,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  ایمونوپاتوژنز | تک یاخته های پاتوژن روده ای
  تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۵ دي  [22:37]  

  •  ایمونولوژی_عفونی:

ایمونوپاتوژنز: تک یاخته های پاتوژن روده ای: بعد از اتصال تک یاخته به سلول های اپی تلیال (Giardia and Entamoeba ) یا تهاجم آن ها به سلول های اپی تلیالی (Entamoeba and Cryptosporidium ) انواع متنوعی از مدیاتورهای التهابی از نوتروفیل ها و ماکروفاژها آزاد می شود و در نتیجه اثر این فاکتورها سلول های فاگوسیت کننده مستقر در بافت روده فعال می شوند و همینطور سایر سلول های ایمنی به موضع التهاب فراخوانی می شوند.

  • مرگ سلول انتروسیت ها به دنبال اثر مستقیم عامل پاتوزن صورت می پذیرد و علاوه بر آن مکانیسم های اجرایی سیستم ایمنی به طور گسترده این سلول ها را نابود می کند. مهم ترین این مکانیسم ها عبارت اند از: 

١- فعال شدن ابشار کمپلمان
٢- فعالیت لنفوسیت های سایتوتوکسیک
٣- تولید انبوه واسطه های ازاد اکسیژن و نیتروژن (ROI and RNI)

@ImmunologyToday

واسطه های التهابی مستقیماً با اثر خود باعث تحریک انتروسیت ها و در نتیجه افزایش ترشح آب و کلراید از آن ها می شوند. به دنبال آسیب ناشی از لنفوسیت های سایتوتوکسیک ویلی های روده ای به شدت کوتاه می شوند. (villous atrophy) آنتروسیت هایی با این نوع خاص از ویلی ها قابلیت جذب اندک و در مقابل توانایی بالای ترشحی را دارند.

ایمونولوژی ریچ(2019)
 
0 نظرات  تست INR و روش محاسبه اندکس inr
  تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۹ دي  [20:4]  

تست INR و روش محاسبه اندكس inr

 International Normalized Ratio = INR 
نتیجه زمان پروترومبین برای افراد طبق روش انجام آن متفاوت خواهد بود. چون تولید کننده های مختلف فاکتور ترومبوپلاستینی که تولید میکنند دارای حساسیت های مختلفی است که بعضی از آنها بسیار حساس بوده و مقدار عددی اندکس حساسیت بین المللی آنها بین 0.9 تا 1.4 است و بعضی دیگر که کمتر حساس هستند مقدار عددی اندکس حساسیت بین المللی 2.0 تا 3.0 دارند و همین سبب نتایج متفاوت برای ازمایشها میشود . برای یکسان سازی این نتایج یک عبارتی تعریف شده به نام نسبت نرمال شده بین المللی : International Normalized Ratio = INR برای محاسبه این نسبت نتیجه تست بیمار را بر نتیجه کنترل تقسیم میکنند و عدد حاصل را به توان مقدار عددی اندکس حساسیت بین المللی فاکتور ترومبوپلاستین میرسانند. به عنوان مثال اگر نتیجه آزمایش بیمار 16 ثانیه باشد و نتیجه تست کنترل 13 ثانیه باشد و اندکس حساسیت بین المللی فاکتور ترومبوپلاستین 1.2 باشد نتیجه نسبت نرمال شده بین المللی برای این ازمایش این بیمار 1.28 خواهد شد.
0 نظرات  بیماری سندرم کوشینگ | Cushing's Syndrome
  تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۰ دي  [19:37]  

بیماری کوشینگ  | Cushing's Syndrome
این بیماری اول بار توسط هاروی کوشینگ، پزشک جراح مغز از کشور امریکا توصیف شد. علایم بیماری کوشینگ در حقیقت ناشی از در معرض قرار گرفتن فرد در برابر هورمون کورتیزول به میزان زیاد و در دراز مدت می باشد. البته کوشینگ به وسیله دارو درمانی بیش از حد با داروهای کورتیزول مانند مانن پردنیزون و همچنین توسط بعضی از تومورها ایجاد میشود. علایم شامل اضافه وزن سریع در قسمتهای بالا تنه و صورت است طوری که صورت را تشبیه به ماه می کنند. دیگر علایم شامل تعرق زیاد، و نازک شدن و شکننده شدن پوست و مستعد شدن به خونریزی است. در این بیماری مردان مبتلا دچار کم خوابی و کاهش قدرت جنسی می شوند و زنان مبتلا با افزایش در میزان اندروژن آنها دچار آمنوره و ناباروری میشوند. ناتوانی ذهنی و عدم توانایی در تمرکز ذهن، افسردگی از دیگر عوارض این بیماری است.
از دیگر عوارض ابتلا به این بیماری شامل تکرر ادرار، پرفشاری خون مقاوم و مقاومت به اینسولین است که منتهی به دیابت می گردد. سندرم کوشینگ درمان نشده منجر به بیماری های قلبی و در نهایت منجر به مرگ می شود.
1 نظرات  لیست رده بندی آزمایشگاه های شرکت کننده در طرح کنترل کیفی کیت ویتامین دی CALBIOTECH تا پایان آذر ماه سال 97
  تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۹ دي  [13:27]  

لیست رده بندی آزمایشگاه های شرکت کننده در طرح کنترل کیفی ویتامین دی CALBIOTECH بر اساس گواهی نامه اخذ کرده تا تاریخ: 1397/09/30 :

1- آزمایشگاه پاتوبيولوژي صفا - تهران 64 گواهی نامه 

2- آزمایشگاه پاتوبيولوژي خيريه امام رضا - تهران 58 گواهی نامه

3- آزمايشگاه پاستور زرين شهر - اصفهان 55 گواهي نامه

4- آزمايشگاه پاتوبيولوژي زند - تهران 49 گواهي نامه

5- آزمایشگاه مجيد - شيراز 37 گواهی نامه

6- آزمایشگاه بيمارستان بوعلي سينا - ساري 26 گواهی نامه

7- آزمایشگاه نیما - تهران 24 گواهی نامه

8- آزمایشگاه ماهان - تهران 16 گواهی نامه

9- آزمایشگاه سينا - بوشهر 15 گواهی نامه 

10- آزمایشگاه بيمارستان امام رضا - بجنورد 14 گواهی نامه

11- آزمایشگاه دكتر فولادي - اصفهان 10 گواهی نامه

12- آزمايشگاه باتوبيولوژي شهران - تهران 10 گواهی نامه

13- آزمایشگاه بيمارستان كسري - تهران 9 گواهی نامه

14- آزمایشگاه درمانگاه ابوالفضل - کرمان 8 گواهی نامه

15- آزمایشگاه کلینیک تخصصی امام رضا (ع) - شهرکرد 7 گواهی نامه 

16- آزمایشگاه ثامن الحجج - كرمان 4 گواهی نامه

17- آزمایشگاه دکتر اسدی - گچساران 3 گواهی نامه

18- آزمایشگاه آناليز - تهران 4 گواهی نامه

19- آزمایشگاه فاطمه الزهرا - شيراز 3 گواهی نامه

20- آزمایشگاه دی - کرمان 2 گواهی نامه

21- آزمایشگاه شهرداری - تهران 2 گواهی نامه

22- آزمایشگاه آریا - تهران 2 گواهی نامه

23- آزمایشگاه دکتر سلیمانی - کرمان 2 گواهی نامه

24- آزمایشگاه سامان - تهران 1 گواهی نامه

25- آزمایشگاه بیمارستان زینبیه خورموج - شهرستان دشتی 1 گواهی نامه

26- آزمایشگاه غدد بیمارستان ولیعصر - تهران 1 گواهی نامه

27- *•* جدیدترین مشارکت کننده، كدام آزمايشگاه خواهد بود؟؟؟ !!! *•*

 

 " کیفیت را پایانی نیست. به جمع اولین گروه کنترل کیفی کیت ویتامین دی در ایران بپیوندید. "

کانال کالبایوتک پایگاهی براي بالاتر بردن دانش و علم كنترل كيفي با مشارکت کارشناسان و متخصصین در آزمايشگاههاي سراسر ايران است. كارشناسان علوم آزمایشگاهی به کانال کالبایوتک خوش آمديد. 👇👇👇👇👇 @Calbiotech https://t.me/Calbiotech
0 نظرات  نکات کاربردی در تست های الایزا - قسمت هشتم- سمپلینگ - Sampling
  تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۸ تير  [0:12]  

نكاتي چند در ارتباط با سمپلينگ: 
1. همانطور كه ميدانيد براي سمپل كردن نمونه ها با استفاده از سمپلر به سه طريق مي توان سمپلينگ را با سمپلر انجام داد. سمپلرها دو گام جهت تخليه نمونه ها دارند كه گام اول را Step-1 و گام دوم را step-2 ميگويند. 
جهت تخليه نمونه ها ميتوان به سه روش step-1/step-1 يا step-1/step-2 يا step-2/step-1 (reverse) سمپلينگ را انجام داد.
2. روش معكوس step-2/step-1 معمولاً جهت تخليه رياجنتهايي كه بطور عمومي استفاده ميشوند و حجم آنها زياد است استفاده ميشود يكي ازمزيتهاي اين روش سمپلينگ اين است كه حباب در داخل سر سمپلر تشكيل نمي شود.
3. از روش سمپلينگ step-1/step-2 در مورد نمونه هايي كه ويسكوزيته بالايي دارند استفاده نكنيد چون ممكن است كاملاً تخليه صورت نگيرد. همچنين از اين روش در مورد نمونه هايي كه حجم نمونه مساوي و يا كمتر از ده ميكروليتر است استفاده ننماييد.
4. روش سمپلينگ step-1/step-1 پركاربردترين و بهترين نحوه سمپلينگ است كه هم سهولت و هم سرعت عمل سمپلينگ را مي توان با اين روش در اختيار داشت.
5. در مورد نمونه هاي با حجم مساوي يا كمتر از ده ميكروليتر و همچنين نمونه هايي كه ويسكوزيته بالايي دارند هم از روش سمپلينگ step-1/step-1 استفاده نماييد و هم نوك سمپلر را به جدار عمودي چاهك بچسبانيد و عمل تخليه را انجام دهيد تا تكرارپذيري نتايج تان بيشتر شود.
6. اگر ميخواهيد تكرار پذيري نتايجتان بيشتر شود حتماً شيوه سمپلينگ يكساني را بين استانداردها و كنترل ها و نمونه ها رعايت كنيد.
7. خيساندن سطح داخلي سرسمپلر با استفاده از نمونه اي كه بايد برداشته شود را prewetting مي گويند و ميبايست در مورد نمونه هايي با حجم مساوي بيست ميكروليتر و يا كمتر اين نكته را حتما در نظر داشته باشيد و رعايت كنيد تا هم صحت و هم دقت نتايج تان بيشتر شود.

 

ارائه شده توسط غلامعلی نظری-کارشناس ارشد بیوشیمی-GhNazari

واحد کنترل کیفی کالبایوتک - شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز
 
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
مدير کنترل کیفي سايت
Phasco-qc
آرشيو نوشته ها
1397/4   1393/10   1390/5  
1397/3   1392/5   1390/4  
1397/2   1391/7   1390/3  
1397/10   1391/2   1390/2  
1396/6   1391/11   1389/9  
1396/12   1391/1   1389/5  
1396/11   1390/9   1389/4  
1394/9   1390/8   1389/2  
1394/6  
پیوندها
سايت تخصصي ميكروبيولوژي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

ماركر, الکتروپروشن, سیتوپلاسم, تیازید, کریستالوگرافی, فیبرینوژن،گلوبولین, Malaria, آب, آزمایشگاه مجازی, آووکادو, آرکوآت, مدیر کل امور آزمایشگاهی, پژوهشی, كلني, آنتی‌بیوگرام, هیدرولیز, Vertigo, علیرضا ولی پور , هتروفيل, ایزوآگلوتینوژن, فوزيفرم, دوره تکامل ویروس , سرطان , کربوکسیل, چربی های اشباع شده در پهلوها, سرطان کولورکتال, نازایی, فعال شدن سلول های فیبروبلاست, آنزیم GPT, میکرومتر, هلیکو باکتر, میتوکندری, کارسینومای, يرسينيا, واکسن, غیر اشباع , نوتروفیلها, specimen, typhimurium, Hypersensitovity, آیلو, محکم کردن استخوان‌ ها, مايع, هورمون اچ سی جی, كلوني, پیوند عضو , SARS, ﻣﯿﺴـﻠﯽ, مقدمه اسپور زایی, لنفوسيت, سیتوژنیک, واژينال, ASPARTATAE, داخل سلولهاي کبدي, كمبود اسيد فوليك, متیل, میکروبی, Nucleic, ائوزينوفيل, کپسول بومن پرفوزیون یا فیلتراسیون, اسپورزایی, نوتروفیلها, دایمرهای, آزمايشگاه تشخيص طبي دكتر همتي, اریتروسیت, ویتیلیگو, آنيزوسايتوزيس, گاموپاتی, مرگ, ویتامین د,