چاقی و سرطان

۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ دي 4:34 | kavian

نظرات : 2

  یک مطالعه جدید از محققان استرالیایی نشان می‌دهد که مبتلایان به سرطان که شاخص توده بدنی آن‌ها بالا است، می‌توانند در بقای خود وضعیت بهتری نسبت به باقی بیماران داشته باشند  در این مطالعه جدید روی گروه بزرگی از مبتلایان به "سرطان ریه سلول‌های غیرکوچک"(nsclc) تمرکز شد و این بیماران شکل جدیدی از ایمن‌درمانی را دریافت کردند. به گزارش گیزمگ، "گاناسان کیچناداس"(Ganessan Kichenadasse) محقق ارشد پروژه اظهار کرد، در مطالعات پیشین مفهومی به نام "پارادوکس چاقی" کشف شده بود که در آن چاقی با افزایش خطرات ناشی از ابتلا به سرطان‌های خاص همراه است و از طرفی دیگر ممکن است در برخی افراد به طور غیرمستقیم یک عامل محافظ باشد و احتمال بقای بیشتری را برای بیمار فراهم کند. طی سالیان اخیر مقوله "پارادوکس چاقی" موضوع بحث بسیاری از محققان بوده است و بسیاری از آنها ادعا می‌کنند که چاقی می‌تواند توسط برخی عوامل اندازه‌گیری نشده، یک عامل اصلاح ناهنجاری باشد. حال محققان دانشگاه "فلیندرز"(Flinders) استرالیا شواهد جدیدی ارائه داده‌اند که نشان دهنده ارتباط میان چاقی و افزایش کارایی سیستم ایمنی است. این تحقیق یکی بزرگترین گروه‌های مطالعه شده تا به امروز را داشته و در آن نزدیک به هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به سرطان ریه nsclc درمان مهارکننده‌ی جدیدی به نام "atezolizumab" را دریافت کردند. در این مطالعه نشان داده شد که میان "شاخص توده بدنی"(BMI) زیاد، چاقی و بهبود پاسخگویی بیمار در ایمنی‌درمانی، یک رابطه قوی وجود دارد. ایمنی درمانی یک روش درمانی برای برخی بیماری‌ها از جمله سرطان است که با تحریک یا سرکوب پاسخ سیستم ایمنی عمل می‌کند. "گاناسان کیچناداس" گفته که ما معتقدیم تحقیقات بیشتری راجع به ارتباط چاقی با سرطان وجود دارد زیرا "شاخص توده بدنی" بالا یک نقش بالقوه محافظتی در سایر درمان‌های سرطانی هم دارد. وی ادامه داد، این نتایج به هیچ وجه نشان نمی‌دهد که مبتلایان به سرطان پیش از دریافت درمان‌های ایمنی‌درمانی، وزن خود را افزایش دهند و چاقی هنوز هم یک عامل خطرناک در ایجاد تعداد زیادی از سرطان‌ها محسوب می‌شود. نتایج این پژوهش در مجله "JAMA Oncology" انتشار یافت  

کشف مولکول های پیشگیری از گسترش سرطان در بدن

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت 11:55 | kavian

نظرات : 0

ه گزارش پایگاه اینترنتی زی نیوز هند، محققان دانشگاه ایست آنجلیا در انگلیس می گویند: این مولکول های جدید مشتقات مصنوعی یک محصول طبیعی موسوم به " UDP-Galactose " هستند و فعالیت گروهی از آنزیم ها به نام "گلیکوزیل ترانسفرازها" را متوقف می کنند. سلولهای زیستی از آنزیم گلیکوزیل ترانسفرازها برای تبدیل قند ساده به زنجیره های بلند و ساختارهای شاخه ای قندی استفاده می کنند. این یافته ها می تواند به پیشرفت های درمانی چشمگیری در درمان سرطان، التهابات و عفونت ها منجر شود. بسیاری از سلول های زیستی از جمله سلول های سرطانی و باکتریایی، پوشش قندی دارند که شیوه ارتباط سلول ها را با محیط اطراف و دیگر سلول ها تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال زمانی که سرطان به سراسر بدن گسترش می یابد و یا باکتری به بدن میزبان انسانی خود نفوذ می کند، بسیاری از تماسهای این سلول های مهاجم با سایر سلول ها از طریق همین پوشش قندی صورت می گیرد. سلول ها بمنظور تشکیل ساختارهای قندی پیچیده موجود در سطح خود، به آنزیم گلیکوزیل ترانسفراز وابسته اند تا ساختار های قندی تکی و واحد را به یکدیگر متصل می کند. محققان دریافته اند که مشتقات مصنوعی UDP-Galactose مانع از کارایی و فعالیت این آنزیم ها می شود. از این رو این مولکول ها مصنوعی می توانند بطور بالقوه در فرایند های مضر زیستی مانند متاستاز سرطان و عفونت های باکتریایی اختلال ایجاد کنند. کشف هیجان انگیز آنزیم بازدارنده با سازوکار عمل کاملا جدید، قابلیت درمانی قابل توجهی در سرطان ها، التهابات و عفونت ها دارد . نتایج این تحقیقات می تواند در چگونگی طراحی و بهبود این بازدارنده ها در آینده موثر واقع شود. محققان امیدوارند با استفاده از یکی از این آنزیم ها و مهارکننده های جدید، بتوانند به داروهای ضد سرطان و ضد عفونی جدید دست یابند. نتایج این تحقیقات در نشریه زیست شناسی شیمیایی نیچر منتشر شده است.

آنزیمی که اندامهای قطع شده را دوباره می سازد

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت 11:51 | kavian

نظرات : 0

گروهی از دانشمندان آلمانی با هدف یافتن راهی برای رشد دوباره اندامهای قطع شده بدن انسان، آنزیمی را در سمندرها کشف کردند که نقش مهمی در رشد دوباره اندامهای این خزنده ایفا می کند. به گزارش خبرگزاری مهر، محققان مدرسه پزشکی هانوفر آلمان در آزمایشی اندامهای گونه ای سمندر را در شرایط بیهوشی قطع کردند و فرایندی را که در طول آن سمندر اندام خود را از نو می سازد شناسایی کردند. این دانشمندان در فرایند رشد دوباره اندامهای سمندر مشاهده کردند که پس از بریده شدن اندامها، یک لایه از سلولهای پوست بر روی یک نقطه از محل بریدگی قرار می گیرد. سپس در بافت همبند (محل التیام زخم) یک بافت جدید شروع به رشد کردن می کند و به ترتیب رگهای خونی، ماهیچه ها، رباطها، استخوانها و اعصاب ساخته می شوند. این محققان کشف کردند که یک آنزیم ویژه به نام "آمبلوکس" در رشد دوباره اندامهای بدن این جانور خزنده نقش مهمی ایفا می کند.

کشف آنزیم مسئول سرطان های پستان

۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت 11:48 | kavian

نظرات : 0

محققان دانشگاه مینه سوتا، یک آنزیم انسانی مسئول ایجاد جهش های DNA اکثر سرطان های پستان را کشف کردند. کشف این آنزیم که APOBEC3B نام دارد، ممکن است روش های تشخیص و درمان سرطان پستان را تغییر دهد.     به گزارش بنیان به نقل ازmedical xpress،  یافته های این محققان به رهبری دکتر Reuben Harris، دانشیار زیست شناسی مولکولی و بیوفیزیک و همچنین محقق مرکز تحقیقات سرطان وابسته به دانشگاه مینه سوتا، درآخرین نسخه ازمجله Nature منتشر شده است.  دکتر Harris گفت:" ما قویا براین باوریم، این کشف روش تشخیص جهش ها درسرطان را تغییرمی دهد و امیدواریم  برای محققان سرطان امکان  توسعه روش های جدید درمانی را فراهم کند تا بتوانند ازاین جهش ها قبل از خطرناک شدن آنها جلوگیری کنند. تلاش Harris برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جهش های موجود در سرطان ابتدا با تحقیق HIV آغاز شد. مطالعه قبلی انجام شده توسط Harris وهمکارانش نشان داد که APOBEC3B و آنزیم های مربوط به آن به طور معمول دربرابر ویروس های عفونی مانند HIV-1 محافظت ایجاد می کنند. در طی این مطالعه، تیم Harris با توسعه آزمایشات خاص به تعیین کمیت بیان هر یک از هفت ژن APOBEC3، از جمله APOBEC3B پرداختند.آنها با انجام این تست درجهش های سرطان پستان، نشان دادند که APOBEC3B درسلول های سرطانی پستان و تومورها بیش از حد بیان می شود. Harris گفت:" جهش های DNA برای توسعه سرطان کاملا ضروری هستند، آزمایشات ما نشان داد که آنزیم APOBEC3B باعث جهش در ژنوم سلول های سرطانی پستان می شود. با این حال، Harris خاطرنشان کرد که APOBEC3B به نظر می رسد از نظربیولوژیکی مانند "شمشیر دو لبه است." از یک طرف از برخی سلول ها در برابر ویروس های مانند  HIV-1 محافظت می کند و در برخی دیگر سبب جهش منجربه سرطان می شود. Harris بر نیاز به تحقیقات بیشترتاکید کرد. اگر مطالعات بیشتر تایید کند که سطح بالای APOBEC3B نشان دهنده حضور زود هنگام سرطان پستان است، یک آزمایش خون ساده می تواند روشی برای تشخیص زود هنگام سرطان باشد. یکی دیگر از اهداف Harris ، یافتن راهی برای جلوگیری از ایجاد جهش توسط APOBEC3B است همانند کرم های ضد آفتاب که مانع از ایجاد جهش منجر به ملانوم توسط نورخورشید می شود. او گفت: "گام های بعدی ما یافتن ارتباط بین سطوح بالای APOBEC3B، سن و دیگر عوامل خطر ژنتیکی نشانگر سرطان پستان است ، در نهایت، ما امیدواریم که این کشف منجر به نتایج بهتر درمانی برای بیماران شود.

نوروز خجسته باد

۱۳۹۱ سه شنبه ۲۹ اسفند 15:25 | kavian

نظرات : 1

سال و مال و فال و حال و اصل و نسل و بخت و تخت بادت اندر شهرياري برقرار و بر دوام سال خرم، فال نيكو، مال وافر، حال خوش، اصل ثابت، نسل باقي، تخت عالي، بخت رام با آرزوی سالی پر از موفقیت برای همه شما دوستان عزیز سلامت و پیروز باشید