,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی
  تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن  [7:14]  

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد

درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی

خبرگزاری فارس: درمان جدید سرطان با تقویت و تحریک سیستم ایمنی
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ارائه جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه ایمونوانکولوژی گفت: درمان سرطان در این روش با تقویت و تحریک سیستم ایمنی صورت می‌گیرد.
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، علی یعقوبی جویباری در آستانه برگزاری همایش تازه‌های ایمونوانکولوژی اظهار داشت: این کنگره سوم اسفندماه سال جاری در هتل استقلال تهران به همت انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران و در حوزه ایمونولوژی سرطان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به تاریخچه درمان‌سرطان گفت: این این تاریخچه شامل درمان‌های غیر اختصاصی، شیمی درمانی رادیوتراپی و تارگت‌تراپی بوده و امروزه به داروهای ایمونوانکولوژی رسیده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه، روش درمانی ایمونوانکولوژی به ویژه در سرطان‌های مختلف که وابسته به سیستم ایمنی است بسیار حائز اهمیت بوده، گفت: برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش، بدخیمی‌های پوست، سرطان خون و ریه وابسته به سیستم ایمنی است و این روش درمانی می‌تواند برای آنها بسیار مفید باشد.

وی با بیان اینکه در بدن همه ما روزانه سلول‌های سرطانی ایجاد می‌شود ولی سلول‌های ایمنی آن را از بین برده و با آن مقابله می‌کنند، گفت: برخی از سلول‌های سرطانی به دلیل اینکه خود را ماسکه کرده از سیستم ایمنی فرار می‌کنند لذا باید از داروهای ایمونولوژی جهت مقابله با آنها استفاده کرد که در واقع این داروها سیستم ایمنی را تقویت و تحریک کرده که تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی را انجام دهند.

وی بیان داشت:در حال حاضر داروهای ایمونوانکولوژی در ایران تولید نمی‌شود و در زمینه مصرف نیز محدودیت وجود دارد چرا که این دارو بسیار گران بوده و در ایران تحت پوشش بیمه نیست، همچنین از آنجایی که این دارو وارد سیستم فارماکوپه نشده شرکت‌های بیمه آن را نمی‌شناسند و پرداخت از جیب مردم صورت می گیرد البته برخی از بیمه‌های تکمیلی نسبت به پوشش این دارو اقدام کرده‌اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این دارو تک نسخه‌ای بوده و قیمت آن برای هر 3 هفته یک بار 40 تا 50 میلیون تومان است همچنین حدود یکسال بوده که این دارو وارد ایران شده و بسیاری پزشکان آشنایی لازم با این دارو را ندارند

وی عنوان کرد: انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران بر همین اساس از طریق برگزاری سمینار و کنگره تلاش کرده که اطلاعات پزشکان را نسبت به این موضوع ارتقاء دهد و در واقع جدیدترین مباحث علمی در حوزه ایمونولوژی سرطان در جلساتی همچون همایش ایمونوانکولوژی توسط اساتید برجسته و صاحبنظر مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرند.

یعقوبی جویباری گفت: داروهای ایمونوانکولوژی 8 است که در دنیا تولید شده و البته طی چهار سال اخیر مصرف و تجویز آن شدت یافته است. لذا ارتقاء دانش پزشکان در این زمینه بسیار ضرورت دارد.
0 نظرات  ارتباط کم‌خونی و کاهش حافظه | پایین آمدن هموگلوبین و هماتوکریت را جدی بگیرید
  تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن  [6:54]  

فوق تخصص خون و سرطان کودکان مطرح کرد

ارتباط کم‌خونی و کاهش حافظه

خبرگزاری فارس: ارتباط کم‌خونی و کاهش حافظه
فوق تخصص خون و سرطان کودکان گفت: شناسایی عامل کم‌خونی توسط انجام آزمایش‌ها صورت می‌پذیرد و این آزمایش مشخص می‌کند که کم‌خونی فرد در کدام یک از دسته‌ها قرار خواهد گرفت.
پروفسور حسن ابوالقاسمی فوق تخصص بیماری‌های خون کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص انواع کم خونی کودکان اظهار داشت: پایین آمدن هموگلوبین و هماتوکریت به معنای کم‌خونی است، کم‌خونی کودکان دارای علت‌های فراوانی بوده و از طریق بیماری‌های عفونی و کمبود آهن را در برمی‌گیرد.

وی گفت: برخی از بیماری‌های عفونی ساده نیز می‌تواند باعث بروز کم‌خونی در کودکان شود همچنین برخی عوامل تغذیه‌ای مانند کمبود آهن، اسیدفولیک و ویتامین B12 و همچنین برخی از بیماری‌های ارثی مانند تالاسمی از علل ایجاد کم‌خونی به شمار می‌رود. شناسایی عامل کم‌خونی توسط انجام آزمایش‌ها صورت می‌پذیرد و این آزمایش مشخص می‌کند که کم‌خونی فرد در کدام یک از دسته‌ها قرار خواهد گرفت.

ابوالقاسمی افزود: کم‌خونی‌ها در بسته‌های متعددی قرار می‌گیرند که در برخی از آنها گلبول‌های قرمز کوچک و کم‌رنگ و در بسته‌ای دیگر این گلبول‌ها درشت و قرمز‌ رنگ هستند یا اینکه هیچ تغییری در ظاهر آنها ایجاد نمی‌شود. به طور کلی باید بدانیم کمبود هموگلوبین در جریان خون با تغییر خلق‌و خوی ارتباط مستقیم دارد زیرا این کمبودها باعث می‌شود که اکسیژن کافی به مغز یا بافت‌ها نرسد و فرد در مواقعی دچار بی‌حوصلگی و عصبانیت شود.

وی در پایان گفت: کم‌خونی فقر آهن یکی از بیماری‌های شایع در سراسر دنیا است که این موضوع باعث می‌شود زمانی که ذخایر آهن بدن فرد تمام شود فرد با کم‌خونی مواجه شده و هموگلوبین و هماتوکریت خون بیماران کاهش پیدا کند که این موضوع علاوه بر تغییر خلق و خوی باعث کاهش حافظه افراد نیز خواهد شد. در مواقعی کودکان یا مادران باردار دچار فقر آهن هستند و در زمان مراجعه به پزشک اعلام می‌کنند که با اشکالاتی در شناخت و حافظه مواجه شده‌اند که این موضوع ناشی از پدیده کم‌خونی است.
0 نظرات  منتظر تصمیم مجلس درخصوص قانون اداره آزمایشگاه‌ها هستیم
  تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن  [6:45]  

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی:

منتظر تصمیم مجلس درخصوص قانون اداره آزمایشگاه‌ها هستیم

خبرگزاری فارس: منتظر تصمیم مجلس در خصوص قانون اداره آزمایشگاه‌ها هستیم
عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: پس از اختلاف‌ها بر سر قانون تأسیس و اداره آزمایشگاه این قانون در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بررسی شده و منتظر رأی‌گیری در صحن عمومی مجلس است.
سیدمحمدحسن هاشمی مدنی عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، در خصوص مشخص شدن نتیجه قانون دریافت مجوز تأسیس آزمایشگاه توضیح داد: در حال حاضر چند رشته بر اساس قانون می‌توانند با دریافت مجوز اقدام به تأسیس آزمایشگاه کنند که یکی از این گروه‌ها،‌گروه دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی هستند.

وی افزود: همچنین سایر گروه‌هایی که ادامه تحصیل داده‌اند نیز می‌توانند با دریافت مجوز تأسیس آزمایشگاه اقدام به تأسیس آزمایشگاه کنند که پاتولوژیست‌هایی که چند سال در رشته علوم آزمایشگاهی کیلینیکال و پاتولوژی تحصیل کرده‌اند می‌توانند مجوز تأسیس آزمایشگاه را دریافت کنند.

هاشمی‌مدنی تصریح کرد: گروه‌های پزشکی مانند بیوشیمی بالینی، ویروس‌شناسی، باکتری‌شناسی و هماتولوژی نیز می‌توانند در بخش‌هایی که مرتبط با رشته تحصیلی‌شان است در آزمایشگاه به عنوان مسئول فنی مشغول به فعالیت شوند.

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: طی چند وقت اخیر مباحثی بین پاتولوژیست‌ها و تک‌رشته‌ها مطرح شد که تک‌رشته‌ها با استناد به قانون سال 1367 اعلام کردند که می‌توانند با گذراندن آزمونی به عنوان متخصص آزمایشگاه در تمام رشته‌ها مشغول به فعالیت شوند.این قانون یک یا دو بار در سال 1370 اجرا شد و به دلیل برخی از مشکلات اجرایی شدن ان متوقف شد.

وی گفت: وزارت بهداشت به دنبال این بود که مجدداً این قانون اجرایی شود که با اعتراض برخی از گروه‌های پزشکی تعیین تکلیف این قانون به مجلس کشیده شد، اما مجلس تا کنون در این زمینه اقدامی نکرده است.

هاشمی‌مدنی گفت:‌ این قانون در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بررسی شده و منتظر رأی‌گیری در صحن عمومی مجلس است.

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تصریح کرد: با رأ‌ی‌ آوردن این قانون تک‌رشته‌هایی که تخصص تک‌رشته‌ای دارند نمی‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی آزمایشگاه جنرال را اداره کنند اگر این قانون تصویب شود وزارت بهداشت اجازه برگزاری آزمون برای تک‌رشته‌ها در خصوص دریافت تخصص آزمایشگاه داده نخواهد شد یعنی اگر کسی در رشته بیوشیمی تحصیل کرده فقط می‌تواند به عنوان مسئول فنی بخش خود در آزمایشگاه مشغول به فعالیت شود.

وی با بیان اینکه این قانون به ضرر یا نفع هیچ یک از طرفین نیست و مشکلی از جامعه آزمایشگاهیان حل نمی‌کند، توضیح داد: این بحث فقط یک درخواست صنفی است و بهتر است وزارت بهداشت به شرط ادامه تحصیل مجوز آزمایشگاه را به تمام رشته‌ها بدهد و نباید بحث‌های صنفی و عملی را با یکدیگر درگیر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این قانون در سال 1367 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، و به موجب آن افرادی که PH.D های تک رشته ای آزمایشگاهی هستند، می توانستند، با گذراندن دوره تکمیلی، حق فنی آزمایشگاه گرفته و آزمایشگاه تاسیس کنند.
0 نظرات  نکاتی در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه
  تاریخ : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۶ بهمن  [5:11]  

متخصص مغز و اعصاب مطرح کرد: نکاتی در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه

خبرگزاری فارس: نکاتی در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه
متخصص مغز و اعصاب نکاتی را در خصوص پیش‌گیری از ضعف حافظه عنوان کرد و گفت: تغذیه مناسب از مواد غذایی مورد نیاز بدن، مهم‌ترین راه محافظت از قدرت حافظه به شمار می‌رود.
محمودرضا اشرفی فوق تخصص اعصاب کودکان و نوجوانان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس؛ در خصوص مراقبت از حافظه گفت: تغذیه مناسب از مواد غذایی موردنیاز مهم‌ترین راه محافظت از قدرت حافظه به شمار می‌رود.

وی افزود: در رژیم غذایی روزانه باید 50 درصد مواد قندی، 30 درصد مواد چربی و 20 درصد مواد پروتئینی موجود باشد تا مغز سوخت موردنیاز خود را برای تأمین ATP فراهم کند.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: هوای مناسب در حفظ حافظه نقش مهمی دارد. هوایی که وارد ریه انسان می‌شود باید عاری از ریزگردها باشد تا به حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت آسیبی نرسد.

وی در ادامه اظهار داشت: وجود فلزات سنگین مانند سرب در هوا و ورود آن به غذاها بر روی مغز اثر سوء دارد. اگر مقدار سرب از حد مجاز بگذرد، بهره هوشی را کم و مسمومیت ایجاد می‌کند.

اشرفی تمرین کردن را یکی از راه‌های تقویت حافظه دانست و گفت: به طور مثال نوجوانی که در زمان مدرسه کتاب‌های درسی مطالعه می‌کند، ناخواسته حافظه خود را تقویت کرده است.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان ادامه داد: به عبارت دیگر هنگامی که دانش‌آموزان در تعطیلات تابستانی به‌‌سر می‌برند، با رسیدن به مهرماه و ورود به مدرسه مدتی به طول می‌انجامد تا مغز آنها گیرایی زمان تحصیل را پیدا کند.

وی افزود: خواندن کتاب، تمرینات درسی، تحقیق در مطالب علمی، ارتباطات (کلامی و غیرکلامی) و... راه‌های مهمی در تقویت حافظه به حساب می‌آیند.

اشرفی تصریح کرد: افراط کودکان در انجام بازی‌های کامپیوتری آسیب زیادی به حافظه می‌رساند، لذا بازی‌هایی که با تحرک بدن همراه است، علاوه‌ بر سلامت بدن به سلامت حافظه نیز کمک می‌کند.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان در پایان گفت:‌ کمبود خواب از گزینه‌های دیگری است که سرگیجه، سردرد و... ایجاد می‌کند و به حافظه کوتاه‌مدت آسیب می‌رساند، لذا توصیه می‌شود خواب کافی در کودکان از سنین پایین نهادینه شود.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ این در حالی است که مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به سهم پایین وزارت بهداشت در تامین سلامت روان جامعه، تاکید کرد که دستگاه‌های مختلف باید نقش خود را در این زمینه جدی بگیرند.
0 نظرات  دلایل کم‌ اشتهایی و لاغری کودکان
  تاریخ : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۶ بهمن  [4:46]  

متخصص تغذیه مطرح کرد: دلایل کم‌اشتهایی و لاغری کودکان

خبرگزاری فارس: دلایل کم‌اشتهایی و لاغری کودکان

متخصص تغذیه توجه نکردن والدین به منحنی رشد را از عمده دلایل کم‌اشتهایی و لاغری در کودکان دانست و گفت: اگر کودکی کم‌ وزن، لاغر یا کوتاه‌ قد است، باید طبق منحنی رشد، برنامه‌ای برای آنها تنظیم شود و وزن به حالت نرمال برگردد.
سیدمرتضی صفوی متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس با اشاره به لاغری و کم‌اشتهایی کودکان گفت: این بیماری یکی از معضلاتی است که در کشور ما رایج است. باید سعی شود در تغذیه این کودکان به اندازه کافی موارد مورد نیاز بدن وجود داشته باشد.

وی افزود: هنگامی که می‌گوییم کودکی لاغر است که وضعیت کودک با استانداردهای منحنی رشد مغایرت داشته باشد. والدین باید با توجه به منحنی رشد دقت کنند که کودک‌شان در چه وضعیتی قرار دارد تا اگر کودکی کم‌ وزن، لاغر یا کوتاه‌ قد است، برنامه‌ای برای آنها تنظیم شود و وزن به حالت نرمال بازگشت پیدا کند.

این متخصص تغذیه گفت: در کودکانی که کمتر از حالت معمول غذا می‌خورند و کم‌ اشتها هستند ممکن است این اتفاق به دلیل هضم کم مواد غذایی باشد. همچنین با جویدن طولانی غذا و نوشیدن مایعات سرد این وضعیت نیز بدتر خواهد شد.

صفوی ادامه داد: عوامل روحی نیز امکان ابتلا به لاغری را در کودکان تشدید می‌کند. به عبارت دیگر هر عاملی مانند نفخ و گاز معده که عمل هضم را برهم بزند کاهش انرژی، اشتها و در نهایت وزن را در پی خواهد داشت.

وی افزود: یکی از راههای افزایش وزن در کودکان لاغر افزایش اشتها است. همچنین کاهش اشتها احتمال بروز حالت تهوع، اشکال در بلع، تغییر حس چشایی، احساس سیری، افسردگی و... ایجاد میکند.

این متخصص تغذیه اظهار داشت: علاوه بر موارد فوق اختلال در سلامت بدن موجب کاهش اشتها می‌شود، لذا برای افزایش اشتها باید سعی شود هر روز سه وعده و میان وعده کامل در سبد غذایی کودکان و نوجوانان جای داده شود.
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
مدیر خبری سایت
phasco
آرشيو نوشته ها
1396/9   1395/9   1395/11  
1396/8   1395/7   1395/10  
1396/7   1395/6   1395/1  
1396/6   1395/5   1394/7  
1396/3   1395/4   1394/5  
1396/2   1395/3   1394/4  
1396/11   1395/2   1394/3  
1396/10   1395/12   1394/2  
1396/1  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

توبركولوزيس, كستي, ویتامین, مدیاستین, منونوکلئوز, HEMATOCRIT, ناپروكسن, گرانولیشن, کروماتیدها, هموژنوس, اسيدهاي, عسل, واکوئل, RDW, وزیکول, تولوئن, تست TOXO IgM, آزمایشگاه و آزمایشگاهیان, نایسریا،, موی, رتروویروس, قانون سختی کار علوم آزمایشگاهی, کولونوسکوپی, Cyclin-dependent, گلبول های قرمز, منوآمین, سرطان پوست , ویروسها, آزمايش, ويديو و كليپ آزمايشگاهي, ویروس‌ها, عدم پیشرفت دانشمندان, گرانولهای, رئیس انجمن آمریکایی پیشرفت علوم, VLDL, آسپراسيون, نرمال, Glliter Cell , کنترل میزان قند خون , میکروارگانیسمها, علائم هموفيلى, تفسیر PSA, رادیکال‌های آزاد, نوکلوئیک, نوکلئاز, ویروس نایروویروس, هیپوتالاموس, آزروفیلی, سلول های پوستی, هپاتیت, جلبک‎هایی, كلني هايي بدون جلاي فلزي, احمد بهروزیان- ارتودنسی, hygglin, داینامیک, پاتوژنها, متخصص, کیستیک, دانشگاه آکسفورد, بیماریزا, مغز استخوان, استواستیک, دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور, همولیتیک, سارکوم, میکروسکوپی, هییپرتیروئیدی, دانشجویان نمونه کشوری سال, کنسروها, حملات قلبی,