مضرات غذاهای کنسرو شده بر سیستم گوارش

۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ اسفند 3:11 | phasco

نظرات : 0

محققان هشدار می دهند؛ مضرات غذاهای کنسرو شده بر سیستم گوارش تیمی از محققان دریافتند غذاهای کنسرو شده حاوی اکسید روی هستند که می تواند به دستگاه گوارش آسیب رساند. به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه محققان دانشگاه بینگامتون نیویورک نشان داد که نانو ذرات اکسید روی موجود در پوشش برخی کالاهای کنسرو شده که معمولاً برای خواص ضد میکروبی و پیشگیری از تغییر رنگ مواد خوراکی تولیدکننده سولفور مناسب است، تأثیر منفی بر عملکرد دستگاه گوارش انسان دارد. «گرتخن مالر»، استادیار دانشگاه، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم نانوذرات اکسید روی موجود در غذاهای کنسرو شده می‌تواند موجب تغییر در شیوه جذب مواد مغذی توسط روده یا تجلی پروتئین و ژن سلول روده شود.» محققان دریافتند غذاهای کنسرو شده ۱۰۰ برابر میزان مجاز مصرف روزانه زینک (روی)، حاوی این ماده هستند. به گفته محققان، اکسید روی موجب از بین رفتن سطح سلول‌های جاذب روده شده و در نتیجه جذب مواد مغذی کاهش می‌یابد. محققان می‌گویند برخی نانوذرات موجب سیگنال دهی التهاب شده که در نتیجه می‌تواند نفوذ پذیری مدل روده را افزایش دهد. همچنین این وضعیت موجب می‌شود ترکیباتی که اجازه ورود به جریان خون ندارند، وارد خون می‌شوند.

چند راهکار نافع طب سنتی برای رفع "چین و چروک و تیرگی پوست"

۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 2:30 | phasco

نظرات : 0

چند راهکار نافع طب سنتی برای رفع "چین و چروک و تیرگی پوست" برای درمان خشکی، تیرگی و چروک پوست صورت باید صفرای موجود در بدن را به صفرای لطیف تبدیل کنیم؛ در ادامه به چند راهکار ساده و البته نافع طب سنتی برای این هدف اشاره شده است. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با توجه به اینکه عروقی که چشم را تغذیه می‌کنند از ریزترین عروق (رگها) هستند بنابراین هرگاه سطح "صفرای معلق" در بدن بالا برود یا صفرا خشک شود، این امر می‌تواند باعث تیرگی و خشکی پوست صورت شود. برای درمان این خشکی، تیرگی و چروک پوست صورت باید صفرای موجود در بدن را به صفرای لطیف تبدیل کنیم؛ برای تولید این صفرای لطیف "به‌ صورت موضعی" می‌توان روزانه به‌ مدت 10 دقیقه سر و صورت را با روغن زیتون یا روغن سیاهدانه ماساژ دهیم و برای کف سر و ابرو می‌توان از "برس" استفاده کرد تا شتاب گردش خون در سر را افزایش یابد. همچنین برای اینکه صفرای موجود در بدن را به‌ صورت خوراکی به صفرای لطیف تبدیل کنیم باید شیرینی‌های لطیف طبیعی میل شود مثل عسل، انگور و خرما و ... همچنین مصرف سرکه‌ انگبینی که با 1/2 واحد سرکه تولید شده باشد نیز برای این منظور بسیار مفید است. از سوی دیگر باید توجه داشت به‌ صورت کلی باید از نوشیدن "آب سرد" همچنین نوشیدن آب بین غذا پرهیز شود و از جویدن کامل غذا غافل نشد.

حجامت بهترین روش پاک‌سازی بدن در فصل بهار است

۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 1:14 | phasco

نظرات : 0

"حجامت" بهترین روش پاک‌سازی بدن در فصل "بهار" در فصل "بهار" با توجه به اینکه فضولات انباشته‌شده در بدن به غلیان و حرکت در می‌آید، رعایت تدابیری برای پاک‌سازی بدن ضروری است؛ انجام "حجامت" در فصل بهار بهترین روش برای پاک‌سازی بدن در فصل بهار است. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با توجه به قرار گرفتن در روزهای پایانی فصل زمستان و در پیش بودن فصل "بهار" رعایت تدابیر این فصل بر اساس آموزه‌های طب سنتی ضروری است. اگر بر حسب مزاج، فصل بهار را بررسی کنیم، این فصل در کیفیت‌های چهارگانه که گرمی، سردی، تری و خشکی است، معتدل است؛ به این دلیل که خورشید به‌ سمت الرأس (بالای سرمان) نزدیک می‌شود اما کاملاً در بالای سر ما قرار نگرفته تا به‌ واسطه آن در هوا گرمی و خشکی پدید آورد. فصل بهار با همۀ سنین از جمله میانسالان، پیران و افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند، سازگار‌تر است. و در افراد دارای مزاج گرم و تر یا بعضی از گرم و خشک‌ها باعث ایجاد دمل، زخم، جوش، خارش، جرب، ورم حلق، درد چشم، خونریزی بینی، سردرد، خونریزی ریه و … می‌شود. در فصل بهار کلاً سبب هر بیماری که ماده آن که در خون وجود دارد و در زمستان ساکن شده باشد، در این فصل به غلیان و جوشش آمده، پخته شده و دفع می‌گردد. و بروز این بیماریها به این علت نیست که فصل بهار به‌ ذات خودش موجب بیماری می‌شود بلکه به‌ دلیل پخته شدن فضولات است و دفع فضولات که کار طبیعت بدن است و این عمل که موجب تقویت بدن می‌شود، بروز کرده تا بدن را از فضولات پاکسازی کند. در افرادی که حفظ سلامت بدنشان برایشان حائز اهمیت است، لازم است که در ابتدای فصل بهار قبل از اینکه اخلاطی که در زمستان ساکن و منجمد شده، به‌ واسطه گرمی هوا به‌ حرکت در آمده و برانگیخته شود و به‌ سمت اعضای ضعیف جاری شده و موجب بروز بیماری شود، در حدی که ضرورت دارد باید به پاکسازی بدن پرداخت؛ در این پاکسازی، فرد باید به‌ حسب دلایل غلبۀ هر خلط از حجامت، فصد، اسهال و قی بهره ببرد. اما در فصل بهار، "حجامت" و "فصد" بسته به نیاز هر فرد از همه اولی‌تر و مناسب‌تر است چون خارج‌کننده تمام اخلاط همراه با خون است، به همین دلیل آن را "استفراغ کلی" بدن نامیده‌اند. در این فصل باید غذاهای تولید‌کننده خون مثل گوشت، شیرینی و چیزهای گرم، تلخ و شور را ترک کرد و از غذاهای سرد که مسکن اخلاط و معتدل‌کننده رقت آنهاست، مصرف کرد و از چیزهایی که حرارت را فرو می‌نشانند مثل شربت زرشک، غوره، نارنج و لیمو و به استفاده کنند. در فصل بهار باید در حد اعتدال، فعالیت و ورزش داشت و از گرم‌ کننده‌ها و رطوبت‌ بخش‌ها و افراط در حرکت، فعالیت و حمام دوری کرد. بهترین لباس در این فصل، لباسهای پنبه‌دارِ کم‌ پنبه است. در این فصل باید در صورت امکان از حمام‌های سنتی استفاده کرد در غیر این‌ صورت از سونا استفاده کرد و در حمام‌ کردن‌های فصل بهار خود را از "کیسه‌کشیدن" و فواید متعدد آن محروم نکنید. 

موفقیت ایران در درمان سرطان با تکنیک نوین رادیوتراپی پیشرفته

۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۲ اسفند 4:22 | phasco

نظرات : 0

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد موفقیت ایران در درمان سرطان با تکنیک نوین رادیوتراپی پیشرفته عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بهره برداری از فناوری نوین رادیوانکولوژی فوق پیشرفته در کشور، گفت: بهره گیری از این فناوری نوین، امکان درمان با دزهای بسیار مطلوب را در زمان کوتاه ایجادکرده است. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، میر احمد موسوی زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با بهره برداری از فناوری نوین رادیوانکولوژی فوق پیشرفته در کشور اظهارداشت: اکنون آخرین و جدیدترین نسل فناوری کنترل دیجیتال در دستگاه‌های شتاب‌دهنده پزشکی با تاکید مضاعف بر ایمنی بیمار و با قابلیت تصویر برداری از توده سرطانی و بافت های پیرامون آن همزمان با پرتو درمانی هدفمند و تعدیل شده در کشور فراهم شده است. بهره گیری از این فناوری نوین، امکان درمان با دز های بسیار مطلوب را در زمان کوتاه ایجادکرده است. وی افزود: پیشرفت های علمی و فناوری های نوین، روش درمانی "آرک تراپی با حجم تعدیل شده" یا در اصطلاح”VMAT” را ابداع و معرفی کرده است که باعث افزایش انعطاف پذیری توزیع دز درمانی بیماران، کاهش اثرات جانبی بر روی بافت های سالم به همراه کنترل بالای تومور بدخیم شده و فرصت های درمانی جدیدی را برای بیماران می‌گشاید. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بهره گیری از یک یا چند کمان پرتوی درمانی با هدایت تصاویر سی تی اسکن (که به منظور افزایش دقت و صحت درمان مورد استفاده قرار می گیرد)، به تیم درمانی این امکان را می دهد تا وسیع‌ترین طیف از پرتوی درمانی طی کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین آسیب به بافت های سالم اطراف، حول محور ۳۶۰ درجه به ناحیه سرطانی تابانده شده و موفقیت روش درمانی را به بیشترین میزان ممکن برساند. موسوی زاده با اعلام این دستاورد، افزود: با بهره گیری از جدیدترین دستگاه‌های شتابدهنده پزشکی روز دنیا با عملکرد بسیار دقیق و تضمین صحت درمان، علاوه بر تکنیک های درمانی پیشرفته 3DCRT، IMRT و IGRT، اکنون همگام با پیشرفته ترین کشورهای جهان، از روش آرک تراپی با حجم تعدیل شده به عنوان جدیدترین روش بهینه درمان برای بیماران مختلف، به ویژه بیماران با تومورهای سر و گردن ‌و پروستات با موفقیت بسیار بالا استفاده می‌شود. این متخصص رادیوتراپی انکولوژی بیان داشت: این روش فوق پیشرفته درمانی امکان کنترل آنلاین نواحی تومورال و بافت های سالم و حیاتی مجاور آن را در هر لحظه از درمان به وجود آورده و دقت و موفقیت درمان را هنگام تابش متمرکز پرتو، به طرز چشمگیری افزایش داده است. موسوی زاده با ابراز خرسندی از اینکه راه اندازی و تجهیز این بخش درمانی برای درمان هموطنان با موفقیت انجام شده و در حال پذیرش بیمار است گفت: اوج موفقیت درمان سرطان با تکنیک نوین رادیوتراپی پیشرفته، محقق شده و امید به نجات بیماران در کشور به حداکثر خود رسیده است. وی خاطرنشان کرد: پرتودرمانی یا در اصطلاح رادیوتراپی، نوعی درمان اختصاصی و متداول سرطان است که طی آن از نوعی پرتو پرانرژی با دوز بالا جهت از بین بردن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش آن استفاده می‌شود.

علائم سنگ کیسه صفرا چیست و راهکار درمانی طب سنتی آن

۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ اسفند 4:43 | phasco

نظرات : 0

علائم "سنگ کیسه صفرا" چیست + راهکار درمانی طب سنتی سنگ کیسه صفرا به‌ معنای تشکیل سنگ داخل کیسه صفرا است که این عارضه با علائمی همراه است... . به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ "سنگ کیسه صفرا" (کوله لیتیاز) یعنی تشکیل سنگ داخل کیسه صفرا؛ کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح‌ شده از کبد در آن تجمع یافته و هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می‌شود. سنگ کیسه صفرا بسیاری اوقات هیچ علامتی ندارد اما سنگ کیسه صفرای علامت‌دار ممکن است موجب کوله‌سیستیت مزمن شود. علائم بیماری به‌ صورت کولیک صفراوی (درد مزمن به‌ مدت ساعت‌ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوع و استفراغ است و گاهی درد به‌ دنبال مصرف غذای چرب ایجاد می‌شود. ممکن است بیماری سال‌ها علائم سنگ کیسه صفرا را داشته باشد اما وارد مرحله حاد نشود. همچنین سنگ کیسه صفرا می‌تواند همراه با این علائم باشد: درد در سمت راست بدن درست زیر دنده، درد پشت بین استخوان‌های شانه، درد در شانه سمت راست، حالت تهوع و استفراغ، عرق کردن و بی‌قراری. برای درمان سنگ کیسه صفرا در طب سنتی، روش‌ها و درمان‌های مختلفی وجود دارد که این درمان‌ها کنار پرهیزات ضروری برای این دسته از بیماران می‌تواند بدون عمل جراحی، منجر به از بین رفتن سنگ کیسه صفرا شود. مصرف روزانه "یک لیوان آب سیب طبیعی مخلوط‌ شده با دو تا سه قاشق غذاخوری روغن زیتون" می‌تواند کمک شایانی به درمان سنگ کیسه صفرا داشته باشد همچنین مصرف روزانه "سرکه‌انگبین طبی" (جوشانده سرکه طبیعی انگور، عرق نعنا با عسل) نیز برای درمان مفید است.