,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
3 نظرات  مرگ انترن جوان در اثر سرايت تب كنگو از سوي بيماران
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۲۳ ارديبهشت  [22:57]  

  از بيمارستان امام رضا(ع) مشهد خبر مي رسد محيط آلوده و قرنطينه نشدن فضاي بيمارستان امام رضا(ع) اين شهر، مرگ يك انترن جوان دانشگاه علوم پزشكي را در پي داشت. اين اتفاق به دليل حضور بيماران مبتلابه تب كنگو در اين بيمارستان و سرايت آن به پزشك جوان رخ داده است. صبح امروز اين پزشك تشييع خواهد شد. شيوع تب كنگو در شهر مشهد در هفته گذشته و استمرار آن طي روزهاي اخير منجر به بروز مشكلات متعددي شده است، به طوري كه مراجعه سه بيمار مبتلابه تب كريمه كنگو در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد وابسته به دانشگاه علوم پزشكي مشهد در هفته گذشته و عدم رعايت قرنطينه فضاي بيمارستاني، يك پرستار و يك دانشجوي كارآموز پزشكي را مبتلابه اين بيماري كرد. امير كيخسروي دانشجوي كرماني و كارآموز پزشكي دانشگاه علوم پزشكي مشهد در جريان انجام معالجات بيماران مراجعه كننده به دليل تماس به بيمار و خراش در دست، مبتلابه تب كريمه كنگو مي شود كه اين بيماري پنجشنبه هفته گذشته منجر به مرگ او مي شود. هچنين پرستار ديگري در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد به دليل ترشح خون بيمار به صورت وي در محيطي آلوده و قرنطينه نشده نيز به اين بيماري مبتلامي شود كه در حال حاضر برخلاف دانشجوي كارآموز پزشكي وضعيت او رو به بهبود است. اين اولين باري نيست كه بي توجهي و عدم رعايت قرنطينه بيمارستاني در مواجهه با بيماري هاي كشنده و واگير دار مخاطرات جاني اي را براي پرستاران و كادر بيمارستان ايجاد مي كند. پيش از اين نيز در آبان سال گذشته خانمي ۴۵ساله با خونريزي ركتال به بيمارستان وليعصر بيرجند مراجعه كرد كه به دليل حاد بودن شرايط فوت كرد. روز بعد نيز پرستار بخش عفوني اين بيمارستان به دليل تنفس دهان به دهان به اين ويروس مبتلاشد و در مدت زمان اندكي از دنيا رفت. با اين حال عوامل و كادر بيمارستان امام رضا(ع) مشهد، بي احتياطي و بي توجهي مسوولان بيمارستان امام رضا(ع) مشهد و غياب پزشكان متخصص بيمارستان را با توجه به حضور كارآموز پزشكي براي احياي بيمار، دليل اصلي فوت دانشجوي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي مشهد مي دانند.يكي از عوامل بيمارستان امام رضا(ع) مشهد در گفت وگو با «شرق» با اشاره به دلايل فوت دانشجوي كارآموز پزشكي مي گويد: طي چند هفته گذشته تعدادي از بيماران مبتلابه تب كريمه كنگو به بيمارستان امام رضا(ع) مشهد مراجعه كردند. پس از آن به بخش هاي عمومي بيمارستان براي معالجه فرستاده شدند و محيطي قرنطينه براي آنها ايجاد نشد. او مي افزايد: پس از آن با توجه به وخامت حال يكي از اين بيماران و عدم حضور پزشكان متخصص بيمارستان، امير كيخسروي دانشجوي كارآموز پزشكي اين بيمارستان براي احياي بيمار در اتاق اين بيماران حاضر شد و بي تجربگي و عجله او منجر به ايجاد جراحتي در دست او شد و به دليل سابقه بيماري اي كه داشت، پزشكان بيمارستان نتوانستند مانع ابتلاي او به بيماري تب كنگو و نهايتا مرگ او شوند. او با تاكيد بر اينكه در صورت حضور پزشكان متخصص در بيمارستان و آگاهي از سابقه بيماري او قطعا سرنوشت پزشك جوان با مرگ همراه نمي شد، افزود: خانواده اين دانشجوي جوان كرماني به دنبال شكايت از مسوولان بيمارستان هستند و عنوان مي كنند كه بي احتياطي مسوولان بيمارستان در ايجاد محيطي قرنطينه منجر به مرگ او شده است. شيوع تب كريمه كنگو در شهر مشهد به مرز نگران كننده اي رسيده است، به طوري كه از مشهد خبر مي رسد شيوع اين بيماري منجر به تعطيلي كشتارگاه هاي مركزي شهر به خصوص كشتارگاه فريمان از توابع مشهد شده است.
    
     
 روزنامه شرق ، شماره 1526 به تاريخ 23/2/91، صفحه 11 (جامعه)
1 نظرات  شرح این تصویر را شما بنویسید
  تاریخ : ۱۳۹۱ شنبه ۲۳ ارديبهشت  [22:54]  

 
1 نظرات  تشخيص سرطان خون در 20 دقيقه
  تاریخ : ۱۳۹۱ دوشنبه ۱۱ ارديبهشت  [22:52]  

 

محققان دانشگاه صنعتي اصفهان موفق به طراحي و ساخت بيوسنسور DNA (حسگر زيستي) سرطان خون بر پايه نانوذرات اصلاح شده طلاشدند كه مي تواند در كمتر از 20 دقيقه بر اساس توالي خاص ژن عامل سرطان خون، اين بيماري را شناسايي كند.

با دكتر علي اصغر انصافي، استاد دانشكده شيمي دانشگاه صنعتي اصفهان و برگزيده گروه علوم پايه هفدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي، به عنوان طراح و سازنده اين حسگر زيستي مصاحبه ای انجام شده که با هم میخوانیم:

 به طور كلي چه عاملي باعث گسترش سرطان خون در بدن بيمار مي شود و براي شناسايي اين نوع سرطان چه روش هاي مرسومي وجود دارد؟
    
    سرطان مزمن خون، باعث افزايش گلبول هاي سفيد خون در مغز استخوان مي شود. اين سلول هاي سرطاني از مغز استخوان به خون راه يافته و غدد لنفاوي و ديگر ارگان ها نظير جگر و طحال را تحت تاثير قرار مي دهد. در نهايت سرطان مزمن خون باعث اضمحلال مغز استخوان شده و ميزان ايمني بدن را شديدا كاهش مي دهد.
    اين نوع سرطان عموما در سنين بالاي 45 سال ايجاد مي شود. روش هاي متفاوتي نظير بررسي وضعيت گلبول هاي سفيد خون همراه با تست مغز استخوان در تشخيص اين بيماري استفاده مي شود. منتها اين روش ها موقعي جواب مي دهد كه بيماري پيشرفت زيادي كرده باشد.
    
    ويژگي روشي كه شما ارائه كرده ايد كدام است؟ آيا چنين كاري در دنيا تاكنون انجام شده است؟
    ويژگي اين حسگر تشخيص سرطان و حساسيت بسيار زياد آن است. حساسيت بالاباعث مي شود تا قبل از پيشرفته و فراگيرشدن اين بيماري بتوان آن را تشخيص داد. به اين ترتيب تشخيص زماني انجام مي شود كه هنوز علائم بيماري در شخص ظهور نكرده است. به طور كلي از آنجا كه سنسورهاي DNA داراي حساسيت بالادر تشخيص كيفي و كمي گونه هاي هدف است، ارائه روش هاي انتخابي بر پايه تشخيص DNA در تحقيقات علوم زيستي و تشخيص بيماري هاي ژنتيكي از اهميت بالايي برخوردار است.
    
    كار ساخت اين بيوسنسور را از چه زماني شروع كرده ايد و در حال حاضر در چه مرحله اي هستيد؟
    از حدود 2 سال پيش شروع شد. در حال حاضر نمونه آزمايشگاهي آن با موفقيت كامل ساخته شده و تست هاي لازم را گذرانده است.
    
    آن طور كه اشاره كرديد استفاده از سنسورهاي DNA باعث مي شود تا اين حسگر بيماري را پيش از آن كه در بدن به طور گسترده اي پخش شود، تشخيص دهد. براي اين كار چه فرآيندي طي مي شود؟
    در اين بيوسنسور، تك رشته اي از DNA عامل بيماري سرطان مزمن خون را جدا كرده و روي سطح نانوذرات طلابه عنوان بستر قرار داديم كه اين تك رشته DNA به سرعت مي تواند زوج خود را در نمونه خون بيماران تشخيص دهد. از آنجا كه DNA هميشه دورشته اي است، هنگامي كه بتوان DNA گونه مورد شناسايي را به صورت تك رشته اي از يكديگر جدا كرد، در واقع يك سنسور حساس تشخيصي ساخته شده است، چرا كه انتخابگري و حساسيت بسيار بالايي در تك رشته اي جداشده وجود دارد كه فقط نسبت به رشته جدا شده خود حساسيت نشان داده و تنها با آن ممزوج مي شود.
    تك رشته DNA سرطان مزمن خون كه بر بستر نانوذرات طلاقرار داده شده به محض برخورد با رشته مشابه خود كه در نمونه آزمايشي بيماران وجود دارد تغيير رفتار مي دهد.
    در اين فرآيند بيوسنسور طراحي شده داراي بستري بر پايه نانوذرات طلاست كه حاوي DNA تك رشته اي عامل بيماري سرطان مزمن خون است و از آنجا كه هيچ رشته اي از DNA همانند اثر انگشت به يكديگر شباهت ندارد هيچ گونه خطايي در تشخيص تك رشته اي عامل سرطان مزمن خون در نمونه هاي آزمايشي بيماران وجود نخواهد داشت.
    
    چرا در طراحي اين بيوسنسور از نانوذرات طلااستفاده شده است و اهميت اجراي اين طرح از لحاظ علمي، اقتصادي و... را در چه مواردي خلاصه مي كنيد؟
    به دليل پايدارشدن تك رشته DNA و عدم تخريب و حفظ فعاليت سنسور بايد DNA را روي نانوذرات طلاي قرار گرفته روي بستر طلااستفاده كرد.
    از نظر علمي اگر فناوري لازم به گونه اي پياده شود كه كه يك اپراتور آزمايشگاه براحتي بتواند آن را به كار گيرد، مي تواند تحول بزرگي در زمان تشخيص و مداواي اين بيماري ايجاد نمايد. در نتيجه از نظر اقتصادي نيز استفاده از آن بسيار راحت تر و اقتصادي خواهد بود.
    
    آيا امكان توليد انبوه اين بيوسنسور وجود دارد؟ و به طور كلي استفاده از آن چه مزايايي به همراه دارد؟
    بلي. همان گونه كه اشاره شد ويژگي اين حسگر تشخيص سرطان حساسيت و انتخابگري بسيار زياد است. حساسيت بالاباعث مي شود تا قبل از پيشرفت و فراگيرشدن اين بيماري بتوان آن را تشخيص داد؛ تشخيص بهنگامي كه هنوز علائم بيماري در شخص ظهور نكرده است.
    
    پيش از اين به خبرگزاري ها گفته بوديد ژن هاي عامل بيماري سرطان خون در اثر جهش به وجود مي آيد، به طور كلي چه عواملي اين جهش ها را ايجاد مي كند؟
    اين عوامل جهش زا را به طور كلي مي توان در مواردي همچون آلودگي هوا، دود سيگار، برخي ويروس ها، قرار گرفتن در مقابل تشعشعات برخي امواج الكترومغناطيس، قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي و آلودگي ها خلاصه كرد.
    
    همچنين اعلام كرده ايد به كمك اين بيوسنسور در مدت 20 دقيقه مي توان وجود يا عدم وجود سرطان را تشخيص داد، اما تشخيص با اين سرعت چگونه امكان پذير است؟
    زمان لازم جهت ادغام شدن زوج (تك رشته) DNA با DNA پروب حدود 20 دقيقه است كه زمان آناليز ناميده مي شود. از آنجا كه فرآيند تشخيص به كمك اين حسگر شامل همين مرحله مي شود در نتيجه به همين ميزان زمان احتياج داريم تا نتيجه مشخص شود.
    
    درصد خطاي اين روش چقدر است؟ و آيا مي تواند به طور كلي جايگزين روش هاي ديگر تشخيصي سرطان خون شود؟
    بسته به ميزان استفاده از يك سنسور در دفعات مختلف بين يك الي 70 بار استفاده كمتر از 10 درصد است.
    
    انجام اين آزمايش به چه افرادي پيشنهاد مي شود؟
    به افرادي كه در شهرهاي بزرگ يا در خانواده هايي كه افراد سيگاري حضور دارند، انجام تست مذكور را توصيه مي كنم.
    با وجود چنين روشي چقدر مي توان به درمان بيماران مبتلاو افزايش اميد به زندگي آنها كمك كرد؟

    از آنجا كه به كمك اين وسيله بيماري قبل از پيشرفت چشمگير قابل تشخيص خواهد بود، لذا معالجه بيمار بسيار سريع تر و كم هزينه خواهد بود.
    
    طرحي كه بدون حمايت مانده است
    خيلي جالب است كه به كمك يك حسگر زيستي بتوان بيماري مهم و خطرناكي همچون سرطان خون را آن هم در كمتر از 20 دقيقه در افراد مشكوك به ابتلاتشخيص داد، اما خيلي عجيب است كه چنين طرح كاربردي در حال حاضر در مرحله آزمايشگاهي آن هم به دليل نبود بودجه متوقف مانده است.
    البته با انتقادهاي انصافي، وزارت بهداشت 8 ميليون تومان به دانشكده پزشكي اصفهان پرداخت کرده تا براي تكميل اين طرح صرف شود هرچند پس از يك سال تلاش، همين بودجه مختصر نيز هنوز به دست او و همكارانش نرسيده است.
    اين در حالي است كه اين طرح مثل طرح هاي ديگر مي بايست پس از موفقيت در مرحله پروتوتايپ به فاز نيمه صنعتي و صنعتي وارد شود. ناگفته پيداست رسيدن به فازهاي بعدي و در نهايت اجرايي شدن و در دسترس عموم قرار گرفتن اين حسگر، وابسته به حمايت هاي مالي است، اما به گفته انصاري با وجودي كه اسپانسرهاي ايتاليايي و سوئيسي بارها تمايل خود را براي حمايت از اين طرح اعلام كرده اند متاسفانه حمايت داخلي تاكنون درحد صفر بوده است.
    به اين ترتيب در شرايطي كه استفاده از اين حسگر زيستي باعث مي شود قبل از پيشرفت و فراگيرشدن سرطان خون بتوان آن را تشخيص داد و تشخيص زماني انجام مي شود كه هنوز علائم بيماري در شخص ظهور نكرده است به دليل نبود بودجه، کاربرد آن در مرحله آزمايشگاهي باقي مانده است.
    
     
 روزنامه جام جم، شماره 3398 به تاريخ 11/2/91، صفحه 12 (دانش) 

 
2 نظرات  ابداع داروي گياهي انعقاد خون توسط محققان تبريزي
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۵ ارديبهشت  [22:33]  

 محققان تبريزي براي نخستين بار در جهان موفق به ساخت نخستين داروي گياهي انعقاد خون شدند.
     سعيد ناصري مجري طرح ساخت داروي گياهي انعقاد خون يادآور شد: داروي انعقاد خون توسط گروهي 4 نفره ساخته و تحقيق و آزمايشات آن 8سال طول کشيد. مدت زمان اثرگذاري اين دارو يک سوم و از نظر هزينه يک بيستم داروهاي مشابه خارجي آن است.
     وي اضافه کرد: پس از تحقيق و آزمايش توانستيم اين داروي گياهي را که مي تواند کمک بزرگي براي بيماران هموفيلي باشد، در آذر ماه 90 کشف و در اداره کل ثبت مالکيت هاي صنعتي به ثبت برسانيم . اين دارو به علت گياهي بودن بر خلاف مشابه خارجي که شيميايي و عوارض جانبي دارد هيچ عوارضي ندارد و به شکل هاي اسپري، قطره،شربت و به صورت آمپول تزريقي تهيه شده است.ناصري اظهار داشت: عصاره برگ اين گياه بومي درشمال غرب کشور مي رويد اين گياه در واقع محرک انعقاد خون است و در التيام زخم ها و قطع سريع خونريزي ها مي تواند بسيار موثر باشد.مجري طرح ساخت انعقاد خون افزود: اين طرح عظيم ملي نيازمند سرمايه گذاري است و از تمام سرمايه گذاران خارجي و داخلي تقاضا مي شود براي تجاري سازي و توليد انبوه اين دارو اقدام کنند.
    
     
 روزنامه ايران، شماره 5061 به تاريخ 4/2/91، صفحه 11 (ايران زمين) 
1 نظرات  کودک مغناطیسی!
  تاریخ : ۱۳۹۱ سه شنبه ۵ ارديبهشت  [22:31]  

 
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
كيوان پورسعيد
keivan-48
آرشيو نوشته ها
1391/8   1389/7   1389/1  
1391/3   1389/6   1388/9  
1391/2   1389/5   1388/8  
1390/9   1389/3   1388/7  
1390/8   1389/2   1388/6  
1390/2   1389/12   1388/5  
1390/1   1389/11   1388/4  
1389/9   1389/10   1388/3  
1389/8  
پیوندها
دوستان آزمايشگاهي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

باکتری, مروارید, Urine, سالسیلات, دفاع آنتی‌اکسیدان, casts, طرح تحول نظام سلامت, نانوباکترها, هموگلوبينوري, Trichocephalus, پروتوپلآسم , معده, ایمونوفلورسانس, آزﻣﺎﯾﺶ, پرسبیوپیا, عامل سرطان زای, کاهش سوخت و ساز بدن, نان سبوس دار, باليني, سرطان سینه, ویروسها, lymphocyte, عضلانی_اسکلتی, Clontech, سرطان خون, هیپرکلسمی, هلیکوباکترپیلوری, گرانولر, ویتامین, الایزای, الحمدالله رب العالمين, لنفوپروليفرواتيو, اوروبیلی, B6, لوسمي, داستیله, 10 واقعیت جذاب در مورد مغز انسان, توکوترینول, هموليز, دیواره معده , آزمایشگاه مرجع سلامت, thalassemia, سودوموناس،, سم اپسيلون, میکروبی, ميكروارگانيسم, پلاسمید, اداره کل تجهیزات پزشکی, گلبول هاي سفيد خون, ویتامین‌ها, گرانولهای, فهلینگ, اپیدرمیدیس, سارکوئیدوز, كلني, سناریوی, آب سیب بنوشید, گیزنده آنژیوتانسیون II, لاکتوفرین, هیئت مدیره کانون دانش‌آموختگان, پژوهشگر, دکتر زهرا ریخته گران تهرانی, ELIZA, آنژیوگرافی, CMV, ویبریون, مدولاري, ژن های فاقد اینترون, كمپلكس, کلروفورم,