مضرات غذاهای کنسرو شده بر سیستم گوارش

۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ اسفند 3:11 | phasco

نظرات : 0

محققان هشدار می دهند؛ مضرات غذاهای کنسرو شده بر سیستم گوارش تیمی از محققان دریافتند غذاهای کنسرو شده حاوی اکسید روی هستند که می تواند به دستگاه گوارش آسیب رساند. به گزارش خبرنگار مهر، مطالعه محققان دانشگاه بینگامتون نیویورک نشان داد که نانو ذرات اکسید روی موجود در پوشش برخی کالاهای کنسرو شده که معمولاً برای خواص ضد میکروبی و پیشگیری از تغییر رنگ مواد خوراکی تولیدکننده سولفور مناسب است، تأثیر منفی بر عملکرد دستگاه گوارش انسان دارد. «گرتخن مالر»، استادیار دانشگاه، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم نانوذرات اکسید روی موجود در غذاهای کنسرو شده می‌تواند موجب تغییر در شیوه جذب مواد مغذی توسط روده یا تجلی پروتئین و ژن سلول روده شود.» محققان دریافتند غذاهای کنسرو شده ۱۰۰ برابر میزان مجاز مصرف روزانه زینک (روی)، حاوی این ماده هستند. به گفته محققان، اکسید روی موجب از بین رفتن سطح سلول‌های جاذب روده شده و در نتیجه جذب مواد مغذی کاهش می‌یابد. محققان می‌گویند برخی نانوذرات موجب سیگنال دهی التهاب شده که در نتیجه می‌تواند نفوذ پذیری مدل روده را افزایش دهد. همچنین این وضعیت موجب می‌شود ترکیباتی که اجازه ورود به جریان خون ندارند، وارد خون می‌شوند.

چند راهکار نافع طب سنتی برای رفع "چین و چروک و تیرگی پوست"

۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 2:30 | phasco

نظرات : 0

چند راهکار نافع طب سنتی برای رفع "چین و چروک و تیرگی پوست" برای درمان خشکی، تیرگی و چروک پوست صورت باید صفرای موجود در بدن را به صفرای لطیف تبدیل کنیم؛ در ادامه به چند راهکار ساده و البته نافع طب سنتی برای این هدف اشاره شده است. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با توجه به اینکه عروقی که چشم را تغذیه می‌کنند از ریزترین عروق (رگها) هستند بنابراین هرگاه سطح "صفرای معلق" در بدن بالا برود یا صفرا خشک شود، این امر می‌تواند باعث تیرگی و خشکی پوست صورت شود. برای درمان این خشکی، تیرگی و چروک پوست صورت باید صفرای موجود در بدن را به صفرای لطیف تبدیل کنیم؛ برای تولید این صفرای لطیف "به‌ صورت موضعی" می‌توان روزانه به‌ مدت 10 دقیقه سر و صورت را با روغن زیتون یا روغن سیاهدانه ماساژ دهیم و برای کف سر و ابرو می‌توان از "برس" استفاده کرد تا شتاب گردش خون در سر را افزایش یابد. همچنین برای اینکه صفرای موجود در بدن را به‌ صورت خوراکی به صفرای لطیف تبدیل کنیم باید شیرینی‌های لطیف طبیعی میل شود مثل عسل، انگور و خرما و ... همچنین مصرف سرکه‌ انگبینی که با 1/2 واحد سرکه تولید شده باشد نیز برای این منظور بسیار مفید است. از سوی دیگر باید توجه داشت به‌ صورت کلی باید از نوشیدن "آب سرد" همچنین نوشیدن آب بین غذا پرهیز شود و از جویدن کامل غذا غافل نشد.

حجامت بهترین روش پاک‌سازی بدن در فصل بهار است

۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 1:14 | phasco

نظرات : 0

"حجامت" بهترین روش پاک‌سازی بدن در فصل "بهار" در فصل "بهار" با توجه به اینکه فضولات انباشته‌شده در بدن به غلیان و حرکت در می‌آید، رعایت تدابیری برای پاک‌سازی بدن ضروری است؛ انجام "حجامت" در فصل بهار بهترین روش برای پاک‌سازی بدن در فصل بهار است. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ با توجه به قرار گرفتن در روزهای پایانی فصل زمستان و در پیش بودن فصل "بهار" رعایت تدابیر این فصل بر اساس آموزه‌های طب سنتی ضروری است. اگر بر حسب مزاج، فصل بهار را بررسی کنیم، این فصل در کیفیت‌های چهارگانه که گرمی، سردی، تری و خشکی است، معتدل است؛ به این دلیل که خورشید به‌ سمت الرأس (بالای سرمان) نزدیک می‌شود اما کاملاً در بالای سر ما قرار نگرفته تا به‌ واسطه آن در هوا گرمی و خشکی پدید آورد. فصل بهار با همۀ سنین از جمله میانسالان، پیران و افرادی که دارای مزاج سرد و خشک هستند، سازگار‌تر است. و در افراد دارای مزاج گرم و تر یا بعضی از گرم و خشک‌ها باعث ایجاد دمل، زخم، جوش، خارش، جرب، ورم حلق، درد چشم، خونریزی بینی، سردرد، خونریزی ریه و … می‌شود. در فصل بهار کلاً سبب هر بیماری که ماده آن که در خون وجود دارد و در زمستان ساکن شده باشد، در این فصل به غلیان و جوشش آمده، پخته شده و دفع می‌گردد. و بروز این بیماریها به این علت نیست که فصل بهار به‌ ذات خودش موجب بیماری می‌شود بلکه به‌ دلیل پخته شدن فضولات است و دفع فضولات که کار طبیعت بدن است و این عمل که موجب تقویت بدن می‌شود، بروز کرده تا بدن را از فضولات پاکسازی کند. در افرادی که حفظ سلامت بدنشان برایشان حائز اهمیت است، لازم است که در ابتدای فصل بهار قبل از اینکه اخلاطی که در زمستان ساکن و منجمد شده، به‌ واسطه گرمی هوا به‌ حرکت در آمده و برانگیخته شود و به‌ سمت اعضای ضعیف جاری شده و موجب بروز بیماری شود، در حدی که ضرورت دارد باید به پاکسازی بدن پرداخت؛ در این پاکسازی، فرد باید به‌ حسب دلایل غلبۀ هر خلط از حجامت، فصد، اسهال و قی بهره ببرد. اما در فصل بهار، "حجامت" و "فصد" بسته به نیاز هر فرد از همه اولی‌تر و مناسب‌تر است چون خارج‌کننده تمام اخلاط همراه با خون است، به همین دلیل آن را "استفراغ کلی" بدن نامیده‌اند. در این فصل باید غذاهای تولید‌کننده خون مثل گوشت، شیرینی و چیزهای گرم، تلخ و شور را ترک کرد و از غذاهای سرد که مسکن اخلاط و معتدل‌کننده رقت آنهاست، مصرف کرد و از چیزهایی که حرارت را فرو می‌نشانند مثل شربت زرشک، غوره، نارنج و لیمو و به استفاده کنند. در فصل بهار باید در حد اعتدال، فعالیت و ورزش داشت و از گرم‌ کننده‌ها و رطوبت‌ بخش‌ها و افراط در حرکت، فعالیت و حمام دوری کرد. بهترین لباس در این فصل، لباسهای پنبه‌دارِ کم‌ پنبه است. در این فصل باید در صورت امکان از حمام‌های سنتی استفاده کرد در غیر این‌ صورت از سونا استفاده کرد و در حمام‌ کردن‌های فصل بهار خود را از "کیسه‌کشیدن" و فواید متعدد آن محروم نکنید. 

موفقیت ایران در درمان سرطان با تکنیک نوین رادیوتراپی پیشرفته

۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۲ اسفند 4:22 | phasco

نظرات : 0

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد موفقیت ایران در درمان سرطان با تکنیک نوین رادیوتراپی پیشرفته عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بهره برداری از فناوری نوین رادیوانکولوژی فوق پیشرفته در کشور، گفت: بهره گیری از این فناوری نوین، امکان درمان با دزهای بسیار مطلوب را در زمان کوتاه ایجادکرده است. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، میر احمد موسوی زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با بهره برداری از فناوری نوین رادیوانکولوژی فوق پیشرفته در کشور اظهارداشت: اکنون آخرین و جدیدترین نسل فناوری کنترل دیجیتال در دستگاه‌های شتاب‌دهنده پزشکی با تاکید مضاعف بر ایمنی بیمار و با قابلیت تصویر برداری از توده سرطانی و بافت های پیرامون آن همزمان با پرتو درمانی هدفمند و تعدیل شده در کشور فراهم شده است. بهره گیری از این فناوری نوین، امکان درمان با دز های بسیار مطلوب را در زمان کوتاه ایجادکرده است. وی افزود: پیشرفت های علمی و فناوری های نوین، روش درمانی "آرک تراپی با حجم تعدیل شده" یا در اصطلاح”VMAT” را ابداع و معرفی کرده است که باعث افزایش انعطاف پذیری توزیع دز درمانی بیماران، کاهش اثرات جانبی بر روی بافت های سالم به همراه کنترل بالای تومور بدخیم شده و فرصت های درمانی جدیدی را برای بیماران می‌گشاید. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بهره گیری از یک یا چند کمان پرتوی درمانی با هدایت تصاویر سی تی اسکن (که به منظور افزایش دقت و صحت درمان مورد استفاده قرار می گیرد)، به تیم درمانی این امکان را می دهد تا وسیع‌ترین طیف از پرتوی درمانی طی کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین آسیب به بافت های سالم اطراف، حول محور ۳۶۰ درجه به ناحیه سرطانی تابانده شده و موفقیت روش درمانی را به بیشترین میزان ممکن برساند. موسوی زاده با اعلام این دستاورد، افزود: با بهره گیری از جدیدترین دستگاه‌های شتابدهنده پزشکی روز دنیا با عملکرد بسیار دقیق و تضمین صحت درمان، علاوه بر تکنیک های درمانی پیشرفته 3DCRT، IMRT و IGRT، اکنون همگام با پیشرفته ترین کشورهای جهان، از روش آرک تراپی با حجم تعدیل شده به عنوان جدیدترین روش بهینه درمان برای بیماران مختلف، به ویژه بیماران با تومورهای سر و گردن ‌و پروستات با موفقیت بسیار بالا استفاده می‌شود. این متخصص رادیوتراپی انکولوژی بیان داشت: این روش فوق پیشرفته درمانی امکان کنترل آنلاین نواحی تومورال و بافت های سالم و حیاتی مجاور آن را در هر لحظه از درمان به وجود آورده و دقت و موفقیت درمان را هنگام تابش متمرکز پرتو، به طرز چشمگیری افزایش داده است. موسوی زاده با ابراز خرسندی از اینکه راه اندازی و تجهیز این بخش درمانی برای درمان هموطنان با موفقیت انجام شده و در حال پذیرش بیمار است گفت: اوج موفقیت درمان سرطان با تکنیک نوین رادیوتراپی پیشرفته، محقق شده و امید به نجات بیماران در کشور به حداکثر خود رسیده است. وی خاطرنشان کرد: پرتودرمانی یا در اصطلاح رادیوتراپی، نوعی درمان اختصاصی و متداول سرطان است که طی آن از نوعی پرتو پرانرژی با دوز بالا جهت از بین بردن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش آن استفاده می‌شود.

علائم سنگ کیسه صفرا چیست و راهکار درمانی طب سنتی آن

۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ اسفند 4:43 | phasco

نظرات : 0

علائم "سنگ کیسه صفرا" چیست + راهکار درمانی طب سنتی سنگ کیسه صفرا به‌ معنای تشکیل سنگ داخل کیسه صفرا است که این عارضه با علائمی همراه است... . به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ "سنگ کیسه صفرا" (کوله لیتیاز) یعنی تشکیل سنگ داخل کیسه صفرا؛ کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح‌ شده از کبد در آن تجمع یافته و هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می‌شود. سنگ کیسه صفرا بسیاری اوقات هیچ علامتی ندارد اما سنگ کیسه صفرای علامت‌دار ممکن است موجب کوله‌سیستیت مزمن شود. علائم بیماری به‌ صورت کولیک صفراوی (درد مزمن به‌ مدت ساعت‌ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوع و استفراغ است و گاهی درد به‌ دنبال مصرف غذای چرب ایجاد می‌شود. ممکن است بیماری سال‌ها علائم سنگ کیسه صفرا را داشته باشد اما وارد مرحله حاد نشود. همچنین سنگ کیسه صفرا می‌تواند همراه با این علائم باشد: درد در سمت راست بدن درست زیر دنده، درد پشت بین استخوان‌های شانه، درد در شانه سمت راست، حالت تهوع و استفراغ، عرق کردن و بی‌قراری. برای درمان سنگ کیسه صفرا در طب سنتی، روش‌ها و درمان‌های مختلفی وجود دارد که این درمان‌ها کنار پرهیزات ضروری برای این دسته از بیماران می‌تواند بدون عمل جراحی، منجر به از بین رفتن سنگ کیسه صفرا شود. مصرف روزانه "یک لیوان آب سیب طبیعی مخلوط‌ شده با دو تا سه قاشق غذاخوری روغن زیتون" می‌تواند کمک شایانی به درمان سنگ کیسه صفرا داشته باشد همچنین مصرف روزانه "سرکه‌انگبین طبی" (جوشانده سرکه طبیعی انگور، عرق نعنا با عسل) نیز برای درمان مفید است.

۶ دستور ساده طب سنتی برای درمان غلظت خون

۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ اسفند 4:1 | phasco

نظرات : 0

۶ دستور ساده طب سنتی برای درمان "غلظت خون" برای درمان "غلظت خون" در آموزه‌های طب سنتی، دستورات و نسخه‌های مختلفی وجود دارد؛ در این مطلب با ۶ دستور ساده طب سنتی برای درمان "غلظت خون" آشنا می‌شوید. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ "غلظت خون" یکی از اختلالاتی است که امروزه بسیاری از افراد به‌ دلیل سبک زندگی نادرست، رژیم غذایی بد و ... به آن مبتلا هستند.؛ در ادامه به چند نسخه ساده طب سنتی برای درمان غلظت خون اشاره شده است: ـ باید 3 قاشق آویشن را با 19 عدد عناب در یکی قوری چینی با هم مخلوط کنیم و با اضافه کردن یک تا 2 لیوان آبجوش به این ترکیب، اجازه دهیم بر روی شعله ملایم دم بکشد و در ادامه این دمنوش خوش‌طعم را مصرف کنیم. این ترکیب علاوه بر خاصیت رقیق و لطیف‌کنندگی خون، بالا برنده حرارت غریزی بدن، باعث بهبود پمپاژ قلب، کاهنده چربی خون و تاحدی هم لاغرکننده است همچنین باعث افزایش ظرفیت حیاتی ریه‌ها نیز می‌شود. ـ اما از دیگر نسخه‌هایی که می‌توان برای درمان غلظت خون به آن اشاره کرد، ترک مصرف "نان‌های سفید" و فاقد سبوس است که در نانوایی‌های سراسر کشور پخت و توزیع می‌شود(متاسفانه در حال حاضر حتی نان‌های سنگگ پخت شده در نانوایی‌ها نیز فاقد حد کافی سبوس است). ـ مصرف نان محلی سبوس‌ کامل و فاقد افزودنی‌هایی مانند آهن و فولیک اسید و ... نقش بسزایی در درمان غلظت خون و بیماری‌های گوارشی دارد. ـ بهره‌مندی از "هوای سالم" و دوری از زندگی در هوای آلوده نیز تاثیر زیادی در کاهش غلظت خون دارد. ـ انجام "حجامت" به‌ویژه در فصل بهار نیز برای درمان غلظت خون و بیماری‌های خونی بسیار مفید و مجرب است. ـ ترک مصرف فست‌ فودها، محصولات غذایی کنسرو شده، گوشت‌‌های مانده و نمک‌ سود، مواد غذایی لزج مانند پنیز پیتزا، لازانیا، ماکارانی، قارچ و ... نیز از پرهیزات بسیار ضروری برای درمان غلظت خون و حفظ سلامتی است. ـ مصرف "آب انار ملس" (ترش و شیرین) نیز برای بهبود غلظت خون و گردش خون نافع است.

چاقی موجب کاهش تستوسترون در مردان می شود

۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ اسفند 3:53 | phasco

نظرات : 0

محققان عنوان می کنند؛ چاقی موجب کاهش تستوسترون در مردان می شود نتایج یک مطالعه نشان می دهد چاقی با کاهش میزان تستوسترون در مردان مرتبط است. به گزارش خبرنگار مهر، چاقی بدون شک مشکل اصلی سلامت در جهان است. چاقی و اضافه وزن مشکلات زیادی برای سلامت نظیر بیماری‌های قلبی، دیابت، فشارخون بالا، سکته، پوکی استخوان و سرطان‌های سینه و روده به همراه دارد. علاوه بر این موارد، چاقی بر سلامت جنسی هم تأثیر دارد. به گفته محققان دانشگاه بافالو نیویورک، اضافه وزن با اختلال در توازن هورمونی بر میزان تستوسترون (Testosterone) تأثیر می‌گذارد و موجب کاهش میل جنسی می‌شود. چاقی بر جریان خون منتهی به دستگاه تناسلی تأثیر گذاشته و عدم جریان خون موجب اختلال در عملکرد جنسی می‌شود. تستوسترون، هورمون مهم مردانه است که به رشد اندام تناسلی مردانه و ایجاد استخوان‌های قوی کمک می‌کند. میزان هورمون تستوسترون در زمان بلوغ شروع به افزایش کرده و در اوایل بزرگسالی به اوج می‌رسد و سپس با افزایش سن، به تدریج کاهش می‌یابد. چربی اضافی در ناحیه ران پاها منجر به دمای بالا ۳۵ درجه در این ناحیه می‌شود. همین مسئله برای توقف تولید اسپرم کافی است. قطعاً چاقی با تعداد کم اسپرم و کاهش تحرک اسپرم‌ها که می‌تواند علت ناباروری باشد مرتبط است.

میزان مرخصی زایمان ۹ ماه می‌شود

۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند 8:42 | phasco

نظرات : 0

پژمانفر در تشریح جلسه کمیسیون فرهنگی: میزان مرخصی زایمان ۹ ماه می‌شود: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بر اساس یکی از مصوبات امروز این کمیسیون مقرر شد که میزان مرخصی زایمان با پرداخت حقوق ۹ ماه شود.  نصرالله پژمانفر در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: ادامه بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در دستور کار امروز این کمیسیون قرار گرفت.  وی ادامه داد: در این جلسه بندهایی درباره میزان مرخصی زایمان و همچنین بانوان محصل دارای فرزند به تصویب اعضای کمیسیون فرهنگی رسید.  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: بر اساس یکی از موارد تصویب شده مقرر شد میزان مرخصی زایمان با پرداخت حقوق و جایگاه شغلی شأن ۹ ماه در نظر گرفته شود.  وی ادامه داد: همچنین بر اساس یکی دیگر از موارد تصویب شده بانوان محصل دارای فرزند تا سقف دو سال می‌توانند مرخصی تحصیلی بگیرند. پژمانفر خاطرنشان کرد: همچنین مطابق با مصوبه دیگری باید مؤسسات غیردولتی هم نسبت به مرخصی زایمان اقدام کنند اما این مرخصی بدون پرداخت حقوق خواهد بود.

افزایش تعرفه‌های پزشکی به هیچ عنوان پذیرفته نیست

۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند 8:36 | phasco

نظرات : 0

استاد اقتصاد دانشگاه: افزایش تعرفه‌های پزشکی به هیچ عنوان پذیرفته نیست. استاد اقتصاد دانشگاه در خصوص فشارها برای افزایش تعرفه‌های پزشکی گفت: در سال ۹۳ تعرفه پزشکان ۱۲۰ درصد افزایش داشته است و افزایش تعرفه پزشکان تا چند سال آینده به هیچ عنوان پذیرفته نیست. سید امیر سیاح، استاد اقتصاد دانشگاه شاهد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر پیرامون صحبت‌های مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مبنی بر ظهور پدیده زیرمیزی در جامعه پزشکی به دلیل تعرفه‌های پایین این بخش گفت: افزایش تعرفه‌های پزشکی به بهانه جلوگیری از پدیده زیرمیزی پسندیده نیست؛ افزایش تعرفه‌ها برای ایجاد انگیزه در پزشکان هزینه‌های زیادی را متحمل کشور می‌کند و پرداخت از جیب مردم را هم افزایش می‌دهد. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس متشکل از پزشکان است و نباید درباره این موضوع که مربوط به بخش بهداشت و درمان است، اظهار نظر کند. وی ادامه داد: در چند سال گذشته به واسطه طرح تحول سلامت تعرفه‌های پزشکان رشد قابل توجهی داشته است. این طرح هزینه‌های زیادی را هم به اقتصاد و بیمه‌های کشور تحمیل کرده است. استاد اقتصاد دانشگاه شاهد با اشاره به افزایش ضریب خدمات پزشکی (ضریب k) گفت: در مهر ماه سال ۱۳۹۳، تعرفه پزشکان ۱۲۰ درصد افزایش داشته است. افزایش تعرفه پزشکان تا چند سال آینده به هیچ عنوان پذیرفته نیست. حتی باید در خصوص کاهش آن هم تصمیم گرفته شود. وی ادامه داد: طی فرآیند مذکور، قیمت خدمات درمانی، حداقل ۲.۲ برابر شد. مجموع دستمزد پرداختی به پزشکان در سال ۹۵ نیز نسبت به سال ۹۲، سه و نیم برابر گردید. کارشناس اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه تصمیم‌گیری در خصوص تعرفه پزشکان توسط خود پزشکان، مصداق بارز تعارض منافع است، گفت: تا امروز هم از روی غفلت و اشتباه بوده که تعرفه‬ گذاری برای خدمات پزشکی را به پزشکان سپرده‌اند. این اشتباه باید فوراً جبران شود و به هیچ وجه هم نباید حق چنین سو استفاده‌هایی به نفع خودشان را داشته باشند. سیاح در پایان تصریح کرد: در خصوص افزایش تعرفه پزشکان قطعاً باید به ضریب k آن‌ها توجه کرد. در شرایط فعلی کشور نباید هزینه‌های مردم را بالا برد. 

مغزیجات آجیلی به حفظ سلامت قلب افراد دیابتی کمک می کند

۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند 1:3 | phasco

نظرات : 0

محققان توصیه می کنند؛ مغزیجات آجیلی به حفظ سلامت قلب افراد دیابتی کمک می کند به گفته محققان، مصرف روزانه یک مشت مغزیجات آجیلی، بخصوص مغزیجات درختی، ریسک بیماری قلبی-عروقی را در بین بیماران مبتلا به دیابت نوع۲ کاهش می دهد.  به گزارش خبرنگار مهر، مغزیجات درختی نظیر گردو، بادام، فندق برزیلی، بادام هندی، پسته، پیکن (گردوی بومی آمریکا)، ماکادمیا (فندق استرالیایی)، فندق و دانه کاج در مقایسه با بادام زمینی، ارتباط بسیار قوی ای با کاهش ریسک مشکلات عروق کرونر، مرگ قلبی و مرگ و میر به هر علتی دارند.  نتایج نشان داد حتی مصرف کم این مغزیجات هم مؤثر است. درحالیکه مکانیسم دقیق بیولوژیکی مغزیجات آجیلی بر سلامت قلب نامشخص است، اما محققان عنوان می‌کنند که به نظر می‌رسد مغزیجات موجب بهبود کنترل قندخون، فشارخون، متابولیسم چربی‌ها، التهاب و عملکرد دیواره عروق خونی می‌شود. «پراکاش دیدوانیا»، استاد دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می‌گوید: «بیماری قلبی-عروقی علت اصلی مرگ و علت اصلی حملات قلبی، سکته و ناتوانی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ است.» وی در ادامه می‌افزاید: «تلاش برای فهم رابطه بین این مشکل برای پیشگیری از مشکلات قلبی-عروقی ناشی از دیابت نوع۲ و کمک به افراد برای انتخاب گزینه‌های آگاهانه‌تر مهم است.» در این مطالعه، تیم تحقیق از داده‌های مربوط به ۱۶,۲۱۷ مرد و زن قبل و بعد از تشخیص بیماری دیابت شأن استفاده کردند.  محققان مشاهده کردند بیمارانی که بعد از تشخیص بیماری دیابت شأن، مصرف مغزیجات آجیلی را افزایش دادند، ۱۱ درصد با ریسک کمتر ابتلاء به بیماری قلبی-عروقی، ۱۵ درصد با ریسک کمتر بیماری قلبی عروق کرونر، ۲۵ درصد با ریسک کمتر مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی و ۲۷ درصد با ریسک کمتر مرگ زودهنگام به هر دلیلی مواجه بودند.  به گفته محققان، مصرف هر وعده اضافی از هر نوع مغزیجات آجیلی در هفته با کاهش ۳ درصدی ریسک بیماری قلبی و کاهش ۶ درصدی ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط است.  محققان تاکید می‌کنند هیچ گاه برای بهبود رژیم غذایی و سبک زندگی بعد از تشخیص بیماری دیابت نوع۲ دیر نیست.

فایده نخود سبز در بهبود سلامت چشم و تقویت استخوان ها

۱۳۹۷ شنبه ۱۸ اسفند 4:1 | phasco

نظرات : 0

توصیه محققان؛ فایده نخود سبز در بهبود سلامت چشم و تقویت استخوان ها نخود سبز منبع قوی ویتامین K، منگنز، تیامین، مس، ویتامین C، فسفر، و فولات است.  به گزارش خبرنگار مهر، نخود سبز دارای فواید متعددی است که بهتر است در رژیم غذایی گنجانده شود. تقویت سیستم ایمنی بدن:  نخود سبز مملو از آنتی اکسیدان های است که می‌تواند به پیشگیری از واکنش‌های بدن که ممکن است منجر به بیماری شود کمک کند. همچنین نخود سبز حاوی آهن، کلسیم، روی، مس و منگنز است که می‌تواند به بهبود سیستم ایمنی کمک کند. بهبود روند هضم:  میزان بالا فیبر موجود در نخود سبز می‌تواند به روند تسهیل هضم غذا کمک کند. فیبر با افزایش حجم مدفوع، به تسهیل حرکت روده کمک می‌کند. از اینرو محققان توصیه می‌کنند نخود سبز را به سالاد و غذایتان بگنجانید چراکه می‌تواند با یبوست مقابله کند. بهبود سلامت قلب:  نخود سبز به خاطر داشتن میزان بالا فیبر نامحلول می‌تواند به از بین بردن ریسک بیماری قلبی و سکته کمک کند. کاهش وزن نخود سبز حاوی میزان کم چربی و کالری است. میزان بالا فیبر موجود در آن، نقش مهمی در کمک به کاهش وزن دارد. نخود با کمک به ایجاد حس سیری موجب دوری شما از زیاده روی در خوردن می‌شود. بهبود سلامت چشم:  نخود سبز حاوی مقدار زیاد رنگدانه کاروتنوئید موسوم به "لوتئین" است. لوتئین به کاهش ریسک دژنراسیون ماکولا یا از بین رفتن بینایی در سن پیری کمک می‌کند. از اینرو با مصرف منظم نخود سبز می‌توانید قوه بینایی تان را سالم حفظ کنید. مقابله با التهاب:  نخود سبز سرشار از مواد مغذی شامل ویتامین B6، ویتامین C و فولات (اسید فولیک) برای حفظ سلامت پوست است. این مواد مغذی به کاهش التهاب و آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کرده و با حفظ ذخایر طبیعی کلاژن و پروتئین‌های الاستین پوست، موجب سفتی آن شده و از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. بعلاوه به دلیل وجود اسیدهای فنولیک و فلاوانول ها دارای خاصیت ضداکسایشی و ضدالتهابی است. بهبود سلامت استخوان‌ها:  نخود سبز سرشار از ویتامین K است که می‌تواند به حفظ کلسیم درون استخوان‌ها کمک کند. از اینرو موجب افزایش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها می‌شود. تنظیم میزان کلسترول: نخود سبز مملو از نیاسین بوده که می‌تواند به کاهش تولید تری گلیسیریدها کمک کند. همچنین موجب افزایش کلسترول خوب HDL و کاهش کلسترول بد LDL می‌شود.

راهکار تشخیص دقیق بیماری‌های خوش خیم و بدخیم پروستات

۱۳۹۷ شنبه ۱۸ اسفند 3:13 | phasco

نظرات : 0

دبیر کنگره تازه‌های سونوگرافی عنوان کرد؛ راهکار تشخیص دقیق بیماری‌های خوش خیم و بدخیم پروستات استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بیماری‌های پروستات در جهان از جمله کشور ما بسیار شایع است، گفت: ام‌ آر ای دقیق‌ترین روش بررسی این بیماری است. به گزارش خبرگزاری مهر، مهیار غفوری، روز پنج شنبه در حاشیه کنگره تازه‌های سونوگرافی و اقتصاد رادیولوژی در ارتباط با سونوگرافی سه بعدی، اظهار داشت: بیماری‌های پروستات در همه دنیا از جمله ایران هم نوع خوش خیم و بدخیم آن شایع است لذا انجام تصویربرداری از پروستات بسیار صورت می‌گیرد. دبیر کنگره تازه‌های سونوگرافی و اقتصاد رادیولوژی، افزود: قبلاً سونوگرافی ترانس رکتال پروستات دقیق‌ترین روش بود ولی در سالیان اخیر مشخص شد ام آر آی دقیق‌ترین روش بررسی پروستات است. استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: متخصصان اورولوژی خط اولین مراجعین بیماران مبتلا به مشکل پروستات هستند که امروزه این متخصصان بیماران را نسبت به انجام ام آر آی پروستات توصیه می‌کند البته این موضوع باید توسط دستگاه‌های با کیفیت انجام گیرد و پروتکل‌های لازم رعایت گردد تا تصویر خوبی به دست ما برسد. این متخصص رادیولوژی خاطرنشان کرد: اگر در انجام ام‌آرآی مشکوک به بدخیمی پروستات باشیم باید بیوپسی صورت گیرد که قبلاً این روش از طریق بیوپسی سیستماتیک بود ولی امروزه روش فیوژن بیوپسی انجام می‌گیرد که در واقع پس از تطابق ام آر آی با سونوگرافی تحت گایدسونو از منطقه مشکوک پروستات نمونه‌ برداری می‌شود.

زعفران گیاهی برای تقویت قوای مغزی و قلبی و روحی است و به جای گیاه جینسینگ زعفران بخورید

۱۳۹۷ دوشنبه ۱۳ اسفند 6:23 | phasco

نظرات : 0

پژوهشگر طب سنتی مطرح کرد:  زعفران گیاهی برای تقویت قوای مغزی و قلبی و روحی است و به جای گیاه جینسینگ، زعفران بخورید پژوهشگر طب سنتی با اشاره به اینکه جینسینگ گیاه بومی ایران نیست،‌ گفت: مصرف زعفران سبب تقویت قوای مغزی، قلبی و روحی در افراد می‌شود.  سید مهدی میرغضنفری پژوهشگر طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در ارتباط با مصرف جینسینگ اظهار داشت: این گیاه بیش از حد معروف شده و باید توجه داشت که اصلاً بومی ایران نیست و بهتر است گیاهانی مصرف کنیم که در ایران روئیده می‌شود. وی افزود: زعفران گیاهی بسیار پر خاصیت و کم عارضه است و هیچ جای دنیا کیفیت زعفران ایران را ندارد و این گیاه سبب تقویت قوای مغزی، قلبی و روحی در افراد می‌شود. این پژوهشگر طب سنتی تأکید کرد: اصلی در طب سنتی وجود دارد که در آن توصیه شده مردمان هر منطقه روئیدنی‌های خاص همان منطقه را استفاده کنند چرا که این موضوع با فیزیولوژی بدن آنها سازگاری دارد و بر همین اساس نیز ما توصیه می‌کنیم هر کشوری داروهای خاص خودش را بیشتر مدنظر قرار گیرد. وی گفت:‌ به طور مثال خرما در جنوب برای مردم این منطقه مصرف آن بسیار مفید است و شاید برای مردم مناطق شمالی کشور آن خاصیت را به همان اندازه نداشته باشد و مصرف آن عوارضی را البته به صورت کلی برای آنها ایجاد کند ولی این به معنای مصرف نکردن خرما برای شمالی‌ها نیست. میرغضنفری خاطرنشان کرد: رعایت سبک زندگی سالم و مصرف مواد غذایی بر اساس مزاج فرد دو راهکار اساسی حفظ سلامتی از دیدگاه طب سنتی است.

تشکیل اولین جلسه کمیته فنی تشخیص آزمایشگاهی بروسلوز

۱۳۹۷ دوشنبه ۱۳ اسفند 6:6 | phasco

نظرات : 0

رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت اعلام کرد تشکیل اولین جلسه کمیته فنی تشخیص آزمایشگاهی بروسلوز رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: اولین جلسه کمیته فنی تشخیص آزمایشگاهی بروسلوز تشکیل شد.  به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، سیامک سمیعی گفت: این کمیته، تدوین دستورالعمل ملی تشخیص آزمایشگاهی بروسلوز در انسان را برعهده داشته و بحث در مورد موضوعاتی نظیر روش ها و فناوی های مختلف تشخیصی، ضوابط و استانداردهای مرتبط، کنترل کیفی و تضمین کیفیت، ارزیابی وضعیت تشخیص بروسلوز در آزمایشگاه های پرشکی کشور و چالش های آن را در دستور کار دارد. رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت افزود: در اولین جلسه این کمیته بحث و تبادل تجربه درخصوص برخی از روش های رایج سرولوژیک تشخیص بروسلوز و اعتبار نتایج آنها صورت گرفت. به گفته سمیعی در این جلسه اساتید دانشگاه و صاحبنظران علوم آزمایشگاهی، نمایندگان انستیتو پاستور به عنوان تولیدکننده اصلی کیت تشخیصی بروسلوز و مسئولین مرکز مدیریت بیماری های واگیر حضور داشتند.

۷ توصیه کلیدی برای تقویت سیستم ایمنی کودک و پیشگیری از سرماخوردگی

۱۳۹۷ يکشنبه ۱۲ اسفند 7:11 | phasco

نظرات : 0

۷ توصیه کلیدی برای تقویت سیستم ایمنی کودک و پیشگیری از سرماخوردگی در این مطلب ۷ توصیه کلیدی برای تقویت سیستم ایمنی کودک و پیشگیری از سرماخوردگی عنوان شده است.  به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ برای تقویت سیستم ایمنی کودکان و پیشگیری از سرماخوردگی آنها می‌توانید از این راهکارها استفاده کنید: ــ مصرف روزانه سه لقمه کوچک عسل تا پایان فصل سرما، کودک شما را از سرماخوردگی واکسینه می‌کند.  ــ کودک را در حمام گرم استحمام کنید.  ــ در لگن، آب نمک رقیق ولرم درست کنید و از چانه به پایین کودک را یک روز در میان با آن آب شست‌وشو دهید؛ بعد از حمام گرم کمتر از یک دقیقه آب سرد را روی پای کودک بریزید (مچ پا به پایین).  ــ برای کودک تغذیه سالم داشته باشید و از مصرف هله‌هوله (کاکائو، سس و مواد کارخانه‌ای) خودداری شود تا سیستم دفاعی کودک قوی شود.  ــ گرم نگه داشتن سر کودک با کلاه یا لچکی تا دوسالگی مخصوصاً در هوای خنک.  ــ انجام حجامت سبک در پایان چهارماهگی.  ــ ایزوله نکردن بچه در تماس با خاک (و در معرض قرار دادن آن‌ها).

علل افزایش احتمال ناباروری را بشناسید

۱۳۹۷ يکشنبه ۱۲ اسفند 4:45 | phasco

نظرات : 0

نکته سلامت؛  علل افزایش احتمال ناباروری را بشناسید:  طبق اعلام موسسه ملی سلامت آمریکا، از هر ۱۰ زوج، یک زوج دچار ناباروری بوده و در تلاش برای فرزنددار شدن هستند.  به گزارش خبرنگار مهر، افزایش سن یکی از علل اصلی ناباروری است، اما فاکتورهای دیگری هم در این زمینه موثرند که افراد می‌توانند با کنترل آنها، شانس باروری شأن را افزایش دهند.  مؤسسه ملی سلامت آمریکا، برخی علل کاهش احتمال شانس باروری را موارد زیر اعلام می‌کند: - مصرف مشروبات الکلی.  - سیگار کشیدن و استعمال دخانیات.  - مواد سمی زیست محیطی نظیر آفت کش‌ها و سرب.  - مصرف برخی داروها.  - رادیوتراپی و شیمی درمانی.  - استرس و فشار روانی.  - رژیم غذایی نامناسب.  - اضافه وزن.  - عفونت‌های منتقل شده از طریق جنسی. 

راه های کاهش مصرف نمک

۱۳۹۷ يکشنبه ۱۲ اسفند 4:19 | phasco

نظرات : 0

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد؛ راه های کاهش مصرف نمک  بدن انسان برای کمک به حفظ توازن در مایعات بدن نیاز به نمک دارد.  به گزارش خبرنگار مهر، محققان هشدار می‌دهند مصرف بیش از اندازه نمک موجب احتباس مایعات بدن و افزایش فشارخون می‌شود.  طبق اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا، حدود ۷۵ درصد نمک مصرفی ناشی از مصرف غذاهای فرآوری شده است.  این سازمان، نکات زیر را برای کاهش مصرف نمک توصیه می‌کند: - مصرف بیشتر میوه و سبزیجات تازه. - مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم نظیر سبزیجات پهن برگ و موز. پتاسیم می‌تواند به کاهش تأثیر سدیم بر فشارخون کمک کند. - استفاده از ادویه به جای نمک در طعم دار کردن غذاها. - تمایل به مصرف میان وعده‌های بدون نمک. - خواندن برچسب مواد خوراکی از لحاظ میزان سدیم و مصرف خوراکی‌های با میزان کمتر سدیم.

تولید جدیدترین داروی ضد لخته در کشور / ۸۵ درصد سکته‌های مغزی ناشی از گرفتگی عروق

۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند 4:22 | phasco

نظرات : 0

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد: تولید جدیدترین داروی ضد لخته در کشور / ۸۵ درصد سکته‌های مغزی ناشی از گرفتگی عروق  دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تولید جدیدترین داروی ضد لخته جهت درمان بیماران دچار سکته مغزی خبر داد و گفت: ۸۵ درصد سکته‌های مغزی ناشی از گرفتگی عروق است.  به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، فرهاد عصارزادگان دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حاشیه برگزاری یازدهمین کنگره سالیانه سکته مغزی ایران،‌ اظهار داشت: ۸۵ درصد از سکته‌های مغزی در افراد به دلیل گرفتگی عروق و 15 درصد به دلیل پارگی عروق است. وی افزود: در زمینه سکته‌های ناشی از گرفتگی عروق علل مختلفی می‌تواند دخیل باشد که مشکلات قلبی و انتقال لخته از قلب به سمت عروق مغز یکی از این عوامل است. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: گرفتگی عروق بزرگ مغز و تنگ شدن رگ به دلیل رسوب طی زمان دومین دلیل و میکروآنژیوپاتیک یا گرفتگی عروق کوچک به دلیل فشار خون و دیابت دسته سوم به شمار می‌رود. عصارزادگان گفت:‌ داروهای جدید ضدلخته برای کسانی که مشکلات قلبی و نامنظمی قلبی دارند جایگزین مناسبی برای داروی وارفارین است چرا که وارفارین همچون شمشیر دو لبه بوده و شانس خونریزی مغزی در آن زیاد است و بیمار نیاز به آزمایشات مکرر دارد. وی خاطرنشان کرد: داروهای جدید ضد لخته در حال حاضر از دو نوع خارجی و یک نوع ایرانی در بازار وجود دارد که جدیدترین دارو در این زمینه به زودی در کشور تولید و عرضه می‌شود.

نظرات

نظرات :