تخم مرغ گیاهی به بازار آمد

۱۳۹۲ چهارشنبه ۳۰ بهمن 13:20 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان با استفاده از پشتوانه مالی یکی از ثروتمند ترین مردان آسیا توانستند تخم مرغ مصنوعی بسازند. این تخم مرغ در حال حاضر در نوعی سس مایونز در آمریکا به فروش می رسد و این شرکت در نظر دارد فروش این تخم مرغ را جهانی کند. این تخم مرغ مصنوعی که از گیاهان ساخته شده است می تواند در انواع غذاها از جمله کیک و سس مایونز به جای تخم مرغ معمولی مورد استفاده قرار گیرد.   این شرکت 23 میلیون دلار برای تولید این تخم مرغ مصنوعی هزینه کرده است. هدف اصلی از ساخت این تخم مرغ جایگزین کردن حیوانات با گیاهان است.   در ساخت این تخم مرغ از گیاهانی استفاده شده است که به آسانی رشد کرده و زمانی که با هم مخلوط می شوند، طعم طبیعی، ارزش غذایی و خواص تخم مرغ طبیعی را داشته باشند.   برای ساخت این تخم مرغ از 12 گونه گیاه از جمله یک نوع نخود که در حال حاضر به طور گسترده ای در کانادا رشد می کند، همچنین نوعی لوبیا از جنوب آسیا استفاده شده است.   به گفته کارشناسان با افزایش جمعیت در جهان، روش های نوین و اختراعاتی این چنین که کارآمد بوده و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد.   این شرکت آمریکایی که Hampton Creek نام دارد با استفاده از پشتوانه مالی لی کا- شینگ یکی از ثروتمند ترین مردان آسیا این تخم مرغ مصنوعی را ساخته است .

دلیل به خاطر آوردن و فراموش کردن رویاها کشف شد

۱۳۹۲ چهارشنبه ۳۰ بهمن 13:13 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   نتایج تحقیقات دانشمندان فرانسوی به این پرسش پاسخ می دهد که چرا برخی انسان ها خواب هایشان را به خاطر می آورند و برخی آنها را فراموش می کنند.   به گزارش از پایگاه خبری ساینس، محققان موفق شدند دو گروه انسان را در زمینه رویابینی دسته بندی کنند.  آنها بخشی از مغز را که مسوول یادآوری رویا ها است، کشف کردند. این بخش، تمپوروپاریتال نام دارد و فعالیت آن در افراد مختلف کاملا متفاوت است.  محققان در این تحقیق، دو گروه شرکت کننده را مورد بررسی قرار دادند. گروه نخست تاکید می کردند هیچ وقت خواب هایشان را به خاطر نمی آورند و گروه دوم معمولا خواب هایشان را به خاطر می آوردند.  دانشمندان دریافتند در گروه اول فعالیت بخش تمپوروپاریتال مغز ضعیف بوده و در واقع می توان گفت حافظه شان از توان کافی برای به خاطر سپردن خواب ها برخوردار نیست، ولی در گروه دوم فعالیت این بخش بسیار قابل توجه است. همچنین محققان دریافتند کسانی که به خوبی رویاهایشان را به خاطر می آورند در طول شب بیش از دوبار بیدار می شوند؛ در حالی که کسانی که رویاهایشان را به یاد نمی آورند خواب عمیق تری داشته و در طول شب کمتر بیدار می شوند. در نتیجه افزایش واکنش پذیری مغز این افراد می تواند به یادآوری رویاها کمک کند.  شرح کامل نتایج این تحقیق در نشریه Neuropsychopharmacology منتشر شده است.

بره موم زنبورعسل درپیشگیری ودرمان سرطان سینه اثرگذار است

۱۳۹۲ چهارشنبه ۳۰ بهمن 13:12 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  یکی ازمحققان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت:نتایج یک تحقیق علمی نشان می دهد که بره موم زنبورعسل در پیشگیری و درمان سرطان سینه اثرگذاراست.   بره موم( Propolis) یکی از تولیدات مهم جانبی زنبورعسل است که این حشره آن را از صمغ درختان جمع آوری و پس از فعل و انفعالاتی به ماده ضد عفونی کننده تبدیل و از آن برای ضدعفونی کردن سلول های پرورش نوزادان و سایر قسمت های داخل کندو استفاده می کند. ˈهوشنگ افروزان ˈروز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا با اشاره اینکه به ابتلا به سرطان یک فرایند چند مرحله ای بوده و دوره شروع آن طولانی اما پیش رونده است افزود:افزایش هزینه های درمان و رشد فزاینده سرطان در کشور موجب شده که در پاره ای موارد به مواد طبیعی بازدارنده ، کند کننده و مهارکننده سرطان مانند تولیدات زنبورعسل توجه شود. وی اظهار کرد: زنبور عسل حشره ای بسیار مفید است که در ایران به طور عمده از آن به عنوان جمع آوری کننده شهد گل ها برای تولید عسل استفاده می شود در صورتی که این حشره علاوه بر شهد از صمغ و رزین گیاهان برای تولید ماده ای دارویی و پر اهمیت به نام بره موم استفاده می کند.  افروزان گفت:این حشره حین تولید بره موم علاوه بر منابع گیاهی، تراوشات دیگری به صورت ماهرانه از داخل بدن خود به آن اضافه می کند، درزمان حاضر از این ماده ارزشمند در بسیاری از کشورها به عنوان دارو به اشکال قرص، کپسول، پماد و... استفاده می کنند. وی ادامه داد: ترکیبات کافییک اسید بره موم و استرهای آن و همچنین ترکیبات پلی فنولیک موجود در بره موم دردرمان غده های سرطانی از جمله سرطان سینه موثر است. این محقق تاکید کرد: نتایج تحقیقات مشترک انجام شده بین بخش زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات سرطان ایران و انیستو پاستور نشان می دهد بره موم در پیشگیری و درمان سرطان معده بر روی موش ها موثر بوده و این ماده دارای خاصیت ضد سرطانی است. وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت بره موم زنبورعسل درپیشگیری و درمان سرطان، باید گامهای موثری در این زمینه در کشور برداشته شود. افروزان گفت: درایران به صورت موردی یکی از بیماران که دارای غده سرطانی در سینه بود با استفاده از بره موم به مدت شش ماه تحت درمان قرار گرفت که نتایج درمان نشان داد، غده کوچک و درد بیمار کاهش پیدا کرده است که البته با یک مورد نمی توان نتیجه کلی برای تمام افراد گرفت. وی بیان کرد: با توجه به اینکه هزینه تولید داروهای شیمیایی وعوارض ناشی از آن در مقایسه با داروهای گیاهی بسیار گرانتر و پر مخاطره است ضرورت دارد نسبت به استفاده از تولیدات طبیعی به ویژه بره موم در درمان سرطان توجه بیشتری شود. طبق آمار ایران دارای حدود پنج میلیون کلنی زنبورعسل است که هر کلنی به طور میانگین سالانه می تواند 50 گرم بره موم تولید کند. ˈهوشنگ افروزانˈ از محققان و پژوهشگران موسسه تحقیقات علوم دامی کشور پیش ترموفق به تولید صابون ضدباکتری و ضد قارچ، تبدیل بره موم زنبورعسل به نانو و ابداع فرایند حل بره موم زنبورعسل در آب شد.

پیتزا به جنگ نورو ویروس‌ها می‌رود!

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۹ بهمن 13:55 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان آمریکایی دریافتند، یک ماده شیمیایی در پونه کوهی (اورگانو) موسوم به «کارواکرول» باعث از بین رفتن نورو ویروس‌ها در بدن موش می‌شود.    نورو ویروس مسئول 267 میلیون مورد گاسترو آنتریت حاد (التهاب معده و روده) در سراسر جهان است و این عامل بیماری‌زا از طریق تنفس، آب و مواد غذایی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.   نورو ویروس‌ها از چهار دهه قبل شناسایی شده‌اند، اما درمان خاصی برای مقابله با آن تولید نشده است؛ این ویروس باعث آلوده شدن سطوح جامد شده و در برابر بسیاری از مواد ضدعفونی کننده نیز مقاومت می کنند.   محققان دانشگاه آریزونا به سرپرستی دکتر «کلی برایت» در تحقیقات خود دریافته‌اند، پونه کوهی (اورگانو) - یکی از ادویه‌های مخصوص پیتزا - دارای ماده شیمیایی به نام کارواکرول (carvacrol) است که می‌تواند منجر به از بین رفتن نورو ویروس‌ها شود.   این ماده شیمیایی قادر به شکستن لایه پروتئین‌های اطراف ویروس شده و عامل ضد میکروبی دیگر نیز با نفوذ بداخل ویروس، اقدام به از بین بردن آن می‌کند.   کارواکرول هیچ گونه محصول فرعی یا گاز مضری تولید نمی‌کند و با توجه به عطر متمایز آن، قابلیت استفاده بعنوان ضدعفونی کننده در مدارس و بیمارستان‌ها را دارد.   دکتر «برایت» تأکید می‌کند: برای دستیابی به پتانسیل بالقوه ضدعفونی ‌کننده کارواکرول، تحقیقات بیشتر یباید انجام شود، اما می‌توان در آینده از این ماده شیمیایی بعنوان ضدعفونی کننده موادغذایی و حتی برای سطوح در ارتباط با سایر آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کرد که یک روش منحصربفرد در حمله به ویروس محسوب می‌شود.   پونه کوهی (اورگانو) یک ادویه غذایی بسیار خوش عطر و قوی محسوب می‌شود؛ مطالعات صورت گرفته در سال 2012 توسط محققان دانشگاه لانگ آیلند نشان می‌دهد، می‌توان از این چاشنی برای درمان سرطان پروستات استفاده کرد و ماده شیمیایی کارواکرول از خودکشی سلول‌ها پیشگیری می‌کند.   دکتر «سوپریا باوادکار» استادیار دانشگاه لانگ آیلند خاطر نشان می‌کند: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن پیتزا خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد و این خاصیت مرتبط با لیکوپن موجود در سس گوجه‌فرنگی عنوان می‌شد؛‌ اما تحقیقات جدید نشانگر نقش اساسی ادویه پونه کوهی در این زمینه است.   نتایج این مطالعه در مجله Applied Microbiology منتشر شده است.

بی‌خیال تلویزیون شوید! تأثیر شگفت‌آور کتابخوانی بر رشد مغزی و ازدواج موفق کودکان در آینده

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۹ بهمن 13:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد، خواندن مستمر کتاب و صحبت کردن والدین با نوزاد، به رشد مغزی کودک منجر شده و موفقیت تحصیلی، شغلی و زناشویی را در پی خواهد داشت.   تحقیقات نشان می‌دهد، کودکانی که ارتباط کلامی بیشتری با والدین و اطرافیان خود دارند، درک سریعتری از کلمات پیدا می‌کنند و این پردازش سریعتر واژه‌ها یکی از عوامل مهم در موفقیت تحصیلی محسوب می‌شود.   نوزاد مدت‌ها قبل از شروع به صحبت کردن، اقدام به جذب اطلاعات در خصوص زبان می‌کنند؛ بر این اساس هرچه نوزاد کلمات بیشتری از والدین و اطرافیان خود بشنود، مهارت بیشتری در پردازش سریعتر کلمات پیدا می‌کند.   پردازش کلمات عملکرد بسیار مهمی است که مغز را برای بررسی سریعتر کلمه بعدی آماده می کند.   تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، کودکان دو ساله با توانایی بالای پردازش سریع کلمات در سن هشت سالگی در مدرسه بسیار موفق هستند.   نتایج مطالعه دیگر نیز حاکی است، کودکانی که در دبستان عملکرد تحصیلی موفقی داشته‌اند، در آینده از تحصیلات دانشگاهی برخوردار بوده و موقعیت شغلی و ازدواج موفق‌تری دارند.   «آنه فرنالد» از محققان دانشگاه استنفورد تأکید می‌کند: صحبت کردن والدین با کودک بویژه خواندن کتاب در هنگام خواب باید با عادت دائمی تبدیل شود؛ این کار مانند تغذیه جسمی برای سلامت روح و رشد مغزی کودک بسیار مفید است و والدین باید این کار را از دوران نوزادی آغاز کنند.   این پژوهش نشان می‌دهد، تلویزیون هیچ کمکی به یادگیری زبان توسط کودک نکرده و والدین نقش اساسی در این زمینه ایفا می‌کنند.   نتایج این پژوهش در نشست سالانه انجمن پیشرفت علم در آمریکا ارائه شد.

10 شخصیت برجسته علمی 2013 از نگاه «نیچر»

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۹ بهمن 13:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مجله معتبر «نیچر» 10 شخصیت برجسته سال 2013 را در زمینه‌های مختلف علمی معرفی کرد.   گزارش حاضر به معرفی این شخصیت‌ها و دستاوردهای آنها پرداخته است.   فنگ ژانگ: استاد ویرایشگر دی‌ان‌ای   کشف یک مکانیسم برش‌دهنده دی‌ان‌ای که باکتری‌ها از آن برای محافظت از خودشان در مقابل ویروس‌ها استفاده می‌کنند، یکی از داغ‌ترین دستاوردها در تحقیقات زیست پزشکی سال 2013 لقب گرفت.   ژانگ، دانشمند علوم اعصاب و علاقه‌مند به توسعه ابزاری در این زمینه، یکی از اعضای اصلی تیم تحقیقاتی ارائه‌دهنده این مکانیسم بود. وی که محقق موسسه فناوری ماساچوست در کمبریج است، به همراه همکارانش از سیستمی موسوم به CRISPR/Cas برای ویرایش مقرون‌بصرفه، آسان و دقیق ژنوم‌ها استفاده کرد.   در ماه ژانویه گروه ژانگ نشان داد چنین سیستمی در سلول‌های یوکاریوتی کارآمد است. این سلول‌ها دارای هسته‌های متصل به غشا هستند و در حیوانات و گیاهان یافت می‌شوند. چنین موفقیتی، کارآیی این مکانیسم برای تغییر ژنوم‌های موش‌ها، موش‌های کور و حتی پریمات‌ها را با هدف کمک به انجام فرآیندهای تحقیقاتی، ارتقای مدلبندی بیماری‌های انسانی و طراحی درمان‌ها تایید کرد.   یافته‌های ژانگ و همکارانش توسط جورج چرچ در مدرسه علوم پزشکی هاروارد در بوستون، به طور مستقل تایید شدند.   ژانگ به دنبال ساخت کتابخانه ای ازCRISPRها است که بتواند هر نوع توالی را در ژنوم کامل یک ارگانیسم مطلوب حذف کند. این امر می‌تواند بررسی کارکرد دی‌ان‌ای غیرکدبندی‌کننده را آسان کند.   تانیا سیمونسلی: دشمن حق ثبت اختراع ژن   در سال 2005، تانیا سیمونسلی، نخستین مشاور علمی «انجمن آزادی‌های مدنی امریکا» (ACLU) وکیل ارشد این سازمان را با این موضوع شوکه کرد که شرکت‌ها در حال ربودن حق ثبت اختراع در بسیاری از ژن‌های انسانی هستند.   با این که ACLU واقع در نیویورک سیتی، نزدیک به یک قرن است آژانس‌های فدرال را برای نقض حقوق مدنی تحت پیگیری قرار می‌دهد، هرگز هیچ حق ثبت اختراعی را به چالش نکشیده بود. در اینجا، سازمان مظنون، «دفتر علائم تجاری و حق ثبت اختراع» آمریکا بود که به مدت 30 سال، حق ثبت اختراع ژن‌های انسانی را صادر می‌کرد.   سیمونسلی این فعالیت را به عنوان خطری برای حقوق افراد، در دسترسی به اطلاعات پزشکی‌شان و همچنین توانایی دانشمندان در انجام تحقیقات بر روی ژن‌ها می‌داند. طی چهار سال بعد، وی حقوق‌دانان را جهت پرونده‌سازی و شناسایی یک هدف مطلوب برای این پیگیری یاری کرد و کنسرسیومی از دانشمندان، بیماران و پزشکان را برای پیگیری یک شرکت در یوتا که در دفاع از حق ثبت اختراع دو ژن با خشونت رفتار کرده بود، مورد پیگرد قانونی قرار داد. این دو ژن با سرطان سینه مرتبط بودند.   در سازمان غذا و داروی امریکا، سیمونسلی بر روی تغذیه و پزشکی خصوصی متمرکز شده و در حال حاضر در ادارهسیاست علم و فناوری کاخ سفید روی علم پزشکی قانونی فعالیت می‌کند.   دبورا پرسوید: فاتح ویروس   در ماه مارس سال 2013، دبورا پرسوید خبر نوزاد مبتلا به اچ‌آی‌وی اهل می‌سی‌سی‌پی را اعلام کرد که تقریبا یک سال پس از توقف درمان، عاری از هر گونه ویروسی بود. پرسوید، ویروس‌شناس مرکز بالتیمور مرکز کودکان جان‌ هاپکینز است و به همراه همکارانش آزمایشات ژنتیکی را روی نوزاد می‌سی‌سی‌پی انجام دادند.   بیماری اچ‌آی‌وی مادر این نوزاد در طول دوران بارداری‌اش درمان نشده بود و پزشکی به نام «گی» در آزمایشات خود نشان داد این نوزاد پنج ماه پس از توقف دریافت داروهای تجویزشده‌ به وی، عاری از هر گونه ویروس اچ‌آی‌وی بود. گی از دوبرا و دیگر همکارانش کمک خواست و این دانشمندان پنج نمونه خون جداگانه را برای انجام آزمایش‌های اچ‌آی‌وی از نوزاد گرفتند و نتایج را بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که فوران اولیه داروهای این نوزاد، ویروس را از بین برده بود.   پرسوید به همراه تیمی از محققان در تلاش برای انجام آزمایش‌ دوزهای داروهای سنگین در نوزادان با خطر بالا هستند.   مایکل میر: در جستجوی زمین‌های خواهر   مایکل میر و تیم تحقیقاتی‌اش صدها سیاره فراخورشیدی را در طول دو دهه گذشته کشف کرده‌اند، اما در سال 2013، وی و همکارانش سیاره Kepler-78b را کشف کردند که تراکم واندازه‌اش، آن‌ را به نزدیک‌ترین کاندید شبه زمینی تاکنون تبدیل می‌کند. با این حال، میر که منجم دانشگاه ژنو سوئیس است، معتقد است یافتن یک دوقلوی واقعی زمین به زمان نیاز دارد.   گام بعدی یافتن سیاره‌ای زمین مانند اعلام شده که به اندازه‌ای از ستاره‌اش دور باشد که میزبان آب مایع و حیات است و میر معتقد است این کشف ظرف پنج سال آینده امکان‌پذیر است.   ناده‌ره‌و سانو: وجدان آب و هوا   زمانی که ناد‌ه‌ره‌و سانو در ماه نوامبر بیانیه‌اش را در گفتگوهای آب و هوای سازمان ملل خواند، از سرنوشت هموطنانش در توفان هایان فیلیپین بی‌اطلاع بود. وی می‌دانست توفان عظیمی که در نوع خود یکی از پرقدرتمندترین توفان‌ها بوده، می‌تواند منادی آنچه که نواحی ساحلی در آینده با آن روبرو خواهند شد، باشد.   خواسته وی درباره ادامه بحث‌ها درباره این موضوع و روزه 14 روزه‌اش موجب شد نمایندگان این گفتگوها در لحظات آخر با ادامه مذاکرات در اجلاس بعدی در سال 2015 در پاریس به توافق برسند.   سرعت پیشرفت بین‌المللی در خصوص گرم‌شدن جهانی بسیار کند است و علیرغم بیش از دو دهه مذاکرات، سطوح دی اکسیدکربن جوی در حال افزایش بوده و در ماه مه برای نخستین بار در هاوایی، تراکم متوسط روزانه به بیش از 400 ذره در میلیون رسید.   سانو مطمئن نیست بیانیه‌اش در این اجلاس به چه میزان تاثیر داشته، اما معتقد است توفان هایان توجه جامعه‌ بین‌المللی را در خصوص مباحث آب و هوا جلب کرده است. دانشمندان معتقدند اقیانوس‌های در حال گرم‌شدن، توفان‌های پرانرژی‌تر را بیشتر سوخت‌رسانی می‌کنند و سانو امیدوار است بیانیه وی و همکارانش به مولفه‌ای عمیق در این زمینه تبدیل شود.   ویکتور گروخوسکی: شکارچی شهاب‌سنگ   انفجار شهاب‌سنگ در سال 2013 بر فراز روسیه بدون هیچ گونه هشداری رخ داد. این شهاب‌سنگ قدرتمند که در 15 فوریه به جو زمین وارد شد، از ناحیه‌ای ‌از آسمان به کره خاکی رسید که برای تلسکوپ‌های زمین‌محور غیرقابل‌دسترسی بود و بنابراین منجمان را شگفت زده کرد.   گروخوسکی، دانشمند دانشگاه فدرال اورال روسیه، برای بیش از 30 سال شهاب‌سنگ‌ها را مطالعه کرده است. در روزهای بعد از این انفجار، وی با جدیت تمام در صدد محاسبه مسیر این شهاب‌سنگ و پیش‌بینی این موضوع برآمد که قطعات آن کجا فرود آمده بودند.   محاسبه مسیر این شهاب‌سنگ و وجود روزنه بزرگ در یخ دریاچه چلیابینسک، گروخوسکی را متقاعد کرد که این سنگ در آنجا سقوط کرده و زمانی که غواصان بستر گلی‌ دریاچه را در ماه اکتبر جستجو کردند، یک 570 کیلوگرمی را بازیابی کردند.   در حال حاضر هزاران قطعه از این شهاب‌سنگ در آزمایشگاه‌های سراسر جهان در حال تحلیل هستند و گروخوسکی معتقد است اندازه و آسیبی که این شهاب‌سنگ به بار آورده، دانشمندان را برای مطالعه شهاب‌سنگ‌های مشابه یا بزرگ‌تری که به سیاره ما برخورد کرده‌اند، ترغیب می‌کند.   هاولان چن: کارآگاه خط مقدم آنفلوآنزا   در اوایل ماه آوریل سال 2013، ویروس‌شناسان و مقامات بهداشت عمومی جهان چشمانشان را به چین دوختند، زیرا یک ویروس آنفلوآنزای مرغی در حال ظهور به نام H7N9 از طریق مرغ آلوده در حال انتقال به انسان بود و موجب بروز بیماری‌های شدید و مرگ و میر در تعدادی از موارد شده بود؛ همچنین موارد جدید در شانگهای و استان‌های مجاور ظاهر شده بودند.   در این میان، هاولان چن، رئیس «آزمایشگاه ملی ارجاع آنفلوآنزای مرغی چین»، خود و آزمایشگاهش را در خط مقدم تلاش‌ها برای جلوگیری از شیوع این بیماری یافت. این دانشمندان تمامی دیگر تحقیقاتشان را با هدف تمرکز و یافتن ریشه انتقال آن به انسان‌ها از پرندگان و دیگر حیوانات کنار گذاشتند.   کمتر از 48 ساعت پس از تایید این ویروس، چن و دیگر محققان «مرکز کنترل بیماری حیوانی» شانگهای حدود 1000 نمونه‌ از خاک، آب، مرغداری‌ها و بازارهای مرغ زنده را در شانگهای و دیگر استان‌های مجاور جمع‌آوری کردند و دریافتند حدود 20 مورد از مرغ‌های بازارهای زنده شانگهای آلوده به ویروس مزبور بودند.   به دنبال این کشف، مقامات به سرعت این بازارها را در شهرها بستند و به دنبال آن، نرخ آلودگی‌های جدید به شدت کاهش یافت و این پاسخ سریع و شفاف چین به شدت مورد تمجید جهانیان قرار گرفت.   شوخرات میتالیپوف: استاد شبیه‌سازی‌کننده   از سال 2007، میتالیپوف، زیست‌شناس تولیدمثل در دانشگاه بهداشت و علوم اورگون لهستان، به دنبال خلق سلول‌هایی با پتانسیل درمان هر نوع بیماری بوده است. این سلول‌ها، سلول‌های بنیادی خاص بیمار تولیدشده از جنین‌هایی هستند که از سلول‌های پوست خود بیمار شبیه‌سازی شده‌اند. وی اواخر سال 2013 موفق به شبیه‌سازی چهار خط سلولی با انتقال هسته‌ها به درون تخم‌های اهداکننده شد.   میتالیپوف اکنون به دنبال تایید دولت برای آغاز آزمایش‌های بالینی با روش مشابهی (انتقال میتوکندری) در زنانی است که امیدوارند کودکانی عاری از بیماری‌های میتوکندری داشته باشند. وی همچنین در حال مقایسه سلول‌های بنیادی مشتق‌شده از جنین‌های شبیه‌سازی‌شده با سلول‌های مشتق‌شده از سلول‌های بازبرنامه‌ریزی‌شده بزرگسال است.   کاترین کلانسی: نگهبان تجاوز   کاترین کلانسی، مردم‌شناس دانشگاه ایلینوی، پس از آگاهی از این موضوع که یکی از دوستانش در سایت کاری این دانشگاه توسط یکی از همکارانش مورد تجاوز قرار گرفته بود، درصدد مطرح کردن موضوعاتی از این دست در رسانه‌ها برآمد. وی به همراه دیگر همکارانش در دانشگاه‌های مختلف خواستار جمع‌آوری‌ داده‌های بیشتر در این زمینه شد. آن‌ها از دانشمندان مردم‌شناس زیستی خواستند تجاربی از این دست را از طریق یک همه‌پرسی وب‌محور به اشتراک بگذارند.   در آوریل سال 2013، تیم کلانسی در یک سمپوزیوم اخلاقی طی نشستی در «اتحادیه انسان‌شناسان فیزیکی» در تنسی امریکا اعلام کرد 59 درصد از 124 شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی اظهارات نامناسب جنسی را شنیده بودند و 18 درصد نیز در سایت کاری مورد آزار و تجاوز جنسی قرار گرفته بودند.   تیم علمی دریافت در این میان، دانشجویان دختر جوان قربانی بودند و مردان مسن‌تر معمولا متجاوز بودند و این تجاوز جنسی عمدتا توسط کارکنان دانشگاه و اساتید و نه کارگران محلی که برای سایت استخدام می‌شدند، صورت می‌گرفت.   زمانی که کلانسی تمامی رشته‌های دارای دارای سایت کاری را از باستان‌شناسی تا جانورشناسی بررسی کرد، نتایج حاصله یکسان بود. این نتایج، جامعه انسان‌شناسی را شوکه کرد و ظرف چند روز جامعه انسان‌شناسی امریکا بیانیه‌ای اعلام کرد و سیاست بردباری صفر را برای تجازو جنسی اتخاذ کرد. دیگر جوامع حرفه‌ای دیگر نیز این پیگرد را در سیاست‌های مشابهی پی‌گرفتند.   هنری اسنایت: پرستشگر خورشید   در سال 2013، هنری اسنایت، فیزیکدان دانشگاه آکسفورد انگلستان، محققان مواد را با افزایش قابل‌توجه کارآیی سلول‌های خورشیدی با نیمه‌رساناهای پروسکایت (perovskite) شگفت‌زده کرد.   محققان دیگر چندین سال است از این مواد برای ساخت ابزار فتوولتائیک پیجیده با کارآیی پایین‌تر استفاده کرده‌اند، اما اسنایت متوجه شد می‌توان آنها را به شکلی بسیار خالص‌تر و ارزان‌تر مهار کرد.   بخش عمده سلول‌های خورشیدی در جهان به سیلیکون متکی هستند و تقریبا 17 تا 25 درصد نوری را که روی آنها می‌افتد، به الکتریسیته تبدیل می‌کنند، اما بدنه ضخیم سیلیکونی آنها امکان ساخت این سلول‌ها را هزینه‌بر می‌کند و سلول‌های خورشیدی دارای فیلم نازک که حاوی سیلورهای نازک‌تر هستند، ارزان‌تر اما کارآیی آ‌نها پایین‌تر است. با این حال، سلول‌های پروسکایت اسنایت ویژگی‌های هر دوی این‌ها را ترکیب می‌کند.   سلول اسنایت که از کلروید یدی سرب متیل‌آمونیوم ساخته شده، از پیش دارای کارآیی 15 درصد است و اسنایت مدعی است با تغییر تعادل کلروید، سلول‌های پروسکایت می‌تواند رقیب 29 درصد به دست آمده توسط سلول‌های آرسنید گالیم بلوری باشند که در بسیاری از ماهواره‌ها به کار می‌روند و استفاده گسترده از آنها بیش از اندازه گران است. ساخت سلول‌های پروسکایت آسان بوده و تولید آن‌ها نیازمند روشهای ساده است.   گفته می‌شود، تولیدکنندگان سلول‌های خورشیدی به پروسکایت علاقه نشان داده‌اند و این سلول‌ها در مرحله تجاری‌سازی هستند.

کشف مواد شیمیایی درعطرها که برهورمون های بدن تاثیر می گذارند

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۸ بهمن 13:20 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که برخی عطرها حاوی مواد خطرناک شیمیایی هستند که می تواند بر هورمون های بدن تاثیر بگذارد.    یک سازمان مردم نهاد حافظ محیط زیست در استرالیا به نام ˈگلوبال 2000 ˈ با مطالعه بر روی 53 عطر و دئودرانت هایی که مردها بعد از تراشیدن ریش خود از آن استفاده می کنند (افتر شیوها)، متوجه شدند که 6 نوع از این عطر ها و افتر شیوها حاوی مقادیر زیادی ماده خطرناک شیمیایی فتالات دی اتیل (DEP) است که بر هورمون های بدن تاثیر می گذارند. نماینده این سازمان در یک نشست خبری در وین اعلام کرد: نتایج این مطالعه نشان داد که در برخی رایحه ها تمرکز زیادی از DEP وجود دارد.  سازمان مردم نهاد گلوبال 2000 در مورد عوارض جانبی بالقوه استفاده از این ماده شیمیایی افزود: زمانی که عطر بر روی پوست استفاده می شود ، از طریق پوست وارد جریان خون می شود و موجب بروز مشکلاتی همچون ناباروری برای مردان و زنان، افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان بیضه و سرطان پروستات می شود.  این ماده شیمیایی همچنین می تواند باعث ابتلا به بیماری های متابولیک مانند دیابت و چاقی شود. از سوی دیگر پروفسور ˈآندرس لیسچکاˈ مدیر بیمارستان اطفال گلانزینگ در وین گفت : این مواد شیمیایی به ویژه برای زنان باردار خطر ناک است زیرا می تواند وارد جریان خون شود و بر جنین در حال رشد تاثیر بگذارد. با این حال گلوبال 2000 اعلام کرد: جای خوشحالی است که اکثر رایحه ها حاوی این ماده شیمیایی نیستند اما در عین حال هشدار دارد که سایر رایحه ها حاوی تمرکز نسبتا زیادی از این ماده خطرناک شیمیایی هستند. هلموت بورتسچر متخصص شیمی زیستی در گلوبال 2000 اعلام کرد: باید برای پیشگیری از استعمال عطرهایی که حاوی این ماده خطرناک شیمیایی هستند، سریعا اقدام کرد. وی همچنین از مقامات سلامت و محیط زیست استرالیا درخواست کرد تا در این زمینه اقدام فوری انجام دهند.

مواد شیمیایی مضر برای مغز کودکان

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۸ بهمن 13:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان فهرست جدیدی از مواد شیمیایی را منتشر کردند که بر مغز کودکان تاثیر منفی می گذارد.   به گزارش از هلث، محققان دانشکده پزشکی هاروارد، دانشکده پزشکی نیویورک و دانشگاه دانمارک با انتشار مقاله ای اعلام کردند: یکی از دلایل اختلال در رشد ذهنی کودکان، افزایش میزان استفاده از مواد شیمیایی صنعتی است. محققان در سال 2006 پنج ماده شیمیایی خطرناک برای مغز کودکان را معرفی کردند که این مواد عبارت بودند از سرب، متیل مرکوری، بی فنیل های پلی کلرینه (موجود در ترانسفورماتور الکتریکی، موتور و خازن)، آرسنیک (موجود در مواد نگه دارنده چوب و آفت کش موجود در آب و خاک) و تولوئن (مورد استفاده در تهیه بنزین و همچنین در نازک رنگ و چرم). قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی با تغییر در تکامل عصبی جنین و نیز عملکرد ضعیف در مدرسه، اختلالات عصبی و کاهش آی کیو IQ در کودکان سن مدرسه ارتباط دارد. اما در آزمایش هایی که در سال های اخیر انجام شد 6 ماده ای که قبلا کاملا بی خطر بودند نیز در فهرست مواد خطرناک قرار گرفتند. از جمله موادی که به تازگی در فهرست مواد خطرناک قرار گرفته اندمی توان به فلور اشاره کرد که در برخی کشورها به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان به آب آشامیدنی اضافه می شود. از دیگر مواد شیمیایی که به تازگی در فهرست مواد شیمیایی خطرناک برای مغز کودکان قرار گرفته اند می توان به منگنز، تترا کلر اتیلن، دی کلرودیفنیل تریکلرو اتان، کلروپریفوس و پولی برومینه دی فنیل اترها اشاره کرد. به گفته محققان، منگنز که در آب آشامیدنی یافت می شود می تواند موجب کاهش نمرات ریاضی و افزایش بیش فعالی در کودکان شود در حالی که قرار گرفتن در معرض فلور که آن نیز در آب آشامیدنی وجود دارد می تواند به کاهش هفت نمره در بهره هوشی کودکان منجر شود. آنها افزودند: بقیه مواد شیمیایی که در حلال ها و آفت کش ها یافت می شود، به کاهش رابطه اجتماعی کودکان و افزایش رفتارهای پرخاشگرانه در آنها منجر می شود. محققان اعلام کردند: ایجاد یک نهاد بین المللی برای بررسی ضررهای همه مواد شیمیایی جدید و صدور مجوز استفاده از آنها در صنایع ضرورت دارد.  آنها تاکید کردند که افزایش تعداد مواد خطرناک برای مغز کودکان نشان می دهد که افراد در استفاده از این مواد باید محتاط باشد.

تولید سیب‌زمینی تراریخته مقاوم در برابر بیماری

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۸ بهمن 13:16 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 نخستین سیب‌زمینی اصلاح ژنتیکی شده (GM) با مقاومت 100 درصدی در برابر بیماری بادزدگی بزودی در انگلیس به مرحله تولید می‌رسد.   بادزدگی سیب‌زمینی (potato blight) یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های سیب‌زمینی محسوب می‌شود که ابتدا در اروپا و آمریکا و سپس در سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرد و باعث بروز قحطی شدید سال 1854 در ایرلند شد.   عامل این بیماری نوعی قارچ به نام Phytophthora infestans است.   محققان آزمایشگاه سینزبری (Sainsbury) در نورفولک در قالب یک پروژه سه ساله، ژن های سیب‌زمینی وحشی آمریکای جنوبی را به سیب‌زمینی معمولی پوست قرمز دزیره (Desiree) افزودند؛ با افزودن این ژن‌ها، سیب‌زمینی دزیره بطور کامل در برابر بیماری بادزدگی مقاوم شد.   نتایج آخرین مطالعه که در مجله Royal Society منتشر شده نشان می‌دهد، 100 درصد گیاهان دستکاری ژنتیکی نشده در یک آزمایش به بیماری بادزدگی دچار شدند، اما گونه جدید دستکاری شده از مقاومت کامل در برابر این بیماری برخوردار است.   محققان امیدوارند که از این فناوری برای تولید گونه سیب‌زمینی Maris Piper که 15 درصد مزارع زیر کشت انگلیس را تشکیل می دهد، استفاده کنند.   با این حال منتقدان معتقدند که دستکاری ژنتیکی محصولات کشاورزی برای تولید محصولات مقاوم در برابر آفت‌ها به اکوسیستم طبیعی صدمه زده و برای سلامت انسان نیز مضر است.   در حال حاضر سیب‌زمینی تراریخته مقاوم در برابر بیماری بادزدگی در انگلیس تولید می‌شود و منتقدان این اقدام را هدر دادن سرمایه و وقت عنوان می‌کنند.   بر اساس قانون تمامی محصولات غذایی و کشاورزی تراریخته (GM) باید دارای برچسب مخصوص باشند.

غذاهای سرشار از روی سبب بروز آرتروز می شوند

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن 13:49 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  نتایج تحقیقات محققان کره جنوبی نشان می دهد غذاهای غنی از روی می تواند موجب بروز آرتروز شود.   به گزارش از پایگاه خبری دیلی میل، غذاهای غنی از روی مانند غذاهای دریایی، کاکائو و مرغ می تواند سبب بروز آرتروز شوند. به گفته محققان غضروف ها با تغییرات مولکولی ناشی از روند جایگزینی عنصر روی در بدن از بین می رود. با از بین رفتن غضروف ، استخوان ها با یکدیگر در تماس قرار می گیرند و این مساله موجب درد، تورم و خشکی استخوان ها و ایجاد آرتروز می شود . نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که آسیب بافتی مربوط به آرتروز به واسطه وجود روی در داخل سلول های غضروف ایجاد می شود. به گفته محققان پروتئینی به نام ZIP8 حمل و نقل روی در داخل این سلول ها را بر عهده دارد و این پروتئین توالی مولکولی را برهم می زند و موجب تخریب بافت غضروف در موش ها می شود. محققان می گویند نتایج این تحقیقات در ارایه روش های درمانی برای بیماری آرتروز بسیار موثر است . جانگ سو چون از موسسه علم و صنعت گوانگجو در کره جنوبی در این مورد گفت: هنوز شواهد واضحی از نقش روی در بروز آرتروز وجود ندارد. اما در این مطالعه، ما مجموعه ای از وقایع مولکولی شامل هجوم روی به سلول ها تا تخریب غضروف را بررسی کردیم. دانشمندان با بررسی موش های مبتلا به آرتروز مشاهده کردند سطح پروتئین ZIP8 که در غشای پلاسمایی سلول های غضروف تعبیه شده است و در حمل و نقل روی در داخل این سلول ها از محیط خارج نقش دارد، افزایش غیرطبیعی دارد. آزمایش های ژنتیکی روی موش ها نشان داد که این مسیر روی (ZIP8 - MTF1) نقش کلیدی در تخریب غضروف و بروز آرتروز دارد. دانشمندان امیدوارند که این یافته جدید به کشف و توسعه سریع داروهای نوین برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری ناتوان کننده بیانجامد. بیماری آرتروز یکی از شایع ترین موارد بیماری آرتریت است و سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می شوند.  

پیش بینی طول عمر کرم ها؛ راهی برای پیش بینی عمر انسان

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن 13:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان چینی به روشی برای پیش بینی طول عمر کرم ها دست یافتند. آنها امیدوارند بتوانند از این روش در آینده برای پیش بینی مدت زمان زندگی انسان بهره گیرند.   به گزارش از پایگاه خبری دیلی میل، دانشمندان ادعا می کنند با تجزیه و تحلیل فعالیت در میتوکندری که بخش تولید انرژی در سلول است، می توان طول عمر یک موجود زنده را پیش بینی کرد. یافته های این مطالعه جدید که در نشریه طبیعت (Nature) به چاپ رسیده است، نشان می دهد که طول عمر یک موجود زنده تا حد زیادی در اوایل دوران بلوغ قابل پیش بینی است. کرم های لوله ای معمولا حدود 21 روز زندگی می کنند و در روز سوم پس از تولد در اوج تناسب اندام برای تولید مثل قرار دارند. محققان موسسه ملی علوم زیستی پکن در چین در این مطالعه پروتئین هایی را به این کرم های اضافه کردند تا به محض شناسایی آسیب در میتوکندری از خود نور بتابانند. آنها دریافتند تعداد میتوفلش ها (mitoflashes) ها ( نوری که از میتوکندری تابیده می شود) که ناشی از وجود رادیکال های آزاد است، می تواند طول عمر سلول را پیش بینی کند. نتایج تحقیقات نشان داد کرم ها با فعالیت میتوفلش کمتر، مدت زمان بیشتری زندگی کردند، در حالی که کرم ها که با فعالیت میتوفلش بیشتر، قبل از 21 روز از بین رفتند. دانشمندان معتقدند تشکیل رادیکال های آزاد که بر اثر سوخت و ساز سلولی به وجود می آیند، یکی از عواملی است که به همراه روند پیری سلول دیده می شود.

با الهام از شیردهی میمون‌های مادر ممکن می‌شود: تولید شیرخشک بر اساس جنسیت نوزاد

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن 13:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان آمریکایی دریافتند، بدن برخی حیوانات از جمله میمون بطور شگفت‌انگیزی بر اساس جنسیت نوزاد، اقدام به تولید سفارشی شیر می‌کند که این نکته می‌تواند در تهیه فرمول شیرخشک برای نوزاد انسان نیز در نظر گرفته شود.    شیر مادر از ترکیب استاندارد و مناسبی برای کودک برخوردار است و نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، سالم‌تر بوده و در سال نخست زندگی کمتر به مشکلاتی مانند اسهال، گوش درد، پنومی (ذات الریه) و در سال‌های بعد به آسم یا چاقی مبتلا می‌شوند.   اما کیفیت شیر مادران با تغذیه نامناسب یا نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند، چندان مطلوب نیست و باید تغییراتی در فرمول شیرخشک ایجاد شود.   محققان دانشگاه هاروارد کیفیت شیر میمون‌های نژاد رزوس (rhesus) را مورد بررسی قرار داده و دریافتند، ارتباط مستقیمی بین جنسیت نوزاد و کیفیت شیر مادر وجود دارد.   بدن میمون بطور شگفت‌انگیزی بر اساس جنسیت نوزاد، اقدام به تولید سفارشی شیر می‌کند و زمانیکه بچه میمون نر باشد، شیر غنی از چربی و پروتئین در بدن مادر تولید می‌شود.   اما در زمان تولد بچه میمون ماده، حجم شیر مادر بطور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند که این شیر حاوی کلسیم بیشتری بوده و برای استخوان‌سازی حیوان بسیار مفید است.   در ادامه تحقیقات محققان دانشگاه ایالتی کانزاس، وضعیت تولید شیر در 1.5 میلیون رأس گاو هولشتاین را مورد بررسی قرار دادند؛ برخلاف میمون، گوساله بسرعت از گاو مادر جدا می‌شود، با این حال میزان شیر گاوهایی که گوساله ماده بدنیا آورده‌اند حدود 1.6 درصد افزایش پیدا می‌کند.   دکتر «کتی هیند» از محققان دانشگاه هاروارد تأکید می‌کند: تفاوت در کیفیت شیر این حیوانات نشانگر تفاوت در نیازهای متفاوت دو جنس نر و ماده است.   به گفته «هیند»، باتوجه به کیفیت پایین شیر برخی مادران (بدلیل تغذیه نامناسب) و برای تأمین اصلی‌ترین نیاز نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند، فرمول شیر خشک باید بر اساس جنسیت نوزاد متفاوت باشد.   نتایج در نشست سالانه انجمن پیشرفت علم آمریکا ارائه شد.

تولید بتن زیستی از ادرار

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن 13:45 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 سامانه قابل‌حمل جدید از شن، باکتری‌ها و ادرار برای تولید بتن زیستی استفاده می‌کند.    تولید انرژی و کمبود مواد خام در سراسر جهان به یک موضوع نگران‌کننده تبدیل شده و «پیتر تریمبل» طراح، شیوه‌ای نوین را برای برخورد با چنین موضوعی در پیش گرفته است.   سامانه معرفی‌شده توسط وی به نام «دیوپ»، ماشینی قابل‌حمل است که از مخلوط شن، باکتری‌ها و ادرار برای خلق ماده‌ای موسوم به «سنگ زیستی» (biostone) استفاده می‌کند؛ وی امیدوار است در آینده بتوان از این سیستم برای تولید هر ماده‌ای بهره گرفت.   ماده‌ جدید تولیدشده نه تنها دوستدار محیط زیست است، بلکه می‌توان برای ساخت ساختمان‌ها در کشورهای در حال توسعه و نواحی دوردست به راحتی آجر از آن استفاده کرد.   به ادعای تریمبل، شیوه تولید میکروبی مورد استفاده توسط «دیوپ» امکان جایگزین‌کردن روش‌های کنونی تولید را با فرآیندهای زیستی کارآمد مهیا می‌سازد. این روش، کامپوزیت‌های معدنی را در دماهای زیستی شکل می‌دهد و سنگ زیستی حاصل با بتن قابل مقایسه است و در عین حال، تولید آن هیچ نوع گاز گلخانه‌ای تولید نمی‌کند.   بتن مسئول تولید پنج درصد انتشارات دی اکسیدکربن ناشی از فعالیت‌های بشری است و ماده زیستی جدید گامی اساسی به سوی مسیر درست کاهش انتشاراتی از این نوع به شمار می‌آید.

ارتباط اضافه وزن با مشکلات حافظه، احساسات و اشتها کشف شد

۱۳۹۲ شنبه ۲۶ بهمن 13:12 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان مرکز پزشکی سانی (SUNY Downstate Medical Center) در آمریکا می گویند داشتن اضافه وزن به تغییرات مغزی که با حافظه، احساسات، و اشتها در ارتباط است، مرتبط است.    پایگاه خبری یورک آلرت: به گفته محققان داشتن اضافه وزن موجب کاهش سطح مولکولی که در هیپوکامپ مغز واقع است، می شود.  این مولکول نشان دهنده سلامت سلول های مغزی است و در حافظه، یادگیری و احساسات، و به احتمال زیاد در کنترل اشتها نقش دارد. در این تحقیق، دانشمندان این مولکول را که مولکول ان – استیل- آسپارتات (NAA) نام دارد، با استفاده از تصویربرداری ( MRI ) مورد مطالعه قرار دادند.  نتایج این تحقیق نشان داد شرکت کنندگان در این مطالعه که اضافه وزن داشتند، در مقایسه با افراد با وزن طبیعی از سطوح پایین تر (NAA) برخوردار بودند. این نتایج مستقل از سن، جنس، و تشخیص های روانپزشکی بود. شرح کامل نتایج این مطالعه در نشریه (Neuroimage ) منتشر شده است.

جدیدترین روش تشخیص سرطان با استفاده از عینک اشعه x

۱۳۹۲ شنبه ۲۶ بهمن 13:11 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشگاه واشنگتن با استفاده از فناوری اشعه x موفق به ساخت عینکی شده اند که به جراح کمک می کند تا سلول های سرطانی را ببیند.   به گزارش از ساینس، این فناوری شامل یک سیستم ویدئویی پیشرفته، یک نمایشگر قابل نصب بر روی سر و یک عملگر مولکولی است که سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد و به آنها متصل می شو. سلول های سرطانی از پشت عینک به رنگ آبی دیده می شوند. استفاده از این روش، میزان خطای جراح را هنگام خارج کردن تومور از بدن به حداقل کاهش می دهد؛ چراکه تشخیص بافت های سالم از سرطانی به آسانی صورت می گیرد. عینک تشخیص سرطان در اوایل هفته گذشته برای اولین بار در جراحی تومور سرطانی یک بانوی مبتلا به سرطان سینه مورد استفاده قرار گرفته است.  مدیر این پروژه تحقیقاتی در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته است که در تلاشیم تا با توسعه این عینک، از آن در تمام عمل های جراحی در سراسر دنیا استفاده کنیم تا استرس بیمار را از عمل جراحی و برداشتن اندام سرطانی به حداقل کاهش دهیم.  بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سرطان دومین عامل مرگ و میر در آمریکاست.

مصرف ویتامین C خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد

۱۳۹۲ شنبه ۲۶ بهمن 13:10 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان می گویند که مصرف میوه و سبزی های حاوی ویتامین C مانند پرتقال، انبه، فلفل، کلم بروکلی و توت فرنگی خطر بروز سکته مغزی را کاهش می دهد.   به گزارش از شینهوا، پژوهشگران در این تحقیقات پرونده پزشکی و شرایط سلامت یک گروه 65 نفره از افرادی را که سابقه سکته مغزی و یا انسداد رگ های مغز داشتند با یک گروه 65 نفره از افراد سالم، مقایسه کردند. طبق نتایج این تحقیقات، کمبود ویتامین C در بدن یکی از عوامل خطرآفرین در بروز شدیدترین نوع سکته مغزی ( سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز ) است . فشار خون بالا، اضافه وزن زیاد و مصرف نوشیدنی های الکلی از دیگر عوامل خطرآفرین در بروز این نوع از سکته مغزی هستند. به گفته محققان، ویتامین C فشار خون را تنظیم می کند و مزایای دیگری همچون تولید کلاژن ( پروتئین موجود در استخوان ها، پوست و بافت های بدن )دارد. مطالعاتی که پیش از این توسط محققان انجام شده است ، نشان می داد که کمبود ویتامین C با ابتلا به بیماری قلبی ارتباط دارد. نتایج این تحقیق قرار است در نشست سالانه American Academy of Neurology ارایه شود.

تشخیص هویت از طریق موم گوش

۱۳۹۲ شنبه ۲۶ بهمن 13:9 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان مرکز حواس شیمیایی مونل سنتر (Monell Center) در آمریکا می گویند موم گوش هر فرد مانند بوی زیر بغل می تواند اطلاعات شخصی وی را ارایه دهد.   به گزارش از پایگاه خبری دیلی میل، همچنین بررسی موم گوش نشان می دهد فرد چه غذایی مصرف کرده است و کجا بوده است.  دکتر جورج پرتی یکی از محققان شیمی آلی در این مرکز و نویسنده ارشد این مقاله در این باره گفت: تحقیقات قبلی ما نشان داده بود که بوی زیر بغل می تواند اطلاعات فراوانی در مورد یک فرد، از جمله هویت شخصی، جنسیت و وضعیت سلامت فرد به ما بدهد. تحقیقات جدید نشان می دهد موم گوش نیز همین خصوصیت را دارد. محققان با بررسی موم گوش 16 مرد سالم و حرارت دادن آن به مدت 30 دقیقه، 12 ترکیبات آلی فرار (VOCs ) را در آن کشف کردند. به گفته آنها تجزیه و تحلیل ترکیبات به روش شیمی آلی تحلیلی نشان می تواند اطلاعاتی مربوط به هویت شخصی، جنسیت و وضعیت سلامت هر فرد ارایه دهد. همچنین آنها دریافتند که مقدار این ترکیبات بین مردمان آسیای شرقی و سفیدپوستان متفاوت است. دانشمندان این مرکز در حال طراحی آزمایشات جدیدی هستند که با استفاده از موم گوش بتوانند هویت فرد را اثبات کرده و بتوانند به سادگی با نگاه کردن به گوش هویت افراد را تشخیص دهند. موم گوش مخلوطی از ترشحات غدد تخصصی عرق با مواد چرب حاصل از غدد چربی گوش است.

طراحی روش های جدید برای تشخیص بیماری های عفونی

۱۳۹۲ شنبه ۲۶ بهمن 13:8 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان روسی روش های جدیدی را برای تشخیص بیماری های عفونی طراحی کردند که قرار است این روش های علمی تاپایان سال میلادی جاری به ثبت برسد.   به گزارش از صدای روسیه ، با استفاده از یکی از این روش ها می تواند انواع گریپ در جهان و دلایل آن را مشخص کند.  متخصصان مرکز وکتور ( مرکز علمی دولتی ویروس شناسی و فناوری بیولوژی نوسیبیرسک) این روش های علمی را ارایه کردند و با استفاده از این روش ها عفونت های خطرناک مرگبار شامل تب نیل غربی، آنسفالیت ژاپنی، تب زرد ، تب کنگو و آنسفالیت کنه را تشخیص دهند. الکساندر ریژیکوف یکی از محققان مرکز وکتور در این مورد گفت: مهم این است که در این روش ها مقدار کمی نمونه برای تشخیص کافی است . سرعت تعیین واکنش فقط چند ساعت طول می کشد. با استفاده از یکی از این روش ها 16 آنالیز در یک قطره خون و یا نمونه خلط انجام می شود. متخصصان وکتور از طرح تشخیص ویروس آنفلوآنزای مرغی نیز خبر دادند.  در سال گذشته دهها نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.  این بیماری بیشتر در مناطق جنوبی چین شایع شده بود . مرکز وکتور یکی از بزرگترین مراکز ویروس شناسی روسیه است که در حوالی شهر نوسیبیرسک واقع شده است. متخصصان این مرکز پیش از این تستی را برای ویروس ایدز و هپاتیت B طراحی کردند . همچنین واکسن ضد هپاتیت A (نوع اول) را ساختند.

استرس مزمن منجر به اختلالات روانی می شود

۱۳۹۲ جمعه ۲۵ بهمن 11:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان آمریکایی می گویند استرس مزمن می تواند در دراز مدت به اختلالات روانی منجر شود.   به گزارش از پایگاه خبری ساینس دیلی، نتایج تحقیقات زیست شناسان دانشگاه کالیفرنیای امریکا روی موش نشان می دهد استرس مزمن سبب می شود سلول های ساقه مغز، بیشتر سلول های میلین تولید کرده و کمتر سلول های عصبی (نورون) تولید کنند.  به گفته پزشکان در مغز افراد مبتلا به بیماری های مرتبط با استرس، از قبیل اختلال (PTSD) در میزان ماده خاکستری و ماده سفید تفاوت وجود دارد.  این مساله می تواند بر سرعت ارتباطات میان سلول ها، حافظه و یادگیری تاثیر بگذارد. این یافته جدید توضیح می دهد که چرا استرس منجر به بیماری های روانی مانند اختلال (PTSD)، اضطراب و مشکللات رفتاری در زندگی می شود. این یافته دانشمندان می تواند به یافتن درمان های جدید برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های روانی پس از حوادث استرس زا کمک کند. شرح کامل نتایج این یافته جدید در نشریه (Molecular Psychiatry) به چاپ رسیده است.

برخی آزمایشگاه های کشور استاندارد نیستند

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۴ بهمن 13:20 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  فوق تخصص غدد گفت: آزمایشگاه های سطح کشور آزمایش های مربوط به بیماران را به روش های مختلف انجام می دهند و در برخی آزمایشگاه ها طبق استاندارد عمل نمی شود.    علیرضا استقامتی در حاشیه ششمین کنگره آزمایشگاه و بالین به خبرنگاران توضیح داد: آزمایشگاه های سطح کشور آزمایش های مربوط به بیماران را به روش های مختلف انجام می دهند در این میان ممکن است در برخی آزمایشگاه ها طبق استانداردها عمل نشود بنابراین نمی توان ادعا کرد که تمام آزمایشگاه ها استاندارد هستند. وی افزود: رشته های مرتبط با علوم آزمایشگاهی باید استاندارد شوند تا نتایج درست آزمایش ها بتواند به تشخیص پزشکان کمک کند چراکه در غیر این صورت هزینه های غیرضروری برای تشخیص بهتر بیماری بر بیمار تحمیل می شود.  وی با تاکید بر اینکه انجام بسیاری از آزمایش های تشخیصی ضروری نیست، افزود: می توان با تدوین یک راهنمای بالینی از تجویز آزمایش های غیرضروری پیشگیری کرد.  استقامتی ادامه داد: در مقابل برخی از بیماری ها نیاز به انجام آزمایش دارند و بدون انجام آزمایش نمی توان آنها را به درستی تشخیص داد.  وی توضیح داد: برخی بیماری ها مانند بیماری های مربوط به غدد، وابسته به انجام آزمایش هستند و بدون انجام آزمایش های لازم نمی توان تشخیص درستی در مورد آنها داد.  وی افزود: درمورد بیماری پرکاری و کم کاری تیروئید و همچنین بیماری دیابت که بیش از 4 میلیون نفر در کشور به آن مبتلا هستند نیاز شدیدی به انجام آزمایش ها داریم.  ششمین کنگره آزمایشگاه و بالین امروز 23 بهمن ماه با حضور جمعی از کارشناسان و فعالان حوزه علوم آزمایشگاهی در سالن همایش های بین المللی رازی آغاز به کار کرد.  این همایش سه روزه 25 بهمن ماه به کار خود پایان می دهد. 

ترکیب ژن های انسان و حیوان

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۴ بهمن 13:19 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان برخی از کشورهای جهان اقدام به ترکیب ژن های انسان ها و حیوانات با یکدیکر نموده اند. این موضوع بسیاری از مردم دنیا را به شدت نگران کرده است.   به گزارش از صدای روسیه ، در10 ساله اخیر، پروسه های ژنیتیکی تا حدی پیشرفت کرده اند که همگان را انگشت به دهان گذاشته است. امروزه دیگر حتی یک دانشجو در اتاق خانه اش هم می تواند حیات ایجاد کند. متاسفانه قانون فرصت نمی کند بازی دانشمندان را کنترل کند. لازم به ذکر است که ایجاد اشکال مختلف حیات غیر قانونی نشده است ولی می تواند تهدیدی برای انسان ها تلقی شود.  یکی از مشکلات اصلی این است که نمی توان پیش بینی کرد که پس از تولید مثل این موجودات جدید، چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد.  در عین حال، دانشمندان سراسر دنیا برای نشان دادن اکتشافات جدید خود به جهان که تا مدتی پیش تنها در دنیای خیالی امکان پذیر بود، ثانیه شماری می کنند. به عنوان مثال: دانشمندان موفق شدند موش هایی با کروموزوم مصنوعی مغز انسان خلق کنند. اهمیت و شهرت این مسئله بدان خاطر است که این موضوع می تواند قدمی برای یافتن درمان برای بسیاری از بیماری ها باشد. نشریه اینترنتی سلامت زندگی ˈLifenews.com ˈ در این زمینه نوشت: دانشمندان دانشگاه ویسکانسین آمریکا به موفقیت هایی چشمگیری در رابطه با پیوند سلول های رویان جنین انسان در مغز موش ها دست یافته اند.  این سلول ها به تدریج رشد کرده و بهره هوشی موش ها افزایش داده اند. این موش ها می توانند از ˈهزارتوˈ یا همان لابیرینت عبور کرده و علامت های شنیداری را سریعتر به خاطر بسپارند. در اینجا یک سوال پیش می آید: پیوند سلول های انسانی به حیوانات بیشتر موثر و سودمند است یا خطرناک؟ *** رشد اعضای انسان در بدن حیوانات در حال حاضر دیگر همگان آگاه هستند که رشد اعضای انسان در بدن حیوانات دیگر از محالات نیست و یک واقعیت ثابت شده است. اکنون دانشمندان ژاپنی در حال پرورش و رشد اندام های انسان در بدن خوک ها هستند که این پروسه به یک سال زمان نیازمند است. به نوشته ی وب سایت ˈInfowars.com ˈ، مهمترین هدفی که این آزمایشات آن را دنبال می کنند، تامین اعضای بدن مورد نیاز در علم پزشکی است . ولی دولت ژاپن اهداف دیگری را نیز بر پیش روی خود قرار داده است. بدین ترتیب اکنون پروسه های مربوط به مطالعه بر روی جنین-رویان در حال پژوهش و بررسی است . به گزارش پایگاه خبری ˈThetruthwins.com ˈ اگر اعضای انسان در بدن خوک رشد کنند دیگر نه این خوک 100 درصد خوک است و نه این عضو پرورش یافته 100 درصد عضو بدن انسان است. پذیرندگان چنین عضوهایی باید برای پیوند عضو هایی که در بدن دیگر موجودات پرورش یافته اند، رضایت دهند. ایجاد موجودات ترکیبی از انسان و حیوانات می تواند تهدیدی برای بشر محسوب شود. مهمترین موضوع این است که به هیچ وجه نمی توان عواقب ناشی از چنین پیوند هایی را از قبل پیش بینی نمود. گذشته از این، معضل دیگر که اکنون بر اهمیت این موضوع می افزاید این است که در اکثر کشورها، قانونی برای محدودیت خلق این موجودات وجود ندارد. این مسئله باعث می شود که هیچ کنترلی بر روی این پروسه صورت نگیرد. همچنین تا به امروز در رابطه با این که اگر این موجودات آسیبی به محیط اطراف و انسانها برسانند چه کسی پاسخگو خواهد بود، هیچ قانون و مجازاتی وضع نشده است. به اعتقاد بسیاری، استفاده از حیوانات برای پرورش اعضای بدن انسان ، یکی از عواملی خواهد بود که آنچه را که طبیعت خلق کرده است را از بین ببرند. روزنامه ی اینترنتی ˈDaily Mail ˈ در سال 2011 میلادی می نویسد: ˈ دانشمندان بریتانیایی اقدام به خلق بیش از 150 نوع موجود مشترک میان انسان و حیوان نموده اند ولی انگار این مسئله به کسی مربوط نمی شود و کسی خودش را برای پیگیری این موضوع خسته نمی کند.ˈ ***بزهایی که شیر انسان تولید می کنند مثال های دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که نشریه ˈSlate ˈ در این باره می نویسد: ˈبزهایی که شیر انسان تولید می کنند. دانشمندان موفق به ایجاد سیستم ایمنی بدن انسان برای حیوانات شده اند.ˈ این اخبار تنها، موضوعاتی هستند که ما از آنها خبر داریم. ممکن است که هم اکنون فعالیت هایی در حال رخ دادن باشد که ما حتی فکرش را هم نمی کنیم. ترکیب انسان و حیوان امکان پذیر است. ولی باید این نکته را نیز در نظر داشت که آیا ادامه ی این موضوع ارزش ریسک را دارد یا خیر؟

نقشه برداری از تمام اتصالات ماده سفید مغز برای اولین بار

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۴ بهمن 13:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  حققان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برای اولین بار به طور سیستماتیک موفق به نقشه برداری از داربست ماده سفید مغز انسان شدند.   به گزارش از ساینس، این نقشه، اطلاعات کامل شبکه عصبی مغز را در اختیار محققان قرار داده است. این روش نه تنها اتصالات مهم عصبی و هسته اصلی اعصاب را نشان می دهد، بلکه اتصالاتی که بیشتر در معرض آسیب هستند نیز مشخص می کند.  مغز انسان از دو بخش ماده خاکستری و ماده سفید تشکیل شده است. بخش خاکستری شامل سلول های عصبی است و فرآیند ذخیره و پردازش اطلاعات در این بخش انجام می شود. ماده سفید یکی از دو مولفه اصلی سیستم اعصاب مرکزی است و از سلول های گلیال و آکسون های میلین تشکیل شده است. آکسون ها همان رشته های عصبی هستند.  اغلب سلول های عصبی دارای یک پوشش چربی به نام میلین هستند که به عنوان عایق عمل می کنند. رنگ ماده سفید نیز به دلیل وجود همین غشای عایق است. مهمترین نقش ماده سفید، انتقال پیام های عصبی است. اتصالات ماده سفید، تاکنون در پرده ای از ابهام قرار داشت ولی محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق شدند تا نقشه کامل این اتصالات را به طور سیستماتیک ترسیم کنند. محققان علوم اعصاب پس از اتمام این پروژه دریافتند که مهمترین بخش های نواحی سفید و خاکستری مغز، الزاما همیشه باهم همپوشانی ندارند. در ادامه این تحقیقات آمده است که آسیب پذیرترین بخش ماده سفید، هسته آن است و ضربه های بسیار خفیف نیز می تواند از نظر بالینی مشکلات جدی برای بیمار دربرداشته باشد. آسیب های وارده به این قسمت از مغز منجر به بروز بیماری های جدی عصبی می شود. دلیل بروز بیماری ام اس نیز، آسیب به غشای میلین موجود در ماده سفید است. مهمترین کاربرد این دستاورد، درک انواع آسیب ها و بیماری های مغزی است. گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است. دانلود و استفاده از مطالب این نشریه رایگان است. 

عینک تشخیص سرطان به کمک جراحان می‌آید

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۳ بهمن 11:1 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 نسل جدید فناوری پوشیدنی، عینک پیشرفته‌ای است که امکان مشاهده و تشخیص سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم را برای جراح فراهم می‌کند.  مشاهده و تشخیص کامل سلول‌های سرطانی بسیار دشوار است و حدود 20 تا 25 درصد مبتلایان به سرطان پستان نیاز به جراحی‌های تکمیلی برای برداشتن کامل تومور سرطانی هستند.   محققان دانشکده پزشکی واشنگتن با همکاری محققان مرکز سرطان Alvin Siteman عینک پیشرفته‌ای طراحی کرده‌اند که تشخیص سلول‌های سرطانی از بافت سالم را در هنگام جراحی فراهم می‌کند.   با استفاده از این عینک، تشخیص تومورهای بسیار کوچکی به قطر یک میلی‌متر امکان می‌شود.   در ابتدا نشانگر فلورسنت بدرون بدن بیمار تزریق می‌شود؛ زمانیکه جراح با کمک این عینک مخصوص، محل بافت سرطانی را مشاهده می‌کند، سلول‌های سرطانی درخشش آبی رنگی پیدا می‌کنند که به جراح برای تشخیص بافت سرطانی از سالم کمک می‌کند.   برای نخستین بار، این عینک هنگام عمل جراحی یک بیمار مبتلا به سرطان پستان در بیمارستان بارنس- جویش مورد استفاده قرار گرفت.   دکتر «جولی مارگنت‌هالر» از جراحان دانشگاه واشنگتن تأکید می‌کند: این عینک پیشرفته، امکان تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی از سالم را فراهم کرده و به کاهش میزان تنش بیمار و عدم نیاز به عمل‌های متعدد منجر می‌شود.   به گفته «مارگنت‌هالر»، این فناوری در مراحل اولیه قرار داشته و آزمایشات بیشتری برای اطمینان از دقت عینک در تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی مورد نیاز است.   نتایج این دستاورد در مجله Biomedical Optics منتشر شده است.

جدیدترین سرنخ دانشمندان از ریشه گرسنگی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۳ بهمن 10:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان به سرنخ‌های جدیدی درباره علت گرسنه‌شدن افراد پی بردند.    بیش از 20 سال است که «برادفورد لوول» از مرکز پزشکی BIDMC واقع در بوستون، در حال مطالعه مدارهای عصبی پیچیده‌ای در مغز است که در ایجاد گرسنگی نقش دارند؛ این محقق و همکارانش نموداری را برای توضیح نواحی این وضعیت انگیزه‌ای شدید خلق کرده‌اند.   آنها دریافتند عصب‌های بیان‌کننده AgRP توسط نارسایی کالری فعال می‌شوند و در آزمایشات انجام‌شده به هنگام فعال‌شدن ایمن عصب‌ها، موش‌ها پس از جستجوی خستگی‌ناپذیر برای غذا، آن را با ولع تمام خوردند. عصب‌های AgRP گروهی از سلول‌های عصبی در ناحیه هیپوتالاموس مغز هستند.   آزمایشگاه لوول دریافت، عصب‌های اغواکننده گرسنگی که خود این عصب‌های AgRP را فعال می‌کنند، در هسته‌ اﻃﺮاف ‫ﺑﻄﻨﯽ واقع در هیپوتالاموس مغز قرار گرفته‌اند.   این یافته‌های غیرمنتظره، درک دانشمندان از مولفه‌های تحریک‌کننده اشتها را افزایش می‌دهد. هدف آنها شناسایی چگونگی کنترل گرسنگی توسط مغز بود، زیرا گرسنگی غیرمعمول منجر به اختلالات در خوردن و چاقی مفرط می‌شود.   تیم لوول در حال انجام رویکرد گام به گام برای درک این موضوع هستند که چگونه پیغام‌های نشان‌دهنده غذاخوردن یا گرسنه‌بودن وارد مغز می‌شوند. آنها تحقیقاتشان را با استفاده از فناوری‌های بی‌نهایت قدرتمند از جمله نقشه‌برداری مداری انجام می‌دهند که تحلیل عصب به عصب ناحیه اغواکننده گرسنگی در مغز ممکن را می‌سازد.   جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.

ساز زدن از کاهش توان مغز جلوگیری می‌کند

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۳ بهمن 10:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهشگران اسکاتلندی دریافتند افرادی که به نواختن آلات موسیقی اشتغال دارند، دارای مغزی فعال‌تر و دقیق‌تر هستند زیرا می‌توانند اشتباهات خود را در اجرا یافته‌ و آنها را نسبت به افراد معمولی سریع‌تر تثبیت کنند.   دکتر اینس جنتزش روانشناس و همکارانش ضمن انتشار نتایج بررسی خود اظهار کردند: ساز زدن سبب حفاظت انسان در برابر افت توان ذهنی، چه به علت سن و چه به علت بیماری می‌شود.   این یافته‌ها، نتایج پژوهش‌های پیشین را تقویت‌ می‌کند. در پژوهش‌های قبلی ثابت شده بود قدرت ذهن با نواختن موسیقی ارتباط دارد.   محققان می‌گویند: نتایج بررسی حاضر ثابت کرده است که حتی داشتن فعالیت موسیقیایی به مقدار اندک برای عملکرد مغز نافع است.   در این بررسی، پژوهشگران عملکرد ذهنی افراد اهل موسیقی را با دیگران مقایسه کرده و با انجام وظایف متضاد ساده، آنان را به چالش وا‌داشتند.   در مجموع در این بررسی 36 نفر حضور داشتند که بر حسب تعداد مجموع ساعاتی که در طول مدت عمر خود با ساز سر و کار داشتند، به گروه‌های 8 تا‌ 10 نفره تقسیم شده بودند.   کسانی که بیش ‌از پنج هزار‌ ساعت با ساز کار‌ کرده بودند، در گروه بالا، از دو هزار‌ تا‌ پنج هزار ساعت در گروه وسط، 200 تا ‌ دو هزار‌ ساعت در گروه پایین و کمتر از 200 ‌ساعت در گروه خیر جای گرفتند.   پژوهشگران توان ذهنی هر شرکت‌کننده را طی یک جلسه که هر کدام دو ‌ساعت طول می‌کشید، آزمودند. درطول جلسه، زمان واکنش شرکت‌کنندگان نسبت‌ به وظایف ذهنی ساده اندازه‌گیری و همچنین اندازه‌گیری‌های مختلف فیزیولوژیک انجام می‌شد.   در این تحقیق وظایف ساده‌ی ذهنی مربوط به آزمون‌های شناختی نظیر آزمون استروپ توسط این روانشناسان مورد استفاده قرار گرفت. در این آزمون به شرکت‌کنندگان، نام رنگها و رنگ‌هایی عرضه می‌شد که الزاماً با هم یکی نبودند. به ‌عنوان ‌مثال، ممکن ‌بود کلمه‌ی «آبی» با رنگ قرمز و کلمه‌ی «سبز» با نام‌ آبی نشان داده شده باشد. این‌ کار سبب ایجاد تضادی در ذهن شرکت‌کننده‌ می‌شد که از وی نام رنگ هر کلمه‌ای را می‌پرسیدند که روبرویش ظاهر می‌شد. نامیدن رنگ وقتی با رنگی که نشان داده شده بود تطبیق داده نمی‌شد، بیشتر سبب اشتباه می‌شد.   در این بررسی، پژوهشگران از میان مسائل متفاوت، به زمان واکنش، صحت و نیز مقدار تطبیق بعد از خطا نظر داشتند. نتایج نشان‌ داد که مقدار تمرین‌ موسیقی با‌ سرعت پاسخ ارتباط مثبت دارد و هرچه تمرین موسیقی بیشتر، سرعت پاسخ تند‌تر از وقتی است که تمرین موسیقی وجود نداشته و یا میزان آن کم است و تمام موارد صحیح است.   این نتیجه‌ حاکی از آن است که ممکن‌ است بالاتر بودن میزان تمرین موسیقی به ‌طور‌ کلی به پردازش موثرتر اطلاعات منتهی شود؛ لذا گزارش‌های اولیه مبنی‌ بر ارتباط مثبت میان سرعت ذهن و توان موسیقایی تأیید می‌شود.     نتیجه این پژوهش در نشریه‌ی Neuro Pssychologia منتشر شده است.

گرفتن تصویر فوق‌دقیق همزمان از اجزای سلولی چندگانه

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۳ بهمن 10:49 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  شیوه میکروسکوپی دانشمندان دانشگاه هاروارد امکان تولید تصاویری از ده‌ها مولکول زیستی مختلف را به طور همزمان در یک سلول انسانی منفرد فراهم می‌کند.    سلول‌ها اغلب از ده‌ها یا صدها پروتئین مختلف و مولکول‌های آر ان ای برای انجام حرفه پیچیده خود استفاده می‌کنند.   شیوه‌های کنونی معمولا حداکثر سه یا چهار نوع از این کارگران سلولی را به طور همزمان رصد می‌کنند، اما برای درک کارکردهای سلولی پیچیده، تجسم‌بخشی اکثر یا تمامی کارگران به طور همزمان حائزاهمیت است.   تصاویر تهیه‌شده توسط تیم هاروارد دیدگاه‌های نوینی را در مورد گذرگاه‌های سلولی جدید ارائه می‌دهد و به ارائه شیوه‌های نوین برای تشخیص بیماری‌ها، رهگیری بیماری پیش از تشخیص و نظارت بر کارآیی درمان‌های مختلف در سطوح سلولی خواهد انجامید.   جزئیات این مطالعه در مجله Nature Methods منتشر شد.

تاثیر ارتفاع بر نوع وخیم سرطان پوست

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۲ بهمن 12:1 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پزشکان اتریشی در بررسی‌های خود مشاهده کردند که خطر ابتلا به نوع وخیم سرطان پوست موسوم به ملانوم در ارتفاعات بیشتر است هرچند این عامل از سوی دیگر خطر مرگ ناشی از این سرطان را کاهش می‌دهد.    متخصصان موسسه سلامت زیست‌محیطی دانشکده پزشکی وین با انتشار نتایج مشاهدات خود اظهار کردند: هرچند دلیل این تناقض هنوز مشخص نیست اما می‌تواند به افزایش ذخیره ویتامین D بدن در نواحی مرتفع‌تر مرتبط باشد.   «هانس موشامر»، محقق ارشد این مطالعه گفت:‌ در یک مشاهده سالانه‌ در ارتفاع 10 متری از سطح دریا مشخص شد که احتمال ابتلا به ملانوم به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید حدود دو درصد بیشتر می‌شود. هرچند میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان به ازای هر 10 متر 0.4 درصد و در زنان 0.7 درصد کاهش می‌یابد.   همچنین می‌توان این مشاهدات را با این موضوع مرتبط دانست که در نواحی مرتفع‌تر به طور معمول پزشکان و نیز مردمی که ساکن این نواحی هستند، توجه بیشتری به احتمال بروز سرطان پوست دارند این موضوع را بیشتر جدی می‌گیرند.    این تیم پزشکی تاکید کردند که در مجموع نرخ مرگ و میر ناشی از این سرطان در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات جوی همچون تابش شدیدتر اشعه UV‌ افزایش یافته است.

رایج‌ترین سوالات درباره آزمون ارشد پزشکی

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۲ بهمن 11:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های گروه پزشکی وزارت بهداشت به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir تا سوم اسفند ماه دارد. ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی وزارت بهداشت در حالی تا سوم اسفند ماه ادامه دارد که داوطلبان همچنان سئوالاتی درباره این آزمون دارند که برخی از سئوالات به همراه پاسخ‌هایش توسط ایسنا منتشر می‌شود. سوال - اینجانب در تاریخ 15 بهمن 91 فارغ التحصیل شده ام ؛ در آزمون کارشناسی ارشد 92 نیز شرکت و مردود شده ام ، درحال حاضر بیش از یکسال از فارغ التحصیلی ام نگذشته و هنوز طرح خود را شروع نکرده ام آیا می توانم در ارشد 93 شرکت کنم یا خیر؟ جواب : طبق ماده یک - بند3 شرایط اختصاصی، مشمولان طرح نیروی انسانی فارغ التحصیل در یکی از رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت در فرصت یکساله بعد از فراغت از تحصیل، فقط یکبار می توانند در آزمون ورودی کارشناسی ارشد شرکت نمایند. لذا باعنایت به اینکه شما بعد از فارغ التحصیلی در فرصت یکساله خود یکبار در آزمون شرکت نموده اید، مجاز به شرکت درآزمون نمی باشید. سوال- اینجانب در تاریخ 30 تیر 92 فارغ التحصیل شده ام ؛ در آزمون کارشناسی ارشد 92 نیز شرکت و مردود شده ام ، و در حال گذراندن طرح می باشم، می توانم در ارشد 93 شرکت کنم یا خیر؟ جواب :طبق تبصره1- ماده 1- بند3 شرایط اختصاصی، باتوجه به اینکه در آزمون سال 92، بعد از برگزاری آزمون، فارغ التحصیل شده اید و در زمان آزمون مشمول محسوب نمی شدید، مجاز به شرکت در آزمون 93 می باشید. سوال - اینجانب 30 بهمن 91 فارغ التحصیل شده ام و تاکنون در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نکرده ام ، درحال حاضر مشغول گذراندن طرح می باشم آیا می توانم در آزمون کارشناسی ارشد سال 93 شرکت کنم ؟ جواب :طبق ماده 1- بند3 شرایط اختصاصی، مشمولان طرح نیروی انسانی فارغ التحصیل در یکی از رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت می توانند در فرصت یکساله بعد از فراغت از تحصیل فقط یکبار در آزمون شرکت نمایند. باعنایت به اینکه شما در این فرصت یکساله در آزمون شرکت ننموده اید، لذا مجاز به شرکت در آزمون 93 می باشید. سوال - اینجانب دانشجوی ترم آخر رشته پرستاری می باشم که (در تاریخ 31 شهریور 93 فارغ التحصیل می شوم) امکان ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 93 و 94 و همچنین ادامه تحصیل قبل از انجام طرح را دارم؟ جواب :طبق ماده 1- بند3 شرایط اختصاصی، مشمولان طرح نیروی انسانی فارغ التحصیل در یکی از رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت می توانند در فرصت یکساله بعد از فراغت از تحصیل فقط یکبار در آزمون شرکت نمایند. باتوجه به اینکه شما در هنگام آزمون مشمول محسوب نمی شوید و در فرصت یکساله خود فقط یکبار مجاز به شرکت در آزمون می باشید، مجاز به شرکت در آزمون 94 نیز خواهید بود . سوال - اینجانب دانشجوی ترم آخر رشته اتاق عمل می باشم که در پنجم خرداد 93 فارغ التحصیل می شوم باتوجه به اینکه تا زمان ثبت نام آزمون سال 94 فرصت یکساله ام به پایان نخواهد رسید، آیا مجاز به شرکت در آزمون سال 93 و 94 قبل از انجام طرح می باشم ؟ جواب : طبق تبصره 2-ماده1- شرایط اختصاصی داوطلبان رشته های پیراپزشکی مشمول طرح نیروی انسانی که جزء رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت می باشند، باتوجه به اینکه شما در هنگام آزمون مشمول محسوب می شوید در فرصت یکساله خود فقط یکبار مجاز به شرکت در آزمون می باشید، درصورتی که در آزمون سال 93 شرکت نمایید مجاز به شرکت در آزمون 94 نخواهید بود بعبارتی از فرصت یکبار خود استفاده می نمایید. درصورتی که در آزمون93 شرکت نکنید بدلیل اینکه به هنگام ثبت نام آزمون سال 94 در فرصت یکساله خود در آزمون شرکت نکرده اید، مجاز به شرکت در آزمون 94 خواهید شد. سوال -آیا فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی می توانند در رشته های بهداشت وایمنی مواد غذایی وعلوم وصنایع غذایی(گرایش کنترل کیفی) شرکت کنند؟ (سایر داوطلبان با سؤال مشابه این سوال با هر مدرک تحصیلی دیگری) جواب : جدول شماره 1 دفترچه راهنمای ثبت نام با دقت مطالعه شودزیرا مدارک مورد پذیرش برای هر رشته امتحانی دقیقاً در این جدول درج گردیده است. سوال - اینجانب کارت ملی خود را جهت تعویض به اداره ثبت احوال ارسال کرده ام جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد بجای اسکن اصل کارت ملی چه مدرکی باید ارسال کنم ؟ جواب : رسید درخواست کارت ملی المثنی را اسکن و ارسال کنید . سوال -من حدود یک سال و 5 ماه است که در حال گذراندن طرح هستم و تاریخ سوم مهر ماه 92 پایان طرح محسوب می شود، باتوجه به این تاریخ می توانم در آزمون شرکت کنم ؟ جواب : طبق بند 4 شرایط شرکت مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی به شرط اتمام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان تا 31 شهریور 93 و یا معافیت از انجام آن، مجاز به شرکت در آزمون می‌باشند. سوال - اینجانب متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته پرستاری مراقبت‌های ویژه می باشم، گواهی سابقه خدمت اینجانب را محل کارم به آن مرکز ارسال نموده و تحت عنوان کارمند مرکز آموزشی، درمانی و تحقیقاتی مندرج شده آیا مورد قبول می باشد یا خیر؟ جواب: با توجه به اینکه در گواهی های ارسال شده مشخصات فردی داوطلب از جمله کدملی و شماره شناسنامه و رشته امتحانی مورد تقاضا درج نشده ، بدلیل عدم امکان الصاق مدرک مربوطه به پرونده داوطلب و نقص مدرک ،‌ توصیه می‌شود درصورتی که این گواهی توسط محل کار در اختیار داوطلب قرار می گیرد، خود فرد آن را اسکن کرده و همراه سایر مدارک ارسال نماید. یا حتی الامکان به مرکز مربوطه شماره شناسنامه و کدملی را در گواهی مربوطه درج کند. می بایست در گواهی مربوطه درج شود که داوطلب در بخش بالینی مرکز مذکور مشغول انجام وظیفه می باشد . سوال - من هنگام ثبت نام، آزمون امتحانی را خون شناسی و بانک خون انتخاب کردم، آیا هنگام ویرایش اطلاعات در اسفند ماه می توانم آزمون امتحانی را به ایمنی شناسی تغییر بدهم؟ جواب : بله – هرگونه تصحیح اطلاعات یا ارسال مدارک ناقص درحال حاضر فعال می باشد و تا پایان زمان ثبت نام و ویرایش اطلاعات و تکمیل مدارک امکانپذیر می باشد. سوال -اینجانب دانشجوی سال آخر پرستاری دانشگاه آزاد هستم. من برای ثبت نام باید فرم یک را پر کنم یا فرم 3 ؟ جواب : باتوجه به اینکه دانشجوی غیر دانشگاههای علوم پزشکی می باشید فرم شماره 3 باید تکمیل گردد. سوال - من متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد هستم .متولد سال 1370 و تاکنون از سهمیه ای استفاده نکردم.وپدرم به مدت 19 ماه سابقه حضور در جبهه دارد.البته به عنوان رزمنده بسیجی .آیا من حق استفاده از این 20 درصد سهمیه را دارم؟ جواب : خیر . به عبارتی همانگونه که در تبصره 5 تذکر مهم ماده 1-1-5 سهمیه رزمندگان قید شده این سهمیه شامل فرزندان و همسر رزمندگان و ایثارگران که منحصراً مدت حضور در جبهه را دارند، نمی شود. سوال -اینجانب در آزمون سراسری از سهمیه فرزند جانباز 25 درصد و بالاتر استفاده کردم آیا در آزمون کارشناسی ارشد می توانم مجدداً از این سهمیه استفاده کنم؟ جواب : بله سوال -دانشجوی ترم آخر کارشناسی رادیولوژی هستم وتا 30شهریور 93 فارغ التحصیل میشوم ، جهت وضعیت طرح نیروی انسانی و نظام وظیفه چه مدرکی را باید ارسال کنم؟ جواب : فرم مخصوص دانشجویان ترم آخر سوال -اینجانب پسوند نام خانوادگی ام را حذف کرده ام، آیا ارسال صفحه توضیحات شناسنامه جهت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد کافی می باشد؟ جواب : بله سوال -آیا فرم شماره 4 سال گذشته برای امسال هم مورد قبول می باشد؟ جواب :خیر - همانگونه که در بند د- شرایط اختصاصی مربوط به مدارک مورد نیاز درج شده مدارک صادر شده می بایست مربوط به سال 92 باشد. سوال -اینجانب دارای لیسانس بیوتکنولوژی از دانشگاه آزاد فلاورجان می باشم، آیا مشمول آیین نامه استعداد درخشان می شوم یا خیر؟ جواب : طبق ماده 1- تعاریف آیین نامه تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر دانشگاه در سایت edc.behdasht.gov.ir قرار دارد.

کاهش 20 درصدی خطر ابتلا به سرطان تخمدان با مصرف روزانه آسپرین

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۱ بهمن 17:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  پیش از این تحقیقات دانشمندان نشان داد مصرف آسپرین خطر ابتلا به سرطان سینه و ملانوما را کاهش می دهد. اما تحقیقات جدید دانشمندان از تاثیر مصرف آسپرین بر کاهش سرطان تخمدان خبر می دهد.   به گزارش از پایگاه خبری مدیکال نیوز، نتایج تحقیقات جدید موسسه ملی بهداشت آمریکا نشان می دهد زنانی که به صورت روزانه دوز پایین آسپیرین مصرف می کنند، 20 درصد کمتر از دیگران به سرطان تخمدان مبتلا می شوند. به گفته محققان اگر سرطان تخمدان زود تشخیص داده شود، می توان آن را با موفقیت درمان کرد. با این حال، تشخیص بیماری در مراحل اولیه یک مشکل اساسی است. علائم این بیماری شامل درد در قسمت پایینی شکم و احساس نفخ است. اما از آنجا که این علایم در بیماری های دیگر نظیر مشکلات مثانه و اختلالات گوارشی نیز دیده می شود، اغلب امکان تشخیص به موقع سرطان تخمدان وجود ندارد. مطالعات قبلی دانشمندان نشان داد که استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آسپرین ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد. دانشمندان به دنبال کشف ارتباط بین داروهای ضد التهاب و خطر ابتلا به سرطان تخمدان، اطلاعاتی از 12 تحقیق بزرگ در این زمینه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این داده ها شامل 7776 زن مبتلا به سرطان تخمدان و 11843 زن بدون این بیماری به عنوان گروه کنترل بود. از میان شرکت کنندگان ، 18 درصد آسپرین، 24 درصد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و 16 درصد استامینوفن مصرف می کردند. نتایج این تحقیقات نشان می دهد خطر ابتلا به سرطان در زنانی که از آسپرین با دوز پایین ( کمتر از 100 میلی گرم ) به طور روزانه استفاده می کنند، در مقایسه با زنانی که کمتر از یک بار در هفته آسپرین می خورند، 20 درصد کاهش می یابد. به گفته محققان این میزان می تواند بسته به تعداد و دوز مصرف آسپیرین تا 34 ٪ کاهش یابد. همچنین خطر ابتلا در زنانی که یک بار در هفته آسپرین میخورند در مقایسه با زنانی که خیلی کم از این دارو مصرف می کنند 10 درصد کمتر است. محققان توصیه می کنند مصرف آسپیرین روزانه برای برخی افراد، می تواند عوارض جانبی شدیدی نظیر خونریزی در معده ، التهاب ، خونریزی و سکته مغزی به دنبال داشته باشد. این یافته جدید در نشریه موسسه ملی سرطان (Journal of the National Cancer Institute) منتشر شده است.

کشف مولکول موثر در ابتلای فرد به سرطان خون

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۱ بهمن 17:35 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  تحقیقات دانشمندان روی دو خواهر دو قلو منجر به کشف مولکول جدیدی شد که در روند ابتلای فرد به بیماری لوسمی (سرطان خون) موثر است .   به گزارش از پایگاه خبری مدیکال نیوز، محققان با تجزیه و تحلیل ژنوم دو خواهر دوقلوی 3 ساله که یکی از آنها از بیماری لوسمی رنج می برد، مولکولی را کشف کردند که می تواند برای شناسایی راه های درمان شکل های مرگبار این بیماری و یا بازگشت مجدد آن مورد استفاده قرار گیرد. گروهی از محققان بین المللی، یک مسیر مولکولی را که شامل ژنی به نام SETD2 است، شناسایی کردند. این ژن می تواند هنگام رمزگشایی و تکثیر دی ان ای (DNA) در سلول های خونی، جهش ایجاد کند. به گفته محققان اشکال تهاجمی سرطان خون مانند ام ال ال ( MLL ) به سرعت در بیماران پیشرفت می کنند. این بدان معنی است که درمان سریع از طریق شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا پیوند مغز استخوان برای بیمار مورد نیاز است. محققان با مقایسه سلول های خونی دو خواهر دوقلو کشف کردند که جابه جایی کروموزومی در همجوشی ژن سرطان خون (MLL - NRIP3) به وجود می آید و ارتباط بین (MLL - NRIP3) و (SETD2) سبب به وجود آمدن سرطان خون حاد در کودکان می شود. محققان امیدوارند کشف اهداف مولکولی جدید راه را برای کشف داروهای بهتر و درمان اشکال تهاجمی سرطان خون باز کند. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Nature Genetics به چاپ رسیده است.

زوج هایی که حامی هم نیستند بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۰ بهمن 13:26 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  نتایج یک مطالعه نشان می دهد که زن و شوهرهایی که احساس می کنند شریک زندگی آنها حامیشان نیست بیشتر احتمال دارد به بیماری قلبی و عروقی مبتلا شوند.   به گزارش از دیلی میل، دانشمندان دانشگاه یوتا در آمریکا متوجه شدند سطح سخت شدن دیواره عروق افرادی که می گویند همسرانشان برخی اوقات حامی آنهاست اما برخی اوقات نیز باعث ناراحتی و عذاب می شوند، بیشتر از زوج هایی است که همواره حامی یکدیگر هستند. در این مطالعه محققان 136 زوج را که در سنین میانسالی بودند، مورد بررسی قرار دادند و از آنها خواستند که پاسخ نامه هایی را در مورد کیفیت ازدواج و سطح حمایتی که از همسرانشان دریافت می کنند ، پر کنند. محققان از آنها خواستند که به وضوح مشخص کنند که چقدر همسرانشان در زمانی که به حمایت نیاز دارند کمک کننده و یا باعث ناراحتی هستند. محققان متوجه شدند که حدود 30 درصد از افراد مورد مطالعه همسران خود را حامیان مثبت توصیف کردند و 70 درصد گفتند که همسرانشان وضعیت حمایتی ناهماهنگ دارند به این معنی که برخی اوقات کمک کننده و برخی اوقات ناراحت کننده هستند. نتایج این مطالعه نشان داد که عروق زوج هایی که حامی یکدیگر نیستند بیمار است و خطر مرگ زودهنگام در این افراد بیشتر است. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمانی که زن و شوهر متوجه می شوند حمایتی که از یکدیگر دریافت می کنند، ناهماهنگ است به این معنی که برخی اوقات کمک کننده و برخی اوقات موجب ناراحتی و عذاب است سطح سخت شدن دیواره عروق آنها به اندازه چشمگیری افزایش می یابد. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد زوج هایی که روابط آنها به صورتی است که بیشتر موجب تنش و اضطراب در یکدیگر می شوند خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در آنها افزایش می یابد.

تولید سلول های لوزالمعده از سلول های پوست؛ امید بیماران دیابتی

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۰ بهمن 13:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان آزمایشگاه گلدستون سانفرانسیسکو با استفاده از فناوری سلول های بنیادی، موفق به تولید سلول های لوزالمعده با قابلیت ترشح انسولین از سلول های پوست شدند.   به گزارش از سایت علمی نیچر، بیماران مبتلا به دیابت نوع یک از کمبود سلول های بتا در لوزالمعده رنج می برند؛ این سلول ها مسئول اصلی تولید انسولین در خون هستند. اگرچه با نظارت مداوم بر قند خون و تزریق انسولین می توان این اختلال را مدیریت کرد ولی استفاده از یک روش دایمی که سلول های بتا را فعال کند تا این فرآیند به صورت طبیعی انجام شود، بسیار با ارزش است. محققان آزمایشگاه گلدستون سانفرانسیسکو با استفاده از فناوری سلول های بنیادی، موفق به تغییراتی در سلول های پوست شده اند که این سلول ها به سلول های بتای تولیدکننده انسولین تبدیل می شوند. یکی از مشکلاتی که در این راه وجود دارد این است که توانایی احیای مجدد سلول های بتا بسیار کم است؛ بنابراین مدت زمان زیادی طول می کشد تا حجم وسیعی از این سلول ها تولید شود. این گروه آزمایشگاهی تحقیقات خود را با سلول های پوستی که مسئول چارچوب ساختار بافت حیونات هستند و فیبروپلاست نام دارند، آغاز کرده اند. این سلول ها از موش های آزمایشگاهی جمع آوری شده اند. با ترکیب این سلول ها با چند مولکول دیگر و برنامه ریزی مجدد فاکتورهای آن، این سلول ها به سلول های دیگری به نام آندودرم شباهت پیدا می کنند. سلول های آندودرم در جنین تازه تشکیل شده وجود دارد و پس از بلوغ به ارگان های بزرگ بدن تبدیل می شود که پانکراس نیز جز این اندام های بزرگ است. در نهایت با استفاده از یک ترکیب شیمیایی، سلول های آندودرم قادر به تقلید از سلول های پانکراس می شوند و تمام فعالیت های آن را دنبال می کنند. این سلول های تولید شده PPLC’s نام دارند. این سلول ها به بدن موش های مبتلا به دیابت پیوند زده شده است و پس از یک هفته، میزان قند خون آنان به حد کاملا طبیعی رسیده است. به محض برداشتن این سلول ها از بدن موش، میزان گلوکز خون آنان مجددا دچار افت و خیز شده است. از طرفی پس از دو هفته مشاهده شد که سلول های بتا در موش هایی که به آنان سلول PPLC’s تزریق شده است، کاملا فعال بود و به طور طبیعی انسولین ترشح می کرد. استفاده از این روش نه تنها در درمان دیابت موثر است، بلکه دید وسیعی در زمینه رفع نقص ذاتی در سلول های بتا در اختیار محققان قرار داده است. این طرح به صورت تئوری چند ماه پیش مطرح شد و اکنون به صورت تجربی مورد بررسی قرار گرفته و اثرات آن کاملا رضایت بخش است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.

ابتلای کودکان به سرطان خون به زندگی در نزدیکی خطوط انتقال برق ربطی ندارد

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۰ بهمن 13:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   نتایج یک تحقیق نشان می دهد کودکانی که در نزدیگی خطوط انتقال برق فشار قوی زندگی می کنند با افزایش خطر ابتلا به سرطان خون مواجه نیستند.   به گزارش از خبرگزاری فرانسه، محققان در این مطالعه اطلاعات 16 هزار و 500 کودک مبتلا به سرطان خون را که در فاصله زمانی میان سال های 1962 و 2008 در انگلیس متولد شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. در این مطالعه هیچ افزایش خطر ابتلا به سرطان خون میان افرادی که در دهه 80 در نزدیکی خطوط برق فشار قوی زندگی می کردند مشاهده نشد اما این افزایش خطر در میان افرادی که در دهه های 60 و 70 در نزدیکی خطوط انتقال برق فشار قوی زندگی می کردند ،وجود داشت. سرطان خون یکی از مهمترین انواع سرطان هایی است که کودکان به آن مبتلا می شوند.هر سال در انگلیس حدود 460 مورد جدید ابتلا به سرطان خون در کودکان زیر 15 سال تشخیص داده می شود. در این مطالعه که توسط گروه تحقیقات سرطان کودکان در دانشگاه آکسفورد انجام شد از اطلاعات سرطان موسسه ملی ثبت تومورهای کودکان استفاده شد. در این مطالعه محققان زمانی که اطلاعات تمام دوره ها را تجزیه و تحلیل کردند، متوجه شدند که هیچ گونه افزایش خطر ابتلا به سرطان خون در میان کودکانی که در نزدیکی خطوط انتقال برق فشار قوی زندگی می کردند ،وجود نداشت. اما زمانی که محققان این تجزیه و تحلیل ها را در تقسیم بندی دهه ها انجام دادند، متوجه شدند که خطر ابتلا به سرطان خون در میان کودکانی که در دهه های 60 و 70 متولد شده بودند و در حدود یک سوم مایلی خطوط انتقال برق فشار قوی زندگی می کردند، وجود داشت. این در حالی است که افزایش خطر ابتلا به سرطان خون در میان افرادی که در دهه 80 در اطراف این خطوط فشار قوی برق زندگی می کردند، مشاهده نشد. محققان می گویند نتایج این تحقیق نشان می دهد که خطوط برق هیچ تاثیر بیولو‍ژیکی مستقیمی بر خطر ابتلا به سرطان خون ندارد. کاترین بانچ که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: بسیار دلگرم کننده است که مشاهده می کنیم در دهه های اخیر ارتباطی میان افزایش خطر ابتلا به سرطان خون در میان کودکانی که در نزدیکی خطوط انتقال برق فشار قوی زندگی می کنند ،وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد که با این وجود برای کشف علت ارتباط میان افزایش خطر ابتلا به سرطان خون در میان کودکانی که پیش از دهه 80 در نزدیکی خطوط برق فشار قوی زندگی می کردند به مطالعات بیشتری نیاز است.

غذاهای دریایی ممکن است موجب آسیب کلیه ها شوند

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۰ بهمن 13:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  تحقیقات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که تجمع مواد شیمیایی نظیر اسید دوموییک (Domoic acid) در غذاهای دریایی در صورت مصرف بیش از حد، سبب آسیب به مغز و کلیه ها می شود.   به گزارش از پایگاه خبری ساینس دیلی، اقیانوس های جهان شامل جلبک هایی است که مواد شیمیایی خاصی تولید می کنند. این مواد می تواند برای انسان و دیگر موجودات زنده مضر باشد. بسیاری از این مواد شیمیایی به دلیل آسیب به مغز، نوروتوکسین (سموم عصبی) به حساب می آیند. اسید دوموییک (Domoic acid) یکی از این نوروتوکسین ها است که نوعی سم بسیار مقاوم بوده و در برابر حرارت بالا بسیار پایدار است. این سم در بدن صدف، حلزون اسکالوپ و ماهی تجمع می یابد.  از آنجا که اسید دوموییک توسط کلیه ها از بدن دفع می شود، دانشمندان دانشگاه پزشکی کارولینای جنوبی در آمریکا اثرات مضر این سم را روی این اندام بررسی کردند. آنها با دادن دوزهای مختلفی از این اسید به موش ها، سلامت کلیه این حیوان را مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج تحقیقات نشان می دهد کلیه ها نسبت به این سم بسیار حساس تر از مغز هستند . به گفته محققان این به این معنی است که کسانی که حجم بالایی از غذاهای دریایی مصرف می کنند، ممکن است در خطر آسیب کلیوی قرار بگیرند. این آسیب های کلیوی عموما به نارسایی کلیه و دیالیز منجر می شود. البته ماهی و سایر فرآورده های دریایی از بهترین مواد غذایی محسوب می شوند. این دسته از مواد غذایی برای عملکرد خوب مغز و قلب و عروق و در کل تمامی اعضا مناسب هستند به همین دلیل برای تایید این یافته جدید روی انسان، آزمایشات زیادی مورد نیاز است.  همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز بر مبنای عوارض جانبی این اسید بر سیستم عصبی یک سطح مشخص برای آن در غذاهای دریایی مشخص کرده است. شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه (Journal of the American Society of Nephrology) به چاپ رسیده است.

کشف راز عجیب ترکیدن وزغ‌ها

۱۳۹۲ شنبه ۱۹ بهمن 13:13 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 داستان به آوریل سال 2005 میلادی باز می‌گردد، جاییکه وزغ‌های برکه‌ای در هامبورگ آلمان با ورم کردن به اندازه 3.5 برابر حجم عادی خود ترکیده بودند و علت این موضوع چالش‌های بسیاری را برای یافتن پاسخ از سوی جانورشناسان جهان را ایجاد کرده بود که سر انجام کشف شد.  پس از سالها شبهه و بحث پیرامون علت ترکیدن این وزغ ها سرانجام زیست شناسی با نام "فرانک موتشمان" توانست پی به چرایی این اتفاق ببرد. وی با اناجم بررسی های مکرر به این نتیجه رسیده که تنها بخش غیر سمی و خوراکی این وزغ ها کبد آنها بوده که در پشت آنها قرار دارد و تمامی این وزغ ها قبل از ترکیدن کبد خود را از دست داده بودند. پس از بررسی مشخص شد که شکارچی کبد این وزغ ها، پرنده باهوشی با نام کلاغ بوده که از این موضوع کاملا آگاه بوده و تنها به جهت خوردن کبد این وزغ ها به آنها حمله می کرده است. ساز و کار بدن این وزغ ها طوری است که در صورت کاسته شدن اندم کبد از بدن آنها، بدن آنها شروع به تورم کرده و این تورم تا زمان ترکیدن آنها ادامه پیدا می کند. در خصوص اینکه یک کلاغ چگونه می تواند از غیر سمی بودن این بخش از وزغ اطلاع داشته باشد و اینکه این اندام در کجای بدن این دوزیست قرار دارد، داشنمندان را بار دیگر به موضوع هوش بسیار بی نظیر کلاغ ها جلب کرده است.

چهار ماده ای که هر چه بخورید بیشتر لاغر می شوید

۱۳۹۲ شنبه ۱۹ بهمن 13:10 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 آرزوی هر کسی این است که بدون نیاز به پیروی از یک رژیم غذایی ،‌وزن اضافه اش را از دست بدهد. برخی مواد غذایی برای رسیدن به این آرزو موثر هستند ، چهار ماده غذایی که موجب کاهش وزن می شود را بشناسید     *گوشت بدون چربی گوشت مرغ بدون چربی یکی از بهترین مواد غذایی است که به کاهش وزن افراد کمک می کند زیرا پروتئین و چربی کمی دارد.همچنین ماهیچه بدون چربی کمک خواهد کرد که سوزاندن چربی ها با شتاب بیشتری پیش رود.اگر تمایلی به خوردن و مصرف گوشت مرغ ندارید می توانید از سینه بوقلمون استفاده کنید . *ماهی ماهی منبع بسیار مناسبی برای کاهش وزن سریع به شمار می رود . ماهی آزاد و تن حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند و اسیدهای چرب امگا 3 چربی خوب و اشباع نشده به شمار می روند . وزن افراد به دلیل لپیتن و ذخیره چربی بالا می رود اسیدهای چرب امگا 3 بر لپیتن تاثیر می گذارد و باعث می شود تا افراد چاق به راحتی وزن خود را از دست دهند. *روغن زیتون به جای روغن های چرب از روغن زیتون استفاده کنید . روغن زیتون حاوی چربی های اشباع نشده است و این چربی نه تنها به کاهش اشتها کمک می کند بلکه با کلسترول مبارزه می کند و این روغن سطح کلسترول را در بدن پائین نگه می دارد. *انواع توت  انواع توت ها برای از دست دادن وزن مناسب هستند . توت سیاه ، زغال اخته، توت فرنگی و ... باعث از دست دادن وزن می شود و سرکوب کننده اشتها هستند. همان طور که می دانید از دست دادن وزن فقط به این معنا نیست که باید فرد گرسنگی را تحمل کند بلکه مناسب خوردن و درست مصرف کردن مواد غذایی به داشتن وزنی ایده آل کمک می کند و میزان آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها در بدن حفظ می شود. غذاهایی مانند دانه های روغنی ،‌جو دوسر، تخم مرغ و بادام باعث کاهش وزن می شود . با استفاده از این رژیم غذایی قادر هستید چربی های اضافی بدن و شکم را از دست بدهید.

این افراد نباید "لوزه" داشته باشند

۱۳۹۲ جمعه ۱۸ بهمن 17:21 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 لوزه عضو مفیدی در بدن است که در سنین 4 تا 10 سالگی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد این عضو مفید در مواقع خاص، سلامتی بدن را به خطر می اندازد.  دکتر احمد رضائیان، متخصص گوش و حلق و بینی، گفت: لوزه عضو مفیدی در بدن است که در سنین 4 تا 10 سالگی، نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند این عضو مفید در مواقع خاص سلامتی بدن را به خطر می اندازد و در صورتی که برداشته نشود، برای بدن مضر خواهد بود، همچنین در جراحی اندازه لوزه ملاک نیست.   وی افزود: والدین باید در صورت مشاهده علائمی مانند، خرخر و تنفس دهانی حین خواب، قطع تنفس حین خواب برای چند لحظه، تکلم و صدای تو دماغی، عفونت مکرر و مداوم گوش و کاهش شنوایی در کودکان خود، به پزشک مراجعه و فرزند خود را تحت معاینه قرار دهند.   دکتر رضائیان تصریح کرد: جراحی لوزه به روش‌هایی مانند استفاده از ابزار جراحی، استفاده از لیزر و غیره صورت می گیرد که در تمام این روش ها، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.    وی در رابطه با بعد از جراحی لوزه گفت: ممکن است در بعضی بیماران، بعد از عمل تهوع و استفراغ دیده شود که جای نگرانی نسبت و طبیعی است همچنین در موارد نادری ممکن است بعد از عمل شخص متوجه تغییر صدای خود شود که این تغییر موقتی بوده و برطرف می گردد.

مراقب باشید؛ فاجعه ای هولناک در سوپرمارکت ها

۱۳۹۲ جمعه ۱۸ بهمن 17:20 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پان پراگ نام محصولی است خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبزرنگ و به قیمت کمتر از 500 تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود. پدران و مادران باید به شدت مواظب باشند. پان پراگ (بی تی BT) نام محصولی است خطرناک، اما بسیار ارزان که در بسته‌های سبزرنگ و به قیمت کمتر از 500 تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود. محصول کشور هندوستان است که مخدرهای مشابه آن نیز در پاکستان و افغانستان تولید می‌شوند و دقیقاً همانند مخدر ناس، از طریق بزاق دهان مصرف می‌شود.   هر چند پیش‌تر برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی‌ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است. مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگر چون آرسینک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.   بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوانان را مورد هجمه قرار داده‌اند؛ این سرطان بی‌صدا نوک پیکان شومش را به سمت کودکان و خردسالان دانش‌آموز نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند.

عزم جهانی، خوردن خوشمزه‌ترین تنقلات دنیا را ممنوع کرد

۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۷ بهمن 13:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان سرانجام قانون‌هایی مبنی بر عدم خوردن چیپس و پفک و همینطور استعمال سیگار در نزد کودکان را به زودی تصویب می‌کنند. پژوهشگران و دانشمندان در دنیا در حال تلاش برای ممنوع کردن استعمال دخانیات در داخل خودروهایی هستند که یکی از سرنشینان آن کودکان است.  گفتنی است، براساس تحقیقات صورت گرفته دود سمی سیگار در یک ماشین ۱۱ برابر غلیظ‌تر از دود سیگار در فضای باز است و می‌تواند عوارض بسیار جدی برای سلامت کودکان به همراه داشته باشد.  بررسی‌ها نشان می‌دهند، همه ساله میلیون‌ها کودک به دلیل عوارض ناشی از سیگار کشیدن والدین خود در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری می‌شوند و حتی گاهی دچار بیماری‌های بسیار خطرناک مانند انواع حساسیت‌های شدید می‌گردند.  پژوهشگران علاوه بر طرح ممنوعیت استعمال سیگار در خودرو‌ها در حال بررسی طرحی برای ممنوعیت خوردن چیپس و پفک و سایر تنقلات فاقد ارزش غذایی در کودکان هستند. 

بهترین غذا برای کم خونی

۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۷ بهمن 13:19 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 خرما ميوه اي شيرين، خوش طعم و خوش خوراك و در رديف ميو هايي قرار مي گيرد كه سرشار از كلسيم، فسفر، منيزيم و ويتامين ها بوده كه براي تأمين سلامتي بدن بسيار مفيد و ضروري مي باشند. در واقع فواید خرما آنقدر زیاد است که می‌گویند اگر هر روز یک خرما بخورید و یکی از خواص آن را بشمارید، در پایان سال باز هم روزها کم می‌آید و خواص خرما به پایان نمی‌رسد. برخی از مهم ترین خواص خرما: - انرژی خرما بسیار کمتر از انرژی قند ساده است و به همین دلیل مصرف آن بسیار بهتر و مناسب‌تر از قندهای ساده است. - فسفري كه در خرما وجود دارد باعث سر زنده نگاه داشتن سلول‌هاي عصبي مي ‌شود. - پتاسیم در این میوه به میزان قابل توجهی موجود است که برای جلوگیری از پرفشاری خون و برای کار صحیح عضلات و اعصاب ضروری است. - ویتامین C یکی دیگر از مواد مغذی خرماست که این ویتامین برای جلوگیری از بیماری‌های خطرناک خونریزی‌دهنده یا همان اسکوربوت لازم است و باید بدن هر فرد در طول روز، ۶۰ میلی‌گرم ویتامین C دریافت کند که تقریباً در هر ۱۰۰ گرم خرما ۱۴‌ میلی‌گرم ویتامین C موجود است. - خرما علاوه بر نکات گفته شده، مقدار قابل توجهی فولات و یا همان اسیدفولیک به بدن می‌رساند که جهت خون‌رسانی برای بدن لازم است و زنان هنگام بارداری مجبور می‌شوند علاوه بر دریافت فولات از طریق غذا، قرص آن را نیز مصرف کنند. فولات به عنوان ماده خون‌ساز در خرما موجود است؛ هرچند که مقدار آهن خرما آنچنان زیاد نیست، اما برای خون‌سازی، بدن احتیاج به ۳ ماده‌ی مغذی فولات، آهن و ویتامین ۱۲ B دارد که در غذاهای حیوانی یافت می‌شوند. پس برای این منظور بایستی از غذاهای متنوع استفاده کرد. ** با توجه به فوایدی که از خرما گفته شد، بهتر است این ماده غذایی را در برنامه غذایی خانواده خود جای دهید، اما هنگامی که می‌خواهید خرما بخرید، حتماً توجه داشته باشید خرما تازه باشد و مزه و بوی ترشیدگی ندهد. مضرات: مواظب باشید در خوردن آن افراط نکنید زیرا دارای قند زیادی است . در این صورت آنهایی که لوزالمعده حساس دارند و یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آنها وجود دارد باید کمتر از این میوه استفاده کنند.

ویتامین‌های A، B، E همه در این خوراکی پنهان هستند

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۶ بهمن 16:30 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 وجود همه نوع ویتامین برای بدن انسان ضروری است اما خوراکی (مویز) ویتامین‌هایی از جمله A، B، E را در خود جای داده‌اند. رضا صالحی متخصص تغذیه گفت: به حبه‌های خشک شده انگور مویز می‌گویند، این نوع خشکبار‌‌ همان کشمش است اما از لحاظ شکل ظاهری با کشمش متفاوت است، اما از نظر طعم و خواص تا حد زیادی شبیه به هم هستند.    وی افزود: مویز بر اثر خشک شدن خواص خود را از دست نمی‌دهد و حتی اثر نیروبخش آن بیشتر می‌شود. این خشکبار سرشار از ویتامین‌های A، B، E و املاحی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر است، البته لازم به ذکر است مویز (اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶) را نیز در بردارد.    صالحی در پاسخ به اینکه مویز از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کند، اذعان داشت: مویز به طور کلی درمان کننده بیماری‌های قلبی و پایین آورنده فشار خون است و برای بیماران دیابتی بسیار مفید و الزامی است و همچنین از اندر خواص مویز می‌توان به ضد درد، ضد آلرژی، ضد باکتری و محافظت کنندگی از کبد، قلب و سیستم ایمنی بدن نیز اشاره کرد. 

چگونگی جهش ژنتیکی برای نوشیدن شیر

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۶ بهمن 16:27 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 جهش ژنتیکی برای نوشیدن شیر به طور مستقل در بخش‌های مختلف جهان و طی چند هزار سال گذشته در نتیجه گزینش طبیعی قوی تکامل یافت و همواره این پرسش مطرح بوده که چرا این جهش تا این اندازه موثر بوده است در میان توسعه‌های کلیدی در تکامل بشر می‌توان به توانایی وی برای هضم شیر فراتر از آغاز کودکی اشاره کرد. شواهد نشان می‌دهد جهشی که انسان را قادر به نوشیدن شیر در تمامی عمرش کرده، طی 7500 سال اخیر ظاهر شده است. عدم تحمل به لاکتوز چیست؟ تحلیل اسکلت‌های انسانی در مکانی باستانی در اسپانیا نشان می‌دهد، ژن نوشیدن شیر به سرعت در جهان منتشر شد و این بدین معناست که شیر باید به دلایلی بیش از حضور ویتامین D، برای جذب لاکتوز آن سودمند بوده باشد. اودنی اسوریسدوتی، زیست‌شناس تکاملی دانشگاه اوپسالای سوئد گفت: سال‌ها این فرضیه مطرح بوده که به دلیل فقدان نور خورشید در شمال اروپا، افراد مجبور به جبران‌کردن کمبود کلسیم و ویتامین D با نوشیدن شیر بوده‌اند؛ اما مطالعات نشان می‌دهد فرضیه جذب کلسیم، بر تکامل هضم لاکتوز تاثیرگذار نبوده است. با مطالعه نمونه‌هایی از بقایای اسکلت هشت انسان که حدود 5000 سال پیش در شمال شرق اسپانیا زندگی کرده‌اند، این محقق و همکارانش دی‌ان‌ای آنها را برای بررسی عمل هضم لاکتوز بررسی کردند، تحلیل‌های آنها نشان داد ساکنان غارهای باستانی اجداد افرادی بودند که در اسپانیای امروزی مرتبا شیر مصرف می‌کنند. تیم علمی با استفاده از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای، امکان رسیدن جهش ژنتیکی مطلوب به انسان مدرن برای هضم شیر به طور تصادفی را رد کرد و نشان داد که انتخاب قوی برای آن وجود داشته است؛ مولفه‌ای که نوشیدن شیر را به امتیازی بزرگ در مقابل افرادی تبدیل کرده که آن را مصرف نمی‌کردند. یافته‌های جدید نمی‌تواند به طور قطعی این مولفه را تعیین کند، اما اسوریسدوتی نظریه‌ جدیدی ارائه‌ داده که بر مبنای آن، مزرعه‌داران اولیه پنیر و ماست را به مدت‌های طولانی پیش از نوشیدن شیر مصرف می‌کردند، زیرا هضم آنها آسان‌تر است، اما در زمان‌های قحطی و زمان فقدان محصولات کشاورزی و مصرف کامل فراورده‌های لبنی، افراد مجبور به نوشیدن شیر می‌شدند؛ در این میان، آنهایی که دارای جهش ژنتیکی برای هضم آن بودند، از قحطی نجات می‌یافتند و افرادی که قادر به هضم لاکتوز نبودند، مبتلا به نوعی اسهال می‌شدند که زندگی آنها را تهدید می‌کرد. در حال حاضر، با این که شیر در نقاط مختلف تکامل انسانی منبع غذایی خوبی بوده، موقعیت‌هایی که موجب ایجاد فشارهایی برای مصرف آن شده، هنوز ناشناخته مانده‌اند.

فواید جرم گوش

۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۶ بهمن 16:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 متخصص و جراح گوش، حلق و بینی گفت: جرم در گوش حالت دفاعی ایجاد می‌کند و اگر میزان جرم در گوش کم شود، گوش خشک می‌شود و اگزما و خارش می‌گیرد.  ابراهیم رزم‌پا اظهار داشت: مواد چسبناکی که از غدد موجود در کانال گوش خارجی ترشح می‌شوند جرم گوش نام دارد که وجود آنها برای سلامت گوش مفید است. متخصص و جراح گوش، حلق و بینی گفت:‌ در بعضی از افراد میزان ترشح جرم گوش بیش از حد طبیعی است یا اینکه گوش مشکل آناتومی دارد یعنی کانال آن تنگ یا پیچ‌دار است و باعث تجمع جرم گوش می‌شود که در این افراد جرم موجود می‌تواند باعث گرفتگی و سنگینی گوش شود. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر جرم گوش کم ترشح شود، باعث می‌شود که گوش خشک شود و دچار اگزما و خارش شود و از طرفی می‌تواند گوش را مستعد به عفونت کند. رزم پا ادامه داد: جرم گوش حالت دفاعی در گوش ایجاد می‌کند علاوه بر آن جرم گوش پس از تشکیل و ترشح، خود به تدریج با حرکت مفصل فکی- گیجگاهی از گوش خارج می‌شود. متخصص و جراح گوش، حلق و بینی بیان داشت: استفاده از گوش پاک کن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که گوش پاک کن باعث تحریک گوش می‌شود؛ همچنین می‌تواند جرم گوش را به عقب کانال گوش منتقل کرده و باعث تحریک کانال گوش و مشکلات بعدی شود. استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه کرد: افراد برای خشک کردن گوش از سشوآر استفاده کنند و اگر احساس گرفتگی یا سنگینی گوش داشتند به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنند تا اگر گوششان را جرم گرفته بود، آنها با روش‌های خاص به جرم‌زدایی گوش اقدام کنند.

تاثیر عدس در کاهش فشار خون بالا

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۵ بهمن 14:27 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 تحقیقات جدید نشان می‌دهد: افزودن عدس به رژیم غذایی در کاهش فشار خون بالا موثر است.    محققان دانشگاه مانیتوبا در کانادا دریافتند افزودن عدس به رژیم غذایی به طور موثر در کاهش فشار خون بالا که معمولا با افزایش سن رخ می‌دهد، نقش دارد.   محققان در این پژوهش که بر روی موش‌ها انجام گرفته است، پی‌بردند خوردن عدس می‌تواند باعث تغییراتی در عروق خونی شود و در نتیجه در کاهش فشار خون موثر باشد.   محققان این تحقیق می‌گویند: این نتیجه می‌تواند راهی برای درمان غیر دارویی بیماری‌های مرتبط با اختلال عملکرد عروق خونی باشد.   یافته‌های این تحقیق در Daily Express منتشر شده است.

ردیابی یک سلول واحد در بدن به کمک ریاضیات امکان پذیر شد

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۵ بهمن 14:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  ریاضیدانان موسسه همهولتز آلمان برای اولین بار در جهان، موفق به ردیابی یک سلول واحد با استفاده از مدلسازی ریاضی شدند.   به گزارش از نیچر، هر سلول در بدن انسان منحصر به فرد است؛ سلول های یک بافت مشخص نیز گرچه در ظاهر یکسان هستند ولی در دنیای میکروسکوپیک از یکدیگر متفاوت هستند؛ بنابراین هیچ دو سلولی را در بدن نمی توان یافت که کاملا شبیه یکدیگر باشند. جواب سوال هایی از قبیل این که چگونه یک سلول قلب از سلول های بنیادی ساخته می شود یا چرا یک سلول بتا انسولین تولید می کند و دیگری نمی کند و اینکه چرا یک سلول عادی ناگهان جهش ژنتیکی پیدا می کند و سرطانی می شود، در اسیدریبونوکلئیک (RNA) نهفته است؛ RNAدر تمام سلول های زنده وجود دارد و وظیفه اصلی آن انتقال دستورات از پروتئین DNA به منظور کنترل سنتز پروتئین هاست. در برخی از ویروس ها، RNA به جای DNA حامل اطلاعات ژنتیکی است.  پروتئین ها در داخل سلول مدام در حال مونتاژ و دمونتاژ هستند و تحلیل و بررسی یک سلول مشخص بسیار پیچیده و تقریبا غیر ممکن است. تفاوت های کوچک در تنظیم ژن ها توسط علمی به نام آماری (statistical) بررسی می شود.  به طور ساده می توان علم آماری را چنین توصیف کرد؛ یک اتاق کوچک شامل میلیارد ها مولکول است که هریک دمای مشخصی دارند، اندازه گیری دمای تک تک مولکول ها و میانگین گیری روی آنان برای تعیین دمای اتاق غیر ممکن است؛ ولی به صورت آماری با استفاده از یک دماسنج کوچک می توان دمای اتاق را تخمین زد. به دمای اتاق در این حالت یک اطلاعات آماری گفته می شود. اطلاعات مربوط به سلول ها نیز یک اطلاعات آماری است. محققان موسسه همهولتز با استفاده از روشی موسوم به ریاضیات آماری موفق به بررسی و ردیابی یک سلول واحد شده اند که تا امروز امکان پذیر نبوده است. در این روش به جای بررسی یک سلول، نمونه ای (Sample) حاوی 10 سلول مورد بررسی قرار گرفته است، تعداد نمونه ها نیز بین 16 تا 80 مورد است. با استفاده از این روش تاثیر محرک های مختلف و میزان واکنش سلول و ژن به راحتی قابل بررسی است. نتایج این بررسی به طور تجربی توسط محققان دانشگاه ویرجینیا تایید شده است که حاکی از مستدل بودن این روش است. روش فوق دستاورد ارزشمندی برای درمان بسیاری از بیماری ها مخصوصا به روش سلول یا ژن درمانی است. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Methods منتشر شده است.

محققان ایتالیایی روش جدیدی رابا استفاده از نعناع علیه چاقی کشف کردند

۱۳۹۲ سه شنبه ۱۵ بهمن 14:22 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان ایتالیایی دانشگاه ˈپادواˈ موفق به کشف مکانیزم جدیدی برای لاغر شدن با استفاده از منتول (جوهر نعناع ) کشف کردند.   به گزارش از خبرگزاری ایتالیا (آجی)، محققان ایتالیایی دانشگاه پادوا به ریاست ˈمارکو روساتوˈ موفق به کشف مکانیزم لاغری از طریق استفاده از منتول شدند .این ماده گیاهی توان فریب دادن بدن افراد چاق را برای سوزاندن چربی ها از داخل با تولید حرارت و در نهایت لاغر شدن دارد.  منتول باعث ایجاد یک مکانیزم مولکولی می شود و بافت چرب سفید را به بافت چرب قهوه ای تبدیل می کند و از این طریق توان سوزاندن چربی های ذخیره شده را از داخل دارد.  همه با خصوصیات منتول یا جوهر نعناع خشک آشنا هستند که وقتی با پوست و یا مخاط تماس پیدا می کند باعث ایجاد حس خنکی می شود. این ماده گیاهی می تواند با تحریک سلول های بافت چرب سفید آن را از داخل بسوزاند.  استفاده از این ماده عوارض جانبی برای انسان ندارد و می تواند راه حل حدیدی علیه چاقی باشد.  به عقیده محققان بافت چرب سفید دارای سنسورهایی است که توان حس کردن سرما را به طور مستقیم و بدون نیاز به میانجیگری سیستم عصبی دارد بنابراین می تواند توسط منتول و یا سلول های مشابه فعال شود و سوخت و ساز بدن و بافت چرب را افزایش دهند و چربی را از داخل با ایجاد حرارت بسوزانند.  چاقی یک بیماری است که می تواند به نوبه خود باعث بیماری های مهمی مانند دیابت و یا بیماری های قلبی و عروقی شود. در ایتالیا بیش از 33 درصد مردم اضافه وزن دارند . 

با دیدن این علائم پیاده روی خود رامتوقف کنید!

۱۳۹۲ دوشنبه ۱۴ بهمن 14:45 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 این که برای چه هدفی از منزل خارج می‌شوید نوع پیاده روی هم متفاوت می شود. شاه حسینی فلوشیپ زانو و طب ورزشی گفت: این که برای چه هدفی از منزل خارج می شوید نوع پیاده روی هم متفاوت می شود. عده‌ای برای کاهش وزن و گروهی دیگر هم برای تسکین و بهبود مفاصل زانوی خود پیاده روی را انتخاب می کنند. اما باید دانست که درنوع اول باید پیاده روی با سرعت انجام شود که به همراه افزایش ضربان قلب است و همچنین مقداری هم عرق کنند. ما درنوع دوم باید دقت کرد که عمدتاً بایدروی سطح صاف باشد و بر روی سنگلاخ و ناصافی پیاده روی نکنند. همچنین از بالا رفتن از پله‌ها خودداری کنند. راه رفتن نباید خستگی زودرس بیاورد نه باشتاب بالا و نه با شتاب کم باشد. زمان آن از 30 دقیقه تا 45 دقیقه است که باید دقت داشت در افرادی که دچار ضایعات مفصلی هستند بعد از گذشت این زمان احساس درد و تورم همراه با نوعی ضعف در اندام‌ها احساس می‌شود که بهتر است پیاده روی رامتوقف کنند. وی افزود: افراد باید درخریدکفش خود دقت کنند زیرا کفش‌ها انواع مختلفی دارند. ولی کفش مخصوص پیاده روی در ایران کاملاً عرضه نمی‌شود ومعمولاً این کفش‌ها مخصوص دویدن است و باعث می‌شوند که فرد انرژی کمتری را از دست بدهد. شاه حسینی اذعان داشت: افرادی که دچار ضایعه مفصلی هستند باید کفش‌هایی که لایه زیرین آن دو سانتی متر باشند را بپوشند . همچنین کفش مخصوص و مناسب کودکان را هم باید به آن توجه کرد زیرا پای کودکان نرم است و از کفش‌هایی که حالت نیم ‌چکمه‌ای دارند که پشت سخت، کف سخت ورویی کفش بنددار باشد به طوری که با بلند کردن این بند‌ها بشود پاشنه پا را مشاهده کرد. یعنی زبانه بلندی داشته باشد. همچنین درکودکان بین شصت پا و نوک کفش باید یک فاصله نیم سانتی متر وجودداشته باشد و کفش حتی الامکان هر شش ماه عوض شود.

ارتباط باکتری غذایی با «ام‌اس»

۱۳۹۲ دوشنبه ۱۴ بهمن 14:43 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پزشکان آمریکایی در بررسی‌های جدید آزمایشگاهی دریافتند نوعی باکتری‌ مسموم‌کننده موادغذایی می‌تواند در بروز بیماری ام‌اس نقش داشته باشد. گروهی از پزشکان دانشکده پزشکی «ویل کرنل» در بررسی‌هایی که روی موش‌ها انجام دادند مشاهده کردند ماده سمی تولیدشده توسط گروه نادری از باکتری «کلوستریدیوم» می‌تواند آسیب‌هایی شبه ام‌اس در مغز ایجاد کند. تاکنون در مورد علت دقیق بیماری ام‌اس اطلاعاتی به دست نیامده اما به نظر می‌رسد که ترکیبی از فاکتورهای زیست‌محیطی و ژنتیکی در بروز این بیماری موثر هستند. ام‌اس بیماری عصب شناختی است که تنها در انگلیس 100 هزار نفر به آن مبتلا هستند. این گروه مطالعاتی در بررسی‌های پیشین خود دریافته بودند گروهی از باکتری‌ کلوستریدیوم تولیدکننده سم در بدنِ زنان جوان مبتلا به ام‌اس وجود دارد. باکتری کلوستریدیوم در خاک و گوشت خام آلوده وجود دارد. در بررسی جدید مشاهده شد که نوع خاصی از باکتری کلوستریدیوم ماده سمی تولید می‌کند که می‌تواند از طریق خون به مغز آسیب برساند. این محققان در بررسی‌های انجام شده روی موش‌ها دریافتند: این ماده سمی می‌تواند سلول‌های سازنده غلاف «میلین» در مغز را از بین ببرد. این نوع از آسیب در بیماران ام‌اس نیز مشاهده می‌شود. به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، «جنیفر لیندن»، محقق ارشد این مطالعه گفت: یافته‌های به دست آمده حائز اهمیت است زیرا در صورت تایید شدن نقش این ماده در بروز ام‌اس می‌توان با استفاده از واکسن یا آنتی‌بادی‌ها از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد. 

علت حرف زدن و راه رفتن در خواب چیست؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۱۴ بهمن 14:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 افشین یداللهی متخصص اعصاب و روان گفت: حرف زدن، راه رفتن، وقفه تنفسی و ترس و وحشت در خواب در دسته اختلالات خواب جای می‌گیرند. متخصص اعصاب و روان گفت: اصولاً افرادی که دچار اختلال خواب می‌شوند، فردای آن روز عمل خود را به یاد نمی‌آورند یا اگر در همان لحظه از خواب بیدار شوند، متوجه نمی‌شوند که قبل از آن چه اتفاقی افتاده ‌است. عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران ادامه داد: جالب است بدانید افرادی که در خواب راه می‌روند به موانع برخورد نمی‌کنند، اما اگر از خواب بیدار شوند راه رفتن در خواب را به یاد نمی‌آورند. متخصص اعصاب و روان تصریح کرد: علت اصلی اختلال خواب خیلی مشخص نیست، اما گفته می‌شود که استرس‌های روزانه و زمینه اضطرابی می‌تواند گاهی به افزایش دفعات بروز این حالت‌ها منجر شوند. وی ادامه داد: خوشبختانه اختلال خواب قابل کنترل است و می‌توان آن را به روش‌های دارویی و غیر دارویی درمان کرد. عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران افزود: در وهله اول باید زمینه اضطرابی و خلقی افراد بررسی شود و با این دسته از افراد مشاوره کرد و اصول بهداشت خواب را به آنها آموخت. یداللهی ادامه داد: اگر اصول بهداشت خواب رعایت شود، می‌تواند تا حدی در کاهش اختلال خواب مؤثر باشد. متخصص اعصاب و روان بیان داشت:‌ درمان دارویی نیز از جمله راه‌های درمان اختلال خواب است که به واسطه داروها آن مرحله از خواب که این اتفاقات در آن رخ می‌دهد، تنظیم شده و جلوی آن گرفته می‌شود. یداللهی ادامه داد: اختلال خواب می‌تواند در تمام سنین وجود داشته باشد حتی ممکن است یک فرد چند مورد آن را تجربه کند.

اولین آهن ربای دارای یک قطب ساخته شد

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۳ بهمن 15:50 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشگاه های aalto و کالج Amherst فنلاند موفق به ساخت اولین تک قطبی مغناطیسی جهان در آزمایشگاه شدند.   به گزارش از نیچر، به طور ساده می توان گفت که محققان آهنربایی ساخته اند که فقط دارای قطب N یا قطب Sاست؛ این درحالیست که همیشه این باور علمی وجود داشت که در آهنربا هردو قطب N وS باید وجود داشته باشد.  فیزیکدانان بر این باورند که این دستاورد به اندازه کشف الکترون با ارزش است. سال هاست که دانشمندان به دنبال تک قطبی مغناطیسی در طبیعت هستند و حتی نمونه های قمری را در این راستا جستجو کرده اند. چندی پیش یک پروژه عظیم در این راستا توسط شتاب دهنده چند میلیارد یورویی LHC در سرن انجام شد ولی هیچ ذره ای با این خاصیت یافت نشد. مدیر این پروژه تحقیقاتی در مصاحبه های مطبوعاتی گفته است که ساخت این تک قطبی مغناطیسی سنتزشده، با توجه و بررسی تک قطبی های الکتریکی موجود در طبیعت ساخته شده و افتخار بسیار بزرگی است. وی در ادامه گفته است که ساخت تک قطبی مغناطیسی شروع پیشرفت های بزرگی در زمینه کوانتوم است. تک قطبی مغناطیسی، ذره ای شبیه به الکترون است؛ با این تفاوت که بار مغناطیسی آن بسیار بیشتر از بار الکتریکی است. حدود 80 سال پیش یکی از بنیان گذاران فیزیک کوانتومی به نام دیراک، یک ساختار کوانتوم مکانیکی را کشف کرد که در آن امکان وجود تک قطبی مغناطیسی وجود داشت. با ساخت تک قطبی مغناطیسی آزمایشگاهی توسط فیزیکدانان فنلاندی، چارچوب دیراک به طور تجربی برای اولین بار پس از هشتاد سال به اثبات رسید. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature منتشر شده است.

مگس میوه قادر به تشخیص سرطان است

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۳ بهمن 15:45 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   تحقیقات اخیر محققان دانشگاه کنستانس آلمان نشان می دهد که مگس میوه به راحتی می تواند با استفاده از حس بویایی، سلول سرطانی را از سلول سالم تشخیص دهد.   به گزارش از پایگاه پلاس وان، مگس های میوه مورد استفاده در این تحقیقات از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند، به گونه ای که شاخک این حشرات به محض قرار گرفتن در معرض سلول های سرطانی، درخشان و براق می شود.  سلول های سرطانی و سلول های سالم دارای متابولیک کاملا متفاوتی هستند؛ بنابراین بوی آنان نیز فرق دارد. گیرنده های بویایی اغلب حشرات و حیوانات، قادر به تشخیص فقط یک نوع بوی خاص است ولی سلول های عصبی مگس میوه، به طور همزمان قادر به تشخیص 50 نوع رایحه مختلف است.  با استفاده از دستکاری ژنتیکی و وارد کردن پروتئین های فلورسنت به شاخک این حشره، پاسخ بوی سلول های سرطانی با درخشش شاخک انجام می شود. محققان در تلاشند که با استفاده از مکانیسم بویایی مگس میوه، دستگاهی بسازند که قادر به تشخیص سلول های سرطانی با استفاده از بوی آنان باشد. علاوه بر مگس میوه، زنبور و سگ نیز قادر به تشخیص سلول های سرطانی با استفاده از حس بویایی هستند. نتایج کامل این تحقیقات در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه Konstanz قرار دارد.

کشف ارتباط بین عکس العمل های کند و مرگ زودرس

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۳ بهمن 15:43 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  مطالعات اخیر دانشمندان انگلیسی نشان می دهد عکس العمل های کند در میانسالی، خطر مرگ را در 15 سال بعد افزایش می دهد.   به گزارش از پایگاه خبری مدیکال نیوز تودی، زمان عکس العمل از این لحاظ برای دانشمندان حایز اهمیت است که به خوبی عملکرد سیستم عصبی مرکزی را نشان می دهد. همچنین زمان عکس العمل نشان دهنده مهارت های اولیه روانی مانند توانایی سرعت پردازش اطلاعات در فرد است. دانشمندان دانشگاه کالج لندن و دانشگاه ادینبورگ داده های بیش از 5 هزار شرکت کننده بین سنین 20 و 59 ساله آمریکایی را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند. این مطالعه که 15 سال به طول انجامید، در دهه 1990 میلادی آغاز شد. در ابتدا، شرکت کنندگان در یک مرکز معاینه حضور یافتند. آنها باید زمانی که تصویری را روی صفحه رایانه می دیدند، دکمه ای را فشار می دادند. سپس محققان زمان های واکنش آن ها را اندازه گیری کردند. 15 سال بعد، محققان میزان مرگ و میر را در این شرکت کنندگان بررسی کردند و دریافتند 378 نفر از داوطلبان حاضر در این آزمایش جان خود را از دست داده اند. نتایج این بررسی نشان می دهد افراد دارای واکنش کندتر، در مقایسه با افراد با زمان واکنش متوسط ، 25 درصد بیشتر جانشان را از دست داده اند.  به گفته محققان این نتایج پس از در نظر گرفتن مولفه هایی نظیر سن، جنسیت، قومیت، پیش زمینه های اقتصادی و اجتماعی و سبک زندگی شرکت کنندگان به دست آمده است و هیچ ارتباطی بین زمان واکنش و مرگ ناشی از سرطان یا مشکلات تنفسی وجود ندارد.  دکتر گارت هاگر جانسون از دانشگاه کالج لندن و از محققان این تحقیق در این مورد گفت: زمان واکنش چگونگی عملکرد سیستم عصبی مرکزی و دیگر سیستم ها را در بدن نشان می دهد و افرادی که به طور مداوم واکنش های کند نسبت به محرک ها دارند، ممکن است مشکلاتی را تجربه کنند که خطر مرگ زودرس این افراد را افزایش دهد.  شرح کامل نتایج این مطالعه جدید در نشریه پلاس وان PLOS ONE منتشر شده است. 

چهار باور غلط سرطانی

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۳ بهمن 15:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  چهار باور غلط درباره سرطان در سراسر دنیا وجود دارد که اطلاع رسانی و آگاهی درباره آنها و پاک کردن این باورهای نادرست منجر به پیشگیری بهتر و درمان این بیماری در بین مردم می شود.   «ما نیازی به صحبت درباره سرطان نداریم»، «سرطان هیچ علائم و نشانه ای ندارد»، «در برابر سرطان کاری از من ساخته نیست» و «مراقبت های مربوط به سرطان به من تعلق نمی گیرد» ، چهار باور نادرست درباره این بیماری است. مسوول «کمپین مبارزه با باورهای غلط در مورد سرطان» در اصفهان روز یکشنبه با بیان این مطلب به ایرنا گفت: این باورها در حالی در بین مردم رسوخ پیدا کرده که حقیقت چیزی دیگری است. «زهرا زندی» با بیان اینکه حدود یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری است، افزود: بسیاری از سرطان ها، علائم خطر و هشداردهنده ای دارند که در کشف زود هنگام این بیماری حائز اهمیت است. وی تصریح کرد: ممکن است صحبت در باره سرطان در برخی از جوامع مشکل باشد اما مواجه صریح با این موضوع می تواند به بهبود فعالیتهای مرتبط با درمان این بیماری و پیشگیری از آن منجر شود. وی با بیان اینکه سرطان یک مساله جهانی و در حال تبدیل شدن به مشکل سلامت عمومی در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته است، گفت: ضعف اطلاعات و نبود آگاهی درباره سرطان یکی از موانع کنترل و مراقبت از سرطان به شمار می آید. زندی با تاکید بر اینکه پیشرفت های خوبی در شناسایی عوامل خطر و پیشگیری سرطان و درمان آن در دنیا بدست آمده است، افزود: برای پیشگیری از سرطان لازم است که آگاهی عمومی درباره وجود راه حلهای قابل اجرا برای اقشار مختلف افزایش یابد. وی با اشاره به هفته ملی مبارزه با سرطان که از هشتم تا 15 بهمن ماه نامگذاری شده است، تصریح کرد: شعار امسال این هفته، «اصلاح باورها، راه مبارزه با سرطان» است. عضو کمیته تخصصی سلامت عمومی اصفهان اظهار کرد: در همین راستا امسال ˈکمپین مبارزه با باورهای غلط در مورد بیماری سرطانˈ به مدت سه روز در شهر اصفهان از دهم تا 12 بهمن برگزار شد. زندی اضافه کرد: در این برنامه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور در مکانهای عمومی به صورت رو در رو با مردم درباره سرطان و چهار باور غلط و حقایق مربوط به آن صحبت کردند و به سوالات آنها پاسخ دادند. وی با اشاره به اینکه اصفهان نخستین استان در کشور بود که چنین برنامه ای در آن اجرا شد، بیان کرد: در این راستا اطلاعاتی درباره باورهای غلط و اصلاح آن، نشانه های سرطان و سبک صحیح زندگی به مردم ارائه شد.

ژن ظهور معنویت کشف شد

۱۳۹۲ شنبه ۱۲ بهمن 13:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  کارشناس روان شناسی سرطان گفت:در تحقیقات صورت گرفته در کشور بر روی 70 ژن برخی بیماران سرطانی، ژنی کشف شد که افکار و اعتقادات در آن تاثیر می گذارد و با معنویت درمانی و آرام سازی بدن (ریلکسیشن) می توان تغییراتی در این ژن ایجاد کرد که به روند بهبودی بیمارسرطانی کمک کند.   لیلی حسینی به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان (8- 15 بهمن ماه) اظهار داشت: نتایج این تحقیقات که در مرکز تحقیقات سرطان صورت گرفته است، پس از تکمیل تحقیقات به زودی در سال آینده اعلام خواهد شد.  وی در مورد این تحقیق توضیح داد: در این تحقیق 2 گروه بیمار سرطانی مورد بررسی قرار گرفتند؛ به این صورت که یک گروه از آنها وارد یک مداخله معنویت درمانی کردیم و طی 10 جلسه به آنها آموزش هایی شامل مراقبه و آرام سازی بدن (ریلکسیشن) و مفاهیم دیگر معنوی مانند شکرگذاری، توکل و صبر دادیم و سپس آنها را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادیم.  حسینی ادامه داد: نتایج به دست آمده در این بیماران را با گروه کنترل مقایسه کردیم و متوجه شدیم که 10مورد از این ژن ها به صورت متفاوتی بیان ژنی (آمپلیفیکیشن) آنها تغییر پیدا کرده است.  وی گفت: اینها ژن هایی هستند که در استرس و اضطراب دخیل هستند و یکی از گروه های ژنی هستند که بسیار متفاوت عمل می کنند. معنویت درمانی این ژن ها را تغییر می دهد و سبب بهبودی بیشتر بیمار می شود.  حسینی ادامه داد: با معنویت درمانی اضطراب بیمار کم و کیفیت زندگی او بهتر می شود و در نتیجه عود بیماری نیز در بیمار به وضوح کاهش می یابد چراکه ثابت شده اضطراب و استرس در عود سرطان بسیار موثر است.  وی افزود: این ژن ها اضطراب و استرس را در بدن بالا می برد ولی وقتی ما روی بیماران مباحث معنویت درمانی را اجرا می کنیم و گیرنده های ژن را در سلول پایین می آوریم، در واقع به دستگاه ایمنی بدن کمک کرده ایم. وقتی فرد اضطراب دارد، دستگاه ایمنی بدن ضعیف تر عمل می کند.  حسینی ادامه داد: بدن افراد به طور طبیعی دارای سلول های سرطان زا است چون سلول های سرطان زا جزو سلول های بنیادی بدن هستند و در واقع دستگاه ایمنی بدن این سلول ها را از بین می برد اما وقتی ما در دچار اضطراب و استرس می شویم، هورمون هایی که در بدن ما ترشح می شود مانع عملکرد صحیح سلول ها می شوند.  وی گفت: در واقع ما با معنویت درمانی و ایجاد آرامش در بیماران سیستم ایمنی بدن را تقویت و به آن برای مقابله با سلول های سرطانی کمک می کنیم.  وی اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف اجرای این طرح اثبات تاثیر آرامش و توجه به معنویت در سلول ها و در پیشگیری از بروز بیماری و در صورت بروز بیماری کمک به روند بهبود آن است.  به گفته دکتر عبدالله فضلعلی زاده نایب رییس انجمن سرطان ایران، سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است و سالانه 80 تا 85 هزار موارد جدید سرطان شناسایی می شود که از این میزان سالانه 30 هزار نفر ایرانی جان خود را از دست می دهند. کشنده ترین سرطان در ایران سرطان معده است و سرطان سینه به عنوان شایع ترین نوع سرطان در بین زنان ایرانی و سرطان پروستات شایع ترین نوع سرطان در میان مردان ایرانی شناخته شده است.  علاوه بر سرطان سینه و معده، سرطان های پوست، روده، مری، ریه، مثانه، پروستات، کبد و سیستم خون ساز از شایع ترین انواع سرطان در کشورما به شمار می رود.  به طور کلی طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، تا سال 2020 سالانه 20 میلیون شیوع جدید سرطان در جهان اتفاق می افتد و براین اساس 70 درصد بروز انواع سرطان های جدید در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. همچنین بر اساس بر آوردهای سازمان جهانی بهداشت شمار موارد جدید بیماری از سال 2000 میلادی که حدود 10 میلیون نفر در سال بوده است، در سال 2020 میلادی با یک افزایش 100در صدی به حدود 20 میلیون نفر درسال خواهد رسید.  متخصصان معتقندند که سرطان قابل درمان است و از سرطان می توان رهایی جست، زیرا بیش از 40 درصد موارد سرطان قابل پیشگیری است و یک سوم از بیماران در صورت تشخیص به موقع قابل درمان قطعی هستند.

پزشکان موفق به درمان آلرژی به بادام زمینی شدند

۱۳۹۲ شنبه ۱۲ بهمن 13:37 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  پزشکان توانستند 85 کودک را که به بادام زمینی حساسیت داشته درمان کرده و تحولی اساسی در زندگی این کودکان ایجاد کنند با این حال پزشکان معتقدند هنوز زود است که این روش در سطح وسیع بکار گرفته شود.   پزشکان از روشی موسوم به حساسیت زدایی استفاده کردند و در نتیجه 84 درصد کودکانی که در آزمایش بالینی شرکت کرده بودند توانستند پس از شش ماه روزانه پنج بادام زمینی بخورند بدون آنکه دچار واکنش حساسیتی یا نوع شدید آن شوک آنافیلاکتیک شوند. در واقع پزشکان با این روش سیستم ایمنی کودکان مبتلا را آموزش دادند. آنها ابتدا مقادیر بسیار کم بادام زمینی را که سیستم ایمنی به آن واکنش نشان نمی داد به کودکان دادند تا به تدریج آستانه تحمل آنها را برای این ماده حساسیت زا بالا ببرند. مبتلایان به آلرژی بادام زمینی باید این سرنگ تزریق فوری را که حاوی اپی نفرین است همیشه همراه داشته باشند. این روش درمانی ابتدا با معادل یک هفتادم پروتئین موجود در یک دانه بادام زمینی شروع شد. کودکانی که در این کارآزمایی بالینی شرکت داشتند هر دو هفته یکبار به بیمارستان مراجعه می کردند تا زیر نظر پزشکان مقدار بیشتری بادام زمینی به آنها داده شود. مبتلایان به حساسیت به بادام زمینی در انگلیس باید مچ بند مخصوص داشته باشند که حاوی اطلاعات ضروری و نوع بیماری شان است.  علاوه براین باید روی بسته بندی تمام محصولات غذایی درج شود که آیا حاوی بادام زمینی یا مواد مشابه هستند یا نه.در صورتی که واکنشی ظاهر نمی شد آنها تا دو هفته بعد در خانه مصرف همان مقدار بادام زمینی را ادامه می دادند. دکتر پاملا اوان یکی از محققان این پژوهش می گوید ˈاین تحقیق وسیع اولین تحقیقی از این دست در دنیاست که به نتایجی چنین مثبت رسیده است.ˈ او تاکید می کند که افراد نباید خود اقدام به چنین کاری کنند و این کار باید در مراکز درمانی و زیر نظر متخصصان انجام گیرد. دکتر اندرو کلارک یکی از پژوهشگران گفت: ˈمرحله بعدی این است که این روش را در دسترس بیماران قرار داد که البته نیازمند بودجه است، برای استفاده از مراکز تخصصی با پرسنل کارآزموده و تولید بادام زمینی با بالاترین کیفیت.ˈ لنا باردن دختر یازده ساله ای که در این آزمایش شرکت کرده بود می گوید هر دو هفته یکبار باید به بیمارستان می رفتم و ˈبعد از یک سال توانستم پنج دانه بادام زمینی بخورم بدون هیچ واکنش حساسیتی.ˈ محققان می گویند با اینکه اصول نظری برای درمان تمام آلرژی ها یکسان است اما نمی توان گفت آیا این روش در مورد دیگر حساسیت های غذایی هم به نتایجی چنین مثبت منجر می شود یا نه. این تحقیق با استقبال پزشکان و پژوهشگران روبرو شده است اما برخی از آنها نیز نگرانی هایی را ابراز کرده اند. پروفسور بری کی از بخش آلرژی و ایمنی شناسی بالینی امپریال کالج لندن می گوید: ˈموضوعاتی که هنوز به قوت خود باقی هستند این است که این نتایج تا چه مدت پایدار می مانند و دیگر اینکه این نتایج مثبت ممکن است باعث شود مبتلایان احساس امنیت کاذب پیدا کنند.ˈ او می گوید مسئله دیگر این است که مصرف مداوم بادام زمینی با این که واکنش حساسیتی کامل در افراد بهبود یافته ایجاد نمی کند، اما می تواند بطور بالقوه عوارض جانبی مثل التهاب مری ایجاد کند. حساسیت به بادام زمینی در برخی افراد سیستم ایمنی واکنش شدیدی به پروتئین بادام زمینی نشان می دهد که می تواند خفیف یا شدید باشد. واکنش شدید که به آن شوک آنافیلاکتیک می گویند بسیار خطرناک است و می تواند منجر به مرگ شود. بادام زمینی در میان حساسیت های غذایی بیشتر از همه ممکن است این واکنش شدید و خطرناک را تولید کند.

تولید سلول های بنیادی با استفاده از اسید

۱۳۹۲ شنبه ۱۲ بهمن 13:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان ژاپنی به شیوه جدیدی برای تولید سلول های بنیادی دست یافتند . در این شیوه با فرو بردن سلول های خون درون اسید، سلول های بنیادی به دست می آید.   به گزارش از نیچر، سلول های بنیادی می توانند به هر نوع بافت تبدیل شوند و در حال حاضر برای درمان چشم، قلب و مغز از این سلول ها استفاده می شود. اما تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد فناوری تولید این سلول ها می تواند ارزان تر ، سریع تر و امن تر باشد. به گفته محققان بدن انسان از سلول ها با نقش های خاص و ثابت مانند سلول های عصبی ، سلول های کبد و سلول های عضلانی ساخته شده است.  اما سلول های بنیادی می توانند به هر نوع دیگری از سلول تبدیل شوند و به همین دلیل سال ها است به عنوان یک میدان اصلی پژوهش در علم پزشکی برای ترمیم بدن محسوب می شوند. حالا مطالعات دانشمندان درباره سلول های بنیادی وارد مراحل تازه ای شده است. در این روش جدید، دانشمندان، سلول های گلبول سفید خون را برای مدت 30 دقیقه روی یک اسید ویژه به صورت قطره چکانی می ریزند. بدین ترتیب سلول های خونی دچار شوک شده و به سلول های جنینی که شبیه سلول های بنیادی هستند، تبدیل می شوند. این آزمایش در حال حاضر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده است. اما گفته می شود از همین شیوه می توان برای سلول های بدن انسان نیز بهره گرفت. به گفته محققان این کشف جدید، دستاورد عظیمی در عرصه پزشکی است و با گسترش آن می توان از سلول های سالم خود فرد برای تولید بافت های آسیب دیده مختلف بدن از جمله سلول های قلبی بهره گرفت. تا پیش از این ، دانشمندان برای تولید سلول های بنیادی از مغز استخوان استفاده می کردند. آنها بر اساس این فرضیه که شاید سلول های سالم در بافت های آسیب دیده بتوانند در این زمینه کمک کنند، آزمایش اخیر را طراحی کردند. به گفته محققان این شیوه در مقایسه با شیوه های قبلی بسیار آسان تر و کم هزینه تر است و حتی می توان در آزمایشگاه های دانشگاهی نیز آن را تولید کرد. همچنین در این شیوه، تعداد سلول های بنیادی تولید شده بسیار کمتر بوده و زمان لازم برای تولید این سلول های نیز بسیار کوتاه است. محققان امیدوارند از امکانات جدیدی که این یافته جدید ارایه می کند نه تنها برای تولید سلول های بنیادی بلکه برای مبارزه با سرطان نیز استفاده کنند.

محققان کانادا: شستن مداوم دست و استفاده از روی مانع بروز سرماخوردگی

۱۳۹۲ شنبه ۱۲ بهمن 13:35 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  طبق آخرین گزارش انجمن پزشکی کانادا، شستن مداوم دست ها و مصرف منظم روی (zinc) از بروز سرماخوردگی جلوگیری می کند.   اگرچه سرما خوردگی بیماری ساده و شایعی قلمداد می شود ولی همین عارضه سطحی در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی هستند بسیار خطرناک است. تحقیقات اخیر محققان کانادایی نشان می دهد که توجه به پاکیزگی دست ها و مصرف منظم روی، احتمال بروز سرماخوردگی را به میزان صفر کاهش می دهد.  در ادامه تحقیقات آمده است که مصرف روزانه 10 تا 12 میلی گرم روی در روز برای افراد ضروری است. بزرگسالان در سال بین 2 تا 3 بار به سرماخوردگی مبتلا می شوند و تعداد دفعات در کودکان زیر 2 سال حدود 6 بار در سال است. طبق آخرین برآورد انجام شده، هزینه درمان بیماری سرماخوردگی و ضرربیکاری ناشی از آن در آمریکا در سال حدود 26 میلیارد دلار است. پزشکان به والدین توصیه می کنند در صورت بروز سرفه جدی در کودکان، به جای استفاده از داروهای شیمیایی، از عسل استفاده کنند. مواد طبیعی حاوی روی عبارتند از : • عدس • تخمه کدو • لوبیا • گوشت بوقلمون • میگو • دانه کنجد • گوشت گاو و گوساله • انواع توت • انواع لوبیا • سویا • مارچوبه • انار • سیب زمینی • کدو تنبل • اسفناج • کاهو نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Canadian Medical Association منتشر شده است.

کشف روش جدید تشخیص بیماری مالاریا

۱۳۹۲ شنبه ۱۲ بهمن 13:34 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان ژاپنی موفق شدند روش جدیدی را برای تشخیص بیماری مالاریا کشف کنند.   به گزارش از پایگاه خبری ساینس، دانشمندان ژاپنی با استفاده از نوعی فناوری زیستی و فناوری نانو به روشی دست یافتند که تنها در مدت زمان 5 دقیقه، سلول های خونی افراد آلوده به انگل بیماری مالاریا را شناسایی می کند. در این تحقیق، دانشمندان یک صفحه ویژه نانو طراحی کردند. هنگامی که نمونه خون بیمار روی آن ریخته می شود، فضاهای ریز موجود روی این صفحه، سلول آلوده را از بقیه سلول های خونی تشخیص می دهد. محققان می گویند در روش قدیمی تشخیص بیماری، به علت وجود چندین لایه سلول خونی، تشخیص سلول های آلوده از سایر سلول ها دشوار بود. اما در روش جدید، این مشکل نیز رفع شده است. زیرا در این روش، لایه های سلول های خونی از هم جدا می شوند تا کار تحلیل خونی آسان شود. محققان از محلولی برای کنار زدن لایه های فوقانی در ردیف سلول های خونی استفاده می کنند. سپس، پرتوهای نوری خاصی روی سلول های فرد در دستگاه ویژه ای تابانده می شود تا سلول های آلوده مشخص شوند.  به گفته محققان در این روش، حدود 2 میلیون سلول خونی روی این صفحات ویژه قرار می گیرند که تحقق این عمل برای دانشمندان بسیار دشوار بوده است. با توجه به اینکه هر روز تعدادی از مردم دنیا به این بیماری خطرناک مبتلا می شوند، زمان بر بودن تشخیص این بیماری بسیار مشکل ساز بوده و کاهش زمان تشخیص آن اهمیت دارد. به گفته محققان انجام این آزمایش جدید آسان بوده و هزینه آن تنها یک دلار است. هر سال میلیون ها نفر به بیماری مالاریا مبتلا می شوند و همین مسئله سبب شده است مالاریا مسری ترین بیماری جهان به حساب بیاید. یکی از دشوارترین مسایل درباره درمان مالاریا این است که هیچ راه آسانی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد.  عامل بیماری مالاریا نوعی انگل است که پشه مالاریا آن را منتقل می کند. وقتی این انگل وارد گلبول های قرمز خون می شود، علایمی نظیر تب شدید، درد عضلانی و خستگی مفرط را به همراه دارد. علاوه بر این در برخی موارد این بیماری سبب بروز حالت تهوع و مشکلات تنفسی و یا ذهنی نیز می شود.  90 درصد افرادی که به عامل بیماری مالاریا آلوده می شوند در کشورهای آفریقایی زندگی می کنند. به گفته محققان هزینه پایین و سادگی روش تشخیص این بیماری می تواند سبب گسترش استفاده از آن در کشورهای آفریقایی شود.

دو عامل بروز سرطان روده شناخته شد

۱۳۹۲ جمعه ۱۱ بهمن 13:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  حقیقات اخیر محققان دانشگاه جورجیا نشان می دهد که عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مهمترین عوامل بروز سرطان روده هستند.   به گزارش هلث، تحقیقاتی که تا امروز انجام شده بود، اهمیت مواد فیبر دار و تاثیر آن بر سلامت دستگاه گوارش را تایید می کرد ولی دلیل و میزان تاثیر آن تا امروزه در سایه ای از ابهام وجود داشت. بدن حاوی پروتئینی به نام نیاسین (Niacin receptor 1) است که توسط ژنی به نام NIACR1 احاطه می شود. سکته قلبی و مغزی به دلیل وجود التهاب در بدن روی می دهد، نیاسین یا ویتامین B3 باعث کاهش التهاب و بیماری های قلبی عروقی می شود.  یکی از مهمترین دلایل بروز سرطان روده نیز کمبود پروتئین نیاسین در بدن است. رژیم غذایی حاوی فیبر، باعث فعال شدن نیاسین و افزایش اثرات ضدالتهابی آن می شود. مصرف مداوم و خودسرانه داروهای آنتی بیوتیک نیز باعث اختلال در فعالیت این این پروتئین و افزایش احتمال بروز سرطان روده می شود. مواد غذایی حاوی فیبر عبارتند از : • ذرت • انواع لوبیا • نخود فرنگی • گندم و محصولاتش • عدس • گلابی • سیب • بادام • تمشک • گل کلم • آووکادو • آلوی سیاه • انبه • انواع توت • کدوتنبل برخی دیگر از خواص نیاسین عبارتند از : • کاهش کلسترول • کاهش تری گلیسیرید • کاهش مشکلات گوارشی • بهبود آسیب های کبدی • کاهش تصلب شرایین • کاهش التهاب عروق • کاهش احتمال بروز آلزایمر • کاهش آرتروز • کاهش احتمال بروز دیابت نوع 1 • کاهش آب مروارید نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Immunity منتشر شده است.

چرا کرم های روشن کننده پوست سرطان زا هستند؟

۱۳۹۲ جمعه ۱۱ بهمن 13:16 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان آلمانی براساس تجربه مردم کشورهای آفریقایی اعلام کردند: گل سرخ و عصاره آن به عنوان بی ضررترین کرم روشن کننده پوست محسوب می شود.این دانشمندان همچنین می گویند کرم های روشن کننده پوست به دلیل مواد شیمیایی خاص موجود در آنها سرطان زا هستند.   ** بهترین کرم طبیعی روشن کننده پوست   دانشمندان آلمانی با تاکید بر تجربه عملی مردم آفریقا و تحقیقات انجام شده می گویند: بهترین کرم ضد تیرگی پوست از گیاهان به ویژه گل سرخ به دست می آید. این محققان استدلال می کنند: زنان سیاه پوست آفریقای جنوبی برای جلوگیری از تیره تر شدن پوست خود، از شیوه های کاملا طبیعی استفاده می کنند. به عنوان مثال، در آفریقای جنوبی مردان وزنانی که در زیر نور شدید آفتاب در مزارع و یا معادن کار می کنند،برگ های گل سرخ به صورت خود می مالند. این افراد با این روش هم زیبایی خود را حفظ می کنند و هم از آسیب رسیدن به پوست خود جلوگیری می کنند. پژوهش های دانشگاه لیمپوپو آفریقای جنوبی که بتازگی در مورد تاثیر گل سرخ و عصاره آن بر روی پوست صورت منتشر شده حاکی است: این مواد علاوه بر بهبود سلامت پوست ، عوارض جانبی و منفی sideeffect بر پوست ندارد و استفاده تدریجی آن حتی منجر به روشن شدن پوست به طور طبیعی می کند. ** تولید کرم های ضد تیرگی در اتحادیه اروپا به دلیل سرطان زا بودن ممنوع است ----------------------------------------------------------------------------------------- در حالی که در تعداد زیادی از کشورهای مختلف، زنان و مردان بسیاری هستند که باهدف روشن کردن پوست خود از کرم های ضد تیرگی استفاده می کنند، اما این روند به دلایل مضر بودن اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند اعضای اتحادیه اروپا متوقف شده است. در واقع به همین دلیل دراین کشورها شرکت های تولید کننده لوازم و کالاهای بهداشتی - آرایشی از تولید ، پخش و توزیع کرم های ضد تیرگی ممنوع شده اند. پزشکان سازمان بهداشت جهانی نیز به دختران و زنانی که با استفاده از کرم های مختلف به روشن کردن چهره و پوست خود به درجات مختلف اقدام می کنند، توصیه می کنند با توجه به اینکه اکثر کرم های ضد تیرگی سرطان زا هستند از این اقدام جدا بپرهیزند، زیرا این کرم ها به همان اندازه کرم های برنز کننده پوست برای سلامتی فرد خطرناک هستند. بر اساس آمار سازمان ملل، میزان استفاده از کرم های ضد تیرگی در کشورهای آفریقایی مانند نیجریه و برخی از کشورهای آسیایی مانند مالزی، کره و هند وکشورهای عربی بسیار بالاست. به عنوان مثال حدود 80 درصد زنان در مالزی از این کرم ها استفاده می کنند.  ** برخی از عوارض جانبی شناخته شده کرم های روشن کننده  --------------------------------------------------------------------  پژوهش های مراکز مسوول بهداشتی در جهان و نهادهای تحقیقاتی مختلف دراین زمینه یک نقطه مشترک دارند و آن هم ماده ای شیمیایی به نام به نام ˈهیدروکینونˈ است. این ماده در صنایع کاربردهای بسیاری دارد و ازجمله در صنایع رادیولوژی و عکاسی برای ظهور عکس از آن استفاده می شود. اثری که هیدروکینون در بدن می گذارد این است که این ماده شیمیایی از تولید پیگمان (رنگ دانه) ملانین در پوست انسان جلوگیری می کند و در نتیجه، رنگ پوست به سپیدی می گراید. این ماده، ولی، تاثیرات جانبی منفی بسیاری دارد. پیشتر منابع خبری به نقل از راین هولد، پزشک آلمانی متخصص پوست در مورد تاثیر مخرب هیدروکینون بر پوست و بدن گزارش دادند: این ماده، پوست را تحریک و قشر خارجی آن را به شدت نازک می کند، به همین دلیل استفاده بلند مدت از این گونه کرم ها، منجر به ایجاد چین و چروک، التهاب، عفونت، زخم و خارش می شود. این درحالی است که اکنون بسیاری از کرم های سفید کننده پوست حاوی هیدروکینون در داروخانه های اینترنتی کشورهای مختلف در سراسر دنیا فروخته می شود. 

پرخوری سلول های بدن را مستعد ابتلا به سرطان می کند

۱۳۹۲ جمعه ۱۱ بهمن 13:15 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  متخصص تغذیه با گرایش سرطان گفت: پرخوری سبب پیر شدن سلول ها می شود و به مرور زمان آنها را مستعد ابتلا به سرطان می کند.   دکتر سیدحسین داودی اظهار داشت: عموم مردم تصور می کنند که اگر پرخوری و در کنار آن ورزش کنند و اندام متناسبی داشته باشند، هیچ اشکال و ضرری برای آنها ندارد؛ مانند افرادی که بدن سازی می کنند و بعد چندین تخم مرغ و یا زرده تخم مرغ می خورند.  وی افزود: این درحالی است که تحقیقات ثابت کرده زمانی که غذای زیادی خورده می شود، سلول ها تحت فشار قرار می گیرند و با تمام ظرفیت خود کار می کنند بنابراین پیر می شوند و دیگر کارآیی لازم را ندارند.  داودی ادامه داد: همانطور که افراد با گذشت زمان پیر می شوند و به خاطر پیری احتمال ابتلا به سرطان نیز در آنها افزایش می یابد، سلول هایی که در اثر پرخوری و فشار زیاد پیر شده اند نیز استعداد به سرطانی شدنشان حتی اگر فرد در سنین پایین باشد، بیشتر می شود.  وی درباره رادیکال های آزاد و نقش آنها در بروز سرطان در افراد هم گفت: رادیکال های آزاد به طور طبیعی در بدن تولید می شود و قدرت مقابله با رادیکال های آزاد نیز در بدن وجود دارد اما وقتی رادیکال های آزاد در بدن فردی بیش از حد تولید شود، سلول ها دیگر توان مقابله با آنها را ندارند و آنها سبب تخریب سلولی می شوند.  داودی تصریح کرد: پرخوری یکی از عواملی است که سبب ایجاد رادیکال های آزاد بیشتر از حد طبیعی در بدن می شود به همین دلیل افرادی که وزن بالایی ندارند و ورزش نیز می کنند اما پرخور هستند، می توانند مستعد ابتلا به برخی از انواع سرطان ها شوند.  متخصص تغذیه در مورد غذاهای آماده (فست فودها) نیز اظهار داشت: مصرف فست فودها به عنوان پرخوری محسوب می شود؛ درحال حاضر بیشتر مردم به ویژه جوانان در جامعه ما برای رفع گرسنگی سراغ فست فودها نمی روند بلکه خوردن این نوع غذاها را تفریح می دانند و در بیشتر موارد برای گذراندن وقت با دوستان با اینکه احساس گرسنگی نمی کنند، ترجیح می دهند به اینگونه رستوران ها بروند و فست فود بخورند.  داودی افزود: خوردن تبدیل به تفریح مردم ما شده است و این پرخوری ضرر و زیان های خاص خود را دارد که باید بیشتر به آن توجه شود.  وی توضیح داد: تحقیقات علمی که در سطح دنیا در این زمینه صورت گرفته است، نشان می دهد اصلاح وضعیت و سبک تغذیه ای افراد می تواند تا 40 درصد از بروز سرطان ها پیشگیری کند.  داودی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل سبک زندگی شهری و ماشینی، سبک تغذیه ای مردم کشور ما نیز تغییر کرده و به سمت مصرف غذاهای آماده که گاها با مقادیر زیادی روغن و افزودنی های مضر تهیه می شوند، پیش رفته است.  وی اظهار داشت: تغییرات رفتاری چه از نوع خلقی و چه از نوع تغذیه ای سبب بروز تغییرات سلولی می شود و متاسفانه این تغییرات ماندگار می شود و می تواند به نسل های بعد نیز انتقال یابد.  داودی گفت: برخی تاثیراتی که مواد غذایی بر روی سلول ها می گذارند، در فرد تغییر ایجاد می کند و ایجاد تغییر در فرد می تواند او را به سمت سرطانی شدن سلول ها پیش ببرد. وی توضیح داد: برای اینکه یک سلول سرطانی شود باید چند تغییر ژنتیکی در آن رخ دهد اما در افرادی که در سلول های زایشی آنها به دلیل عوامل محیطی مانند تغذیه نامناسب تغییر ایجاد شده است، دیگر نیازی به ایجاد چند تغییر ژنتیکی نیست و سلول ها به دلیل وجود این پیش زمینه می توانند در مدت کمتری سرطانی شده و فرد را مبتلا سازند.  داودی گفت: به طور کلی پرهیز از مصرف مواد غذایی حاوی نیتریت، نیترات، چربی های اشباع شده و نمک زیاد به عنوان مواد غذایی مستعد کننده سلول ها به سرطان و در مقابل مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها مانند سبزی ها و میوه ها در پیشگیری از بروز سرطان نقش موثری دارند. 

کدام چای برای کودک شما مناسب است؟

۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۰ بهمن 15:14 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مصرف چای همه‌ گروه‌های سنی را در برمی‌گیرد،اما در کودکان به مقدار مناسب مصرف آن ایرادی ندارد.       مسعود کیمیاگر متخصص تغذیه گفت: چای به خاطر ترکیبات فلوئور و فلوراید برای دندان کودکان مفید است. چای سبز به دلیل مقدار آنتی‌اکسیدان موجود در خود برای کودکان در مقایسه با چای سیاه مفید است و بهتر است که در صورتی که چای سیاه هم مصرف می‌شود به صورت کمرنگ استفاده شود. کیمیاگر مصرف چای را برای کودکان زیر 1سال بلامانع دانست و اظهار داشت: از 3سالگی به صورت چای شیرین می‌توان چای رابه میان وعده‌های کودکان به عنوان نوشیدنی اضافه کرد. وی اذعان داشت: چای حاوی مواد محرک است که باعث افزایش ضربان قلب، پوسیدگی دندان و عدم جذب آهن در کودک‌ تان می‌شود که بهتراست به ندرت مصرف شود. وی ذکر کرد: مصرف چای باعث اختلال خواب می‌شود و این مطلب که مصرف مداوم آن باعث کاهش وزن در کودک مان می‌شود غیرقابل تأیید و ثبت نشده است. وی در پایان بهترین نوشیدنی را برای کودک شیر و آب‌میوه‌های بدون قند دانست.

آفت کش ها خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند

۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۰ بهمن 15:12 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان آمریکایی می گویند حتی یک بار قرار گرفتن در معرض آفت کش ها به خصوص سم (DDT) شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد.   به گزارش از پایگاه خبری ساینس، مطالعات اخیر محققان دانشگاه راتجرز و مرکز تحقیقات آلزایمر دانشگاه اموری در آمریکا روی 86 بیمار مبتلا به آلزایمر که بیشتر از 60 سال سن داشتند و 79 فرد سالم، نشان می دهد (DDE) که ترکیب فعالی در آفت کش (DTT) است، برای مدت طولانی در بدن باقی می ماند. این ترکیب در خون افراد مبتلا به آلزایمز 4 برابر بیشتر از افراد سالم است. دکتر آلن لوی مدیر مرکز تحقیقات آلزایمر دانشگاه اموری و یکی از محققان اصلی این پژوهش گفت: این یکی از نخستین مطالعاتی است که یک خطر مهم زیست محیطی را برای بیماری آلزایمر نشان می دهد. وسعت تأثیر سم (DTT) بسیار مهم است و می توان آن را با شایع ترین عامل ژنی مستعد کننده بیماری آلزایمر مقایسه کرد. به گفته محققان استفاده از این آفت کش ها از سال 1972 در آمریکا و بسیاری از کشورها ممنوع شد. اما سازمان بهداشت جهانی هنوز در برخی از کشورها برای کنترل بیماری مالاریا این آفت کش ها را توصیه می کند. به گفته محققان به دلیل واردات میوه ها، سبزیجات و غلات از این کشورها، تمامی مردم دنیا در معرض این مواد شیمیایی قرار دارند. محققان می گویند (DTT) می تواند هشت تا ده سال در بدن باقی بماند و ترکیب (DDE) با پیر شدن افراد در بافت ها جمع می شود. این موضوع می تواند این که چرا سن مهم ترین عامل خطر ابتلا به آلزایمر است را توضیح دهد. به عنوان معروف ترین عامل شیمیایی مبارزه با آفات همیشه مطرح بوده است. این ماده برای اولین بار در سال 1874 توسط یک دانشجوی آلمانی رشته شیمی کشف شد.  (DDT ) روی سیستم عصبی جانداران تاثیر می گذارد و فعالیت های عادی عصبی را مختل می کند. این سم باعث تخلیه پیاپی سیستم عصبی شده و اگر این اختلال ادامه پیدا کند، می تواند منجر به مرگ شود. شرح کامل این تحقیقات در نشریه (JAMA Neurology) منتشر شده است.

درمان طاسی با دستاورد جدید دانشمندان تبدیل سلول‌های انسانی بزرگسال به سلول‌های بنیادی تولیدکننده فولیکول مو

۱۳۹۲ چهارشنبه ۹ بهمن 13:15 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان برای نخستین بار در جهان، موفق به تبدیل سلول‌های انسانی بزرگسال به سلول‌های بنیادی تولیدکننده فولیکول مو شدند که این دستاورد گامی برای درمان طاسی است.    «ژیائوی جورج ژو» از دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش برای اولین بار شیوه‌ جدیدی را برای تبدیل سلول‌های انسانی بزرگسال به سلول‌های بنیادی اپی‌تلیالی فولیکول مو (EpSCs) ارائه داده‌اند و این موفقیت پیش‌تر در مورد انسان‌ها یا موش‌ها عملی نشده بود.   زمانی که سلول‌های بنیادی اپی‌تلیال تولیدشده در موش‌های دارای نقص ایمنی کاشته شدند، انواع مختلف سلول‌های پوست انسان و فولیکول‌های مو و حتی تنه‌های مویی را تولید کردند که از لحاظ ساختاری قابل‌تشخیص بودند. این موفقیت احتمال بازتولید مو را در افراد افزایش می‌دهد.   ژو معتقد است سلول‌های حاصل دارای کاربردهای فراوانی در تولید مواد آرایشی و تولید مو هستند، اما هنوز برای استفاده در سوژه‌های انسانی آماده نیستند.   نتایج این پژهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

کشف ترک‌ها در سیستم انتقال سلولی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۹ بهمن 13:14 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان دانشکده پزشکی «وارویک» نقطه بحرانی ناکامی در سیستم انتقال میکروسکوپی موجود در درون هر سلول بدن انسان را کشف کردند.    نتایج این مطالعه نشان می‌دهد این سیستم «ریلی» ریز می‌تواند هدف کلیدی برای تولید داروهای سرطانی باشد. ریل‌های این خط ریلی، لوله‌های ریزی هستند که «میکروتوبول» نام دارند و 1000 برابر نازک‌تر از موی انسان هستند.   نتایج این تحقیق حاکی از آن است که یک خط اتصال که در طول میکروتوبول‌ها وجود دارد، مهم‌ترین نقطه‌ضعف این سیستم است و در صورتی که این خط ترک بردارد و جدا شود، میکروتوبول‌ حل می‌شود.   دانشمندان مدت‌هاست می‌دانند میکروتوبول‌ها دارای خط اتصال منفردی هستند که ساختار آنها را به هم متصل نگه می‌دارد، اما کارکرد این خط اتصال تاکنون از دید آنها پنهان مانده بود. با ساخت میکروتوبول‌های دارای خطوط اتصال بیشتر در آزمایشگاه و بررسی ثبات آنها با استفاده از میکروسکوپ‌های ویدیویی، محققان دریافتند هر چه یک میکروتوبول خطوط اتصال بیشتری داشته باشد، بی‌ثبات‌تر می‌شود.   مطالعه جدید، تفکرات موجود در خصوص عملکرد سیستم میکروتوبول را به طور قابل‌توجهی تغییر می‌دهد و محققان در حال حاضر به دنبال مولفه‌هایی در درون سلول هستند که بر ثبات خطوط اتصال میکروتوبول تاثیر می‌گذارد.   میکروتوبول‌ها اهداف ارزشمندی برای تولید داروهای سرطان هستند؛ به طور مثال، Taxol™مورداستفاده در درمان سرطان سینه به میکروتوبول‌ها متصل می‌شود و عمل حل‌شدن را متوقف می‌کند. این بدین معناست که ریل‌های میکروتوبول نمی‌توانند خود را پیش از تقسیم سلولی دوباره مدلسازی کنند و چنین موضوعی به نوبه خود، موجب توقف تقسیم سلولی و بنابراین، رشد سلول‌های شامل تومورهای سرطانی می‌شود.   پروفسور روبرت کراس، رهبر تیم تحقیقاتی گفت: هر نوع دارویی که میکروتوبول‌ها را باثبات یا بی‌ثبات می‌کند، باید خط اتصال میکروتوبول را هدف قرار دهد. انتظار داریم این موفقیت ما را در درک شیوه تنظیم‌شدن میکروتوبول‌ها در سلول‌ها و همچنین درک چگونگی رخداد اشتباه در این مسیر (مانند رشد سرطان) کمک ‌کند.   جزئیات این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

طاعون نابودگر بازمی‌گردد؟

۱۳۹۲ چهارشنبه ۹ بهمن 13:13 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان مدعی‌اند دو مورد از خانمان‌براندازترین طاعون‌های تاریخ بشر ممکن است دوباره ظاهر شوند.    بر اساس تحقیقات جدید، طاعون جاستینیان و مرگ سیاه که در گذشته‌های دور نیمی از جمعیت اروپا را به کام مرگ بردند، بر اثر گونه‌های متمایز پاتوژنی یکسان شکل گرفتند.   یکی از این گونه‌ها به خودی خود ناپدید شد و دیگری منجر به گسترش جهانی و ظهور بیماری دوباره در اواخر دهه 1800 شد و یافته‌های جدید نشان می‌دهد گونه جدید طاعون ممکن است در آینده دوباره در میان انسان‌ها ظهور کند.   تحقیقات هندریک پواینار، مدیر «مرکز دی‌ان‌ای باستانی» دانشگاه مک‌مستر و همکارانش قابل‌توجه است زیرا اکنون اطلاعات اندکی در مورد منشا طاعون جاستینیان (طاعونی که به سرنگونی امپراتوری روم کمک کرد) و ارتباط آن با «مرگ سیاه» در 800 سال بعد وجود دارد و دانشمندان امیدوارند تحقیقات جدیدشان به درک بهتر دینامیک بیماری‌های عفونی مدرن از قبیل نوعی طاعون که هنوز هم سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌برد، کمک کند.   طاعون جاستینیان حدود قرن ششم میلادی ظاهر شد و بین 30 تا 50 میلیون نفر (نیمی از جمعیت جهان) را از بین برد و طاعون سیاه نیز 800 سال پس از آن، 50 میلیون نفر از مردم اروپا را به کام مرگ فرستاد.   با استفاده از شیوه‌های پیشرفته، محققان دانشگاه‌های مک‌مستر، آریزونای شمالی و دانشگاه سیدنی، قطعات ریز دی‌ان‌ای را از دندان‌های 1500 ساله متعلق به دو قربانی طاعون جاستینیان در آلمان ایزوله کردند؛ با تحلیل این قطعات کوچک، آن‌ها ژنوم قدیمی‌ترین باکتری یرسینیا پستیس را بازسازی کردند.   این باکتری مسئول طاعون جاستینیان بود و دانشمندان آن را با پایگاه داده‌های ژنوم‌های بیش از 100 گونه معاصر مقایسه کردند؛ آنها دریافتند مسئول شیوع این طاعون یک "بن‌بست" تکاملی بود و این بن‌بست متفاوت از گونه‌های دخیل در مرگ سیاه و دیگر طاعون‌هایی بود که پس از آن آمدند.   دانشمندان می‌دانند که باکتری یرسینیا پستیس از جوندگان در طول تاریخ به انسان منتقل شد و مخازن جوندگان این طا‌عون هنوز در بسیاری از بخش‌های جهان وجود دارد.   جزئیات این مطالعه در مجله The Lancet Infectious Disease منتشر شده است.

تشخیص سرطان قبل از بروز علایم بالینی

۱۳۹۲ سه شنبه ۸ بهمن 13:2 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال اجرای پروژه ای هستند که براساس آن می توان انواع سرطان ها را قبل از بروز علایم بالینی آن تشخیص داد.   سعید ستایشی دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر که به همراه یک تیم پژوهشی در این زمینه تحقیق می کند گفت : این روش با استفاده از سازوکارهای مبتنی بر استفاده از پرتوها انجام می شود یعنی قبل از این که بیماری سرطان در فرد به نقطه ای برسد که علایم بالینی از جمله درد و عوارض دیگر در بیمار ظاهر شود بتوان سرطان را تشخیص داد. وی گفت: با استفاده از این روش بیماری در دوران خفته تشخیص داده می شود و فرد می تواند برای درمان اقدام کند. استادیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر نتایج این تحقیق را یک دستاورد ارزنده برای محققان کشور عنوان کرد و گفت : این نوع از تحقیقات در دنیا توسط متخصصان در حال پیگیری است ولی متخصصان هر کشور برای همان کشور فعالیت می کنند .تبادل اطلاعات در این حوزه به دلیل بومی بودن مسایل هر کشور و بالا بودن سرعت فناوری بسیار مشکل است و در این نوع تحقیقات تنها نتیجه کار متخصصان اعلام می شود. وی افزود : این تحقیقات با همکاری مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال انجام است و مبنای آن بر اساس پرتو درمانی است . ستایشی در مورد پرتودرمانی گفت: با استفاده از این روش می توان عارضه حاکم بر بیمار را تشخیص داد و همچنین می توان از پرتو ها در درمان بیماری ها استفاده کرد. در بخش استفاده از پرتو ها در تشخیص بیماری ها از دستگاه هایی که پرتوهای یونیزا تولید می کنند. استفاده می شود. وی افزود :در این زمینه می توان به استفاده از دستگاه هایی همچون دستگاه های ایکس ری و یا دستگاه هایی که پرتوهای گاما را تولید می کنند نام برد که از آن جمله می توان به دستگاه های رادیولو‍ژی ، سی.تی.اسکن و پت ( برای اسکن اندام های بدن استفاده می شود ) اشاره کرد.  وی در مورد استفاده از پرتوها در حوزه درمان گفت: در این زمینه می توان به استفاده از رادیوایزوتوپ ها اشاره کرد و این رادیوایزوتوپ ها در داخل کشور تولید می شود. به گفته وی برای مثال رادیوایزوتوپ های استرنسیوم، رونیوم با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان انر‍ژی اتمی تولید می شود. این رادیوایزوتوپ ها به صورت مواد تزریقی برای تسکین یا درمان سرطان استخوان استفاده می شود. ستایشی خاطرنشان کرد: یک رویکرد دیگر ما پرتودرمانی است. برای مثال بعد از انجام عمل جراحی در بیماران و شیمی درمانی در بیماران سرطان با استفاده از یک دوره پرتودرمانی آثار و عوارض سرطان یا هر عارضه دیگر را کاهش می دهد. به گفته این استاد دانشگاه، تاکنون در حوزه پرتو پزشکی و پزشکی هسته ای فعالیت های وسیعی در کشور انجام شده است.

جدیدترین روش درمان علایم بیماری پارکینسون

۱۳۹۲ سه شنبه ۸ بهمن 12:59 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشکده پزشکی دانشگاه دوک دریافتند که تحریکات مداوم نخاع، باعث بهبود علایم بیماری پارکینسون می شود.   به گزارش از پایگاه ساینس، پارکینسون پس از آلزایمر شایع ترین بیماری سیستم اعصاب است که بر اثر کاهش دوپامین و اختلال جسم سیاه مغز ایجاد می شود. جسم سیاه پیام های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف ارسال می کند و این فرآیند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می گیرد و باعث اختلال در تعادل و کنترل عضلات می شود. تحقیقات اخیر محققان دانشگاه دوک نشان می دهد که تحریک نخاع با استفاده از سیگنال های الکتریکی، نشانه های اختلال عصبی مرتبط با پارکینسون را کاهش می دهد. این تحقیقات به صورت تجربی روی جوندگان انجام شده و نتیجه رضایتبخش بوده است. محققان بر این باورند که این روش قادر به ترمیم سلول های عصبی آسیب دیده است.  معمولا بیماری پارکینسون پس از 60 سالگی بروز می کند ولی گاهی این بیماری در جوانان هم دیده می شود.  بیماری پارکینسون معمولا با لرزش یک دست آغاز می شود و به تدریج اکثر اندام را درگیر می کند.  محققان دانشگاه داکوتای جنوبی واقع در آمریکا به تازگی دریافته اند که مصرف امگا 3 از تحلیل سلول های عصبی و مغز جلوگیری می کند و مانع بروز بیماری آلزایمر و پارکینسون می شود. حجم مغز به مرور زمان و با افزایش سن کاهش پیدا می کند. عوامل موثری بر این موضوع حاکم هستند و تحقیقات نشان می دهد که شیوه زندگی مهمترین عامل در تسریع یا جلوگیری از تحلیل مغز است.  وجود استرس مداوم در زندگی، استفاده از سیگار و مشروبات الکلی، شب زنده داری، عدم فعالیت مغزی و مصرف مداوم غذاهای چرب و شیرین باعث جلو انداختن این عارضه می شود.  در ادامه تحقیقات آمده است که استفاده از رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد امگا 3 این عارضه را به میزان قابل توجهی به تاخیر می اندازد.  در این تحقیقات آمده است که نیاز زنان، مخصوصا زنان یائسه به امگا 3 بیشتر است. حجم هیپوکامپ مغز زنانی که در وعده های غذایی خود از این اسید چرب استفاده می کنند، 2.7 درصد بیشتر از سایرین است. این بخش از مغز، به محض شروع بیماری آلزایمر و قبل از بروز علایم اولیه، تغییر شکل پیدا می کند. تحقیقاتی که سال گذشته انجام شد نشان داد که اسیدچرب امگا 3، قادر به عبور از سد خونی مغزی است که در بیماران مبتلا به آلزایمر وجود دارد. برخی از مهمترین منابع وجود اسید چرب امگا 3 عبارتند از : • انواع ماهی • دانه کتان • خاویار • روغن زیتون • حبوبات • تخم مرغ • ریحان • اسفناج • گردو • میگو • گل کلم • ماهی آزاد • ساردین • دانه سویا • کلم بروکلی در ادامه تحقیقات آمده است که مصرف مکمل های امگا 3 نیز اثربخش است. نتایج این تحقیقات در نشریه آنلاین Scientific Reports منتشر شده است. 

آسپرین رشد تومور گوش را متوقف می کند

۱۳۹۲ سه شنبه ۸ بهمن 12:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  نتایج یک مطالعه نشان می دهد که با مصرف آسپیرین می توان رشد و نمو نوعی تومور عصب شنوایی گوش موسوم به «شوانوما »را متوقف کرد.   به گزارش از یورک آلرت، این تومور که برخی اوقات کشنده است معمولا موجب کاهش شنوایی و وزوز گوش می شود. تا کنون هیچ درمانی دارویی مورد تایید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (اف.دی.ای ) برای درمان این نوع تومورها ارایه نشده است . گزینه های فعلی برای کنترل رشد و نمو این تومور که شامل جراحی و یا پرتو درمانی هستند که هر دو با عوارض بالقوه جدی همراه هستند. در این مطالعه محققان با استفاده از تصویربرداری به روش ام.آر.آی، بیش از 600 بیمار مبتلا به مشکلات تومور شوانوما را مورد بررسی قرار دادند. محققان متوجه شدند که مصرف آسپیرین ، رشد و نمو تومور را متوقف می کند و این امکان را به پزشکان می دهد که با استفاده از داروهای ضد التهاب به درمان این تومورهای داخل مغزی امیدوارتر شوند. دکتر استانکوویچ از موسسه ماساچوست در این مورد گفت : نتایج این مطالعه نقش بالقوه درمانی آسپیرین در مهار رشد این تومور را نشان می دهد و همچنین نشان دهنده آن است که می توان از آسپیرین ، به عنوان روشی درمانی برای تومورهای عصبی گوش استفاده کرد. این مطالعه در نشریه Otology and Neurotology منتشر شده است.

آزمایش خون بدون درد

۱۳۹۲ سه شنبه ۸ بهمن 12:56 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان جایگزینی برای سرنگ های معمولی معرفی کردند که با کمک آن می توان آزمایش خون را به سهولت و بدون درد انجام داد.   امروزه خیلی ها از سرنگ و سوزن زدن می ترسند. این در حالی است که استفاده از سرنگ ها برای آزمایش خون از نظر اقتصادی نیز باصرفه نیست و نابودی یک سرنگ دو و نیم بار گران تر از قیمت آن است.  گروهی از دانشمندان دانشگاه کلاسیک پرم واقع در شهر پرم روسیه با همکاری متخصصان آمریکایی یک وسیله جدید و جایگزین برای سرنگ های استفاده شده در آزمایش خون طراحی کردند. این وسیله جدید که سوزن میکرو نامیده می شود از یک ورق پلاستیکی پلیمری ساخته شده است و به اندازه پونس است در حالی که روی آن 100 سوزن پلیمری قرار دارد. با کمک این دستگاه میکرو سوزنی می توان مایع میان بافتی را از بدن دریافت کرد.  محققان براین باورند که مایع میان بافتی از لحاظ شاخص های پزشکی با خون یکسان است. یعنی برای انجام بعضی از آزمایش ها فقط لازم است که آنالیز روی این مایع انجام شود و آزمایش خون لازم نیست . برای دریافت 5 میکرولیتر مایع میان بافتی که برای انجام آزمایش ها ضروری است، باید این دستگاه به مدت 15 دقیقه روی پوست قرار بگیرد. در عین حال، شخص دردی احساس نمی کند و دچار ترس نمی شود.  با استفاده از این دستگاه جای سوزن روی پوست باقی نمی ماند.

امیدهای تازه برای درمان سرطان خون با ترکیب دارویی جدید

۱۳۹۲ دوشنبه ۷ بهمن 14:8 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط یک تیم بین‌المللی از محققان نشان می‌دهد، یک ترکیب دارویی جدید از توانایی توقف سرطان خون بدون نیاز به شیمی‌درمانی برخوردار است.    تیمی از محققان بین‌المللی به سرپرستی کالج پزشکی ویل کورنل آمریکا، ترکیب جدیدی دارویی را مورد آزمایش قرار داده‌اند که از اثربخشی قابل توجهی در توقف لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) برخوردار است.   این ترکیب دارویی بدون داشتن عوارض جانبی و نیاز به انجام شیمی‌درمانی می‌تواند متداول‌ترین نوع سرطان خون را به یک بیماری قابل درمان تبدیل کند؛ این دسته از داروها بدون آسیب زدن به سلول‌های سالم اقدام به نابود کردن سلول‌های سرطانی می‌کنند.   در این مطالعه، 19 مرکز پزشکی در پنج کشور مختلف جهان ترکیبی از داروی هدف را بر روی 220 بیمار مبتلا به CLL که قادر به دریافت شیمی‌درمانی نبودند، مورد آزمایش قرار دادند.   ترکیب نخست شامل دو داروی ریتوکسیماب (rituximab) و Idelalsib و ترکیب دوم شامل ریتوکسیماب و دارونما بود؛ نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که بیمارانی که از ترکیب نخست استفاده کرده‌اند، در مقایسه با گروه دوم عمر طولانی‌تری داشته و روند بیماری آنها وخیم‌تر نشد.   پاسخ بدن بیمارانی که تنها از ترکیب ریتوکسیماب استفاده کردند 13 درصد اعلام شده است، درحالیکه درمان با ترکیب دارویی rituximab و Idelalsib بیش از 81 درصد است.   دکتر «ریچارد فورمان» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: در صورت مثبت بودن مراحل بعدی آزمایشات، امکان درمان CLL بدون نیاز به شیمی‌درمانی و تنها با مصرف یک قرص فراهم می‌شود.   نتایج این مطالعه در مجله Medicine منتشر شده است.

کشف نقش پروتئین جدید در وقوع دیابت

۱۳۹۲ دوشنبه ۷ بهمن 14:6 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان دانشگاه ملبورن پروتئینی را کشف کرده‌اند که ممکن است نقش کلیدی در توسعه بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته باشد؛ این بیماری در نهایت ممکن است منجر به بروز دیابت شود.   این محققان پروتئین جدیدی را کشف کرده‌اند که در نتیجه کبد چرب ترشح شده و باعث دیابت می‌شود؛ بیماری کبد چرب غیر الکلی که بر اثر چاقی اتفاق می‌افتد نوعی پیش آگهی برای دیابت نوع 2 به شمار می‌رود.   در نظر گرفتن این پروتئین، راه‌های درمانی جدید را برای ایجاد داروهای مهارکننده تولید این پروتئین پیش رو خواهد گذاشت.   پروفسور "متیو وات" بیش از سه گروه پروتئین 12 تایی را کشف کرد که هنگام چرب شدن کبد، از آن ترشح می‌شوند.   علاوه بر این محققان متوجه شدند یک گروه پروتئین دیگر یک ماه پس از آغاز رژیم پر چرب، توسط کبد ترشح می‌شوند که مقاومت انسولین در عضله اسکلتی را به همراه دارند و این پدیده ویژگی مراحل ابتدایی دیابت است.   براساس نتایج این پژوهش، نقش این پروتئین‌ها در توسعه بیماری کبد چرب غیر الکلی کاملا جدید محسوب می‌شود. در حقیقت میزان این دسته پروتئین با توسعه بیماری کبد چرب افزایش می‌یابد.   این پژوهش نشست علمی سالیانه در استرالیا مطرح شد و به زودی در مجلات بین‌المللی منتشر خواهد شد.

موفقیت دانشمندان در درمان سل با سلول‌های بنیادی

۱۳۹۲ دوشنبه ۷ بهمن 14:5 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان موفق به درمان سل با استفاده از سلول‌های بنیادی شدند.    گروهی از محققان دانشگاه جان هاپکینز توانستند از طریق سلول‌های بنیادی تعدادی از افراد مبتلا به بیماری سل را که در برابر دارو از خود مقاومت نشان داده بودند، درمان کنند.   این روش، شامل استفاده از سلول‌های استرومال مزانشیمی (MSC) مغز استخوان بیماران برای افزایش پاسخ ایمنی و التیام بافت آسیب دیده است.   در حال حاضر در مراحل اولیه این امکان وجود دارد که سلول‌های بنیادی بتوانند اندام و یا بافت‌های آسیب دیده را بازسازی کنند و به طور خاص در این مورد، سلولهای بنیادی با التهاب ناشی از باکتری سل مبارزه و برای خلاص شدن از باکتری، به بدن کمک می‌کنند.   نتایج این مطالعه در مجله پزشکی Lancet Respiratory منتشر شده است.

عشق واقعا طعم همه‌ چیز را شیرین‌تر می‌کند!

۱۳۹۲ دوشنبه ۷ بهمن 14:3 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه رادبود نیمیخن هلند نشان داده که عشق واقعا می‌تواند طعم همه چیز را شیرین‌تر کند.    این در حالیست که به گفته محققان، برخلاف استعاره‌های قدیمی، احساس حسادت از طعم تلخ یا ترش برخوردار نیست.   کشف اینکه عشق باعث تغییر درک حسی افراد شده اما حسادت چنین قابلیتی را ندارد، برای روانشناسان در زمان بررسی استعاره‌های تجسم یافته یا جلوه‌های زبان‌شناختی که افراد به معنای واقعی کلمه در استخوانهای خود حس می‌کنند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.   محققان در این پژوهش بر روی 197 دانشجوی دانشگاه ملی سنگاپور سه آزمایش انجام دادند.   در دو آزمایش اول، این پژوهشگران از دانشجویان خواستند تا در مورد یک تجربه عاشقانه یا همراه با حسادت و یا یک موضوع بی‌طرف بنویسند. سپس از آنها خواسته شد تا یک آدامس ترش و شیرین یا شکلات تلخ و شیرین را مزه کنند.   در مرحله بعدی دانشمندان از این دانشجویان خواستند تا شیرینی، تلخی و ترشی چیزهایی را که خورده بودند، رتبه‌بندی کنند.   آن دسته از افرادی که در مورد عشق نوشته بودند، تنقلات را شیرینتر از افرادی که در مورد حسادت یا یک موضوع بی‌طرف نوشته بودند، رتبه‌بندی کردند.   محققان همچنین دریافتند که نوشتن در مورد حسادت هیچ تاثیری بر روی رتبه‌بندی تلخی مزه نداشت.   آنها سپس از 93 دانشجوی جدید خواستند از آب‌مقطر نمونه‌برداری کنند. به این داوطلبان گفته شده بود که این آب یک نوشیدنی جدید بوده و باید شیرینی، تلخی یا ترشی آن را رتبه‌بندی کنند.   محققان دریافتند که عشق باعث شیرین‌تر شدن آب شده، در حالیکه حسادت هیچ تاثیری بر طعم آب نداشت.

امواج الکترومغناطیسی چگونه نابارور می‌کنند؟

۱۳۹۲ دوشنبه ۷ بهمن 14:2 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 نتایج تحقیق یک پژوهشگر در کشور نشان می‌دهد: میدان‌های الکترو مغناطیسی بر کمیت و کیفیت اسپرم تاثیرات مخربی می‌گذارند.    میدانهای الکترومغناطیسی شامل امواج مایکروویو (MW)،‌انرژی حاصل از امواج رادیویی(RF)، امواج موبایل، خطوط فشار قوی برق‌، میدانهای مغناطیسی سیستم‌های الکترونیک هستند.   امروزه پیشرفتهای تکنولوژی، باعث تسهیلاتی در زندگی انسان شده‌اند؛ ولی استفاده از آنها می‌تواند عوارض جانبی بر باروری داشته باشند.   تا کنون مطالعات زیادی در زمینه اثرات میدانهای الکترومغناطیسی بر باروری انسان صورت گرفته است که همگی نشان می‌دهد میدانهای الکترومغناطیسی با اثر بر کمیت و کیفیت اسپرم و میزان تستوسترون بر باروری تاثیر می‌گذارند.     در این تحقیقات،‌ عوارض این میدانها بر رشد فولیکولها و تخمک‌گذاری‌ در موشها و گاوها مشاهده شده است.   دکتر فرشته مهرآیین، دانشیار گروه آناتومی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز که طی تحقیق خود که به بررسی مقالات مربوط به سالهای 2010 تا 2013 در این باره پرداخته است، به این نتیجه دست یافته که عوارض اپی ژنتیک میدانهای الکترومغناطیسی در بیان ژن‌ها از طریق تغییر در فعالیت هیستون کیناز و فسفریلاسیون و دفسفوریلاسیون هیستونها در متافاز و آنافاز اثبات شده‌اند؛ بطوریکه کاهش فعالیت هیستون کیناز نقص در فرایند اسپرماتوژنز را به دنبال دارد.   بر اساس یافته‌های وی، میدانهای الکترومغناطیسی باعث افزایش اکسیداتیو استرس شده و این خود باعث تولید رادیکالهای آزاد در سلول می‌شود.   بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط این پژوهشگر، مقالات و تحقیقات انجام شده طی سالهای یاد شده نشان داده‌اند که آسیب مستقیم دی ان ای و تغییر ساختار سلول، ناشی از افزایش اکسیداتیو استرس است و تخریب کروماتین به صورت بروز توده‌های کوچکی در سیتو پلاسم سلول در مرحله اینترفاز مشاهده شده است.   بنا بر این مطالعات،‌ اثر میدانهای الکترو مغناطیسی باعث تغییر در مورفولوژی ، حرکت و تعداد اسپرم شده و همچنین بر روند تخمک‌گذاری تاثیر می‌گذارند و باعث ایجاد نقص در فولیکول‌ها و ترشح هورمونها نیز می‌شوند.   نتایج این مطالعه حاکیست: در سطح مولکولی نیز تغییر در سطوح هیستون کیناز و تخریب دی ان ای رخ می‌دهد.

افراد دچار "رفلاکس معده" ماست را از رژیم غذایی حذف کنند

۱۳۹۲ يکشنبه ۶ بهمن 16:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 افرادی که دچار رفلاکس شدید معده هستند نباید از ماست برای استفاده راحت‌تر از غذای خود استفاده کنند چرا که بیماری آن‌ها تشدید می‌یابد و نمی‌‌توان آن را به راحتی درمان کرد. طاهره مینابی متخصص تغذیه گفت: به این دلیل گفته می‌شود که ماست را با غذا میل کنید چرا که ماست سرد و‌ تر و حاوی مخمرهای زنده  است که در دستگاه گوارش جایگزین شده و از رشد میکروب‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌کند.    وی افزود: مصرف خوراکی ماست به اندازه مناسب برای تمام افراد بسیار مهم و الزامی است اما افراد سردمزاج باید کمتر از این ماده خوراکی استفاده کنند.    وی به بیماران گوارشی توصیه کرد: افرادی که دچار رفلاکس شدید معده هستند و حافظه آن‌ها کاهش یافته نباید از ماست، دوغ استفاده کنند و یا اگر مصرف شد با نعناء، آویشن و یا رازیانه مصرف شود و همچنین ماست یکی از غذاهای مناسب برای افراد صفراوی است و اگر این افراد دوغ بدون چربی مصرف کنند سریع‌تر بهبود می‌یابند. 

۱۵ چربی‌سوز خوشمزه

۱۳۹۲ يکشنبه ۶ بهمن 16:38 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 خوش‌اندام شدن نیاز به اراده و برنامه‌ریزی درست دارد. در این مقاله ۱۵ ماده‌ی غذایی مفید را معرفی می‌کنیم که به چربی سوزی و خوش‌اندامی شما کمک زیادی می‌کنند. اگر از چربی‌هایی که زیر پوستتان جا خوش کرده‌اند خسته شده‌اید و دلتان می‌خواهد ظریف‌تر و خوش‌هیکل‌تر شوید باید بدانید چاره‌ی کار در نخوردن و سختی کشیدن نیست. شما باید به فکر تغذیه‌ی سالم و داشتن تحرک بدنی باشید. البته باید بدانید هیچ ماده‌ی غذایی یا روش معجزه‌گری وجود ندارد که یک شبه شما را تبدیل به مانکن بکند. خوش‌اندام شدن نیاز به اراده و برنامه‌ریزی درست دارد. در این مقاله 15 ماده‌ی غذایی مفید را معرفی می‌کنیم که به چربی سوزی و خوش‌اندامی شما کمک زیادی می‌کنند. شیر کم چرب، ماست کم چرب و پنیر کم چرب نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که کلسیم یک تأثیر اساسی روی سلامت بدن دارد. اگر می‌خواهید لاغر شوید باید حواستان به میزان کلسیم بدنتان باشد وگرنه هر کاری هم که بکنید به وزن ایده‌آلتان نمی‌رسید. اگر میزان کلسیم بدنتان پایین باشد بدن هورمون‌هایی ترشح می‌کند تا بتواند به بهترین وجه از کلسیم موجود در مواد غذایی استفاده کند. مشکل این است که بدن به سلول‌ها علامت می‌دهد تا چربی را ذخیره کنند. محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و همچنین ماست منبع فوق‌العاده‌ی کلسیم هستند. اگر چه با خوردن مثلاً یه پیاله لبنیات در روز 45 کیلو وزن کم نخواهید کرد اما اگر حواستان به میزان کالری‌های دریافتی‌تان باشد و همزمان لبنیات کم چرب هم در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید می‌توانید تا حدود 7 کیلو وزن کم کنید. جودو سر و جو اگر می‌خواهید از شر چربی‌های دور شکمتان خلاص شوید توصیه می‌کنیم جو را وارد برنامه‌ی غذایی کرده و مصرف برنج سفید را کاهش دهید. این را ما نمی‌گوییم نتایج پژوهشی که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد. در این پژوهش شرکت‌کننده‌ها به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول از مصرف غلات کامل منع شدند و گروه دوم فقط غلات کامل مانند نان سبوس‌دار، جو دو سر، جو و برنج کامل مصرف کردند. این پژوهش دو هفته طول کشید. بعد از این مدت هر دو گروه به یک اندازه وزن کم کردند اما چربی سوزی در ناحیه‌ی شکم گروه دوم بیشتر از بقیه شرکت‌کننده‌ها بوده است. توصیه می‌کنیم روزانه غلات کامل را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید. چای سبز قطعاً هیچ کس از چربی دور شکم خوشش نمی‌آید. چربی‌های این ناحیه نه تنها نازیباست بلکه به سلامتی بدن نیز آسیب می‌رساند. اگر نمی‌خواهید شکم‌گنده شوید چای سبز را دریابید. اگر هم چای سبز بنوشید و هم پیاده‌روی روزانه داشته باشید مطمئن باشید زودتر از آنچه فکرش را می‌کنید چربی‌هایتان آب می‌شود. در پژوهشی که در این خصوص انجام شده است شرکت‌کننده‌ها را به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول یک نوشیدنی حاوی «کاتچین» دریافت کردند و گروه دوم یک نوشیدنی بدون این ماده مصرف کردند. کاتچین یک آنتی‌اکسیدان فوق‌العاده قوی می‌باشد. همه‌ی شرکت‌کننده‌ها مجبور بودند که هر هفته 180 دقیقه ورزش به خصوص پیاده‌روی بکنند.بعد از 12 هفته چربی‌های از بین رفته‌ی دور شکم شرکت‌کننده‌های گروه اول 7.4 درصد بیشتر از گروه دوم تخمین زده شد. دلیل علمی‌اش هم این است: کاتچین متابولیسم بدن را تحریک می‌کند و باعث چربی سوزی بیشتری می‌شود. برای اینکه راحت‌تر از شر چربی‌های دور شکمتان خلاص شوید لازم است که روزانه 4 تا 6 فنجان چای سبز بدون کافئین میل کنید و هر هفته 180 دقیقه ورزش کنید. تخم‌مرغ برای لاغری باید میزان کالری‌های دریافتی‌تان را کاهش دهید اما به پروتئین نیاز مبرم دارید. تخم‌مرغ هم یکی از منابع طبیعی پروتئین است. نتایج پژوهشی که در Journal of Nutrition به چاپ رسیده است نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی سرشار از پروتئین دارند (یعنی 40 درصد پروتئین و 30 درصد کربوهیدرات‌ها) بعد از یک سال به میزان 38 درصد چربی بیشتری نسبت به افرادی که کربوهیدرات‌های بیشتری مصرف می‌کنند (یعنی 55 درصد کربوهیدرات و 15 درصد پروتئین) از دست داده و لاغرتر شدند. پروتئین‌ها باعث کاهش وزن می‌شوند به خاطر اینکه بدن برای تجزیه‌ی پروتئین‌های دریافتی به انرژی (کالری) بیشتری نیاز دارد. برای همین هم حسابی کالری می‌سوزاند تا پروتئین‌ها را هضم کند. زمانی که لاغرتر می‌شوید همین پروتئین‌ها توده‌ی عضلانی‌تان را حفظ می‌کند. یعنی اینکه عضلاتتان آب نمی‌شود و فقط چربی‌هایتان از بین می‌رود. باید بدانید که عضلات بیشتر از چربی‌ها کالری می‌سوزانند. حرف آخر اینکه پروتئین‌ها در مقایسه با کربوهیدرات‌ها احساس سیری طولانی مدتی ایجاد می‌کنند و شما را از پرخوری و ریزه‌خواری دور نگه می‌دارند. گردو و بادام گردو، بادام و کلا میوه‌های صدفی یا پوسته دار باعث آب شدن چربی‌های دور شکم می‌شوند. متخصصان حوزه تغذیه معتقدند که مغزها و کلا میوه‌های پوسته دار تأثیر مثبتی روی تناسب اندام دارند به شرطی که در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نکنید. دلیلش هم این است که این میوه‌ها سرشار از فیبر، پروتئین و چربی‌های مفید هستند که قادرند حساسیت بدن را نسبت به انسولین بالا برده و به کاهش وزن کمک کنند. ماهی آزاد به عقیده‌ی محققان امگا 3 ها باعث کاهش توده‌ی چربی بدن می‌شوند. البته تاکنون به درستی مشخص نشده است این اسیدهای چرب با چه مکانیسمی به کاهش چربی‌ها کمک می‌کنند اما شما می‌توانید از ماهی‌های سرشار از امگا 3 برای خوش‌اندامی‌تان نهایت استفاده را ببرید. محققان در جریان بررسی‌های خود مشاهده کردند که امگا 3 ها با اشتهای زیادی مقابله می‌کنند و تا دو ساعت بعد از مصرف ماهی‌های سرشار از این اسیدهای چرب گرسنگی به سراغتان نمی‌آید. توصیه می‌کنیم هر هفته دو وعده ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، شاه ماهی، ماهی تن و قزل‌آلا میل کنید. سیب، گلابی و فلفل دلمه‌ای این سه ماده‌ی غذایی سرشار از فلاوونوئیدها (ترکیبات آنتی‌اکسیدانی) هستند که در میوه و سبزیجات به وفور وجود داشته و تأثیر مثبتی در مقابله با چربی‌ها دارند. نتایج پژوهشی که روی خانم‌ها انجام شده نشان می‌دهد در عرض چهارده سال شاخص توده‌ی بدنی خانم‌هایی که به میزان زیادی فلاونوئید جذب کردند رشد کمتری داشته است. باید بدانید که این ترکیبات آنتی‌اکسیدانی به سوزاندن کالری بیشتر و جذب گلوکز (قند) کمک زیادی کرده و باعث می‌شوند تا چربی بیشتری بسوزانید. باید بدانید که پیاز، تره فرنگی و همچنین چای سبز و سفید نیز حاوی فلاوونوئیدها هستند و به خوش‌اندامی شما کمک می‌کنند. تخم کتان این دانه‌های ریز براق که مزه‌ی فندق دارند سرشار از لیگنان‌ها هستند که میزان چربی و شاخص توده‌ی بدنی خانم‌های یائسه را کاهش می‌دهند. نتایج پژوهش‌هایی که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد که لیگنان‌ها توده‌ی بافت‌های چربی بدن را کاهش می‌دهند. برای همین هم تعجبی ندارد که بگوییم تخم کتان باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود. توصیه می‌کنیم هر روز یک قاشق غذاخوری تخم کتان آسیاب شده به ماست، سالاد، سوپ یا خورش‌هایتان اضافه کرده و میل کنید. توجه داشته باشید علاوه بر تخم کتان، کنجد، هوموس (پوره‌ی نخود)، سیر، زردآلوی خشک، سویا، تخمه آفتاب‌گردان و پسته نیز از منابع غذایی این لیگ نان‌ها می‌باشند. سرکه نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که سرکه باعث چربی سوزی می‌شود. در این پژوهش افرادی که یک نوشیدنی حاوی 15 تا 30 میلی‌لیتر سرکه مصرف کردند بعد از 12 هفته چربی بیشتری سوزانده و لاغرتر شدند. به عقیده‌ی محققان سرکه ژنی را فعال می‌کند که با تولید آنزیم‌هایی به تجزیه شدن چربی‌ها کمک می‌کند. البته منظورمان این نیست که هر روز یک فنجان سرکه سر بکشید. توصیه می‌کنیم هر روز 15 میلی‌لیتر سرکه را در شیر یا نوشیدنی سالم دیگر حل کرده و میل کنید. چون در این صورت هم حالت اسیدی آن کاهش می‌یابد و به معده‌تان آسیب نمی‌زند و هم اینکه به چربی سوزی کمک می‌کند.

اگر کلسترول خونتان بالاست، بخوانید

۱۳۹۲ يکشنبه ۶ بهمن 16:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 افزایش کلسترول خون یکی از عوامل پرخطر در بروز بیماری های قلبی- عروقی و حملات قلبی به شمار می رود. تحقیقات انجام شده توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد مصرف انواع مغزها و آجیل خام در کاهش کلسترول خون نقش بسزایی دارد. در این تحقیق، 25 مطالعه مختلف مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد مصرف روزانه حدود 67 گرم انواع مغزها، سطح کلسترول تام خون را به میزان زیادی کاهش می دهد. البته باید این نکته را نیز مدنظر داشت که مغزها به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب، کالری بالایی دارند، بنابراین مصرف بی رویه آنها نه تنها اثرات مفید این خوراکی را خنثی می کند بلکه موجب افزایش وزن و چاقی می شود.  بنابراین توصیه می شود برای بهره مندی از اثرات مفید مغزها، مقدار کمی آجیل خام در رژیم غذایی روزانه خود لحاظ کنید.

کنترل خودکار کمای بیماران با قابلیت امکان آزمایش‌های عصبی

۱۳۹۲ شنبه ۵ بهمن 10:38 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 گروهی از دانشمندان به رهبری محقق ایرانی، موفق شدند دستگاهی را با هدف نظارت بر کمای اغواشده ابداع کنند.    پس از تحمل رنج آسیب مغزی تروماتیک، بیماران اغلب به منظور ارائه زمان به مغز برای بهبودی و امکان حذف ورم خطرناک، در حالت کما قرار داده می‌شوند.   این حالت‌ها که اغلب با داروهای بیهوشی ایجاد می‌شوند، می‌توانند روزها طول بکشند و طی این بازه زمانی، پرستاران برای اطمینان از این موضوع که مغز بیمار در سطح بالای تسکین است، باید به دقت بر وضعیت بیمار نظارت کنند. فرایندی که «امری بروان» از دانشگاه ام آی تی آن را کاملا ناکارآمد می‌خواند.   به گفته وی، طی این روند یک نفر باید به طور مداوم وضعیت بیمار را بررسی کند و مغز را در وضعیت ثابتی قرار دهد.   امری بروان، پروفسور مهندسی پزشکی در موسسه ام آی تی، متخصص بیهوشی در بیمارستان عمومی ماساچوست و استاد علوم بهداشت در دانشگاه ام آی تی است.   بروان به همراه تیمی به رهبری «مریم شانه‌چی» محقق ایرانی در بیمارستان عمومی ماساچوست، سیستم رایانه‌ای را طراحی کرده‌ که قادر است فعالیت مغزی بیماران را رهگیری کرده و به طور خودکار مقادیر دارویی را برای حفظ وضعیت مناسب آن‌ها تنظیم کند.   دانشمندان این سامانه را در موش‌ها آزمایش کرده‌اند و هم‌اکنون در حال طراحی آزمایش‌های بالینی انسانی هستند. فناوری مزبور همچمین می‌تواند به بیمارانی که از حملات شدید صرع رنج می‌برند، کمک کند.   مریم شانه‌چی که هم‌اکنون در دانشگاه کورنل مشغول به کار است، رهبر ارشد این مطالعه به شمار می‌رود.   شانه‌چی و همکارانش پیش‌تر امواج الکتریکی تولیدشده توسط مغز را در وضعیت‌های مختلف فعالیتش تحلیل کرده‌اند. هر وضعیتی از قبیل بیداری، خواب و هیپنوتیزم دارای الگوی موج‌نگاری مغزی متمایزی است.   زمانی که بیماران از لحاط پزشکی در کما به سر می‌برند، مغز برای بیش از چند ثانیه در هر بار آرام است و توسط پالس‌های کوچک فعالیت نشانه‌گذاری می‌شود. این الگو موسوم به «سرکوب پالس» به مغز امکان حفاظت از انرژی حیاتی را طی دوران‌ تروما می‌دهد.   زمانی که بیمار وارد کمای اغواشده می‌شود، پزشک یا پرستار کنترل‌کننده داروهای بیهوشی، در تلاش برای رسیدن به تعداد خاصی از «پالس‌ها در هر صفحه» و زمانی که الگوی EEG در عرض مونیتور جاری می‌شود، است. این الگو باید برای ساعت‌ها یا روزها در هر بار حفظ شود.   به منظور دستیابی به کنترل خودکار، شانه‌چی و همکارانش رابط مغز-ماشینی را ساخته‌اند که به نوعی گذرگاه ارتباطی مستقیم بین مغز و ابزار خارجی است که در کارکردهای حرکتی، حسی یا شناختی کمک می‌کند. در این حالت، ابزار ابداعی (یک سیستم EEG) از داروی بیهوشی propofol برای حفظ مغز در سطح مطلوب سرکوب پالس استفاده می‌کند.   این سیستم میزان دارو را در زمان واقعی بر اساس الگوهای سرکوب پالس EEG تنظیم می‌کند.   الگوریتم کنترل EEG موش را تفسیر، میزان دارو را در مغز محاسبه کرده و میزان propofol واردشده به بدن حیوان را ثانیه به ثانیه تنظیم می‌کند.   کنترلر می‌تواند تقریبا به طور آنی، عمق کما را افزایش دهد که انجام این عمل با دست برای انسان غیرممکن است.   سیستم ابداعی قادر است برای بیرون آوردن گاه به گاهی بیمار از حالت کما برنامه‌ریزی شود تا پزشکان آزمایش‌های عصبی را اجرا کنند.   این نوع سامانه عمل حدس‌زدن را از فرایند مراقبت از بیمار حذف می‌کند و رویکردی را معرفی می‌کند که در آن پزشکان و پرستاران نیازی به حدس‌زدن ندارند، اما می‌توانند به رایانه به صورت دقیق و به شیوه‌ای کاملا کارآمد برای ارائه دارو به بیمار متکی باشند.   براون معتقد است این رویکرد می‌تواند برای کنترل دیگر وضعیت‌های مغزی از قبیل بیهوشی عمومی بسط یابد، زیرا هر سطح فعالیت مغزی دارای علائم منحصر‌به‌فرد EEG خودش است.   محققان هم‌اکنون در حال آماده‌کردن سامانه جدید برای آزمایش بر روی انسان‌ها هستند.   جزئیات این ابداع در PLOS Computational Biology منتشر شد.

شناسایی آشکارساز چربی در بینی انسان

۱۳۹۲ شنبه ۵ بهمن 10:36 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان آمریکایی دریافته‌اند، آشکارساز چربی در بینی انسان وجود دارد که برای تمایز قائل شدن بین سطوح مختلف چربی در غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد.    از روش‌های مختلفی مانند شمارش میزان کالری یا کربوهیدرات برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب استفاده می‌کنیم، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آشکارساز چربی در بینی انسان وجود دارد که می تواند از طریق حس بویایی، برای تشخیص سطوح چربی در غذا مورد استفاده قرار بگیرد.   محققان مرکز تحقیقات مونل (Monell) در فیلادلفیا موفق به شناسایی یکی از نخستین ویژگی‌های حسی شده‌اند که میزان چربی موجود در غذا را مشخص می‌کند.   دکتر «یوهان لونداشتروم» از متخصصان عصب‌شناسی شناختی تأکید می‌کند: حس بویایی انسان راهنمای بهتری برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب در طول روز محسوب می‌شود و افراد می توانند از این آشکارساز چربی در بینی برای تنظیم رژیم غذایی خود استفاده کنند.   در این تحقیق از داوطلبان خواسته شد با چشمان بسته شیرهای مختلف با چربی 0.125، 1.4، 2.7 و 3.25 درصد را بو کنند؛ داوطلبان با وزن طبیعی یا اضافه وزن سه ظرف شیر را بو کردند که دو ظرف دارای شیر با درصد چربی یکسان و ظرف سوم حاوی شیر با غلظت متفاوت بود.   نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که تمامی افراد از طریق حس بویایی قادر به تمایز قائل شدن بین درصد چربی شیر بودند و وزن این افراد هیچ تأثیری بر توانایی بویایی آنها ندارد.   تشخیص چربی با استفاده از حس بویایی به شناسایی منابع غذایی از راه دور کمک می‌کند.   محققان تغذیه توصیه می‌کنند که برای کاهش میزان مصرف غذاهای پرچرب می‌توان از روش‌های نوآورانه‌ای مانند استفاده از رایحه‌های دلپذیر بهره برد که به خوش طعم‌تر جلوه دادن غذاهای کم‌چرب کمک می‌کند.   نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

یافته‌های جالب محقق ایرانی درباره ارتباط حرکات چشم با نوع تصمیم‌گیری انسان

۱۳۹۲ شنبه ۵ بهمن 10:35 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بر اساس مطالعه دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز به رهبری محقق ایرانی، افرادی که کمتر صبورند، چشمان خود را با سرعت بالاتری حرکت می‌دهند.    محققان حاضر در این مطالعه بر این باورند درک بهتر چگونگی ارزیابی مغز انسان از زمان، هنگام اتخاذ تصمیم‌ها، نشان می‌دهد چگونه کارکردهای نادرست نواحی خاصی از مغز تصمیم‌گیری‌ را برای افراد مبتلا به اختلال‌های عصبی مانند اسکیزوفرنی یا اشخاص با آسیب‌های مغزی، دشوارتر می‌کند.   محقق ارشد این مطالعه به نام رضا شادمهر، پروفسور مهندسی زیست‌پزشکی و علوم اعصاب دانشگاه جانز هاپکینز و تیمش به دنبال درک دلیل تمایل تعدادی از افراد برای انتظارکشیدن و عدم وجود چنین تمایلی در دیگران بودند.   تیم شادمهر در این پروژه از حرکات بسیار ساده چشم موسوم به «ساکادها» استفاده کرد.   ساکادها حرکاتی هستند که چشم‌ها به هنگام تمرکز روی یک مولفه و سپس مولفه‌ دیگر، انجام می‌دهند.   شادمهر گفت: ساکادها احتمالا سریع‌ترین حرکات بدن هستند و ظرف چند میلی‌ثانیه رخ می‌دهند.   ساکادهای انسانی در دوران نوجوانی سریع‌ترین حرکات را دارند و با بالارفتن سن، حرکتشان کند می‌شود.   در تحقیقات پیشین، این دانشمند ایرانی و تیم علمی‌اش نشان داده بودند سرعتی که افراد با آن حرکت می‌کنند، می‌تواند انعکاسی از شیوه محاسبات مغز در مورد زمان باشد.   در مطالعه کنونی، تیم وی به دنبال آزمایش این ایده بود که تفاوت‌ در چگونگی حرکت سوژه‌های حاضر در آزمایشات آن‌ها، بازتابی از تفاوت‌ در چگونگی ارزیابی آن‌ها از زمان است.   جزئیات این مطالعه در The Journal of Neuroscienceمنتشر شد.

یافته‌های پژوهشگران درباره تاثیر رژیم‌های غذایی بر فشار خون

۱۳۹۲ جمعه ۴ بهمن 11:26 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 یافته‌های محققان نشان داد: انتخاب رژیم غذایی، تا حدودی تفاوت فشار خون افراد مختلف را توجیه می‌کند.    محققان از طریق مطالعه سوخت‌وساز در نمونه‌های ادرار یکهزار و 559 شهروند آمریکایی تفاوت‌هایی را بین دو گروه از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در قیاس با سفیدپوستان اسپانیایی - پرتغایی تشخیص دادند.   پس از به دست آوردن نمونه‌های ادرار شرکت‌کنندگان در این مطالعه، سؤالاتی در مورد رژیم غذایی‌شان پرسیده شد و فشار خون آنها چهار مرتبه طی یک هفته اندازه‌گیری شد.   محققان سپس به ارتباطاتی بین سوخت‌وساز مواد غذایی که شرکت‌کنندگان مصرف می‌کردند و فشار خون آنها پی بردند.   محققان در نهایت پی بردند که رژیم غذایی می‌تواند تا حدودی، تفاوت فشار خون دیده شده بین دو گروه از مردان و یک چهارم زنان شرکت‌کننده در تحقیق را توجیه کند که البته همگی تأثیرپذیرفته از انتخاب رژیم‌های غذایی متفاوت توسط افراد بوده است.   آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در مقایسه با سفیدپوستان میزان کمتری از مواد غذایی عمده از جمله پروتئین گیاهی، آهن، پتاسیم و کلسیم را که به طور بالقوه می‌توانند فشار خون را پایین آورند مصرف می کردند.   آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار همچنین مواد غذایی مانند کلسترول و گلیسیرین و آمینواسیدهایی که بیشتر در مصرف بالای گوشت قابل شناسایی بودند را مصرف می‌کردند که البته این مواد سهم بیشتری در بالا بردن فشار خون دارند.   به گفته محققان یک سازوکار ژنتیکی هم می‌تواند تأثیرات رژیم غذایی بد را تقویت کرده و باعث در پیش گرفتن رفتارهای پرمخاطره مانند خوردن غذای ناسالم در افراد شود.

کاهش سردردهای میگرنی با «مغناطیس درمانی»

۱۳۹۲ جمعه ۴ بهمن 11:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان انگلیسی دستگاه کوچک و قابل حملی را تولید کرده‌اند که با ایجاد پالس‌های مغناطیسی می‌تواند به کاهش علائم سردردهای میگرنی کمک کند.    انواع مختلفی از میگرن از جمله با تشعشع نور و سردرد یا بدون آنها وجود دارند؛ استفاده از مسکن‌های معمولی مانند پاراستامول از جمله روش‌های درمانی متداول برای کاهش علائم بیماری است.   تاکنون هیچ درمان موثری برای میگرن ارائه نشده است، ا