تستهای آزمایشگاهی (Fasciola)

۱۳۸۸ شنبه ۳۰ آبان 23:42 | keivan-48

نظرات : 5

فاسیولا هپاتیکا از دسته ترماتودها می باشد و باعث ایجاد بیماری فاسیولا در انسان میگردد.این بیماری بیشتر در استان گیلان شایع است .تا کنون دو بار این بیماری در شهر رشت اپیدمی شد.یکبار حدود سال 1370 و یکبار حدود سال 1380 در اپیدمی اول این بیماری با توکسوکارا اشتباه گرفته میشد در آن سالها جناب آقای دکتر آسمار که در انسیتو پاستور فعالیت داشتند و یکی از اساتید برجسته دانشگاهی نیز هستند به همراه یک گروه تحقیق برای شناسائی این بیماری وارد استان گیلان شدند و با همکاری آزمایشگاه دکتر آشتیانی موفق به تشخیص بیماری فاسیولا و همچنین ساخت کیت الایزا برای انجام آزمایش فاسیولا شدند.در اپیدمی دوم شرکت بهار افشان کیتی به روش هماگلوتیناسیون ساخت که در ابتدا اشکالات فراوانی داشت ولی به مرور اشکالات کیت خود را برطرف نمود.این بیماری علائمی مانند ائوزینوفیلی بالا و تستهای کبدی غیر طبیعی دارد. موارد نادری از این بیماری در استانهای دیگر هم گاهی دیده میشود که پزشکان به دلیل عدم شیوع این بیماری قادر به تشخیص آن نمی باشند به عنوان مثال چند سال پیش یکی از همکاران آزمایشگاهی فامیلی در مازندران داشت که چند وقت بود که از این بیماری رنج میبرد و  پزشکان آنجا از بیماری سر در نمی آوردند که دوست ما با انجام آزمایش فاسیولا و مثبت شدن آن کمک بزرگی به بیمار کرد .بعد از این ماجرا هر چند وقت یکبار بیمارانی از مازندران به ما مراجعه میکردند.  این بیماری با شیستوزومیازیس و تریشینوزیس واکنش متقاتع دارد.

تشکر

۱۳۸۸ پنج شنبه ۲۸ آبان 22:34 | keivan-48

نظرات : 5

با تشکر از جناب آقای خسروی بابت معرفی من در صفحه اصلی سایت باید عرض کنم که من لایق این همه لطف و محبت جناب آقای خسروی و همچنین کاربران محترم سایت نیستم و فقط در حد توان خود گامی جهت پیشرقت جامعه آزمایشگاهی برداشته ام .این روزها به علت راه اندازی سایت آزمایشگاه دکتر آشتیانی کمتر وقت وبلاگ نویسی پیدا می کنم و خوشبختانه کاربران دیگر سایت مخصوصا خانم یاری مطالب خوب و مفیدی مینویسند .همینجا از همه کاربران فعال فاسکو که این چند روز اخیر بسیار فعال شده اند تشکر میکنم و امیدوارم که این روند همینطور ادامه پیدا کند. 

درخواست متخصص موبایل ! ( تشخیص بیماری از طریق موبایل )

۱۳۸۸ يکشنبه ۲۴ آبان 23:16 | keivan-48

نظرات : 2

دوستان سلام بسیار خوشحالم که فعالیت کاربران فاسکو زیاد شده است.خوشبختانه در فاسکو متخصص در همه زمینه ها داریم متخصص آزمایشگاه ، کنترل کیفی ، بیوتکنولوژی ، کامپیوتر ، عکس ، شعر ، دانستنیها و...... فقط متخصص موبایل نداریم که امیدوارم آن هم  در بین خودمان پیدا شود. برای افتتاح مبحث موبایل مطلبی برایتان آورده ام .كارشناسان بر اين باورند كه با افزودن برخي قابليت ها به نسل جديد گوشي هاي هوشمند، مي توان امكان تشخيص بيماري ها را در اين دستگاه الكترونيكي محبوب فراهم كرد. «آيدوگان اوزكان» يكي دانشمندان مهندسي الكترونيك و عضو موسسه نانوسيستم كاليفرنيا در حال ارائه روشي براي سازگاري تلفن هاي همراه با سيستم هاي ميكروسكوپي ساده است. وي هم اكنون موفق به ساخت نمونه اوليه از دوربين ديجيتالي ويژه يي براي تلفن هاي همراه شده است كه شامل حسگرهاي قوي و پيشرفته مي شود و مي تواند مواد پيرامون خود را در حد سلولي شناسايي كند. به عنوان مثال اين دوربين ديجيتالي نصب شده روي تلفن همراه مي تواند ميزان افزايش گلبول هاي سفيد خوني را تشخيص دهد و دريابد كه نوعي بيماري يا جراحت در بدن رخ داده است. پس از اين، اطلاعات به دست آمده مي توانند به صورت بيسيم به آزمايشگاه مربوطه يا بيمارستان انتقال يابند تا مراحل درمان شخص بيمار هرچه سريع تر آغاز شود. نكته قابل ملاحظه در اين دوربين اين است كه تمام فرآيندهاي صورت گرفته از طريق سيستم هاي الكترونيكي انجام مي شود و به هيچ گونه لنزي نياز نيست. به گزارش تابناك «اوزكان» پيشتر در شركت خود موسوم به Microskia به كمك گروهي از دانشمندان دانشگاه بركلي موفق به ساخت سيستمي به نام CellScope شده بود كه در اصل يك ميكروسكوپ مينياتوري بود و به كمك لنزهاي پيشرفته، مي تواند احتمال بروز بيماري در بدن كاربران را تشخيص دهد.    

به جای آقا شهرام!

۱۳۸۸ شنبه ۲۳ آبان 23:11 | keivan-48

نظرات : 5

آشنایی با حملات فیشینگ (Phishing)حملات فیشینگ (Phishing) عبارت است از ترغیب کاربران به افشای اطلاعات محرمانه شخصی با استفاده از هویت‌های قلابی و ساختگی. حملات فیشینگ معمولاً در قالب‌های زیر ظاهر می‌شوند: • ایمیل از طرف فردی که ادعا می‌کند دوست یا همکار شما است. • پیغام یا تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی • وب‌سایتی قلابی که که برای امور خیریه تقاضای کمک می‌کند. • وب‌سایتی با نامی مشابه وب‌سایت‌هایی که شما متناوباً به آن‌ها سر می‌زنید. • در برنامه‌های پیغام فوری مانند یاهو مسنجر یا ویندوز لایو مسنجر • از طریق پیام‌های کوتاه تبلیغاتی بر روی تلفن همراه شما این حملات شکل‌هایی نظیر درخواست اطلاعات از سوی بانکی قلابی، اعلام برنده‌شدن شما در قرعه‌کشی و یا پیغامی از طرف شبکه‌‌های اجتماعی به خود می‌گیرند. ایمیل‌های فیشینگ معمولاً دارای لوگوها و تیترهای رسمی از بانک‌ها یا موسسات مالی معتبر هستند و حاوی درخواست ارائه اطلاعات شخصی و حساس هستند. سازندگان این ایمیل‌ها معمولاً برای رسمی جلوه‌دادن بیشتر فعالیت‌‌های خود، لینکی از سایتی با ظاهری آراسته و رسمی به ایمیل‌های خود اضافه می‌کنند. برای ایمن کردن خود در برابر حملات فیشینگ بهترین و کامل‌ترین راه، استفاده از ویروس‌یاب‌ها و برنامه‌های امنیتی به روز است. بعضی از ایمیل‌های فیشینگ حاوی فایل‌ها و برنامه‌های مخرب نیز هستند به همین دلیل یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با آن‌ها به روز سازی نرم‌افزارهای امنیتی است. در بعضی از نسخه‌های مرورگر‌های وب برنامه‌هایی به عنوان فیلتر مطالب نا‌خواسته یا سایت‌های غیر معتبر وجود دارد. این نرم‌افزارها اطلاعات سایت‌هایی را که از مجوز‌های SSL استفاده می‌کنند به نمایش می‌گذارد و لایه‌ای امنیتی برای کاربران ایجاد می‌کند.

سایت آزمایشگاه دکتر آشتیانی

۱۳۸۸ چهارشنبه ۲۰ آبان 23:36 | keivan-48

نظرات : 10

دوستان عزیز سایت آزمایشگاه دکتر آشتیانی در حال راه اندازی است و ممکن است من چند روزی در فاسکو زیاد فعالیت نکنم . چون در حال تکمیل کردن سایت هستم و بابت غیبت احتمالی در فاسکو عذر خواهی میکنم. لطفا از سایت آزمایشگاه ما به آدرس Ashtiani-lab.com بازدید فرمائید و نظر خود را اعلام نمائید.

تستهای آزمایشگاهی (G6PD)

۱۳۸۸ دوشنبه ۱۸ آبان 23:24 | keivan-48

نظرات : 2

بنا به در خواست مدیر محترم سایت در این پست در مورد تست G6PD  صحبت میکنیم و از پست بعدی ادامه تستهای آزمایشگاهی را بر طبق حروف الفبا دنبال خواهیم کرد.G6PD ایزوآنزیم های متعددی دارد و اغلب سیاه پوستان آمریکا دارای ایزوآنزیم + G6PD-A که فقط دارای 15% فعالیت طبیعی آنزیم است ، می باشند.این آنزیم با توارث مغلوب وابسته به X انتقال می یابد.برخی از مردم مدیترانه واریانت B دارند که فعالیت آنزیمی بسیار کمی دارد.کمبود G6PD  شایعترین نقص آنزیمی گلبول های قرمز است.و بر اساس درصد فعالیت آنزیم سندروم های بالینی مختلفی از کلاس 1 تا 5 ایجاد میکند . در کلاس 1 فعالیت آنزیم از همه کمتر است.موارد کاهش : 13% مردان سیاه پوست آمریکا - 3% زنان سیاه پوست آمریکا - تعدادی از بومیان یونان و تمامی مبتلایان به فاویسم موارد افزایش : آنمی پرنیسیوز - ترومبوسیتوپنی - رتیکولوسیتوزمهمترین عواملی که باعث ایجاد همولیز در مبتلایان به کمبود G6PD  میشود عبارتند از : داروهای ضد مالاریا - نالیدیکسیک اسید - نیتروفورانتوئین - فناستین - برخی سولفونامیدها - ویتامین C  - خوردن باقلااین تست بر روی خون تام انجام میشود و به روش فلورسانس کیفی می باشد . قبل از منحل شدن شرکت شیم آنزیم کیت کمی این آزمایش توسط این شرکت تولید میشد ولی متاسفانه فعلا کیت کمی ایرانی برای این تست وجود ندارد و همکاران محترم برای انجام آزمایش به روش کمی میتوانند از کیت راندوکس استفاده نمایند.نکته قابل توجه دیگر اینکه در شهرستان رشت و کلا شمال کشور نقص این آنزیم زیاد به چشم میخورد.

تستهای آزمایشگاهی (ESR)

۱۳۸۸ يکشنبه ۱۷ آبان 15:14 | keivan-48

نظرات : 2

ESR  یا همان سدیمان یکی از ساده ترین تستهای آزمایشگاهی است .قبلا بوسیله پی پت مخصوص سدیمان انجام میشد ولی امروزه دستگاه های خوانش سدیمان به بازار آمده است .برای کنترل کردن صحت این دستگاه ها بر اساس نوع دستگاه راه های مختلفی وجود دارد مثلا میتوان با انجام سدیمان به روش دستی و مقایسه آن با جواب دستگاه اقدام به تنظیم یا کالیبراسیون دستگاه نمود .همچنین بعضی از دستگاه ها خون کنترل مخصوص دارند که از آنها نیز میتوان برای اطمینان از صحت جواب ها استفاده نمود.از آنجا که جرم حجمی گلبول های قرمز از پلاسما بیشتر است لذا به آرامی در پلاسما رسوب می کنند . ESR فاصله ای است بر حسب سانتیمتر که RBC ها در مدت 1 ساعت به سمت ته ظرف طی مینمایند.به هر دلیلی که RBC ها به یکدیگر بچسبند سرعت رسوب آنها افزایش می یابد.ESR  وجود و شدت یک فرآیند التهابی را نشان میدهد و هرگز جهت یک بیماری خاص تشخیصی نخواهد بود.تداخلات منجر به افزایش ESR  : ماکروسیتوز - هیپرکلسترولمی - افزایش فیبرینوژن - مشکلات تکنیکی مانند کج بودن لوله سدیمان و دمای بالا - بعضی از داروها مانند دکستران - متیل دوپا و غیره تداخلات منجر به کاهش ESR : پلی سایتمی اولیه یا ثانویه - لکوسیتوز - عوامل تکنیکی مانند کم بودن نمونه و دمای پائین - بعضی از داروها مانند کینین و سالیسیلات هادر مورد این تست سئوالی در بخش پرسش و پاسخ مطرح کرده ام دوستانی که اطلاعاتی دارند لطفا راهنمائی بفرمایند.

پرسش و پاسخ و گله و شکایت !

۱۳۸۸ پنج شنبه ۱۴ آبان 23:23 | keivan-48

نظرات : 6

از دوستان عزیزم در فاسکو تقاضا دارم به بخش پرسش و پاسخ بیشتر اهمیت بدهند و اگر یکی از دوستان سئوالی مطرح کرد مخصوصا اگر سئوال علمی بود حتما جوابش را بدهند حتی اگر جواب سئوال را نمیدانند در حد توان خود تحقیق کنند تا با کمک یکدیگر بتوانیم مشکلات سایر دوستان را حل کنیم به عنوان مثال دو سئوال آخری که در بخش پرسش و پاسخ مطرح شده جای تبادل نظر بسیار زیادی دارد ولی متاسفانه هیچکدام از دوستان جواب نداده اند.من خودم جواب سئوال جناب آقای سعادت را نمیدانستم ولی بعد از گذشت چند روز چون کسی جواب نداد از یکی از همکارانم در آزمایشگاه که در این زمینه کار کرده است راهنمائی خواستم و جواب سئوال آقای سعادت را دادم.من حتی یکی دو بار سئوالات بازدیدکنندگان وبلاگ خودم را در فاسکو مطرح کردم و دوستان عزیز جواب دادند و حتی یکی از بازدیدکنندگانم هم اینک در فاسکو هم عضو شده است ( ضمنا از ایشان هم گله دارم که چرا در مورد مطالب وبلاگ ها نظر نمیدهد چون سئوال ایشان را مطرح کردم و دوستان عزیز به ایشان جواب دادند ) از جناب آقای خسروی هم اجازه میخواهم در صورتیکه به سئوالات علمی مطرح شده کسی جواب نداد یا جوابها به اندازه کافی نبود این سئوالات را در وبلاگ خودم مطرح کنم تا شاید بازدیدکنندگان من جواب بدهند .یا اینکه به جای امتیاز دادن به سئوالات هفته به سئوالات بخش پرسش و پاسخ امتیاز داده شود.خلاصه اینکه دوستان عزیز اگر همت کنند این بخش از سایت فاسکو که محل تبادل نظر علمی و رفع مشکلات می باشد همانند بخش وبلاگ ها فعال میشود و مرجعی برای دوستان آزمایشگاهی خواهد بود.

تستهای آزمایشگاهی (EPO)

۱۳۸۸ چهارشنبه ۱۳ آبان 22:51 | keivan-48

نظرات : 4

اریتروپویتین هورمونی است گلیکو پروتئینی که در کلیه ساخته میشود و تولید RBC را از طریق تحریک مستقیم سلولی ، تمایز و بلوغ پیش سازهای رده اریتروئید القاء می نماید.هیپوکسی یک تحریک معمول جهت تولید EPO  است.این تست بر روی سرم انجام میشود و از روش های CLIA  -  RIA - ELIZA استفاده میشود.این تست بسیار حساس است و شرایط خاصی دارد لطفا دوستان عزیزی که این تست را انجام داده اند توضیح دهند .چون من شخصا اطلاعات کاملی از این تست ندارم.

آیا میدانستید!!!!!

۱۳۸۸ سه شنبه ۱۲ آبان 23:12 | keivan-48

نظرات : 4

آیا میدانستید شخصیت اصلی پانزده رمان کورن ول ( رمان نویس جنائی) پزشک و پاتولوژیستی است که در یک آزمایشگاه کار میکند!

تستهای آزمایشگاهی (DHT)

۱۳۸۸ يکشنبه ۱۰ آبان 22:55 | keivan-48

نظرات : 3

دی هیدرو تستوسترون هورمون آندروژنیکی است که در بیضه و تحت اثر 5- آلفا ردوکتاز بر روی تستوسترون ساخته میشود.این هورمون مسئول بروز صفات جنسی مردانه در دوره داخل رحمی و سپس حین بلوغ می باشد.این تست بر روی سرم انجام میشود و روش های اندازه گیری آن HPLC  و الایزا می باشد. در روش الایزا تنها کیتی که در بازار ایران پیدا کرده ام کیت dbc  است که البته خیلی خوب جواب نمیدهد.دوستان عزیز اگر کیت دیگری سراغ دارند لطفا راهنمائی فرمایند.

شروع رقابتهای فاسکو!

۱۳۸۸ پنج شنبه ۷ آبان 22:49 | keivan-48

نظرات : 5

ضمن عرض تبریک به شرکت کنندگان و برندگان دوره قبل رقابتهای فاسکو از جناب آقای خسروی تقاضا دارم تا دوره جدید را هر چه سریعتر شروع کنند تا کاربران دلسرد نشوند چون برای من به تجربه ثابت شده که بعد از پایان رقابت های یک دوره تعدادی از کاربران فعال ،غیرفعال ! میشوند ضمن اینکه تعداد جدیدی هم به ما می پیوندند.نکته بعدی در مورد نحوه امتیاز دادن به شرکت کنندگان می باشد.به نظر من اگر برای وبلاگ نویسان به ازای هر مطلب جدید مخصوصا علمی امتیاز در نظر بگیرید باعث فعال تر شدن بخش علمی سایت میشوید یا مثل بعضی از سایت های دیگر گروه های مختلف ایجاد کنید و هر کاربری با توجه به تخصص خود در یکی از این گروه ها مطلب بنویسد.برای فعال شدن بخش پرسش و پاسخ نیز به کسانیکه جواب سئوالات این بخش را میدهند امتیاز بدهید.در صفحه اصلی سایت هم اگر جائی برای نوشتن اخبار آزمایشگاهی توسط کاربران و قائل شدن امتیاز برای این کار در نظر بگیرید بسیار مفید است زیرا جایگاه اخبار آزمایشگاهی در تمام سایتها و مجلات آزمایشگاهی بسیار خالی است و معمولا اینگونه اخبار را به علت کم بودن محتویاتش با اخبار رشته های دیگر مخصوصا پزشکی ادغام میکنند .من چندین سال است که در این مورد بخصوص فعالیت میکنم ولی چون تنها هستم هنوز نتوانسته ام اخبار جامعی جمع آوری کنم. مطلب بعدی در مورد جوایز این مسابقات می باشد .به نظر من جایزه نقدی ارزش این رقابتها را کم میکند اگر مانند دوره های اول به برندگان لوح یادبود و یا صنایع دستی استان های مختلف و یا حتی کتب علمی اهداء کنید به عنوان یادگار این رقابتها همیشه زنده می ماند.حتی به نظر من در اهداء جوایز خود کاربران هم میتوانند سهم داشته باشند به عنوان مثال اگر کاربری مطلب خاصی را دنبال میکند یا در مورد موضوع خاصی اطلاعات میخواهد ، میتواند جایزه ای از صنایع دستی و سوغات استان خود برای این کار در نظر بگیرد حتی اگر این جایزه ارزش مادی کمی هم داشته باشد باعث ارتباط دوستان از سراسر کشور میشود .به هر حال اگر در این دوره تغییرات جدیدی اعمال نمائید باعث تنوع رقابتها و ازدیاد شرکت کنندگان میشود.ضمنا از کلیه کاربران عزیز خواهش میکنم در مورد این مطلب نظر بدهند و اگر پیشنهادات بهتری در این مورد دارند حتما بنویسند تا همگی استفاده کنیم و دست در دست یکدیگر برای تشکیل یک جامعه آزمایشگاهی مجازی همکاری کنیم و از این امکاناتی که جناب خسروی بدون هیچگونه چشمداشتی در اختیار ما گذاشته اند به نحو احسن استفاده نمائیم.یکبار دیگر از همه دوستان تقاضا دارم حتی اگر نظر خاصی ندارند در نظر سنجی این پست شرکت کنند .منتظر حضور همه دوستان هستم و تا وقتی نظرات این پست به حد قابل قبولی نرسد مطلب جدید نمینویسم.

لوح کیفیت

۱۳۸۸ چهارشنبه ۶ آبان 23:52 | keivan-48

نظرات : 1

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیزم و پوزش مجدد بابت تاخیر چند روزه . مطلب این پست را به لوح کیفیت اختصاص داده ام در هفته ای که گذشت یک گروه صد نفری از متخصصین آزمایشگاه از سراسر کشور مهمان اداره امور آزمایشگاه های استان گیلان بودند و کلیه آزمایشگاه های این استان را بازدید کردند .چند آزمایشگاه از جمله آزمایشگاه ما متقاضی دریافت لوح کیفیت بودند .امروز صبح خانم دکتر صفا دل همراه یک گروه از پزشکان برای بازدید از آزمایشگاه ما آمدند و خوشبختانه ایراد خاصی از ما نگرفتند حدود 10 روز دیگر نتیجه نهائی بازدید اعلام میشود ولی بطور کلی از آزمایشگاه های استان گیلان راضی بودند.اگر این بازدیدها بطور مرتب ادامه داشته باشد در بالا بردن کیفیت آزمایشگاه ها نقش مهمی خواهد داشت.نکته مهمی که در این ممیزی ها به چشم میخورد تاکید بر روی رعایت مسائل ایمنی ، کنترل کیفی و مستند سازی بود. ضمن اینکه پزشکان محترمی که برای بازدید آمده بودند اصلا قصد مچ گیری و ایراد گرفتن نداشتند بلکه خواهان کمک به آزمایشگاه در بالابردن کیفیت کار خود بودند.حرکت های جدیدی که آزمایشگاه مرجع سلامت آغاز کرده است درخور ستایش است. دوستان عزیز اگر حوصله داشته باشند در مورد دستورالعمل ها ، فرم ها ، نرم افزار کنترل کیفی و غیره که از طرف آزمایشگاه مرجع سلامت ارسال شده است تبادل نظر کنیم به عنوان اولین بحث در مورد نصب نرم افزار کنترل کیفی آزمایشگاه مرجع سلامت بر روی شبکه کامپیوتری صحبت کنیم .چون بعضی از برنامه های آزمایشگاهی تحت شبکه با نصب این برنامه مشکل دارند.لطفا همکارانی که این برنامه را  روی شبکه نصب کرده اند  به سایر دوستان  راهنمائی  لازم را ارائه نمایند.

نظرات

نظرات :