,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  عفونت دستگاه ادراری – بخش اول - اصول تشخیص عفونت در ارگان‌های مختلف بدن
  تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد  [12:16]  

 

عفونت دستگاه ادراری – بخش اول
 
آناتومی دستگاه ادراری:
دستگاه ادراری از کلیه‌ها، دو میزنای‌، مثانه و مجرای خروجی ادرار تشکیل یافته است (شکل 1-6).
عفونت‌های دستگاه ادراری بر اساس موقعیت آناتومیک عفونت به دو دستة فوقانی و تحتانی طبقه‌بندی می‌شوند: دستگاه ادراری تحتانی، مثانه و مجرا را دربرمی‌گیرد، و دستگاه ادراری فوقانی، شامل میزنای‌ و کلیه‌ها می‌باشد.
 
آناتومی مجرای خروجی مثانه در زنان از اهمیت ویژه‌ای در روند بیماری‌زایی عفونت ادراری برخوردار است. مجرای ادرار در زنان شباهت کمی با مجرای خروجی مثانه در مردان دارد، علاوه بر اینکه در نزدیکی ناحیة گرم و مرطوب اطراف مخرج که مملو از میکروارگانیسم‌ها می‌باشد، واقع شده است. در زنان به‌دلیل کوتاهی طول این مجرا، امکان دستیابی باکتری‌ها به مثانه ساده‌تر می‌باشد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: کتاب میکروب‌شناسی تشخیصی – اصول تشخیص عفونت در ارگان‌های مختلف بدن – براساس کتاب Bailey & Scott– ترجمه و تألیف: هما فروهش تهرانی، سامان سعادت، زهرا ریخته‌گران تهرانی

 
0 نظرات  اهمیت بالینی ویتامین دی در بدن و راه های تامین آن
  تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد  [8:53]  

اهمیت بالینی ویتامین D در بدن و راه های تامین آن:

ویتامین دی یکی از هورمونها در بدن انسان است که عمده نقش آن در متابولیسم استخوان است که این نقش را از طریق افزایش جذب کلسیم و فسفر از طریق روده ها و بازجذب آنها از کلیه ها ایفا میکند. ویتامین دی دارای دو ایزومر D2 (ارگوکلسیفرول ) و D3 ( کولکلسیفرول ) و یک اپیمر از D3 به نام C3 اپیمر است که برای اولین بار در کودکان زیر یک سال پیدا شد اما بعداً در سرم بزرگسالان نیز یافت گردید.

کمبود ویتامین دی در دوران کودکی سبب نرمی استخوان در کودکان میگردد که به آن بیماری راشیتیسم می گویند این افراد بدلیل نرمی استخوان هایشان دارای پاهایی پرانتزی شکل هستند، در افراد بزرگسال کمبود ویتامین دی سبب بیماری استئومالاسی میشود که با درد در نواحی استخوان ران و لگن مشخص میشود، در دوران کهنسالی کمبود ویتامین دی موجب بیماری پوکی استخوان میشود.
ویتامین دی را میتوان از طریق نور آفتاب، شیر، زرده تخم مرغ، ماهی تامین کرد. اگر ویتامین دی از طریق منابع طبیعی آن تامین نگردد فرد دچار کمبود ویتامین خواهد شد و در دراز مدت فرد به سمت گرفتار شدن به عوارض کمبود ویتامین دی خواهد شد که این امر آزمایش تعیین سطح سرمی ویتامین دی را در افراد جهت آگاهی یافتن از طبیعی بودن میزان آن در بدن را الزامی مینماید، جهت جبران کمبود ویتامین دی می توان با مصرف مکمل های ویتامین دی، کمبود را جبران کرد اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که تامین ویتامین دی از این طریق ممکن است فرد را دچار عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D نماید که میبایست حتماً از طریق انجام ازمایش تعیین سطح ویتامین دی توسط آزمایشگاه از طبیعی بودن سطح آن اطمینان حاصل کرد.
شیوع کمبود ویتامین دی بیشتر در زنان و کودکان گزارش شده است و در بعضی منابع اماری حدود 50 تا 80 درصد گزارش شده است.
0 نظرات  نکات کاربردی در تست های الایزا - قسمت هفتم- صحت Accuracy
  تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ ارديبهشت  [0:9]  

صحت (Accuracy):

صحت در تست هاي الايزا عبارت است ميزان منطبق بودن مقدار خوانده شده اناليت توسط متد الايزا با مقدار واقعي اناليت در نمونه مورد نظر.
ميزان عدم صحت مجاز كه معمولاً در تست هاي الايزا مورد پذيرش است بستگي دارد به غلظت اناليت، اما معمولا مثبت و منفي ده درصد اطراف مقدار صحيح است.
اساساً يك تست الايزا مي بايست مقادير نمونه هاي مورد آزمايش را صحيح بخواند و در واقع كيت الايزا به همين منظور طراحي شده است اما عواملي وجود دارد كه صحت خوانش مقادير توسط تست الايزا از آنها تاثير مي پذيرد.


عامل نمونه:

نوع نمونه و شرايط نمونه از عواملي است كه مي بايست جهت دريافت نتايج صحيح توسط يك تست الايزا به آن توجه وي‍ژه شود، به عنوان مثال در بعضي از كيتهاي الايزا نوع نمونه فقط سرم است اما كاربر ممكن است نادانسته از پلاسما بجاي سرم استفاده كند كه ممكن است نتايج صحيح بدست نيايد و يا در موارد نياز به رقيق سازي نمونه ها حتماً از رقيق كننده اي كه در بروشور كيت توصيه شده استفاده بايد شود در غير اينصورت نمونه رقيق شده نتايج صحيحي را ارايه نمي دهد.

شرايط نگه داري نمونه ها نيز داراي اهميت است، چنانچه آناليت به ذوب و فريز يا به نور و يا به حرارت حساس است حتما رعايت نكردن اين نكات بر صحت نتايج اثر منفي ميگذارد. عوامل مداخله گر موجود در نمونه نيز از مهمترين عوامل مربوط به نمونه هستند كه موجب دريافت نتايج غير صحيح مي شوند براي شناسايي وجود عامل مداخله گر مي توانيد با انجام تست بر روي رقت هايي از آن نمونه پي به وجود عامل مداخله گر ببريد، اگر تداخل وجود داشته باشد نتايج شما متناسب با رقتهاي شما نيست و ارتباط معنا داري را بدست نمي اوريد.

 

ارائه شده توسط غلامعلی نظری-کارشناس ارشد بیوشیمی- GhNazari

اين مطلب ادامه دارد ...
0 نظرات  نکات کاربردی در تست های الایزا - قسمت ششم - منحني استاندارد ذخيره
  تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۳ ارديبهشت  [20:57]  

نکات کاربردی در تست های الایزا - قسمت ششم - منحني استاندارد ذخيره :

ذخيره كردن منحني استاندارد و خواندن نتايج بر اساس آن:

ذخيره كردن منحني استاندارد و خواندن نتايج بر اساس آن بر تكرار پذيري نتايج كاملاً اثر منفي دارد چرا كه شرايط دمايي زمان انجام تست متفاوت از شرايط دمايي ذخيره كردن منحني استاندارد ممكن است باشد و يا اينكه فعاليت كن‍‍ژوگه از زمان ذخيره كردن استاندارد تا اين زمان كه شما تست را انجام ميدهيد ممكن است كاهش يافته باشد.

كاهش زمان اينكوباسيون :

اگر زمان اينكوباسيون را تا حدي كم كنيد كه جذب ماكزيمم شما تا پايين تر از 2 بيايد با چنين منحني استانداردي نتايج شما تكرار پذيري كمتري دارد.

محلول های سرد و يا محيط ازمايشگاهی سرد :

اگر ازمايش را با محلولهای كاملاً همدما نشده با دماي آزمايشگاه شروع كنيد و يا محيط انجام ازمايش شما به حدي سرد باشد كه جذب ماكزيمم شما را تا پايين تر از 2 برساند در اين صورت نيز تكرار پذيري نتايج شما كاهش مي يابد.


سمپلينگ :

جداي از اينكه خود سمپلرها بايد تكرار پذير باشند و اگر نباشند خود عاملي ميشوند بر تكرارپذيري بد در نتايج تست الايزا، نحوه سمپلينگ خود كاربر نيز بر تكرارپذيري نتايج اثر دارد. به شكل هاي مختلف نحوه سمپلينگ ميتواند اثر بگذارد مثلا يكسان انجام ندادن شيوه سمپلينگ بين استانداردها و نمونه ها و يا بكار نبردن يك شيوه مطمين سمپلينگ در تستهايي كه سايز سمپل كم است مثلاً ده ميكروليتر و يا كمتر كه در اين موارد شيوه بهتر سمپلينگ اين است كه نوك سمپلر را به جدار ول بچسبانيد و عمل تخليه را تا استپ 1 سمپلر انجام دهيد. نتايج تكرارناپذير بيشتر در تستهايي اتفاق ميافتد كه سايز سمپل ده ميكروليتر و يا كمتر است كه با چسباندن نوك سمپلر و تخليه نمونه تا استپ 1 سمپلر تكرار پذيري نتايج بهتر ميشود.

شستشو :

نحوه شستشوي چاهكها بايد طوري باشد كه نه تنها چاهك ها كاملاً از محلول شستشو پر شوند بلكه يك حالت تحدبي از محلول شستشو در سطح چاهكها ديده شود كه احياناً كن‍ژوگه ها ي چسبيده به سر چاهكها به اين ترتيب كاملا شسته شوند و جذب هاي ناخواسته در چاهك ها رخ ندهد و سبب تكرارپذيري نامطلوب نگردد. پس يك عامل مهم در تكرارپذيري بد نتايج، ناشي از شستشوي ناصحيح است كه هم در روش دستي ممكن است اتفاق بيفتد و هم در روش شستشوي دستگاهي، در روش دستي چنانچه چاهكها كاملا پر نشوند و حالت تحدب ديده نشود و يا در روش دستگاهي هم علاوه بر اين نكات ممكن است گرفتگي در يك نيدل دستگاه اتفاق بيفتد كه از ديد كاربر دور بماند.

 

ارائه شده توسط غلامعلی نظری-کارشناس ارشد بیوشیمی- GhNazari

اين مطلب ادامه دارد ...
0 نظرات  نكات كاربردي در تستهاي الايزا - قسمت پنجم - دقت (تكرارپذيري)
  تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۹ ارديبهشت  [9:18]  

نكات كاربردي در تستهاي الايزا - قسمت پنجم - دقت (تكرارپذيري)
دقت يا تكرار پذيري در الايزا عبارت است از ميزان نزديك بودن نتايج بدست آمده ( جداي از اينكه نتايج صحيح باشند يا نباشند ) براي يك نمونه مورد آزمايش در يك RUN كاري يا در RUN هاي كاري مختلف. هرچه اين نتيجه كه بصورت شاخص اماري CV‌ بيان ميشود كوچكتر باشد نشانده تكرارپذيري خوب و دقت بالا است.
تكرارپذيري در الايزا شرط لازم براي دريافت نتايج صحيح است اما تكرارپذيري خوب هيچگاه دليل بر نتايج صحيح نيست.


عواملي كه بر تكرارپذيري يك تست الايزا موثرند عبارتند از:

رياجنتهاي خود كيت (Reagents): پايداري رياجنتهاي كيت الايزا عامل مهم و موثري در تكرارپذيري تست الايزا محسوب ميشود. به عنوان مثال اگر عامل پليت كه رياجنت فاز جامد در الايزا محسوب ميشود پايداري نداشته و در طول زمان چاهكهاي مختلف آن دچار ناپايداري شود، تكرارپذيري كيت الايزا در واقع دچار ضعف شده و به تبع آن نتايج صحيحي را هم نميتوان انتظار داشت.
همچنين اگر استانداردها پايدار نباشند بدليل ضعف بافر نگه دارنده ( كه البته اين موضوع نادر است) و يا اينكه در معرض آلودگي در محيط آزمايشگاه قرار بگيرند به مرور ممكن است صحت استانداردها تغيير كرده و تكرار پذيري هم ضعيف شود.


اگر محلول STOP ضعيف باشد و قدرت كافي در متوقف كردن واكنش رنگي آبي در تست الايزا را نداشته باشد و يا اينكه در زماني ديرتر از زمان پايداري رنگ زرد تشكيل شده خوانش صورت گيرد باعث ميشود كه نتايجي تكرار پذير نداشته باشيم.


توجه داشته باشيد كه محلول رنگزا(TMB) بايد شفاف و كاملاً بي رنگ باشد اگر مشاهده كرديد كه محلول رنگزا ته رنگ آبي به خود گرفته، اين باعث ميشود كه از حساسيت RUN كاري شما كم شده و تكرارپذيري نتايج شما هم ضعيف شود .


محلول كنژوگه كيت اگر به هر دليلي ضعيف باشد و نتواند يك جذب ماكزيم خوب و مطلوبي بدهد قطعاً نتايج با تكرار پذيري خوبي را نخواهيد داشت.

 

ارائه شده توسط غلامعلی نظری-کارشناس ارشد بیوشیمی- GhNazari

اين مطلب ادامه دارد ...
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
مدير کنترل کیفي سايت
Phasco-qc
آرشيو نوشته ها
1397/3   1391/7   1390/3  
1397/2   1391/2   1390/2  
1396/6   1391/11   1389/9  
1396/12   1391/1   1389/5  
1396/11   1390/9   1389/4  
1394/9   1390/8   1389/2  
1394/6   1390/5   1389/12  
1393/10   1390/4   1389/11  
1392/5  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

VLDL, مصرف ليمو ترش, SUGAR, Historical biology, مننژیت, هیدروکربن, آسپریلوس فلاووس, تعداد اسپرم, هوچکين, قارچ شناسی, نمونه گیری , HFr, متاسین(ایندوسین), ویروس, انگل شناسی, استافيلوكوك, هیبرپلاریزاسیون, هیبرپلاریزاسیون, ترنسفورماسيون, هیالورونیک, پروکاریوتی, شته‌ها, کیت های الیزای HIV ،HCV, تهوع استفراغ, پژوهش‌های, مایعات, عجیب ترین چیزهایی که باعث سرطان می شوند, بیومولکول, فهرست آزمایشات, استراز, zaliw, carinii, بیماری های شایع گوارشی, هموگلوبين, ازتوباکترونیلندی, залив, سیترولین, بریتانیا, Anti TPO, تستهای آزمایشگاهی (Calcium), درماتوفیتهای, نفرون, آب لیموی کهنه, کاربرگولین, گویچه‌ها, ویروس‌ها, خشم خود را کنترل کنید, كلونيزه, انسوليني, هیالورونیداز, واﮐﺴﯿﻨﺎﺳﯿﻮن, RH, تستهای آزمایشگاهی ( CH50), اگار, دانشگاه علوم پزشکی یاسوج, میکروسکوپ, کروماتوگرافی, شیمی درمانی, candidia, قارچ پنی سیلیوم, واژيناليس،, ریزوبیوم, نوزادان, متیلن, عسل, میکروارگانیسم, گلومرولی, رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان, هماچوري, فلاژلي,