,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  برای درمان زخم معده چه غذایی نخوریم ؟
  تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ مرداد  [4:17]  

 

 

 

 

 برای درمان زخم معده و ورم معده باید چه غذاهایی را نبایدخورد ؟؟ چه غذاهایی را  خورد ؟؟؟

 

 

 

 مواد غذایی توصیه شده و مجاز در زخم معده بنابر نظر انجمن تغذیه و رژیم درمانی آمریکا، بیماران مبتلا به زخم معده بایستی میوه جات، سبزیجات، غلات کامل و محصولات لبنی و شیر کم چرب یا بدون چربی را به شکل منظم دریافت نمایند.

 

مصرف گوشت لخم گاو و گوسفند، گوشت طیور (مرغ و بوقلمون)، انواع ماهی، حبوباتی چون لوبیا، تخم مرغ و دانه های مغذی نیز در مقادیر معین توسط انجمن مذکور توصیه شده است.

 

در بیماران مبتلا به زخم معده استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و کانولا مناسب تر است. این موارد و مواد غذایی که در ادامه به تفصیل ذکر خواهند شد، به عموم بیماران توصیه می گردند، چنان چه فردی پس از مصرف هر یک از اقلام غذایی دچار علایم بالینی و ناراحتی گوارشی گردید، بایستی از مصرف آن خودداری نماید.

 

در گروه غذایی لبنیات، مصرف دوغ، شیر، ماست و پنیر بدون چربی یا کم چرب، شیر سویا، شیر خشک و بستنی کم چرب و میوه ای در بیماران مبتلا به زخم معده مجاز است. ماست در این دسته از بیماران از تکثیر هلیکوباکتر پیلوری در معده جلوگیری می نماید. در گروه غذایی پروتئینی، استفاده از گوشت لخم ترد و پخته گاو و گوسفند، گوشت ماهی و طیور، تخم مرغ، سویای فرآوری شده بدون چربی و دانه های مغذی در زخم معده فاقد اثر سوء بوده و توصیه می گردد.

 

مصرف مواد غذایی پروتئینی کافی جهت دریافت اسیدهای آمینه ضروری برای ساخت بافت های آسیب دیده و التیام نهایی زخم معده الزامی است. پروتئین دارای اثر بافری موقتی است، ولی در تحریک ترشح پپسین و گاسترین نیز نقش دارد. مصرف تمامی غلاتی که بدون چربی فرآوری می گردند در زخم معده مجاز است. بیماران مبتلا به زخم معده بایستی حداقل نیمی از مصرف روزانه غلات خود را به غلات کامل اختصاص دهند. براساس یک مطالعه که اخیرا در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد انجام شده است، رژیم غذایی پر فیبر سبب کاهش گسترش زخم معده می گردددر این مطالعه مواد غذایی حاوی فیبرهای محلول (مانند جو، جو دوسر، حبوبات، میوه جات و سبزیجات خاص) سبب کاهش پیشرفت زخم مزبور گشتند. در خصوص گروه غذایی سبزیجات و میوه جات نیز کلیه سبزیجاتی که بدون چربی فرآوری شده اند و نیز سبزیجات و میوه جات سبز و نارنجی در این گروه از بیماران توصیه می شوند. محققین اخیرا به ترکیب ناشناخته ای در موز پی برده اند که سبب خنثی نمودن اسیدیته بالا و التیام زخم معده می گردد. میوه جات و سبزیجات حاوی فلاونوییدها مانند سیب، قره قاط، کرفس، پیاز; سیر، میوه جات (زغال اخته و گیلاس) و سبزیجات (گوجه فرنگی و کدو) حاوی آنتی اکسیدان ها از رشد و تکثیر هلیکوباکتر پیلوری می کاهند.

 

چربی و روغن در بیماران مبتلا به زخم معده باید به کمتر از 8 قاشق چای خوری در روز محدود گردد.

 

به علاوه این دسته از بیماران بایستی از روغن های گیاهی و سس مایونز کم چرب استفاده نمایند. لازم به ذکر است، پروستاگلاندین های مشتق از اسیدهای چرب امگا3 و امگا6 سبب پیشگیری از التهاب و حفظ سلامت معده می گردند، لذا مصرف مواد غذایی گیاهی و دریایی حاوی اسیدهای چرب ضروری مزبور به التیام زخم معده کمک زیادی می نماید.

 

مصرف نوشیدنی های فاقد کافئین و چای گیاهی (غیر از چای با طعم نعنا) در بیماران مبتلا به زخم معده ممنوعیتی ندارد.مصرف ادویه های گوناگون نیز غیر از انواع خاص فلفل مجاز است. برخی مراجع مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک را به سبب مداخله در تکثیر هلیکوباکتر پیلوری جهت بهبود زخم معده توصیه می نمایند. در خصوص اثر ویتامین ها و مواد معدنی بر زخم معده تحقیقات فراوانی انجام شده است.

 

در یک مطالعه مصرف مواد غذایی یا مکمل های حاوی ویتامین آ سبب کاهش نرخ بروز و التیام غشای مخاطی معده گردیده است. مصرف ویتامین ث نیز در التیام زخم معده منجر به خونریزی مفید بوده است. مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه ب و کلسیم مانند بادام، حبوبات، غلات کامل، سبزیجات برگدار تیره (اسفناج و کلم پیچ ) و سبزیجات دریایی جهت التیام زخم معده کاربرد دارند.

 

دریافت مکمل آهن و روی نیز سبب التیام بافت آسیب دیده و حفاظت از مخاط معده می گردد.

 

در بررسی متخصصین تغذیه برخی از گیاهان دارویی و داروهای طب سنتی در پیشگیری و کاهش نشانه های بالینی زخم معده مفید بوده اند. عصاره کندر رومی جهت التیام زخم و مهار تکثیر هلیکوباکتر پیلوری کاربرد دارد.

 

عصاره شیرین بیان نیز از آسیب مخاط معده توسط داروهای ضد التهابی غیر استروییدی جلوگیری می نماید. جوشانده برگ سیب درختی، عصاره کلم و برگ شنبلیله سبب کاهش التهاب و درد در زخم معده و نیز ترمیم بافت پوششی مخاط معده می گردند. متخصصین تغذیه مصرف عسل، زیره و بابونه را نیز جهت التیام زخم معده توصیه می نمایند.

 

 

  لازم به ذکر است برخلاف تصور عموم مردم، pH مواد غذایی در تشدید زخم معده اهمیت کمی دارد، ولی مصرف مواد غذایی اسیدی در بیماران مبتلا به زخم دهان یا مری التهاب زا می باشد.

 

 

 

علت مورد اخیر آن است که مواد غذایی اسیدی غالبا در برابر pHطبیعی معده که حدود 4-1 است، اسیدیته کمتری دارند، لذا مصرف آب پرتقال یا گریپ فروت و دیگر آب میوه ها و نوشیدنی های غیر الکلی در تشدید زخم معده بی اثر می باشند.

 

 

 البته در این خصوص بیماران مختلف حساسیت های متفاوتی دارند که هر فرد بنابر ویژگی های شخصی خود باید بدان موارد توجه نمایدمواد غذایی غیر مجاز در زخم معده در گروه غذایی لبنیات، استفاده از شیر کامل، خامه، خامه ترش، محصولات تخمیری شیر، لبنیات حاصل از شیر کامل یا خامه، پنیر پرچرب و شیر شکلاتی در زخم معده مجاز نیست. در گذشته خامه همراه شیر جهت کنترل زخم معده مورد استفاده قرار می گرفت، ولی امروزه این شیوه رژیمی مورد تایید نمی باشد.

 

 در گروه غذایی گوشت و پروتئینی ، مصرف گوشت های پرچرب و کلیه موادی که سبب ایجاد علایم بالینی زخم معده می گردند، ممنوع است.

 

 به علاوه در مصرف گوشت های ادویه دار ، دودی و فرآوری شده دقت لازم بایستی مبذول گردد. مصرف نوشیدنی هایی چون کولا ، قهوه (همراه یا بدون کافئین )، چای سیاه یا سبز ( همراه یا بدون کافئین ) و نوشیدنی های حاوی کاکائو ، کافئین و الکل سبب تشدید زخم و التهاب معده می گردد.

 

 

 

  قهوه و کافئین ترشح اسید معده را تحریک نموده و فشار اسفنگتر تحتانی مری را کاهش می دهند.

 

 

 

  مصرف آب جو، شراب و مشروبات الکلی جدا از حرام بودن در دین مبین اسلام، به سبب افزایش معنی دار ترشحات و آسیب مخاط معدی در سایر اقلیت های مبتلا به زخم معده نیز مجاز نیست.

 

  تغذیه با مواد غذایی چرب چون کره، انواع خاص مارگارین و روغن های هیدروژنه در بیماران مبتلا به زخم معده آسیب رسان می باشد.

 

  در این دسته از بیماران بهتر است از مصرف سبزیجات و میوه جات نفاخ نیز کاسته شود. به علاوه مصرف کلیه محصولات فرآوری شده چرب سیب زمینی در بیماران مبتلا به زخم معده ممنوع است.

 

  در بین ادویه ها، تنها مصرف انواع خاص فلفل مانند فلفل قرمز، سیاه و هندی در زخم معده توصیه نمی شود. استعمال دخانیات نیز سبب کاهش جریان خون مخاطی و تقلیل ترشح بی کربنات می گردد، لذا مصرف مواد دخانی در ایجاد زخم های پپتیک از جمله زخم معده تاثیرگذار است. سبک و شیوه تغذیه و زندگی در زخم معده حائز اهمیت است.

 

 

بیماران مبتلا به زخم معده بایستی از تعداد زیاد وعده های غذایی کم حجم استفاده نمایند، البته در خصوص مورد اخیر میان متخصصین تغذیه اختلاف نظر وجود دارد.

 

 

تعداد زیادی از بیماران مبتلا به زخم معده فعال به سبب نشانه های بالینی بیماری دچار سوءتغذیه بوده و نیاز به دریافت غذای پرانرژی دارند. بی نظمی در خوردن غذا و تغذیه در آخرین لحظات قبل از رفتن به رختخواب سبب تشدید علایم بالینی زخم معده می گردد.

  بیماران مبتلا به این بیماری بایستی از دراز کشیدن پس از صرف غذا خودداری نموده و حدودا 3 ساعت پیش از خواب شبانه، آخرین وعده غذایی خود را میل نموده باشند. چنین بیمارانی نباید به مدت طولانی گرسنه بمانند یا بیش از حد پرخوری نمایند.

 

عدم استرس حین صرف وعده های غذایی و نیز جویدن مناسب غذا در بیماران مبتلا به زخم معده الزامی است. بیماران درگیر با زخم های پپتیک باید روزانه 6 تا 8لیوان آب مصرف نموده و از مصرف خوراکی های بیش از اندازه گرم یا سرد اجتناب ورزند.
0 نظرات  صبحانه مفید برای پوست
  تاریخ : ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ مرداد  [2:45]  

  چهار صبحانه برای زیبایی پوست  

   شیر : ضد چروک

  چای سبز : ضد جوش
  املت گوجه : روشن کننده پوست
  تخم مرغ پخته : سفت کننده پوست
  نکته های سلامتی و پزشکی
 

 

کانال تلگرام فاسکو :
 @phasco
@calbiotech
 

 
0 نظرات  آبرسان های قوی برای پوست
  تاریخ : ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد  [2:22]  

 آبرسان های قوی برای پوست :

خیار 96%

هندوانه 92%

کدوسبز 95%

آناناس 87%

گوجه فرنگی 94%

 

کانال تلگرام فاسکو : @phasco
0 نظرات  مواد بالینی اندازه گیری مقدار کمپلمان با سنجش CH50
  تاریخ : ۱۳۹۶ جمعه ۲۷ مرداد  [22:20]  

مواد بالینی اندازه گیری مقدار کمپلمان با سنجش CH50

مهم ترين نقش كمپلمان دفاع در برابر عوامل ميكروبي و از بين بردن آنهاست. پروتئين هاي شكسته شده و فعال كمپلمان، التهاب ايجاد مي كنند كه اين مكانيزم به نوبه خود در از بين بردن عوامل بيماري زا نقش عمده اي دارند فاكتور هاي آنافيلاتوكسين (به ماده سمي در آنافيلاكسي گويند. آنافيلاكسي نيز زياد شدن حساسيت بدن نسبت به يك پروتئين خارجي يا ماده ديگري كه بدن قبلاً با آن حساس شده است مي باشد و شيميوتاكتيك (ماده جاذب شيميايي) هر يك عامل يكسري از واكنش هاي ثالنوي هستند كه با همكاري سلول هاي سفيد خون يعني سلول هاي ماست سل، نوتروفيل، مونوسيت و ماكروفاژ انجام مي شود؛ بنابراين، اگر فردي به طور مادرزادي فاقد برخي از پروتئين هاي سيستم كمپلمان باشد، در برابر عفونت بسيار حساس مي شود. از طرف ديگر، اگر سيستم كمپلمان از كنترل خارج شده يا به طور مرتب فعال شود موجب بروز ضايعات التهابي و تخريب بافتي مي شود. ضايعاتي كه در اثر بيماري هاي خود ايمني به وجود مي آيد در نتيجه تشكيل كمپلكس ايمني و فعال شدن سيستم كمپلمان است. اندازه گيري مقدار كمپلمان در موارد زير انجام مي شود:

 

1-بيماري هايي كه مصرف كمپلمان به دليل تشكيل كمپلكس ايمني بالا است. مانند بيماري هاي روماتيسمي .

۲-بيماري هايي كه در آنها سنتز كمپلمان بر دلايل نفس ژنتيكي و مادرزادي يا بيماريهاي ديگر متوقف مي شود يا كاهش مي يابد.

در نتيجه اين نقص، عفونت هاي مكرر بروز مي كند. به طور كلي اندازه گيري مقادير C3 و C4 به طور مرتب براي دنبال كردن وضعيت بيمار مبتلا به بيماريهاي ايمونولوژيكي بسيار مفيد است. تست CH50 به عنوان تست اوليه براي تشخيص بيماراني كه به طور مكرر به عفونت مبتلا مي شوند و احتمالاً فاقد يك يا چند عدد از پروتئين هاي سيستم كمپلمان به طور مادرزادي هستند بسيار مفيد است.
0 نظرات  برای لاغر شدن چه ساعتی غذا بخوریم :
  تاریخ : ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ مرداد  [0:27]  

 برای لاغر شدن چه ساعتی غذا بخوریم :

صبحانه ناهار شام

 صبحانه ساعت 7 تا 9

ناهار ساعت 1 تا 2

عصرانه ساعت 5 تا 6

شام سبک قبل از ساعت 9 شب
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
فاطمه خسروي
DONYA66
آرشيو نوشته ها
1396/5   1394/4   1393/11  
1396/4   1394/3   1393/1  
1396/3   1394/2   1392/8  
1396/2   1394/12   1392/7  
1396/1   1393/6   1392/5  
1395/12   1393/4   1392/3  
1395/11   1393/3   1392/2  
1395/1   1393/2   1392/12  
1394/5  
پیوندها
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

جيوه, Antitrypsin, جامعه آزمايشگاهيان, هموگلوبین, لایه های فوقانی شاخی پوست, كاناليكولهاي, علوم آزمایشگاهیان, دﺗﺮﺟﻨـﺖ, دكتر علي اصغر انصافي, توکسیک, ایمنوکمپلکسها, تستهای آزمایشگاهی (Chloride), پزشکان, میکرودرم, حرکت سوارمینگ, بیماری انواع گونه ای ایزوسپورا, كست, فيزيولوژي, محیط کشت آگار پایه تری بوتیرین, ژنتیک, آب مروارید, درمان پرکاری تیروئید, līcis, بیماری های التهابی روده, پیام وزیر بهداشت, تست اليزا, چای حاوی فلوراید , گلیکوزید, میلوم, سی‌امین دوره آزمون بورد رشته‌های تخصصی دندانپزشکی, همودیالیز،, اتانول, شيگلاها, پپتین‌ها, SGPT, فاسكو, بیماری بواسیر, گروه خون, گلومرولي, MRI, فولیکولی, تجهیزات, ناشتایی, نارسایی کلیوی, Biomacromolecules, سولفوریک, سولفاسالسیلیک, سوسپانسیون, dihydroxy-vitamin, Promonocyte, CLIA, عفونت در محيط كشت, توکسوکارا, روش نفلومتری, دانشگاه علوم پزشکی تهران, آنزيمهاي مقاوم, تروپونین, توكسوپلاسما, نوتروفیلها, آزمایشات, gen, MS, بی خوابی, O-cresolphethalein, ThunderBolt, rouleaux, يرسينيا, گلبول‌ها, ترموفيلوس", پاتوژنهايي,