,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  هشدار! 70 درصد ایرانی‌ها مستعد ابتلا به کبد چرب هستند
  تاریخ : ۱۳۹۴ جمعه ۸ خرداد  [20:23]  

وی با تاکید بر لزوم افزایش تحرک و پرهیز از پرخوری گفت: بنابراین باید اقدامات زیادی در زمینه تشویق مردم به ورزش و پرهیز از پرخوری انجام شود تا ما در آینده و بعد از معالجه افرادی که مبتلا به هپاتیت‌های ویروسی هستند در کشور با معضلی در زمینه این بیماری‌ها مواجه نشویم.

در ششمین کنگره بین‌المللی هپاتیت تهران نسبت به اپیدمی چاقی در کشور هشدار داده شد و با اشاره به روند چاقی و اضافه وزن در کشور، 70 درصد جمعیت ایران را مستعد ابتلا به کبد چرب و بیماری‌های کبدی خواندند.

دکتر رضا ملک‌زاده، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در ششمین کنگره بین‌المللی هپاتیت تهران با بیان اینکه بحث اصلی این کنگره بیماری‌های کبد است، گفت: در زمینه این بیماری‌ها پیشرفت‌های شگرفی از دهه گذشته اتفاق افتاده است؛ به نحوی که در حال حاضر می‌توانیم هپاتیت B و C را درمان کنیم، چراکه این بیماری‌ها قابل علاج شده‌اند.

 

وی افزود: افرادی که در گذشته در اثر این بیماری‌ها از بین می‌رفتند با روش‌های جدیدتر درمانی که در آینده به بازار می‌آیند، می‌توانند درمان شوند. حتی افرادی که در مرحله سیروز هستند، با این روش می‌توانند درمان شوند و آنها را برگشت‌پذیر کنیم.

 

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد با اشاره به پیشرفت‌های بسیار زیاد در رشته بیماری‌های کبد، اظهار کرد: مشکل اصلی ما برای آینده در کشور معضل کبد چرب است که از بیماری‌هایی است که در ایران شایع بوده و 30 درصد مردم به آن مبتلا هستند.

 

ملک‌زاده با بیان اینکه بین 2.5 تا 3 درصد مردم کشور هپاتیت ناشی از کبد چرب دارند، گفت: کبد چرب یک بیماری است که عمدتا با کاهش وزن و ورزش باید اصلاح شود. ما در کشور اپیدمی چاقی و اضافه وزن داریم؛ به طوری که حدود 70 درصد مردم یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند که این افراد مستعد ابتلا به کبد چرب بوده و حتی ممکن است درصدی از افرادی که دچار کبد چرب هستند، به بیماری‌های کبدی و نارسایی کبد نیز مبتلا شوند.

 

وی با تاکید بر لزوم افزایش تحرک و پرهیز از پرخوری گفت: بنابراین باید اقدامات زیادی در زمینه تشویق مردم به ورزش و پرهیز از پرخوری انجام شود تا ما در آینده و بعد از معالجه افرادی که مبتلا به هپاتیت‌های ویروسی هستند در کشور با معضلی در زمینه این بیماری‌ها مواجه نشویم.

معاون وزیر بهداشت درخصوص داروهای مورد نیاز برای درمان هپاتیت و وضعیت آنها در ایران نیز گفت: تلاش کردیم که داروهای مورد نیاز درمان را در داخل کشور تولید کنیم؛ یعنی داروهایی که برای درمان هپاتیت B و C است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در زمینه داروهای هپاتیت در دنیا وجود دارد، این است که قیمت آنها بسیار گران بوده و در برخی کشورها حتی بیمه آنها را قبول نمی‌کند، یعنی با وجود اینکه دارو وجود دارد، مردم از آن بهره‌مند نیستند. خوشبختانه در ایران این داروها با قیمت بسیار ارزان در داخل کشور تولید و عرضه می‌شوند و به جرات می‌گویم که ارزان‌ترین داروها در زمینه این بیماری‌ها در ایران است که کیفیت آن نیز با داروهای جهانی برابری می‌کند.

در این مراسم دکتر سید موید علویان، رییس کنگره نیز با بیان اینکه در این کنگره 200 مقاله در 35 پنل ارائه می‌شود، گفت: 120 سخنرانی نیز طی 3 روز در تهران و یک روز در شیراز برگزار می‌شود.

وی ملت و محققان ایرانی را علاقه‌مند به ارتقای سلامت جامعه عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در منطقه ما افرادی هستند که آموزه‌های خداوند را فراموش کرده‌اند و ما باید این آموزه‌ها را به آنها یادآوری کرد.

 
منبع: ایسنا0 نظرات  ارتباط پُرکاری تیروئید با خطر شکستگی استخوانی
  تاریخ : ۱۳۹۴ جمعه ۸ خرداد  [20:21]  

پزشکان سوئیسی به بازبینی 13 مطالعه که با حضور بیش از 70 هزار بیمار انجام گرفته بود پرداختند تا پاسخ این پرسش مشخص شود.

نتایج یک بررسی‌ جدید حاکیست ابتلا به پُرکاری غده تیروئید خطر شکستگی در ناحیه لگن و ستون فقرات را افزایش می‌دهد.

در این بررسی مشخص شد حتی در صورتی که میزان پرکاری غده تیروئید متوسط و ضعیف هم باشد خطر شکستگی استخوان در ناحیه لگن و ستون فقرات بیشتر می‌شود.

در مطالعات پیشین پزشکان دریافتند پرکاری غده تیروئید با افزایش خطر شکستگی همراه است اما مشخص نشده بود که این رابطه در مورد انواع خفیف این بیماری نیز صحت داشته باشد.

پزشکان سوئیسی به بازبینی 13 مطالعه که با حضور بیش از 70 هزار بیمار انجام گرفته بود پرداختند تا پاسخ این پرسش مشخص شود.

دکتر «نیکولاس رودوندی»، نویسنده ارشد این مطالعه از بیمارستان دانشگاه برن گفت: اگرچه بررسی‌های پیشین حاکی از ارتباط پرکاری غده تیروئید با خطر شکستگی بوده اما تاکنون ارتباط حقیقی بین این دو فاکتور به وضوح مشخص نشده بود. بر اساس این بررسی می‌توان گفت که این بیماران در معرض خطر فزاینده شکستگی استخوان هستند.

به گزارش هلث دی‌نیوز، رودوندی گفت: هورمون‌های تیروئید تاثیر مستقیمی بر متابولیسم استخوان‌ها دارند و افزایش عملکرد تیروئید تاثیرات سوخت و ساز بر استخوان‌ها را افزایش می‌دهد. این وضعیت به مفهوم افزایش تخریب و تغییرات در بافت استخوانی است.

 
منبع: ایسنا0 نظرات  مهار چاقی با گریپ فروت
  تاریخ : ۱۳۹۴ جمعه ۸ خرداد  [20:19]  

گریپ‌فروت سرشار از ویتامین C و در کنار آن‌ مس، ویتامین A، اسید پانتوتنیک، فیبر، پتاسیم، بیوتین و ویتامین B1 است.
مهار چاقی با گریپ فروتبرخی مواد غذایی و میوه‌ها آنقدر مقوی و مفید هستند که می‌توان آنها را معجزه طبیعت دانست. این روزها، چاقی مشکل بسیاری از مردم جهان شده و عده‌ای سعی می‌کنند با هر روشی با آن مقابله کنند و از چنگال اضافه وزن رها شوند.

گریپ‌فروت، یکی از انواع مرکبات است که طبق بررسی‌های صورت‌گرفته‌ می‌تواند باعث لاغری و کاهش اندازه دور کمر در افراد چاق شود. طعم این میوه شیرین بوده و به خاطر فواید زیادش شهره است. 

گریپ‌فروت سرشار از ویتامین C و در کنار آن‌ مس، ویتامین A، اسید پانتوتنیک، فیبر، پتاسیم، بیوتین و ویتامین B1 است. محققان بر این باورند که این میوه خاصیت چربی‌سوزی دارد و سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد، در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌کند. به طور کلی، گریپ فروت به ‌4 روش مانع بالا رفتن وزن و چاقی می‌شود:

احساس سیری طولانی‌مدت: گریپ‌فروت در فرد احساس سیری ایجاد می‌کند. در واقع، این میوه به دلیل فیبر بالایی که دارد، دیرتر باعث ایجاد گرسنگی می‌شود و احتمال گرایش به مصرف تنقلات و خوراکی‌های متفرقه را کاهش می‌دهد. یک واحد گریپ‌فروت تنها 53 کالری و 2 گرم فیبر دارد. محققان معتقدند خوردن نصف یک گریپ‌فروت قبل از هر وعده غذایی به کاهش وزن افرادی که از اضافه وزن رنج می‌برند، کمک می‌کند. این روش بویژه صبح‌ها مؤثر است.

جایگزینی کم کالری: گریپ‌فروت را در شکل‌های مختلف می‌توان مصرف کرد. به عنوان مثال‌ بهتر است میوه‌ خشک شده آن را جایگزین میوه تازه در سالاد کنید.

تثبیت قند خون: این میوه معجون مناسبی است برای مبتلایان به دیابت. به عبارتی، گریپ‌فروت حاوی ترکیباتی است که میزان انسولین خون را کاهش می‌دهد. سطح پایین انسولین به این معناست که بدن می‌تواند با مصرف غذا به جای ذخیره چربی، اقدام به استفاده بهینه از انرژی تولید شده کند.

کنترل اشتها: مطالعات حاکی از آن است که حتی بوی گریپ‌فروت می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. محققان در بررسی‌های خود دریافتند که بو کردن روغن این میوه روی آنزیم‌های کبدی تأثیر می‌گذارد. این آنزیم‌ها ولع خوردن را کم می‌کند، اشتهای فرد را کاهش می‌دهد و در نتیجه روند کاهش وزن را تسریع‌ می‌بخشد.

منبع: popsugar0 نظرات  منابع پنهان قندها را بشناسید
  تاریخ : ۱۳۹۴ جمعه ۸ خرداد  [20:18]  

 سسهای شیرین مانند سس فرانسوی، کاتالینا و سرکه، بیشترین مقدار شکر (حدود 5 تا 7 گرم شکر در هر دو قاشق غذا خوری سس) را دارند بنابراین مراقب باشید چقدر سس مصرف میکنید. با دستورات خانگی سرکه و روغن، میتوانید انواع کم شکر تر آن را تهیه کنید که تنها یک گرم شکر در همین مقدار سس استفاده میشود.

منابع پنهان قندها را بشناسیدبیشتر نوشیدنی های انرژی زا که گفته می شود به شما انرژی می بخشند، مقدار زیادی شکر و کافئین نیز وارد بدنتان می کنند.

سس ماکارونی

سس ماکارونی طعم دلپذیر و غیر شیرین دارد اما اکثر سسهای ماکارونی در هر نصف فنجان سس بین 6 تا 12 گرم شکر دارند. این مقدار شکر برابر همان مقداری است که در یک کلوچه شکلاتی وجود دارد. انجمن قلب امریکا توصیه میکند زنان نباید بیشتر از 100 کالری در روز (معادل 6 قاشق چای خوری شکر) و مردان نباید بیش از 150 کالری در روز (معادل حدود 9 قاشق چای خوری شکر) را از قندها به دست بیاورند. قند زیاد میتواند به اضافه وزن منجر شده و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند. بنابراین برچسب ترکیبات روی محصولات را  از نظر میزان قند، بررسی کنید.
 
گرانولا یا غلات


برچسب روی محصولات گرانولا را بخوانید و شربت ذرت، شکر قهوه ای، عسل، دکستروز و فروکتوز موجود در آن را بررسی کنید. برخی از این محصولات پوشش لبنی یا شکلاتی یا چیپسهای شکلاتی دارند که محتوای شکر آنها را از 8 تا 12 گرم در هر سهم، افزایش میدهد. به جای مصرف یک بار گرانولای 30 گرمی، سی گرم گرانولا (حدود یک سوم فنجان) به همراه حدود 5 گرم شکر مصرف کنید تا میزان مصرف قند خود را کاهش دهید.
 
ماست

ماست سرشار از کلسیم و پروتئین است اما حتی ماستهای طعم دار کم چرب هم در هر سهم ( 225 گرم) 17 تا 33 گرم شکر دارند که این مقدار به اندازه دو اسکوپ (یک فنجان) بستنی شکلاتی است. هنگام خرید ماست طعم دار، انواعی را انتخاب کنید که کم شکر بوده یا ساده باشد و به انتخاب خود آن را طعم دار کنید.
 
جوی آماده


جو سرشار از مواد مغذی و فیبر است که برای سلامتی مفید می باشد اما بسیاری از محصولات جوی آماده طعم دار بین 10 تا 15 گرم شکر در هر بسته دارند. انواع کم شکر آن نزدیک 5 تا 6 گرم شکر دارند. میتوانید به جای آن از جوی آماده ساده (بدون طعم) استفاده کرده و خودتان تکه های میوه مانند توت فرنگی و سیب به آن بیفزایید. محصولات جوی آماده ساده کمتر از یک گرم شکر در هر بسته دارند.
 
سس سالاد

سسهای شیرین مانند سس فرانسوی، کاتالینا و سرکه، بیشترین مقدار شکر (حدود 5 تا 7 گرم شکر در هر دو قاشق غذا خوری سس) را دارند بنابراین مراقب باشید چقدر سس مصرف میکنید. با دستورات خانگی سرکه و روغن، میتوانید انواع کم شکر تر آن را تهیه کنید که تنها یک گرم شکر در همین مقدار سس استفاده میشود.
 
غلات صبحانه

شاید همه میدانید که غلات صبحانه میوه ای پر از شکر است اما حتی انواع سالمتر آن نیز پر از شکر هستند. بسیاری از غلات صبحانه ذرت، جو و سبوس در هر فنجان حاوی 10 تا 20 گرم شکر یا بیشتر هستند. فرقی نمیکند در تبلیغات چه میگویند، ترکیبات روی محصول را بخوانید تا از مقدار شکر آن اطلاع پیدا کنید.
 
نوشیدنیهای انرژی زا


بیشتر نوشیدنیهای انرژی زا که گفته میشود به شما انرژی میبخشند، مقدار زیادی شکر و کافئین نیز وارد بدنتان میکنند. برخی از این نوشیدنیها در هر 225 گرم نوشیدنی، حدود 25 گرم شکر دارند. چرا به جای آن آب خنک ننوشیم؟ گاهی اوقات این بی آبی بدن است که به شما احساس خستگی میدهد.
 
میوه های کمپوتی

کمپوت پرتقال حدود 39 گرم شکر در هر فنجان دارد. با جدا کردن آب آن میتوانید شکر دریافتی را به حداقل برسانید اما باز هم 15.5 گرم شکر میخورید. بهتر است به جای آن از میوه های تازه استفاده کنید.
 
کولِسلا (Coleslaw)

فکر میکنید کولسلا (خوراک سالاد کلم) که در برخی رستورانها سرو میشود، غذای سالمی به حساب می آید؟ در عقیده خود تجدید نظر کنید. یک بشقاب کولسلا 15 گرم شکر دارد. شاید اگر آن را در خانه درست کنید، شکر کمتری مصرف شود.
 
چای

از شکر افزوده آب میوه ها آگاهی یافته اید و به جای آن چای مصرف میکنید تا کمتر شکر دریافت کنید؟ بسیاری از چایهای آماده مقدار زیادی شکر دارند. مثلا برخی برندهای چای سرد (یخ چای) با طعم لیمو، حدود 32 گرم شکر در هر بطری دارند. یک فنجان آب سیب 24 گرم شکر دارد. اگر خودتان چای دم کنید میتوانید مقدار شکر مصرفی را کنترل کنید. همچنین برخی از آبهای طعم دار پر شکر نیستند، برچسب روی آنها را پیش از مصرف بخوانید.
 
میوه خشک


میوه خشک که آب آن تبخیر شده است، مقدار قند بیشتری نسبت به میوه های تازه دارد. یک مشت کشمش (38 گرم) بیش از 25 گرم قند طبیعی دارد. به جای آن میتوانید یک فنجان انگور بخورید که 15 گرم قند وارد بدن شما میکند.
 
سس کچاپ

سس کچاپ حدود 4 گرم شکر در هر قاشق غذا خوری، دارد. این مقدار به اندازه غذاهای دیگر موجود در این فهرست نیست اما اگر میخواهید مصرف شکر را کم کنید، از سس خردل معمولی استفاده کنید که کمتر از 1 گرم شکر در هر قاشق غذا خوری دارد.
 
منبع: سیمرغ0 نظرات  اسامی محصولات غذایی تقلبی اعلام شد
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:29]  

روابط عمومی سازمان غذا و دارو اسامی تعدادی از محصولات و فرآورده‌های مواد غذایی، آشامیدنی و همچنین اسامی شرکت‌های تولید کننده غیرمجاز را اعلام کرد.

به گزارش مهر، محصولات شکر تولید صنایع غذایی ثمین طلایی با نام تجاری آترین ، سس سویا با نام تجاری crown vally، آبنبات اطلس میوه ای با نام گلبن، فلافل محصول شرکت لاوین طبخ سهند با نام خوشمزه سهند، دسر تیرامیسو - دسر ژله میوه ای با نام های دایلانت - پریا، نی نوشیدنی پنج رنگ بل تاشو شرکت گلنوش با نام گلنوش و گلاب و عرقیات گیاهی برادران علی حاجی را به دلیل تولید محصولات غذایی بر اساس اسناد و مجوزهای بهداشتی جعل شده مورد نظر اداره کل فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی، غیر مجاز شناخته اعلام می نماید.

شناسایی و معرفی این تعداد محصول در راستای تاکید معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو بر ارتقای نظارت در سطح عرضه و مبارزه با کالاهای فاقد سلامت صورت گرفته است لذا، از هموطنان درخواست می گردد در صورت مشاهده این محصولات، با اطلاع رسانی به موقع، معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور و نیروی انتظامی را آگاه سازند تا نسبت به جمع آوری آنها اقدام شود..

شماره ۶۶۴۰۵۵۶۹ روبط عمومی سازمان آماده دریافت اطلاعات در خصوص مکان های عرضه این محصولات است.
0 نظرات  هشدار درباره ماهی‌های سرطان‌زا
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:28]  

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از رد پای ماده رنگی سرطان زا در ماهی قزل آلا، فلزات سنگین در مرغ و مایکوتوکسین در شیر خبر داد.

 دكتر مهدي خلج در عين حال تأكيد كرد كه ميزان اين آلاينده‌ها نگران‌كننده نيست و هشدارهاي لازم براي كاهش اين مخاطرات به توليدكنندگان داده شده است.

به گزارش ايسنا، خلج با تأكيد بر اينكه اين سازمان، در سال‌هاي اخير طرح پايش سلامت محصولات و فرآورده‌هاي خام دامي را انجام داده، توضيح داد:نمونه‌برداري‌هاي بسياري از 7 محصول و فرآورده‌هاي دامي ازجمله گوشت مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز، شير، عسل، خوراك دام وغيره انجام شده كه اين محصولات از نظر 39آلاينده ارزيابي شدند.براساس نتايج به‌دست آمده از آزمايش‌ها اين محصولات تقريبا بدون مشكل بوده‌اند. او با اعلام اينكه در نمونه‌برداري‌هاي انجام شده از مزارع پرورش ماهي قزل‌آلا رد پاي «مالاشيت‌ كلين» در برخي موارد ديده شده است، گفت: مالاشيت كلين يك ماده رنگي است و بايد در صنايع رنگ‌ريزي به‌كار برود چون سرطان‌زاست و به اين دليل نبايد در فرآورده‌هاي دامي ديده شود اما برخي پرورش‌دهندگان به‌صورت غيرمجاز براي مبارزه با انگل‌هاي خارجي يا قارچ‌هاي سطحي از آن استفاده مي‌كردند.

خلج با اشاره به معدوم‌سازي چند مورد گزارش شده كه به‌صورت غيرقانوني از اين ماده سرطان‌زا استفاده كرده بودند، افزود: سازمان دامپزشكي پس از نمونه‌برداري و آزمايش، ماده جايگزين را به آبزي‌پروران معرفي كرد و بر همين اساس از سال گذشته اعلام شد كه هيچ ماهي قزل‌آلايي اجازه عرضه به بازار را ندارد مگر آنكه سازمان دامپزشكي پس از نمونه‌گيري از آن مزرعه، عرضه اين محصول را مجاز اعلام كند.

  • گوشت مرغ سالم است

وي درباره بررسي ميزان فلزات سنگين در گوشت مرغ هم گفت: تشويشي در اذهان عمومي ايجاد شده بود كه در مرغ توليد شده داخلي فلزات سنگين وجود دارد، البته سازمان دامپزشكي آن را تأييد كرد اما ميزان آن از حداكثر مجاز بيشتر نيست و تنها اسيد فسفوريكي كه براي استخراج ‌دي كلسيم فسفات مورد استفاده قرار مي‌گيرد ناخالصي داشت و فلزات سنگينش از حداكثر مجاز بالاتر بود كه هشدار داديم.

خلج با بيان اينكه آزمايشگاه‌هاي مرجع اجرا‌كننده طرح پايش سلامت محصولات دامي در سال‌جاري دقيق‌تر و مجهز‌تر نسبت به سال‌هاي گذشته هستند، گفت: جواب آزمايش‌هاي انجام شده روي شير در قالب طرح پايش محصولات و فرآورده‌هاي دامي هنوز تجميع نشده، اما در گذشته مطرح مي‌شد كه «مايكوتوكسين» در شير وجود دارد و ميزان آن بالاست.ميزان مجازي كه در استانداردهاي غذايي بين‌المللي براي «مايكوتوكسين» مشخص شده 500نانوگرم در ليتر است كه برخي معتقدند بايد استاندارد‌هاي اتحاديه اروپا را كه 50نانوگرم در ليتر تعيين شده، ملاك ارزيابي «مايكوتوكسين» در شير قرار داد. اما اگر معيار غذايي بين‌المللي را معيار قرار دهيم، هيچ مشكلي در شير از اين نظر وجود ندارد و كمتر از حداكثر مجاز تعيين شده است. البته از استاندارد اتحاديه اروپا كمي پايين‌تر هستيم.
0 نظرات  چرا والدین نباید مشکلات رفتاری کودکان‌شان را نادیده بگیرند
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:26]  

پژوهشگران می‌گویند والدینی که نگران مشکلات رفتاری کودکان‌شان هستند، ممکن است آنها را نزد پزشک کودک نبرند، اما آنان باید انجام دادن این کار را در نظر داشته باشند.

به نوشته لایوساینس پژوهشگران در نظرخواهی از ۱۳۰۰ والد کودکان ۵ تا ۱۷ سال دریافتند که فقط نیمی از والدین می‌گویند اگر کج‌خلقی‌های کودک که به نظر بدتر از کج‌خلقی‌های کودکان همسان باشد، یا اگر کودک به نظر مضطرب‌تر یا نگرانتر از حد معمول 
باشد، به دکتر خبر می‌دهند.

فقط ۳۷ درصد از والدین گفتند که اگر کودکان‌شان در ساماندهی انجام تکلیف‌های درسی‌اش دچار مشکل باشد، این موضوع را به دکتر خواهند گفت.

اما به گفته این پژوهشگران سلامت عاطفی و رفتاری کودکان با سلامت بدنی و رشد آنان ارتباط نزدیکی دارد. خبردادن به دکتر درباره مشکلات رفتاری کودکان از این لحاظ مهم است که انجام این کار به شناسایی مشکلات جدی سلامت مانند افسردگی، اختلال کم‌توجهی/بیش‌فعالی (ADHD) و سوءمصرف مواد یاری خواهد رساند.

سارا جی کلارک، نویسنده این گزارش و معاون رئیس «مرکز نظرسنجی سلامت کودکان» در دانشگاه میشیگان، می‌گوید، والدین کافی است مکالمات در این باره را با پزشک کودک‌شان این طور شروع کنند، «دکتر، ما متوجه مشکلی شدیم»

او می‌گوید: «این کار راه برای دکتر می‌گشاید تا سوالات بیشتری درباره والد و کودک بپرسد.»

او می‌گوید، بعد دکتر می‌تواند کودک را از لحاظ مشکلات بالقوه سلامت رفتاری غربالگری کند، نکاتی را توصیه کند، یا کودک را به یک متخصص بهداشت روانی یا رفتاری ارجاع دهد.

در میان والدینی که گفته بودند درباره مشکلات رفتاری کودکان‌شان با دکتر بحث نمی‌کنند، ۵۰ درصد گفتند که دلیل کارشان این است که فکر نمی‌کنند مشکلات رفتاری موضوعاتی پزشکی باشند. ۴۰ درصد دیگر گفتند که ترجیح می‌دهند این موضوعات را خودشان حل‌وفصل کنند، و ۳۰ درصد دیگر گفتند که ترجیح می‌دهند درباره این موضوع با کس دیگری به جز دکتر مشورت کنند.

اغلب والدین در این بررسی (۶۰ درصد) گفتند که در صورتی که کودک‌شان بیشتر از یک ماه بسیار اندوهگین باشد، به دکتر اطلاع خواهند داد.

کلارک می‌گوید، گرچه موضوعاتی مانند کج‌خلقی یا اشکال در ساماندهی انجام تکلیف‌های درسی لزوما نگران‌کننده نیست، اما والدین نباید آنها را نادیده بگیرند، «صحبت کردن با دکتر درباره این مشکلات ارزشش را دارد.»

به گفته او اگر این مشکلات رفتاری نادیده گرفته شود، «این خطر وجود دارد که کودک نابایسته رنج بکشد، چرا که کمکی که لازم دارد به او نمی‌رسد.»

دو نشانه عمده وجود دارد که باید توجه والدین را برای صحبت کردن با دکتر کودک درباره مشکلات رفتاری او جلب کند. به گفته کلارک یکی هنگامی است که به نظر می‌رسد رفتار کودک از هنجار همیشگی‌اش خارج شده است، و دیگری هنگامی است که به نظر می‌رسد رفتار کودک با رفتارهای دیگر کودکان همسن‌اش نمی‌خواند.

گزارش جدید به عنوان بخشی از نظرسنجی ملی سلامت کودکان بیمارستان کودکان سی اس مات منتشر شده است.
0 نظرات  ادامه جولان قاچاق و تولید زیر پله‌ای مکمل‌های ورزشی
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:25]  

مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذ و دارو با اشاره به اینکه قاچاق در حوزه مکمل‌های ورزشی، همچنان پُررنگ است، بر حذف تولیدات زیر پله ای و غیرمجاز مکمل‌های ورزشی از گردونه بازار تاکید کرد.

به گزارش تسنیم، امیر حسین جمشیدی با اشاره به اینکه اولویت سال جاری اداره کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل نظارت بر مکمل‌های ورزشی و ساماندهی مراکز عرضه آنهاست، اظهار داشت: علی رغم فعالیت‌های صورت پذیرفته قاچاق در حوزه مکمل‌های ورزشی، همچنان پررنگ است، لذا جهت جلوگیری از خطراتی که مکمل‌ها به‌صورت عام ورزشکاران و جوانان را تهدید می‌کند این مسئله ضرورت یافته است.

وی همچنین با بیان اینکه تعدادی شرکت تولید کننده این فرآورده‌ها در کشور وجود دارد عنوان کرد: برخی از افراد به دلایلی، برندهای خاصی را مد نظر دارند که در راستای پاسخگویی به نیاز آنها برنامه‌هایی وجود دارد تا پس از ثبت برندهای مورد اطمینان و اعتماد فدراسیون‌های پزشکی و ورزشی از طریق مبادی مجاز وارد کشور بشوند در این صورت به‌طور ملموسی موارد قاچاق و تولیدات زیر پله ای و غیرمجاز به از گردونه بازار حذف خواهند شد.
0 نظرات  کشف موارد نشانگان تنفسی خاورمیانه در کره جنوبی
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:24]  

مقامات بهداشتی کره جنوبی روز پنجشنبه ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت)‌سومین مورد ابتلا به نشانگاه تنفسی خاورمیانه یا مرس را در این کشور را گزارش کردند. دو مورد آخر بیماری در این کشور در افرادی یافت شد که در تماس با نخستین بیماری بودند که از خاورمیانه بازگشته بود.

به گزارش رویترز مقامات بهداشتی کره جنوبی از روی احتیاط ۶۴ نفر دیگر از اعضای خانواده این بیماران یا کارکنان پزشکی که این بیماران را درمان کرده بودند، ایزوله کرده‌اند.

نتایج آزمایش‌ها در یک زن ۶۳ ساله، همسر نخستین مورد ثابت‌شده بیماری و نیز یک مرد ۷۶ ساله که در اتاق مشترکی با این مورد بستری بود، مثبت شده است.

نخستین مردی که مبتلا به مرس تشخیص داده شد، روز چهارشنبه از سفری به بحرین، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بازگشته بود که این بیماری در آن‌ها شیوع دارد.

شین هیونگ-شیک، متخصص بیماری‌های عفونی مسئول درمان این بیماران گفت آخرین دو مورد ثابت‌شده بیماری تب داشتند، اما نشانه‌ای از مشکلات تنفسی نداشتند.

وزارت بهداشت کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که احتمال انتشار بیماری به جمعیت گسترده‌ای وجود ندارد، زیرا افرادی که در تماس با بیمار اول بوده‌اند، ایزوله شده‌اند. به گفته کارشناسان میزان کشندگی این بیماری ۳۰ تا ۴۰ درصد است و دوره پنهانی آن نیز ۲ تا ۱۴ روز است.

چویی جون-یونگ، استادیار بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان سورانس دراین‌باره گفت: «میز مرگ ۴۰ درصد بسیار بالا است. بیماران مبتلا به این ویروس در بسیاری موارد به خاطر نارسایی تنفسی به تهویه مکانیکی نیاز پیدا می‌کنند.»

در همین حال، شورای عالی سلامت قطر اعلام کرد که آزمایش یک فرد خارجی ۲۹ ساله که در محل پرورش شتر کار می‌کرده است، پس‌ازاینکه با علائم تب و سرفه به بیمارستان مراجعه کرد، کوروناویروس مرس (MERS-CoV) مثبت شده است.

بر اساس بیانیه شورای عالی سلامت قطر این بیمار که بیماری زمینه‌ای یا سابقه اخیر مسافرت ندارد، با حال عمومی پایدار در بیمارستان بستری‌شده است. بر اساس این بیانیه مقامات در حال پایش سایر کارگران و شترها در محل کار این بیمار هستند و به همه افرادی که در تماس با او بوده‌اند، توصیه‌شده است اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و بروز هر علامت تنفسی را گزارش کنند.

مورد جدید مرس در قطر سومین مورد این بیماری در سال جاری در این کشور است.

عربستان سعودی نیز مورد جدید از مرس را در یک مرد ۴۸ ساله سعودی در ایالت شرقی حفاف در این کشور اعلام کرده است. این بیمار در وضعیت بحرانی در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارد. این فرد از کارکنان بهداشتی نبوده است، اما با موارد مشکوک یا ثابت‌شده مرس در جامعه یا محیط پزشکی در تماس بوده است.

ایالت حفاف در چند هفته گذشته شاهد بروز مجموعه‌‌ای از موارد مرس بوده است، ازجمله ۴ بیماری که در ۹ مه گزارش شدند و به نظر می‌رسد که اعضای یک خوشه خانوادگی باشند.

با افزوده شدن این موارد اکنون رقم رسمی مبتلایان به مرس در عربستان سعودی به ۱۰۰۲ نفر، شامل ۴۳۴ مورد مرگ، می‌رسد.
0 نظرات  مراقب سرطان «سارکوم» باشید
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:22]  

بازار انواع سرطان این روزها حسابی داغ است اما نام این یکی را شاید نشنیده باشید؛ «سارکوم». نوعی از سرطان که پزشکان می‌گویند دلیل ابتلا به آن ناشناخته است.

حال، اين بيماري ناشناخته به گفته يك فوق‌تخصص خون و سرطان 2هزار ايراني را مبتلا و درگير كرده است؛ عددي كه به گفته رئيس بخش جراحي سرطان بيمارستان امام‌خميني(ره)، نسبت به كشورهاي ديگر بيشتر هم هست.

آنطور كه يك عضو مركز خدمات تخصصي ساركوم پژوهشكده سرطان جهاد دانشگاهي مي‌گويد ساركوم 2درصد از سرطان‌ها را تشكيل مي‌دهد و استخوان يا بافت‌هاي نرم مثل عضله و مفصل را گرفتار مي‌كند. اين سرطان در اندام‌ها، دست‌ها و شكم هم ديده شده اما به‌دليل آنكه 40درصد بروز آن در اندام‌ها بوده، متخصصان ارتوپد در درمان آن نقش بسزايي دارند.

دكتر رضا ملايري با بيان اينكه دليل ابتلا به اين سرطان نامشخص است، توضيح مي‌دهد: البته تغييرات ژني در اين بيماري دخيل است چرا كه اين تغييرات با آنكه زياد نيست اما ديده شده است.

به گفته دكتر ملايري، مراكزي براي تشخيص اين بيماري در كشورهاي توسعه‌يافته ايجاد شده اما در ايران تاكنون به آن پرداخته نشده است اما به‌دليل اينكه تخمين زده مي‌شود 2هزار نفر در كشور به اين بيماري مبتلا شده باشند، پژوهشكده جهاد دانشگاهي مركز خدمات تخصصي ساركوم را ايجاد كرد.

او با تأكيد بر اينكه تشخيص در درمان همه سرطان‌ها اهميت فوق‌العاده و نياز به‌كار تيمي دارد، مي‌گويد: ساركوم در تمام گروه‌هاي سني ديده شده و داراي علائمي مثل درد، التهاب و شكستگي‌هاي ناگهاني است. معمولاً اين نوع سرطان خيلي سريع به ساير اعضاي بدن به‌ويژه ريه سرايت مي‌كند. تشخيص بموقع اين بيماري هم در مراحل ابتدايي به درمان ساركوم منتهي شده و شايد نياز به قطع عضو نباشد.

رئيس بخش جراحي انستيتو سرطان بيمارستان امام خميني(ره) نيز به همشهري مي‌گويد: ساركوم در ايران شيوع بيشتري دارد. اين نوع سرطان چون خيلي زود اندام‌هاي ديگر بدن را درگير مي‌كند و از بافت هم‌بند يا بافت چربي و سلول‌هاي عضلاني منتشر مي‌شود، سرطاني خطرناك است.

دكتر محمدرضا مير هم معتقد است كه دليل ابتلا به اين سرطان ناشناخته است اما معمولا از راه خون منتقل مي‌شود. او علائم اين نوع سرطان را چنين توضيح مي‌دهد: وجود توده در جايي از بدن يكي از علائم اين نوع سرطان است كه مي‌تواند در دست، پا يا سر باشد و البته اين توده بدون درد هم است. اگر فردي توده‌اي بدون درد، سفت و ثابت را در بدن حس كرد كه به‌تدريج هم در حال بزرگ شدن بود بايد حتما تحت نظر پزشك باشد.

به گفته او، ساركوم‌هاي استخوان معمولا با درد همراه هستند اما مردم نبايد هر درد استخواني را ساركوم تلقي كنند. از طرف ديگر نبايد با مشاهده هر توده‌اي، تصور كنند كه توده يك توده چربي است و نسبت به آن بي‌توجه باشند چراكه اگر ساركوم دير تشخيص داده شود ممكن است در مراحل پيشرفته نياز به قطع عضو باشد.

  • تشخيص و درمان ساركوم

پزشك ارتوپد از راديوگرافي ساده، سي‌تي‌اسكن، ‌ام‌آرآي، اسكن راديوايزوتوپ براي تشخيص و بررسي توده سرطاني استفاده مي‌كند. نمونه‌برداري از توده استخواني و بررسي آن توسط پاتولوژيست تشخيص قطعي را مشخص مي‌كند. گاهي سلول‌هاي سرطاني به ريه، ديگر استخوان‌ها يا مغز استخوان گسترش پيدا مي‌كنند، پس نمونه‌برداري از مغز استخوان و بررسي آن و راديوگرافي از قفسه سينه ممكن است به تشخيص كمك كند.

مهم‌ترين روش درماني اين سرطان هم شيمي‌درماني است كه معمولاً قبل از جراحي انجام مي‌شود تا اندازه تومور را كوچك‌تر كرده و انجام جراحي راحت‌تر و بهتر شود. بعد از جراحي هم شيمي‌درماني ادامه مي‌يابد.

راديوتراپي هم در درمان اين سرطان بسيار مؤثر است و بعد از شيمي‌درماني و قبل و بعد از جراحي انجام مي‌شود. درمان ديگر هم جراحي است، البته گاهي اوقات وسعت رشد تومور آنقدر زياد است كه به مناطق زيادي از اندام منتشر شده و عروق و اعصاب اندام به‌شدت آسيب مي‌بيند. در اين موارد ممكن است بهترين راه براي بيمار قطع عضو باشد.

  • نشانه‌هاي ساركوم را بشناسيد

پزشكان معتقدند كه ساركوم اغلب با دردها يا جراحات ناشي از ورزش اشتباه گرفته مي‌شود، زيرا نشانه‌هاي آن شبيه به نشانه‌هاي جراحاتي است كه كودكان و نوجوانان هنگام ورزش‌كردن برمي‌دارند. درد در ناحيه تومور، همراه با ورم يا گرما از نشانه‌هاي اصلي محسوب مي‌شود. ممكن است اين درد شب‌هنگام يا موقع ورزش كردن بدتر شده و چند هفته پس از شروع درد، عضو مجروح شده به درستي حركت نكند. اگر تومور در استخوان پا رشد كند، فرد لنگي توجيه‌ناپذير دارد. همچنين ممكن است تب خفيفي داشته باشد. اگر سرطان به بخش‌هاي ديگر بدن مانند ريه‌ها يا مغز استخوان پخش شده باشد، نشانه‌ها در آن بخش‌ها نيز خودشان را بروز مي‌دهند. در بعضي موارد، نخستين نشانه بيماري، شكستن پا يا دست است كه بدون هيچ دليلي (يا با ضربه خفيف و ملايمي) رخ‌مي‌دهد، زيرا سرطان، استخوان را ضعيف كرده و آن را نسبت به شكستگي آسيب‌پذير مي‌كند. درد شايع‌ترين علامت اين بيماري است. محل تومور ممكن است متورم شده و لمس محل دردناك شود.
0 نظرات  تشکیل پرونده برای ۳۰پزشک زیرمیزی‌بگیر
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:21]  

یک مقام مسئول در وزارت بهداشت، از تشکیل پرونده تخلف ۳۰ پزشک زیرمیزی‌بگیر و مؤسسات درمانی متخلف خبر داد.

معاون نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشكي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، درباره آخرين وضعيت رسيدگي به شكايت مردم در حوزه دريافت غيرمتعارف تعرفه از سوي برخي پزشكان گفت: در اين زمينه با توجه به شرايطي كه ايجاد شده، در اكثر نقاط كشور رعايت تعرفه‌ها از سوي پزشكان به‌خوبي انجام شده، به‌طوري كه 95درصد شكايت‌ها رسيدگي شد و تعيين تكليف و پيگيري آنها انجام شده است. 80درصد تماس‌هاي گرفته شده با سامانه ثبت شكايات، درخصوص نحوه ارائه خدمات درماني بوده و به تعرفه‌ها ربطي نداشت‌. به همين دليل، اين تماس‌ها را از سامانه 1690به دانشگاه‌هاي علوم‌پزشكي ارجاع داده‌ايم، با مردم تماس گرفته شده و به آنها توضيحات لازم داده شده، اغلب اين موارد در مورد نحوه برخورد، هزينه دارو و خدمات بوده است.

محمد جهانگيري با اعلام اينكه 5تا 6درصد اين شكايات مربوط به تجهيزات پزشكي و موارد مصرفي مثل دارو بوده است و فقط 10درصد درخصوص تعرفه شكايت ثبت شده، افزود: شكايات مربوط به تعرفه به تمام ستاد استان‌هاي كشور ارجاع داده شده كه 4درصد آن مربوط به تهران و 6درصد مربوط به كل كشور بوده است. در اين زمينه 95درصد پرونده‌ها تعيين‌تكليف شده‌اند. در تهران تخلف 5پزشك زيرميزي‌بگير مشخص و ميزان محروميت از طبابت برايشان تعيين شده است. در مورد دريافت غيرمتعارف تعرفه و دريافت وجه در مطب، 17مورد در كل كشور ثابت شده كه براي برخي از آنها حكم صادرشده و در ساير موارد در حال بررسي آنها هستيم. علاوه بر اين 13پرونده نيز در مورد دريافت تعرفه غيرمجاز از سوي مؤسسات درماني بوده كه پول دريافت‌ كرده‌اند كه اين مبالغ به مردم عودت داده شده و پرونده آنها در حال بررسي است.

وي با تأكيد بر اينكه هرگونه دريافت پول در مطب تخلف است، گفت: پول بايد در بيمارستان و با صدور صورتحساب، رد و بدل شود. از مردم مي‌خواهيم وجهي در مطب نپردازند و موارد تخلف را به ما اطلاع دهند.
0 نظرات  مصرف کننده سیگار باید مالیات بدهد
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:20]  

مدیرکل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تاکید کرد: مصرف کننده سیگار باید مالیات بدهد.

به گزارش مهر، عباس نخعی با اشاره به موضوع مبارزه با مصرف دخانیات، شکاف میان عرضه و تقاضا را یکی از علل بروز قاچاق دانست و گفت: کسری تولید داخل باید از طریق واردات تامین شود.

وی افزود: همیشه ۱۰ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار کسری داریم و در سال ۹۳ به رغم افزایش ۶۰ درصدی کشفیات از ۲۴۰ میلیون نخ به ۳۸۰ میلیون نخ سیگار اما تولید داخلی ما حدود ۱۰۰ درصد کاهش داشت و در نتیجه حدود ۲۰ میلیارد نخ در سال ۹۳ کاهش عرضه داشتیم.

نخعی گفت: اگر این کاهش عرضه از مسیر قانونی، جبران و وارد نشود مسلما در چرخه قاچاق قرار می گیرد.

وی افزود: کالای دخانی قاچاق به علت اینکه از مبدأ توسط خود شرکت ها خریداری می شود نمی تواند بدون اطلاع آنان وارد شود.

نخعی، تنوع برندهای دخانیات را در کشور از دیگر مشکلات دانست و گفت: بیش از ۲۰۰ برند محصولات دخانی از شرکت های مختلف در کشور وجود دارد.

مدیرکل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: اجرای دقیق قانون مبارزه با قاچاق کالا و قانون کنترل مصرف دخانیات از بهترین راه های کنترل است اما اکنون همه دکه های مطبوعاتی سیگار می فروشند.

وی گفت: مالیات باید از وارد کننده به مصرف کننده سوق یابد یعنی مصرف کننده باید مالیات سیگار را بپردازد و تنوع برندها را کاهش دهیم و همزمان سطح عرضه را ساماندهی کنیم.
0 نظرات  تور زندان گردی برای عبرت برخی مقامات چین
  تاریخ : ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد  [14:19]  

 خبرگزاری فرانسه به نقل از یک رسانه دولتی چین اعلام کرد که دولت این کشور با هدف آگاه سازی و عبرت‌گیری برخی از مقامات احتمالا متخلف، یک تور یک روزه زندان‌گردی از زندان‌های این کشور راه اندازی کرده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه دولتی 'چاینا دیلی' چاپ پکن، هدف دولت چین از این اقدام را پیشگیری با پدیده رشد روز افزون فساد مقام‌های دولتی اعلام کرد و افزود: به همین منظور امروز تعدادی از مقامات این کشور را به بازدید از زندان‌هایی برد که همکاران متخلف سابقشان نیز در آنها بسر می‌بردند.

این روزنامه چاپ پکن، از این اقدام دولت که در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال برخی و تمسخر برخی دیگر از مردم قرار گرفت، به عنوان 'هشدار تربیتی' یاد کرد و افزود: فقط امروز ( 4 خرداد) بیش از 70 تن از مقام‌های چین به همراه همسرانشان از زندان مرکزی استان هوبی بازدید کردند و از نزدیک با 15 تن از کارمندان سابق دولت که در این زندان بسر می برند، ملاقات کردند.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علي چوپاني
marand
آرشيو نوشته ها
1394/8   1393/1   1391/6  
1394/4   1392/9   1391/5  
1394/3   1392/8   1391/4  
1393/8   1392/5   1391/3  
1393/7   1392/2   1391/12  
1393/6   1391/9   1391/11  
1393/5   1391/8   1391/10  
1393/12   1391/7   1390/4  
1393/10  
پیوندها
علوم آزمایشگاهی ایرانی
جهان بیوتکنولوژی پزشکی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

phasco, پیکولینیک, دستکش, لکوسیت, سيونلا, آموکسی سیلین, CLIA, سارکوئیدوز, سیگنال, استواستیک, كوآنتل, ارگانیزم, كلرايد, بیوشیمیایی, هپاتیت C , مطالعات آزمایشگاهی, دریافت گواهی کیفیت, ایمونوگلوبولینی, گونادوتروپین, درد قفسه سینه, بیماری های ویروسی, شیزونت, باكتري, گردو, شيگلوز, اسکلروتیک, التهاب مغز (آنسفاليت), ترنس, لپتین, متورم, محیط كشت مولر, بیوگرام, مرفولوژی, Salmonella, ميـكروب, آناتومی گلومرول و کپسول بومن, ایماتینیب, اریتروبلاستها, Megakaryocyte, ایمونوگلوبولین, میکروگرم, فعالیت‌های بیوشیمی, کاندیازیس, منونوکلئوز, کم خونی, هماگلوتیناسیون, اريتروسيت, DIAGNOSTIC, ریبوزومی, هیبرید, prozone, راه‌اندازی دومین مجموعه مدرن آزمایشگاه‌های تشخیص سل در شیراز, تریکوموناس, آپاندیس, CA15-3, مسمومیت ویتامین دی , نيتريت, گلبول‌سفید, سیتوژنیک, بيماري طاعون, گلومرول, موم, كلوني, روزنامه ايران, اگزالیک, وارونگی, یرسینیا انتروکولیتیکا و آئروموناس, لاتوم, تست حساسیت پاتوژنهای, وسترن,