,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
1 نظرات  آنزیم های کبدی
  تاریخ : ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت  [9:51]  


اولین گام در تشخیص آسیب کبدی انجام آزمایش ساده خون است که حضور آنزیم های کبدی مشخص را در نشان می دهد. تحت شرایط عادی این آنزیم ها درون سلول های کبدی وجود دارند اما زمانی که کبد آسیب می بیند این آنزیم ها وارد جریان خون می شوند.
حساس ترین و پر مصرف ترین آنزیم های تشخیصی کبد، آمینوترانسفرازها هستند. آن ها آسپارتات آمینوترانسفراز (SGOT یا AST) و آلانین آمینوترانسفراز (SGPT یا ALT) هستند. این آنزیم ها بطور معمول داخل سلول های کبدی قرار دارند زمانی که کبد دچار آسیب می شود سلول های کبدی آنزیم ها را وارد جریان خون می كنند، بالارفتن سطح آنزیم ها در خون نشانه آسیب کبدی است...

آمینوترانسفرازها چه هستند؟


آمینوترانسفرازها باعث کاتالیز واکنش های شیمیایی در سلول ها می شوند که در آن گروه آمین از یک مولکول دهنده به مولکول گیرنده منتقل می گردد. به همین دلیل به آن ها آمینوترانسفراز گفته می شود. واژه های پزشکی در خصوص این آنزیم ها می تواند گاهی گیج کننده باشد. نام دیگر آمینوترانسفرازها، ترانس آمیناز است. آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز(AST) نيز به نام ترانس آمینازاگزالواستیک سرم (SGOT) نیز نامیده می شود و آلانین آمینوترانسنفراز(ALT) نیز به نام ترانس آمینازپیرویک گلوتامیک سرم(SGPT) مشهور است. بطور خلاصه SGOT= AST و SGPT= ALTاست.


بطور طبیعی آمینوترانسفرازها در کجا قرار دارند؟


(SGOT) AST بطور طبیعی در انواع مختلف بافت ها از قبیل کبد، قلب، ماهیچه، کلیه و مغز قرار دارد. این آنزیم در زمان آسیب به هر کدام از این بافت ها وارد خون می شود. برای مثال میزان غلظت سرمی آن در هنگام حمله های قلبی و مشکلات ماهیچه ای افزایش می یابد.


قسمت عمده ي (SGPT) ALTبرعکس AST بطور طبیعی آن در کبد یافت می شود. اگر چه نمی توان گفت که این آنزیم منحصراً در کبد قرار دارد اما کبد جایی است که در برگیرنده بیشترین غلظت این آنزیم است. این آنزیم در نتیجه آسیب کبدی وارد خون می گردد، بنابراین نسبتاً از این آنزیم بعنوان شناساگر ویژه موقعیت کبدی استفاده می شود.


میزان طبیعی AST و ALT چه اندازه هستند؟


میزان طبیعی (SGOT) AST ، 5 تا 40 واحد در هر لیتر سرم است (بخش مایع خون) و میزان طبیعی(SGPT) ALT7تا65 واحد در هر لیتر سرم است.


بالارفتن میزان AST و ALT به چه معناست؟


(SGOT) AST و(SGPT) ALTنشانگرهای حساس در انواع مختلف بیماری های کبدی هستند. اما سطح بالاتر از حد معمول این آنزیم های کبدی نباید به طور خودکار با آسیب کبدی برابر دانسته شود. آن ها ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشند یا نباشند. تفسیر سطح بالای AST وALT بستگی به همه نشانه های بالینی دارد. بنابراین بهترین کار این است که این موارد توسط پزشک ارزیابی گردند. سطح دقیق این آنزیم ها دقیقاً به میزان آسیب کبدی و تشخیص بیماری، بستگی ندارد. بنابراین سطح دقیق (SGOT) AST و(SGPT) ALTنمی تواند معین کننده درجه بیماری کبدی یا پیشگویی آن در آینده باشد. برای مثال بیماران با هپاتیتA ویروسی حاد ممکن است سطح بالایی از AST و ALT را نشان دهند (گاهگاهی هزاران واحد در لیتر). اما بیشتر بیماران با هپاتیتA ویروسی کاملاً بهبود می یابند بدون اینکه بیماری در وجود آنها باقی بماند. بر خلاف هپاتيت A ويروسي، بیماران دارای عفونت هپاتیتC مزمن بطور عادی فقط مقداري جزئی افزايش در سطح آنزیم های ALT و AST دارند. با این وجود بعضی از این بیماران ممکن است بیماری مزمنی از قبیل هپاتیت مزمن و سیروز کبد را تا آخر عمر به همراه داشته باشند.


چه بیماری های کبدی باعث ایجاد میزان غیر طبیعی آمینوترانسفرازها می شود؟


بالاترین میزان ALT و AST به علت مرگ گسترده سلول های کبدی (نکروز گسترده کبد) ایجاد می گردد. این حالت در شرایطی مانند هپاتیتA ویروسی حاد یا B و آسیب کبدی مشخص بر اثر سمیت ناشی از دوز بیش از حد استامینوفن، ایجاد می شود. این حالت هم چنين در زمانی بوجود مي آيد که کبد بخاطر عدم حضور اکسیژن و مواد غذایی دچار شوک طولانی مدت می گردد. سطح سرمی ALT و AST در چنین شرایطی از 10برابر حالت عادی تا هزاران واحد در لیتر متغیر است.


افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی معمولاً اتفاق می افتد. آن ها معمولاً بصورت غیر قابل انتظار در آزمون هاي روتین خونی علی رغم سلامت فرد شناسایی می گردند. سطح ALT و AST در چنین شرایطی معمولاً بین 2برابر حالت عادی تا چندین صد واحد در لیتر متغیر است. معمول ترین حالت افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی، کبد چرب است. در ایالات متحده آمریکا شایع ترین علت ایجاد کبد چرب استفاده نابجا از الکل است. سایر دلایل کبد چرب شامل دیابت ملیتوس و چاقی هستند هپاتیتC مزمن هم چنین یکی از مهم ترین دلایل ایجاد افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی ست.


چه داروهایی باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آمینوترانسفرازها می گردند؟


گروهی از داروها که می توانند باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آنزیم ها گردند شامل موارد زیر هستند:


· داروهایی که برای كاهش درد استفاده مي شوند مانند آسپرین، استامینوفنTynlenol، ایبوپروفن(motrin,Advil)، ناپروکسن(Narosyn)، دیکلوفناک ( Voltaren) و فنیل بوتازون(Butazolidine)


· داروهای ضد صرع شامل فنی توئین(Di lantin)، الرپروئیک اسید، کاربامازپین(Tegretol) و فنوباربیتال.


· آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها، سولفونامیدها، ایزونیازید(INH)، سولفا متوکسازول، تری متوپریم، نیتروفورانتوئین و ...


· داروهای پایین آورنده کلسترول شامل استاتین ها(Lipitor,Pravachol,Mevacorو...) و نیاسین


· داروهای ضد افسردگی شامل سه حلقه ای ها


سطح غیر طبیعی ایجاد شده آنزیم های کبدی معمولاً هفته ها و ماه ها پس از قطع دارو به حالت طبیعی باز می گردند.


موارد سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی چه هستند؟


نادرترین دلایل ایجاد غیر طبیعی آنزیم های کبدی در ایالات متحده آمریکا شامل هپاتیتB مزمن، هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، کمبود Alpha-1-antitrypsin، بیماری سلیاک،بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و التهاب هپاتیت اتوایمون است.


هپاتیتB می تواند باعث ایجاد بیماری کبدی مزمن با تغییر غیر طبیعی مداوم در آنزیم های کبدی گردد، اگر چه این حالت به اندازه هپاتیتC معمول و شایع نيست.


هماکروماتوزیس اختلالی ژنتیکی است که در آن جذب بیش از حد آهن اتفاق می افتدو همین امر منجر به تجمع آهن در کبد، التهاب ، زخم و اسکار کبد می گردد.


بیماری ویلسون ؛ بیماری ارثی بوده که به دلیل تجمع بیش از حد مس در بافت های مختلف از قبیل کبد و مغز ايجاد مي شود. وجود مس در کبد می تواند منجر به التهاب مزمن کبد شده در حالی که تجمع این عنصر در مغز منجر به مشکلات روانی و حرکتی می شود.


کمبود Alpha-1-antitrypsin اختلالی ارثی بوده که در آن کمبود glycoprotein (مجموعه پروتئین کربوهیدرات) که alpha-1-antitrypsin نامیده می شود منجر به بیماری ریوی مزمن(emphysema ) و بیماری کبدی می گردد.


التهاب کبد اتوایمون در نتیجه آسیب کبدی ایجاد می شود که به دلیل آنتی بادی های خود بدن و حمله آن به کبد صورت می پذیرد.


بیماری سلیاک بیماری مربوط به روده کوچک است که در آن بیمار به گلوتن حساسیت داشته و همین امر باعث ایجاد گاز، نفخ، اسهال و در موارد پیشرفته باعث سوء تغذیه می گردد. بیماران مبتلا به این بیماری هم چنین می توانند دارای سطوح غیرطبیعی آنزیم های ALT و AST در خونشان باشند.


بیماری کرون و کولیت اولسراتیو در نتیجه التهاب مزمن روده ها ایجاد می گردد. در این بیماران التهاب کبد یا مجاری صفراوی (primary sclerosing cholangitis) نیز می تواند ایجاد گردد که در نتیجه آن تست های کبدی غیر طبیعی می شوند.


سطح غیر طبیعی آنزیم ها بندرت می تواند یکی از نشانه های سرطان کبد باشد. سرطانی که از سلول های کبدی ايجاد مي شود hepatocellularcarcinoma یا hepatoma نامیده می شود . سرطانی که از سایر ارگان ها(همانند کولون، پانکراس، معده و...) به کبد پخش می شودmetastatic malignancies نامیده می شود.


افراد سالم چگونه از نظر میزان افزایش آمینوترانسفرازها ارزیابی می گردند؟


ارزیابی افراد سالم با آنزیم های غیر طبیعی، باید بصورت فردی صورت پذیرد. پزشک ممکن است نتایج آزمون های قدیمی را به منظور مقایسه با آزمون جدید درخواست نماید. اگر آزمون های قدیمی وجود نداشته باشند پزشک ممکن است آزمون خون را در هفته یا ماه های بعد به منظور بررسی این موضوع که آیا این سطح غیر طبیعی مداوم یا خیر، تکرار نماید. پزشک عوامل خطر بیماری هپاتیت B یا C كه شامل است موارد جنسی، تاریخچه انتقال خون، استفاده از داروهای تزریقی و قرارگیری در برابر محصولات خونی هستند ارزیابی می كند. تاریخچه خانوادگی از بیماری کبدی ممکن است باعث افزایش بیماری های توارثی از قبیل هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون یا کمبود alpha-1-antitrypsin شود.


الگوی غیرطبیعی آنزیم کبدی می تواند شواهد مفیدی را در ایجاد بیماری کبدی فراهم نماید. برای مثال اکثر بیماران با بیماری کبد الکلی دارای سطح آنزیم های غیر طبیعی هستند که البته این افزایش به اندازه افزایش در هپاتیت ویروسی حاد نيست. در کبد الکلی میزان AST بیشتر از ALT بوده و اندازه آن معمولاً زیر 300 واحد در لیتر و میزان ALT معمولاً زیر 100واحد در لیتر است.


اگر الکل یا دارو مسئول غیر طبیعی آنزیم های کبدی باشد در صورت قطع مصرف آنها(تحت نظارت پزشک) هفته ها یا ماه ها بعدسطح آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی باز می گردد. اگر چاقی مسئول ایجاد کبد چرب باشد کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد منجر به بازگشت آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی می شود.


اگر سطح غیر طبیعی آنزیم ها علی رغم قطع الکل، کاهش وزن و قطع دارويی همچنان ادامه یابد آزمون های خونی انجام شده مي تواند به تشخیص روند درمانی کمک نماید. خون می تواند از نظر حضور ویروس هپاتیت B وC و آنتی بادی های مربوط به آنها ارزیابی گردد. سطح آهن خون، آهن اشباع شده و فریتین(میزان آهنی که در بدن ذخیره شده است) معمولاً در بیماران مبتلا به هماکروماتوزیس افزایش می یابد. سطح خونی ماده ای به نام Ceruloplasmin معمولاً در بیماران مبتلا به ویلسون کاهش می یابد. سطح خونی آنتی بادی های مشخص (آنتی نوکلئار آنتی بادی یا ANA، آنتی بادی ماهیچه ای anti-smoth و آنتی بادی ضد کبدی و آنتی بادی میکروزوم کلیه) در بیماران مبتلا به التهاب هپاتیت اتوایمون افزایش می یابد. بیوپسی از کبد روشی است که در آن سوزن از طریق پوست وارد قسمت راست بالای شکم می شود و لایه نازکی از بافت کبدی به منظور آزمایش زیر میکروسکوپ برداشته می شود. البته این روش برای تمام افراد دارای سطح آنزیم کبدی غیرطبیعی ضروری نيست.


پزشک معمولاً این روش را در موارد زیر توصیه می كند اگر 1) اطلاعات بدست آمده از بیوپسی احتمالاً در برنامه ریزی درمانی کمک کننده باشد. 2) پزشک نیازمند دانستن اندازه و وخامت آسیب و التهاب کبدی باشدو 3) به منظور ارزیابی تاثیر درمانی.


بیوپسی از کبد مناسب ترین روش در تأیید تشخیص شرایطی است که مستعد درمان است. بیماری هاي کبدی که بالقوه قابل درمان هستند شامل هپاتیتB و C هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، التهاب هپاتیت اتوایمون و کمبود alpha-1-antitrypsin هستند.کنترل کردن سطوح آمینوترانسفرازها چگونه است؟


مساله بسیار مهم این است که آزمون های دوره ای AST (SGOT) وALT (SGPT) بايد در طول زمان انجام شود. تا سطح سرمی افزایش یافته، ثابت مانده یا پایین آمده است، مشخص شود. برای مثال، بیماران تحت درمان با بیماری هپاتیتC مزمن از نظر آزمون های آنزیمی دوره ای باید ارزیابی شوند. هرگونه پاسخ به درمان باعث کاهش آنزیم های کبدی به سطح طبیعی یا نزدیک سطح طبیعی می شوند، بيماران مبتلا به هپاتیتC كه پس از اتمام دوره درمان بيماري شان دوباره عود می كند معمولاً سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی را نشان مي دهند.


سایر آنزیم های کبدی چگونه هستند؟


جدا از آنزیم های AST وALT سایر آنزیم ها شامل آلکالین فسفات،5¢-nucleotidase و گاماگلوتامیل ترانس پپتیداز(GGT) هستند که اغلب به منظور تشخیص بیماری های کبدی ارزیابی می شوند.


ما توجه و دقت خود را به آنزیم های AST وALT محدود نموده ایم زیرا این آنزیم ها از نظر بیوشیمیایی به یکدیگر وابسته بوده و بسیار مهم هستند. این دو آنزیم در رده مهمترین آنزیم های کبدی قرار گرفته اند.http://www.azkadeh.com/Tasvir/349.jpg
 


 
0 نظرات  تستسترون و عمر
  تاریخ : ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۹ ارديبهشت  [9:41]  

http://www.azkadeh.com/Tasvir/387.jpg

 

احتمالا هورمون های مردانه از جمله تستسترون باعث کوتاه شدن عمر می شود:
متخصصان در یک مطالعه جدید ادعا کرده‌اند که هورمون‌های جنسی مردانه، عامل کوتاه‌تر شدن میانگین طول عمر مردان در مقایسه با زنان هستند. مطالعه ای که روی دربار امپراطوری کره انجام شده نشان می دهد خواجه های دربار دست کم چهارده سال بیش از مردان سالم عمر می کردند. پژوهشگران دانشگاه سئول و اینچون کره جنوبی اعلام کردند خواجه های دربار امپراطوری کره به طور متوسط هفتاد سال عمر می کردند و طول عمرشان چهارده تا نوزده سال بیش از مردان کامل بود. این اختلاف بسیار محسوس می تواند تا حدودی نشان دهنده اختلاف میان طول عمر میان زنان و مردان باشد. متخصصان کره‌ای در این مطالعه اظهار داشتند: مردان عقیم که به دلایل پزشکی، فاقد این هورمون‌های جنسی هستند در مقایسه با مردان سالم و بارور، نسبتا بیشتر عمر می‌کنند. این یافته حاصل مطالعات دقیق روی ژن‌های گروهی از اشراف زاده‌های کره‌ای است. هورمون های مردانه از جمله تستسترون مظنون اند که اثر منفی روی سیستم ایمنی بدن دارند و برخی مطالعات این هورمون ها را عامل بروز حملات قلبی عروقی در مردان که بیش از زنان است عنوان کرده اند. مطالعات آزمایشگاهی روز موش ها و سگ ها پیش تر از افزایش اندک طول عمر حیواناتی که دستگاه جنسی شان برداشته شده بود خبر دادند اما تا کنون هیچ گونه اطلاعات معتبری در این زمینه برای انسان مشاهده نشده است. پژوهشگران کره ای که مطالعات خود را بر اساس شجره نامه سیصد و هشتاد و پنج خواجه دربار امپراطوری کره سلسله چوسون در سال ۱۸۱۶-۱۷۴۱ انجام داده و در نشریه کارنت بایولوژی منتشر کرده اند نشان می دهد شیوه زندگی و تغذیه خواجه ها نمی تواند عامل این طول عمر باشد زیرا خانواده های سالم دیگری که با آنها مقایسه شدند شیوه و شرایط زندگی مشابهی در دربار امپراطوری داشتند. دکتر کیونگ – جین مین، استاد دانشگاه «این‌ها» در این مطالعه خاطرنشان ساخت: یافته جدید، سرنخ مهمی در رابطه با درک علت تفاوت بین طول عمر زنان و مردان در اختیار متخصصان قرار می‌دهد.

                                 0 نظرات  کوچکترین تلفن همراه جهان و باز هم ژاپنی ها +عکس
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:50]   
 کوچکترین تلفن همراه جهان و باز هم ژاپنی ها +عکس

کوچکترین تلفن همراه جهان و باز هم ژاپنی ها +عکس

 

ژاپنی ها که همیشه دوست دارند کوچکترین ها را بسازند این بار بر روی کوچکترین تلفن همراه جهان وقت گذاشتند و توانستند آن را به نتیجه برسانند.

در بازار داغ رقابت بین شرکت های مختلف در عرضه تلفن های همراه هوشمند با قابلیت‌های پیشرفته، شرکت ژاپنی ویلکام (Willcom)‌ تلفن همراهی کوچکتر از کارت اعتباری طراحی کرده است.

تلفن همراه مینیاتوری Strap2 در ابعاد 10.7×70×32 میلیمتر و وزن 32 گرم (معادل یک چهارم تلفن همراه هوشمند آیفون)، دارای یک صفحه نمایش یک اینچی، آنتن جمع شونده و صفحه کلید T-9‌ است.

کوچکترین تلفن - ژاپن - مینیاتوری

تلفن Strap2‌ قابلیت ارسال و دریافت پیام کوتاه و چک کردن ایمیل را مانند دستگاه های مشابه داشته و باتری دستگاه پس از هر بار شارژ کردن بمدت دو ساعت مکالمه مستمر کارآیی دارد.

این محصول در رنگ های صورتی، سفید و مشکی طراحی شده و بصورت محدود به تعداد 12 هزار دستگاه تنها در بازار ژاپن و کشورهای منطقه با قیمت 380 دلار عرضه خواهد شد.


 

کوچکترین تلفن - ژاپن - مینیاتوری

آنتن جمع شونده کوچکترین و سبک ترین تلفن همراه جهان

کوچکترین تلفن - ژاپن - مینیاتوری

تلفن همراه مینیاتوری Strap2 با وزن 32 گرم

 

 
0 نظرات  در یک دقیقه چه اتفاقاتی در اینترنت می افتد؟ + تصویر
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:48]  

 

در یک دقیقه چه اتفاقاتی در اینترنت می افتد؟ + تصویر

در یک دقیقه چه اتفاقاتی در اینترنت می افتد؟ + تصویر

              


آیا تا به حال فکر کرده اید در یک دقیقه، در دنیای اینترنت چه اتفاقاتی می افتد؟ 
 
به نقل از مهر، کمپانی اینتل ، فعالیت کاربران اینترنت را در یک دقیقه، در اینفوگرافیک زیر آورده است:

مطالعات جدید نشان می دهد 240 میلیون ایمیل در هر دقیقه ارسال می شود.
47 هزار اپلیکیشن در هر دقیقه دانلود می شود.
سایت آمازون در هر دقیقه 55 هزار پوند فروش می کند.
20 میلیون عکس و 6 میلیون صفحه فیس بوک مرور می شود.
1.3 میلیون کلیپ در یوتیوب دیده می شود.
در هر دقیقه در اینترنت بیش از 640 هزار آی پی آدرس نقل و انتقال می یابد.
پیش بینی می شود تا 2015 تعداد ابزارهای متصل به شبکه و ابزارهای شبکه ای دو برابر جمعیت انسانهای کره زمین شود.
ابزارهای جدید شبکه ای ترافیک اینترنت را بالا می برند. "جنگل کریستالی" امنیت را بالا برده و ترافیک شبکه ای را افزایش می دهد.


 

اینترنت - اتفاقاتی که در 60 ثانیه می افتد - سرچ - یوتیوب
0 نظرات  به زودی فکر عبور به جای رمز عبور در رایانه ها
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:47]  

 

به زودی فکر عبور به جای رمز عبور در رایانه ها

به زودی فکر عبور به جای رمز عبور در رایانه ها

 
به زودی استفاده از "کلمه عبور" در رایانه ها، قدیمی می شود و جای خود را به "فکر عبور" می دهد تا کاربران فقط با استفاده از فکر و امواج مغزی خود اجازه دسترسی به رایانه را بیابند.

  به نقل از مهر، دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا برکلی می گویند در حال مطالعه امکان استفاده از امواج مغزی به جای رمز عبور برای ورود به رایانه ها هستند.

وسایل بیومتریک مانند اسکن اثرانگشت، اسکن قرنیه یا تشخیص صدا یا چهره، مدتهاست که به عنوان شیوه های ایمن تری برای ورود به رایانه ها نسبت به کلمه عبور شناخته می شوند، شیوه هایی که امکان فراموشی یا دزدیدن آن وجود ندارد اما چنین سیستم هایی کند، گران و مزاحم هستند.

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا می گویند پیشرفت های جدید در فناوری های زیست - حسگر می تواند استفاده از اندازه گیری امواج مغزی (EEG ) را به عنوان "فکر عبور" برای رایانه ها امکان پذیر کند.

محققان سربند- هدست- هایی ساخته اند که یک حسگر تماس خشک را در جلوی پیشانی کاربر قرار می دهد که امکان تهیه امواج مغزی رااز لوب چپ پیشانی فراهم می کند.

این سربند شبیه هدست های معمولی بلوتوث تلفن های همراه و پخش کننده های موسیقی است.

محققان آزمایش هایی را برای تعیین اینکه آیا این سیگنال می تواند کیفیت کافی را برای احراز هویت دقیق داشته باشد یا خیر انجام داده اند چرا که یک رایانه باید بتواند به دقت بین الگو های امواج مغزی یک کاربر و فرد دیگری تمایز قایل شود.

هنوز تا ارائه رایانه ای که کاربری را از طریق امواج مغزی شناسایی می کند راه طولانی مانده است اما آزمایش ها نشان می دهند این اصل شدنی است.

این پژوهشگران که تحقیقات خود را در هفدهمین کنفرانس بین المللی رمز نگاری مالی و امنیت داده در اکیناوا ژاپن ارائه کرده اند، می گویند:"دریافته ایم که سیگنال های امواج مغزی حتی آنهایی که با استفاده از حسگرهای EEG غیرمزاحم و کم هزینه جمع آوری شده اند، می توانند برای احراز هویت کاربران با دقت بسیار بالایی، مورد استفاده قرار گیرند."
0 نظرات  تصاویر جالب از خودکاری که سه بعدی می نویسد
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:45]  

 

              
تصاویر جالب از خودکاری که سه بعدی می نویسد

تصاویر جالب از خودکاری که سه بعدی می نویسد

 

به گزارش سایت آمار و نظرسنجی دیساپ به نقل از باشگاه خبرنگاران - چند وقتی است که پرینترهای سه بعدی وارد بازار شده اند و بسیاری از دانشمندان زمان خود را صرف کار با آن می کنند اما دراین میان یک طراح آماتور کار جالبی انجام داده است.

"پیتر دلورث" به تازگی خودکاری را طراحی کرده است که می تواند به شما کمک کند نقاشی های سه بعدی را به راحتی هر چه تمام تر و بدون داشتن وسایل اضافه ایجاد کنید.

این دستگاه که"3Doodler" نام دارد به شما کمک می کند تا ایده های نقاشی خود را به خارج از کاغذ بیاورید و آن ها را به صورت سه بعدی ایجاد کنید.

این دستگاه پلاستیک را گرم می کند و از انتهای خودکار خارج می کند با حرکت دادن آن وکشیدن تصویر این پلاستیک خارج شده شکل می گیرد و به شکل آن نقاشی شما در می آید. در ادامه نقاشی های این خودکار را می توانید ببیند.


خودکار سه بعدی , نقاشی های سه بعدی , doodler

خودکار سه بعدی , نقاشی های سه بعدی , doodler

خودکار سه بعدی , نقاشی های سه بعدی , doodler

 
0 نظرات  نابینایان آمریکایی با این چشم مصنوعی بینا شدند
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:44]  

 

              
نابینایان آمریکایی با این چشم مصنوعی بینا شدند

نابینایان آمریکایی با این چشم مصنوعی بینا شدند

 

 باشگاه خبرنگاران، سازمان غذا و داروی امریکا جدیداً این چشم مصنوعی را تایید کرده و کمپانی سازنده، Second Sight Medical Products، امکان فروش آن به بیماران امریکایی را دارد.

چشم جدید «سیستم پروتز شبکیه آرگوس 2» نام دارد.

نابینایان پس از دریافت پروتز بیونیکی، قادر شدند بدون استفاده از عصا، فردی را که از خیابان می‌گذشت، ببینند و همچنین انحنای خیابان را بدون استفاده از عصا تشخیص دهند.

«آرگوس 2» دارای سه بخش است: یک بخش شامل یک دوربین ویدئوی کوچک است که بر روی عینک‌های آفتابی قرار گرفته است.

بخش دوم یک رایانه قابل‌حمل است که می‌توان آن را بر روی کمربند نصب یا در کیف پول حمل کرد.

پیچیده‌ترین قسمت این سیستم، ایمپلنت ریز است که طی یک عمل جراحی دو ساعته، نزدیک شبکیه کاشته شده و این حامل 60 الکترود است.

رایانه سیگنال‌های دریافتی از دوربین ویدیوئی را پردازش و به طور بی‌سیم اطلاعات را به ایمپلنت‌ها بازچینش می‌کند.

چشم بیونیکی یک فرایند تولید غیرمعمول را می‌طلبد ؛ فرانیدی که در آن، مهندسان بسیار متبحر به منظور اتصال هر یک از آرایه 60 الکترود، به طور دستی با میکروسکوپ‌هایی کار می‌کنند.

تقریبا تمامی مراحل تولید این چشم، زیر میکروسکوپ انجام شده است.

عرض خطوط موجود بر روی ایمپلنت‌های عنبیه، فقط 25 میکرون یا یک هزارم عرض یک اینچ هستند.

بهای این چشم مصنوعی جدید 100 هزار دلار امریکا گزارش شده است.

              0 نظرات  اولین آدرس اینترنتی متعلق به چه سایتی بود؟
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:43]  

 

اولین آدرس اینترنتی متعلق به چه سایتی بود؟

اولین آدرس اینترنتی متعلق به چه سایتی بود؟

              

جالب است بدانیم اولین آدرس اینترنتی در چه سالی و متعلق به چه نهاد و سایتی بوده است.

به گزارش برسام، CERN سازمانی برای استاندارد های وب به شمار می رود که اولین آدرس مبتنی بر WWW را از آن خود کرد، این کار در تاریخ 1991 صورت گرفت و در سال 1993 CERN به صورت یک وب سایت مستقل به فعالیت خود ادامه داد.

اولین آدرس این سایت که به صورت http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html وجود داشت، چندان جالب نظر نمیرسید اما در ویرایش بعدی به صورت http://info.cern.ch تغییر یافت.

شما می توانید اطلاعاتی را که در سال 1991 از طریق مدیران این وب سایت بر روی وب پیاده شده است مشاهده کنید. گفتنیست این سایت با گرافیکی بسیار ساده و صرفا متنی همچنان به حیات خود ادامه داده است.
0 نظرات  طرح هر خانوار ایرانی یک خط اینترنت پرسرعت
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:41]  

 

طرح هر خانوار ایرانی یک خط اینترنت پرسرعت

طرح هر خانوار ایرانی یک خط اینترنت پرسرعت

 

توان بازار اینترنت پرسرعت کشور بسیار بالا است و به زودی طرح «هر خانوار ایرانی یک خط اینترنت پرسرعت» برای پاسخ‌گویی به نیاز بازار اجرا می‌شود. 

رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران - با بیان این مطلب، هدف‌گذاری جدید شرکت مخابرات را برای اجرای «هر خانوار ایرانی یک خط اینترنت پرسرعت» و پاسخ‌گویی به نیاز بازار ضروری دانسته و عنوان کرده است: تجربه نشان داده که این حوزه‌ها با نیاز جهشی برای دریافت این خدمات روبه‌رو می‌شوند.

بر اساس اطلاعات نشریه ارتباطات، وی، همچنین توسعه محتوای بومی و خدمات بر بستر باند وسیع را یکی از ملزومات پیشرفت دراین حوزه دانست و گفته است: در صورتی که محتوای بومی و خدمات به اندازه قابل قبولی گسترش پیدا کند و استفاده از اینترنت برای خانوارها، بیش از هزینه پرداختی برای آن سود داشته باشد، به‌طور حتم درخواست برای استفاده از این خدمات به سرعت افزایش می‌یابد و حتی با استفاده از این خدمات می‌توان تاثیر چالش‌هایی نظیر نوسانات ارزی را تا حد زیادی از بین برد.
صیدی با تاکید بر نقش مخابرات در توسعه محتوا و کاربری‌های بومی افزود: دراین راستا شرکت مخابرات ایران می‌تواند نقشی کلیدی در ایجاد بستر ارائه این خدمات ایفا کند. به همین دلیل ما در یکی از گام‌های خود برای توسعه محتوا و کاربری‌های بومی در کشور به سمت توسعه دیتاسنترها به عنوان یکی از ارکان توسعه این بخش حرکت کرده‌ایم.
0 نظرات  کشف صدای الکساندر گراهام بل به کمک فناوری‌های سه‌بعدی بعد از 128 سال
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:40]  

 

 

کشف صدای الکساندر گراهام بل به کمک فناوری‌های سه‌بعدی بعد از 128 سال

کشف صدای الکساندر گراهام بل به کمک فناوری‌های سه‌بعدی بعد از 128 سال

 

"الکساندر گراهام بل"(Alexander Graham Bell) مخترع دستگاه تلفن شهرت جهانی دارد و به عقیده بسیاری از کارشناسان، یکی از بزرگترین تحولات تاریخ را ایجاد کرده است.

اما برای علاقه‌مندان به صدا باید گفت هیچ کس در حال حاضر روی کره زمین زندگی نمی‌کند که صدای این مخترع نامی که برای نخستین بار موفق به انتقال صدا شد را شنیده باشد.

 این طور که در آخرین شماره از نشریه بین‌المللی Smithsonian نوشته شده است، کارشناسان فناوری در اقدامی جدید این امکان را هم‌اکنون فراهم کرده‌اند که بتوان صدای مخترع تلفن را شنید.

فناوری جدیدی که کارشناسان برای این اتفاق ارایه کرده‌اند، صدای گراهام بل که ۱۲۸ سال قبل در زمان زندگی خود تولید کرده بود را زنده کرده است.

بل در آن زمان برای ضبط صدا فعالیت‌های مختلفی را انجام داد و مواد مختلفی از جمله فویل، موم، شیشه، کاغذ، گچ و خاک، فلز و مقوا را مورد استفاده قرار داد تا بتواند صدا را روی آن‌ها ذخیره کند.
البته باید گفت که در نهایت به درستی مشخص نشد این مخترع چگونه توانست از این مواد استفاده کند و چقدر در این امر موفق بود.

"موزه ملی تاریخ آمریکا" تعداد از نخستین صداهایی که در جهان ضبط شده است را نگهداری مي‌کند و طی سال‌های گذشته تلاش‌های فراوانی انجام داده است تا بتواند کلماتی که در این صداها ادا شده‌اند را به درستی تشخیص دهد.

زمانی که این مرکز متوجه شد در مجموعه خود دیسک‌های مربوط به صداهای ذخیره شده توسط گراهام بل را در اختیار دارد، این موزه گروهی از دانشمندان را گرد هم آورد تا به کمک آن‌ها بتواند این صدا را شناسایی کند.

این دانشمندان با استفاده از فناوری‌های مجازی‌سازی سه‌بعدی توانستند دیسک‌ موجود را اسکن کنند و سپس اطلاعات ذخیره شده روی آن را به رایانه انتقال دهند.
این دانشمندان در نهایت توانستند صدای گراهام بل را بازیابی کنند و به آن گوش دهند.
0 نظرات  می دانستید هر لایک در فیسبوک چند دلار ارزش تجاری دارد؟
  تاریخ : ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت  [12:38]  

می دانستید هر لایک در فیسبوک چند دلار ارزش تجاری دارد؟

می دانستید هر لایک در فیسبوک چند دلار ارزش تجاری دارد؟

 

 
0 نظرات  تصوير فوق‌ دقيق هابل از كهكشان سوزني
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:10]  

 

 

 

تلسكوپ فضايي هابل تصويري بي‌نهايت دقيق از بخشي از ديسك كهكشان مارپيچ «NGC 4565» را رصد كرد.

 

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين شيء كيهاني روشن يكي از مشهورترين نمونه‌هاي يك كهكشان مارپيچ است.

 

كهكشان مزبور به طور قائم در مقابل خط ديد ما قرار دارد به طوري كه مي‌توان به طور مستقيم به ديسك شفاف آن نگريست. اين شيء آسماني از دید ناظر زمینی از لبه دیده می‌شود.

 

كهكشان NGC 4565 كهكشان سوزني (Needle Galaxy) لقب گرفته زيرا نماي كامل آن به صورت يك رگه بسيار باريك از نور ديده مي‌شود.

 

در تصوير ارائه شده روبان‌هاي غباري مانع از رسيدن مقاديري از نور ناشي از ديسك كهكشاني مي‌شود.

 

مطالعه كهكشان‌هايي همچون NGC 4565 به منجمان در كسب دانش پيرامون كهكشان راه شيري كمك مي‌كند. كهكشان سوزني در فاصله نسبتاً نزديك حدود 40 ميليون سال نوري از زمين قرار گرفته است.

 

اين موضوع اين كهكشان را به مولفه‌يي مفيد براي مطالعات تطبيقي تبديل مي‌كند. بزرگي NGC 4565 يك‌سوم بزرگي كهكشان راه شيري است.

 

تصوير ارائه شده توسط دوربين پيشرفته هابل براي تحقيقات رصد شد.

 

 

 
0 نظرات  توليد داروي جديد ايدز از اسفنج دريايي
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:8]  

 

يافته‌هاي جديد محققان مؤسسه تحقيقاتي اسكريپس نشان مي‌دهد، يك تركيب طبيعي بدست آمده از اسفنج دريايي مي‌تواند ويروس انساني نقص سيستم ايمني را در سلول‌هاي آلوده نابود كند.

 

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين تركيب جديد مي‌تواند كلاس جديدي از داروهاي ضد ويروس اچ آي وي با ظرفيت سركوب تكثير ويروس در سلول هاي حاد و مزمن آلوده ايجاد كند.

 

روش درماني شامل استفاده از برخي داروهاي ضد رترو ويروس، درمان ضد رترو ويروس بسيار فعال (HAART)‌ و شامل كاهش روند گسترش بيماري است.

 

«سوزانا والنتين» سرپرست تيم تحقيقاتي اسكريپس خاطرنشان مي‌كند: مخازن ويروس اچ آي وي با روش‌هاي درماني فعلي بطور كلي از بين نمي روند، اما تركيب جديد مي‌تواند روند تكثير سلول‌هاي آلوده را بطور كلي متوقف كند.

 

در اين مطالعه از تركيب موسوم به Cortistatin A استفاده شده است. اين محصول طبيعي سال 2006 از اسفنج دريايي Coricium توسط تيم محققان شيمي موسسه اسكريپس سنتز و توليد شد.

 

محققان اين مركز در مطالعه جديد خود از نسخه سنتز شده تركيب didehydro-Cortistatin A استفاده كردند تا اثر آن را بر روي دو گونه ويروس اچ آي وي مورد بررسي قرار دهند.

 

درحالي كه تركيبات ضد رترو ويروس تنها توانايي مهار عفونت جديد را دارند، تركيب didehydro-Cortistatin A در عين كاهش روند تكثير در سلول‌هاي آلوده، انتقال سلول به سلول را نيز محدود مي‌كند.

 

توانايي اين تركيب در مهار روند توليد و تكثير ويروس 99.7 درصد گزارش شده است؛ همچنين اين مهار كننده جديد با دارا بودن ساختار دارو مانند در غلظت هاي پايين نيز موثر است.

 

دو گونه ويروس اچ آي وي شامل سويه HIV-1‌ به عنوان رايج ترين شكل ويروس و سويه HIV-2‌ بيشتر در غرب آفريقا و در بخش هايي از اروپا، ديده مي‌شود.

 

نتايج اين پژوهش در مجله Cell Host an_d Microbe منتشر شده است.
0 نظرات  ساخت صفحه كليد پوشيدني براي تايپ آسان!
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:7]  

 

محققان از دستكش صفحه‌كليد جديد موسوم به G.A.U.N.T.L.E.T. در آتلانتاي امريكا رونمايي كردند.

 

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نام اين دستكش كه توسط جياك ليو يكي از كارمندان شركت Kabob ارائه شده، علائمي اختصاري است كه براي توصيف عملكرد و چهره آن به كار مي‌رود.

 

دستكش ارائه شده مجهز به حروف متاليك است كه به بخش‌هايي از جلو انگشتان متصل شده است. اين فناوري همچنين داراي قطعه متاليك ديگري بر روي انگشت شست است كه امكان برقراري ارتباط به هنگام فشار دادن اين انگشت بر روي حروف را مي‌دهد.

 

اين امر به كاربر اجازه مي‌دهد كه از دستكش به عنوان يك صفحه‌كليد بي‌سيم توانمند شده از طريق بلوتوث كه فقط با يك دست كار مي‌كند، استفاده كند.

 

دستكش/صفحه‌كليد مزبور فقط يكي از ابزار در حال طراحي توسط محققان با هدف پاسخ‌دهي به مشكلات كاربران به هنگام تايپ كردن بر روي صفحات نمايش كوچك گوشي هوشمند يا حتي بر روي iPad است. اگرچه صفحه كليدهاي استاندارد توانمند شده از طريق بلوتوث براي خريد موجودند، استفاده از آن‌ها نيازمند حمل و نقل است. در نتيجه دستكش جديد يافتن راهي براي تايپ كردن كاربران بر روي دستگاههاي دستي عنوان شده است.

 

حروف واقع بر روي دستكش طوري چيده شده‌اند كه دسترسي به حروف با بيشترين استفاده آسان‌تر است. اين فناوري همچنين مجهز به يك كليد ورودي (Enter) ، كليد فاصله‌گذاري و ساير كليدهاي كاربردي است كه به پوشاننده آن امكان تنظيم و تغيير حروف، اعداد و كاراكترهاي خاص را مي‌دهد. شتاب‌سنج آن نيز امكان تغيير كنترل‌ها را مي‌دهد.

 

دستكش طراحي شده هنوز آماده فروش نيست، زيرا ليو معتقد است كه اعمال زيادي براي ارتقاي عملكرد تايپ و چهره كلي آن لازم است.

 

شركت Kabob واقع در بوستون همچنين سازنده منوهاي هوشمند براي افراد مبتلا به آلرژي غذايي است كه به آن‌ها در خصوص آگاهي از رستوران‌هاي سروكننده غذاهاي ايمن كمك مي‌كنند.
0 نظرات  جوان‌سازي قلب‌هاي پير با سلول‌هاي بنيادي اصلاح شده
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:6]  

 

 
 

محققان دانشگاه سان‌ديگو با استفاده از سلولهاي بنيادي اصلاح‌شده موفق به جوان‌سازي مجدد بافتهاي آسيب‌ديده و پير قلب در بيماران سكته قلبي كهنسال شده‌اند.

 

 

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،‌اين پژوهش كه در مجله American College of Cardiology منتشر شده، در آينده مي‌تواند به درمانهاي جديد براي بيماران سكته قلبي منجر شود.

 

 

برخي از بيماران سكته قلبي معمولا از سن بالايي برخوردار بوده و سلولهاي بنيادي قلبی آنها زياد سالم نيست از اين رو دانشمندان اين سلولهاي بافت‌برداري شده را اصلاح و آنها را سالم‌تر كردند.

 

 

 

اين سلولهاي بنيادي توسط پروتئين PIM-1 اصلاح شدند كه بقا و رشد سلول را ارتقا مي‌بخشد.

 

 

سلولهاي قلبي هنگامي كه سلولهاي بنيادي اصلاح شده بر فعاليت آنزيم تلومراز تاثير گذاشتند، جوان‌تر و سالم‌تر شدند. تلومرازها در حقيقت سرپوشهايي در انتهاي كروموزوم‌ها هستند كه تكثير سلولي را تسهيل مي‌كنند. پيري و بيماري در پي تجزيه اين تلومرازها ايجاد مي‌شوند.

 

 

اين شيوه به افزايش بلندي تلومراز و فعاليت آن پرداخته و همچنين تكثير سلولهاي بنيادي قلب را افزايش داد كه راههاي حياتي در مبارزه با سكته قلبي به شمار مي روند.

 

 

اين آزمايشات بر روي موشها و خوكها انجام شده و محققان دريافتند كه بلندترشدن تلومراز طي چهار هفته به رشد يك بافت جديد در قلب منجر مي‌شود.
0 نظرات  ! تصوير هراسناكي از آينده يك شهر در صورت رويارويي با قمر فوبوس
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:4]  

 

يك هنرمند گرافيك‌كار در ايده‌اي جالب، آينده يك شهر را در زمان رويارويي با قمر فوبوس به تصوير كشيده است.

 

 

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نام فوبوس به معني ترس است و اين نام زماني كه تصاوير نزديكي بسيار زياد اين قمر بر روي شهر گرنوبل توسط لودوويك سل،‌ هنرمند گرافيك كار فرانسوي به نمايش در مي‌آيند، بسيار مقتضي بنظر مي‌رسد.

 

 

اين تصاوير ترسناك نشانگر مقياس عظيم منظومه شمسي حتي در مقايسه با چشم‌اندازهاي بزرگ زميني است.

 

 

گرنوبل كه در اين تصاوير در برابر فوبوس نشان داده شده، يك شهر متوسط با جمعيت بيش از 150 هزار ساكن است.

 

 

اگرچه فوبوس يكي از كوچكترين قمرهاي اطراف هشت سياره منظومه شمسي است، اما به حد كافي بزرگ بوده كه تمام حيات موجود بر روي زمين را در يك برخورد غيرممكن از بين ببرد.

 

 

اين پروژه خلاقانه براي نمايش مقياس سياره مريخ و قمرهاي آن طراحي شده است. سل با استفاده از فناوري رايانه به بازسازي اين قمر دور و مقايسه آن با اندازه شهر زادگاه خود پرداخته است.

 

 

با وجود اين كه فوبوس از مسافت نسبتا نزديكي با زمين برخوردار بوده، اما هنوز اطلاعات زيادي از آن در دست نيست.

 

 

بدنه اين قمر بسيار غيرمعمول بوده و شكل عجيب آن با دهانه‌هاي عظيم پوشيده شده است. اين دهانه‌ها در نتيجه مجموعه‌اي از برخوردهاي دنباله‌دارها ايجاد شده‌اند كه تا حد زيادي اين قمر را تخريب كرده‌اند.

 

 

فوبوس يكي از اهداف احتمالي يك ماموريت سرنشين‌دار به مريخ بوده چرا كه فرود بر روي اين قمر از فرود بر روي خود سياره مريخ بسيار ساده‌تر است

 

 

getty-317.jpg

 

 

 
 
 
 
 0 نظرات  خاطرات خود را شكلاتي كنيد!
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:3]  

 

برنامه اشتراك‌گذاري تصاوير اينستاگرام اكنون دنيا را به خود مشغول كرده و ميليون‌ها انسان روزانه به ثبت خاطرات لحظه‌اي با تلفن‌هاي هوشمند خود مي‌پردازند.

 

 

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، يك شركت آمريكايي با استفاده از اين محبوبيت و همچنين ذائقه مردم دست به ساخت دستگاهي زده كه خاطرات انسان را شكلاتي مي‌كند.

 

 

شركت «كوكوگراف» اين قابليت را به فرد ارائه مي‌كند تا تصوير مورد نظر خود را به سرعت به صنعت شيريني‌سازي منتقل كند.

 

 

شكلات در تصاوير قهوه‌اي اينستاگرام وارد شده و وب‌سايت كوكوگراف به فرد اجازه مي‌دهد تا تصوير خود را آپلود كرده و به آن مرز يا متن مورد نظر خود را بيفزايد.

 

 

به گفته اين شركت، كوكوگرافها تخته‌هاي شكلاتي هنري چاپ شده با تصاوير پولاريدي خوردني هستند. اين شيريني‌هاي جالب كاملا سفارشي بوده و قابل چاپ بر روي هر تصوير، لگو يا تصوير مورد نظر فرد است.

 

 

هر كوكوگراف با سفارش خود فرد به شكل شكلات تيره، سفيد و با طعمهاي مختلف قابل ساخت است.

 

 

هر تخته شكلات حدود 8.5 دلار است كه توسط يك شركت خانوادگي ساخته مي‌شود.
0 نظرات  «مغز انيشتين» را دانلود كنيد!
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [15:0]  

 

موزه ملي سلامت و پزشكي شيكاگو از برنامه نرم‌افزاري تعاملي رونمايي كرده است كه تصاوير بسيار دقيقي از مغز نابغه علم فيزيك، «آلبرت انيشتين» را در اختيار محققان و علاقه‌مندان قرار مي دهد.

 

به گزارش سرويس فناوري برگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پس از درگذشت انيشتين در سال 1955 ميلادي، مغز وي توسط «توماس هاروي» متخصص عصب شناسي خارج شد و نمونه هايي از اين مغز در اختيار دانشمندان قرار داده شد.

 

تحقيقات «هاروي» و چندين پژوهش ديگر كه در سال 1999 ميلادي در مجله پزشكي لانست به چاپ رسيد، نشان مي دهد كه بخشي از مغز اين نابغه بويژه قسمت هاي موثر در يادگيري، فهم رياضي و اشكال فضايي، از بخش هاي ديگر بزرگتر است.

 

اين برنامه نرم افزاري شامل 350 اسلايد ديجيتال و اسكن شده از مغز نابغه علم فيزيك و برنده جايزه نوبل است.

 

«استيو لاندرز» از محققان موزه شيكاگو و طراح اين برنامه نرم افزاري، هدف از انجام اين طرح را فراهم كردن زمينه اي براي محققان، دانشجويان و ساير علاقه مندان براي دستيابي به جزئيات بسيار دقيق و منحصر به فرد از مغز انيشتين عنوان مي كند.

 

اين برنامه نرم افزاري به قيمت 9.99 دلار عرضه مي شود.
0 نظرات  توقف «ساعت قیامت» در سال 2013 به لطف زرادخانه های هسته‌یی
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [14:57]  

گروهی از دانشمندان اعلام کرده‌اند که عقربه «ساعت قیامت» در سال 2013 در جایگاه خود در پنج دقیقه به نیمه شب که نماد ویرانی انسانها است، باقی خواهد ماند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دانشمندان که چشم‌انداز آینده بشریت را تار می‌دانند، همچنین یک نامه سرگشاده به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نوشته و وی را به همکاری با دیگر رهبران جهان برای کار بر روی تغییرات آب‌وهوایی ترغیب کرده‌اند.

 

این ساعت یک نماد تهدید نابودی قریب‌الوقوع بشریت از سلاحهای هسته‌ای یا زیستی، تغییرات آب‌وهوایی و دیگر بلایایی ناشی از انسان است. نشریه دانشمندان اتمی برای انجام بررسی‌های خود در مورد چگونگی به روزرسانی زمان ساعت در سال 2013، وضعیت فعلی زرادخانه‌های هسته‌ای جهان، بازیابی کند و پرهزینه از رویدادهایی مانند بحران هسته‌ای فوکوشیما و رویدادهای آب‌وهوایی شدید که با یک الگوی گرم‌شدن جهانی مطابقت داشتند را در نظر گرفتند.

 

در این نامه آمده است: سال 2012 گرمترین سال ثبت شده در آمریکا بوده که با خشکسالی ویرانگر و توفانهای وحشیانه همراه بوده است. این رویدادهای شدید دقیقا همان چیزی هستند که مدلهای هواشناسی برای یک جو مملو از گازهای گلخانه‌ای پیش‌بینی کرده‌اند.

 

این نامه در عین حال برخی از پیشرفتها را مورد توجه قرار داده و اوباما را برای اجرای اقداماتی در مسیر هدایت کشور به یک مسیر انرژی معقولتر تحسین کرده است.

 

رابرت سوکولو، رئیس هیات تعیین کننده وضعیت ساعت در بیانیه ای اظهار کرد: ما به همان اندازه دور اول، به دور دوم ریاست جمهوری اوباما امیدواریم که در آن عقربه ساعت قیامت یکسال پس از دولت وی به عقب برگردانده شد. 2013 سال رهبری آمریکا در کندتر شدن تغییرات آب‌وهوایی و تعییین یک مسیر به سوی جهان بدون سلاحهای هسته‌ای است.

 

ساعت قیامت در سال 1947 به عنوان راهی برای هشدار به جهان توسط دانشمندان هسته‌ای در مورد خطرات سلاحهای هسته‌ای ساخته شد. در آن سال، این دانشمندان زمان را هفت دقیقه به نیمه شب قرار دادند. تا سال 1949 با به وخامت گذاشتن روابط آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، عقربه این ساعت سه دقیقه به نیمه شب قرار داشت.

 

در سال 1953، پس از اولین آزمایش بمب هیدروژنی این ساعت به دو دقیقه به نیمه شب تغییر یافت.

 

خوش‌بینانه‌ترین موضع این دانشمندان در سال 1991 بود که جنگ سرد پایان یافته و روسیه و آمریکا زرادخانه‌های خود را کاهش دادند. در این سال، ساعت قیامت در 17 دقیقه به نیمه شب تنظیم شد اما از آن زمان تا سال 2010 با قطع امید از خلع کامل سلاحهای هسته‌یی و ورود تروریسم هسته‌یی و تغییرات آب‌وهوایی، یک حرکت تدریجی به سوی ویرانی به وجود آمد. در سال 2010، دانشمندان هسته‌یی امیدهای تازه‌ای را در معاهدات کاهش سلاح و گفتگوهای بین‌المللی در مورد آب‌وهوا مشاهده کرده و عقربه این ساعت را یک دقیقه به عقب در جایگاه شش دقیقه به نیمه شب برگرداندند اما در سال 2012 دوباره این عقربه یک دقیقه به جلو کشیده شد.
0 نظرات  کل اتاق خود را به نمایشگر تبدیل کنید
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [14:56]  

شرکت مایکروسافت اخیرا از یک پروژکتور و اسکنر پیش‌ساخت جالب رونمایی کرده که می‌تواند کل محوطه یک اتاق را به نمایشگر تبدیل کند.

 

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیستم شاهد مثال «IllumiRoom» از مرکز پژوهش مایکروسافت در یک ویدیوی جالب تبلیغاتی به نمایش اجرای بازیهای ویدیویی پرداخته است.

 

 

مایکروسافت از ارائه هر گونه جزئیات در مورد کارکرد این سیستم تا زمان ارائه آن در نشست گرافیک رایانه‌ای در ماه ژوئیه خودداری کرده است.

 

 

با این حال این شرکت اعلام کرده است: این سیستم محیط اطراف نمایشگر تلویزیون را با تصویرهای تجسمی طرح‌ریزی شده برای ارتقای تجربه سرگرمی در اتاق نشیمن افزایش می‌دهد.

 

 

IllumiRoom از فناوری کینکت برای دوربین ویندوز و یک پروژکتور برای کمرنگ کردن خطوط بین محتویات روی نمایشگر و محیط زندگی استفاده کرده تا فرد بتواند جهانهای فیزیکی و مجازی را با هم ترکیب کند.

 

 

حسگر کینکت که معمولا برای کنترل بازیهای رایانه‌ای مورد استفاده می‌گیرد، از چندین حسگر با قابلیت پیگیری حرکات کاربر با جزئیات بسیار دقیق برخوردار است.

 

 

 

مایکروسافت همچنین قابلیت این سیستم را برای اسکن اتاق به منظور ایجاد یک عرشه بدل‌نمایی کامل به نمایش گذاشته است.

 

 

این شرکت اظهار کرد:سیستم جدید می‌تواند ظاهر اتاق را تغییر داده، حرکت ظاهری را القا کرده، میدان دید را افزایش داده و یک تجربه بازی کاملا جدید را ارائه کند.

 

 

به گفته مایکروسافت، این سیستم از ظاهر و هندسه اتاق که توسط کینکت ثبت شده، برای انطباق بلادرنگ تصاویر تابشی بدون نیاز به گرافیک از پیش پردازش شده رایج استفاده می‌کند.

 

 

حسگر کینکت همچنین می‌تواند اثاثیه اتاق را شناسایی کرده، از صندلیها و میزها در بازی بهره برده یا آنها را با انطباق خروجی ویدئو برای نامرئی کردن موارد، پوشش دهد.

 

 

این سیستم یک تصویر را در ذهن فرد نمایان کرده که در آن بازیکن می‌تواند به معنی واقعی کلمه به پشت سر نگاه کرده و یک دشمن را در آنجا ببیند.

 

 

اختراع این دستگاه در سال گذشته به ثبت رسید اما هیچ جزئیاتی در مورد آن ارائه نشده است.
0 نظرات  کشف حیات در سیاره سرخ/ مریخی‌ها وجود دارند!
  تاریخ : ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت  [14:55]  

دانشمندان اعلام کردند که مریخی ها وجود دارند اما نه به شکلی که برای ما قابل تشخیص باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان اعتقاد دارند کشف مواد معدنی در زیر سطح سیاره سرخ قویترین دلیل برای وجود حیات در مریخ است.

برخلاف آنچه که تصور می شد همسایه آسمانی ما سرزمین انسانهای کوچک اندام سبز و یا آبی رنگ نیست و به نظر می رسد که تنها شکل حیات در این سیاره میکروارگانیسمهای ساده هستند.

دهانه برخوردی بزرگ مک لاگلین که توسط یک خرده سیاره به وجود آمده و سطح مریخ را خورد کرده، این دهانه برخوردی نشانه هایی از حیات را در خود داشته است

دانشمندان دانشگاه ابردین با بررسی اطلاعات مدارگرد اکتشافی مریخ و فضاپیمای مریخ اکسپرس سازمان فضایی اروپا و همچنین تحلیل سنگها به این نتیجه رسیدند که سطح مریخ دربرگیرنده خاک رس و مواد معدنی که ساختار شیمیایی آنها به وسیله آب تغییر کرده است

تصویر ارائه شده توسط ناسا که سایه های ساعات پایانی روز را در مریخ نشان می دهد

تحقیقات جدید که با همکاری موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه ابردین انجام شده نشان می دهد تمام عوامل حیات طی دوره طولانی از تاریخ این سیاره در زیر سطح آن قرار داشته اند.

وقتی که شهاب سنگها به سطح مریخ برخورد کردند آنها چون کاوشگران طبیعی عمل کردند و سنگهایی را از پوسته زیرین مریخ به روی سطح آوردند.

دانشمندان دانشگاه ابردین با بررسی اطلاعات مدارگرد اکتشافی مریخ و فضاپیمای مریخ اکسپرس سازمان فضایی اروپا و همچنین تحلیل سنگها به این نتیجه رسیدند که سطح مریخ دربرگیرنده خاک رس و مواد کانی که ساختار شیمیایی آنها به وسیله آب تغییر کرده، است.

درحالی که نیمی از حیات روی زمین از میکروارگانیسمهای ساده تشکیل شده که زیر سطح زندگی می کنند، دانشمندان پیشتر اعتقاد داشتند که همین وضعیت برای مریخ نیز صدق می کند.

جان پارنل 55 ساله زمین شناس دانشگاه ابردین که عرصه تحقیقات وی مطالعه ترکیب و تغییرات شیمیایی پوسته زمین است، یکی از نخستین متخصصانی است که از شواهد حیات در مریخ پرده برداری کرده است.

دکتر جوزف میشالسکی نویسنده این تحقیق و زمین شناس سیاره ای در موزه تاریخ طبیعی اظهار داشت: تمام عوامل حیات در مریخ وجود دارند اما در این شرایط تنها ارگانیسمهای تک سلولی می توانند زنده بمانند.

وی افزود: اگر هیچ گونه حیاتی در مریخ کشف نمی شد، من تعجب می کردم، حتی بیشتر از آنکه روزی کشف شود که شکل ساده حیات در محیط وجود دارد و باید گفت که اگر حیات در این سیاره وجود داشته است، این احتمال وجود دارد که امروز نیز وجود داشته باشد.

برخی از دهانه های برخوردی عمیق در مریخ نیز به عنوان حوضچه یا آبگیر عمل می کند که در آنها کانیهای کربنات وجود دارد. جریانهایی که این کانیها را شکل داده اند روزی می توانستند به ما اطلاعات بیشتری درباره حیات زیر سطح مریخ بدهند و همچنین سرنخهایی از چگونگی شکل گیری حیات در زمین ارائه کنند.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علي چوپاني
marand
آرشيو نوشته ها
1394/8   1393/1   1391/6  
1394/4   1392/9   1391/5  
1394/3   1392/8   1391/4  
1393/8   1392/5   1391/3  
1393/7   1392/2   1391/12  
1393/6   1391/9   1391/11  
1393/5   1391/8   1391/10  
1393/12   1391/7   1390/4  
1393/10  
پیوندها
علوم آزمایشگاهی ایرانی
جهان بیوتکنولوژی پزشکی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

سرئوس, درمان برگشت صفرا, افزایش هوش مصنوعی, تتراسایکلین, سياه زخم, Heat shock protein, ملانوسیت, dehydrogenase, میتوز, سالمونلا, ویروسها, آنتی تایرو گلوبولین آنتی بادی, ریبوزومی, پلیمراز, پرتودرمانی, GGT, ضدباکتری, نیتریت, هماتولوژی, اسامی دانشجویان نمونه, significantly, Western, اریتروئیدی, کدورت محیط نیم مک فارلند, پروتزهای فلزی, لوب, پمفیگوس, VLDL, لوزالمعده, کلسیمی, مسواک زدن , کارسینومای, چربی‌های اشباع, کالیبره, ژن‌های موثر در فعالیت تومورهای سرطانی, ویروسها, کارسینوم, سمپلینگ معکوس, HDL, كيت هاي تورچ و عفوني, كولون, میکروسکوپ, ائوزینوفیل, لومی, فرآورده‌های, میکروب, اﯾﻤﻮﻧﯿﺰاﺳﯿﻮن, دیفتری, میکروبی, میکروبیولوژی, آنتوني, چشایی, گردن, سرطان روده بزرگ, تست های روتین, نمونه مدفوع, پژوهشی, viruses, پیتاسیون, ضعف ماهیچه‌ها, اسید فست, آنتی کاردیولیپین, بتاکاروتن, پزشکی, محصولات پروبیوتیک, رتیکولواندوتلیال, گلبول, كيت تورچ, گویچه, نمونه‌های,