پزشکان حق ندارند بیمار را به آزمایشگاه خاصی ارجاع دهند

۱۳۹۶ شنبه ۲۶ فروردين 6:0 | phasco

نظرات : 0

با تشریح علت تفاوت نتایج آزمایشات عنوان شد پزشکان حق ندارند بیمار را به آزمایشگاه خاصی ارجاع دهند عضو هیئت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ارجاع بیماران به آزمایشگاه‌های خاص توسط هر پزشکی را ممنوع عنوان کرد و گفت: همچنین برای یکسان‌سازی تمام آزمایشات باید کیت‌ها و دستگاه‌های آزمایشگاهی نیز یک‌دست شود، چیزی که هم‌ اکنون وجود ندارد. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، هاشمی مدنی ــ عضو هیئت مدیره انجمن علوم آزمایشگاهی ایران در نشست خبری در پاسخ به برخی نقدها درباره تفاوت آزمایشات براساس کیفیت و اینکه برخی پزشکان بیماران را به آزمایشگاه‌های خاصی ارجاع می‌دهند، عنوان کرد: هیچ پزشکی حق ندارد بیمار را برای گرفتن آزمایش به آزمایشگاه‌های خاصی ارجاع دهد و اگر پزشک به نتایج آزمایش شک دارد باید درخواست کند آزمایش بار دیگر برای بیمار در همان آزمایشگاه گرفته شود و متعاقباً آزمایشگاه‌ها نیز برای گرفتن همان آزمایش به‌صورت عرف هزینه‌ای دریافت نخواهند کرد. وی تصریح کرد: همچنین دریافت چند نتیجه از یک آزمایش چیز عجیبی نیست، مثلاً برای گرفتن یک قند خون می‌تواند برای یک فرد در یک روز سه نتیجه گرفت چون آن فرد در سه موقعیت مزاجی و شرایط استرس قرار گرفته باشد ولی برای یکسان‌سازی تمام آزمایشات باید کیت‌ها و دستگاه‌های آزمایشگاهی نیز یک‌دست شود، چیزی که هم‌ اکنون وجود ندارد. همچنین سید مهدی ابوترابی ــ رئیس انجمن علوم آزمایشگاهی ایران در این نشست خبری در توضیحات بیشتر اظهار داشت: این تفاوت نمونه‌های آزمایشگاهی مقوله‌ای است که در دنیا وجود دارد که دلیل آن به‌ خاطر وجود تجهیزات و دستگاه‌های آزمایشگاهی است، ولی با وجود این، مقوله یکسان‌سازی استانداردهای علوم آزمایشگاهی مطرح است که در ایران نیز مدتی است به این مسئله پرداخته و در این کنگره نیز به آن می‌پردازیم. رئیس انجمن علوم آزمایشگاهی ایران ادامه داد: همچنین باید تقاضاهای پزشکان در عرصه نتایج علم آزمایشگاهی نیز یکسان‌ سازی شود و در مجموع مشکل تفاوت نتایج آزمایش‌ها در تمام دنیا وجود دارد. به گزارش تسنیم، دهمین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره کشوری علوم آزمایشگاهی و تشخیصی ایران در تاریخ 31 فروردین تا سوم اردیبهشت در برج میلاد برگزار می‌شود.

درمان سرطان سینه با داروی دیابت اپالریستت | Epalrestat

۱۳۹۶ يکشنبه ۲۰ فروردين 4:12 | phasco

نظرات : 0

محققان چینی پی بردند؛ درمان سرطان سینه با داروی دیابت محققان چینی دریافته اند داروی مورد استفاده برای درمان دیابت می تواند برای نوعی از سرطان سینه هم تاثیرگذار باشد. به گزارش خبرنگار مهر، دانگ چنفانگ، استاد دانشگاه ژجیانگ چین، در این باره می گوید: «سرطان سینه سه گانه منفی یک نوع سرطان تهاجمی در بین چهار نوع سرطان سینه است.» «سرطان سینه سه گانه منفی» به سرعت تا مغز و ریه ها گسترش می یابد. به گفته دانگ، در حال حاضر هیچ درمان موثری برای این نوع سرطان سینه وجود ندارد، از اینرو این سرطان کُشنده است. دانگ و همکارانش دریافتند میزان آنزیم متابولیک موسوم به AKR۱B۱ به شکل قابل توجهی در سلول های سرطان سینه سه گانه منفی افزایش می یابد و با افزایش نرخ تکثیر و عمر کوتاه تر همراه است. حال محققان دریافتند «اپالریستت» دارویی است که از فعالیت AKR۱B۱ جلوگیری می‌کند و در ژاپن برای درمان نوروپاتی محیطی مرتبط با دیابت تایید شده است. به گفته دانگ، «این دارو به طور مشابه می‌تواند از رشد و متاستاز سلولهای سرطان سینه جلوگیری کند، از آنجائیکه داروی epalrestat در حال حاضر در بازار دارویی موجود است و هیچ عارضه جانبی مهمی از مصرف آن گزارش نشده است، مطالعه‌ ما اثبات می‌کند که این داروی هدفمند و ارزشمند برای درمان های بالینی این نوع سرطان سینه مناسب ‌باشد.»

نفرات برتر جشنواره«هفت سین»پرستاران مشخص شدند

۱۳۹۶ يکشنبه ۲۰ فروردين 3:44 | phasco

نظرات : 0

نفرات برتر جشنواره«هفت سین»پرستاران مشخص شدند معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان نظام پرستاری کشور، از اعلام اسامی نفرات برتر نخستین جشنواره «هفت سین» ویژه پرستاران خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نظام پرستاری، دکتر سید عباس کشفی گفت: در مرحله سوم داوری آثار با حضور هیئت داوران جشنواره، قرعه کشی از بین ۴۰ اثر منتخب صورت گرفت که سه نفر اول به شرح ذیل مشخص شدند: نفر اول: الهام ساعی ثانی از بخش اورژانس تحت نظر بیمارستان بعثت همدان / کد شماره ۲۴ نفر دوم: مریم نعمتی از بخش اتاق عمل بیمارستان لاله تهران / کد شماره ۴۵ نفر سوم: ناهید حقیقت پرست از بخش زایمان بیمارستان ۱۷ شهریور استان مرکزی(شهر ساوه) / کد شماره ۴۴ معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان نظام پرستاری کشور افزود: همانطور که پیش از این نیز اعلام شده بود هدیه نفرات برتر به ترتیب مبالغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال، ۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال است. وی خاطر نشان کرد: نخستین جشنواره هفت سین ویژه پرستاران سراسر کشور با استقبال چشمگیری از سوی جامعه پرستاری کشور مواجه شد. امیدواریم بتوانیم با برنامه های فرهنگی از این دست گامی موثر در راستای ارتقاء روحیه و نشاط پرستاران کشورمان برداریم.   منبع: http://www.mehrnews.com/news/3947895

نظرات

نظرات :