب کمتر شدن وزوز گوش شود. شریعت در مورد بهداشت محیط تصریح کرد: تماس با فلزات سنگین می‌تواند موجب آسیب عصبی شود از جمله وجود سرب و جیوه در محیط با آسیب عصبی و وزوز گوش همراه است. وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا با استفاده از صداهای طبیعت می‌توان به مقابله با وزوز گوش کمک کرد، گفت: بعضی از افراد با استفاده از صداهای ضبط شده طبیعت مثل، صدای امواج دریا، صدای باد و حتی صدای جیرجیرک به مقابله با صدای آزاردهنده وزوز گوش خود می‌پردازند. متخصص گوش حلق و بینی در پایان تاکید کرد: کمبود ویتامین B12 ممکن است در بروز وزوز گوش نقش داشته باشد، اما چنانچه دچار وزوز گوش به ویژه از انواع یک طرف آن هستید به پزشک مراجعه کنند.

چه مواد غذایی برای میان وعده‌ها مناسب است؟

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۶ خرداد 17:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

در صورت تمایل به مصرف مواد غذایی در فواصل وعده‌های اصلی غذا، می‌توانید از تنقلات مناسبی که محققان به شما پیشنهاد می‌کنند، استفاده کنید.   هنگامی که تمایل زیادی به خوردن یک میان وعده دارید، باید برای خود تنقلات مناسبی در نظر بگیرید.   محققان آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی، گزینه‌های سالمی را پیشنهاد کرده‌اند:   - چوب شور، بادام یا بادام زمینی   - ذرت بو داده کم چرب یا بدون چربی   - بیسکوئیت‌های گندم کامل که با پنیر یا کره بادام زمینی پر شده‌اند   - غلات یا شیرینی گرانولا ساخته شده با غلات سبوس دار (شیرینی گرانولا یک ماده غذایی محبوب در آمریکای شمالی است که برای صبحانه و یا برای میان وعده مصرف می‌شود و شامل جو، مغزها، عسل و برخی اوقات برنج که معمولا تا مرحله‌ای که مواد ترد شود پخته می‌شود. در طول فرآیند پخت مخلوط هم زده می‌شود تا مخلوط نرم باقی بماند. میوه‌های خشک نظیر کشمش و خرما نیز گاهی اوقات به آن اضافه می شود).   - زغال اخته خشک، زردآلو یا کشمش   - بیسکویت‌های نمکی   - آب میوه طبیعی و یا آب سبزیجاتی که در منزل تهیه کرده‌اید    

هورمون استرس صورت تان را زشت مي کند

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۶ خرداد 17:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

گفتني است سطح بالاي اين هورمون بر روي پوست تاثير گذاشته سبب تغيير رنگ و بروز التهاب در آب و در نتيجه از دست دادن زيبايي و طروات آن مي شود. پزشكان در جديدترين تحقيقات پي به اثر قوي هورمون استرس بر چهره افراد برده اند. افراد بد اخلاق و کساني که دچار استرس فراوان هستند در بدنشان هورمون کرتيزول به مقدار فراواني توليد مي شود. گفتني است سطح بالاي اين هورمون بر روي پوست تاثير گذاشته سبب تغيير رنگ و بروز التهاب در آب و در نتيجه از دست دادن زيبايي و طروات آن مي شود. بررسي ها نشان مي دهند اين هورمون به ويژه تاثيرات بيشتري ير روي زنان به نسبت مردان مي گذارد. برعکس زناني كه دچار استرس كمتر و سطح كرتيزول كمتري در خون خود هستند چهره شاداب تري دارند. پزشكان به افراد به ويژه بانوان براي حفظ و نگهداري زيبايي پوست صورت خود مراجعه به روانشناس و يا انجام تمرين هاي آرام سازي، كنترل بيشتر بر روي وعده هاي غذايي و ورزش منظم را توصيه مي كنند.  

از ابتلا به واریس پا پیشگیری کنید!

۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد 17:56 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان توصیه می‌کنند از نشستن و ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید.   وریدهای واریسی، رگهای متورم و دردناکی هستند که معمولا پاها را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر شما قادر نیستید تا از به وجود آمدن آنها جلوگیری کنید، می‌توانید اقداماتی برای جلوگیری از بدتر شدن آن انجام دهید.   محققان موسسه ملی قلب، ریه و خون ایالات متحده توصیه‌هایی را برای پیشگیری از ایجاد واریس ارائه داده‌اند:   - از ایستادن و نشستن طولانی مدت و بدون وقفه خودداری کنید.   - در هنگام نشستن پاهای خود را روی هم نیندازید.   - پاهای خود را در هنگام دراز کشیدن و یا نشستن، بالاتر از قلب نگه دارید.   - برای تقویت عضلات پاها، فعالیت‌های فیزیکی و تمرینات منظم ورزشی انجام دهید.   - تا جایی که می‌توانید وزن اضافی خود را کاهش دهید تا به بهبود جریان خون کمک کند.   - از پوشیدن لباس‌های تنگ به ویژه آنهایی که در مناطق اطراف کمر، کشاله ران و ران، چسبان هستند، پرهیز کنید.   - در صورتی که پزشکتان معتقد است که پوشیدن جوراب‌های واریس کمک می‌کند تا خون در رگهایتان تجمع نکند، از این جوراب‌ها استفاده کنید.

ويروس خطرناكي كه درست بيخ گوشمان است!

۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد 17:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

يافته هاي جديد دانشمندان نشان مي دهد با شروع فصل تابستان شيوع و گسترش بيماري ها چند برابر مي شود.   در فصل تابستان ميكروب و انگل هاي بيشتري به درخت ها مي چسبند و حتي ممكن است روي ميوه ها بنشيند و در نهايت شما با خوردن آنها مريض شويد.   حتي بسياري از اين ميكروب ها سال ها در بدن شما مي مانند بدون آنكه واكنشي نشان دهند و پس از سال ها با بيماري هاي عجيب و غريب و نادر خود را نشان مي دهند.   سعي كنيد بعد از آنكه از محيط بيرون به ويژه در فصل تابستان به داخل مي آييد حتما چند بار دستان خود را بشوييد و هرگز با دستان كثيف و نشسته غذا يا ميوه اي نخوريد.   در فصل تابستان به دليل تعريق، گردش آب در بدن كمتر مي شود و سعي كنيد با خوردن ميوه هايي مانند چاي، آب طالبي و هندوانه بازگرانيد.   ويروس هاي تابستاني بسيار بيشتر از ساير ويروس هاي مضمون ديگر به شما آسيب مي رسانند و تقريبا در همه مكان ها وجود دارند و فقط منتظرند تا شما را مورد حمله ي خود قرار دهند پس سعي كنيد با رعايت بهداشت سلامت خود را به خطر نياندازيد./ح

ضدآفتاب های سنتی را بشناسید!

۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد 17:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

قرار گرفتن در نور آفتاب ، مسایل ژنتیکی،مصرف قرصهای بارداری می تواند در بروز لکه های پوستی مؤثر باشد  علی شهیدی زندی متخصص طب سنتی  گفت: نور آفتاب سلولهای تولید کننده ی رنگدانه یا ملانوسیت در پوست را تحریک می کند که این امر موجب بروز لکه های پوستی در نواحی صورت ( پیشانی ، گونه ، بینی ) به رنگ قهوه ای روشن و تیره و بیماری پلاسما می شود. وی ادامه داد: مصرف قرص های بارداری، تغییرات هورمونی و نور خورشید از عوامل مؤثر در بروز این بیماری هستند. وی تصریح کرد: قبل از شروع درمان می بایست عوامل بیماری شناسایی و سپس درمان آغاز گردد به عنوان مثال اگر تغییرات هورمونی عامل بیماری بود درمان بر پایه ی داروهای حاوی چربی آغاز می شود چرا که هورمونهای زنانه استروئیدی بر پایه ی چربی هستند. زندی افزود: در طب سنتی می توان با لایه برداری های سنتی مانند سفید آب کمک فراوانی به بازسازی و جوان کردن پوست کرد.   وی اظهار کرد: شناسایی طبع افراد در درمان بیماری ها امری ضروری است. لذا برای افرادی که طبع گرم دارند تجویز روغن بادام که حاوی ترکیبات صنعتی و شیمیایی نباشد و برای افرادی که طبع سرد دارند روغن کنجد توصیه می شود. وی خاطر نشان  کرد: با بررسی مزاج سرد فرد، خشک بودن ،‌ مرطوب بودن پوست و منافذ پوستی می توان داروهایی همچون روغن بنفشه ،‌ روغن میوه ی نسترن ، روغن کنجد و روغن بادام تلخ را برای بیمار تجویز کرد.

بی‌خطرترین ضدعفونی‌کننده طبیعی

۱۳۹۲ شنبه ۲۵ خرداد 17:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

آب اکسیژنه که ترکیبی از آب و اکسیژن است، موثرترین و در عین حال بی‌خطرترین پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده طبیعی در جهان است که باکتری‌ها و میکروب‌های بیماری‌زا را از بین می‌برد. ب این مایع شفاف برای پاکسازی محیط خانه و آشپزخانه از باکتری و از بین بردن جرم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب اکسیژنه ظرفیت اکسیدسازی بالایی دارد و می‌تواند میکروب‌ها را از بین ببرد و به همین دلیل مناسب‌ترین ماده برای حفظ بهداشت محیط است. همچنین برای آن که سیستم دفاعی بدن به درستی وظیفه خود را انجام دهد، بدن آب اکسیژنه را برای مقابله با عفونت‌ها تولید می‌کند. گلبو‌ل‌های سفید خون، آب اکسیژنه را به عنوان اولین راه دفاعی علیه باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد سمی تولید می‌کنند. همچنین آب اکسیژنه قابلیت بالایی در پاکسازی سطوح کثیف دارد. در مطالعه‌ای مشخص شد پاکسازی سطوح بیمارستانی با استفاده از آب اکسیژنه بخش قابل توجهی از میکروب‌ها را از بین می‌برد. این ماده به دلیل قابلیت بالای باکتری‌زدایی برای درمان عفونت‌های واژن، مشکلات سینوس، عفونت گوش و آکنه همچنین برای ضدعفونی کردن سبزیجات استفاده می‌شود  

تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف سیر

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۳ خرداد 17:0 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مطالعات اخیر نشان می دهد که سیر با داشتن خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی در برابر عفونت ها از بدن محافظت می کند و بیماری های پوستی ناشی از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و یا مخمر ها را می توان با مالش سیر خرد شده در مناطق آسیب دیده درمان کرد.   این گزارش حاکیست، سیر نه تنها توانایی لازم برای مقابله با عفونت های باکتریایی و ویروسی را دارد بلکه عفونت های حاصل از میکروب های دیگر از جمله مخمرها، قارچ ها و کرم ها به وسیله سیر بهبود می یابند و از یک ماده خاص موجود در سیر به نام آجویین برای جلوگیری از عفونت های ناشی از مخمر کاندیدا آلبینکس استفاده می شود. تحقیقات دیگر نشان داده است که سیر خرد شده می تواند از عفونت هایی که به وسیله سودوموناس آئروژینوزا که در بیماران دچار سوختگی ایجاد می شود جلوگیری کند. نتایج دیگر این مطالعه نشان داد که سیر همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن مناسب است چرا که حاوی سطوح بالایی از ویتامین C است و به عنوان یک ترکیب مهم ضد سرطانی شناخته شده است و از آنجا که مقدار پتاسیم آن بالاست می تواند در جذب مواد مغذی ضروری موثر باشد و از مشکلات گوارشی و خستگی جلوگیری کند.

علت حركت دست‌ها حین قدم زدن

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۳ خرداد 16:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تنها یك دلیل علمی برای این پرسش وجود دارد و آن هم حفظ تعادل بدن است. به نظر می‌رسد همین كار ساده باعث ‌شده انسان‌های اولیه بتوانند راحت‌تر و بهتر راه بروند. دانشمندان تا مدت‌ها نمی‌توانستند هیچ دلیل علمی و موجهی برای حركات دست‌ها ارائه دهند زیرا ظاهرا این حركات هیچ نوع كاربری مشهودی برای انسان امروزی ندارد. تنها كاری كه برخی از محققان انجام دادند، این بود كه نقش تكامل انسان را در این پدیده پررنگ‌تر از آنچه باید، جلوه دادند. از نظر این گروه از محققان، انسان در زمان‌های گذشته از دست‌هایش برای حركت استفاده می‌كرده اما این حالت كم‌كم از بین رفته و در نتیجه تنها همین حركات پاندولی شكل به جا مانده است! این محققان در هر صورت نتوانستند هیچ دلیل یا مدركی برای این نظریه ارائه كنند. بعدها گروهی از محققان دانشگاه میشیگان همراه عده‌ای از دانشمندان دانشگاه علوم و تكنولوژی دلف هلند تصمیم گرفتند علت حقیقی این عمل را كشف كنند. آنها برای آن‌كه درك بهتری از وضع دینامیكی بدن و حركت دست‌ها داشته باشند، یك مدل مكانیكی طراحی كردند و در عین حال از 10 نفر داوطلب درخواست كردند آنها را در این تحقیق همراهی كنند. در وهله نخست از این افراد خواسته شد به صورت خیلی معمولی شروع به قدم زدن كنند. الگوی این حركت‌ها ثبت و طراحی شد. سپس دست‌های آنها را در طرفین با استفاده از طناب بستند و دوباره از آنها خواستند راه بروند. الگوهای دینامیكی بدن در این شرایط نیز ترسیم شد. محققان پس از انجام تحقیقات گسترده دریافتند نگهداشتن دست‌ها به صورت كاملا بی‌حركت در طرفین باعث می‌شود نسبت به حالت معمول 12 درصد بیشتر انرژی متابولیكی بدن صرف راه رفتن شود سپس تحقیق مشابه دیگری انجام شد. در این تحقیق از افراد خواسته شد هنگام راه رفتن دست‌هایشان را خلاف جهت معمول تكان دهند؛ یعنی حركت بازوی دست راست با پای چپ و بالعكس حركت بازوی دست چپ با پای راست. نتیجه این كار صرف 26 درصد انرژی بیشتر برآورد شد. اما علت آن چیست؟ علت این موضوع به عدم تعادل و تلاش برای حفظ آن برمی‌گردد، در حقیقت عضلات مجبور هستند برای نگه داشتن بدن در وضع تعادل انرژی خیلی بیشتری مصرف كنند. جالب اینجاست حركت بازوهای دست به شكل همزمان باعث خنثی شدن حركت ستون مهره‌ها نیز می‌شود. تمام این عوامل بدن را در یك مسیر مستقیم نگه می‌دارد، به حركات، شكلی كاملا موزون و متناسب می‌دهد و در نهایت میزان مصرف انرژی را در عضلات پاها به حداقل ممكن می‌رساند. محققان در مقاله خود یادآور می‌شوند با وجود آن‌كه حركت دست‌ها نسبتا ساده جلوه می‌كند، اما باید حتما به خاطر داشت نقش آنها در مصرف انرژی در طول راه رفتن بسیار مهم و تاثیرگذار است و به هیچ‌وجه نمی‌توان این حركت را یك امر صرفا غریزی یا عادی تلقی كرد.  

توصیه‌‌های ابوعلی سینا برای گرما

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۳ خرداد 16:57 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

به گفته‌ی حکمای طب سنتی با نوشیدن عرقیات‌ گیاهی مخصوص هر فصل می توانید از بروز بسیاری از بیماری‌ها در طول سال پیشگیری کنید. امام صادق عليه‏ السلام فرمودند: مؤمن خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سازد تا همه آنان را وارد بهشت كند. با نزدیک شدن به تابستان بدن ما هم همگام با طبیعت دچار تغییراتی می‌شود که روی عملکرد اندام‌ها و دستگاههای درونی تاثیر می‌گذارد.  نوشیدن آب خیار، آب آلبالو‌، آب گیلاس، آب هندوانه، آب ماست، شربت سکنجبین، شربت ریواس، شربت انار، شربت تمبر‌هندی، شربت غوره‌، شربت نارنج و لیمو بعد از غذا و ماءالشعیر‌ سنتی بهترین گزینه‌های پیشنهادی برای این فصل است.  عرق شاتره‌ را در این ماه زیاد بخورید ضد خارش‌های پوستی است و برای کبد بسیار نشاط‌ آور است عرق بید تصفیه‌کننده خون است و زردی پوست را کاهش می‌دهد عرق بیدمشک‌ تقویت‌کننده قلب و عروق است و ضد تپش قلب نیز است.  مصرف به اندازه عرقیات‌ گیاهی بسیار مفید است و سلامت را تضمین می‌کند و برای حفظ تندرستی در فصل بهار عرق شاتره‌ و بیدمشک‌ بنوشید.  در این فصل با لباس‌های نخی و پنبه‌ای ورزش کنید و لباس‌های خنک انتخاب کنید از خوردن غذاهای با طبع گرم خودداری کنید و باید فعالیت بدنی مقاومی داشته باشید تا به واسطه فعالیت بدنی وادار به تعریق بیش از حد نشویم.  

آقا و خانم فلفل دلمه‌ای

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۳ خرداد 16:55 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

      آیا می‌دانستید، می‌توانید، جنسیت فلفل دلمه‌ای را تنها با یک نگاه به آن، هنگام خرید و یا در منزل تشخیص دهید؟ من که نمی‌دانستم! این روش بسیار ساده است. تنها کافی است هر کدام را که انتخاب کرده‌اید را وارونه کنید. فلفل دلمه‌ای که چهار تا برجستگی یا پایه در زیر داشته باشد، جنسیت ماده و اگر سه برجستگی یا سه پایه داشته باشد، جنسیتش مذکر است. کاربرد این مسئله در آشپزی بسیار اهمیت دارد. چرا که فلفل‌های ماده یا فلفل‌هایی که دارای 4 برجستگی هستند، پر دانه، بزرگ و شیرین هستند. آنها بیشتر برای مصرف خوراکی به صورت خام و سالادی مناسب هستند. اما، فلفل‌ دلمه‌ که دارای سه برجستگی و مذکر هستند؛ کم دانه، کوچک و تند هستند. از آنها بیشتر برای آشپزی استفاده می‌شود. بنابراین، این بار که برای خرید می‌روید به این نکته توجه کنید و نسبت به نوع مصرف خود، آنها را انتخاب کنید. نکته بسیار جالب در باره این خبر این است که این خبر کوتاه در محافل اینترنتی بسیار بحث داغی را به پا کرده است. بحث‌های داغ  و نظرات تند متخصصان، گیاه‌شناسان، کارشناسان تغذیه، حتی سر آشپز‌ها و آشپز‌ها، صفحه‌های وب و وبلاگ آنها را پوشش داده است. در مورد، تشخیص جنسیت فلفل دلمه‌ای به این روش،آنها نظرات کارشناسانه متفاوتی ارائه داده‌اند.  تعدادی از آنها این مطلب را تایید و تعدادی دیگر آن را دقیق ندانسته‌ و رد کرده‌اند. از نظر بعضی از گیاهشناسان فلفل دلمه‌ای دو جنسیتی است. یعنی هم ماده و هم مذکر است و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد و تنها یک جنسیت دانست. سر‌آشپز‌ها و آشپز‌ها هم به نوبه خود معتقدند طعم و مزه فلفل دلمه‌‌ها بسته به نوع و منطقه‌ای که در آن پرورش یافته است دارد نه به پایه‌ها و جنسیت آنها... و تنها از راه چشیدن می‌توان به شیرین و تند بودن آن پی برد و... بعضی دیگر از آنها گفتند؛ سخت نگیرد! هر جور که دلتان می‌خواهد فلفل دلمه‌ای را  انتخاب و مصرف کنید. چرا که همه نوع فلفل دلمه مقوی، سرشار از ویتامین که برای بدن مفید بوده و بسیار خوشمزه است.  

آیا کمپوت‌ خاصیت هم دارد؟

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد 16:55 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مشکل اصلی کمپوت‌ها میزان قند افزوده است. کمپوت‌های صنعتی قند زیادی دارند. بدون شک شما هم بارها و بارها شنیده‌اید که متخصصان توصیه می‌کنند روزانه بین 5 تا 7 واحد میوه و سبزیجات میل کنید. اما به نظر می‌رسد مصرف این میزان میوه‌ی تازه کمی سخت باشد. به خاطر این که برخی از مردم با گوارش میوه‌ی تازه کمی مشکل دارند. سۆال اینجاست که آیا می‌توان گاهی وقت‌ها کمپوت را جایگزین میوه‌ی تازه کرد؟ آیا کمپوت‌ها هم برای سلامتی مفیدند؟ آیا کمپوت‌ها ویتامین‌های خود را از دست می‌دهند؟ برای رسیدن به جواب این سۆالات مطالعه‌ی این مطلب کوتاه را از دست ندهید. کمپوت همان میوه‌ی پخته شده است. معمولاً بچه ها کمپوت را بهتر از میوه‌ی خام تازه می‌خورند. باید بدانید که کمپوت‌ها هم حاوی ویتامین هستند و اصلاً نمی‌توان آن‌ها را فاقد ویتامین و مواد مغذی دانست. حتماً می‌دانید که ویتامین C در اثر حرارت از بین می‌رود. اما باید بدانید که تولید کنندگان این محصولات غذایی برای جبران ویتامین C از دست رفته اسید اسکوربیک به کمپوت‌ها اضافه می‌کنند. برای همین هم کمپوت‌های صنعتی معمولاً به اندازه‌ی میوه‌های تازه ویتامین C دارند. در مورد فیبرها هم باید بگوییم که حرارت بالا باعث می‌شود این ترکیبات مغذی بیشتر جذب بدن شوند. برای همین افرادی که سیستم گوارش حساسی دارند کمپوت را بهتر از میوه‌ی تازه تحمل کرده و راحت‌تر از فیبرهای آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین باید بدانید که پیش سازهای ویتامین A نیز در کمپوت وجود دارند. در بین این پیش‌سازها می‌توان به کاروتنوئیدها اشاره کرد. این ترکیبات در میوه‌های نارنجی یا قرمز مانند زردآلو، گریپ‌فروت، هلو و غیره وجود دارد. کاروتنوئیدها خدمت زیادی به سلامتی ما می‌کنند. این ترکیبات به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی از ابتلا به سرطان پیشگیری کرده و پیری را به تعویق می‌اندازد. مشکل اصلی کمپوت‌ها میزان قند افزوده است. کمپوت‌های صنعتی قند زیادی دارند. بهتر است کمپوت‌هایی انتخاب کنید که روی آن‌ها عبارت «بدون قند افزوده» نوشته شده باشد. در این صورت میزان قند آن‌ها برابر با میوه‌ی طبیعی می‌باشد. اگر نمی‌توانید به هر دلیلی میوه‌ی تازه بخورید خودتان را هم از مصرف کمپوت به بهانه‌ی این که ویتامین ندارد محروم نکنید. می‌توانید از کمپوت به عنوان دسر استفاده کرده و از خواص آن استفاده کنید.

کله پاچه تاثیری در بهبود شکستگی ندارد

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد 16:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

متخصص ارتوپدی گفت: استفاده از کله‌پاچه و پای مرغ برای زود جوش خوردن شکستگی‌ها و آسیب‌های استخوانی باور غلطی است چرا که هیچ مدرک علمی و شواهد عینی بعد از استفاده از این مواد در بهبود آرتروز و شکستگی‌ها دیده نشده است.  خلیل‌علیزاده اظهارداشت: تغذیه مقطعی در آرتروز نقش چندانی ندارد؛ البته تغذیه طولانی مدت می‌تواند تأثیرگذار باشد. متخصص ارتوپدی گفت: تغذیه اصلی غضروف مفصلی، از پروتئین است؛ پس اگر فردی در طولانی‌مدت مقدار کمی پروتئین دریافت کند. غضروف مفصلی‌اش دچار کمبود و تحلیل می‌شود و در نهایت دچار آسیب در ناحیه مفاصل می‌شود. استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بحث تغذیه در آرترور در افرادی کاربرد دارد که دچار گرسنگی و سوء تغذیه‌های طولانی‌مدت هستند و تغذیه در کوتاه مدت نقش چندانی ندارد. وی افزود: استفاده از کله‌پاچه و پای مرغ برای زود جوش خوردن شکستگی‌ها و آسیبهای استخوانی باور غلطی است چرا که هیچ مدرک علمی و شواهد عینی در بهبود آرتروز و شکستگی ها دیده نشده است. متخصص ارتوپدی، استفاده از داروهایی مثل گلوکوزامین را شایع دانست و افزود: خیلی از خانمهای میانسال از این دارو استفاده می‌کنند که مصرف آن به صورت مصرف سه ساله و به میزان هزار میلی‌گرم ـ یک عدد قرص ـ در روز است. البته داروسازان عنوان می‌کنند، مصرف این دارو، پیشرفت آرتروز را کُند می‌کند و جلوی ساییدگی بیشتر را می‌گیرد که البته تأثیر علمی این دارو نیز مورد تردید است.

فیبر: یک چربی سوز جدید و موثر

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد 16:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

چند سال پیش هیچکس از فواید و مزایای فیبر آگاهی نداشت، اما این روزها وضع کاملاً متفاوت است. سال گذشته، تولیدکننده‌ های موادغذایی بیش از 1500 محصول با فیبر بالا را معرفی کردند که نسبت به سال 2005، 121 درصد افزایش داشته است. این روزها حتی شیرینی‌ها و شکلات‌های فیبردار هم به بازار آمده است. یکی از مهمترین تلاش‌های متخصصین تغذیه این بوده که مردم را به مصرف فیبر تشویق کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که موادغذایی حاوی فیبر، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را کاهش داده و به کاهش وزن بدون احساس گرسنگی کمک می‌کند. برای مثال، محققان دانشگاه هاروارد دریافته‌اند که خانم‌هایی که طی 12 سال مصرف موادغذایی فیبردار خود را افزایش داده‌اند، نسبت به آنهایی که از مقدار آن کم کرده‌اند، کمتر دچار چاقی شده‌اند. فیبر چطور عمل می‌کند؟ اساساً فیبر جزئی از موادغذایی گیاهی است—سبزیجات، میوه ها، حبوبات، و آجیل—که بدن نمی‌تواند هضم کند. دو نوع فیبر وجود دارد: فیبر نامحلول که به گذشتن موادغذایی از دستگاه گوارش کمک می‌کند، و فیبر محلول که به پایین آمدن چربی و کلسترول کمک می‌کند. باوجود فیبر محلول، موادقندی و چربی‌ها با سرعت کمتری وارد جریان خون می‌شوند که ذخیره خوبی از انرژی برای شما فراهم می‌کند. وقتی غذاهایی می‌خورید که فاقد فیبر هستند، قند خون شما بالا می‌آید و بعد به سرعت افت می‌کند و باعث ایجاد گرسنگی شده و شما را به خوردن ترغیب می‌کند. هرچه میزان فیبر در موادغذایی بیشتر باشد، بهتر است. محصولات پرفیبر معمولاً کم کالری هستند و شما می‌توانید میزان زیادی از آن را مصرف کنید. وجود فیبر در موادغذایی، شما را سیر می‌کند چون وقتی مایعات را به خود جذب کند، در شکمتان باد می‌کند. فیبر برای قلب شما هم فایده بخش خواهد بود: به پایین آوردن کلسترول و فشارخون کمک کرده و جریان خون را تقویت می‌کند. چه کسانی به فیبر بیشتر نیاز دارند؟ اکثر ما به اندازه کافی از فیبر در برنامه‌ غذایی خود بهره نمی‌گیریم. خانم‌های ایرانی به طور متوسط روزانه 10 تا 15 گرم از آن را مصرف می‌کنند—که فقط نیمی از 25 گرم لازم روزانه می‌باشد. متخصصین می‌گویند حتی بیشتر از این مقدار هم بهتر است—تقریباً 30 تا 40 گرم روزانه. برای اینکه بفهمید چطور با استفاده از فیبر با احساس گرسنگی خود مقابله کنید و همچنین مقدار این ماده مفید را در رژیم غذاییتان افزایش دهید، پیشنهادهایی در جدول زیر برایتان آورده ایم.   رژیم 7 روزه بدون احساس گرسنگی هدفتان چه لاغر شدن باشد چه سلامت ماندن، مصرف فیبر اهمیت بسیار زیادی در رژیم‌غذاییتان دارد. اگر در رژیم‌غذاییتان به مقدار کافی از فیبر استفاده نمی‌کنید (یعنی به اندازه کافی میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل و غلات کامل مصرف نمی‌کنید) می‌توانید با افزودن یک یا دو مورد از پیشنهادات زیر به برنامه‌غذایی روزانه خود، کارتان را شروع کنید. دقت کنید که اگر با عوارض جانبی ناخوشایندی روبه رو شدید، مثل گاز معده و نفخ، اجازه بدهید قبل از اضافه کردن فیبر بیشتر به برنامه‌غذاییتان، بدنتان به آن وضعیت عادت کند. حتماً مقدار زیادی آب بنوشید و فعالیت جسمی داشته باشید.   صبحانه ناهار عصرانه شام · یک کاسه سیریال با فیبر بخورید. · به سیریالتان یک مشت زغال‌اخته اضافه کنید. · به جای نان سفید، از نان تست‌های گندم کامل استفاده کنید. · به جای شیرینی، کلوچه‌های فیبردار بخورید. · به جای نوشیدن آب پرتقال، خودِ میوه پرتقال را بخورید. · به سالادتان میوه‌هایی مثل کیوی، گیلاس و انجیرخشک اضافه کنید. · به جای نان ‌ساندویچی ‌های معمولی از نان ذرت مکزیکی استفاده کنید. · به جای پیتزا پپرونی، پیتزا سبزیجات بخورید. · به جای چیپس، پاپکرن بخورید. · میکسی از سیریال با فیبر بالا، آجیل و میوه خشک بخورید. · یک آبمیوه تازه بنوشید. · روی برش‌ های سیب کره بادام بمالید و بخورید.   · در سس اسپاگتیتان فلفل خردشده و کلم بروکلی خردشده بریزید. · پوره سیب‌زمینی با پوست هم خوشمزه خواهد شد. · در سوپ مرغ از کلم بروکلی استفاده کنید.

مصرف ماست و کاهش علائم آلرژی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد 16:45 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

یک متخصص تغذیه گفت: احتمال تولد نوزاد مبتلا به آلرژی از مادرانی که در دوران بارداری آلرژی دارند بیشتر است. دکتر سید مرتضی صفوی با بیان اینکه آلرژی در هر شرایطی می‌تواند سیستم و روند معمول رشد را دچار نقصان کند، اظهار کرد: آلرژی به ویژه در دوران بارداری که جنین نیازمند شرایط مطلوب برای رشد است از اهمیت بیشتری برخوردار است. وی با اشاره به اینکه پرهیز از مواد غذایی آلرژی زا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود،‌ افزود: تنها راه تقویت سیستم ایمنی در دوران بارداری مصرف مواد غذایی مانند آنتی اکسیدان‌ها شامل ویتامین C و E است. این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه می‌توان ویتامین "C" را در مرکبات و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و سیب‌زمینی یافت، اضافه کرد: مصرف آب لیمو و آب میوه‌های طبیعی می‌تواند به تامین ویتامین "C" مورد نیاز بدن کمک کند،‌ همچنین جوانه گندم، روغن‌های مایع گیاهی و گردو منبع غنی ویتامین "E" می‌باشد. مصرف این مواد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. صفوی با بیان که تقویت سیستم ایمنی بدن از بروز حساسیت‌های غذایی و آلرژی‌ها به ویژه در دوران بارداری جلوگیری می‌کند، ادامه داد: درمان آلرژی به ویژه در دوران بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا موجب اختلال در رشد جنین، تولد نوزاد نارس و حتی موجب نقص در نوزادان می‌شود. وی با اشاره به حساسیت‌های فصلی گفت: برخی حساسیت‌ها و آلرژی‌های فصلی است که تنها در یک فصل رخ می‌دهد و به دلیل پراکنده شدن گرده گیاهان وحشی و خودرو در کوه‌ها سیستم تنفسی افراد را دچار مشکل می‌کند. این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه علایم آلرژی فصلی شامل آبریزش بینی، عطسه و قرمزی چشم است، افزود: شدت این علایم در برخی افراد به ویژه در زنان باردار شدیدتر است و بسته به سیستم ایمنی فرد متفاوت است. صفوی با بیان اینکه درمان انواع آلرژی با تشخیص نوع حساسیت بسیار ساده است، اضافه کرد: اکثر داروهایی که برای درمان انواع آلرژی تجویز می‌شوند تنها آرام‌بخش و ضد التهاب هستند و زنان باردار نمی‌تواند از آن‌ها استفاده کنند. وی افزود: برخی از مواد غذایی آلرژی را تشدید می‌کنند که موجب ایجاد خارش در ناحیه زبان، گلو و سقف دهان می‌شود که این نوع آلرژی در بزرگ‌سالان بیشتر از کودکان مشاهده می‌شود. این دانشیار دانشکده تغذیه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه میوه‌هایی مانند سیب، هویج، کرفس گوجه فرنگی، فندق، خربزه، موز، گیلاس، زرد الو، گوجه سبز و هلو آلرژی‌های فصلی را ایجاد و حتی تشدید می‌کند، تصریح کرد: به افراد به ویژه در موقع گردافشانی گیاهان و زمان شیوع آلرژی‌های فصلی مانند بهار توصیه می‌شود مصرف این میوه‌ها را کاهش دهند. وی با بیان اینکه برخی غذاهای ضد آلرژی هستند، گفت: غذاهای حاوی فیبر و اسیدهای چرب امگا سه، ماست و چای سبز از جمله مواد غذایی است که خواص ضد آلرژی دارد و مصرف این دسته از مواد غذایی به زنان باردار توصیه می‌شود. این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه اسیدهای چرب امگا سه بدن را در مقابل آنتی بادی‌های آلرژی زا محافظت می‌کند، افزود: امگا سه با خاصیت ضد التهابی علایم آلرژی را کاهش می‌دهند، بنابراین زنان باردار و افرادی که مستعد ابتلا به آلرژی هستند باید ماهی به خصوص انواع چرب آن را در برنامه غذایی خود بگنجانند. صفوی با بیان اینکه تحقیقات نشان می‌دهد میکروفلور یا باکتری‌های مفید روده فرد را در مقابل آلرژی فصلی و حاد حفاظت می‌کند، گفت: مصرف غذاهای حاوی فیبر به حفظ تعادل میکروفلور در دستگاه گوارش کمک می‌کند بنابراین بهتر است توت، پرتقال، نخود سبز و غلات سبوس دار و هم چنین مغزها که منبع غنی فیبر هستند در برنامه غذایی گنجانده شود. وی با اشاره به اینکه مطالعه‌ای که توسط محققان و پژوهشگران بر روی 120 فرد بزرگ سال انجام شد نشان می‌دهد مصرف ماست علایم آلرژی را کاهش می‌دهد،‌ ادامه داد: محققان ژاپنی دریافته‌اند که چای سبز نیز به دلیل وجود متیلات اپی گالو کاتچین گالات خواص ضد آلرژی دارد.

از بیماری صدف چه می‌دانید؟

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد 16:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی گفت: استرس، مهمترین عامل ابتلا به بیماری صدف است.   دکترمسعود ملکی با اشاره به اینکه این بیماری انواع مختلفی دارد، اما فرم رایج آن این است که لکه‌های قرمز رنگ روی پوست ایجاد و روی آنها توسط یک پوسته‌ی سفید پوشانده می‌شود، خاطرنشان کرد: استرس یکی از عوامل اصلی بروز این بیماری است و بیماری صدف یا (پسوریازیس) جزو بیماری‌های مولتی فاکتوریال است که هم عوامل ژنتیک و هم عوامل محیطی در آن نقش دارند.   ملکی تصریح کرد: هنگامی که فرد زمینه‌ ژنتیکی بیماری صدف را دارا باشد در صورتی که در معرض عوامل محیطی و عوامل ایجاد کننده بیماری قرار گیرد احتمال بروز بیماری در فرد وجود دارد.   وی بیان کرد: این بیماری در همه‌ی سنین دیده می‌شود، ولی شروع بیماری در سنین 30 – 20سال بوده، همچنین این بیماری در افرادی که بین 50 تا 60 سال سن دارند، بیشتر دیده می‌شود‌.   ‌بیماری صدف در جهان دو درصد شیوع داشته است   ملکی خاطرنشان کرد: آمار جهانی شیوع بیماری صدف دو درصد است، ولی این آمار در نقاط مختلف دنیا متفاوت است و در بعضی نقاط به 6 درصد هم می‌رسد.   متخصص پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: از جمله نقاط شایع بدن که درگیر بیماری‌ صدف می‌شوند زانو،‌ آرنج و پوست سر است. اگر چه بیماری می‌تواند در همه نقاط بدن دیده شود، ولی صورت جزو نقاطی است که بندرت مبتلا می‌شود‌.   بیماری صدف مسری نیست   مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: این بیماری مسری نیست و نباید با بیماری قارچ اشتباه گرفته شود، بیماری "پسوریازیس" کم خطر است و بیشتر از نظر ظاهری بیمار را آزار می‌دهد.     ملکی با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری صدف ممکن است موجب گرفتاری مفاصل و ایجاد مشکل در ناخن‌های فرد شود، افزود: این بیماری بیشتر برای فرد عوارض روانی به همراه دارد، اگر چه ریزش پوسته‌های ضایعات نیز می‌تواند برای اطرافیان ناخوشایند باشد.   متخصص پوست در خصوص عوارض این بیماری در موارد شدید یادآور شد: زمانی که بیماری شدید و گسترده باشد، به علت اینکه فرد پروتئین و املاح را از دست می‌دهد، ممکن است کمبود بعضی مواد در بدن او ایجاد می‌شود.   وی خاطرنشان کرد: در مواردی که بیماری محدود است روش‌های درمان آن معمولا موضعی است و به وسیله کرم‌های موضعی و داروهایی که پزشک درمانگر تجویز می‌کند، قابل کنترل است.   ملکی یادآور شد: برای بیمارانی که بیش از 10 درصد بدن آنها درگیر این بیماری است، از درمان‌های سیستمیک استفاده می‌شود که به صورت خوراکی، تزریقی و نور درمانی است.   وی گفت: در صورت درمان اغلب بیماران به درمان پاسخ خوبی می‌دهند و در تعداد کمی از موارد بیماری برگشت پیدا می‌کند.   مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی در پایان توصیه کرد: در صورتی که افراد سلامت روانی خود را حفظ کنند و در معرض صدمه به پوست و آفتاب شدید قرار نگیرند و همچنین از داروهای محرک استفاده نکنند، می‌توانند بهبودهای طولانی مدت، حتی برای چند دهه داشته باشند.

دیابتی‌ها چای ننوشند

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد 16:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تمام خوابالوها کبد چرب دارند!

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد 16:57 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

آمارهای جدید نشان می دهند 70 درصد کسانی که بعد از وعده ی غذایی ناهار احساس خواب آلودگی دارند دچار کبد چرب هستند.    کسانی که بیش از 8 ساعت خواب شبانه در روز دارند با کسانی که در فاصله ظهر و بعدازظهر بیش از 1 تا 2 ساعت استراحت می کنند نیاز به انجام آزمایش سونوگرافی برای تشخیص کبد چرب دارند. از فعالیت های مهم کبد، ذخیره سازی و سوخت وساز چربی ها در  بدن است که هر گاه مقدار چربی در بدن افزایش یابد احساس خواب آلودگی نیز افزایش می یابد در نتیجه کبد میزان چربی زیادتر از توان خود را جذب می کنند در اين صورت چربی در کبد رسوب می کند تمایل به جنب و جوش و تحرک در افراد کاسته می شود و آنزیم های کبدی میل بیشتری برای تجمع هر چه بیشتر چربی در خود پیدا می کنند. پزشکان بر این باورند کسانی که بلافاصله بعد از صرف وعده غذایی ناهار احساس خواب آلودگی پیدا می کنند دچار کبد چرب هستند که این حس به مرور زمان و با افزایش سن تشدید می شود پس پزشکان توصیه می کند برای اطلاع از میزان سلامت کبدتان هر سال یک بار آزمایش سونوگرافی کبد را انجام دهید.  

کشف رازهای کودکان در نقاشی هایشان

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد 16:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

خورشيد در نقاشي کودکان نماد پدر است و خورشيد کامل و زيبا نشان دهنده ارتباط خوب و سالم با پدر و رضايت از او است اما خورشيدي که همواره بخشي از آن پشت ابر يا کوه باشد مي گويد که کودک ارتباط خوبي با پدرش ندارد.    امروزه در سراسر دنيا روان شناسان و روانکاوها با توجه به نقاشي کودکان به کشف و درمان بيماري ها و اختلالات روحي کودکان مي پردازند. بسياري از پدرها و مادرها براي آن که چند دقيقه اي کودک خود را سرگرم کنند تا بتوانند به کارهاي روزمره برسند، از او مي خواهند در گوشه اي از اتاق بنشيند و نقاشي بکشد. حتي در مواقعي که کودک با شور و اشتياق نقاشي خود را به والدينش نشان مي دهد، در بهترين حالت جمله اي که والدين به او مي گويند اين است که «آفرين! چه نقاشي زيبايي کشيده اي»اما اين نقاشي هاي به ظاهر ساده و بي معني، سرشار از حقايق و ناگفته هاي کودک هستند، ناگفته هايي از مشکلات روحي که او تنها به خاطر کودک بودنش نمي تواند آن ها را به زبان بياورد. نقاشي کودکان چيزي فراتر از تنها چند خط و رنگ ساده و بي معني است. سال هاست که روان شناسان بررسي هاي بسياري روي نقاشي هاي کودکان انجام داده اند و در نتيجه اين تحقيقات دريافته اند که اين خطوط و رنگ هاي ساده و در ظاهر بي معني بازتاب مستقيم دنياي دروني کودکان است. امروزه در سراسر دنيا روان شناسان و روانکاوها با توجه به نقاشي کودکان به کشف و درمان بيماري ها و اختلالات روحي کودکان مي پردازند. جالب است بدانيد که حتي در برخي موارد محققان توانسته اند با بررسي دقيق نقاشي هاي کودکان به مشکلات خانوادگي آن ها پي ببرند. نقاشي کردن به کودک فرصت مي دهد تا ترس ها و احساساتش را غيرمستقيم بيان کند. هر کدام از نقاشي هاي کودکان بيانگر داستاني است که شايد خود او نيز نتواند آن را براي کسي شرح دهد. کودکي که همواره آدمک هايش را بدون دهان مي کشد نمي داند چرا همواره فراموش مي کند اين عضو از بدن را رسم کند اما روان شناسان به خوبي متوجه مي شوند که اين فراموشي تصادفي نيست و حقايقي از محيط خانه و خانواده را فاش مي کند. در بررسي نقاشي هاي کودک بايد به محيطي که کودک در آن نقاشي کرده، بسيار دقت کنيم چرا که محيط، عاملي مهم و تعيين کننده در چگونه رسم کردن و رنگ زدن نقاشي هاي کودک است. شايد اگر فرد غيرمتخصص در نقاشي يک کودک، رنگ هاي تيره ببيند به سادگي از کنار آن عبور کند و اين مسئله را ناشي از علاقه کودک به رنگ هاي تيره بداند اما يک متخصص با ديدن رنگ هاي تيره در نقاشي کودکان به خوبي متوجه مي شود که احتمالاً هنگامي که کودک در حال نقاشي بوده پدر و مادر در حال بحث و دعوا بوده اند که کودک ناخودآگاه نقاشي اش را با رنگ هاي تيره رنگ آميزي کرده است. 3 نکته خيلي مهم البته بايد بگويم در صورتي با توجه به نقاشي کودکان مي توان به روح و شخصيت آن ها پي برد که: 1) او مطابق ميل خود و بدون آموزش و اجبار، تصاوير را روي کاغذ بياورد. 2) موارد ذکر شده در صورتي نشان دهنده حالات ذکر شده هستند که دايم در نقاشي کودک مشاهده شوند و نيز کودک زماني نقاشي کند که در شرايط عادي قرار داشته باشد. يعني عصباني و بي حوصله نباشد. 3)نکته مهم ديگر اين است که نقاشي هاي کودکان در سنين مختلف معاني متفاوتي دارند و نکات ذکر شده در اين مطلب براي کودکان پيش از سنين دبستان کاربرد دارند. به کارگيري رنگ ها و جزئيات کودکاني که در نقاشي خود جزئيات را به تصوير مي کشند افرادي دقيق و کنجکاو نسبت به مسائل اطراف هستند. از جمله اين جزئيات در نقاشي ها مي توان به ترسيم رگبرگ ها، مردمک چشم، دکمه لباس، سوراخ بيني و... اشاره کرد. استفاده از رنگ هاي مختلف در نقاشي به اين معني است که کودک از يکنواختي و سکون در زندگي بيزار است و در کل از لحاظ روحي سالم و پرانرژي است. استفاده از رنگ هاي ملايم و نقاشي هاي کم رنگ نشانه آرامش طلبي و تمايل به پرهيز از هيجان است. رنگ هاي گرم و روشن روحيه شاد و پرانرژي کودک را نشان مي دهد. کودکاني که از لحاظ روحي با مشکل مواجه هستند معمولاً در نقاشي هاي خود از رنگ هاي محدودي استفاده مي کنند. کدام درخت، کدام روحيه؟! ترسيم درخت هاي تنومند با بدنه کلفت و نيز شاخ و برگ فراوان اين نکته را آشکار مي کند که کودک در زندگي احساس امنيت و اعتماد به نفس دارد. اگر تنه درختان کج کشيده شود مي توان دريافت که کودک آرزو مي کند به سال هاي قبل بازگردد. همچنين صاف و عمودي کشيدن تنه درخت در کودکان نشانه ثبات فکري آنهاست و اگر کودکي براي درخت برگ هاي زيادي کشيده و برگ ها را به صورت درهم رسم کند مي توان دريافت که او ترجيح مي دهد در دنياي خود باقي بماند و آمادگي تغيير ندارد. اگر درخت،شاخه هاي زيادي داشته باشد که هر شاخه به سويي متمايل باشد مي توانيم دريابيم که کودک به سادگي مي تواند با ديگران ارتباط برقرار و خود را با محيط هاي جديد سازگار کند. کودکان خجالتي را بشناسيد کودکاني که نقاشي هاي درهم و نامنظم مي کشند معمولاً توجه و تمرکز کافي ندارند و به همين دليل نمي توانند از تمام توانايي هاي خود استفاده کنند. اگر کودک در نقاشي هايش آدم کوچکي را در گوشه برگه ترسيم کند به اين معني است که خود را کم ارزش و کم اهميت تر از ديگران مي داند. اگر اين شکل نقاشي کردن براي مدت طولاني ادامه يابد بايد براي رفع مشکل به متخصص مراجعه کرد زيرا اين کودک بيش از حد خجالتي است و براي داشتن ارتباط بهتر با اطرافيان به کمک نياز دارد. همچنين کودکان خجالتي معمولاً در گوشه برگه نقاشي مي کنند و تمام صفحه را پر نمي کنند. خانه من  « موفقيت » مي نويسد:کودکان معمولاً در نقاشي هاي خود، خانه مي کشند. خانه اي با رنگ هاي گرم و پرانرژي همراه با گل و درخت هاي تنومند، پنجره و دودکش حاکي از زندگي آرام و متعادل کودک است. کودکاني که والدين آن ها از هم جدا شده باشند معمولاً خانه هايي با دو در مي کشند يا خانه اي با دو طبقه. همچنين کودکاني که در سنين پيش از دبستان خانه را بدون در ورودي نقاشي مي کنند وابستگي شديدي به مادرشان دارند اما اين نقاشي پس از ورود به دبستان نشانه احساس تنهايي کودک است. خانه اي که به صورت تيره و ميله هاي زندان رسم مي شود نشانه اي از ناسازگاري والدين و فشار روحي شديد است و در مقابل،ميگناir خانه هاي مجلل و قصر مانند نشانه اين است که خانه و محيط آن براي کودک به منزله پناهگاهي امن و راحت است. کودکان خيال پرداز معمولاً کوه هاي بلند،ابر و پرندگان را در اوج آسمان مي کشند. پدر چه شکلي است؟ خورشيد در نقاشي کودکان نماد پدر است و خورشيد کامل و زيبا نشان دهنده ارتباط خوب و سالم با پدر و رضايت از او است اما خورشيدي که همواره بخشي از آن پشت ابر يا کوه باشد مي گويد که کودک ارتباط خوبي با پدرش ندارد. خورشيد با رنگ هاي تند مانند قرمز يا نارنجي ترس از پدري که موجب استرس مي شود را بيان مي کند. معمولاً در نقاشي هايي که کودک از اعضاي خانواده اش مي کشد يک نفر بزرگ تر از ديگران کشيده مي شود و يا کودک او را پر رنگ تر از بقيه افراد رنگ آميزي مي کند. اين فرد کسي است که کودک بيشترين احساسات خود را در کشيدن او بروز داده و گاهي نشانه اين است که کودک او را بيش از ديگران دوست دارد و يا از او مي هراسد. براي تعيين اين که آيا کودک او را بيش از ديگران دوست دارد يا از او مي ترسد بايد به ديگر نکات مورد توجه در نقاشي کودک از جمله رنگ آميزي و يا ديگر اشياي نقاشي شده توجه کرد. گاهي نبود يکي از اعضاي خانواده در نقاشي کودک نشانه اين واقعيت است که کودک نبود او را آرزو مي کند البته اين مسئله در صورتي قابل استناد است که کودک در نقاشي هاي پي در پي او را حذف کند. معمولاً خواهر يا برادر کوچک تري که با ورودش به خانواده حسادت کودک را برانگيخته است و موجب شده کودک تصور کند پدر و مادر ديگر او را مانند گذشته دوست ندارند در نقاشي هاي کودکان پيش از دبستان حذف مي شود. گاهي نيز اگر از کودک بخواهيد او را نيز نقاشي کند ابتدا او را مي کشد و سپس به دلايل مختلف آن را پاک مي کند.

لوزالمعده مصنوعی هم اختراع شد

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد 16:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

این دستگاه هنوز راه درازی تا حضور در بازار برای درمان دیابت نوع یک داشته و در ابتدا تنها برای جلوگیری از افت زیاد سطح انسولین بیماران در شب استفاده خواهد شد.    محققان دانشگاه کمبریج یک لوزالمعده مصنوعی را آزمایش کرده‌اند که در آینده می‌تواند برای اولین بار زندگی میلیون‌ها فرد مبتلا به دیابت را در محیط خانه ارتقا بخشد. این دستگاه سطح گلوکز خون را بررسی کرده و از یک پیوند داده مادون قرمز برای انتقال اطلاعات به یک پمپ انسولین متصل به بدن بیمار استفاده می‌کند. این پمپ در نهایت با توجه به این داده‌ها، سطوح انسولین درون بدن را تنظیم می‌کند. این محققان از سالها پیش در حال کار بر روی لوزالمعده‌های مصنوعی بوده‌اند و تا انتهای سال جاری، 24 بیمار در کارآزمایی‌های خانگی شرکت خواهند کرد. این در حالی است که به گفته محققان، این دستگاه هنوز راه درازی تا حضور در بازار برای درمان دیابت نوع یک داشته و در ابتدا تنها برای جلوگیری از افت زیاد سطح انسولین بیماران در شب استفاده خواهد شد.

نوشیدن چای داغ عامل مهم ابتلا به سرطان مری است

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد 16:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

جواد شکری، مدیر گروه بیماریهای داخلی دانشگاه علوم پزشکی بابل زمان نوشیدن چای داغ را 5 تا 10 قیقه پس از ریختن در استکان یا فنجان اعلام و توصیه کرد: درجه حرارت چای داخل استکان باید کمتر از 60 درجه سانتی گراد باشد تا از آسیب زدن به مری جلوگیری شود.    شکری گفت: همچنین افراد تا دو ساعت بعد از صرف غذا، چای ننوشند چرا که نوشیدن چای سبب تشدید برگشت ترشحات معده به مری و همچنین مانع جذب آهن و تعداد دیگری از املاح مفید موجود در غذا خواهد شد.   وی بازگشت ترشحات معده را شایعترین بیماری مری معرفی کرد و افزود: ترش کردن و سوزش سر دل شایعترین علائم این اختلال است که گاهی نیز با علائم خارج از مری همانند سرفه، تشدید آسم، گرفتگی صدا و تلخی دهان همراه می شود.   این پزشک فوق تخصص افزایش وزن، مصرف نوشابه های گازدار و شیرین، آبمیوه‌های صنعتی، شکلات حاوی کاکائو، چای پررنگ، قهوه، مصرف غذای پرچرب و فست فود را از عوامل تشدید کننده بیماری بازگشت ترشحات معده برشمرد.   وی گفت: برای جلوگیری از علائم این بیماری بهتر است بین زمان خوردن غذا با خواب دو ساعت فاصله باشد و افراد سعی کنند اضافه وزن نداشته باشند و فعالیت ورزشی منظم را هم در برنامه زندگی خود قرار دهند.   شکری، آگاهی و اطلاع رسانی مناسب و به موقع را در کاهش ابتلا به بیمارهای گوارش تاثیرگذار دانست و افزود: باید رژیم غذایی نامناسب از سفره خانواده ها حذف شودو الگوی مصرف غذا تغییر یابد.   وی ادامه داد: مهمترین علامت سرطان مری سختی در بلع غذا و احساس گیر کردن غذا در مری است و افرادی که این علائم را دارند بهتر است به پزشک مراجعه کنند.   شکری با اشاره به این مطلب که میزان بروز سرطان مری در مناطق حاشیه دریای خزر بالاتر از میانگین جهانی است، گفت: کمربند سرطان مری از استانهای شمال غربی کشور مثل اردبیل شروع می شود و از استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان عبور کرده و تا کشورهای، افغانستان ،تاجیکستان و چین ادامه می‌یابد.   مدیر گروه بیماریهای داخلی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: علت بالا بودن بروز سرطان در این بخش از جهان نامشخص است، ولی با مطالعات انجام شده تعدادی از عوامل احتمالی این بیماری اعم از مصرف سیگار، مواد مخدر، مصرف غذا با حرارت بالا، خوردن مواد غذایی شور و دودی، مواد سرخ کردنی، عدم وجود سیستم تخلیه فاضلاب و نیز عدم دسترسی به آب شرب سالم مشخص شده است.   وی ادامه داد: در سالهای اخیر با افزایش دسترسی به آب شرب سالم و تخلیه فاضلاب به صورت بهداشتی میزان بروز سرطان مری کاهش یافته است، ولی هنوز بروز آن در منطقه کمربند تعیین شده 4 تا 5 برابر میانگین جهانی است.  

آیا عشق درمانی حقیقت دارد؟

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۱ خرداد 16:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

چندی پیش در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی موضوعی با عنوان «عشق درمانی» به وسیله دکتر سیامک طهماسبی، روانش‌شناس بالینی و عضو هیات علمی این دانشگاه، مطرح شد.   ضمن گفت‌وگو با ایشان درباره اینکه چگونه یک عشق می‌تواند درمانگر باشد، درباره انواع عشق، عشق کامل، چگونگی درمانگر بودن و اهمیت آن با ایشان گفت‌وگو کردیم: درباره طرح «درمان با عشق» و اینکه چه شد اصلاً به فکر چنین موضوعی افتادید، کمی توضیح می دهید؟ در حقیقت درمان با عشق» آموزشی به دانشجویان دختر خوابگاه بود که التبه من شروع کننده آن نبودم. قبلا با عناوین و محتوا‌های مشابه چنین کار‌هایی انجام شده بود که اساس بیشتر آنها هم نظریه اشتنبرگ در مورد عشق بود. همانطور که می‌دانید، طبق نظریه او یک عشق کامل 3 مولفه «وفاداری، صمیمیت و هوس» دارد و کسی عاشق است که هر 3 مولفه عشق را به اندازه کافی در وجودش پرورش داده باشد اما من بر اساس تجربه‌ام وجه شیء - موضوع یا آبجکت - را هم به آن اضافه کردم. زیرا در یک رابطه عاشقانه، شور و هیجان، تعهد و صمیمیت در ارتباط با یک شیء موضوع یا فرد شکل می‌گیرد که نقش بسیار مهمی در تعیین نوع عشق بازی می‌کند و اگر قابلیت داشته باشد علاقه به‌وجود آمده می‌تواند به «عشق کامل» تبدبل شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، درمان رخ می‌دهد، اما شکل گرفتن این نوع عشق، ملزومات و تمهیداتی می‌طلبد؛ از جمله اینکه باید انتخاب مناسبی انجام شود. طبیعتاً عشق ما به یک اتومبیل نمی‌تواند عشق کاملی باشد زیرا ما شور و هیجان را در مقابل آن تجربه می‌کنیم اما نمی‌توانیم صمیمیت داشته باشیم. این مثال را می‌توانیم بسط بدهید به برخی روابط افراد.   در این عشق شاهد چه رفتار‌هایی از طرفین هستیم؟ در عشق کامل، از کنار فرد بودن احساس امنیت می‌کنیم، آرزو می‌کنیم همچنان در کنارمان باشد، از لحاظ بعد شناختی، به عشقمان متعهد هستیم و از بعد صمیمیت و رفتاری، کار‌هایی می‌کنیم که باعث خوشحالی و رضایت او می‌شود. باز هم باید تکرار کنم در صورتی چنین فضایی به‌وجود می‌آید که انتخابی آگاهانه انجام شود و فرد هم در مورد خودش به آگاهی رسیده باشد و درگیر عوامل منفی و عقده‌هایی که در گذشته داشته، نباشد مثلا برخی دنبال فردی نوازشگر می‌گردند چون پدری تنبیه‌گر داشته‌اند و الان می‌خواهند فردی در کنارشان باشد که نوازشگر باشد و بسیار به آنها محبت کند.   در اول صحبت‌هایتان گفتید این طرح را با دختران آغاز کردید، چرا؟ آیا به نظرتان آسیب‌پذیری در موضوع عشق فقط مختص خانم‌هاست؟ نه، اما این مشکل در خانم‌ها بیشتر دیده و گزارش می‌شود و در مشاور‌هایی که داریم، بیشتر بیان می‌شود. همچنین وقتی مشکلات دانشجویان دختر را اولیت‌بندی می‌کنیم، یکی از مهم‌ترین مشکلات آنها، موضوع عشق است که البته طبیعی است زیرا همه ما به عشق‌ورزی نیاز داریم اما چون از روی شناخت و آگاهی انتخاب نمی‌کنیم نه تنها نیازمان برآورده نمی‌شود که شکست هم می‌خوریم و در برخی موارد دچار بیماری و آسیب‌های جدی روانی و جسمی هم می‌شویم. عقده‌هایی هم در ما به وجود می‌آید و دقیقا به جای اینکه عشق باعث رفع نیاز‌ها و تعالی‌مان شود، سیر عکس آن رخ می‌دهد.   چرا با توجه به اهمیت این موضوع، هیچ وقت شاهد آموزش جدی و گسترده در این رابطه نبوده‌ایم؟ اتفاقاً عمر این آموزش‌های پیش از ازدواج به 10 سال پیش می‌رسد و متولی آن هم سازمان بهزیستی است.   منظورتان آموزش‌های پیش از ازدواجی است که در مراکز بهداشت به زوج‌ها می‌دهند؟ نه، کارشناسان بهزیستی در کار‌گاه‌ها، مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و کلینیک‌ها مهارت‌های زندگی را آموزش می‌دهند و سعی می‌کنند آگاهی افراد را نسبت به خودشان افزایش دهند تا از بسیاری از انتخابات‌های غلط جلوگیری شود.   اما این کلاس‌ها خیلی شناخته شده نیستند. تا حدودی بله، چون امکانات زیادی ندارند و محدود هستند.   به فرض گسترده شدن این کلاس‌ها، فکر نمی‌کنید این آموزش‌ها خیلی دیر اتفاق می‌افتد؟ موافقم! هرچه آموزش‌ها زودتر شروع می‌شود، بازدهی بهتری دارد و درست این است که از دوران مهد آغاز شود و به کودکانمان خود‌آگاهی را آموش بدهیم که زمینه‌ساز ایجاد اعتماد‌به‌نفس و عزت نفس است تا در سنین نوجوانی و جوانی در تله‌های انتخابی نیفتد و انتخابشان برای پر کردن خطا‌هایشان نباشد بلکه برای رشد و تعالی باشد. خیلی خوب می‌شد اگر به جای آموزش‌های رنگارنگی که در مهد‌ها و مدارس به کودکان می‌دهند، جایی هم برای آموزش مهارت زندگی قرار می‌دادند تا بچه‌های امروز در زندگی فردا ایشان بتوانند رابطه‌ای صمیمی و عاشقانه با همسرشان داشته باشند، در حالی که هر نوع دور‌نمایی برای فرزندان ترسیم می‌شود جز یک زندگی عاشقانه! بیشتر والدین فقط دوست دارند فرزندشان دکتر یا مهندس شود، فرد باهوشی باشد، به شهرت برسد و...   کسانی که زندگی عاشقانه‌ای ندارند، آیا آسیبی هم برای اجتماع خودشان می‌توانند باشند؟ بله، چراکه همانطور که نفت و گاز سرمایه مادی هستند، مردم هم سرمایه معنوی جامعه‌ ما هستند و اگر زندگی خوب و سالمی نداشته باشند، نمی‌توانند خوب کار کنند و تولید خلاقانه داشته باشند. اتفاقا یکی از علل خوب کار نکردن، به نظر من نارضایتی از زندگی شخصی است که به فرد و کل سیستم جامعه آسیب می‌زند، نه کمبود حقوق و دیگر مشکلات اقتصادی.  

10 موجود کشف شده در سال 2012

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد 17:13 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

یک سوسک شب‌تاب، یک اسفنج گوشتخوار چنگی شکل و کوچکترین قورباغه روی زمین در میان عجیب‌ترین گونه‌های تازه کشف شده 2012 هستند که توسط دانشمندان انتخاب شده‌اند.  در فهرست 10 نمونه برتر 2012 همچنین یک مار مرجانی تقلبی حلزون خوار و بوته‌های گل از یک جنگل در حال ناپدید شدن در ماداگاسکار قرار دارند. یک بالتوری سبز که از طریق رسانه‌های اجتماعی کشف شده و مگسهای آویزان که کاملا از برگهای درخت گینگو متعلق به 165 میلیون سال قبل تقلید می‌کنند نیز در فهرست موسسه بین‌المللی اکتشاف گونه‌های دانشگاه آریزونا قرار دارند. 10 نمونه برتر گونه های کشف شده در 2012 عبارتند از: - گل بنفشه ریز «بنفشه لیلیپوتی» - پرو - اسفنج گوشتخوار « Chondrocladia lyra» - اقیانوس آرام، کایفرنیا - میمون Lesula«Cercopithecus lomamiensis» - جمهوری دموکراتیک کنگو - مار حلزون خوار «Sibon noalamina» - پاناما - قارچ «Ochroconis anomala» - فرانسه - قورباغه هفت میلیمتری «Paedophryne amanuensis» - گینه نو - گیاه «Eugenia petrikensis» در جنگل در معرض نابودی – ماداگاسکار - سوسک شب‌تاب «Lucihormetica luckae» - اکوادور - پروانه چشمک‌زن «Semachrysa jade» - مالزی - فسیل مگس آویزان «Juracimbrophlebia ginkgofolia» - چین در این فهرست همچنین نام یک میمون جدید با نشیمنگاه آبی رنگ و چشمان شبیه انسان، یک بنفشه ریز و یک قارچ سیاه‌رنگ که نقاشی‌های نادر غار پارینه‌سنگی در فرانسه را تهدید می‌کند، قرار دارد. این موجودات عجیب و جالب همه برای اولین بار در سال 2012 شناسایی شده‌اند. نام آنها در فهرستی که هر ساله توسط یک کمیته جهانی از آرایه‌شناسان زیستی که مسئول کشف گونه‌ها و طبقه بندی آنها هستند، منتشر می‌شود. پرفسور کوئنتین ویلر، موسس این گروه اظهار کرد: ما تنها حدود دو میلیون از تعداد برآورد شده 10 تا 12 میلیون گونه زنده را شناسایی کرده‌ایم که بیشتر جهان میکروبی شامل آن نمی‌شود. این فهرست از میان بیش از 140 گونه نامزد انتخاب شده‌است. این گونه ها باید مطابق با کد مناسب نامگذاری ،جزء حوزه جانورشناسی، گیاه شناسی یا میکروبیولوژیکی بوده و در سال 2012 بطور رسمی نامگذاری شده باشند. کاندیداهای فهرست 2014 برای گونه‌هایی که در سال 2013 توصیف شده‌اند اکنون می‌توانند به شکل آنلاین منتشر شوند. فهرستهای 10 گونه برتر تا شش سال اخیر در وب‌سایت دانشگاه آریزونا قابل دسترسی هستند. 10 گونه برتر امسال از مناطقی همچون پرو، سواحل شمال شرق آمریکا در اقیانوس آرام، کالیفرنیا، جمهوری دموکراتیک کنگو، پاناما، فرانسه، گینه نو، ماداگاسکار، اکوادور، مالزی و چین بودند. اعلام این اسامی که امسال برای ششمین سال متوالی انجام شده، با سالگرد تولد کارلوس لینه، گیاه‌شناس سوئدی قرن 18 مصادف است که سیستم مدرن اسامی علمی و طبقه‌بندی آنها را ایجاد کرده است.     گل بنفشه ریز «بنفشه لیلیپوتی» که نام خود را از جزیره لیلیپوت در سفرهای گالیور گرفته است- پرو اسفنج گوشتخوار « Chondrocladia lyra» که در اعماق 3339 متری آب زندگی می‌کند- اقیانوس آرام، کایفرنیا میمون لسولا«Cercopithecus lomamiensis» از جهان کهن با چشمان شبیه انسان - کنگو مار حلزون خوار «Sibon noalamina» - پاناما قارچ «Ochroconis anomala» - فرانسه قورباغه هفت میلیمتری «Paedophryne amanuensis» - گینه نو گیاه «Eugenia petrikensis» در جنگل در معرض نابودی – ماداگاسکار سوسک شب‌تاب «Lucihormetica luckae» - اکوادور پروانه چشمک‌زن «Semachrysa jade» - مالزی فسیل مگس آویزان «Juracimbrophlebia ginkgofolia» - چین

تولید شکلات مقاوم در برابر گرما برای آفریقایی‌ها

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد 17:11 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی پس از یک دهه تحقیق موفق به تولید شکلات مقاوم در برابر گرما شده اند که می‌تواند تا چندین ساعت در دمای بالای 40 درجه سالم باقی بماند.    شرکت بین المللی تولید کننده مواد غذایی، شیرینی و شکلات Mondelez International‌ که برندهای معروفی چون Milka ،Toblerone‌ و Trident را در اختیار دارد، با هدف یافتن بازارهای جدید در کشورهای آفریقایی، محصول جدیدی را تولید کرده است.   در بسیاری از کشورهای آفریقایی، بازارها در محیط باز، بدون دسترسی به برق و سیستم های خنک کننده قرار دارند و بدلیل گرمای شدید در این مناطق، امکان نگه داری و فروش شکلات و کاکائو وجود ندارد.   محققان این شرکت پس از 10 سال تحقیق، شکلات مقاوم در برابر گرما و ذوب شدن را تولید کرده اند که تا ساعت ها می تواند گرمای 40 درجه سانتیگرادی محیط را تحمل کند.   جزئیات دقیقی از نحوه تولید و طعم این شکلات ارائه نشده است، اما گفته می شود که در تولید آن از ترکیبی از کره کاکائو، روغن گیاهی، شیر و شکر استفاده شده است.   شکلات مقاوم در برابر گرما آماده تولید انبوه بوده و بزودی در کشورهای آفریقایی عرضه خواهد شد.

پا، سکونتگاه 180 گونه قارچ مختلف!

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد 17:10 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

پاشنه و انگشتان پا بیشترین انواع قارچ را در خود جای داده‌اند.   پژوهشگران دریافتند که حدود 40 گونه قارچ مختلف روی ناخن‌های پا، 60 گونه بین انگشتان و 80 گونه در انتهای پاشنه‌ی پا به طور متراکم قرار گرفته‌اند.   برای قارچ‌های شکارچیِ جا، پاها مکان‌های بسیار خوبی به شمار می‌روند. پژوهشگران در مجله‌ی‌ Nature گزارش کردند که بیش از 80 گونه‌ی مختلف از قارچ‌ها، پاهای انسان را به عنوان محل زندگی خود انتخاب می‌کنند.   جولی سگر (Julie Segre)، متخصص ژنتیک و یکی از اعضای این گروه از مؤسسه‌ی ملی تحقیقات ژنوم انسانی (National Human Genome Research Institute) در مریلند می‌گوید که این موجودات زنده‌ی کوچک نشان داده‌اند که در سرتاسر پوست انسان قرار دارند اما تنها پاها می‌توانند چنین تنوع گروهی از مهاجران را با خود حمل کنند.   این مطالعه نخستین سرشماری از تعداد قارچ‌های موجود روی پوست است. با کمک شناسایی تفاوت‌های بین قارچ‌های سالم و ناسالم می‌توان روزی به درمان‌هایی برای پاهای ورزشکاران یا عفونت‌های ناخن دست یافت.   مارتین بلسر (Martin Blaser) پزشک و میکروبیولوژیستی از دانشکده‌ پزشکی نیویورک می‌گوید: «این مطالعه توجه مردم را به خود جلب کرده است. چرا که پژوهشگران عموماً روی هم‌نشینان باکتریایی ما متمرکز شده‌اند نه هم‌نشینان قارچی.»   هایدی کنگ (Heidi Kong) متخصص پوستی از مرکز ملی سرطان در مریلند و عضوی از این گروه بیان می‌کند که برخلاف باکتری‌ها، رشد قارچ‌ها در محیط آزمایشگاه دشوار است. کشت قارچ از یک ناخن عفونی ممکن است هفته‌ها به طول انجامد.   کنگ، سگر و همکاران آن‌ها به جای افزایش میکروب‌های مختلف پوست از طریق رشد آن در آزمایشگاه، به سراغ دی‌ان‌ای قارچی رفته‌اند.   به نوشته تارنمای انجمن فیزیک، این گروه از 13 قسمت پوست (به‌علاوه ناخن‌های پا) 10 داوطلب سالم با کمک سنبه جراحی نمونه‌گیری به عمل آوردند و دی‌ان‌ای موجود در آن‌ها را مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار دادند تا گونه‌های قارچی را که در آن‌جا زندگی می‌کنند، پیدا کنند. این پژوهشگران با استفاده از برچسب‌های مولکولی که تنها به دی‌ان‌ای قارچی می‌چسبند، توانستند نمونه‌ی مورد نظر خود را از میان مواد ژنتیکی سایر موجودات زنده نظیر باکتری‌ها، ویروس‌ها و غیره جدا کنند.   در همه‌ نواحی به جز پاها یک گونه‌ی قارچی به نام مالاسزیا (Malassezia) تمایل دارد بر گونه‌های مختلف دیگری که در نواحی نظیر پیشانی، چین پشت گوش یا ساعد هستند، غالب شود. با این وجود پاها بیشترین تنوع قارچی را دربردارند.   پژوهشگران دریافتند که حدود 40 گونه قارچ مختلف روی ناخن‌های پا، 60 گونه بین انگشتان و 80 گونه در انتهای پاشنه‌ پا به طور متراکم قرار گرفته‌اند.   پاشنه‌ها و پاها ممکن است میزبان چنین اجتماع عظیمی از قارچ‌ها باشند زیرا پاها از سایر قسمت‌های بدن سردتر هستند و قارچ‌ها نیز گرما را دوست ندارند. قارچ‌ها هم‌چنین با سطوح قارچ‌پسندی مانند جوراب‌های عرقی و کف اتاق‌های رختکن مالش پیدا می‌کنند.   کنگ بیان می‌کند که زمانی که مردم از نتایج این گروه خبردار می‌شوند، می‌گویند که اوه، من باید دوش بگیرم! اما در حقیقت این موجودات زنده می‌توانند در جهت حفاظت از ما مفید واقع شوند.   سرج می‌گوید: «فرشی از قارچ‌های سالم احتمالاً از چسبیدن قارچ‌های خطرناک به پا پیشگیری می‌کند.»

ساخت حسگری برای تشخیص سرطان پوست

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد 17:8 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان سوئیسی موفق به ارائه روش تشخیصی جدیدی برای شناسایی آر.ان‌.ای سلول سرطانی پوست شدند.   تومور سیاه پوست یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌های پوست محسوب می‌شود. در 50 درصد موارد، یک ژن جهش یافته مسؤول بروز این بیماری است. از آنجاییکه شانس و مدت زنده ماندن بیمارانی که دچار این جهش ژنی شدند، می‌تواند با استعمال یک داروی جدید به شدت افزایش یابد، به همین دلیل یافتن راهی برای شناسایی زودهنگام این جهش بسیار مهم است. برای حل این مشکل یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه بازل با همکاری محققانی از موسسه تحقیقات سرطان لودوینگ روش جدیدی ارائه کرده‌اند.   در کشور سوئیس هر ساله در حدود 2100 نفر به تومور سیاه پوست مبتلا می‌شوند که یکی از تومورهای بسیار رایج محسوب می‌شود. اگر تشخیص این بیماری در مراحل اولیه صورت گیرد، فرآیند بهبود بسیار تسریع می‌شود؛ اما با گذشت زمان از آغاز تشکیل تومور شانس زنده‌ ماندن به شدت کاهش می‌یابد. در سال‌های اخیر داروهای متعددی برای درمان این بیماری ارائه شده است، این داروها روی جهش‌های ژنتیکی که موجب رشد بسیار سریع بافت می‌شود، اثر می‌گذارند.   درمورد این تومور سیاه، ژنی موسوم به براف اهمیت زیادی دارد. این ژن مسؤول رشد کنترل نشده سلول‌ها است. از آنجایی که تنها 50 درصد از بیماران مبتلا به تومور سیاه پوست دچار این جهش ژنی می‌شوند، باید بیمارانی را که به این روش درمانی جدید پاسخ می‌دهند، شناسایی کرد. از آنجایی که این دارو دارای عوارض نامطلوبی است، نباید آن را برای همه بیماران تجویز کرد.   برای حل این مشکل، محققان سوئیسی روش تشخیصی جدیدی ارائه کردند که براساس آران‌ای کار می‌کند. در این روش از حسگرهای نانومکانیکی برای شناسایی آران‌ای سلول سرطانی استفاده می‌شود. این حسگر نانومکانیکی نوعی تیرک (کانتالیور) کوچک میکروسکوپی است. با استفاده از این حسگر می‌توان سلول‌های سالم را از سلول‌های بیمار تفکیک کرد. این روش بسیار حساس است، در حالی که نه به تکثیر دی‌.ان‌.ای و نه به برچسب‌زنی آن نیاز است.   در این روش به نوک تیرک مولکول‌هایی متصل می‌شوند و سپس سطح مورد نظر پیمایش می‌شود. نوک تیرک آغشته به دی‌ان‌ای است که می‌تواند به آر‌.ان‌.ای سلول جهش یافته بچسبد. با اتصال دی‌.ان‌.ای به آر.ان‌.ای، تیرک دچار تغییر می‌شود که این تغییر روی لیزر تابیده شده روی آن اثر می گذارد. برهمکنش مولکولی باید در فاصله بسیار اندک از سطح صورت گیرد.   این گروه، نتایج یافته‌های خود را در نشریه «Nature Nanotechnology» به چاپ رساندند.

مشاهده گونه‌ای «قورباغه ماهی» برای نخستین بار در شمال خلیج فارس

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد 17:6 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

۱۲:۱۲ یک گونه از قورباغه ماهیان موسوم به Antennarius nummifer از خانواده Antennariidae برای اولین بار توسط کارشناسان ایستگاه تحقیقات بندرلنگه موسسه تحقیقات علوم شیلاتی مشاهده و شناسایی شد.   این گونه از عمق 55 متری در 9 مایلی جنوب شرقی بندرلنگه به وسیله گرگور صید شد.   پس از بررسیهای مورفومتریک و مریستیک، این گونه با طول کل 5.78 میلی متر، طول استاندارد 2.64 میلی متر، وزن کل 5.22 گرم، دارای سه خار و 12-13 شعاع نرم در باله پشتی،‌ باله مخرجی فاقد خار و دارای 7-8 شعاع نرم و 10 شعاع نرم در باله سینه‌یی می باشد.   قاعده شعاع های هشتم تا دهم باله پشتی توسط لکه بیضی شکل سبز رنگی پوشیده شده است. در شرایط طبیعی رنگ بدن قهوه‌یی- خاکی بوده که در شرایط اسارت کم رنگتر دیده می شود. در سایر مناطق پراکنش این گونه رنگهای متنوعی مانند نارنجی،‌ نارنجی قهوه‌یی و سبز گزارش گردیده است.   دهان در این گونه بزرگ و مایل به بالا و دارای زاویه 70 درجه نسبت به محور دم - سر می باشد. اولین شعاع باله پشتی به صورت آزاد بوده که اندام لور Lure را تشکیل می دهد. ساختمان لور شامل یک رشته باریک که درنوک آن اسکای مشخص و قابل مشاهده با چشم معمولی وجود دارد. ساختمان اسکا شامل چهار لکه چشمی سیاه رنگ و شش رشته ممتد می باشد که دارای ساختمانی شبیه میگوی ریز می باشد.   این گونه در ایندوپسفیک،‌ دریای سرخ،‌ شرق آفریقا تا هاوایی و جزایر ایسلند مشاهده شده است.

خلاقیت جالب پدر هنرمند با دخترش

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد 17:4 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

بچه‌ها ممکن است هم برکت بیاورند و هم مایه دردسر باشند و هنگامی که این تصاویر ناممکن را می‌بینید، این واقعیت‌ها در حد نهایی‌اش جلوه‌گر می‌شوند.     امیل نیستروم، عکاس بلندپرواز، حدود یک سال در این حوزه کار کرده است. اما چیزی که باید بدانید این است که این ترکیب‌های فتوشاپ‌شده دختر محبوب نوزاد خود او را نشان می‌دهند. این دختر کوچولو در عکس‌های مثبتش زیر کاپوت ماشین موتور را تعمیر می‌کند یا به رنگ کردن دیوارهای خانه کمک می‌کند. اما در عکس‌های کمتر مثبت به نظر می‌رسد که پدر و مادرش را اسیر کرده یا مشغول سواری در پشت هواپیما است! نیستروم که مقیم شهر اومئا در سوئد است، از شیوه‌های فریبکارانه ساده‌ای برای ایجاد این تصاویر جذاب از دخترش استفاده می‌کند. در اغلب موارد او از یک دستیار (مانند همسرش) استفاده کرده است تا کودک را نگهدارد تا آن شات را بگیرد. او به این خاطر این کار را کرده بود که در زمان گرفتن عکس‌ها دخترش حتی نمی‌توانست روی پای خودش بایستد. بعد نیستروم دستان حمایت‌کننده و سایر عناصر را پاک کرده است. تصاویر نهایی فوق‌العاده هستند، و باعث جلب تحسین بسیاری از افراد شدند، از جمله عکس‌های انتخابی دبیران 500x شدند، در مجله "فتوشاپ پراکتیکال" و روی وب‌سایت Hasselblad منتشر شدند، که نتایج خوبی برای کاری یک ساله به حساب می‌آید. این عکس‌ها بخشی از کار شخصی نیستروم هستند، او در رشته‌های عکاسی تجاری، عکاسی پرتره، عکاسی عروسی و عکاسی مفهومی هم فعال است.  

10 عکس حیرت‌آور از حیات زیر آب

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۹ خرداد 16:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 1

از سال 2005 / 1384 تا کنون، دانشکده علوم جوی و دریایی دانشگاه روزنستیل میامی مسابقه‌ای با محوریت عکاسی زیرآبی برگزار می‌کند. با برندگان و رتبه‌های برتر رقابت امسال آشنا شوید. رتبه برتر این عکس وهم‌آلود از یک فک دریایی بندری در میان جنگلی از کتانجک‌های دریایی که در ساحل کورتس سان‌دیگو گرفته شده است، توانست رتبه برتر و جایزه اصلی رقابت را برای کایل مک‌برنی از کالیفرنیا به ارمغان آورد. این عکس بیشتر از آنکه واقعی باشد، شبیه به صحنه‌آرایی فیلم‌های هالیوودی به نظر می‌رسد.     رتبه سوم، عکاسی ماکرو این نمای زیبا از خرچنگ چینی (پورسلین) که در شقایق‌های دریایی سواحل جزیره پسکادور فیلیپین آرام گرفته است، مقام سوم بخش عکاسی ماکرو رقابت‌ها را به خود اختصاص داد. این خرچنگ الگوهای پلنگ‌مانند شیکی روی بدن خود دارد که به استتار آن در میان شقایق‌های دریایی کمک می‌کند.     رتبه سوم، پرتره ماهی یا جانور دریایی این عکس که در خلیج ریویرا فلوریدا گرفته شده است، آرواره ماهی نری را نشان می‌‌دهد که تخم‌های رهاشده توسط جفتش را در دهانش حمل می‌کند. عکاس این پرتره خانوادگی، جودی تاونسند است.     بهترین عکس دانشجویی در بخش دانشجویی رقابت، لورا راک جایزه ویژه هیات داوران را برای این عکس چشم‌نواز از ماهی جالوت گرمسیری در نزدیکی ژوپیتر فلوریدا به خود اختصاص داد. به نظر می‌رسد که شنا از میان تونلی از ماهیان کوچک‌تر باید تفریحی دیوانه‌وار باشد.     رتبه دوم، بخش دانشجویی لورا راک علاوه بر جایزه رتبه اول بخش دانشجویی، مکان دوم این بخش را نیز به دلیل این عکس حیرت‌آور از کوسه کله چکشی به خود اختصاص داد. وی این عکس را در باهاماس گرفته است.     رتبه نخست، لنز میدان باز رتبه نخست در بخش استفاده از لنز میدان باز، به خاطر این عکس زیبا از اژدهاماهی به الکس تاترسال انگلیسی رسید. وی عکس این ماهی را در میان لاشه کشتی SS Thistlegorm در دریای سرخ گرفته است.     رتبه نخست، پرتره ماهی یا جانور دریایی استیون کواکس از فلوریدا به خاطر این عکس زیبا از این اژدها ماهی جوان که هنگام شب و در آب‌های رواتان هندوراس گرفته شده است؛ رتبه نخست بخش عکس پرتره را به خود اختصاص داد.     رتبه دوم، ماکرو داگلاس گود با این عکس از میگوی امپراطور نشسته روی دو خیار دریایی توانست رتبه دوم بخش عکاسی ماکرو را به خود اختصاص دهد. وی این عکس را در خلیج دیناه پاپوا گینه‌نو گرفته است.     رتبه سوم، لنز میدان باز این عکس هم که در دریای سرخ گرفته شده است، با به تصویر کشیدن چندین پروانه ماهی و فرشته ماهی در تپه‌های مرجانی توانست رتبه سوم بخش عکاسی با لنز میدان باز را به خود اختصاص دهد.     رتبه سوم، ماکرو بث واتسون اهل میسوری با این عکس از میگوی صورتی-نئونی ساکن شقایق دریایی که در فیلیپین گرفته شده است، توانست تا رتبه سوم بخش عکاسی ماکرو را به دست آورد.      

چه کنیم، سکته مغزی نکنیم

۱۳۹۲ شنبه ۱۸ خرداد 16:55 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تحقیقات جدید نشان داد که با تغییر در شیوه زندگی تا حد زیادی می‌توان خطر سکته مغزی را کاهش داد.  در این تحقیقات، محققان خطر سکته مغزی را در میان حدود 23 هزار آمریکایی سیاه و سفید 45 ساله و بالاتر محاسبه کردند. محققان از 7 عامل مانند، کنترل کلسترول، داشتن یک رژیم غذایی سالم،‌کنترل فشار خون، حفظ وزن سالم، کنترل قند خون و سیگار نکشیدن برای سلامت زندگی مورد استفاده و بررسی قرار دادند. این تحقیقات، ‌با پیگیری 5 ساله، 432 سکته مغزی در میان افراد شرکت‌کننده رخ داد. همه 7عامل در پیش‌بینی خطر ابتلا به سکته مغزی نقش مهمی ایفا کرده‌اند اما بر اساس این تحقیقات که در مجله سکته منتشر شد « فشار خون» مهمترین عامل بود. دکتر «مریم کوشمن» استاد پزشکی دانشگاه «ورمونت» در «برلینگتون» گفت: در مقایسه با افراد با وضعیت فشار خون ضعیف، افراد ایده آل تا 60 درصد کمتر به خطر سکته مغزی در‌آینده مواجه شدند. دکتر کوشمن و همکارانش همچنین دریافتند که افرادی که سیگار نکشیدند یا بیش از یک سال تا قبل از شروع این تحقیقات سیگار را ترک کرده بودند،‌تا 40 درصد کمتر در معرض سکته مغزی قرار گرفتند. بر اساس انجمن قلب آمریکا هر ساله حدود 795 هزار نفر در آمریکا دچار سکته مغزی می‌شوند.  

اگر می خواهید زود پیر نشوید هندوانه را با دانه میل کنید

۱۳۹۲ شنبه ۱۸ خرداد 16:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

هندوانه این میوه ی تابستانی ،‌ دارای خواص بی شماریست که به نمونه هایی از آن اشاره شده است.   آب هندوانه دارای ویتامین های A، B، C، 2B ، PP و همچنین پروتئین ،‌ چربی ،‌ قند ،‌ کلسیم ،‌ آهن ، فسفر و گوگرد و.... می باشد.   دانه های هندوانه هر چند از نظر ویتامین های A  ، C  ضعیف است ولی حاوی روی ، ویتامین E  و چربیهای ضروری می باشد به طور کلی امراض که هندوانه از بروز شان جلوگیری می کند عبارتند از : سرطان های پروستات ، سینه ،‌رحم ،‌ ریه و روده ی بزرگ سموم بدن را دفع می کند. وسواس را برطرف می کند.   خواص درمانی آب هندوانه  بنابراین گزارش : سموم بدن را از طریق ادرار ،‌مدفوع و عرق دفع می کند از لخته شدن خون هم جلوگیری می کند    خواص درمانی دانه و مغز هندوانه  همچنین مغز دانه هندوانه به مقدار 35 گرم در روز برای درمان سوزش ادرار ، زخم مثانه ،‌زخم معده ،‌خش خش سینه ،‌ خونریزی سینه و تسکین سرفه موثر است و همچنین به هضم غذا هم کمک می کند و از پیری زود رس سلول های پوست جلوگیری میکند.    خواص درمانی پوست هندوانه اشخاصی که به وسواس مبتلا هستند، چنانچه روزانه مقداری مربای پوست هندوانه را که با عسل طبیعی تهیه شده است بخورند ،‌ حالت وسواس آنها برطرف خواهد شد.   پوست سفید داخل هندوانه برای زخم گلو و دهان بسیار مؤثر است و همچنین بدلیل داشتن مقدار زیادی سیترولین ( نوعی اسید آمینه ) موجب گشاد شدن سرخرگ ها می شود و گردش خون را بهبود می بخشد افرادی که سرد مزاج هستند توجه کنند که هندوانه را با عسل یا شکر میل کنند.   در آخر ،‌ پیشنهاد میکنیم هندوانه را بین دو وعده غذایی تان میل کنید تا در هضم غذایتان اختلال ایجاد نشود

تولید سفارشی کفش با چاپگر سه بعدی

۱۳۹۲ جمعه ۱۷ خرداد 10:28 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

با توسعه فناوری چاپ سه بعدی، محققان تلاش می کنند از این فناوری برای تولید سفارشی کفش متناسب با سلیقه و ویژگی های پای هر فرد استفاده کنند.  در آینده نزدیک تولید پوشاک با گسترش فناوری چاپ سه بعدی دستخوش تحول چشمگیری شده و افراد می توانند بر اساس نیاز و سلیقه خود اقدام به تولید سفارشی پوشاک کنند. استودیو Pensar از جمله شرکت هایی محسوب می شود که بدنبال استفاده از فناوری چاپ سه بعدی برای تولید سفارشی کفش است. بر اساس این طرح مفهومی، خریدار در مرحله نخست باید از یک جفت کفش ورزشی معمولی مجهز به حسگرهای فشار و شتاب سنج مجهز استفاده کند؛ سپس داده های بیومکانیک فرد به رایانه منتقل و کفش اختصاصی با توجه به ویژگی های پای هر فرد طراحی می شود. خریدار می تواند رنگ، طرح و بافت داخل کفش را به سلیقه خود انتخاب و چاپگر سه بعدی نمونه کاملا سفارشی را تولید کند. با این روش علاوه بر تولید یک محصول سفارشی کاملا متناسب با ویژگی های بدنی فرد، هزینه های تولید از جمله نیروی کار و حمل و نقل نیز بطور چشمگیری کاهش پیدا می کند.  

پیش‌بینی زوال عقل با سرعت راه رفتن

۱۳۹۲ جمعه ۱۷ خرداد 10:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

یافته‌های جدید دانشمندان نشان‌دهنده ارتباط احتمالی بین تغییر در سرعت راه رفتن و زوال عقل در افراد مسن است. مطالعات محققان دانشگاه پورتلند آمریکا نشان می‌دهد بروز تغییر در سرعت راه رفتن افراد مسن ممکن است نشان‌دهنده مراحل اولیه زوال عقل موسوم به اختلالات شناختی خفیف (MCI) باشد. به گفته «هیروکو دوج»، در این تحقیق از تکنیک نوین نصب حسگرهای مادون قرمز در سقف منازل استفاده شد. این سیستم با هدف کشف شیوه راه رفتن افراد بزرگسال در راهرو طراحی شد. با استفاده از این شیوه نظارتی جدید دانشمندان قادر به دریافت ایده بهتری در خصوص چگونگی رابطه تغییرات حتی ظریف در سرعت راه رفتن و زوال عقل شدند. این پژوهش شامل 93 فرد 70 سال یا بالاتر بود که تنها زندگی می‌کردند. از این تعداد 54 شرکت‌کننده فاقد هر نوع اختلال شناختی، 31 نفر دارای MCI مرتبط با عدم حافظه و هشت تن نیز مبتلا به زوال عقل مرتبط با حافظه بودند. این دانشمندان به نمونه‌موردی‌هایشان آزمون‌های حافظه و تفکر دادند و همچنین بر سرعت راه رفتن آن‌ها در منازل و به صورت مخفیانه طی یک دوره سه ساله نظارت کردند. شرکت‌کنندگان در این آزمون بر اساس سرعت متوسط راه رفتن هفتگی‌ و همچنین میزان نوسان این سرعت در منزل در گروه‌های آهسته، متعادل و سریع جای گرفتند. نتایج حاصل نشان داد که احتمال راه رفتن آهسته افراد دارای MCI مرتبط با عدم حافظه نه برابر افراد سریع و یا متعادل بوده و همچنین میزان نوسانات در سرعت راه رفتن با زوال عقل مرتبط است. به گفته دوج، مطالعات بیشتری با استفاده از گروه‌های نمونه‌موردی بزرگتر برای پاسخ به این پرسش که آیا سرعت راه رفتن و نوسانات می‌تواند پیش‌بینی‌کننده مشکلات آتی حافظه و فکری در افراد مسن باشد، لازم است. شناسایی زوال عقل در مراحل اولیه پزشکان را قادر به حفظ استقلال فرد، درمان و ارائه شیوه‌های پیش‌گیری‌کننده رشد بیماری می‌کند. نتایج این پژوهش در مجله Neurology انتشار یافت.

دستور تهیه محلول جادویی ضدجوش

۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد 11:5 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تاریخ استفاده از داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌ها به چند هزار سال پیش برمی‌گردد؛ اثربخشی بعضی از این داروهای گیاهی را علم ثابت کرده است و بعضی راهنوز نه؛ آویشن از آن گیاهانی است که این روزها دانشمندان درباره اثربخشی آن به یافته‌های جدیدی رسید‌ه‌اند.  آویشن که درختچه‌ای کوتاه و پرشاخه است و برگ‌های نازک و مقابل هم دارد، در طب سنتی ایران و اروپا مصرف دارویی بسیاری داشته و تا به حال از آن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می‌‌شد اما در سال گذشته تحقیقات بسیاری روی این گیاه انجام شد که نشان آویشن می‌تواند در درمان آکنه تاثیر زیادی داشته ‌باشد یعنی می‌‌تواند مشکل بیشتر جوانان و نوجوانان را حل کند تا دیگر به واسطه جوش‌ها و آکنه‌های نازیبا اذیت نشوند. علم روز آویشن را تائید کرد براساس جدیدترین پروژه تحقیقاتی كه در دانشگاه متروپولیتن لیدز انگلستان انجام شده و در کنفرانس بهار 2012 انجمن میکروبیولوژی اروپا در دوبلین مطرح شد نقش آویشن در درمان ضایعات التهابی آکنه مورد بررسی قرار گرفت. دکتر مارگاریتا گومز که هدایت این پروژه تحقیقاتی را برعهده دارد، توضیح داد: در این مطالعه آویشن و گل همیشه بهار را در الکل قرار داده تا به شکل تنتور آماده شود سپس تنتور تهیه شده را به مدت 5 دقیقه روی ضایعات آکنه یعنی هم ضایعات التهابی ،هم جوش‌های سرسفید و همچنین جوش‌های سرسیاه قرار داده است. این مطالعه با رعایت اصول علمی با روش‌های استاندارد درمان آکنه مانند بنزوئیل پروکساید مقایسه شد و مشخص شد که میزان پاسخ به درمان در این گروه نسبت به درمان‌های استاندارد بهتر بوده و از طرفی با توجه به کمتر بودن عوارض جانبی درمان با آن مانند سوزش و حساسیت موضعی تحمل درمان برای این بیماران نیز بهتر بوده است. چرا آویشن مفیدتر از دیگر کرم‌هاست؟ آكنه‌ها اکثرا به وسیله یك باكتری با نام پروپیونی باكتریم به وجود می‌آید. این باكتری منفذهای پوست را عفونی می‌كند و در نتیجه تبدیل به جوش می‌شود.در حال حاضر برای درمان آكنه از آنتی‌بیوتیك، كرم‌های موضعی و بنزوئیل پراكسید شیمیایی استفاده می‌شود و همان‌طور كه می‌دانید، اینگونه داروها با عوارض جانبی زیادی همراه است، برای مثال باعث بروز سوزش و التهاب روی پوست می‌شود، همچنین ممكن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف كند، حتی این احتمال وجود دارد كه با گذشت زمان باكتری نسبت به آنتی‌بیوتیك مذكور مقاوم شود. اما محلول حاوی آویشن این دارو نسبت به كرم‌ها و محلول‌های شیمیایی بهتر می‌تواند باكتری‌های آكنه را از بین ببرد. دستور تهیه محلول جادویی ضدجوش آویشن ارگانیک خشک: برای کشتن باکتری‌‌های ایجادکننده آکنه سرکه سیب: آنتی‌باکتریال و پاک‌کننده پوست آب آلوورا: مرطوب‌کننده، آبرسان و تنظیم کننده ph پوست برگ‌های آویشن را با چاقو خرد کنید و بعد آنها را درون یک شیشه دردار بریزید؛ باید شیشه تا نیمه با برگ‌های آویشن پر شود. سپس باید سرکه سیب روی آویشن‌ها بریزید تا حدود 2 سانتی‌متر آویشن‌‌ها از ته شیشه فاصله بگیرند. چند بار با قاشق آویشن‌ها را فشار دهید تا کاملا در سرکه فرو بروند. در نهایت در شیشه را ببندید و آن را در مکانی تاریک و خنک حدود 2 هفته قرار دهید؛ یادتان باشد که هر 2 روز یک‌بار سراغ شیشه بروید و حسابی آن را تکان دهید. بعد از 2هفته با یک صافی آویشن‌ها را از مایع جدا و بعد مقداری از آن را به نسبت 2 به یك با آب آلوورا مخلوط کنید و خوب هم بزنید. حالا تونر شما آماده است؛ ابتدا مقداری از آن را روی قسمت کوچکی از پوست صورت امتحان کنید، چند ساعت صبر کنید تا ببینید حساسیت دارید یا نه؛ اگر حساسیت نداشته‌ باشید می‌توانید آن را روزانه با یک پنبه به تمام قسمت‌های پوست‌تان بمالید. اگر پوستی حساس دارید ۲۰ گرم برگ آویشن را در ظرفی شیشه‌ای ریخته و ۳۰ میلی‌لیتر روغن زیتون را به آن اضافه کنید. بگذارید سه روز بماند. سپس آن را از صافی ریز عبور داده و باقی‌مانده برگ‌ها را خوب فشار دهید تا عصاره آنها خارج شود. این محلول را با ۲۰ میلی‌لیتر روغن آووکادو مخلوط کرده و سپس ۱۰۰ گرماوسرین اوسرین را اضافه و خوب مخلوط کنید. آویشن آرام‌‌بخش است و عطر ملایم و مطبوع آن به پوست حساس آرامش می‌دهد. روغن‌های دیگر موجود در آویشن مثل تیمول باعث تغذیه و حفاظت پوست می‌شود. با این بخور پوست‌تان را تمیز کنید بخورهای گیاهی تمیزكننده عمیق پوست هستند و دانه‌های سرسیاه را از بین می‌برد و به واسطه تحریك تعریق بیشتر پوست، سبب دفع سموم بیشتری از پوست می‌شود و گردش خون زیر پوست سریع‌تر شده و مجاری غدد چربی كه احتمالا بسته شده‌اند، باز می‌شوند. و چربی به طور طبیعی به سطح پوست جریان می‌یابد. بهترین گیاهان ویژه پوست‌های جوش‌دار، گیاهان بابونه، بومادران، رازیانه، آویشن و... هستند. به این منظور گیاه تازه یا خشك شده را درون آب جوش بریزید و حرارت آن را ملایم كنید. بهتر است در یك كتری با لوله بلند این كار را انجام دهید زیرا لوله‌ كتری بخار را به سمت پوست شما متمركز می‌كند. سپس موها را از پشت بسته و حوله بزرگی را روی سر بیندازید و قسمت‌های مختلف صورت، خصوصا مناطق جوش‌دار مانند پیشانی، بینی و چانه را بیشتر در مواجهه با بخار قرار دهید. فاصله 20 تا 30 سانتی‌متری با بخار را حفظ كنید تا پوست آسیب نبیند. چشم‌ها نیز در طول این مدت بسته باشد. بعد از گذشت 15 دقیقه بخار را قطع كنید. قابل ذكر است كسانی كه دارای پوست حساس‌تری هستند، باید صورت خود را در فاصله 45 متری بخار دهند و مدت زمان را به 10 دقیقه تقلیل دهند. پس از اتمام مدت بخور می‌توان محلول بخور را پس از سرد شدن صاف كرده و به عنوان محلول ضدعفونی‌كننده‌ای با پنبه روی پوست و جوش‌ها بمالید. (خصوصا محلول آویشن مفید است). این بخور جوش‌های سرسیاه را کم می‌کند یك لیوان پر آب را در ظرفی ریخته، هنگامی كه به جوش آمد،4 قاشق غذاخوری آویشن شیرازی را درون آن ریخته، حرارت را خیلی كم كنید، به طوریكه بخار از ظرف متساعد شود. با انداختن حوله‌ای بزرگ روی سر، پوست صورت را در فاصله 30 سانتیمتری بخار قرار داده و این عمل را حدود 15 دقیقه ادامه دهید. بعد محلول موردنظر را صاف كرده و با پنبه‌ای محلول را روی پوست صورت بمالید و بعد از 10 دقیقه، صورت را با آب ولرم بشویید. بهتر است بعد از بخور از كرم‌های تقویت‌كننده استفاده شود. با تكرار این روش، جوش‌های سرسیاه از بین خواهند رفت. چگونه عصاره آویشن درست کنید برای به دست آوردن عصاره این گیاه باید آویشن به مدت چند هفته در الكل قرار داده ‌شود تا از این طریق تركیبات آن خارج شود. همچنین گاهی مقداری پایه الكل نیز به تنتور آویشن اضافه می‌شود تا خاصیت ضدعفونی آن بیشتر شود. این محلول می‌‌تواند اثر فراوانی در درمان جوش‌ها داشته ‌باشد. البته گفته می‌شود این محصول به شكل اسپری هم به بازار عرضه خواهد شد. نیم فنجان آویشن خردشده را با چند قاشق چایخوری چای سبز مخلوط كنید، سپس آن را بجوشانید و دم‌كرده آن را در یخچال نگه دارید. پنبه‌ای را به مایع مذكور آغشته كنید و روزانه روی صورت بمالید و شاهد معجزه این گیاه باشید.  

احتمال مرگ در جراحیهای آخر هفته بیشتر است!

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد 11:7 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان اظهار داشتند افرادی که در روزهای پایانی هفته جراحی می‌شوند نسبت به افرادی که در روزهای نخست هفته تحت عمل جراحی قرار می گیرند، با احتمال مرگ بیشتری رو به رو هستند.  براساس تحقیقاتی که در مجله پزشکی بریتانیا درباره جراحی های غیر اضطراری منتشر شده خطر مرگ در نتیجه جراحی های از پیش برنامه ریزی شده اندک است. محققان کالج امپریال لندن اطلاعات تمام جراحی های غیر اضطراری را طی سال های 2008 تا 2011 در بریتانیا جمع کردند. آنها با بررسی 4 میلیون جراحی به این نتیجه رسیدند که بیش از 27 هزار مرگ در یک ماه جراحی رخ داده است که این امر میانگین خطر را در 0.67 درصد قرار می دهد. محققان نسبت به نوسانات این نتایج طی هفته ابراز نگرانی کردند چرا که این خطر برای جراحی هایی که روز دوشنبه انجام می شود در کمترین حد و در روزهای بعد تا پایان هفته به مراتب بیشتر می شود. این مقاله نشان می دهد که افرادی که روزهای جمعه تحت عمل جراحی قرار گرفتند در مقایسه با افرادی که روز دوشنبه عمل کرده اند تا 44 درصد بیشتر با احتمال مرگ رو به رو هستند. آنتونی نارولا از کالج رویال جراحان که بخشی از این تحقیقات نبود گفت: این امر قابل قبول نیست که چنین نوسان وسیعی را در نرخ مرگ و میر به دنبال جراحی های انتخابی و براساس روز هفته قائل شویم. محققان اظهار داشتند که ممکن است این نتایج به علت کیفیت ضعیف مراقبتهای پس از عمل در روزهای پایانی هفته صورت گرفته باشد. دکتر پل آیلین نویسنده اصلی این تحقیق اظهار داشت که نخستین 48 ساعت بدون عمل جراحی حساسترین دوره است چرا که عفونتها و خونریزیها در این دوره بسیار حساس هستند. اگر پرسنل دقیق از بیمار مراقبت نکنند اتفاقهای ناگوار دیگری نیز رخ می دهد. از سوی دیگر این محققان افزایش خطر مرگ را به تعداد پزشکان کمتر ، پرستاران و کارکنان بیمارستان در روزهای پایانی هفته نسبت داده اند.  

سبزیجات معطر؛ ضامن سلامتی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد 11:6 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

شوید، جعفری، آویشن، گشنیز، فقط کافی است یک دسته از این سبزیجات معطر وارد خانه شود تا فضا را پر از عطر خود کند.    خوشبختانه ما ایرانی‌ها نه تنها از سبزیجات معطر برای تهیه‌ی غذاهایی مانند دلمه، آش و همچنین برای تزیین غذا استفاده می‌کنیم بلکه سبزی خوردن نیز پای ثابت سفره‌هایمان است. این گونه است که هم می‌شود از عطر و طعم آن‌ها لذت برد و هم از خواص بی‌شمارشان. در این مقاله گوشه‌ای از این خواص را مرور می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید. شوید: دوست شب‌های بی‌خوابی شوید یکی از سبزیجات معطر پرطرفدار است که اتفاقاً خواص فوق‌العاده‌ای دارد. اطبای مصری سال‌ها پیش از این سبزی به عنوان دارو استفاده می‌کرده‌اند. باید بدانید که شوید برای درمان مشکلات معده(به خصوص بی اشتهایی) و همچنین برای رفع اختلالات خواب‌ فوق‌العاده است. حتماً شوید را وارد برنامه‌ی غذایی‌تان بکنید. چه به صورت سبزی خوردن و چه در داخل غذاها. تخم شوید را برای درمان بی‌اشتهایی مصرف کنید. کنار خوراک‌هایی مانند ماهی یا مرغ شوید بگذارید. می‌توانید داخل سس نیز شوید خرد شده بریزید. اگر به دنبال یک پیش غذای سریع و خوشمزه می‌گردید دو قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق خردل و سه قاشق غذاخوری شوید خرد شده مخلوط کنید. دو عدد خیار را نگینی خرد کرده و به آن اضافه کنید. نمک بزنید و میل کنید. گشنیز: گیاهی تقویت کننده نگاهی به برگ‌های نازک و ظریف گشنیز بیندازید. عطر گشنیز هوش از سر آدم می‌برد. باید بدانید که این سبزی معطر اشتهاآور است و برای تقویت دستگاه گوارش فوق‌العاده عمل می‌کند. گشنیز تازه به همراه زیره یا ادویه‌ی کاری طعم خوب و تازه‌ای به غذاها می‌دهد. کنار گوشت‌ها و مرغ گشنیز بگذارید. در آخرین مرحله پخت کمی گشنیز تازه به غذاهایتان بزنید تا عطر و طعم دل انگیزی به آن‌ها بدهد. تخم گشنیز برای معطر کردن غذاهای سرخ کردنی و یا سالاد فوق‌العاده است. برای خوش طعم کردن غذاهایی که در مایه می‌خوابانید مقدار کمی گشنیز اضافه کنید. خواهید دید که طعم خوبی پیدا می‌کنند. جعفری: گنجینه‌ی جوانی جعفری یکی از پر مصرف‌ترین و قهرمانان سبزیجات معطر است. این سبزی معطر بسیار مغزی بوده و سرشار از ویتامینC، کلسیم، فیبر، ویتامینB9، آهن و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد. سعی کنید همیشه در آشپزخانه‌تان جعفری داشته باشید و برای تهیه و تزیین غذاها از آن استفاده کنید. همیشه از جعفری تازه استفاده کنید. خشک کردن جعفری چندان ایده‌ی جالبی نیست چون خشک شده‌ی این سبزی خاصیتی ندارد. کنار مرغ، گوشت و ماهی جعفری گذاشته و داخل سوپ و پوره‌هایتان نیز از این سبزی معطر استفاده کنید. حتماً داخل سبزی خوردنتان نیز جعفری داشته باشید. آویشن: آنتی‌بیوتیک طبیعی آویشن خواص زیادی دارد: این سبزی معطر آنتی‌بیوتیک، ضد ویروس و هضم کننده‌ی غذا است (به خصوص جوشانده‌ی آن). اگر دچار بی‌اشتهایی شده‌اید می‌توانید روی این سبزی معطر حساب کنید. از طرف دیگر آویشن شهرت زیادی در رفع خستگی دارد. داخل مایع خوش‌طعم کننده‌ی گوشت و مرغ آویشن اضافه کنید. حتی می‌توانید برای تهیه‌ی مایه‌ی ماکارونی یا لازانیا نیز از این سبزی خوش عطر استفاده کنید. سیر: دوستدار قلب نازنین شما سیر باعث جریان بهتر خون شده و فشار خون را کاهش می‌دهد. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سیر میزان کلسترول بد خون را نیز کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید غذاهایتان خوش طعم شود همیشه در منزل سیر داشته باشید. یک حبه سیر پوست نکنده را به آبی که برای تهیه‌ی پاستا می‌جوشانید اضافه کنید. برای خوش طعم کردن کباب‌ها و ماهی حتماً به مایه‌ی آن‌ها سیر اضافه کنید. اگر بوی سیر اذیتتان می‌کند بعد از مصرف آن جعفری و یا دانه حبه هل بجویید. هل: تضمین کننده‌ی سلامتی دستگاه گوارش در طب چینی از هل برای مقابله با بیماری‌های مربوط به معده و روده‌ها استفاده می‌شود. هل ادرارآور نیز می‌باشد. هل به صورت دانه یا پودر به فروش می‌رسد. می‌توانید برای تهیه‌ی مربا یا کمپوت از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید برای طبخ گوشت سفید نیز از کمی هل استفاده کنید. توصیه می‌کنیم چای یا قهوه‌تان را با اضافه کردن یک تا دو دانه هل کوبیده شده معطر کنید. هل برای افرادی که قصد چاق شدن دارند خوب است./

علف خاج گیاهی برای رفع ناراحتی های ادراری

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۴ خرداد 10:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: دَم کرده بخش های هوایی علف خاج ضعیف تَر از اَفشره آن بوده و برای رفع ناراحتی های ادراری مانند التهاب مثانه توصیه شده است.  علف خاج یا علف شیر بهتر است به صورت تازه مصرف شود. وی تشریح کرد: بخش های هوایی این گیاه دارویی ارزش دارویی دارند. نقشی با اشاره ای به مزایای دَم کرده علف شیر ادامه داد: اَفشره حاصل از لِه شدن و آبگیری بخش های هوایی علف شیر به عنوان پاک کننده قوی عروق لنفی در مواردی مثل تب غده ای و التهاب لوزه کاربرد دارد. کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: به عنوان سبزی می توان، علف شیر را پُخت و یا مانند اسفناج آب پَز نمود. وی از ویژگی های کمپرس علف شیر گفت و اظهار داشت: برای بهبود یافتن سوختگی، خراشیدگی، زخم و سایر التهابات پوستی می توان از کمپرس آماده شده از یک قطعه پارچه خیس شده در دَم کرده علف شیر بهره گرفت. نقشی ضمن بیان توصیه ای تاکید کرد: کارشناسان شستن مو با دَم کرده علف شیر را برای رفع شوره سر و پوسته شدن پوست سر تاثیرگذار می دانند./

۱۰ استفاده فوق العاده فلش مموری که فکرش را هم نمی کنید!

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۴ خرداد 10:49 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

فلش مموری ها راهی ارزان و ساده برای پشتیبان گیری از اطلاعات و جابجایی داده ها بین کامپیوترها هستند. اما از آنجایی که روزانه استفاده از پردازش ابری و اینترنت بیسیم گسترش پیدا می کند، فلش مموری ها آن استفاده گذشته خود را از دست می دهند. احتمالا شما هم الان در کشوی میزتان چند فلش مموری دارید که چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند؟ اگر می خواهید نفس تازه ای به فلش مموری های خود بدهید در پست امروز چند روش استفاده غیرمعمول اما مفید آموزش خواهیم داد تا نفس تازه ای به روح خسته فلش مموری هایتان بدمید! ۱- نصب توزیعی از لینوکس اگر از استفاده کنندگان یا دوستداران لینوکس باشید می دانید که اغلب توزیع های لینوکس را می توان از طریق دیسک زنده یا Live CDs بدون نیاز به نصب کامل و تنها از طریق بوت از روی لوح فشرده اجرا کرد. در سال های اخیر این روند به سوی ساخت USB ها به جای CD ها رفته است. شما می توانید برنامه ها و توزیع لینوکس دلخواهتان را انتخاب کرده و آنها را دانلود و برروی فلش مموری خود انتقال دهید، و از طریق آن به تست و یا نصب و ایجاد سیستم عامل لینوکس برروی کامپیوترتان اقدام کنید. این کار سریع تر و لذت بخش تر از نصب از طریق CD هاست. فلش مموری ها حجم بیشتری از اطلاعات را می توانند در خود جای دهند و برای نصب توزیع های حجیم بسیار مناسب می باشند. ۲- بوت یک سیستم عامل پایدار اگر چیزی بیش از یک سیستم عامل زنده برروی فلش مموری خودتان نیاز دارید تا تمامی تغییرات را برروی دیسک قابل حمل خود داشته باشید، می توانید چندین توزیع را مستقیما برروی فلش مموری خود نصب کنید. از این طریق می توانید سیستم عامل خودتان را برروی کامپیوتر دیگران بالا آورده و استفاده کنید، همچنین به اطلاعات و فایل هایی که ایجاد کرده اید بعلاوه برنامه هایی که برروی سیستم عاملتان نصب کرده اید دسترسی داشته باشید. Pen Drive Linux یکی از این گزینه هاست که می‌توانید از طریق آن به این کار اقدام کنید. هرچند اکنون بسیاری از توزیع های عمده مانند اوبونتو این امکان را به شما داده اند که سیستم عامل را برروی فلش مموری خود نصب و استفاده کنید. ۳- اجرای نرم افزارهای قابل حمل درباره نرم افزارهای قابل حمل بارها شنیده اید. برنامه هایی که بدون نیاز به نصب برروی سیستم عامل قابل اجرا می باشند. سایت Portable Apps به کاربران ویندوز این اجازه را می دهد که برنامه های مورد علاقه خودشان را بدون نیاز به نصب و بوت ویندوز خودشان اجرا نمایند. از دیگر سرویس هایی که به ارائه نرم افزارهای قابل حمل می پردازند می توان به Liber Key و Win Pen Pack اشاره کرد. ۴- استفاده به عنوان رم در مواردی که کامپیوتر شما سرعت چندان مناسبی به دلیل کمبود رم دارد و فلش یا فلش مموری هایی با فضای آزاد بسیاری در اطراف شما هست می توانید از این فلش مموری ها به عنوان رم کامپیوتر استفاده نمایید تا سرعت کامپیوتر شما تا حدودی افزایش یابد و در مدیریت نرم افزارها بهتر عمل کنید. مایکروسافت Ready Boost را برای اینکار فراهم آورده تا بتوانید فلش مموری خودتان را به عنوان رم به کامپیوتر اضافه کرده و از آن استفاده کنید. ۵- پارتیشن بندی دیسک سخت نصب نرم افزار Parted Magic برروی فلش مموری به شما این امکان را می دهد که از طریق USB درایو خود بتوانید به پارتیشن بندی و تغییر سایز پارتیشن ها بپردازید. پارتیشن بندی در حال اجرای سیستم عامل کار نسبتا خطرناکی است، و ممکن است باعث ازبین رفتن برخی اطلاعات شما گردد اما پارتیشن بندی از طریق بوت و بدون اجرای سیستم عامل این ریسک را از بین خواهد برد. (البته همیشه باید مراقب اطلاعات در حین پارتیشن بندی بود و نمی توان احتمال از بین رفتن اطلاعات را صفر دانست.) ۶- بازی ها نصب بازی برروی فلش مموری را نمی توان به عنوان نرم افزارهای قابل حمل یاد کرد، برخی از بازی ها را می توانید برروی فلش مموری نصب کنید، و بدون در نظر گرفتن خرابی سیستم عامل و ترس از دست دادن مراحل ذخیره شده بازی کنید. (به یاد داشته باشید که سیستم عامل ها باید یکی باشند.) همه بازی ها این قابلیت را ندارند، یکی از بازی های موفق که این امکان را ارائه داده است Minecraft است. ۷- فایل ها را امن و خصوصی نگه دارید شما می توانید کل فلش مموری خودتان را به پارتیشنی رمزگذاری شده تبدیل کنید تا بتوانید فایل ها و اطلاعات مهم خودتان را درون آن بصورت امن نگهداری کنید. همچنین می توانید برروی فایل هایتان رمزعبور گذاشته تا دسترسی به آنها تنها با وارد کردن رمزعبور امکان پذیر باشد. ۸- رمزگذاری برای ورود به سیستم عامل اگر فکر می کنید که رمز عبور گزینه امنی برای کامپیوترتان نیست و برای امن کردن بیشتر اسکنر بیومتریک نیز ندارید، نگران نباشید، گزینه های جایگزینی نیز وجود دارد. تنها کار مورد نیاز این است که فلش مموری خودتان را به کلید تبدیل کنید! با اینکار بدون اتصال فلش مموری شما به کامپیوتر امکان ورود به سیستم عامل وجود نخواهد داشت. اگر از ویندوز استفاده می کنید می توانید از predator استفاده کنید. البته این نرم افزار تنها راه تبدیل فلش مموری به کلید ویندوز نیست. ۹- نجات کامپیوتر آلوده این امکان نیز وجود دارد که برروی فلش مموری آنتی ویروس نصب کنید تا از طریق آن ویروس ها، نرم افزارهای مخرب و تروجان ها را شناسایی و از بین ببرید. برای اینکار پیشنهاد ما استفاده از AVG یا Kaspersky است. ۱۰- همگام سازی خودکاری فایل ها احتمالا شما نیز مانند اغلب کاربران فایل ها را با کپی و پیست به فلش هاستان منتقل می کنید. Sync Toy و Sync Back SE دو نرم افزاری ویندوزی برای این کار هستند. Good Sync ۲ Go هم برای سیستم عامل های مک قابل استفاده است. نتیجه گیری با اینکه استفاده از فلش مموری ها برای جابجایی اطلاعات به دلیل استفاده از اینترنت و پردازش های ابری کمتر شده است اما این قطعات، ابزاری فوق العاده برای بوت سیستم عامل های دلخواه، نصب آنها و همچنین تعمیر کامپیوتر می باشند. این ابزار هرساله با کاهش قیمت در برابر افزایش حجم ذخیره سازی ابزاری مناسب برای این فعالیت ها هستند.  

ساخت میکروفن با الهام از گوش مگس

۱۳۹۲ دوشنبه ۱۳ خرداد 16:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

تیمی از محققان با الهام از گوش‌های حساس گونه‌ای مگس، میکروفون جدیدی را طراحی کرده‌اند که عملکرد شنودی بهتری را در مقایسه با سمعک‌های موجود دارد.    رونالد مایلز، پروفسور مطرح مهندسی مکانیک در دانشگاه بیرمنگهام، شنوایی نوعی حشره به اندازه مگس خانگی به نام Ormia ochracea را مطالعه کرده است. این مگس بومی جنوب شرق ایالات متحده امریکا و امریکای مرکزی است.   برخلاف دیگر مگس‌ها، Ormia ochracea دارای پرده گوشی است که فشار صوت را درست مانند گوش‌های انسان حس می‌کند و بسیار خوب می‌شنود.   مگس‌های ماده‌ای از این نوع، از شنیداری هدایتی قابل توجهی برای مکانیابی جیرجیرک‌های نر آوازخوان استفاده می‌کنند که می‌توانند لاروهایشان را بر روی آن‌ها انباشت کنند.   مایلز و همکارانش پیشتر مکانیسمی را که توسط آن این مگس علی‌رغم جثه ریزش، به شنوایی هدایتی دست می‌یابد، توضیح داده بودند و هم‌اکنون میکروفون جدیدی را با الهام از گوش‌های این حشره طراحی کرده‌اند.   میکروفون میکروالکترومکانیکی از دیافراگم یک و سه میلی‌متری استفاده می‌کند که برای چرخش حول محور مرکزی در پاسخ به درجات فشار صوتی، طراحی شده است.   حرکت دیافراگم با استفاده از حسگرهای نوری شناسایی می‌شود. برای به حداقل‌رساندن اثرات مختلف رزونانس‌ها بر روی این پاسخ، مایلز و گروهش از یک سیستم بازخورد برای دستیابی به کنترل Q بهره بردند.   کنترل Q در اصل، یک سیستم کنترل بازخورد الکترونیکی برای معرفی نوسانات الکترونیکی است.   زنگ‌زدن زنگوله‌مانند دیافراگم یک میکروفون امری مطلوب نیست و برای دستیابی به زمینه نویز بسیار پایین، به حداقل‌رساندن هر نوع نوسان مجهول در این حسگرها حائز اهمیت است. با انجام این عمل، دیافراگم در فرکانس طبیعی طنین می‌اندازد.   مایلز و تیمش اولین گروه علمی هستند که نشان‌داده‌اند می‌توان از این نوع نوسانات الکترونیکی در یک میکروفون بدون اثرگذاری بر بستر صوتی آن، استفاده کرد.   بستر نویزی میکروفون جدید حدود 17 دسی‌بل پایین‌تر از آن چیزی است که با استفاده از یک جفت میکروفون‌ سمعک نویز پایین برای خلق سمعک هدایتی، به دست می‌آید.   طرح جدید می‌تواند دارای کاربردهایی از سمعک‌های شنیداری و تلفن‌های همراه تا سیستم‌های کنترل نویز شنیداری و نظارتی باشد و ساخت آن آسان است.   جزئیات این فناوری در تاریخ 2-7 ژوئن در «کنگره بین‌المللی شنیداری» در مونترئال ارائه می‌شود.

ضدالتهاب‌های طبیعی را بشناسید

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۲ خرداد 17:40 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

انگور فرنگی، ریحان و موم عسل هر کدام از این مواد خواص ضدالتهابی قوی دارند و برعکس قرص‌های معمولی، از عوارض جانبی آن‌ها خبری نیست.   از ضد التهاب‌های طبیعی می‌توان برای درمان عفونت‌های ادراری، بیماری‌های تنفسی، مشکلات دستگاه گوارش و مفاصل و غیره استفاده کرد. در واقع می‌توان به جای مصرف آسپرین و یا کورتیزون‌ها به این گیاهان طبیعی اعتماد کرد. برای آشنایی بیشتر با آن‌ها با ما همراه باشید.   دانه‌ی زیره‌ی سیاه  گیاه زیره‌ی سیاه در مشرق زمین و اروپای مرکزی کشت می‌شود به خاطر این که دانه‌های آن یک آنتی‌هیستامین طبیعی است. در فروشگاه‌های ارائه کننده محصولات ارگانیک و همچنین عطاری‌ها می‌توانید دانه‌ی زیره‌ی سیاه را خریداری کنید. می‌توانید از این دانه ها برای درمان مشکلات مجاری تنفسی مانند تب یونجه، حساسیت به گرد و غبار، آسم آلرژیک و همچنین برای بهبود مشکلاتی مانند صرع و میگرن استفاده کرد.   روش مصرف  هر روز سه مرتبه 10 تا 30 تنتور زیره‌ی سیاه را در آب حل و میل کنید.   موم عسل  موم عسل خواص ضد التهابی، ضدمیکروبی، التیام بخشی و آنتی‌اکسیدانی دارد. می‌توان از موم برای رفع مشکلات مجاری تنفسی (مانند زکام، سینوزیت، عفونت گوش، ورم حلق، ورم نای)، مشکلات لوله‌ی گوارش (ورم لثه، آفت، دندان درد، التهاب روده) مشکلات مجاری ادرار (ورم مثانه، پروستاتیت، اورتریت) مشکلات پوستی (دمل، آبسه، سوختگی، زخم، اگزما، کهیر) استفاده کرد.   روش مصرف  روزانه سه مرتبه بین غذا یک گرم موم بجوید. این کار را به مدت یک هفته انجام دهید. پماد موم عسل را نیز هر روز 3 تا 4 مرتبه روی نقاط آسیب دیده‌ی پوست بمالید.   برگ‌های ریحان  می‌توان از برگ‌های ریحان به عنوان یک داروی ضد التهابی استفاده کرد. برگ‌های ریحان حاوی ترکیباتی است که فعالیت عوامل التهاب‌زا را متوقف یا مهار می‌کند. برگ‌های ریحان برای درمان مشکلات لوله‌ی گوارش (ورم معده، سوزش معده، التهاب روده)، مشکلات مجاری ادرار (ورم مثانه، پروستاتیت)، مشکلات مفاصل (آرتریت، تاندینیت) مفید است.   روش مصرف  3 تا 4 برگ تازه‌ی ریحان را به مدت 10 دقیقه در یک فنجان آب گرم بجوشانید و میل کنید. توجه داشته باشید که برگ‌های خشک شده‌ی ریحان خواص خود را از دست می‌دهند.   برگ‌های انگور فرنگی انگور فرنگی یک گیاه ضد التهاب است به خاطر این که باعث می‌شود بدن هورمون‌های ضد التهابی ترشح کند. این هورمون‌ها به خانواده‌ی کورتیزون تعلق دارند. از قرن‌ها پیش اطبا برای تسکین و درمان روماتیسم از برگ‌های انگور فرنگی استفاده کرده‌اند. برگ‌های انگور فرنگی در درمان مشکلات مجاری تنفسی (تب یونجه، حساسیت به گرد و غبار، آسم آلرژیک)، مشکلات مجاری ادرار، التهاب‌های عمومی بدن و غیره موثر است.   روش مصرف  هر روز سه مرتبه قبل از غذا 30 تا 50 قطره تنتور انگور فرنگی را در آب حل کرده و میل کنید. دم نوش این گیاه برای درمان روماتیسم و مجاری ادراری مفید است. برای این کار 10 گرم برگ خشک شده‌ی انگور فرنگی را در 2.5 دسی لیتر آب جوش به مدت 15 دقیقه بجوشانید. هر روز دو تا 3 فنجان از این جوشانده  را میل کنید.   افشره‌ی خوراکی (روغن گیاهی) اسطوخودوس  اسطوخودوس خواص بی‌شماری دارد. این گیاه خواص ضد التهابی قوی دارد. می‌توان از این گیاه برای درمان مشکلات پوستی (آکنه، سوختگی، آفتاب‌زدگی، ترک، نیش حشرات، کهیر و غیره)، مشکلات مجاری تنفسی (برونشیت، آسم، سرفه و غیره)، مشکلات گوارشی (اسهال) و دردهای عضلانی، مفاصل، دندان درد، ورم گوش، ورم مثانه و غیره استفاده کرد.   روش مصرف  می‌توانید روزانه 3 مرتبه 3 تا 5 قطره افشره‌ی خوراکی را با مقداری عسل مخلوط کرده و میل کنید. برای رفع مشکلات پوستی و مصرف خارجی می‌توانید روزانه 3 مرتبه، 1 تا 15 قطره افشره‌ی خوراکی را روی پوست مالیده و به آرامی ماساژ دهید تا وارد بافت‌های پوستی شود. همچنین می‌توانید برای رفع دردهای عضلانی 15 تا 20 قطره را در آب وان بریزید.   پودر زردچوبه  ریشه‌ی زردچوبه خواص ضد التهابی فوق‌العاده‌ای دارد. نتایج پژوهش‌ها نشان داده است زردچوبه به اندازه‌ی داروهای ضد آرتریت موثر است. پودر زردچوبه برای درمان مشکلات دستگاه گوارشی (ورم معده، روده‌ی تحریک پذیر، کولیت و غیره)، دردهای مفاصل (روماتیسم، آرتریت، آرتروز)، مشکلات پوستی (اگزما، قرمزی پوست و ورم انگشت‌ها و غیره) موثر است.   روش مصرف برای هر فنجان آب 1 تا 1.5 گرم پودر زردچوبه ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. هر روز یک تا سه فنجان از این جوشانده میل کنید. می‌توانید روزانه دو تا سه مرتبه به اندازه‌ی 5 تا 20 قطره تنتور را در آب ریخته و میل کنید. برای مصرف خارجی می‌توانید از پودر زردچوبه کمپرس درست کرده و روی پوست بگذارید.   اکالیپتوس لیمویی  اکالیپتوس یک گیاه استرالیایی است و ترکیبات لیمویی موجود در برگ شاخه های قدیمی به این گیاه خواص ضد التهابی و مسکنی می‌دهد. این گیاه برای درمان مشکلات مفاصل (آرتروز، نقرس و غیره)، سیاتیک، زونا، مشکلات عضلانی، مشکلات عروقی، مشکلات پوستی مانند اگزما، قارچ‌های پوستی، نیش حشرات و غیره موثر است.   روش مصرف  روزانه سه مرتبه، سه تا پنج قطره افشره‌ی خوراکی اکالیپتوس لیمویی را در مقدار کمی عسل حل کرده و میل کنید. برای درمان مشکلات پوستی 10 قطره از این افشره‌ی خوراکی را با یک قاشق چای‌خوری روغن آفتابگردان مخلوط کرده و روی نقاط پوستی مورد نظر بمالید. روزانه سه تا چهار مرتبه این کار را تکرار کنید تا مشکل برطرف شود. مدت زمان استفاده از این روش حداکثر 21 روز است.   امگا 3 ها  امگا 3 ها ضد التهاب‌های طبیعی هستند. برای همین اگر از مشکل التهاب‌های مزمن مانند درد مفاصل رنج می‌برید می‌توانید به این اسیدهای چرب اعتماد کنید. متأسفانه بدن ما نمی‌تواند امگا 3 تولید کند و برای همین باید آن‌ها را از طریق مصرف مواد غذایی جذب کنیم.   منابع امگا 3 ها   دانه‌ی کتان، کلزا، گردو، جوانه‌ی گندم، سویا، شاهدانه،  ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی ماکرو، ماهی کولی و ماهی ساردین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.   یک رژیم غذایی ضدالتهاب پروتئین‌ها: ماهی‌های چرب، تخم مرغ، حبوبات   گلوسیدها: برنج کامل، پاستاهای تهیه شده از آرد کامل، سیب زمینی   چربی‌ها: روغن کلزا و روغن دانه‌ی کتان، بادام، گردو، دانه‌ی کتان   سبزیجات: همه‌ی سبزیجات به خصوص سبزیجات برگ دار  

کیوی را با پوست بخوریم یا بدون پوست؟

۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد 17:6 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

کیوی یکی از میوه‌های استوایی است که فیبر، آب و ویتامین C فراوانی دارد. از مهم‌ترین خواص می‌توان به خاصیت ضد یبوست بودن آن به دلیل فیبر فراوانی که دارد اشاره کرد. در واقع ما معمولاً مصرف کیوی را به عنوان یک ملین طبیعی و پرخاصیت به افرادی که از مشکل یبوست رنج می‌برند، توصیه می‌کنیم. از طرف دیگر، ویتامین C فراوان موجود در کیوی در کنار سایر املاح آن، باعث شده که کیوی را به عنوان یکی از میوه‌های بسیار مغذی و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های سودمند برای بدن بشناسیم. یکی از سوالاتی که این روزها در مورد مصرف کیوی مطرح می باشد این است که بهتر است کیوی را با پوست بخوریم یا پوست کنده؟ نکته مهمی که درباره این میوه وجود دارد، امکان ابتلا به حساسیت در اثر مصرف آن است. به عبارت ساده‌تر امکان ایجاد حساسیت به خوراکی‌هایی که بومی یک منطقه خاص نیستند اما در آن منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند، وجود دارد. به همین دلیل هم ممکن است برخی از ما ایرانی‌ها به ترکیب‌های موجود در کیوی که بومی کشور خودمان نیست، حساسیت داشته باشیم. این مسئله حساسیت، در مورد پوست کیوی هم به شدت مطرح است. یعنی از آنجا که پوست کیوی به دلیل جنس و شکل خاص خود ممکن است حاوی بسیاری از مواد آلرژن باشد، بنابراین امکان ایجاد حساسیت پوستی به شکل خارش یا حتی حساسیت خوراکی به پوست کیوی، چندان دور از انتظار نخواهد بود و به همین دلیل هم از طرف برخی کارشناسان توصیه می‌شود پوست کیوی را پیش از مصرف آن بگیرید. از طرفی بد نیست بدانید مقداری فیبر، انواع ویتامین و حتی پروتئین در پوست برخی از میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد و به همین دلیل توصیه می‌شود بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها را با پوست مصرف کنید. در مورد کیوی ممکن است ترکیب‌های مختلفی مانند ترکیب‌های فیبری موجود در پوست آن باعث ایجاد حساسیت شوند و این حساسیت هم خودش را با دل‌درد یا سوءهاضمه پس از مصرف میوه نشان دهد بنابراین این به بدن شما بستگی دارد که بتوانید آن را با پوست میل کنید یا نه. ویتامین E در پوست کیوی همان طور که ذکر شد؛ کیوی سرشار از ویتامین C است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که کیوی سرشار از ویتامین E نیز هست. ویتامین E یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است. دلیل اهمیت این ویتامین خاصیت آنتی اکسیدانی آن می‌باشد که عبارت است از کاهش عوامل شیمیایی مخربی که در اثر استرس‌های فیزیولوژیکی و محیطی در بدن به وجود می‌آیند. روغن‌های گیاهی، مغزها و جوانه گندم از منابع غذایی ویتامین E به شمار می‌روند. تحقیقات اخیر محققان فرانسوی نشان می‌دهد که دو میوه آواکادو و کیوی نیز سرشار از ویتامین E هستند. آووکادو میوه‌ای روغنی است که به دلیل دارا بودن بسیاری از مواد مغذی به ویژه اسیدهای چرب مفید می‌تواند به عنوان یکی از اجزای سالاد سبزیجات، به رژیم غذایی افزوده شود. کیوی به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از مواد مغذی از جمله ویتامین C و فلاوونوئیدهای مختلف اهمیت بسیار زیادی در تأمین سلامت و پیشگیری از بیماری‌های مختلف دارد. بر اساس مطالعات اخیر از این پس کیوی به عنوان یکی از منابع ویتامین E نیز به شمار رفته و در پیشگیری از انواع سرطان‌ها نقش دارد. نکته مهم این است که بخش عمده ویتامین E، در پوست کیوی موجود است، بنابراین توصیه می‌شود که اگر به این میوه یا پوست آن حساسیت ندارید، آن را به خوبی شسته و با پوست مصرف نمایید.

منظره‌ای که دیشب اروپایی‌ها را هیجان‌زده کرد

۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد 17:0 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

شب گذشته، ساکنان شمال اروپا شاهد پدیده شگفت‌انگیز ابرهای شب‌تاب در آسمان بودند. این ابرهای مرتفع که معمولا به رنگ آبی الکتریکی و پس از غروب آفتاب دیده می‌شوند و فقط در تابستان‌ها رخ می‌دهند.   ابرهای شب‌تاب (Noctilucent clouds) در ارتفاعات بالای جو بر فراز قطبین زمین شکل می‌گیرند، جایی‌که بخار آب موجود در جو با غبار برجامانده از شهاب‌های سوخته در هم می‌‌آمیزد. این ابرها معمولا در تابستان شکل می‌گیرند، چراکه در این فصل مزوسفر در سردترین و مرطوب‌ترین حالت خود قرار دارد. برای مشاهده ابرهای شب‌تاب باید بین 30 تا 60 دقیقه پس از غروب خورشید (که خورشید به ارتفاع 6 تا 16 درجه زیر افق رسیده) به آسمان بنگرید. اگر برفراز افق غربی ابرهایی روشن و به رنگ آبی‌سفید مشاهده کردید، به احتمال زیاد ابرهای شب‌تاب را دیده‌اید. شایان ذکر است که این اتفاق فقط از عرض‌های بالا و نزدیک به مدار قطبی قابل مشاهده است. این تصویر را ام.جی.اس. فریر در آسمان ترون اسکاتلند ثبت کرده.

قوطی‌ آب معمولی را به دستگاه مرطوب کننده هوا تبدیل کنید!

۱۳۹۲ جمعه ۱۰ خرداد 11:51 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

حمل دستگاه‌های مرطوب کننده هوا به محل‌های مختلف، کار چندان ساده‌ای نیست، اما ایده خلاقانه محققان کره جنوبی امکان استفاده از این وسیله کاربردی و کوچک را با استفاده از قوطی‌های مختلف آب فراهم می‌کند. دستگاه مرطوب کننده Amazing Humidifier از طریق شارژر لپ تاپ یا تلفن همراه هوشمند و با کمک مینی کابل USB شارژ می‌شود. این دستگاه شامل یک واحد اصلی است که بالای هر نوع قوطی آبی قابل نصب است؛ با روشن شدن دستگاه، آب از طریق لوله درون بطری از دهانه فیتیله مانند دستگاه بشکل بخار (30 میلی لیتر در ساعت) خارج می‌شود و یک بطری 500 میلی لیتری آب برای یک شب کافی است. دستگاه مرطوب کننده هوا بطور خودکار پس از هشت ساعت استفاده مداوم خاموش می‌شود؛ فیلتر دستگاه نیز باید هر سه ماه یکبار تعویض شود. دستگاه مرطوب کننده هوا Amazing Humidifier درخشش ضعیفی در هنگام شب دارد که می‌تواند بعنوان چراغ خواب نیز مورد استفاده قرار بگیرد؛ این دستگاه با قیمت 34 دلار به بازار عرضه شده است.

مصرف شکلات و شیرینی در چاقی بی‌تأثیر است

۱۳۹۲ چهارشنبه ۸ خرداد 17:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  تحقیقات جدید نشان می دهد که وقتی پای شیرینی به میان می آید خوردن اندکی از آن خطر چاقی و یا بیماری قلبی به همراه ندارد.   محققان آمریکایی با تحقیق روی بیش از 5 هزار نفر دریافتند که هیچ ارتباطی بین وضعیت ضعیف سلامتی و خوردن مرتب شیرینی وجود ندارد. این تحقیقات نشان می دهد افرادی که دست کم یک روز درمیان شیرینی مصرف می کنند نسبت به افرادی که خود را به خوردن شیرینی یک بار در هفته یا کمتر محدود کرده اند با خطر افزایش وزن و یا افزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی رو به رو نیستند. جای تعجب نیست که این تحقیق با حمایت انجمن ملی شیرینی فروشها در آمریکا انجام شده است. مری مورفی متخصص برنامه رژیم غذایی در مرکز تنظیمی مواد شیمیایی و امنیت غذایی واشنگتن اظهار داشت: ما رابطه ای بین دفعات جذب شیرینی و شاخص توده بدنی یا فاکتورهای خطر بیماریهای قلبی عروقی بین بزرگسالان پیدا نکردیم. این درحالی است که محققان اظهار داشتند که نتایج این تحقیقات مجوزی برای خوردن میزان نامحدودی شرینی نیست و هنوز هم میانه روی حائز اهمیت است. مورفی اظهار داشت که نتایج این تحقیقات که در مجله تغذیه (Nutrition Journal) منتشر شده در زمانی که چاقی بیش از هر زمان دیگری به کانون توجه جامعه تبدیل شده حائز اهمیت است. تقریبا تمام شرکت کنندگان (96 درصد) گزارش دادند که شیرینی اعم از شکلات و سایر انواع آن را مصرف می کنند اما تعداد دفعات و کیفیت مصرف آن در یک زمان مشخص متغیر است. تحقیقات پیشین نشان داده است که مصرف کنندگان شیرینی با احتمال افزایش وزن بیشتر یا داشتن عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماریهای مزمن رو به رو نیستند. اما این تحقیق جدید در نهایت تعجب به این نتیجه رسیده که حتی افرادی که بیشترین میزان شیرینی را مصرف می کنند نیز از احتمال خطر افزایش وزن یا ابتلا به بیماری دور هستند. تحلیلهای صورت گرفته برای انجام این تحقیقات براساس پرسشنامه ها و تعداد دفعات مصرف شیرینی و اطلاعات سالهای 2003 تا 2006 در نظر سنجی ملی بررسی سلامت و تغذیه صورت گرفت که شرکت کنندگان آن از بالای 19 سال، سن داشتند. محققان اظهار داشتند که این نتایج الزاما به این معنا نیست که می تواند بدون حد و مرز شیرینی مصرف کرد، بلکه نشان می دهد می توان بدون افزایش خطر چاقی و یا بیماری قلبی شیرینی مصرف کرد. آنها همچنین اضافه کردند که برای درک نقش شیرینی و شکلات در زندگی و ارائه بهترین توصیه ها به مردم برای استفاده از خوراکی‌‌های لذت بخش خود به منظور داشتن یک زندگی شاد و سالم ، تحقیقات بیشتر ضروری است.  

تولید نانوساختار مس یدید با آب انار در کشور

۱۳۹۲ چهارشنبه ۸ خرداد 17:30 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

محققان پژوهشکده علوم وفناوری نانوی دانشگاه کاشان با استفاده از آب انار به عنوان کاهنده، ‏موفق به تولید نانوساختار‌های مس یدید شدند.   مولکول آنتوسیانین که رنگدانه موجود در انار است، به جز داشتن خاصیت کاهندگی به دلیل داشتن ممانعت ‏فضایی بالا می‌تواند به عنوان سورفاکتانت نیز در سنتز نانومواد به کار رود. این مولکول با تجمع در اطراف اتم‏‌های فلز مانع از کلوخه‌ای شدن ترکیب می‌شود. همچنین طی تولید نانوذرات، مواد مختلفی به کار می‌رود ‏که ممکن است برای محیط زیست خطرناک باشد. از این رو در این پروژه سعی شده است تا در تهیه ‏نانوذرات از ماده طبیعی استفاده شود. ‏از جمله این نانوذرات، نانوساختارهای مس یدید است که در این تحقیقات مورد توجه بوده است. نانوساختار ‏مس یدید دارای کاربردهای گسترده‌ای از جمله کاربرد آن به عنوان کاتالیزور در سنتز فنل، آنیلین و تیوفنل‌ها از ‏آریل‎ ‎هالیدها در محلول‌های آبی است. همچنین از دیگر کاربردهای مهم این نانوساختار می‌توان به استفاده در ‏سلول‌های خورشیدی، آشکارسازهای اشعه ایکس و گاما اشاره کرد.‏   در این کار تحقیقاتی نانوساختارهای مس یدید به روش هم‌رسوبی و با استفاده از آب انار به عنوان یک ‏کاهنده طبیعی تهیه شده است. سنتز صورت گرفته در این تحقیق، به مواد مضر برای طبیعت کمتر نیاز ‏داشته و با مواد طبیعی موجود در آب انار موسوم به آنتوسیانین طراحی شده است.‏   فرنوش توکلی، دانشجوی کارشناسی ارشد نانوشیمی پژوهشکده علوم ‏وفناوری نانوی دانشگاه کاشان در این رابطه توضیح داد: با توجه به این ویژگی آب انار، در این پژوهش محلول ‏آبی نمک مس (‏II‏) با استفاده از آب انار کاهش داده شده و در ادامه نیز با افزودن پتاسیم یدید نانوساختار مس ‏یدید به دست آمد.‏   وی تصریح کرد: نتایج این کار تحقیقاتی حاکی از آن است که با افزایش حجم آب انار مورد استفاده، نانوذرات ریزتری به ‏دست می‌آیند. همچنین نتایج نشان می‌دهد که قدرت کاهندگی آب انار در حد کاهنده‌های رایج شیمیایی مانند ‏سدیم سولفیت است.‏   توکلی خاطرنشان کرد: با توجه به کمیاب بودن بعضی از مواد شیمیایی محققان می‌توانند با جستجوی منابع این ‏مواد در طبیعت، ماده مورد نیاز خود را استخراج و از آن استفاده کنند. این کار هم صرفه اقتصادی دارد و ‏هم به محیط زیست آسیبی نمی‌رسد.   نتایج این کار تحقیقاتی در مجله ‏Materials Letters‏ منتشر شده است.

طراحی رایانه‌ای کوچک‌تر از مورچه توسط محقق ایرانی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۸ خرداد 17:28 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

رایانه‌ای به مساحت دو میلی‌متر مربع که توسط تیمی از محققان به سرپرستی یک محقق ایرانی طراحی شده، آغاز تلاشی برای ساخت تراشه‌ای است که قدرت رایانه‌ها را به هر شیئی منتقل می‌کند.   چنان‌چه اینترنت به هر شیئی، از قرص‌های بلعیدنی گرفته تا کفش‌های کاربران وارد شود، رایانه‌ها نیز باید بسیار کوچک‌تر شوند.   میکروتراشه طراحی‌شده توسط کیوان کریمی، کارشناس ارشد علوم مهندسی برق دانشگاه آتلانتیک فلوریدا و همکارانش، تقریبا تمامی اجزای یک رایانه کاربردی ریز را در خود جای داده است.   این ابزار که KL02 نام گرفته، در کمپانی Freescale تولید شده، و در تمامی وجوه، کوچک‌تر از اندازه مورچه‌هاست.   این تراشه در یک مموری، RAM و یک پردازنده و دیگر اجزای رایانه جای می‌گیرد.   شرکت طراح هم‌اکنون تراشه جدید خود را به فروش گذاشته و به دنبال خلق رایانه‌های ریز بیشتری است که شامل حسگر و اتصالات داده‌ای بیسیم نیز باشند.   کریمی، مدیر استراتژی جهانی میکروکنترلرهای Freescale، معتقد است چنان‌چه حسگرهای مرتبط در سراسر جهان گسترش یابند، این فناوری‌ها باید از لحاظ اندازه، مصرف برق و قیمت نیز کوچک شوند.   به گفته شرکت سازنده، یکی از بهترین راهکارها برای تحقق چنین ایده‌آلی، ادغام اجزایی مانند پردازنده‌ها، حسگرها، رادیوها و آنتن‌ها در یک تراشه منفرد است.   کمپانی مزبور قرار است اواخر سال جاری میلادی تراشه جدید را به همراه میکروکنترلرهای بزرگ‌تر و همگی دارای رابط Wi-Fi، عرضه کند.   اتصال بیسیم با اتصال تراشه Wi-Fi بر روی بخش فوقانی طرح‌های حاضر افزوده می‌شود.   شرکت مزبور همچنین در حال بازیافت فناوری‌ها برای بسته‌بندی تراشه و دیگر اجزا با یکدیگر با هدف توانمندکردن تعداد زیادی از رایانه‌های میلیمتری است.   به گفته کریمی، گردآوری حسگرها و دیگر اجزا در کنار یکدیگر چالش‌هایی را به دنبال دارد، زیرا هر یک از آن‌ها نویز الکترونیکی منحصر به فرد خود را دارند که می‌تواند در فعالیت دیگر اجزا مداخله کند، بنابراین از دیدگاه وی، این بخش از مهندس تراشه مهم‌تر از قدرت پردازش است.

خواص آبغوره و سرکه را بدانید

۱۳۹۲ يکشنبه ۵ خرداد 17:10 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

غوره برای افراد مبتلا به چربی خون بسیار مفید بوده و ضد عفونی کننده بدن نیز هست. هم چنین اگر با سالاد میل شود، برای لاغر کردن سودمند است. * غرغره کردن با آبغوره در درمان ورم مخاط دهان و حلق و نرمی لثه ها موثر است. * آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است. * بیماری "اسکوربوت" که به علت کمبود ویتامین C در بدن به وجود می آید، با آب غوره درمان می شود. * آب غوره چون دارای تارتارات پتاسیم است، برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است. * در دفع زردی موثر است. لذا باید 1 تا 2 قاشق غذاخوری آبغوره را بعد از هر غذا میل نمایند. * خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می اندازد. * حرارت و صفرای بدن را دفع و روده ها را ضدعفونی می کند. به این منظور بهتر است روزانه یک قاشق مرباخوری، چند روز متوالی میل شود. * آب غوره تقویت کننده کبد است. * برای برطرف کردن ورم گلو ، آب غوره را قرقره کنید. * برای دفع کرم روده و تقویت معده، باید به مدت پنج روز آش آب غوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید، البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمایید. * آب غوره درمان کننده پادرد و کمردرد، روماتیسم و سیاتیک است. برای معالجه می توان به مدت ده روز آش آب غوره مصرف نمود(البته از خوردن غذاهای سنگین در این مدت باید اجتناب کرد). * آبغوره غذا را خوش‌طعم، مطبوع و لذیذ نموده و اشتها را تحریک می‌نماید. * آبغوره اسهال‌های ساده را درمان می‌کند، به این منظور باید 3 مرتبه در روز و هر بار یک قاشق غذاخوری مصرف شود. * آبغوره حفظ کننده جنین است، به این جهت باید کمی آبغوره همراه با غذای روزانه مصرف شود. اما باید از خوردن زیاد غوره خودداری کرد، چن غوره مدر است و امکان دارد موجب سقط جنین شود. * اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانند، خونریزی را بند می‌آورد. * برای درمان چرک گوش می‌توان آبغوره و سرکه را به طور مساوی با هم مخلوط نمود و چند روز، روزی سه مرتبه و هر بار 1 تا 2 قطره در گوش بچکانید. * مالیدن مخلوط مساوی آبغوره و آب تره، در محل بواسیر، پس از اجابت مزاج مفید است و آن را معالجه می‌کند. * آب‌غوره، خنک است و در موارد تب ، آنژین، ورم دهان و سل ریوی مصرف می‌گردد. * رب غوره، تشنگی را برطرف می‌کند. * رب غوره، التهاب، حرارت و اسهال را تسکین می‌دهد. * رب غوره، اشتها‌آور و محکم کننده جنین است. * رب غوره تقویت کننده احشاء و برطرف کننده استفراغ‌های صفراوی است. * سعی کنید غوره را به تنهایی نخورید، چون روی معده اثر سوئی می گذارد. سرکه خواص سرکه * سرکه به غذا طعم خاصی می‌دهد و اشتها را تحریک می‌کند. * در تحقیقات نشان داده شده است که مصرف روزانه 20 میلی لیتر سرکه (معادل 2 قاشق غذاخوری) هم به تنهایی و هم به صورت مخلوط با غذاها موجب کاهش اندیس گلیسمی مواد غذایی کربوهیدرات دار می شود. این اثر هم در افراد دیابتی و هم افراد غیر دیابتی دیده می شود. کاهش اندیس گلیسمی موجب می شود تا افزایش قند در بدن به آهستگی انجام شود. * سرکه، هضم گوشت را آسان می‌کند. * اگر خاکستر گرم را در سرکه بخیسانند و بر روی ورم غدد متورم قرار دهند، آن را درمان می‌کند. * اگر سرکه و گلاب را به مقدار مساوی مخلوط نموده و بجوشانند و سپس یک قطعه پارچه را با این محلول خیس نموده بر روی سر بیمار قرار دهند، سردردهای ناشی از کبد و صفرا را معالجه می‌کند. * شستشوی دهان با سرکه و گلاب، بوی بد دهان را از بین می‌برد. * با چکانیدن چند قطره سرکه در گوش، حشره یا کرمی که در گوش مانده باشد خارج می‌شود. * اگر سرکه را در محل خارش بدن یا خونریزی بمالند، خارش و خونریزی های کوچک را بند می‌آورد. * اگر سرکه را با نمک مخلوط کنند و در دهانی که به دلیل کشیدن دندان خونریزی می‌کند، نگه دارند و چند بار این کار را تکرار کنند، خونریزی را قطع می‌کند. * مالیدن سرکه در محل‌هایی که سوزش دارد، مانند سوزش سوختگی با آتش، موجب درمان آن می شود. * مالیدن رسوب سرکه باعث معالجه کک مک ، لک های بدن، کهیر، درد مفاصل و ورم سینه می شود. * اگر کمی آرد جو را با سرکه خمیر کنند و در محل ورم سینه و بناگوش بگذارند، ورم را درمان می‌کند.

چگونه از روی ادرار متوجه سلامتی خود می‌شویم؟

۱۳۹۲ يکشنبه ۵ خرداد 17:8 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

افزایش سن هم می‌تواند یکی از عوامل در هر زن و مردی باشد. در آقایان، پروستات هم نقش عمده ای دارد. در آنها با افزایش سن تغییراتی ایجاد می‌شود که از مثانه در تخلیه موثر جلوگیری می‌کنند، که در نتیجه باعث می‌شود فرد مرتب به دستشویی برود. ظاهر، بوی ادرار و همچنین تعداد دفعات رفتن به توالت می‌توانند نشانه‌هایی باشند که از درون بدن خبر می‌دهند. به گفته سرپرست برنامه اجرایی سلامت در دانشگاه هکنساک به این دلیل که هرچه می نوشید از کلیه شما عبور می‌کند ادرار شما انعکاسی از آنها می‌باشد و همچنین می‌تواند زنگ خطری برای اتفاقاتی که در بدن شما رخ می‌دهد باشد.   رنگ پریدگی اگر ادرار به بی‌رنگی آب باشد، احتمالا مربوط به این باشد که آب زیادی نوشیده‌اید و به این دلیل که مثانه پر می‌شود باید چندین بار در روز به دستشویی بروید، اما واقعا داشتن رنگ ادرار روشن، جای هیچ نگرانی نیست.   ادرار تیره رنگ اگر رنگ ادرار قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره باشد، به این معنی است که آب بدن کم شده است(برعکس ادرار رقیق). رنگ ادرار میزان آب بدن را نشان می‌دهد. بنابراین اگر فردی ادراری تیره همراه با سردرد و  گیجی داشته باشد، پزشک باید ادرار بیمار را چک کند تا علت کمبود آب بدن را بررسی کند. رنگ ادرار باید به رنگ نی باشد. علت دیگر که اگر فردی ادرار تیره رنگ دارد باید به پزشک مراجعه کند (مخصوصا اگر با نوشیدن زیاد آب رنگ ادرار فرقی نکرد) این است که شاید این تیره رنگی مربوط به خون باشد. اگر درون ادرار ترکیبات خون(هموگلوبین) وجود داشته باشدٰ می‌تواند نشانه اختلال در عملکرد کلیه باشد که به علت عفونت، بیماری کلیه یا حتی سرطان باشد.   ادرار قندی اگر بعد از ادرار کردن بوی قند به بینی رسید، ممکن است نشان یک چیز جدی در بدن باشد. مثلا وجود قند خون که وارد ادرار شده است. و قند خون غلیظ در ادرار، یکی از نشانه‌های دیابت می‌باشد. کلیه مثل یک فیلتر عمل می‌کند. اگر این فیلتر خراب شود، خیلی از مواد از آن رد شده و وارد ادرار می‌شوند. در صورت دیابت، قند اضافی خون مخفیانه از فیلتر آسیب دیده، عبور می‌کند و در ادرار دیده می‌شود. اگر باردار هستید، ممکن است تغییرات در سیستم فیلتری کلیه باعث وجود قند در ادرار می‌شود. پزشک متخصص در صورت تشخیص قند در ادرار، آزمایشات بیشتری به عمل می‌آورد تا از عدم دیابت اطمینان حاصل کند.(در صورت بارداری وعدم بارداری)   بوی عجیب و غریب این مورد می‌تواند کمی‌ جای نگرانی باشد، اما اگر ادرار یک بوی عجیب می‌دهد، خیلی نگران نباشید. غذاهایی خاص- مخصوصا مارچوبه- یک اسید آمینه سولفوردار تولید می‌کند. بنابراین وقتی غذا هضم می‌شود، این مواد بودار آزاد می‌شوند و در کلیه فیلتر می‌شوند، و سپس وارد ادرار شده و بوی عجیبی ایجاد می‌کنند. به محض اینکه غذا کاملا هضم شده و از سیستم بدن پاک شد، این بو دفع می‌شود.   زرد روشن اگر ادرار حدوداً به رنگ نئون باشد، یک علامت هشدار دهنده می‌باشد، اما علت می‌تواند قرص مولتی ویتامین باشد. ویتامین‌های B و کاروتن به ادرار رنگ طلایی می‌دهند. نگران نباشید: این رنگ ادرار به این معنی است که فرد مواد مکمل ارزشمندی را دفع می‌کند. رنگ ادرار موقع فیلتر شدن ویتامین تحت تاثیر قرار می‌گیرد- حتی اگر جذب بشوند.   یک لکه خون وجود خون در ادرار خیلی معنی دارد، بدخیم بودن یا خیلی جدی بودن، از این رو در صورت دیدن خون در ادرار باید به پزشک مراجعه کرد. در زنان جوان عفونت دستگاه ادراری یکی از عوامل آن می‌باشد. همچنین وجود خون در ادرار یکی از هفت علامت سرطان مثانه در زنان و مردان می‌باشد. جدا از احتمال عفونت یا سرطان، وجود خون در ادرار می‌تواند توسط زخم و  یا پارگی (که می تواند به دلیل انجام ورزشهای سنگین و شدید ایجاد گردد) که اگر این حالت تا 24 ساعت ادامه داشته باشد بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید، همچنین وجود خون در ادرار می تواند به علت، سنگ کلیه، یا عوارض جانبی داروی رقیق کننده خون(مانند وارفارین) یا درمان با آسپرین ایجاد شود.   زیاد به دستشویی می‌روید شاید خیلی از افراد را دیده باشید که همیشه با دستپاچگی به دستشویی می‌روند و این کار را مکرر انجام می‌دهند. دلایل زیادی وجود دارد، همیشه مکرر به دستشویی رفتن نیاز به درمان خاص ندارد. در ابتدا باید به رژیم غذایی و شیوه زندگی خود نگاه کنید. اگر زیاد آب می‌نوشید و همیشه یک بطری آب همراه شماست، باید بدانید که مثانه خود را بیش از حد پر از آب می‌کنید و در نتیجه نیاز به اجابت مزاج افزایش می‌یابد. یا اینکه اخیرا رژیم خود را تغییر داده‌اید و خوراکی‌هایی میل می‌کنید که آب زیادی دارند (مثل میوه‌ها و سبزیجات) و به عنوان پیشاب‌آور عمل می‌کنند، یا داروهایی مثل داروهای کنترل فشار خون مصرف می‌کنید که اینها هم پیشاب آور هستند. یکی از نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری همین زیاد دستشویی رفتن می‌باشد. افزایش سن هم می‌تواند یکی از عوامل در هر زن و مردی باشد. در آقایان، پروستات هم نقش عمده ای دارد. در آنها با افزایش سن تغییراتی ایجاد می‌شود که از مثانه در تخلیه موثر جلوگیری می‌کنند، که در نتیجه باعث می‌شود فرد مرتب به دستشویی برود.   تراوش کم این مورد یکی از موضوعاتی است که هیچ کس دوست ندارد راجع به آن صحبت کند، اما خیلی از خانم‌ها، حتی خانم‌های جوان که هنوز زایمان نکرده‌اند، دچار بی اختیاری ادرار در مواقع اورژانسی ویا فشار می‌شوند. بی اختیاری فشاری، موقعیتی است که در آن ماهیچه‌های لگنی نمی‌توانند فشار افزایش حاصل از بعضی فعالیت‌ها را (دویدن، ژیمناستیک یا حتی عطسه و سرفه) کنترل کنند. و زمانی که لگن آنقدر ضعیف است که نمی‌توانند با آن نوع فشار مقابله کند، در نتیجه ناخواسته مقداری ادرار به بیرون تراوش می‌کند. مشکل مذکور بیشتر در خانمهایی که زایمان طبیعی سخت، ویا زایمانهای متعدد کرده باشد وجود دارد. بهترین راه حل این است که با انجام بعضی ورزش ها (که در آنها ماهیچه های لگنی منقبض و منبسط می‌شوند) ماهیچه های لگن را قوی ساخت. یکی دیگر از انواع بی اختیاری فشاری ادراری،نوع شدید آن آست که با سوء عملکرد مثانه مشخص می‌شود نه با ضعیفی ماهیچه‌ها. که در آن فرد متوجه نمی‌شود که زمان تخلیه می‌باشد.   ادرار همراه با سوزش اگر موقع ادرار کردن دردی را احساس می‌کنید، این یکی از نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری می‌باشد. این قبیل عفونت‌ها به طور غیر قابل باوری در بین افراد با نزدیکی زیاد و زنان یائسه شایع‌تر هستند. به دلیل اینکه آناتومی ‌خانم‌ها به گونه‌ای است که یک کانال ادراری نسبتا کوتاه در نزدیکی مهبل و راست روده قرار دارد، این نزدیکی راه را برای ورود باکتری به مجرای ادرار آسان می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند ظرف چند روز این عفونت‌ها را برطرف سازند. به خاطر آناتومی‌ آقایان، عفونت دستگاه ادراری در آنها کمتر است، اما در بعضی از آنها عفونت پروستات دیده می‌شود.  

رفع موهاي زائد با کمک مورچه ها

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲ خرداد 16:12 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

در بروشور استفاده از روغن مورچه که امروزه در بسياري از عطاري‌ها و فروشگاه‌های محصولات بهداشتي به راحتي يافت مي‌شود، آمده: «ماساژ روغن مورچه بر پوست عاري از مو که موهاي آن از ريشه در آمده موجب توقف رشد موهاي زائد و رفع هميشگي آنها مي‌شود. تنها کافي است به مدت 5 تا 6 روز اين روغن را سه بار در روز بر پوست‌تان ماساژ دهيد تا شاهد اثرات معجزه‌آساي آن باشيد.» بسياري از ما همين  جملات را هر بار در آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي اپيلاسيون از زبان مردم يا مسئولان آرايشگاه مي‌شنويم و وسوسه مي‌شويم با تهيه و تجربه روغن مورچه  براي هميشه از شر موهاي زائد که زيبايي و آراستگي ما را دستخوش تغيير قرار مي‌دهند، راحت شويم. اگر شما هم در گروه افرادي هستيد که تحت‌تاثير تبليغات تصور مي‌کنيد با روغن مورچه مي‌توانيد از شر موهاي زائد خود راحت شويد به توصيه‌ها و نکته‌هاي دکتر عليرضا عباسيان، متخصص طب سنتي درباره روغن مورچه و کاربرد آن توجه کنيد. درمان موي زائد با روغن مورچه ممکن نيست در منابع طب سنتي مانند تحفه حکيم مومن تبريزي و مخزن‌الادويه خراساني که قدمت 002 ساله دارند درباره روغن مورچه و خواص متنوع آن براي درمان بيماري‌ها مطالبي ذکر شده است. در بخشي از اين منابع به دو نوع روغن مورچه و خواص درماني کم‌نظير آن اشاره شده که يکي از آنها از روغن‌گيري مورچه در روغن گياه زنبق و خيري و ديگري از روغن‌گيري مورچه در روغن زيتون به دست مي‌آيد. اما در اين منابع درباره کاربرد اين نوع از روغن مورچه براي از بين بردن موهاي زائد اشاره‌اي نشده که آيا استفاده از اين روغن که اين روزها علاوه بر عطاري‌ها به‌شکل صنعتي و در بسته‌بندي‌هاي شکيل در فروشگاه‌هاي داخلي و خارجي به منظور از بين برنده موهاي زائد به مردم ارائه مي‌شود، چقدر مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد. نسخه سنتي براي موهاي زائد در برخی از متون سنتی  به اين موضوع اشاره شده که طِلا‌کردن مورچه‌هاي کشته شده روي پوست مي‌تواند به از بين رفتن موهاي زائد در بدن کمک کند. به اين ترتيب در زمان‌هاي قديم براي از‌بين‌بردن موهاي زائد، مورچه‌ها را مي‌کشتند و مي‌سابيدند و آنها را روي پوست مي‌ماليدند و مانع رشد موهاي زائد در بدن مي‌شدند. اين شيوه در شرايطي که فرد پيش از اين براي از بين بردن موهاي زائد خود از شيوه‌هاي ديگر استفاده نکرده باشد، در متون طبی توصيه شده است. در اين صورت فرد مي‌تواند به از بين رفتن موهاي زائد اميدوار باشد اما افرادي که پيش از اين روش‌هاي ديگر را تجربه کرده‌اند با تکرارکردن اين شيوه و طِلا‌کردن مورچه‌هاي سابيده شده روي پوست مي‌توانند براي از بين بردن موهاي زائد اقدام کنند. معجزه مورچه‌ها براي بهبود شنوايي يکي ديگر از خواص درماني روغن مورچه که از جوشاندن مورچه در روغن زيتون به دست مي‌آيد، درمان و بهبود وز وز گوش و افزايش شنوايي براي افرادي است که با کاهش قدرت شنوايي مواجه شده‌اند. درمانگران طب سنتي براي درمان اين عارضه به بيماران‌شان توصيه مي‌کردند که مقدار مشخصي از اين روغن  را درون گوش بچکانند و براي درمان اقدام کنند. البته اين نسخه از جمله نسخه‌هاي طبيعي و سنتي است که نياز به کار علمي و پژوهشي بيشتري دارد و بايد بررسي شود که چقدر ميزان اثرگذاري اين روغن زياد است. علاوه براين بايد به مخاطبان سيب سبز هشدار دهم که هرگز نبايد از داروهاي سنتي به صرف اينکه منشا طبيعي و گياهي دارند به صورت خودسرانه مصرف کنند. اين کار نياز به معاينه و بررسي دقيق وضعيت بيمار دارد. به عنوان مثال اگر فردي خودسرانه اين روغن را در گوشش بريزد چون احتمال وجود زخم يا پارگي کوچک و نامحسوس در گوشش وجود دارد، ممکن است موجب بروز عفونت و آلودگي در گوش و با اختلال‌هاي شنوايي در اين ناحيه رو به رو شود، بنابراين توصيه ما به مخاطبان اين است که هرگز بدون تجويز و مشورت با متخصص طب سنتي سراغ داروهاي طبيعي و گياهي نروند و آنها را بي‌رويه مصرف نکنند. تهيه روغن مورچه در اشکال صنعتي محال است امروز محصولات شيميايي مختلفي وجود دارد که از آنها براي از بين بردن موهاي زائد استفاده مي‌شود. در برخي از اين محصولات آهک و زرنيخ وجود دارد که استفاده از آنها براي تهيه محصولات موبر بسيار به صرفه است چون راحت تهيه شده و به وفور يافت مي‌شود، اما به نظر مي‌رسد که تهيه روغن مورچه و محصولاتي که از روغن مورچه تهيه مي‌شود چندان منطقي به نظر نمي‌آيد. ممکن است محصولاتي داخلي يا خارجي  در بعضي عطاري‌ها يا فروشگاه‌ها عرضه شود اما بايد ديد که چقدر مورچه بايد استفاده کرد تا روغن مورچه براي توليد محصولات صنعتي به دست آيد. پيدا‌کردن مورچه و پرورش‌دادن آن نيز با اين وسعت به نظر منطقي نمي‌آيد. با وجود اين ممکن است در بعضي عطاري‌ها روغن مورچه که به صورت سنتي تهيه شده باشد، يافت شود و افرادي باشند که در اين زمينه قابل اعتماد و امين باشند اما نکته اساسي اين است که استفاده از اين روغن‌ها نمي‌تواند به کاهش موهاي زائد بدن کمک کند چرا که در متون کهن طب سنتي نيز اشاره‌اي به کاربرد روغن مورچه براي از بين رفتن موهاي زائد نشده و صرفا از طلا‌کردن مورچه ياد شده است. طب مدرن درباره روغن مورچه چه مي‌گويد  برخي متخصصان طب مدرن بر اين باورند که استفاده موضعي از روغن مورچه مي‌تواند رشد موهاي زائد را به تعويق اندازد اما نمي‌تواند باعث از بين رفتن دائمي موهاي زائد شود زيرا اين روغن تنها مي‌تواند ساقه مو را از بين ببرد و ريشه مو همچنان سالم باقي مي‌ماند. اين گروه بر اين باورند که اسيد فرميک علاوه بر اين مي‌تواند تاثيري روي تغذيه پياز مو بگذارد و موجب كندي روند رويش موها شود. با وجود  اين گروهي ديگر از متخصصان پوست و مو وجود دارند که معتقدند استفاده از اين روغن هيچ تاثيري در کاهش موهاي زائد ندارد و کاري بي‌فايده است.  اين در حالي است که درمانگران طب سنتي ديدگاه متفاوتي دارند. آنها بر اين باورند که استفاده از روغن مورچه براي کاهش موهاي زائد باور غلطي است که ميان مردم رايج شده و اين خود مورچه و طلا‌‌ِ کردن و ماسک‌کردن آن روي پوست است که قابليت از بين بردن موهاي زائد را دارد نه روغن تهيه شده از آن. آيا تاثير روغن مورچه خارجي بيشتر است در ميان مردم باوري وجود دارد که استفاده از روغن مورچه خارجي تاثير زيادي در کاهش ميزان رويش موهاي زائد دارد. با جست‌وجويي ساده در يکي از موتورهاي جست‌و‌جو مي‌بينيد که روغن مورچه در ميان زنان اروپايي و آمريکايي شناخته شده است و آنها براي از بين بردن موهاي زائد از آن استفاده مي‌کنند. مصرف‌کنندگان روغن مورچه خارجي در نظرسنجي‌هاي مختلف از تاثير ماندگار روغن مورچه صحبت مي‌کنند و در اين باره مي‌گويند:  بعد از چهار تا پنج بار استفاده از روغن مورچه به مرور شاهد کاهش ميزان رويش موهاي زائد بوديم و نتيجه خوبي به دست آورديم. بر‌اساس آنچه روي کاتالوگ اين محصول نوشته شده روغن مورچه خارجي از تخم مورچه استخراج مي‌شود. شيوه استخراج اين روغن اينگونه است که تخم مورچه را پس از خشک‌کردن، آسياب مي‌کنند و روغن آن را که مايعي قهوه‌اي و قرمز رنگ است طي فرآيندي که در دماي 05 درجه سانتيگراد اتفاق مي‌افتد، استخراج مي‌کنند. روغن به دست آمده با اسانس‌هاي معطر خوشبو مي‌شود و مورد استفاده مردم قرار مي‌گيرد. حال بايد بررسي کرد و ديد توليدکنندگان اين محصول چگونه حجم بالايي از تخم مورچه را براي توليد و استخراج حجم انبوه روغن تهيه مي‌کنند! آيا استفاده روغن مورچه براي نوزادان مجاز است برخي مردم که صاحب نوزاد دختر پرمو مي‌شوند دل‌ نگران مي‌شوند که دخترشان در آينده مشکلات زيادي داشته باشد. اين گروه بر‌اساس همين باور قديمي و نادرست که روغن مورچه موهاي زائد را کم مي‌کند، اين روغن‌ها را تهيه مي‌کنند و به بدن کودک مي‌زنند. در‌حالي‌که ممکن است آنچه به نام روغن مورچه به آنها ارائه مي‌شود، واقعا روغن مورچه نباشد و ترکيبات ديگري داشته باشد که پوست نوزاد را دچار مشکل کند و عوارضي براي او به همراه داشته باشد. حتي اگر اين روغن، روغن مورچه باشد به دليل آنکه ممکن است مقدار قابل‌ملاحظه‌اي اسيد فرميک در آن وجود داشته باشد مي‌تواند موجب سوختن پوست يا ازبين رفتن ريشه موهاي نوزاد که به صورت کرک در آمده، شود و حتي پوست نوزاد را تيره و سياه رنگ کند.  

خارش گوش را جدی بگیرید

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲ خرداد 16:9 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

گاهی اوقات ممکن است عفونت در ناحیه گوش بیرونی باشد که به صورت کودک و زخم همراه با درد فراوان است که در صورت مشاهده ی آن می بایست به پزشک مراجعه و با دریافت آنتی بیوتیک آن را درمان کرد. عفونت گوش می تواند شنوایی را مختل کرده و موجب بروز علایمی از قبیل خارش، زخم و خونریزی شود. دکتر بابک یکتا پرست متخصص داخلی گفت:  عفونت و آسیب رسیدن به گوش می تواند مشکلات بسیاری را برای فرد به وجود آورد. وی ادامه داد: عفونت گوش داخلی از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا در قسمتی از گوش به نام مجاری نیم دایره که حاوی مایع خاصی است در متعادل نگه داشتن بدن نقش مهمی دارد و عفونت در این بخش می تواند تعادل بدن را از بین ببرد. وی افزود: گاهی اوقات ممکن است عفونت در ناحیه گوش بیرونی باشد که به صورت کودک و زخم همراه با درد فراوان است که در صورت مشاهده ی آن می بایست به پزشک مراجعه و با دریافت آنتی بیوتیک آن را درمان کرد. یکتا پرست اضافه کرد: عفونت گوش خصوصا بخش میانی و داخلی از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه می تواند شنوایی را مختل کرده و به علت مجاورت آن به مغز، عفونت به سرعت به آن منتقل شده و موجب مننژیت و عفونت درون جمجمه و یا حتی فلج شدن در فرد شود. وی گفت: هر گونه علائم از جمله ، درد، خون ریزی و خارش را نباید سطحی گرفت و با مشاهده هر گونه علایمی می بایست به پزشک مراجعه کرد و از خود درمانی پرهیز کرد. نکته: عفونت گوش می تواند حتی موجب عدم تمرکز و یا یاد گیری در فرد شود.

سرخی میوه‌ها در خدمت تختی شکم

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱ خرداد 17:2 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

میوه‌های قرمز رنگ برای سلامتی و بدن ما بسیار مفیدند. این میوه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که باعث جوانی پوست می‌شوند و به تناسب اندام ما کمک می‌کنند. تیتر را درست خوانده‌اید. میوه های قرمز رنگ برای تناسب اندام و داشتن شکمی تخت فوق‌العاده‌اند. توت فرنگی،گیلاس، آلبالو، شاه توت،تمشک، مورد صحرایی و غیره. این میوه‌های کوچک، خوش رنگ و خوشمزه شما را خوش اندام و شکمتان را آب می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این دنیای سرخ با خاصیت با ما همراه باشید. یک باور نادرست در مورد میوه‌های قرمز رنگ وجود دارد: این که این میوه‌های آبدار سرشار از قند هستند و یا اسید زیادی دارند. با این حال واقعیت این است که میوه‌های قرمز رنگ برای سلامتی و بدن ما بسیار مفیدند. این میوه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که باعث جوانی پوست می‌شوند و به تناسب اندام ما کمک می‌کنند. میوه‌های قرمز رنگ منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و پیری سلول‌ها مقابله می‌کنند. با این حال کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی‌اند. بدون شک معروف‌ترین و پرطرفدارترین میوه‌ی قرمز موجود توت فرنگی است. توت فرنگی حاوی 90 درصد آب است و برای همین خنکی و سبکی خاصی دارد. هر 100 گرم توت فرنگی فقط 30 کالری دارد و سرشار از ویتامین C است. از این گذشته همین میزان توت فرنگی حاوی گلوسید (قند) کمی در حد 5 تا 6 گرم می‌باشد. تمشک نیز جایگاه خوبی در بین میوه‌های قرمز رنگ دارد به خاطر این که کم کالری و سرشار از ویتامین C می‌باشد. با این حال تمشک یک فرقی با دوستان خود دارد آن هم فیبرهای موجود در آن است. تمشک سه برابر بیشتر از میوه های قرمز دیگرفیبر دارد. فیبر موجود در آن حتی بیشتر از انگور فرنگی سیاه می‌باشد. میوه‌های قرمز رنگ برای سلامتی و بدن ما بسیار مفیدند. این میوه‌ها حاوی ترکیباتی هستند که باعث جوانی پوست می‌شوند و به تناسب اندام ما کمک می‌کنند. انگور فرنگی سیاه نیز منبع ویتامین C محسوب می‌شود. در واقع هر 100 گرم انگور فرنگی سیاه حاوی 190 میلی‌گرم ویتامین C می‌باشد. این در حالی است که هر 100 گرم مورد صحرایی فقط 10 میلی‌گرم ویتامین C دارد. باید بدانید که خواص میوه‌های قرمز رنگ زیاد و بی‌شمار است. مسئله‌ی مهم خرید و نگه‌داری این میوه‌هاست. نگهداری طولانی مدت این میوه‌های ریز و خوش‌رنگ غیر ممکن است و باید خیلی زود مصرف شوند. حالا که فصل فصل این میوه های خوش‌رنگ است و به زودی بازار میوه پر می‌شود از گیلاس و شاه توت و غیره تا می‌توانید از خواص آن‌ها بهره‌مند شوید و گامی در جهت خوش اندامی خود بردارید. شاداب و تندرست باشید.

نظرات

نظرات :