معجونی مفید برای پاکسازی بدن/ از مصرف آجیل‌های شور پرهیز کنید

۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند 1:23 | phasco

نظرات : 0

متخصص طب ایرانی در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد: معجونی مفید برای پاکسازی بدن/ از مصرف آجیل‌های شور پرهیز کنید خبرگزاری فارس: معجونی مفید برای پاکسازی بدن/ از مصرف آجیل‌های شور پرهیز کنید یک متخصص طب ایرانی گفت: شربت سکنجبین از دیدگاه طب ایرانی به یک معجون هزار خواص معروف است که مصرف آن باعث پاکسازی بدن، تقویت کبد، قلب و جلوگیری از غلظت خون خواهد شد. نعمت‌الله مسعودی متخصص طب ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در خصوص رعایت رژیم غذایی مناسب در ایام عید نوروز و بهار توضیح داد: از دیدگاه طب ایرانی آغاز فصل بهار به معنای رعایت رژیم غذایی است و باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که با آغاز نوروز نباید به دنبال افزایش مصرف مواد غذایی و اضافه وزن باشیم. وی افزود: با آغاز فصل بهار باید از مصرف غذاهایی که باعث افزایش تولید خون در بدن می‌شود پرهیز کرد به دلیل اینکه در فصل بهار در بدن انسان فوران اخلاط رخ می‌دهد. این متخصص طب ایرانی ادامه داد: همان‌طور که مشاهده شده با آغاز فصل بهار میزان سکته‌های مغزی و قلبی زیاد می‌شود لذا لازم است در این فصل از مصرف گوشت و غذاهای سنگین پرهیز کرده و مصرف غذاهای سبک مثل میوه و سبزی‌ها را جایگزین آنها کنیم. مسعودی ادامه داد: در زمینه مصرف آجیل نیز توصیه می‌شود این دانه‌های روغنی را به صورت طبیعی مصرف کنید و حتی‌المقدور از مصرف آجیل‌های شور و آجیل‌هایی که به رنگ‌های غیرطبیعی آغشته شده‌اند پرهیز کنید به دلیل اینکه این عمل باعث از بین رفتن خواص آنها می‌شود همچنین خوب جویدن آجیل‌ها باعث جذب بهتر آنها در بدن خواهد شد. وی تصریح کرد: یکی از معجون‌های بسیار مفیدی که می‌توان برای پذیرایی از میهمان‌ها در این ایام استفاده کرد شربت سکنجبین است.   این متخصص طب ایرانی گفت: این شربت از دیدگاه طب ایرانی به یک معجون هزار خواص معروف است که باعث پاکسازی بدن می‌شود. سکنجبین باعث تقویت کبد، قلب و جلوگیری از غلظت خون خواهد شد. همچنین این شربت می‌تواند آرام‌بخش باشد. مسعودی در پایان گفت: معمولاً برای تهیه شربت سکنجبین از سرکه، عسل، عرق نعنا و مقداری آب استفاده می‌شود که این مواد بنا به تشخیص پزشک می‌تواند تغییر کند.

هشدار در مورد افزایش خطای درمان بیماران

۱۳۹۶ دوشنبه ۲۸ اسفند 0:6 | phasco

نظرات : 0

دکترای اقتصاد سلامت مطرح کرد: هشدار در مورد افزایش خطای درمان بیماران خبرگزاری فارس: هشدار در مورد افزایش خطای درمان بیماران دکترای اقتصاد سلامت با اشاره به عواقب اصلی کاهش تعرفه‌ها در بخش تشخیصی گفت: در صورت اصلاح نشدن تعرفه‌ها در بخش های تشخیصی به مرور آزمایشگاه‌ها رو به کیت‌های ارزان قیمت رفته و به دنبال آن درمان بیماران نیز دچار خطا خواهد شد. به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، محسن بارونی در مورد تورم حوزه سلامت و تفاوت آن با تورم عمومی، اظهارکرد: تورم به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها گفته می‌شود که ممکن است برخی کالاها کاهش و برخی افزایش یابد و به این تغییرات در قیمت کالاها تورم گفته می‌شود که تورم بخش عمومی با بخش سلامت کاملا متفاوت است. وی افزود: با توجه به این که کالاهای بخش سلامت وابستگی شدیدتری به نرخ ارز دارند با نوسانات نرخ ارز شدت بیشتری در جهت افزایش دارند. بر اساس مطالعات متعدد تورم بخش سلامت بین 1.8 تا دو برابر بخش عمومی است به عنوان مثال در سال 1393 درصد تورم بخش عمومی حدود 15 درصد بوده است و تورم بخش سلامت بالغ بر 32 درصد اعلام شده است. این دکترای اقتصاد سلامت در ارتباط با اینکه افزایش تعرفه در حوزه سلامت بعد از طرح تحول سلامت و قبل از آن چه میزان است؟ گفت: مطالعات میدانی متعددی انجام شده است. اگر تعرفه های مصوب در نظر بگیریم افزایش تعرفه ویزیت و خدمات پزشکی به طور متوسط 137درصد تغییر یافته است. بارونی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم این تغییرات به بیمه‌های درمانی تحمیل شده است تا مردم؛ به عنوان مثال هزینه سازمان بیمه سلامت قبل و بعد از طرح تحول بیش از چهار برابر شده است. این عضو هیات علمی دانشگاه بیان داشت: افزایش تعرفه آزمایشگاه قبل و بعد از طرح تحول سلامت در سال 1396 چه مقدار است؟ میزان افزایش تعرفه قبل و بعد از طرح تحول در حوزه آزمایشگاه نسبت به خدمات دیگر پزشکی کمتر بوده است. همچنین متوسط افزایش تعرفه تست ها آزمایشگاهی در سه سال قبل و سه سال بعد از طرح تحول حدود 17 درصد بوده است. وی در پاسخ به اینکه افزایش هزینه‌ها (تورم) و کاهش تعرفه‌ها در آزمایشگاه از نظر اقتصادی چه عواقبی دارد؟ بیان داشت: یکی از مهم ترین مسایل این است که تعرفه ها باید بر اساس قیمت تمام شده تعیین شود و حاشیه سود و نقطه تعطیلی هر بخش مورد بررسی قرار گیرد. بارونی با بیان اینکه متاسفانه در سال های اخیر شاهد تعطیلی آزمایشگاه های متعدد بوده ایم که این نشان می دهد این آزمایشگاه ها تعداد بیمار در روز کمتر از 25 داشته اند.، عنوان کرد: باید در ایران مدلی طراحی شود مانند برخی از کشورهای پیشرفته که تاسیس ازمایشگاه ها مرجع پزشکی با در نظر گرفتن سود حاصل از سرمایه گذاری باشد. این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: یکی از عواقب اصلی کاهش تعرفه‌ها در بخش تشخیصی این است که به مرور آزمایشگاه‌ها رو به کیت‌های ارزان قیمت و مواد بی کیفیت کرده و تشخیص ها زیر سوال رفته و به دنبال آن درمان بیماران نیز دچار خطا خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: دولت‌ها باید علاوه بر واقعی کردن تعرفه‌ها مکانیزمی جهت پرداخت آن‌ها نیز طراحی کنند که به بیماران نیز فشار وارد نشود و پرداخت از جیب آن‌ها نیز افزایش پیدا نکند. 

اعلام ساعت کار داروخانه های هلال احمر در نوروز

۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۴ اسفند 1:54 | phasco

نظرات : 0

تعطیلی داروخانه مرکزی در ۲۹ اسفند؛ اعلام ساعت کار داروخانه های هلال احمر در نوروز ساعت کار داروخانه های هلال احمر در ایام تعطیلات نوروزی، اعلام شد. به گزارش خبرگزاری مهر، روابط عمومی سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر اعلام کرد؛ داروخانه های مرکزی، تخصصی و فوق تخصصی (تک نسخه ای)، تهرانپارس و جزیره کیش به علت انبارگردانی در روز سه شنبه ۲۹ اسفند تعطیل است. همچنین ساعت کاری داروخانه مرکزی در روز دوشنبه مورخ ۲۸ اسفند به دلیل انبارگردانی از ساعت ۳۰/۷ الی ۱۳ خواهد بود. در تعطیلات نوروز، داروخانه مرکزی هلال احمر از ساعت ۸ الی ۱۳ باز خواهد بود و در روزهای غیر تعطیل در ایام نوروز از ساعت ۸ الی ۱۶ در خدمت رسانی به هموطنان و بیماران عزیز آماده است. همچنین داروهای تک نسخه ای در روزهای تعطیل از طریق داروخانه مرکزی در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت. بر اساس این گزارش، داروخانه های تک نسخه ای، تهرانپارس و جزیره کیش نیز در روزهای تعطیل ایام نوروز بسته است و در روزهای غیر تعطیل از ساعت ۳۰/۷ الی ۱۳ فعال خواهد بود. نمایندگان سازمان های بیمه ای که نسخ پزشکی را تأئید می کنند، در ایام غیر تعطیل نوروز از ساعت ۸ الی ۱۳ در داروخانه ها حضور خواهند داشت و در ایام تعطیل نوروز تأئید نسخ از طریق شعب مربوطه انجام خواهد شد. داروخانه مرکزی و تک نسخه ای (تخصصی و فوق تخصصی) هلال احمر در خیابان طالقانی و داروخانه شماره ۲ در تهرانپارس واقع شده است. هموطنان می توانند برای کسب اطلاعات دارویی با شماره تلفن ویژه ۴۱۶۵۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایند. حبیب احسنی پور

از سوی متخصص پزشکی ورزشی آرتروز زانو و راه‌های درمان آن تشریح شد

۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۴ اسفند 0:47 | phasco

نظرات : 0

از سوی متخصص پزشکی ورزشی آرتروز زانو و راه‌های درمان آن تشریح شد خبرگزاری فارس: آرتروز زانو و راه‌های درمان آن تشریح شد متخصص پزشکی ورزشی اظهار داشت: آرتروز زانو نوعی بیماری است که باعث درد،‌ سختی راه رفتن و کاهش فعالیت‌های روزمره فرد بیمار می‌شود و ممکن است به خانه‌نشین یا بدون فعالیت شدن فرد بیمار منجر شود. امیرحسین عابدی یکتا متخصص پزشکی ورزشی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، درخصوص بیماری آرتروز زانو گفت: این بیماری‌ یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که معمولا از سنین 60 به بالا باعث درد،‌ سختی راه رفتن و کاهش فعالیت‌های روزمره فرد بیمار می‌شود که ممکن است به خانه‌نشین یا بدون فعالیت شدن فرد بیمار منجر شود. وی افزود: درمان‌های متعددی برای بیماری آرتروز وجود دارد. در مراحل ابتدایی بیماری بهترین راه کنترل درد انجام یکسری ورزش مفصلی است که بتوانیم حرکات مفصل را بیشتر کنیم و جریان مایع مفصلی را بهبود بخشیم. متخصص ارتوپدی در ادامه اظهار داشت: مایع مفصلی تنها منبع تغذیه غضروف‌ها است و اگر ما به وسیله ورزش جریان را بهتر کنیم، تغذیه غضروف ها را بهبود بخشیده و توانسته‌ایم آن را کنترل کنیم. وی افزود: بهتر است ورزش‌های قدرتی در عضلات جلو و داخل ران برای زانو بیشتر انجام شود؛ زیرا با افزایش قدرت عضلات وزنی که قرار است به سمت زمین منتقل شود به جای آنکه از استخوان نیرو بگیرد، از عضلات استفاده می‌کند؛ در نتیجه فشار بر استخوان و درد بیمار کمتر می‌شود. عابدی یکتا گفت: کسانی که در مراحل ابتدایی بیماری آرتروز زانو قرار دارند، می‌توانند با استفاده از یخ به مدت ده دقیقه به اندازه دو یا سه مرتبه در روز درد را کنترل کنند. همچنین در صورتی که پا ورم نداشته باشد، می‌توان به وسیله گرما بیماری را کنترل کرد. وی در پایان افزود: مسکن‌ها به دلیل اینکه نوعی آنزیم که در غضروف‌ها بوجود می‌آورند، باعث تخریب غضروف و آرتروز بیشتر می‌شوند؛ به عبارت دیگر درد را موقتی از بین می‌برند ولی بیماری آرتروز تشدید می‌شود.

صبحانه مناسب ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند

۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۳ اسفند 1:35 | phasco

نظرات : 0

متخصص تغذیه: صبحانه مناسب ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند خبرگزاری فارس: صبحانه مناسب ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند یک متخصص تغذیه گفت: صبحانه بهترین وعده غذایی است که سبب می‌شود مقدار قند و پروتئینی که بدن برای ساخت و جایگزینی انواع و اقسام ترکیبات دفاعی و سیستم دفاعی و ایمنی لازم دارد در اختیارش گذاشته شود. سیدضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص تغذیه مناسب برای وعده صبحانه اظهار داشت: صبحانه بهترین وعده غذایی است که سبب می‌شود مقدار قند و پروتئینی که بدن برای ساخت و جایگزینی انواع و اقسام ترکیبات دفاعی و سیستم دفاعی و ایمنی لازم دارد در اختیارش گذاشته شود. وی ادامه داد: از همین رو همواره توصیه می‌شود این صبحانه مجموعه‌ای از کربوهیدرات‌های پیچیده و پروتئین باشد. برای کربوهیدرات‌های پیچیده می‌توان از غلات نام ببریم، مانند نان‌های سبوس‌دار؛ تلفیق نان با انواع و اقسام مواد پروتئینی مثل پنیر و مغزها و دانه‌های گوناگون مانند گردو یا نان و عدسی، نان و کوکو سیب زمینی، نان و شامی خصوصاً برای بچه‌ها بسیار مفید است. مظهری گفت: توصیه می‌شود برای اینکه بدن‌مان را با شرایط اکولوژیکی محیط زندگی‌مان هماهنگ کنیم و مثلث حفظ حیات که شامل میزبان، محیط و عوامل بیماری‌زا زنده و پویا باشد و همواره توان مقابله با عوامل بیماری زا داشته باشیم، میوه‌ها و سبزیجات همان فصل را به وعده صبحانه اضافه کنیم.   این متخصص تغذیه افزود: سبزی خوردن‌های فصل یا میوه‌های فصل که می‌تواند گاهی نان و پنیر و انگور، نان و پنیر و طالبی یا مخلوطی از هفت غله با شیر باشد، برای صبحانه مفید است. در هفت روز هفته، هفت وعده صبحانه داریم که برای هر روز آن می توان برنامه خاصی داشت و برنامه‌ریزی کرد که روزی یک ماده از مواد غذایی را بخوریم. وی تصریح کرد: به طور نمونه نان، تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی و خیار با نان یا مخلوطی از غلات همراه با شیر مثل شیربرنج یا فرنی می‌تواند ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به ویتامین‌های محلول در آب و چربی و مواد معدنی که بالغ بر 16 ماده معدنی ساختاری و کلیدی و هدایتی و 20 اسید آمینه که برای بچه ها ضروری و حیاتی است تبدیل کند؛ باید مواد اولیه و سالم را در اختیارش بگذاریم تا سلول‌های سالم را آماده کنند. سلول‌های سالم، بافت سالم و بافت سالم ارگان‌های سالم برای بدن فراهم می‌کند.

مسئولان وزارت بهداشت باید پاسخگوی اتحادیه تجهیزات پزشکی باشند

۱۳۹۶ شنبه ۱۹ اسفند 9:28 | phasco

نظرات : 0

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: مسئولان وزارت بهداشت باید پاسخگوی اتحادیه تجهیزات پزشکی باشند خبرگزاری فارس: مسئولان وزارت بهداشت باید پاسخگوی اتحادیه تجهیزات پزشکی باشند نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات، گفت: بنده هیچ خواسته‌ای از وزرا ندارم به جز برطرف کردن مشکلات مردم؛ وزارت بهداشت به جای همکاری با اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی برای آنها مشکل ایجاد کرده است. به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، مصطفی کواکبیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور در همایش هم‌اندیشی تأمین‌کنندگان تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ایران ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت: برنامه ششم توسعه توسط نمایندگان مورد بررسی قرار گرفته، دو مورد وجود دارد که زندگی انسان به آن وابسته است که امنیت و سلامت مردم شامل آن هستند. وی اظهار داشت: من در جریان کامل مطالبات شما نیستم اما مسئولان باید پاسخگو باشند، دعوای وزارت بهداشت و وزارت تعاون مدت‌ها است که وجود داشته و مشکلات مربوط به این دو وزارتخانه هنوز حل نشده است. این مسأله جای سؤال دارد که چرا این نهادها به این شکل با هم درگیر می‌شوند و مشاهده می‌کنیم هر دو وزیر همچنان بر سر کار خود هستند. کواکبیان گفت: طرح تحول سلامت یک شمشیر دو لبه است که بخشی از آن مردم و در بخشی دیگر دست‌اندرکاران بهداشت و درمان قرار دارند. اینکه برای طرحی هزینه‌های بسیاری دریافت کنیم در حالی که مردم ناراضی باشند درست نیست ولی هم اکنون شاهد هستیم که همه از جمله مردم، بیماران، پزشکان و مسئولان ناراضی هستند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: بر اساس آموزه‌های دینی باید حق‌الزحمه کارگران پیش از آنکه عرق‌شان خشک شود پرداخت شود. حال می‌شنویم که یک سوم این صنف تعطیل شده و ما در مقابل چیزی جز خجالت نداریم. این بحث را در مجلس منعکس خواهیم کرد همچنین جای سؤال رسمی از وزیر نیز در مجلس وجود دارد. کواکبیان اظهار داشت: اگر مسائل بدهی وزارت بهداشت به این شکل ادامه پیدا کند ماهیت امنیتی پیدا کرده و معضل ایجاد می‌کند. اعتراضات دی ماه و مؤسساتی همچون پدیده و امثال اینها از چنین جایی شروع شده‌اند. وی افزود: مطالبات پیگیری خواهد شد برخی تصور می‌کنند طرح سؤال از وزیر به دلیل مشکلات شخصی باشد ولی این طور نیست و وزیر بهداشت نیز مورد سؤال قرار خواهد گرفت. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: تولیدکنندگان پول خود را می‌خواهند و هیچ مطالبه دیگری ندارند. وزیر بهداشت باید به این مسأله توجه جدی کند و اگر حل نشد بعد از عید به صورت جدی ما آن را پیگیری می‌کنیم.

مشکلات اقتصادی گریبانگیر بیش از 5 هزار آزمایشگاه در کشور

۱۳۹۶ شنبه ۱۹ اسفند 9:19 | phasco

نظرات : 0

عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی عنوان کرد مشکلات اقتصادی گریبانگیر بیش از 5 هزار آزمایشگاه در کشور خبرگزاری فارس: مشکلات اقتصادی گریبانگیر بیش از 5 هزار آزمایشگاه در کشور عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی گریبانگیر بیش از 5 هزار آزمایشگاه در کشور است، گفت : سازمان‌های بیمه‌گر حدود یک سال است که پرداخت مطالبات آزمایشگاهیان را به تأخیر انداخته‌اند. به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، رضا محمدی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران در آستانه برگزاری شانزدهمین کنگره کشوری و یازدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی اظهار داشت: وضعیت آزمایشگاه‌های کشور و پیشرفت‌های آن در مقایسه با کشورهای خاورمیانه خوب است و اکثر آزمایشگاه‌های ما از تکنولوژی‌ روز دنیا استفاده می‌کنند و می‌توان گفت که عملکرد آنها قابل قبول محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه مشکل عمده ما در حال حاضر مربوط به مواد و کیت‌های آزمایشگاهی است که به دلیل مشکلات بین‌المللی در دریافت آن با محدودیت مواجه هستیم، افزود: نوسانات ارز سبب افزایش سرسام‌آور قیمت کیت‌های آزمایشگاهی شده و همکاران ما در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. این عضو انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 5 هزار آزمایشگاه در کشور فعال بوده و بیش از 80 هزار نفر نیز مستقیماً در آزمایشگاهها مشغول به کارند و خدمات لازم را به مردم ارائه می‌دهند. محمدی بیان داشت: بزرگترین چالشی که در حال حاضر آزمایشگاه‌های کشور با آن مواجه هستند مسأله هزینه و تعرفه‌ها است به طوری که در چند سال اخیر علیرغم گران شدن بسیاری از مواد تعرفه‌ها نه تنها افزایش نیافته بلکه در مواردی نیز کاهش یافته است. وی به تأخیر در پرداخت بدهی بیمه‌ها اشاره کرد و گفت: سازمان‌های بیمه‌گر حدود یک سال است که پرداخت مطالبات آزمایشگاهیان را به تأخیر انداخته‌اند و این در حالی است که ما مجبوریم تجهیزات و مواد لازم را نقدی و به قیمت روز خریداری کنیم. وی با بیان اینکه واقعی شدن تعرفه‌ها و افزایش حقوق پرسنل انگیزه کاری آنها را افزایش می‌دهد، گفت: متأسفانه در حال حاضر بخش مهمی از آزمایشگاه‌های کشور در آستانه ورشکستگی بوده و فعالیت آنها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و آزمایشگاه‌های کشور برای فعالیت تحت فشار هستند. دبیر علمی شانزدهمین کنگره کشوری و یازدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای خدمات آزمایشگاهی عنوان کرد: هزینه‌های آ‌زمایشگاه‌ها نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش یافته و این در حالی است که تعرفه‌ها نه تنها بیشتر نشده بلکه در برخی از موارد حتی شاهد کاهش تعرفه بوده‌ایم که همه این مشکلات حمایت‌های دولت را می‌طلبد و امیدواریم دستگاه‌های مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

نکات مهم درباره جذب، دفع و تثبیت کلسیم در بدن

۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ اسفند 1:13 | phasco

نظرات : 0

نکات مهم درباره جذب، دفع و تثبیت کلسیم در بدن!+ توصیه های پزشکی یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم ها گرفتار آن هستند دفع کلسیم است. عواملی باعث پوکی استخوان، تغذیه نامناسب و ژنتیک باعث می شود مقدار کمی کلسیم در بدن باقی بماند. همچنین ممکن است تصور کنید که این ماده معدنی فقط در استخوان ها و دندان ها وجود دارد اما در واقع، وجود کلسیم برای بسیاری از عملکردهای بیولوژیک بدن ضروری است. نکات مهم درباره جذب، دفع و تثبیت کلسیم در بدن!+ توصیه های پزشکی: کلسیم ماده معدنی بسیار مهم برای قلب، سلول ها، تسهیل تکانش های عصبی، سنتز هورمون ها و ... است. اما همان طور که می دانید، مقدار کلسیم موجود در لبنیات و سبزیجات کافی نیست زیرا در طولانی مدت و به دلیل عوامل متابولیکی بخش زیادی از آن از طریق ادرار دفع می شود. با این حال نگران نباشید! در ادامه روش هایی ساده ای را توضیح می دهیم که باعث تثبیت این ماده در بدن می شود و می تواند به ارتقاء کیفیت زندگی کمک کند. عوامل دفع کلسیم: اگر به علل از دست دادن کلسیم فکر کنیم مسلماً اولین عامل پوکی استخوان خواهد بود. با شروع دوران یائسگی بدن دیگر مانند قبل کلسیم تولید نمی کند و به تدریج کلسیم دفع می شود. با این حال بدن برای انجام فرایندهای اساسی همیشه به این ماده معدنی نیاز دارد و عدم تولید کافی آن به استخوان های ران و زانو و دیگر قسمت ها آسیب می رساند. شکستگی، درد و بسیاری از مشکلاتی که خانم ها گرفتار آن هستند از اینجا ناشی می شود. علاوه بر ژنتیک که در بروز پوکی استخوان تاثیر می گذارد عوامل دیگری نیز دخیل هستند که عبارتند از: غذاهای بسیار چرب همه ما بدون اینکه توجهی داشته باشیم در برنامه غذایی خود از انواع چربی ها استفاده می کنیم که مانع از جذب صحیح کلسیم در استخوان ها می شود. اغلب دقت می کنیم که ماست غنی از کلسیم بخریم اما همراه با آن غذایی سرشار از سس و چربی می خوریم که باعث دفع کلسیم می گردد. سعی کنید تعادل صحیح غذایی را رعایت کرده و مصرف چربی های اشباع را کاهش دهید. زیاده روی در مصرف پروتئین پروتئین ها خوراکی های اساسی برای نفوذ کلسیم در بدن و جلوگیری از دفع آن هستند. با این حال، باید دقت کرد که بیش از حد نباشد زیرا حجم بسیار زیاد پروتئین عامل از بین رفتن کلسیم خواهد بود. در مصرف این ماده مهم تعادل را رعایت نمایید و ترجیحاً انواع گیاهی را انتخاب کنید. در مورد منابع حیوانی نیز گوشت های کم چرب بهتر هستند. روش های پخت نامناسب ممکن است غذایی از اسفناج تهیه کنید که سرشار از کلسیم است اما آن را حرارت بالا طبخ کرده و همراه با مقدار زیادی نمک میل می کنید. تصور نکنید سلامت استخوان هایتان را تضمین کرده اید زیرا پخت غذا با حرارت بالا و در با حجم زیاد آب باعث از این رفتن این ماده معدنی می شود. بهترین راه حل مصرف سبزیجات به شکل خام است. خوراکی های اسیدی قهوه، شکر، نوشابه های گازدار، غذاهای آماده، کیک و... باعث اسیدی شدن بدن می شود و مانع از جذب کلسیم می گردد. بهتر است از مواد غذایی قلیایی بیشتر استفادده کنید تا به سلامت بدن کمک شود. نکات کلیدی برای تثبیت کلسیم در بدن کمک گرفتن از ویتامین D آیا می دانید افرادی که در کشورهای با هوای مرطوب و بارانی زندگی می کنند که به اندازه کافی نور خورشید نیست بیشتر دچار کمبود کلسیم هستند؟ علت این است که ویتامین D برای جذب کلسیم و تثبیت آن در بدن ضروری است. گرچه امروز لبنیات غنی از این ویتامین نیز به فروش می رسد اما بهترین روش قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف مکمل های ویتامین D است. البته در مورد مصرف مکمل ها بهتر است با پزشک مشورت نمایید. تعادل بین کلسیم و فسفر علاوه بر دریافت کافی کلسیم نباید از اهمیت فسفر نیز غافل شد. کنگر فرنگی، جعفری، کشمش، قارچ و تخم مرغ به خصوص زرده منبع غنی از فسفر است که باید در برنامه غذایی گنجانده شود. توجه به مصرف کلروفیل کلروفیل یکی از بهترین توصیه ها برای تثبیت کلسیم در بدن است. این رنگدانه سبز بسیاری از فرایندهای متابولیکی بدن را تسهیل می کند که موجب مراقبت از کبد، کمک به سنتز ویتامین ها و عدم دفع کلسیم می شود. افزایش مصرف ویتامین A و C این ویتامین ها به سنتز و حفظ کلسیم در بدن کمک می کنند. از جمله بهترین میوه ها و سبزیجات حاوی این ویتامین ها که باید حتماً در برنامه غذایی باشد می توان به پرتقال، لیمو، انبه، کیوی، طالبی، هویج، کدو، فلفل و کلم اشاره کرد. بار دیگر توصیه می شود هر اندازه می توانید میوه ها و سبزیجات خام میل نمایید. به این ترتیب، مطمئن خواهید بود که کلسیم طی فرایند پخت از بین نمی رود. منبع: قدس آنلاین

احتمال افزایش خطر پولیپ روده با مصرف مکمل کلسیم

۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ اسفند 0:26 | phasco

نظرات : 0

احتمال افزایش خطر پولیپ روده با مصرف مکمل کلسیم محققان در مطالعه جدید خود به ارتباط بین مصرف مکمل روزانه کلسیم و افزایش ریسک پولیپ در روده پی بردند. پولیپ‌ها سرطان زا نیستند، اما در صورت عدم برداشته شدنشان، برخی از آنان می‌توانند در نهایت تبدیل به سرطان شوند. محققان عنوان می‌کنند برای اثبات این یافته‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری است. اما به گفته محققان، «اگر مکمل کلسیم موجب افزایش خطر پولیپ شود، می‌تواند مفهوم مهمی در پیشگیری و غربالگری سرطان روده بزرگ داشته باشد.» در این مطالعه، محققان دانشگاه کارولینای شمالی وضعیت ۲۰۰۰ فرد ۴۵ تا ۷۵ سال را که همگی دارای سابقه پولیپ بودند را بررسی کردند. شرکت کنندگان به گروه‌های دریافت کننده روزانه مکمل کلسیم، مکمل ویتامین D، یا هر دو یا هیچ یک به مدت سه تا پنج سال تقسیم شدند. یافته‌ها نشان داد افرادی که فقط کلسیم یا ترکیب کلسیم و ویتامین D. مصرف کرده بودند، ۶ تا ۱۰ سال بعد از شروع مطالعه دچار پولیپ شده بودند. به گفته تیم تحقیق، زنان و افراد سیگاری در صورت مصرف مکمل کلسیم بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ روده بودند، اما در مورد همین افراد که فقط ویتامین D. مصرف کرده بودند، چنین خطری مشاهده نشد. محققان تاکید می‌کنند مصرف مکمل کلسیم با افزایش ریسک پولیپ مرتبط است، اما دریافت آن از طریق رژیم غذایی چنین مشکلی ندارد. منبع: مهر

نکاتی در خصوص راه‌های جذب ویتامین D

۱۳۹۶ يکشنبه ۱۳ اسفند 5:48 | phasco

نظرات : 0

متخصص تغذیه تشریح کرد نکاتی در خصوص راه‌های جذب ویتامین D خبرگزاری فارس: نکاتی در خصوص راه‌های جذب ویتامین D متخصص تغذیه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را مهم‌ترین راه‌ جذب ویتامین D دانست و گفت: ایستادن روزانه 20 تا 45 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید به دریافت این ویتامین کمک بسیاری می‌کند. سید مرتضی صفوی متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه راه‌های متفاوتی برای دریافت ویتامین D وجود دارد، گفت: یکی از راه‌های مناسب برای دریافت این ویتامین ایستادن روزانه 20 تا 45 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید است. وی افزود: پرتو مستقیم اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک بسیاری به دریافت و جذب ویتامین از طریق پوست می‌کند و کمبود آن رفع خواهد شد. این متخصص تغذیه اظهار داشت: خوراک‌های دریایی مانند ماهی و میگو به خصوص ماهی‌های چرب منبع مهمی برای دریافت ویتامین D به شمار می‌روند.   صفوی گفت: ویتامین D در منابع غذایی حیوانی مانند شیرهای غنی‌شده، تخم‌مرغ و... به اندازه کافی وجود دارد و افراد می‌توانند نیاز خود به این ویتامین را رفع کنند؛ لذا در رژیم سخت گیاه‌خواری به دلیل وجود نداشتن منابع حیوانی با کمبود این ویتامین مواجه می‌شویم. وی در ادامه بیان کرد: بیماری‌های کلیه یا کبد و مشکلات گوارشی از دیگر عوامل به‌وجود آورنده کمبود ویتامین D هستند. به گزارش خبرگزاری فارس؛ حدود %70 مردم در کشور به کمبود ویتامین D مبتلا هستند.

ثبت‌ سفارش کالا با دلار آمریکا ممنوع شد

۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ اسفند 12:15 | phasco

نظرات : 0

ثبت‌ سفارش کالا با دلار آمریکا ممنوع شد با ابلاغیه بانک مرکزی ثبت سفارش واردات کالا با دلار آمریکا از امروز ممنوع شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از سامانه جامع تجارت، بر اساس ابلاغ بانک مرکزی، از امروز (چهارشنبه مورخ ١٣٩٦/١٢/٠٩ )، ثبت‌سفارش با نوع ارز "دلار آمریکا" امکان‌پذیر نیست. این ابلاغیه شامل درخواست‌هایی با نوع ارز دلار آمریکا که قبل از تاریخ مذکور، مجوز ٨ رقمی ثبت ‌سفارش خود را دریافت کرده‌اند، نمی‌شود.  بانک مرکزی در اواخر بهمن ماه سال جاری از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد در ارتباط با تحریم های دلاری ثبت سفارش با دلار آمریکا ممنوع شود. بر همین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس درخواست بانک مرکزی اقداماتی را در این خصوص در دستور کار قرار داد و اعلام کرد که با این پیشنهاد موافق است. بنا بر این با پیشنهاد و درخواست بانک مرکزی در سامانه جامع تجارت اعلام شد که از امروز «چهارشنبه 9 اسفند 96»، ثبت‌سفارش با نوع ارز «دلار آمریکا» امکان‌پذیر نیست. شایان ذکر است که این ابلاغیه شامل درخواست‌هایی با نوع ارز «دلار آمریکا» که قبل از تاریخ مذکور، مجوز 8 رقمی ثبت‌ سفارش خود را دریافت کرده اند، نمی‌شود. بر اساس این گزارش، امکان ثبت درخواست خرید الکترونیکی ارز برای تمام ارزها به غیر از ارزهای «ین ژاپن، وون کره جنوبی و بات تایلند» فراهم شده است.  

تجمع اعتراضی دانشجویان علوم آزمایشگاهی به تصمیم‌های وزارت بهداشت

۱۳۹۶ چهارشنبه ۹ اسفند 9:7 | phasco

نظرات : 0

فارس گزارش می‌دهد: تجمع اعتراضی دانشجویان علوم آزمایشگاهی به تصمیم‌های وزارت بهداشت خبرگزاری فارس: تجمع اعتراضی دانشجویان علوم آزمایشگاهی به تصمیم‌های وزارت بهداشت تعدادی از دانشجویان رشته‌های علوم آزمایشگاهی به دلیل مشکلات به وجود آمده مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند و خواستار حق خود شدند. به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، صبح امروز تعدادی از دانشجویان رشته‌های علوم آزمایشگاهی مقابل ساختمان اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجمع کردند. یکی از دانشجویان در خصوص علت این اعتراضات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: به‌دلیل کمبود پزشک علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت با اقدامات غیرکارشناسی تصمیم گرفت به جای راه‌اندازی مجدد دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی از phdهای علوم پایه مسئول فنی تربیت کند. عده‌ای از افراد غیرمرتبط با رشته آزمایشگاه که تا سال 1395 حتی مهر نظام پزشکی نداشتند، از راه‌هایی نامعلوم علاوه بر دریافت مهر، موفق به برگزاری دوره تکمیلی آزمایشگاه شدند. سؤال اینجاست که چرا دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی مانند سابق مطابق قوانین دنیا اجرا نمی‌شود. چرا حتی مقطع ارشد علوم آزمایشگاهی وجود ندارد و کارشناسان علوم آزمایشگاهی مجبور هستند وارد مقطع ارشد علوم پایه با رشته هایی مانند زیست‌دام، شیلات، مامایی، بازرسی گوشت و محیط زیست شوند؛ از نظر وزارت بهداشت انجام 2 سال طرح کارآموزی و گذراندن 4 سال واحد تخصصی علوم آزمایشگاهی هیچ اهمیتی ندارد. از طرفی دیگر افراد غیر مرتبط با این رشته که دوره طرح و کارآموزی را انجام ندادند و برای گذراندن واحدهای علوم آزمایشگاه جزوه امتحانی از پیش آماده شده داشتند، خود را مرتبط با این رشته معرفی کردند تا بتوانند مسئول فنی کل آزمایشگاه شوند؛ درحالی که در هیچ کجای مدرک این افراد از لیسانس تا phd، نامی از علوم آزمایشگاهی نیست. مشکل دیگر ورود آسیب‌شناسان به رشته علوم آزمایشگاهی از سال 73 است که دکترای حرفه‌ای را از ما گرفتند، درحالی که در 7 سال عمومی در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، نه آزمایشگاه؛ این افراد در تخصص پاتولوژی تنها 3 سال آناتومیکال آسیب‌شناسی و 1 سال دروس علوم آزمایشگاهی را می‌گذرانند، با وجود اینکه دانشجویان علوم آزمایشگاهی یازده سال تحصیلات تخصصی‌تر می‌بینند، حق ما ضایع شده و به اسم بالینی بودن آسیب‌شناسی بر ما مسلط شدند. حال سؤال این دانشجویان از مسئولان وزارت بهداشت این است که اگر نظارت بر علوم آزمایشگاهی زیر نظر وزارت بهداشت است، چرا بر خلاف قوانین جهانی حق این گروه از بین رفته است. در هیچ کجای دنیا آسیب‌شناسان درباره خون و 16 بخش مربوط به رشته علوم آزمایشگاهی که متخصصان خاص خود را دارد، نظر نمی‌دهند. تقاضای ما این است که چرا آزمایشگاه را به صاحبان اصلی‌اش که رشته علوم آزمایشگاهی است باز نمی‌گردانند و بدون بازنگری و تکمیل واحد در این رشته، اقدام به جذب نیرو از سایر رشته ها می‌کنند. به گزارش خبرگزاری فارس، این در حالی است که گروه‌های مختلف پزشکی و... در ماه اخیر نسبت به شرایط بد پرداختی‌ها و افزایش مطالبات و همچنین سیاست‌های وزارت بهداشت بارها در مقابل این وزارت خانه و مراکز درمانی دست به اعتراض زدند.

بیست و نهم بهمن، روز نگهداشت تجهیزات پزشکی شد

۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند 11:36 | phasco

نظرات : 0

با پیشنهاد مدیرکل تجهیزات پزشکی و به احترام سه نفر از مسافران پرواز آسمان نام گذارى شد: بیست و نهم بهمن، روز نگهداشت تجهیزات پزشکی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی در نشست امروز با نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی پیشنهاد کرد که روز 29 بهمن، روز سقوط هواپیمای تهران به یاسوج، به عنوان روز نگهداشت تجهیزات پزشکی نام گذاری شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، در پرواز تهران به یاسوج که 29 بهمن ماه 96 به کوه برخورد کرد و منجر به جان باختن چندین نفر از هموطنان‌مان شد، مهندس حامد امیری از شرکت امیکو یسنا پارس، مهندس سید علی اکبر نجمانی و مهندس مصطفی زمانی از شرکت آرکا تجهیزات پارسیان نیز حضور داشتند. به همین دلیل با پیشنهاد دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکى وزارت بهداشت و تایید نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی تجهیزات پزشکی، روز سقوط این هواپیما در راستای تقدیر و تشکر از زحمات مهندسین پزشکی کشور به عنوان روز نگهداشت تجهیزات پزشکی نام‌گذاری شد. مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی در نشست امروز با نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی پیشنهاد کرد که روز 29 بهمن، روز سقوط هواپیمای تهران به یاسوج، به عنوان روز نگهداشت تجهیزات پزشکی نام گذاری شود. به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، در پرواز تهران به یاسوج که 29 بهمن ماه 96 به کوه برخورد کرد و منجر به جان باختن چندین نفر از هموطنان‌مان شد، مهندس حامد امیری از شرکت امیکو یسنا پارس، مهندس سید علی اکبر نجمانی و مهندس مصطفی زمانی از شرکت آرکا تجهیزات پارسیان نیز حضور داشتند. به همین دلیل با پیشنهاد دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکى وزارت بهداشت و تایید نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی تجهیزات پزشکی، روز سقوط این هواپیما در راستای تقدیر و تشکر از زحمات مهندسین پزشکی کشور به عنوان روز نگهداشت تجهیزات پزشکی نام‌گذاری شد.  

آسیب برخی مواد شوینده بیش از آلودگی هوا

۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند 3:25 | phasco

نظرات : 0

فوق‌ تخصص ریه مطرح کرد: آسیب برخی مواد شوینده بیش از آلودگی هوا خبرگزاری فارس: آسیب برخی مواد شوینده بیش از آلودگی هوا فوق‌تخصص ریه با اشاره به آسیب‌های مواد شوینده گفت: میزان آسیب و تأثیرگذاری این مواد به فرد استفاده کننده بستگی دارد که چقدر استعداد آسیب‌ رسیدن در وی وجود دارد. نیلوفر بشرزاد فوق‌تخصص ریه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ با بیان اینکه به طور کلی مواد شوینده بر ریه اثرات سوء می‌گذارند، گفت: میزان آسیب و تأثیرگذاری این مواد به فرد استفاده کننده بستگی دارد که چقدر استعداد آسیب‌ رسیدن در وی وجود دارد. فوق‌تخصص ریه افزود: برونکواسپاسم از مهمترین عواملی است که به ریه آسیب می‌رساند. به عبارت دیگر مواد شوینده نیز بیش از آلودگی هوا، مواد دخانی و عطرها برونکواسپاسم ایجاد می‌کنند. وی ادامه داد: شدت برونکو اسپاسم بستگی به جنس مواد شوینده مورد استفاده دارد و میزان آسیب‌پذیری آن با استعداد فرد کم یا زیاد می‌شود. بشرزاد افزود: اگر افراد به صورت متوالی در معرض مواد شوینده برونکواسپاسم قرار گیرند، به تدریج آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ریه آنان وارد می‌شود. فوق‌تخصص ریه گفت: توصیه می‌شود افرادی که به مواد شوینده خصوصاً موادی که میزان تولید بخار آنها زیادتر است، حساسیت دارند، از آن دوری کنند؛ هم‌چنین باید هنگام استفاده از وسایل شوینده از ماسک استفاده شود. به گزارش خبرگزاری فارس؛ با توجه به رسیدن ایام نوروز و فصل خانه‌تکانی توصیه می‌شود از مواد شوینده مناسب استفاده شود و رعایت نکات ایمنی مد نظر قرار گیرد.

هشدار در مورد کاهش کیفیت خدمات آزمایشگاهی/ مراکز آزمایشگاهی در آستانه ورشکستگی

۱۳۹۶ يکشنبه ۶ اسفند 3:14 | phasco

نظرات : 0

نایب رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران عنوان کرد: هشدار در مورد کاهش کیفیت خدمات آزمایشگاهی/ مراکز آزمایشگاهی در آستانه ورشکستگی خبرگزاری فارس: هشدار در مورد کاهش کیفیت خدمات آزمایشگاهی/ مراکز آزمایشگاهی در آستانه ورشکستگی نایب رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران با اشاره به تأثیر معوقات بیمه‌ها در کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی، گفت: آزمایشگاه‌ها در شرایط حاضر با کمبود نقدینگی و منابع مالی مواجه هستند. به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، سعید مهدوی در ارتباط با تبعات تأخیر پرداخت بیمه‌ها بر اقتصاد آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی اظهارداشت: قرارداد میان آزمایشگاه‌ها و سازمان‌های بیمه‌گر یک قرارداد دو طرفه است و قانوناً و اخلاقاً تخطی و زیر پا گذاشتن آن مجاز نیست. وی افزود: بر اساس قرارداد سازمان با مراکز، هنگام تحویل نسخ و در زمان کوتاهی باید 60 درصد وجه پرداخت و الباقی بعد از رسیدگی پرداخت شود ولی اکنون حدود 10 ماه است که عقب هستیم و وابستگی اقتصاد آزمایشگاه به این ارقام موجب صدمه جدی به آنها می‌شود. نایب رئیس انجمن دکترای علوم ازمایشگاهی ایران در مورد تأثیر معوقات بیمه‌ها بر روی کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی گفت: قطعاً آزمایشگاه‌ها در شرایط حاضر با کمبود نقدینگی و منابع مالی مواجه هستند و از یک طرف شرکت‌های فروشنده به دلیل افزایش تورم و قیمت ارز، قیمت محصولات خود را به روز می‌کنند و از طرفی وزارت بهداشت و دبیرخانه شورای‌عالی بیمه با افزایش غیر واقعی و ثابت نگه داشتن تعرفه موجب از بین رفتن کیفیت ارائه خدمات می‌شود. مهدوی تصریح کرد: آسیب این امر مستقیماً متوجه ذینفعان اصلی یعنی مردم و سازمان های بیمه‌گر خواهد شد چرا که کاهش کیفیت سبب کاهش کیفیت خروجی جواب آزمایشات می‌شود و در نتیجه پزشک مجدداً همان آزمایش را درخواست خواهد کرد و این امر موجب تحمیل هزینه اضافه هم به جیب مردم و هم به سازمان‌های بیمه گر خواهد شد. نایب رئیس انجمن دکترای علوم ازمایشگاهی ایران در پاسخ به اینکه آیا در مورد تاخیر یک ساله پرداخت بیمه ها اقدامی از سوی آزمایشگاهها صورت گرفته است؟ عنوان داشت: تا امروز بیش از چند ده نامه به سازمانهای بیمه گر، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ریاست محترم جمهور و ... نوشته شده و ارائه و جلسات حضوری تشکیل شده و حتی از وزارت کشور تقاضای مجوز قانونی برای تجمع شده است. وی با اشاره به اینکه بسیاری از مراکز آزمایشگاهی در آستانه ورشکستگی هستند، بیان داشت: شاید راهکارهای دیگر مثل عدم پذیرش برخی تست‌ها یا بیماران تحت پوشش برخی از سازمان‌های بیمه گر مواردی است که در تشکل های تخصصی مطرح می‌شود اما از آنجا که قشر خدوم آزمایشگاهی دغدغه مردم را دارند، تاکنون چنین اقدامی نکرده‌اند. مهدوی در ارتباط با علت تاخیر پرداخت‌ها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر گفت: سازمان‌های بیمه گر در مرحله اول دارای مطالباتی هستند که وصول نشد و در سطح کلان سوء مدیریت و خرید باشگاه های فوتبال، هتل داری و داشتن کارخانه‌های ضررده و ... موجب عقب ماندگی آنها شده است. عضو انجمن دکترای علوم ازمایشگاهی ایران خاطرنشان کرد: موارد دیگر شامل درمان رایگان در بخش درمان مستقیم بوده که قانوناً باید وجود داشته باشد ولی حجم زیاد آن موجب ضرر شده است. مسئله مهم دیگر نیز آن بوده که کسری از حق بیمه که مربوط به درمان است به بخش درمان اختصاص داده نمی‌شود و صرف پرداخت مستمری بازنشستگان و ... می‌شود. 

نظرات

نظرات :