,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
1 نظرات  تاریخچه و آداب و رسوم شب یلدا
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۹ آذر  [9:41]  

شرق شناسان و مورخان متفق القولند كه ایرانیان نزدیك به هزار سال است كه شب یلدا آخرین شب پاییز و آذر ماه را كه درازترین و تاریك ترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند، در كنار یكدیگر خود را سرگرم می کنند تا اندوه غیبت خورشید و تاریكی و سردی روحیه آنان را تضعیف نكند و با به روشنی گراییدن آسمان (حصول اطمینان از بازگشت خورشید در پی یك شب طولانی و سیاه كه تولد تازه آن عنوان شده است) به رختخواب روند و لختی بیاسایند

مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن «ساتورن» خوانده می شد. جشن ساتورن پس از مسیحی شدن رومی ها هم اعتبار خود را از دست نداد و ادامه یافت كه در همان نخستین سده آزاد شدن پیروی از مسیحیت در میان رومیان، با تصویب رئیس وقت كلیسا، كریسمس (مراسم میلاد مسیح) را دسامبر قرار دادند كه چهار روز و در سال های كبیسه سه روز بیشتر از یلدا (شب دسامبر) فاصله ندارد و مفهوم هر دو واژه هم یكی است. از آن پس این دو میلاد تقریباً باهم برگزار می شده اند.

آراستن سرو و كاج در كریسمس هم از ایران باستان اقتباس شده است، زیرا ایرانیان به این دو درخت مخصوصاً سرو به چشم مظهر مقاومت در برابر تاریكی و سرما می نگریستند و در خور روز؛ در برابر سرو می ایستادند و عهد می كردند كه تا سال بعد یك نهال سرو دیگر كشت كنند

پیشتر، ایرانیان (مردم سراسر ایران زمین) روز پس از شب یلدا (یكم دی ماه) را خور روز و دی گان؛ می خواندند و به استراحت می پرداختند و تعطیل عمومی بود. در این روز عمدتاً به این لحاظ از كار دست می كشیدند كه نمی خواستند احیاناً مرتكب بدی كردن شوند كه میترائیسم ارتكاب هر كار بد كوچك را در روز تولد خورشید گناهی بسیار بزرگ می شمرد. هرمان هیرت، زبان شناس بزرگ آلمان كه گرامر تطبیقی زبان های آریایی را نوشته است كه پارسی از جمله این زبان ها است نظر داده كه دی- به معنای روز- به این دلیل بر این ماه ایرانی گذارده شده كه ماه تولد دوباره خورشید است. باید دانست كه انگلیسی یك زبان گرمانیك (خانواده زبانهای آلمانی) و از خانواده بزرگ تر زبان های آریایی (آرین) است. هرمان هیرت در آستانه دی گان به دنیا آمده بود و به زادروز خود كه مصادف با تولد دوباره خورشید بود، مباهات بسیار می كرد.

فردوسی به استناد منابع خود، یلدا و خور روز، را به هوشنگ از شاهان پیشدادی ایران (كیانیان كه از سیستان پارس برخاسته بودند) نسبت داده و در این زمینه از جمله گفته است :
 


كه ما را ز دین بهی ننگ نیست
به گیتی، به از دین هوشنگ نیست
همه راه داد است و آیین مهر
نظر كردن اندر شمار سپهر


آداب شب یلدا در طول زمان تغییر نكرده و ایرانیان در این شب، باقیمانده میوه هایی را كه انبار كرده اند و خشكبار و تنقلات می خورند و دور هم گرد هیزم افروخته و بخاری روشن می نشینند تا سپیده دم بشارت شكست تاریكی و ظلمت و آمدن روشنایی و گرمی (در ایران باستان، از میان نرفتن و زنده بودن خورشید كه بدون آن حیات نخواهد بود) را بدهد، زیرا كه به زعم آنان در این شب، تاریكی و سیاهی در اوج خود است

واژه یلدا، از دوران ساسانیان كه متمایل به به كارگیری خط (الفبای از راست به چپ) سریانی شده بودند به كار رفته است. یلدا- همان میلاد به معنای زایش- زاد روز یا تولد است كه از آن زبان سامی وارد پارسی شده است. باید دانست كه هنوز در بسیاری از نقاط ایران مخصوصاً در جنوب و جنوب خاوری برای نامیدن بلندترین شب سال، به جای شب یلدا از واژه مركب شب چله ( روز مانده به جشن سده، شب سیاه و سرد) استفاده می شود

خور روز (دی گان)- یكم دی ماه- در ایران باستان در عین حال روز برابری انسان ها بود. در این روز همگان از جمله شاه لباس ساده می پوشیدند تا یكسان به نظر آیند و كسی حق دستور دادن به دیگری را نداشت و كارها داوطلبانه انجام می گرفت، نه تحت امر. در این روز جنگ كردن و خونریزی، حتی كشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود. این موضوع را نیروهای متخاصم ایرانیان می دانستند و در جبهه ها رعایت می كردند و خونریزی موقتاً قطع می شد و بسیار دیده شده كه همین قطع موقت جنگ، به صلح طولانی و صفا انجامیده بود
1 نظرات  جزئیاتی جالب از قدیمی ترین کامپیوتر جهان!
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر  [16:55]  

 

 


 

محققان قدیمی ترین کامپیوتر دیجیتال را که 61 سال عمر و وزنی بیش از 2.5 تن دارد، بار دیگر سر هم و از نو آن بارگذاری کردند.
جشنی برای یاد کردن از اولینهای دنیای تکنولوژی، قدیمیترین کامپیوتر دنیا با بیش از 10000 قطعه ی متحرک و ثابت در روزی مانند امروز سر هم شد، به عبارتی بهتر امروز سالگرد تولد جد کامپیوترهای امروزی است.
جد کامپیوتر های امروزی که روزی برای خود یکه تاز بود امروزه در گوشه ای از موزه Buckinghamshire قرار گرفته است تا استراحت کند.
اما جمعی از محققان این کامپیوتر قدیمی را از خواب بیدار کرده و قطعات آن را از نو سوار کردند تا آن را در روز تولدش بار دیگر راه اندازی کنند.


 

جادوگر را در سال 1951 ساختند و در تحقیقات انرژی اتمی جایگزین کسانی شد که با ذهن خود محاسبات عددی را انجام می دادند.
جالب است بدانید که مدت زمان پردازش برای ضرب دو عدد در این کامپیوتر در حدود 10 ثاتیه بوده است.

 0 نظرات  موجودی که لقبش خون آشام دریاست!!
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر  [16:54]  

 

 
 

اعماق اقیانوس ها مملو از ماهی های بسیار زیاد است که ما تنها بخشی از آن ها را شناخته ایم. هر ساله تعدادی ماهی بسیار عجیب نیز در دریاها دیده می شوند که از آن جمله می توان به ماهی عجیب با نام علمی "خون آشام" اشاره کرد.
این موجود در اعماق ۶۰۰ تا ۹۰۰ متری دریاها زندگی می کند و محل زندگی ثابتی ندارد و در دریاهای مختلفی دیده شده است. این ماهی به "خون آشام" دریاها ملقب است اما چهره آن از نظر بسیاری از دانشمندان بسیار زیبا است.
ماهی‌‌های خوش آشام بر خلاف نامی كه برای آنها انتخاب شده، هیولاهای خون آشام‌ در اعماق اقیانوس‌ نیستند بلكه براساس نتایج یك مطالعه جدید، این مخلوقات اسرارآمیز در واقع نقش "زباله‌ جمع‌كن‌های كف اقیانوس‌ها" را ایفا می‌كنند.

 
 


این ماهی‌ها با استفاده از پیچك‌های بلند و پوستی خود زباله‌‌ها دریایی را كه در اعماق آب پراكنده هستند جمع‌آوری می‌كنند، سپس آنها را با مخاط بدن خود پوشانده و در نهایت زباله‌ها را می‌جوند و می‌بلعند.
آنها آبزیانی نسبتا فراوان اما تقریبا ناشناخته هستند تا جایی كه حتی میانگین طول عمر آنها نیز هنوز برای جانورشناسان فاش نشده است. طول آنها حدود ۳۰ سانتی‌متر است.
0 نظرات  زنان بیشتر از 100سال عمر می کنند یا مردان؟
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر  [16:53]  

 

 

 

زنان بیشتر از 100سال عمر می کنند یا مردان؟

مدتهاست که روشن شده زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند اما زمانی که بحث بر سر رسیدن به یک قرن زندگی باشد این اختلاف به شدت زیاد می‌شود.
فقط 2 نفر از هر 10 نفر بالای 100 سال در آمریکا مرد هستند. بر اساس اعلام اداره آمار آمریکا از 53 هزار و 364 آمریکایی 100 سال به بالا بیش از 80 درصد زن هستند.
یافته های این اداره بر اساس داده های جمع آوری شده در سال 2010 است و همچنین نشان داده که افراد بالای 100 سال بیشتر شهرنشینان سفیدپوستی ساکن شمال شرق و ایالات مرکزی آمریکا هستند.
تحقیقات این اداره نشان داده به دلیل تفاوتهای جنسیتی در میزان مرگ و میر در طول زندگی نسبت زنان در جمعیت با افزایش سن افزایش می‌یابد و هر چه سن بالاتر رود این اختلاف شدیدتر می‌شود.
اگر چه این تعداد چندان قابل توجه نیستند اما به طور کلی تعداد افراد بالای 100 سال می‌تواند بر سیاستگذاری‌های جمعیتی و طراحی خانواده و برنامه‌های ویژه بزرگسالان تأثیرگذار باشند.
البته باید توجه داشت که افزایش طول عمر می‌تواند پیامدهایی مانند افزایش هزینه‌های درمانی و بهداشتی را نیز به همراه داشته باشد.
تعداد افرادی که از مرز 100 سال می‌گذرند همچنان در حال افزایش است. در سال 1980 فقط 32 هزار و 194 نفر در آمریکا بالاتر از 100 سال سن داشتند که بسیار پایین تر از میزان کنونی است.
با این حال تعداد افراد بالای 100 سال در آمریکا هنوز هم در مقایسه با سایر کشورها بسیار کم است.
در حالی که تعداد افرادی بالای 100 سال در آمریکا 1.73 نفر در هر 10 هزار نفر در سال 2010 بوده است این میزان در سوئد 1.92 نفر در هر 10 هزار نفر، در فرانسه 2.70 نفر در هر 10 هزار نفر و در ژاپن 3.43 نفر در هر 10 هزار نفر است.1 نظرات  کثیف ترین وسیله خانه تان چیست؟!
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۲۶ آذر  [16:51]  

کثیف ترین وسیله خانه تان چیست؟!
 

متخصصان میکروبیولوژی در دانشگاه آریزونای آمریکا در یک مطالعه دریافتند آلوده ترین وسیله داخل خانه اسفنج آشپزخانه است.
اسفنج آشپزخانه که برای شست و شو و تمیز کردن سطوح و ظروف استفاده می شود حتی از صندلی توالت فرنگی خانه هم کثیف تر است.
گفتنی است، متوسط حجم باکتری ها که از طریق مدفوع منتقل می شوند روی سطح پیشخوان آشپزخانه 200 برابر بیش تر از صندلی توالت است. اسفنج ها باکتری ها را در خود ذخیره می کنند و باعث رشد باکتری های آلوده می شوند.
عده زیادی از افراد فکر می کنند آشپزخانه تمیزترین مکان خانه است و متخصصان توصیه می کنند برای تمیز کردن سطوح آشپزخانه از پارچه های یک بار مصرف و محلول های شست شوی ضد باکتری استفاده کنید و باید هر دو هفته یک بار اسفنج آشپزخانه را با اسفنج نو جایگزین کرد و اسفنج آلوده را از محیط آشپزخانه دور کرد.1 نظرات  سمعک ضد آب
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر  [11:45]  

 

اینکه چرا بسیاری از کسانی که ضعف شنوایی دارند و نمی توانند فعالیت های زیادی به ویژه آن هایی که شامل آب میشود را انجام دهند،مشکلی بود که مخترعان توانستند به آن پاسخ دهند.آن ها توانستند سیستم صوتی Pressur AID
طراحی کنند.این سیستم را می توان با اطمینان کامل هم در داخل و هم در خارج آب استفاده کرد.زیرا داری لایه ای ضد آب است که می تواند به طور کامل از نفوذ آب به درون دستگاه جلوگیری کند.در ضمن.earbuds ،کاور این دستگاه است که متناسب با آن طراحی شدهاست.شما می تومنید از این دستگاه شیک و زیبا در همه مکان ها و فعالیت ها استفاده کنید.
طراحی: Nicholas Morks

 

 
0 نظرات  چهار مرحله از زمان
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر  [11:44]  

 

ساعتی که در طراحی آن از چراغ های جلو و دقیق موجود در اتومبیل پورشه الهام گرفته شده است.که هر یک از پارت های زمانی به طور جداگانه در این دستگاه نمایان است.این دستگاه زمان را به 4 Panamera یعنی:روز،ساعت،دقیقه و ثانیه طی یک طراحی زیبا و شیک و همینطور اسپورت و لوکس به نمایش می گذارد.
طراحی: Alex Morco

 

 

 

 

 
0 نظرات  دستگاهی برای یافتن آب در مریخ
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر  [11:42]  

 

محققان فضایی روسیه آشکار سازی ساخته اند که می تواند در مواد معدنی زیرزمینی مریخ، به دنبال آب بگردد. این آشکار ساز DAN neutron نام دارد و توسط مریخ نورد "کنجکاوی" به سیاره سرخ فرستاده شده است.
 
DAN neutron بر اساس توافق بین ناسا و سازمان فضایی روسیه (روسکوسموس)، در روسیه ساخته شده است.
 
به گفته "ایگور میتروفانوف" مدیر این پروژه، قرار است این آشکارساز بر روی مریخ فعال شود. این آشکارساز برای کاوش اعماق 20 اینچی طراحی شده تا وجود هرگونه آب را در لایه های کم عمق مواد معدنی زیرزمینی مریخ جستجو کند.
 
وی افزود: اگر هرچیز غیر معمولی را در زیر سطح در منطقه خاصی بیابیم، می توانیم تحقیقات بیشتری را با قابلیت های دیگر تجهیزات کاوشگر کنجکاو انجام دهیم.
 
با اندازه گیری انرژی های نوترون های نشت کرده از زمین، DAN می تواند وجود هیدروژن را که می تواند نشانه ای از آب باشد تشخیص دهد.
 
این آشکارساز به کنجکاوی کمک می کند دریابد آیا مریخ هرگز یک سیاره قابل سکونت بوده و آیا اکنون مکان مناسبی برای سکونت دارد یا خیر.
منبع:

 

 

 

 

 
0 نظرات  داشتن دوستان چاق حتی با فاصله مکانی زیاد ، خطر افزایش وزن را بالا می برد
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر  [11:39]  

ژوهشگران علوم پزشکی اعلام کردند نتایج یک مطالعه که به تازگی انجام شده است ، نشان می دهد که داشتن دوستان چاق خطر افزایش وزن را در انسان بالا می برد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققین اعلام کردند زمانی که یک شخص چاق می شود بدون توجه به مقدار فاصله مکانی آنها از هم دوستان وی نیز اضافه وزن پیدا می کنند.

‘جیمز فاولر’ یکی از محققان این مطالعه و استادیار علوم سیاسی در دانشگاه کالیفرنیا گفت: در این مطالعه متوجه شدیم تاثیر دوستانی که صدها مایل دورتر از هم زندگی می کنند در افزایش وزن به اندازه دوستانی است که در نزدیکی هم هستند.این موضوع می تواند به دلیل این حقیقت باشد که دوستان به طور ناخودآگاه نظرات مشترکی در مورد غذا دارند .

در این تحقیق بیش از ۱۲ هزار نفر بیش از سه دهه مورد مطالعه قرار گرفتند.

محققان گزارش دادند که افرادی که یک دوست چاق دارند به احتمال ۵۷ درصد اضافه وزن پیدا می کنند.

براین اساس اعضای خانواده در مقایسه با دوستان، تاثیر کمتری در کسب و یا از دست دادن وزن دارند.

با این حال به گفته محققان، تاثیر افزایش وزن از طریق دوستان، ربطی به این که دوست انسان در نزدیکی وی و یا صدها مایل دورتر از وی زندگی کند، ندارد.

محققان با اشاره به این که دوستان صمیمی بیشترین تاثیر را در افزایش یا کاهش وزن دارند، افزودند: زمانی که یک دوست چاق می شود احتمال چاق شدن دیگری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد که البته این تاثیر در کاهش وزن نیز مشاهده می شود.

آنها خاطرنشان کردند: از آنجایی که بیشتر افراد در حال کسب اضافه وزن و نه از دست دادن آن هستند در طول ۳۲ سالی که این مطالعه انجام شد شاهد فراگیری چاقی بودیم.

دکتر ‘نیکولاس کریستاکیس’ فیزیکدان و استاد پزشکی اجتماعی در دانشکده پزشکی هاروارد که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، می گوید: در توضیح این مطلب باید گفت دوستان درچاقی یکدیگر تاثیر دارند. زمانی که یک دوست صمیمی چاق می شود چاقی دیگر بد به نظر نمی رسد.

به گفته وی، انسان با نگاه کردن به افراد اطرافش نظرش در مورد یک اندام مورد قبول تغییر می کند.

نتایج این مطالعه در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است ،

 

 
0 نظرات  سطل زباله هوشمند زباله ها را در هوا شکار می کند
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر  [11:38]  

 

 

پرتاب زباله از راه دور درون سطل زباله یکی از کارهای لذت بخشی است که از پشت میز انجام می دهیم! اگر نشانه گیری خوب باشد، از شر زباله راحت شده ایم. اما اگر خوش شانس نباشیم پس از یک پرتاب و نشانه گیری ناموفق، باید از جای خود بلند شویم و به سمت زباله برویم و آن را برداشته و داخل سطل بیاندازیم.

داستان این بدشانسی و تنبلی باعث جرقه زدن ایده ای در ذهن یک طراح خوش ذوق ژاپنی شده است. این طراح که FRP نام دارد برای خود یک سطل زباله هوشمند طراحی کرده که زباله را در هوا مسیر یابی می کند.

این سطل زباله هوشمند به کمک یک دوربین و یک سنسور کینکت می تواند زباله های پرتاب شده در فضا را تشخیص دهد. پس از شناسایی زباله در هوا محاسبه می کند که زباله در چه مکانی فرود می آید و نتیجه این محاسبه را به سطل زباله ارسال می کند. اکنون ماموریت سطل زباله شروع می شود. به کمک چرخ هایی که زیر آن تعبیه شده به سمت زباله حرکت کرده و آن را شکار می کند.

دیگر مهم نیست که نشانه گیری شما چه قدر قوی باشد و یا اینکه چه قدر خوش شانس باشید که زباله در سطل بیفتد. تنها کافی است در هر نقطه ای که نشسته اید زباله را به هوا بیاندازید و بقیه را به این سطل زباله هوشمند بسپارید.

طرح این سطل در حال تکامل بیشتر است و فعلا آنقدرها هم دقیق و سریع عمل نمی کند اما طراح آن امیدوار است که سرعت و دقت آن را بهبود ببخشد و بعد از آن به فکر رساندن این محصول به خط تولید تجاری خواهد بود

 
0 نظرات  تیشرت با قابلیت اتصال به اینترنت و برنامه ریزی
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۱ آذر  [11:36]  

 
 

فکر می کنید که یک تیشرت به جز جنس مرغوب، رنگ خوب و طراحی زیبا، چه مشخصه و امکاناتی باید داشته باشد؟ نظرتان درباره تیشرتی که صفحه نمایش LED، دوربین، میکروفون، اسپیکر و شتاب سنج داشته و با تلفن هوشمندتان قابل کنترل است چیست؟ این ایده کلی و فکری است که در پس پلتفرم TshirtOS قرار دارد و همان طور که از ظاهرش پیداست، فعلا تنها یک طرح اولیه است و تا تجاری شدن فاصله فراوانی دارد.
 
این تیشرت می تواند توییت های دریافتی را نمایش دهد، موسیقی و کلیپ های ویدیویی را پخش کند و حتی پس از عکاسی، تصاویر را در اینستاگرام آپلود کند.
 
CuteCircuit که طراح این تیشرت است، می گوید هنوز همه چیز در حد یک محصول آزمایشی است، اما داشتن یک تیشرت هوشمند می تواند ایده ای بسیار جذاب برای مصرف کنندگان باشد. هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص مشخصات فنی و قیمت یا زمان عرضه این تیشرت اعلام نشده است. البته برخی حدس و گمان ها هم حاکی از نمایشی و تبلیغاتی بودن این حرکت هستند و احتمال عرضه چنین محصولی را بسیار کم می دانند
0 نظرات  روش جدید پختن تخم مرغ
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر  [13:29]  

 

     

طراحان روسی، جعبه کاغذی هوشمندی را ابداع کرده‌اند که تخم‌مرغ را بدون آب درون خود می‌پزد.

این بسته‌بندی شامل یک لایه شیمیایی است که در زمان تحریک به تولید حرارت پرداخته و تنها در دو دقیقه تخم‌مرغ خام را می‌پزد.

«Gogol Mogol» که نام خود را از یک غذای تخم‌مرغی روسی گرفته، توسط گروه کیان ساخته شده است.لایه بیرونی این جعبه از نوعی مقوا ساخته شده که بطور سنتی برای ساخت جعبه‌های تخم مرغ بکار می‌رود.

در زیر این لایه، سه لایه دیگر نیز وجود دارد. در یکی از آنها هیدروکسید کلسیم و مواد شیمیایی دیگر تزریق شده و دیگری یک لایه هوشمند دارای آب و یک کاتالیزور است.

بین این دو لایه داخلی یک غشا قرار دارد که با کشیدن یک نوار مقوایی برداشته می‌شود. در این زمان، هیدروکسید کلسیم به آب درون لایه هوشمند واکنش نشان داده و حرارت کافی را برای پختن تخم‌مرغ درون آن فراهم می‌کند.

این فناوری در گذشته برای تولید قوطی‌های خود گرمایشی سوسیس و لوبیا مورد استفاده بوده که اعضای کمپ با آن بخوبی آشنا هستند.

اما اولین بار است که طراحان توانسته‌اند این تولید حرارت شیمیایی موسوم به «واکنش حرارت زا» را در یک تخم‌مرغ اجرا کنند.

اگرچه تخم‌مرغ در این شیوه پس از دو دقیقه پخته می‌شود، اما فرایند گرمایشی درون این بسته‌بندی تا سه دقیقه بطول می‌انجامد. کاربران بر اساس تمایل خود برای مصرف تخم‌مرغ به شکل اصلی یا کاملا پخته می‌توانند با برداشتن سر جعبه از آن استفاده کنند.

البته این جعبه یکبار مصرف بوده اما برای کاهش ضایعات از مواد بازیافتی ساخته شده است.

این طراحی که موفق به کسب جایزه سازمان طراحی بسته‌بندی اروپا شده، اگرچه از کارآیی خوبی در طول کارآزمایی‌ها برخوردار بوده اما هنوز زمان ورود آن به بازار مشخص نیست.

 

 
0 نظرات  دلفین‌های تعلیم دیده نیروی دریایی آمریکا بیکار می شوند
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر  [13:23]  

دلفین‌های تعلیم دیده نیروی دریایی آمریکا با ورود نسل جدید ربات های مین‌یاب بیکار می‌شوند.

 

برنامه استفاده از پستانداران دریایی در نیروی دریایی آمریکا از اواخر دهه 1950 میلادی با بودجه 28 میلیون دلاری استفاده از تعدادی نهنگ قاتل و کوسه آغاز شد.

 

در حال حاضر 80 دلفین بینی بطری در کنار 40 شیر دریایی در نیروی دریایی مشغول فعالیت هستند و با استفاده از سونار داخلی، مین ها را در آب های کم عمق و مناطق عمیق دریا شناسایی می‌کنند.

 

دلفین‌های مین‌یاب در استخرهای بزرگ متحرک بر روی ناوهای جنگی سوار شده و در مناطق خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

اما دلفین های تعلیم‌دیده نیروی دریایی بزودی با ورود ربات‌های مین یاب بیکار می‌شوند؛ بر این اساس از سال 2017 میلادی طرح جایگزینی ربات‌ها با دلفین‌های مین‌یاب آغاز شده و در مرحله نخست 24 دلفین از مأموریت مین یابی خارج می‌شوند.

 

ربات‌های اژدر شکل 3.5 متری قادر به انجام وظایف مین‌یابی مشابه این موجودات هوشمند دریایی است و بر خلاف دوره هفت ساله آموزش دلفین ها، بسرعت تولید و آماده استفاده می‌شود.

 

دلفین‌های مین‌یاب از این پس در کنار شیرهای دریایی برای مأموریت های امنیت ساحل و خارج کردن اشیا از اعماق دریا مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
0 نظرات  زیر آب زن ها
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۱۸ آذر  [13:16]  

برای مبارزه با پدیده زیرآب‌زنی به شنیدن حرف‌های یک زیرآب‌زن، وقت نگذاریم.

این موضوع یک پدیده فرهنگی بسیار مخرب است که خود کم‌بینی بسیاری از افراد و عقده‌های روان‌شناختی فرصت‌های به دست نیامده سبب ترغیب افراد به استفاده از این ترفند می‌شود و باید با شهامت جلوی این افراد ایستاد و این اقدامات را در گلو خلفه کرد و زمانی که افراد احساس کنند شنونده‌ای ندارند به تدریج این رفتارها حذف می‌شود.

در اسلام نیز برای مبارزه با این پدیده، غیبت حرام شده است و اگر شخصی به مسایل دینی پایبند باشد و به قباحت اعمال خود پی ببرد، این پدیده کم‌رنگ می‌شود، از این‌رو باید به کودکان آموخت که به جای حسادت، از موفقیت طرف مقابل الگوبرداری کنند و نقاطی را که سبب موفقیت وی شده‌اند شناسایی کنند که در این صورت، کودکان می‌آموزند به جای پایین کشیدن یک فرد، خود را بالا بکشند.

این موضوعات ریشه در آموزش خانواده دارد، زیرا کسانی که دیدگاه وسیع دارند و منطقی هستند این کار را انجام نمی‌دهند و این در حالیست که افراد زیرآب‌زن نحوه رقابت سالم را آموزش ندیده‌اند و گاهی مشکلات شخصیتی و روان‌شناختی دارند.

افراد زیرآب‌زن با این تفکر که برای رشد خود باید جلوی رشد بقیه را بگیرند یک معادله غلط را انجام می‌دهند، زیرا با این کار خود شخص نیز به جای رشد پسروی خواهد کرد. اگر این افراد توانستند در آینده رشد کنند و سرپرست یک گروه یا ارگانی شوند به مابقی کارمندان اجازه رشد نمی‌دهند و این نمود بزرگ یک مشکل روان‌شناختی در جامعه است.

نکته: اولیاء باید برای تربیت کودکان بیشتر وقت بگذارند و نسبت به اعمال خطرناک کودکان نظیر حسادت، حساس باشند و در صورت نیاز از پزشکان و روان‌شناسان کمک بگیرند.
0 نظرات  Model Sheds Light On Chemistry That Sparked Origin of Life
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ آذر  [12:18]  

how life began on a molecular level has been a longstanding problem in science. However, recent mathematical research sheds light on a possible mechanism by which life may have gotten a foothold in the

chemical soup that existed on the early Earth.

 

 

Researchers have proposed several competing theories for how life on Earth could have gotten its start, even before the first genes or living cells came to be. Despite differences between various proposed scenarios, one theme they all have in common is a network of molecules that have the ability to work together to jumpstart and speed up their own replication -- two necessary ingredients for life. However, many researchers find it hard to imagine how such a molecular network could have formed spontaneously -- with no precursors -- from the chemical environment of early Earth.

"Some say it's equivalent to a tornado blowing through a junkyard and assembling the random pieces of metal and plastic into a Boeing 747," said co-author Wim Hordijk, a visiting scientist at the National Evolutionary Synthesis Center in Durham, North Carolina, and a participant in an astrobiology meeting held there last year.

In a previous study published in 2004, Hordijk and colleague Mike Steel of the University of Canterbury in New Zealand used a mathematical model of simple chemical reactions to show that such networks might form more easily than many researchers thought. Indeed, biochemists have recently created such networks in the lab.

In a new study published this year, Hordijk, Steel, and colleague Stuart Kauffman of the University of Vermont analyzed the structure of the networks in their mathematical models and found a plausible mechanism by which they could have evolved to produce the building blocks of life we know today, such as cell membranes or nucleic acids.

"It turns out that if you look at the structure of the networks of molecules [in our models], very often they're composed of smaller subsets of molecules with the same self-perpetuating capabilities," Hordijk explained.

By combining, splitting, and recombining to form new types of networks from their own subunits, the models indicate that these subsets of molecules could give rise to increasingly large and complex networks of chemical reactions, and, presumably, life.

"These results could have major consequences for how we think life may have originated from pure chemistry," Hordijk writes.

The study will appear in the December 2012 print issue of the journal Acta Biotheoretica.
0 نظرات  Use of Stem Cells in Personalized Medicine
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ آذر  [12:9]  

researchers report concrete steps in the use of human stem cells to test how diseased cells respond to drugs. Their success highlights a pathway toward faster, cheaper drug development for some genetic illnesses, as well as the ability to pre-test a therapy's safety and effectiveness on cultured clones of a patient's own cells
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علي چوپاني
marand
آرشيو نوشته ها
1394/8   1393/1   1391/6  
1394/4   1392/9   1391/5  
1394/3   1392/8   1391/4  
1393/8   1392/5   1391/3  
1393/7   1392/2   1391/12  
1393/6   1391/9   1391/11  
1393/5   1391/8   1391/10  
1393/12   1391/7   1390/4  
1393/10  
پیوندها
علوم آزمایشگاهی ایرانی
جهان بیوتکنولوژی پزشکی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هپاتيكا, SRID, هپاتیت, ویتامین, آنتاگونیستهای, باکتری فتوسنتزکننده, وبیوسنتز, ارتقای سطح سلامت, کالیبراسیون, سولفو, Lyme, فاسکویی, وارفارين, کواگولاز, کربوهیدرات, ایمونوگلوبولین های پلی کلونال, کربوکسیلشان, هماگلوتیناسیون, چربی‌های اشباع, ژن RB یا همان ژن رتینو بلاستوما, منونوکلئوز, زیست‌شناسی, skydrive, نرمال, هیدروکسـیدی, تفسير, گلوتامیکوم, بیماری تخمدان پلی کیستیک, آلدسترون, لومی, انتریکا, سیگموئید, آسیب های عروقی, هیومن, آرتریولها, توکسیک, اتوآنالایزر, دستگاه ایمنی, لوزالمعده, پانکراس (لوزالمعده) و کبد, گرسنه, مقاومت داروئی باکتری, سرولوژيکي, کاندیدا, پپتیدوگلیکان, دپلاریزه, كولون, انترفرون, انفارکتوس, لوسمي, هیپوکروم, فیلوباکترها, آپوسرولوپلاسمین, تستهای آزمایشگاهی ( CH50), Citation, CA549, حرکت سوارمینگ, chimeric blood group, واﮐﺴــﻦﻫــﺎي, آزمایشگاه‏های, مانيتورينگ, داخل سلولهاي کبدي, ویتامین‌ها, گلوکورونیک, ایزوآنزیم, میوه, کاهش ویتامین D, ریزمغذی‌های, آرتریت روماتوئید, CO2,