,هورمونی,الایزا,کیت,آزمایشگاه,فاسکو
 
 
1 نظرات  کلسترول مفید (HDL)
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۳۱ شهريور  [22:46]  

بر اساس مطالعات انجام شده، 70 درصد مردم دچار كمبود كلسترول مفيد خون (HDL) هستند.
    دكتر محبوبه سادات حسيني، عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي بقيه الله در گفتگو با ايسنا، با اعلام مطلب فوق افزود: استفاده از غذاهاي دريايي و خصوصا انجام ورزش منظم باعث افزايش سطح HDL خون مي شود.
    وي خاطرنشان كرد: افزايش چربي خون يكي از عوامل خطرساز بيماري هاي قلبي ـ عروقي است كه با افزايش ميزان چاقي و عدم رعايت رژيم غذايي شيوع بيشتري دارد.
    اين فوق تخصص غدد در خصوص اندازه گيري چربي خون گفت: بايستي تمامي افراد بالاي 20 سال براي ارزيابي ميزان چربي خون، آزمايش خون بدهند در صورتي كه ميزان چربي خون بالانبود، ارزيابي مجدد هر 5 سال يكبار انجام شود. وي با بيان اين كه چربي مفيد خون ( HDL) باعث خروج چربي ها از بدن مي شود، گفت: لازم است ميزان HDL در زنان كمتر از 50 و در مردان كمتر از 40 نباشد در صورتي كه ميزان HDL در فردي بالاتر از 60 باشد، يكي از فاكتورهاي خطرساز عوامل قلبي ـ عروقي (افزايش فشار خون، سيگار، سابقه فاميلي مثبت و سن بالا) حذف مي شود.
    دكتر حسيني به تمامي افراد توصيه كرد: غربالگري و بررسي اختلال چربي خون فراموش نشود.
    وي افزود: برخلاف تصور اشتباهي كه بين اغلب مردم شايع است، گزگز دست و پا از علائم اوليه افزايش چربي خون نبوده بلكه در صورتي كه ميزان چربي خون خيلي بالارود، اين حالت بروز مي كند. اين فوق تخصص غدد در خصوص زمان ناشتايي براي آزمايش چربي هاي خون گفت: افرادي كه براي آزمايش خون و اندازه گيري چربي خون مراجعه مي كنند بايد 12 تا 14 ساعت ناشتا باشند.
    وي خاطرنشان كرد: با توجه به احتمال وجود خطاهاي آزمايشگاهي در صورتي كه پس از انجام آزمايش خون، چربي خون فردي بالابود، آزمايش مجددا به فاصله چند هفته 2 تا 3 نوبت و ترجيحا در همان آزمايشگاه تكرار شود. پس از تشخيص بالابودن چربي خون و رد علل ثانويه افزايش چربي خون مانند كم كاري تيروئيد، ديابت، مشكلات كبدي و كليوي، پزشك براي درمان اختلال چربي خون اقدام مي كند.
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 2950 به تاريخ 31/6/89، صفحه 16 (سلامت)

 
2 نظرات  ضرورت آزمايش هاي تشخيص سرطان پروستات از 60 سالگي
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۳۰ شهريور  [22:3]  


مديرگروه ارولوژي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز گفت: سنگ كليه، سرطان مثانه و سرطان پروستات از مهم ترين بيماري هاي ارولوژي شايع در خوزستان است كه در صورت تشخيص اين بيماري ها و مراجعه به موقع به پزشك، شانس درمان افزايش مي يابد.
    دكتر محمدعلي حسيني در گفتگو با ايسنا اظهار كرد: احتمال ابتلابه سرطان پروستات در سن بالابيشتر است و افرادي كه در خانواده سابقه ابتلابه سرطان پروستات داشته اند، لازم است آزمايش هاي تشخيصي PSA را از 50 سالگي به بعد آغاز كنند. وي افزود: افرادي كه در بستگان درجه يك آنها سابقه ابتلابه سرطان پروستات مشاهده شده توصيه مي شود از 60 سالگي به بعد آزمايش هاي تشخيص سرطان پروستات (PSA) را انجام دهند.
    اين متخصص ارولوژي تصريح كرد: تاخير در شروع ادرار، كاهش ميزان ادرار، قطع و وصل شدن ادرار و تكرر در ادرار از مهم ترين علائم بزرگي پروستات است. وي گفت: اضطرار در دفع ادرار و خون آلوده شدن ادرار نيز از ديگر علائم بزرگي پروستات است كه توصيه مي شود در صورت مشاهده اين علائم هر چه سريع تر به پزشك مراجعه شود.
    
    
    
 روزنامه جام جم، شماره 2949 به تاريخ 30/6/89، صفحه 16 (سلامت)
3 نظرات  اخبار آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۳۰ شهريور  [21:59]  


5 نفر از كارمندان يك آزمايشگاه كه با تشكيل باندي در اراك گواهي عدم اعتياد به دامادهاي معتاد مي فروختند، دستگير شدند. به گزارش «جام جم»، هفته گذشته گزارش مردمي در اختيار ماموران آگاهي استان مركزي قرار گرفت، مبني بر اين كه كاركنان يك آزمايشگاه در اراك براي افراد معتاد گواهي عدم اعتياد صادر مي كنند.
    در پي اين تماس، ماموران تحقيقات خود را در اين ارتباط آغاز كردند و با كنترل نامحسوس محل آزمايشگاه، متوجه شدند افراد معتادي با مراجعه به اين محل، گواهي عدم اعتياد دريافت و آن را به مراكز اداري و دفترخانه هاي ثبت ازدواج ارائه مي كنند.
   
1 نظرات  میوه درمانی !
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۲۹ شهريور  [22:31]  


فلفل دلمه اي حاوي اسيد فوليك است و اين ويتامين از گرفتگي رگ ها و بروز بيماري هاي قلبي پيشگيري مي كند.
    فلفل دلمه اي سرشار از ويتامين Cو A است كه آنتي اكسيدان هايي قوي هستند و بر روي راديكال هاي آزاد كه وي سلول ها اثر تخريبي دارند تاثير مي گذارند. و فلفل دلمه اي رنگي تر (زرد قرمز) حاوي بتاكاروتن بيشتري است.
    فلفل دلمه اي به دليل داشتن ويتامين A به تقويت چشم ها كمك مي كند و مصرف منظم اين ويتامين تا حد زيادي از بروز شب كوري و آب مرواريد پيشگيري مي كند.
    به غير از ويتامين A لوتئين و گزانتئن موجود در فلفل دلمه اي نيز دركاهش احتمال بروز آب مرواريد چشم نقش دارند كه در فلفل دلمه اي به مقدار زياد وجود دارد.اسيدفوليك (فولات) يكي از ويتامين هاي گروه B است كه باعث كاهش ماده اي به نام هموسيستئين درخون مي شود. افزايش بيش از حد اين ماده مي تواند باعث تخريب رگ هاي خوني وافزايش احتمال سكته قلبي شود.
    فلفل دلمه اي حاوي اسيد فوليك است و اين ويتامين از گرفتگي رگ ها و بروز بيماري هاي قلبي به خصوص در بيماران ديابتي جلوگيري مي كند.
    فيبر موجود در فلفل دلمه اي نيز مي تواند كلسترول خون را و حمله هاي قلبي و سكته را كاهش دهد.
    فلفل دلمه اي را مي توان به صورت خام درسالاد خرد كردن و بلافاصله بعد از خرد كردن فلفل دلمه اي آن را مصرف كرد زيرا ويتامينCوقتي درمعرض هوا قرار بگيرد (با خرد كردن) از بين مي رود.
    
    
 روزنامه كيهان، شماره 19745 به تاريخ 29/6/89، صفحه 7 (خانواده)
4 نظرات  اخبار آزمایشگاهی (خوزستانی ها بخوانند )
  تاریخ : ۱۳۸۹ شنبه ۲۷ شهريور  [14:28]  

سازمان انتقال خون استان خوزستان نياز مبرم به گروه هاي خوني منفيA،B،O وAB دارد. نگين ايوب زاده مسئول جذب، آموزش و حفظ اهداكنندگان سازمان انتقال خون استان خوزستان در گفت و گو با فارس اظهار داشت: با توجه به آمار بالاي بيماران خوني در استان و مراجعه ساير بيماران خوني به بيمارستان شفا در اهواز و با توجه به كاهش ميزان اهداي خون در ماه رمضان در حال حاضر سازمان انتقال خون با كمبود گروه هاي خوني بويژه گروه خون منفي روبه رو است. اين مقام مسئول افزود: به همين منظور اين سازمان از شهروندان خوزستاني تقاضا دارد، براي تامين خون مورد نياز بيماران نيازمند، اين سازمان را ياري دهند
2 نظرات  اخبار آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ چهارشنبه ۱۷ شهريور  [22:24]  


    بيش از 200هزار پرونده قضايي در سال، مورد آزمايش هاي تخصصي پزشكي قانوني قرار مي گيرد اما نيروي انساني مشغول در اين حوزه تنها يك سوم نياز اين بخش است.
    
    شايد كمبود نيروي يك سازمان در ظاهر مشكل مردم به نظر نرسد اما براي سازماني كه سالانه 2ميليون پرونده قضايي را مورد بررسي قرار مي دهد و از طرفي بخش زيادي از اين پرونده ها نياز به آزمايش هاي تخصصي دارند، اين كمبود نيرو به مشكل بزرگتري تبديل مي شود كه با عنوان اطاله دادرسي بار ها مطرح شده است.
    
    اما عبدالرزاق برزگر، معاون پزشكي و آزمايشگاهي سازمان پزشكي قانوني كشور در جمع خبرنگاران بازديدكننده از اين سازمان اعلام مي كند كه افزايش نيروي متخصص و بودجه در اين سازمان، اطاله دادرسي را تا 50 درصد كاهش خواهد داد.در حال حاضر تعداد نيرو هاي مشغول در بخش آزمايشگاهي سازمان پزشكي قانوني كشور بيش از 200 نفر است كه براساس اعلام اين سازمان براي رسيدن به سرعت و دقت مطلوب در اين بخش بايد تعداد اين نيروها به حدود 700 نفر برسد.
    
    به گزارش «جام جم»، سازمان پزشكي قانوني در 30 مركز آزمايشگاهي سراسر كشور در حال فعاليت است اما خدمات پيشرفته آزمايشگاهي در اين سازمان به دليل كمبود بودجه و نيرو تنها در 9 مركز متمركز شده و بر همين اساس متوسط زمان اعلام نتايج آزمايشگاهي اين سازمان به مراكز قضايي حدود يك ماه تا يك ماه و نيم است.
    
    به گفته برزگر براي تجهيز آزمايشگاه هاي سازمان پزشكي قانوني نياز به 5ميليارد تومان بودجه است.
    
    مشكلات موجود در اين سازمان در حالي مطرح مي شود كه پزشكي قانوني كمك موثري براي حكام قضايي محسوب مي شود و گزارش هاي اين سازمان در رعايت عدالت در اعلام و اجراي راي بسيار مهم است.
    
    در بسياري از موارد سيستم قضايي به اظهار نظرهاي فوري و تخصصي براي برطرف كردن اطاله دادرسي نياز دارد.
   
0 نظرات  اخبار آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ سه شنبه ۹ شهريور  [23:4]  

دانشمندان آزمايش جديدي را توسعه دادند كه مي تواند بيماري مننژيت باكتريايي را به سرعت تشخيص داده و كودكان مبتلابه اين بيماري را از مرگ نجات دهد.
    آزمايش هاي فعلي تشخيص مننژيت باكتريايي از 24 تا 48 ساعت به طول مي انجامند. اكنون گروهي از محققان دانشگاه كوئين در بلفاست تست جديدي را توسعه داده اند كه مي تواند به مدت يك ساعت اين بيماري را تشخيص دهد.
    مننژيت، التهاب غشاي مننژ است كه اطراف مغز و مغز نخاع را احاطه مي كند. اين بيماري كه در اثر آلودگي به باكتري «منينگوكوكي» ايجاد مي شود اشكال نادر اما بسيار خطرناكي دارد و بنابراين تشخيص زودهنگام اين عفونت چندان ساده نيست.
    اين دستگاه جديد كه نمونه خون يا بزاق را براي دريافتن آلودگي به باكتري «منينگوكوكي» آزمايش مي كند شبيه به يك چاپگر قابل حمل است.
    
    
1 نظرات  اخبار آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ دوشنبه ۸ شهريور  [22:33]  

در وبلاگ علوم آزمایشگاهی امروز متن نامه جمعی از آزمایشگاهیان همدان به ریاست جمهور درج شده بود این متن را برای اطلاع بقیه دوستان در اینجا آورده ام:

((   بسمه تعالی  )) 

ریاست محترم جمهور  

ضمن عرض سلام و احترام و خیر مقدم جنابعالی به استان همدان، در دانشگاههای علوم پزشکی وزارت بهداشت  و درمان گروهی از خادمان دولت در رشته علوم آزمایشگاهی در آزمایشگاههای بهداشت و درمان مشغول به  خدمت هستند که به دلیل فن و حرفه خود که تشخیص عامل بیماریهای (ویروس ، باکتری ، انگل ها ، سموم و ...) می باشد خواه  ناخواه در تماس مستقیم این عوامل خطرناک بیولوژیکی ، مواد شیمیایی و گاهی اشعه های زیان آور هستند این افراد با عوامل بیماریهایی همانند HIV و انواع هپاتیتها ، آنفلوانزا ، بروسلوز ، مننژیت ، وبا و ... که در نوع خود خطرناک وبا درصد انتقال بالا هستند در آزمایشگاههایی که اکثرا حتی از امکانات ابتدایی حفاظت کارکنان بر خوردار نیستند دست و پنجه نرم می کنند . این دسته از خادمان دولت ارائه این خدمات را باجان و دل می پذیرند  و سعی  در ارتقاء این خدمات دارند لذا از مسئولین محترم استدعا دارند به مشکلات عدیده آنان که در خاتمه ذکر شده رسیدگی شود: 

1-     ارتقاء ضریب سختی کار کاردان ها و کار شناسان آزمایشگاههای دولتی  

2-     درج روز آزمایشگاه در سالنامه شمسی ایران که مورخ سی فروردین هر سال می باشد 

3- تشکیل پرونده سلامتی و حمایت از سلامت این گروه پرخطر جامعه پزشکی 

      4-  تشکیل نظام علوم آزمایشگاهی ویژه کاردان ها و کارشناسان رشته علوم آزمایشگاهی برای پیگیری حق  و حقوق این قشر زحمتکش که مدت هاست از داشتن چنین نظامی بی بهره اند 

۵-     قرار دادن این شغل در بین مشاغل سخت و زیان آور و به تبع آن شرایط ،  

کاهش ساعات کاری و مدت زمان دوران خدمت           

                                 

   جمعی از کارمندان آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی استان همدان

www.ajums.blogfa.com/post-125.aspx
1 نظرات  اخبار آزمایشگاهی
  تاریخ : ۱۳۸۹ يکشنبه ۷ شهريور  [23:2]  


مدت ها است كه مردم شهر طبس براي انجام آزمايشات بيمارستاني در اين شهر مشكل دارند و براي ارايه آزمايشات بايد ساعتها در صف و نوبت انجام آزمايش معطل بمانند:
    از چند ماه پيش كه تنها آزمايشگاه خصوصي شهر تعطيل و امور آزمايشگاهي به بيمارستان سيدمصطفي خميني و قسمتي هم به تامين اجتماعي واگذار شد، بر ازدحام و تراكم جمعيت مراجعين افزوده و متعاقباً بر نارضايتي آنها از بهداشت و درمان نيز افزوده شد. در حال حاضر يك بيمار براي انجام آزمايش خود در بيمارستان طبس بايد صبح ها از ساعت 5/5 در جلو در آزمايشگاه به نوبت بايستد تا ساعت 8 نوبت او شود. و در بعضي روزها خيلي از بيماران شايد به نوبت آزمايش هم نرسند حتي آنهايي كه از روز گذشته ناشتا هم بوده اند.
    يكي از مسئولين بيمارستان مي گويد: از اوايل مهرماه آينده مطمئناً آزمايشگاه خصوصي در اين شهر شروع به كار مي كند و براي علاج موقتي هم مركزي را راه اندازي كرديم تا روستائيان و آزمايش دهندگان تست ازدواج و ترك اعتياد نيز به آن مراجعه مي كنند. اما هنوز هم مراجعين به آزمايشگاه بيمارستان زياد است كه بطور ميانگين روزي 120 بيمار است. وي مي افزايد: آزمايشگاه بهارستان طبس مربوط به آزمايش بيماراني است كه در بيمارستان بستري مي شوند ولي ما از ديگر افراد هم آزمايش مي گيريم. يكي از پرسنل آزمايشگاه مي گويد: بهداشت و درمان از عيد گذشته اضافه كاريهاي پرسنل را پرداخت نكرده كه مايل به اضافه كاري باشند.
نظرات :
نام کاربری :
نام رمز :
 

آدرس این وب لاگ
 
كيوان پورسعيد
keivan-48
آرشيو نوشته ها
1391/8   1389/7   1389/1  
1391/3   1389/6   1388/9  
1391/2   1389/5   1388/8  
1390/9   1389/3   1388/7  
1390/8   1389/2   1388/6  
1390/2   1389/12   1388/5  
1390/1   1389/11   1388/4  
1389/9   1389/10   1388/3  
1389/8  
پیوندها
دوستان آزمايشگاهي
کلیه حقوق معنوی و مادی این سایت برای شرکت تحقیقاتی تولیدی فارمد آوران سبز محفوظ است 2017®

گولبول‌هاي, لکوپنی, کایمریک, thalassemia, فسفولیپید‌ها, Toxic, وارونگی, شایع ترین عفونت های میکروبی, لیستی از آزمایشهای بیوشیمی, كلني هايي با جلاي فلزي سبز رنگ, سوارمينگ يعني خزيدن در سطح محيط كشت, خطر مرگ , ميكرون, Persianlahti, مشکلات ارتوپدی, گيسما, عمل تنظیم سیستم ایمنی, پروتئین های الیاف غضروفی, سرطان روده, آندروژنیکی, رزکسیون, مویرگ, HEMOGLOBIN, LDH, ویروس, الکل 75%, آزمايشگاهيان, VLDL, دکترای تخصصی, HIV , طحال, استئوبلاستيك, شیستوزومیازیس, ارگوت, نوتروفیل, باکتریواستاتیک, موم, متخصص, كونژوگه, لکوسیتی, دیسکها, سلولها, شورای سلامت دهان, دگزامتازون, روغن های گیاهی, همزیست, Persijosįlanka, ویروس, Methods for Estimation of PCR Amplification Efficiencies, نفروز, كوآنتل, کراتین, توکسوپلاسما, هماتولوژي, سلول‌ها, تستهای آزمایشگاهی (Chloride), ميكروسكوپي, viruses, اکستریموفیل, PCR, پیرویک, مبانی تئوری PCR, دیسک اکسیداز, میوگلوبین, فلورسانس, قدرت تفکیک چشم انسان, ريسينوس, محصولات برنزه کننده , کتاب امیرة نجات شکوهی, coli,