,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
2 نظرات  نقش آزمایشگاه در کشف راز یک قتل !
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۹ آذر  [23:7]  

كشف لكه هاي خون در خودروي مرد جنايتكار، سرنخ كارآگاهان براي افشاي راز قتل زن و مرد جوان بود.
    اوايل آذر امسال كارآگاهان پليس آگاهي دماوند از كشف جسد زن و مرد جواني در يكي از باغ هاي منطقه باخبر شدند. آنها پس از حضور در باغ و تحقيقات مقدماتي دريافتند، قربانيان ناشناس با ضربه هاي كارد از پا درآمده اند.
    همزمان با انتقال جسد به پزشكي قانوني و شروع تحقيقات، مرد جواني به نام «كامران» به اداره آگاهي دماوند رفت و از ناپديد شدن مرموز برادرش خبر داد. پس از مراجعه او به پزشكي قانوني جسد مرد ناشناس شناسايي شد. در همين حال تيم جنايي كه متوجه تناقض گويي هاي «كامران» شده بودند در تجسس هاي تخصصي و بازرسي خودروي او لكه خوني يافتند كه پس از آزمايشات تخصصي مشخص شد، لكه خون متعلق به «بهرام» است. متهم به قتل كه ديگر هيچ راهي براي فرار از حقيقت نداشت با اعتراف به جنايت گفت: روز حادثه وقتي برادرم را با زن جواني مشغول مصرف مواد ديدم بشدت عصباني شده و با كاردي كه روي زمين افتاده بود، چند ضربه به بهرام زدم. همان موقع زن ناشناس به طرفم حمله كرد كه او را هم زدم. پس از آن برادرم را سوار خودرو كردم تا به بيمارستان برسانم كه متاسفانه جان سپرد. بنابراين جسدش را در باغ رها كرده و متواري شدم. سرهنگ قدسي – فرمانده انتظامي دماوند – با اعلام اين خبر گفت: متهم پس از بازسازي صحنه جنايت با قرار قانوني روانه زندان شد.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4678 به تاريخ 29/9/89، صفحه 26 (حوادث)
0 نظرات  تهراني ها در اهداي خون رتبه اول را كسب كردند
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۹ آذر  [23:2]  


براساس آمار جمع آوري شده از 31 استان كشور در ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني، 37 هزار و 556 نفر از مردم با مراجعه به پايگاه هاي خونگيري، خون اهدا كردند.
    به گزارش شهر آمارها نشان مي دهد كه اهداي خون در تاسوعا و عاشوراي امسال در مجموع 6 درصد نسبت به روزهاي مشابه در سال گذشته افزايش داشته است.
    در اين ميان رتبه نخست با 4 هزار و 691 نفر اهدا كننده به استان تهران تعلق دارد. پس از استان تهران به ترتيب استان آذربايجان غربي با 2 هزار و 472 نفر رتبه دوم، استان خوزستان با 2 هزار و 416 نفر رتبه سوم، استان گيلان با 2 هزار و 224 نفر رتبه چهارم و استان خراسان رضوي با 2 هزار و 194 نفر رتبه پنجم را به خود اختصاص دادند.
    استان هاي كرمان و اصفهان با اهداي خون 2088 در مرتبه ششم قرار گرفتند.
    در اين ايام ساير استان هاي كشور نيز با افزايش چشمگيري در اهداي خون مواجه بوده اند كه از اين جمله مي توان از استان هاي فارس با 1957 نفر، آذربايجان شرقي با 1668 نفر، البرز با 1524 نفر، اردبيل با 1456 نفر، زنجان با 1445 نفر و سيستان و بلوچستان با 1315 نفر اهدا كننده نام برد.
    سازمان انتقال خون با تشكر صميمانه از همه كساني كه براي شركت در اين عمل خير و يا اداي نذر به پايگاه هاي انتقال خون در سراسر كشور مراجعه كرده اند از مردم مومن و ايثارگر درخواست كرد كه اهداي خون را به اين ايام محدود نكنند و از آنجا كه نياز به خون هميشگي است و بيماران و نيازمندان به خون و فرآورده هاي خوني در تمامي ايام سال چشم به راه اهداكنندگان هستند، در روزها و ماه هاي آتي نيز اقدام به اهداي خون كنند.
   
3 نظرات  كيت تشخيص نقص ژنتيكي بيماري هاي كبدي و ريوي در كشور ساخته شد
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۲۸ آذر  [22:59]  


محققان يكي از واحدهاي فناور مركز رشد پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست فناوري موفق به ساخت کيت طبي تشخيص عارضه ژنتيكي نقص پروتئين «آلفا -1 آنتي تريپسين» شدند كه به آسيب به بافت هاي مختلف از جمله ريه، كبد و عروق منجر مي شود.
    گلايل مدبر، مدير شركت فناور سازنده اين كيت خاطرنشان كرد: كيت تشخيص طبي آلفا-1، روشي جديد و آسان براي اندازه گيري ميزان فعاليت اين پروتئين در سرم افراد است. وي با بيان اين كه 15 درصد مرگ وميرهاي ناشي از سيروز کبدي در نوزادان و علت بروز برخي مشکلات جدي ريوي در بزرگسالان، نقص در پروتئين «آلفا-1آنتي تريپسين» است، خاطرنشان كرد: نقص در پروتئين «آلفا-1آنتي تريپسين» يک اشکال ژنتيکي رايج است که به ندرت تشخيص داده مي شود و حتي در بسياري از کشورها، انجمن هايي تاسيس شده اند که بيماران داراي نقص در اين پروتئين را شناسايي كرده و اين بيماران را براي زندگي سالم تر آموزش مي دهند، اما در ايران اين بيماران به ندرت تشخيص داده مي شوند و درمان مناسبي براي آنها وجود ندارد. مدبر با اشاره به اين كه کيت تشخيص طبي «آلفا-1 آنتي تريپسين» يک گام موثر براي شناسايي اين بيماران است، درباره مزيت هاي استفاده از اين كيت گفت: در اين روش پزشک با در دسترس داشتن ميزان فعاليت پروتئين هاي موجود در سرم قضاوت صحيح تري دارد، در حالي كه در مقايسه با روش هاي بررسي ژنتيکي که در آزمايشگاه هاي تحقيقاتي براي بررسي ژنوتيپ استفاده مي شود اين روش بسيار ساده و ارزان است.
    وي در ادامه با بيان اين كه «آلفا-1آنتي تريپسين»، پروتئيني است که بطور عمده در کبد و به مقدار کمتر در ساير بافت ها توليد و سپس به خون منتقل مي شود، ادامه داد: اين پروتئين يک مهار کننده است که عملکرد بسياري از پروتئازها به خصوص الاستاز را در بدن تعديل مي کند و باعث ايجاد يک تعادل پروتئاز-آنتي پروتئاز در بدن مي شود و نقص در اين پروتئين مي تواند به تجمع بي رويه آن در کبد و ايجاد بيماري هاي کبدي منجر شود.
    مدبر تصريح كرد: همچنين عدم وجود ميزان کافي از اين پروتئين در سرم باعث عملکرد بي رويه پروتئازها و آسيب به بافت هاي مختلف از جمله ريه و عروق مي شود.
    وي افزود: نخستين علائم و نشانه هاي بيماري ريوي ناشي از نقص در آلفا-1آنتي تريپسين معمولاً در سنين بين 20 تا 40 سالگي است كه کوتاه شدن نفس به دنبال فعاليت هاي ملايم، کاهش توانايي براي ورزش و خس خس کردن را شامل مي شود.
    مدبر اضافه كرد: ديگر علائم شامل کاهش وزن ناخواسته، عفونت هاي تنفسي بازگشتي، خستگي، ضربان قلب سريع به محض ايستادن و ناهنجاري هاي بينايي هستند.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4677 به تاريخ 28/9/89، صفحه 5 (دانش)
1 نظرات  تست رايگان قند خون در مراكز درماني كرج
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۲۸ آذر  [22:53]  

  تست رايگان قند خون در تمام مراكز درماني شهرستان كرج انجام مي شود.
    رئيس انجمن ديابت كرج با بيان اين مطلب افزود: تمام مراكز درماني شهرستان كرج در حال غربالگري رايگان بيماري ديابت هستند و افراد بالاي 30 سال مي توانند با مراجعه به اين مراكز تست اين بيماري را به صورت رايگان انجام دهند تا در صورت ابتلابه اين بيماري با شناسايي و كنترل آن از عوارض ناگوار ديابت جلوگيري كنند.
    داريوش جليلي، تغذيه نامناسب و كم تحركي را مهم ترين علت ابتلابه ديابت عنوان كرد و گفت تعداد 24 هزار نفر از جمعيت 3 ميليون نفري استان البرز يعني 8 درصد آنان دچار بيماري ديابت هستند. وي اظهار داشت: اكثريت قريب به اتفاق مبتلايان به ديابت در استان البرز زن ها هستند كه به دليل كم تحركي و افزايش وزن به اين بيماري مبتلامي شوند.
   
1 نظرات  چگونه بفهميم كم خوني داريم؟
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۲ آذر  [23:33]  1- به پوست خود دقت كنيد. آيا پوستتان رنگ پريده است؟
    در حالت كم خوني، حتي اگر رنگ پوستتان معمولي باشد، ولي لب هاي شما، كمرنگ تر از حد طبيعي است و پوست شما بي حال و خسته (شل) مي باشد.
    2- آيا هميشه احساس خستگي و بي حالي مي كنيد؟
    اين ها از علائم شايع كم خوني است.
    3- آيا سردردهاي پي درپي داريد؟ و يا اشتهايي براي غذا خوردن نداريد؟
    اين ها از علائم اوليه كم خوني هستند.
    4- آيا مبتلابه يبوست شده ايد؟
    اين هم يكي از علائم اوليه كم خوني است و بدون هيچ تغييري در عادات غذايي به وجود مي آيد (يعني مثلابدون كاهش مصرف ميوه و سبزي، دچار يبوست مي شويد).
    تنها راه تشخيص كم خوني، دادن آزمايش خون است.
    5- آيا تمركز فكري براي شما سخت شده است؟
    اين مسئله روي كار شما يا انجام تكاليف درسي شما تاثيرگذار است.
    6- آيا دوست داريد مواد عجيب و غريب را كه خوراكي نيستند، بخوريد؟ (مثل خاك يا كاغذ)
    چنين حالتي، «پيكا» نام دارد.
    7- به حالات روحي و رواني خود دقت كنيد.
    كم خوني مي تواند باعث احساس افسردگي شود.
    8- آيا احساس تنگي نفس داريد؟
    گلبول هاي قرمز خون، بخش حياتي فرآيند تنفس را تشكيل مي دهند و اين علامت در كم خوني متوسط تا شديد بروز مي كند.
    9- آيا احساس مي كنيد انگشتان دست و پاي شما هميشه سرد هستند؟
    اين حالت به دليل كاهش جريان خون در انگشتان دست و پا، در اثر كم خوني اتفاق مي افتد.
    10- آيا احساس ضعف يا سرگيجه داريد؟
    در كم خوني شديد، هنگام برخاستن از رختخواب احساس ضعف زيادي داريد و يا هنگام بلند شدن از جايتان، احساس سرگيجه مي كنيد.
2 نظرات  سنگ کلیه
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۲ آذر  [0:21]  

بقراط حكيم 460 سال قبل از ميلاد به وجود سنگ در انسان پي برد و در سال 865 ميلادي محمد زكرياي رازي درباره درمان جراحي سنگ مثانه از ناحيه پرينه صحبت هايي را بيان كرد. در سال 980 ميلادي با تولد ابن سينا دانش طب آن زمان متحول شد و بدين ترتيب بررسي سنگها در زمانهاي مختلف ادامه يافت تا به امروز كه عوامل ژنتيكي، مصرف داروها و تغييرات PH ادرار، كاهش مصرف مايعات و رژيم غذايي را از موارد مهم تشكيل سنگ مي دانند.
    به طور كلي بيماري سنگ ادراري يك بيماري شايع در تمام جوامع است كه عوامل متعددي در ايجاد آن دخالت دارند كه در نظر گرفتن يك يا چند فاكتور ممكن است نتيجه درستي به بار نياورد.

در صورت تمایل ادامه مطلب را در وبلاگ دوستان آزمایشگاهی مطالعه فرمائید: keivanlab.blogfa.com
2 نظرات  شيوه اي براي تشخيص سريع بيماري سل
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۲ آذر  [0:14]      بهره گيري از روش تشخيص سريع سل، روند شناسايي و درمان اين بيماري را دگرگون مي کند.
    بر اساس اين گزارش، سازمان بهداشت جهاني نيز روش جديد تشخيص بيماري سل را که در مدت کوتاهي، ابتلاي فرد را به اين بيماري نشان مي دهد، تاييد کرد.
    در اين روش با استفاده از دستگاهي که اندازه آن در حد يک کامپيوتر شخصي است، آزمايش تشخيص سل با بررسي آب دهان بيمار، فقط در 100 دقيقه انجام مي شود. اين در حالي است که در روش هاي رايج آزمايش سل، تشخيص قطعي اين بيماري سه ماه طول مي کشد. بيماري سل يکي از 10 عامل اصلي مرگ و مير در جهان، بويژه در کشورهاي فقيــر است.
   
1 نظرات  لبو، فشار خون را كاهش مي دهد
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۲۰ آذر  [23:9]  

يك متخصص تغذيه گفت: لبو حاوي فولاد است كه موجب كاهش بيماري هاي قلبي مي شود و فشار خون و كلسترول بد را كاهش مي دهد.
 ارتباط مستقيمي بين بيماري هاي قلبي و رژيم غذايي افراد وجود دارد.
 لبو (چغندر پخته) هم حاوي فولاد است كه در كاهش بيماري هاي قلبي ناشي از كاهش هموسيستئن مي تواند موثر باشد.
 هويج هم ذخيره خوبي از كاروتنوئيدهاست كه موجب محافظت بدن در برابر راديكال هاي آزاد مي شود و براي افرادي كه در معرض خطر بيماري هاي قلبي قرار دارند، مفيد است.
 جعفري نيز در كاهش سديم بالابسيار مفيد است و در برابر آسيب راديكال هاي آزاد از بدن محافظت مي كند و مصرف آن موجب كاهش فشار خون بالامي شود.
   
2 نظرات  مسابقات فاسکو آغاز شد!
  تاریخ : ۱۳۸۹ جمعه ۱۹ آذر  [0:14]  

سلول زیر چه نام دارد؟
0 نظرات  شلغم در پيشگيري از سرطان موثر است
  تاریخ : ۱۳۸۹ جمعه ۱۹ آذر  [0:9]  


شلغم و برگهايش به علت برخورداري از مقادير فراواني املاح كلسيم و منيزيم در پيشگيري از سرطان موثر است. شلغم، ويتامينهاي گروه C، B، A وDرا دارد. براي تقويت بينايي و پيشگيري از ابتلابه شب كوري مفيد است. اين گياه به علت سرشار بودن از آهن و مس موجب افزايش سلولهاي هموگلوبين خون و در نتيجه درمان كم خوني مي شود. شلغم همچنين يكي از مواد پاك كننده در بدن است و سيستم دفاعي بدن را در برابر عفونتها تقويت مي كند. اين گياه به علت برخورداري از فسفر موجب تقويت بافتهاي عصبي و حافظه مي شود. عناصرمعدني در شلغم در استحكام استخوانها و ساختمان ناخن، مو و دندان موثر است. اين گياه همچنين در درمان درد مفاصل، نقرس، ورم طحال و فشار خون مفيد بوده و برطرف كننده سرفه است. پوست بيروني شفاف و وزن سنگين از خصوصيات شلغم خوب است.
   
0 نظرات  سازمان انتقال خون مجبور به استفاده از ذخاير خوني شد
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۶ آذر  [22:39]  


آلودگي هوا باعث كاهش مراجعه مردم براي اهداي خون شده و مجبور شديم از ذخاير خوني استفاده كنيم، اكنون نيز منتظريم مردم براي جلوگيري از بروز مشكل براي اهداي خون مراجعه كنند.
    مديرعامل سازمان انتقال خون با اعلام اين خبر گفت: آلودگي هوا، موجب مشكلات جسمي شهروندان و جابه جايي به خاطر تعطيلات شد و سازمان انتقال خون را با كاهش آمار اهدا مواجه كرد كه با وجود احساسات انساندوستانه شهروندان در انتظاريم تا كمبود خون جبران شود.
    حسن ابوالقاسمي افزود: در اين شرايط پايگاه هاي انتقال خون به ناچار ذخاير خوني را مورد استفاده قرار مي دهند در حالي كه اين ذخاير فقط در صورت اضطرار بايد مورد استفاده قرار گيرد.
2 نظرات  روشي جديد براي تشخيص فوري سرطان
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۴ آذر  [23:22]  


محققان علوم پزشكي روشي ابداع كرده اند كه براساس آن به سرعت مي توان سرطان را تشخيص داد.
    به گزارش يونايتدپرس، محققان علوم پزشكي در دانشگاه ايلينويز آمريكا روش ميكروسكوپي جديدي ابداع كرده اند كه به تصويربرداري لرزشي غيرخطي اينترفرومتريك يا NIVI موسوم است و مي توان به وسيله آن، وجود سرطان را در كمترين زمان تشخيص داد.
    در اين روش، تصاويري كاملاً واضح و با حدود مشخص از بافت سرطاني انجام مي شود كه بيشتر از 99درصد دقت دارد و در كمتر از 5دقيقه به پزشك پاسخ مي دهد.
    در اين روش، شكل و ساختمان بافت گرفته شده نيز به وضوح مشخص مي شود.
    دكتر استفان اي بوپارت، استاد دانشگاه ايلينويز، مي گويد اين روش تشخيصي، امكان كشف سرطان را در مراحل اوليه به ما مي دهد و به اين وسيله مي توان درمان را زودتر آغاز كرد.
    هنگامي كه سلول ها توانايي تقسيم و رشد عادي خود را از دست مي دهند، اين موضوع منجر به تسخير، تخريب و فاسد شدن بافت هاي سالم مي شود و در نهايت، سرطان ايجاد خواهد شد.
    از اجتماع اين سلول هاي سرطاني و تخريب سلول هاي بافت هاي سالم توده اي به نام تومور ايجاد مي شود. اگر توموربه لايه اي محدود ختم شود و به ساير بافت ها و ارگانها سرايت نكند، تومور خوش خيم (غيرسرطاني) است و اگر تومور گسترده شده يا به طور بالقوه قابليت پخش شدن و احاطه كردن ساير بافتها و ارگانها را داشته باشد، بدخيم يا سرطاني ناميده مي شود.
    برخي از شكل هاي سرطان متاستاز (Metastasize) مي كنند به اين معني كه خصوصيت تهاجمي پيدا كرده و به ساير بافت هاي بدن، عمدتاً از طريق خون و لنف، سرايت و تومورهاي جديدي را ايجاد مي كنند.
    بيش از يكصد نوع سرطان شناسايي شده است و اين سرطان ها در هر قسمتي از بدن مي توانند ظاهر شوند.
    مرگ ناشي از سرطان در سال 2005، هفت ميليون 600هزار نفر بوده است كه 13درصد كل 58ميليون مرگ در سراسر جهان را به خود اختصاص مي دهد.
    بيش از 70درصد تمام مرگ هاي ناشي از سرطان در كشورهاي كم درآمد يا با درآمد متوسط اتفاق مي افتد.
    5 سرطان شايع و كشنده در مردان در سراسر جهان عبارتند از ريه، معده، كبد، كولوركتال و ازوفاگوس (مري).
    5 سرطان شايع و كشنده در زنان نيز به ترتيب شامل سرطان هاي سينه، ريه، معده، كولوركتال و سرويكس.
    يك سوم سرطان ها اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شوند، قابل درمان هستند و 40درصد از سرطان ها عمدتاً بوسيله مصرف نكردن دخانيات، داشتن تغذيه سالم، ايجاد فعاليت بدني و پيشگيري از عفونت هايي كه ممكن است منجر به سرطان شوند، پيشگيري مي شوند.
    رشد سرطاني يا بدخيم زماني اتفاق مي افتد كه برخي سلول ها به طور غيرقابل كنترل شروع به تكثير كنند و بخش هايي كه به طور طبيعي عهده دار دفاع از بدن هستند، مانند سيستم ايمني بدن، قادر به پيشگيري از تقسيم بي رويه نباشند.
   
0 نظرات  نياز فوري به خون براي بيماران خاص خوزستان
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۱۳ آذر  [22:28]  

بيماران بويژه بيماران خاص در خوزستان به گروه هاي خوني نياز دارند.
    عبدالحسين قاسم زاده مديركل سازمان انتقال خون استان خوزستان با اعلام اين خبر اظهار داشت: سازمان انتقال خون با كمبود خون و فرآورده هاي خوني روبه رو است و اين امر سبب شده تا كمك رساني به بيماران نيازمند دشوار شود. وي گفت: به دليل كمبود خون، تامين و تهيه فرآورده هاي خوني براي بيماران نيازمند با دشواري انجام مي شود. قاسم زاده با بيان اين كه بيماران خاص از جمله مبتلايان به تالاسمي، هموفيلي، دياليزي و سرطاني بيش از ساير بيماران به خون نياز دارند، تصريح كرد: علاوه بر پايگاه هاي سيار در شهر اهواز سه پايگاه ثابت ديگر نيز آماده خدمات رساني در جمع آوري خون هاي اهدايي به اين سازمان است.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4666 به تاريخ 13/9/89، صفحه 23 (ايران زمين)
2 نظرات  رده بندی دوره هفتم
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۱۱ آذر  [0:17]  

بدینوسیله به اطلاع میرساند در پایان هفتمین دوره رقابتهای فاسکو تیم استان گیلان با کسب یک مدال طلا ، یک مقام پنجم و یک مقام دهم ، اول شد تیم تهران با کسب یک مدال نقره و یک مدال برنز دوم شد تیم ایلام با کسب یک مقام چهارم ، سوم شد و تیم مازندران با کسب چهار عنوان 6-7-8-9 به مقام چهارم رسید.بدین ترتیب شمالی ها در این دوره کولاک کردند !

از نظر تعداد برندگان به ترتیب مازندران ، گیلان ، تهران و ایلام اول تا چهارم شدند.

امیدوارم در دوره بعدی از همه استانها برنده داشته باشیم از دوستان عزیز هم درخواست میکنم از مدیر سایت بخواهند دوره جدید را زودتر شروع نماید. باتشکر از همه

1 نظرات  بدون شرح
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۱۰ آذر  [23:18]  
1 نظرات  آشپزی در فاسکو !
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۸ آذر  [22:25]  


يك رژيم غذايي سالم و سرشار از ويتامين، به تعادل وزن، داشتن عمر طولاني و کنترل علائم بيماري ها كمك مي كند.
    قرار دادن 7 ماده غذايي مهم، مفيد و قابل دسترس همگان در رژيم غذايي روزانه تاثير فراواني در کنترل بيماري هاي قلبي ديابت، سرطان، مشكلات فشار خون و كلسترول دارد.
    
    
    زغال اخته
    اين ميوه سرشار از آنتي اكسيدان، پتاسيم و ويتامين ث است و به كاهش خطرات بيماري هاي قلبي و سرطان كمك مي كند. زغال اخته را به صورت يخ زده مي توان در فريزر نگهداري و استفاده كرد.انواع تيره تر توت ها و زغال اخته آنتي اكسيدان بيشتري دارند. تحقيقات نشان مي دهد، استفاده روزانه نصف فنجان از اين ميوه در كنار ديگر ميوه ها و سبزيجات بهترين انتخاب است.
    
    گردو و ماهي
    اين دانه روغني غني از امگا3 بوده و براي كاهش امراض قلبي و كمك به التيام ورم مفاصل موثر بوده و براي تقويت حافظه و جلوگيري از ابتلابه آلزايمر مفيد به شمار مي رود.
    امگا3 در تخم مرغ و بذر كتان نيز به وفور يافت مي شود. مصرف 2 تا 3 وعده موادغذايي حاوي امگا3 در هفته توصيه مي گردد.
    
    جو، سويا و بادام
    اين سه ماده غذايي براي كاهش كلسترول مفيد به شمار مي روند.
    برخي تحقيقات نشان مي دهد، به جاي استفاده از داروهاي شيميايي، مصرف جو، سويا و بادام براي كاهش كلسترول خون راهكار مناسبي است.
    گفتني است افرادي كه سابقه ابتلابه سرطان سينه در خانواده خود دارند، نبايد بيش از حد از سويا استفاده كنند.
    
    فيبرها
    فيبرها كاهش دهنده وزن و درمانگر طبيعي مناسبي براي كاهش كلسترول به شمار مي روند.
    يك رژيم غذايي حاوي فيبر فراوان براي تناسب اندام، افزايش كلسترول مفيد و كاهش كلسترول مضر و همچنين توازن قند خون موثر است، زيرا مدت زمان طولاني تري طول مي كشد تا جذب و دفع شوند.
    از اين رو مدت زمان بيشتري فرد احساس سيري مي كند، بنابراين كمتر ميل به صرف غذا پيدا كرده و احتمال ابتلابه اضافه وزن كاهش پيدا مي كند. فيبر در غلات كامل، لوبيا، ميوه ها و سبزيجات به وفور يافت مي شود.
    استفاده از لوبياي پخته شده در سالاد راه حل مناسبي است، اما نوع كنسرو شده آن، خاصيت چنداني ندارد.
    
    چاي
    مطابق با تحقيقات انجام شده بسياري از انواع چاي كاهش دهنده كلسترول خون و پيشگيري كننده ابتلابه سرطان به شمار مي رود.
    آنتي اكسيدان هاي موجود در چاي سبز و سياه موادغذايي باارزش و قابل توجهي براي پيشگيري از رشد سلول هاي سرطاني محسوب مي شوند، اما يك آنتي اكسيدان قوي (ECGC) در چاي سبز وجود دارد كه آن را متفاوت ساخته است، تحقيقات دانشمندان ژاپني و انگليسي نشان مي دهد كه افرادي كه چاي سبز مي نوشند در مقايسه با ديگران كلسترول كمتري در خون شان وجود دارد.
    همچنين ECGC موجود در چاي سبز مانع پيشرفت سلول هاي سرطاني مي شوند. پزشكان استفاده از چاي سبز را به جاي نوشابه هاي حاوي قند توصيه مي كنند.
    
    كلسيم
    ماده معدني كلسيم براي استحكام استخوان ها مناسب است.
    محصولات لبني و حتي قرص هاي مكمل حاوي كلسيم در جلوگيري از ورم مفاصل و حتي كاهش وزن تاثير بسزايي دارند.
    پزشكان متخصص مصرف كلسيم را براي سنين بين 9 تا 18 سال 300 1 ميلي گرم در روز توصيه مي كنند، براي سنين 19 تا 50 سال اين مقدار به 1000 ميلي گرم در روز كاهش پيدا مي كند و اما براي سنين بالاتر از 50 سال اين مقدار به 1200 ميلي گرم در روز افزاش پيدا مي كند.
    
    شكلات تيره
    تحقيقات جديد نشان دهنده تاثيرات فراوان شكلات تيره در كاهش فشار خون هستند، شكلات هاي تيره رنگي كه حاوي 60 درصد و يا بيشتر از مقادير پودر كاكائو بوده و چربي و شكر كمي داشته باشند سرشار از آنتي اكسيدان هستند و به كاهش فشار خون كمك شاياني مي كنند. 

1 نظرات  گوشت و ماهي نپخته، مهمترين علت ايجاد كرم نواري در انسان
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۷ آذر  [22:56]  

خوردن گوشت قرمز يا ماهي كه به خوبي پخته نشده باشد، مهمترين علت ايجاد كرم نواري در انسان است.


    عبدالمجيد فتي عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اين باره گفت: كرم نواري يكي از انگل هاي نسبتاً شايع در انسان است كه لوله دستگاه گوارش را آلوده مي كند.
    وي افزود: خوردن گوشت قرمز يا ماهي كه به خوبي پخته نشده باشد، مهمترين علت ايجاد كرم نواري در انسان است كه فرد را بيمار خواهد كرد اما اين بيماري مسري نيست.
    عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد در مورد علائم ابتلابه كرم نواري تصريح كرد: در اكثر بيماران مبتلابه اين انگل علامتي ديده نمي شود اما در برخي افراد مبتلاعلائمي نظير كاهش وزن غيرمنتظره، اسهال، علائم كم خوني نظير ضعف، خستگي، تنگي تنفس و درد قسمت بالاي شكم نيز وجود دارد.
    فتي ادامه داد: در بيماران مبتلابه كرم نواري بيشتر درمان دارويي صورت مي گيرد و براي تشخيص اين بيماري مدفوع در آزمايشگاه مورد بررسي قرار مي گيرد.
    استاد گروه انگل و قا رچ شناسي دانشگاه امام رضا(ع) مشهد، براي پيشگيري از ابتلابه انگل كرم نواري توصيه كرد: بايد ماهي و گوشت قرمز خصوصاً گوشت گاو به خوبي پخته شود همچنين گوشت هايي كه داراي مهر كنترل توسط سازمان دامپزشكي است مصرف شود ضمن آنكه قبل از غذا خوردن دست ها بايد با دقت شسته شوند.
    
    
 روزنامه كيهان، شماره 19801 به تاريخ 7/9/89، صفحه 7 (دانش و پژوهش)
0 نظرات  راه اندازي كلينيك پيشگيري از سنگ كليه
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۶ آذر  [22:20]    رئيس مركز تحقيقات بيماري هاي كليه و مجاري ادرار با اشاره به اين كه متاسفانه هم در جهان و هم در كشورمان تاكنون اقدام جدي و موثري در راستاي پيشگيري از ابتلابه بيماري هاي كليه و بخصوص سنگ كليه انجام نشده است، مي گويد: در آمريكا تنها 3 تا 4 مركز ويژه پيشگيري از بيماري سنگ كليه راه اندازي شده است و بيماران از ساير نقاط آمريكا به اين مراكز معدود مراجعه مي كنند.
    دكتر بصيري با بيان اين كه در كانادا نيز تنها يك مركز پيشگيري فعاليت مي كند و در خاورميانه اصلامركزي براي پيشگيري از بيماري هاي سنگ ساز كليه وجود ندارد، از راه اندازي كلينيك پيشگيري از بيماري سنگ كليه وابسته به مركز تحقيقات بيماري هاي كليه و مجاري ادرار در هفته گذشته با حضور وزير بهداشت خبرمي دهد.
    به گفته وي از اين پس افرادي كه در زمينه بيماري هاي كليه دچار مشكل هستند، مي توانند با مراجعه به اين مركز تحت آزمايش ها و بررسي هاي دقيق پزشكي براي شناسايي بيماري قرار بگيرند.
0 نظرات  افزايش پايگاه هاي انتقال خون كشور به 220 واحد
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۲ آذر  [23:5]  


با توسعه پايگاه هاي انتقال خون كشور به 220 واحد، سالانه بيش از 150 هزار ليتر پلاسما براي داروهاي مشتق از پلاسما به شركت هاي دارويي معتبر جهان ارسال مي شود.
    رئيس سازمان انتقال خون كشور در ديدار با كمال كزال همتاي الجزايري خود، با بيان اين مطلب گفت: سالانه يك ميليون و 800 هزار واحد خون در كشور اهدا مي شود كه اين ميزان ايران را به هدف اهداي صد درصد داوطلبانه خون رسانده است. دكتر حسن ابوالقاسمي افزود: فقط يك واحد از هر صد هزار واحد اهدايي خون ها به ويروس ايدز آلوده است كه اين ميزان شاخص مطلوبي براي ارزيابي كيفي عملكرد سازمان انتقال خون ايران محسوب مي شود.
   
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
كيوان پورسعيد
keivan-48
آرشيو نوشته ها
1391/8   1389/7   1389/1  
1391/3   1389/6   1388/9  
1391/2   1389/5   1388/8  
1390/9   1389/3   1388/7  
1390/8   1389/2   1388/6  
1390/2   1389/12   1388/5  
1390/1   1389/11   1388/4  
1389/9   1389/10   1388/3  
1389/8  
پیوندها
دوستان آزمايشگاهي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

هایپربیلی, سیستماتیک, هپاتیت, آلبومين, استرپ پيوژن, هايپركروم, ماری, ایمونولوژی پایه و بالینی, ائوزینوفیلی, سیستئین, Bioinspiration, آنتی‌‌اکسیدان, بیومولکولها, ويروس هاي ناشناخته, polymer, ميكروسكوپي, بيوتروريسم, سیترات, کلسترولتان, آپلاستیک, Hypersegmentation, مونوکلونال, فیستول, ساژیناتا, ترس های بیهوده, میکروسکوپ, عارضه درمان خستگی , درماتوفیتهای, 30 فروردین روز علوم آزمایشگاهی, granulation, صرع چیست, سایکلین, میکروسکوپ, آلانین, ایدز, كروموزمي, واﮐﺴﻦ, phasco, چشایی, نکروز, دکترای تخصصی بیماری های داخلی, ترنس, تعيين گروه خوني, HEMOGLOBIN, سرولوپلاسمین, رئیس دانشگاه علوم پزشکی, تست اليزا, ضدویروسی, باكتري كلوني شبيه چشم گاو, لکوپنی, نوتروفیل, HRP, لومینسانس, آنوفل, کارایی, نوشيدني‌هاي, لانستي, بیلی‌روبین, ماژور, کلسترول HDL, پیگمان, عوامل بيولوژيكي , ويروس‌هاي, ائوزینوفیل, شمارشگرهای, کولورکتال, کتواسیدوز, میکروسکوپ, گويچه, كمپيلوباكتر,