,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  خون بند ناف تا ۲۰ سال قابل نگهداری است
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۳۱ مرداد  [15:48]  

مدیرعامل سازمان انتقال خون:خون بند ناف تا ۲۰ سال قابل نگهداری است .

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد که خون بند ناف ، منبع غنی سلول های بنیادی است و این خون حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ سال قابل نگهداری است .   

” حسن ابوالقاسمی ” روز دوشنبه در حاشیه مراسم گشایش بانک ملی خون بند ناف و مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بانک ملی خون بند ناف در سازمان انتقال خون راه اندازی شده است و از این پس خون بند ناف از بیمارستان ها دریافت، در این مرکز ذخیره سازی و در صورت نیاز، به مراکز پیوند عرضه می شود.
مدیر عامل سازمان انتقال خون یاداور شد که خون بند ناف منبع غنی از سلول های بنیادی است از این رو برای تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی و درمان بیماری های ژنتیکی ،خونی و عصبی استفاده می شود.
وی با اشاره به فعالیت مراکز سلول درمانی در کشور همچون رویان، افزود : این مراکز خصوصی هستند و ذخیره سازی خون بند ناف در آنها با تقبل هزینه امکان پذیر است اما بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون، ملی و عمومی است و ذخیره سازی در آن به صورت رایگان انجام می شود .
ابوالقاسمی خاطرنشان کرد که خون بند ناف را می توان حداقل ۱۰ سال و حداکثر ۲۰ سال در تانک های ازت نگه داری کرد.

به گفته وی تاکنون سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای دو طرح “بانک ملی خون بند ناف “و “مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی “‌هزینه شده که بودجه آن از اعتبار ویژه مجلس شورای اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.
0 نظرات  ثبت نام از اهدا کنندگان سلول های بنیادی
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۳۱ مرداد  [15:46]  

داوطلبان اهدا کننده سلول های بنیادین می توانند با مراجعه به مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران (مرکزسپاس) در این مرکز ثبت نام کنند.

مرکز پذیره نویسی سلول های بنیادی از ۲۴ خردادماه امسال همزمان با روز جهانی اهدا کنندگان در سازمان انتقال خون ایران فعالیت خود زا آغاز کرد .

براین اساس از این تاریخ تا دوم تیرماه امسال ۴۰ نفر از مردم خیر کشورمان با حضور در مرکز سپاس آمادگی خود را برای اهدای سلول های بنیادی اعلام کرده و به عضویت این مرکز در آمده اند.

ثبت نام برای اهدای سلول های بنیادی خون در این مرکز همچنان ادامه دارد.

سپاس تنها مرکزی است که در ایران برای اهدای سلول های بنیادی از طریق خون محیطی از داوطلبان ثبت نام می کند.

داوطلبان و علاقه مندان به اهدای سلول های بنیادی می توانند به سایت سازمان انتقال خون ایران به نشانی www.ibto.ir مراجعه و از لینک www.iscdr.ibto.ir فرم ثبت نام را تکمیل کنند.

این افراد می توانند پس از تکمیل فرم ، آن را به نشانی سازمان انتقال خون ایران (تهران ـ بزرگراه شهید همت ـ جنب برج میلاد ـ سازمان انتقال خون ایران ـ مرکز سپاس و یا به صندوق پستی ۱۱۵۷/ ۱۴۶۶۵- تهران) ارسال کنند. امکان ارسال فرم ثبت نام از طریق آنلاین نیز وجود دارد.

داشتن سابقه قبلی اهدا خون از سال ۱۳۸۳ به بعد، قرار داشتن در محدوده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و برخورداری از سلامت و نداشتن بیماری های قلبی، بیماری های عفونی مثل هپاتیت ، ایدز و همچنین نداشتن اعتیاد از شرایط عضویت در مرکز سپاس است .
0 نظرات  سومین کنگره آزمایشگاه و بالین
  تاریخ : ۱۳۸۹ جمعه ۲۹ مرداد  [18:16]  


آغاز ثبت نام برای شرکت در سومین کنگره آزمایشگاه و بالین

سومین کنگره آزمایشگاه و بالین (محور اصلی: بیماریهای کودکان)، از روز چهارشنبه ۱۰/۹/۸۹ لغایت ۱۲/۹/۸۹ توسط جامعه علمی آزمایشگاهیان ایران و بیمارستان مرکز طبی کودکان، با همکاری دانشگاههای علوم پزشکی کشور برگزار خواهد شد.

محل برگزاری: تهران، تقاطع بلوار کشاورز و خیابان دکتر قریب، بیمارستان امام خمینی(ره)، تالار امام
2 نظرات  کنگره کشوری هماتولوژی
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۸ مرداد  [23:55]  

كنگره هماتولوژي و مراقبت‌هاي پرستاري– يزد – آبان 89

http://chancellor.umsha.ac.ir/upimages/92313image1191.jpg

كنگره كشوري هماتولوژي و مراقبت‌هاي پرستاري در يزد و در تاريخ 20-19 آبان‌ماه 89   برگزار مي‌شود.

 

محورهاي كنگره:

 

  • آنمي‌ها (تالاسمي مينور، ماژور، اينترمديت، فقر آهن، هموليتيك، آنمي آپلاستيك و ...)

  • بيماريهاي خونريزي دهنده ( هموفيلي A، هموفيلي B، بيماري فون ويلبراند و كمبود ساير فاكتورهاي انعقادي )
  • انكولوژي اطفال
  • طب انتقال خون
  • مراقبتهاي پرستاري
  • مباحث مرتبط ديگر

 

مهلت ارسال مقالات: 31/4/89

 

نكته: ثبت‌نام و ارائه مقاله صرفا از طريق سايت همايش خواهد بود.

 

آدرس دبيرخانه: يزد، ميدان شهيد دكتر باهنر، سازمان مركزي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد صدوقي يزد

 

آدرس ايميل:

nch@ssu.ac.ir

 

آدرس سايت:

http://nch.ssu.ac.ir

 

كد پستي: 8916978477

 

تلفكس: 7240371-0351

 

محل برگزاري: يزد – بيمارستان شهيد صدوقي – سالن دكتر جوادي

0 نظرات  یکی از عوامل ایجاد سرطان معده
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۸ مرداد  [23:22]  

غذاهای شور و پرنمک از عوامل بروز سرطان معده هستند  دانشمندان قبلا از مضرات نمک درمورد ایجاد بیماری های قلبی و سکته های مغزی و فشار خون هشدار داده بودند ولی امروزه مشخص شده سرطان معده در افرادی که زیاد نمک مصرف می کنند بیشتر است . علاوه بر آن مصرف کم سبزی و میوه خطر بروز بیماری را خصوصا در مردان افزابش می دهد  .
1 نظرات  افزایش اعتماد به نفس
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۸ مرداد  [23:22]  

پزشکان می گویند کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند میتواند با راهکارهایی با این بیماری روحی مبارزه کنند . آنها معتقدند در درجه نخست با استفاده از تنفس عمیق و دم و بازدم صحیح به طور روزانه می شود با کمبود اعتماد به نفس مقابله کرد. راه دیگر یک رژیم غذایی مناسب ورزش منظم و پرهیز از مصرف غذاهای چرب است .

داشتن اعتماد به نفس کلید سلامت روحی و روان است ؛ پس در حفظ سلامت روان بکوشید .

0 نظرات  پیاز و تمرکز
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۸ مرداد  [23:21]  

محققان اعلام کرده اند کسانی که با کارهای فکری سروکار دارند و باید تمرکز زیادی داشته باشند , با مصرف پیاز انجام امور فکری خود را میتوانند آسان کنند . همچنین پیاز فرسودگی و خستگی عصبی و جسمی را از بین می برد .
0 نظرات  كمبود ويتامين دي (‪ ،(D‬عامل مهم سرطان
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۸ مرداد  [23:20]  

مقادير پايين ويتامين دي (‪ (D‬ارتباط زيادي با سرطان به ويژه سرطان‌هاي دستگاه گوارش و مرگ ومير ناشي از آن دارد.

ويتامين دي كه منشا بسيار مهم آن نور آفتاب به شمار مي‌رود، در پيشگيري از بسياري از انواع سرطان‌ها به عنوان يك عامل ضد سرطاني نقش مهمي دارد و به‌همين جهت است كه امروزه از نورآفتاب در مهارو شكل‌گيري بسياري از سرطان‌ها درانسان به عنوان يك عامل مهم ياد مي‌شود.

عوامل تعيين‌كننده سطوح خوني ويتامين دي عبارتند از نوع رژيم غذايي و ويتامين دي موجود در قرص ها، نوع منطقه جغرافيايي، ميزان فعاليت بدني و قرارگرفتن در معرض آفتاب.

بررسي‌ها نشان‌مي‌دهد افزايش ويتامين دي در خون، به‌ميزان ‪ ۲۵‬نانومول در ليتر، سبب كاهش خطر ابتلا به سرطان به‌ميزان ‪۱۷‬درصد وكاهش مرگ ومير ناشي از سرطان به ميزان ‪ ۲۹‬درصد خواهد شد.

مصرف هم زمان اين ويتامين با كلسيم، همچنين سبب كاهش ميزان شكستگي و به ويژه در پيشگيري از سرطان‌هاي روده بزرگ ، پستان و تخمدان دارد.
1 نظرات  تاثير مثبت‎ خواب‎ پس‎ از ناهار
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۱۶ مرداد  [12:12]  


وينـ خوابپساز نـاهـار علاوهبرتاثيـر مثبتدر سـلامتـيانسـان , بـازدهكـار را افزايشميدهد.
تحقيقاتپزشكان‎‎ اتريشي‎‎ نشان مي دهد, خواب‎‎ پساز ناهار موجب تقـويـتحـافـظهو افزايشتواناييثبت‎‎ اطلاعات جديد و تمركز انسانميشود.0 نظرات  * هندوانه علاج همه دردها*
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۱۶ مرداد  [12:12]  

ایرنا:* هندوانه علاج همه دردها*
هندوانه نه‌تنها ميوه‌بسيار مناسبي براي روزهاي داغ تابستان و برطرف كردن عطش افراد است، بلكه مي‌تواند به فرونشاندن التهاب ناشي از مشكلاتي چون آسم، تصلب شرايين ، ديابت ، سرطان روده و آرتروز نيز كمك كند

هندوانه شيرين وآبداردرواقع با تعدادي از مهم‌ترين انواع آنتي اكسيدان‌ها در طبيعت بسته‌بندي شده است. هندوانه منبعي سرشار از ويتامين سي (‪ C)‬و نيز منبع غني از ويتامين آ(‪ (A‬به ويژه بتاكاروتن است.

علاوه برهمه‌اين‌ها عمده‌اهميت هندوانه به‌دليل وجود يك آنتي اكسيدان بسيار قدرتمند به‌نام ليكوپن است. اين آنتي‌اكسيدان قدرتمند درسرتاسربدن حركت‌كرده و راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كند.

راديكال‌هاي آزاد موادي دربدن هستند كه مي‌توانند آسيب زيادي به بدن وارد كنند.اين تركيبات مي‌توانند كلسترول موجود درخون رااكسيد كرده وباعث چسبيدن آن به ديواره‌هاي رگ‌هاي خوني شوند كه اين حالت منجر به بروز سكته‌هاي مغزي يا قلبي مي‌شود.
1 نظرات  دانه‎‎ كاكائو معجزه مي‎ كند :
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۱۶ مرداد  [12:7]  


لندن‎‎ ـ دانشمندان خواص دانـه كـاكـائو را معجـزه‎‎ آور دانـستـه و آن‎‎ را بـاآسپـريـن مقايسه مي كنند.
روزنامه
انگليسي‎‎ ديلي ميرور نوشت , محققان دانشگاه پزشكي هاروارد كشف كردنـد , دانه‎‎ كاكائو مواد شيميايي مـوسـوم بـه فلاوانول دارد كه باعث انبساط رگهاي خونـي و بهبود گردش خون مي شود.
آنان
معتقدند, دانه كاكائو در پيشگيـري از سكته هاي‎‎‎ مغزي وقلبي , ديابت وبيماري زوال‎‎ عقل موثر است.

2 نظرات  تفاوت درس خواندن دخترها و پسرها
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۲ مرداد  [11:37]  

 

تفاوت درس خواندن دخترها و پسرها

 

دخترها:

بعضي از اونا واقعاً مي خونند وقتي ميرن سر کتاب تا يکي دو ساعت ديگه کلشونو از کتاب بر نمي دارند . عادت دارند زير مطالب کتاب خط بکشند که بعدا بخونند

بعضي هاشون هم که مثلا درس مي خونند کتاب جلوشونه چشمشون هم روي کتابه ولي حواسشون يه جاي ديگست ...

يه عده اي هم هستندکه به بهونه اينکه مشکل دارن زنگ ميزنند خونه دوستشونو دوستشون هم از خدا خواسته حدود يک ساعت و اندي به طوري که اشک و دود تلفن در مياد !!

 

 

 

و اما پسر ها:

يا درس نمي خونند يا وقتي مي خواند بخونند بايد حسش بياد. وقتي حسش مياد که شب امتحانه... يه کم که درس خوندند يه موردي پيش مياد و بهش خيره مي شوند و به يه چيزي فکر مي کنند بعد انگار که درس خوندند بلند ميشند ميرن استراحت مي کنند بعد از يک ساعت استراحت دوباره ميرند ميشينند فکر مي کنند . وقتي فکرشون تموم شد کتاب را ورق ميزنند يه کم براندازش ميکنند وزنش مي کنند استخاره مي کنند براي خودشون تقسيمش مي کنند ميگند تا ساعت فلان اينقدر مي خونم تا ساعت فلان اينقدر بعد ميرن استراحت کنند . حين استراحت حسشون تموم ميشه حال ندارند برند بخونند ولي چون مي دونند فردا امتحان دارند پا ميشند ميرند سر کتابشون.

همينجور که مي خونند هيچي حاليشون نيست چون جاي ديگه فکر مي کنند(لازم به ذکر است که هيچ وقت در هيچ موقعيتي فکر نمي کنند فقط موقع درس خوندن فکرشون مياد) بعد از نيم ساعت دوباره ميرن استراحت، بعد سه ربع استراحت مي بينند خيلي دير شده .دوباره ميرنند درس بخونند اين بار مي خونند يه چيزايي هم ياد ميگيرند ولي چيزايي که ياد نمي گيرند را ميذارند که فردا از دوستاش بپرسند يه کم به معلمشون فحش ميدند مي گند اينارو درس نداده . خلاصه آخرش نميرسند کتاب را تموم کنند فردا ميرند ميبينند که دوستاشون يه چيزايي مي گند که تا حالا به گوششون نخورده بعد اعصابشون خرد ميشه اونايي هم که خونده بودند يادشون ميره به همين سادگي
0 نظرات  اهل دانشگاهم!!!!!!
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۲ مرداد  [11:33]  

 

طنز اهل دانشگاهم

 

اهل دانشگاهم


رشته ام علافی‌ست


جیب‌هایم خالی‌ست


پدری دارم


حسرتش یک شب خواب!


دوستانی همه از دم نابابو خدایی که مرا کرده جواباهل دانشگاهمقبله ام استاد استجانمازم نمره!خوب می‌فهمم سهم آینده من بی‌کاریستمن نمی‌دانم که چرا می‌گویندمرد تاجر خوب است و مهندس بیکارو چرا در وسط سفره ما مدرک نیستچشم ها را باید شستجور دیگر باید دیدباید از مردم دانا ترسید!باید از قیمت دانش نالید!وبه آن‌ها فهماندکه من ایجا فهم را فهمیدممن به گور پدر علم و هنر خندیدم!
0 نظرات  آیا می دانید ؟؟؟
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۲ مرداد  [11:22]  

 
آیا میدانید که در برج ایفل 2 میلیون و نیم پیچ بکار رفته است ؟
آیا میدانید که همه نوزادان میگو نر متولد میشوند و بعد از چند هفته بخشی از آنها به ماده تبدیل میشوند ؟
آیا میدانید که هشت پا با وجود داشتن بدنی بزرگ میتواند از سوراخی به قطر 5 سانتی متر عبور کند ؟
آیا میدانید که طول رگهای بدن انسان 560هزار کیلومتر است ؟
آیا میدانید که یک قطره آب دارای 100 میلیارد اتم است ؟
آیا میدانید که تعداد افرادی که سالانه از نیش زنبور میمیرند بیشتر از کسانی است که سالانه از نیش مار میمیرند ؟
آیا میدانید که فیل بالغ در روز بطور متوسط 220 کیلوگرم غذا و 20 لیتر آب مصرف میکند ؟
آیا میدانید که تنها موجودی که میتواند به پشت بخوابد ، انسان است ؟
آیا میدانید که اگر زنی به کوررنگی مبتلا باشد ، فرزندان پسر او کوررنگ میشوند ؟
آیا میدانید که کوههای آلپ هر سال حدود 1 سانتی متر بلند میشوند ؟
آیا میدانید که چشم سالم انسان میتواند 10 میلیون رنگ مختلف را ببیند و آنها را از یکدیگر تمییز دهد ؟
آیا میدانید که خورشید روزانه معادل 126 هزار میلیارد اسب بخار انرژی به زمین میفرستد ؟
آیا میدانید که حس بویایی انسان قادر به دریافت و تشخیص 10 هزار بوی متفاوت است ؟
آیا میدانید که وزن یک کوه یخی 20 میلیون تن است ؟
پس حالا بدون!!!

7 نظرات  اگه گفتی عکسه چیه؟!
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۰ مرداد  [20:20]  
0 نظرات  نوشابه زرد بهتر است یا مشکی؟
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۹ مرداد  [13:40]  

با توجه به علاقه اکثر افراد به مصرف نوشابه‌ها به عنوان اولین سؤال بهتر است کمی راجع به ترکیبات این نوشیدنی‌ها بدانید.زرد بهتر است یا مشکی؟

دکتر سیدضیاءالدین مطهری- رئیس انجمن تغذیه ایران و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران-در این باره توضیح می دهند: 
* اجازه بدهید قبل از پرداختن به پاسخ این سؤال،به ذکر نکته‌ای بپردازم؛ نه‌تنها انواع نوشابه‌ها،بلکه اغلب تنقلات دیگر نیز در سطح وسیعی تولید و به مصرف رسانده می‌شوند که ضرر و زیان آنها کمتر از نوشابه‌ها نیست.
و اما در رابطه با پاسخ سؤال شما فرمول واقعی و حقیقی تهیه و تولید درصد مواد هر نوع نوشابه‌ای جزو اسرار تولیدکنندگان بوده و غیر از مواد اصلی و شناخته‌شده‌ای که جنبه کلی دارد،مواد کاربردی دیگر اعلام نمی‌شود و حتی درصد واقعی آنها نیز به طور دقیق معلوم و مشخص نیست، ولی به طور کلی می‌توان گفت ترکیبات عمده یک لیتر نوشابه حدوداً 894 میلی‌لیتر آب، 104گرم شکر، حدود 2گرم (به فراخور نوع نوشابه) مواد رنگی، نگهدارنده، طعم‌دهنده، احتمالاً کافئین یا کولا و اسانس‌های مختلف، اسید فسفریک و دی‌اکسیدکربن است.

 در رابطه با نوشابه‌های بدون قند چطور؟ *  در مورد نوشابه‌های فاقد شکر نیز بیشتر از ماده‌ای به نام آسپارتام Aspartam که یک شیرین‌کننده مصنوعی با قدرت شیرین‌کنندگی 200برابر قند است استفاده می‌شود.در همین جا قابل ذکر است که این ماده در حرارت بیش از 100 درجه خاصیت خود را از دست می‌دهد.

* جزو ترکیبات آن دو اسید آمینه اسید آسپارتیک و فنیل آلانین هستند و از این جهت افرادی که به بیماری فنیل کتون اوریا مبتلا هستند نبایستی از موادی که حاوی آسپارتام هستند استفاده کنند، همچنین کودکان و جوانانی که بیش‌فعال هستند باید از خوردن نوشابه‌های رنگی به‌ویژه آنهایی که زردرنگ هستند خودداری کنند.
   مواد مضری که در نوشابه‌ها وجود دارند چه موادی هستند؟
*
 اصولاً باتوجه به گستردگی مصرف و میزان استفاده روزانه می‌توان گفت کلیه ترکیبات به کار برده شده از شکر تا آسپارتام وسایر مواد نام برده شده می‌توانند در طول زمان عوارضی را زمینه‌سازی و اتخاذ کنند به خصوص اگر از حد متعارف بیشتر مصرف شوند.
چه عوارضی را به این مواد می‌توان نسبت داد؟
* درصورت مصرف بیش از حد و دایمی می‌توانیم موارد زیر را در رابطه با این موضوع برشماریم:
سنگ کلیه و آلرژی‌های گوناگون پوستی مثل کهیر و راش‌های پوستی،عوارض ریوی مثل آسم و خس خس سینه،آب‌ریزش بینی که ناشی از مواد‌رنگی،نگهدارنده‌ها و طعم دهنده‌های به کار برده شده هستند.
* فشار خون،ضربان نامنظم قلب،بروز اضطراب که ناشی از کافئین موجود در گروهی از نوشابه‌ها هستند.چاقی و افزایش وزن به علت دارا بودن حداقل بیش از صدکالری قند در هر لیوان مصرفی در مورد نوشابه‌های حاوی قند(زمینه‌سازی برای بروز بیماری‌های قلبی-دیابت) و پوسیدگی دندان‌ها به علت خاصیت اسیدی نوشابه‌های گازدار و در نهایت کاهش جذب کلسیم به علت وجود اسید فسفریک و سوق یافتن به سمت پوکی استخوان و سستی دندان‌ها و اما در قبال نوشابه‌هایی که به جای قند از آسپار تام استفاده شده در صورت مصرف مداوم و بیش از اندازه عوارض گوناگونی در رابطه با خود ماده آسپارتام برشمرده می‌شود که بالغ بر دهها عارضه جانبی هستند.
در چه سنینی باید از این مواد استفاده کرد؟
- متأسفانه گستردگی مصرف نوشابه‌های گوناگون که طیف وسیعی از افراد (نوزادان تا کهنسالان) را دربرگرفته به طور کلی صحیح نیست
1 نظرات  میوه را در این ساعت بخورید تا لاغر شوید
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۶ مرداد  [19:29]  

برای از بین بردن چربی‌های اضافی و لاغر شدن، استفاده از میوه‌هایی که قند کمی داشته و فاقد چربی هستند در لاغری شما تاثیر بسزایی دارند، اما در چه ساعتی از روز ؟  

متخصصان تغذیه می‌گویند: اگر می‌خواهید دارای اندامی زیبا و متناسبی باشید باید مدتی صبحانه خود را فقط اختصاص به میوه بدهید و تا ظهر غذای دیگری نخورید.
بهترین میوه برای این رژیم، مرکبات، انواع آلو، گوجه، گلابی و میوه‌های تازه هستند. وقتی شما برای مدتی صبح‌ها فقط میوه همراه با لیموترش بخورید متوجه خواهید شد که چربی‌های اضافی ذخیره شده در شکم و قسمت‌های دیگر بدن کمتر می‌شود و با شادابی که بدست آوردید توانایی انجام ورزش را هم خواهید داشت.

وقتی شما درهنگام صبح، میوه مخصوصا میوه‌های ترش (البته ترشی‌ میوه‌ها باید درحد اعتدال باشد) می‌خورید غذایی خورده‌اید که بهترین ویتامین‌ها و املاح و فلزاتی هستند که عمل ساختن و ترمیم بافتها و سلولهای مختلف بدن دخالت دارند.

فقط قندها و چربی‌ها هستند که در بدن به صورت بافت ذخیره چربی در می‌آیند چون این میوه‌ها قند کمی دارند و فاقد چربی هستند. در طول روز برای سوخت و ساز بدن از ذخیره‌های بدن استفاده خواهد شد. تمام میوه‌های شیرین و کم چرب برای رژیم‌های لاغری توصیه شده‌اند.

میوه‌ها علاوه بر املاح معدنی که دارند و در سوخت و ساز بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند اعمال دیگری را بر روی دستگاه‌های مختلف بدن دارند و بعضا به عنوان دارویی در معالجه بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
1 نظرات  لیموترش را درست مصرف کنید
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۶ مرداد  [19:28]  

آیا می دانید شیوه صحیح مصرف لیمو ترش باید به چه نحوی باشد که برای شما مفید باشد؟

لیموترش حاوی 46 تا 53 میلی گرم ویتامین C است اما استفاده از آن در حرارت بالای غذای در حال طبخ باعث از بین رفتن خواص ویتامین C موجود در آن می‌شود.
دکتر عبدالحسینی،متخصص تغذیه گفت:این میوه ترش مزه در درمان بیماران مبتلا به فشار خون بسیار مفید است و وجود این ماده مغذی به بهبود کم خونی،آب مروارید و سرطان معده و کولون نیز کمک می‌کند.
وی تاکید کرد: به علاوه لیموترش مملو از پتاسیم است پس چنانچه مبتلا به فشارخون هستید بهتر است از این میوه در وعده‌های غذایی استفاده کنید.بعلاوه شربت کم شکر آن نیز می‌تواند یک نوشیدنی مناسب برای تکمیل غذای فرد مبتلا به فشار خون باشد.
دکتر عبدالحسینی در پایان توصیه کرد:مصرف این میوه همراه با آب نیز در کاهش ابتلا به فشارخون مفید است و باید توجه داشت زمانی که در رژیم غذایی گنجانده می‌شود در دمای بالا از آن استفاده نشود
0 نظرات  اثر شگفت انگیز این لبنیات در لاغری!!
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۶ مرداد  [19:27]  

محققان توصیه می‌کنند، برای کاهش وزن باید این لبنیات خاص را در رژیم غذایی بگنجانید.

 بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن رژیم غذایی دارند،فرآورده‌های لبنی را از فهرست مواد غذایی حذف می‌کنند. این در حالی است که محققان دریافتند ماست در واقع توانایی بدن را برای سوزاندن چربی‌های زائد تقویت کرده و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می‌کند.
افرادی که در رژیم لاغری خود ماست کم چربی را می‌گنجانند، بیشتر از افرادی که صرفا دریافت کالری خود را کم می‌کنند،کاهش وزن دارند.همچنین افرادی که ماست می‌خورند، در مقایسه با افراد دیگر 22 درصد وزن بیشتر، 61 درصد چربی بدن بیشتر و 81 درصد بیشتر چربی شکم بیشتری را در طی 12 هفته کم می‌کنند.
ماست کم چرب در سوزاندن چربی های اضافی به بدن کمک کند و حفظ عضلات در وضعیت مناسب را تسهیل می‌کند.
در این تحقیق افراد چاق سالم شرکت داشتند که به دو گروه تقسیم شدند. هر دو گروه از رژیم غذایی کم کالری استفاده کردند که 500 کالری کمتر از میزان معمول دریافت کالری بود. یک گروه تقریبا 1100 میلی گرم کلسیم در روز شامل 3 وعده ماست کم چرب مصرف می‌کرد و گروه دیگر در حدود 500 میلی گرم کلسیم مصرف می‌کرد.پس از گذشت 12 هفته، میزان متوسط کاهش وزن در گروهی که ماست کم چرب استفاده می‌کرد 6 کیلوگرم بود. همچنین افراد این گروه در حفظ حجم عضلات در وضعیت مناسب دو برابر بیش از گروه دیگر موفق بودند.
به نظر می آید کسب کلسیم کافی در رژیم غذایی باعث می شود بدن چربی بیشتری را بسوزاند و مقدار چربی جدیدی را که بدن می سازد،کاهش دهد.به این ترتیب از دست دادن چربی را با حفظ عضلات کم چرب آسان تر می سازد و این یک نکته مهم در حین رژیم گرفتن است؛ چرا که شما قصد دارید چربی را از دست بدهید نه ماهیچه را.بنابراین رژیم غنی از غذاهای لبنی کم چرب مانند ماست کم چرب می تواند با سوزاندن چربی اضافی بدن باعث کاهش وزن شما شود.
1 نظرات  کشف علت چاقی در اثر سریع غذا خوردن
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۴ مرداد  [11:45]  

دانشمندان یونانی در بررسیهای خود کشف کردند علت اینکه غذا خوردن سریع موجب چاقی می شود این است که هورمونها زمان کافی را برای متوقف کردن اشتها ندارند.

محققان بیمارستان عمومی لایکو در آتن نشان دادند زمانی که فرد غذا را با سرعت می خورد هورمونهایی که باید اشتها را پس از خوردن هر وعده غذا خاموش کنند به میزان کافی تولید نمی شوند.

در حقیقت زمانی که معده پر شد دو پپتید به نامهای " PYY" و "پپتید شبه گلوکاگون" (GLP-1) تولید می شوند. این دو هورمون به مغز اعلام حضور می کنند و نشان می دهند که باید خوردن را متوقف کنند.

این دانشمندان با هدف درک اینکه سرعت خوردن غذا چه اثری بر روی آزاد شدن و فعالیت این هورمونهای سیری می گذارد از گروهی از داوطلبان خواستند که یک بستنی 300 میلی لیتری را با سرعتهای مختلف بخورند و قبل و بعد از خوردن بستنی با انجام یک آزمایش خون، سطوح گلوکز، انسولین، چربیهای در پلاسما و هورمونهای گوارشی را اندازه گیری کردند.

براساس گزارش سافت پدیا، نتایج این تحقیقات نشان داد زمانی که غذا به سرعت خورده می شود سطوح هورمونهای گوارشی پایین می مانند و بنابراین علائم احساس سیری به مغز ارسال نمی شوند. به همین دلیل فرد همچنان به خوردن ادامه می دهد و تنها زمانی که به میزان بسیار زیادی غذا خورد احساس سیری می کند. به این ترتیب سریع خوردن غذا موجب چاقی می شود.
0 نظرات  مصرف قهوه باعث دفع کلسیم از بدن و پوکی استخوان می شود
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۴ مرداد  [11:42]  

                             

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تغییر ذائقه در مصرف نوشیدنی ها به صورت جایگزین شدن قهوه بجای چای، به دفع کلسیم از بدن و پوکی استخوان منجر می شود.  

دکتر “سعید حسینی” روز سه شنبه در حاشیه برگزاری سمینار پوکی استخوان در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به افزایش مصرف قهوه در بین مردم گفت: بهتر است به جای قهوه ، از چای کمرنگ استفاده شود که نقش حفاظتی بیشتری از استخوان ها دارد.
این متخصص تغذیه اظهار داشت: علاوه بر قهوه ، سایر نوشیدنی های گاز دار که همراه با فست فودها به مصرف می رسد باعث دفع کلسیم از بدن می شود که در نتیجه باعث پوکی استخوان خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به مصرف بالای نمک در سفره های ایرانی گفت: بیشتر افراد بر حسب عادت قبل از چشیدن غذا شروع به افزودن نمک می کنند که برای حل این مشکل بهترین راهکار حذف نمکدان از سر سفره ها و میزهای غذاخوری است تا علاوه بر ممانعت از پوکی استخوان از افزایش فشار خون نیز پیشگیری کرد.
حسینی با اشاره به رواج مصرف مکمل های مختلف در بین مردم گفت: چنانچه فردی دو یا سه مکمل هم زمان مصرف می کند، بهتر این مکمل ها به طور همزمان مصرف نشود ضمن اینکه ویتامین های مورد نیاز بدن بهتر است از طریق مواد غذایی دریافت شود.
وی با اشاره به کمبود ویتامین دی در ۸۰ درصد مردم ایران گفت: برای رفع این مشکل و پیشگیری از پوکی استخوان باید تمام مواد غذایی و از جمله شیر با ویتامین دی غنی سازی شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا نه تنها شیر بلکه بیشتر آب میوه ها و مواد غذایی با ویتامین دی غنی می شود. علاوه بر این در همین کشورها چون ممکن است برخی افراد ، عدم تحمل شیر را داشته باشند غنی سازی مواد با کلسیم نیز صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه تراکم استخوانی در هر فردی تا قبل از ۳۰ سالگی انجام می شود و بعد از ۳۰ سالگی باید حمایت از استخوان ها صورت گیرد گفت: مصرف میوه ها و سبزیجات کمک می کند تا توده استخوانی بدن حفظ شود.
حسینی افزود: افرادی که گیاه خوار مطلق هستند و هیچ منبع غذایی حیوانی ندارند بیشتر از سایر افراد در معرض پوکی استخوان قرار دارند.
وی با اشاره به نقش مصرف شیر و لبنیات در پیشگیری از پوکی استخوان گفت: مصرف روزانه سه لیوان شیر می تواند کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کند و در عین حال به منظور پیشگیری از چاقی باید از شیرهای کم چرب استفاده شود.
متخصص تغذیه اضافه کرد: تصور اینکه شیرهای پرچرب کلسیم بیشتری دارد تصور اشتباهی است و بهتر است از همان شیرهای کم چرب استفاده شود.

1 نظرات  چگونه آرامش را به زندگی پر اضطراب امروزی بازگردانیم ؟
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۴ مرداد  [11:39]  

جامعه ی ما آکنده از بار اطلاعاتی سنگین است و ابزاری چون تلویزیون، رادیو، اینترنت، تبلیغات، پست الکترونیک و تلفن همراه همگی بر این سنگینی می‌افزایند. از سوی دیگر شکل زندگی در عصر حاضر بویژه در جوامع شهری ناگزیر توام با سر و صداها، ترافیک، ‌شلوغی‌ها و انبوهی از کارهای الزام‌آور روزمره است که قطعا تمام این فاکتورها افزایش استرس و سلب آرامش انسانها را موجب می شود... 
محققان و روانشناسان در سالهای اخیر تلاش کرده‌اند به شیوه‌های مختلف که متداول‌ ترین آنها انتشار اخبار، مقالات و توصیه‌های بهداشتی است به مردم در حفظ آرامش در میان این همهمه و آشفتگی یاری برسانند. به اعتقاد آنها دسترسی و مطالعه این منابع هرازگاهی می‌تواند ما را به یاد نیاز اصلی مان به آرامش بیاندازد و حتی دقایقی از این زندگی پرمشغله جدا سازد. در این رابطه "استیو موریل" کارشناس و نویسنده مقاله ای در روزنامه "دیلی مدیتیشن و دیلی لایف" روش‌هایی را برای کسب آرامش در زندگی عنوان کرده که به شرح زیر آنها را ذکر می کنیم :

حداقل روزی 15 دقیقه را در سکوت بگذرانید و به نیازهای واقعی خود و چیزهایی که دارید فکر کنید. سکوت عصاره آرامش است. البته با اجبار نمی‌توان سکوت کرد. بلکه باید زمانی که فرا رسید آن را بپذیرید. روزی یک ساعت در اتاقی تنها بمانید و حتی اگر لازم شد در را روی خود ببندید.
هیچگاه جلوی گریه خود را نگیرید و گهگاهی گریه کنید این کار باعث تخلیه تنش‌هایتان شده و به شما آرامش می‌دهد.
وقتی احساس می‌کنید که سرتان پر از فکرهای جورواجور منفی است با قدم زدن آنها را پاک کنید.
افراد آرام به خود می‌گویند که برای تغییر گذشته کاری نمی‌توان کرد، آنگاه از تفکر به آینده و ادامه زندگی لذت می‌برند.
آرامش را از کودکان بیاموزید. آنها در همان لحظه‌ای هستند که زندگی می‌کنند و لذت می‌برند.
اگر نمی‌توانید دیگران را ببخشید بدانید که افکار خشمگین همواره شما را با این افراد مرتبط خواهد کرد. اما شاد کردن دیگران باعث آرامش می‌شود.
هر چه اکسیژن بیشتری به شما برسد آرام‌تر خواهید شد. بنابراین خوب است که در محل کار یا خانه خود گیاهانی را نگهداری کنید.
سعی کنید از چیزی که هستید راضی باشید در این صورت احساس آرامش بیشتری می‌کنید.
با حرکات آرام و صحبت کردن شمرده احساس آرامش را به جمع منتقل کنید.
با شوخ طبعی به آرامش خود کمک کنید.
مهم نیست که با شما مودبانه برخورد شود یا نه بلکه برخورد محترمانه شما باعث ایجاد آرامش و احساس خوبی در شما خواهد شد.
سرعت حرکت شما با احساستان رابطه مستقیمی دارد. آرام راه بروید و حرکات بدن خود را آرام کنید. طولی نمی‌کشد که آرام خواهید شد.
گاهی می‌توانید برای رسیدن به آرامش دراز بکشید، عضلات خود را شل کنید و به هیچ چیز فکر نکنید.
لحظه های زیبای زندگیتان را بنویسید و از آنها عکس و فیلم بگیرید. سپس بیشتر وقت آنها را به یاد آورید و درباره ‌شان فکر کنید و لذت ببرید.
آهسته غذا خوردن و جویدن باعث تجدید توان فکری و احساس آرامش خواهد شد.
هرچند وقت یکبار ساعت خود را باز کنید تا خود را از فشار زمان نجات دهید. همچنین درآوردن کفش‌ها به کاهش فشار عصبی کمک می‌کند.
برای تاثیر بیشتر و رسیدن به آرامش در خود متمرکز شوید و آرام نفس بکشید.
تمرین کنید که آرامتر از حد معمول صحبت کنید. اینکار به خودی خود ضربان قلب و تنفس را آرام می‌کند.
احساسات و مشکلات خود را به دیگران بگویید و آرامش بیشتری احساس کنید.
یکی از مهم ترین مهارت‌ها در آرام بودن، فکر نکردن به مسایل کوچک است. دومین مهارت، کوچک شمردن تمام مسایل است.
شاد کردن دیگران، ‌موجب آرامش می‌شود. نمی‌دانید چه لذتی دارد پول رستوران امشب را با توافق سایرین به یک کارتن خواب هدیه بدهید. قدردانی کنید. دیگران را برای لطف کردن به خود تحت فشار قرار ندهید، لطف که وظیفه نیست.
اگر می‌دانستید که: "سیگار کشیدن + ورزش نکردن‌ = استرس، اضطراب و حذف آرامش"، هرگز سیگار نمی‌کشیدید و ورزش کردن را به تعویق نمی‌انداختید.
راحتی یکی از عناصر مهم آرامش است. دمای مناسب، صندلی، لباس و کفش راحت این امکان را برای شما فراهم می‌کند. پوشیدن لباس های گشاد و راحت باعث ایجاد راحتی و احساس آرامش می‌شود.
اگر به عقاید مذهبی و معنوی پایبند باشید، به یکی از با افتخارترین روش‌های رسیدن به آرامش خاطر رسیده‌اید. اگر از خدا دور افتاده‌اید، اکنون وقت آشتی است. داشتن یک تکیه گاه معنوی در حد تعادل موجب آرامش می‌شود.


0 نظرات  سبزیجات و فشار خون
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۴ مرداد  [11:37]  

نزدیک به 58 میلیون نفر از مردم ایالات متحده از این بیماری رنج می ‌برند و در ایران نیز شمار زیادی از افراد نه تنها در سنین بالا، بلکه در سنین میانسالی و حتی جوانی با این مشکل دست به گریبان هستند.
در واقع فشار
خون بالا، به صورت افزایش فشار خون در شریان‌ها تعریف می‌ شود و به طور کلی فشار خون 7/11(11 روی 7 میلی ‌متر جیوه) طبیعی تلقی می گردد و مقدار بالاتر از آن (چیزی حدود 9/14 و بالاتر) در بزرگسالان، بالا محسوب شده و باید کنترل شود.
این مشکل از دسته تهدید کننده‌های سلامتی است که در صورت بالا بودن، احتیاج به یک فرآیند طولانی مدت دارد که باید در طول سال های عمر ادامه داده شود.
این فرآیند شامل تغییراتی در رژیم غذایی،
ورزش کردن و کنترل وزن است. وجود رابطه ی بین رژیم غذایی و فشار خون، دارای مفاهیم مهمی برای پیشگیری و درمان پُر فشاری خون است که حتی در صورت نیاز به درمان دارویی نیز باید رعایت شود.البته رعایت رژیم غذایی و مصرف داروها، تنها در صورتی مؤثر است که بیمار به دقت به توصیه‌های پزشک خود عمل کند.
عوامل تغذیه ‌ای که در ایجاد این مشکل مؤثرند، عبارتند از: چاقی، دریافت زیاد سدیم(نمک)، مصرف کم پتاسیم و
کلسیم و منیزیوم .
لازم به ذکر است که در برخی موارد، بیماری‌های کلیوی یا مشکل غدد درون ریز و... می ‌توانند منجر به پرفشاری
خون شوند، ولی در بیش از 90 درصد موارد، علتی برای فشار خون بالا یافت نمی ‌شود که به آن "فشار خون بدون علت" می‌ گویند.
در واقع جنبش رو ‌آوردن به مواد
خوراکی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها، چند سالی است که مورد توجه مجدد قرار گرفته است، اما یافته‌‌های نوین در تأیید آن موجب شده است که دامنه و سرعت این گرایش به طرز شگفت‌‌انگیزی افزایش یابد.
اکنون این رویکرد در بسیاری از نقاط جهان طرفداران بی‌ شماری دارد و تنظیم رژیم غذایی، در جهت کاهش فشار
خون بالا، جزئی تفکیک ‌ناپذیر از زندگی افراد مبتلا به این اختلال را تشکیل می ‌دهد.


اگر از مشکلاتی نظیر فشار خون بالا، اختلال در چربی‌های خون، بالا بودن قند خون، چاقی و... رنج می ‌برید و تا به حال به ترکیب مواد غذایی که استفاده کرده‌اید، توجه نداشته‌ اید، علت را در همین امر جست ‌‌وجو کنید و به عنوان یک اصل، ابتدا به تهیه ی جدولی بپردازید که نشانگر مواد غذایی باشد که در روز قبل مصرف کرده‌اید (یادآمد 24 ساعته).
سپس با نگاهی به الگوی تغذیه ای سالمی که در پایان به آن خواهیم پرداخت، مشخص کنید که کدام موارد، موارد تخطی شما از یک رژیم
غذایی سالم و مناسب بوده است (امیدوارم در این امتحان تجدید نشوید.)

اهداف تغذیه‌ای برای بهبود افراد مبتلا به فشار
خون بالا:
1 - کاهش دریافت سدیم و چربی‌ها
2 - افزایش دریافت پتاسیم و سایر مواد معدنی مفید
3 - کاهش مصرف دخانیات
4 - تشویق به رعایت عادات بهداشتی در خوردن
غذا و تبعیت از رژیم غذایی متعادل
در واقع ویتامین‌های متعددی نیز وجود دارند که وجود آنها، برای تنظیم فشار
خون و پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق بسیار کارآمد است. علاوه بر ویتامین‌ها، مواد معدنی و‌ آنتی‌اکسیدان‌ها و همچنین بیوفلاوونوئیدها نیز در این زمینه نقش دارند که عبارتند از:
ویتامین E ، کولین، منیزیم، سلنیم، بتاکاروتن، ویتامین C و ... .
بعد از بحث ویتامین‌ها و مواد معدنی، پرداخت جزیی ‌تر به برخی مواد
غذایی که از اهمیت ویژه‌‌ای در تعدیل چربی‌ها و فشار خون دارند، خالی از فایده نخواهد بود، زیرا اغلب داروهای فشارخون از طریق غیرمستقیم اثر کرده و غالباً ممکن است عوارض جانبی ناراحت ‌کننده‌ای نظیر سرگیجه، ناتوانی جنسی، ضعف و خستگی مفرط و بی ‌نظمی ضربان قلب و... ایجاد کنند. در عوض برخی مواد غذایی وجود دارند که می‌‌ توانند بدون ایجاد عوارض جانبی، باعث کاهش فشار خون بالا شوند.
کرفس:
دکتر الیوت در جریان پژوهش‌هایی دریافته است که در کرفس، ترکیب شیمیایی با نام " فتالید " وجود دارد که روی عضلات نرم رگ‌های خونی اثر کرده و آن را گشاد می ‌کند و از این طریق به شکل مستقیم و ساده در کاهش فشار خون، تأثیر دارد.
پیاز:
پیاز حاوی ماده‌ای به نام آدنوزین است. در ضمن دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی بوده که در انواع تیره ی آن مقدار بیشتری موجود است.
در اصل پیاز را عامل مؤثری در پایین آوردن کلسترول و فشار
خون و کاهش لخته شدن خون در سرخرگ‌های قلب می ‌دانند که از این لحاظ، تأثیری شبیه به آسپرین دارد.
سیر:
حداقل در هفده آزمایش بالینی نشان داده شده است که سیر قادر به تعدیل فشار
خون است و در اغلب آزمایش‌ها، با خوردن 600 میلی ‌گرم سیر، میزان کاهش فشار خون از 5 تا 10 درجه است.
شنبلیله:
تحقیقات نشان داده است که گرد تخم شنبلیله ی آسیاب شده، کلسترول
خون را پایین می‌ آورد و به دنبال آن، منجر به کاهش فشار خون خواهد شد.
ماده ی ژله ‌ای به نام " گالاکتومان" که از انواع فیبر محلول در آب است، در تخم شنبلیله وجود دارد. این ماده به اسیدهای صفراوی متصل شده و موجب کاهش کلسترول خون، حتی در حد تأثیر داروهای شیمیایی می ‌شود.
تره فرنگی:
تره ‌فرنگی، پیازچه، ترب و... به دلیل دارا بودن فیبرهای
غذایی و ویتامین‌های گوناگون نظیر ویتامین‌های گروه B و C ، همچنین گوگرد و موادی نظیر سلولز و ازت خواص ضد عفونی‌ کنندگی داشته و در کنار آن قادر به کاهش فشار و چربی‌های خون هستند.
گوجه فرنگی:
گوجه فرنگی دارای ویتامین‌های اساسی مانند ویتامین C، ویتامین A و... است. لازم است که تمام گوجه فرنگی خورده شود(یعنی پوست، تخم و گوشت آن) تا اثرات مفید آن نمایان شود. در واقع آب گوجه فرنگی "خون گیاهی" نامیده می ‌شود و برای پایین آوردن فشار
خون (البته بدون افزودن نمک) از آن استفاده می ‌کنند.
چای سبز:
چای سبز سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیاری از جمله: پتاسیم، فسفر، منیزیم،
کلسیم و... است.
هر فنجان چای حدود 2/0 میلی‌ گرم فلوئور دارد که در چای سبز از دیگر گونه‌های چای بیشتر است. وجود این مواد مغذی در چای سبز، آن را ماده ی مناسبی برای تعدیل فشار
خون کرده است. علاوه بر آن به حفظ سلامت اعصاب و عروق نیز کمک می‌ کند

0 نظرات  داروی مسکن، سلول‌های سرطانی را می‌کشد
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۳ مرداد  [11:24]  

محققان اعلام کردند: یک نوع داروی مسکن احتمالا می‌تواند باعث شود که سلول‌های سرطانی خود را بکشند.
 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از یونایتدپرس ، محققان از مؤسسه تحقیقات پزشکی سانفورد – بورنهام در کالیفرنیا، گفتند: ارتباط میان مصرف داروهای ضد‌التهابی مانند آسپیرین و کاهش بروز برخی انواع سرطان عامل انجام این مطالعه شد.

در این مطالعه محققان به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه داروی ضد‌التهابی سولینداک( Sulindac) که برای درمان درد و تب استفاده می‌شود می‌تواند موجب بروز مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی شود.

این مطالعه نشان می‌دهد که سولینداک به پروتئینی به نام RXRa  متصل است که حامل سیگنال به هسته‌ها بوده و ژن‌ها را فعال می‌سازد و یا از فعالیت بازمی دارد.

شیا ژانگ نویسنده ارشد این مقاله در بیانیه‌ای اعلام کرد: گیرنده‌های هسته‌ای اهداف عالی برای ابداع دارو هستند. با وجود اینکه ۱۳‌درصد از داروهای موجود گیرنده‌های هسته‌ای را هدف قرار می‌دهند اما مکانیسم این عمل همواره مشخص نیست.

نتایج این مطالعه در مجله Cancer Cell منتشر شده است
1 نظرات  سرما‌خوردگی روانی
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۳ مرداد  [11:20]  

آیا می دانید روح شما هم سرما می خورد؟!

افسردگی، بیماری شایع عصر ماست و در کشورهای مختلف جهان روندی فزاینده دارد. مشکلات زندگی ماشینی و همچنین بحران‌های اجتماعی و فرهنگی جوامع، باعث تشدید افسردگی شده است. امروزه به‌علت شیوع بالای افسردگی در جوامع، از آن به «سرما‌خوردگی روانی» یاد می‌شود، ‌طوری که در آمریکا آمار سال۲۰۰۶، نشان می‌دهد بیماری افسردگی، بیماری اول است و نزدیک به ۶۰ میلیون نسخه داروی ضد‌افسردگی، در داروخانه‌ها فروخته شده است».
 پژو
هش‌های ۵۰ سال اخیر نشان داده که کمبود ماده‌ای به‌نام «سرتونین» در مغز، یکی از عوامل ایجاد افسردگی است. روان‌شناسان نیز بر این باورند که فقدان تجارب مثبت از قبیل عشق و محبت و حمایت عاطفی در روابط انسانی، منجر به افسردگی می‌شود. افسردگی علایمی چون کناره‌گیری از مردم، مشکلات تمرکز، کم‌خوابی یا پرخوابی، اختلال در غذا خوردن و احساس گناه یا بی‌ارزشی دارد.اندیشیدن به مرگ و تمایل به‌ خودکشی نیز از دیگر علایم شایع افسردگی است. مطالعات مختلف از این حکایت می‌کند که میزان افسردگی در زنان دوبرابر مردان است. پروین شکور، کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی می‌گوید: «افسردگی به‌عنوان یکی از شایع‌ترین اختلالات رفتاری و روانی در مردان حدود ۱۵درصد و در زنان ۲۵ درصد است». کارشناسان افسردگی را بعد از ایست قلبی، مهم‌ترین علل مرگ‌و‌میر زنان می‌دانند. افسردگی علل متعددی دارد؛ عوامل زیستی و وراثتی، شخصیت فرد و عوامل محیطی در بروز افسردگی دخیل هستند. البته در زنان، شیوه زندگی، شرایط بیولوژیک و عوامل خاصی مانند تولیدمثل، هورمون‌های ژنتیک، بارداری، زایمان و یائسگی در افسردگی تاثیر دارند. اعضای خانواده از جمله همسر می‌توانند در تخفیف و تسکین این اختلالات، نقش ایفا کنند؛ چنان‌که دکتر امان‌ا… قرایی‌مقدم، جامعه‌شناس ایرانی، نقش حمایتی همسر در دوران بارداری و زایمان را تا حد زیادی در رفع اضطراب و نگرانی زن موثر می‌داند. امروزه به خاطر مشارکت زنان در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی و کم‌توجهی دولت‌ها و نیز سست شدن جایگاه خانواده، زنان، آسیب‌پذیرتر شده‌اند.

دکتر قاسم قاضی، روان‌شناس در این‌باره می‌گوید: «بررسی‌ها در سراسر دنیا نشان می‌دهد که زنان برای ابتلا به افسردگی مستعد‌تر هستند و این موضوع با مسایل شغلی، ارتباطات اجتماعی، مسوولیت‌پذیری، دغدغه مالی و حمایت‌های روانی و اجتماعی مرتبط است». دکتر قاضی معتقد است، زنان به‌علت حساسیت‌های بالا، زود‌رنج‌ بودن، عاطفه شدید و توجه زیاد به جزییات، بیشتر در معرض احساسات و هیجانات منفی و بالاخره افسردگی قرار دارند.
از دیگر عواملی که زنان را به سمت افسردگی سوق می‌دهد، می‌توان به استرس و فشارهایی که در بیرون از محیط خانه تحمل می‌کنند، اشاره کرد. امروزه به‌دلیل عدم‌هماهنگی میان وظایف همسری و مادری از یک‌سو و اشتغال زنان از سوی دیگر، فشار روحی مضاعفی به آنها وارد می‌شود. دکتر قرایی‌مقدم در این‌باره می‌گوید: «وقتی در جامعه، زن باید دوشادوش مرد برای تامین مایحتاج زندگی کار کند، به جهت آن‌که حساس‌تر و عاطفی‌تر است، بیشتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرد». جسیکا اندرسون، پزشک زنان در آمریکا در این‌باره می‌نویسد: «حقیقت این است که دارا بودن یک شغل طاقت‌فرسا در جامعه و هماهنگی آن با کارهای داخل منزل، برای زنان سخت و تنش‌زا است». خانم اندرسون می‌افزاید: «۶۰ درصد از مادران شاغل در آمریکا گزارش داده‌اند که استرس و فشار روحی، بحرانی‌ترین و خطرناک‌ترین مساله‌ای است که آنان با آن روبه‌رو هستند».
وی معتقد است: «بسیاری از زنان یک روز طولانی را در اداره به پایان می‌رسانند، سپس بچه‌هایشان را از مهد‌کودک بر‌می‌دارند، شامی دست‌وپا می‌کنند، به امور درسی بچه‌ها رسیدگی می‌کنند و با توده‌ای از لباس‌های چرک روبه‌رو می‌شوند». جسیکا می‌گوید: «کشمکش همیشگی و پیوسته میان کار و ضرورت‌های خانوادگی، باعث می‌شود که بسیاری از زنان احساس کنند گویی در انجام کامل هر دو مسوولیت، ناتوان و عاجز هستند. همین مساله سبب اندوه زنان و در نهایت افسردگی آنان می‌شود». از دیگر عوامل افسردگی، رواج جنگ و خشونت در عصر حاضر است. امروزه زنان و کودکان در فلسطین، لبنان، عراق و افغانستان کشته و آواره می‌شوند. نداشتن سرپناه برای زنان فلسطینی نه‌تنها سبب افسردگی آنها می‌شود، بلکه تاثر همه زنان دنیا را برمی‌انگیزد. جنگ‌هایی که بر بشر امروز تحمیل می‌شود، می‌تواند از عوامل افسردگی در زنان باشد. خانواده‌های آمریکایی نیز از جنایات رهبرانشان دچار رنج و سرخوردگی هستند. روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است: «نیروهای ارتش آمریکا پس از گذراندن دوران خدمت در عراق با درگیری‌های غیرمنتظره‌ای در زندگی مشترک خانوادگی روبه‌رو می‌شوند و زندگی اکثریت آنها به طلاق می‌انجامد».
لویی دانتون، یکی از نظامیان آمریکایی می‌گوید: «سربازان بعد از بازگشت از عراق نمی‌توانند به زندگی مشترکشان ادامه دهند و با همسران و فرزندانشان مشکل پیدا می‌کنند که دلیل آن، فشارهای روحی شدید ناشی از جنگ است». براساس مقیاس‌های روان‌شناسی، طلاق ۷۵ درصد به فرد ضربه روحی وارد می‌کند. علاوه بر این، خشونت عصر حاضر که از طریق رسانه‌ها به افراد تحمیل می‌شود، از دیگر عوامل افسردگی است. پائول کوتل، روانپزشک مرکز پزشکی پنسیلوانیا دریافته است که ارتباط تنگاتنگی بین استرس و تماشای مداوم تلویزیون از سوی کودکان وجود دارد و موجب افسردگی آنها در سن ۲۴ سالگی می‌شود. وی می‌گوید: «هزاران ساعت تماشای تلویزیون، کودکان ما را در معرض خشونت‌های ابلهانه مکرر قرار می‌دهد و آنها را هرچه بیشتر از تماس‌های اجتماعی و خانوادگی دور می‌کند». برای درمان افسردگی سالیان متمادی است که از روش‌های دارودرمانی و روان‌درمانی استفاده می‌شود.
فرد در مسیر روان‌درمانی باید بکوشد افکار غلط و منفی درباره خود و اطرافیان را از ذهن خویش دور کند و رفتارش را تغییر دهد. اما امروزه ثابت شده که هرچه افراد به معنویات و شعایر دینی، بیشتر گرایش پیدا کنند، کمتر دچار استرس‌ها و اختلال‌های روانی می‌شوند. دکتر جعفر بوالهری، روانپزشک طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که هرچه افراد، مذهبی‌تر باشند و گرایش به رفتارهای دینی و مذهبی مانند نیایش، توکل به خداوند، خیرخواهی نسبت به هم‌نوع، صله‌رحم و تعاملات صحیح اجتماعی در آنها قوی‌تر باشد، کمتر دچار افسردگی خواهند شد. دین اسلام نیز برای سالم‌ ماندن روح و روان انسان‌ها، راهکارهای عملی را به افراد توصیه می‌کند. قرآن از انسان‌ها می‌خواهد که در مقابله با سختی‌ها و مرارت‌های زندگی، صبر و شکیبایی را شیوه خود سازند. قرآن کریم، یاد خدا را مایه آرامش قلب‌ها می‌داند و می‌فرماید: «او کسی است که سکینه و آرامش را بر دل‌های مومنان نازل کرد تا ایمانی بر ایمانشان بیفزایند…»(سوره فتح، آیه ۴). همچنین قرآن از مردم می‌خواهد نسبت به همدیگر نگرش منفی و گمان بد نداشته باشند.
اسلام برای مقابله با افسردگی، سفارش می‌کند که انسان‌ها در چارچوبی معقول از نشاط برخوردار باشند. دین، نگاهی متعالی و هدفمند به مقوله شادی دارد. امام علی(ع) می‌فرماید: «شادی، انبساط خاطر و نشاط می‌آورد و غم، گرفتگی خاطر و دلگیری». اسلام در زمینه شاد زیستن مردم، به برخی نکات جزیی نیز توجه کرده است. به‌عنوان مثال استفاده از بوی خوش که موجب شادمانی است، از سنت‌های رسول خداست. پوشیدن لباس سفید و روشن، نظافت، سیر و سفر، شرکت در مجالس جشن و شادی مثل مجالس عروسی و اطعام هنگام ازدواج و تولد فرزند و بازگشت از حج، تاکید بر صله‌رحم و دید و بازدید و غیره، همه از لوازم یک اجتماع شاد و پرتحرک هستند.
اسلام به‌ویژه از مردان می‌خواهد برای سلامت روحی و روانی خانواده به جایگاه زنان بیشتر توجه کنند. از نظر اسلام، زن مانند گل، لطیف و شکننده است؛ لذا همسر به‌عنوان باغبان باید در حفظ و مراقبت از آن بکوشد؛ چراکه زن سالم و درستکار می‌تواند فرزندان سالم و خوش‌رفتار تحویل جامعه دهد. در این میان، نقش دولتمردان برای مشارکت‌ دادن زنان در فعالیت‌های اجتماعی قابل توجه است. آنان باید متناسب با روحیات، ویژگی‌ها و استعدادهای زنان، برنامه‌ریزی کنند. اگر زنان از حمایت‌های اجتماعی، فرهنگی و حقوقی لازم برخوردار شوند، در سازگاری میان نقش‌های مادری و همسری با مشارکت‌های اجتماعی موفق‌تر خواهند بود؛ در این صورت بیماری‌هایی مانند افسردگی در زنان کاهش یافته و از نیرو و تخصص آنان در مسیر توسعه و سازندگی به شکلی مطلوب استفاده خواهد شد.

0 نظرات  چرا سکسکه می‌کنیم؟
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۳ مرداد  [11:16]  


               
                      

یک متخصص بیماری‌های تنفسی گفت: مصرف چای داغ و مصرف آب هنگام صرف غذا یا هر عاملی که دمای معده را به صورت ناگهانی تغییر دهد، موجب بروز سکسکه می‌شود.
دکتر حشمت‌الله توکلی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: سکسکه ناشی از انقباضات ناخودآگاه عضلات دستگاه تنفسی و بویژه دیافراگم است و هر عاملی که این عضلات را تحریک کند، موجب بروز سکسکه می‌شود.
وی افزود: نوشیدن چای داغ، خوردن غذای داغ، مصرف بستنی پس از صرف یک وعده غذای گرم و نوشیدن آب سرد در حین خوردن غذا از عوامل تحریک کننده عضلات دستگاه تنفسی و تغییر دمای معده هستند.
دکتر توکلی تصریح کرد: از آنجا که دیافراگم با قلب و ریه نیز در تماس است، هر گونه اختلال در این دو عضو مانند سکته قلبی و عفونت ریه نیز می‌تواند منجر به سکسکه شود.
وی خاطرنشان کرد: سکسکه در بسیاری از موارد به صورت خود به خود برطرف می‌شود؛ این در حالی است که در صورت تکرار، نگران کننده بوده و ممکن است نشانه‌ای از نوعی بیماری تنفسی مانند ذات‌الریه باشد.
این متخصص بیماری‌های تنفسی با بیان این که درمان قطعی برای سکسکه وجود ندارد، گفت: این در حالی است که برخی روش‌های رایج در جامعه مانند نگاه داشتن نفس به مدت ۱۰ ثانیه می‌تواند در بهبود وضعیت تنفس موثر باشد.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
صفورا افضل نیا
safoora
آرشيو نوشته ها
1389/9   1389/6   1389/12  
1389/8   1389/5   1389/11  
1389/7   1389/4   1389/10  
پیوندها
اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی گیلان
علوم آزمایشگاهی در ایطاها
علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

مسکن غیراستروئیدی, میکروبیولوژی, هموگلوبين, ترنس, ﻣﯿﺴـﻠﯽ, هماتولوژی, Gulf, سالمونلا, نمونه‌ها, میکروب شناسی, باکتری E.coli, مرحله G1 به S, transferrin, ایمرسیون, ویتامین, توقف رشد تومورهای سرطانی, كاريوزوم كوچك , BAILEY, كلني هايي بسيار موكوئيدي, هیپرکلسمی, آسپرین, تعرفه‌های, Urine, Cryptococcus, بیوشیمی, دی‌اکسیدکربن, Bio-Rad, رگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی , هیروکسی, ایزو تیوسیانات‌ها, نوآوري, کورینه, آنيزوسايتوزيس, حفره شکم, لنفوم, ﺳﻠﻮﻟﯽ, ارگانیسمها, آزمايشگاه هاي تشخيص طبي, آسيکلووير, تکنیک آزمایشگاهی, differential‌, محیط, كونژوگاسيون, iron/TIBC), اخبار آزمایشگاهیان, پالايشگاههاي, میکروسکوپ, Productive, پروستات, وردین, لیشمانیوز, اکسیدازC, لاتوم, RED, کلریدریک, مویرگها, سلول‌هایی, نئوپلاسم, باکتریوفاژ, ترشح سرتونین, میکروپلیت, کتواسیدوز, هاشمی, آئدس, لکونوستوک, سازمان, درماتوفیتهای, سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت, پارامترهایی, Homocystein,