,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  اریتراسما
  تاریخ : ۱۳۹۰ جمعه ۳۱ تير  [22:2]  

 

 

اریتراسما  Erythrasma

 

     

تعریف:

عفونت مزمن طبقه شاخی پوست بوده و معمولا چین های بدن از جمله بین انگشتان پا ، کشاله ران و نواحی پری آنال ، زیر پستان ها و زیر بغل را گرفتار می سازد . ضایعات بیماری بصورت لکه ها یا ماکول های قرمز ، قهوه ای و یا قرمز مسی خشک و بدون ترشح و التهاب و بدون پوسته ریزی می باشند ممکن است پوسته ها یا شوره های ریزی در سطح ضایعات دیده شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عامل و انتشار بیماری: 

باکتری از از جنس  کورینه باکتریوم عامل اتیولوژیک این بیماری می باشد . جنس کورینه باکتریوم عامل مسبب بیماری های دیگر پوستی مانند ترایکومایکوزیس اگزیلاریس و پیتدکراتولایزیس ( Pitted Keratolysis ) نیز می باشد . گونه کورینه باکتریوم مینوتیسیموم ( Corynebacterium minutissimum ) عامل اختصاصی این بیماری می باشد و شایع ترین محل عفونت چین های کشاله ران است . این بیماری در نردان شایع تر می باشد البته شیوع جنسی آن در مناطق جهان متفاوت است به طوری که در یک مطالعه آینده نگر طولی و مشاهده ای  ( Longitudinal and Observational  ) در کزیک شیوع بیماری در زنان بیشتر گزارش  شده است . و نیز در نواحی گرم و مرطوب بیشتر دیده می شود . بیماری دارای انتشار جهانی می باشد . برخی از فاکتورهای مستعد کننده بیماری عبارتند از تعریغ بیش از حد ، چاقی ، دیابت ملیتوس و حالات و وضعیت های مربوط به اسیب و اختلال سیستم ایمنی .

 

 

علائم بالینی :

ضایعات به صورت ماکول یا لکه هائی با حد و مرز مشخص و غالبا به رنگ قرمز ،قرمز مسی ، قرمز متمایل به قهوه ای ، براق و گاهی پوشیده از شورههای ظریف و اردی شکل دیده می شود . در ضایعات پوستی این بیماری وزیکول و ترشح دیده نمی شود و معمولا دارای التهاب خفیف و گاهی خاش اندکی می باشند . بیماری تمایل به انتشار به سایر نقاط بدن را ندارد و اغلب در نواحی چین دار بدن مشاهده می شود . موهای الوده مبتلا نمی شوند . عامل بیماری ممکن است به همراه استافیلوکوک ، سودوموناس و یا درماتوفیت نیز دیده شود . در اثر تابیدن چراغ وود ( Wood s  lamp ) در محل ضایعه فلورسانس قرمز مرجانی یا لعلی و درخشانی دیده می شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تشخیص آزمایشگاهی

 

روش نمونه برداری :

پس از تمیز کردن محل ضایه با الکل ۷۰درصد ، از اطراف ضایعه به کمک تیغ بیستوری استریل اقدام به تراشیدن پوسته یا شوره ها می گردد و پوسته های حاصل را روی یک اسلاید میکروسکوپی تمیز جمع آوری می نمائیند .

 

 

 

 

تاکید آزمایشگاه هنگام نمونه برداری از ضایعات پوستی مشکوک به عفونت های قارچی ، همواره بر توصیه به بیمار برای عدم شستشو و استحمام محل ضایعات با آب و صابون و دسایر دتر جنت ها از ۳ روز قبل از مراجعه به آزمایشگاه است . بر طبق نظر امونس ( C.W.Emmons  ۱۹۷۷  ) با شروع درمان ضد قارچی جواب های آزمایشگاهی نیز شروع به به منفی شده می نمایند ، بنابر این توصیه به بیمارمبنی بر عدم استعمال از داروهای ضد قارچی یا عوامل ضد عفونی کننده حئاقل از ۱۰ روز تا ۲ هفته قبل از مراجعه به آزمایشگاه از بروز پاسخ منفی کذب آزمایشگاهی می کاهد . در مورد اریترسما نکته ای را باید اضافه کرد این است که در صورتی که آزمایش با چراغ وود بخواهد انجام شود ، بیمار از حداقل از یک تا دو روز قبل از مراجعه به آزمایشگاه محل ضایعات را با آب خالص نیز نشسته باشد . علت این است که ترکیبات پورفرینی که از متابولیت های  باکتری عامل بیماری است و در اثر تابش نور چراغ وود فلورسانس قرمز مرجانی نشان می دهد در آب محلول بوده و بعد از شستشوی محل ضایع با آب آزمایش چراغ وود پاسخ منفی کاذب خواهد داشت .

 

 

 

 

 

 

آزمایش مستقیم میکروسکوپی:

قسمتی از پوسته ها را روی لام تمیز قرار داده و روی آن یک قطره اتر به منظور از بین بردن چربی موجود در پوسته ها ریخته و بعد از تبخیر شدن آن ، روی پوسته ها یک قطره آب ریخته و یا کنار تیغ بیستوری و یا بین دو لام انها را روی لام پخش و له می کند و بعد از خشک شدن با حرارت مختصری نمونه را ثابت کرده و سپس با استفاده از محلول بلودو متیلن به مدت ۳- ۵ دقیقه آن را رنگ کرده ، بعد از رنگ آمیزی ، لام را به آرامی و با جریان بسیار ملایم آب شسته و سپس بعد از خشک شدن با استفاده از روغن ایمرسیون و عدسی شیئی ۱۰۰ مورد مشاهده قرار می دهند . کورینه باکتریوم مینو تسیموم در صورت وجود به صورت رشته های ظریف ، کوتاه ، نازک ، و دارای انشعاب به قطر کمتر از یک میکرون که به آسانی با عناصر باسیلی یا کوکسی شکل تقسیم می شوند ، دیده می شود این عناصر در داخل و خارج سلول پوستی مشاهده می گردند .

برای ثابت کردن لام می توان از البومین تخم مرغ و یا محلول فیکساتور بوان (با همان فرمولاسیونی که در آزمایشگاه انگل شناسی استفاده می شود ) نیز بهره گرفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رنگ آمیزی متیلن بلو :

دو نیم گرم پودر متیلن بلو را در ۱۰۰ میلی لیتر الکل اتیلیک ۹۵ درصد حل کنید از این رنگ برای تجسس عوامل اریتراسما ،تنیا ورسیکالر و پیتروسیوریازیس (درماتیت سبوروئیک) می توان استفاده نمود .

 

کشت :

در آزمایشگاه بطور معمول کشت داده نمی شود مگر آنکه اهداف اهداف پژوهشی خاص مورد نظر باشد که در این صورت می توان از محیط های کشت غنی میکروبیولوژیکی مانند ژلوز خوندار و یا محیط BHI  استفاده کرد .

 

 

تشخیص افتراقی:

ضایعات این بیماری قابل اشتباه با بیماری هایی مانند گال ، شپشک عانه (Phitrius pubis )  ، کچلی کشاله ران ، کاندیدیازیس ، درماتید تماسی ، پسوریازیس و پیتریازیس ورسیکالر می باشد .

 

پیش آگهی و درمان : 

موارد مزمن بیماری بیشتر از حالات حاد آن مشاهده می شود . برای درمان از محلول تیوسولفات سدیم ۲۰% یا پماد گوگرد ۳% و یا از پماد کراتو لیتیک مانند پماد وایت فیلد بصورت موضعی استفاده می شود . داروی انتخابی اریترو مایسن خوراکی به مقدار یک گرم در روز و به مدت ۵ روز می باشد که پاسخ رضایت بخشی دارد . پنی سیلین و گریزو فولوین روی این بیماری اثری ندارد . از پوویدین یده یا اسید فوسیک ( Fucic Acid  ) نیز می توان بطور موضعی برای درمان استفاده کرد .تترا سایکلین و کلرانفنیکل از دارو های موثر دیگری هستند ولی استفاده از کلرانفنیکل به دلیل اثرات سرکوبگری  مغز استخوان که منجر به نوتروپنی ، آگرانولوسیتوز و آنمی آپلاستیک می شود محدود گردیده است .

عفونت بین انگشتان پا معمولا به در مان مقاوم است . در این گونه واقع و نیز در موارد نارسایی یا نقص درمانی به جز پماد وایت فیلد ، از محلول موضعی دیگری مانند کلیندا مایسین ، پماد سدیم فوزیدات ( Sodium fusidate  ) و صابون های ضد باکتری برای پیشگیری و درمان می توان استفاده نمود .

در مقایسه با تترا سایکلین ، استفاده از اریترومایسین در مواردی گرفتاری نواحی آگزیلا و کشاله ران و تا حدودی  نواحی بین انگشتان اثرات بهتری دارد باید توجه داشت که شستشوی روزانه محل ابتلا با آب و صابون در کنار درمان طبی در ریشه کن کردن عفونت موثر است .


 
0 نظرات  اناليز مايع مفصلي ( Synovial Fluid )
  تاریخ : ۱۳۹۰ جمعه ۳۱ تير  [22:0]  


رده سينوويال كه از سه لايه سلول تشكيل شده است غلاف تندون و بورسا ( bursae ) و مفاطل را بجز سطح غضروفي مي پوشاند . مايع بين مفصلي از اولترا فيلتراسيون پلاسما و و از ترشح هيالورونيك اسيد توسط سلول سينويال شكل مي گيرد مقدرا مايع مفصلي بسيار اندك و حتي مفصل بزرگي چون زانو داراي بيشتر از ۴ ميلي ليتر نمي باشد . مايع مفصلي علاوه بر نقش نرم كردن ، تغذيه غضروف فاقد عروق را نيز بر عهده دارد . جمع شدن مايع مفصلي را افيو‍‍‍‍ژن سينوويال گويند و به عمل اسپيره آن ارتروسنتسي  ( arthrocentesis ) گفته مي شود . آزمون افتراقي براي جدا سازي مايع مفصلي عفوني از غير عفوني بسيار حائز اهميت است . در ارتريت عفوني  ( به ويژه به علت استاف طلايي ) اگر در چند روز اول درمان نشود يه صورت غير قابل برگشت به غضروف صدمه خواهد رسيد .

 

 

 

خصوصيات يه مايع مفصلي نرمال به شرح ذيل مي باشد .

 

رنگ: صاف مايل به زرد

گلبول سفيد : ۱۵۰ تا ۰  كه لنفسيت حدود ۱۵ درصد  ، نوتروفيل كمتر از ۲۵ درصد  و منوسيت و ماكروفژ  حدود ۶۵ درصد است .

براي نمونه گيري و قبل از ارتروسنتسيس آغشته كردن سرنگ اسپيراسيون با ۲۵ واحد سديم هپارين به ازاء هر سي سي مايع مفصلي سفارش مي گردد، استفاده از ديگر ضد انعقاد ها ( اگزالات ، ليتيم هپارين و پودر EDTA) موجب تشكيل كريستال و تداخل در مطالعه ميكروسكوپي كريستال مي شود . استفاده از هپارين در غلظت بيشتر از u/ml ۱۲۵ (واحد در ميلي ليتر ) اثر باز دارنده روي رشد برخي از ميكرو ارگانيزم ها دارد .

آزمونهاي روتين مايع مفصلي عبارتند از:

۱)      رنگ مايع و درجه كدورت

۲)      شمارش سلولي و افتراق

۳)      رنگ آميزي گرم و كشت

۴)      مطالعه با ميكروسكوپ پلاريزه براي كريستال

ولي برخي ديگر از آزمايشات در موارد خاص ممكن است به عنوان تست تشخيصي يا تست همراه كمك كننده بوده و درخواست گردد مانند:

۱- رنگ آميزي و كشت براي سل و PCR  قارچ

۲- براي باكتري و ميكروب سل

۳- اختلاف قند خون از از مايع مفصلي

۴ – اندازه گيري كمپلمان مايع مفصلي

۵ – مطالعه انزيمي

۶- اندازه گيري اسيد اوريك

تفسير گلوكز مايع مفصلي در مقايسه با سطح قند سرم صورت مي گيرد كه در شرايط اده ال احتياج به ۸ ساعت ناشتايي جهت برقراري تعادل با مايع مفصلي دارد . اختلاف ميزان قند خون از نايع مفصلي كمتر از mg / dl  ۱۰ در حالت نرمال و غير التهابي است اين اختلاف در ارتريت عفوني ممكن است به mg/ dl ۶۰-۲۰ برسد .شمارش سلولي و اندازه گيري قند  مايع مفصلي بايد در كمتر از نيم ساعت انجام شود .

آزمايش لخته موسيني :

اين آزمايش با ريختن چند قطره از مايع مفصلي در لوله حاوي اسيد استيك ۲ تا ۵% انجام مي گيرد. به شرطي كه هيالورونات داراي انسجام بوده و از درجه پليمري شدن خوبي برخوردار باشد به صورت لخته سفيد رنگ در مي آيد ، در حالي كه در مايع مفصلي عفوني يا ملتب ذرات سفيد از هم پاشده شده در مي ايد آزمايش به صورت خوب ، بد ، متوسط گزارش مي گردد .

مايع ترانس لوسنت :

مايع ترانس لوسنت به هر مايع شفاف كه خطوط روزنامه به راحتي از پشت آن خوانده شوند با وجود آنكه مايع ترانس لوسنت خطوط روزنامه را مي پوشاند ولي نواحي سياه و سفيد قابل تشخيص است . كدورت مايع مفصلي اغلب به علت افزايش فيبرين است . مقدار نرمال پروتئين مايع مفصلي بين ۳-۱ گرم در دسي ليتر است . اندازه گيري سطح پروتئين در تشخيص ارتريت ها چندان   كمك كننده نيست

گاهي در مايع مفصلي اجسام ريز شناوري مثل دانه هاي برنج  (Rice bodies ) ممكن است مشاهده شود . اين ذرات ممكن است غشاي سينوويال د‍نره يا ايسكميك شده ، يا ذرات فلز و پلاستيك در مفاصل مصنوعي و يا ذرات كارتيلا‍ژ در فرسايش مفصلي باشد . در برخي از بيماري هاي متابوليك ممكن است كارتيلاژ رنگي شود مثل انچه كه در اركونوز (orchonosis) ديده مي شود كه شكل ذرات پاشيده فلفل به خود مي گيرد .

شمارش گلبول سفيد در مايع مفصلي :

شمارش گلبول سفيد در مايع مفصلي التهابي و عفوني ممكن است بالغ بر mm۳  ۵۰۰۰۰  گردند و از اين رو احتياج به رقيق سازي  است . براي شمارش توتال مي توان مايع مفصلي را ابتدا با آنزيم هيالورنيداز انكوبه كرده سپس رقيق سازي كنيم يا ۳/۰ درصد نرمال سالين با يك درصد ساپونين در سالين استفاده كرد   و با نرمال سالين در ملانژور سفيد يا قرمز با توجه به سلول مي شماريم  

در لام رنگ آميزي شده مايع مفصلي ممكن سلولهايي مثل سلول LE  كه در اغلب اوقات نروفيل با هسته فاگوسيتوز شده به رنگ پوست پيازي است نه تنها در مايع مفصلي مبتلايان به لوپوس بلكه در روماتيسم مفصلي گزارش شده است .سلولهاي راگوسيت (سلول هاي نتروفيل حاوي انكليوزونهاي آبي سياه يا سياه رنگ شبيه به گرانولاسيون توكسيك )  نيز ديده مي شود كه شايد كمپلكس هاي ايمني باشد نام ديگر آن سلول ارتريت روماتئيد است .سلول ديگري كه ديده مي شود سلول رايتر  ( به ماكروفاژي كه نتروفيل دژنره را بلعيده باشد مي گويند ) كه زماني باور بر اين بود كه براي بيماري رايتر اختصاصي مي باشد .ميزان ائوزينوفيل بيشتر از ۲ درصد در مايع مفصلي را ائوزينوفيلي گويند كه در بيماري هاي التهابي ،پرتو درماني و الرژي گزارش شده است .

 

 

ويژگيهاي مايع مفصلي در ارتريت عفوني :

رنگ كدر يا اپاك – لكوسيتوز حتي تا mm۳  ۲۰۰۰۰۰ –بيش از ۹۰ درصد نتروفيل – تفاوت ۱۰۰-۲۰ بين خون و قند مايع مفصلي از ويژگيهاي مايع مفصلي عفوني مي باشد  كه بر اين اساس در ۴ گروه

۱)غير التهابي

۲) التهابي

۳)عفوني

۴) هموراژيك

بيماري هاي روماتيسني مانند ارتريت روماتوئيد ، لوپوس ، رايتر ، و تب روماتيسمي در گروه التهابي قرار دارند

ارتريت هموراژيك يا خوني در رابطه با تروما، پروتزهاي مفصلي  ، هموفيلي ، درمان با ضد انعقادها و يا آنمي داسي شكل مي باشد .

رسوب كريستالهايي مانند  مونوسديم اورات (نقرس اورات) ، كلسيم پيرو فسفات داي هيدرات ( نقرس فسفات يا نقرس كاذب يا كندرو كلسينوز ) ، اپاتيت و فسفات كلسيم  (Basic cal .ph ) ، اگزالات كلسيم (نقرس اگزالاته ) و ليپيد  (نقرس ليپيدي ) در مايع مفصلي موجب بروز التهاب با افزايش گلبول سفيد و غالب بودن نوتروفيل ها مي گردد به ويژه اين كه كريستال به صورت داخل سلولي در نوتروفيل و ماكروفاژديده شوند ، كه بيانگر قطعي بودن ارتريت ناشي از كريستال است . هر چند اصطلاح روزمره نقرس به رسوب اورات اشاره دارد ولي مفهوم نقرس رسوب هر گونه كريستال در بافت مفصلي مي باشد . براي مشاهده اين كريستاله از روشهاي مختلف مي توان استفاده كرد مثلا كلسيم هيدروكسي آپاتيت و اگزالات كلسيم را مي توان با ميكروسكوپ نوري مشاهده كرد و همچنين برا مشاهده كريستالهاي آپاتيت از رنگ arin red  SzAli استفاده كرد و اين كريستالها به علت ريز بودن به صورت تجمع قابل شناسايي هستند . اجسام ليپيدي در تروما ، نكروز مفصل و رماتيسم مفصلي ممكن است در مايع مفصلي مشاهد شوند . اين اجسام در زير نور پلاريزان بصورت صليب درخشان ظاهر شده و به عنوان عامل ارتريت حاد مطرح گرديده اند .

همچنين اگزالات كلسيم مي تواند عامل ارتريت در دياليز مزمن كليه و سندرمهاي سوء جذب باشد . در خطاي متابوليكي اگزالوز (Oxalosis  ) اگزالات كلسيم عامل ارتريت مطرح مي شود .

كريستال كلسترول بصورت مستطيل با گوشه هاي بريده يا به شكل پلكاني است اين كريستالها در اتر محلول بوده و توسط لوكوسيت ها فاگوسيتوز نمي شوند . كريستالها در نتيجه تخريب غشاي سلولي در تراوشات مزمن التهابي بوجود مي ايند .

در مايع مفصلي امكان گزارش كريستالهاي زير وجود دارد از قبيل

۱)      كريستال كورتيكواستروئيد

۲)      پودر دستكش

۳)      كريستال شاركوت ليدن

۴)      كريستال ايمنو گلوبين يل كرايوگلوبين

 

 

 

همچنين كريستال اسيد اوريك كه غالبا بصورت سوزني داخل و خارج سلول يافت مي شوند . در مايع مفصلي مبتلا به نقرس مشاهده مي شود . قرار دادن مايع مفصلي به مدت ۲۴ ساعت در دماي ۴ درجه سانتي گراد موجب افزايش بيشتر كريستالها مي گردد. گاهي اندازه گيري اسيد اوريك در مايع مفصلي كمك به تشخيص نقرس اورات مي كند . در حالت نرمال مقدار اسيد اوريك مايع مفصلي و سرم شبيه هم هستند .

كريستال كلسيم پيرو فسفات  (CPDD) همراه با ارتريت دژنراتيو و در همراهي با كاهش منيزيوم ، همو كرماتوز ف هيپر تيروئيديسم و هيپو تيروئيديسم ديده مي شود .

ارتريت عفوني توسط ارگانيسم هاي  گوناگوني از جمله ميكروب گرم مثبت مانند استاف ، گرم منفي ، ويروس ها ف قارچهاو ميكروب سل و .. . . گزارش شده است . تب ، لرز ، درد شديد مفاصل بويژه با حركت و احساس گرمادر مفاصل از علائم ارتريت عفوني هستند

عفونت منتشر گونوكوك سه برابر در خانم ها شايعتر بوده و شانس ورود ارگانيزم به گردش خون و ابتلا به به ارتريت در دوران قاعدگي ، حاملگي ، بعد از زايمان و زمينه لوپوس بيشتر است

سوشهاي اكسو تايپ (Auxotype ) گونوكوك با كلني هاي شفاف و مقاوم به اثرات ضد باكتري سرم ميل به انتشار و ايجاد ارتريت دارد و اين حالت در افراد مبتلا به كاهش اجزاي  ۵ و ۶ و ۷ و ۸ از سيستم كمپلمان بيشتر شايع است .

بيماري لايم  (Lyme  ) ناشي از ميكروبي از خانواده اسپيروكت بنام  Borrelia burgdorferi مي باشد كه قتدر به در گيري التهابي در قسمت هاي مختلف بدن مي باشد كه قادر به درگيري التهابي در قسمت هاي مختلف بدن از جمله ارتريت عفوني مي باشد و روش تكثير DNA  در ۹۶ درصد موارد مثبت است . انجام روش PCR  براي ميكروب سل و عفونت هاي ويروسي نيز از روشهاي سفارش شده است .

ارتريت عفوني ناشي از بيماري لايم Borrelia burgdorferi ممكن است به صورت حملات التهابي شعله ور شدن و فروكش كردن جلوه كند

براي تشخيص ارتريت عفوني از اندازه گيري سطح لاكتيك اسيد مايع مفصلي و يا شناسايي اسيدهاي الي حاصل از حضور ميكروب مانند مالريك اسيد ، هگزانوئيك اسيد و سوكسينيك اسيد بويژه زماني كه رنگ آميزي گرم منفي  است .سطح اسيد لاكتيك بيشتر از  mg / dl  ۳۰ در اكثر موارد بازتابي از ارتريت عفوني مي باشد.

تست هاي سرولوژي تشخيصي  :

هرچند آزمونهاي سرولوژي روماتيسمي براي بيماري خاصي اختصاصي نيست ولي تمام آزمايشات از قبيل  RA، ANA ، Anti CCP و اندازه گيري سطح كمپلمان ممكن است درخواست گردند افزايش سطح كمپلمان يا كاهش سطح كمپلمان مايع مفصلي بيانگر التهاب يا مصرف شدن آنها در حين تشكيل كمپلكسهاي ايمني مي باشد . آزمونهاي RA، ANA ، Anti CCP ممكن است در بيماري هاي روماتيسممفصلي با عياري مشابه سرم در مايع مفصلي مثبت باشند.

آزمونهاي سرولوژيكي در بيماري لايم در بيشتر از ۹۰درصد موارد مثبت و در ۸۵ درصد موارد DNA باكتري در مايع مفصلي با PCR  قابل تشخيص است .

شايع ترين عامل ارتريت عفوني غير گونوكي:

با توجه به اين كه عفونت هاي حاد باكتريال مي توانند در كمتر از ۴۸ ساعت موجب نابودي غضروف مفصلي گردند از اينرو تمتم مفاصل التهابي بايستي براي حضور عفونت مورد بررسي قارا گيرند ترشح سايتو كين ها ، پروتئازها ، افزايش فشار داخل مفصلي از علل مهم تخريب غضروف مي باشد عفونت با استاف ارئوس از شايع ترين علل ارتريت عفوني غير گونوكوكي است .

نكته ها :

بيماري پونست (Poncet s) يك پلي ارتريت واكنشي در سل منتشر است

برخلاف استئومايليت سلي كه عفونت در نواحي ستون مهره ها ايجاد مي كند ، ارتريت سلي مفاصل بزرگ ( Hip.knee) را درگير مي كند

ويروسها قادر به ارتريت چند مفصلي بوده و احتمال مي رود هپاتيت C  به صورت دائم ارتريت و ارترالژي بدهد

بيماران مبتلا به آنمب داسي شكل بعلت فقدان كارايي طحال ،مستعد عفونت هاي پنوموكوك ،گرم منفي و يا سالمونلا هستند.

آرتريت ناشي از گونوكوك در افراد كمتراز ۴۰سال شايع بوده و خانم ها در دروران قاعدگي ف حاملگي ، در خطر بيشتري براي پخش ميكروب هستند . تصور مي شود ارتريت ناشي از گونوكوكمنتشره به علت واكنش ايمنولوژيك باشد چون رنگ آميزي گرم و كشت در اكثر موارد منفي است ، تهيه اسمير از بثورات جلدي روي تنه و نواحي انتهايي بدن و همچنين تهيه اسمير از ترشحات مجاري ادراري و ساير موارد مشكوك كمك كننده است . كشت خون در كمتر از ۴۵ درصد موارد مثبت مي شود. ابتلا به كاهش اجزاي نهايي سيستم كمپلمان نيز شخص را مستعد به عفونت فرا گير گونوكوك مي كند. در عفونت مستقيم مفاصل با ميكروب گونوكوك كشت اسمير در غالب موارد مثبت مي باشد.

 

 

گزش و خراش توسط گربه ممكن است ميكروب Pasturella multocida  را موارد مفاصل كند

شيوع ارتريت عفوني در رمواتيسم مفصلي زياد بوده و مصرف بازدارند TNF (فاكتور نكروز كننده تومور ) مانند داروي Inflixmab بيمار را مستعد ميكروب سل  و ساير باكتري ها مي كند

عفونت هاي سل ، بوروليا ، قارچ ، ويروس و بروسلا از عوامل مهم ارتريت مزمن هستند 
0 نظرات  عقلانی یا ....
  تاریخ : ۱۳۹۰ جمعه ۳۱ تير  [21:56]  

انسان عاشق زیبایی نمیشود بلکه انچه عاشقش می شود در نظرش زیباست
شمع شدی شعله شدی سوختی،خیر سرت هیچی نیاموختی
طرف بچشو سوار خر ميكنه بهش ميگه بابايي گوش عمو رو بگير تا نيفتي.
میری خودکار بیک می‌خری ۱۰۰ تومن،ولی‌ لاک غلط‌گیر ۸۰۰ تومن. تو این زندگی‌ حتی رو کاغذ هم اشتباه کنی‌ برات گرون تموم می‌شه. پس دقت کن
تمام روزهایی که سرگرمیت بودم ، زندگیم بودی
خدایا هرکس بیادم هست بیادش باش,اگرکنارم نیست کنارش باش,اگر تنهاست پناهش باش و اگر غم داره غمخوارش باش.
اگر زن یا مادر زن شما در حال غرق شدن باشندو شما فقط یک حق انتخاب داشته باشید : به سینما می روید یا کوهنوردی؟؟؟؟؟
دوست دارم با س سوزن به همه بگو تا بسوزن
من اینجا......... تو آنجا............. نیمکتهای دنیا را چه بد چیده اند
به سلامتی کسانی که تا یادشون نکنیم یادی نمیکنند ...
از حقيقت هاي تلخ خسته ام يك دروغ شيرين بكو بكو دوست دارم.
آموخته ام کسی که یادم نکرد من یادش کنم شاید اوتنها تر ازمن باشد
ماچ ...ماچ...ماچ...ماچ...ماچ... ترو خدا فكر بد نكني زبونم گير كرده بود مي خواستم بگم ماچاكرتيم
بني آدم اعضاي يكديگرند بعضي ها روده وبعضي ها مثل تو جيگرند!
پابرهنه دوستتدارم تا نگی ریگی به کفشته
به سلامتی زنجیری که صد سال زیر برف و بارون میمونه،می پوسه.ولی از هم جدا نمیشه،امیدوارم بمونیم،بپوسیم ولی ازهم جدا نشیم.
آن روز که دلت پیش دلم بود گرو/دستانه مرا سخت فشردی که نرو/حالا که دلت با دگری بند است کفشهای مرا جفت نمودی که برو؟
موقعي که داري واسه بدست آوردن کسي ميدوي آروم بدو چون شايد يکي هم داره واسه بدست آوردن تو ميدوه
نمی توان برگشت و اغار خوبی داشت ولی می توان شروع کرد وپایان خوبی داشت
به هرکسی که دل سپردم بی وفا شد, چو پابندش شدم از من جدا شد, نمیدانم از اول بی وفا بود, یا نازش را کشیدم بی وفا شد
1 نظرات  ابتكار ژاپني‌ها براي شارژ تلفن همراه برروي آتش
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:32]  

 


ایتنا - یک شرکت ژاپنی راه جدیدی را برای شارژ تلفن همراه در شرایط وقوع فجایع طبیعی یا در محیط‌های دور از دسترسی به برق، ابداع کرد.


به گزارش ایتنا به نقل از خبرگزاری ایسنا، دیگ ترموالکتریکی «هاتسودن ناب»، حرارت آب جوشان را به برق تبدیل می‌کند که از طریق پورت USB دستگاه‌های دیجیتالی مانند تلفن هوشمند، دستگاه‌های پخش موسیقی دیجیتالی و سیستم‌های ناوبری، این دستگاه‌ها را شارژ می‌کند.

شرکت ژاپنی «تی‌ای اس انرژی» که در شهر اوساکا مستقر است، فروش این دستگاه را به مبلغ ۲۴ هزار و ۱۵۰ ین (۲۹۹ دلار) از ماه جاری آغاز کرده و قصد دارد دستگاهش را در کشورهای در حال توسعه‌ای که در آن‌ها کمبود برق وجود دارد، نیز عرضه کند.

مدیر اجرایی این شرکت عنوان کرده این ابداع از فاجعه زلزله و سونامی ۱۱ ماه مارس ژاپن الهام گرفته که طی آن ۲۳ هزار نفر کشته و مفقود شدند و با ویران شدن منطقه شمال شرقی، صد‌ها هزار نفر بی‌خانمان شدند.

این دیگ دارای نوارهایی از مواد ترمو الکتریک سرامیک است که از طریق حرارت ظرف، برق تولید می‌کنند و طبق اعلام شرکت سازنده، شارژ یک آیفون از طریق این دستگاه، سه تا پنج ساعت طول می‌کشد و می‌تواند هم‌زمان غذا را نیز آماده کند.
0 نظرات  نخستین گوشی سه بعدی شارپ تاییدیه گرفت.
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:31]  

شرکت شارپ که پیش‌تر از گوشی هوشمند سه بعدی‌اش رونمایی کرده بود، موفق به دریافت تاییدیه FCC از کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا شد.

به گزارش GSMArena گوشی شارپ که AQUOS نام دارد از این امکان برخوردار است که تصاویر را به شکل سه‌‌بعدی نمایش داده و لازم نیست برای تماشای آن از عینک ویژه استفاده شود.

این گوشی از هفته گذشته به بازار ژاپن عرضه شده، و دارای دوربین ۸ مگاپیکسلی،‌صفحه نمایش ۲/۴ اینچی و پشتیبانی از سرویس‌های شبکه CDMA است.

1 نظرات  ژن نئاندرتال‌ها در بدن آسیایی‌ها و اروپایی‌ها چه کار می‌کند؟
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:29]  


ژن نئاندرتال‌ها در بدن آسیایی‌ها و اروپایی‌ها چه کار می‌کند؟
 

ژن نئاندرتال‌ها در بدن آسیایی‌ها و اروپایی‌ها چه کار می‌کند؟

دانش > پزشکی  - اجداد ما بعد از ترک آفریقا ‌با سایر گونه‌های انسانی مانند نئاندرتال‌ها ارتباط خوبی داشته‌‌اند و حتی فرزندان مشترکی هم داشته‌اند. آسیایی‌ها و اروپایی‌ها بخشی از ژنوم خود را از آن‌ها به ارث برده‌اند.

بهنوش خرم‌روز:‌ به نظر می‌رسد در بین همه گونه‌های انسانی که زمانی روی زمین می‌زیسته‌اند،‌ ما انسان‌های امروزی موفق شده‌ایم زمین را از آن خود سازیم و همه جا را بگیریم. اما آیا ما به تنهایی این موفقیت را به دست آورده‌ایم و سایر گونه‌ها نقشی نداشته و تنها محکوم به فنا بوده‌اند؟

به گزارش نیوساینتیست،محققین بر پایه مطالعات جدید خود بر این باورند که روزگاری،‌ انسان‌ها با سایر گونه‌ها ارتباط نزدیکی داشته‌اند. سال گذشته، ژنوم نئاندرتال‌ها،‌ یکی از معروف‌ترین گونه‌های انسانی دوران‌های گذشته،‌ منتشر شد و نشان داد که اجداد اولیه ما،‌ هوموسپین‌ها، بعد از این که آفریقا را ترک کردند، فرزندان مشترکی با نئاندرتال‌ها داشته‌اند. همچنین به نظر می‌رسد که اجداد ما با دیگر گونه‌ها نیز ارتباط صمیمی و خوبی داشته‌اند، مانند دنیسوان‌ها که سال گذشته در فسیل‌های به دست آمده از سیبری کشف شد.

سوال این‌جا بود که آیا ازدواج یا فرزند مشترکی هم بین این گونه‌ها بوده یا نه و اگر آری، آیا تغییری در ما به وجود آورده است یا نه.

پیتر پرهام از دانشگاه استنفورد کالیفرنیا تلاش کرده با بررسی ژن‌ها به این سوال پاسخ دهد. او روی گروهی 200 تایی از ژن‌های ال.اچ.دی که برای سیستم ایمنی بدن ما ضروری هستند تمرکز کرد. از آن‌جا از هر ژن صدها نسخه متنوع در جامعه انسانی وجود دارد،‌ او برخی از متنوع‌ترین ژن‌ها را هم در نظر گرفت.

به احتمال زیاد اجداد ما که آفریقا را ترک می‌کردند، ‌تنها تعداد محدودی از اچ.ال.ای‌ها را در بدن داشتند. بدتر این که این ژن‌ها تنها با بیماری‌های آفریقایی سازگار شده بودند و بنابراین،‌ بدن آن‌ها نسبت به سایر بیمار‌ی‌ها ایمن نبود.

مقایسه اچ.ال.ای‌های انسان‌ها نقاط مختلف زمین،‌ نشان می‌دهد که غیرآفریقایی‌ها، اچ.ال.ای‌هایی از ژنوم نئاندرتال‌ها و دنیسوان‌ها در بدن دارند. برای مثال، HLA-C*0702 در بین اروپا‌هایی‌ها و آسیایی‌های امروزی رایج است،‌ در حالی که در بدن هیچ آفریقایی وجود ندارد. جالب این که این ژن در ژنوم نئاندرتال‌ها وجود داشته است. HLA-A*11 هم داستان مشابهی دارد و در بدن آسیایی‌های امروزی یافت می‌شود و در بدن هیچ آفریقایی دیده نشده است. این یکی میراث ما از دنیسوان‌ها است.

نئاندرتال‌هاو دنیسوان‌ها بیش از 200هزار سال خارج از آفریقا زندگی کرده بودند  و به احتمال زیاد زمان کافی برای ایمنی در برابر  بیماری‌های منطقه خود داشته‌اند. بعد، از طریق برقراری ارتباط با اجداد ما و فرزندان مشترک،‌ این ژن‌ها به ما منتقل شده است.

البته ما تنها 6 درصد از ژنوم خود را از سایر گونه‌ها به ارث برده‌ایم، اما سهم عمده آن باید مربوط به اچ.ال.ای‌ها باشد. نیمی‌ از HLA-A‌های اروپایی‌ها از سایر گونه‌ها آمده،‌ این رقم در مورد چینی‌ها به 72درصد می‌رسد و در افراد پاپوآ‌ گینه نو از 90 درصد هم می‌گذرد.

بنابراین اجداد هموسپین هر چه به سمت شرق رفته‌اند، ‌به ژن‌های ایمنی بیشتری نیاز داشته‌اند،‌ شاید چون در شمال در مقایسه با مناطق گرمسیری آسیای شرقی با بیماری‌های کم‌تری مواجه می‌شدند.
0 نظرات  انرژی هسته‌ای را در خانه تولید کنید!
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:26]  

 


انرژی هسته‌ای را در خانه تولید کنید!
 

انرژی هسته‌ای را در خانه تولید کنید!

دانش > دانش‌های بنیادی  - هنوز که هنوز است، تولید انرژی هسته‌ای جز در آزمایشگاه‌های بزرگ و نیروگاه‌های مجهز ممکن نیست، اما شاید به‌زودی بتوان با استفاده از راکتورهای هسته‌ای توریومی کوچک مقیاس، در خانه انرژی تولید کرد!

محمود حاج‌زمان: یک شتاب‌دهنده کوچک ذرات در حومه یکی از شهرهای انگلستان می‌تواند نویدبخش آینده‌ای امن‌تر و پاک‌تر برای تولید انرژی باشد. صحبت درباره انرژی هسته‌ای است، اما نه از آن نوعی که فجایع اخیر را برای ژاپن به ارمغان آورده و باعث بروز بحث و جدل‌های زیادی در سراسر اروپا و آمریکا شده است. این انرژی بر مبنای توریوم است، عنصری رادیواکتیو که در مقایسه با منابع سنتی انرژی هسته‌ای، به مراتب فراوان‌تر و بسیار ایمن‌تر است.

به گزارش پاپ‌ساینس، طرفداران این روش اعتقاد دارند که راکتورهای هسته‌ای کوچک که از توریوم نیرو می‌گیرند، می‌توانند وابستگی دنیا به زغال‌سنگ و گاز طبیعی را از میان ببرند و این کار را به مراتب ایمن‌تر از نوع سنتی انرژی هسته‌ای انجام دهند. توریوم نه تنها به وفور در طبیعت یافت می‌شود که بسیار کارآمدتر از اورانیوم یا زغال‌سنگ است. بنابر محاسبات انجام شده، یک تن از این فلز نقره‌ای رنگ می‌تواند به اندازه 200 تن اورانیوم و یا 3.5 میلیون تن زغال‌سنگ انرژی تولید کند.

روزنامه دیلی‌میل گزارشی درباره یک شتاب‌دهنده کوچک ذرات منتشر کرده که می‌تواند برای نیرو بخشیدن به راکتورهای توریومی آینده مورد استفاده قرار گیرد. این شتاب دهنده که مدل الکترونی چند کاربرده یا به اختصار EMMA نامیده می‌شود، برای آغاز پروسه واکنش شکافت هسته‌ای در یک نیروگاه توریومی کوچک مقیاس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بر خلاف راکتورهای هسته‌ای متداول، راکتورهای توریومی با خطر ذوب شدن روبه‌رو نیستند. بخشی از این موضوع به این دلیل است که آنها برای ایجاد شکافت هسته‌ای به یک توان اولیه خارجی نیاز دارند. اتم‌های توریوم زمانی انرژی آزاد می‌کنند که توسط نوترون‌های پرانرژی بمباران شوند، نوترون‌هایی مشابه آن‌چه در یک شتاب‌دهنده ذرات تولید می‌شود. تامین چنین محرک‌هایی یک مانع در ساخت راکتورهای توریمی کوچک به شمار می‌رود. اما نسل جدید شتاب‌دهنده‌ها مانند EMMA و روزی شتاب‌دهنده‌های کوچک‌تر از آن که ابعادی به اندازه یک چمدان خواهند داشت، می‌توانند این کار را انجام دهند.

EMMA نخستین شتاب‌دهنده بدون مقیاس، میدان ثابت، گرادیان متغیر (NS-FFAG Accelerator) است؛ ویژگی‌هایی که نگهداری و کار کردن با آن را آسان‌تر می‌کند. همچنین به گفته سازندگان انگلیسی آن، این شتاب‌دهنده انعطاف‌پذیرتر، قابل اعتمادتر و کارآمدتر است. سایر شتاب‌دهنده‌ها از میدان‌های الکتریکی متغیر استفاده می‌کنند که نیازمند اندازه‌گیری‌های ایمنی خاصی است تا به عنوان مثال، از کاربران در مقابل پرتودهی مایکروویو محافظت شود. در عوض میدان مغناطیسی متغیر EMMA، روشی مطمئن‌تر و ارزان‌تر برای شتاب دادن ذرات تا سطوح بالاتری از انرژی است.

EMMA با انرژی 20 مگا الکترون‌ولت (هر مگا معادل یک میلیون و هر الکترون‌ولت تقریبا معادل 10 به توان منفی 19 ژول انرژی است) کار می‌کند، مقداری که برای یک شتاب‌دهنده اتمی بسیار ناچیز است. به عنوان مثال شتاب‌دهنده تواترون در آزمایشگاه ملی فرمی واقع در ایالات متحده ذرات را تا 1 ترا الکترون‌ولت (هر ترا معادل ده به توان 12، یا یک هزار میلیارد است) شتاب می‌دهد. برخورددهنده بزرگ هادرون، ال.اچ.سی در سرن نیز به نحوی طراحی شده که انرژی ذرات را به 7 ترا الکترون‌ولت برساند. اما راکتورهای توریومی برای آغاز فرایند شکافت هسته‌ای به این مقادیر عظیم انرژی نیازی ندارند.

محققان انگلیسی در حال حاضر مشغول کار بر روی نسل بعدی این شتاب‌دهنده موسوم به PAMELA هستند، شتاب‌دهنده‌ای که برای کاربردهای پزشکی و درمان سرطان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شتاب‌دهنده EMMA، دستگاه خواهر آن ALICE و راکتورهای توریومی، می‌توانید اینجا کلیک کنید.
0 نظرات  معجزه حیات / عکس
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:24]  

 

 

 

 در طول 4 میلیارد سالی که از پیدایش حیات روی زمین گذشته، هیچ پدیده طبیعی نتوانسته حیات روی زمین را منقرض کند. این جوانه سرخس که پس از 32 سال از ترک گدازه‌های منجمد سر بیرون آورده، موید این موضوع است.

این گدازه‌های منجمد ماحصل فوران آتشفشان کیلایی در سال 1979 / 1358 است. این آتشفشان در جزیره بزرگ هاوایی واقع شده است. برای مشاهده عکس بزرگ از نشنال‌جئوگرافیک به حجم 860 کیلوبایت، اینجا را کلیک کنید.

 
0 نظرات  آموزش آنلاین نانو با راه‌اندازی اولین وبینار
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:21]  

 

 

 

 

 دبیر کارگروه ستاد توسعه فناوری نانو از برگزاری اولین وبینار آموزش فناوری نانو در کشور خبر داد و گفت: این دوره آموزشی به منظور آمادگی داوطلبان دومین المپیاد نانو فناوری در قالب 10 جلسه آموزش مجازی برگزار می‌شود.

ستاد فناوري نانو - عماد احمدوند افزود: برخی از داوطلبان استان‌ها دسترسی به دوره‌های آموزشی آمادگی برای حضور در المپیاد نانو فناوری را ندارند از این رو ستاد توسعه نانو اقدام به برگزاری “وبینار” آموزش فناوری نانو کرد.

دبیر کارگروه ترویج ستاد توسعه نانو “وبینار” را شیوه‌ای نوین در حوزه آموزشی توصیف کرد و گفت: در این روش استاد موارد آموزشی را از طریق اینترنت به صورت تصویری ارايه می‌دهد و کاربران از طریق اینترنت این آموزش‌ها را دریافت می‌کنند. وی با بیان اینکه در وبینار نانو فناوری نیز این شیوه ارايه می‌شود، یادآور شد: وبینار نانو فناوری طی 10 جلسه برگزار می‌شود و متقاضیان می توانند با ثبت‌نام و دریافت User name  و Password از این آموزش‌ها به صورت آنلاین استفاده کنند.
0 نظرات  قدرت لاك پشت‌ها و پرندگان مهاجر در انسان! احتمال برخورداري انسان از حس جهت‌يابي مغناطيسي
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:19]  

 

قابليت مشاهده ميدان مغناطيسي زمين كه تا پيش از تصور مي‌شد تنها در اختيار لاك‌پشت‌هاي دريايي و پرندگان مهاجر است، احتمالا در چشمان انسان هم وجود دارد.

 

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، آزمايش‌هاي محققان دانشگاه ماساچوست بر روي پروتئين cryptochrome 2 كه يك مولفه پروتئيني مهم در ادراک ميدان مغناطيسي زمين است، نشان داده كه نسخه انساني آن در حشرات ميوه با كمبود cryptochrome به بازسازي جهت‌يابي ميدان مغناطيسي مي‌پردازد.

 

حشرات بسيار از انسان دور بوده و كاركرد اين پروتئين كه به ميزان زيادي در چشم انسان وجود دارد در اين حشرات بسيار جالب توجه است.

 

استيون رپرت، دانشمندعصب‌شناس دانشگاه ماساچوست كه سه سال پيش در پژوهشي از قابليت حشره‌هاي ميوه براي جهت‌يابي مغناطيسي از طريق اين پروتيين سخن گفته بود، اكنون به دليل وجود مقادير زيادي از اين عنصر در شبكيه انسان، وجود چنيني قابليتي را در بشريت محتمل خوانده است.

 

پيش از اين، نقش جهت‌يابي cryptochrome، موضوعي استنباطي و پيشنهادي بود. از آن زمان محققان به تشريح خاصيت قطب‌نماي كوانتومي اين پروتيين پرداخته‌اند كه مي تواند تغييرات بي‌نهايت كوچك و ظريف ناشي از ميدان مغناطيسي زمين را در چرخش الكترونهايي كه با فوتونها برخورد كرده‌اند، شناسايي كند.

 

به نظر مي‌رسد كه حيوانات با اين تغييرات مي‌توانند جهت خود را در ارتباط با ميدان مغناطيسي زمين تشخيص دهند.

 

البته هنوز شكاف هاي زيادي در نظريه cryptochrome وجود دارد، اما در حالت كلي تصور بر اين است كه سيستم اين پروتئين ممكن است در ميان تمام حيوانات از ماهي و خزندگان گرفته تا پرندگان فعال باشد.

 

با اين حال تاكنون دانشمندان معتقد بودند كه انسان از اين امر مستثني است.

 

cryptochrome در بدن انسان مانند يك دستگاه شبانه‌روزي تصور مي‌شد كه به جاي خاصيت قطب‌نماي نوري، مانند بخشي از ساعت مولكولي بدن انسان عمل مي‌كند.

 

اكنون اين پژوهش جديد به اين پروتئين نقش مهمتري در بدن بخشيده كه ممكن است جايگاهي مانند قطب‌نماي دروني انسان را داشته باشد.

 

پيش از اين نيز نظريات ديگري در مورد برخورداري انسان از حس مغناطيسي مطرح شده بودند، اما شواهد محكمي براي اين ادعا وجود نداشت.

 

رپرت اكنون تمام تمركز خود را بر روي چگونگي خوانش مغز از قطب‌نماي cryptochrome معطوف كرده است.


 

 

 
0 نظرات  تقلبي بودن تجهيزات پزشكي با ارسال پيامك مشخص مي‌شود
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:18]  

 


روابط عمومي وزارت بهداشت - سعيدرضا شاهمرادي افزود: سامانه پيامك 30002571 به منظور رفاه حال مردم و نيز پزشكان راه‌اندازي شده و شهروندان براي اطمينان از تقلبي نبودن تجهيزات پزشكي بايد شماره مندرج روي برچسب -هولوگرام- تجهيزات پزشكي را به صورت پيامك ارسال كنند.

مديركل تجهيزات پزشكي وزارت بهداشت گفت: همچنين شهروندان با مراجعه به سايت اينترنتي به نشاني http://www.imed.ir و كليك روي آيكون كنترل اعتبار برچسب هولوگرام در بالاي صفحه و وارد كردن كد 10 رقمي روي بر چسب هولوگرام مي توانند از اصالت كالا مطمئن شوند.

شاهمرادي تاكيد كرد: اطلاعات لازم درباره شركت سازنده داخلي يا خارجي و زمان توليد كالا به متقاضيان از طريق پيامك و نيز سايت اينترنتي ارايه مي شود.


 
0 نظرات  با تلاش محققان گياهان دارويي؛ داروي گياهي مسكن درد دندان و ضد عفوني كننده دهان در كشور توليد شد
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۱ تير  [1:15]  

دكتر علي صالح‌نيا، مديرعامل لابراتوار تحقيقات كاربردي گياهان دارويي لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: ماده موثره داروي گياهي «دنتول» از مرزه كوهي گرفته شده كه به عنوان يك ضد عفوني كننده باعث از بين رفتن همه ميكروب‌ها و بيوفيلم دهان (لايه ميكروبي كه سطح دهان را پوشش مي‌دهد) مي‌شود.

 

وي با بيان اينكه با مصرف اين داروي گياهي تمام باكتري‌هاي مفيد و مضر در درون دهان از بين مي‌روند، ابراز عقيده كرد: از بين رفتن باكتري‌هاي مفيد دهان هم به سود سلامتي بدن است چرا كه با از بين رفتن اين باكتري‌هاي مفيد، باكتري‌هاي مفيد جوانتري از طريق صورت و پوست وارد دهان شده و با توجه به جوان‌تر بودن قدرت توليد ويتامين‌هاي مفيد بيشتري در درون دهان دارند.

 

صالح‌نيا با اشاره به اينكه باكتري‌هاي مفيد در دوران پيري مواد سمي و مضري در درون دهان ترشح مي‌كنند، خاطرنشان كرد: مصرف روزانه يك قطره از داروي گياهي دنتول در هنگام مسواك زدن بر روي خمير دندان يا با شست‌وشوي دهان با نيمي از ليوان آب، ضمن از بين بردن تمامي ميكروب‌هاي در حال رشد، مانع پوسيدگي دندان و بروز بوي نامطبوع دهان (halitosis) مي‌شود كه ناشي از رشد ميكروب‌ها درون پرزهاي زبان و فضاي بين دنداني است‌.

 

وي درباره اثرات اين داروي گياهي اذعان كرد: دنتول داراي چندين ويژگي بيولوژيکي مانند اثر ضد التهابي، ضد باکتريايي و ضد قارچي بوده به گونه‌اي كه وقتي باکتري‌ها در معرض دنتول قرار مي‌گيرند، بيوفيلم آن‌ها خشک و غير فعال مي شود و به اين ترتيب دنتول از رشد و شکل گيري بيوفيلم‌ها - كه به طور طبيعي مرکب از گونه هاي ميکروبي متعدد هستند - ممانعت ايجاد كرده و به اين ترتيب ميکروارگانيسم‌هاي شايع عفونت هاي اندودنتيک را قوياً مهار مي کند.

 

صالح نيا درباره مکانيسم اثر اين فرآورده ي دارويي ادامه داد: ويژگي‌هاي ذکر شده براي دنتول به دليل عملکرد جزء فنلي اصلي آن يعني کارواکرول است كه به علت طبيعت آبگريز با دو لايه ليپيدي غشاي سيتوپلاسمي بر همکنش كرده و سبب خراب شدن آن و نشت مواد سلولي از قبيل، يون‌ها، آدنوزين تري فسفات (ATP) و اسيد نوکلئيک مي‌شود.

 

وي با اشاره به اثر بي حس کنندگي اين فرآورده به ايسنا گفت: دنتول باعث مهار درد در موارد آفت و پوسيدگي دندان و همچنين بيماري لثه مي‌شود و نه تنها نياز به ضددردهاي غيراستروئيدي را از بين مي برد بلکه بيمار را از آنتي بيوتيک‌ها بي نياز مي کند.

 

مديرعامل لابراتوار تحقيقاتي كاربردي گياهان دارويي لرستان، مصرف اين دارو را در بيماران نقص ايمني يا كساني كه داروهاي سركوب كننده ايمني مصرف مي‌كنند مفيد خواند و افزود: پوسيدگي دندان ناشي از رشد ميكروب‌ها در بين ترك‌هاي ريز و بوي بد دهان ناشي از رشد ميكروب‌ها در عمق پرزهاي زبان است و از آنجايي كه داروي دنتول داراي قدرت نفوذ بسيار بالايي است در درون اين شكاف‌ها ريز نفوذ كرده و مانع رشد ميكروب‌ها و مشكلات ناشي از آن‌ها مي‌شود.

 

به گفته وي، پيشگيري از پوسيدگي دندان‌، تنفس مطبوع، فعال كردن باكتري‌هاي مفيد دهان و .... از ويژگي‌هاي استفاده از اين داروي گياهي است.

 

صالح‌نيا در پايان با بيان اينكه اين دارو در مقياس انبوه به توليد رسيده و در بازار موجود است، تصريح كرد: از آنجايي كه داروي گياهي دنتول هم در پيشگيري از ابتلا به درد و عفونت در دهان و هم در تسكين و رفع آن موثر است مي‌تواند در كاهش مصرف داروهاي مسكن و آنتي‌بيوتيك نقش موثري ايفا كند.

 

گفتني است، اين دستاورد علمي تحقيقاتي موفق به كسب رتبه نخست هفتمين جشنواره ملي فن‌آفريني شيخ بهايي در بخش فن‌آفرينان رشد يافته شده است.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
علي چوپاني
marand
آرشيو نوشته ها
1394/8   1393/1   1391/6  
1394/4   1392/9   1391/5  
1394/3   1392/8   1391/4  
1393/8   1392/5   1391/3  
1393/7   1392/2   1391/12  
1393/6   1391/9   1391/11  
1393/5   1391/8   1391/10  
1393/12   1391/7   1390/4  
1393/10  
پیوندها
علوم آزمایشگاهی ایرانی
جهان بیوتکنولوژی پزشکی
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

لوميروبين, پلاكهاي, فولیکولهای, کوکوئیدال, ریجنت, مورژلونز, لیزوزیم, لایه‌های مخاطی معده, انواع طراحی‌ در سیستم‌های الایزا, فلاژلي, دایرکت, پروکاریوت, اندوکاردیت, عسل و دارچین, نارسایی کبدی, رابط مابین آنتی بادی, Infectiosum, ترمبوسایتوپنی, گلبولهای قرمز, داروهای استاتین , کلسیفیه, دکتر سعید مهدوی مدیر کل آزمایشگاه مرجع, هموگلوبين, ویروس‌ها, coli, RED, آزمایشگاههای, آنژیوگرافی, فسفوریلاسیون, واژن, باکتری‌های پاتوژن, مواد آزمایشگاهی, بیومولکولهای, گرمسیری, نانوذرات, آفلاتوکسین B 2, باليني, هرپس, ویروسها, کنسرسیومی, هيدروليتيك, دندانپزشکی, نمک, ماهی ساردین, اصل اسپور سازی, حکیم جرجانی, منوکلونال, سیتراته, كیلوكالری, هوجكين‌, فاسکو, شورای سلامت دهان, هیپوفیزی،, hygglin, فعال شدن سلول های فیبروبلاست, لام, hCG, anti-microbial, تصویربرداری, دانشگاه منچستر, محمد حسن کهنسال, آزمايش شيميايي ادرار, ‏Electrode‏, کرومونماست, عفونی‌شده, kinase, نوبيوسين, تنزل رتبه گوگل, الکالین, مُسکن دردهای سرطانی,