معرفی دوپروتئین ضدمیکروبی جدید برای کنترل بیماری ها

۱۳۹۲ دوشنبه ۳۰ دي 16:54 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  حققان گروه گیاه پزشکی پردیس و کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران موفق شدند برای نخستین بار در دنیا دو پپتید جدید را برای مواجهه با پاتوژن های مهاجم مانند باکتری ها و قارچ ها استخراج کنند.   پپتیدها پروتئین های خیلی کوچک یا مینی پروتئین هستند که بر خلاف پروتئین های معمولی تنها از چند عدد اسید آمینه تشکیل شده اند. دکتر رضا طلایی حسنلویی مجری طرح و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در خصوص این تحقیق گفت: این برای نخستین بار است که در دنیا این دو پپتید جدید استخراج می شود و برای استخراج آنها از لاروهای دوگونه پروانه استفاده شده است . وی افزود : بدن مهره داران در مواجهه با پاتوژن ها می تواند پادتن تولید کند درحالی که در بی مهرگان این وظیفه برعهده پپتیدها است . وی ادامه داد : این پپتیدهای ضد میکروبی روی سه باکتری­ بیمارگر انسانی، استافیلوکوک اورئوس(Staphylococcus aureus)، ﺳﺎﻟﻤﻮﻧﻼ ﺗﻴﻔﻲ ﻣﻮرﻳﻮم (Salmonella typhi) و سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa) مورد آزمایش قرار گرفته است که قدرت کنترل کنندگی خوبی از خود بروز دادند. وی تاکید کرد : باکتری های ذکر شده از اصلی ترین علت های عفونت بعد از جراحی هستند که معمولا به آنتی بیوتیک ها جواب نمی دهند و با این کار می توان آنتی بیوتیک های جایگزین برای آنها ایجاد کرد . دکتر طلایی حسنلویی اظهار داشت : این پپتید ها روی باکترهای عامل شانکر مرکبات (Xanthomonas citri) و عامل آتشک سیب و گلابی (Erwinia amylovora) نیز که بیشترین آسیب را به باغ ها می زنند اثر ضد باکتریایی نشان است. وی گفت : بعد از کسب موفقیت در مقیاس آزمایشگاهی این محصولات در مقیاس وسیعتری مورد آزمایش قرار می گیرند تا در صورت موفقیت به مرحله تجاری سازی وارد شوند. این تحقیق بر اساس رساله دکترای ریحانه عزتی تبریزی دانشجوی دکتری پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به راهنمایی دکتر رضا طلایی حسنلویی و مشاورت دکتر وحید حسینی نوه از گروه گیاه پزشکی و همکاری دکتر ناصر فرخی از دانشگاه شاهرود و دکتر سید مهدی علوی از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری انجام شده است.

باکتری های عامل زخم معده سبز رنگ می شوند

۱۳۹۲ دوشنبه ۳۰ دي 16:53 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان دانشگاه جنوب دانمارک به یک روش جدید دست یافتند که باعث می شود باکتری های عامل زخم معده و سرطان معده در بدن، نور فلورسنت سبز رنگ از خود ساطع کنند.   به گزارش پایگاه پلاس وان، این روش برای تشخیص یک باکتری به نام Helicobacter Pylori انجام می شود که یکی از مهمترین فاکتورهای بروز دومین سرطان کشنده در جهان؛ یعنی سرطان معده است. این روش FISH ( مخفف fluorescent in situ hybridization ) نام دارد و از نمونه پروتئین DNA یا RNA برای شناسایی باکتری معده استفاده می کند. این روش تا امروز برای تشخیص انواع میکروارگانیسم ها در نمونه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است ولی این اولین باریست که در بدن انسان استفاده می شود. روش FISH با روش های پیشرفته تصویربرداری ترکیب شده است و وجود انواع باکتری های میکروسکوپی ارگان های داخلی نظیر روده و معده را به صورت نور فلوسنت سبز، درون صفحه نمایش نشان می دهد. روش FISH کاملا غیر تهاجمی است و نیاز به هیچ جراحی و نمونه برداری ندارد. علاوه بر باکتری عامل سرطان روده، باکتری های مرتبط با زخم معده نیز با این روش قابل شناسایی هستند. محیط معده کاملا اسیدی است و دمای آن باعث می شود که آزمایش با مشکل مواجه شود؛ محققان برای حل این معضل از مولکول های اسید نوکلئید قفل شده استفاده کرده اند. مدیر این پرو‍ژه در تلاش است از این تکنولوژی در ساخت دوربین های آندوسکوپی استفاده کند.

با پوست این میوه دندانتان را سفید کنید

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ دي 10:15 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مراجعه به دندانپزشک در سفید کردن دندانها بسیار موثر و مفید است اما از آنجایی که خدمات دندانپزشکی معمولا" بسیار گران هستند می توانید از یک روش خانگی مانند استفاده از پوست این میوه پاییزی استفاده کنید.   آیا شما هم از جمله افرادی هستند که وقتی در آینه نگاه می کنید و لبخند می زنید ، تصویری که می بینید را دوست ندارید ؟ آیا شما هم از اینکه دندانهایتان تغییر رنگ داده اند و به سفیدی قبل نیستند، ناراحتید ؟ اگر جوابتان مثبت است حتما" این روش را امتحان کنید. دندانهای ما در اثر بالارفتن سن ، نوشیدن چای و قهوه ، سیگار کشیدن ، درست مسواک نزدن ، مصرف برخی داروهای خاص و بعضی بیماریها ، تغییر رنگ می دهند . مسلما" مراجعه به دندانپزشک در سفید کردن دندانها بسیار موثر و مفید است اما از آنجایی که خدمات دندانپزشکی معمولا" بسیار گران هستند می توانید از یک روش خانگی مانند استفاده از پوست پرتقال استفاده کنید. دستورالعمل ۱ - یک پرتقال را روی یک سطح صاف بغلتانید . این کار باعث می شود که پوست پرتقال راحت تر از گوشت آن جدا شود . ۲ - پرتقال را پوست بکنید ، بطوریکه در پایان کار، نوارهای باریک بلند از پوست پرتقال داشته باشید حواستان باشد که هنگام پوست کندن گوشت پرتقال را همراه پوست نبرید . ۳ - حالا دندانهایتان را با پوستهای پرتقال بپوشانید بطوریکه قسمت داخلی آن که سفید رنگ است روی دندانهایتان قرار بگیرد . سپس آنها را روی دندانهایتان بمالید . اسید موجود در پوست پرتقال باعث می شود رنگ دندانهای شما روشن تر شود . ۴ - سپس دندانهایتان دهانتان آب بکشید و با یک خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید . به یاد داشته باشید که بعد از استفاده از پوست پرتقال حتما" باید مسواک بزنید زیرا اگر اسید موجود در پوست پرتقال روی دندانهایتان باقی بماند ممکن است به آنها آسیب برساند.

ترمیم استخوان با استفاده از سلول های چربی

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ دي 10:14 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان بیمارستان دانشگاهی سنت لوک در بروکسل به روش جدیدی برای ترمیم و بازسازی استخوان های آسیب دیده دست یافتند.   به گزارش از ساینس، در این روش دانشمندان، سلول های بنیادی چربی را با یک عمل ساده و بدون درد از زیر پوست بیمار خارج کرده و سپس آنها را به سلول های استخوان تبدیل می کنند.  به گفته دانشمندان فرآیند ساخت سلول استخوانی با ساختار سه بعدی چندان پیچیده نیست.  دنیس دوفرن یکی از محققان این مرکز در این باره می گوید: روش ما منحصر به فرد است. زیرا نوعی تقلید از طبیعت و فیزیولوژی بدن انسان است. این روش جدید که کروست (Creost) نام دارد، در حال حاضر در مرحله آزمایش بالینی است. این روش برای بازسازی و ترمیم هر نوع استخوان، از جمله جمجمه، لگن و استخوان های بلند قابل استفاده است.  کروست برای ترمیم انواع ساختار و بافت های استخوانی به کار می رود. به گفته دانشمندان تصویربرداری با اشعه ایکس نشان می دهد ترمیم استخوان با ˈکروستˈ موفقیت آمیز بوده است. این روش درمانی مبتنی بر تغییر سلول ها، نه تنها برای ترمیم استخوان بلکه برای ترمیم غضروف، سلول های قلب، کبد و لوزالمعده نیز به کار می رود.  به گفته دانشمندان یکی از مزایای این روش درمانی این است که خطر رد سلول از طرف بدن بیمار وجود ندارد. چون از بدن خود بیمار گرفته شده است. این روش جدید، چشم انداز تازه ای برای درمان بسیاری از مشکلات و آسیب های ناشی از سوانح و فرسودگی های طبیعی بدن ارائه می دهد.

رد یک نظریه 10 ساله زیستی با مدل‌های ریاضیاتی

۱۳۹۲ شنبه ۲۸ دي 13:48 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مدل ریاضیاتی و آزمایش‌های ژنتیکی جدید، یک نظریه 10 ساله در مورد چرخه عمر باکتریایی را رد کردند.    نظریه کلیدی چرخه سلولی باکتری‌های نامتقارن، توسط رویکرد ترکیبی مدل ریاضیانی و آزمایش‌های ژنتیکی رد شد.   طراحان این مدل به نامهای پروفسور مارتین هوارد و دکتر سیان موری از مرکز جان اینز در پارک تحقیقاتی نورویچ به همراه دانشمندانی از دانشگاه ژنو، چگونگی چرخه عمر طبیعی سلول Caulobacter crescentus (نوعی باکتری موجود در آب) را مطالعه کردند.   این سلول به طور نامتقارن تقسیم می‌شود و در این روش، سلول مادر ایستا برای تولید یک سلول دختر جنبنده تقسیم می‌شود.   سلول دختر بر خلاف مادرش، می‌تواند با استفاده از یک ساختار مومانند چرخان موسوم به تاژک شنا کند.   این سلول باید نخست به سلول مادر جدید توسعه یابد و با استفاده از تاژک خود، به یک سطح متصل شود.   این نوع چرخه نامتقارن را می‌توان در طبیعت مشاهده کرد و توسط بسیاری از ارگانیسم‌های چندسلولی مانند مرجان‌ها به کار می‌رود.   دانشمندان در زمان طراحی مدل‌های ریاضیاتی ساده چرخه عمر Caulobacter برای مطالعه تعامل آن با ویروس‌ها متوجه شدند که دو عدد از چهار ژن‌ کلیدی چرخه سلولی که تصور می‌شد برای زنده‌ماندن سلول اساسی هستند، اصلا مورد نیاز نبودند.   این دو ژن غیرضروری چرخه منظمی را شکل می‌دادند که در بسیاری از باکتری‌های نامتقارن دیگر حفظ می‌شود، اما در اجداد تکاملی اصلی و ساده Caulobacter غایب بودند.   بر اساس نظریه حاکم، بدون وجود تمامی چهار ژن چرخه سلولی هسته‌ای، این سلول‌ها به طور مناسب توسعه نمی‌یابند و از بین می‌روند.   پروفسور هوارد گفت: ما با استفاده از مدلسازی ریاضیاتی و آزمایش‌های زیستی همکارانمان در ژنو نشان دادیم دیدگاه موجود اشتباه است و توانستیم دو عدد از چهار ژن را حذف کنیم و باز هم به سلول‌های زیست‌پذیر دست یابیم. بنابراین، ساختار حاضر در قلب کنترل چرخه سلولی نامتقارن بسیار ساده‌تر از آن است که تصور می‌شد.   این سادگی به همراه رویکرد ژنتیکی/ مدلسازی آشکارکننده آن، برای بسیاری از دیگر چرخه‌های عمر ارگانیسم‌های پیچیده‌تر حائز اهمیت است.   جزئیات این مطالعه در مجله PLoS Biology منتشر شد.

خانه خود را با گلدان و شمع گرم کنید!

۱۳۹۲ شنبه ۲۸ دي 13:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  یک سیستم گرمایشی ساده متشکل از چهار شمع کوچک و دو گلدان  سفالی می‌تواند محیط یک خانه کوچک را بمدت هشت ساعت در طول روز گرم کند.   در طراحی این سیستم ساده از اصول علمی انتقال حرارت همرفتی استفاده شده اس ت که می تواند یک خانه کوچک را براحتی گرم کند.   این گرم‌کن ساده متشکل از چهار شمع کوچک درون یک قالب فلزی نان است که دو گلدان سفالی دارای سوراخ بر روی شمع‌ها قرار می‌گیرند؛ گلدان کوچکتر روی شمع‌ها و گلدان بزرگتر روی گلدان کوچکتر و در لبه قالب فلزی قرار می‌گیرد.   حرارت شمع‌ها باعث گرم شدن هوای داخل گلدان کوچک‌تر می‌شود؛ این گرما از سوراخ خارج شده و وارد فضای بین دو گلدان می‌شود.   گرمای ایجاد شده از لبه‌های اطراف و سوراخ گلدان بزرگتر خارج شده و می‌تواند محیط یک خانه کوچک را بمدت هشت ساعت در شبانه روز گرم کند.   ذرات گازهای خروجی که از سوراخ گلدان بزرگتر خارج می‌شوند، از گازهای موجود در هوا سبک‌تر هستند که در این حالت (گازهای خروجی) به مناطق سردتر حرکت کرده و محیط را به خوبی گرم می‌کنند.    

مطالعه برهم‌کنش نانوزیست‌کامپوزیت‌ها با پروتئین‌های بدن

۱۳۹۲ شنبه ۲۸ دي 13:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان آمریکایی به بررسی برهم‌کنش میان نانوزیست‌کامپوزیت‌ها با پروتئین‌های موجود در بدن پرداختند. هدف آنها درک بهتر این برهم‌کنش و استفاده از نتایج آن در بخش تولید دارو و ادوات پزشکی است.    یک تیم تحقیقاتی موفق به کسب اطلاعاتی شده‌است که به دانشمندان در جهت درک بهتر برهم‌کنش میان پلیمرها یا خودآرایی زیست پلیمرها کمک می‌کند. این گروه تحقیقاتی به درک رفتار نانومواد موجود در سلول‌ها پرداختند و به نتایجی رسیدند که شاید یک روز برای ساخت نانوکامپوزیت‌های زیستی جهت استفاده در سیستم‌های دارورسانی، بافت‌های مصنوعی و زیست‌حسگرها کمک کند.   پژوهشگران نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای با عنوان “Bionanocomposites: Differential Effects of Cellulose Nanocrystals on Protein Diblock Copolymers,” در نشریه BioMacromolecules به چاپ رساندند. این پروژه با همکاری محققانی از موسسه پلی‌تکنیک دانشگاه نیویورک انجام شده‌است.   نانوزیست‌کامپوزیت‌ حوزه‌ای است که در آن رشته‌هایی نظیر شیمی، زیست‌شناسی، مهندسی بافت، مهندسی مواد و فناوری‌نانو دخالت دارند.     پژوهشگران رشته پزشکی معتقدند که نانوزیست‌کامپوزیت‌ها پتانسیل‌های بسیار زیادی دارد، برخلاف رشته مهندسی مواد، ترکیبات به کار رفته در این حوزه زیست‌سازگار بوده و توسط سیستم دفاعی بدن دفع نمی‌شود.   زیست‌کامپوزیت‌ها در طبیعت به تنهایی یافت نمی‌شوند و دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که برهم‌کنش این ترکیبات با مواد موجود در بدن نظیر لیپیدها، اسید‌های نوکلئیک و مواد آلی دیگر به چه شکل صورت می‌گیرد.   در این پژوهش محققان به دنبال نحوه برهم‌کنش زیست‌کامپوزیت‌ها با دیگر پلیمرهای پروتئینی هستند. این نتایج می‌تواند به آنها کمک کند تا به نحوه برهم‌کنش میان مواد زیست‌کامپوزیتی با بدن انسان پی ببرند و از آن در حوزه پزشکی استفاده کنند.   مواد مورد آزمایش در این پژوهش از پلیمرهای پروتئینی مهندسی شده و نانوبلورهای سلولزی تشکیل شده‌است؛ این ترکیبات در پزشکی کاربردهای متعددی دارند. این نانوکامپوزیت‌های زیستی می‌تواند به عنوان داربست برای رشد بافت‌ها و مواد زیستی سنتزی به کار رود. همچنین از آنها می‌توان به‌عنوان جایگزین پلیمرهای نفتی که در حال حاضر استفاده می‌شود، استفاده کرد.   محققان این پروژه به دنبال ماکرومولکول‌های مهندسی شده‌ای هستند که بتوان از آنها در رهایش دارویی، تصویربرداری و حوزه انرژی استفاده کرد. هدف اصلی محققان، طراحی و تولید ساختارهای مصنوعی برای استفاده در بخش درمان، زیست کاتالیست و داربست‌های زیستی است.

موفقیت محققان ایرانی در بررسی تغییرات مغزی ناشی از آلزایمر

۱۳۹۲ شنبه ۲۸ دي 13:43 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محقق دانشگاه آزاد تهران با همکاری محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران به مطالعه آزمایشگاهی تغییرات ساختار پروتئین‌های موجود در سلول‌های مغزی و برهمکنش این پروتئین‌ها با نانوذرات اکسید آهن پرداختند.    با طراحی و بهینه‌سازی روش درمانی برای بیماری‌های شناختی نظیر آلزایمر بر پایه کنترل فرایندهای متابولیسمی اکسید آهن در سلول‌های مغزی، می‌توان از پیشرفت بیماری‌های شناختی که تاکنون درمان قطعی برای آن وجود نداشته، جلوگیری کرد.   میکروتوبول‌ها پروتئین‌های پویایی هستند که در تقسیم سلول‌ها نقشی اساسی دارند. تحقیقات اخیر نشان داده این پروتئین به دلیل خاصیت دینامیکی و بار الکتریکی که دارد می‌تواند در اطراف خود میدان مغناطیسی ضعیفی ایجاد کرده و در انتقال سیگنال‌های الکتریکی سلول‌های مغزی (نورون‌ها) نقش داشته باشند. به همین دلیل می‌توان گفت این پروتئین در انتقال و احتمالاً ذخیره اطلاعات در مغز نقش داشته و اختلال در عملکرد صحیح میکروتوبول‌ها یکی از دلایل پیدایش بیماری‌های شناختی نظیر آلزایمر است.   از طرفی در مغز انسان به طور طبیعی نانوذرات (Fe3O4) وجود دارد که حاصل متابولیسم و ذخیره آهن در سلول‌های مغزی است. با توجه به خواص مغناطیسی این ماده، به نظر می‌رسد که در ذخیره اطلاعات نقش داشته باشند و همچنین گزارش‌هایی از تجمع این ذرات در بیماری آلزایمر مشاهده شده است؛ از این رو این محققان با بیان فرضیه برهمکنش احتمالی نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن با میکروتوبول‌ها به دنبال اثبات ادعای خویش و تعیین نقش این برهمکنش در پیدایش یا پیشرفت بیماری‌های شناختی بودند. در راستای دستیابی به این هدف این پژوهشگران با استفاده ازفناوری نانو به سنتز نانوذرات اکسید آهن با قطری مشابه به نانوذرات موجود در مغزو شبیه سازی این برهمکنش در محیط آزمایشگاهی (in-vitro) پرداختند.   علی دادرس، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد بیوشیمی از دانشگاه آزاد تهران در رابطه با هدف انجام این تحقیق اینگونه توضیح داد: «بیماری‌های شناختی (cognitive disorders)، از آن دسته بیماری‌هایی هستند که منشأ دقیق پیدایش آن‌ها هنوز شناخته شده نیست. در این گونه بیماری‌ها سیگنال‌های مغزی که حاوی اطلاعات هستند دچار اختلال شده و ارتباط نورون‌ها و دیگر اجزای مغز مختل می‌گردد. بنابراین بیمار در نوع پیشرفته این بیماری‌ها شناخت دقیقی از زمان، مکان و وقایع اطراف ندارد. هدف ما این بود که علل و دلایل اینگونه بیماری‌ها را شناسایی کرده و بتوانیم جلوی پیدایش و یا پیشرفت آن‌ها را بگیریم.»   بدین منظور این محققان در ابتدا نانوذرات اکسیدآهن را سنتز کرده سپس پروتئین میکروتوبول را از مغز تازه کشتار شده گوسفند استخراج کرده و فعالیت آن را با روش توربیدمتری (Turbidimetry) بررسی کردند. در ادامه برهمکنش نانوذرات و میکروتوبول و پروتئین tau (یکی از پروتئین‌های مؤثر در پایداری ساختاری و عملکردی میکروتوبول‌ها) را مورد مطالعه قرار داده و ضمن محاسبه جایگاه‌های اتصال، به وسیله میکروسکوپ الکترونی به مشاهده این برهمکنش پرداختند. نهایتا ًبا استفاده از سلول‌های PC12 به عنوان مدلی از سلول‌های عصبی مقدار سمیت این نانوذرات توسط روش‌های اسپکتروسکوپی تعیین شد.   نتایج این پژوهش نشان داد نانوذرات مغناطیسی اکسیدآهن و میکروتوبول‌های موجود در اکسون نورون‌ها می‌توانند با هم تعامل مغناطیسی داشته باشند که برای انتقال و حفظ داده‌های مغزی ضروری است اما با تجمع این نانوذرات در مغز که می‌تواند به دلیل اختلال در متابولیسم آهن در سلول‌های مغزی و نقص در ذخیره آهن در پروتئینی به نام فریتین باشد، تعامل یاد شده دچار اختلال شده و نانوذرات با اتصال به میکروتوبول و پروتئین tau، منجر به ناپایداری پلیمرهای میکروتوبولی شده و همچنین جهت‌گیری صحیح میکروتوبول‌ها را برهم زند. همین امر می‌تواند یکی از مهم‌ترین علت پیدایش و پیشرفت بیماری‌های شناختی باشد.   به گفته دادرس، این گروه در نظر دارد در ادامه این طرح برهمکنش این نانوذرات مغناطیسی را که در مغز به شکل طبیعی موجود هستند، با دیگر پروتئین‌هایی که در پیدایش بیماری‌های شناختی دخیل هستند، بررسی کند.   وی افزود: «این پروژه نیاز به شبیه سازی بیوانفورماتیکی داشته و باید روی انوع سلول‌های عصبی موجود زنده (in-vivo) آزمایش‌هایی طراحی و اجرا شود.»   بخشی از نتایج این تحقیق که به دست علی دادرس و دکتر غلامحسین ریاضی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و همکارانشان صورت گرفته است در مجله Journal of Biological Inorganic Chemistry(جلد 18، شماره 3، ماه فوریه سال 2013، صفحات 357 تا 369) به چاپ رسیده است.

علائم غلظت خون و راهکارهای کنترل آن

۱۳۹۲ جمعه ۲۷ دي 13:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  افزایش تعداد گلبول‌های قرمز در واحد حجم را غلظت خون می‌گویند. چنانچه هموگلوبین در مردان بالاتر از 18 و در زنان فراتر از 16 گرم در دسی‌لیتر باشد غلظت خون گفته می‌شود.   این وضعیت می‌تواند به صورت اولیه و ناشی از بیماری پلی سیتمی‌ورا باشد و یا ثانویه به مشکلاتی مانند کاهش اکسیژن رسانی بافتی، بیماری‌های ریوی، ارتفاع بالا، شانت‌های داخلی قلبی، اختلالات مربوط به هموگلوبین، کشیدن سیگار، افزایش تولید اریتروپویتین و تومورها باشد.   افزایش غلظت خون در بدن سبب کند شدن حرکت خون در قلب و رگ‌ها می‌شود که با گرفتگی اندام‌هایی نظیر دست و پا موجب سکته مغزی یا قلبی خواهد شد.   علائم غلظت خون   در مورد علایم آن هم باید گفت که در بعضی از افراد علامتی مشاهده نمی‌شود، سایر مشکلات مانند ضعف و بی‌حالی، سردرد، سبکی سر، اختلالات بینایی و تنگی نفس، خارش‌های پوستی به ویژه بعد از استحمام، قرمزی صورت و وریدهای برجسته چشم‌ها، بزرگی کبد و طحال شایع است. زخم معده، دردهای استخوانی و در مراحل بعد نقرس و سنگ کلیوی می‌تواند بروز کند.   درمان عبارت است از درمان عامل زمینه‌ای، پرهیز از سیگار و محیط آلوده، مصرف مایعات زیاد (مصرف حداقل روزی 8 لیوان مایعات)، فصدخون و درمان‌های دارویی.   در فصد خون، خون گرفته شده از بیمار بلااستفاده است، هیچ‌گاه سیاهی و تیره بودن خون دلیل بر غلظت آن نیست و طی انجام آزمایشات می‌توان به این نتیجه رسید، چون خونی که از فرد گرفته می‌شود از ورید است و خون وریدی به دلیل کمبود اکسیژن اغلب تیره است.   حجامت سبب کاهش غلظت خون نمی‌شود   در مورد مقایسه حجامت و اهدای خون باید گفت که حجامت جهت کاهش غلظت خون نمی‌تواند جای اهدای خون را بگیرد، زیرا حجم خونی که در حجامت از بدن خارج می‌شود زیاد نیست و ما در این مورد نیاز به خارج کردن مقادیر بیشتری خون از بدن داریم.   استرس و تنش‌های عصبی هم عامل بروز غلظت خون کاذب است، استرس و فشارهای روانی سبب افزایش ترشح آدرنالین و در نتیجه بروز انقباضات عروقی می‌شود، بدین ترتیب پلاسما به خارج عروق نشت کرده و نسبت به گلبول قرمز کاهش می‌یابد.   تعریق و اسهال‌های شدید از علل دیگر برروی غلظت خون (پلی سیتمی) کاذب یا موقت است سن شیوع این عارضه بالای 40 سال بوده و در مردان شایعتر است.   غذاهای مفید برای رقیق شدن خون   آلبالو، آب لیموی ترش و موز سبب صاف شدن خون می‌شوند. به طور کلی میوه‌ها و سبزی‌ها به علت دارا بودن ویتامین C و فیبرهای محلول و نامحلول، یک عمل حفاظتی در مقابل افزایش غلظت خون و کاهش میزان فیبرینوژن (پروتئینی که تبدیل به لخته می‌شود) و افزایش فشار خون دارند.   افراد گیاهخوار خون رقیق‌تری دارند   به همین علت افرادی که گیاه خوارند، نه تنها احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را از خود دور کرده‌اند، بلکه دارای خون رقیق‌تر و فشار خون و فیبرینوژن پایین‌تری نسبت به افراد همسن و سال خون هستند.   برای کاهش لخته شدن خون از روغن جامد، روغن نارگیل، چربی‌های حیوانی، گوشت قرمز، دل، قلوه، مغز، پیه گاو و گوسفند به مقدار خیلی کمتر مصرف کنید و به جای آن از لبنیات کم چرب، ماهی، سبزی و میوه‌ی فراوان استفاده کنید.

نکات غیرطبیعی تکامل کودک

۱۳۹۲ جمعه ۲۷ دي 13:16 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: لبخند نزدن، جیغ کشیدن مکرر و مداوم، به کار بردن کلمات بابا و مامان به طور نامفهوم، دست دستی نکردن و حتی بای بای نکردن از جمله نکات غیرطبیعی در تکامل کودک 1.5 تا ۱۳ ماهه محسوب می‌شود.  ساسان ساکت اظهار داشت: در کودک 5/1 تا 2 ماهه سه نکته قابل توجه و تامل است؛ اگر کودک به صوت توجه نداشته باشد یا عمل لبخند زدن در کودک مشاهده نشود و کودک نتواند هیچ صدایی از خود تولید کند این کودک را باید به متخصص مغز و اعصاب ارجاع داد. فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: نکات غیر طبیعی در تکامل کودک 3 تا 4 ماهه نیز عدم داشتن خنده صدا‌دار، نشناختن دست‌های خود و به کار نبردن صداهای ا و او است. متخصص بیماری‌های کودکان بیمارستان مفید تصریح کرد: کودک 5/4 تا 6 ماهه باید برای گرفتن اسباب‌بازی صدادار یا رنگی تلاش داشته باشد و اگر چنین عکس‌العملی در این کودک دیده نشود قطعا غیرطبیعی است چرا که می‌توان گفت سیستم بینایی و شنوایی کودک دچار اختلال است.  ساکت افزود: جیغ کشیدن مکرر و مداوم کودک 5/4 تا 6 ماهه و آرام نشدن کودک به راحتی نیز از جمله نکات غیرطبیعی در تکامل کودک محسوب می‌شود. فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ادامه داد: اگر کودک 9 تا 10 ماهه کلمات بابا و ماما کاملا نامفهوم به کار ببرد این رویه غیر طبیعی است؛ حتی دست دستی نکردن کودک در این سن از نکات تکامل غیرطبیعی کودک محسوب می‌شود. متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان تصریح کرد: در کودک 12 تا 13 ماهه، بای بای کردن و دست تکان دادن به منزله خداحافظی یک فرآیند تکامل محسوب می‌شود و عدم انجام آن غیرطبیعی است. همچنین اگر این کودک نتواند کلمات بابا و مامان را به صورت مفهوم به کار ببرد باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب کودکان بررسی شود.

اولین اقدام در مواجهه با دندان‌درد

۱۳۹۲ جمعه ۲۷ دي 13:15 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 ک دندانپزشک گفت: استفاده‌ از اسپری‌های بی‌حس‌کننده، قرار دادن قرص‌های مسکن و حتی درمان‌های عجیب و غریب مانند استفاده از روغن ترمز شاید بتواند درد را برای مدت‌زمان کوتاهی از بین ببرد اما بهترین روش مراجعه منظم برای درمان زودرس عوارضی است که به دندان‌درد منجر می‌شود. مصطفی فاطمی در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت درباره اولین اقدام در مواجهه با دندان‌درد اظهار داشت: درد نه تنها در دندان‌پزشکی بلکه در اغلب بیماری‌ها به جای آنکه یک عارضه محسوب شود یک نشانه است. عضو هیئت‌علمی جهاد دانشگاهی گفت: هدف از مواجهه با درد، پیدا کردن منشاء و حذف آن است در غیر اینصورت به سادگی می‌توان با مصرف داروهای مسکن این نشانه را از بین برد بدون آنکه کار موثری برای درمان علت آن انجام داد. این دندان‌پزشک تشریح کرد: در دندان‌پزشکی، درد دندان ثانویه به مشکلاتی چون پوسیدگی، درگیری عصب، گیر غذایی، مشکلات لثه و حتی مشکلات عصبی می‌تواند مرتبط باشد. فاطمی افزود: با آنکه در موارد اورژانس اولین درمان درد دندان مصرف مسکن است ولی گاهی مشاهده می‌شود بیماران از روش‌های خود‌درمانی مانند استفاد از اسپری‌های بی‌حس‌کننده، قرار دادن قرص‌های مسکن روی دندان و درمان‌های سنتی مانند روغن میخک یا گل میخک و حتی درمان‌های عجیب و غریبی مثل استفاده از روغن ترمز را می‌آورند. عضو هیئت‌علمی جهاد دانشگاهی افزود: در اغلب این موارد افراد پس از این خوددرمانی‌ها در صورت از بین رفتن درد درمان اصلی را به فراموشی می‌سپارند تا دفعه بعدی دندان‌درد دوباره به سراغشان بیاید. این دندان‌پزشک تاکید کرد: بهترین روش جلوگیری از دندان‌درد، پیشگیری از آن و مراجعه منظم به دندان‌پزشک برای درمان زودرس عوارضی است که منجر به دندان‌درد می‌شود.

ناخن ها حرف می زنند

۱۳۹۲ جمعه ۲۷ دي 13:9 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  اخن ها جزییات سلامتی درون بدن را نشان می دهند، واقعیتی که به گفته پزشکان بسیاری از افراد از آن غافل هستند.   ساینس: لاک زدن مداوم و کاشت ناخن باعث می شود که همیشه یک لایه روی ناخن قرار بگیرد و بررسی سلامتی با استفاده از ناخن ممکن نباشد. پزشکان علایم مشاهده شده روی ناخن را به صورت زیر تعبیر می کنند. • پوسته شدن ناخن  پوسته شدن ناخن یکی از شایع ترین علایمی است که در اکثر افراد دیده می شود و نشانه هضم نامناسب غذاست. در این صورت دو احتمال وجود دارد؛ یا غذا به خوبی جویده نمی شود و یا میزان اسید معده کم است و هضم به درستی انجام نمی شود.  یکی دیگر از دلایل پوسته شدن ناخن، کمبود مواد معدنی در بدن است. • خُشکی ناخن  مهمترین دلیل خشک شدن ناخن، کمبود آب است که معمولا در پاییز و زمستان رخ می دهد. شستشوی زیاد دست با مواد شوینده نیز منجر به خشکی ناخن ها می شود. مهمترین راه حل این مشکل، استفاده از کرم های مرطوب کننده روی پوست و ناخن است. • لکه های سفید ناخن  اغلب افراد تصور می کنند که لکه های سفید روی ناخن، بر اثر کمبود کلسیم است ؛ ولی لکه سفید روی ناخن فقط بر اثر وجود قارچ در ناخن یا وارد شدن ضربه به ناخن ایجاد می شود. بنابراین در صورت وجود لکه های سفید باید به دنبال درمان های قارچی بود یا از اصابت ناخن به اشیا جلوگیری کرد. این لکه ها حدود 8 ماه روی ناخن باقی می مانند. • شکنندگی ناخن ها  یکی از مهمترین دلیل شکنندگی ناخن ها، کارکردن روزانه با مواد شوینده است. این مواد شیمیایی استحکام ناخن ها را کاهش می دهند. در گاهی موارد دیده می شود که مشکل شکنندگی ناخن جدی تر باشد و به غدد درون ریز مربوط شود. اختلال در این غدد و سوء تغذیه مهمترین عوامل شکنندگی ناخن هستند که پیشنهاد می شود در این مورد با پزشک مشورت شود. • زرد شدن ناخن ها  یکی از مهمترین دلایل زردشدن ناخن ها، مصرف سیگار است. یکی دیگر از دلایل می تواند وجود قارچ باشد که با مصرف یک دوره کوتاه مدت داروهای ضدقارچ قابل درمان است. لاک زدن مداوم ناخن ها نیز باعث زردشدن رنگ آنها می شود. • خطوط عمودی تیره رنگ روی ناخن  وجود خطوط عمودی تیره رنگ روی ناخن می تواند علامت بیماری پوستی ملانوم باشد. درصورت مشاهده این علامت، مراجعه به پزشک ضروری است.  • جدا شدن ناخن از روی پوست  گاهی اوقات ناخن بر اثر وارد شدن یک ضربه شدید سیاه می شود و بر اثر مرور زمان می افتد که این فرآیند کاملا طبیعی است. ولی درصورتیکه ناخن بی دلیل جدا شود یا فاصله ای بین ناخن و پوست وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه کرد. معمولا این عارضه بر اثر واکنش به یک داروی خاص، بیماری تیروئید یا بیماری پوستی پزوریاسیس رخ می دهد. • ناخن هایی به سختی سنگ  ناخن های سخت و مستحکم، یکی از علایم سلامتی است. افرادی که ناخن های محکمی دارند و رنگ آن طبیعی است، معمولا از نظر بدنی در شرایط خوبی به سر می برند.

ساختار مغز میزان حساسیت هر فرد به درد را نشان می دهد

۱۳۹۲ جمعه ۲۷ دي 13:6 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  نتایج مطالعات اخیر محققان علوم پزشکی در دانشگاه ویک فارست در آمریکا نشان می دهد شکل ساختمان مغز افراد نشان می دهد آنها چقدر در برابر درد حساس هستند.   نشریه انگلیسی (Pain)، نشان می دهد میزان ماده خاکستری موجود در برخی نواحی خاص مغز افراد، نشان دهنده میزان حساسیت آنان در برابر درد است. مغز از دو ماده خاکستری و سفید تشکیل شده است. ماده خاکستری درست مانند رایانه وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارد، در حالی که ماده سفید ارتباط بین مناطق مختلف مغزی را هماهنگ می کند. گروهی از محققان به سرپرستی دکتر رابرت کاگهیل، 116 داوطلب سالم را بررسی کرده و میزان حساسیت آنها به دمای 120 درجه فارنهایت را در نواحی پوست بازو یا ساق پا مورد آزمایش قرار دادند. سپس فعالیت مغزی داوطلبان با استفاده از تصویر برداری به روش ام آر آی بررسی شد. دکتر نیکول امرسون یکی از محققان این پژوهش در این باره می گوید: کسانی که ماده خاکستری کمتری در نواحی تفکر داخلی و کنترل توجه دارند، در برابر درد حساس تر هستند. به گفته وی این مناطق قشر کمربندی پشتی مغز، precuneus و نواحی قشر جداری پشتی مغز را شامل می شود. به گفته محققان این یافته جدید می توانند به دانشمندان در ساخت داروها و روش های جدید برای تشخیص، کنترل، پیشگیری و درمان درد کمک کند.

هترین زمان برای نوشیدن آب

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۶ دي 15:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  متخصصان طب مدرن و سنتی هر یک دلایل متنوعی برای پرهیز از نوشیدن آب زیاد در طول روز دارند و افراد را به میانه‌روی در این زمینه دعوت می‌کنند. با این وجود هر یک از این مکاتب دلایل و توضیحات متفاوتی را در این زمینه ارائه می‌کنند.        شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در جمع خانواده یا آشنایان‌تان درباره انواع و اقسام رژیم‌های غذایی، روش‌های پاکسازی و سالم‌سازی بدن با دوستان‌تان صحبت کرده و انواع و اقسام رژیم‌های غذایی پاکسازی را به یکدیگر معرفی کنید. با جست‌وجویی ساده در موتورهای جست‌و‌جوگر اینترنت درباره فواید آب و میزان نوشیدن آن در روز، خواهید دید صفحه‌ها و لینک‌های مختلفی در این باره به شما پیشنهاد می‌دهند که در برخی آنها نوشیدن 8 لیوان آب در روز را به عنوان شیوه‌ای مناسب برای حفظ سلامت، نشاط عمومی و کاهش وزن می‌دانند و در برخی آنها مصرف بیش از اندازه آب و نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز را کاری غیراصولی، غیرپزشکی و خطرناک برای سلامت افراد معرفی می‌کنند و اعتبار آن را زیر سؤال می‌برند.  متخصصان طب مدرن و سنتی هر یک دلایل متنوعی برای پرهیز از نوشیدن آب زیاد در طول روز دارند و افراد را به میانه‌روی در این زمینه دعوت می‌کنند. با این وجود هر یک از این مکاتب دلایل و توضیحات متفاوتی را در این زمینه ارائه می‌کنند. دکتر علیرضا عباسیان متخصص طب سنتی درباره دیدگاه‌های طب مدرن و سنتی درباره نوشیدن آب توصیه‌هایی را برای شما در میان می‌گذارد. وقتی آب سمی می‌شود درمانگران و متخصصان طب سنتی بر این باورند که هر ماده‌ای تا حدودی خاصیت غذایی دارد. وقتی میزان آن ماده بیشتر شود در طیف دارو قرار می‌گیرد و وقتی این میزان خیلی زیادتر می‌شود از حد دارو فراتر می‌رود و به سم تبدیل می‌شود. به‌عنوان نمونه، شکر یک نوع غذا و خوراکی است که اگر دوز آن بیشتر شود از طیف غذا خارج شده و به طیف دارو وارد می‌شود. همه ما در شرایطی که دچار افت فشارخون می‌شویم با کمی آب‌قند سرحال شده و بهبود می‌یابیم. در حالی که مصرف بیش از اندازه شکر برای همه خطرناک است و برای فردی که مبتلا به دیابت است سم محسوب می‌شود. آب نیز از دیدگاه این مکتب همین شرایط را دارد و باید به میزان لازم و متعادل مصرف شود. چرا که در شرایطی که افراد بیش از اندازه آب مصرف کنند از آنجا که باید مازاد آن را از طریق ادرار یا تعریق دفع کنند بخشی از املاح و مواد مفید بدن مانند سدیم و پتاسیم را نیز از دست می‌دهند و این مسئله به مرور بر سلامت آنها اثر می‌گذارد، به ویژه بر سلامت افرادی که دچار مشکل و اختلال در عملکرد کلیه‌ها هستند و به این ترتیب دچار احتباس آب در بدن می‌شوند و این مسئله آثار بدی بر سلامت آنها دارد. عادت‌هایی که بیمارتان می‌کند علاوه بر آنکه برخی رژیم‌های غلط غذایی یا دستورالعمل‌های طبیعی مانند نوشیدن آب ناشتا یا آب درمانی به منظور پاکسازی بدن می‌تواند موجب آسیب رسیدن به دستگاه‌های داخلی بدن و بروز بیماری شود، برخی عادت‌های غذایی ما در طول روز به مرور زمان موجب ابتلا به بیماری می‌شود. بسیاری از مردم عادت دارند یک ساعت پیش از خوردن وعده غذایی آب بنوشند. این نوشیدن آب یک ساعت پیش از غذا اختلال‌هایی را به همراه دارد. وقتی به ساعت غذا خوردن نزدیک می‌شویم شیره معده ترشح می‌شود، بنابراین وقتی ما یک ساعت پیش از غذا آب می‌نوشیم موجب رقیق شدن شیره معده و حتی دفع بخشی از آن با آب می‌شویم و با این کار هضم و جذب مواد غذایی را با مشکل رو به رو می‌کنیم. به این ترتیب مواد غذایی با هضم نامناسب به اخلاط خام تبدیل شده و به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شوند. نسخه‌های طبیعی که خطرناک‌ هستند باورهای مختلفی درباره نوشیدن آب در میان مردم وجود دارد که غالب آنها باورهای نادرستی است. به عنوان مثال بسیاری از مردم تصور می‌کنند نوشیدن آب ناشتا یا نوشیدن آب یک ساعت قبل از غذا به کاهش وزن آنها و از بین رفتن چربی‌های بدن کمک می‌کند. در حالی که از دیدگاه متخصصان طب سنتی این باوری غلط است. وقتی فردی از خواب بیدار می‌شود و ناشتا سراغ آب می‌رود در حالی به بدنش آب می‌رساند که بدن او به دنبال غذا می‌گردد، بنابراین بدن خیلی سریع آب را به عنوان غذا جذب می‌کند در حالی که آب جنبه غذایی ندارد، پس در این شرایط اغلب افراد حالت تهوع و تپش قلب را احساس می‌کنند. با نوشیدن آب ناشتا و تکرار این روند مزاج اعضای بدن به مرور سرد و تر شده و فرد دچار بیماری‌ها و اختلال‌های ناشی از سوءمزاج سرد و تر می‌شود، بنابراین با ادامه این روند فرد دچار بیماری‌هایی مثل لقوه و رعشه می‌شود. دیدگاه‌های طب مدرن و سنتی درباره آب درمانگران طب سنتی موادغذایی و خوراکی‌ها را به سه دسته مختلف تقسیم می‌کنند. آنها بر این باورند که انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها به سه گروه غذاها، سموم و داروها طبقه‌بندی می‌شوند. در بسیاری از متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که هر ماده خوراکی می‌تواند یک یا چند خاصیت نام برده را داشته باشد. برخی مواد خوراکی خاصیت غذایی بیشتر و برخی خاصیت دارویی قوی‌تری دارند و گروهی هر دو خاصیت را دارا هستند. بهترین زمان برای نوشیدن آب از دیدگاه درمانگران طب سنتی بهترین ملاک برای نوشیدن آب، احساس تشنگی است. اگر بدن احساس کند به آب و مایعات نیاز دارد خود به خود این موضوع را خبر می‌دهد. بنابراین توصیه ما این است که هر فرد وقتی احساس تشنگی می‌کند آب بنوشد به شرط آنکه حین غذا خوردن، یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا آب ننوشد. چراکه نوشیدن آب در این فاصله زمانی موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذایی می‌شود. از طرفی باید احساس تشنگی فرد واقعی باشد. گاهی افراد دچار تشنگی کاذب می‌شوند به این ترتیب که تشنگی آنها به جای نوشیدن آب با نوشیدن یک فنجان آب گرم یا چای برطرف می‌شود. این افراد اصطلاحا دچار بلغم مالح یا بلغم شور هستند که هنگام تشنگی باید آب گرم بنوشند و بهتر است برای اصلاح مزاج و ایجاد تعادل در طبع‌شان به متخصص طب سنتی مراجعه کنند.  اما در شرایط معمولی برای افرادی که از سلامت بدن برخوردارند توصیه ما این است که هنگام تشنگی آب بنوشند و اگر در شرایطی که با خوردن غذای شور، خشک یا پرچرب، حین غذا خوردن احساس تشنگی کردند مقداری شربت سکنجبین بنوشند. نوشیدن شربت سکنجبین علاوه بر رفع تشنگی به هضم بهتر غذا هم کمک می‌کند. البته باید توجه کرد که افراد مبتلا به دیابت نباید سراغ این شربت بروند و با میزان اندکی آب تشنگی‌شان را برطرف کنند.

اوتیسم در پسران شایع تر از دختران است

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۶ دي 15:15 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   اوتیسم یکی از بیماری های مربوط به اختلالات تکاملی است که طی آن کودک دچار اختلال شدید رشد تکاملی می شود، علت اصلی آن ناشناخته است اما محققان علوم پزشکی می گوینداین اختلال در پسران شایع تر از دختران است.   اوتیسم ، نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود، وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می شود.  در این افراد حرکات تکراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی ) نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مرکزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است. 50 درصد از کودکان اوتیستیک قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به کار بردن ضمیر ˈمنˈ از ویژگی های کلامی این کودکان است. از مسائل دیگر تکلمی، تکرار کلمات و جملات اطرافیان است. دکتر پیمان هاشمیان عضو مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در باره بیماری اوتیسم اظهارداشت : اوتیسم طیف بسیار گسترده ای دارد و از خفیف تا موارد شدید بیماری را دربرمی گیرد. این اختلال معمولا در دوران کودکی بروز پیدا می کند و اولین علایم قبل از 3سالگی ظاهر می شود. گاهی از 5ماهگی یا 2سالگی علایمی بروز پیدا می کند که بسته به شدت بیماری، عارضه و علایم آن در مبتلایان متفاوت است. وی اظهار داشت: ژنتیک یکی از علل بروز این بیماری است؛ وجود ژن های خاصی در کنار یکدیگر به پیدایش بیماری در فرد منجر می شود.  وی با بیان اینکه والدین از شش ماهگی به راحتی می توانند ابتلا به این اختلال را در کودکان خود تشخیص دهند گفت : والدین باید آگاهانه تر عمل کنند یکی از واکنش های طبیعی کودکان ترس از افراد غریبه است کودکی که فرد آشنا و غریبه برایش تفاوتی ندارد احتمالا دچار نوعی اختلال رشد تکاملی است. به گفته وی گاهی کودک دیر به حرف می افتد، وارونه حرف می زند حرف هایش قابل فهم و جملاتش منطقی نیست که این علایم جزو علامت های اوتیسم است. هاشمیان اضافه کرد :گاهی در کودکان اوتیسم، حرکات تکراری و کلیشه ای مانند لرزش دست یا گردن مشاهده می شود و کودک از حرکات بی هدف خود لذت می برد. وی اظهار داشت :در این بیماری ،گاهی کودک فقط ارتباط اجتماعی ضعیفی دارد و در مقابل دارای هوش بسیار زیادی است. ممکن است کودک فقط نتواند ارتباط چشمی برقرار کند و ارتباط اجتماعی را دوست نداشته باشد که به این طیف «آسپرگر» گفته می شود. هاشمیان گفت : پیش آگهی بیماری از اوتیسم بسیار بهتر است و کودکان مبتلا می توانند به راحتی درس بخوانند و موفق باشند اما در اجتماع رابطه دوستانه ای با کسی برقرار نمی کنند. هاشمیان با اشاره به این که 85درصد موارد تاخیر رشد تکامل در کودکان اوتیسم با عقب ماندگی ذهنی همراه است،افزود : تاخیر رشد کلامی، زبانی، رفتاری، شناختی، روانی، اجتماعی و هیجانی در کودکان اوتیسم مشاهده می شود و 15درصد دیگر از هوش متوسط و حتی بالایی برخوردارند. وی اظهار داشت :بعضی از کودکان اوتیستیک مهارت های فوق العاده ای دارند و توانمندی های خارق العاده شان را اگر با تمرین و تکرار به فعلیت برسانند و بسیار موفق خواهند بود، بسیاری از آن ها در رابطه اجتماعی بسیار ضعیف باقی می مانند و هرگز در این زمینه رشد نمی کنند. ضرورت تشخیص زودهنگام و درمان  این فوق تخصص روان پزشکی کودکان با اشاره به این که تشخیص زودهنگام عارضه در درمان نقش مهمی دارد، می گوید: برخی از کودکان دشوار که رفتارهای بسیار تند و خشن دارند، ارتباط چشمی برقرار نمی کنند و از تعامل با مادر یا پدر یا نزدیکان امتناع می ورزند. این کودکان باید حتما به متخصص ارجاع داده شوند. وی افزود :متاسفانه در برخی موارد والدین با این تصور که وقتی کودک بزرگ شود، این مشکلات برطرف می شود، موضوع را دست کم می گیرند که این کار بسیار اشتباه است. هاشمیان به نحوه درمان اوتیسم اشاره کرد و گفت :درمان های متفاوتی برای این بیماری ارائه می شود که اصلی ترین آن بازی درمانی است. هاشمیان ادامه داد: در صورتی که عارضه قبل از 3سالگی تشخیص داده شود، 10ساعت بازی درمانی در هفته انجام می شود و پس از آن بازی درمانی به همراه گفتار درمانی و کار درمانی ادامه پیدا می کند و به 40ساعت افزایش می یابد. هدف اساسی درمان  دکتر هاشمیان با اشاره به این که هدف اصلی از درمان کودک اوتیستیک این است که کودک با دیگران ارتباط برقرار کند، تاکید می کند: یکی از اساسی ترین اصول آموزش و درمان کودکان اوتیستیک صبوری است. وی توصیه کرد : والدین این کودکان باید بسیار صبور باشند و به درمان هایی که در طول زمان جواب می دهد امید داشته باشند و بدانند درمان یک روزه و یا چند هفته ای جواب نمی دهد.

کشفی که احتمالا مرگ مغزی را درمان می کند

۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۶ دي 15:14 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  زیست شناسان مولکولی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، موفق به کشف یک روش جدید برای بهبود سلول های عصبی آسیب دیده شدند که احتمالا در آینده مرگ مغزی را درمان می کند.    پایگاه نیچر، دندریت ها (Dendrites) رشته هایی هستند که تحریکات الکتروشیمیایی را از سلول های عصبی دریافت می کنند و به سلول های سراسر بدن انتفال می دهند. محققان تا امروز تصور می کردند که اگر دندریت ها به دلایل مختلف آسیب ببینند، امکان بهبود آنان وجود ندارد؛ ولی نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که این رشته های عصبی ظرفیت ترمیم و بازسازی را دارند. در این آزمایش محققان چند دندریت آسیب دیده را قطع کردند و منتظر ماندند تا دندریت های قطع شده به طور کلی از بین بروند، ولی پس از چند ساعت در کمال ناباوری مشاهده کردند که دندریت ها شروع به رشد مجدد کردند. پس از چند روز این سلول ها ترمیم شدند و نکته جالب توجه این بود که پس از رشد مجدد، کارایی آن ها افزایش پیدا کرد و پیام های عصبی را با سرعت بسیار بالاتری انتقال دادند. قطع دندریت ها و رشد مجدد آنها به هیچ یک از سلول های سالم صدمه وارد نمی کند و هیچ عارضه ای دربرندارد. مهمترین کاربرد این روش، ترمیم سلول های آسیب دیده در بیماران مبتلا به سکته مغزی و تصادفاتی است که به مغز آسیب می زند. محققان بر این باروند که این روش می تواند در آینده، مرگ مغزی را درمان کند. گزارش کامل این پژوهش علمی با عنوان ˈDendrite injury triggers DLK-independent regenerationˈ در شماره اخیر نشریه Cell Reports به چاپ رسیده است.

سفره هایی با سیری شکمی بدون سیری سلولی

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ دي 13:28 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  غذاهای سنتی ایرانی همواره مورد توجه و توصیه فعالان حوزه سلامت کشور بوده و مصرف آنها به عنوان غذای سالم در مقابل غذاهای آماده (فست فودها) توصیه شده این درحالی است که به گفته کارشناسان تغذیه بیشتر این غذاها ازنظر ریزمغذی های لازم کمبودهای زیادی دارند.   بدن انسان برای انجام فعالیت های حیاتی روزانه به مقداری ویتامین ها و املاح نیاز دارد که اصطلاحا به مجموع آنها ریزمغذی می گویند.  به گفته پزشکان و کارشناسان تغذیه، درصورتی که نیاز بدن به این ریزمغذی ها تامین نشود، آسیب های زیاد و گاهی در صورت کمبود این مواد در سنین رشد عوارض غیرقابل جبرانی را برای سلامت افراد به وجود می آورد.  دکتر مجید حاجی فرجی رییس انجمن تغذیه ایران در این مورد توضیح داد: مشکل اساسی که در برخی غذاهای سنتی ایرانی وجود دارد، این است که از نظر تامین ریزمغذی ها کامل نیستند و افراد با مصرف این غذاها به رغم ایجاد سیری شکمی همچنان ازنظر ریزمغذی ها دچار سوء تغذیه هستند. وی افزود: این ریزمغذی ها شامل چندین ماده غذایی ازجمله آهن، اسید فولیک، ویتامین D و روی (زینک) است.  ** آهن و اسیدفولیک رییس انجمن تغذیه ایران اظهار داشت: مهمترین کمبود ریزمغذی های مواد غذایی، در مورد آهن و اسید فولیک است که قشرهای خاصی از جامعه ازجمله کودکان و نوجوانان دختر و زنان با کمبود شدید آن مواجه هستند.  حاجی فرجی ادامه داد: بیش از 5 سال است که نان در کشور با آهن و اسیدفولیک غنی سازی می شود و تاثیرات و نتایج مثبتی در این زمینه حاصل شده است اما هنوز با هدف اصلی خود فاصله داریم و باید در این زمینه اقدامات گسترده تری انجام شود.  ** ویتامین D  حاجی فرجی گفت: متاسفانه در تحقیقاتی که در دهه اخیر در کشور انجام شده است، مردم کشور ما دچار درجات مختلفی (بین 70 تا 90 درصد) با کمبود این ریزمغذی مهم و موثر مواجه هستند که بخشی از آن شامل کودکان و نوجوانان است.  وی افزود: بر اساس نتایج این تحقیقات، در کودکان دبستانی در برخی مناطق تهران تا 90 درصد کمبود این ویتامین مشاهده شده است.  حاجی فرجی با تاکید بر لزوم تامین این ریزمغذی در وعده های غذایی اظهار داشت: کمبود این ریزمغذی برای سلامتی به ویژه سلامتی کودکان و نوجوانان درحال رشد بسیار مضر است چراکه در رشد استخوانی آنها تاثیر مستقیم دارد.  وی افزود: ویتامین D سبب جذب کلسیم می شود و درصورت عدم تامین آن، جذب کلسیم مصرفی در مواد غذایی مختلف مختل می شود و کودکان و نوجوانان به ویژه دختران در سنین بالاتر دچار پوکی استخوان خواهند شد. حاجی فرجی ادامه داد: آلودگی های محیطی، نوع پوشش، قرار نگرفتن در معرض آفتاب مستقیم، قرار گرفتن در محیط های کاری سرپوشیده و فعالیت کم بدنی در کنار عدم تامین ویتامین D در مواد غذایی، سبب شده است که درصد بالایی از مردم کشور با کمبود شدید این ریزمغذی مواجه باشند.  ** روی (زینک) رییس انجمن تغذیه ایران اظهار داشت: روی در تقویت سیستم ایمنی و روند رشد کودکان و نوجوانان تاثیر زیادی دارد اما متاسفانه میزان آن در مواد غذایی مصرفی ما بسیار کم است و به همین جهت بخشی از افراد جامعه با کمبود و عوارض ناشی از کمبود آن مواجه هستند. حاجی فرجی ادامه داد: در مورد غنی سازی محصولات غذایی با زینک هنوز اقدامی در کشور صورت نگرفته است به همین دلیل پزشکان معالج در صورت مشاهده نیاز بیماران آن را به صورت مکمل غذایی برای آنها تجویز می کنند.  وی گفت: برای غنی سازی مواد غذایی با زینک اقداماتی آغاز شده اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.  ** لزوم غنی سازی تولیدات غذایی غنی سازی به معنای افزودن ریزمغذی های ضروری به برخی تولیدات غذایی پایه و ارزان و قابل دسترس برای تمام اقشار جامعه مانند نمک، نان و لبنیات است.  غنی سازی محصولات غذایی از سال های گذشته در کشورهای پیشرفته و درحال توسعه همچون کشور ما آغاز شده است به گونه ای که تاکنون توانسته اند در بسیاری موارد از بروز عوارض ناشی از کمبود ریزمغذی ها پیشگیری کنند.  در ایران در زمینه غنی سازی نمک با ید و نان با آهن و اسید فولیک از سالی های گذشته اقداماتی آغاز شده و نتایج قابل توجهی نیز داشته است.  رییس انجمن تغذیه ایران گفت: غنی سازی تولیدات غذایی با ریزمغذی ها برای حفظ سلامت جامعه و پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها و عوارض ناشی از کمبود این مواد امری ضروری است. حاجی فرجی افزود: به دلیل کمبودهایی که در نوع آب و خاک برخی مناطق کشور وجود دارد، لازم است محصولات و تولیدات غذایی داخلی با برخی ریزمغذی های ضروری غنی سازی شود.  وی ادامه داد: خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته، سال هاست که به جز برخی مناطق استان های کشور، سوء تغذیه پروتئین و انرژی رفع شده است اما هنوز کمبودهایی در مواد غذایی کشور ما وجود دارد که نیاز است با غنی سازی برخی مواد این کمبودها جبران شود.  حاجی فرجی گفت: همان طور که در غنی سازی نان با آهن و اسیدفولیک تا حد زیادی موفق عمل کرده ایم تلاش می شود که در زمینه غنی سازی لبنیات نیز به صورت مرحله ای ابتدا برای کودکان و نوجوانان این اقدام صورت بگیرد و پس از آن با انجام سیاست گذاری های لازم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتوان آن را به مصرف تمام سطوح جامعه گسترش داد. 

فیلم رادیولوژی باید از بیمارستان ها حذف شود

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ دي 13:26 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  ئیس پژوهشکده سلامت الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با وجود هزینه های بسیار زیادی که برای تصویرنگاری در بیمارستان ها مصرف می شود بازده قابل انتظاری از آن مشاهده نمی شود.    حمید کشوری روز سه شنبه در افتتاحیه همایش «پکس ویژه مدیران بیمارستانی» بیان داشت: استفاده از فیلم های رادیولوژی و تصویرنگاری در بیمارستان ها هزینه زیادی برای کشور در بردارد و با این وجود، هنوز حتی یک بیمارستان «فیلم لس» (حذف فیلم رادیولوژی) در کشور نداریم. وی با بیان اینکه برخی از بیمارستان های کشور مجهز به سامانه پکس هستند اما استانداردهای لازم در آنها اعمال نشده است، گفت: استانداردهای پزشکی، اهمیت بسیار زیادی دارد و به دلیل حساسیت فراوان و نوع کار با استانداردهای تمام حوزه های دیگر متفاوت است که همین امر، همراهی، همفکری و همکاری مراکز پزشکی در تهیه و طراحی سامانه های سلامت در پژوهشگاه ها را طلب می کند. کشوری بر آمادگی پژوهشکده سلامت الکترونیک برای ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و اجرایی طرح های حوزه سلامت تاکید کرد و درعین حال گفت که این پژوهشکده به امور تجاری ورود نخواهد کرد. پکس (PACS)، یک سامانه ذخیره و بازیافت تصاویر الکترونیک است که با راه اندازی آنها در مراکز درمانی و بیمارستانی، نیازی به استفاده از فیلم های رادیولوژی و سیستم تصویرنگاری نخواهد بود. همایش پکس ویژه مدیران بیمارستانی توسط پژوهشکده سلامت الکترونیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر برپا شده و از امروز، 25 دی ماه با حضور محمدحسن ناصری رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز و قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسن ریاضی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت بهداشت و مدیران تعدادی از بیمارستان های کشور در محل دانشگاه امیرکبیر آغاز به کار کرد. شرکت کنندگان در این همایش دو روزه با حضور در کارگاه های آموزشی تخصصی با مقوله های مدیریت استراتژیک استقرار پکس، استانداردهای جهانی دایکام، مبانی پکس، اعتبار بخشی در پکس، الزامات سخت افزاری پکس، گردش کار در پکس و برخی از ارزش های افزوده آن، بررسی چالش های بیمارستان فیلم لس در ایران، کاربردهای مدیریتی تصویر برداری دیجیتال و امنیت اطلاعات، اشتباهات رایج در انتخاب پکس و چالش های فراروی توسعه پکس در کشور آشنا خواهند شد.

ژن عامل بیماری کبد چرب کشف شد

۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ دي 13:22 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 ژن ایجادکننده بیماری کبد چرب توسط محققان شناسایی و کشف شد.    یک تیم تحقیقاتی به رهبری اروین واگنر، رئیس مرکز اسپانیایی بنیاد ملی تحقیقات سرطان، در برنامه سرطان زیست شناسی سلولی، در همکاری با یوهان در لوزان، ژن AP-1 را کشف کرده‌اند که به شدت در ایجاد بیماری کبد چرب موثر است.   در این پژوهش محققان با استفاده از مدل موش ژنتیکی خاص، راهکار درمان بیماری کبد چرب و پیشگیری از ابتلا به سرطان کبد را کشف کرده‌اند. در این تحقیق چگونگی عملکرد ژن القاگر AP-1 به عنوان تنظیم کننده کار سلولی در ایجاد مرگ سلول‌ها به علت تومور کبدی در مراحل اولیه سرطان کبد مورد بررسی قرار گرفت.   به گفته این محققان، مکانیسم AP-1 در کنترل بیان SIRT6 با زیر و بم اپی ژنتیک بررسی شد. پس از آن مشاهده شد که پروتئین SIRT6 به عنوان سرکوبگر ژن، در مرگ سلولی موش‌ها نقش دارد. نکته مهم این است که تغییر این پروتئین در موش حتی به صورت گذرا و در مرحله شروع، به طور قابل توجهی موجب ایجاد اختلال در عملکرد سلول‌ها و رشد سرطان کبد در موش می‌شود.   ارتباط این یافته‌ها در بیش از 150 نمونه بافت انسان حاوی ژن FRA-1 جمع‌آوری شده در بیماران از آسیا و اروپا مورد آزمایش قرار گرفت. مشاهده شده است که یک ارتباط روشن بین این پروتئین و شروع به سرطان کبد (HCCs) در انسان وجود دارد.   این نتایج ارتباط شروع بیماری کبد چرب و متعاقب آن ابتلا به سرطان کبد با اپی ژنتیک و مرگ سلول را در مدل انسانی روشن کرده است و محققان به بینش‌های جدیدی در بیماران مبتلا به بیماری‌های متابولیک که در آن SIRT6 نقش مهمی دارد، دست یافته‌اند.   اروین واگنر، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: ژن AP-1 موجب کاهش ابتلا به بیماری کبد چرب در موش‌ها می‌شود.   به گفته وی، این ژن حاوی پروتئین اصلی تنظیم کننده سوخت و ساز چربی در بدن است که میزان چربی خون را کنترل می‌کند. عدم تعادل بین AP-1 و پروتئین‌های مختلف نشان دهنده یک گام کلیدی در پاتوژنز بیماری کبد چرب است.   تجمع چربی در کبد به علت چاقی و مصرف الکل، بیماری کبد چرب و یا استئاتوز نامیده می‌شود که یکی از بیماری‌های شایع در جوامع غربی است.   این بیماری 30 درصد از جمعیت بزرگسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نکته قابل توجه این است که این بیماری خطر ابتلا به نارسایی کبدی، دیابت و سرطان را افزایش می‌دهد و هیچ درمان دارویی برای این بیماری خطرناک وجود ندارد.   نتایج این پژوهش در مجله متابولیسم سلولی منتشر شده است.

قند هم مخدر شد

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۴ دي 14:52 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 گروهی از پزشکان دانشگاه «لیورپول» در انگلیس در بخشی از یک برنامه مطالعاتی با موضوع کاهش مقدار غیرضروری قند مصرفی از رژیم غذایی روزانه، هشدار دادند که قند را باید به عنوان یک محصول دخانی جدید در نظر گرفت. «سیمون کاپول» از موسسه روان‌شناسی، سلامت و جامعه دانشگاه لیورپول یکی از حامیان این برنامه است که با هدف آگاه کردن عموم مردم از خطرات مصرف قند فرآوری‌شده راه‌اندازی شده و مردم را تشویق می‌کند که پیش از خرید مواد خوراکی، برچسب محتویات آن را با دقت مطالعه کنند. کاپول در این برنامه تاکید کرد که قند یک محصول دخانی و اعتیادآور جدید است. در تمام مناطق جهان نوشیدنی‌های حاوی مواد قندی و مواد خوراکی ناسالم، کودکان و حتی والدین آنها را اغفال می‌کنند و همچنین صاحبان صنایع تولیدکننده این دسته از موادغذایی به جای سلامت مردم تنها روی منافع خود و فروش بیشتر این محصولات تمرکز دارند. پزشکان همواره تاکید دارند که با مصرف میزان بالای قند سلامت کودکان به طور جدی به خطر می‌افتد و آنها را در معرض ابتلا به امراضی چون چاقی، دیابت و همچنین بیماری‌های دندانی قرار می‌دهد. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، در این برنامه هدف آن است تا کارخانه‌های تولید نوشیدنی و مواد خوراکی با هماهنگی دپارتمان سلامت انگلیس همکاری مشترکی را برای کاهش حجم قند افزوده شده به محصولات خوراکی خود آغاز کنند.

هشدارهای سرطان معده را جدی بگیرید

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۴ دي 14:49 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 یک فوق تخصص گوارش و کبد، به افراد توصیه کرد هشدارهای ابتلا به این سرطان را جدی بگیرند.   دکتر همایون بشیری :سرطان معده را در فهرست سرطان‌هایی قرار داد که پیش آگهی بدی دارد و گفت: معمولا سرطان معده زمانی تشخیص داده می شود که بیماری به میزان زیادی پیشرفت کرده است.   این فوق تخصص گوارش و کبد معتقد است: سرطان معده بیماری است که تشخیص زودرس آن از اهمیت بالایی برخوردار است و درمان آن در مراحلی که بیماری پیشرفت زیادی کرده بسیار مشکل خواهد بود.   بشیری درادامه مهمترین عامل ابتلا به سرطان معده را میکروبی به نام “هلیکوباکتروپیلوری“دانست و گفت: این میکروب می‌تواند به مرور تغییراتی را در بدن فرد ایجاد کند و سرطان را به وجود آورد.   وی افزود: البته این میکروب در بدن تعداد زیادی از افراد وجود دارد و لزوما هر کس که این میکروب را داشته باشد سرطان نمی‌گیرد.   این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه میکروب “هلیکوباکتروپیلوری” از طریق تماسهای نزدیک افراد را آلوده می‌کند، گفت: تحقیقات نشان داده که این میکروب در معده فرد لانه گزینی کرده و بعداز 10 و یا حتی 20 سال سبب بروز سرطان معده می‌شود.   بشیری در ادامه عادات غذایی را یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان معده دانست و گفت: مصرف غذاهای کنسرو شده حاوی مواد نگهدارنده و خصوصا ترکیبات نیترات، مصرف فست فودهایی مثل سوسیس و کالباس، استفاده بیش از حد از محصولات حاوی مواد شیمیایی و ... زمینه بروز سرطان معده را به وجود می آورند.   وی افزود: همچنین عدم مصرف آب آلوده به نیترات، عدم مصرف طولانی مدت موادغذایی مثل ترشیجات و عدم مصرف مواد غذایی نمک سود شده برای جلوگیری از ابتلا به سرطان معده توصیه می شود.   بشیری افزود: مصرف غذاهایی که با حرارت بیش از حد طبخ شده مثل نان سوخته، ته دیگ سوخته و ... نیز توصیه نمی شود.   این فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه مصرف سیگار و الکل را در کنار عادات غذایی نامناسب در بروز سرطان معده اثرگذار دانست و گفت: ابتلا به این بیماری دارای زمینه های ژنتیکی نیز هست.   وی درباره درمان سرطان معده گفت: اگر این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود درمان آن امکان پذیر است.   بشیری علائم ابتلا به سرطان معده را شامل سیری زودرس، دردهای مبهم قسمت‌های فوقانی شکم، کاهش وزن بی دلیل، بروز کم خونی، تغییررنگ مدفوع به رنگ سیاه و استفراغ دانست و به افراد توصیه کرد: این هشدارها را جدی بگیرند و با مراجعه زودهنگام به پزشک تحت درمان قرار گیرند.   وی گفت: بروز این علائم در افراد خصوصا افراد بالای 45 سال نیاز به پیگیری دارد.

افزایش مشکلات استخوان و مفاصل در میان کارمندان

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۴ دي 14:47 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

   انجمن جراحی زانو ، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران با اشاره به بروز مشکلات استخوان و مفاصل در میان کارمندان، پیشنهاد کرد تا ادارات به وسایل ورزشی مجهز شوند و به کارمندان خود اجازه بدهند مقاطعی از روز را به ورزش اختصاص دهند.    انجمن جراحی زانو،آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران ، دکتر محمد رازی در باره شیوع کمردرد در میان مردم و کارمندان اظهارداشت : عادات نادرست حرکتی چون قوز کردن، نشستن یا ایستادن در طولانی مدت ، قرار گرفتن در وضعیت ثابت ، عدم رعایت ارگونومی به هنگام پشت میز نشینی، همچنین پوکی استخوان و کم تحرکی از علل عمده ابتلا به کمردرد هستند. به گفته وی بسیاری از کمردردها رایج در میان مردم قابل پیشگیری هستند و می توان این کمر درد ها را درمان کرد . این فوق تخصص جراحی زانو درباره مشکلات استخوان و مفاصل در کارمندان نیز گفت: مشاغل های کارمندی و پشت میزنشینی مشکلات استخوانی و مفاصل را افزایش می دهد ،با این حال برخی کارمندان در دو شیفت و سه شیفت کار می کنند که سلامتی آنان را به خطر می اندازد.  رازی ادامه داد: مشکلات روزمره زندگی بقدری زیاد است که کارمندان و همچنین بسیاری از مردم فرصت کافی برای ورزش کردن و تحرک کافی را ندارند و برای رفع کم تحرکی کارمندان پیشنهاد می شود که در محیط های کار و اداران امکانات ورزشی را برای آنان فراهم شود. وی اضافه کرد :اگر امکانات ورزشی در ادارات فراهم شود کارمندان می توانند در مقاطعی از روز به عنوان مثال هنگام ظهر قبل از ناهار یا صبح قبل از شروع کار از تجهیزاتی چون دوچرخه و تردمیل که در این فضاها تعبیه شده استفاده کنند. به گفته وی با این اقدام در واقع فضای نیمه مناسبی ایجاد می شود که کارمندان می توانند در طول روز کمی نرمش انجام داده و ضمن افزایش تحرک بدنی و حفظ شادابی بر کارایی خود هم بیافزایند. رییس انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی هشدار داد: حرکات ورزشی و کششی در محیط های ورزشی ضروری است تحت نظر کار شناسان و مربیان ورزشی انجام شود تا کمتر دچار آسیب های ورزشی شوند. به گفته وی هر گونه خطا و اشتباه در انجام تمرینات ورزشی می تواند باعث آسیب های حاد و مزمن و آسیب های ورزشی در ورزشکاران شود.  رازی ادامه داد: بیشترین آسیب های ورزشی در ورزشکاران مچ پا و زانو آنان بروز می کند .  وی در ادامه از برگزاری سومین کنگره دوسالانه انجمن جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیب های ورزشی ایران از 15 تا 18 بهمن ماه سال جاری در سالن همایش های جزیره کیش خبر داد.

مخوف ترین موجودات آبزی جهان

۱۳۹۲ سه شنبه ۲۴ دي 14:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  محققان ترسناک ترین موجودات آبزی جهان را طبقه بندی کرده اند. بررسی این موجودات و تاثیر آنها بر اکو سیستم حائز اهمیت است. این موجودات عبارتند از :   1. ماهی تبری این ماهی کوچک و زشت در اعماق اقیانوس ها زندگی می کند و به همین علت اطلاعات اندکی در مورد آن وجود دارد. شکل بدن این ماهی عجیب شبیه به تیغه تبر است و رنگی مانند آهن زنگ زده دارد. نام گذاری آن نیز با توجه به همین ویژگی ها بوده است. این ماهی 25 سانتیمتر طول دارد و با وجود ظاهر ترسناکش، خطرناک نیست. 2. ماهی حبابی بدن ماهی حبابی ساختاری بسیار نرم و شفاف مانند ژله دارد و در چند سال گذشته توجه میلیون ها نفر را به خود جلب کرده است. این ماهی حجیم با باله های کوچک خود لقب زشت ترین موجود جهان را به خود اختصاص داده است. البته زندگی این ماهی چندان هم سخت نیست. از آنجا که زیستگاه اصلی این ماهی در اعماق اقیانوس ها است، بدن آن باید فشار زیادی را تحمل کند. این ماهی در طول صدها سال تکامل توانسته بدن خود را با شرایط محیط وفق دهد. به گونه ای که چگالی بدن آن نزدیک به چگالی آب است و به همین علت فشار چندانی را احساس نمی کند. البته ممکن است تصور کنید این ماهی به دلیل نداشتن عضلات قوی با دشواری حرکت و تغذیه می کند، اما اگر چنین تصوری دارید، سخت در اشتباه هستید. این ماهی زشت در زمان غذا خوردن تنها دهان خود را باز می کند و به آرامی در نزدیکی کف اقیانوس شناور می شود. چگالی پایین بدن این ماهی موجب می شود بدون صرف انرژی بتواند در محیط اطراف حرکت و تغذیه کند.  3. ماهی دندان خنجری ماهی دندان خنجری بر خلاف ظاهر ترسناک و عجیبی که دارد، موجودی بسیار آرام و بی آزار است. این ماهی ترسناک بینایی بسیار ضعیفی دارد و حتی اگر بخواهد به موجودات دیگر حمله کند یا به آن ها آسیب برساند، احتمالا به هدف اشتباهی حمله می کند.  این ماهی در عمق 5000 متری اقیانوس زندگی می کند و تیزترین دندان ها را در بین موجودات آبزی دارد. 4. خیار دریایی خیار دریایی از تیره اکینودرم ها است و با ظاهر عجیبی که دارد توجه هر بیننده ای را جلب می کند. این ماهی فاقد مغز یا هر گونه ارگان حسگر در بدن خود است. در واقع این ماهی از نظر شعور در حد یک خیار است! با وجود این، خیار دریایی بخش مهمی از اکوسیستم اقیانوس را شکل می دهد. چرا که این جانور، مواد مغزی را بازیافت و فضولات را تجزیه می کند. بر خلاف خیار معمولی، میزان کلاژن موجود در بدن خیار دریایی امکان انجام مانورهای مختلف را برای آن فراهم می کند. برای مثال اگر این جانور بخواهد وارد یک سوراخ کوچک و تنگ شود، بخشی از کلاژن موجود در بدن خود را تخلیه می کند. به این ترتیب اندازه آن کاهش می یابد و به سادگی می تواند وارد سوراخ موردنظر شود.  5. دیوکوسه این جانور عجیب که به اعتقاد بسیاری از محققان یک فسیل زنده است، زندگی مرموزی را در اعماق اقیانوس دنبال می کند. دیوکوسه به عنوان تنها عضو باقی مانده از کوسه های 125 میلیون سال قبل، موجودی منحصر به فرد و البته بسیار زشت است. این موجود عجیب صرفنظر از ظاهر زشتی که در اثر داشتن یک پوزه بلند و پهن و آرواره های بزرگ و بیرون زده، به دست آورده است، موجودی آرام است. بسیاری از محققان با توجه به اندام نسبتا چاق و سنگین این جانور، معتقدند دیوکوسه موجودی ساکن و آرام است.  6. حلزون زبان فلامینگو این جانور نرم تن بر خلاف سایر حلزون ها دارای یک صدف گرد و سنگین نیست. بلکه صدف آن به صورت تکه تکه روی بدن نرمش قرار گرفته است. این حلزون عجیب در دریای آنتلانتیک و کاراییب زندگی می کند و از موجودات سمی ساکن دریا تغذیه می کند. در واقع بدن این حلزون سم سایر جانوران را جذب کرده و خود به موجودی زهرآگین تبدیل می شود. 7. ماهی صیاد ماهی صیاد احتمالا عجیب ترین و جالب توجه ترین موجود شناخته شده در جهان است. این ماهی برای شکار غذای خود در اعماق اقیانوس از روش خارق العاده ای بهره می برد. ستون فقرات این ماهی دارای زائده ای است که طول آن افزایش می یابد و به فاصله چندین سانتی متری دهان جانور می رسد. در قسمت نوک این زائده اندامی وجود دارد که در تاریکی عمق اقیانوس می درخشد و ماهیان بی خبر از همه جا را به طرف دهان بزرگ و پر از دندان های تیز این جانور می کشاند. بدین ترتیب ماهی صیاد با یک حرکت سریع، غذای خود را شکار می کند. یکی دیگر از عجایب این ماهی، نحوه جفتگیری آن است. در واقع تمام ماهی های صیادی که توسط محققان به دام افتاده اند، جنس ماده بوده اند. در ابتدا تصور می شد که این ماهی ها مانند کرم ها فاقد جنس نر و ماده هستند. اما بعداً با شناسایی یک زائده کوچک روی بدن ماهی های به دام افتاده مشخص شد که این زائده ها در واقع ماهی نر صیاد هستند. جنس نر این ماهی ها به محض دیدن یک ماهی ماده به سرعت خود را به بدن آن می رساند و به واسطه گاز گرفتن، خود را به بدن ماهی ماده می چسباند و باقی عمر خود را روی بدن ماهی ماده می گذراند. زندگی جنس نر ماهی صیاد به حیات ماهی ماده وابسته است. 

افزایش چربی خون و شدت یافتن مشکلات قلبی در هوای سرد

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۳ دي 13:25 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  دانشمندان هندی اعلام کردند سردی آب و هوا خطر بروز مشکلات قلبی و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.    پایگاه خبری هلث ایندیا، محققان بیمارستان مکس در هند با انجام آزمایشاتی دریافتند میزان چسبندگی خون در هوای سرد زمستان افزایش می یابد و به همین دلیل موارد حملات قلبی و ابتلا به دیگر بیماری های عروقی در این فصل افزایش چشمگیری دارد. دکتر وانیتا آرورا سرپرست آزمایشگاه الکتروفیزیولوژی قلب این بیمارستان در این باره گفت: کاهش دما سبب می شود سرخرگ های متصل به دریچه آئورت قلب تنگ شده و قلب برای پمپاژ خون نیاز به تلاش بیشتری دارد. پمپاژ بیشتر خون سبب وارد آمدن فشار به قلب می شود و ممکن است به حمله قلبی بیانجامد.  با این وجود، شرایط برای کسانی که سابقه مشکلات قلبی-عروقی دارند، خطرناک تر است. وی در ادامه گفت: بررسی مداوم دیگر عوامل ایجاد کننده مشکلات قلبی می تواند آسیب های ناشی از کاهش دما بر قلب را کاهش دهد. به گفته دانشمندان، میزان کلسترول خون نیز در فصل زمستان دچار نوسانات شدید می شود و ممکن است تا مرز کلسترول بالا، افزایش یابد که این مسئله نیز خطر بروز مشکلات قلبی را در فصل زمستان افزایش می دهد. از سوی دیگر، حفظ آرامش و خودداری از وارد آوردن فشار به قلب و استراحت در میانه فعالیت های دشوار، به سلامت قلب کمک می کند. به گفته محققان همچنین پیاده روی در آفتاب، مصرف نکردن غذاهای سنگین، نخوردن الکل و گرم نگه داشتن بدن می تواند از فشار کاهش دما در فصل زمستان بر قلب بکاهد.

زنان سفید پوست بیشتر به سرطان سینه مبتلا می شوند

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۳ دي 13:23 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  تحقیقات اخیر دانشمندان انگلیسی نشان می دهد زنان سفید پوست بیشتر از زنان سیاه پوست و آسیایی به سرطان سینه مبتلا می شوند.    پایگاه فرانسوی تاپ سانته، زنان سفید پوست تمایل بیشتری به مصرف الکل دارند و کمتر نوزادان خود را با شیر مادر تغذیه می کنند. به گفته دانشمندان این عوامل سبب می شود آنها بیشتر از سیاه پوستان و زردپوستان در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار داشته باشند. این بررسی که به طور مشترک توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و آکسفورد ان اچ اس تراست انجام شد، نشان می دهد شیوه زندگی عامل خطرسازی است که در ابتلا به سرطان سینه به آن توجه نمی شود. در حالی که شیوه زندگی متفاوت زنان متعلق به گروه های مختلف قومی در ابتلای آن ها به سرطان سینه موثر است.  دانشمندان در این تحقیق، شیوه زندگی و اطلاعات پزشکی بیش از یک میلیون زن انگلیسی 50 تا 64 ساله را بررسی کردند و دریافتند آن چه این زنان را پس از معیار قومیت از هم متمایز می کند، بهداشت زندگی است. به گفته محققان گرایش زنان سفید پوست به الکل بیشتر از سیاه پوستان و آسیایی ها است. نتایج این تحقیق که در نشریه (British Journal of Cancer) منتشر شده است، نشان می دهد سه چهارم زنان آسیایی تبار الکل مصرف نمی کنند و 38 درصد زنان سیاه پوست اصلا الکل نمی نوشند. در حالی که این آمار در میان زنان سفید پوست تنها 23 درصد است. به گفته محققان، شیر دادن به نوزاد نیز سبب کاهش ابتلا به سرطان سینه می شود. تحقیقات نشان داده است، تنها دو سوم زنان سفید پوست به فرزندان خود شیر می دهند در حالی که در میان زنان سیاه پوست این آمار به 83 درصد و در میان زنان آسیایی به 85 درصد می رسد. دانشمندان همچنین بدون در نظر گرفتن این دو عامل، موارد ابتلا به سرطان را بررسی کردند و دریافتند بدون در نظر گرفتن این دو عامل، تقریبا موارد ابتلا به سرطان در سراسر دنیا (سفیدپوست، سیاه پوست و زرد پوست) مشابه است.

سقف تحمل سالانه استرس 300 واحد است

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۳ دي 13:21 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: تحمل استرس در افراد مختلف متفاوت است اما بطور میانگین هر فرد قدرت تحمل 300 واحد استرس را در سال دارد.   دکتر ˈایرج وثوقˈ افزود: به عقیده روانشناسان اتفاقات زندگی معنایی در ذهن افراد ایجاد می کند که بر اساس شدت و حدت آن، استرس وارد شده به فرد سنجیده می شود. وی بیان کرد: برای مثال اگر بگو مگو با یک همکار حدود 10 درصد استرس به فرد وارد می کند اما بر اثر مرگ عزیزان بحرانهای مالی و یا از دست دادن کار استرسهای زیادی به فرد تحمیل می شود. این روانپزشک گفت: ظرف روانی یک انسان گنجایش بیشتر از 300 واحد استرس در سال را ندارد لذا بیشتر از این میزان استرس باعث واکنش نشان بدن می شود که به آن واکنشهای استرسی گویند که هشدار دهنده است. مدرس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در گذشته جنگ و گریز راهکارهای برخورد با استرس و فشارهای زندگی بود اما اکنون شرایط زندگی متفاوت و پیچیده شده و مواجه با استرسها اجتناب ناپذیر است. دکتر وثوق ادامه داد: استرسهای مداوم اگر مدیریت نشوند باعث فرسودگی فرد شده و به دلیل اینکه برای فرد عادی می شود متوجه تاثیرات فیزیولوژیکی تدریجی آن بر بدن خود نمی شود. وی گفت: برخی از استرسها مانند جواب دادن به معلم در سر کلاس درس همانجا اثرشان را می گذارند اما برخی از استرسها به مرور زمان عواقب مختلف و علائم جسمی و روحی متفاوتی برای فرد ایجاد می کنند. او کاهش ایمنی بدن، سردردهای مزمن، بی نظمی در دستگاه گوارش، ضعیف شدن بدن، کاهش تمرکز، پایین آمدن آستانه تحمل، ایجاد دردهای روان تنی، بی خوابی و ایجاد بیماریهای مختلف را از علائم و عوارض استرس عنوان کرد. عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران در ادامه افزود: علائم استرس گسترده است بگونه ای که برخی از آنها مانند قرمزی پوست و لرزش صدا قابل مشاهده می باشد که به آنها علائم عینی می گوییم اما برخی مانند اختلال در خواب، در طول شبانه روز خود را نشان می دهد. وی گفت: استرس طیف وسیعی از اختلالات شامل اختلالات شناختی، فکری، جسمی، ذهنی و هیجانی را در فرد ایجاد می کند. این روانپزشک در خصوص راهکارهای مقابله با استرس اظهارداشت: ایجاد تعادل در کار و زندگی مانند تعادل در کار، تفریحات، استراحت و خواب از مهمترین راهکارها مقابله با استرس است بطوری که زندگی را نباید سخت گرفت. وی افزود: آموزش و تمرین مهارتهای زندگی مانند ˈمهارت ابراز وجود، یادگیری مهارتهای ارتباطی، مهارت حل مساله، کنترل هیجان و مهارت نه گفتنˈ همه و همه راهکارهای مقابله با استرس هستند. او با بیان اینکه مهارت حل مساله نکته مهم در مقابله با استرس است گفت: نحوه برخورد با مشکلات از اهمیت بسزایی برخوردار است درحالی که در بسیاری از مواقع ما شیوه هایی را برای حل مشکلات انتخاب می کنیم که در حقیقت برای خنک کردن دل و سرکوب هیجان است. دکتر وثوق افزود: برخی از افراد به سبب ویژگیهای شخصیتی استرس گزین بوده و استرس را انتخاب می کنند بطوری که فرد عجول و فردی که چند کار را با هم انجام می دهد و بالاتر از ظرفیت خود فعالیت می کند، فردی استرس گزین تلقی می شود. مدرس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از داروهای کنترل استرس در صورتی که استرسها برای فرد ناتوان کننده و فلج کننده باشند و بر عملکرد او تاثیر بگذارند توصیه می شود وگرنه هیچ دارویی نیاز نیست زیرا با تمرین مهارتهای زندگی می توان فشارهای روانی را مدیریت کرد. 

ساخت نانوسطوح ضدباکتری با الهام از بال سنجاقک

۱۳۹۲ دوشنبه ۲۳ دي 13:18 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان استرالیایی موفق به ارائه سطوح نانوساختاری با خواص ضدباکتری شدند.    بیمارستانی را تصور کنید که تمام اتاق‌ها، آشپزخانه و میزهای آن عاری از باکتری است و بدون استفاده از تجهیزاتی نظیر منبع ماکروویو یا آب جوش می‌توان همیشه محیطی پاکیزه داشت. یافته‌های اخیر دانشمندان استرالیایی می‌تواند این رؤیا را به حقیقت نزدیک کند.   در مقاله‌ای که اخیرا در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است، محققان نشان دادند که چگونه می‌توان از سنجاقک برای ایجاد سطحی استفاده کرد که باکتری‌ها را از بین ببرد. این سطح کشنده باکتری، سیلیکون سیاه است؛ ماده‌ای که در سال 1990 به صورت تصادفی کشف شد. این ماده در حال حاضر یک گزینه مناسب برای ساخت پنل‌های خورشیدی است.   این سطح در زیر میکروسکوپ دارای جنگلی از نانوساختاری 500 نانومتری است، باکتری‌ها در اثر برخورد با این سطوح دچار پارگی دیواره شده و از بین می‌روند. این اولین باری است که یک سطح آبگریز، دارای ویژگی ضدباکتری است.   سال گذشته، النا ایوانوا از دانشگاه صنعتی سوینبرن در ملبورن دریافت که بال جیرجیرک دارای ویژگی خاصی است که باکتری‌ها را از بین می‌برد. این گروه بعد از بررسی‌های دقیق‌تر دریافتند که این ویژگی یک خاصیت بیوشیمیایی نیست، بلکه ساختار آن به نحوی است که باکتری‌ها بعد از برخورد با سطح از بین می‌روند. نتایج مشاهدات میکروسکوپی نشان داد که این سطح دارای نانوستون‌های منظمی است که باکتری‌ها را تکه تکه می‌کند.   این گروه در ادامه تحقیقات خود به بررسی بال نوعی سنجاقک استرالیایی پرداختند. نتایج نشان داد که این بال‌ها نیز دارای نانوستون‌هایی هستند، اما ابعاد آنها از سیلیکون سیاه کوچک‌تر و در حد 240 نانومتر است.   محققان بعد از تست این بال‌ها و همچنین سیلیکون سیاه دریافتند که هر دوی آنها خواص آنتی‌باکتریال دارند. بعد از سه ساعت تماس با باکتری، هر سانتیمتر مربع از این سطوح 450 هزار باکتری را از بین می‌برد. این رقم 810 برابر بیشتر از کمترین مقدار باکتری برای آلودگی آرئوس (عامل نوعی بیماری تنفسی) است.   نتایج این پروژه نشان داد که اگر تولید سیلیکون سیاه به دلیل هزینه بالای آن مقرون به صرفه نیست، می‌توان از گزینه‌های دیگری برای ایجاد سطوح آنتی‌باکتریال استفاده کرد.

بهبود اثربخشی رایج‌ترین داروی چربی خون با دستاورد محقق جوان ایرانی

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۲ دي 16:1 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محقق جوان ایرانی در تحقیقات خود، موفق به بهبود اثربخشی و پایداری «آتورواستاتین کلسیم» رایج‌ترین داروی چربی خون با تغییر فرم بلوری دارو به کوآمورف با استفاده از نیکوتینامید شد.   «آتورواستاتین کلسیم» داروی پرفروش چربی خون در گروه2 طبقه‌بندی بیوفارماسیوتیکسی داروها (حل‌پذیری پایین، نفوذپذیری بالا) قرار دارد.   پژوهشگر جوان کشورمان با استفاده از سیستم‌های دارویی کوآمورف که یک روش جدید برای تهیه فرم آمورف پایدار داروها به شمار می‌رود، موفق به بهبود اثربخشی این دارو شده است.     دکتر علی شایان‌فر، دانشجوی دکتری تخصصی شیمی دارویی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا درباره این دستاورد تحقیقاتی خود گفت: فرم آمورف این دارو، حل‌پذیری، سرعت انحلال و فراهمی زیستی بیشتری نسبت به فرم بلوری دارد. در این مطالعه ما موفق به بهبود ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی و فارماکوکینتیکی دارو شدیم که این امر منجر به افزایش پایداری آن در محیط انحلال می‌شود.   وی درباره روش به کار گرفته در این تحقیق توضیح داد: در این مطالعه، کوآمورف‌های آتورواستاتین - نیکوتینامید، به روش تبخیر حلال تهیه شد و با استفاده از سنجش حرارتی تقطیعی افتراقی، پراش پرتوایکس پودری و طیف سنجی زیر قرمز تبدیل فرم بلوری به فرم آمورف و تداخل مولکولی بین دو ترکیب مشخص شد.     به گفته وی، ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی کوآمورف‌های آتورواستاتین- نیکوتینامید، مانند حل‌پذیری، سرعت انحلال پودری و سرعت انحلال ذاتی فرم بلوری و کوآمورف تعیین شد. همچنین غلظت پلاسمایی آتورواستاتین بعد از تجویز خوراکی کوآمورف به موش صحرایی با استفاده از روش آنالیزی ارائه شده برای اندازه گیری غلظت آتورواستاتین در نمونه پلاسما توسط کروماتوگرافی مایع تعیین و با فرم بلوری آتورواستاتین مقایسه شد.     دکتر شایان‌فر گفت: غلظت پلاسمایی آتورواستاتین در فرم کوآمورف بالاتر از فرم بلوری است. علاوه بر این مطالعه حل‌پذیری کینتیکی نشان داد که کوآمورف آتورواستاتین- نیکوتینامید نسبت به آمورف های گزارش شده در منابع پایداری بیشتری در محلول دارد.   این محقق افزود: کوآمورف آتورواستاتین - نیکوتینامید، پایدارتر از فرم‌های آمورف بوده و ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی و فارماکوکینتیکی بهتری نسبت به فرم بلوری دارو دارد.      از این طرح تحقیقاتی که با همکاری دکترابوالقاسم جویبان، دکتر حامد قویمی و دکترحامد همیشه کار انجام شده است، مقاله‌ای تحت عنوان Coamorphous drug system to improve physicochemical and pharmacokinetic properties of atorvastatin calcium در ژورنال Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences در سال 2013 منتشر شده است.   این طرح تحقیقاتی همچنین برنده بخش «دانشجو» نوزدهمین جشنواره تحقیقات پزشکی رازی در گروه علوم دارویی شده است.   از دکتر شایان‌فر، تاکنون دو مقاله در مجلات علمی- پژوهشی داخلی و 33 مقاله در مجلات علمی- پژوهشی خارجی طی 8 سال اخیر منتشر شده است

نخستین رونمایی از فلورسنس زیستی در جهان ماهی‌ها

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۲ دي 16:0 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دانشمندان برای نخستین بار، از دنیای غنی فلورسنس زیستی ماهی‌ها رونمایی کردند.    تیمی از محققان به رهبری دانشمندان موزه تاریخ وحش امریکا اولین گزارش خود از فلورسنس زیستی را در جهان ماهی‌ها اعلام کردند.   مطالعه آنها منجر به کشف 180 گونه ماهی‌ شد که در طیف وسیعی از رنگ‌ها و الگوها می‌درخشند.   بر اساس تحقیق جدید، فلورسنس زیستی در میان گونه‌های مختلف ماهی‌ها معمول بوده و این موضوع نشان‌دهنده استفاده بالقوه از آن برای برقراری ارتباط با یکدیگر و جفت‌گیری است.   فلورسنس زیستی پدیده‌ای است که در آن موجودات زنده نور را جذب می‌کنند، آن را تغییر داده و به عنوان رنگ دیگری از خود ساطع می‌کنند.   این یافته‌ها راه را برای کشف پروتئین‌های فلورسنت جدیدی باز می‌کند که می‌توان از آنها در تحقیقات زیست‌پزشکی استفاده کرد.   این نخستین بار است که دانشمندان توزیع وسیعی از فلورسنس زیستی را در میان ماهی‌ها بررسی می‌کنند و چنین دستاوردی نواحی تحقیقاتی جدیدی را پیش روی دانشمندان می‌گذارد.   علیرغم محیط رنگارنگی که انسان‌ها و حیوانات زمینی در آن زندگی می‌کنند، ماهی‌ها در جهانی هستند که غالبا آبی است و در آن آب به سرعت بخش اعظم منشور نوری را جذب می‌کند.   تیم تحقیقاتی کشف کرده که بسیاری از ماهی‌ها نور آبی باقی‌مانده را جذب می‌کنند و آن را دوباره در نورهای سبز، قرمز و نارنجی دوباره ساطع می‌کنند.   جزئیات این دستاورد علمی در مجله PLOS ONE منتشر شد.

کشف نحوه فرار باکتری‌ها از حمله آنتی‌بیوتیکی

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۲ دي 15:58 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 محققان انگلیسی در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند که چگونه برخی سلول‌های باکتریایی از حمله آنتی‌بیوتیکی نجات پیدا می‌کنند.    سلول‌های Persister انواع خفته‌ای از سلول‌های معمولی هستند که بصورت تصادفی در جمعیت‌های میکروبی شکل گرفته و از مقاومت بالایی نسبت به آنتی‌بیوتیک برخوردار هستند.   محققان مرکز باکتری‌شناسی مولکولی و عفونت در کالج سلطنتی لندن در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند، سلول‌های باکتریایی با ورود به مرحله توقف تکثیر، به سلول‌های Persister تبدیل شده و در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم می‌شوند.   این فاز، یک تحمل موقتی در برابر آنتی‌بیوتیک است که می‌تواند به توسعه مقاومت حداکثری باکتری منجر شود.   برای نخستین بار محققان موفق به مجسم‌سازی سلول‌های Persister در بافت‌های آلوده شده و سیگنال‌هایی را شناسایی کردند که منجر به کشف نحوه فرار آنها از حملات آنتی‌بیوتیکی شد.   در مرحله بعد محققان روشی را برای رهگیری سلول‌ها با استفاده از پروتئین فلورسنت که توسط باکتری تولید شده است، توسعه دادند.   در مطالعه اخیر نشان داده شد که سالمونلا – عامل ایجاد گاستروآنتریت و تب حصبه – پس از فراگرفته شدن توسط سلول‌های ایمنی موسوم به ماکروفاژها، تعداد زیادی از سلول‌های غیر تکثیری را شکل می‌دهد؛ در این حالت سالمونلا از حمله آنتی بیوتیک نجات پیدا می‌کند.   «سوفی هلین» نویسنده ارشد این مطالعه تأکید می‌کند: ما مسیرهای مولکولی و مکانیسم‌هایی را که منجر به شکل‌گیری مقاومت به آنتی‌بیوتیک در زمان عفونت می‌شوند، شناسایی کرده‌ایم و باید بدنبال توسعه داروهای جدیدی باشیم که آنها را در برابر آنتی‌بیوتیک آسیب‌پذیر کند.   نتایج این مطالعه در مجله Science‌ منتشر شده است.

تبعیض نژادی، انسان‌ها را پیر می‌کند

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۲ دي 15:57 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 بر اساس پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه مریلند، تبعیض نژادی باعث تسریع پیری را در سطوح سلولی می‌شود.    این محققان نشانه‌هایی از پیری زودرس را در مردان افریقایی-‌امریکایی یافته‌اند که شدیدا به دلیل نژادشان مورد تبعیض واقع شده بودند یا این که اعتقادات ضدسیاهان در آنها درونی شده بود.   شرکت‌کنندگان حاضر در این مطالعه، 92 مرد سیاه‌پوست بین 30 تا 50 ساله بودند و از این افراد درباره تجاربشان در خصوص تبعیض نژادی در محیط‌های مختلف مانند محیط کار، مغازه‌ها و رستوران‌ها سوال شد.   محققان همچنین تعصب نژادی را با استفاده از «آزمون ارتباط ضمنی سیاه-سفید» اندازه گرفتند.   این آزمون، نظرات ناخودآگاه را در مورد گروه‌های نژادی که مردم از آن ناآگاهند یا تمایلی به بیان‌کردن آنها ندارند، اندازه می‌گیرد.   به منظور اندازه‌گیری پیری، دانشمندان طول تلومرها را که توالی‌های مکرر دی‌ان‌ای پوشاننده پایانه‌های کروموزوم هستند، بررسی کردند؛ تلومرها طی زمان و به صورت فزآینده، سالانه با سرعت 50 تا 100 جفت باز (base pair) کوتاه می‌شوند.   طول تلومر علامتی است که دانشمندان از آن برای ارزیابی پیرشدن بیولوژیکی استفاده می‌کنند و طول تلومر کوتاه‌تر با خطر بیشتر مرگ زودرس و بیماری‌های مزمن از قبیل دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و زوال عقل ارتباط دارد.   دکتر دیوید چای، دانشمند دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مریلند و رهبر ارشد این مطالعه گفت: ما دریافتیم مردهای آفریقایی‌-آمریکایی که تبعیض نژادی بیشتری را تجربه کردند و همچنین افرادی که تعصب بیشتری را در مقابل گروه نژادی خودشان نشان دادند، دارای کوتاه‌ترین تلومر بودند.   محققان همچنین پی بردند طول میانگین تلومر 140 جفت باز در شرکت‌کنندگانی که سطوح بالاتر تبعیض نژادی را گزارش کردند، کوتاهتر بود و این تفاوت می‌تواند از لحاظ زمانبندی معادل 1.4 تا 2.8 سال باشد.   تحقیقات پیشین نشان داده‌ بودند طول تلومر می‌تواند تحت شرایط تنش روانی و فیزیکی بالا سریع‌تر کوتاه شود.   افزون بر این، کودکانی که تجارب تروماتیکی را تجربه کرده‌اند، طول تلومر کوتاه‌تری دارند.   تفاوت سلامتی بین نژادها کاملا ثبت شده‌اند و آفریقایی‌-آمریکایی‌ها در مقایسه با سفیدپوست‌ها دارای طول عمر کوتاه‌تر و امکان بیشتر رنج‌ ردن از بیماری‌های مرتبط با سن هستند.   مطالعه جدید نیز پیرشدن شتاب‌یافته در سطح بیولوژیکی و ارتباط بین خطر ابتلا به بیماری و تبعیض نژادی را نشان می‌دهد.

اوقــــــــــات ممــــــــنوعه نوشیدن آب

۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي 16:46 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 دستیار تخصصی طب سنتی ایران گفت: مصرف آب در حالت ناشتا به اعضاء رئیسه مانند قلب و عمق بدن نفوذ پیدا کرده و به آن آسیب وارد می‌کند همچنین مصرف آب بعد از حمام، ورزش و جماع موجب کاهش حرارت غریزی و ضعف قوا می‌شود.  ژاله علی اصل درباره اوقات ممنوعه نوشیدن آب، اظهار داشت: مصرف آب بین غذا یا بلافاصله بعد از غذا به خصوص برای معده سرد و معده‌هایی که بلغم زیاد تجمع دارد، مضر است. وی با اشاره به اینکه مصرف آب بلافاصله بعد از غذا در هضم اختلال ایجاد می‌کند، گفت: مصرف آب بعد از غذا به دلیل اینکه سردی آب باعث کاهش حرارت معده می‌شود که حرارت خود موجب هضم غذا در معده می‌شود. دستیار تخصصی طب سنتی ایران افزود: مصرف آب در حالت ناشتا به دلیل اینکه آب بدون اینکه مانعی وجود داشته باشد به اعضاء رئیسه مانند قلب و عمق بدن نفوذ پیدا کرده و موجب بروز مشکلاتی در بدن خواهد شد چرا که این کار حرارت غریزی را کاهش داده و ضعف قوا به همراه دارد البته باید توجه داشت که هرچه قدر آب سردتر باشد مشکلات بیشتر رخ می‌دهد. علی اصل عنوان کرد: مصرف آب به دنبال ورزش و جماع به دلیل گرم بودن اعضای بدن و جذب سریع آب از معده می‌شود که سردی مزاج بدن و کاهش حرارت غریزی را به همراه دارد. وی ادامه داد: مصرف آب بعد از حمام به خصوص اگر معده خالی باشد، بسیار مضر است چرا که زیرا اعضا متخلخل شده و آب سریع جذب می‌شود و کاهش قوا و سردی مزاج بدن و کاهش حرارت غریزی را به همراه دارد همچنین بعد از مسهل به دلیل خارج شدن رطوبات از معده، سریع آب را جذب شده و باعث اطفاء حرارت غریزی و ضعف قوا می‌شود. دستیار تخصصی طب سنتی ایران با اشاره به اینکه در مواقعی که نوشیدن آب برای بدن ضرر دارد می‌توان تکه کوچکی نان را ابتدا مصرف کرد و سپس آب را جرعه جرعه نوشید، خاطرنشان کرد: در هنگام اوقات ممنوعه‌ای که ذکر شد اگر افراد بسیار تشنه شدند می تواند جرعه ای آب مصرف کنند تا کمی تشنگی تسکین باید و در صورتی که تشنگی تسکین نیافت مصرف نان قبل از مصرف آب می‌توان مانعی برای سریع نفوذ شدن آب را به عمق بدن باشد.

هدیه رنگارنگ های ضدسرطانی

۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي 16:44 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 1

  اگر تاکنون سالاد میوه درست کرده باشید می دانید که ریختن چند قطره آبلیمو روی سیب، گلابی و موز از قهوه ای شدن آنها جلوگیری می کند. این رنگ قهوه ای از واکنشی به نام اکسیداسیون ناشی می شود. این واکنش بین مولکول های اکسیژن در هوا و مولکول های ماده ای که در تماس با هوا قرار می گیرد رخ می دهد.   همین واکنش همیشه در بدن انسان هم رخ می دهد. موادی به نام آنتی اکسیدان یا رادیکال های آزاد در سلول های بدن ما واکنش می دهند، به بافت های سالم آسیب می رسانند، کارکرد ایمنی بدن را ضعیف می کنند، فرآیند پیری را تسریع می کنند و به ایجاد بیماری های فرسایشگر مزمن کمک می کنند.  این رادیکال های آزاد از طریق فرآیندهای بدنی نرمال و همچنین از طریق قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، آلودگی، دود سیگار، استرس زیاد و مصرف نوشیدنی های الکلی و غذاهای ناسالم تشکیل می شوند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که مانند آبلیمو روی میوه اثر می گذارند و از بافت های سالم محافظت می کنند، بدین ترتیب که رادیکال های آزاد را قبل از آنکه آسیبی وارد کنند، از بین می برند. آنتی اکسیدان ها در کمک به مبارزه با سرطان و پیشگیری از آن و همچنین بیماری های قلبی، آلزایمر و بیماری های مزمن دیگر، نقش مهمی دارند. بنابراین با دنبال کردن رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات می توان با بیماری های فوق مبارزه کرد. ولی آیا همه میوه ها و سبزیجات از لحاظ مقدار آنتی اکسیدان با هم برابرند؟ نه لزوما! در تحقیقی که سال 2004 در مجله شیمی غذایی و کشاورزی منتشر شد، سازمان غذا و داروی ایالات متحده بیش از 100 ماده خوراکی و سطوح آنتی اکسیدان آنها را تجزیه و تحلیل کرد. هر کدام از این آیتم ها طبق تراکم و غلظت آنتی اکسیدان در آن رده بندی شده است.  نتایج این تحقیق شگفت انگیز و غافلگیر کننده است. در صدر لیست لوبیای آزوکی و بلوبری وحشی قرار دارند. کران بری، لوبیا قرمز و آرتیشو هم در رده های بعدی قرار دارند و خوراکی پر آنتی اکسیدانی که اصلاً انتظارشان را نداشتیم گردوی آمریکایی و سیب زمینی معمولی بودند. با این هر تحقیق و مطالعه ای ایرادهای خودش را دارد. محققین می گویند با اینکه این اطلاعات به راهنمایی مصرف کنندگان در رژیم غذایی شان کمک می کند، ولی مزایای این خوراکی ها ممکن است مستقیماً با محتوای آنتی اکسیدان آنها متناسب نباشد. بنابراین اگر لوبیای آزوکی بیشترین مقدار آنتی اکسیدان را داشته باشد، ممکن است بهترین مزایای سلامتی را در کل نداشته باشد. یادتان باشد که مزایای غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان به این بستگی دارد که چطور جذب شوند و چطور در بدن مصرف شوند و این بسته به هر خوراکی و غذایی (و محل پرورش، نحوه پرورش و زمان برداشت و غیره) متفاوت است.  برترین خوراکی های سرشار از آنتی اکسیدان در این تحقیق عبارتند از: لوبیای آزوکی (خشک شده)، بلوبری وحشی و پرورشی، لوبیاقرمز (خشک شده)، لوبیا چیتی، کران بری، آرتیشو (پخته)، بلک بری (شاتوت)، آلو خشک، تمشک، توت فرنگی، سیب قرمز و سبز، گردوی آمریکایی، گیلاس، آلوی سیاه، سیب زمینی معمولی (پخته)، لوبیا سیاه (خشک شده)، آلو و سیب گلاب، از جمله رنگاررنگ های ضدسرطان هستند.

قارچ ها کربن تولید می کنند

۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي 16:42 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  حقیقات اخیر محققان دانشگاه تگزاس آستین نشان می دهد که قارچ های میکروسکوپی ساکن ریشه، نقش مهمی در تولید و ذخیره کربن دارند.    پایگاه ساینس، تاکنون مدرکی برای نقش قارچ ها در تولید کربن و آزاد کردن آنها از سطح خاک به اتمسفر وجود نداشت، بنابراین نقش این موجودات میکروسکوپی در مدل جهانی آب و هوا لحاظ نشده بود. نتایج نشان می دهد که همزیستی برخی قارچ ها منجر به ذخیره 70 درصد کربن بیشتر در خاک می شود. جریان کربن بین زمین و جو، نقش مهمی را در تنظیم غلظت دی اکسید کربن جو بازی می کند و در حال حاضر آلودگی هوا مهمترین نگرانی جوامع بشری است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که قارچ ها یکی از عوامل مهم اختلال در چرخه کربن جهانی هستند که تابحال مورد توجه و بررسی قرار نگرفته اند. مدیر این پروژه تحقیقاتی بر این باور است که این پژوهش نه تنها قادر به پیش بینی و کنترل غلظت گازهای گلخانه ای است بلکه چالش اصلی بستر زمین به عنوان استخر کربن در بیوژئوشیمی مدرن را نیز حل می کند. گیاهان طی فرآیند فتوسنتز، کربن را به صورت دی اکسید کربن از جو حذف می کنند. زمانی که گیاه از بین می رود، این کربن به خاک باز می گردد. کربن تا زمان تجزیه کامل گیاه در خاک باقی می ماند. زمانی که گیاه به طور کامل از بین می رود، کربن حبس شده دوباره وارد هوا می شود. محققان بر این باورند که این کربن نقش مهمی در کاهش حاصلخیزی خاک و ریزش باران و افزایش دمای زمین دارد. نتاج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature منتشر شده است.

بهبود دیابت نوع 2 با مصرف رژیم ماهی

۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي 16:40 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  ارتباط آمینو اسید و افزایش هورمون تستوسترون و کاهش دیابت نوع 2 با مصرف رژیم حاوی ماهی، عناوین مهمترین اخبار پزشکی هستند.    پایگاه خبری هلث، تحقیقات محققان اسپانیایی نشان می دهد که آمینو اسید در 12 روز متوالی، میزان تولید هورمون تستوسترون را 42 درصد افزایش می دهد. براین اساس مصرف آمینو اسید به مدت 12 روز متوالی، میزان ترشح هورمون تستوسترون را به میزان 42 درصد افزایش می دهد. افزایش این هورمون در کاهش ناباروری مردان موثر است. برخی از مواد حاوی آمینو اسید عبارتند از : • سویا • تخم مرغ • ماهی سفید • کنجد • بادام زمینی • خردل  رژیم غذایی حاوی ماهی و فرآورده های آن، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد تحقیقات اخیر محققان اسپانیایی نشان می دهد که ماهی و فرآورده های آن، مهمترین رژیم غذایی برای جلوگیری از دیابت نوع 2 است. به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه هلث، تحقیقاتی که بر روی 3500 فرد میانسال سالم و مبتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی انجام شده نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای، احتمال بروز دیابت نوع 2 را 40 درصد کاهش می دهد. رژیم مدیترانه ای شامل ماهی، غلات، میوه، سبزیجات و روغن زیتون است. روغن زیتون دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است که در درمان بیماری های قلبی و دیابت موثر است. بدن بیماران دیابتی در تولید هورمون انسولین ناتوان است. تعداد این بیماری در طی 30 سال گذشته تاکنون دوبرابر شده است. بیماری دیابت در نهایت منجر به نابینایی، نارسایی کلیه و قطع عضو می شود. نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

ستاره های دریایی به درمان سکته مغزی کمک می کنند

۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي 16:39 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که ستاره های دریایی به درمان بیماری های خطرناک از جمله سکته مغزی کمک می کنند.    محققان انستیتو اقیانوس آرام آکادمی علوم روسیه با انجام این تحقیق متوجه شدند که مواد بیولوژیکی موجود در بدن ستاره های دریایی به پیشگیری و درمان سکته مغزی در انسان ها کمک می کند.  محققان گفتند که مواد موجود در بدن این موجودات دریایی نه تنها موجب تقویت فرآیندهای عصبی می شود بلکه از سلول های عصبی در برابر کمبود اکسیژن و تغذیه ناکافی حفاظت می کند و به این ترتیب از مرگ سلول های مغز و در نتیجه بروز سکته مغزی جلوگیری می شود. براساس نتایج این تحقیق محققان می توانند از موادی که از ستاره های دریایی به دست می آورند برای ساخت دارو های جدید به منظور پیشگیری و درمان سکته مغزی استفاده کنند. ستاره های دریایی تنها موجودات ساکن اعماق آبها نیستند که خواص زیادی دارند و می توانند در پیشگیری از بیماری های خطرناک به انسان کمک کنند. پروفسور ˈآندری آدریانفˈ مدیر انستیتو بیولوژی دریا وابسته به بخش خاور دور آکادمی علوم روسیه ماه اکتبر در این مورد گفت : دانشمندان در سفرهای علمی بیش از 300 نوع جدید از موجودات ساکن آبهای عمیق را در دریای ژاپن کشف کردند که دارای مواد بیولوژیکی هستند و می توان با استفاده از آنها داروهای جدید ساخت. بیشتر مواد بیولوژیکی موجود در بدن این حیوانات خاصیت ضد سرطان دارد و خواص دارویی آنها از مواد موجود در بدن موجودات ساکن آبهای کم عمق بیشتر است. 

بیسکویت های رژیمی خوب یا بد

۱۳۹۲ شنبه ۲۱ دي 16:38 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  -بیسکویت ها به ویژه بیسکویت های سبوس دار امروزه به عنوان میان وعده های رژیمی توسط افرادی که خواهان لاغری هستند، استفاده می شود.   به باور این افراد خوردن بیسکویت های سبوس دار موجب می شود که اشتهای فرد نسبت به غذا کمتر و در نتیجه افراد لاغر شوند. ولی کارشناسان علم تغذیه این باور را غلط می دانند و می گویند این بیسکویت ها از درصد بالایی روغن برخوردار است و حتی می تواند روند کاهش وزن را با اختلال مواجه کند. این در حالی است که باورهای غلط در مورد بیسکویت های سبوس دار امروزه رواج زیادی در بین عموم مردم یافته است؛ از نظر افرادی که از رژیم های لاغری به منظور کاهش وزن پیروی می کنند، این بیسکویت ها رژیمی و کم کالری و از نظر مبتلایان به دیابت آنها به دلیل دارا بودن سبوس گندم بی ضرر هستند. در حالی که ترکیبات بیسکویت های سبوس دار مانند سایر بیسکویت ها است و در تهیه آن از حجم قابل توجهی روغن و شکر استفاده شده و تنها تفاوت آن این است که به آن سبوس اضافه می شود.  به همین دلیل این نوع میان وعده ها مانند سایر بیسکویت ها چاق کننده هستند و مصرف آن برای افراد دارای اضافه وزن و افراد دیابتی محدودیت دارد.  دکتر ˈمجید حاجی فرجیˈ رییس انجمن تغذیه ایران در این زمینه به خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: میزان اسیدهای چرب ترانس در بیسکویت ها حتی بیسکویت های سبوس دار که بیشتر افراد به عنوان میان وعده مصرف می کنند، بیش از 50 درصد است.  وی اظهار داشت: افراد به ویژه افرادی که تحت رژیم های لاغری هستند تصور می کنند که در میان وعده ها بهتر است از بیسکویت های سبوس دار استفاده کنند و آن را جزو تنقلات سالم به شمار می آورند.  این کارشناس تغذیه افزود: اگر این گونه محصولات به صورت تنوعی استفاده شود، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر به صورت یک عادت روزانه درآید و هر روز مصرف شود، برای بدن خطرناک هستند.از آنجایی که یکی از موادی که در تولید بیسکویت ها حتی بیسکویت های سبوس دار به کار می رود، روغن های جامد حاوی اسیدهای چرب ترانس است، این مواد می تواند مشکلاتی را برای افراد و حتی نتیجه عکس را برای افراد دارای رژیم های لاغری داشته باشد.  حاجی فرجی ادامه داد: میزان اسیدهای چرب ترانس در این محصولات و تولیدات قنادی ها حتی به بیش از 30 تا 50 درصد می رسد و مصرف زیاد اینگونه موادغذایی می تواند برای سلامتی افراد بسیار خطرناک باشد.  وی تاکید کرد که، مردم باید باور داشته باشند که هیچ ماده غذایی نمی تواند جایگزین وعده های سالم غذایی سنتی شود.  رییس انجمن تغذیه ایران گفت: سالهاست که به موضوع کاهش مصرف روغن های جامد در کشور پرداخته و تا 90 درصد این مساله اصلاح شده است اما همچنان گزارش هایی ارایه می شود که در برخی شهرستان ها بر اساس همان باور غلط قدیمی که این روغن ها مقرون به صرفه است و طعم دهی بیشتری برای غذاها دارد، هنوز روغن جامد به سایر روغن ها ترجیح داده می شود.  حاجی فرجی افزود: بحث هایی در شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شده است که تا سال 1393 بتوانیم مصرف روغن جامد را در خانوارها کاهش دهیم.  وی ادامه داد: بر اساس این سیاستگذاری قرار است میزان اسیدهای چرب ترانس موجود در بیسکویت سازی ها به زیر 2 تا 3 درصد کاهش یابد؛ این درحالی است که اکنون طبق شواهد این میزان حدود 5 تا 7 درصد است.  رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در مورد مصرف بیش از حد استاندارد نمک در کشور هشدار دارد و گفت: ذائقه ایرانی از زمان های گذشته با طبخ غذاهای خوش نمک و چرب خوگرفته است که مصداق آن را در غذاهای سنتی می توان دید.  حاجی فرجی افزود: در غذاهای آماده نیز نمک یکی از اقلامی است که برای طعم دهی به آنها استفاده می شود و ترکیب نمک با میزان زیاد روغن در این گونه محصولات و مصرف بیش از اندازه آنها بروز بیماری های غیرواگیر مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، کبدی و مغزی را افزایش می دهد.  وی با تاکید بر لزوم کاهش میزان نمک مصرفی روزانه اظهار داشت: میزان مناسب مصرف نمک برای افراد سالم جامعه 2 تا 3 گرم در روز یعنی کمتر از یک قاشق چای خوری سرخالی است.  حاجی فرجی افزود: این درحالی است که متاسفانه میزان مصرف نمک در کشور ما حدود 3 برابر این میزان استاندارد جهانی است.  وی ادامه داد: نان مصرفی سنتی ما که بیش از 90 درصد مردم از آن استفاده می کنند، شور است و نمک زیادی دارد؛ بنابراین می توان گفت که افراد با مصرف روزانه نان در وعده های غذایی، میزان نمک استاندارد روزانه را مصرف کرده اند.  حاجی فرجی اظهار داشت: مصرف نمک موجود در غذاها و خوردن نمک با میوه ها می تواند چندین برابر میزان مصرف را افزایش و به موازات آن خطرات پرفشاری خون و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

گوشت کبابی صدها برابر خطرناک تر از دود خودروها

۱۳۹۲ جمعه ۲۰ دي 13:27 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 تحقیقات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می هد ترکیباتی که بر اثر کباب کردن گوشت تولید می شود، صدهابار بیشتر از دود خارج شده از اگزوز خودروها امکان ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.     به گزارش پایگاه خبری مدیکال دیلی، محققان دانشگاه اورگان در آمریکا واکنش شیمیایی ناشی از اگزوز موتورهای خودرو و کباب کردن گوشت را در آزمایشگاه شبیه سازی کردند. پیش از این نیز ایجاد ترکیبات خطرناک به هنگام کباب کردن گوشت به اثبات رسیده بود. اما نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد این ترکیبات می توانند احتمال جهش ژنی دی ان ای را صدها برابر افزایش دهد. به گفته محققان هر نوع احتراق اعم از سوزاندن چوب یا کشیدن سیگار می تواند ترکیبات هیدروکربنی (PAHs) تولید کند. محققان دریافتند برخی از این ترکیبات هیدروکربنی می تواند با نیتروژن واکنش دهد و ترکیب NPAHs را به وجود آورد. این ترکیب می تواند موجب جهش در ساختار دی ان ای شود. استیسی سیمونیچ استاد شیمی و سم شناسی دانشگاه علوم کشاورزی و یکی از محققان این پژوهش در این مورد گفت : بعضی از این ترکیبات به مراتب خطرناک تر از آن چیزی هستند که تا کنون تصور می شد. به گفته وی ،همچنین برخی از این ترکیبات خطراتی شبیه به ترکیبات مواد آلاینده در هوای شهرهای آلوده دارند.این مواد آلاینده اغلب به دلیل عملکرد وسایل نقلیه سنگین وارد هوا و از این طریق به بدن انسان وارد می شوند.

مکیدن این میوه کشندة کرمهای روده است

۱۳۹۲ جمعه ۲۰ دي 13:26 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

  این میوه دارای قند، پروتئین، اسید سیتریک، اسید مالیک، ویتامین C، کلسیم، پتاسیم، آهن و مواد فیبری بوده و فاقد ویتامین A، سدیم، چربی و کلسترول است.  تمبرهندی ماده غذایی است که ایرانیان به ندرت در سبد غذایی خود از آن استفاده می کنند،در صورتی که تمبرهندی برای بسیاری از بیماری ها مفید است. خواص دارویی‌ - حضرت رسول(ص) فرمودند: مکیدن تمرهندی کشندة کرمهای روده است. - خوردن تمب هندی باعث پائین آمدن تب می شود. - تمبر هندی خنک‌کننده بدن است و دمای بدن را پایین می‌آورد و برای رفع تشنگی خصوصا در فصل گرما موثر است. - برطرف‌کننده صفرا بوده و اخلاط شدید و گرم با خوردن تمبر هندی کاهش می‌یابد. - تمبر هندی به دلیل آن که فاقد سدیم و سرشار از پتاسیم است فشار خون را پایین آورده، جوش و خروش‌های جلدی و التهاب ناشی از آن را کاهش می‌دهد، ضمن آن که برطرف‌کننده تنگی نفس (ازگرمی)‌ هم هست. - برای سردردهایی که ناشی از فشار خون است ابتدا آلو را خیس کرده سپس با حرارت ملایم پخته و مقداری تمرهندی مخلوط کرده و میل شود. - چنانچه مایلید غذایی که می‌خورید زود هضم شود، توصیه می‌کنیم مقدار کمی تمبر هندی همراه یا بعد از غذا میل کنید. - این میوه دارای ویتامین C و مواد معدنی همچون آهن است و برای افراد سیگاری که ویتامین C بدن آنها بشدت تحلیل می‌رود موثر است، همچنین ویتامین C موجود در این میوه خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و به جذب آهن، ترمیم زخم‌ها و حفظ و نگهداری عروق خونی کمک بسیاری می‌کند. - دم کرده تمبر هندی نیز اثر ملین دارد . برای تهیه دم کرده یک قاشق غذا خوری تمبر هندی را با نیم لیتر آب جوش مخلوط کرده و به مدت یک ساعت بگذارید بماند سپس این دم کرده را در طول روز مصرف کنید . - ضمادی که از تمبر هندی پخته تهیه می‌شود برای تسکین ورم، برطرف کردن سستی عضلات و قسمت‌های دردناک بدن مفید است. - این میوه به دلیل آن که فاقد چربی و کلسترول می‌باشد برای افراد دارای چربی خون مفید است. -دل بهم خوردگی و تهوع را برطرف می کند. چند توصیه‌ ۱- تمبر هندی برای ریه و طحال خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیف دارند ممکن است تولید اشکال کند . اینگونه اشخاص بهتر است که تمبر هندی را با کتیرا و یا خشخاش بخورند. 2- این میوه برای افراد سردمزاج توصیه نمی‌شود چرا که زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث سستی و ضعف اعصاب شود. 3- ناشتا خوردن تمر هندی مضر است، خام، تازه و نورس آن بسیار نفاخ و دیرهضم است. 4- تمبر هندی فرآوری شده دارای نمک زیاد است که برای افراد دارای فشار خون بالا توصیه نمی‌شود. همچنین در هنگام خرید این گونه محصولات خصوصا نوع وارداتی آن حتما به لیبل فارسی که از طرف وزارت بهداشت، تاریخ‌گذاری و کدگذاری شده است توجه کنید. غیربهداشتی بودن این محصول در مصرف‌کننده می‌تواند منجر به بروز دل‌پیچه، تهوع، تب و در نهایت اسهال خونی شود.

اين افراد نبايد آبگوشت بخورند

۱۳۹۲ جمعه ۲۰ دي 13:24 | Afsaneh Poursalehi

نظرات : 0

 مطالعات جديد نشان مي‌دهند افراد زيادي وجود دارند که غذاهاي سنتي با همه‌ي فوايدي که برايمان دارند گاهي مي‌توانند مضر باشند.    چربي موجود در‌ آبگوشت براي سالمندان مي‌تواند دردسرساز شود از اين رو بهتر است سالمندان مصرف بي رويه اين نوع غذاها را که علاوه بر بالا بردن کلسترول خون باعث افزايش فشار خون و نفخ مي‌شوند پرهيز کند. بررسي‌ها نشان مي‌دهند؛ سالمندان و گروه‌هاي سني بالاي ۶۵ سال تيم گوارشي ضعيف‌تري نسبت به قبل دارند و بهتر است از مواد غذايي سنگين مانند آبگوشت کمتر استفاده کنند. نتايج مطالعات نشان مي‌دهند، چربي موجود در مواد غذايي با افزايش سن سريعتر جذب بدن مي‌شود از اين رو سالمندان بهتر است از حداقل چربي گوشت براي تهيه‌ي مواد غذايي استفاده کنند و غلات( لوبيا، نخود و ...) ساعت‌ها قبل از تهيه آبگوشت در آب خيس کنند.

غذاهای که خون را رقیق و غلیظ می‌کنند

۱۳۹۲ جمعه ۲۰ دي 13:23 | Afsaneh Poursalehi