,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  هموفیلی
  تاریخ : ۱۳۹۰ سه شنبه ۲۹ آذر  [22:49]  

 

 
هموفیلی
 
هموفيلي نوعي بيماري ارثي اختلال در سيستم انعقاد خوني است . در حالت طبيعي بدن به کمک مواد مختلفي از جمله « فاکتورهاي انعقادي » در مواقع خونريزي با منعقد کردن خون مانع ادامه خونريزي مي شود .
همچنين اين فاکتورها باعث جلوگيري از خونريزي در مفاصل و عضلات در طي فعاليتهاي روزمره مي شوند . در بيماريهاي هموفيلي به علت کمبود نوعي از اين فاکتورهاي انعقادي ، خونريزي ديرتر بند آمده و بيشتر از حد طبيعي به طول مي انجامد .
به طور کلي دو نوع هموفيلي وجود دارد که نوع اول يا هموفيلي A ، کمبود فاکتور ۸ و نوع دوم آن هموفيلي B ، کمبود فاکتور ۹ انعقادي مي باشد .

به طور کلي هموفيلي تقريبآً هميشه در مردان ديده مي شود . در يک سوم افراد هموفيلي سابقه خانوادگي هموفيلي وجود ندارد . از هر ۵۰۰۰ نوزاد پسر که متولد مي شوند يک نفر به هموفيلي مبتلاست .
علائم هموفیلی :
به طور کلي علائم هموفيلي بيشتر پس از راه افتادن در کودکان بروز مي کند . در اين موارد به دنبال زمين خوردن کودک ، خونمردگي در پوست يا خونريزي از لب يا زبان ايجاد مي شود . از سن ۳-۲ سالگي ممکن است خونريزيهاي عضلاني و يا مفصلي و به دنبال آن بي حرکتي اندام کودک بروز کند . تزريق هاي داخل عضلاني نيز در اين سن مي تواند باعث خونريزي شود .

ژن سازنده فاکتورهاي ۸ و ۹ بر روي کروموزوم X يعني همان کروموزوم تعيين جنسيت وجود دارد . در خانم ها به علت اينکه ژن دوم X معمولاً سالم است ، لذا دخترها اکثراً در صورت انتقال ژن معيوب ناقل ژن هموفيلي خواهند شد . اما در پسرها به علت اينکه تنها يک کروموزم X وجود دارد در صورت انتقال ژن معيوب حتماً پسر مبتلا خواهد شد .

در آزمايشگاههاي تخصصي در صورت اندازه گيري سطح فاکتور انعقادي و کمبود آن و نيز بررسي سوابق شخصي و خانوادگي فرد تا حدود ۸۵٪ افراد ناقل را مي توان يافت . امروزه با روش هاي بررسي مستقيم کرموزومومي افراد ناقل بيشتري را مي توان يافت . نرمال بودن سطح فاکتور انعقادي لزوماً ناقل بودن را رد نمي کند .
بر اساس ميزان فاکتور انعقادي و کمبود آن هموفيلي را به ۳ نوع شديد ، متوسط و خفيف تقسيم مي کنند .
هموفيلي شديد :
·         ميزان فاکتور انعقادي کمتر از ۱٪
·         با هر ضربه مختصر و ضعيف خونريزي رخ مي دهد .
·         گاهي خونريزي خودبخود نيز ايجاد مي شود .
هموفیلی متوسط :
·         ميزان فاکتور انعقادي بين ۱ تا ۵٪
·         به دنبال آسيبهاي جزئي و نيز اعمال جراحي خونريزي شديد ايجاد مي شود .
هموفیلی خفيف :
·         ميزان فاکتور انعقادي بيشتر از ۵٪
·         معمولاً فقط به دنبال آسيب هاي جدي ، خونريزي شديد ايجاد مي شود .

از محل هاي خونريزي مي توان از مفاصل ، عضلات ، مغز ، گردن و حلق و نيز لثه ها و بيني نام برد . خونمردگي در پوست اين بيماران با شيوع نسبتاً بالائي ديده مي شود .

·         براي کودک اسباب بازي هاي نرم و بدون لبه هاي تيز بخريد .
·         به خود کودک و اطرافيان او در مورد بيماري او توضيح دهيد .
·         واکسيناسيون را طبق برنامه انجام دهيد ولي واکسن هاي عضلاني بايد زيرپوست تزريق شود .
·         واکسن هپاتيت را حتماً تزريق کنيد زيرا خطرات احتمالي ناشي از تزريق خون آلوده کاهش مي يابد .
·         از لحاظ بدني فعال باشيد . فعاليت هائي همچون شنا و پياده روي بسيار مفيد است .
·         انجام ورزش هائي همچون بوکس و راگبي و ورزش هاي رزمي ممنوع است .
·         به علت ايجاد اختلال در انعقاد خون پس از مصرف آسپيرين افراد هموفيلي نبايد مسکن هايي همچون آسپيرين را مصرف کنند . مصرف استامينوفن در مواقع درد مؤثر خواهد بود .
در مواقع زير بايد به بيمارستان مراجعه کنيد :
·         هنگام بروز درد در مفاصل و عضلات تا بروز تورم صبر نکنيد .
·         به هنگام بند نيامدن خونريزي زخم
·         ديدن خون در ادرار يا مدفوع
·         پس از ضربه شديد به سر و يا زماني که سردرد با تهوع و استفراغ همراه است .
·         خونريزي يا تورم درگردن
·         درد شکم بدون علت واضح

در حال حاضر درمان مشخصي به جز تزريق فاکتور دچار کمبود جهت بيماران هموفيلي وجود ندارد .
گاهاً از برخي داروهاي ديگر همچون دسموپرسين ( جهت آزاد شدن ذخائر فاکتور ۸ در هموفيلي A ) و يا عوامل ضد فيبرينوليز ( ضد تخريب لخته خون ) نيز استفاده مي شود .

 
1 نظرات  قارچ مرگبار برای پشه مالاريا
  تاریخ : ۱۳۹۰ پنج شنبه ۱۷ آذر  [0:19]  

قارچ مرگبار برای پشه به مبارزه با مالاريا کمک خواهد کرد

محققان می گويند که از يک نوع قارچ که برای انسان يا محيط زيست خطری ندارد می توان برای نابود کردن پشه استفاده کرد. اين يافته ممکن است راه را برای توسعه شيوه های نويدبخش تازه ای برای مبارزه با مالاريا بگشايد.

 

تيمی از دانشمندان بريتانيايی دريافته است که تماس با سطحی که آغشته به اين قارچ است، می تواند برای پشه مرگبار باشد. اين مطالعه که در نشريه “ساينس” چاپ شده است نشان می دهد که 90 درصد پشه هايی که در تماس با اين قارچ قرار گرفتند ظرف مدت 14 روز از بين رفتند. مالاريا سالانه جان دست کم يک ميليون نفر به خصوص کودکان و زنان باردار در آفريقا را می گيرد. معالجه مالاريا بسيار دشوار است زيرا انگل آن به سرعت در مقابل داروهايی که برای درمان آن به کار می رود مقاوم می شود و پشه که ناقل آن است نيز در مقابل آفت کش ها مقاومت حاصل می کند.

پژوهشگران دانشگاه ادينبورو و “امپريال کالج” در لندن راه های نابودی پشه را بررسی کردند. پشه پس از مکيدن خون انسان، برای چند ساعت روی يک سقف يا يک ديوار می نشيند تا استراحت کند. محققان در پی کشف چيزی بودند که اين حشرات را در مدت استراحت آلوده کند.

عدم مقاومت

آنها نوعی قارچ از گونه “بيووريا باسيانا” را از طريق ماليدن هاگ های (اسپور) غيرفعال به طور مستقيم و همچنين با پاشيدن آن به صورت افشانه (اسپری) روی تور پشه بند، امتحان کردند. پس از تماس پشه با هاگ ها، قارچ شروع به تکثير کرده و وارد بدن پشه می شود و سپس به رشد خود ادامه می دهد تا او را بکشد. نه تنها بيش از 90 درصد پشه ها ظرف 14 روز پس از تماس با قارچ نابود شدند، بلکه اين وضع چنان برای آنها کوبنده بود که حتی پيش از تلف شدن به سختی قادر به پرواز و انتشار بيماری بودند.

در تست های آزمايشگاهی، آلودگی پشه به قارچ به ميزان 98 درصد از انتقال مالاريا کاست. مساله مهم آلوده کردن حشره به اين قارچ در اسرع وقت پس از تغذيه آن از خون آلوده است. در حدود دو هفته طول می کشد تا انگلی که وارد بدن پشه شده آنقدر رشد کند که بتواند فرد ديگری را که پشه نيش می زند آلوده کند. اگر حشره در اين فاصله کشته شد، در آن صورت فرصت انتقال انگل مالاريا را نخواهد داشت. دانشمندان گفتند که هيچ شاهدی وجود ندارد که نشان دهد پشه در مقابل قارچ مقاومت حاصل می کند.

براساس اين تحقيقات و مطالعه ديگری که همزمان در مجله “ساينس” منتشر شده است کشورهای غربی از قبل برای استفاده از قارچ برای مبارزه با شته، موريانه و ساير آفت ها، پروانه صادر کرده اند. دکتر مت توماس از “امپريال کالج” لندن که اين تحقيقات را هدايت کرده است گفت که اگر او بتواند منابع مالی لازم برای تحقيقات بيشتر را به دست آورد، قادر خواهد بود يک “محصول قابل عرضه” را ظرف سه تا پنج سال تهيه کند
1 نظرات  تشخيص سريع عفونت‌هاي باكتريايي از طريق بو
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۲ آذر  [1:34]  

 

تشخيص سريع عفونت‌هاي باكتريايي از طريق بو

 

عفونت‌هاي باكتريايي واقعا بدبو بوده و دانشمندان از همين ويژگي براي تشخيص سريع استفاده كرده‌اند

محققان دانشگاه ايلينويز آمريكا به معرفي يك شيوه سريع و ساده براي تشخيص باكتري‌هاي عفوني از طريق بوي آنها پرداخته‌اند كه در آن از يك مجموعه رنگدانه‌هاي چاپ‌شده به عنوان حسگر شيميايي استفاده مي‌شود
بيمارستان‌ها براي بيش از يك قرن گذشته از كشت خون به عنوان شيوه‌اي استاندارد براي تشخيص عفونت‌هاي باكتريايي درون خون استفاده مي‌كردند. اگرچه پيشرفت‌هايي در خودكار كردن اين پروسه به وجود آمده، اما هنوز كل اين شيوه تا حد زيادي ثابت باقي مانده است.
نمونه‌هاي خون بيماران در شيشه‌هاي ويال براي 24 تا 48 ساعت نگهداري مي‌شوند تا حسگر دي‌اكسيد كربن داخل اين شيشه‌ها حضور باكتري را در آنها نشان دهد؛ اما حتي پس از مثبت شدن پاسخ، پزشكان بايد گونه باكتري موجود در ويال را تشخيص دهد، فرآيندي كه يك روز ديگر طول مي‌كشد.
با اينكه اخيرا توجه زيادي به استفاده از روش‌هايي مانند طيف‌سنجي پيشرفته يا شيوه‌هاي ژنتيكي براي تشخيص پزشكي مي‌شود، اين محققان بر ويژگي ديگري تمركز كردند: بو!
بسياري از ميكرويبولوژيست‌هاي باتجربه مي‌توانند باكتري‌ها را بر اساس بوي آنها شناسايي كنند.
باكتري‌ها به عنوان يك محصول فرعي سوخت‌وسازشان، از خود يك مخلوط پيچيده شيميايي ساطع مي‌كنند. هر گونه باكتريايي از خود تركيب گازي منحصر به فردي توليد مي‌كند و حتي نژادهاي متفاوت برخي گونه‌هاي مشابه، اثر بويايي خود را دارند.
اين محققان پيش از اين نيز يك بيني مصنوعي ساخته بودند كه مي‌تواند بوي گازهاي سمي و مواد منفجره را در هوا شناسايي كند.
اين نمونه بر روي 10 گونه مختلف باكتري عفوني آزمايش شد. رنگ اين حسگر در زمان مواجهه با گونه‌هاي مختلف باكتري تغيير رنگ دادند.
به گفته محققان با استفاده از اين حسگر مي‌توان حتي ميزان مقاومت اين باكتري‌ها را در برابر آنتي‌بيوتيك‌ها فهميد.
در تنها چند ساعت، اين حسگر نه تنها حضور باكتري را تاييد كرده بلكه گونه و نژاد آن را نيز شناسايي مي‌كند.نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
gholamali nazary
ghnazary
آرشيو نوشته ها
1391/3   1390/6   1390/11  
1391/2   1390/5   1390/10  
1390/9   1390/4   1389/7  
1390/8   1390/3   1389/10  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

بژوهشگران, پورفوبیلی, پژوهشگران و محققان, کاندیدیائی, بیلی روبین غیر مستقیم, تلقیح به حیوانات حساس آزمایشگاهی, مقطع کارشناسی به پزشکی عمومی, واکسن, باکتریی ها سوارمینگ دارند, گرانولهای, چای, کرایزوپس, فسفوتگستیک, عمود نگه داشتن سمپلر, شته‌ها, لومبار, هضم, GPT, میکروسکوپ, Перська, ماركرها, نفروتیک, کارسینوژن, ضدویروسی, آرتريولار, پاراستامول, متهموگلوبین, هليكو, سودوكو, همولیتیک, ویروسهایی, انعقاد خون, نمک, گرانولهای, كوت, تشخیص اتوآنتی بادی های ضد Vimentin سیترولین, آلرژی نسبت به شیر, ویروس, اچ‌آی‌وی, گلیکوژنی, ویروس, دانشگاه آکسفورد, نوکلئیک, GolfPèrsic, لیکوپن‌های, آلدئیدی, نماتود, هیدروکسی, كازئین, فنوتیپ های باکتریایی, گردن, viruses, ﻣﺎﺗﺮﯾﮑﺲ, فتوتاکسیس, هیدروفیل, پتری, هایپرکرومیا, روش كيت ويتامين دي, نیمه‌پایا, کراسینگ, يرسينيا, هیدروفوب‌تر, VP1, ونترمدیال, آزمایشگاه هماتولوژی, گرانولوسیتها, نفلومتری, سیتوپاتولوژی, سردرد های میگرنی, dehydrogenase,