تست های آزمایشگاهی ( آلدولاز )

۱۳۸۸ شنبه ۲۷ تير 22:25 | keivan-48

نظرات : 2

آلدولاز تستی است که بسیار کم درخواست میشود و روش اندازه گیری آن فتومتری UV است.آلدولاز در واقع آنزیمی است از گروه لیازها و نام دیگر آلدولاز ، آلدئید لیاز می باشد.این آنزیم در اختلالات عضلانی و برخی اختلالات متابولیک و هیپوترمی بدخیم استفاده میشود. در حال حاضر به جای آلدولاز بیشتر از تست کراتین کیناز استفاده میشود.

تستهای آزمایشگاهی ( آلبومین )

۱۳۸۸ پنج شنبه ۲۵ تير 23:52 | keivan-48

نظرات : 2

آلبومین حدود یک سوم کل پروتئین های بدن را تشکیل می هد و دارای وزن مولکولی تقریبی 65000 دالتون است که نسبت به سایر پروتئین های بدن کمتر است.آلبومین به عنوان  منبع ذخیره پروتئین می باشد.حلال اسیدهای چرب و نمک های صفراوی است و حامل بعضی از هورمون ها ، داروها و اسیدهای آمینه در خون می باشد.افزایش آلبومین نشانه بیماری خاصی نیست فقط در شوک ،تغلیظ خون و دهیدراتاسیون افزایش می یابد.کاهش آن در بیماری هاچکین ،نارسائیاحتقانی قلب ، زخم معده ، سیروز کبدی ، هپاتیت ویروسی ، دیابت ، نفروز، لوسمی لنفوسیتی و میلوسیتی ، لوپوس ،استرس و ....... دیده میشود.روش استاندارد اندازه گیری آلبومین برومو کریزل گرین است . برای اندازه گیری آلبومین ادرار در موارد زیر محدودیت وجود دارد:پس از فعالیت شدید بدنی و پس از ورزش ایستادن طولانی مدت هماچوری عفونت ادراراستفاده از ظروف شیشه ای برای جمع آوری ادرار ( چون آلبومین به شیشه می چسبد )

پرسش و پاسخ

۱۳۸۸ چهارشنبه ۲۴ تير 23:35 | keivan-48

نظرات : 1

با سلام خدمت همه دوستان عزیز و تشکر از آنها بابت جواب هائی که به سئوال من در بخش پرسش و پاسخ در مورد نحوه افزایش حقوق پرسنل داده اند به استحضار میرسانم که خبری در مورد تعرفه دولتی گروه پزشکی در وبلاگ خودم ( دوستان آزمایشگاهی ) نوشته ام. یکی از دوستان نیز در حال تهیه جزئیات تعرفه آزمایشگاه می باشد در صورت موفقیت این دوست گرامی لینک یا متن کامل تعرفه را برای استفاده دوستان در وبلاگ قرار می دهم.ضمنا از وبلاگ نویسان عزیز تقاضا می کنم در بخش پرسش و پاسخ نیز فعالیت داشته باشند زیرا نظر کارشناسانه این دوستان برای استفاده دیگران بسیار مفید است. سئوال جدیدی در بخش کنترل کیفی مطرح کرده ام و منتظر جواب دوستان هستم.با تشکر و آرزوی موفقیت همه دوستان فاسکو

اخبار (تبديل سلول هاي بنيادي به بافت هاي هم بند)

۱۳۸۸ سه شنبه ۲۳ تير 23:40 | keivan-48

نظرات : 3

در روزنامه رسالت مطلبی در رابطه با موفقیت دانشگاه اصفهان در رابطه با تبدیل سلول های بنیادی به بافت همبند خواندم که متن این خبر را برای دوستان فاسکو آورده ام:دانشيار گروه پاتولوژي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: تبديل سلول هاي بنيادي به بافت هاي هم بند با موفقيت به پايان رسيد.اردشير طالبي در گفتگو با فارس در اصفهان افزود: دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان خواستار درمان بيماران شكاف لب و كام با استفاده از سلول هاي بنيادي تمايز يافته از پالپ دندان هاي شيري شد كه هم اكنون اين پيشنهاد به معاونت پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان داده شده و در صورت موافقت اين پروژه آغاز مي شود. وي با بيان اينكه امروزه به غير از استفاده از طب سنتي با پيشرفت تكنولوژي به شكل جديدي به درمان بيماري ها مي پردازيم، بيان داشت: با توجه به اينكه با تخريب هر واحد سلول، بيماري بر انسان عارض مي شود، هم اكنون توانستيم با دستيابي به فناوري سلول هاي بنيادي كه قادر به تبديل يا همان تمايز سلول ها در بدن است به درمان بيماري ها بپردازيم. دانشيار گروه پاتولوژي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان خاطرنشان كرد: استفاده از سلول هاي بنيادي درمان تمام بيماري ها را امكان پذير كرده است و به موازات آن، مشكل پيوند نيز به طور كامل حل شده و به راحتي از طريق خود فرد عمل پيوند ممكن بوده و اين مسئله تحول عظيمي را در سير درمان ايجاد كرده است. وي اظهار داشت: با رسيدن به تكنولوژي شبيه سازي و استفاده از سلول هاي بنيادي همچنين دستيابي به فناوري توليد سلول و تكثير آن در داربست هاي مخصوص و در مرحله پيشرفته توانسته ايم به شكل كامل ارگان بدن برسيم و هم اكنون نيز دانشمندان در اين مرحله تلاش مي كنند.

تست های آزمایشگاهی AFP

۱۳۸۸ دوشنبه ۲۲ تير 23:20 | keivan-48

نظرات : 4

AFP یک پروتئین است که توسط کبدجنین ، کیسه زرده و دستگاه گوارش سنتز می گردد.موارد افزایش آن عبارت است از: بعضی از سرطان ها - موارد ارثی - نژاد سیاه پوستان - حاملگی دو قلو - باز بودن لوله عصبی - اختلالات کلیوی - سندرم ترنر- خونریزی مادر و جنین و غیره موارد کاهش آن عبارت است از: سندرم داون -سندروم ادواردز - مول هیداتید فورم -بانوان دیابتی و غیره در بعضی از موارد نیز AFP  اصلا وجود ندارد مانند : سمینوم بیضه - کیست درموئید تخمدان - کوریوکارسینوم و غیره برای اندازه گیری AFP  از روش های رادیوایمونواسی ، الایزا و لومینسانس استفاده میشود.

تستهای آزمایشگاهی قسمت اول اسید فسفاتاز

۱۳۸۸ جمعه ۱۹ تير 9:26 | keivan-48

نظرات : 3

دوستان عزیز از امروز در وبلاگ خودم به معرفی تستهای آزمایشگاهی می پردازم زیرا بعضی از دوستان آزمایشگاهی چون منحصرا فقط در یک بخش از آزمایشگاه کار می کنند ممکن است از تستهای بخش های دیگر اطلاع کافی نداشته باشند.همچنین برای دوستان غیر آزمایشگاهی نیز ممکن است این مبحث جالب باشد و اطلاعاتشان در مورد آزمایشگاه زیاد شود.سعی می کنم تستها را به ترتیب حروف الفبا بیاورم تا پیدا کردن آنها برای شما عزیزان راحت تر باشد . ضمنا نظر یادتان نرود چون باعث دلگرمی و پربار تر شدن مطالب میشود.اولین تستی که در مورد آن صحبت میکنم اسید فسفاتاز است.این آنزیم در پروستات ، گلبول های قرمز ، کبد ، طحال و پلاکت ها یافت میشود و در سرطان پروستات افزایش می یابد.البته به دو نوع توتال و پروستاتیک تقسیم میشود. بیشترین افزایش نوع پروستاتیک پس از ماساژ پروستات مشاهده میشود.سایر موارد افزایش این نوع در بیماری گوشه ، بیماری سلول داسی شکل ، بیماری پاژه ، کارسینوم متاستاتیک استخوان ، سیروز ، هپاتیت ، مالتیپل میلوما می باشد.کاهش این آنزیم اهمیت بالینی ندارد.برای انجام این آزمایش به حدود یک میلی لیتر سرم احتیاج داریم که باید بلافاصله سرم جدا شود و PH آن با اسید استیک به 5 برسد چون فعالیت آن بلافاصله کاهش می یابد. حدود 10 سال است که با آمدن آزمایش PSA  کمتر از اسید فسفاتاز استفاده میشود و یا پزشکان هر دو آزمایش را درخواست می کنند و از ارتباط این دو آزمایش با هم برای تشخیص استفاده می کنند.

معضل زباله های عفونی

۱۳۸۸ چهارشنبه ۱۷ تير 23:23 | keivan-48

نظرات : 1

دوستان عزیز سلام همانطور که استحضار داریدآزمایشگاه های تشخیص پزشکی یکی از منابع تولید زباله های عفونی هستند اکثر مراکز با روش های مختلف اقدام به بی خطر سازی این زباله ها می نمایند ولی گاهی نیز این زباله ها به دلایلی بدون اینکه هیچ اقدامی روی آنها صورت بگیرد به همان صورت دفع میشوند و باعث انتقال انواع بیماری به دیگران می گردد .چند سال پیش در استان گیلان اداره بازیافت زباله های عفونی را جمع آوری می کرد و در کوره زباله سوز می سوزاند ولی در حال حاضر مدتی است که از طرف آزمایشگاه مرجع سلامت تاکید شده است که آزمایشگاه ها خودشان باید اقدام به بی خطر سازی زباله ها  نمایند ولی این کار هزینه زیادی برای آزمایشگاه ها دارد و چون نظارت خاصی نیز روی این مسئله نیست متاسفانه بعضی از مراکز با دفع این مواد آلوده در زباله های شهری باعث انتقال عفونت به دیگران میشوند. به نظر من اگر اداره امور آزمایشگاه های هر استان دفع زباله های عفونی را به شرکت های خصوصی واگذار کند گام موثری در حفظ سلامت محیط زیست و شهروندان برداشته است . در استان اصفهان اقداماتی صورت گرفته و مطلبی در این مورد در وبلاگ خودم ( دوستان آزمایشگاهی ) نوشته ام اگر دوستان عزیز در استان های دیگر خبری در مورد نحوه دفع زباله های عفونی دارند لطفا بنویسند تا با مشارکت یکدیگر راهی برای این معضل پیدا کنیم.

کشف مولکول متوقف کننده رشد مالاریا

۱۳۸۸ سه شنبه ۱۶ تير 23:13 | keivan-48

نظرات : 1

در سایت پزشکان بدون مرز مقاله ای در رابطه با کشف مولکولی که قابلیت متوقف کردن رشد انگل مالاریا در انسان را دارد خواندم  مقاله جالبی بود برایتان در اینجا آورده ام تا مطالعه کنید و نظر خود را اعلام نمائید. محققان در دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ جان هاپکینز برای اولین بار راه مولکولی را کشف کرده اند که با ایجاد واکنش ایمنی در چندین گونه از پشه ها قابلیت متوقف کردن رشد Plasmodium falciparum ، انگل ایجاد کننده مالاریا در انسان را دارا می باشد. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از america.gov ، با از کار انداختن ژن کاسپر، محققان توانستند رشد انگل ایجاد کننده مالاریا در پشه های آنوفل gambiae ، A. stephensi ،و A. albimanus ، سه گونه پشه که عامل انتقال مالاریا در آفریقا، آسیا وقاره آمریکا هستند را متوقف کنند. یافته های آنان در نسخه ۱۳ مارس PLoS Pathogens چاپ شده است. بر اساس این مطالعه، عامل بازنویسی Rel ۲مولکولی اصلی که در تنظیم چندین ژن تدافعی ضد پلاسمودیوم موثر است به انگل های موجود در شکم پشه حمله می کند. Rel ۲به وسیله مسیر نقص ایمنی (imd) فعال شده، که آن نیز به نوبه خود، توسط ژن کاسپر به صورت منفی تنظیم می شود. با متوقف شدن فعتایت کاسپر، Rel ۲فعال می شود. محققان به این نکته پی برده اند که از کار انداختن ژن کاسپر به وسیله برهم زدن رفتار این ژن در پشه ها منجر به متوقف کردن موفقیت آمیز رشد پلاسمودیوم falciparum در بافت شکم آنها می شود. از کار انداختن ژنی به نام کاکتوس، که بخشی از مسیر دیگری به نام Toll است، تاثیر مشابهی در کنترل رشد پلاسمودیوم berghei داشته است، که باعث ایجاد مالاریا در جوندگان می شود. زمانی که پشه ای از خون آلوده به مالاریا تغذیه می کند، این انگل به وسیله سیستم ایمنی پشه از طریق حس گرهایی شناخته می شود که آنها واکنش ایمنی را آغاز می کنند. عقیده بر این است، که درحیات وحش تاخیر این واکنش آنقدر زیاد است که نمی تواند دفاع ایمنی موثری رابرای کشتن تمامی انگل ها ایجاد کند. دکتر جورج دیموپولوس ، مولف ارشد این تحقیق و استادیار موسسه تحقیقاتی مالاریای جان هاپکینز گفت:” حداقل چندین پلسمودیا به صورت موفقیت آمیز درون پشه رشد خواهند کرد و انتقال مالاریا را امکان پذیر می سازند. در آزمایشگاه ، ما این واکنش ایمنی را پیش از انتقال آلودگی فعال کرده، و به پشه امتیاز دفاع از انگل های مهاجم را داده ایم. دیموپولاس و همکارانش لیندسی گریور و یومی دونگ کشف کردند که فعال کردن Rel ۲بر زنده ماندن و قابلیت تخم گذاری پشه های اصلاح شده تاثیر گذار نبوده است. دیموپولوس گفت:” این برای ما پدیده غیر قابل انتظار خوشایندی بود، زیرا در واقع بدین معناست که ما روزی قادر خواهیم بود این ویژگی رابا استفاده از اصلاحات ژنتیکی در جمعیت طبیعی پشه ها به کار گیریم. به علاوه، به وسیله فعال کردن Rel ۲، پشه های اصلاح شده از نظر ژنتیکی با داشتن چندین فاکتور ایمنی مستقل به انگل های مالاریا حمله کرده، و این کار ایجاد مقاومت برای پلاسمودیوم را بسیار مشکل خواهد کرد.” مالاریا هر ساله جان بیش از یک میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرد. “کنترل مقاومت در برابر پلاسمودیوم falciparum در گونه های مختلف آنوفیل توسط ژن کاسپر” به وسیله لیندسی اس گارور، یومی دونگ و جورج دیموپولوس نوشته شده است. بودجه این تحقیق توسط موسسه ملی بهداشت، بنیاد ملی علوم و موسسه تحقیقات مالاریای جان هاپکینز تامین شده است.  

آنفولانزای خوکی قسمت دوم

۱۳۸۸ پنج شنبه ۱۱ تير 0:14 | keivan-48

نظرات : 3

برخی از دوستان مدتی بود که در مورد بیماری آنفولانزای خوکی سئوال می کردند امروز در روزنامه آفتاب یزد مطلبی در این مورد خواندم که آن را بطور مفصل در وبلاگ خودم به آدرس http://keivanlab.blogfa.com توضیح داده ام  در اینجا نیز بخش کوتاهی از این مقاله را برای مطالعه دوستان فاسکوئی خودم آورده ام:آنفلوانزاي خوكي  يك بيماري تنفسي خوك هاست كه توسط ويروس نوع 1 N 1 H ايجاد مي شود. اين نوع بيماري معمولادر خوك ها بروز مي كند. ويروس هاي آنفلوانزاي خوكي حد بالايي از آلودگي و بيماري را سبب مي شوند البته آمار مرگ و مير ناشي از آن در ميان خوك ها معمولاكم است و كشندگي زيادي ندارد. ويروس هاي مهاجم آنفلوانزاي خوكي مي توانند در سراسر سال موجب آلودگي اين حيوانات گردند اما بيشترين شيوع درفصل هاي زمستان و بهار اتفاق مي افتد ومي تواند در طول سال ادامه داشته باشد. ويروس هاي آنفلوانزاي خوكي ميزبان اصلي شان خوك است اما مي توانند مرغ ها و حتي انسان ها را نيز آلوده كنند. مواردي از انتقال اين نوع ويروس به انسان و در مواردي هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است. ويروس هاي اين بيماري دائماً تغيير شكل مي دهند. البته خوك ها به وسيله آنفلو انزاي مرغي هم مي توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوكي در اين حيوانات، مهاجم نيست. ويروس هاي آنفلوانزا وقتي از خوك مبتلابه اين بيماري خوك ديگري را آلوده مي كنند، تغيير شكل داده و نوع رفتارش نيز تغيير مي كند، ويروس ها مي توانند دوباره جور شوند (يعني ژن ها را با هم عوض مي كنند) و توانايي ويروس ها و همچنين ميزباني خوك براي هر سه نوع آنفلوانزاي خوكي، مرغي و انساني، اين خطر را ايجاد مي كند كه ويروس هاي جديد كه مخلوط انواع خوك ، انسان و نوع ويروس هاي آنفلوانزاي مرغي مي باشند پديدار بشوند. با تغييرات در طي سال ها انواع متفاوت ويروس هاي آنفلوانزاي خوكي پديدار شده اند. اكنون چهار نوع آنفلوانزا نوع هاي فرعي نوع A ويروس اصلي هستند كه در خوك ها بيماري ايجاد مي كنند: 1 N 1and H، 1N 2H، 3N 2 H، 3N 1 .H با اين وجود، بيشتر ويروس هاي آنفلوانزاي خوكي كه اخيراً از خوك ها به دست آمده اند از نوع ويروس هاي 1 N 1H بوده است.

آنفولانزای خوکی

۱۳۸۸ دوشنبه ۸ تير 23:50 | keivan-48

نظرات : 2

این روزها مسئله آنفولانزای خوکی برای بسیاری از مردم هنوز مبهم است و نمی دانند که آیا براستی این بیماری به ایران هم آمده است یا نه؟ در این رابطه آخرین خبری که در تیتر خبرگزاری ها آمده بود برایتان آورده ام تا در جریان روند این بیماری باشید ضمنا اگر دوستان عزیز در این رابطه خبری دارند خوشحال میشوم که در قسمت نظرات عنوان کنند .مسافر مبتلابه آنفلوانزاي خوکي بهبود يافت و تاکنون موردي از ابتلابه آنفلوانزاي خوکي بر اساس نمونه برداري و گزارش آزمايشگاه ملي در کشور وجود ندارد. مدير برنامه آنفلوانزا و مراقبت مرزي وزارت بهداشت در اين باره به ايرنا گفت: در مرزهاي استاني و پايگاه هاي بهداشتي همه موارد مشکوک به اين بيماري از سوي پزشکان در حال کنترل است و از موارد مشکوک به سرعت نمونه برداري مي شود. دكتر محمود سروش درباره وضع جسمي ابتلاي نوجوان 16 ساله به آنفلوانزاي خوكي افزود: وضع جسمي اين نوجوان بهبود يافته و ديگر هيچ علايمي از بيماري در وي ديده نمي شود. وي با بيان اين که در کشور داروي تام فولو براي پيشگيري از روند پيشرفت آنفلوانزا به ميزان کافي وجود دارد، گفت: اين دارو همچنان در کشور توليد مي شود و اگر فردي به آنفلوانزاي خوکي مبتلاشد، بر اساس تشخيص پزشک مورد تاييد وزارت بهداشت، دارو فقط از طريق اين وزارتخانه در اختيار بيمار قرار مي گيرد. وي با بيان اين كه اين دارو در داروخانه وجود ندارد و به راحتي در دسترس همگان قرار نمي گيرد، اظهار كرد: احتمال اپيدمي اين بيماري در کشور نامشخص است اما بايد با بسيج همگاني و فراهم کردن امکانات پيشگيرانه، براي مقابله با شيوع احتمالي اين بيماري آماده باشيم.

تولید پودر شناساگر کلر توسط محققان ایرانی

۱۳۸۸ دوشنبه ۸ تير 0:5 | keivan-48

نظرات : 5

در خبرها آمده بود محققان اصفهانی  موفق به تولید پودر شناساگر کلر در روش های رنگ سنجی شده اند متن خبر را از سرویس خبری دانشجویان برایتان آورده ام : به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، پودر شناساگر و معرف کلر باقيمانده کل و آزاد در دستگاه هاي اندازه گيري کلر به روش رنگ سنجي كاربرد دارد. امروزه از روش هاي خاصي براي اندازه گيري کلر باقيمانده در آب استفاده مي شود که يکي از بهترين و مرسوم ترين اين روش ها، استفاده از پودر معرف کلر(DPD) مي باشد. پودرDPD به رطوبت و اکسيژن حساس است و با آنها واکنش مي دهد و توليد و بسته بندي آن، در شرايط کنترل شده و خاصي انجام مي گيرد. پودرDPD به خاطر دارا بودن مواد آلي و بر اثر واکنش هايي که با کلر موجود در آب مي دهد، در نمونه اي که به اندازه گيري ميزان کلر موجود در آن مي پردازيم، تغيير رنگ داده و به رنگ ارغواني در مي آيد. براي استفاده از اين معرف تعيين کننده ميزان کلر، وزن دقيق معرف مورد استفاده در ميزان آب نمونه برداري، بسيار مهم است که اين شرکت با دستيابي به اين دانش فني، موفق به حل کردن اين مشکل هم شده است. براي دستيابي به اين دانش فني، بيش از دو سال زمان صرف شده و قيمت اين محصول يک دوم قيمت نمونه خارجي آن است. به گفته مجريان طرح، بي نيازي کشور از واردات، ارائه راهکارهاي جديد در جهت استفاده هر چه راحت تر از اين معرف و رفع وابستگي به تجهيزات مورد استفاده براي تعيين ميزان کلر موجود در آب از مزاياي دستيابي شرکت بهين آب زنده رود به دانش فني توليد پودرهاي شناساگر و معرف کلر عنوان شده است. اين پودر ها در شبکه هاي آب آشاميدني، کشاورزي، استخرهاي پرورش ماهي، استخرهاي شنا، صنايع غذايي و صنعت فولاد کاربرد دارد. گفتني است، پودرهاي شناساگر و معرف کلر توليدي اين شرکت در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکيت صنعتي به ثبت رسيده است. شرکت مهندسين مشاور و تحقيقات بهين آب زنده رود در سال 1381 تاسيس شده و با استقرار در شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان، موفق به بهينه سازي و طراحي شبکه هاي آب و فاضلاب و ارزيابي فني، اقتصادي، اجتماعي طرح هاي آب و محيط زيست شده است.

متن فارسی استاندارد آزمایشگاهی

۱۳۸۸ شنبه ۶ تير 23:34 | keivan-48

نظرات : 1

در استان گیلان تلاش بسیار گسترده ای صورت گرفته تا آزمایشگاه های تشخیص پزشکی بتوانند استاندارد Iso15189 را پیاده سازی نمایند تا کنون 3-2 آزمایشگاه از جمله آزمایشگاه دکتر آشتیانی موفق به برقراری این استاندارد گردیده است بسیاری از دوستان در مورد این استاندارد سئوالاتی مطرح کرده اند در اینجا لینک دانلود متن فارسی این استاندارد را قرار داده ام اگر دوستان عزیز بعد از مطالعه این متن سئوالی داشتند میتوانند مطرح نمایند تا در حد اطلاعات خودم پاسخگو باشم .http://upload.iranblog.com/3/1242271373.zip

نقش استرس در آزمایش

۱۳۸۸ پنج شنبه ۴ تير 23:51 | keivan-48

نظرات : 4

آیا میدانستید داشتن استرس قبل از خونگیری در نتیجه آزمایش ممکن است تاثیر بگذارد .در مورد بعضی از آزمایشات مانند پرولاکتین این تاثیر آنقدر زیاد است که برخی از پزشکان برای بدست آوردن نتیجه بهتر تقاضای آزمایش پرولاکتین به روش پولینگ می کنند یعنی در چند نوبت و به فواصل حدود نیم ساعت از بیمار خون گرفته میشود و بعد از جدا کردن سرم این خون ها و مخلوط کردن سرم ها با یکدیگر آزمایش انجام میشود یا در مورد آزمایش رنین دو نوع آزمایش درخواست میشود ایستاده و خوابیده یعنی بیمار حدود یک ساعت باید دراز بکشد و هیچ فعالیتی نداشته باشدچون هر گونه هیجان و تپش قلبی در نتیجه این تست اثر می گذارد. یا در مورد آزمایش TSH و CBC گاهی درخواست تست بعد از فعالیت میشود.حال شما دوستان عزیز اگر اطلاعات دیگری در این زمینه دارید برای کامل شدن این مبحث در قسمت نظرات مطلب خود را مرقوم فرمائید.

خبری برای شرکت های وارد کننده کیت های آزمایشگاهی

۱۳۸۸ سه شنبه ۲ تير 23:50 | keivan-48

نظرات : 4

ثبت شناسنامه شركت ها و نيز امور بازرگاني (مجوز ورود و ترخيص) فرآورده ها و كيت هاي آزمايشگاهي در اداره كل تجهيزات پزشكي صورت مي گيرد. دكتر سعيد مهدوي، مديركل آزمايشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفته است شركت هايي كه مايل به فعاليت در اين باره هستند بايد پس از طي مراحل ثبت در اداره تجهيزات پزشكي و معرفي ناظرين فني واجد شرايط مدركشان را براي طرح در كميته ثبت وسايل تشخيصي آزمايشگاهي (IVD) آزمايشگاه مرجع سلامت ارائه و براساس مجوزهاي صادره اقدام كنند.

همایش سرطان

۱۳۸۸ سه شنبه ۲ تير 0:35 | keivan-48

نظرات : 3

        با تشکر از دوستان عزیز به خاطر نظرات ارزشمند خود به عرض می رسانم که خبری در مورد برگزاری همایش سرطان در اواخر مهر ماه در وبلاگ دوستان آزمایشگاهی نوشته ام . یک اتفاق واقعی را نیز در اینجا برایتان ذکر می کنم لطفا بعد از مطالعه این دو مطلب نظر خود را عنوان نمائید.       چند ماه پیش یکی از آشنایان نمونه بیوپسی معده خود را جهت تشخیص پاتولوژی به آزمایشگاه ما آورد من نیز طبق معمول گفتم که مسئله مهمی نیست و اینگونه بیوپسی ها معمولا مشکلی ندارند ولی متاسفانه بیمار مورد نظر دچار سرطان معده شده بود بعد از مراجعه به چند متخصص هر کدام نظر متفاوتی ارائه کردند و بالاخره بیمار راضی شد که تحت عمل جراحی قرار بگیرد تا منطقه تومور برداشته شود ولی بعد از عمل وضعیت وی رو به وخامت رفت و اینجا بقیه پزشکان می گفتند اگر عمل نمیشد چندین سال زنده می ماند .حال چه مرجعی باید جواب بازماندگان این بیمار را بدهد.آیا بهتر نیست برای معالجه سرطان یک گروه پزشکی با مشورت هم اقدام کنند به جای اینکه خود بیمار با مراجعه به پزشکان مختلف سرگردان بماند و تصمیم عجولانه بگیرد براستی چه مرجعی مسئول پی گیری اشتباهات برخی از پزشکان است؟

نظرات

نظرات :