,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  محققان در ژاپن و آمریکا در یک پژوهش جدید دریافته‌اند که حدود هشت درصد ژنتیک انسان از اجداد بشری او نیست
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۵ مرداد  [12:13]  

 
محققان در ژاپن و آمریکا در یک پژوهش جدید دریافته‌اند که حدود هشت درصد ژنتیک انسان از اجداد بشری او نیست. این تحقیق نشان داد که ژنوم‌های انسانی و سایر پستانداران حاوی مولکول «دی ان آی» حاصل از جاسازی بورناویروس‌ها است. بورناویروس‌ها، ویروس‌های رشته وراثتی «آر ان آ» هستند که تکثیر و نسخه برداری آنها در درون هسته سلول صورت می‌گیرد. محققان دانشگاه‌های تگزاس آمریکا و اوزاکای ژاپن که مشترکا این تحقیق را انجام داده‌اند، می‌گوید: این «دی ان آی» انتقالی می‌تواند عامل جهش‌های ژنتیکی و اختلالات روان‌پریشی مانند شیزوفرنی و اختلالات حلقی باشد. نام بورناویروس‌ها از شهر بورنا در آلمان گرفته شده که در سال ۱۸۸۵ این ویروس در آنجا اپیدمی شده بود. این ویروس در آن سال شماری از پرندگان و پستانداران از جمله انسانها را آلوده کرد. این ویروس منحصر به فرد است، چون فقط نورون‌ها (سلول‌های عصبی) را آلوده کرده و عفونت را در مغز مستقر می‌کند.0 نظرات  پژوهشگران موفق به شناسایی ژن طلاق در زنان شدند
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۵ مرداد  [12:12]  

ممکن است افراد زیادی برای جدایی از همسر دلایل قابل توجیهی داشته باشند اما معمولا سعی در کنترل و تنش زدایی در زندگی یکی از خصلت های مهم یک زوج موفق است و اینک نتایج تحقیقات نشان داده است وجود ژن طلاق در زنان می تواند ناشکیبایی را افزایش داده و جدایی را تسریع نماید . به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران ژنتیک موفق به شناسایی ژن طلاق در زنان شدند و این ژن تایید کننده این مطلب است که طلاق در زنان ریشه ژنتیکی دارد در یک مطالعه جدید معلوم شد موفقیت در ازدواج و یا ناکامی و طلاق به نوع ساختار ژنتیکی در زنان بستگی دارد و به همین خاطر مردها همیشه در پیوندی که به طلاق ختم می شود، مقصر نیستند. کارشناسان انستیتو کارولینسکا در سوئد ادعا کرده اند که برای اولین بار موفق به شناسایی ژن طلاق در زنان شده اند و به این ترتیب با تشخیص ژن مزبور می توان پیش بینی کرد که کدام زنان ممکن است ازدواج ناموفق و پرکشمکشی داشته باشند. متخصصان می گویند زنانی که این نسخه ژنی را دارند با احتمال کمتری تن به ازدواج می دهند چون سخت تر می توانند با دیگران پیوند بخورند. بعلاوه این زنان اگر هم ازدواج کنند احتمال اینکه زندگی مشترکشان به طلاق ختم شود ۵۰ درصد بیشتر از زنانی است که حامل این ژن نیستند و البته همسران این زنان از زندگی خود رضایت و خشنودی کمتری دارند. این ژن در واقع مربوط به چگونگی عملکرد هورمون اکسی توسین می شود که به عنوان هورمون مهر و محبت شناخته شده است.2 نظرات  آیا حیات بدون آب هم امکان‌‌پذیر است؟
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۴ مرداد  [15:4]  

 
 
 

 یکی از مولفه‌هایی که در جستجوی حیات در نقاط دیگر جهان به طور معمول در نظر گرفته می‌شود،‌ وجود آب است. در واقع، تصور بر این است که حیات،‌ دست‌کم به شکلی که ما می‌شناسیم،‌ بدون آب امکان‌پذیر نیست. اما شاید باید دید خود را تغییر بدهیم. به نظر می‌رسد محققین کلید تازه‌ای برای دستیابی به حیات یافته‌اند،‌ امکانی جدید بدون نیاز به آب.
به گزارش پاپ‌ساینس، محققین بر پایه مطالعات جدید خود چنین عنوان می‌کنند که لازم نیست از این بعد،‌ وقتی در سایر سیاره‌ها به دنبال آثاری از حیات می‌گردیم، وجود آب را شرطی اساسی و لازم بدانیم. به گفته آن‌ها، پروتئینی که اکسیژن را به ماهیچه‌ می‌رساند، می‌تواند بدون آب و با استفاده از یک پلیمر سنتزی به جای آن، ‌این کار را انجام دهد.
ادام پریمن از دانشگاه بریستول واقع در انگلستان، در مطالعه جدید خود، ‌پروتئین میوگلولبین (پروتئینی در خون که اکسییژن را منتقل می‌کند) را از مولکول‌های آب آن جدا کرد و به جای آن، یک ماده سنتزشده قرار داد. این ماده پلیمری، مانند یک پوشش عمل می‌کند و به نوعی پروتئین‌ها را مرطوب می‌کند و توده‌ای مایع از آن‌ها می‌سازد. این تغییر در حالی اتفاق می‌افتد که هیچ حلال یا مایع دیگری وجود ندارد که آن‌ها را بپوشاند یا به آن‌ها در حرکت کمک کند. به نظر می‌رسد که این پروتئین می‌تواند در غیاب پوشش آبی که حالت چسبندگی خود را از آن می‌گیرد، باز هم به فعالیت طبیعی خود ادامه دهد.
پریمن در این‌باره می‌گوید: «پروتئین‌ها خودشان مایع لازم هستند.»
وی به اتفاق همکارانش به مشاهده پروتئین‌های تغییریافته پرداخت و به این نتیجه رسید که آن‌ها در واقع خیلی هم خوب عمل می‌کنند، به همان خوبی که پروتئین‌ها در حضور آب عمل می‌کنند. حتی در این حالت، ‌اتصال خود با اکسیژن را هم حفظ می‌کردند،‌ قابلیتی که برای عملکرد میوگلوبین ضروری است.
اما از ماجرای موجودات بیگانه و حیات فرازمینی که بگذریم، برای زندگی ما،‌ چه اهمیتی دارد که پروتئین بدون آب داشته باشیم؟ به گفته محققین، از پروتئین تغییریافته می‌توان برای بستن جراحت‌ها استفاده کرد تا اکسیژن به پوست برسد. البته این یافته بدان معنا نیست که حیاتی که ما می‌شناسیم، کلا بدون آب دوام می‌آورد،‌ چون پروتئین به این شکل هرگز در طبیعت دیده نشده است. اما آیا ممکن است بتوانیم از این یافته برای تولید پروتئین‌های خونی بدون آب استفاده کنیم که برای انتقال آسان‌تر باشند؟ در واقع خون مصنوعی همین حالا هم وجود دارد، اما شاید نسخه‌های آینده آن دیگر نیازی به آب نداشته باشد.
از طرف دیگر، یکی از بزرگ‌ترین موانع زندگی در سیارات دیگر، فقدان آب و هزینه‌های بسیار گزاف انتقال آب به آن نقاط است. اما شاید انسان‌های آینده با خون حاوی پلیمر و فاقد آب، بتوانند بدون آب روی کرات دیگر دوام بیاورند.
0 نظرات  برگ گیاهان آپارتمانی را نوازش کنید تا صدای تلویزیون بیشتر شود!
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۲۴ مرداد  [15:0]  

 

 

                           

بسیاری از مردم در خانه‌های خود از انواع و اقسام گیاهان نگهداری می‌کنند. برخی، به غیر از رسیدگی به گیاهان خود،‌ دوست دارند با آن‌ها صحبت هم بکنند. اما اگر به شما بگویند که می‌توانید با لمس گیاه خود، ‌ابزار‌های الکترونیکی خانه را روشن یا خاموش کنید، چه فکر می‌کنید؟ در واقع شاید این امکان چندان هم دور نباشد.
به گزارش دیسکاوری، یکی از پروژه‌هایی که همین هفته در کنفرانس سیگ‌گراف در لس‌آنجلس معرفی شده، به کاربران این امکان را می‌دهد که با لمس گیاهان خود به شیوه‌های مختلف، ابزارهای الکترونیکی خانه خود را کنترل کنند. شاید از این راه بتوانیم گیاهان آپارتمانی خود را بهتر هم بشناسیم!
این سیستم که بوتانیکس اینتراکتیکس نامیده شده،‌ در واقع زاییده فکر گروهی از متخصصین رسانه دیجیتال است که توسط ایوان پوپیرف، از محققین تحقیقات دیزنی در پیتزبورگ، سرپرستی می‌شود. پوپیرف و همکارانش در پی یافتن راهی برای تعامل با گیاهان بودند و حتی در پروژه خود به آن‌ها صدا هم داده بودند. شما هیچ‌وقت دوست نداشته‌اید صدای گیاهاتان را بشنوید و وقتی با آن صحبت می‌کنید، ‌جوابی بشنوید؟ هیجان‌انگیز است، نه؟
بوتانیکس اینتراکتیکس یک صفحه لمسی تعاملی معمولی نیست. در این سیستم، ‌یک الکترود که به سیم خاصی متصل است، در خاک قرار داده می‌شود و در طول گیاه امتداد می‌یابد. این سیستم باعث می‌شود که حالت‌های بدنی خاص کاربران به وسیله گیاه تشخیص داده شوند و نقشه‌ای روی رایانه از آن‌ها تهیه شود. متخصصین می‌گویند که این سیستم به هیچ‌عنوان به گیاه صدمه‌ای نمی‌زند.
این مجموعه در واقع از فناوری‌ای می‌آید که در مرکز تحقیقات دیزنی ساخته شده و به گفته جیسون هینتز لیوپیز، تهیه‌کننده این مطالعه، امکان تشخیص لمس و حالت بدنی را از طریق هر ماده رسانایی فراهم می‌کند. سیمی که در طول گیاه امتداد دارد، از تکنیکی به نام لامسه خازنی با بسامد متغیر (Swept Frequency Capacitive Sensing) استفاده می‌کند و از این طریق،‌ گیاه می‌تواند اغلب حالت‌های پیچیده مانند مالیدن دست‌ها به هم و میزان‌های متنوعی از فشار را تشخیص بدهد.
با این سیستم،‌ گیاهان به طور ناگهانی از گیاه بودن صرف خارج می‌شوند و دیگر فقط یک گیاه نیستند. از آن‌ها می‌توان به عنوان کنترل از راه دور برای تغییر کانال تلویزیون یا افزایش صدای تلویزیون استفاده کرد. همچنین می‌توانید تنها با تکان دادن دست خود روی گیاه، میزان دمای اتاق را تنظیم کنید. لذتی که می‌توان از برقراری ارتباط با گیاه بدین طریق برد، پایانی ندارد و گزینه‌های فراوانی می‌توان بدان افزود. حتی می‌توانید گیاهتان را وارد یک بازی کنید.
وقتی بتوانید همه گیاهان آپارتمانی‌تان را به این سیستم مجهز کنید،‌ شاید برای همیشه از شر کنترل‌های پلاستیکی و انواع صفحه‌کلیدها راحت شوید و فقط با لمس گیاه‌های سبزتان، ابزار الکترونیکی خانه را هر طور می‌خواهید کنترل کنید. فقط مراقب باشید این سیستم را با کاکتوس‌ها امتحان نکنید!
0 نظرات  آذربایجان سرزمین غیرت ایرانی غرق ماتم شد...
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ مرداد  [12:30]  

آنگونه که اکثر هموطنان عزیز مستحضر هستند، متاسفانه عصر روز شنبه مورخه 91/05/21 زمین لرزه ای به بزرگی 6.2 در مقیاس ریشتر و در ادامه آن با پس لرزه هایی نسبتا شدید که در شمالغرب کشور روی داد (و تا صبح روز یکشنبه نزدیک به 80 مورد پس لرزه از مراکز رسمی گزارش گردیده است) و متاسفانه در این واقعه نزدیک به 200 تن از هموطنان ترک زبان آذری بخصوص در مناطق اصلی خیزش زلزله (اهر، هریس و ورزقان) واقع در استان آذربایجان شرقی اعم از زن و مرد، کوچک و بزرگ و پیر و جوان در این رویداد جان خویش را از دست داده و 1500 تن دیگر مجروح که خسارات وارده به برخی روستاها نیز تا حدی بود که بطور 100% و در دیگر مناطق نزدیک به آن با 80% تخریب گردید. که این واقعه دردناک را به تمامی هم میهنان عزیز بخصوص خانواده های داغدار تسلیت عرض می کنیم.

 

 

 


 

 

 واقعا مصیبت بزرگی هست، اتفاق روز شنبه ساعت 16:53 دقیقه رخ داد، در عرض چند ثانیه... خیلی وحشتناک بود. دومین زمین لرزه تو تبریز ساعت 17:04 دقیقه هر کدام به بزرگی 6.2 ریشتر. مرکز زمین لرزه تبریز نبود ولی خدا چنان قدرت نمایی کرد که بنده های حقیرش چیزی جز تسلیم نداشت. بله اینجا تبریز هست دل داغ دیده اذربایجان. اذربایجان پرچم اش دیگر بلند نیست. 300 کشته و 2000 زخمی. همه مردم تو شوک و وحشت هستن. نمی دانیم وحشت زمین لرزه را داشته باشیم یا داغ عزیزان و هم استانی های عزیزمون که تو مظلومانه ترین حالت کشته شدن. مصیبت خیلی بزرگ هست نگاه به صدا و سیما نکنید! همه مردم هم قسم شدن برای کمک.. همه جا چادر امداد و کمک از صبح امروز برپا شده، انتقال خون دیگر جواب گوی خیلی مشتاق هم وطنان با غیرت نیست 5 ساعت باید تو صف وایسی. صدای امبولانس ها و هلیکوپتر صدای مهم امروز تبریز بود و هست. ورزقان و اهر به کمک ما نیاز دارند... و تمام... به همین سادگی


 

 

 


 

 

  

 
0 نظرات  بازی با تست های آنلاین علوم آزمایشگاهی!
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ مرداد  [12:8]  

 

  امتحان کنید و از آن لذت ببرید!

لینک ورود به سایت
0 نظرات  چگونه دانشمندان با هک کردن گوشی موبایل، یک آزمایشگاه سیار تشخیص پزشکی ساختند!
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۳ مرداد  [12:2]  

آزمایش‌های خونی یا به کمک وسایل خودکار گران‌قیمتی انجام می‌شود که بسیار بزرگ و غیرقابل حمل هستند یا با به صورتی دستی به وسیله تکنسین‌های ورزیده‌ای انجام می‌پذیرند که توانایی تشخیص انواع سلول‌های خونی و شمارش آنها را دارند. بدیهی است که چنین امکاناتی در بسیاری از مناطق دورافتاده و کشورهای فقیر دنیا در دسترس نیستند و بنابراین برنامه‌های مبارزه با بیماری‌هایی مانند ایدز و مالاریا با دشواری‌های جدی، روبرو می‌شوند.

چنین دغدغه‌ای دانشمندان UCLA و در رأیس آنها دکتر آیدوگان ازکان Aydogan Ozcan را بر آن داشت که به فکر راه حلی برای ابداع یک روش ارزان و در دسترس تشخیصی بیفتند. تلاش‌های آنها سرانجام جواب داد و آنها با تغییرات اندکی در گوشی‌های موبایل معمولی مجهز به دوربین، توانسته‌اند آزمایشگاه‌های سیار تشخیص پزشکی بسازند!

تنها افزودن یک LED یعنی دیود ساطع‌کننده نور، یک فیلتر نوری پلاستیکی و چند تکه سیم می‌تواند یک گوشی موبایل را به یک وسیله تشخیص نمونه‌های خون تبدیل کند. عنوان دقیق این طرح LUCAS است، LUCAS مخفف این عبارت است: Lensfree Ultrawide-field Cell-monitoring Array platform based on Shadow imaging. ازکان امیدوار است که گوشی‌های موبایل مجهز به قابلیت آزمایش خون را به تولید انبوده برساند.

 
2 نظرات  تعرفه های جدید درمانی
  تاریخ : ۱۳۹۱ چهارشنبه ۱۱ مرداد  [8:48]  

http://salamatisalam.blogfa.com/
0 نظرات  بيماري مالاريا نيز مانند ايدز از شامپانزه ها به انسان سرايت کرده است
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۱۰ مرداد  [12:51]  

 

دانشمندان اعلام کردند بيماري مالاريا نيز مانند ايدز از شامپانزه ها به انسان سرايت کرده است. اين يافته ها مي‌تواند به تهيه واکسني براي اين بيماري کمک کند.

به گزارش رويترز، محققان به شواهدي دست يافته اند که نشان مي دهد، انگلي که موجب بروز اغلب موارد ابتلا به مالاريا مي شود، رابطه ژنتيکي نزديکي با انگل يافت شده در شامپانزه ها دارد.
تحليل هاي ژنتيکي حاکي از آن است که اين انگل انساني، تبار مستقيم انگل شامپانزه است.
نتايج اين تحقيقات در مجموعه مقالات آکادمي ملي علوم آمريکا منتشر شده است.
"
فرانسيسکو آلايا" از دانشگاه ايروين کاليفرنيا و همکارانش مي گويند: انگل Plasmodium falciparum که موجب ابتلا به مالاريا مي شود احتمالا حدود 10 هزار سال پيش به انسان منتقل شده است.
به گفته اين دانشمندان زماني که مالاريا به انسان منتقل شد خيلي سريع به يک بيماري شديد و وخيم تبديل شد.
محققان مي گويند: اين بيماري در انسان در برابر بسياري از داروها مقاومت از خود نشان مي دهد. اين احتمال وجود دارد که کشف ما بتواند دانشمندان را به توليد واکسن نزديک تر کند.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، مالاريا سالانه يک ميليون نفر را که اغلب آنها کودکان هستند به کام مرگ مي کشاند. اين انگل که ناقل آن پشه است، سالانه موجب ابتلاي بيش از 300 ميليون نفر به اين بيماري مي شود.
گروه تحقيقاتي آيالا، نمونه خوني 94 شامپانزه را در کامرون و ساحل عاج بررسي کردند و همتاي اين انگل را در ميمون کشف کردند.
نزديک ترين خويشاوند شناخته شده انگل P. falciparum ،‌ يک انگل ميموني موسوم به Plasmodium reichenowi است.
بررسي هاي ژنتيکي نمونه هاي خوني نشان داد تمامي انگل‌هاي P. falciparum از P. reichenowi نشات مي‌گيرند.
دانشمندان تلاش مي کنند تا واکسني را براي مقابله با مالاريا توليد کنند اما در اين راه با مشکلاتي مواجه شده اند. از اين رو درک اين مطلب که چگونه اين بيماري با انسان سازگاري يافته، مي تواند راه را براي توليد واکسن هموار سازد.

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
1 نظرات  آزمایشگاه مجازی
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۹ مرداد  [13:33]  

 

ورود به آزمایشگاه

 

محقق عزیز برای انجام آزمایشات به دست خودتان در این آزمایشگاه مجازی، نیازمند به برنامه میباشید.در صورت عدم وجود این برنامه میتوانید آنرا از این بخش دانلود کنید
0 نظرات  فاکتور لیدن
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۳ مرداد  [16:5]  

انعقاد فرایندی است که هدف نهایی ان جلوگیری از خونریزی و از دست دادن خون در هنگام آسیب عروقی میباشد. ضمن فرایند انعقاد فاکتورهای انعقادی به صورت مرحله ای و تحت عنوان آبشار انعقادی فعال شده و در نهایت منجر به ایجاد لخته و جلوگیری از خونریزی و در نهایت ترمیم رگ آسیب دیده میشود. ولی همانند سایر اعمال بدن در روند انعققاد نیز سیکل تنظیم کننده ای جهت جلوگیری از فعالیت زیاد سیستم انعقادی و ایجاد لخته( روند ایجاد هموستاز ) لازم است وجود داشته باشد. از پروتئینهای تنظیمی انعقاد میتوان به Pro S, Pro C, Antitrombin اشاره نمود.

VTE (venous thromboembolis: امبولیسم عروقی که به دنبال عدم تنظیم فرایند انعقاد و ایجاد لخته درعروق ایجاد میشود. یکی از دلایل این عارضه جهش و تغییر در یکی از نوکلئوتیدهای ژن مربوط به فاکتور V انعقادی میباشد که به خصوص در افرادی که در سنین زیر 50 سال و بدون وجود هیچ گونه عامل زمینه ساز به این بیماری مبتلا میباشند محتمل ترین دلیل ایجاد فاکتور V Laiden ( فاکتور V جهش یافته ) میباشد. همچنین از دلایل مورد بررسی در امبولیسم ایجاد شده به دنبال مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی و یا سقط جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری به ویژه در افراد با سابقه خانوادگی وجود فاکتور V Laiden میباشد. در این بیماران مقاومت نسبت به Pro C فعال شده دیده میشود و در نتیجه تولید ترومبین در بدن ادامه میابد تا در نهایت به ایجاد VTE منتهی میشود. این بیماری به صورت هموزیگوت و هتروزیگوت دیده شده و یک بیماری وراثتی اتوزومال میباشد. در حالت هتروزیگوت ریسک بروز VTE در افراد 8-3 برابر افراد نرمال و در حالت هموزیگوت تا 50 برابر میباشد.

 

- همچنین به دنبال جهش در ژن مربوط به پروترومبین و ایجاد فرم غیر عادی PT20210 عارضه VTE نیز مضشاهده میشود که شیوع این حال نسبت به حالت قبل کمتر میباشد.

 

تشخیص بیماری: تشخیص فاکتور V Laiden در ابتدا توسط انجام تست مقاومت به پروتئین فعال شده C میباشد و در صورت نتیجه + این تست تست تائیدی به منظور بررسی جهش ژنتیکی و همچنین افتراق حال هموزیگوت از هتروزیگوت توسط روشهای مولکولی ( genotyping with Real time PCR) انجام میشود.

 

 
1 نظرات  10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکس
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۳ مرداد  [14:34]  

امروز به 10 منطقه زیبای طبیعی از دید یونسكو كه در سراسر جهان وجود دارد، می‌پردازیم؛ مناطقی دیدنی كه حتی با دیدن تصاویر آنها می‌توان....

 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکس‌‌بهشت‌های ‌روی زمین
در سراسر دنیا مكان‌های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد كه همه ساله میلیون‌ها نفر با هدف دیدن این اماكن بار سفر بسته و به صنعت گردشگری رونق می‌بخشند. اصلی‌ترین نهاد متولی گردشگری و آثار طبیعی باستانی در سراسر دنیا سازمان یونسكوست كه این آثار را در 2 گونه میراث جهانی طبیعی و میراث جهانی باستانی دسته‌بندی می‌كند. امروز به 10 منطقه زیبای طبیعی از دید یونسكو كه در سراسر جهان وجود دارد، می‌پردازیم؛ مناطقی دیدنی كه حتی با دیدن تصاویر آنها می‌توان بخشی از بزرگی و شكوه و آرامش نهفته در این طبیعت دست نخورده را درك كرد.

بهشت كوچك زمین جزیره بورا‌بورا
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسزیباترین نقطه در سراسر دنیا از دید یونسكو در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد و تحت حاكمیت كشور فرانسه است. البته این جزیره در نزدیكی كشور تاهیتی قرار دارد و هیچ ارتباطی با قاره اروپا نداشته و بسیار هم كوچك است. جزیره بورا بورا تنها 6 كیلومتر طول و 4 كیلومتر عرض دارد. آری متاسفانه زیباترین نقطه جهان خیلی‌خیلی كوچك‌تر از آن است كه بسیاری از ما تصور می‌كنیم. این جزیره از سوی یونسكو با عنوان بهشت زمین انتخاب شده و پوشیده از صخره‌های سبز و مخملی، درختان زیبا، ساحلی زیبا با آبی نیلگون و لاجوردی و شن‌های سفید و كریستالی شكل است كه هر بیننده‌ای را میخكوب می‌كند.

صخره‌های برفی، پریكستولن
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکس


سرزمین نروژ دارای شگفتی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. در بین این جاذبه‌های گردشگری شاید بتوان صخره‌های پریكستولن را معروف‌ترین آنها دانست. در این صخره شما چشم‌اندازی شگفت‌انگیز از طبیعت سرد و صخره‌ای را در پس زمینه‌ای از افق برفی ‌می‌بینید كه مشابه آن را در‌هیچ نقطه دیگری از دنیا نمی‌توان دید. برج صخره‌ای ارتفاعی بیش از 604 متر داشته و محوطه قله آن 25 متر مربع است. زیباترین و مناسب‌ترین زمان برای بازدید از این صخره زمانی است كه ماه كامل است. بیشتر گردشگران با رفتن به این محل در انتظار فرا رسیدن شب می‌مانند تا یكی از رمانتیك‌ترین مناظر در تمام دنیا را به تماشا بنشینند.

باغ ‌عدن،‌ جزایر سیچلز
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسشاید تاكنون نام این كشور كوچك به گوش بیشتر مردم جهان نخورده باشد، اما سومین رتبه فهرست زیبایی‌های طبیعی جهان از دید یونسكو متعلق به جمهوری سیچلز است كه شامل مجمع الجزایر پراكنده‌ای در شرق آفریقا و در اقیانوس هند است. سواحل زیبای جزایر سیچلز برای گردشگران جذابیت‌هایی به مراتب بیشتر از سواحل شنی و آفتاب زیبایش دارد. این سواحل به اندازه‌ای زیبا هستند كه از سوی یونسكو با عنوان‌ باغ عدن نامگذاری شده است. در حقیقت همه چیز در این جزیره بی‌نظیر و بی‌نقص است: طبیعت زیبا، حیات‌وحش، مردم بومی و اقامتگاه‌های رویایی. مجموع این عوامل باعث شده است كه همه ساله تعداد زیادی گردشگر از سراسر دنیا به این منطقه سفر كنند. جزایر سیچلز همواره به عنوان یكی از نقاطی است كه به عنوان سفر ماه عسل برای زوج‌های جوان انتخاب می‌شود.

جادویی از طبیعت، باربادوس
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسجاذبه گردشگری جادویی منطقه كارائیب كه آلبوم زیبایی از طبیعت را در برابر چشمان شما می‌گستراند. باربادوس بزرگ‌ترین جزیره در منطقه كارائیب محسوب می‌شود و دیدن آن تجربه‌ای وصف نشدنی برای دوستداران طبیعت است.
در این جزیره تعداد بسیار زیادی غار طبیعی قرار دارد كه بزرگ‌ترین آنها غار هاریسون است و از مشهورترین این غارها، غار گل‌های حیوانات است كه در آن سنگ‌ها و رسوبات زیبا و متنوعی بر اثر رسوبات آب ساخته شده است.

آتشفشان زیبایی،‌ جزایر‌‌ بالی‌ در اندونزی
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسمنطقه بالی در كشور اندونزی، بخشی از جزایر سوندا محسوب شده و در فاصله حدود 3 كیلومتری شرق جاوا در مساحتی بالغ بر 5 هزار و 500 كیلومتر مربع قرار گرفته است. مرتفع‌ترین نقطه جزایر بالی را می‌توان كوه‌های آگونگ با ارتفاع 3142 متر دانست كه در‌واقع قاره‌ای آتشفشانی محسوب می‌شود.
این منطقه با باران‌های موسمی مشهور خود دارای 2بخش سواحل كوهستانی و مسطح است. جانوران وحشی زیادی در این جزایر زندگی می‌كنند كه اصلی‌ترین آنها ببر و گوزن بومی منطقه محسوب می‌شود.
جزایر بالی را می‌توان اصلی‌ترین جاذبه گردشگری در كشور اندونزی نامید و این جزیره گذشته از طبیعت بسیار زیبای خود به دلیل هنرها و صنایع‌دستی بومی، موسیقی محلی و فرهنگ خاص خود در بین گردشگران شهرت بسیاری دارد.

پارك‌ ملی یلو استون (سنگ زرد)
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکساین پارك كه در جنوب مونتانا قرار گرفته، بزرگ‌ترین منطقه طبیعی حفاظت شده در كشور آمریكاست كه مساحتی بالغ بر 8900 كیلومترمربع را شامل می‌شود. بخش بزرگی از پارك ملی یلو استون در كوه‌های راكی قرار دارد و بیشتر به دلیل ویژگی‌های خاص زمین‌شناسی و همچنین چشم‌اندازهای زیبای طبیعی خود مشهور است. برای معرفی این پارك طبیعی تنها كافی است به بیش از 200 دهانه آب جوشان، ‌10 هزار چشمه آب گرم و تعداد زیادی دهانه آتشفشان كه از آنها بخار و خاكستر فوران می‌كند در این منطقه قرار گرفته است، اشاره كنیم. طبیعت پارك یلو استون بسیار گوناگون و متنوع است و همواره گردشگران بسیاری به قصد دیدن عجایب موجود در این پارك جذب این منطقه می‌شوند. اگر شما هم جزو این گروه از گردشگران هستید، به شما توصیه می‌كنیم خود را برای دیدن مناظری كه هیچ گاه حتی در فیلم‌های تخیلی نیز مشاهده نكرده‌اید، آماده كنید. برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مناطق این پارك عبارتند از: آبفشان باسین، دره بزرگ سنگ زرد، دره هایدن، چشمه‌های آب گرم ماموت، دریاچه سنگ زرد ، دره لامار و تاور فال (آبشار برجی‌شكل).

میراث زیبای طبیعت جهان، رود جیوژایگو
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسسرزمین افسانه‌ای كه به آسودگی در دل كوهستان‌های آبا در تبت واقع در شمال غربی ایالت سیچوان قرار گرفته است. دره و رود جیوژایگو هفتمین میراث زیبای طبیعی جهان از دید یونسكو شناخته می‌شود. قابل‌توجه‌ترین ویژگی این منطقه زیبا، آب شفاف و زلال رود است كه با انعكاس تصاویر زیبای اطراف در آن طیف گسترده‌ای از رنگ‌های طبیعت را در برابر چشمان شما به نمایش می‌گذارد. بدون تردید مشابه این تركیب رنگ‌های طبیعی و زیبایی‌های آن را در هیچ جای دنیا نخواهید یافت. اگرچه می‌توان دیوار چین را بزرگ‌ترین مقصد گردشگران در چین از جنبه تاریخی دانست، اما باید اذعان داشت منطقه جیوژایگو اصلی‌ترین هدف گردشگران برای بازدید از مناطق طبیعی در كشور چین محسوب می‌شود. مردم چین اعتقاد دارند این منطقه یكی از شگفتی‌های طبیعی جهان به شمار می‌رود. مناطق اطراف رود جیوژایگو زیستگاه بیش از 140 پرنده، گیاه و حیوان منحصربه‌فرد است كه مشهورترین این جانوران خرس معروف پانداست.

امضای‌ طبیعت،‌ پارك‌ پلیتوایس
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسقدیمی‌ترین پارك ملی در جنوب شرق اروپا، هشتمین رتبه این فهرست را به خود اختصاص می‌دهد. پارك پلیتوایس كه در كشور كرواسی قرار دارد از سوی مردم این كشور به عنوان امضای طبیعت بر جاذبه‌های كرواسی نامیده شده است.
آبشار بسیار زیبای پلیتوایس در واقع بزرگ‌ترین مجموعه دریاچه‌های پلكانی است كه به وسیله آبشارهایی به هم متصل می‌شوند و از قرن نوزدهم تاكنون به عنوان اصلی‌ترین جاذبه گردشگری جنوب‌شرق اروپا شناخته می‌شود.
16 دریاچه متصل به یكدیگر كه در قلب جنگل قرار گرفته‌اند دارای چنان درجه‌ای از زیبایی و آرامش طبیعی است كه سبب شده همواره نام این پارك در فهرست جاذبه‌های طبیعی دنیا قرار بگیرد.
این پارك جنگلی علاوه بر دریاچه و آبشارهای زیبایش پوشیده از جنگل‌های انبوهی متشكل از درختان راش، صنوبر و كاج است. علاوه بر این درختان، انواع درختان میوه مناطق مدیترانه‌ای و آلپ نیز در این پارك طبیعی وجود دارد.

مروارید ‌سیبری دریاچه‌ بایكال
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسدریاچه بایكال در كشور روسیه و در سرزمین سیبری در جنوب كوهستان یابلونوف قرار دارد و عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین جهان را به خود اختصاص می‌دهد. البته این دریاچه عمیق‌ترین دریاچه آب شیرین جهان نیز محسوب شده و عمیق‌ترین نقطه آن بیش از 1620 متر عمق دارد. گذشته از زیبایی‌های مسحوركننده و جادویی این منطقه باید اضافه كرد كه دریاچه بایكال زیستگاه بسیاری از جانوران آبزی منحصر به فرد در سراسر دنیاست. برخی از این جانوران عبارتند از: گراز دریایی سیبری و ماهی قزل‌آلای بایكال. دریاچه بایكال به عنوان مروارید سیبری نیز مشهور است و همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌كند. یكی از زیباترین مناطق این دریاچه، جزایر اولكون است كه بدون تردید اقامت در آن برای شما خاطره‌ای فراموش‌نشدنی است.

بهشت طبیعت، جزایر تاسمانیا
 

10مكان رویایی دنیا از نگاه یونسكو! +عکسجزایر تاسمانیا را می‌توان جزایری در انتهای دنیا نامید. این منطقه بسیار زیبا را بهشت طبیعت نامیده‌اند. جزایر تاسمانیا در نیمكره جنوبی قرار دارد و تحت مالكیت كشور استرالیاست.
گردشگرانی كه در جستجوی زیبایی و آرامش به این جزایر سفر می‌كنند می‌توانند از طریق مسیر‌های هوایی یا دریایی خود را به این جزایر كه در 240 كیلومتری جنوب ایالت ویكتوریا و در دل اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد، برسانند.
جزایر تاسمانیا از سوی یونسكو به عنوان شگفت‌انگیزترین و جادویی‌ترین مقصد گردشگری طبیعی در جهان معرفی شده است. این جزایر زیبا به همراه طبیعت وحشی و دست‌نخورده، سواحل آرام و رویایی در كنار اقامتگاه‌های مجلل و غذاهای بی‌نظیر همواره خاطرات زیبای خود را چنان در ذهن گردشگران حك می‌كند كه در سراسر عمر خود از آن بخوبی یاد می‌كنند.
0 نظرات  بیماری خاموش مردان
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۳ مرداد  [14:17]  

 

 


 سرطان پروستات یكی از شایع ترین سرطان ها در مردان است كه به دلیل علامت های ظاهری كم آن به عنوان بیماری خاموش شناخته می شود.

 

بیماری خاموش مردانفوق تخصص پیوند كلیه گفت: سرطان پروستات یكی از شایع ترین سرطان ها در مردان است كه به دلیل علامت های ظاهری كم آن به عنوان بیماری خاموش شناخته می شود.

"دكتر فرامرز فاضلی" اظهار داشت: به طور كلی سرطان پروستات از رشد سلول های بدخیم در داخل پروستات ایجاد می شود و یكی از شایعترین سرطان ها در مردان است.

وی افزود: احتمال بروز این سرطان با افزایش سن زیاد می شود و احتمال این كه یك مرد 50 ساله تا آخر عمرش به سرطان پرستات مبتلا شود 40 درصد است.

این فوق تخصص پیوند كلیه با بیان این كه این بیماری قابل درمان است، تصریح كرد: اگر در مراحل اولیه، این بیماری تشخیص داده شود بیماری تقریبا به طور كلی از میان می رود و در غیر این صورت مرگ و میر ناشی از آن رو به افزایش خواهد رفت.

وی به توجه بیشتر مردان و پیشگیری از این بیماری تأكید كرد و افزود: مردان بالای 40 سال آزمایش سالیانه PSA از طریق خون و معاینه توسط پزشك را انجام دهند.

دكتر فاضلی علائم این بیماری را شامل مشكل در ادرار كردن به صورت تكرر ادرار، ‌خون در ادرار، ادرار دردناك و بند آمدن ادرار یا قطره قطره آمدن ادرار عنوان كرد

 

 

 

 
1 نظرات  دو گروه خونی جدید کشف شد!
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۳ مرداد  [14:13]  

محققان دانشگاه ورمونت موفق به کشف دو پروتئین جدید در سلول های قرمز خون شده اند که می تواند وجود دو نوع جدید از گروه خونی قابل آزمایش را به اثبات برساند.

 

دو گروه خونی جدید کشف شد!این کشف جدید از آن جهت پراهمیت است که می تواند خطر انتقال گروه های خونی ناسازگار را در میان دهها هزار انسان کاهش دهد.

اما نکته جالب توجه درباره کشف جدید این است که این دو نوع جدید گروه خونی می تواند تعداد کلی گروه های خونی شناخته شده را به 32 برساند.

در واقع به جز گروه های A، B، AB و O گروه های خونی دیگری نیز وجود دارند که به نسبت این چهار گروه کمیاب ترند و معمولا نام افرادی را به خود می گیرند که در بدن آنها جاری بوده و سپس کشف شده اند.

این گروه های خونی نادر از قبیل گروه های «جونیور» یا «لانگریز» به واسطه وجود گروه های ویژه از آنتی ژنها شناسایی می شوند و بسیاری از آنها از قبیل گروه های خونی Kell و MNS با گروه های خونی A یا O همخوانی و سازگاری دارند.

اما کشف گروه های خونی جدید معمولا امری بسیار نادر است، کشف آخرین نمونه جدید گروه خونی به بیش از یک دهه پیش باز می گردد، از این رو کشف دو گروه خونی به صورت همزمان رویداد بسیار مهمی به شمار می رود.

گروه های خونی «جونیور» و «لانگریز» به ویژه در شرق آسیا و در ژاپن فراوان دیده می شود به صورتی که به گفته دانشمندان بیش از 50 هزار ژاپنی از گروه خونی «جونیور منفی» برخوردارند و به این واسطه دچار مشکلات انتقالی خون و یا ناسازگاری مادر با جنین هستند.

 


 

 

 

 

 
0 نظرات  روشی برای درک منشأ ذهن انسان
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۳ مرداد  [14:10]  

دانشمندانی که می‌خواهند منشا ذهن انسان را درک کنند، شاید بهتر باشد حداقل برای بخشی از پاسخ خود به زنبور عسل و نه به میمون‌ها نگاه کنند،....

روشی برای درک منشأ ذهن انسانروشی برای درک منشأ ذهن انسان
دانشمندانی که می‌خواهند منشا ذهن انسان را درک کنند، شاید بهتر باشد حداقل برای بخشی از پاسخ خود به زنبور عسل و نه به میمون‌ها نگاه کنند، این نتیجه‌گیری یک باستان شناس دانشگاه کلرادو در بولدر است. جان هوفکر، پژوهشیار دانشگاه کلرادو در بولدر، گفت: سنگواره‌ها و مستندات فراوانی درباره تکامل ذهن انسان وجود دارد، از جمله درباره توان ویژه او برای خلق بالقوه بی نهایت گونه‌های اندیشه که در شکل جمله‌ها، هنر و فن‌آوری پدیدار می‌شود.

وی توان در حال تحول ذهن را به تشکیل آنچه که آن را «ابرمغز» یا «مغز دسته جمعی» می‌خواند، نسبت می‌دهد و می‌گوید این واقعه در آفریقا و نه دیرتر از 75 هزار سال پیش رخ داد. هوفکر که یک باستان شناس سرشناس بین‌المللی است و در مکان‌های باستانی در اروپا و قطب شمال پژوهش کرده است، خاطرنشان می‌كند که شکل گیری ابرمغز پیامدی ناشی از قابلیت نادر انسان‌ها در به مشارکت گذاشتن افکار پیچیده میان مغزهای منفرد بود.

در میان دیگر مخلوقات روی زمین، زنبور عسل ممکن است بهترین نمونه از موجودات زنده‌ای باشد که توانسته در تبادل اطلاعات پیچیده از مغزی به مغز دیگر، از جمله تبادل نقشه مکان‌های غذایی و اطلاعات مربوط به مکان‌های بالقوه برای لانه سازی، با استفاده از «رقص فرفره‌ای» پیچیده خود مهارت به دست آورد. به گفته هوفکر، از پژوهشگران موسسه پژوهش‌های قطب شمال و آلپ، روشن است که انسان‌ها ابزارهای ارتباطی وسیعتری را برای ابراز اندیشه‌های خود متحول کردند که مهم‌ترین آنها زبان است.مغز انسان‌های منفرد در گروه‌های اجتماعی به عنوان جزئی ترکیبی از یک نوع شبکه عصب زیستی شده و ذهن را متولد می‌کند.
0 نظرات  فواید آب دوغ خیار - شوخی یا جدی
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۳ مرداد  [14:6]  

وقتی هوا گرم می‌شود خوردن غذاهای ساده و سبك حاضری هم دلچسب‌تر می‌شود.

فواید آب دوغ خیارآب دوغ خیار
غذایی برای تابستان
نان و پنیر و هندوانه، نان و پنیر و انگور، آب دوغ خیار، ماست و خیار و... از
غذاهایی است كه به حرارت طبخ نیازی ندارد، طبع خنكی دارد، زود حاضر می‌شود و خیلی از خانواده‌ها در وعده شام كه باید غذای ساده‌تری بخورند از آن استفاده می‌كنند.

این
غذای سالم خودمانی، نه عوارض گوارشی دارد، نه ضرری به قلب می‌رساند و نه در میانه شب نفس ما را در سینه حبس می‌كند.

تازه حسن دیگری هم دارد و آن این كه بعد از یك خواب شیرین شبانه، صبح گرسنه از خواب بلند می‌شویم و با اشتها به دور همان سفره پرمهر می‌نشینیم. بنابراین برای آن كه از مزیت‌های یك
غذای سبك حاضری بیشترین نفع را ببرید به شما آب دوغ خیار را پیشنهاد می‌كنیم.

آب دوغ خیار اشتها را باز می‌كند

آب دوغ خیار
غذایی ساده، سالم و سبك است كه براحتی هضم می‌شود و به علت طبع خنكی كه دارد، عطش را رفع می‌كند و از خستگی و رخوت ناشی از گرمی هوا می‌كاهد.

به موجب آن كه در تهیه این
غذای حاضری مواد مغذی متعددی به كار رفته در وعده ناهار یا شام می‌تواند انرژی از دست رفته شما را تامین می‌كند.

این غذا از تركیب ماست یا دوغ، خیار رنده شده، گردو و كشمش، انواعی از سبزی‌های تازه همچون ریحان، ترخون، نعنا و تربچه به همراه یخ و نان تهیه می‌شود. البته برخی خانواده‌ها از خامه نیز در این غذا استفاده می‌كنند.

این غذا به علت داشتن ماست، تامین‌كننده كلسیم و پروتئین بدن است و به دلیل دارا بودن منیزیم، مصرف آن در وعده شام می‌تواند به رفع بی‌خوابی‌های شبانه كمك كند. افراد با فشارخون بالا یا افرادی كه طبع گرم و كبد تنبلی دارند بهتر است در این غذا از ماست یا دوغ ترش استفاده كنند. همچنین خیار این
غذا، خنك‌كننده است و شدیدترین عطش‌ها را فرومی‌نشاند.

كشمش و گردوی آن بهترین گزینه برای مزه‌دار كردن این
غذاست و داروی رشد هوشی كودكان و نیرودهنده سالمندان است.

سبزی‌های به كار رفته در آن همچون نعنا بادشكن، تربچه ضدعفونی‌كننده دستگاه گوارش، ریحان آرامبخش و مسكن و ترخون اشتهاآور و مقوی اعصاب است و چون فیبر فراوانی دارد، ملین است و به رفع یبوست و التیام هموروئید (بواسیر) كمك می‌كند.

بهتر است این غذا را در ظروف سفالی لعاب‌دار (سرامیكی) تهیه كرده و با نعنا و شوید و گلبرگ‌های خشك‌شده گل‌محمدی تزیین كنید.
2 نظرات  آخرين محصول جاسوسي ارتش آمريکا که هفته گذشته لو رفت
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۱ مرداد  [11:21]  

اين پشه مصنوعي با کنتر ل از راه دور علاوه بر دوربين مخفي و ضبط صدا ، خود يک آزمايشگاه کامل است که با گرفتن نمونه سلول فرد و با اناليز DNA آن و تطبيق آن با بانک اطلاعاتي خود ،اطلاعات شخص را مخابره ميکند . در ضمن ميتواند يک Micro RFID را به پوست شخص تزريق کند که رديابي او را ساده کند . بدون اينکه شخص بفهمد .
 Highslide JS
 

 در گالری تصاویر من  عکس اصلی موجود است.

 

 
1 نظرات  اتومبیل دكتر علی شریعتی
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۱ مرداد  [10:50]  
1 نظرات  ماه عبادت مبارک
  تاریخ : ۱۳۹۱ يکشنبه ۱ مرداد  [10:49]  

ماه رمضان ماه شکست نیروهای اهریمنی  از لطف یزدان پاک مبارک باد  با آرزوی قبولی طاعات دوستان از درگاه خداوند متعال
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علي چوپاني
marand
آرشيو نوشته ها
1394/8   1393/1   1391/6  
1394/4   1392/9   1391/5  
1394/3   1392/8   1391/4  
1393/8   1392/5   1391/3  
1393/7   1392/2   1391/12  
1393/6   1391/9   1391/11  
1393/5   1391/8   1391/10  
1393/12   1391/7   1390/4  
1393/10  
پیوندها
علوم آزمایشگاهی ایرانی
جهان بیوتکنولوژی پزشکی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هیپوتیروئیدی, برناردسولیر, TRANSAMINASE, Perzijski, تعرفه‌هاي, گلیکو, فیکساسیون, سیلسیوس, TG, سالمونلا, پلاکت, میکروب, اریتراسما, دوز بالای قرص های مکمل ویتامین دی, علی ملکی، سعید کاویانی، کامران منصور, هايپوتيروئيديسم, ليشمانيوز, جنینی, ریکامبینیت, ليشمانياي, ویروس‌ها, ميوگلوبين, طراوت پوست, نسخه‌های, مرفین, مگالوبلاست, درمان یکسان زنان و مردان, هیبرید, آنتی‌بیوتیک‌ها, نفروتیک, استواستیک, hepatitis, گلبول, CHYLOMICRONES, اریترومایسیتها, بيمارستاني, MNS, فیبروز, DITRIBUTION, پیشگیری, اختصارات بخش هماتولو‍‍‍زي, Apollo, smear, دکتر فاطمه ناد علی, میکروب‌ها, 10 واقعیت جذاب در مورد مغز انسان, ويمنتين, هماتوکریت, Antitrypsin, ماکروپرولاکتینوما, ویتامین, تیروتوکسیکوز, ﻣﯿﺴﻞ, Pregnancy, کرینکتروس, دستگاه گوارش, ویتامین, اوکسیتوسین, Toxoplasma, سرفه های خشک و اختلال در بلع, از دست دادن اشتها , ترنس, نمایشگر, اسپورزایی, اختصارات و اصطلاحات آزمايشگاهي – بيوشيمي, گلبولین, سیتوپلاسم, میوگلوبین, لومی, ترومبین,