اختصارات و اصطلاحات آزمايشگاهي – بيوشيمي

۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت 13:3 | Phasco-qc

نظرات : 1

  اختصارات و اصطلاحات آزمايشگاهي – بيوشيمي LDH: مخفف و مختصر شده براي LACTATE DEHYROGENASE است كه يك نوع انزيمي است كه در بافتهاي مختلف ازجمله در قلب يافت ميشود . اندازه گيري اين انزيم بيشتر در ارتباط سكته قلبي مورد نظر است . در سكته هاي قلبي ميزان اين انزيم افزايش ميابد. CKmb: مخفف و مختصر شده براي creatine kinase  است كه يك نوع انزيم به حساب ميايد اگر چه در بافتهاي متعددي يافت ميشود اما نوع mb اين انزيم در عضله قلب به فراواني يافت ميشود و در سكته هاي قلبي به سرعت و شدت زياد افزايش ميابد و بهمين خاطر راهنماي خوبي جهت ردگيري اين عارضه است. Uric acid: اسيد اوريك ازمايشي است كه جهت اندازه گيري اين ماده در خون بكار گرفته ميشود اين ماده ماحصل سوخت و ساز بازهاي پورين است . از آنجايي كه اين ماده در خون تقريبا انحلال پذيري پاييني دارد مي تواند در مفاصل رسوب كند و منجر به بيماري نقرص گردد. اگر چه با بيماريهاي ديگري نيز مانند سنگهاي اسيد اوريكي نيز در ارتباط است.

اختصارات و اصطلاحات آزمايشگاهي – بيوشيمي

۱۳۹۱ پنج شنبه ۱۴ ارديبهشت 13:30 | Phasco-qc

نظرات : 0

اختصارات و اصطلاحات آزمايشگاهي – بيوشيمي   FBS : مخفف و مختصر شده براي FASTING BLOOD SUGAR  است . كه به معني قند صبح ناشتا بوده و براي تعيين ميزان قند خون – غربالگري افراد در معرض خطر به ديابت – مانيتورينگ درمان افراد مبتلا به ديابت كاربرد دارد . TG: مخفف و مختصر شده براي TRIGLYCERIDE‌ است كه تستي است براي سنجش ميزان چربي خنثي خون. CHOL: مخفف و مختصر شده براي CHOLESTEROL‌ است كه از جمله چربي هاي بد خون محسوب ميشود و در ارتباط با بيماريهاي قلبي و عروقي ميباشد. LDL: مخفف و مختصر شده براي LOW DENSITY LIPOPROTEIN است. اين پارامتر بيوشيمي نيز از نظر باليني در ارتباط با بيماري هاي قلبي و عروقي است و در ساختمان خود به ميزان زيادي چربيهاي اشباع و كلسترول دارد. HDL‌ : مخفف و مختصر شده براي HIGH DENSITY LIPOPROTEIN است كه در ساختمان آن پروتئين به ميزان زيادي وجود دارد و چربي به ميزان كمتري وجود دارد علاوه بر پروتئين چربيهاي غير اشباع كه براي ساختمان قلب و عروق مفيد است به همراه دارد.

جمعیت مورد مطالعه - قسمت دوم

۱۳۹۱ شنبه ۹ ارديبهشت 13:1 | Phasco-qc

نظرات : 0

  جمعیت مورد مطالعه - قسمت دوم   دوم اینکه هر چه میزان جمعیت مورد مطالعه وسیع تر باشد شانس پیدا کردن نمونه هایی که با تیتر بسیار بالاتر از آنچه که تا حال پیدا کرده اند بیشتر می شود و کمپانی سازنده چاره اندیشی را به موقع می تواند انجام دهد و یا همینطور است در مورد یافتن نمونه هایی که کمپانی اساسا ممکن است چاره و راه کاری برای برطرف کردن بعضی نمونه ها نداشته باشد و کمپانی سازنده مجبور باشد این موارد را به عنوان موارد مثبت کاذب ویا منفی کاذب بالاجبار در شاخص های کیت خود بگنجاند ، دوباره به راحتی می شود استنباط کرد که میزان اعتماد به شاخص های حساسیت و اختصاصیت تشخیصی کیتی که جمعیت مورد مطالعه آن وسیعتر است بیشتر است.  

طرح اعطای رایگان گواهی تأیید کیفیت و لوح تقدیر از طرف کمپانی CALBIOTECH امریکا

۱۳۹۱ يکشنبه ۳ ارديبهشت 12:15 | Phasco-qc

نظرات : 0

                                                                                                                     طرح اعطای رایگان گواهی تأیید کیفیت و لوح تقدیر از طرف کمپانی CALBIOTECH امریکا   مزایای اشتراک در این طرح و دریافت گواهی های تأیید کیفیت برای آزمایشگاه شما: 1-    شما خودتان از کیفیت کیت های جدید انتخابی خود اطمینان حاصل می کنید.  2-    تست های حساس هورمونی خود را با معیار معتبری همچون بایورد می سنجید. 3-    روند انتخاب کیت های هورمونی در مرکز شما از اصول مشخصی پیروی می کند. 4-    از گزارش نتایج خود اطمینان بیشتری حاصل کرده و خطای خود را به حد اقل می رسانید. 5-    چنانچه هر یک از کیت هایتان به هر دلیلی دچار مشکل شده باشند ، بی درنگ متوجه می شوید. 6-    مسیر شما برای استاندارد سازی بخش هورمون شناسی و مستند سازی های آن هموار تر می گردد. 7-    گواهی های تأیید کیفیت فاسکو سندی قاطع دال بر انجام تست، با کیفیت عالی در آزمایشگاه شما خواهد بود. 8-    این سرویس واحد کنترل کیفی فاسکو کاملاً رایگان بوده و هیچگونه هزینه ای برای شما در بر نخواهد داشت. 9-    اولین سفارش کیت های هورمونی خود را با 5% تخفیف بعنوان مشارکت در طرح تأیید کیفیت دریافت می نمایید.   مقدمه : کمپانی CALBIOTECH امریکا پس از 20 سال تجربه در زمینه ساخت و تولید کیتهای الایزا ، امروزه یکی از موفق ترین تولید کنندگان اینگونه محصولات با رعایت اصول GMP بوده و با داشتن گواهی های ISO  ، استانداردهای FDA امریکا و CE اروپا در زمینه تولید محصولات مختلف از جمله کیت های مربوط به هورمونهای تیروئیدی ، باروری و ... توانسته محصولات خود را هم در داخل و هم در خارج از امریکا با کیفیتی بسیار عالی به مصرف برساند. مجری طرح : واحد کنترل کیفی شرکت فارمد آوران سبز در نظر دارد برای مصرف کنندگان کیت های الایزای هورمونی کمپانی CALBIOTECH در آزمایشگاه های ایران ، ضمن صدور گواهی تأیید کیفیت برای هر یک از این محصولات در هر یک از مراکز آزمایشگاهی ، اقدام به اعطای لوح تقدیر برای آن آزمایشگاه از طرف کمپانی CALBIOTECH بنماید. روش اجرای طرح:  چنانچه شما یکی از مراکز آزمایشگاهی مصرف کننده کیت های هورمونی CALBIOTECH باشید، می توانید در هر سری سفارش خود ، یک سری سرم کنترل بین المللی بایورد را به حجم تقریبی 200 میکرو لیتر در سه سطح مختلف به صورت رایگان دریافت نموده و پس از انجام تست با رعایت شرایط استاندارد ، نتایج خود را برای واحد کنترل کیفی فاسکو بازگو نمایید. این واحد پس از ارتباط با کمپانی CALBIOTECH و تجزیه و تحلیل داده های شما ، در صورت برخورداری از کیفیت مطلوب ، برای هر یک از تست ها اقدام به صدور گواهی تأیید کیفیت نموده و اصل گواهی را در اسرع وقت برایتان ارسال می نماید. در صورتی که تعداد این گواهی ها برای هر تست به حد نصاب برسد ( بین 10 تا 20 گواهی برای هر تست ) ، واحد کنترل کیفی فاسکو از کمپانی CALBIOTECH برای آزمایشگاه شما درخواست اعطای لوح تقدیر خواهد نمود.   چنانچه آزمایشگاه های زیادی تمایل به مشارکت در این طرح را داشته باشند اولویت با مراکزی خواهد بود که هرچه سریعتر با واحد کنترل کیفی شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز، تلفن های : 73 - 44711870  تماس حاصل فرمایند.  

نظرات

نظرات :