,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
1 نظرات  قوي ترين ميكروسكوپ جهان
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۳۰ آبان  [22:52]  


مدرسه عالي فني آخن و مركز پژوهشي «يوليش» موفق به ساخت قوي ترين ميكروسكوپ الكتروني جهان شدند. اين ميكروسكوپ «پيكو» نام دارد و با دقت 50 پيكومتر (هزار ميلياردم) اتم و حركت آن را نمايش مي دهد. از اين ميكروسكوپ مي توان در ساخت ميكروچيپ استفاده كرد.
    نمايش جزييات ذرات اتمي براي نخستين بار با ميكروسكوپ هاي الكتروني ميسر شد. دركشورهاي مهم صنعتي، رقابتي شديد براي ساخت اين ميكروسكوپ ها درجريان است. به تازگي مدرسه عالي فني آخن درآلمان با همكاري مركز پژوهشي «يوليش» از ساخت قوي ترين ميكروسكوپ الكتروني جهان خبر داد.
    اين ميكروسكوپ قادر به توليد تصاوير ذراتي به بزرگي 50 پيكومتر است. به همين دليل سازندگان آن را «پيكو» ناميده اند. 50 پيكومتر برابر با 5 صدم نانومتر و هر نانومتر يك ميلياردم متر است؛ دقتي كه در تصور آدمي نمي گنجد. از اين طريق نه تنها اتم هاي منفرد قابل رويت است، بلكه مي توان به توليد تصاويري از اجزاي اتم وحركت اتم ها نيز دست يافت. پيكو با دقتي كم نظير قادر به ثبت حركات اتم در واكنش هاي شيميايي است.
    در اوايل سال 2008 ميلادي، دانشگاه بركلي كاليفرنيا اعلام كرد قادر به ساخت قوي ترين ميكروسكوپ جهان شده است. دقت ميكروسكوپ آمريكايي يك دهم نانومتر است. بدين ترتيب «پيكو» (پنج صدم نانومتر) از دقت و توانايي بيشتري نسبت به رقيب آمريكايي خود برخوردار است.
    يكي از كارشناسان مركز پژوهشي «يوليش» گفت اين ميكروسكوپ مي تواند كمك بزرگي در زمينه ساخت ميكروچيپ هاي جديد باشد. ميكروچيپ ها قطعات الكترونيكي بسيار كوچكي هستند كه در وسايل مختلف از جمله رايانه ها به كار گرفته مي شوند. در جهان كامپيوتر، ساخت ميكروچيپ هاي كوچك تر و قوي تر در دستور كار شركت هاي مختلف قرار دارد. ميكروچيپ هاي جديد دربرگيرنده ميلياردها ترانزيستور روي ورقه اي بسيار كوچك هستند.
    ميكروچيپ ها به طور معمول از ورقه هاي نازك سيليسيوم تشكيل شده اند. بي نظمي در كريستال هاي اتم، سبب اختلالاتي در حركت جريان برق مي شود. افت جريان، سبب ايجاد گرما و كاهش بازده ميكروچيپ مي شود. درمقابل، ترتيب معين اتم هاي سيليسيوم، سرعت حركت الكترون ها را افزايش داده و كيفيت ميكروچيپ ها را بهبود مي بخشد. مهندسان مواد به كمك «پيكو» قادر به رويت كريستال هاي سيليسيوم و شبكه اتمي و برطرف كردن ايرادهاي احتمالي خواهندشد.
    گرچه درحال حاضر روشي براي اندازه گيري حركت اتم ها وجود دارد، اما دستيابي به آن، پيش شرط ساخت پردازندهاي پرقدرت و سريع در رايانه هاست. به نظر كارشناسان ترانزيستورهاي مستقر در ميكروچيپ ها، در آينده نزديك ابعادي به اندازه يك اتم خواهندداشت. اين روند مورد تاييد اكثر سازندگان ميكروچيپ است. براي عايق بندي اين ترانزيستورها كه ضخامتي به اندازه 10تا 20برابر اتم ها دارند، تنها با كمك ميكروسكوپ هايي نظير «پيكو» مي توان مواد مناسب را بررسي، آزمايش و انتخاب كرد.
    بنا به گفته سازندگان «پيكو» تاكنون مراكز متعدد پژوهشي و دانشمندان فراواني از حوزه هاي انرژي و نيمه هادي ها، خواستار استفاده از اين ميكروسكوپ شده اند. هزينه ساخت «پيكو» را مدرسه عالي فني آخن، مركز پژوهشي «يوليش» و مركز تحقيقي «ارنست روسكا» پرداخته اند. بنابر برآورد كارشناسان، هزينه ساخت اين ميكروسكوپ بالغ بر 15 ميليون يورو است.
0 نظرات  مدل رياضي براي پيشگيري از کم خوني
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۷ آبان  [23:17]  


دانشمندان با توسعه يک مدل رياضي نشان دادند که مي توان از بروز کم خوني ناشي از کاهش سطح آهن خون پيشگيري کرد. اين مدل رياضي كه با همکاري پزشکان بيمارستان دولتي ماساچوست و رياضيدانان دانشگاه هاروارد به دست آمده است ، تغييرات گلبولهاي قرمز را برپايه اندازه و محتويات هموگلوبين در چهار ماه چرخه زندگي اين گلبولها مورد بررسي قرار مي دهد. به اين ترتيب قادر است از کم خوني ناشي از کاهش سطح آهن جلوگيري کند. براساس اين گزارش، سه نوع از نابودي گلبولهاي قرمز با پارامترهاي متفاوت اين مدل انطباق و سازگاري دارند.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4654 به تاريخ 27/8/89، صفحه 5 (دانش)
0 نظرات  ديابتي ها آلوئه ورا بخورند
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۷ آبان  [22:24]  

آلوئه ورا، بهترين نرم كننده پوست پا در بيماران ديابتي است

 

مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران ديابتي كشور گفت: گياه آلوئه ورا (صبر زرد) تا 70 درصد قند خون را كاهش مي دهد و از اين رو، گياهي موثر در درمان بيماري ديابت است.


    دكتر شكور اميدي به ايرنا گفت: اين گياه نه تنها نقش كنترل كننده در درمان بيماري ديابت دارد، بلكه داراي نقش پيشگيري كننده است و افرادي كه شيريني زياد مصرف مي كنند، قبل از ورود به مرحله ديابت قطعي، با استفاده از اين گياه مي توانند از بروز بيماري جلوگيري كنند.


    وي اضافه كرد: گياه آلوئه ورا علاوه برآنكه در كاهش قند خون موثر است، به دليل دارا بودن ويتامين و كلاژن، بهترين نرم كننده پوست پا در بيماران ديابتي نيز به شمار مي رود.


    اميدي، برطرف كردن يبوست و رفع مشكلات گوارشي را يكي ديگر از خواص درماني گياه آلوئه ورا براي بيماران ديابتي بيان كرد و افزود: اين گياه همچنين باعث تقويت سيستم ايمني بدن بيماران مي شود.


    مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران ديابتي كشور گفت: گياه آلوئه ورا مي تواند به شكل هاي گوناگون عرقيات، عصاره، شكل خشك شده گياه و حتي به شكل دارو بصورت پماد، قرص و شربت عرضه شود.اميدي افزود: خاستگاه گياه آلوئه ورا، كشور ايران و منطقه بوشهر است كه خواص درماني اش، اين گياه را به عنوان يك گياه استراتژيك در جهان مطرح ساخته است بطوري كه اين گياه، ماده اصلي غذايي فضانوردان را تشكيل مي دهد.


    


    


    


 روزنامه جام جم، شماره 2997 به تاريخ 27/8/89، صفحه 16 (سلامت)


2 نظرات  شيرين مثل قند، تلخ مثل ديابت
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۲۵ آبان  [22:47]  

ديابت بيماري اي است كه روي تك تك سلول هاي بدن تاثير منفي مي گذارد

 

شهرنشيني، فعاليت بدني كم، استفاده از غذاهاي ناسالم و پر حجم و افزايش طول عمر سبب شده تا افزايش غير قابل كنترل شيوع ديابت در جهان را شاهد باشيم. هم اكنون 285 ميليون فرد مبتلابه ديابت در سراسر جهان زندگي مي كنند و پيش بيني مي شود رقم كلي مبتلايان تا سال 2030 به بيش از 435 ميليون نفر برسد. ديابت بيماري خطرناك و جدي است كه در صورت عدم توجه مي تواند تاثيرات نامطلوبي روي زندگي فرد داشته باشد. در اين شرايط تعجبي ندارد كه سازمان ملل روزي را براي مبارزه با اين بيماري اختصاص داده است و سعي در افزايش آگاهي و اطلاع رساني درباره اين بيماري دارد.
    ديابت را بايد بيماري باستاني ناميد كه در قرن بيستم به آن توجه شد. در پاپيروسي از 1552 سال پيش از ميلاد، پزشكي مصري از بيماري رازآلودي نوشته است كه با ادرار فراوان همراه است. اريتيوس پزشك يوناني كه در سال هاي 90 تا 30 قبل از ميلاد مسيح مي زيسته است، در كنار پرادراري، نشانه هاي ديگر اين بيماري مثل تشنگي هميشگي و كاهش وزن، را ذكر كرده است. نام ديابت را نيز همين پزشك يوناني براي اين بيماري انتخاب كرده كه در زبان يوناني به معناي «گذر كردن» يا «جريان پيدا كردن» است. جالينوس، پزشك سرشناس بر اين باور بود كه اين بيماري در اثر اختلال كار كليه ها پديد مي آيد. اما در اواخر قرن بيستم اين بيماري به درستي شناسايي شد و تاثيرات مخرب آن بر بدن شناخته شد. ديابت به علت نقص در توليد انسولين توسط لوزالمعده يا تاثير نامناسب انسولين توليد شده به وجود مي آيد اين نارسايي باعث افزايش غلظت گلوكز خون مي شود و آسيب هاي بسياري به بدن مي رساند.
0 نظرات  Urine Protein
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۲۳ آبان  [23:11]  

گاهی به صورتهای زیر نیز درخواست میشود:

  24Hour Urine Protein; Urine Total Protein; Urine Protein to Creatinine Ratio; UPCR  

تستهای وابسته به آن عبارتند از :

کامل ادرار - آلبومین و میکرو آلبومین ادرار - الکتروفورز پروتئین های ادرار

این تست برای تعیین میزان پروتئین دفع شده از طریق ادرار به کار میرود و عملکرد کلیه و آسیب کلیوی را مشخص میکند.

برای جمع آوری ادرار 24 ساعته میتوان از نگهدارنده اسید بوریک به میزان 5 گرم استفاده کرد البته بدون نگهدارنده نیز میتوان این تست را انجام داد.
2 نظرات  valporic Acid
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۰ آبان  [18:49]  

تستهای وابسته به والپوریک اسید عبارتند از : کاربامازپین ،لاموتریژین و فنیتوئین

این تست برای تعیین غلظت والپوریک اسید در خون و حفظ سطح درمانی آن به کار میرود. و در فواصل زمانی منظم برای جلوگیری از کاهش یا افزایش آن در خون درخواست میشود.

از نمونه خون وریدی استفاده میشود و شرایط نمونه گیری خاصی ندارد.گاهی پزشک درخواست میکند که بیمار چند ساعت قبل از انجام آزمایش قرص مصرف نکند.
1 نظرات  افزايش محكوميت در پرونده هاي قصور پزشكي
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۸ آبان  [23:6]  


مديركل امور پژوهشي و نشر منابع علمي سازمان پزشكي قانوني كشور با اشاره به افزايش 7/5 درصدي ميزان محكوميت پزشكان در پرونده هاي قصور پزشكي سال 88 گفت: اين موضوع لزوم توجه بيشتر جامعه پزشكي به قوانين و مقررات و رعايت اصول اخلاقي در مواجهه با بيماران را دوچندان مي كند.
    به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان پزشكي قانوني كشور دكتر محمد كاظميان با بيان اين مطلب افزود: بر اساس آمارهاي موجود در سال گذشته دو هزار و 199 پرونده قصور پزشكي در كميسيون هاي پزشكي قانوني كشور بررسي گرديد كه اين رقم در مقايسه با سال قبل از آن 5/1 درصد رشد داشته است.
    وي تصريح كرد: از كل پرونده هاي ارجاعي به كميسيون ها در سال گذشته، 47 درصد منجر به محكوميت پزشكان و مابقي به تبرئه آنان انجاميده است.
    دكتر كاظميان با اشاره به رشته هاي پزشكي داراي بيشترين ميزان شكايت گفت: رشته هاي دندان پزشكي، ارتوپدي، زنان و زايمان، جراحي عمومي، جراحي پلاستيك، چشم پزشكي، گوش و حلق و بيني و جراحي مغز و اعصاب به ترتيب بيشترين ميزان شكايت در سال گذشته را به خود اختصاص داده اند.
    مديركل امور پژوهشي و نشر منابع علمي سازمان پزشكي قانوني كشور در ادامه خاطرنشان كرد: در سال گذشته در رشته هاي جراحي فك و دهان، خون و آنكولوژي، ارتوپدي، پوست، گوارش، راديولوژي، داخلي، عفوني و پزشكي عمومي به ترتيب با بيشترين كاهش در ميزان پرونده هاي ارجاعي مواجه بوديم.
    دكتر كاظميان چهار عامل را موجب نارضايتي بيمار از پزشك دانست و يادآور شد: عدم برقراري ارتباط دايم پزشك با بيمار، كسب نتيجه نامطلوب و غيرمنتظره كه ناشي از خود بيماري يا عوارض آن است، قصور قطعي از سوي پزشك و عواملي مانند هزينه هاي بالاي درمان، انجام اقدامات غيرضروري، برخورد نامناسب اخلاقي با بيمار و... از موارد نارضايتي بيماران در تشكيل پرونده هاي قصور پزشكي است.
    
    
 روزنامه كيهان، شماره 19787 به تاريخ 18/8/89، صفحه 15 (حوادث)
2 نظرات  مخترع هرمزگاني سرنگ هوشمند ساخت
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۱۷ آبان  [22:52]  

مخترع هرمزگاني موفق به ساخت سرنگي شد كه به كمك حس لامسه کار مي کند و به افراد امكان مي دهد بدون نياز به ديدن ميزان دقيق دارو را بكشند.
    اسحاق عامري سياهويي، مخترع هرمزگاني اظهار کرد: اين سرنگ که به كمك حس لامسه کار مي کند، مخصوص افراد نابينا و بي سواد است. وي افزود: اين سرنگ براي رزمندگان و در شرايط سخت جنگ نيز کاربرد دارد. عامري سياهويي در توضيح اختراع ديگر خود كه عصاي هوشمند است، اظهار كرد: با نصب فرستنده بر چراغ راهنمايي و گيرنده بر عصا و خواندن رنگ ها با حروف بريل از طريق زائده هايي روي عصا، نابينايان مي توانند زمان تغيير رنگ هاي چراغ راهنمايي را بدانند. وي يكي ديگر از اختراعاتش را دستگاه تشخيص گروه خوني عنوان كرد و گفت: اين دستگاه مي تواند تعداد بي شماري از نمونه هاي خون را در مدت زماني اندک، تشخيص دهد که در اختراعات بعدي به سمتي خواهيم رفت که نياز به گرفتن خون نباشد و گروه خوني از روي پوست تشخيص داده شود
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4646 به تاريخ 17/8/89، صفحه 5 (دانش)
1 نظرات  چغندر!
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۶ آبان  [23:24]  


    مصرف آب چغندر در حفظ سلامت مغز در سالمندان موثر است.
    متخصصان معتقدند مصرف آب چغندر با بهبود جريان خون در دستگاه عصبي بويژه در بافت مغز، خطر ابتلابه زوال عقل و آلزايمر را در سالمندي به گونه چشمگيري کاهش مي دهد. پژوهشگران دانشگاه ويک فارست اعلام کردند بررسي هاي گذشته حاكي از آن بودند که نوشيدن آب لبو موجب کاهش فشار خون مي شود، اما بررسي هاي جديد نشان داد که اين نوشيدني همچنين جريان خون به مغز را افزايش مي دهد. به گفته اين پژوهشگران، آب لبو حاوي غلظت بالاي نيترات است که با فعاليت ميکروب هاي مفيد موجود در دهان، به نيتريت تبديل مي شود.
    نيتريت از عوامل بازشدن عروق خوني و بهبود جريان خون در رگ ها و اکسيژن رساني در بافت هاي بدن است
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4645 به تاريخ 16/8/89، صفحه 5 (دانش)
3 نظرات  شخصیت های آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۱۵ آبان  [23:6]  

در تلاش برای جوانی همیشگی، او شروع به آزمایشاتی روی انتقال خون شد. او تزریق خون را روی خودش امتحان کرد و ادعا کرد که طاس شدنش متوقف شده و دید چشمش بهتر شده است. اما او اصلا خون‌های اهداکننده‌ها را آزمایش نمی‌کرد و در یکی از آزمایشان خون فردی مبتلا به مالاریا و سل را به خودش تزریق کرد و در نتیجه عوارض این تزریق درگذشت!
2 نظرات  شخصیت های آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۱۳ آبان  [0:2]  

بنا به درخواست بعضی از دوستان مبنی بر ادامه عناوین قدیمی وبلاگ مانند شخصیت های آزمایشگاهی ، سئوالات و... امشب یک سئوال شخصیت شناسی مطرح میکنم:

او یک داروساز بود و شخصی بود که عناصر شیمیایی زیادی مثل اکسپژن، کلورین، تنگستن، منگنز و مولیبیدن را کشف کرده بود. اما او عادت عجیبی داشت: چشیدن کشفیاتش!

او گرچه در یک نوبت، بعد از چشیدن سیانید هیدروژن، نمرد! اما دفعه بعد از چشیدن جیوه درگشت!
3 نظرات  شرح بدون شرح دیشب!
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۱۰ آبان  [22:58]  
4 نظرات  بدون شرح
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۹ آبان  [22:46]  

 
1 نظرات  نرم افزار جامع مديريت اطلاعات آزمايشگاهي در كشور طراحي شد
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۸ آبان  [22:59]  

همزمان با سومين جشنواره فناوري نانو ايران، از نرم افزار جامع مديريت اطلاعات آزمايشگاهي (LIMS) توليد شده به سفارش شبکه آزمايشگاهي فناوري نانو ايران رونمايي مي شود. براساس اين گزارش، نرم افزارهاي جامع مديريت اطلاعات آزمايشگاهي به مجموعه نرم افزارهايي گفته مي شوند که براي مديريت تمام امور مورد نياز يک آزمايشگاه طراحي شده اند.
    اين نرم افزارها توانايي انجام تمام امور از جمله ثبت سفارش آزمايش، سيستم نوبت دهي و ايجاد شرايط پيگيري براي مشتريان را به صورت آنلاين ايجاد مي کنند. از ديگر قابليت هاي اين نرم افزارها مديريت تعمير و نگهداري تجهيزات آزمايشگاهي و انبارداري قطعات يدکي و مواد مصرفي است. ساخت اين نرم افزار از اوايل سال ٢٠٠٨ آغاز شده و تا ماه مارس سال جاري به طول انجاميده است. نسخ عربي و انگليسي اين نرم افزار نيز در دست ساخت است.
   
1 نظرات  حجامت براي بيماران اهداي خون براي افراد سالم
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۸ آبان  [22:49]  


رئيس سازمان انتقال خون در پاسخ به اين پرسش كه فرق اهداي خون و حجامت در چيست، گفت: حجامت براي بيماران و اهداي خون براي افراد سالم توصيه مي شود.
    حسن ابوالقاسمي در گفت وگو با فارس اظهار كرد: حجامت، روشي است كه در طب سنتي ما وجود داشته است و به طور طبيعي در حال حاضر بايد در يك محيط و به روش استريل انجام شود؛ لذا به همين دليل كه بايد استريل انجام شود، بايد نگاه مبتكرانه و عالمانه و نو نيز به آن شود.
    وي افزود: ما نمي توانيم نگاه سنتي به حجامت داشته باشيم و از طرف ديگر بگوييم كه حجامت بايد استريل انجام شود.
    ابوالقاسمي تصريح كرد: تاثير حجامت در درمان بيماري ها بايد تحقيق شود و پس از تحقيق به جامعه پزشكي ابلاغ شود كه روش حجامت براي درمان فلان بيماري موثر است و پس از آن است كه بايد ترويج حجامت براي آن بيماري خاص صورت گيرد.
    رئيس سازمان انتقال خون ايران ادامه داد: ترويج حجامت به علت قداست در طب سنتي ما، قبل از اين كه موارد آن اثبات شود، جايز نيست و از ديدگاه سازمان انتقال خون علت اين كه فرهنگ حجامت بايد جاي خود را به اهداي خون بدهد اين است كه در حال حاضر اثرات مفيد اهداي خون در نجات جان مردم و بيماران نيازمند به خون كاملااثبات شده است.
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 2981 به تاريخ 8/8/89، صفحه 17 (جامعه)
2 نظرات  هديه اي كه كاش دريغ نشود
  تاریخ : ۱۳۸۹ جمعه ۷ آبان  [0:10]  

1 نظرات  خواص پوست نارنگي
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۶ آبان  [23:57]  

پوست نارنگي، ترد، آب دار و طعم دار بوده و غني از ويتامين ث است.
    طبيعت اين ميوه گرم و بر صفرا و ريه تاثيرگذار است. صفرا را تقويت كرده و خلط را برطرف مي كند.
    علاوه بر اين در درمان دردهاي شكمي نيز مفيد است و حالت تهوع، استفراغ و اسهال را برطرف مي كند.
    نارنگي براي درمان سرفه كاربرد دارد و در رفع يبوست و كاهش التهابات سينه موثر است.
    مصرف آن در غذا باعث از بين رفتن بوي ماهي مي شود.
    پوست نارنگي براي مدت طولاني قابل نگهداري است و هر چه رنگ آن قرمز باشد، از كيفيت بهتري برخوردار است.
    تحقيقات اخير حاكي از آن است كه پوست نارنگي غني از ويتامين C، فلاونوئيد، اسيدها و روغن هاي ضروري است.
    علاوه بر اين حاوي رنگدانه هايي است كه باعث حساسيت پوست به نور آفتاب است.
    اين رنگدانه ها در اغلب محصولاتي كه براي برنزه كردن پوست كاربرد دارند، به كار مي رود.
    اگرچه استفاده از پوست اين ميوه در برخي افراد واكنش هاي حساسيت زا و پوستي را به همراه خواهد داشت.
    پوست نارنگي در طب چيني داراي كاربرد گسترده اي بوده و علاوه بر درمان سوءهاضمه، اسهال و استفراغ در بهبود ساير مشكلات ضعف هاضمه مانند سكسكه و برخي انواع سرفه مانند سرفه هاي تر يا همراه با خلط نيز موثر است. همچنين گفته مي شود كه پوست نارنگي در بهبود جريان مايعات در بدن نيز تاثيرگذار است.
    پوست سبز نارنگي نارس در درمان درد و التهابات سينه و همچنين فشار خون پائين كاربرد دارد.
    علاوه بر اين روغن پوست نارنگي گاهي براي درمان تنش هاي عصبي، استرس هاي روحي رواني، افسردگي و اختلالات خواب نيز به كار گرفته مي شود.
    اين روغن همچنين در ساخت محصولات آرايشي نيز مورد استفاده قرار گرفته و براي درمان مشكلاتي چون زخم هاي پوستي، ترك هاي پوستي و چربي بيش از حد پوست مفيد است.
    در طب چيني از پوست نارنگي براي درمان چاقي و كاهش وزن بهره گرفته مي شود زيرا بنابر باور چيني ها پوست نارنگي چربي خون را پائين آورده و علاوه بر كاهش كلسترول براي سلامت رگ ها نيز مفيد است.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4637 به تاريخ 6/8/89، صفحه 17 (پنجره سلامت)
1 نظرات  بحث بر سر اجباري شدن آزمايش ايدز قبل از ازدواج
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۵ آبان  [22:27]  

با نزديك شدن به هفته ازدواج (17تا 24 آبان ماه) پيشنهادها و برنامه هايي به همين مناسبت مطرح مي شود كه قابل تامل است، از جمله پيشنهاد عضو هيات رئيسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس براي اجباري شدن آزمايش هاي ايدز و هپاتيت قبل از ازدواج.
    هرچند كه مطرح شدن اين بحث، پيشنهاد جديدي محسوب نمي شود؛ اما بررسي مجدد آن با توجه به افزايش مبتلايان به ويروس اچ.آي.وي در كشور چالش هايي دارد.
    در حال حاضر انجام آزمون هاي تشخيصي براي تالاسمي و اعتياد به موادمخدر براي ازدواج ضروري است و زوج هاي جوان بايد قبل از ازدواج، نتيجه اين آزمايش ها را به دفتر ثبت ازدواج ارائه دهند؛ اما انجام آزمايش تشخيص ايدز براي ازدواج اجباري نيست.
    آمارهاي رسمي تعداد مبتلايان به اين بيماري در كشور را بيش از 20 هزار نفر اعلام مي كند؛ اما از آنجا كه آمارهاي جهاني نشان مي دهد آمارهاي واقعي مبتلايان به ايدز در كشورها بايد 4 برابر آمارهاي شناسايي ارزيابي شوند، بنابراين بيش از 80 هزار فرد مبتلابه ايدز در كشور وجود دارد.

ادامه مطلب را در لینک زیر بخوانید:

keivanlab.blogfa.com
2 نظرات  رابطه آلرژي و ماه تولد
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۴ آبان  [22:23]  


    فصل تولد كودكان، با بيماري هاي آلرژيك ارتباط مستقيم دارد. تحقيقات نشان مي دهد، فصل به دنيا آمدن كودك و حتي ماه تولد او در پيشرفت آلرژي هاي غذايي و حساسيت هاي فصل نقش مهمي دارد. آزمايشي كه روي شش هزار كودك كه بين سال هاي 2001 تا 2006 ميلادي متولد شده اند، انجام گرفت، بيانگر آن است كه فصل تولد كودكان تا سن چهار سالگي با ميزان احتمال ابتلابه آلرژي هاي فصلي در آنها ارتباط مستقيم دارد. اين پژوهش نشان داد، احتمال ابتلابه آلرژي هاي غذايي و حساسيت هاي فصلي در كودكاني كه در ماه هاي تير و مرداد متولد مي شوند، تنها 5 درصد است، اين در حالي است كه اين ميزان در كودكاني كه در ماه هاي مهر يا آبان متولد مي شوند به 5/9 درصد مي رسد. ديگر يافته هاي محققان بيانگر اين مسئله است كه حدود 11 درصد از كودكاني كه مادرانشان يازدهمين هفته بارداري را در ماه هاي ارديبهشت و خرداد سپري كرده اند، به آلرژي هاي موادغذايي مبتلامي شوند كه به عقيده پژوهشگران علائم اين بيماري تنها در دوره شيرخوارگي و نوپايي مشاهده مي شود. همچنين در كودكاني كه مادران آنها، سه ماهه نخست بارداري شان كه وابسته به رشد جنيني است در ماه خرداد يا ارديبهشت به اتمام مي رسد، احتمال ابتلابه آلرژي هاي غذايي مانند حساسيت به مصرف شير يا تخم مرغ سه برابر بيشتر از كودكاني است كه دوره رشد جنيني آنها (سه ماهه اول بارداري) در ماه هاي مهر يا آبان به پايان رسيده است.
    تحقيقات پيشين نشان داد در كودكاني كه در پائيز يا زمستان متولد مي شوند، احتمال تظاهر علائم آلرژي مانند عطسه، تنگي نفس، خس خس كردن و اگزما بيش از كودكاني است كه در بهار يا پائيز متولد مي شوند و در خون آنها ميزان آنتي بادي بيشتري در مقايسه با ديگر كودكان ترشح مي شود. محققان معتقدند، مكانيسم ترشح آنتي بادي هاي مقابله كننده با آلرژن ها در 11 هفته نخست بارداري، شكل گرفته و تا هفته 24 بارداري تكميل مي شود.پس از تولد، آلرژن هاي موجود در هوا كه منشا آب و هوايي و فصلي دارند بر روند پاسخ آنتي بادي ها و عملكرد سيستم ايمني در مقابله با آلرژن ها تاثير مي گذارد.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4635 به تاريخ 4/8/89، صفحه 18 (قلب كوچك)
0 نظرات  اخبار
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۳ آبان  [23:12]  

موفقيت دانشمندان در تصفيه خون به کمک نانوذرات مغناطيسي


دانشمندان موفق شده اند با استفاده از نانوذرات مغناطيسي که به صورت ويژه ساخته شده اند، در عرض چند دقيقه خون را تصفيه و يک سم را از آن خارج کنند.
    اين گزارش حاكي از آن است كه اين روش بسيار نويدبخش بوده و اگر اين امكان وجود داشته باشد كه آن را تجاري و کاربردي کرد، مي توان با کمک آن پزشكان را قادر ساخت خون مسموم را سريعاً و بطور موثري تصفيه کنند.
    اينگ هرمن و همکارانش در دانشگاه ETH زوريخ، نانوذرات مغناطيسي را طوري عامل دار کردند كه عوامل مسبب بيماري بتوانند به آنها متصل شوند. اين دانشمندان خواص نانوذرات مغناطيسي عامل دار شده خود را با خون انسان تست کردند.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4634 به تاريخ 3/8/89، صفحه 5 (دانش)
2 نظرات  ترخون !
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۲ آبان  [23:13]  


تسريع گردش خون با مولتي ويتامين گياهي
    ترخون گياهي است معطر كه دانه هاي ريز قهوه اي رنگي دارد. جوانه روئيده از دانه ترخون مانند گياه آن از رايحه خوبي برخوردار است به همين دليل در تهيه انواع غذاها و سالاد مورد استفاده قرار مي گيرد.براي تهيه جوانه ترخون مقداري از دانه آن را شسته سپس روي دستمالي ضخيم پهن كنيد و روي آن را با پارچه اي دولايه بپوشانيد. سپس روزانه يك يا دو مرتبه با اسپري دستمال را مرطوب كنيد. پس از هفت الي هشت روز جوانه ها قابل مصرف است.جوانه ترخون حاوي اسيدهاي چرب ضروري براي بدن است كه به ترميم ساختمان مفاصل كمك زيادي كرده، موجب تقويت اشتها شده و از آرتريت پيشگيري مي كند.تانن، فلاونوئيد، ترپن و ديگر تركيبات مغذي موجود در جوانه ترخون، گردش خون را سرعت بخشيده و به همين دليل تاثير بسزايي در هضم و جذب موادغذايي و دفع سموم از بدن دارد. انتقال مناسب هورمون ها، موادمغذي، اكسيژن و آنزيم ها از ديگر فوايد تسريع گردش خون به دنبال مصرف جوانه ترخون در رژيم غذايي است.تقويت سيستم ايمني و تنظيم ترشح هورمون ها از ديگر فوايد اين ماده غذايي است. براساس تحقيقات انجام شده آهن، كلسيم، منگنز، پتاسيم، منيزيم، ويتامين آ و ويتامين ث است. جوانه ترخون بسياري نيازهاي بدن را تامين كرده و كمك زيادي به تقويت سيستم قلبي و عروقي مي كند.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4633 به تاريخ 2/8/89، صفحه 18 (قاب كوچك)
1 نظرات  آشپزی در فاسکو !
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۲ آبان  [23:4]  


بهترين رژيم غذايي براي گروه خوني شماآيا مي دانيد كه چه نوع غذاها و خوردني هايي مناسب با نوع گروه خوني شما هستند و با توجه به گروه خوني چه غذاهايي بايد بخوريد يا از مصرف چه خوردني هايي پرهيز كنيد؟
    متخصصان تغذيه در پاسخ به اين سوال مي گويند؛ هر گروه خوني در زمان متفاوتي از تاريخ تكامل بشري، شكل گرفته است و بنابراين ما بايد رژيم هاي غذايي خود را مطابق با رژيم غذايي اجدادمان در زمان تكامل گروه خوني مشابه در بدن آنها هماهنگ كنيم.
    آنها تاكيد دارند: اگر غذاهايي را بخوريد كه متناسب و سازگار با گروه خوني هستند، مي توانيد به راحتي آنها را هضم كنيد وزنتان كاهش يابد و سلامت و شادي بيشتري را تجربه كنيد.
    به گزارش سايت اينترنتي مركز مطالعات پزشكي مايوكلينيك، افرادي كه گروه خوني آنها «O» است، در واقع قديمي ترين گروه خوني را به لحاظ سابقه تكامل بشري دارند و بنابراين با اين گروه خوني اگر از رژيم غذايي يك شكارچي مثل اجداد انسان در آن زمان پيروي كنند احساس بهتري خواهند داشت. اين افراد تمايل دارند كه سطح زيادي از انرژي را دريافت كنند و بسيار سازمان يافته هستند.
    براي افراد باگروه خوني «O» توصيه مي شود كه رژيم غذايي آنها حاوي پروتئين زيادي باشد و اگر اين گروه فقط سبزي خوار باشند، دائم احساس گرسنگي مي كنند و در نتيجه به خوردن تنقلات روي مي آورند كه در نتيجه با مشكلاتي در ميزان قند خون و متابوليسم مواجه خواهند شد. اين افراد مي توانند آزادانه گوشت لخم و ماهي مصرف كنند، اما از خوردن زياد لبنيات يا كربوهيدرات ها بايد خودداري كنند.
    از نظر ورزش كردن هم اين گروه بايد در روز يك ساعت، فعاليت بدني داشته باشند و ترجيحا در هنگام صبح به جاي عصر ورزش كنند. براي اين اشخاص شنا، پياده روي و دوچرخه سواري توصيه مي شود.
    در مورد گروه خوني «B» نيز، هيچ گروه خوني ديگري به اندازه «B» مظهر ميانه روي نيست. اين گروه خوني در زماني تكامل يافته كه انسان ها بيشتر سفر مي كردند و بنابراين گوشت، سبزيجات و غلات به شيوه اي متعادل تر مصرف مي شده است. اگر گروه خوني شما «B» است، بايد بدانيد كه به طور كلي طبعي قوي تر و سالم تر داريد و بسيار واقع بين و عمل گرا هستيد.
    براي افرادي كه گروه خوني «B» دارند، رژيم غذايي تركيبي از رژيم گروه خوني «A» و«O» است. يعني از هر چيزي مي توانند كمي بخورند و اين گروه به طور كلي خوش شانس تر هستند، چون راحت تر مي توانند وزن از دست بدهند. گروه خوني «B» مي توانند به راحتي گوشت، ماهي، قهوه، سبزيجات و غلات عاري از گندم استفاده كنند و از خوردن غذاهاي فرآوري شده بايد خودداري كنند.اين افراد بهتر است تمرينات ورزشي ملايمي را انجام دهند كه هم از جسم و هم از مغزشان استفاده كنند و اما در مورد گروه خوني «A» بايد گفت كه اين گروه خوني كمي ديرتر از گروه خوني «O» تكامل يافته است، يعني زماني كه بشر به جاي شكار، كشاورزي مي كرده است. بنابراين افراد با گروه خوني «A» پروتئين كمتر، اما غلات بيشتر احتياج دارند. گروه خوني «A» اغلب خلاقيت بالايي دارند و در عين حال كه بسيار حساس هستند، مي توانند حلال مشكلات خوبي هم باشند. اين اشخاص بايد گوشت كمتر، اما سبزيجات بيشتر بخورند.
    آنها در مصرف مغز خشكبار، دانه ها، غلات، پاستا، ميوه و سبزيجات كاملاآزاد هستند، اما در خوردن لبنيات به ويژه اگر آلرژي دارند و نيز از مصرف زياد گوشت، بايد پرهيز كنند.افراد با گروه خوني «A» نسبت به «O» به فعاليت و تحرك كمتري نياز دارند و براي آنها فقط 30 دقيقه نرمش آرام در روز مثل يوگا، تاي چي يا پياده روي در فضاي آزاد، بسيار مناسب است و بالاخره گروه خوني «AB» كه تركيبي از گروه «A» و گروه «B» است و افراد با گروه خوني «AB» مي توانند تركيبي از رژيم غذايي هر دو گروه را داشته باشند.
    اين افراد داراي خلاقيت هستند و مغز خوبي براي تجارت و كنار آمدن و سازگاري با مردم دارند. اين گروه بايد از خوردن زياد گوشت پرهيز كنند و هميشه در رژيم غذايي خود سبزيجات را بگنجانند.بهترين خوردني ها براي گروه خوني «AB» ماهي، سبزيجات، كربوهيدرات ها و غلات است، اما گوشت زيادي براي اين گروه مفيد نيست و بايد از آن پرهيز كنند. از نظر فعاليت بدني به اين گروه توصيه مي شود كه تركيبي از فعاليت هاي آرام مثل يوگا و نيز جلساتي از تمرينات اندكي پرتحرك تر مثل پرش سبك را داشته باشند.
   
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
كيوان پورسعيد
keivan-48
آرشيو نوشته ها
1391/8   1389/7   1389/1  
1391/3   1389/6   1388/9  
1391/2   1389/5   1388/8  
1390/9   1389/3   1388/7  
1390/8   1389/2   1388/6  
1390/2   1389/12   1388/5  
1390/1   1389/11   1388/4  
1389/9   1389/10   1388/3  
1389/8  
پیوندها
دوستان آزمايشگاهي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

كمپلمان, پیریدوکسین, مدفوع, هیدروپس, سعيد ناصري , یاخته‌ای, ساکاریدی, نفرون, کمیلونسانس, بيوتروريسم, منوساکاریدها, تفاوت بیلی روبین مستقیم (Direct) و بیلی روبین غیر مستقیم (Indirect), تنتورید, ترانسپورت, پرمنگنات, نوشيدني‌هاي, کلونیگ, آنتی بادی برعلیه آنتی ژنهای غشاء RBC , ویتامین, Biomimetics, هیالن, نمونه, פערסישער, استرپتوكوكوس, مالتیپل, عوامل موثر بر نتایج آزمایشگاه, حکیم سیّد اسماعیل جرجانی, مترولوژیکی(mSPM), نامحلول, هموگلوبین, پيلوري, ویسکوزیته, لزیون‌های جلدی, Chediak-Higashi, عفونت‌های ادراری, واكسيناسيون جهاني, کوکوسها, ویتامین, تاکاشیما،اف, ریزلوله‌ای, آزمايشگاه, انكوباتورگذاري, نوسان, باکتری, كونژوگه, گیمسا, ماركرها, استفاده صحیح از سمپلر, کنترل کیفی نیم مک فارلند , يك inactive.Ecoli باشد, باسیل گرم منفی, لپتین, ویتامین, ذرات, بخشهای علوم ازمایشگاهی, منوکلونال, هپاتیت, واردات كيت هاي آزمايشگاهي , پروژسترون, تست LAL, كريستال, میکروارگانیسم‌ها, غذاهای سرخ شده, قسمت اصلی بدن, كلسیم, هیپوتالاموس, اكسيدازها, کیتوزان, کلونالدارای, آلژینات,