,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
3 نظرات  کلاس آشپزی در فاسکو!
  تاریخ : ۱۳۸۹ جمعه ۳۰ مهر  [0:5]  


سه آب ميوه طبيعي چربي سوزمخلوطي از آب ميوه هاي تازه و سالم منبع غني از ويتامين ها و در عين حال چربي سوز هستند. آب ميوه هاي تازه و سبزيجات به دليل دارابودن مواد غني ويتاميني و معدني به سلول هاي بدن كمك مي كند تا سموم را از بدن دفع كرده و باعث سوختن چربي هاي اضافه شوند. در زير به سه نكتار ميوه ها و سبزيجات اشاره مي شود:
    
    
    انتخاب اول گوجه فرنگي، كرفس، اسفناج
    گوجه فرنگي: از چربي سوزهاي مهم است كه داراي مقدار كمي گلوسيد و قند طبيعي است. اين سبزي سرشار از پتاسيم، منيزيم، ويتامين ث و ساير مينرال ها و ويتامين هاست.
    كرفس: داراي كلسيم، آهن، پتاسيم، سديم و ويتامين هاي آ، ب و ث است. كرفس خستگي را از بين مي برد و به دليل خاصيت مدر بودن باعث دفع سموم از بدن مي شود.
    اسفناج: علاوه بر آهن، منيزيم، كلسيم و ويتامين ث حاوي ويتامين هاي گروه ب و بسياري فاكتورهاي فيتوشيميايي ديگر و سرشار از كلروفيل است. كلروفيل و اكسيژن رساني به سلول هاي بدن كمك مي كند، سموم بدن را دفع كند.
    
    روش تهيه مواد لازم
    چهار تا پنج گوجه فرنگي رسيده، چهار شاخه كرفس و يك بشقاب ميوه خوري برگ هاي سبز اسفناج.
    تمامي مواد را با هم مخلوط كرده تا مخلوط يكدستي به دست آيد. اين آب سبزيجات بايستي به صورت ميان وعده غذايي صرف شود.
    
    انتخاب دوم سيب، ليمو، گريپ فروت
    سيب: باعث پائين آوردن فشار و قند خون شده و توليد انسولين را نيز كاهش مي دهد. انسولين هورمون مهمي در بالارفتن وزن است. مقدار بسيار بالاي پستين در سيب، سوخت چربي ها را در بدن بالامي برد.
    ليموترش و گريپ فروت: باعث پائين آمدن فشار خون و گلوكز خون شده، توليد انسولين را كاهش مي دهد. با بالارفتن متابوليسم بدن سوخت و ساز چربي ها نيز بالاتر مي رود. تحقيقات نشان داده است مصرف ميوه و يا آب اين دو ميوه قبل از غذا حدود 2 كيلوگرم از وزن را در ماه كاهش مي دهد.
    
    روش تهيه مواد لازم
    60 درصد سيب، 20 درصد ليموترش، 20 درصد گريپ فروت.
    تمامي مواد را در مخلوط كن ريخته تا آب ميوه يكدستي حاصل شود اين آب ميوه بايستي 20 دقيقه قبل از صرف غذا مصرف شود .
    
    انتخاب سوم
    آناناس، پاپايا، ليموترش كوچك سبز
    آناناس: از ميوه هاي بسيار غني و مغذي است كه متابوليسم بدن را فعال كرده و بدين ترتيب باعث سوختن چربي ها مي شود. آناناس حاوي منگنز، منيزيم، يد، ويتامين ث و فيبرها است. همچنين حاوي برامولايين يا آنزيم مهم در هضم غذا و بخصوص پروتئين ها بوده و ضدالتهاب است.
    پاپايا: ميوه اي سرشار از ويتامين ث است و آنزيم هاي آن بر هضم غذا كمك مي كند. در نتيجه اين ميوه متابوليسم چربي ها را بالابرده و در نهايت باعث حذف چربي مي شود.
    ليموترش سبز: خاصيتي مشابه با ليموترش زرد و گريپ فروت دارد.
    
    روش تهيه مواد لازم
    50 درصد آناناس، 40 درصد پاپايا، 10 درصد ليموترش.
    مخلوط اين چند ميوه، آب ميوه سرشار از گلوسيد فراهم آورده و بايستي در انتهاي غذا مصرف شود.
    تحقيقات نشان داده مصرف موادغذايي سرشار از گلوسيد شاخص قند خون در انتهاي غذا، باعث مي شود قند طبيعي مواد غذايي مصرف شده اثر بسيار كمتري داشته باشد. از سويي به دليل آنزيم هضم كننده غذا كه به وفور در اين نوشيدني وجود دارد هضم غذا و به تبع چربي سوزي بهتر صورت مي گيرد.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4631 به تاريخ 29/7/89، صفحه 17 (پنجره سلامت)

 

 1 نظرات  اخبار
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۶ مهر  [23:15]  

پيوند نيم متر رگ مصنوعي به بيمار فشار خوني
با موفقيت كم نظير پزشكان كشور صورت گرفت


پزشكان كشورمان موفق شدند براي نخستين بار در اقدامي فوق اورژانسي نيم متر رگ مصنوعي را به فردي كه لايه هاي عروق شرياني وي در محل سرخرگ آئورت (Daisection داي سكشن) جدا شده بود، پيوند بزنند.
    دكتر مهرداد هاشمي، عضو تيم جراحي و فوق تخصص بيهوشي قلب در گفت وگو با خبرنگار «ايران» درباره اين جراحي توضيح داد: پارگي كوچكي در محل جدا شدن شريان آئورت از قلب، دو جداره شدن و همچنين گسترش آن تا عروق خون رسان مغز، دست ها، شكم و پاها، خطر جدي مرگ آني را براي بيمار 58 ساله اي به وجود آورده بود كه با حضور تيم جراحي و بيهوشي و فوق متخصصان قلب، درمان در شرايط ايست قلبي با موفقيت انجام شد.
    وي افزود: سرپرست تيم جراحي به محض مشاهده وسعت عارضه و درگير بودن شريان هاي اصلي بدن كه از آئورت خون مي گيرند، كار تعويض عروق را در شرايط ايست قلبي - تنفسي و در دماي 25 درجه سانتيگراد آغاز كرد. وي با بيان اين كه شرايط ايست قلبي و ريوي در دماي پائين و با وسايل ويژه از جمله تشك سرما، يخ و دستگاه قلب و ريه مصنوعي به مدت يك ساعت مهيا شد، اظهار كرد: از آنجا كه قطع گردش خون با خطرات جدي براي از كار افتادن مغز، كبد، كليه ها و حتي فلج اندام هاي تحتاني به علت خون نرسيدن به نخاع همراه است، تيم درماني با پذيرش خطرات و با استفاده از داروهاي ويژه كاهش سوخت و ساز اندام ها و بويژه مغز، تلاش خود را براي نجات اين بيمار صرف كرد.
    به گفته دكتر هاشمي در نهايت تيم جراحي با تعويض بخش بخش قوس آئورت در نواحي آئورت صعودي و نزولي، ناحيه شكم تا عروق خون رسان منتهي به دست و شريان گردني خون رسان به مغز، با بهره گيري از بيش از 30 سانتيمتر رگ مصنوعي موسوم به «توبولرگرافت» در مدت هفت ساعت عمل جراحي، به موفقيت كم نظيري در درمان داي سكشن پيشرفته آئورت دست يافت.
    وي با بيان اين كه خون رساني به عضله قلب و بافت مغز دو اقدام دشوار و حياتي در حين ايست قلبي محسوب مي شود، اذعان كرد در حين عمل همواره اين خطر وجود داشت تا بافت هايي از جمله نخاع، كليه ها، كبد، مغز و قلب با عارضه نارسايي يا آسيب جبران ناپذير مواجه شود كه خوشبختانه عمل با موفقيت پيش رفت.
    وي در پايان توضيح داد: به علت استفاده از داروهاي ضدانعقاد و احتمال هرگونه خونريزي مجدد، قفسه سينه 48 ساعت پس از جراحي بسته شد و بيمار 72ساعت پس از عمل بدون اختلال شناختي، جسمي - حركتي و نارسايي كبد، كليه و نخاع روي پاي خود ايستاد و راه رفت.
1 نظرات  چگونه پلاسما اهدا كنيم
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۶ مهر  [23:11]  


    پلاسما ماده اي است كه 60درصد از حجم خون شما را تشكيل مي دهد كه 90 درصد آن آب و 10 درصد بقيه آن پروتئين ها، املاح و فاكتورهاي خوني است.
    چگونگي اهداي پلاسماي خون، سوالي است كه همواره براي كساني كه تاكنون اقدام به اهداي پلاسماي خون خود نكرده اند، پيش مي آيد.
    به گفته دكتر رضا سيدحسيني، مدير پزشكي مركز جمع آوري پلاسما هر فرد مي تواند هر 10روز يك بار بخشي از پلاسماي خون خود را براي ساخت و توليد داروهاي موردنياز بيماران خاص اهدا كند.
    وي مي افزايد: پس از هر بار اهداي پلاسما 90 درصد از آب تشكيل دهنده پلاسماي اهدا شده، در مدت 24 ساعت جبران مي شود و 10 درصد مابقي مواد تشكيل دهنده پلاسما با توجه به شرايط بدني و تغذيه اهداكننده، بين 36 تا 72 ساعت جبران خواهد شد.وي توضيح مي دهد: با اين حال به علت حفظ كامل سلامتي اهداكننده پلاسما، بايد بين زمان هر بار اهدا، 10 روز فاصله گذاشت تا شرايط براي اهداي دوباره كاملاً فراهم شود.
    به گفته وي تامين سلامت اهداكننده موجب مي شود تا وي به اهداي پلاسما ادامه داده و به اهداكننده دائم تبديل شود.
    بد نيست بدانيم از پلاسماي خون ما داروهاي گران قيمتي چون فاكتورهاي انعقادي، آلبومين و ايمونوگلوبولين وريدي براي بيماران خاص ازجمله هموفيلي ها تهيه مي شود
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4628 به تاريخ 26/7/89، صفحه 13 (سلامت)
3 نظرات  اخبار
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۲۵ مهر  [22:54]  


بومي شدن دانش ذخيره سازي سلول هاي بنيادين در ايران
مديرعامل بانک خون بند ناف رويان خبر داد


مديرعامل بانک خون بند ناف پژوهشکده رويان از بومي سازي کامل ذخيره سازي سلول هاي بنيادين در ايران خبر داد. مرتضي ضرابي افزود: ذخيره سازي سلول هاي بنيادين در ايران با استفاده از دانش بومي و متخصصان ايراني در سطح کيفي بالاو همه مراحل ذخيره سازي سلول هاي بنيادين با استفاده از دانش بومي ايران انجام مي شود. به گفته وي، بانک خون بند ناف تاکنون 16 هزار نمونه خون بند ناف را در ايران ذخيره كرده که اين ذخيره سازي در مقايسه با کشورهاي مدعي در اين باره عملکرد بسيار خوبي است. ضرابي افزود: با هماهنگي هاي لازم با بخش پيوند سلولي در کشور، شرايط ذخيره سازي به سمتي حرکت مي کند که اين ذخيره سازي سلول هاي بنيادين براي پيوند سلول انجام شود.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4627 به تاريخ 25/7/89، صفحه 5 (دانش)
4 نظرات  انار!
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۲۴ مهر  [22:42]  


اكنون كه فصل انار فرارسيده و ميوه فروشي ها بااين دانه هاي ياقوتي مزين شده است، خوب است درباره خواص درماني اين ميوه بهشتي بيشتر بدانيم. انار خواص آنتي اكسيداني دارد. افزون بر آن اين ميوه زيبا و خوشرنگ منبع خوبي از انواع ويتامين ها از جمله ويتامين A، C وE و اسيد فوليك است. اين ميوه پرخاصيت، براي درمان و بهبود مشكلات گوارشي، سرطان، مراقبت از دندان ها، التهاب مفاصل، كم خوني و ديابت هم مفيد است.
    در طب سنتي انار براي پاكسازي پوست و كاهش التهاب هاي مختلف هم مصرف مي شده است. آب انار براي درمان گلودرد نيز موثر است.
    
    انار و درمان بيماري ها
    اختلالات معده: پوست و برگ انار براي بهبود مشكلات معده و اسهال ناشي از مشكلات گوارشي مفيد است. آب انار نيز در بهبود اسهال خوني موثر است.
    مشكلات قلبي: مصرف منظم انار يا آب آن باعث مي شود گردش خون در سراسر بدن به درستي انجام پذيرد. اين خاصيت، خطر حملات و سكته قلبي را نيز كاهش مي دهد. خواص آنتي اكسيداني موجود در اين ميوه به جلوگيري از لخته شدن خون هم كمك مي كند.
    سرطان: انار سرشار از آنتي اكسيداني است كه براي پيشگيري از سرطان مفيد است. افرادي كه بيشتر در معرض خطر ابتلابه سرطان سينه يا پروستات هستند، بايد نوشيدن آب اين ميوه را شروع كرده و فراموش نكنند اين كار كمك زيادي به كاهش خطر بروز اين بيماري مي كند.
    مراقبت از دندان: يكي از خاصيت هاي انار اين است كه آب آن، همراه با داشتن خاصيت ضدباكتريايي و ضدويروسي، به كاهش اثرات پلاك هاي دنداني نيز كمك مي كند.
    كم خوني: داشتن جريان خون سالم و كافي در بدن به واسطه مصرف منظم اين ميوه، حاصل مي شود. انار براي خون، آهن فراهم كرده و در نتيجه به كاهش علايم كم خوني مانند خستگي، سرگيجه و ضعف كمك مي كند، اما در كنار تمام آنچه گفته شد، فوايد ديگري نيز براي اين ميوه خوشمزه وجود دارد. به عنوان مثال، انار احتمال تولد نوزاد نارس را كاهش مي دهد و به علاوه به مادراني كه منتظر تولد كودكشان هستند كمك مي كند تا نوزادي با وزن متعادل به دنيا بياورند.
    انار همچنين از بيماري آلزايمر در ميانسالان و احتمال بروز آن جلوگيري مي كند.
    در ضمن متخصصان پوست معتقدند انار در كاهش مشكلات ناشي از افزايش سن مانند ايجاد چين و چروك موثر بوده و در نتيجه پوست شما را جوان و شاداب نگه مي دارد.
    انار براي بهبود هضم نيز موثر است و گويا با گذشت زمان، هر روز انسان ها به خواص بيشتري از فوايد بي شمار انار پي مي برند. پس از حالاتا پايان فصل اين ميوه، از ميل كردن و بهره بردن از فوايد بي شمار آن غافل نشويد.
    
    
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 2969 به تاريخ 24/7/89، صفحه 16 (سلامت)
2 نظرات  زنان از اهداي خون مي ترسند
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۲۲ مهر  [22:25]  

بررسي نگرش زنان نسبت به اهداي خون در هشت استان كشور نشان مي دهد باورهاي غلط موجب كاهش اهداي خون در ميان بانوان مي شود.
    دكتر مرسده خدير پژوهشگر اين طرح افزود: در اين مطالعه از تعداد 1200 نفر جمعيت زنان تحت مطالعه، بيش از 40 درصد به علت احساس ترس از ابتلابه بيماري هاي عفوني و خوني و نزديك به 28 درصد از آنان به علت اطلاع رساني ضعيف، تمايلي به اهداي خون نداشته اند.
    وي در مورد نتايج اين مطالعه گفت: نتايج نشان مي دهد زنان در مورد اهداي خون، دچار باورهاي غلطي هستند. خطرناك بودن اهداي خون براي بانوان، يكي از اين باورهاي غلط است كه در ميان 25 درصد از زنان رواج داشت.
    خدير افزود: تاثير منفي اهداي خون بر باروري زنان و دختران، باور اشتباه ديگري است كه ذهن نزديك به 46 درصد اين جامعه آماري را به خود مشغول داشته بود.
    
    
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4625 به تاريخ 22/7/89، صفحه 5 (دانش)
0 نظرات  ماجراي جواني که نمونه آزمايشگاهي شد
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۲۰ مهر  [23:10]  

  يـــــک جــــوان 34 ساله ايتاليايي داراي مدرک ليسانس در رشته ادبيات و فلسفه که نتوانسته بود شغل مناسبي پيدا کند از سال 2006 به عنوان يک نمونه انساني آزمايشگاهي در يک شرکت داروسازي در سوئيس کار مي کند. اين جوان که با نام آر. اس معرفي شده است بدن خود را براي آزمايش مولکول ها و داروهاي جديد اجاره داده است. وي 15 تا 20 روز در سال به کلينيک مي رود تا محققان روي بدن وي تاثيرات قرص ها، شربت ها و مولکول هاي جديد را آزمايش كنند.
   
2 نظرات  بيماري هورموني كوشينگ
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۱۹ مهر  [22:28]  

کورتيزول يکي از مهم ترين هورمون هاي بدن است که از غده فوق کليه ترشح مي شود. ترشح اين هورمون در شرايط استرس مثل بيماري و فشارهاي روحي زيادتر مي شود و با ايجاد تغييراتي مانند زياد کردن قند خون و بالابردن فشار خون، بدن را آماده مقابله با شرايط استرس مي کند. جالب اين که ترشح كورتيزول با ساعات شبانه روز مرتبط است. به اين ترتيب که ابتداي صبح ميزان کورتيزول بالاست تا بدن از نظر روحي و جسمي آماده و سرحال باشد و در غروب و شب بتدريج سطح اين هورمون پايين مي آيد و بدن کم کم نيازمند خواب مي شود. درواقع يکي از دلايل به هم خوردن سيکل خواب و بيداري در سفرهاي طولاني که چند طول جغرافيايي طي مي شود (مسافرت هاي شرق به غرب يا برعکس) تناوب ترشح هورمون کورتيزول است. بيماري هاي مختلفي وجود دارند که باعث زيادي هورمون کورتيزول در بدن مي شوند.
    مهم ترين اين بيماري ها ايجاد تومور در غده هيپوفيز است که با ترشح هورمون خاصي باعث تحريک غده فوق کليه و زياد شدن هورمون کورتيزول مي شود. گاهي نيز غده اي در خود غده فوق کليه تشکيل مي شود که باعث افزايش ترشح کورتيزول مي گردد. بايد دانست اين غده ها اغلب خوش خيم هستند و عارضه اصلي شان همين زيادي هورمون کورتيزول است که باعث علائم و نشانه هايي در بدن بيمار مي شود.
    زيادي کورتيزول در بدن باعث بيماري کوشينگ مي شود. اين بيماران دچار چاقي تنه، گرد شدن صورت، فشار خون و قند بالامي شوند، پوستشان نازک مي شود و اين موضوع باعث سرخي صورت مي شود. با برخوردهاي کوچک، دست و پايشان دچار کبودي مي شود. اين بيماران همچنين دچار بدخوابي و افسردگي شده و در زنان پرمويي و تغييرات عادت ماهانه آزاردهنده مي شوند. از ديگر علائم اين بيماري، ضعف عضلات و ايجاد نوارهاي بنفش رنگ روي شکم و ران است. درمان طولاني مدت با داروهاي حاوي کورتون مي تواند شخص را دچار بيماري کوشينگ كند که علائم آن مثل اين موارد است.
    تشخيص اين بيماري با آزمايش خون و اندازه گيري هورمون کورتيزول و هورمون محرک ترشح کورتيزول در خون است که با اين آزمايشات تشخيص اوليه داده مي شود و در ادامه با انجام ام .آر .آي از مغز يا سي تي اسکن شکم و آزمايش هاي فوق تخصصي ديگر به تشخيص مي رسيم.
    درمان بيماري کوشينگ ،جراحي و خارج كردن تومور است. تومور مي تواند در هيپوفيز، در خود غده فوق کليه يا در نقاط ديگر باشد که خوشبختانه با روش هاي جديد جراحي در بسياري موارد موفقيت آميز بوده و بيمار مي تواند به زندگي طبيعي برگردد.
    بايد گفت بيماري کوشينگ از بيماري هاي نسبتا کمياب مربوط به تخصص غدد درون ريز است كه بسختي تشخيص داده مي شود و البته در صورت تشخيص، درمان پذير است.
    
    دكتر رضا كريمي / متخصص بيماري هاي داخلي
    
 روزنامه جام جم، شماره 2965 به تاريخ 19/7/89، صفحه 16 (سلامت)
2 نظرات  دختري كه خون گريه مي كند
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۸ مهر  [22:11]  

 يك دختر 14 ساله هندي به طرز عجيبي از 3 سال قبل 50 بار در روز به جاي اشك خون گريه مي كند.
    اين ماجرا از آنجا آغاز شد كه خانواده توينكل دويودي يك دختر 14 ساله هندي ناگهان متوجه شدند كه دخترشان بدون اين كه دچار هيچ جراحت و زخمي شده باشد خون گريه مي كند. البته از 3 سال قبل اين خون از چشم ها، بيني، سر حد مو و پيشاني، گردن و كف پاهاي اين دختر 50 بار در روز خارج مي شود.
    اين دختر در خصوص وضعيت خود توضيح داد: از چشم ها، دست ها، سر، گوش ها، بيني و از همه جاي سطح بدنم خون خارج مي شود. وقتي خونريزي آغاز مي شود من هيچ جراحتي ندارم اما اين خونريزي ها من را به شدت خسته مي كنند و بعضي وقت ها سردرد مي گيرم.
    دكتر باچانان پزشك آمريكايي كه در انگليس كار مي كند براي معاينه اين دختر نوجوان به هند سفر كرده است. وي اظهار كرد: من هرگز يك مورد مشابه اين مورد را نديده ام و يا در تاريخ پزشكي نخوانده بودم كه خون به صورت خود به خود از پوست سر و يا كف دست ها خارج شود. من بسيار خرسند خواهم شد اگر بتوانم به اين نوجوان كمك كنم.
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 2964 به تاريخ 18/7/89، صفحه 20 (صفحه آخر)
0 نظرات  HIV Viral Load
  تاریخ : ۱۳۸۹ جمعه ۱۶ مهر  [23:57]  

بصورتهای زیر نیز درخواست میشود:

Nucleic acid amplification test (NAAT); NAT; HIV PCR; Quantitative plasma RNA test; HIV Quantification

نام کامل آن : Human Immunodeficiency Virus RNA quantitative

این تست برای مشخص کردن وضعیت بیمار مبتلا به ایدز از نظر پیشرفت بیماری و سیر درمان آن درخواست میشود.آزمایش بر روی نمونه خون وریدی انجام میشود و احتیاج به شرایط خاصی برای نمونه گیری ندارد.هنگام انجام این آزمایش باید بسیار مراقبت نمود چون امکان آلودگی تکنسین بسیار زیاد است.


      

 
1 نظرات  Vitamin B12 & Folate
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۱۴ مهر  [23:28]  

با تشکر از دوست گرامی جناب آقای نظری که در بحثهای قبلی شرکت کردند و همچنین با خالی کردن جای آقای سعادت در مباحث آزمایشگاهی امشب در مورد ویتامین B12 بحث میکنیم .این تست بصورتهای زیر درخواست میشود:

Cobalamin; Folic Acid; RBC folate - Vitamin B12; Folate

برای کمک به تشخیص علت کم خونی و نوروپاتی و همچنین وضعیت تغذیه ای در بعضی از بیمارن به کار میرود.

این تست معمولا همراه CBC و هموسیستئین درخواست میشود.

برای اندازه گیری آن به روش RIA از دو نوع ماده رادیواکتیو ( ید و کبالت ) استفاده میشود.به روش کمی لومینسانس نیز قابل اندازه گیری می باشد.

از نمونه خون وریدی استفاده میشود و بهتر است بیمار 8-6 ساعت ناشتا باشد.
2 نظرات  Vitamin D
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۳ مهر  [23:11]  

ویتامین D به صورتهای زیر نوشته میشود:

Vitamin D2; Vitamin D3; Calcidiol (25-hydroxy-vitamin D); Calcifidiol (25-hydroxy-vitamin D); Calcitriol (1,25 dihydroxy-vitamin D)

این تست معمولا به همراه تستهای کلسیم - فسفر - منیزیوم و PTH درخواست میشود.

آزمایش بر روی نمونه خون وریدی انجام میشود و احتیاج به ناشتائی و شرایط دیگر ندارد.

درشمال ایران مخصوصا رشت این تست خیلی متداول است چون به علت کمبود آفتاب همه فکر میکنند که کمبود ویتامین D دارند!
3 نظرات  VMA
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۱۳ مهر  [0:2]  

Vanillylmandelic acid برای کمک به تشخیص neuroblastoma و سایر تومورهای عصبی به کار میرود.برای آزمایش VMA احتیاج به ادرار 24 ساعته است و بیمار چند روز قبل از جمع آوری ادرار نباید ترکیبات وانیل مانند موز و بستنی بخورد.کیت روتین موجود در بازار ایران کروماتوگرافی ستونی است .

در مواردی که کبودی در اطراف چشمها دیده میشود یا برای بیمار پیاده روی مشکل است و درد استخوان دارد یا در مواردی مانند فشار خون بالا ، سردرد شدید ، ضربان قلب بالا و عرق زیاد این تست درخواست میشود.

تستهائی که معمولا با VMA درخواست میشوند عبارتند از : کاتکولامین ها - متانفرین - نورمتانفرین - کراتینین و HVA
0 نظرات  تستهای آزمایشگاهی(Widal)
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۱۲ مهر  [23:47]  

دوره قبل تستهای آزمایشگاهی را به ترتیب حروف الفبا از اول شروع کردم ولی این دوره تصمیم گرفتم از آخر شروع کنم مثل همیشه مطالب من بسیار مختصر خواهد بود و تنها اشاره کوتاهی به مطالب مهم خواهم کرد.هدف مشارکت بقیه کاربران و بحث در مورد مطالب آزمایشگاهی است.

نکته ای که در مورد تست ویدال میخواستم عنوان کنم این است که تنها کیت موجود در بازار ایران به روش سرولوژی کیت انسیتو پاستور است که آن هم گاهی اتوآگلوتیناسیون دارد.بهتر است قبل از شروع کار آنتی ژن های کیت را از نظر اتوآگلوتیناسیون بررسی کنید.چند سال قبل یکی از شرکتها کیت امگا وارد کرده بود ولی تا جائی که من خبر دارم فعلا این کیت وارد نمیشود.البته کیت الایزای ویدال موجود است.دوستان عزیز اگر در مورد کیتهای ویدال موجود در بازار ایران اطلاعاتی دارند لطفا عنوان کنند تا همه استفاده نمایند.

تستهای وابسته به ویدال که همراه آن گاهی درخواست میشود عبارتند از:

کشت خون - کشت ادرار - کشت مدفوع - رایت
0 نظرات  آزمایش های میکروبی بر روی مردم گواتمالا
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۱۱ مهر  [23:37]  

رييس جمهوري گواتمالااعلام کرده است، آزمايش هاي مخفي پزشکي آمريکا در گواتمالادر دهه چهل ميلادي که طي آنها صدها شهروند اين کشور عمدا به بيماري هاي سوزاک و سيفليس مبتلاشدند، «جنايت عليه بشريت» و نقض آشکار حقوق بشر است.
    آلوارو کولوم گفت از پزشکان آمريکايي که بدون اطلاع بيماران رواني و زندانيان، بر روي آنها آزمايش هاي پزشکي انجام داده بودند، عصباني است. آمريکا اين آزمايش ها را تکان دهنده و تاسف بار خوانده است.
    باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا به اين دليل که گروهي از پزشکان آمريکايي حدود شصت سال پيش عمدا صدها شهروند گوآتمالارا به بيماري هاي سوزاک و سيفليس آلوده کرده بودند، روز جمعه (اول اکتبر) طي تماس تلفني با همتاي گوآتمالايي خود از او عذرخواهي کرد.
    وي همچنين با تشکيل کميسيوني مرکب از نمايندگان دو کشور براي شناسايي هويت تمامي قربانيان موافقت کرده است.
    اوباما پس از آن از قربانيان اين آزمايش ها عذرخواهي کرد که سوزان روربي، استاد کالج ولسلي در ايالت ماساچوست جزئيات تحقيقات شش دهه پيش پزشکان وابسته به وزارت بهداشت آمريکا در گوآتمالارا منتشر کرد.
    وي مي گويد که وزارت بهداشت آمريکا مي خواست بداند آيا پني سيلين که آن زمان دارويي جديد بود، مي تواند از گسترش سيفيلس در مراحل اوليه جلوگيري کند يا خير.
    هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا نيز روز جمعه گفت که اين آزمايش ها «غيراخلاقي» و «منزجر کننده» بوده است.
    در مقاله وي آمده است که از افراد مورد آزمايش در گوآتمالااجازه گرفته نشده بود، اما برخي مقام هاي وقت در اين کشور آمريکاي مرکزي از آن با خبر بودند. روشن نيست که چند نفر از آنها درمان شدند. گفته مي شود که همه اشخاصي که به سيفليس آلوده شدند داروي کافي دريافت نکردند.
    ناظران مي گويند که وقوع اين ماجرا در گوآتمالابه ويژه از حساسيت بالايي برخوردار است.
    سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سي آي اي) در سال ۱۹۵۴ از طريق کودتا ژاکوب آربنز، رييس جمهوري وقت گوآتمالارا از قدرت سرنگون کرد.
    
    
 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2192 به تاريخ 11/7/89، صفحه 4 (دنيا)
5 نظرات  اخبار آزمایشگاهی : تست رايگان تشخيص بيماري قلبي
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۷ مهر  [22:28]  

به خاطر استقبال دوستان عزیزی که با نظرات خودشان مشوق بنده در ارائه اخبار آزمایشگاهی شدند سعی میکنم مطالب بیشتری ارائه نمایم.

دانشگاه شهيد بهشتي در اجراي طرح پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي، از شهروندان تهراني تست رايگان تشخيص بيماري قلبي به عمل مي آورد.
    دكتر محمد رضا معتمدي، رئيس دانشگاه شهيد بهشتي،به مناسبت روز جهاني قلب با اعلام اين خبر گفت: در اجراي اين طرح، سابقه بيماري در فرد و شاخص هاي سلامتي همچون فشار خون، قد، وزن، قند و چربي تعيين مي شود و پس از بررسي نتايج، افراد دچار اختلال در اين شاخص هاي سلامتي مورد آزمايش هاي بعدي قرار مي گيرند.
    وي اضافه كرد: اين افراد براي تشخيص بيماري قلبي مورد تست ورزشي و آنژيوگرافي قرار مي گيرند تا بيماري آنان به طور مشخص، تعيين شود.
    وي خاطرنشان كرد اين تستهاي رايگان تاكنون روي سه هزار نفر از شهروندان تهراني انجام گرفته است.
    معتمدي با دعوت از افراد ظاهراً سالم در رده هاي سني 20 تا 60 سال براي شركت در اين طرح، افزود: علاقه مندان به شركت در اين طرح مي توانند به بيمارستان مدرس به آدرس سعادت آباد، بالاتر از ميدان كاج، مركز تحقيقات قلب و عروق دانشگاه شهيد بهشتي مراجعه كنند.

    به گزارش ايرنا، وي يادآور شد: هدف از اجراي اين طرح، ارايه آمار دقيق و اصولي از شيوع اختلالات قلبي در كشور و روشن شدن ارتباط اين اختلالات با بيماري تنگي عروق كرونر قلب است.6 نظرات  تشخيص زودهنگام بيماري فراموشي با آزمايشي ساده
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۶ مهر  [22:44]  


    تشخيص زودهنگام علائم بيماري در مبتلايان آلزايمر، نقش مهمي در كنترل اختلال و پيشگيري از صدمات جبران ناپذير اين بيماري دارد. جديدترين تحقيقات نشان مي دهد از طريق آزمايش خون مي توان به علائم بيماري در مراحل اوليه اختلال پي برد.
    به عقيده محققان، اگرچه در خون افراد مبتلابه مشكلات شناختي از جمله آلزايمر، تركيب خاصي وجود ندارد كه از روي آن به وجود بيماري پي برد، اما تعداد پروتئين هاي خون افراد بيمار، شاخص مناسبي براي تشخيص زودهنگام بيماري خواهد بود.
    با استفاده از اين آزمايش ساده خون و تكميل پرسشنامه اي كه توسط بيمار پر مي شود، بيماري آلزايمر به راحتي در مراحل اوليه تشخيص داده مي شود و كنترل اختلال امكان پذير است.
    متخصصان معتقدند انجام اين آزمايش در افراد مبتلابه بيماري آلزايمر كه بيماري در مراحل اوليه قرار دارد، دقيق تر از ساير افراد است. آلزايمر، اختلال شايع رايج در دنياي امروز محسوب شده كه به عقيده متخصصان، تشخيص آن در مراحل اوليه، كمك موثري به پيشگيري از پيشرفت زوال عقلي در افراد مي كند.
    از طرف ديگر با تشخيص زودهنگام بيماري، احتمال ابتلابه برخي بيماري هاي روحي مانند افسردگي كه ممكن است از عوارض اين اختلال باشد، كاهش خواهد يافت.در اين آزمايش كه 500 فرد سالم سالمند و 500 فرد مبتلابه آلزايمر مورد بررسي قرار گرفتند، مشخص شد در خون افراد مبتلابه آلزايمر مقادير زيادي از دو نوع پروتئين (CFH) و (a - 2M) يافت مي شود كه اين مقادير شاخص مناسبي براي تشخيص زودهنگام بيماري است.
    آمارها نشان مي دهد از هر 70 نفر،يك نفر مبتلابه بيماري آلزايمر بوده و با توجه به گسترش شيوع آن، لزوم تشخيص زودهنگام و كنترل بيماري بيش از پيش احساس مي شود.
    
    
    
 روزنامه ايران، شماره 4612 به تاريخ 6/7/89، صفحه 18 (قاب كوچك)
1 نظرات  چربي هاي خوب و بد
  تاریخ : ۱۳۸۹ پنج شنبه ۱ مهر  [23:24]  


تاكنون در باره چربي هاي خوب و بد مطالبي شنيده ايم. اما چه موادي شامل اين نوع چربي ها هستند؟ كداميك مضر و كداميك مفيدند و چگونه مي توان انواع سالم چربي را انتخاب كرده و از مصرف آن در حد متعادل لذت برد؟
    
    چربي هاي مفيد
    هنگامي كه مي خواهيد ميان انواع چربي ها انتخاب كنيد، بهترين انتخاب شما چربي غيراشباع است. اگر از اين چربي ها به جاي انواع ديگر آن استفاده كنيم، خطر بروز بيماري هاي قلبي را كاهش داده ايم. به عنوان يكي از انواع چربي هاي غيراشباع، مي توانيم به اسيدهاي چرب امگا 3 اشاره كنيم كه بخصوص براي سلامت قلب مفيد است.
    به عنوان نمونه ديگري از انواع چربي هاي مفيد مي توانيم چربي هاي غيراشباعي را نام ببريم كه در روغن زيتون، بادام زميني، كانولا، آجيل و دانه ها يافت مي شود. بعلاوه چربي هاي غيراشباع ديگري كه در روغن گلرنگ، روغن ذرت، روغن آفتابگردان، روغن سويا، آجيل و دانه ها وجود دارند نيز براي سلامت ما مفيد هستند. دسته سوم هم همان اسيدهاي چرب امگا3 است كه در ماهي، روغن كتان و گردو وجود دارد.
    
    چربي هاي مضر
    چربي هاي اشباع و ترانس جزو چربي هاي هستند كه از فوايد كمتري برخوردارند. اين گروه چربي ها با افزايش كلسترول بد، خطر ابتلابه بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهند. چربي هاي اشباع در محصولات حيواني مانند گوشت قرمز، تخم مرغ، محصولات لبني پرچرب و كره وجود دارند. چربي هاي ترانس نيز در محصولاتي مانند كيك و بيسكويت هاي آماده، غذاهاي سرخ شده و مارگارين پيدا مي شود.
    
    مصرف روزانه چربي
    متخصصان توصيه مي كنند تا جايي كه مي شود مصرف چربي هاي اشباع را كاهش دهيم. البته دقت داشته باشيد كه بسياري از غذاها، انواع متفاوتي از چربي ها را شامل مي شوند. به عنوان مثال، اگرچه كره شامل چربي هاي غيراشباع است، اما بخش زيادي از كل چربي آن را چربي اشباع تشكيل مي دهد. روغن كانولانيز مقدار زيادي چربي غيراشباع دارد، ولي داراي مقدار كمي چربي هاي اشباع شده نيز هست.
    
    نكاتي براي انتخاب بهترين نوع چربي
    بهتر است ميزان مصرف چربي را در رژيم غذايي كاهش دهيم. اما اين نكته به معني حذف كامل چربي از رژيم غذايي نيست. به جاي اين كار بهتر است غذاهاي حاوي چربي اشباع و ترانس را كمتر مصرف كرده و مواد غذايي حاوي چربي هاي غيراشباع را در نظر داشته باشيم.
    براي اين كه هرچه بيشتر و بهتر از چربي هاي مفيد در رژيم غذايي خود بهره ببريم، مي توانيم براي سرخ كردن غذا به جاي كره از روغن مخصوص سرخ كردن استفاده كنيم.
    همچنين مي توانيم سالاد را با روغن زيتون مصرف كنيم. در انتخاب ميان وعده ها نيز بهتر است به جاي چيپس و ساير مواد غذايي كم ارزش، از مقداري آجيل استفاده كنيم. بعلاوه بايد سعي كنيم هفته اي يك يا 2 مرتبه به جاي استفاده از گوشت قرمز از انواع ماهي هاي حاوي امگا 3 استفاده كنيم.
    چربي هاي غيراشباع تاثيرات منفي كمي بر سطح كلسترول خون دارند، اما باز هم بايد از همه انواع چربي ها در حد اعتدال مصرف كنيم. دقت داشته باشيد كه مصرف مقدار زيادي از هر كدام از انواع چربي باعث افزوده شدن كالري رژيم غذايي مي شود. همچنين اطمينان حاصل كنيد كه غذاهاي چرب جايگزين انتخاب هاي بهتري مانند ميوه، سبزيجات و حبوب نشود. در هر صورت بايد هميشه اعتدال در مصرف را در نظر داشته باشيم.
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 2951 به تاريخ 1/7/89، صفحه 16 (سلامت)
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
كيوان پورسعيد
keivan-48
آرشيو نوشته ها
1391/8   1389/7   1389/1  
1391/3   1389/6   1388/9  
1391/2   1389/5   1388/8  
1390/9   1389/3   1388/7  
1390/8   1389/2   1388/6  
1390/2   1389/12   1388/5  
1390/1   1389/11   1388/4  
1389/9   1389/10   1388/3  
1389/8  
پیوندها
دوستان آزمايشگاهي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

لپتین, آنتی‌ژن‌های, میکروارگانیسم‌های, هماتولوژیک, دیواره معده , کورتکس, Persiski, ماده هموتائورین, دکتر بهزاد پوپک, چای, میگرنی, مردان, شارلتون, مگالوبلاستيك, کینتیک, pneumoniae, هموتائورین, ائوزینوفیلی, کشت‌های خون مثبت و سینوزیت, فلورژنيك, TLC, مرفین, آنتامبا هيستوليتيكا, فیبروم, آدرنال, بیماران دیابتی, خطا های پره آنالیتیکال, ویالهای, روشها و وسايل تميز كننده دندان, ویروس تب دانگ, هموليز, هموگلوبین, میکروبیولوژی, رینوویروس, تغييرات ژنتيكي , گلبول‌سفید, پیتاسیون, ویروسها, کمپلکس‌هاي, کوکوباسیل, ویروسها, hepaticum, HDN, متاستاتيك, دوران جنینی , اندوکاردیت, بروز بیماری‌های قلبی, آدرنرژیک, سلول‌هایتان, محیط CIN Agar, مگاویروس, بیماری هموروئید, پرفشاری, همولیتیک, هپارین, LDL, آزمایش توکسوپلاسما IgM, واکسیناسیون, روش رنگامیزی فولگن, TIBC, پیلوری, هيستوپلاسموز, هفتمین کنگره بین المللی, بازروفیلی, آنزيمهاي مقاوم, آدنیلیک, فیزیولوژی, متخصص علوم آزمایشگاهی, لوپ, ASO,