,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
2 نظرات  دلیل رانندگی عجیب خانم‌ها کشف شد!
  تاریخ : ۱۳۹۰ شنبه ۲۹ بهمن  [1:1]  

 

دلیل رانندگی عجیب خانم‌ها کشف شد!

 

چرا رانندگی خانم ها به نظر اکثر مردان عجیب یا دستکم غیر متعارف به نظر می رسد؟ این سئوالی است که نشریه پرفروش "ریدرز دایجست" (پرفروش ترین نشریه خانوادگی دنیا) از خوانندگان خود پرسیده و از ملیت های مختلف نیز به آن پاسخ داده اند. برخی نیز از اساس مخالف این گونه نحوه پرسیدن شده اند زیرا معتقدند "اعتقاد به غیرمتعارف رانندگی کردن زنان" در آن نهفته شده است.

اما فارغ از جنسیت مان و بدون این که بخواهیم وارد کلیشه های جنسیتی بشویم و همه زنان را یک کاسه کنیم و بگویم رانندگی شان از اساس عجیب است و بگوییم مردان رانندگان مسلط تری هستند (هر دو ایده را هنوز هیچ آمار معتبری تایید یا رد نکرده است) باید به برخی از پاسخ های جالب که از سوی روانشناسان و جامعه شناسان و حتی متخصصان اندام های حرکتی انسان به مجله خانوادگی مزبور داده اند اشاره کرد.

اول از همه باید دقت کرد که بر اساس آمار منتشر شده هر ساله بیشتر کشورهای جهان در باره حوادث رانندگی، اکثر تصادف های منجر به خسارت های جانی و مالی از سوی مردان انجام می شود،اما با این وجود بیشتر روانشناسان و متخخصان و دانشمندان علوم مختلف اعتقاد دارند که شیوه رانندگی زنان متفاوت و کمی خارج از عرف های شناخته شده برای رانندگی پایه دو است و علت اساسی آن می تواند این باشد که اساسا ماشین های سواری بر اساس اندام های مردان و قدرت عضلات و فاصله چشمان آنها با یکدیگر ساخته شده است تا برای رانندگی زنان.

در واقع می دانید که علمی وجود دارد به نام ارگونومی. هدف اصلی ارگونومی طراحی است آنهم بصورتی که کار و ابزار با انسان حداکثر تطابق را داشته باشد و در صورت عدم امکان آن، انسان با کار و ابزار تطبیق پیدا کند.

نتایج بکارگیری اصول ارگونومی در محیط های کاری: پیشگیری از اختلالات اسکلتی-عضلانی در بین شاغلین (مانند کمردرد، سندرم تونل کارپال یا درد شدید در مچ دست و ناحیه گردن، درد ناحیه زانو یا آرنج و ...) کمک به پیشگیری از حوادث شغلی افزایش میزان رضایت مندی کارکنان افزایش رفاه و آسایش کارکنان کمک به افزایش بهره وری در کار کمک به افزایش تولید است.

برخی از متخصصان علم ارگونومی معتقدند خودروهای سواری بر اساس فیزیک بدنی مردان ساخته شده است و طبیعی است که ابزاری که برای جنس دیگری طراحی شده بود، برای جنس دیگر مشکل آفرینی کند.

مشخص نیست دقیقا چقدر این نظر درست است اما در هر صورت قابل توجه به نظر می رسد.


 
2 نظرات  خلق مولکول جدید توسط دانش آموز 10ساله
  تاریخ : ۱۳۹۰ شنبه ۱۵ بهمن  [22:18]  

 

خلق مولکول جدید توسط دانش آموز 10ساله

"کلارا لاِزن" دانش آموزی 10 ساله در شهر کانزاس آمریکا به صورت اتفاقی توانست در کلاس علوم مدرسه اش نوعی مولکول کاملا جدید خلق کند.

"کلارا لاِزن" دانش آموز 10 ساله کانزاسی در سر کلاس علوم خود توانست "تترانیتراتاکسی کربن" را کشف کند، مولکولی که از اکسیژن، نیتروژن و کربن ساخته شده است.

این مولکول از ویژگی های جالب توجهی برخوردار است، از جمله می توان از آن در مواد منفجره و یا مخازن انرژی استفاده کرد. اکنون نام لاِزن به عنوان یکی از نویسندگان مقاله ای که درباره این مولکول منتشر شده، ذکر شده است.

"کنت بوئر" معلم علوم کلارا در کلاس درس علوم گلوله ها و میله های مدل سازی مولکول را که برای مدلسازی مولکولهای ساده به کار گرفته می شوند، در اختیار دانش آموزانش قرار داد و کلارا بلافاصله اتمهای اکسیژن، نیتروژن و کربن را به شکلی پیچیده و گیج کننده در کنار یکدیگر قرار داده و از معلم خود پرسید که آیا یک مولکول واقعی ساخته است؟

بوئر که از دیدن چنین ساختار پیچیده ای شگفت زده شده بود از این مدل مولکولی عکسبرداری کرد و آن را برای یکی از دوستان شیمیدان خود در دانشگاه هامبولد ارسال کرد و وی نیز این مولکول را به عنوان مولکولی کاملا جدید و قابل قبول اعلام کرد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، این مولکول جدید در طبیعت وجود ندارد از این رو باید آن را در آزمایشگاه به وجود آورد که نیازمند زمان و تلاش فراوان است، از این رو دوست شیمیدان بوئر، "رابرت زولنر" مقاله ای درباره این مولکول نوشت و نام دانش آموز 10 ساله را نیز به عنوان یکی از نویسندگان همکار در آن به ثبت رساند.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
gholamali nazary
ghnazary
آرشيو نوشته ها
1391/3   1390/6   1390/11  
1391/2   1390/5   1390/10  
1390/9   1390/4   1389/7  
1390/8   1390/3   1389/10  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

میکروارگانیسمها, UFSBD, ویروس, مجله PLOS ONE , رژیم غذایی پرچرب, نفرولوژيك, MI, نفلومتری, Hepatica, مگنتوزوم, سندرم دویک, آرتریت, مغز استخوان, پلاتی, ارگانیسمها, INR, استراز, Creatinine, c53c, هیپوفیز, فیسچول, اسکریپس, نوتروفیل, بلاستوما, آپنه‌ی, گزارش مرفولوژی RBC, نوکلئیک, ویسکوزیته, کوشینگ, attenuated, عواقب بالینی پری سانتریک و پاراسانتریک, سامان سعادت, Lymphocyte, کونژوگه, دكتر علي اصغر انصافي, سرولوژیک, سرولوپلاسمین, Urine, متابولیت, LDL, بيليروبين, روشهای انتقال و انتشار ویروسها , WBC, CNS, پاراپروتئین, گلوتامیک پیروویک ترنس آمیناز(SGPT), ميكروسيت, گوارشی, فوشين, میانگین, کلاژنها, ترمیم, واکسینیا, کلیندامایسین, ورود, کستهای, نیکوتین, دوازدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی, دانلود کتاب میکروبیولوژی جاوتز, ویسکوزیته, ویتامین, توکسیک, تروپوکلاژن, پروستات, کتواسیدوز, مسجد شیخ زائد در ابوظبی, هیئت مدیره کانون دانش‌آموختگان, آمیلازی, منوساکاریدهاست, دترژانت,