,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
2 نظرات  معرفی سایت های آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ مرداد  [21:37]  

رشته های پزشکی و پیراپزشکی به گونه ای هستند که اکثر منابع درسی به صورت زبان انگلیسی و اصطلاحا text در دسترس هستند و کتاب های فارسی هم که در دسترس هستند ترجمه ی همین کتاب های تکست هستند و  اکثرا ترجمه روانی ندارند . لذا توصیه اساتید مخصوصا در رشته ای مثل رشته علوم آزمایشگاهی این هستش که حتی الامکان دانشجویان از این کتاب ها و سایت های خارجی استفاده کنند.

معرفی وبلاگ و سایت های علوم ازمایشگاهی

 

 

 

در روند جدیدی که برای وبلاگ درنظر گرفته شده تصمیم داریم تا به صورت ماهیانه ایبوک ها و سایت های خوب رو به دوستان آزمایشگاهی معرفی کنیم تا قدمی هرچند کوچک در راستای آفزایش آگاهی و دانش همکاران مشتاق آزمایشگاهی برداشته باشیم.

سایت LabTestOnline یکی از سایت های بسیار جامع و کامل آزمایشگاهی است و تقریبا تمام خواسته های شما از یک سایت کامل رو برآورده میکنه!

در این سایت شما میتونید اطلاعات کاملی راجب بیماری ها و اصطلاحات پزشکی و آزمایشگاهی ، روش انجام تست های آزمایشگاهی ، تست های غربالگری و تست های روتین و غیر روتین آزمایشگاهی بدست بیاید.

هچنین اطلاعات کاملی درباره شرایط نمونه گیری ، چرایی درخواست آزمایش توسط پزشک و تفسیر نتایج حاصله نیز در سایت وجود دارد که بسیارکمک کننده خواهد بود.

برای ورود به این سایت  اینجا کلیک کنید.
0 نظرات  هدف پروتينی جديد برای داروهای ضدافسردگی
  تاریخ : ۱۳۹۲ شنبه ۱۹ مرداد  [7:4]  

يک پروتيين که در رشد و نمو سلول‌های مغز درگير است در افسردگی نقش دارد و می‌تواند هدف داروهای ضدافسردگی باشد.

پژوهشگران دانشگاه يل بررسی‌های خود را در جست‌وجوی يافتن سازوکار افسردگی با مقايسه‌ی 21 نمونه‌ی گرفته شده از بافت مغز مردگانی که دچار افسردگی بوده‌اند و 18 نفر ديگر با همان سن آغاز کردند.

آن‌ها با مقايسه‌ی ميزان توليد ملکول‌های رابط ميان ژن و توليد پروتيين يعنی mRNA تفاوت بيان ژن را در سراسر ژنوم بررسی کردند. آن‌ها صدها تفاوت پيدا کردند اما چشمگيرترين آن‌ها مقدار mRNA برای پروتين ويژه‌ای به نام MKP-1 بود که مسيری را مهار می‌کند که در رشد و نمو طبيعی سلول‌های عصبی درگير است. مغز مردم افسرده دو برابر مردم ديگر از اين mRNA داشت.

هنگامی‌که پژوهشگران اين ژن را در مغز موش‌های سالم فعال‌تر کردند، اين جانوران نشانه‌های افسردگی را نشان دادند که پس از درمان با داروهای ضدافسردگی ناپديد شدند.

اين يافته‌ها هدف تازه‌ای برای ساختن داروهای جديد برای افسردگی پيشنهاد می‌کنند.

برای آگاهی بيشتر:

A negative regulator of MAP kinase causes depressive behavior (Nature Medicine, DOI: 10.1038/nm.2219).
0 نظرات  آیا حیات زمینی منشاء کیهانی دارد؟
  تاریخ : ۱۳۹۲ شنبه ۱۹ مرداد  [7:2]  

چنانچه علاقه مند به اخبار نجوم و شگفتي هاي آسمان هستيد خواندن مطلب زير را از دست ندهيد. به گزارش گروه علمي پزشكي باشگاه خبرنگاران، پروتئین ها ملكول های پلیمری هستند كه از كنار هم قرار گرفتن آمینواسید ها تشكیل می شوند، در واقع آمینواسید ها نقش مونومر را برای آنها دارند. به زبان ساده تر یعنی این كه اگر پروتئین را یك دیوار آجری در نظر بگیریم، آمینواسیدها آجرهای تشكیل دهنده این دیوار هستند. حالا دیواری را فرض كنید كه از چندتایی آجر مختلف كه هر كدام شكل و اندازه و رنگ مختلفی دارد، ساخته شده باشند. به نظر شما چند دیوار مختلف می توان با این آجرها ساخت؟ واضح است كه چیدمان های مختلف آجرها، شكل های گوناگونی از دیوار را ایجاد می كنند. همین اتفاق در ساختمان پروتئین ها نیز روی می دهد. كل حیات در كره زمین از 20 مولكول آمینواسید پایه ای ساخته شده است كه توسط آنها پروتئین هایی كه عملكردهای مختلف زیستی دارند ساخته شده اند.

آیا حیات زمینی منشاء کیهانی دارد؟

توالی آمینواسید یك پروتئین تعیین كننده ساختار ملكول است، یك تغییر كوچك در توالی آمینواسید می تواند تاثیرات عمیق بیولوژیكی روی ساختار كلی و عملكرد پروتئین ها داشته باشد. اما آیا مساله به همین سادگی است؟

تمامی موجودات زنده ساكن سیاره زمین همین 20 نوع آمینواسید را در ساختار های بیولوژیكی خود دارند در حالی كه ما در محیط زیست شاهد زندگی هزاران نوع و گونه مختلف جانوری و گیاهی هستیم. به نظر می رسد كه با تغییر آرایش آمینواسیدها در ساختار سلول های اولیه حیات، سطوح مختلفی از زندگی با توانایی ها و امكانات متنوع پدید آمده و این تنوع زیستی بی مانند را به وجود آورده اند.

حالا سوال مهمی كه مطرح می شود این است كه آیا اگر آمینواسیدها به عنوان آجرهای شكل دهنده ساختار زیستی در شرایط مختلفی قرار گیرند، می توانند باعث پیدایش حیات در آن محیط جدید شوند؟

پژوهشگران بر این باورند كه زمین برای اولین بار در بیش از 3 میلیارد سال قبل شاهد حضور دسته ای متشكل از بیست آمینواسید در كنار یكدیگر بود كه منجر به تولید اولین پروتئین های شكل دهنده حیات در این سیاره شدند، دسته ای كه بعدها جعبه ابزار استاندارد حیات روی زمین را تشكیل دادند.

این باور كه حیات روی زمین از این جعبه ابزار افسانه ای شكل گرفته باشد مورد قبول همه محققان نیست. فرضیات و گمان های متعددی درباره حیات و چگونگی شكل گیری آن در زمین وجود دارد كه متاسفانه تعداد بسیار كمی از آنها قابلیت تست ، تحقیق و ارزیابی را دارا می باشند. اما با این فرضیه جدید، جعبه ابزار 20 تایی آمینواسیدها را خیلی خوب می شد ارزیابی كرد. دانشمندان هم دست به كار شدند و آزمایشی طراحی كردند تا متوجه شوند كه آیا بیست آمینواسیدی كه سنگ بنای حیات زمینی هستند، تصادفی انتخاب شده اند یا طبق اصولی خاص و بر اساس معیارهای مشخصی دستچین گشته اند. همچنین دانشمندان بی صبرانه منتظرند تا نتایج آزمایش ها به آنها بگوید كه آیا این دارودسته بیست تایی آمینواسیدی تنها گزینه های موجود بودند كه می توانستند این نقش را برعهده گیرند؟ به مفهومی دیگر آیا می توان حیات از نوعی دیگر را در جایی دیگر یافت؟ بگذارید بی پرده برویم سراغ پرسش اصلی: آیا حیات مختص سیاره زمین است؟

پژوهشگران برای این كه بتوانند دركی صحیح از آنچه منجر به شكل گیری حیات در سیاره زمین شده است به دست آورند، اقدام به شبیه سازی روزگاری از سیاره زمین نمودند كه حدس زده می شود میلیاردها كاندیدای اسیدآمینویی برای شكل دادن حیات وجود داشتند.

در ابتدا و قبل از پرداختن به این پرسش های فیلسوفانه اجازه دهید ببینیم اصلا آمینواسید چیست؟ آمینواسیدها ملكول هایی هستند كه از پایه كربن، هیدروژن، اكسیژن و نیتروژن ساخته شده اند. آنها به شكل های مختلفی به هم متصل می شوند و ساختارهای تركیبی بزرگ تری به نام پروتئین را تشكیل می دهند كه پایه و اساس عملكردهای مختلف زیستی و حیات هستند. امروزه دانشمندان می دانند كه بی نهایت آمینواسید گوناگون وجود دارند كه حیات زمینی با انتخاب اجباری یا اختیاری تنها 20 عدد از آنها شكل گرفته، گونه گونه شده، تكامل یافته و به اشكال متنوع امروزی در آمده است.

پژوهشگران برای این كه بتوانند دركی صحیح از آنچه منجر به شكل گیری حیات در سیاره زمین شده است به دست آورند، اقدام به شبیه سازی روزگاری از سیاره زمین نمودند كه حدس زده می شود میلیاردها كاندیدای اسیدآمینویی برای شكل دادن حیات وجود داشتند. آنها برای شروع كار آمینواسیدهای یافت شده از شهاب سنگ مورچیسون كه سال 1348 خورشیدی در استرالیا كشف شده بود را مبنای تحقیقات خود قرار دادند. عمر این سنگ آسمانی به اوایل تشكیل منظومه شمسی برمی گردد و عناصر یافت شده در دل آن مثالی مناسب از تركیبات موجود منظومه شمسی در زمانی قبل از آغاز حیات روی زمین است.

سپس دانشمندان از مدل سازی های كامپیوتری برای تخمین خواص اساسی 20 آمینواسید سازنده حیات در زمین استفاده كردند تا با اندازه گیری مشخصاتی همچون اندازه، توانمندی تركیب، آب دوستی (میزان تمایل یك ماده نسبت به آب) معیاری برای توانایی آمینواسیدها برای تركیب و ساخت پروتئین های سازنده حیات پیدا كنند. نتایج بسیار هیجان انگیز بود. محققان دریافتند كه وجود بیست آمینواسید ساختاری در تمام اشكال حیات زمینی به هیچ وجه تصادفی نبوده است. آنها متوجه شدند كه بعید به نظر می رسد، شانس به تنهایی در چیدن این جعبه ابزار تولید حیات در كنار هم و انتخاب آنها نقش داشته باشد. حال دانشمندان باید می رفتند سراغ یافتن پاسخ پرسشی جدید كه این 20 آمینواسید چگونه انتخاب شدند تا زیبایی زندگی را به رخ زمین بنشانند.

امروزه مشاهدات و اكتشافات انجام شده در سایر اجرام سماوی جای هیچ شكی باقی نگذاشته است كه آمینواسیدها در جاهای دیگری از منظومه شمسی غیر از زمین نیز به وفور یافت می شوند

محققان بر این باورند كه حیات روی زمین از نوعی انتخاب طبیعی برای برگزیدن 20 نوع آمینواسید مخصوص استفاده كرده است. انتخاب طبیعی كه برای تكامل شناسان واژه آشنایی است می گوید كه پیدایش گونه های مختلف حیات در روی زمین ناشی از عملكرد بهتر گونه ای نسبت به گونه ای دیگر و طبیعتا چیرگی آن گونه بر سایر همنوعان خود است. نتیجه، سیر تكاملی یك موجود تك سلولی به انسانی بالغ و هوشمند است كه خود اكنون در حال بازخوانی شجره نامه خانوادگی خویش است.

انتخاب طبیعی به زبانی دیگر برتری یافتن یك گونه برگونه دیگر است كه با توجه به میزان تطبیق گونه پیروز با محیط زیست و شرایط دشوار آن تعریف می شود. بر اساس این تعریف، گونه ای كه با شرایط محیطی خود سازگاری بیشتری دارد، می تواند به حیات و تولید مثل خود ادامه داده، ازدیاد نسل نماید و با چیرگی بر سایر گونه های مشابه خود طبیعتا برگزیده شود.

درست مشابه همین بحث در آمینواسید ها هم قابل طرح است. بر اساس همین تئوری بود كه دانشمندان تركیبات متنوعی از آمینواسید ها را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند كه چه عاملی باعث انتخاب طبیعی این 20 آمینواسید معروف شده است. اما هیچ یك از تركیبات مورد مطالعه به طور كامل كاندیدای مناسبی برای تولید حیات از نوعی غیر از گونه زمینی شناخته نشد و تكثیر و تولید هیچ تركیب دیگری از آمینواسیدها به نتیجه نرسید یا در صورت نتیجه دادن، ادامه پیدا نكرد و در جایی متوقف گردید. بنابراین هنوز دانشمندان از پاسخ به این پرسش كه چگونه انتخاب طبیعی موجب برگزیده شدن این 20 آمینواسید شده است، عاجزند.

دانش امروزی ما گواه این مطلب است كه آمینواسیدهایی غیر از آن بیست نمونه خوش شانس نیز در برخی موارد توانسته اند سر از ساختاز ژنی موجودات زنده درآورند. ما همه این موارد را در دسته ناهنجاری های ژنتیكی مثل جهش های ژنی، نقص های مادرزادی و در كل بیماری یا مشكل دسته بندی می كنیم.


نتایج تحقیقات و مشاهدات عینی حكایت از آن دارد كه طبیعت در انتخاب خود برای برگزیدن 20 آمینواسید زندگی ساز شاهكاری مثال زدنی كرده است كه نتیجه آن میلیون ها گونه زیستی بزرگ و كوچك امروزی است. اما این آمینواسیدهای معجزه گر از كجا آمده اند؟
0 نظرات  جنگ علیه باکتری ها ، با نسل جدیدی از آنتی بیوتیک ها
  تاریخ : ۱۳۹۲ شنبه ۱۹ مرداد  [7:0]  

جنگ علیه باکتری ها ، با نسل جدیدی از آنتی بیوتیک ها

پیشرفتی در جهت مقابله با باکتری هایی که آنتی بیوتیک های موجود و روش های استریل کردن بر آنها موثر نیستند ، کشف شده است. دانشمندان در مجله American Chemical Society گزارش داده اند ، خانواده جدیدی از عوامل ضد باکتری انتخابی را توسعه داده اند که به آنتی بیوتیک های سنتی تکیه ندارند. گزارش آنها در زمینه این ذرات کلوئیدی سنتزی ، که میتواند سفارشی برای شناخت انواع خاص باکتری و غیر فعال کردن آنها ساخته شوند.

Vesselin Paunov و همکارانش ، اشاره کرده اند که بسیاری از باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک های موجود مقاومت کسب کرده اند. آنها به دنبال رویکرد جدیدی هستند که باکتری نتواند در برابر دارو به وسیله ، مقاومت کند.

آنها از آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی در زمان حمله میکروب ها برای این گزارش الهام گرفته اند.این آنتی بادی ها به گشت زنی در بدن به دنبال میکروب ها پرداخته و به سطح آنها متصل میشود ؛ سپس زنجیره ای از حوادث راه اندازی میشود که سیستم ایمنی بدن به میکروب ها حمله و آنها را از بین میبرد.

گروه Paunov توسعه و تست موفق این اجرام کولوئیدی ساختگی را گزارش کرده اند و آنها را ” آنتی بادی کولوئید ” نام گذاری کرده اند. ها و مواد دیگر این اجرام کوچک ، در یک نوع دیگر از مواد پراکنده شده اند. شیر یک کلوئید است که گلبول های چربی در آب و دیگر مواد آن پخش شده اند. آنتی بادی کلوئیدی ، پوسته هایی برای پوشش عوامل کشتار باکتریایی هستند.آنها طراحی شده اند تا باکتری های خاص را هدف گرفته و نابود کنند.

آزمایشات انجام شده نشان میدهد ، آنتی بادی های کلوئیدی ، بدون آسیب به سلول های دیگر ، به اهداف تعیین شده متصل شده و آنها را غیر فعال میکنند.محققان میگویند: ” پیش بینی ما این است که مشابه آنتی بادی های کلوئیدی انتخابی ، میتوان از این روش برای ساخت سلاح هایی قدرت مند علیه مقاومت باکتری ها بر آنتی بیوتیک ها استفاده کرد. آنها همچنین برنامه هایی برای ساخت مواد غیر سمی ضد باکتریایی دارند که جلوی رشد باکتری های مضر را توسط فرمول های مختلفی ، میگیرد ”

منبع مجله American Chemical Society
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علي چوپاني
marand
آرشيو نوشته ها
1394/8   1393/1   1391/6  
1394/4   1392/9   1391/5  
1394/3   1392/8   1391/4  
1393/8   1392/5   1391/3  
1393/7   1392/2   1391/12  
1393/6   1391/9   1391/11  
1393/5   1391/8   1391/10  
1393/12   1391/7   1390/4  
1393/10  
پیوندها
علوم آزمایشگاهی ایرانی
جهان بیوتکنولوژی پزشکی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

سئوالات آزمایشگاهی, پلیت, RPR, آبريزش, ناحیه کمر و پشت, کیتوزان, نوتروفیل, دكونژستان‌هاي, اچ‌آی‌وی, پلاکت‌ها, كيت ويتامين دي, PT.PTT, رشته علوم آزمایشگاهی, آمونيوم, کپسومرها, آنیونی, shahrooz hemmati, کارشناس, هيپرتيروئيدي, Folate, جلبک‎های, کلسترول خوب HDL, سارکوئیدوز, گروه های A، B، AB و O, Mendelson, رتیکولواندوتلیال, چرب, Tabrizicola, BIOKIT اسپانيا, ویروسها, ساکاریدی, آرتریت, هموگلوبین, مورفولوژی, کالچرهای, لاتكس, پلک, لوسمي, بخش هماتولو‍‍‍زي, کمپلمان, جایزه نوبل , چربی, لاکتوتروپ, اختصارات و اصطلاحات آزمايشگاهي , LDH: مخفف و مختصر شده براي LACTATE DEHYROGENASE, ضدویروسی, روان پزشک, آزمایشگاه سینا شرق, ایمونولوژیکی, کارسینوژن, ناپروکسن, TIBC, نمونه, پژوهشگران, هوچکین, میوه, باکتری, سارکوئیدوز, Ray, میکروسکوپ, اشرشیا , پیتوسپورم, ویدال, پنوموکوک, الكتروفورز, ساژیناتا, بیماری تخمدان پلی کیستیک, پمادهای کورتونی, ویروس واریسلا-زوستر, ویروسها,