درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی

۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن 7:14 | phasco

نظرات : 0

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی خبرگزاری فارس: درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه ایمونوانکولوژی گفت: درمان سرطان در این روش با تقویت و تحریک سیستم ایمنی صورت می‌گیرد. به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، علی یعقوبی جویباری در آستانه برگزاری همایش تازه‌های ایمونوانکولوژی اظهار داشت: این کنگره سوم اسفندماه سال جاری در هتل استقلال تهران به همت انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران و در حوزه ایمونولوژی سرطان برگزار می‌شود. وی با اشاره به تاریخچه درمان‌سرطان گفت: این این تاریخچه شامل درمان‌های غیر اختصاصی، شیمی درمانی رادیوتراپی و تارگت‌تراپی بوده و امروزه به داروهای ایمونوانکولوژی رسیده است. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه، روش درمانی ایمونوانکولوژی به ویژه در سرطان‌های مختلف که وابسته به سیستم ایمنی است بسیار حائز اهمیت بوده، گفت: برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش، بدخیمی‌های پوست، سرطان خون و ریه وابسته به سیستم ایمنی است و این روش درمانی می‌تواند برای آنها بسیار مفید باشد. وی با بیان اینکه در بدن همه ما روزانه سلول‌های سرطانی ایجاد می‌شود ولی سلول‌های ایمنی آن را از بین برده و با آن مقابله می‌کنند، گفت: برخی از سلول‌های سرطانی به دلیل اینکه خود را ماسکه کرده از سیستم ایمنی فرار می‌کنند لذا باید از داروهای ایمونولوژی جهت مقابله با آنها استفاده کرد که در واقع این داروها سیستم ایمنی را تقویت و تحریک کرده که تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی را انجام دهند. وی بیان داشت:در حال حاضر داروهای ایمونوانکولوژی در ایران تولید نمی‌شود و در زمینه مصرف نیز محدودیت وجود دارد چرا که این دارو بسیار گران بوده و در ایران تحت پوشش بیمه نیست، همچنین از آنجایی که این دارو وارد سیستم فارماکوپه نشده شرکت‌های بیمه آن را نمی‌شناسند و پرداخت از جیب مردم صورت می گیرد البته برخی از بیمه‌های تکمیلی نسبت به پوشش این دارو اقدام کرده‌اند. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این دارو تک نسخه‌ای بوده و قیمت آن برای هر 3 هفته یک بار 40 تا 50 میلیون تومان است همچنین حدود یکسال بوده که این دارو وارد ایران شده و بسیاری پزشکان آشنایی لازم با این دارو را ندارند وی عنوان کرد: انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران بر همین اساس از طریق برگزاری سمینار و کنگره تلاش کرده که اطلاعات پزشکان را نسبت به این موضوع ارتقاء دهد و در واقع جدیدترین مباحث علمی در حوزه ایمونولوژی سرطان در جلساتی همچون همایش ایمونوانکولوژی توسط اساتید برجسته و صاحبنظر مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرند. یعقوبی جویباری گفت: داروهای ایمونوانکولوژی 8 است که در دنیا تولید شده و البته طی چهار سال اخیر مصرف و تجویز آن شدت یافته است. لذا ارتقاء دانش پزشکان در این زمینه بسیار ضرورت دارد.

ارتباط کم‌خونی و کاهش حافظه | پایین آمدن هموگلوبین و هماتوکریت را جدی بگیرید

۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن 6:54 | phasco

نظرات : 0

فوق تخصص خون و سرطان کودکان مطرح کرد ارتباط کم‌خونی و کاهش حافظه خبرگزاری فارس: ارتباط کم‌خونی و کاهش حافظه فوق تخصص خون و سرطان کودکان گفت: شناسایی عامل کم‌خونی توسط انجام آزمایش‌ها صورت می‌پذیرد و این آزمایش مشخص می‌کند که کم‌خونی فرد در کدام یک از دسته‌ها قرار خواهد گرفت. پروفسور حسن ابوالقاسمی فوق تخصص بیماری‌های خون کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص انواع کم خونی کودکان اظهار داشت: پایین آمدن هموگلوبین و هماتوکریت به معنای کم‌خونی است، کم‌خونی کودکان دارای علت‌های فراوانی بوده و از طریق بیماری‌های عفونی و کمبود آهن را در برمی‌گیرد. وی گفت: برخی از بیماری‌های عفونی ساده نیز می‌تواند باعث بروز کم‌خونی در کودکان شود همچنین برخی عوامل تغذیه‌ای مانند کمبود آهن، اسیدفولیک و ویتامین B12 و همچنین برخی از بیماری‌های ارثی مانند تالاسمی از علل ایجاد کم‌خونی به شمار می‌رود. شناسایی عامل کم‌خونی توسط انجام آزمایش‌ها صورت می‌پذیرد و این آزمایش مشخص می‌کند که کم‌خونی فرد در کدام یک از دسته‌ها قرار خواهد گرفت. ابوالقاسمی افزود: کم‌خونی‌ها در بسته‌های متعددی قرار می‌گیرند که در برخی از آنها گلبول‌های قرمز کوچک و کم‌رنگ و در بسته‌ای دیگر این گلبول‌ها درشت و قرمز‌ رنگ هستند یا اینکه هیچ تغییری در ظاهر آنها ایجاد نمی‌شود. به طور کلی باید بدانیم کمبود هموگلوبین در جریان خون با تغییر خلق‌و خوی ارتباط مستقیم دارد زیرا این کمبودها باعث می‌شود که اکسیژن کافی به مغز یا بافت‌ها نرسد و فرد در مواقعی دچار بی‌حوصلگی و عصبانیت شود. وی در پایان گفت: کم‌خونی فقر آهن یکی از بیماری‌های شایع در سراسر دنیا است که این موضوع باعث می‌شود زمانی که ذخایر آهن بدن فرد تمام شود فرد با کم‌خونی مواجه شده و هموگلوبین و هماتوکریت خون بیماران کاهش پیدا کند که این موضوع علاوه بر تغییر خلق و خوی باعث کاهش حافظه افراد نیز خواهد شد. در مواقعی کودکان یا مادران باردار دچار فقر آهن هستند و در زمان مراجعه به پزشک اعلام می‌کنند که با اشکالاتی در شناخت و حافظه مواجه شده‌اند که این موضوع ناشی از پدیده کم‌خونی است.

منتظر تصمیم مجلس درخصوص قانون اداره آزمایشگاه‌ها هستیم

۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن 6:45 | phasco

نظرات : 0

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی: منتظر تصمیم مجلس درخصوص قانون اداره آزمایشگاه‌ها هستیم خبرگزاری فارس: منتظر تصمیم مجلس در خصوص قانون اداره آزمایشگاه‌ها هستیم عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: پس از اختلاف‌ها بر سر قانون تأسیس و اداره آزمایشگاه این قانون در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بررسی شده و منتظر رأی‌گیری در صحن عمومی مجلس است. سیدمحمدحسن هاشمی مدنی عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در خصوص مشخص شدن نتیجه قانون دریافت مجوز تأسیس آزمایشگاه توضیح داد: در حال حاضر چند رشته بر اساس قانون می‌توانند با دریافت مجوز اقدام به تأسیس آزمایشگاه کنند که یکی از این گروه‌ها،‌گروه دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی هستند. وی افزود: همچنین سایر گروه‌هایی که ادامه تحصیل داده‌اند نیز می‌توانند با دریافت مجوز تأسیس آزمایشگاه اقدام به تأسیس آزمایشگاه کنند که پاتولوژیست‌هایی که چند سال در رشته علوم آزمایشگاهی کیلینیکال و پاتولوژی تحصیل کرده‌اند می‌توانند مجوز تأسیس آزمایشگاه را دریافت کنند. هاشمی‌مدنی تصریح کرد: گروه‌های پزشکی مانند بیوشیمی بالینی، ویروس‌شناسی، باکتری‌شناسی و هماتولوژی نیز می‌توانند در بخش‌هایی که مرتبط با رشته تحصیلی‌شان است در آزمایشگاه به عنوان مسئول فنی مشغول به فعالیت شوند. عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: طی چند وقت اخیر مباحثی بین پاتولوژیست‌ها و تک‌رشته‌ها مطرح شد که تک‌رشته‌ها با استناد به قانون سال 1367 اعلام کردند که می‌توانند با گذراندن آزمونی به عنوان متخصص آزمایشگاه در تمام رشته‌ها مشغول به فعالیت شوند.این قانون یک یا دو بار در سال 1370 اجرا شد و به دلیل برخی از مشکلات اجرایی شدن ان متوقف شد. وی گفت: وزارت بهداشت به دنبال این بود که مجدداً این قانون اجرایی شود که با اعتراض برخی از گروه‌های پزشکی تعیین تکلیف این قانون به مجلس کشیده شد، اما مجلس تا کنون در این زمینه اقدامی نکرده است. هاشمی‌مدنی گفت:‌ این قانون در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بررسی شده و منتظر رأی‌گیری در صحن عمومی مجلس است. عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تصریح کرد: با رأ‌ی‌ آوردن این قانون تک‌رشته‌هایی که تخصص تک‌رشته‌ای دارند نمی‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی آزمایشگاه جنرال را اداره کنند اگر این قانون تصویب شود وزارت بهداشت اجازه برگزاری آزمون برای تک‌رشته‌ها در خصوص دریافت تخصص آزمایشگاه داده نخواهد شد یعنی اگر کسی در رشته بیوشیمی تحصیل کرده فقط می‌تواند به عنوان مسئول فنی بخش خود در آزمایشگاه مشغول به فعالیت شود. وی با بیان اینکه این قانون به ضرر یا نفع هیچ یک از طرفین نیست و مشکلی از جامعه آزمایشگاهیان حل نمی‌کند، توضیح داد: این بحث فقط یک درخواست صنفی است و بهتر است وزارت بهداشت به شرط ادامه تحصیل مجوز آزمایشگاه را به تمام رشته‌ها بدهد و نباید بحث‌های صنفی و عملی را با یکدیگر درگیر کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، این قانون در سال 1367 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، و به موجب آن افرادی که PH.D های تک رشته ای آزمایشگاهی هستند، می توانستند، با گذراندن دوره تکمیلی، حق فنی آزمایشگاه گرفته و آزمایشگاه تاسیس کنند.

نکاتی در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه

۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۶ بهمن 5:11 | phasco

نظرات : 0

متخصص مغز و اعصاب مطرح کرد: نکاتی در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه خبرگزاری فارس: نکاتی در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه متخصص مغز و اعصاب نکاتی را در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه عنوان کرد و گفت: تغذیه مناسب از مواد غذایی مورد نیاز بدن، مهم‌ترین راه محافظت از قدرت حافظه به شمار می‌رود. محمودرضا اشرفی فوق تخصص اعصاب کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ در خصوص مراقبت از حافظه گفت: تغذیه مناسب از مواد غذایی موردنیاز مهم‌ترین راه محافظت از قدرت حافظه به شمار می‌رود. وی افزود: در رژیم غذایی روزانه باید 50 درصد مواد قندی، 30 درصد مواد چربی و 20 درصد مواد پروتئینی موجود باشد تا مغز سوخت موردنیاز خود را برای تأمین ATP فراهم کند. این متخصص مغز و اعصاب گفت: هوای مناسب در حفظ حافظه نقش مهمی دارد. هوایی که وارد ریه انسان می‌شود باید عاری از ریزگردها باشد تا به حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت آسیبی نرسد. وی در ادامه اظهار داشت: وجود فلزات سنگین مانند سرب در هوا و ورود آن به غذاها بر روی مغز اثر سوء دارد. اگر مقدار سرب از حد مجاز بگذرد، بهره هوشی را کم و مسمومیت ایجاد می‌کند. اشرفی تمرین کردن را یکی از راه‌های تقویت حافظه دانست و گفت: به طور مثال نوجوانی که در زمان مدرسه کتاب‌های درسی مطالعه می‌کند، ناخواسته حافظه خود را تقویت کرده است. این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان ادامه داد: به عبارت دیگر هنگامی که دانش‌آموزان در تعطیلات تابستانی به‌‌سر می‌برند، با رسیدن به مهرماه و ورود به مدرسه مدتی به طول می‌انجامد تا مغز آنها گیرایی زمان تحصیل را پیدا کند. وی افزود: خواندن کتاب، تمرینات درسی، تحقیق در مطالب علمی، ارتباطات (کلامی و غیرکلامی) و... راه‌های مهمی در تقویت حافظه به حساب می‌آیند. اشرفی تصریح کرد: افراط کودکان در انجام بازی‌های کامپیوتری آسیب زیادی به حافظه می‌رساند، لذا بازی‌هایی که با تحرک بدن همراه است، علاوه‌ بر سلامت بدن به سلامت حافظه نیز کمک می‌کند. این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان در پایان گفت:‌ کمبود خواب از گزینه‌های دیگری است که سرگیجه، سردرد و... ایجاد می‌کند و به حافظه کوتاه‌مدت آسیب می‌رساند، لذا توصیه می‌شود خواب کافی در کودکان از سنین پایین نهادینه شود. به گزارش خبرگزاری فارس؛ این در حالی است که مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به سهم پایین وزارت بهداشت در تامین سلامت روان جامعه، تاکید کرد که دستگاه‌های مختلف باید نقش خود را در این زمینه جدی بگیرند.

دلایل کم‌ اشتهایی و لاغری کودکان

۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۶ بهمن 4:46 | phasco

نظرات : 0

متخصص تغذیه مطرح کرد: دلایل کم‌اشتهایی و لاغری کودکان خبرگزاری فارس: دلایل کم‌اشتهایی و لاغری کودکان متخصص تغذیه توجه نکردن والدین به منحنی رشد را از عمده دلایل کم‌اشتهایی و لاغری در کودکان دانست و گفت: اگر کودکی کم‌ وزن، لاغر یا کوتاه‌ قد است، باید طبق منحنی رشد، برنامه‌ای برای آنها تنظیم شود و وزن به حالت نرمال برگردد. سیدمرتضی صفوی متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس با اشاره به لاغری و کم‌اشتهایی کودکان گفت: این بیماری یکی از معضلاتی است که در کشور ما رایج است. باید سعی شود در تغذیه این کودکان به اندازه کافی موارد مورد نیاز بدن وجود داشته باشد. وی افزود: هنگامی که می‌گوییم کودکی لاغر است که وضعیت کودک با استانداردهای منحنی رشد مغایرت داشته باشد. والدین باید با توجه به منحنی رشد دقت کنند که کودک‌شان در چه وضعیتی قرار دارد تا اگر کودکی کم‌ وزن، لاغر یا کوتاه‌ قد است، برنامه‌ای برای آنها تنظیم شود و وزن به حالت نرمال بازگشت پیدا کند. این متخصص تغذیه گفت: در کودکانی که کمتر از حالت معمول غذا می‌خورند و کم‌ اشتها هستند ممکن است این اتفاق به دلیل هضم کم مواد غذایی باشد. همچنین با جویدن طولانی غذا و نوشیدن مایعات سرد این وضعیت نیز بدتر خواهد شد. صفوی ادامه داد: عوامل روحی نیز امکان ابتلا به لاغری را در کودکان تشدید می‌کند. به عبارت دیگر هر عاملی مانند نفخ و گاز معده که عمل هضم را برهم بزند کاهش انرژی، اشتها و در نهایت وزن را در پی خواهد داشت. وی افزود: یکی از راههای افزایش وزن در کودکان لاغر افزایش اشتها است. همچنین کاهش اشتها احتمال بروز حالت تهوع، اشکال در بلع، تغییر حس چشایی، احساس سیری، افسردگی و... ایجاد میکند. این متخصص تغذیه اظهار داشت: علاوه بر موارد فوق اختلال در سلامت بدن موجب کاهش اشتها می‌شود، لذا برای افزایش اشتها باید سعی شود هر روز سه وعده و میان وعده کامل در سبد غذایی کودکان و نوجوانان جای داده شود.

اثرات آزموده‌شده حجامت در درمان کبد چرب‌ و غلظت خون

۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن 1:57 | phasco

نظرات : 0

اثرات آزموده‌شده "حجامت" در درمان "کبد چرب‌ و غلظت خون" اثرات "حجامت" در درمان بیماریهایی از قبیل کبد چرب‌، آلرژی‌، ‌آسم و نفس‌تنگی‌، سردردهای میگرنی‌، غلظت خون‌، دیسکوپاتی و سیاتالژی‌، جوش صورت و بدن‌، پسوریازیس‌، آفت دهان‌، حتی هپاتیت و... کاملاً آزموده شده است. به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بدون شک اهداء خون امری خداپسندانه، انسانی و ایثارگرانه به‌شمار می‌رود چرا که با اهدای آن جان انسانهای نیازمند به خون را نجات داده‌ایم اما مقایسه بین حجامت به‌عنوان یک روش درمانی و اهداء خون‌، قیاسی منطقی به‌نظر نمی‌رسد‌. در فرایند انجام حجامت ابتدا با "بادکش" روی جریان خون تغییراتی ایجاد می‌کنند و سپس خراشهای ظریف پوستی که زده می‌شود فرایندهایی در بدن تحریک می‌‌شود که اصطلاحاً آن را فراخوان گلبولی می‌گوییم. مدل خون‌گیری در عمل حجامت سطحی است اما در خون دادن یک شوک منفی است که به‌وسیله یک سوزن، خون در گردش مورد نیاز بدن را خارج می‌کند. در حجامت، خون کثیف از بدن خارج می‌‌شود اما در خون دادن، خون تمیز و مورد نیاز بدن اهدا می‌شود. اهدای خون هیچ اثر درمانی یا هیچ نقش درمانی برای اهدا‌کننده خون ندارد؛ تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه اهدای خون‌، نقش درمانی برای درمان بیماریهای پوستی یا گوارشی یا بیماریهای کبدی یا بیماریهای قلبی ــ عروقی یا هر بیماری دیگری داشته، وجود نداشته است اما حجامت نقش درمانی برای فرد دارد و شما با انجام حجامت، زندگی خودتان را نجات می‌دهید اما با اهدای خون زندگی دیگران را‌. حجامت در درمان بیماریهایی از قبیل آلرژی‌، ‌آسم و نفس‌تنگی‌، کبد چرب‌، سردردهای میگرنی‌، غلظت خون‌، دیسکوپاتی و سیاتالژی‌، جوش صورت و بدن‌، پسوریازیس‌، آفت دهان‌، حتی هپاتیت و ... کاملاً آزموده شده است. آنچه از موضع حجامت خارج می‌شود چیزی جز سموم بدن و اخلاط فاسد و کثیف نیست اما در اهدای خون‌، بیشترین چیزی که خارج می‌شود مواد غذایی‌، الکترولیتهای مورد نیاز بدن و ویتامینهاست. بیشتر بخوانید: «حجامت» در فصل بهار برای تمامی مزاجها تجویز می‌شود/ برخی نگاه کودکانه به موضوعات طب سنتی دارند در تفاوت اهدای خون با خون حجامت همین بس که حتی حیوانات نیز از خون حجامت و بوی تعفن آن گریزانند اما از خون اهداشده برای خوردن استقبال هم می‌کنند‌. جالب است بدانید که پیغمبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) این موضوع را متذکر شده‌اند که "سم از هر کجا، وارد بدن شود، از محل حجامت خارج می‌شود" یا "از موضع حجامت، چیزی جز سم دفع نمی‌شود". طبق تحقیقات‌، میزان کلسترول خون حجامت، 9 تا 11 برابر بیشتر از خون وریدی است بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفیدتر است همچنین سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی است. بیشتر کسانی که خون اهدا می‌کنند در غالب موارد سیگار و دخانیات مصرف می‌کنند بنابراین خون اهداشده این افراد نه‌تنها برای گیرندگان خون مفید نیست بلکه می‌تواند مضر هم باشد؛ توصیه و تأکید می‌کنیم افراد اهدا‌کننده خون‌، قبل از اهدا کردن خونشان، حتماً حجامت کنند تا بدین‌وسیله خونی که اهدا می‌‌کنند خون تمیز و سالم باشد. غالباً مشاهده می‌شود که گیرندگان خون بعد از دریافت پکسل خون‌، دچار بیماریهای دیگری از جمله زخم معده یا کبد چرب‌، عصبانیت و پرخاشگری‌، افسردگی و ... می‌شوند در حالی که قبلاً به این بیماریها مبتلا نبوده‌اند و در واقع از اهدا‌کنندگان خون دریافت کرده‌اند. میان کسانی که در جنگ تحمیلی در معرض بمبارانهای شیمیایی قرار گرفته‌اند‌، افرادی که در حین جنگ، حجامت کرده‌اند سالم باقی مانده‌اند و مابقی طی این سالها‌، مشکلات بمبارانهای شیمیایی را تاکنون به‌دوش کشیده‌اند. نهایتاً این نکته را یادآور می‌شویم که حجامت یکی از بزرگترین شاخصه‌های طب سنتی ایرانی است؛ برای سالم زنده ماندن و داشتن زندگی بدون بیماری باید خود را ملتزم به انجام آن بدانیم. دکتر حمزه سام دلیری؛ عضو انجمن علمی طب سنتی ایران

این ۹ ماده غذایی لاغرکننده را از دست ندهید!

۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ بهمن 5:33 | phasco

نظرات : 0

این ۹ ماده غذایی لاغرکننده را از دست ندهید! به گفته متخصصان، نشستن بیش از حد مهمترین عامل ابتلا به بیماری های مزمنی از قبیل دیابت، بیماری های قلبی، سکته مغزی، سندرم متابولیک و غیره است. به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، اصطلاح «سیگاری های جدید» به کسانی اطلاق می شود روزانه بیش از حد استاندارد می نشینند و این یعنی خطر بی تحرکی برابر است با خطر استعمال دخانیات. گفتنی است نشستن طولانی مدت فرایند التهاب را نیز در بدن افزایش می دهد. علاوه بر این که انجام فعالیت های بدنی به موقع برای کسانی که مجبورند تمام طول روز را در حالت نشسته کار کنند، ضروری است، مصرف برخی از اقلام غذایی می تواند برخی از مخاطرات بهداشتی ناشی از این روند از جمله التهاب را کم کند: 1- مصرف انواع توت ها: خوردن این میوه ها منجر به کاهش فرایندهای التهابی در بدن می شود. توت ها حاوی فلاونوئیدهای قدرتمندی به نام آنتوسیانین هستند که علاوه بر لاغری منجر به خاموش کردن ژن های التهابی می شوند. علاوه بر این، توت ها حاوی ویتامین ث و رسوراترول هستند که نشان داده شده هر دو منجر به کاهش تاثیرات رادیکال های آزاد در بدن می شوند. 2- آجیل: انواع آجیل سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 گیاهی شناخته شده با نامALAهستند که منجر به کاهش فرایند التهاب در بدن می شوند. بادام در میان آجیل ها،غنی از ویتامینEاست؛ آنتی اکسیدانی که منجر به حفاظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو (محصول جانبی التهاب) می شود. 3- آناناس: ماده قدرتمند التهابی به نام بروملین دارد. بهترین مزیت آناناس این است که عوارض جانبی داروهای ضد التهاب را ندارد. 4- روغن زیتون: این نوع روغن مانند ایبوپروفن به مبارزه با التهاب می رود. مصرف روغن زیتون همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را با کاهش وزن موثر کم کند. روغن زیتون یکی از بهترین چربی ها برای کنترل وزن است. 5- زردچوبه: کورکومین موجود در زردچوبه یک ترکیب فعال با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که باعث کاهش اشتها نیز می شود. 6- سیر: آلیسین موجود در سیر منجر به سوخت و ساز موثر قند خون، کنترل سطح چربی بدن و کاهش سطح التهاب در بدن می شود. 7- چای سبز: محتوای پلی فنل موجود در چای سبز اکسیر ضد التهابی قوی نسبت به انواع دیگر چای است. چای سبز خاصیت کاهش وزن نیز دارد و مصرف منظم آن در کسانی که بیشتر ساعات روز بی تحرک هستند، توصیه می شود. 8- آووکادو: مصرف این میوه منجر به کاهش التهاب در سلول های عضلانی، سرکوب مقاومت به انسولین و حتی کمک به کاهش چربی شکمی می شود. یک رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع نشده خاصیت دیگری هم دارد و آنهم این که منجر به جلوگیری از توزیع چربی بدن در اطراف شکم می شود. 9- بذر کتان: یک منبع غنی ضد التهاب حاوی اسیدهای چرب امگا 3 شناخته شده با نام ALA است. مصرف منظم این نوع امگا 3 منجر به افزایش توانایی بدن در سوخت و ساز چربی ها می شود. منبع: جام جم

قد خود را با سنگ‌ پا زدن افزایش دهید | سنگ‌ پا زدن به تنظیم قند خون می کند

۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ بهمن 22:11 | phasco

نظرات : 0

قد خود را با «سنگ‌پا» زدن افزایش دهید استفاده از «سنگ‌پا» دارای خواص و فواید زیادی است؛ استفاده از سنگ‌ پا با تحریک هیپوفیز مغز و تولید هورمون رشد به افزایش قد کمک شایانی می‌کند ... به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ استفاده از سنگ‌پا پدیده جدیدی نیست و در زمان قرون وسطی، ابتدا در رم و سپس در خاورمیانه‌، مردم به استفاده از این سنگ رو آوردند؛ امروز از سنگ‌ پا در درجه اول برای زدودن بافت‌ها و سلول‌های مرده و به‌ عنوان یک لایه‌ بردار در پاشنه پا استفاده می‌شود. سنگ‌پا به‌رنگ‌های سفید، قهوه‌ای، قرمز و مشکی موجود است و معمولاً در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام به فروش می‌رسد، اگر هم احتمالاً سری به سواحل یونان زدید، می‌توانید در ساحل، از این نوع سنگ‌ها بیابید. چون کشیدن سنگ‌پا به ناحیه کف پا‌، فضولات و مواد زاید را از بالاترین نقطه بدن خرج می‌کند لذا این کار می‌تواند در تسکین سردردهای شدید‌، دردهای سیاتیکی، درد معده و ... کمک شایانی کند. برطرف کردن کوفتگی بدن و سردرد با سنگ‌پا زدن از دیگر فواید استفاده از سنگ پا می‌توان به این مورد اشاره داشت که چرک پا را تمیز می‌کند و در نتیجه خستگی و کوفتگی پا برطرف می‌شود همچنین برای برخی از انواع سردرد و اکثر بیماری‌های مغزی بسیار سودمند است به‌ خاطر اینکه ماده را از قسمت‌های بالا‌تر به‌ سمت قسمت‌های پایین بدن می‌ کشاند و اگر سنگ‌پا‌، خشن‌ تر باشد جذب ماده زیاد‌تر است؛ سنگ پا باید خشن و متخلخل باشد و کف پا و پاشنه پا را با آن بمالند. اگر می‌خواهید پاهای زیبایی داشته باشید توصیه می‌شود حداقل دو مرتبه در هفته و بهتر است شب‌ هنگام از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌ پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند. حتماً از سنگ پای مخصوص و تمیز استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید زیرا ممکن است خراش‌هایی در کف پا ایجاد شده و باعث انتقال میکروب شود؛ حتماً بعد از استفاده از سنگ‌پا آن را با برسی شستشو دهید تا خلل و فرج آن تمیز شود و آن را در محیط خشک نگه دارید زیرا محیط مرطوب باعث تجمع انواع مخمر و قارچ‌ها و استفاده از آن باعث آلودگی و انتقال بیماری به کف پای انسان می‌شود؛ پس تمیز و خشک کردن سنگ‌پا بعد از هر بار استفاده الزامی است. در بعضی از موارد مانند بیماری پسوریازیس‌، استفاده از سنگ‌پا می‌تواند موجب تشدید بیماری شود بنابراین توصیه می‌شود افراد قبل از استفاده به یک پزشک متخصص مراجعه کنند، این دسته از افراد می‌توانند از ترکیبات کراتولیتیک که باعث نرم شدن لایه‌های کلفت شاخی کف پا می‌شود، استفاده کنند. کمک به تنظیم قند خون با سنگ پا زدن اینکه جدیداً در فضای مجازی اعلام می‌کنند که بیشترین مقدار انسولین در پاشنه پاست، هیچ سندیت علمی ندارد‌ اما کسانی که دچار دیابت نوع 2 هستند، اگر روزانه به‌ مدت 10 دقیقه سنگ پا بزنند، باعث تنظیم انسولین خونشان خواهد شد همچنین این عمل باعث چربی‌سوزی بیشتر و تناسب اندام خواهد شد. در بیماران دیابتی در نیمه تحتانی بدن پا‌ها خون‌ رسانی به‌ طرز صحیح انجام نمی‌شود و ممکن است که فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف پا و امثالهم بشود؛ در واقع استفاده از سنگ‌پا موجب بهبود سیستم خون‌رسانی شده و به این طریق به دیابتی‌ها کمک می‌کند. توصیه و تأکید می‌شود که از سنگ پای شخصی استفاده کنید و از سنگ پای دیگران به هیچ عنوان استفاده نکنید؛ حتماً از سنگ‌پای پوکه معدنی برای مصارف درمانی و کشیدن سنگ‌پا استفاده کنید و تحت هیچ شرایطی از سنگها یا مواردی از قبیل سفال و ساروج استفاده نکنید. هر از گاهی برای ضدعفونی‌، سنگ‌پای شخصی خود را به‌ مدت چند ساعت در سرکه انگور یا بتادین نگهداری کنید تا قارچها و میکروبهای موجود از بین بروند و تحت هیچ شرایطی سنگ پا را پس از استفاده‌، در حمام نگهداری نکنید چون در چنین وضعیتی، فضای لازم برای رشد میکروبها فراهم می‌شود. کاربرد دیگر سنگ‌پا این است که استفاده از آن در افرادی که در سن رشد قرار دارند‌، با تحریک هیپوفیز مغز و تولید هورمون رشد، به افزایش قدشان کمک شایانی می‌کند؛ برای این کار بهتر است برای سنگ پا کشیدن‌، پاها را به‌مدت 15 دقیقه در آب نمک گرم نگهداری کرده و سپس به انجام این کار بپردازید.   دکتر حمزه سام‌دلیری؛ عضو انجمن علمی طب سنتی ایران

آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در مرز ورشکستگی/ تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات

۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن 8:33 | phasco

نظرات : 0

عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی عنوان کرد: آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در مرز ورشکستگی / تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات خبرگزاری فارس: آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی در مرز ورشکستگی/ تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، گفت: تاخیر طولانی مدت بیمه‌ها در پرداخت مطالبات آزمایشگاه ها، باعث گردیده این مراکز تا مرز ورشکستگی پیش بروند. به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، علی صادقی تبار در ارتباط با تبعات تاخیر پرداخت بیمه ها بر اقتصاد آزمایشگاه های تشخیص پزشکی، اظهار داشت: با توجه به پوشش بیش از 90 درصدی اقشار مختلف جامعه توسط یکی از بیمه های پایه، تقریباً تمامی مراجعین به آزمایشگاه دارای یکی از دفترچه های سازمان های بیمه گر هستند. وی ادامه داد: بدیهی است آزمایشگاه تشخیص پزشکی به عنوان موسسه ای که با مولفه های دستگاه و تجهیزات، کیت و مواد مصرفی و نیروی انسانی جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی روبرو است و تمامی این عوامل نیاز به پرداخت هزینه های به روز دارد، در صورت عدم پرداخت به موقع بیمه ها به آزمایشگاه ها، این مراکز از لحاظ اقتصادی ناتوان گردیده و ارائه بسیاری از خدمات برای آنها غیر ممکن می گردد. صادقی تبار افزود: این فرآیند به خصوص در زمان هایی که نوسانات قیمت ارز در کشور رخ می دهد به شدت آسیب رسان است. چه آنکه خدمتی که ارائه شده و هزینه های آن پیشاپیش پرداخت گردیده است، در زمانی که مطالبات آزمایشگاه از سوی بیمه ها پرداخت می شود بایستی با قیمت های افزایش یافته کیت ها و ملزومات، خریداری و جایگزین گردد که خود یک زیان دو سویه است. وی تاکید کرد: واضح و روشن است که اغلب تجهیزات و کیت های آزمایشگاهی به علت وارداتی بودن آنها وابستگی فراوانی به قیمت ارز و دلار دارند. صادقی تبار درباره تاثیر معوقات بیمه ها بر روی کیفیت ارائه خدمات آزمایشگاهی، گفت: در صورت پرداخت به موقع بیمه ها به آزمایشگاه ها این امکان فراهم می گردد که در کنار تامین به موقع ملزومات مورد نیاز آزمایشگاه، فرآیندهای کنترل کیفی با فراغ خاطر بیشتری انجام گیرد که خود منجر به بهبود کیفیت خدمات آزمایشگاهی خواهد گردید. ضمن آنکه رضایت مندی کارکنان و نیروی انسانی در تحصیل به موقع حقوق خود نیز به ارائه بهتر خدمات بر اساس اصول CRM منجر خواهد گردید. عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، در مورد تاخیر یک ساله پرداخت بیمه ها و عکس العمل آزمایشگاه ها، اظهارداشت: تاکنون بیش از 90 مکاتبه در ارتباط با تاخیر پرداخت های بیمه ها به سازمان های مختلف نوشته شده است. وقتی ناکارآمدی روش های اداری و سازمانی روشن گردید تعدادی از اعضا تصمیم به تجمعات خودجوش و مطالبه حقوق خود گرفتند که انجمن ها با حمایت از اعضای خود خواستار انجام این اقدام از طریق قانونی و با کسب مجوز از مراجع ذی صلاح شدند. در حال حاضر جهت تجمع مسالمت آمیز اعتراضی با وزارت کشور مکاتبه و تقاضای صدور مجوز گردیده است. صادقی در توضیح علت تاخیر پرداخت ها از سوی بیمه ها، گفت: به نظر بنده اشکال عمدتاً در ناتوانی مدیریت اعتبارات درمانی در سازمان های بیمه توسط مسئولین این حوزه است. توضیح اینکه اعتبارات این حوزه به شرط مدیریت صحیح قطعاً کفاف پاسخگویی به ارائه کنندگان خدمات و مراکز درمانی خواهد بود. به این معنا که درمان در کشور ما و در دو بخش دولتی و خصوصی ارائه می شود. بخش خصوصی که خود از منظم ترین مراکز طرف قرارداد بیمه است به جرم افزایش ارائه خدمات و طبعاً افزایش هزینه های درمان در بخش دولتی که به خصوص پس از طرح تحول سلامت رخ داد، از دریافت حق مسلم خود محروم مانده است. وی افزود: بخش دولتی که به تایید مکرر مسئولین سازمان های بیمه از بزرگترین بدهکاران بیمه هاست امروزه با همان تاخیر زمانی مطالبات خود را دریافت می کند که بخش خصوصی و این در حالی است که بخش خصوصی بسیار خوش حساب بوده و تقریباً هیچگونه بدهی به بیمه ها بابت حق بیمه کارکنان خود ندارد. همچنین در طرح تحول سلامت نه تنها بار مراجعه آن همانند بخش دولتی افزایش نیافته بلکه تعرفه خدمات آزمایشگاهی در بین ده ها گروه جامعه پزشکی مغفول مانده و افزایش خاصی نیافته است. عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، تاکید کرد: مشتری خوش حساب بیمه ها که اتفاقاً بار مالی خاصی نیز بر دوش بیمه نمی گذارد به جرم افزایش بار مالی بیمه در بخش دولتی و افزایش چند برابری مراجعات این بخش از محل طرح تحول سلامت، تنبیه گردیده و مشمول کم لطفی بیمه ها قرار می گیرد تا جایی که برخی واحدهای آزمایشگاهی به مرز ورشکستگی و تعطیلی می رسند. این در حالی است که مدیریت صحیح مالی اقتضاء می کند با مشتری بد حساب بد حسابی کرده و با مشتری خوش حساب عدل و انصاف رعایت گردد. پس اشکال در عدم مدیریت صحیح مالی در بیمه های درمانی کشور است.

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس «آتش‌نشانی» را مشمول مشاغل سخت و زیان آور دانستند

۱۳۹۶ سه شنبه ۳ بهمن 8:25 | phasco

نظرات : 0

عزیزی در گفت‌وگو با فارس: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس «آتش‌نشانی» را مشمول مشاغل سخت و زیان آور دانستند خبرگزاری فارس: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس «آتش‌نشانی» را مشمول مشاغل سخت و زیان آور دانستند رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اعضای کمیسیون اجتماعی طی مصوبه‌ای به سخت و زیان‌آور بودن آتش‌نشانی رای مثبت دادند. عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در این جلسه طرح استفساریه در مورد مشاغل آتش‌نشانان مورد بحث و بررسی قرار گرفت اعضای کمیسیون به آن رأی مثبت دادند. وی افزود: در این استفساریه آمده بود که آیا متصدیان مشاغل عملیاتی آتش‌نشانی که بیمه شده تأمین اجتماعی و دارای روابط استخدامی غیر مشمول قانون کار با کارفرمایان خود هستند از نظر شرح، محل، نوع و نحوه انجام کار و همچنین ماهیت سخت و زیان‌آور بودن شغل مشمول قانون کار مشابه و یکسان هستند و کارفرمای آنها (شهرداری) به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز اجرای این قانون مکلف به پرداخت 4 درصد مابه‌التفاوت حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور سازمان تأمین اجتماعی مزایای تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی می‌باشند یا خیر که پاسخ این بود که بله که مشمول کلیه مزایای موضوع تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی می‌شوند. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین در این جلسه طرح استفساریه جزء 4 بند (ب) تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی مطرح شد که در این استفساریه آمده که آیا هدف قانون‌گذار در جزء 4 بند (ب) تبصره 2 ماده 76 قانون تأمین اجتماعی که مقرر می‌دارد از تاریخ تصویب این قانون جهت مشمولان این تبصره 4 درصد به نرخ حق بیمه مقرر در قانون تأمین اجتماعی افزوده خواهد شد که آن هم در صورت تقاضای مشمولان این قانون به طور یکجا و یا به طور اقساطی توسط کارفرمایان پرداخت خواهد شدافزودن 4 درصد نرخ مقرر در ماده 38 قانون تأمین اجتماعی و پرداخت آن از سوی صاحب‌کار مطابق ماده 39 قانون تأمین اجتماعی است؟ که پاسخ به این استفساریه نیز مثبت بود. عزیزی خاطرنشان کرد: همچنین در جلسه امروز طرح کارآمدسازی و ارتقاء صندوق‌های بازنشستگی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به علت وجود ایراداتی در آن برای بررسی بیشتر به کمیته تخصصی ارجاع شد.

نظرات

نظرات :