,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
0 نظرات  بانوي اول اهداي خون در ايران
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۲۵ آبان  [10:22]  

 ام كلثوم سهرابي متولد 1340 و بهيار بازنشسته تامين اجتماعي است. اين زن زنجاني اكنون ركورددار اهداي خون بانوان ايران است كه طي 145 بار اهداي خون، 70 ليتر از خون بدن خود را اهدا كرده و باعث نجات جان يك بيمار در آستانه مرگ شده است. وي براي نخستين بار در سال 57 و در بحبوحه شور انقلاب، با اهداي خون در بيمارستان محل خدمت خود نجات جان يك انقلابي تيرخورده را باعث شده و نجات و بازگشت به زندگي دوباره آن فرد كه هيچگاه از هويت ناجي خود باخبر نشده، انگيزه يي قوي براي اهداي خون در دفعات بعد بوده است.
2 نظرات  تست قند خون با استفاده از قطره اشك به جاي قطره خون
  تاریخ : ۱۳۹۰ چهارشنبه ۲۵ آبان  [10:17]  

 متخصصان علوم پزشكي در تلاش براي طراحي كامل يك حسگر الكتروشيميايي هستند كه بزودي امكان اندازه گيري قند خون را از روي قطرات اشك ميسر مي سازد. تكميل پروژه ساخت حسگر جديد ميليون ها بيمار ديابتي را از تست هاي سوزني دردناك براي اندازه گيري قند خون خلاص خواهد كرد. به نوشته روزنامه يواس اي تودي، گزارش كامل ساخت اين حسگر در مجله انجمن شيمي امريكا با عنوان «شيمي تحليلي» منتشر شده است. مارك ميرهوف و دستياران وي كه حسگر اشكي را طراحي كرده اند، مي گويند: حدود 5 درصد از جمعيت جهان ديابت دارند و اين يافته كمك بزرگي براي اين بيماران خواهد بود. اين بيماري يك مشكل بهداشت عمومي است و عامل اصلي رشد سريع آن، افزايش بي وقفه نرخ ابتلابه چاقي است كه افراد را مستعد ابتلابه ديابت نوع دوم مي كند. در تست جديد قند خون، نياز به سوراخ كردن انگشت و استفاده از قطره خون نيست بلكه با اندازه گيري قند خون موجود در اشك مي توان اين تست را بدون درد و بدون استفاده از سوزن انجام داد.
    
3 نظرات  خطر ديابت در كمين نوزادان چاق
  تاریخ : ۱۳۹۰ پنج شنبه ۱۹ آبان  [23:59]  

 ابتلابه ديابت در دوران بارداري براي مادر و حتي در رشد و نمو جنين تاثيرات منفي را بر جاي مي گذارد. همچنين ديابت بارداري يكي از اختلالات مهم اين دوران تلقي مي شود. در اين نوع ديابت، ميزان قند خون فرد باردار بيش از حد افزايش پيدا مي كند و با توجه به اين كه ارتباط مستقيمي بين تغذيه مادر و جنين وجود دارد اين تاثيرات منفي به جنين منتقل شده و اثري جدي را در رشد او دارد. از اين رو متخصصان معتقدند پيشگيري بموقع از بروز بسياري اختلالات جلوگيري كرده و حتي اگر فرد باردار اين پيشگيري ها را جدي تلقي كند از ابتلابه ديابت نوع دو حتي در دوران بعد از بارداري هم ايمن مي شود. در اين زمينه دكتر اسدالله رجب رئيس انجمن ديابت ايران به سئوالات زیر پاسخ داد:
    
    سابقه ارثي و ژنتيكي افراد در ابتلابه ديابت چه ارتباطي با ديابت زنان در دوران بارداري دارد؟ 
    نقش ژنتيك و ارث در ابتلاي زنان به ديابت بارداري بي تاثير نيست. در واقع زناني بيشتر در معرض خطر ديابت بارداري قرار مي گيرند كه ژن مربوط به اين بيماري را داشته باشند يا يكي از والدين يا اقوام درجه يك آنها مبتلابه ديابت نوع 2 باشد، در نتيجه و در صورت بارداري به ديابت اين دوران و در آينده به ديابت نوع دو دچار خواهند شد. حتي در دوران بارداري براي برخي از زنان روش انسولين درماني توصيه مي شود و در مواقع حادتر نيز ناچار به تجويز داروهاي خوراكي كه براي جنين خطرآفرين هستند خواهيم شد. 
    
    به چه علت ديابت نوع بارداري در زنان باردار به وجود مي آيد؟ 
    ديابت بارداري نوعي از ديابت است كه در دوران بارداري علائم خود را نشان مي دهد و اين مسئله در افرادي شايع تر است كه بيشتر مستعد اين نوع ديابت بوده و يا به عبارتي ديابتوژن هستند، بيشترين خطر افرادي را تهديد مي كند كه داراي افزايش وزن، چاقي و فشار و قند خون بالاهستند. البته زناني كه در بارداري هاي سابق دچار سقط جنين هاي مكرر شده اند و يا نوزادان بيش از وزن 4 كيلوگرم به دنيا آورده اند و حتي مدام در معرض استرس و اضطراب هستند اين نوع از ديابت در دوران حاملگي آنها را تهديد مي كند و بهتر است از همان شروع بارداري تحت نظر پزشك قرار گيرند. براي اين كه ديابت بارداري در زنان در معرض خطر به طور جدي تري پيگيري شود بايد از هفته 24 تا 28 بارداري به لحاظ خطر ابتلابه ديابت بارداري بررسي شوند. 
    
    شايع ترين آسيب هايي كه به جنين و مادر در ديابت بارداري وارد مي شود چيست؟ 
    شايع ترين مشكلات متولد شدن نوزادي با جثه درشت و وزن بالااست و معمولاً اين نوزادان با وزن بيشتر از 4 كيلوگرم متولد مي شوند و قند خون بالاي مادر باعث مي شود ارگان هاي مختلف بدن مادر و جنين دچار صدمه و آسيب شود. حتي در برخي موارد ممكن است نوزادان ناقص و نارس به دنيا آيند. ممكن است در زمان بارداري و تولد وزن نوزاد به حدي بالاباشد كه مشكلات زايمان را براي مادر به وجود بياورد. از طرفي، هنگامي كه جنين سقط شده و يا حتي مرده متولد شود از عوارض ديابت بارداري به حساب مي آيد و اگر مادر به طور مكرر دچار سقط جنين شود علاوه بر مشكلات جسمي دچار صدمات و لطمه هاي روحي و رواني نيز خواهد شد. 
    
    رشد جنين در دوران بارداري چه ارتباطي با ديابت بارداري مادر دارد؟ 
    ديابت بارداري مادران با رشد جنين ارتباط مستقيم دارد زيرا جنين از خون مادر تغذيه مي كند و به دليل افزايش ميزان قند خون جنسيتي، در هنگام تشكيل ارگان هاي بدن لوزالمعده جنين انسولين بيشتري توليد كرده تا بتواند قندهاي تغذيه شده از بدن مادر را در سطح طبيعي نگه دارد و با توجه به اين كه انسولين يك هورمون آنابوليسم است كه باعث رشد بيشتر مي شود، بنابراين همه ارگان هاي بدن رشد بيش از حد داشته و جثه نوزاد رشد بيشتري پيدا مي كند. 
    ديابت بارداري معمولاً از چه زمان خطرناك محسوب مي شود و بايد بررسي بيشتري براي كنترل آن صورت گيرد؟ 
    از شروع دوره بارداري و از زمان تشكيل ارگان هاي جنين يا حتي بهتر است بگوييم از روز اول بارداري ديابت مربوط به اين دوران خطرناك و آسيب زا محسوب مي شود و بهترين روش براي پيشگيري اين است كه زنان مبتلابه ديابت از 6 ماه قبل از بارداري تحت نظر پزشك بوده و تا زماني كه قند خون آنها در حد طبيعي و كنترل شده قرار نگيرد باردار شدن آنها توصيه نخواهد شد اما آنهايي كه در معرض خطر ابتلاهستند به محض متوجه شدن بارداري بايد با متخصص زنان و زايمان در ميان گذاشته و از روزهاي ابتــدايي بـارداري آزمايشات مربوطه را انجام دهند اما معمولاً توصيه پزشكان بر اين است از هفته 24 بارداري آزمايشات مربوطه صورت بگيرد. 
    
    ديابت بارداري با چه علائمي بروز مي كند؟ 
    با توجه به اينكه در شروع ابتلابه ديابت بارداري قندخون اين دسته از زنان به ميزان زيادي بالانيست هيچ علامت و نشانه اي ندارد به همين علت بايد با آزمون تحمل گلوكز تحت بررسي قرار گيرند. در دوران بارداري قندخون ناشتاي فرد بايد پائين تر از 90 و دو ساعت بعد از خوردن صبحانه كمتر از 120 باشد. 
    
    آيا ممكن است افرادي كه دچار ديابت بارداري بوده اند، بيماري شان پس از پايان بارداري نيز ادامه داشته باشد؟ 
    تحقيقات نشان مي دهد معمولاً 50درصد افرادي كه مبتلابه ديابت بارداري مي شوند پس از پايان بارداري به ديابت نوع2 مبتلاخواهند شد به همين دليل به آنها تاكيد مي شود تا 20 سال بعد از بارداري تحت مراقبت قرار گيرند زيرا احتمال عود بيماري بالااست. بنابراين مستلزم يك برنامه ريزي صحيح هستند. به اين صورت كه در ابتدا، 4 هفته پس از زايمان يك آزمايش قندخون انجام دهند و اگر مشكل خاصي وجود نداشت توصيه مي شود 6 ماه بعد به پزشك مراجعه كنند و اگر باز هم مشكل خاصي وجود نداشت به مدت 20 سال هر سال يك مرتبه آزمايشات را تكرار كنند تا به محض اطلاع از بالارفتن قند خون پيشگيري هاي لازم صورت گيرد و به اين ترتيب از ابتلابه ديابت جلوگيري شود. 
    
    چقــدر ايـن احتمال وجود دارد كه در بارداري هاي بعدي، فرد دوباره به ديابت بارداري مبتلاشود؟ 
    اين احتمال در زناني كه در بارداري اول خود دچار اين نوع از ديابت مي شوند بــالاست كـــه در بارداري هاي بعدي هم به اين بيماري مبتلاشوند. 
    
    روش هاي درماني براي جلوگيري يا پيشگيري از ديابت بارداري چيست؟ 
    در دوران بارداري هر زمان قند خون ناشتاي زنان باردار پائين تر از 120 باشد و دو ساعت بعد از خوردن غذا كمتر از 150 باشد دچار ديابت پنهان هستند كه هيچ گونه علامتي ندارد و تنها با رژيم غذايي مناسب ميزان قند خون شان كنترل مي شود. اما زنان بارداري كه قند خون ناشتاي آنها بالاتر از 130 و دو ساعت بعد از خوردن غذا نيز بيشتر از 150 باشد و همچنين فعاليت جسمي و تغذيه صحيح و كنترل شده نداشته باشند در مرحله درماني بايد از داروهاي خوراكي استفاده كنند، به طور كلي چه ديابت از نوع 2 باشد و چه از نوع پنهان حتماً بايد تحت درمان با روشهاي تغذيه اي و يا انسولين درماني قرار بگيرند. 
    
    آيا ديابت بارداري، با سلامت كودك در دوران بزرگسالي ارتباطي دارد؟ 
    در صورتي كه قند خون و ديابت بارداري مادر حد طبيعي نباشد احتمال اينكه فرزند متولد شده در دوران نوجواني و جواني به ديابت مبتلاشود، بيشتر خواهد بود.
    
     
 روزنامه ايران، شماره 4936 به تاريخ 19/8/90، صفحه 14 (پنجره سلامت) 
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
كيوان پورسعيد
keivan-48
آرشيو نوشته ها
1391/8   1389/7   1389/1  
1391/3   1389/6   1388/9  
1391/2   1389/5   1388/8  
1390/9   1389/3   1388/7  
1390/8   1389/2   1388/6  
1390/2   1389/12   1388/5  
1390/1   1389/11   1388/4  
1389/9   1389/10   1388/3  
1389/8  
پیوندها
دوستان آزمايشگاهي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

شصت و هفتمین مجمع جهانی بهداشت, عروق کرونر, آنمی و پلی‌سیتمی , ملکولهای, انجام برخی از آزمایشها, بارتونلا, Persic, Fuadin, تاموکسیفن, پیوژن, rouleaux, Toxic, سالمونلا, دیستروفی عضلانی دوشن, کلوبتازول , هاشمی, ویروس, تروپونین, مقدار آنتی ژن و آنتی بادی, کیت تشخیص آنفولانزای خوکی, سياهرگ, پراکسیدازهای, اپیدمیولوژیکی, سطح خونی ویتامین دی , سنگ استروئیت, کواگولاز, گولوتارالدهید, بیماری حصبه یا تیفوئید , هیدرولیز, تاثیر روغن زیتون, واژینال, کلامپهای, کرونر چپ و کرونر راست , تشخیص باروری, بروسلاها, عوامل ایجاد خطا در تست‌های الایزا, کلنی‌های, ترانسفورماسیون, کلینیکی, مورفولوژیک, چاهک, میکروب‌شناسان, فلوئور, تری گلیسرید, سولفانیلیک, کلسیم, درمان سرطان مزمن غیرلنفوسیتی , كمپاني كالبيوتك , شركت فارمد آوران سبز, تريكوموناس, هماتولوژي, نانوداروی, هموپلیمر یا هترو پلیمر, ناقلين, Specifications, بنزآلدئید, hCG, غذا و خواب نامنظم, ارگانیسم, تستهای آزمایشگاهی (Calcitonin), میلیمترجیوه, peripheral, هیدروژنی, هورمون‌ها, هیدروفیل, آلدوسترون, ليشمانيا, هپارین, گرانولها, فريتين,